költséghatékony – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A Mazak bemutatja a nagy teljesítményű és látványos új VCE-600-at https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/01/vce-600-mazak-bemutato/ Thu, 01 Sep 2022 05:29:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21640 Az Egyesült Királyságban tervezett és gyártott új Mazak VCE-600 függőleges megmunkálóközpont egy izgalmas, új 3 tengelyes szerszámgép lenyűgöző specifikációval és vonzó árfekvéssel. A lenyűgöző, következő generációs megmunkálóközpont rendkívül jól alkalmazható a gyártók széles köre számára, a műhelyektől és a kis alvállalkozóktól az OEM gyártókig. A széleskörű és átfogó piackutatás eredményeként az új, költséghatékony VCE-600 számos […]

The post A Mazak bemutatja a nagy teljesítményű és látványos új VCE-600-at appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Egyesült Királyságban tervezett és gyártott új Mazak VCE-600 függőleges megmunkálóközpont egy izgalmas, új 3 tengelyes szerszámgép lenyűgöző specifikációval és vonzó árfekvéssel. A lenyűgöző, következő generációs megmunkálóközpont rendkívül jól alkalmazható a gyártók széles köre számára, a műhelyektől és a kis alvállalkozóktól az OEM gyártókig.

A széleskörű és átfogó piackutatás eredményeként az új, költséghatékony VCE-600 számos olyan funkciót és új technológiát tartalmaz, amelyek az iparágban vezető termelékenységet, teljesítményt és könnyű kezelhetőséget képvisel, kompakt méretben – a Mazak márkával fémjelzett minőséggel és szolgáltatással. A kompakt 2,9 x 3,12 x 3,14 méteres (magasság/szélesség/mélység) alapterület ellenére – amely a korlátozott területtel rendelkező gyártók számára vonzó – a VCE-600 méretes, 1,3m x 600 mm-es asztallal rendelkezik, 1050 x 600 x 600 mm (X/Y/Z) mozgástartománnyal, amely lehetővé teszi különösen nagy alkatrészek megmunkálását, különösen figyelemre méltó az Y tengely mozgástartománya.

E munkaterület felett egy 12 000 fordulat/perc fordulatszámú, 18,5 kW-os, 119,4 Nm forgatónyomatékú kettős tekercselésű főorsó dolgozik, amely mindent biztosít, amire egy gépműhelynek szüksége lehet. A tekercselés alacsony fordulatszám-tartományban az orsónak kivételes nyomatékot biztosít nagy igénybevételű maráshoz és fúráshoz, míg nagy fordulatszámon az orsó nagy sebességgel magas teljesítményt szolgáltat a könnyű anyagok és profilozó alkatrészek megmunkálásához. A 7/24 No40 átmenő hűtéssel rendelkező orsót szerszámokkal egy gyorscserélős, 24 pozíciós automata szerszámtár látja el (1,9 másodperc szerszámtól-szerszámig), amely 75 mm-es maximális szerszámátmérő kezelésére képes. A szerszámcserélő egyszerű feltöltéséhez opcionális ATC-ajtó is elérhető a beállítási idő csökkentése érdekében.

A kategóriaelső orsó mellett az új VCE-600 minőségét rendkívül merev lineárgörgős vezetők biztosítják minden tengelyen, amelyek lehetővé teszik, hogy a gép nagy igénybevételű illetve nagy sebességű megmunkálást is végrehajthasson. Ezt egészítik ki a közvetlen meghajtású szervomotorok minden tengelyen és a köszörült, előfeszített golyósorsók, amelyek páratlan pontosságot és ismételhetőséget biztosítanak.

Mark Hall, az Európai Csoport Termékmenedzsere az új Mazak gép érkezését kommentálva a következőket mondja:

„Az új VCE-600 az első, a nagyon izgalmas függőleges megmunkálóközpontjaink új kínálatában, amely nagy érdeklődést vált ki az iparágban. Ennek az oka, hogy a gép specifikációja sok alkalmazáshoz megfelelő, ugyanakkor teljesítményt és értéket kínál. Az egyik nagyszerű dolog, amit az iparág szeretni fog ebben a gépben, az a gép sokoldalúsága. Nagy munkatérrel, kategóriaelső orsóval és az új SmoothEz CNC vezérléssel rendelkezik, amely gyorsan programozható – ez teszi nagyszerűvé a kezelők számára. Ez az új gép kiváló lesz az gépműhelyek, a belépő szintű vállalkozások és bárki számára, aki sokféle munkadarabbal rendelkezik.”

A Mazak a könnyű használat és a beállítási idő csökkentése érdekében számos, a kezelő számára praktikus és ergonomikus tervezési jellemzőt épített be. A VCE-600 például egyetlen nagy tolóajtóval és nagy munkatér ablakkal került kialakításra. Ez a nagy ablak kiváló rálátást biztosít a gépkezelő számára a megmunkálás során, míg a könnyen nyitható ajtó lehetővé teszi, hogy a gépkezelő az alkatrészeket és szerszámokat egy kézzel rakja be és vegye ki, miközben a másik kezével nyitja az ajtót. Részletekig menő figyelmet fordítottak az egyszerű használhatóságra és a beállítási idő csökkentésére, és ez leginkább új Mazatrol SmoothEZ CNC vezérlőrendszernél nyilvánul meg. Az új Mazatrol SmoothEz CNC vezérlőrendszer intuitív, 15 hüvelykes érintőképernyős kijelzővel rendelkezik, amely “Ez Üzemeltetés” elnevezésű funkciót kínál, okostelefonhoz vagy táblagéphez hasonlóan kezelhető. A kijelző személyre szabható, az adatok elhelyezése pedig könnyen a felhasználóhoz igazítható. A kijelző testre szabásával a kezelő minimális képernyőátmenettel ellenőrizheti és szerkesztheti az adatokat.

