kompresszor – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Akár 60 százalék energiamegtakarítás a legmodernebb kompresszorral? https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/03/atlas-copco-kompresszor-60-szazalek-energiamegtakaritas/ Tue, 03 Dec 2024 18:37:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32230 Az Atlas Copco legújabb kompresszorának merész ígérete mögött a tervezőmérnökök hosszú és alapos munkája rejlik. A Svédországban alapított, 150 éves Atlas Copcónál a fenntarthatóság mint vállalati célkitűzés már évtizedes hagyományokkal rendelkezik. Nemcsak az a cél, hogy maga a gépgyártó multi minél kisebb környezeti hatással működjön:  az általa kínált berendezéseket úgy tervezi és gyártja, hogy az ügyfeleinél […]

The post Akár 60 százalék energiamegtakarítás a legmodernebb kompresszorral? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Atlas Copco legújabb kompresszorának merész ígérete mögött a tervezőmérnökök hosszú és alapos munkája rejlik.

A Svédországban alapított, 150 éves Atlas Copcónál a fenntarthatóság mint vállalati célkitűzés már évtizedes hagyományokkal rendelkezik. Nemcsak az a cél, hogy maga a gépgyártó multi minél kisebb környezeti hatással működjön:  az általa kínált berendezéseket úgy tervezi és gyártja, hogy az ügyfeleinél is kimutatható energia-megtakarítást és a lehető legkisebb karbonlábnyomot biztosítsanak.

Példa erre a VSD (változtatható fordulatszámú meghajtás, frenvenciaváltós) technológia, amelyet először 1994-ben vezettek be, majd a kompresszorválasztékot a folyamatos fejlesztések nyomán egyre újabb és hatékonyabb gépekkel bővítették.

Nemcsak a vállalat üzemeltetési költségeit leszorítandó, de az egyre szaporodó előírások és a pályázati feltételek miatt is napirenden van az energiatakarékosság és a karbonlábnyom csökkentése minden cég életében.

Az Atlas Copco VSDS kompresszora éppen ebben segíti a felhasználókat. A VSDS technológia, amelyet a kisebb (22-37 kW) teljesítményű kompresszorokban vezettek be, több innovatív megoldást egyesít. Maga a berendezés az állandó fordulatszámú modellekhez képest akár 60 %-os energiamegtakarítást biztosít, miközben akár 21 %-kal nagyobb légszállításra (FAD) képes. Továbbá nagyon csendes:  a csupán 63 dB-es hangszintnek köszönhetően a gyártás helyén is elhelyezhetők a kompresszorok, nincs szükség külön kompresszorházra.

A meglepő számra sok szakember felkapja a fejét, és jogosan.

Atlas copco GA 22-37 VSDS innovatív belső elemei

A GA 22-37 VSDS innovatív belső elemei

Mi a VSDS technológia titka?

  1. A meghajtás

Az Atlas Copco szabadalmaztatott csavar elemét újratervezték, így az IE5 motorral együtt újabb szintre emeli a hatékonyságot. Plusz IP66-os védettségi szintet biztosít a porral és a szennyeződésekkel szemben.

  1. Az inverter

A Neos Next inverter a korábbi modellekben a motor fordulatszámát szabályozta. Ezt kiterjesztették a ventilátor és a hőmérséklet (közvetlenül a termosztatikus vezérlőszelep) szabályozására is. Így a kompresszor mindig optimális olajbefecskendezési hőmérsékleten működik. Ez fokozza a hatékonyságot és kiküszöböli a kondenzáció veszélyét a sűrítőelemben.

Az intelligens leeresztőket is a Neos Next vezérli. Így jelentős teljesítmény- és hatékonyságjavulás érhető el a hagyományos időzített ciklusokhoz képest. Mivel nyomon követi a leeresztési ciklusok számát, látható, hogy mikor szükséges a karbantartás.

  1. Áramlásnövelési üzemmód

A maximális kapacitás túllépése más kompresszorok esetén nyomásveszteséghez, de akár a teljes gyártósor leállásához is vezethet. A GA VSDS képes ideiglenesen túllépni a határértékeket, negatív következmények nélkül.

  1. Vezérelhetőség és felügyelet

Az Elektronikon Touch rendszer felhasználóbarát, többnyelvű kijelzővel rendelkezik, és számos funkciót kínál a teljesítmény maximalizálására. Az opcionális Equalizer 4.0 segítségével akár hat kompresszor is kezelhető egy levegőhálózaton belül.

A SMARTLINK-rendszer valós idejű távoli állapotfelügyeletet, teljesítményadatokat és betekintést, szervizidővonalat, karbantartási figyelmeztetéseket és online erőforrásközpontot biztosít.

