körforgásos – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 20 Nov 2024 12:13:05 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 IP tudatossággal a hazai körforgásos gazdaság fejlesztéséért https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/15/ip-tudatossag-hazai-korforgasos/ Fri, 15 Nov 2024 05:00:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31963 Hazánkban a kis- és középvállalkozások alig 4 %-a rendelkezik iparjogvédelmi oltalommal, míg Lengyelországban ez az arány 10 %, az EU-ban pedig 8,8 %. Ez különösen jelentős annak fényében, hogy az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) 2022-es jelentése szerint a szellemitulajdon-jogokkal (IP-jogokkal) rendelkező vállalatok 93 %-a pozitív hatást tapasztalt üzleti tevékenységében: egyetlen oltalom megszerzése átlagosan […]

The post IP tudatossággal a hazai körforgásos gazdaság fejlesztéséért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazánkban a kis- és középvállalkozások alig 4 %-a rendelkezik iparjogvédelmi oltalommal, míg Lengyelországban ez az arány 10 %, az EU-ban pedig 8,8 %.

Ez különösen jelentős annak fényében, hogy az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) 2022-es jelentése szerint a szellemitulajdon-jogokkal (IP-jogokkal) rendelkező vállalatok 93 %-a pozitív hatást tapasztalt üzleti tevékenységében: egyetlen oltalom megszerzése átlagosan 10 %-os növekedési többletet eredményezhet. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) IP Hősök elnevezésű kampányában olyan vállalatokat mutat be – ezúttal a körforgásos gazdaság területén –, amelyek tudatosan alkalmazzák a szellemi tulajdonvédelem eszközeit. Az IP Hősök kampány célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy az innovatív vállalatok oltalomszerzéssel növelhetik piaci előnyüket és versenyképességüket.

Az elmúlt évtizedek során jelentősen átalakult a vállalatok értékének összetétele. Míg az 1980-as években a vállalatok értékének 80%-át tárgyi eszközök, például gépek és épületek tették ki, ma már ez az arány 10%-ra csökkent. Napjainkban egy cég értékét több mint 90%-ban az immateriális javak, köztük a szellemi tulajdonjogok és a márkaérték határozza meg. Ez különösen fontos a körforgásos gazdaság terén, ahol az innovációk, a szabadalmak és a fenntartható technológiák védelme hosszú távon biztosítja a gazdasági növekedést.

 „Az oltalomszerzés nem csupán jogi védelmet biztosít, hanem gazdasági hasznot is hoz a vállalkozások számára. A tudatosan felépített és kezelt szellemi tulajdonjogi portfólió versenyelőnyt jelent a konkurenciával szemben. A legfontosabb azonban, hogy jogbiztonságot teremt, megvédve a feltalálókat és vállalkozásokat például a hamisítók ellen. Az oltalom megszerzése az első lépés a sikeres innovációhasznosításban”

emeli ki Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke.

A kampányban bemutatott Aquaprofit Zrt. több mint 25 éve nyújt tervezési, kivitelezési és műszaki szaktanácsadási szolgáltatásokat az ipari és lakossági vízgazdálkodás területén. Egyik fejlesztésük, az AquaModisys fertőtlenítő berendezések alkalmazásával kiváló hatékonyságú fertőtlenítést tudnak megvalósítani minden olyan üzemben, ahol biológiai szennyeződésektől mentes vízre van szükség bármely gyártási, előállítási folyamat során. Különböző innovációikra 2 magyar használatiminta-oltalmat, 1 magyar szabadalmat és egy magyar védjegyet jegyeztek be.

„Számunkra az iparjogvédelmi oltalmak kulcsszerepet játszanak. Minden egyes szabadalom, használatiminta és védjegy, amelyet a cégünk regisztráltat, egy újabb lépés afelé, hogy vízgazdálkodási innovációink hosszú távon is fenntarthatóak és fejleszthetőek legyenek. Ez nem csupán üzleti stratégia, hanem elkötelezettség ügyfeleink és a környezet védelme fel.

mondta Udud Péter, az Aquaprofit Zrt. vezérigazgatója.

A körforgásos gazdaság tele van lehetőségekkel, a technológiai fejlődés tempója jelentősen felgyorsult, számos új szabadalom fűződik magyar cégek, szervezetek nevéhez is, mint amilyen a BioFil Kft. is, amely mikrobiológiai talajoltó készítményeivel segíti a termőtalajok regenerálását, vagy az SZTE és a ThalesNano Zrt. együttműködése, akik olyan reaktort fejlesztettek, amely a szén-dioxidot még a kibocsátás előtt hasznos anyaggá alakítja át.

A szellemi tulajdonjogok, mint a szabadalmak, használati minták, védjegyek és formatervezési minták kulcsszerepet játszanak a fenntartható technológiák védelmében. Ezek az oltalmak segítenek az innovációk terjedésében, biztosítják a versenyelőnyt, és ösztönzik a további kutatás-fejlesztést, amely elengedhetetlen a körforgásos gazdaság széles körű elterjedéséhez.

Az SZTNH a kampány során edukatív tartalommal és jó példával segíti a körforgásos gazdaságban aktív vállalkozásokat abban, hogy megértsék az oltalomszerzés fontosságát és felismerjék, az innováció nemcsak a jövő útja, hanem gazdasági értékkel is bír.

További információ: https://ipmindenkinek.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post IP tudatossággal a hazai körforgásos gazdaság fejlesztéséért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BMW Group már harminc éve mutatja a körforgásos gazdaság irányát https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/13/bmw-korforgasos-gazdasag-irany/ Fri, 13 Sep 2024 05:00:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31139 Az autóipar körforgásosságának továbbfejlesztése érdekében a BMW Group kiemelkedő munkát fektet a modellek teljes életciklusát lezáró újrahasznosítási folyamatok bővítésébe és tökéletesítésébe. A vállalatcsoport Újrahasznosítási és Szétszerelő Központja (RDC – Recycling and Dismantling Centre) már harminc éve fejleszti és teszteli az olyan, újabbnál újabb folyamatokat, amelyek az elhasznált alkatrészek újrahasznosítása és az alkalmazott alapanyagok újrafelhasználása terén […]

The post A BMW Group már harminc éve mutatja a körforgásos gazdaság irányát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az autóipar körforgásosságának továbbfejlesztése érdekében a BMW Group kiemelkedő munkát fektet a modellek teljes életciklusát lezáró újrahasznosítási folyamatok bővítésébe és tökéletesítésébe.