A Mazatrol SmoothEz az “Ez Megmunkálás” esetében lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy a Mazak Mazatrol interfész segítségével a munkadarab 3D modelljén keresztül hozzanak létre, ellenőrizzék és szerkesszék a programokat, vagy alternatívaként teljes EIA/ISO funkcionalitást használjanak a G-kód programozáshoz – a felhasználók számára a lehető legnagyobb rugalmasságot kínálva.

A SmoothEz emellett “Ez Beállítás”-t is kínál, ahol az összes gyártási adat, mint például a programok, a rögzítő készülékek beállítása, a gépmodellek, a szerszámadatok és a koordináta-rendszerek a Smooth Project Manager segítségével szinkronizálhatók a SmoothCAM Ai programmal. A SmoothEz-re utalva a Mazak európai csoportjának termékmenedzsere, Mark Hall elmondta:

“A nagy vegyes- és kisszériás alkatrészgyártást végző gyártók számára kritikus fontosságú, hogy csökkentsük a beállítási időt – itt teljesít jól a SmoothEz számos könnyen használható funkciójával, amelyek megkönnyítik az alkatrészbeállításról a gyártásra való váltást.”

Mivel az automatizálás egyre inkább elterjedt a műhelyben, a Mazak úgy tervezte a VCE-600-at, hogy a robotok számára a robotok hozzáférését lehetővé tevő elülső, bal vagy jobb oldali betöltőajtók beépíthetők legyenek, miközben opcionális szerszám- és munkadarab-mérő rendszerek, például a Renishaw RTS és RMP60 bemérő tapintók is integrálhatók. Ahogyan az elvárható egy olyan iparágvezető márkától, mint a Mazak, rengeteg opcionális extra áll rendelkezésre a végfelhasználó pontos igényeinek kielégítésére.

Ez magában foglalja a 30 vagy 48 pozíciójú ATC-t, a szerszámbemérő, beállítási és törésérzékelő csomagok választékát, a forgács- és hűtőfolyadék-kezelési csomagokat, amelyek magukban foglalják az árasztó hűtést, a mosást, a levegőfúvatást, valamint a spirálokat és forgácsszállítót, továbbá az olyan alapvető automatizálási lehetőségeket, mint az automatikus ajtónyitás, a robotinterfész és a hidraulikus vagy pneumatikus rögzítés előkészítés. A gép 4. tengelyes egységekkel is specifikálható, ami további rugalmasságot biztosít.

Készen áll rá, hogy növelje a teljesítményét?
Telefon: +36-23-920-480
vagy e-mail: info@mazak.hu

www.mazakeu.hu

 

The post A Mazak bemutatja a nagy teljesítményű és látványos új VCE-600-at appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idő- és költségmegtakarítás a gépgyártóknak egy egyszerű innovációval https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/29/festo-innovacio-koltseghatekony/ Fri, 29 Apr 2022 05:00:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19953 Az ipari automatizálás szakértője, a Festo szerint a meglévő pneumatikus technológia egyszerű innovációkkal történő fejlesztése valódi változást hozhat a gépek építésében és üzembe helyezésében. Steve Sands, a Festo GB termékmenedzsmentjének vezetője szerint: “Az innovációnak sokféle formája lehet, és nem korlátozódik a műszaki jellemzőkre. Az olyan emberi tényezők, mint a használhatóság, a kényelem és a biztonság […]

The post Idő- és költségmegtakarítás a gépgyártóknak egy egyszerű innovációval appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari automatizálás szakértője, a Festo szerint a meglévő pneumatikus technológia egyszerű innovációkkal történő fejlesztése valódi változást hozhat a gépek építésében és üzembe helyezésében.

Steve Sands, a Festo GB termékmenedzsmentjének vezetője szerint:

“Az innovációnak sokféle formája lehet, és nem korlátozódik a műszaki jellemzőkre. Az olyan emberi tényezők, mint a használhatóság, a kényelem és a biztonság kézzelfogható fejlesztési és fejlesztési területek. Az összköltségek, a gép összeszerelési és építési ideje, a helyszíni üzembe helyezés költségei és a karbantartási idők szintén olyan területek, amelyek innovatív megoldásokat igényelnek.”

A Festo példaként említi az egyszerű munkahenger-helyzetérzékelőket. Ezek az eszközök a legtöbb pneumatikus hengerre felszerelhetők. Leggyakrabban a dugattyúrúd kitolt vagy visszahúzott véghelyzetének érzékelésére, ritkábban pedig a közbülső helyzetek visszajelzésére használják őket. Úgy tűnhet, hogy ezeket a szenzorokat az automatizálásban már nem lehet továbbfejleszteni – de mégis van még hová fejlődni.

“A hengerérzékelő felszerelése a munkapadon elég egyszerű, de miután a működtető egységet beépítették a gépbe, gyakran nem lehet látni a végső pozíciót”

– magyarázza Sands.

“Még nehezebb lehet, ha a gép védőburkolatán belül, magasan vagy nehezen hozzáférhető helyeken kell szerelni. Ilyen körülmények között az érzékelő imbuszkulcsos rögzítőcsavarjához való hozzáférés vagy a jelző LED megfigyelése fizikailag lehetetlen lehet”.

Nyilvánvaló, hogy a hengerérzékelők végleges beállítása és beállítása problémás és időigényes – különösen a több hengerrel is működtetett gépek esetében –, ugyanakkor nagyban befolyásolhatja a hosszú távú megbízhatóságot és az élettartamot. A Festo egy innovatív megoldást fejlesztett ki a hengerérzékelők helyes beépítésének elősegítésére.