A GA VSDS teljes mértékben OPC UA-kompatibilis, ezáltal zökkenőmentesen és biztonságosan integrálható a gyártási folyamatba.

 

atlas copco vds energia megtakarítás

A drága bizony jobban megéri: a beszerzési ár csak töredékét teszi ki az élettartam- költségnek

A VSDS technológia nagyban hozzájárul a felhasznált villanyáram csökkentéséhez. De az Atlas Copco más hatékony megoldásokat is kínál a takarékosságra: energia-visszanyerési megoldásaival a kompresszor energiája kétszer is felhasználható. A sűrített levegős rendszerből nyert 70–90 °C-os meleg víz használható tisztálkodásra célokra és helyiségek fűtésére, de különösen alkalmas gyártási alkalmazásokhoz.

Összefoglaltuk 6 pontban, hogy milyen vezérelvek és műszaki megoldások vezettek ehhez a rendkívüli teljesítményhez:

Nagy teljesítmény

A VSDS innovatív megoldásai egyáltalán nem mentek a teljesítmény rovására. A fix fordulatszámú kompresszorokhoz képest akár 21%-kal nagyobb légszállítást (FAD) biztosít. Az FASR motor megfelel az IE5 szabványok követelményeinek, plusz IP66-os védettségi szintet biztosít a porral és a szennyeződésekkel szemben. Az inverter és az FASR motor túlszárnyalja az IES2 (EN 50598) szabvány elektromos meghajtási hatékonysággal kapcsolatos követelményeit.

Intelligens jellemzők

A modern hőmérséklet-szabályzó rendszer optimális olajhőmérsékletet és -befecskendezést biztosít. A Neos Next inverter nemcsak a motor fordulatszámát, de a ventilátort és a termosztatikus vezérlőszelepet is szabályozza. Így a kompresszor mindig optimális olajbefecskendezési hőmérsékleten működik.

Az áramlásnövelési üzemmód lehetővé teszi a maximális kompresszorkapacitás ideiglenes túllépését, ami más kompresszorok esetén nyomásveszteséghez, de akár a teljes gyártósor leállásához is vezethet. Az intelligens leeresztők korlátozzák az energiafelhasználást és hosszabb szervizidőközöket biztosítanak.

Megtakarítás

A VSDS akár 60%-kal alacsonyabb energiafogyasztást nyújt (az állandó fordulatszámú modellekhez képest), de további jelentős energiamegtakarítás érhető el az Atlas Copco szinte minden kompresszorához ajánlott hővisszanyeréssel, hiszen így a kompresszor energiája kétszer is felhasználható. A sűrített levegős rendszerből nyert 70–90 °C-os meleg víz használható tisztálkodási célokra és helyiségek fűtésére, de különösen alkalmas gyártási alkalmazásokhoz.

Csatlakoztathatóság

A SMARTLINK valós idejű távoli felügyeletet és optimalizálást biztosít. Lehetséges több kompresszor összehangolt vezérlése: az EQ2i vezérlőegység az alapfelszereltség része. A kompresszor OPC UA kompatibilis a gyártási rendszerbe integrálás érdekében.

Fenntarthatóság

Az energiahasználat kétszámjegyű csökkentése segít a károsanyag-kibocsátás csökkentésében. Minimális számú alkatrészt tartalmaz, hogy a karbantartás minél kevesebb időt vegyen el a termeléstől.

Kicsi és csendes

A mindössze 63 dB-es hangszintnek köszönhetően a gyártás helyén is elhelyezhető, nem szükséges az elkülönített kompresszorhelyiség. A rendkívül kis helyigény könnyű és rugalmas telepíthetőséget tesz lehetővé.

Az új technológia azonban nem minden esetben segít a költségek leszorításában. Igenis vannak olyan helyzetek, amikor meg kell maradni a régi, fix fordulatszámú kompresszorunknál és nem szükséges frekvenciaváltósra átállni.

atlas copco vsd kompresszor

Az Atlas Copco szakemberei ingyenes méréssel támogatják a sűrített levegős rendszer optimalizálását, melynek során az adott rendszer adatai és levegőfelhasználási paraméterei alapján javasolnak fix fordulatszámú vagy frekvenciaváltós gépeket.

