kobot – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 04 Oct 2024 09:32:23 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Mesterséges intelligencia és automatizálás https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/22/automatizalas-igus-mesterseges-intelligencia/ Tue, 22 Aug 2023 04:28:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26455 A gyárak többsége még mindig messze van a digitalizálás és automatizálás ma ténylegesen lehetséges szintjétől. Az alacsony költségű automatizálás nagy növekedési potenciállal rendelkező piaci szegmenssé válik. Az alacsony költségű automatizálási szolgáltatók az elmúlt években egyre inkább beléptek a piacra, és a robotokat a klasszikus ipari robotok árának töredékéért kínálják. Webáruházak segítségével teszik lehetővé a megoldások […]

The post Mesterséges intelligencia és automatizálás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyárak többsége még mindig messze van a digitalizálás és automatizálás ma ténylegesen lehetséges szintjétől.

Az alacsony költségű automatizálás nagy növekedési potenciállal rendelkező piaci szegmenssé válik.

Az alacsony költségű automatizálási szolgáltatók az elmúlt években egyre inkább beléptek a piacra, és a robotokat a klasszikus ipari robotok árának töredékéért kínálják. Webáruházak segítségével teszik lehetővé a megoldások konfigurálását néhány kattintással – drága integrátorok nélkül. Az úgynevezett kódolás nélküli technológiának köszönhetően a robotok akár olyan könnyen vezérelhetők, mint egy számítógépes játék. Az igus GmbH az alacsony költségű automatizálás egyik szolgáltatója. Annak érdekében, hogy a kkv-k beléphessenek az automatizálás korába, a kölni székhelyű műanyagipari vállalat versenyképes áron gyárt robotokat. A ReBeL például mindössze 4.970 euróba kerül. A “made in Cologne” kobot szinte teljes egészében nagy teljesítményű műanyagból készül. Annak érdekében, hogy az érdeklődők megtalálhassák az alkalmazásuknak és költségvetésüknek megfelelő automatizálási megoldást, az igus megalkotta RBTX.com-ot. Az online piactér összehozza az alacsony költségű robotika gyártóit és felhasználóit, jelenleg több mint 100 partner kínálja termékeit itt Az online eszközök lehetővé teszik robotok, gépvázak, megfogók, szállítószalagok stb. kombinációját, sőt még a mozgás tesztelését is. A megoldások 95%-a kevesebb mint 12 000 eurós beruházással jár.

A robotok globális állománya folyamatosan növekszik. Az olcsó igus ReBeL Cobot még a kkv-k számára is könnyű belépést tesz lehetővé az automatizálás korába.

RBTX.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mesterséges intelligencia és automatizálás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Négy automatizálási tipp kis- és középvállalkozásoknak https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/15/automatizalasi-tipp-vallalkozasoknak/ Thu, 15 Jun 2023 09:34:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25701 A vállalatvezetők világszerte új kihívásokkal néznek szembe és különösen a kis- és középvállalkozásoknak (KKV-k) kell gyorsan megoldást találniuk az akadályokra. Az automatizálás megoldást kínálhat a szakképzett munkaerő hiányára, a fenntarthatósági követelményekre vagy a digitalizációval kapcsolatos kérdésekre is, mely magába foglalja a robotikát, például a kobotokat és az AMR-eket (autonóm mobilrobotok), valamint az érzékelőket, a képalkotást […]

The post Négy automatizálási tipp kis- és középvállalkozásoknak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vállalatvezetők világszerte új kihívásokkal néznek szembe és különösen a kis- és középvállalkozásoknak (KKV-k) kell gyorsan megoldást találniuk az akadályokra.

Az automatizálás megoldást kínálhat a szakképzett munkaerő hiányára, a fenntarthatósági követelményekre vagy a digitalizációval kapcsolatos kérdésekre is, mely magába foglalja a robotikát, például a kobotokat és az AMR-eket (autonóm mobilrobotok), valamint az érzékelőket, a képalkotást és a mesterséges intelligencia technológiát.

A vállalatok tisztában vannak az automatizálási technológiák előnyeivel, ugyanakkor a tanulmányok azt is mutatják, hogy sokan továbbra is szkeptikusak a tényleges alkalmazásukkal kapcsolatban. Különösen az alkalmazási tapasztalattal nem rendelkező vállalatok tartanak attól, hogy a robotok használata magas költségekkel járhat. Ha tehát jelenleg azon töpreng, hogy saját vállalkozása számára megéri-e egy kollaboratív vagy mobilrobot beszerzése, az OMRON új befektetés-megtérülési (ROI) kalkulátora segítségére lesz. Gyors áttekintést nyújt a befektetés megtérüléséről, és megmutatja, hogy egy robotikai beruházás mikor fedezi a költségeit.

A közepes méretű vállalkozások automatizálása felgyorsul

Az Európai Unióban jelenleg mintegy 23,1 millió kis- és középvállalkozás működik. A KKV-k mint munkaadók jelentősége is fontos: az EU közel 84 millió polgára dolgozik KKV-knál. A probléma a következő: sok helyen egyre nehezebb munkavállalókat találni. Az EU-ban 2022 első negyedévében a megüresedett álláshelyek mintegy 2,9 százaléka volt betöltetlen, ami közel 50 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. Ennek következtében a vállalatoknak sürgősen új módszereket kell találniuk a megfelelő munkavállalók felvételére és megtartására. A kézi és ismétlődő feladatokat átvevő technológiák javíthatják a munkavállalók biztonságát és a munka hatékonyságát. Az egyéb intézkedések közé tartoznak a képzési lehetőségek, az új belépők ösztönzése, a munkavállalói programok és egyéb kezdeményezések. A robotok rugalmasságuk és széleskörű felhasználási lehetőségeik miatt alkalmasak a KKV-k számára.