Az SDBT-MSX alkalmas minden T-profilos érzékelőhoronyhoz, és az SDBT-MSX az első olyan adaptív hengerkapcsoló, amely a kívánt kapcsolási pozíciót egyszerűen megtanulja a gép négyszeri ciklikus működtetésével a beállítás során. Nincs szükség helyszíni beállításra: ehelyett a kapcsolót egyszerűen megközelítőleg a kívánt pozícióba kell helyezni. A szerelő úgy állítja be az érzékelőt, hogy azt a hengeren feltüntetett érzékelőjelzéshez igazítja. Miután a henger a gépen a helyére került és az érzékelőt bekábelezték, a LED-ek jelzik, hogy a kapcsolási pont még nincs elmentve. A pneumatikus henger mindössze négyszeri ciklikus működtetésével aktiválható az öntanító funkció. Az ismétlődő véghelyzetet mint kapcsolási pozíciót az érzékelő megtanulja és elmenti.

Ez a technológia a felhasználók számára számos egyéb előnnyel is jár, amelyek túlmutatnak az alapvető, szokványos működésen. Ezek közé tartozik a pozíció kézi betanítása a beépített kapacitív tanítógomb segítségével, valamint a kapcsolási funkció PNP-ről NPN-re, illetve NO-ról NC-re való átállításának lehetősége. Még a kapcsolási tartomány is beállítható az előre beállított 2 mm-ről 15 mm-ig tetszőleges hosszúságúra, ha az alkalmazás megköveteli. Ez az, ahol a beszerzés, a raktár és a karbantartás is nyerhet – egyetlen hengerérzékelő minden alkalmazáshoz.

Sands így zárja le:

“Megnyugtató tudni, hogy még az automatizálás leghétköznapibb területein is virágzik az innováció, és ez ténylegesen pozitív hatással lesz a felhasználókra. A gyorsabb üzembe helyezés, a megbízhatóbb kapcsolás, valamint a kevesebb nyújtózkodással, létrára mászással vagy a gépek alatti fekvéssel töltött idő mindenképpen üdvözlendő előrelépést jelent.” 

Ami pedig a költségeket illeti: az SDBT-MSX-et a Festo házon belül gyártja, gyakorlatilag ugyanolyan áron, mint a standard érzékelőket. Az innováció nem mindig kerül többe!

www.festo.hu

The post Idő- és költségmegtakarítás a gépgyártóknak egy egyszerű innovációval appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Azok a vállalatok, amelyek elsősorban költségmegtakarítás miatt állnak át a felhőre, lemaradhatnak a versenyelőnyökről https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/08/accenture-felho-sporolas-kutatas/ Sun, 08 Aug 2021 18:26:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16203 Az Accenture új jelentése rámutat a vállalatok egy olyan csoportjára, amely a megújítás új működési modelljeként tekint a felhőre. Ezek a cégek az innovatív, többfelhős (nyilvános, privát és edge) megoldások használatával nemcsak az egyszerű költségmegtakarítást tartják fontosnak, hanem képesek ezzel nagyobb üzleti értéket is generálni. Az „Ever-ready for Every Opportunity: How to Unleash Competitiveness on […]

The post Azok a vállalatok, amelyek elsősorban költségmegtakarítás miatt állnak át a felhőre, lemaradhatnak a versenyelőnyökről appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Accenture új jelentése rámutat a vállalatok egy olyan csoportjára, amely a megújítás új működési modelljeként tekint a felhőre.

Ezek a cégek az innovatív, többfelhős (nyilvános, privát és edge) megoldások használatával nemcsak az egyszerű költségmegtakarítást tartják fontosnak, hanem képesek ezzel nagyobb üzleti értéket is generálni.

Az Ever-ready for Every Opportunity: How to Unleash Competitiveness on the Cloud Continuum című – az állami és a magánszektor közel 4 000 felsővezetőjének bevonásával készített – kutatásból kiderül, miért korlátozza a lehetőségeket, ha a felhőre való átállást egy statikus végállapotra (alapvetően egy olcsóbb, hatékonyabb adatközpontra) való, egyszeri váltásként kezeljük. A kizárólag költségmegtakarításra összpontosító vállalatok akár versenyhátrányba is kerülhetnek azokhoz a cégekhez képest, amelyek stratégiai szemlélettel dinamikus formában (nyilvános, privát és edge) hasznosítják a felhőt.

„A vállalatok többsége napjainkban a nyilvános, privát és edge felhők valamilyen kombinációját alkalmazza, de jellemzően ezeket kevésbé integrálja egymással”

– mutatott rá Karthik Narain, az Accenture Cloud First globális vezetője.

„Így a szervezet egyik részében elért innováció, bevett gyakorlatok és adatok nem jelentenek előnyt a többi szervezeti egység számára – tehát nem tud kiteljesedni az értékteremtés. A szervezetek kis százalékának azonban sikerül a maximumot kihoznia a felhőből úgy, hogy több helyszínt és működési formát lefedő technológiai folytonosságként tekintenek a felhőre, amely a cloud-first 5G és szoftveralapú hálózatok dinamikus támogatásával szolgálja ki a vállalat állandóan változó igényeit.”

A jelentésből kiderül, hogy miközben a szervezetek a következő 3-5 évben átlagosan technológiájuk és a szolgáltatások több mint kétharmadát szeretnék áthelyezni a felhőbe,  csak 50%-uk használja ki a felhő különböző formáiban rejlő lehetőségeket napi működése átalakítására, a munkavégzésére és az alkalmazások üzleti igényekhez igazodó modernizálására.

Az Accenture „folytonosságra törekvő versenytársaknak” (Continuum Competitor) nevezi a felhő bevezetésében élenjáró vállalatokat – régiótól függően a válaszadók 12-15%-a –, akik azzal tűnnek ki, hogy  egyesítik a nyilvános felhővel, privát  adatközpontokkal  és peremterületeken (edge) szerzett tapasztalataikat a napi üzletmenetük transzformációjához. Így jelentős előnyre tesznek szert a felhő folyamatos használatából, és jobban teljesítenek versenytársaiknál. A kutatás szerint a folytonosságra törekvő versenytársak a jövő sokkhatásaira is sokkal eredményesebben tudnak reagálni.