A sűrített levegő auditra az alábbi linken lehet jelentkezni:

https://www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/CustomerBenefit/VSD-at/register-for-measurement1.html

További információ a VSDS kompresszorokról:

https://www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/new-products-and-offers/next-gen-vsds-air-compressor.html


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Akár 60 százalék energiamegtakarítás a legmodernebb kompresszorral? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
GA FLX kettős fordulatszámú kompresszor https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/22/ga-flx-kettos-fordulatszamu-kompresszor/ Wed, 22 May 2024 10:12:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29768 A GA FLX olyan mértékű megtakarításokat biztosít, amilyet egyetlen fix fordulatszámú kompresszor sem tud Az első kettős fordulatszámú kompresszorként bemutatkozó GA FLX a tökéletes megoldás azon gyárak számára, melyek energiatakarékos kompresszort keresnek, de még nem állnak készen egy változó fordulatszámú gép megvásárlására. Az új generációs tervezésnek és csatlakoztathatóságnak köszönhetően az energiatakarékosság mellett minden nyomásbeállítási ponton […]

The post GA FLX kettős fordulatszámú kompresszor appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A GA FLX olyan mértékű megtakarításokat biztosít, amilyet egyetlen fix fordulatszámú kompresszor sem tud

Az első kettős fordulatszámú kompresszorként bemutatkozó GA FLX a tökéletes megoldás azon gyárak számára, melyek energiatakarékos kompresszort keresnek, de még nem állnak készen egy változó fordulatszámú gép megvásárlására. Az új generációs tervezésnek és csatlakoztathatóságnak köszönhetően az energiatakarékosság mellett minden nyomásbeállítási ponton optimális levegőszállítást biztosít, ami kiemelkedő teljesítményt és rugalmasságot eredményez. Röviden, a GA FLX olyan innovációt hoz, amely valódi változást hoz az ipari gyártócégek működésében és a nyereségében.

Mi az a kettős fordulatszámú kompresszor?

A hagyományos fix fordulatszámú kompresszorok csak egy motorfordulatszámmal rendelkeznek, 100%-on. Erre van szükség a maximális légáramláshoz. Amikor azonban a levegőigény kicsit vagy sokkal kisebb, mint a kompresszor maximális teljesítménye, ez a fix motorfordulatszám sok energiát igényel, ami lényegében veszendőbe megy. A kettős fordulatszámú kompresszor két fordulatszámon működik, egy maximális és egy minimális kapacitással, hogy csökkentse az energiafogyasztást a terheletlen állapotban. Ennek eredményeképpen sokkal hatékonyabb, mint a fix fordulatszámú, mivel alacsonyabbak az átmeneti és a lefúvási veszteségek.

Íme egy rövid videó a kettős fordulatszámról:

Az átmeneti veszteségek minimalizálása

Az átmeneti veszteségek kulcsfontosságú fogalom annak megértéséhez, hogy miért és hogyan csökkentik a kettős fordulatszámú kompresszorok az energiafogyasztást a fix fordulatszámú modellekhez képest. Azt az energiát írja le, amelyet egy kompresszor felhasználható levegő előállítása nélkül fogyaszt el, miközben az üzemi fázisok között ciklikusan váltogat. Egy fix fordulatszámú kompresszor esetében ezek a veszteségek a teljes energiafelhasználás akár 20%-át is kitehetik. A technológia inherens korlátai miatt egy fix fordulatszámú modell soha nem lesz képes az átmeneti veszteségeket érdemben csökkenteni, függetlenül attól, hogy mennyire hatékony. Egy kettős fordulatszámú kompresszor minimalizálni tudja ezeket az átmeneti veszteségeket, köszönhetően a motor minimális üresjárati fordulatszámának és annak a ténynek, hogy nyomás alatt lévő rendszerrel szemben (gyorsabban) be tud indulni.

ga flx energiafogyasztás

Íme egy rövid videó az átmeneti veszteségekről:

Mit nyújt a GA FLX?

Kétszámjegyű energiamegtakarítás

  • Drasztikusan csökkenti az átmeneti és terheletlen energiaveszteségeket.
  • Akár 20%-kal csökkenti az energiafogyasztást (a GA fix fordulatszámú modellekhez képest).
  • A FASR motor megfelel az IE5 szabványoknak.
  • További energiamegtakarítás érhető el akár 80%-os hővisszanyeréssel.

Fejlett csatlakoztathatóság

  • A legmodernebb Elektronikon® Touch vezérlő.
  • SMARTLINK valós idejű távfelügyelet és optimalizálás.
  • OPC UA elérhető a termelési rendszerintegrációhoz.

Prémium teljesítmény

  • Az indítási idő és az energiafelhasználás megtakarítása érdekében nyomás alatt is el tud indulni.
  • Az opciók széles választéka lehetővé teszi, hogy a GA FLX-et az adott gyártási folyamathoz igazítsák.

Kompakt helyigény

  • A rendkívül kis helyigény biztosítja a könnyű, rugalmas telepítést.
  • 50%-kal kisebb, mint a fix fordulatszámú GA.
  • Full Feature változat is elérhető teljesen integrált hűtveszárítóval és szűrőkkel, ami még inkább helytakarékos.

Fix fordulatszám, kettős fordulatszám vagy frekvenciaváltás? Mi a különbség a felhasználó szemszögéből?