A vállalatcsoport Újrahasznosítási és Szétszerelő Központja (RDC – Recycling and Dismantling Centre) már harminc éve fejleszti és teszteli az olyan, újabbnál újabb folyamatokat, amelyek az elhasznált alkatrészek újrahasznosítása és az alkalmazott alapanyagok újrafelhasználása terén jelentős előrelépéseket ígérnek. Az RDC maradéktalanul megosztja tapasztalatait a körforgásos gazdaság szereplőinek globális hálózatával, amellyel nagymértékben járul hozzá az autóipart átfogó körforgásos gazdaság kialakulásához. Az így felhalmozott újrahasznosítási szaktudás a BMW Group terméktervező folyamataiban is visszaköszön, amely garantálja, hogy az új modellek újrahasznosíthatóságával már a tervezési fázisban meghatározó szempontként számolnak a mérnökök.

Az RDC évente több ezer autót hasznosít újra, ezek nagy része előszériás modell, amelyek tesztelési célokat szolgáltak. Szétszerelésüket egy olyan szabványosított folyamat mentén végzik, amelynek középpontjában az újrahasznosítható alkatrészek és az újrafelhasználható alapanyagok felismerése áll.

Az újrahasznosíthatóság tökéletesítésén dolgozó központ a teljes iparág számára mérceként szolgál

Ami 1994-ben egy új, vállalati tulajdonban lévő újrahasznosítási létesítményként indult, az három évtized alatt mára az autók újrahasznosításának iránymutató tudásközpontjává érett. Figyelembe véve az iparág új szabályait és a BMW Group ambiciózus céljait, az RDC a jövőben még fontosabb szerepet tölt majd be: az itt felhalmozott szaktudás kulcsfontosságú a modellek újrahasznosíthatóságának továbbfejlesztésében.

A BMW Group meghatározó szereplőként vett részt a Nemzetközi Szétszerelő-információs Rendszer (IDIS – International Dismantling Information System) kiépítésében, amelyen az RDC megosztja tapasztalatait a körforgásos gazdaság szereplőinek globális hálózatával. Az adatok világszerte díjmentesen érhetők el az újrahasznosítást végző vállalatok számára. A közös tudásbázist jelenleg 41 ország mintegy 3 000 szervezete használja, hogy kitanulja az újrahasznosítható alkatrészek költséghatékony szétszerelését és az értékes alapanyagok hatékony újrafelhasználását.

Az újrahasznosítási folyamatok töretlen fejlesztése és tökéletesítése az ökológiai lábnyom következetes csökkentésére irányuló vállalati törekvés szerves része, miközben az erőforrások megőrzése a károsanyag-kibocsátás redukálását is elősegíti.

A ma hulladéka a holnap nyersanyaga

A modellek újrahasznosítását az RDC az utasbiztonsági rendszerek mérnökien precíz deaktiválásával és szétszerelésével, valamint az összes folyadék leeresztésével és eltávolításával kezdi. A légzsákok pirotechnikáját a BMW Group többek között saját, szabadalmaztatott eljárása mentén semlegesíti. A lengéscsillapítókban dolgozó olajat ugyancsak egy speciálisan erre a célra kifejlesztett eszközzel távolítják el.

Az ezt követő szétszerelési folyamat középpontjában elsőként az egyes alkatrészek újrahasznosítása áll. A sorozatgyártásból származó és újszerű állapotban lévő, működőképes alkatrészeket nem selejtezik le, hanem továbbadják a regisztrált kereskedőknek továbbértékesítésre. Az autó maradék részének mechanikus szétszerelése során egyes anyagokat, így például a kábelkötegekben található rezet egy speciálisan erre a célra kifejlesztett eszközzel választják ki. A motorblokk és a váltó kiemelése után a vázszerkezetet egy külső újrahasznosító létesítményben préselik és aprítják tovább.

A fémek célzott szétszerelése gondoskodik arról, hogy a ma hulladéka a holnap nyersanyagává váljon – a lehető legnagyobb mennyiségben és a lehető legjobb minőségben. Ez nem csupán környezetvédelmi, de pénzügyi szempontból is fontos: a hajtásláncban alkalmazott fémek – a rézhez hasonlóan – rendkívül magas értékkel bírnak. A katalizátor tovább bontása ugyancsak hatékony gazdasági megoldás, hiszen számos értékes nemesfém található benne.

Car2Car: minden részletre kiterjedő kutatási projekt a hatékony újrahasznosítás érdekében

A BMW Group az olyan külső kutatási kezdeményezésekben is aktív szerepet vállal, amelyeknek célja az erőforrások megőrzését és a gazdasági hatékonyság növelését elősegítő, innovatív újrahasznosítási folyamatok kidolgozása. A német kormány támogatását élvező Car2Car kutatási projektet az RDC szaktudással és életciklusuk végéhez ért modellekkel segíti. Tavaly a projekt szakértői olyan módszereket dolgoztak ki, amelyek lehetővé teszik, hogy az életciklusuk végéhez ért autókban felhasznált acél, alumínium, réz, üveg és műanyag alapanyagokat minden korábbinál nagyobb arányban hasznosíthassák újra a sorozatgyártásban készülő új modellekben.

A BMW Group konzorciumvezetőként is részt vesz a Car2Car kutatási projektben, amelynek égisze alatt az újrahasznosítási iparág tagjaival, nyersanyag-feldolgozó vállalatokkal és tudósokkal is együttműködik. A projekt a különböző újrahasznosítási eljárások gazdasági és környezeti hatásainak kiértékelését tekintve látványos előrelépéseket mutat. A szaktudás megosztása és a közös munka új nézőpontokat eredményezett a maradékanyagok újrahasznosítása terén, egyúttal stabil alapot biztosított az innovatív folyamatok kidolgozásához. A tudósok és az iparági szakértők például az olyan félautomatizált szétszerelő folyamatok kifejlesztésén is közösen dolgoznak, amelyek az újrahasznosítható anyagok költséghatékony szétválasztását teszik lehetővé.