Ilyen szervezet például a Carlsberg. A dániai multinacionális sörgyártó vállalat a működési költség csökkenésén túl az innováció és a kísérletezés szabadságát említi a felhő fő előnyei között. A felhő segítségével hónapok helyett órákon belül indíthat el új kezdeményezéseket és kampányokat.

„Egy vállalat versenyképességét meghatározza, hogy sikerül-e kiválasztania a megfelelő felhő-architektúrát a megfelelő alkalmazások és szolgáltatások támogatására – például a mesterséges intelligencia, az intelligens ügyfélszolgálatok, az edge computing, a robotalapú feldolgozás, a kiterjesztett valóság stb. –, és hogyan képes irányítani a technológiák hasznosításához szükséges folyamatokat”

– mondta Karthik Narain. „Cloud-first stratégiák alkalmazásával a vállalatok jobb ügyfélélményt, intelligensebb üzleti folyamatokat és fenntarthatóbb termékeket hozhatnak létre.”

A folytonosságra törekvő vállalatokra az alábbiak jellemzők:

  • Kétszer-háromszor nagyobb valószínűséggel újítják meg, automatizálják és tervezik át a munkavégzést;
  • Észak-Amerikában 1,2-szer, Európában pedig 2,7-szer nagyobb költségmegtakarítást érnek el, mint az elsősorban adatmigrációra koncentráló szervezetek;
  • több működési és pénzügyi célt tűznek ki maguk elé, például 50%-kal több üzleti intézkedést hajtanak végre az ügyfélszám növelése és a versenytársaiknál gyorsabb piacra lépés érdekében;
  • akár háromszor nagyobb valószínűséggel használják a felhőt legalább két fenntarthatósági cél megvalósítására, például a megújuló energiaforrások bevezetésére, a kevesebb áramot fogyasztó termékek tervezésére, valamint az energiafogyasztás csökkentését szolgáló hatékonyabb szerverhasználat

A fentiek alapján az Accenture-nek négy, jól működő – bárhol alkalmazható – javaslata van:

  1. Annak meghatározása, hogy a folytonosság révén hova szeretne eljutni a szervezet. A vállalatoknak először ki kell dolgozniuk egy stratégiát olyan jövőképpel, amely világosan meghatározza az alapértékeket és a jövőbeni célokat, azonosítja a versenykörnyezetben jellemző akadályokat, és aszerint kategorizálja a képességeket, hogy hol tart a vállalat jelenleg és hova szeretne eljutni a jövőben. A stratégia kidolgozásakor figyelembe kell venni a felhőképességek folyamatos fejlődését is.
  2. Felhőspecifikus gyakorlatok kidolgozása a technológiák támogatására és kiegészítésére. A technológia bevezetése mellett a vállalatoknak olyan gyakorlatokat kell kialakítaniuk, amely fegyelmezettséget visz a működésbe és segít a technikai fejlődés üteméhez igazodva átalakítani a nem technológiai területeket. A folytonosságra törekvő vállalatok számára a gondolkodásmód legkritikusabb eleme az agilitás, amely áthatja többek között a cloud-first alkalmazásokat, a tehetséggondozás átalakítását, az informatikai kísérletezést és a számítástechnikai ismeretek területét.
  3. Az innováció gyorsítása a kivételes felhasználói élmény nyújtásához. A folytonosságra törekvő vállalkozások beruházásaikat egy kiemelt területre, a felhasználói élményre koncentrálják. Az emberközpontú tervezés és a felhőalapú technológiák (pl. edge computing) kombinációjára támaszkodva újragondolják az általuk nyújtott élményt, közelebb kerülve az ügyfelek, a partnerek és a munkatársak tényleges tevékenységeihez. Ennek érdekében a szervezet működésének minden területén (termékek, szolgáltatások, munkavállalói élmény és szolgáltatásnyújtási modellek) élményközpontú gondolkodásmódot valósítanak meg.
  4. Stratégiai elkötelezettség fenntartása. A vezetőségnek meg kell határoznia az üzleti célokat, a megfelelő kockázati szinteket, és ösztönöznie kell az agilitás és a növekedés kultúráját. A vállalatnak fel kell ismernie, hogy a kihívások legyőzéséhez mindenkire szükség van: az összes munkatársat tájékoztatni kell a felhőben rejlő egyre nagyobb lehetőségekről és az ehhez kapcsolódó jól működő gyakorlatról.

Az Accenture kutatása olyan időszakban zajlott, amikor a világjárvány rákényszerítette a szervezeteket, hogy egyedi élményt nyújtsanak ügyfeleiknek, és újszerű, virtuális módon szolgálják ki őket. Az Accenture korábbi kutatásából az is kiderült, hogy a technológiai innovációkat a Covid-19 alatt széles körben megvalósító szervezetek ötször gyorsabban növelték árbevételüket az innovációk alkalmazásában lemaradó társaikhoz képest.

The post Azok a vállalatok, amelyek elsősorban költségmegtakarítás miatt állnak át a felhőre, lemaradhatnak a versenyelőnyökről appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Költséghatékony acélesztergálás https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/24/acelesztergalas-sandvik-coromant/ Mon, 24 May 2021 08:32:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15180 A fokozott versenyhelyzet miatt csökkenteni kell a gyártási költségeket. Az alkatrészenkénti költség csökkentése érdekében kulcsfontosságú stratégia a megbízható megoldások kiválasztása és a gép kihasználásának maximalizálása. Tudjon meg többet arról, hogy mi lehet a legelőnyösebb megoldás az esztergálási igényeihez. A Sandvik Coromant iránymutatásai az acélesztergálásban Az alkatrészenkénti költség csökkentése Az egyesült államokbeli National Association of Manufacturers […]

The post Költséghatékony acélesztergálás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fokozott versenyhelyzet miatt csökkenteni kell a gyártási költségeket.