Az Atlas Copco GA olajbefecskendezéses csavarkompresszor családjában fix fordulatszámú, kettős fordulatszámú és változó fordulatszámú változatok is kaphatók. Itt van a különbség a három között.

  • GA: Megbízhatóság és minőség a legalacsonyabb beruházási költségek mellett, de az energiahatékonyság korlátozott és a teljes tulajdonlási költség magasabb.
  • GA FLX: Erős teljesítmény, kétszámjegyű energiamegtakarítás, csökkentett üzemeltetési költségek és nagyobb működési sokoldalúság.

GA VSD(S) : Az első olyan kompresszor, amely valós időben igazítja működését a levegőigényhez, az adott alkalmazáshoz és környezetéhez, így akár 60%-os energiamegtakarítást biztosít.

GA flx összehasonlítás

A sűrített levegő termelésen túl – vezérlés, felügyelet, csatlakozás

Ahogy az Atlas Copco gépeiben megszokhatták, a csatlakozás, a távvezérlés, a távfelügyelet és a flottában kezelés ennél a kompresszornál is megoldott.

A Smartlink rendszerrel a kompresszor működési paraméterei valós időben nyomon követhetők számítógépen vagy mobileszközön. A teljesítményadatok alapján a rendszer optimalizálási lehetőségeket és új beállításokat javasol.

Az Elektronikon Touch számos vezérlési és felügyeleti lehetőséget, valamint intelligens algoritmusokat kínál a kompresszor teljesítményének optimalizálására. A testreszabott időzítők és a hatékonyságvezérlés csak néhány példa.

Az Equalizer 4.0 segítségével akár 6 kompresszort is kezelhet egy léghálózatban (ez a rendszer akár a kompresszorba beépítve, akár önálló egységként is megvásárolható).  Lehetséges beállítani egy szűk, előre meghatározott nyomási sávot, amellyel energiát takaríthatnak meg.

A rendszerteljesítmény tovább optimalizálható, ha az összes kompresszort azonos üzemórára programozzák be, így csökkentve a szervizintervallumokat.

Az Atlas Copco volt az első kompresszorgyártó, amely az OPC UA-t, a gép-gép közötti kommunikációs protokollt építette a gépeibe, amelyet kifejezetten az ipari automatizáláshoz fejlesztettek ki. Ez azt jelenti, hogy az Atlas Copco kompresszorai zökkenőmentesen integrálhatók a termelési hálózatba.

***********

A GA FLX komresszorról ezen a weboldalon olvashat többet:

https://www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/new-products-and-offers/dual-speed-compressor-ga-flx

Az Atlas Copco szakemberei ingyenes méréssel támogatják a sűrített levegős rendszer optimalizálását, a mérési adatok alapján géptípust ajánlanak. A mérésre itt lehet jelentkezni.

Kapcsolat: kompresszor.hun@atlascopco.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post GA FLX kettős fordulatszámú kompresszor appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Beépítésre kész az első magyar ipari zöldhidrogén projekt kompresszora https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/21/zoldhidrogen-magyar-projekt/ Wed, 21 Sep 2022 05:30:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22013 Ezekben a napokban készítik elő a beépítéshez az egyik legjelentősebb hazai ipari zöldhidrogén projekt hidrogénkompresszorát. A beszállító, a Ganzair Kompresszortechnika Kft. egyúttal gőzerővel fejleszti kiskunhalasi bázisát, mely idővel sorozatgyártásra is alkalmas lehet, hozzájárulva a megújuló energiaforrások részarányának növeléséhez a magyar energiamixben. Évek óta előrevetítik világszerte a hidrogénipar szárba szökését. A rekordmagas energiaárak és az európai […]

The post Beépítésre kész az első magyar ipari zöldhidrogén projekt kompresszora appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ezekben a napokban készítik elő a beépítéshez az egyik legjelentősebb hazai ipari zöldhidrogén projekt hidrogénkompresszorát.

A beszállító, a Ganzair Kompresszortechnika Kft. egyúttal gőzerővel fejleszti kiskunhalasi bázisát, mely idővel sorozatgyártásra is alkalmas lehet, hozzájárulva a megújuló energiaforrások részarányának növeléséhez a magyar energiamixben.

Évek óta előrevetítik világszerte a hidrogénipar szárba szökését. A rekordmagas energiaárak és az európai ellátási krízis még inkább felpörgette az ezzel kapcsolatos fejlesztéseket. A fókusz elsősorban a zöldhidrogénen van, mely a korábbi szennyező eljárások helyett megújuló energiával termel energiahordozót törekedve a karbonsemlegességre. Magyarország 2021 óta nemzeti hidrogénstratégiával is rendelkezik, mely elsősorban a helyi és helyközi közösségi közlekedésben, a naperőművek ingadozó termelésének – hosszútávú energiatárolással való – kiegyenlítésében, illetve – a lakossági földgázhoz keverve – a fűtésben szán szerepet a hidrogénnek az ország energiamixében.

