kocsi – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 10 Oct 2024 05:30:09 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Bányába és vasúti kocsiba is került a Schneider Electric itthon gyártott középfeszültségű kapcsolóberendezéséből https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/07/vasuti-kocsi-banya-schneider-electric/ Mon, 07 Oct 2024 05:00:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31473 A közelmúltban készült el a 40 ezredik, Magyarországon gyártott PIX középfeszültségű légszigetelésű primer kapcsolóberendezés a Schneider Electricnél. A főként áramszolgáltatók által használt eszközből bányaüzemi felhasználásra is adtak már el itthon, de még vasúti kocsiba is telepítettek belőle. Fontos mérföldkőhöz érkezett a Schneider Electric egyik meghatározó kapcsolóberendezésének magyarországi gyártása, az idén elkészült a 40 ezredik PIX […]

The post Bányába és vasúti kocsiba is került a Schneider Electric itthon gyártott középfeszültségű kapcsolóberendezéséből appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A közelmúltban készült el a 40 ezredik, Magyarországon gyártott PIX középfeszültségű légszigetelésű primer kapcsolóberendezés a Schneider Electricnél.

A főként áramszolgáltatók által használt eszközből bányaüzemi felhasználásra is adtak már el itthon, de még vasúti kocsiba is telepítettek belőle.

Fontos mérföldkőhöz érkezett a Schneider Electric egyik meghatározó kapcsolóberendezésének magyarországi gyártása, az idén elkészült a 40 ezredik PIX berendezés. Az eszköz a villamosenergia-elosztás számos területén alkalmazható, feladata a föld- vagy levegőkábelen érkező energia biztonságos és egyenletes szétosztása. Ennek megfelelően elsősorban az áramszolgáltatók használják, de erőművekben, ipari és kereskedelmi ingatlanokban, kórházakban, olaj- és gázipari létesítményekben, a bányaiparban, sőt, a metróvonalaknál is alkalmazzák.

A PIX középfeszültségű légszigetelésű primer kapcsolóberendezés hazai gyártása 4 évnyi előkészítő munka után 2009-ben indult el, a magyar szakemberek Törökországban sajátították el a szükséges ismereteket. Kezdetben csak az alapberendezést állították elő itthon, az ún. kusztomizációt, vagyis az egyedi ügyféligényeknek megfelelő kábelezést, és az elektronika beépítését máshol végezték el. Az első év végére már mintegy 800 PIX berendezést gyártottak a Schneider Electric kunszentmiklósi AHM üzemében, majd hamarosan további feladatokat is kapott a magyar csapat, így a kusztomizációt is ott hajtották végre. Napjainkban az ügyfelek már teljes egészében az egyéni igényeikhez igazítva kapják meg ezeket a kapcsolóberendezéseket Magyarországról. A Schneider Electric új okosgyára, a Duna Smart Power Systems (DSPS) megnyitásával idén tavasszal a PIX eszközök előállítása is átkerült az új üzembe.

Az itthon előállított PIX berendezések túlnyomó többségét ugyan exportálják, de Magyarországon is használják. Míg az általános felhasználásnak megfelelően elsősorban áramszolgáltatók alkalmazzák a PIX berendezést, de bányaüzemi telepítésre is volt példa. Sőt, egy alkalommal – a speciális vevői kérésnek eleget téve – vasúti kocsiba integrálták a középfeszültségű kapcsolóberendezést, amelyet így sínen mozgathattak. A 6kV-os feszültségre átkalibrált eszköz egy külszíni fejtőgép áramellátását biztosította ebben az esetben. A megoldás különlegessége az volt, hogy a fejtőgép un. láncos húzórendszerrel a sínpályára helyezett vasúti kocsit a pályával együtt húzta magával az új fejtőhelyre, erre az igénybevételre alkalmas berendezést kellett leszállítani.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Bányába és vasúti kocsiba is került a Schneider Electric itthon gyártott középfeszültségű kapcsolóberendezéséből appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lépjen a következő szintre 3D méréstechnikával https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/25/gom-3d-merestechnika-r-design/ Mon, 25 Oct 2021 06:36:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17396 A 3D méréstechnika mára ipari standardizált megoldássá vált a minőségbiztosításban. Jelenleg csak Magyarországon több száz ilyen mérőrendszer üzemel nagy nemzetközi gyártók, valamint kis- és középvállalatok üzemeiben egyaránt. Milyen előnyök szólnak mellette? Megtérül-e egy ilyen, nem szoros értelemben vett gyártóeszköz-beruházás? Milyen újdonságokra érdemes odafigyelni? Az optikai és lézeres méréstechnikai eljárások előnye, hogy különálló pontok helyett teljes […]

The post Lépjen a következő szintre 3D méréstechnikával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 3D méréstechnika mára ipari standardizált megoldássá vált a minőségbiztosításban.

Jelenleg csak Magyarországon több száz ilyen mérőrendszer üzemel nagy nemzetközi gyártók, valamint kis- és középvállalatok üzemeiben egyaránt. Milyen előnyök szólnak mellette? Megtérül-e egy ilyen, nem szoros értelemben vett gyártóeszköz-beruházás? Milyen újdonságokra érdemes odafigyelni?