Az alkatrészenkénti költség csökkentése érdekében kulcsfontosságú stratégia a megbízható megoldások kiválasztása és a gép kihasználásának maximalizálása. Tudjon meg többet arról, hogy mi lehet a legelőnyösebb megoldás az esztergálási igényeihez.

A Sandvik Coromant iránymutatásai az acélesztergálásban

Az alkatrészenkénti költség csökkentése

Az egyesült államokbeli National Association of Manufacturers (NAM) (Gyártók Országos Szövetsége) felmérése alapján a gyártók 53%-a szerint a COVID-19 hatással lesz a műveleteikre, a gyártók még nagyobb nyomás alatt vannak a versenyképesség tekintetében, ideértve a szívós acél alkatrészeket tömeggyártását is. Rolf Olofsson, a fémforgácsolási szerszámok területén globális vezető Sandvik Coromant termékmenedzsere elmagyarázza, hogy az acélesztergálási műveletek egy alternatív megközelítése hogyan optimalizálja az alkatrészenkénti költségeket és az általános nyereségességet.

A gyártási gazdaságosság meghatározza a vállalat nyereségességét. A fémforgácsolás esetében a gyártási gazdaságosságnak arra kell összpontosítania, hogy ezek a folyamatok és környezetek biztonságosak és kiszámíthatók legyenek. Két végső célt kell szem előtt tartani: egyrészt a legmagasabb gyártási teljesítmény, másrészt a legalacsonyabb gyártási költségeket kell fenntartani; minden célt az adott gyártó sajátos helyzetének megfelelően.

Ezek a célok olyan kihívásokat jelentenek az acélesztergálásban, amelyek szűk keresztmetszeteket, a gyártáslassulást vagy a menetenként gyártott alkatrészek számának korlátozását eredményezhetik. A gyártók, különösen a tömeggyártásban, kifejezetten tudatosak az alkatrészenkénti költség tekintetében, amikor acélesztergálási műveleteiket kezelik. Az alkatrészenkénti költség alapvetően a teljes fix költség plusz az összes változó költség, és ez osztva az összes legyártott egységgel. Az acélesztergálás paraméterei nagyban függenek a piaci kereslettől is, azzal a megközelítéssel, hogy csökkentsék a termelési költségeket vagy növeljék a teljesítményt. Például a járműipari alkatrészeket gyártó vállalatok a jövőben magas vagy alacsony keresleti forgatókönyvekkel is szembe nézhetnek. Az alacsony keresleti forgatókönyvekhez olyan szerszámokra van szükség, amelyek élenként több darabot is képesek előállítani, miközben a folyamatbiztonságot kevesebb selejttel biztosítják. A magasabb keresleti forgatókönyvekhez olyan szerszámmegoldásokra van szükség, amelyek lehetővé teszik a nagyobb fémeltávolítási sebességet, a csökkentett ciklusidőket, és növelik a gépkihasználtságot minimális gyártási megszakításokkal.

Bármilyen forgatókönyvvel is szembesülnek, a gyártóknak törekedniük kell a megmunkálási teljesítményük maximalizálására, ami a Sandvik Coromant megállapításai szerint 15%-kal csökkentheti az alkatrészköltségeket. Ennek eléréséhez azonban, a folyamatbiztonság maximalizálása mellett, a szerszámozás alternatív megközelítésére lehet szükség.

A nem forgácsolással töltött idő csökkentése

A Sandvik Coromant számításai szerint a szerszámok költsége a teljes gyártási költség 3–5%-át teszi ki. Egy, az idő múlásával kopó szerszám, például egy acélesztergálási keményfém lapka beszerzésénél természetes, hogy csak a kezdeti egységköltséget vesszük figyelembe. Ehelyett a Sandvik Coromant azt ajánlja ügyfeleinek, hogy kicsit másképpen szemléljék a helyzetet, és értékeljék át, hogyan vehetik figyelembe szerszámköltségeket a teljes gyártás költségvetési folyamatában, amely magában foglalja az olyan fix költségeket is, mint például a gépek értékcsökkenése.  Ha egy megmunkáló műhelyben egy tipikus munkanapot tekintünk, tegyük fel, hogy két, összesen 14,4 órás műszak alatt az idő 60%-át gyártásra vagy forgácsolásra fordítják, míg az idő 40%-át más dolgokra, vagy nem forgácsolási időre. A cél itt természetesen a nem forgácsolással töltött idő csökkentése és a megmunkálási idő maximalizálása. Ennek eléréséhez a legjobb módszer a gyártási idő rövidítése a gépkihasználtság növelése mellett. A Sandvik Coromant valóban úgy találta, hogy a gépkihasználtság 20%-os növelése 10%-kal magasabb bruttó hasznot jelent.

Hosszabb szerszáméltartam

A gyártók különféle módon mérik a gyártási sebességeket, az egyik az adott idő alatt elkészült munkadarabok száma (db). Azonban számos tényező megakadályozhatja a gyártókat abban, hogy elérjék a műszakonként kívánt darabszámot. A gyakori lapkacserék, a gyártási leállások szükségessége és az egyes alkalmazásokhoz vagy anyagokhoz megfelelő lapkák keresgélése jelentik a modern gyártás legnagyobb időgyilkosait.