„A Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség messzemenően támogatja a tiszta és független magyar hidrogén energetika fejlődéséhez tevékenyen hozzájáruló hazai vállalkozásokat. A Ganzair Szövetségünk egyik vezető tagja, az elsők között ismerte fel az ebben a technológiában rejlő lehetőségeket. A törekvéseik mögötti tettek és lépések jól látható átalakulást és fejlődést jelentenek abban a folyamatban, amely a hidrogéntechnológia alkalmazása kapcsán elindult Magyarországon és amely a jövőt jelenti az iparági befektetők, a magyar vállalatok, a beszállítók, a hazai kutatóműhelyek, egyetemek és általában a hazai gazdaság számára”

– mondta dr. Nyikos Attila, a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség ügyvezető igazgatója, azon a rendezvényen, ahol bemutatták a jelenlegi legnagyobb, magyar hidrogénipari fejlesztéshez, az Akvamarin projekthez alkalmazott hidrogénkompresszort. Ez a hidrogénkompresszor a Ganzair Kompresszortechnika Kft. kiskunhalasi üzeméből kerül majd a Magyar Földgáztároló Zrt. kardoskúti telephelyére, ahol az Akvamarin hidrogéntermelő és -tároló beruházás létesül. Az Akvamarin projekt esetében a hidrogén gáz 40-ről 200 bar-ra való nyomásfokozásához a dugattyús kompresszorok gyártásában piacvezető, svájci Burckhardt Compression – Ganzairnél végszerelt – egységét építik a rendszerbe.

A kiskunhalasi Ganzair Kompresszortechnika Kft., évtizedes gáztechnológiai tapasztalatával, rendelkezik azzal a szakmai tudással, ami a hidrogén termeléséhez, sűrítéséhez és tárolásához szükséges. Az igényeket látva a termelés és a felhasználás oldalán lévő berendezések – tehát az elektrolizálók és az üzemanyagcellák – beszállítására és rendszerbe integrálására is vállalkoznak. A hidrogén technológiai rendszerelemek, berendezések szerelésére a Ganzair külön üzemcsarnokot hozott létre.

Célunk, hogy a hozzáadott értékünk folyamatosan növekedjen, és idővel sorozatgyártóbázist létesítsünk, kiszolgálandó a jövőbeni hidrogénipari beruházásokat

– mondta Gidai Olivér, a Ganzair Kompresszortechnika Kft. tulajdonos-ügyvezetője. Ennek érdekében a két cég tárgyalásokat folytat többek között a svájci multinacionális vállalat gyártásának magyarországi kiterjesztéséről.

Óriások vállán állunk olyan technológiai rendszerismerettel és házon belüli szakmai kompetenciákkal, hogy reális célként látjuk magunk előtt a közeljövőben, hogy egy magyar cég felkerüljön a világ hidrogén technológiai gyártói térképére

– emelte ki Gidai Olivér.

A Ganzair élenjáró technológiai ismerettel rendelkezik az ipari gázok sűrítéséről és azok felhasználásáról, többek közt az energetikában, közlekedésben, gyáriparban. Ráadásul nem csak új beruházásokat vállalnak, hanem régebbiek modernizációjára is specializálódtak. Például a régebbi berendezés cseréje helyett a felújítással környezetbarát és energiahatékony technológia kerülhet a közösségi közlekedésbe; vagy a szén-dioxid és a metán kibocsátásának csökkentése céljából a gáziparba.

Az energiaipari tapasztalat és a gáztechnológiai ismeretek adják a márka jelenkori erejét és erősségét. Napjainkban a kiskunhalasi gyártóbázison közel 5 000 m2-en, évről évre növekvő gyártási kapacitással, több mint 100 fő munkájával készülnek a gázkompresszorok, integrált energetikai rendszermegoldások. A GINOP_PLUSZ-1.2.1-21 keretében ősszel indul a negyedik gyártócsarnok építése. A pályázati fejlesztéssel párhuzamosan kezdetét veszi az első üzem átalakítása, amellyel a nemzetközi partnercégekkel közös gyártásra készül fel a Ganzair. A Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) „Akvamarin” nevű projektje részére a szükséges hidrogén technológiai berendezéseket a Ganzair állítja össze és üzemeli be. A hidrogén termelő, tároló és nyomásfokozó létesítmény komplex kiviteli tervezési és engedélyezés előkészítési feladatait a több évtizedes tervezői tapasztalattal rendelkező Petrolterv Kft. végezte.