Körforgásos tervezés a zárt anyagciklus érdekében

Mindazon szaktudást, amit az RDC az alkatrészek és alapanyagok újrahasznosíthatósága terén halmoz fel, a BMW Group a terméktervezési folyamatokba is visszavezet. Re:Think, Re:Duce, Re:Use és Re:Cycle alapelvei mentén a vállalatcsoport célja, hogy olyan autókat gyártson, amelyek hasznos életciklus-fázisuk végén – amely Németországban átlagosan 21 év – teljes egészében nyersanyagforrásként szolgálhatnak az újonnan készülő autók számára. A kulcs e téren a monoanyagok alkalmazása a kompozitok helyett, hiszen nagyobb tisztaságukkal könnyebben újrahasznosíthatók.

Üzemei sorozatgyártási folyamatait a BMW Group világszerte továbbfejleszti az RDC által elért kutatási eredményekkel: az új autók gyártása során preferenciát élveznek azok a módszerek, amelyek megkönnyítik az alkatrészek szétszerelését és az anyagok típus szerinti szétválasztását. A ragasztást például az innovatív csatlakoztatási megoldások váltották fel.

Zárt újrahasznosítási ciklus a nagyfeszültségű akkumulátorok esetében is

Az elektromos mobilitás térnyerésével a nagyfeszültségű akkumulátorok újrahasznosítása is egyre inkább központi tényezővé érik. Az RDC az iparág és az akadémia szakértőivel karöltve már évek óta dolgozik a nagyfeszültségű akkumulátorok innovatív újrahasznosítási módszereinek kifejlesztésén.

Az RDC iránymutató az autóipar körforgásossága felé vezető úton. Az újrahasznosítás területén elért úttörő eredményeivel a központ már három évtizede támogatja az új modellek, anyagok és technológiák kifejlesztését. Az elektromos mobilitás korában az RDC feladatköre az értékes erőforrások újrafelhasználása terén felhalmozott szaktudás elmélyítésével és az újrahasznosítási iparág számára történő átadással bővült. Az autóipari újrahasznosítás szakértő központjaként így az RDC folyamatosan szélesíti szerepkörét. Most, amikor a körforgásos gazdaság az autóipar jövőjét tekintve egyre fontosabbá válik, az RDC tapasztalatára és szaktudására minden korábbinál nagyobb szükség van.

Forrás: BMW Magyarország


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A BMW Group már harminc éve mutatja a körforgásos gazdaság irányát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
III. MMSZ Műanyagipari Konferencia: A körforgásos gazdaság https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/07/muanyagipari-konferencia-mmsz-korforgasos-gazdasag/ Tue, 07 May 2024 13:50:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29560 Az Energiaügyi Minisztérium, MOL-MOHU Zrt. és a Kék Bolygó Klímavédelmi Befektetési Alapkezelő Zrt. vezetőivel várja a III. MMSZ Műanyagipari Konferencia az érdeklődőket a HUNGEXPO-n május 8-án. Az előadók olyan izgalmas témákat járnak körbe, mint a körforgásos gazdaság, a műanyag-másodnyersanyagok és a környezeti fenntarthatóság. Az előadók között lesz Bűdy László, a myCEPPI Kft. igazgatója is, aki […]

The post III. MMSZ Műanyagipari Konferencia: A körforgásos gazdaság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Energiaügyi Minisztérium, MOL-MOHU Zrt. és a Kék Bolygó Klímavédelmi Befektetési Alapkezelő Zrt. vezetőivel várja a III. MMSZ Műanyagipari Konferencia az érdeklődőket a HUNGEXPO-n május 8-án.

Az előadók olyan izgalmas témákat járnak körbe, mint a körforgásos gazdaság, a műanyag-másodnyersanyagok és a környezeti fenntarthatóság. Az előadók között lesz Bűdy László, a myCEPPI Kft. igazgatója is, aki a polimerek piacába enged betekintést.

Idén május 7-10. között rendezik meg az IPAR NAPJAI Nemzetközi ipari szakkiállítást. A jelentős rendezvén ad otthont idén is az MMSZ Műanyagipari Konferenciának, amelyet május 8-án látogathatnak meg a műanyagipar iránt érdeklődők. Az MMSZ rendezvényének látogatása ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Körforgásos gazdaság, műanyagipari helyzetkép

A konferencia első előadását az Energiaügyi Minisztérium tartja, témája a körforgásos gazdaság vagy körkörös gazdaság koncepciója lesz, amely a fenntartható fejlődés része. Lényege az, hogy a termékek életciklusát minél jobban meghosszabbítsák a minél kisebb új anyag- és energiaráfordítással. A megoldást az jelentheti, hogy az elhasználódott terméket, ahelyett hogy megsemmisítenék, újrahasznosítják. Ennek a folyamatnak a többszöri ismétlése adja a körforgásos gazdaság lényegét.

Műanyag-másodnyersanyagok és fenntarthatóság

A körforgásos gazdaság után Runtág Tivadar, a MOL-MOHU Zrt. operatív igazgatója fog beszélni az aktualitásokról, műanyag-másodnyersanyagokról, EPR-ről. MOL évekkel ezelőtt beszállt a

nemzetközi műanyag újrahasznosítási üzletbe. Egyre nagyobb az újrafeldolgozott műanyagok iránti kereslet, a MOL pedig elkötelezett az újrahasznosítás és a fenntarthatóság mellett. Céljuk, hogy vezető szerepet töltsenek be az újrahasznosítás terén Közép-Kelet Európában.

A műanyagok után továbbra is a fenntarthatóságé lesz a főszerep. Török József, a Kék Bolygó Klímavédelmi Befektetési Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója tart előadást arról, hogy milyen szerepe van a tőkebefektetésnek a környezeti fenntarthatóságban. Az alapítvány fontosnak tartja a klímavédelemmel kapcsolatos szemléletformálást és a fenntarthatósági kezdeményezések támogatását. Felkarolnak minden olyan kezdeményezést, amely a természeti értékeink nagyszerűségét hirdeti.