Minden esetben a lapkák optimális kopásmintája a szabályozott hátkopás, mivel ez biztosítja a forgácsolóél kiszámítható éltartamát. Az ideális minőség az, amely korlátozza a nem kívánt típusú kopások kialakulását – és egyes műveleteknél teljesen megakadályozza a kialakulásukat. A legyártott darabok számának maximalizálása érdekében elengedhetetlen a megfelelő keményfém lapka kiválasztása, és ez az oka annak is, hogy a Sandvik Coromant bevezet két új ISO P-esztergálási keményfém minőséget a választékában, amelyek a GC4415 és a GC4425 jelölést kapják (utalva a P15-re és a P25-re). A GC4425 jobb kopásállóságot, hőállóságot és szívósságot nyújt, míg a GC4415 minőség kiegészíti a GC4425-öt, amikor fokozott teljesítményre és nagyobb hőállóságra van szükség. Mindkét minőség ideális gyengén ötvözött és ötvözetlen acélokhoz. Nagyobb darabszámot tudnak megmunkálni tömeg- és tételgyártási rendszerben, és hozzájárulnak a szerszám hosszabb éltartamához, kiküszöbölve a hirtelen töréseket és csökkentve az újramegmunkálást és a selejtek mennyiségét. A GC4415 és a GC4425 minőség is második generációs Inveio® technológiát alkalmaz, egyirányú kristályorientációt az alumínium-oxid-bevonatrétegben. Mikroszkopikus szinten látható, hogy mi teszi egyedivé az Inveiót: az anyag felületét egyirányú kristályorientáció jellemzi. Az alumínium-oxid-bevonatban minden kristály azonos irányba néz, így erős határvonalat képeznek a forgácsolási zóna felé. A kristály orientációja lényegesen javult a második generációs Inveio bevonat esetében. Az Inveio magas fokú kopásállóságot és hosszabb éltartamot biztosít a lapkának. A hosszabb éltartamú szerszámok természetesen kedvezők az alkatrészenkénti költség csökkentésében. Ezenkívül a többi kiválasztási paraméter mellett a mérnököknek meg kell fontolniuk, hogy a lapkageometria hogyan befolyásolja a forgácskezelést és a megmunkálási teljesítményt.

Jobb geometria

A geometria a lapka stílusára utal, amelyet a megmunkálás típusainak megfelelően terveznek: simítás, közepes megmunkálás és nagyolás. Mindegyiknek megvannak a maga következményei a forgácsolási sebesség tekintetében, a saját munkaterülete, amely az elfogadható forgácstörés és az előtolási sebesség, illetve a fogásmélység kapcsolatán alapszik.

A Sandvik Coromant lehetővé tette az ügyfelek számára, hogy az igényeiknek megfelelően válasszák ki a legjobb esztergálási lapkákat és minőségeket a CoroPlus® Tool Guide segítségével online.

The post Költséghatékony acélesztergálás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
3D Systems Figure 4 – Gyors, pontos és költséghatékony technológia műanyaggal történő közvetlen digitális gyártáshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/16/figure-4-termekcsalad-pontos/ Wed, 16 Dec 2020 10:03:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13074 A Figure 4 termékcsalád fejlesztésekor a 3D Systems fő célja az volt, hogy olyan architektúrát hozzanak létre, ami versenyképes alternatívát kínál a hagyományos gyártástechnológiákkal szemben mind nyomtatási sebesség és pontosság, mind pedig költséghatékonyság terén. Ez a termékpaletta az egész 3D nyomtatási iparág számára magasra teszi a lécet és rácáfol azokra a hiedelmekre, miszerint az additív […]

The post 3D Systems Figure 4 – Gyors, pontos és költséghatékony technológia műanyaggal történő közvetlen digitális gyártáshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Figure 4 termékcsalád fejlesztésekor a 3D Systems fő célja az volt, hogy olyan architektúrát hozzanak létre, ami versenyképes alternatívát kínál a hagyományos gyártástechnológiákkal szemben mind nyomtatási sebesség és pontosság, mind pedig költséghatékonyság terén.

Ez a termékpaletta az egész 3D nyomtatási iparág számára magasra teszi a lécet és rácáfol azokra a hiedelmekre, miszerint az additív gyártással csak gyenge, törékeny, rövid távon használható tárgyak hozhatók létre. Az új alapanyagokat átfogó, alapos tesztelésének vetették alá, amelybe külsős partner cégeket és tesztlaborokat is bevontak. A fejlesztők folyamatos kapcsolatban álltak a tesztelő cégekkel, így elsőkézből értesültek, hogy mennyire működőképesek az általuk kínált megoldások. A partnerek visszajelzései messze felülmúlták az elvárásokat, mind az anyagok használhatóságával, mind a hozzájuk tartozó dokumentáció részletességével nagyon meg voltak elégedve. A könnyebb összehasonlíthatóság érdekében a Figure 4 anyagleírása megfelel az ASTM és ISO szabványoknak, a műszaki adatlapok jól áttekinthető rendszerben tartalmazzák az alábbi adatokat:

  • Mechanikai, hőmérsékleti és elektromos tulajdonságok (többek közt: gyúlékonyság, elektromos vezetési adatok, folyadék felvétel)
  • Izotróp tulajdonságok;
  • Hosszú távú ellenállás beltéri és kültéri környezeti behatásoknak;
  • Ellenállás olajoknak, zsíroknak és más vegyi anyagoknak;
  • Biokompatibilitás.

Végtermékek és prototípusok gyártására alkalmas alapanyagok széles választéka

A Figure 4 alapanyagok sokoldalú felhasználást tesznek lehetővé, az első tervek modellezésétől kezdve a prototípus gyártáson át egészen a sorozatgyártásig, illetve speciális alapanyagok állnak rendelkezésre az ékszerészek és az egészségügy számára is. A 3D Systems Figure 4 technológiával készült gumiszerű alkatrészek nem igényelnek másodlagos hőkezelést, ezért gyorsabb gyártást tesznek lehetővé.

Figure 4 RUBBER-65A BLK – gumiszerű alapanyag végtermékgyártáshoz

Az idei év egyik újdonsága a RUBBER-65A BLK. Mint arra az elnevezése is utal, egy Shore 65A keménységű nagy szakadási nyúlással rendelkező alapanyag olyan gumiszerű alkatrészek gyártására, amelyek erőhatás után visszanyerik eredeti formájukat. Kiválóan alkalmazható például markolatok, fogantyúk, tömítések, lökhárítók és erőelnyelők, tömítőgyűrűk, rezgéscsillapítók és távtartók gyártására.