A Burckhardt Compression hidrogénnel kapcsolatosan többévtizedes vegyipari és petrolkémiai tapasztalattal rendelkezik. Az MD10-L membrán kompresszor egy 2,5 MW bemenő teljesítményű elektrolizáló által óránként előállított 45 kg, 30 bar kilépő nyomású hidrogént akár 550 barra képes sűríteni. (Összehasonlításképpen: 40 kg hidrogén egy üzemanyagcellás busz esetében 4-500 km táv megtételére elegendő.)

A múlt héten, Milánóban megrendezett Gastech Konferencián és Kiállításon a cég fejlesztési irányába mutatott betekintést. Stratégiai célja az 550 bar feletti olajmentes kompresszorok továbbfejlesztése az ENSZ fenntartható fejlődési céljai (SDG 7, 13) mentén.  Ebben a termékkategóriában a svájci gyártó az élvonalban van.

The post Beépítésre kész az első magyar ipari zöldhidrogén projekt kompresszora appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új generáció kompresszora https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/12/vsds-kompresszor-atlas-copco/ Tue, 12 Apr 2022 07:39:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19735 A VSDS kompresszor 60%-os energiamegtakarításra képes a fix fordulatszámú kompresszorokhoz hasonlítva. Ez a teljesítmény a VSD technológia 1994-es bevezetése óta töretlen lendülettel folytatott kutató-fejlesztő munka eredménye. A 150 éves Atlas Copco már évtizedekkel ezelőtt a fenntarthatóságot és a költségcsökkentést tűzte ki vállalati céljául. Nemcsak a saját termelésében, hanem az ügyfelek működése során is célja az […]

The post Az új generáció kompresszora appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A VSDS kompresszor 60%-os energiamegtakarításra képes a fix fordulatszámú kompresszorokhoz hasonlítva. Ez a teljesítmény a VSD technológia 1994-es bevezetése óta töretlen lendülettel folytatott kutató-fejlesztő munka eredménye.

A 150 éves Atlas Copco már évtizedekkel ezelőtt a fenntarthatóságot és a költségcsökkentést tűzte ki vállalati céljául. Nemcsak a saját termelésében, hanem az ügyfelek működése során is célja az energiatakarékosság: azért fejleszti és tökéletesíti sűrített levegős berendezéseit évről évre, hogy segítse partnereit a gyártási költségek leszorításában. A kutatómérnökök a VSD+ után minden egyes alkatrészt megvizsgáltak és keresték az optimalizálás lehetőségeit, miközben a napi munkában szükséges elvárásokat (megbízhatóság, karbantartások gyakoriságának leszorítása, időnként a teljesítmény túllépése, gépleállás nélkül, stb.) sem vesztették szem elől.

A sűrített levegős rendszerek tervezése vagy kibővítése során nem szabad csak a beszerzési árat és a karbantartás várható költségeit figyelembe venni. Kritikus tényező a kompresszorok által elhasznált energia mértéke is. Az előrelátó tervezésben és a takarékosságban kiváló partner ez a kimagaslóan takarékos technológia.

Egy takarékos kompresszor működése során akár vissza is adhat a tervezett teljes élettartam- költségből.

Összefoglaltuk 6 pontban, hogy milyen vezérelvek és műszaki megoldások vezettek ehhez a rendkívüli teljesítményhez:

Nagy teljesítmény

A VSDS innovatív megoldásai egyáltalán nem mentek a teljesítmény rovására. A fix fordulatszámú kompresszorokhoz képest akár 21%-kal nagyobb légszállítást (FAD) biztosít. Az FASR motor megfelel az IE5 szabványok követelményeinek, plusz IP66-os védettségi szintet biztosít a porral és a szennyeződésekkel szemben. Az inverter és az FASR motor túlszárnyalja az IES2 (EN 50598) szabvány elektromos meghajtási hatékonysággal kapcsolatos követelményeit.

Intelligens jellemzők

A modern hőmérséklet-szabályzó rendszer optimális olajhőmérsékletet és -befecskendezést biztosít. A Neos Next inverter nemcsak a motor fordulatszámát, de a ventilátort és a termosztatikus vezérlőszelepet is szabályozza. Így a kompresszor mindig optimális olajbefecskendezési hőmérsékleten működik.

Az áramlásnövelési üzemmód lehetővé teszi a maximális kompresszorkapacitás ideiglenes túllépését, ami más kompresszorok esetén nyomásveszteséghez, de akár a teljes gyártósor leállásához is vezethet. Az intelligens leeresztők korlátozzák az energiafelhasználást és hosszabb szervizidőközöket biztosítanak.