A polimerek szakértője zárja a konferenciát

A III. MMSZ Műanyagipari Konferencia utolsó előadása a polimerek világába kalauzolja el a látogatókat. Az árak, trendek alakulásáról a polimerek piacán fog beszélni Bűdy László, a myCEPPI Kft. igazgatója, MMSZ elnökségi tagja. A myCEPPI az egyetlen kifejezetten közép-európai fókuszú polimerpiaci elemzőcég. Részletes, megbízható forrásból származó és értékes iparági árinformációkkal, valamint a piaci trendek elemzésével és előrejelzésével foglalkoznak. Hetente adják közzé a népszerű polimer árriportukat, ami rengeteg hasznos információt tartalmaz az ipari szereplőknek.

A konferenciára az alábbi linken lehet regisztrálni: https://forms.gle/A65eBUNsYFAyjhtG9

Emellett a kiállításra is külön kell regisztrálni, amely szintén díjtalan: www.iparnapjai.hu/polimerek

A részletes program

12.30-13.00 Érkezés, regisztráció a konferenciára

Kiváló szakemberek és a magyar műanyagipar jeles képviselői az alábbi témakörökben adnak elő,
(program szervezés alatt, változtatás joga fenntartva):
13.00-13.40   Körforgásos gazdaság, műanyagipari helyzetkép
Energiaügyi Minisztérium, (utána kérdések-válaszok)
(az előadó felkérése folyamatban)

13.50-14.30 Aktualitások, műanyag-másodnyersanyagok, EPR
Runtág Tivadar, a MOL-MOHU Zrt. operatív igazgatója
(utána kérdések-válaszok)

14.30-14.45 Kávészünet

14.45-15.15 Tőkebefektetés a környezeti fenntarthatóságban
Török József, a Kék Bolygó Klímavédelmi Befektetési Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója

15.15-15.40 Árak, trendek a polimerek piacán
Bűdy László, a myCEPPI Kft. igazgatója, MMSZ elnökségi tag
(utána kérdések-válaszok)


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post III. MMSZ Műanyagipari Konferencia: A körforgásos gazdaság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Körforgásos gazdaság az adatközpontokban is https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/29/korforgasos-gazdasag-adatkozpontok-schneider/ Mon, 29 Apr 2024 05:59:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29372 Jelentős mértékben csökkenő CO2-kibocsátás, a berendezések élettartamának meghosszabbítása, fenntarthatóbb működés – többek között ezekkel az előnyökkel jár a Digital Realty párizsi adatközpontjában a Schneider Electrickel való együttműködés. A két cég célja, hogy kidolgozzanak egy olyan programot, amely a Digital Realty többi európai telephelyén is lehetővé teszi a körforgásos gazdaság elveire épülő fejlesztések alkalmazását. Az együttműködés […]

The post Körforgásos gazdaság az adatközpontokban is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jelentős mértékben csökkenő CO2-kibocsátás, a berendezések élettartamának meghosszabbítása, fenntarthatóbb működés – többek között ezekkel az előnyökkel jár a Digital Realty párizsi adatközpontjában a Schneider Electrickel való együttműködés.

A két cég célja, hogy kidolgozzanak egy olyan programot, amely a Digital Realty többi európai telephelyén is lehetővé teszi a körforgásos gazdaság elveire épülő fejlesztések alkalmazását.

Az együttműködés első fázisában a Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat az adatközponti szolgáltatásokat nyújtó Digital Realty (NYSE: DLR) párizsi PAR6 adatközpontjában segíti az átállást a körforgásos gazdaságra. A Digital Realty ESG (környezetvédelmi, társadalmi és irányítási) kötelezettségvállalásaival összhangban elindított egy programot annak érdekében, hogy megnövelje a működés szempontjából kritikus fontosságú rendszerek – köztük a Schneider Electric kis- és középfeszültségű elektromos berendezései, kapcsolóberendezései és háromfázisú szünetmentes tápegységei (UPS) – élettartamát a PAR6-ban.

A kezdeményezés magában foglalja a létesítményben lévő elektromos infrastruktúra kulcsfontosságú elemeinek és az alkatrészeknek az újrafelhasználását, valamint egy új, azok visszavételét, újrahasznosítását és felújítását célzó programot. Ez a megközelítés hozzájárul a vállalatnál keletkező elektronikai hulladék és a cég Scope 3* kibocsátásának csökkentéséhez, valamint a rendkívül nagy üvegházhatású gázok, például az SF6 eltávolításához. Emellett az innovatív kezdeményezés – amely az iparágban elsőként magában foglalja az akkumulátorok felújításának értékelésére irányuló tervet is, hogy meghosszabbítsa a VRLA UPS akkumulátorok életciklusát – a körforgásos gazdaság elveit is követi. A cél egy olyan ütemterv létrehozása, amely lehetővé teszi a Digital Realty számára, hogy a körforgásos gazdaság elvéhez igazodó kezdeményezéseit más európai telephelyein is alkalmazza.

A következő 3-5 évben ez a projekt várhatóan lehetővé teszi a Digital Realty számára, hogy a kisfeszültségű, középfeszültségű és háromfázisú UPS-berendezésekhez köthető CO2-kibocsátás 50-70 százalékát elkerülje, miközben meghosszabbítja a berendezések élettartamát.

„Folyamatosan alakítjuk stratégiánkat és működésünket, hogy megfelelhessünk a fenntartható fejlődés kihívásainak: a készülékek, jelen esetben az elektromos berendezések körforgása az egyik legfontosabb eszköz tevékenységünk és értékláncunk szén-dioxid-mentesítéséhez. Együttműködésünk a Schneider Electrickkel – amely több mint 20 éve partnerünk – itt válik igazán fontossá. Jó világpolgárnak lenni nemcsak helyes, hanem üzleti szempontból is jó, és ahogy haladunk előre, az a törekvésünk, hogy szolgáltatásainkkal segítsük ügyfeleinket környezetvédelmi céljaik elérésében és túlteljesítésében”

– mondta el Fabrice Coquio, a Digital Realty franciaországi ügyvivő alelnöke és ügyvezető igazgatója.

default

A körforgásos projekt már az első néhány hónap alatt 3,7 tonna CO2-megtakarítást eredményezett az UPS-berendezések korszerűsítése, felújítása és cseréje révén. További kibocsátás-megtakarítás várható a Schneider Electric SM AirSeT, SF6-mentes középfeszültségű kapcsolóberendezésének telepítésével is, amely a bevált levegő- és vákuumtechnológiát használja, hogy az adatközpontok üzemeltetőinek nagyobb fenntarthatóságot, hatékonyságot és fokozott energiaellátási biztonságot nyújtson.