A fotopolimer 3D alapanyagok fejlesztése során a kutatók számára jelenleg a legnagyobb kihívást a hosszú távú környezeti stabilitás megoldása jelenti: mivel UV fény hatására térhálósodó polimerekről van szó, ezért későbbiekben a további UV hatás befolyással van a molekuláris szerkezetükre. A legújabb fejlesztések ezt az utólagos hatást jelentősen csökkenteni tudták, ennek köszönhetően a RUBBER-65A BLK hosszú távon is megőrzi szerkezeti stabilitását, így kiválóan alkalmas mind beltéri mind kültéri felhasználásra. A szakítószilárdságra vonatkozó tesztadatokat az 1. és 2. ábra szemlélteti.

Ez a sokoldalú alapanyag lehetővé teszi végfelhasználásra szánt elasztomer alkatrészek nagyfokú pontossággal történő előállítását, ellenáll a vegyi anyagoknak és az autóiparban használt folyadékoknak (az anyag szénhidrogénekkel és tisztítószerekkel való kompatibilitása kritikus fontosságú ennél az iparágnál). A Figure 4 RUBBER 65A BLK alkatrészek tömítési és felületi érintkezési kompatibilitását az ASTM D543 vizsgálati körülmények és az USCAR2 vizsgálati feltételek szerint tesztelték. A szakadási nyúlásra vonatkozó tesztadatok a 3. és 4. ábrán láthatók.

A Covid 19 járvány világszerte megnehezítette a különféle alkatrészek szállítását, ezért egyre inkább előtérbe kerül a helyben gyártott 3D nyomtatással készült alkatrészek használatának lehetősége. A kialakult helyzet érzékenyen érinti többek között az egészségügyi szektort is, ahol főként biokompatibilis alapanyagokra van szükség. A RUBBER 65A BLK, képes az ISO 10993-5 és az ISO 10993-10 szabványok szerinti citotoxicitási követelmények teljesítésére, így egyszerhasználatos orvosi műszerek széria gyártására is megfelelő.

Figure 4 TOUGH-BLK 20 ABS-szerű anyag, kiváló felületi minőség, hosszú távú környezeti stabilitás

Egy másik szintén autóiparban kiválóan alkalmazható alapanyag a Figure 4 TOUGH-BLK 20. Ez az erős, fekete színű fröccsöntött ABS-szerű építőanyag hosszú távú környezeti stabilitással rendelkezik, így jó használható beépítésre kerülő alkatrészek készítésére.  A TOUGH-BLK 20 nagy pontosságot, sima oldalfalminőséget biztosít, kiváló mechanikai tulajdonságaiból adódóan alkalmas prototípusok, kisebb gyártási szériák, sürgős pótlásra váró alkatrész legyártására. Az USCAR2 vizsgálati rendszerben tesztelték, ellenáll a különféle gépfolyadékoknak, szénhidrogének. Ezenkívűl UV stabil, így mind beltéri mind kültéri alkalmazásra megfelelő, napfény hatására a tárgyak színe és geometriai alakja, mérete idővel sem változik. A szakítószilárdságra vonatkozó tesztadatok az 5. és 6. ábrán láthatók.

A Figure 4 termékcsalád kiemelten fontos fejlesztési területet képvisel a 3D Systems stratégiájában, a technológia gyors, precíz és költséghatékony gyártást tesz lehetővé, az újabb és újabb különféle tesztlaborok által bevizsgált építőanyagok pedig széles felhasználási lehetőséget kínálnak a tervező mérnökök, formatervezők és gyártók számára.

3D Systems Figure 4 Modular, rugalmasan bővíthető 3D gyártási rendszer

 További információért kattintson a linkre: Figure 4 3D nyomtatók és alapanyagok

 

The post 3D Systems Figure 4 – Gyors, pontos és költséghatékony technológia műanyaggal történő közvetlen digitális gyártáshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A V-Casting technológiai innovációja https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/28/v-castin-kft-technologiag/ Sat, 28 Nov 2020 15:52:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12763 Költséghatékony, gyors és környezetbarát termelés Az ipari termelésben használt hűtő-kenő folyadékok, illetve felületkezelő anyagok kiválasztása komplex feladat. Az anyagok kezelése és a munka során felhasznált mennyiség mértéke a vonatkozó környezetvédelmi irányelvek miatt komoly körültekintést igényel. A VEKOP-2.1.7-15-2016-00306 pályázatnak köszönhetően az ecseri székhelyű V-Casting Kft. könnyűfémöntödében 77 664 900 Ft összköltségű projekt valósul meg, melyhez 48 […]

The post A V-Casting technológiai innovációja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Költséghatékony, gyors és környezetbarát termelés

Az ipari termelésben használt hűtő-kenő folyadékok, illetve felületkezelő anyagok kiválasztása komplex feladat. Az anyagok kezelése és a munka során felhasznált mennyiség mértéke a vonatkozó környezetvédelmi irányelvek miatt komoly körültekintést igényel.

A VEKOP-2.1.7-15-2016-00306 pályázatnak köszönhetően az ecseri székhelyű V-Casting Kft. könnyűfémöntödében 77 664 900 Ft összköltségű projekt valósul meg, melyhez 48 143 440 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert. A beruházás eredményeként olyan új technológiát (minimálkenés) dolgoztak ki, melynek köszönhetően megújult az új redőny tokvég záró termékcsalád gyártása. A gyártószerszám működési ciklusa és a gyártás hatékonysága is javult: jelentősen megnőtt az egységnyi idő alatt gyártott termék száma.

A korábbi gyártástechnológia során komoly hősokk érte a gyártószerszámot, így rövid idő alatt leamortizálódott, a minőségének gyors romlása miatt sűrű cserére szorult. A szerszám használata miatt keletkezett problémák folyamatosan lassították a gyártási folyamatot. A technológia felülvizsgálata és cseréje elengedhetetlenné vált a korszerű és minőségi munkavégzéshez.