Az optikai és lézeres méréstechnikai eljárások előnye, hogy különálló pontok helyett teljes felületekről nyerhetünk gyorsan, érintésmentesen és nagy részletességgel precíz, digitális 3D pontfelhőt. A technológia a folyamat teljes egészében használható, az alapanyagteszteléstől a prototípus, majd a sorozatgyártást kísérve a korrekciókig és utánkövetésig.

Kicsi és erős

Az idén bemutatott GOM Scan 1 optikai szenzor a GOM standardizált csíkvetítési technológiáját és sztereó kamera-elvet használva változó körülmények között is precíz 3D adatot gyűjt. A ZEISS -csoport tagjaként a közös HandsOnMetrology portfólió része a ZEISS T-SCAN hawk és T-SCAN 10 lézeres kézi mérőgép is, amellyel nehezen elérhető helyek is pontosan, egyszerűen mérhetők. A könnyű, mobil rendszerek ideálisak digitalizáláshoz  olyan terekben is, ahol nem megoldható egy klasszikus mérőlabor kialakítása. Mindhárom rendszer flexibilis, könnyen kezelhető és költséghatékony választás lehet 3D digitalizáláshoz és precíz 3D-pontfelhők előállítására. A mérőgépek a gyártási minőségellenőrzési projekteket, 3D-nyomtatási vagy reverse engineering feladatokat egyaránt hatékonyan támogatják.

Automatizált mérés az áramkörtől a vasúti kocsiig

Az automatizálás minden iparágban a versenyképesség egyik kulcsa. A GOM a trendeket és a gyártói igényeket szem előtt tartva fejleszti automatizált és kulcsrakész, optikai mérőcelláit. Az ATOS ScanBox-ok fő előnyei a gyorsaság és a precizitás. Látványosan, akár 50-80%-kal csökken a mérési idő a hagyományos, taktilis koordinátamérőgépekhez képest, miközben a részletgazdagság terén is kimagaslóan teljesítenek. A GOM ATOS ScanBox sokoldalú megoldás bármilyen automatizált minőségellenőrzési feladatra. Gombnyomásra működik, kezelése egyszerű és biztonságos, nem igényel speciális programozói tudást. Az ATOS ScanBox sorozat tagjai az apró alkatrészektől egészen a teljes autókarosszériáig szinte bármilyen méretű tárgy vagy több darab szimultán mérésére alkalmasak.

Minden egy szoftverben – Itt az új GOM Suite

A mérőeszközök mellett a GOM saját szoftvert is fejleszt.  A szkennelés folyamat végeredményeképpen hitelesített, egyéni igényekre szabható jegyzőkönyv készül. Az átlátható és látványos színtérképes ábrázolás mellett teljes értékű, GD&T elemeket is vizsgáló mérési jegyzőkönyveket állíthatunk össze. A parametrikus elvnek megfelelően az eredmények mindig nyomon követhetők és összevethetők.

A legújabb GOM Suite szoftvercsomagban mindent egy felületen kezelhetünk. A platformon belül összesen 4 variáns kapott helyet. A GOM Inspect Pro már jól ismert program egyszerű vagy komplex méretellenőrzésre, trendvizsgálathoz, GD&T analízisekhez. Időbeli elmozdulás, deformáció mérésére, bármilyen 3D-tesztfolyamathoz a GOM Correlate Pro használható. Két új modul is érkezik a GOM Suite platformra: A GOM Volume Inspect Pro ideális CT adatok kiértékeléséhez, gyártótól függetlenül.  Szintén újdonság a célzottan repülőgép-és gázturbinaipari igényekre fejlesztett Blade Inspect Pro szoftvervariáns, turbinalapátok, centroidok, profilvastagság mérésére 2D metszetek alapján, illetve például a rádiuszok és görbületek kiértékeléséhez.

„Gyorsaság és a precizitás: minden területen fő elvárás, de a gyártási folyamatok, igények iparágtól, cégprofiltól, technológiai, piaci trendektől függően változnak. Nincs két egyforma mérnöki probléma és projekt. A megfelelő minőségbiztosítási stratégia és beszerzések tervezésekor a vizsgálandó termék paraméterei, az átvitel, a kívánt pontosság, illetve az időkeret határozza meg, milyen mérőrendszer lesz az optimális.”

– mondta el Szász András, a GOM GmbH. hazai disztribútora, az R-Design Studio Kft. vezető mérnöke.

A mérőrendszerek nem közvetlenül gyártóeszközök, de jelentős szerepük van a teljes gyártási folyamat során, és tapasztalatunk szerint a beruházás szinte minden esetben megtérül.  A3D méréstechnikai eszközökkel idejében feltárhatók és orvosolhatók a rejtett hibák.  Szignifikánsan csökken a selejtmennyiség és a reklamáció, ennek megfelelően a gyártás költséghatékonyabbá, versenyképesebbé válik.

Nézze meg élőben a rendszereket az Automotive Hungary kiállításon: Minden érdeklődőt várunk az R-Design Studio Kft. standján, a Hungexpo E pavilon 312. szám alatt! További információ: www.r-design.hu / www.gom.com / www.handsonmetrology.com

The post Lépjen a következő szintre 3D méréstechnikával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>