„Mivel a mesterséges intelligencia egyre szélesebb körű alkalmazása miatt az európai adatközpontok bővülése rekordszintet ért el, elengedhetetlen, hogy az üzemeltetők a régióban innovatív megközelítéseket alkalmazzanak a fenntarthatóság érdekében. A digitális igények a jövőben csak nőni fognak, ezért létfontosságú, hogy a technológiai fejlődés kéz a kézben haladjon a körforgásos gazdaság elveivel – biztosítva, hogy a jövő adatközpontjait felelősségteljesen építsük a következő generáció számára”

– hangsúlyozta Marc Garner, a Schneider Electric „Secure Power” üzletágának európai alelnöke.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Körforgásos gazdaság az adatközpontokban is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A körforgásos gazdaság példaképei között a Schneider Electric https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/16/korforgasos-gazdasag-schneider-electric/ Fri, 16 Feb 2024 05:00:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28517 Idén első alkalommal nevezte meg a körforgásos gazdaság megvalósításában élen járó vállalkozásokat a Világgazdasági Fórum és a McKinsey, a megtisztelő címet a Schneider Electric is elnyerte. A cég 2017 óta több mint félmilliárd tonna CO2 kibocsátásának elkerüléséhez segítette hozzá ügyfeleit, gyárainak több mint fele pedig 99 százalékban újrahasznosítja a hulladékot. A lakó- és üzleti célú […]

The post A körforgásos gazdaság példaképei között a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén első alkalommal nevezte meg a körforgásos gazdaság megvalósításában élen járó vállalkozásokat a Világgazdasági Fórum és a McKinsey, a megtisztelő címet a Schneider Electric is elnyerte.

A cég 2017 óta több mint félmilliárd tonna CO2 kibocsátásának elkerüléséhez segítette hozzá ügyfeleit, gyárainak több mint fele pedig 99 százalékban újrahasznosítja a hulladékot.

A lakó- és üzleti célú ingatlanok az energiatermeléshez és -elosztáshoz kapcsolódó CO2-kibocsátás mintegy 39 százalékát, az alapanyag-felhasználás és hulladéktermelés pedig harmadát adják a Világgazdasági Fórum elemzése szerint, ezért a klímavédelmi célok eléréséhez kulcsfontosságú a körforgásos modell megvalósítása az épített környezet esetében is. A Világgazdasági Fórum és a McKinsey & Company új kezdeményezést indított el, melynek célja, hogy felkutassák és elismerjék az ezen a területen kiemelkedő eredményeket elérő vállalkozásokat, támogatva ezzel a jó példák minél szélesebb körű megismerését.

Az idén első alkalommal ítélték oda a „A Körforgásos Gazdaság Példaképe az Épített Környezetben” címet. Az elismerést 3 vállalkozás kapta meg, köztük a Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat. A címet elnyerő cégeket az ipar-, a tudomány- és a közélet képviselőiből álló független szakértői testület választotta ki mintegy 200 jelölt közül. A körforgásos gazdaság példaképeinek megnevezése lehetőséget biztosít a vállalatoknak arra, hogy megosszák egymással tudásukat, tanuljanak egymástól, és ezáltal jelentősen felgyorsítsák a hatékony erőforrásgazdálkodást támogató intézkedések széleskörű elterjedését.

A Schneider Electric az energiamenedzsment és épületautomatizálási megoldásai széles portfóliójánál alkalmazott, végponttól végpontig tartó körforgásos megközelítéssel érdemelte ki a Világgazdasági Fórum és a McKinsey elismerését. Az ökotudatos tervezés, a hulladék újrahasznosításával foglalkozó telephelyek és a felújítást végző központok globális hálózata révén a Schneider Electric 2017 óta mintegy 513 millió tonna CO2 kibocsátásának elkerülésében segítette ügyfeleit. A vállalat 27 százalékban már most is „zöld” anyagokat használ termékeihez, 2025-re pedig az 50 százalékos arány elérése a cél. A Schneider Electric termékcsaládjainak 22 százalékánál van lehetőség a körforgásos modell alkalmazására, a társaság gyárainak több mint fele pedig a keletkező hulladék 99 százalékát újrahasznosítja.

„A körforgásos üzleti modellek meggyőző fenntarthatósági és kereskedelmi előnyöket kínálnak. Érdeklődve várjuk, hogy az ezen a területen élen járó vállalkozások hálózata milyen lehetőségeket kínál a tanulásra, a tapasztalatok megosztására és a cselekvés felgyorsítására”

– mondta el Peter Herweck, a Schneider Electric vezérigazgatója.

A körforgásos modell alkalmazására jó példa az, ahogy a Schneider Electric második életet ad MasterPact MTZ megszakítóinak. Az élettartamuk végén ezeket a berendezéseket begyűjtik az ügyfelektől, majd a franciaországi MasterTech gyárban szétszerelik, diagnosztizálják, korszerűsítik és tesztelik az eszközöket, mielőtt újra forgalomba hozzák őket.

Fenntarthatósági példakép lett a hyderabadi gyár is

A Világgazdasági Fórum a Schneider Electric indiai Hyderabadban található gyárának is odaítélte a „Fenntarthatósági Példakép” elismerést. Az üzemben IoT-képes eszközöket használnak, a hatékony működést pedig fejlett, felhőalapú gyártási rendszer támogatja, amely valós idejű adatokkal, valamint előrejelzésekkel segíti az intelligens döntéshozatalt. Négy év alatt a gyár 59 százalékkal csökkentette energiafogyasztását, közel kétharmadával mérsékelte a CO2-kibocsátását és 57 százalékkal fogta vissza a vízfogyasztását.