A minimálkenés alapú technológia alkalmazása megoldást jelentett a korábbi problémákra. A minimálkenés az acél szerszámon egy filmréteget képez annak érdekében, hogy az alumínium öntvény a szerszámból kivehető/elválasztható legyen. Az új, Trennex alapanyagból felépülő olaj/víz segítségével a gyártószerszámban belsőleg megy végbe a lehűlés, így a korábbi külső hősokk nem okoz károkat. A hősokk kiiktatásával nő a szerszám élettartama is, mely kedvezőbb előállítási költséget idéz elő. Az új technológia környezetbarát, hiszen a leválasztó anyag csekély mennyisége miatt jelentősen kevesebb kezelendő szennyvíz keletkezik.  Az öntés hatékonysága jelentősen növekedett, mert az öntési ciklusidőt 10-15%-kal csökkenteni tudták. A gyártási folyamat 21 napról 17 napra esett vissza.

The post A V-Casting technológiai innovációja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotok ingyenes szimulációja és költséghatékony vezérlése https://www.muszaki-magazin.hu/2020/06/29/robotok-szimulacio-koltseghatekony/ Mon, 29 Jun 2020 08:06:48 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10625 Egyszerű lehetőség a költséghatékony automatizálásra – digitális tükörkép alkalmazása az intuitív robotvezérlés során A robotok programozásának megkönnyítése érdekében az igus egy teljesen egyedülálló vezérlőszoftvert fejlesztett ki költséghatékony megoldásaihoz. Az igus robotvezérlés online, teljesen ingyenesen áll rendelkezésre, és egyszerű bevezetést jelent az automatizálás témakörébe. A robot különféle kinematikai műveletei programozhatók és vezérelhetők. A mozgásokat egy digitális […]

The post Robotok ingyenes szimulációja és költséghatékony vezérlése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyszerű lehetőség a költséghatékony automatizálásra – digitális tükörkép alkalmazása az intuitív robotvezérlés során

A robotok programozásának megkönnyítése érdekében az igus egy teljesen egyedülálló vezérlőszoftvert fejlesztett ki költséghatékony megoldásaihoz. Az igus robotvezérlés online, teljesen ingyenesen áll rendelkezésre, és egyszerű bevezetést jelent az automatizálás témakörébe. A robot különféle kinematikai műveletei programozhatók és vezérelhetők. A mozgásokat egy digitális tükörkép szimulálja. A megoldásnak köszönhetően az ügyfél már a vásárlás előtt is elvégezheti a kívánt megoldás programozását. A robot hardverét, például a kapcsolószekrénnyel ellátott lineáris robotot az igus roppant kedvező áron, mindössze 5000 euróért kínálja.

A robotok egy sor feladatot ügyesen és gyorsan elvégeznek, alkalmasak például áruk dobozból való kivételére, mintavételre, vagy dobozok gépből való eltávolítására is. Legyen szó csuklós karú robotokról, delta robotokról vagy akár lineáris robotokról, az igus mindhárom rendszerhez kínál költséghatékony megoldásokat. Az igus robotvezérlés szoftverrel a felhasználók a vásárlás előtt kipróbálhatják, hogy melyik robot felel meg a legjobban igényeiknek. Az alkalmazás az összes igus robot szimulációjára és programozására alkalmas.

„Gépgyártó vállalkozásként alaposan ismerjük a különféle kinematikai rendszereket, így logikus lépés volt, hogy kifejlesszünk egy egyszerűen és intuitívan működő robotvezérlő rendszert”

– részletezi a döntés hátterét Alexander Mühlens, az igus GmbH automatizálási technológiáért felelős vezetője. Különleges funkció, hogy a szoftver online, ingyenesen elérhető, ráadásul licenc nélkül is használható. A szoftverben az igus minden robotjához van egy digitális tükörkép, amely az igazi robothoz hasonlóan programozható és tanítható. A robotvezérlő rendszer később a robot intuitív programozására is használható. A későbbiekben valamennyi programozási művelet alkalmazható az igazi robotnál is. A komplett hardvercsomag, például egy integrált vezérlőrendszerrel és vezérlőszekrénnyel ellátott lineáris drylin robot már 5000 eurótól kapható.

Könnyen programozható robotok

Az igus robotvezérlés segítségével a felhasználók 3D kezelőfelületen keresztül egyszerűen mozgathatják a digitális tükörkép valamennyi tengelyét. A tanítási funkciónak köszönhetően a robot még robotcsatlakozás nélkül is egyszerűen programozható és tanítható. A tanításhoz mindössze a kívánt helyre kell állítani a robotot, és meg kell adni, hogyan mozogjon. A művelet mindaddig ismétlődik, amíg a kívánt mozgási profil létre nem jön. A robot egyszerűen bővíthető a hozzáillő működtetőegység-adapterekkel, például fogókkal, a szerszám középpontja pedig automatikusan változik. Lehetőség van többek között virtuális dobozok felszerelésére is, amelyek megakadályozzák, hogy a robot nekiütközzön a gépeknek. Az igus robotvezérlés kommunikációs interfészen keresztül digitális IO, míg IP-címen át Ethernet kapcsolat segítségével csatlakoztatható magasabb szintű vezérlőrendszerekhez. Az igus fejlesztői még tovább kívánják bővíteni a vezérlőrendszert:

„A jövőben felhőalapú szolgáltatásokat kívánunk bevezetni, például képintegrációt, távoli üzembe helyezést, valamint olcsó online képzéseket, amelyekre előre lehet majd jelentkezni. A webkamerán keresztül végzett képértékelés, illetve a tárolókiválasztó megoldások is felhőalapú rendszerként működnek majd”

– összegzi a jövőre vonatkozó elképzeléseiket Alexander.

The post Robotok ingyenes szimulációja és költséghatékony vezérlése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>