Megtakarítás

A VSDS akár 60%-kal alacsonyabb energiafogyasztást nyújt (az állandó fordulatszámú modellekhez képest), de további jelentős energiamegtakarítás érhető el az Atlas Copco szinte minden kompresszorához ajánlott hővisszanyeréssel, hiszen így a kompresszor energiája kétszer is felhasználható. A sűrített levegős rendszerből nyert 70–90 °C-os meleg víz használható tisztálkodási célokra és helyiségek fűtésére, de különösen alkalmas gyártási alkalmazásokhoz.

Csatlakoztathatóság

A SMARTLINK valós idejű távoli felügyeletet és optimalizálást biztosít. Lehetséges több kompresszor összehangolt vezérlése: az EQ2i vezérlőegység az alapfelszereltség része. A kompresszor OPC UA kompatibilis a gyártási rendszerbe integrálás érdekében.

Fenntarthatóság

Az energiahasználat kétszámjegyű csökkentése segít a károsanyag-kibocsátás csökkentésében. Minimális számú alkatrészt tartalmaz, hogy a karbantartás minél kevesebb időt vegyen el a termeléstől.

Kicsi és csendes

A mindössze 63 dB-es hangszintnek köszönhetően a gyártás helyén is elhelyezhető, nem szükséges az elkülönített kompresszorhelyiség. A rendkívül kis helyigény könnyű és rugalmas telepíthetőséget tesz lehetővé.


Az Atlas Copco szakemberei ingyenes méréssel támogatják a sűrített levegős rendszer optimalizálását, melyre itt lehet jelentkezni:

kompresszor.hun@atlascopco.com

További olvasnivaló a VSDS kompresszorokról:

www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/new-products-and-offers/next-gen-vsds-air-compressor.html


A témához kapcsolódva ajánljuk korábbi cikkünket:

Akár 60 százalék energiamegtakarítás a legmodernebb kompresszorral?

The post Az új generáció kompresszora appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akár 60 százalék energiamegtakarítás a legmodernebb kompresszorral? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/02/kompresszor-atlas-copco/ Wed, 02 Mar 2022 07:12:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19081 Kompresszor – A Svédországban alapított, csaknem 150 éves Atlas Copcónál a fenntarthatóság mint vállalati célkitűzés már évtizedes hagyományokkal rendelkezik. A változó fordulatszámú kompresszorokat elsőként 1994-ben bevezető gépipari beszállító minden kutatás-fejlesztési projektjének kiindulópontja a környezeti terhelés csökkentése. A vállalatok napi szinten küzdenek a költségek leszorításán, miközben az egyre szaporodó előírások és a pályázati feltételek miatt is cél […]

The post Akár 60 százalék energiamegtakarítás a legmodernebb kompresszorral? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kompresszor – A Svédországban alapított, csaknem 150 éves Atlas Copcónál a fenntarthatóság mint vállalati célkitűzés már évtizedes hagyományokkal rendelkezik.

A változó fordulatszámú kompresszorokat elsőként 1994-ben bevezető gépipari beszállító minden kutatás-fejlesztési projektjének kiindulópontja a környezeti terhelés csökkentése.

A vállalatok napi szinten küzdenek a költségek leszorításán, miközben az egyre szaporodó előírások és a pályázati feltételek miatt is cél az energiatakarékosság és a karbonlábnyom csökkentése. Az Atlas Copco VSDS kompresszora éppen ebben segíti a felhasználókat. A VSDS technológia, amelyet a kisebb (22-37 kW) teljesítményű kompresszorokban vezettek be, több innovatív megoldást egyesít. Maga a berendezés az állandó fordulatszámú modellekhez képest akár 60 %-os energiamegtakarítást biztosít, miközben akár 21 %-kal nagyobb légszállításra (FAD) képes. Továbbá nagyon csendes:  a csupán 63 dB-es hangszintnek köszönhetően a gyártás helyén is elhelyezhetők a kompresszorok, nincs szükség külön kompresszorházra.

A GA 22-37 VSDS belső felépítése

Mi áll a merész ígéret mögött?

  1. A meghajtás

Az Atlas Copco szabadalmaztatott csavar elemét újratervezték.

  1. Az inverter

A Neos Next inverter nemcsak a motor fordulatszámát szabályozza, hanem a ventilátort és a hőmérsékletet is. Így a kompresszor mindig optimális olajbefecskendezési hőmérsékleten működik.

Az intelligens leeresztőket is a Neos Next vezérli. Így jelentős teljesítmény- és hatékonyságjavulás érhető el a hagyományos időzített ciklusokhoz képest.

  1. Áramlásnövelési üzemmód

A GA VSDS képes ideiglenesen túllépni a kapacitási határértékeket, negatív következmények nélkül.