A hyderabadi üzem a Schneider Electric harmadik létesítménye, amely elnyerte a „Fenntarthatósági Példakép” elismerést. A társaság Egyesült Államokbeli Lexingtonban található, illetve a franciaországi Le Vaudreuilben lévő gyárai is kiérdemelték ezt a címet, előző 2021-ben, utóbbi 2022-ben.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A körforgásos gazdaság példaképei között a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Épül a körforgásos gazdaság mintaüzeme https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/10/gazdasag-korforgasos-dunapack/ Fri, 10 Dec 2021 06:20:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18051 2022-re befejeződik az ország legnagyobb papír és csomagolóipari beruházása. Közel 20 milliárd forint értékű beruházással Európa egyik legmodernebb csomagolóanyag gyártó üzemét építi a Dunapack Packaging Dunavarsány határában. Az új gyár a körforgásos gazdasági folyamatok egyik legmodernebb mintaüzeme lesz, hiszen közel 90%-ban újrahasznosított papírból gyártanak majd. Magyarország piacvezető, papíralapú csomagolóanyagot gyártó vállalataként a Dunapack Packaging Budapesten […]

The post Épül a körforgásos gazdaság mintaüzeme appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2022-re befejeződik az ország legnagyobb papír és csomagolóipari beruházása.

Közel 20 milliárd forint értékű beruházással Európa egyik legmodernebb csomagolóanyag gyártó üzemét építi a Dunapack Packaging Dunavarsány határában. Az új gyár a körforgásos gazdasági folyamatok egyik legmodernebb mintaüzeme lesz, hiszen közel 90%-ban újrahasznosított papírból gyártanak majd.

Magyarország piacvezető, papíralapú csomagolóanyagot gyártó vállalataként a Dunapack Packaging Budapesten (Csepelen), Nyíregyházán és Dunaújvárosban is rendelkezik üzemekkel. A Dunavarsányi Ipari Parkban felépülő új egység első lépésben a Dunapack dunaújvárosi üzemének szerepét hivatott átvenni, de a létrehozott extra kapacitások révén a gyár új vevőket is képes lesz kiszolgálni a régióban. Az ütemterv szerint 2022 végén indul el a termelés a most épülő gyárban. Az új gyár több mint 100 új munkahelyet teremt, de a tervben lévő fejlesztésekkel ez a szám még tovább nő majd a jövőben.

„A csomagolóanyagok életünk számos területén jelen vannak, éppen ezért is kiemelten fontos, hogy ahol csak erre lehetőség van, korszerű, fenntartható technológiával gyártott anyagokat használjunk. A Dunapack üzemeiben kizárólag hulladékpapír felhasználásával készítjük a legmagasabb ökológiai elvárásoknak is megfelelő kartondobozokat, amelyekkel nap mint nap találkozhatnak a vásárlók a legkülönbözőbb területeken, a műszaki cikkektől kezdve az élelmiszerekig. Új üzemünkben az eddigieknél is korszerűbb hullámpapír csomagolóanyagokat tudunk majd gyártani, a legmodernebb fenntarthatósági elvárásoknak is megfelelő technológiával. Úgy gondoljuk, mindez nemcsak nekünk és partnereinknek, de a partnereink termékeit vásárló embereknek is fontos

– mondta el Anastassios Panayotopoulos, a Dunapack Kft. ügyvezető igazgatója.

A körforgásos gazdaság mintaüzeme épül

A széleskörű papír- és csomagolóanyag ipari, valamint újrahasznosítási tradíciókkal rendelkező Prinzhorn Csoport részeként a Dunapack Packaging kizárólag hulladékpapírból előállított hullámlemez (köznapi nevén hullámkarton) felhasználásával gyárt csomagoló megoldásokat. A Prinzhorn Csoporton belül, a Dunapack-kal szoros együttműködésben dolgozik a csoport két másik magyarországi leányvállalata is. A három cég együtt kiemelkedően hatékony környezetbarát ipari-üzleti körfolyamatot valósít meg, gyakorlatba ültetve át a fenntartható, körforgásos gazdaság alapelveit.

  1. Az első láncszem ebben a körforgásban a Hamburger Recycling Hungary vállalat, amely begyűjti a papír- és egyéb, a termelés során hasznosítható másodlagos nyersanyagokat.
  2. Ezt követően a Hamburger Hungária dunaújvárosi telephelyén a begyűjtött újrahasznosítható papírból magas minőségű hullám-alappapírt állít elő.
  3. Végül az újrahasznosított papírból készült alapanyag a Dunapackhoz kerül, ahol első osztályú és testreszabott csomagolóeszközöket gyártanak belőle, megvalósítva ezzel az újrahasznosítási körfolyamat utolsó láncszemét, amit követően a körfolyamat kezdődik elölről.

A Dunapack – a csoport két hazai leányvállalata mellett – kizárólag olyan papírbeszállítókkal működik együtt, akik FSC tanúsítvánnyal rendelkeznek, azaz eleget tesznek a nemzetközi nonprofit Forest Stewardship Council (magyarul Erdőgondnoksági Tanács) felelős erdőgazdálkodási előírásainak.  A Dunapack gyáraiban továbbá a legmagasabb környezetvédelmi követelményeknek is megfelelő vizes bázisú nyomtatási technikát alkalmazza.

A zöldmezős beruházás a modularitást szem előtt tartva került kialakításra, lehetővé téve a további kapacitásbővítést

A 12 hektáros fejlesztési területen, 32.000 m²-es épülettel megvalósuló zöldmezős beruházást a későbbi kapacitásbővítés lehetősége céljából a modularitást szem előtt tartva tervezték. A hullámlemez gyártó gép kapacitása 250 millió m². Az üzemben a legfejlettebb technológiával dolgozunk majd, köztük a nagysebességű lemezgéppel, vagy a teljesen automata szerszám-, és klisé tároló, és a szintén teljesen automata belső anyagtároló rendszerrel”.

– mondta Herku József, a Dunapack Kft. termelési igazgatója.

Az üzemben háromrétegű és ötrétegű hullámkartont fognak gyártani, melyek többek közt élelmiszerek, italok csomagolóanyagaként, zöldség- és gyümölcsrekeszekként, műszaki termékek csomagolásaként hasznosulnak. Az új üzemben a napelemek fogadásának előkészítésével és az e-autó töltők kialakításával a környezetkímélő erőforrások használatára is felkészülnek, míg a víz-, gőz- és áramfogyasztást folyamatos monitorozásával az energiaforrások hatékony felhasználására törekszenek.