  1. Vezérelhetőség és felügyelet

Többnyelvű, felhasználóbarát Elektronikon Touch kijelző. SMARTLINK-rendszer, mely valós idejű távoli állapotfelügyeletet, teljesítményadatokat és betekintést, szervizidővonalat, karbantartási figyelmeztetéseket és online erőforrásközpontot biztosít. OPC UA-kompatibilis.

A teljes költség háromnegyede az energiafelhasználást fedezi

A VSDS technológia nagyban hozzájárul a felhasznált villanyáram csökkentéséhez. A vállalat szakemberei ingyenes méréssel támogatják a sűrített levegős rendszer optimalizálását, melyre az alábbi oldalon jelentkezhetnek az ügyfelek:

https://www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/CustomerBenefit/VSD-at/register-for-measurement1.html

További információ:

https://www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/new-products-and-offers/next-gen-vsds-air-compressor.html

The post Akár 60 százalék energiamegtakarítás a legmodernebb kompresszorral? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
10 lépés a zöld termelés felé https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/07/atlas-copco-10-lepes-zold-termeles-fele/ Tue, 07 Dec 2021 16:16:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17991 A klímaváltozás elleni harcban az ipari szektort gyakran a probléma részének tekintik – és nem ok nélkül. A sűrített levegő előállítása során nagy mennyiségű energiát fogyasztunk, amely hatással van a vállalat költségeire, valamint a környezetre is.   Vannak azonban olyan megoldások, amelyekkel a vállalatok a sűrített levegőt alacsonyabb áron, kevesebb környezeti terhelés mellett, valamint megbízhatóbb körülmények […]

The post 10 lépés a zöld termelés felé appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A klímaváltozás elleni harcban az ipari szektort gyakran a probléma részének tekintik – és nem ok nélkül. A sűrített levegő előállítása során nagy mennyiségű energiát fogyasztunk, amely hatással van a vállalat költségeire, valamint a környezetre is.   Vannak azonban olyan megoldások, amelyekkel a vállalatok a sűrített levegőt alacsonyabb áron, kevesebb környezeti terhelés mellett, valamint megbízhatóbb körülmények között állíthatják elő. Az Atlas Copco megvizsgálta ezeket és 10 olyan tennivalót és területet azonosított, ahol a zöld technológiákkal megtakarítást lehet elérni:

  • Felhasználási hely & telepítés
  • Tárolás & elosztás
  • Levegőminőség
  • Légszállítás & levegőigény
  • Fő technológia
  • Berendezés ellenőrzése
  • Vezérlőrendszer
  • Hővisszanyerés
  • Rendszerkarbantartás
  • Távfelügyelet.

Célunk, hogy növeljük a tudatosságot és ügyfeleink tudását a sűrített levegő előállításával, kezelésével és elosztásával kapcsolatos megtakarítások terén. Hogy  segítsünk megérteni a sűrített levegős rendszerek felépítését és működését, hiszen ezek ismeretében a termelésért felelős szakemberek  hasznosabb kérdéseket tudnak feltenni, amikor egy sűrítettlevegő-szakértővel beszélnek. ​Az útmutató a sűrített levegő-felhasználók számára készült, és a benne foglalt becslések útmutatásként szolgálnak.

A 10 lépéses útmutatóról az alábbi linken olvashatnak bővebben:

https://www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/greenproduction

Atlas Copco VSDs Neos Next Inverter

A Neos Next a kompresszor motor- és ventilátor-fordulatszámának szabályozásával hozzájárul ahhoz, hogy az új GA VSDˢ termékcsalád a leghatékonyabb legyen a piacon.

Mégis, a leginkább kézzel fogható eredményt a zöld technológia kapcsán az alacsonyabb energia-költségek képviselik. Ezen a téren az Atlas Copco mindig élen járt az innovációban.

Az Atlas Copco kompresszorai és kapcsolódó berendezései már 25 éve segítik a gyártó vállalatokat az energiatakarékosságban. A GA VSDS az Atlas Copco változó fordulatszámú kompresszorok (VSD) harmadik generációja. A VSD kompresszorok jelentősen csökkentik az energiafogyasztást azáltal, hogy motorjuk fordulatszámát a sűrített levegő iránti igény ingadozásaihoz igazítják. Amikor az Atlas Copco bevezette a technológiát, az első generációs VSD kompresszorok akár 35%-os energiamegtakarítást értek el a fix fordulatszámú kompresszorokhoz képest. Ez a szám 50%-ra emelkedett a VSD+ bevezetésével. Most a GA VSDS 60%-os energiamegtakarítást kínál.

A forradalmi új kompresszorról itt olvashat többet:

https://www.atlascopco.com/hu-hu/compressors/air-compressor-blog/new-vsd-air-compressor

atlas copco vsd vsdplus

The post 10 lépés a zöld termelés felé appeared first on Műszaki Magazin.

]]>