The post Épül a körforgásos gazdaság mintaüzeme appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Műanyagipari Szövetség is részt vesz a körforgásos gazdaság megvalósításában https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/07/korforgasos-gazdasag-magyar-muanyagipari-szovetseg/ Tue, 07 Dec 2021 04:36:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18036 A Magyar Műanyagipari Szövetség (MMSZ) a körforgásos gazdaság megvalósítására dolgozott ki stratégiát. Ennek három pillére a hulladékgazdálkodás, az egyszer használatos műanyagok betiltásának problémái és a biológiailag lebomló műanyagok kérdése. „Az MMSZ stratégiája a körforgásos gazdaság témakörében a műanyagok szerepének meghatározása, a műanyagok észszerű alkalmazása ezzel összhangban, valamint a műanyagokat ért nemtelen, szakmaiatlan támadások kezelése, higgadt […]

The post A Magyar Műanyagipari Szövetség is részt vesz a körforgásos gazdaság megvalósításában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Műanyagipari Szövetség (MMSZ) a körforgásos gazdaság megvalósítására dolgozott ki stratégiát. Ennek három pillére a hulladékgazdálkodás, az egyszer használatos műanyagok betiltásának problémái és a biológiailag lebomló műanyagok kérdése.

„Az MMSZ stratégiája a körforgásos gazdaság témakörében a műanyagok szerepének meghatározása, a műanyagok észszerű alkalmazása ezzel összhangban, valamint a műanyagokat ért nemtelen, szakmaiatlan támadások kezelése, higgadt válaszok megfogalmazása” – olvasható a Polimerek.hu-n Dr. Demjén Zoltán alelnök írása. A cikk apropóját az adja, hogy idén nyáron jelentős strukturális változások történtek a Magyar Műanyagipari Szövetségben, létrejött egy munkacsoport Dr. Demjén Zoltán vezetésével, mely most mutatta be az MMSZ körforgásos gazdaság megvalósítására vonatkozó tervezetét.

Körforgásos gazdaság: több kérdést kell egyszerre kezelni

Mint kiderül, a Magyar Műanyagipari Szövetség körforgásos gazdaság megvalósítására kidolgozott fő pillére a következő: a hulladékgazdálkodás, ezenbelül a szelektív hulladékgyűjtés és reciklálás; az egyszer használatos műanyagok (SUP) betiltásával kapcsolatos MMSZ stratégia; és a stratégia a biológiailag lebomló műanyagok használatáról.

Rossz arányban hasznosítunk újra

A hulladékgazdálkodás területén kiemelik, fontos figyelmet fordítani a műanyagok gyűjtésének társadalmi szintű megoldására. Arra, hogy a mechanikai újrahasznosításon keresztül minél nagyobb hányad kerüljön vissza az új termékek gyártásába. Jelenleg ugyanis 350 kilotonna műanyaghulladékból csak mintegy 80 kilotonnát dolgozunk fel (mechanikai újrahasznosítással), kb. 200 kilotonnát deponálunk (szemétlerakóba), ez pedig egy rossz adat. „Az MMSZ célja, hogy ez a mennyiség közelítsen a 0 kg-hoz 2025-ben” – áll a cikkben.

A szövetség írásában jelzi, egyetért minden olyan intézkedéssel és támogat minden olyan tervezetet, mely a lakossági szelektív hulladékgyűjtést mozdítja elő. Továbbá koordináló szerepet vállal a kémiai újrahasznosítás témakörében. Az MMSZ úgy látja, ez az reciklálási mód ígéretesen alakul Magyarországon, ugyanis talán a közép-európai régióban elsőként hazánkban valósul meg ipari méretekben a műanyagok területén is ez az újrahasznosítási technológia.

Ésszel az egyszer használatos műanyagok kidobásával!

A Magyar Műanyagipari Szövetségnek határozott álláspontja van az egyszer használatos műanyagok (SUP) kérdésében. „Az MMSZ határozottan rögzíti, hogy a SUP irányelvek szerinti egyszer használatos műanyag termék kivezetésének csak akkor, és csakis akkor van értelme, ha a helyettesítő anyag gazdaságosság, alkalmazhatóság és az úgynevezett ökológiai lábnyom esetében kedvezőbb.”

Támogatják a háztartási szerves hulladék szelektív gyűjtését is

A szövetség a stratégia a biológiailag lebomló műanyagok témakörében egyértelműen támogatja a háztartási szerves hulladék szelektív gyűjtését. Egyúttal azt javasolja, az eladóterekben lévő fóliákat biológiailag lebontható anyagokból állítsák elő, megkönnyítve a felhasználók dolgát. Ugyanakkor a cikkükben rávilágítanak: „csak akkor van értelme a biológiailag lebomló anyagok alkalmazásának, ha az abból készült termékek életciklusuk végén az ipari komposztáló üzemekbe kerülnek, ahol irányított körülmények között lebomlanak”.

Nagy lehetőség előtt áll a hazai bioműanyagok gyártása

A cikkben továbbá hozzáteszik, az MMSZ támogatja a biológiailag lebomló műanyagok esetleges hazai gyártását. Ennek okaként azt jelölik meg, hogy Magyarország kiváló mezőgazdasági háttérrel, infrastruktúrával és komoly szaktudással rendelkezik, tehát az előfeltételek adottak egy világviszonylatban is jelentős gyártókapacitás kiépítésére.

Negyedik pillérként hozzáteszik: Az MMSZ az eddig felsorolt három pillér szerint a fő irányvonalakban támogatja a jogalkotók törekvéseit. Az MMSZ kommunikációs stratégiája értelmében a szövetség folyamatos párbeszédre törekszik a szakminisztériumokkal is, elsősorban az Innovációs és Technológiai Minisztériummal, illetve az Agrárminisztériummal.

The post A Magyar Műanyagipari Szövetség is részt vesz a körforgásos gazdaság megvalósításában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az újrahasznosítás kulcsfontosságú https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/23/ujrahasznositas-seco-tools/ Tue, 23 Mar 2021 14:56:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14322 A Seco Tools nagyra törő célt tűzött ki maga elé a körforgásos gazdaság támogatása érdekében. A Seco Tools egyedülálló helyzetben van ahhoz, hogy jelentős mértékben hozzájáruljon a körforgásos gazdasághoz, amely a gazdasági tevékenység és a véges erőforrások felhasználásának szétválasztását, valamint a hulladék gazdasági tevékenységünkből történő eltávolítási módjainak kifejlesztését helyezi előtérbe. Bár ez semmiképpen sem az […]

The post Az újrahasznosítás kulcsfontosságú appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Seco Tools nagyra törő célt tűzött ki maga elé a körforgásos gazdaság támogatása érdekében.

A Seco Tools egyedülálló helyzetben van ahhoz, hogy jelentős mértékben hozzájáruljon a körforgásos gazdasághoz, amely a gazdasági tevékenység és a véges erőforrások felhasználásának szétválasztását, valamint a hulladék gazdasági tevékenységünkből történő eltávolítási módjainak kifejlesztését helyezi előtérbe.

Bár ez semmiképpen sem az egyetlen szempont, az újrahasznosítás létfontosságú szerepet játszik a körforgásos gazdaság előmozdításában azáltal, hogy arra kér bennünket, vizsgáljuk meg, hogyan használjuk fel a Föld szűkös és véges erőforrásait, és mit lehet tenni annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb értéket és felhasználást nyerjük ki belőlük.

Az újrahasznosítás kulcsfontosságú szerepet fog játszani a Seco Tools ambiciózus céljának elérésében, amely arra irányul, hogy 2030-ra 90%-os körkörösséget érjünk el, és a folyamatok és üzleti modellek széles körű módosításaival élen járjunk az iparágban.

„Ez egy valódi kihívást jelentő cél, de rendkívül fontosnak tartjuk vállalatunk és üzletvitelünk számára”

– nyilatkozta Ted Forslund, a Seco Tools fenntarthatósági és audit koordinátora.

„A Seco Tools szempontjából az a jó, hogy már nagyon jó újrahasznosítási folyamatokkal rendelkezünk, ezért most az a feladatunk, hogy jó partneri együttműködést alakítsunk ki ügyfeleinkkel, hogy ők is megértsék, milyen értéket képvisel a szerszámok visszavásárlása. Ezáltal egy zárt kör alakítható ki, amelyben semmit sem pazarolunk el.”

Nemzetközi szinten a felhasznált erőforrások mindössze 8,6%-át hasznosítják újra, ami azt jelenti, hogy a felhasznált erőforrások több mint 90%-át egyszer használják fel, majd eldobják. A Seco Tools üzleti tevékenységének jellege miatt a vállalat kiváló helyzetben van ahhoz, hogy megváltoztassa ezt a mintát azáltal, hogy visszavásárolja a termelékeny élettartamuk végére ért eszközöket, és újrahasznosítás vagy más célokra való felhasználás révén új szerszámokat készít belőlük.

„Ha fellendítjük a régi termékek visszavásárlására irányuló kereskedelmet, és megértethetjük ügyfeleinkkel ennek előnyeit, csökkenthetjük az éghajlatra gyakorolt káros hatásokat, mivel nem kell új anyagokat és fémeket használnunk. Ez sok szempontból mindenki számára előnyös helyzet”

– magyarázza Ted Forslund.

Egyre nagyobb az emberekben a környezettudatosság, és a beszállítók és az ügyfelek szívesen látnak olyan kezdeményezéseket, amelyek erre összpontosítanak.

„Ezt eddig nagyon pozitívan fogadták az ügyfeleink. Tudják, hogy az újrahasznosított anyagok felhasználásával előállított eszközök ugyanolyan magas színvonalúak, vagyis nincs minőségcsökkenés. Most már kialakult egy piac is a hasznos élettartamuk végére ért eszközök visszavásárlására, és ez számukra is előnyös. Az a lényeg, hogy mindezt pozitív módon építsük be az üzleti kapcsolatainkba”

– teszi hozzá Ted Forslund.

A körforgásos gazdaságban az újrahasznosítás nagyon fontos, ugyanakkor ez az utolsó dolog, amit meg kell tennünk a csökkentés, a javítás és az újrafelhasználás után.

„Ez egy fontos elem, de a körforgásos gazdaságnak vannak más szempontjai is, és mindet meg kell vizsgálnunk. Az egyik ilyen a termékeink életciklusa: hogyan tervezhetjük meg őket úgy, hogy egy kicsit tovább tartsanak, és újrahasznosíthatók legyenek, amikor elérik hasznos élettartamuk végét? Hogyan állíthatjuk elő őket megújuló energia és fenntartható ellátási láncok felhasználásával? A körforgásos gazdaság lényege a már létrehozott érték megőrzése”

– mondja Ted Forslund.

Az újrahasznosítás segít a hulladék minimalizálásában, de messze nem ez az egyetlen módja ennek. Az értékes erőforrások „elszivárgásának” megállítása szempontjából számos egyéb területet is vizsgálhatunk – az ellátásilánc-logisztikát, a szortírozást, a raktározást, a kockázatkezelést, az energiatermelést, sőt még a molekuláris biológiát és a polimer kémiát is. A költséghatékony és jobb minőségű gyűjtési és kezelési rendszerek, valamint az életciklus végi termékek hatékony szegmentálása lehetővé fogja tenni a Seco Tools számára, hogy támogassa a körforgásos tervezés gazdaságtudományát.

A környezettel és az éghajlatváltozással kapcsolatos problémák kezelésének egyik fő problémája a feladat puszta nagyságrendje volt, de Ted Forslund úgy véli, hogy a Seco Tools célja a 90%-os körkörösség elérésére 2030-ra teljesíthető.

„Elengedhetetlen, hogy beszállítóinkkal és ügyfeleinkkel együttműködésben dolgozzunk a globális kihívás megoldásán. Ha így teszünk, több értéket teremthetünk kevesebb hulladékkal, biztonságos működési területen belül bolygónk számára – ami megint csak mindenki számára előnyös helyzetet teremt”

– foglalja össze a koordinátor.

Ha további információra van szüksége a körforgásos gazdasággal kapcsolatban, vegye fel a kapcsolatot a Seco helyi képviseletével, vagy látogasson el fenntartható üzleti oldalunkra a www.secotools.com weboldalon.

The post Az újrahasznosítás kulcsfontosságú appeared first on Műszaki Magazin.

]]>