Az OMRON összeállított négy kulcsfontosságú szempontot, amelyeket az automatizálási projektek kezdetén figyelembe kell venni, a projektek előmozdítása, a szkepticizmus csökkentése és az érdekelt felek bevonása érdekében.

1. Fókuszáljon az alkalmazási helyzetekre és lassan bővítse a rendszert!

Az automatizáláson és a kobotok használatán gondolkodó vállalatoknak elsősorban nem azt a kérdést kell feltenniük, hogy érdemes-e befektetniük a robotikába. Sokkal fontosabb, hogy megértsék, milyen folyamatokat lehet hatékonyabbá tenni és hogyan. A nagyon részletes feladatok, amelyek egy szakember tapasztalt kézi munkáját igénylik, automatizálhatók, de óriási költséggel járnak – mind idő, mind erőforrások tekintetében. Az automatizálást célszerű kis projektekkel elkezdeni, majd fokozatosan növelni a mértékét új munkafolyamatokkal kiegészítve, a flotta bővítésével és így tovább. Vegyük egy nagy pékség példáját: itt a vállalat vezetői elsősorban nem azt kérdezik, hogyan lehet robotot használni, hanem azt, hogyan lehet emberi beavatkozás nélkül a kenyeret a sütősorról a pékségbe szállítani.

2. Használjon robotokat az alkalmazottak támogatására

A robotok legnagyobb előnye a rugalmasság. Finomhangolhatóak, adaptálhatók, flottában használhatók, és így tovább. A terméktől és az alkalmazási területtől függően lehetőség van a pozíciók módosítására és a kiegészítő részek hozzáadására, így könnyen alkalmazhatók más vagy eltérő feladatokhoz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy helyettesítik az alkalmazottakat. Ehelyett az emberek és a gépek jól összehangolt tevékenységéről beszélhetünk. A közepes méretű vállalatoknak kezdetben az egyes feladatokra kell összpontosítaniuk, és nem szabad túl összetett alkalmazásokban gondolkodniuk és olyanokat tervezniük. A kobot bővítése, például kamerával, képfeldolgozó rendszerrel (gépi látás technológiával) a későbbiekben is lehetséges, feltéve, hogy olyan robotikai partnert választanak, amely képes különböző alkalmazási területeket egy forrásból lefedni, és jó partnerhálózatot kínál. A hangsúlyt a következőkre kell helyezni: hogyan segítheti a robotika a munkavállalókat? Milyen manuális feladatot lehet átadni egy robotnak, hogy az emberi alkalmazottak inkább az értékteremtő feladatokra koncentrálhassanak? A be- és kirakodógépek, valamint a raklapozás és a raklapról való levétel olyan folyamatok, amelyek viszonylag gyorsan és egyszerűen automatizálhatók. A hegesztés, a festés és a sorjázás további jó példák a robotok középvállalkozásoknál történő alkalmazására.

3. Győzze meg munkavállalóit és nyújtson nekik képzéseket

A robotokat ideálisan lehet használni olyan ismétlődő feladatok elvégzésére, amelyek állandó pontosságot igényelnek. A robotokkal való interakcióban az ember marad a szakember, míg a robot ezeket az ismétlődő és monoton feladatokat végzi. A robotika nem csodaszer minden probléma megoldására vagy az emberi munkaerő helyettesítésére. Ezt a gondolatot minden automatizálási projektbe be kell építeni – a dolgozók félelmének eloszlatása érdekében is. Továbbra is szükség van szakemberekre, például a termékek összeszereléséhez, a folyamatok optimalizálásához és a karbantartási feladatok elvégzéséhez. Emellett a dolgozóknak tisztában kell lenniük a lehetőségekkel, és képzésben kell részesülniük az új technológiák optimális kihasználására vonatkozóan. Miközben a robotok átveszik például a raklapozást, a válogatást, az anyagbetöltést vagy a minőségellenőrzést, az alkalmazottak kreatívabb feladatokat láthatnak el és értéket teremthetnek.

4. Támaszkodjon a tapasztalatra és a partnerhálózatokra

A robotok feladatainak és képességeinek bővítéséhez harmadik féltől származó berendezésekre van szükség, például biztonsági eszközökre vagy képfeldolgozó és ellenőrző rendszerekre. Különösen a KKV-k esetében, amelyek ha egy robotikai partnerre támaszkodhatnak, aki közvetlen támogatást képes nyújtani, az sok munkától és gondtól szabadíthatja meg őket: A saját alkalmazottak hiányzó szakmai ismereteit tapasztalt partnerek biztosítják. Egy OMRON-felmérésben az IT-vezetők közel 90 százaléka nyilatkozott úgy, hogy külső tanácsadókra támaszkodik, amikor az ipar 4.0-ról és az adatelemzésről van szó. A KKV-knak tehát nemcsak intelligens technológiára, hanem holisztikus szolgáltatókra és tapasztalt rendszerintegrátorokra is szükségük van.


Tízből kilenc vállalat szeretné 2030-ig bevezetni a robotautomatizálást a saját infrastruktúrájában. A mobilrobotok és a kobotok könnyen alkalmazhatók ezen a területen.


Az OMRON támogatni kívánja a KKV-kat az automatizálásban, és lízingelési lehetőségeket kínál a kezdeti beruházási költségek alacsonyan tartása érdekében. A befektetés-megtérülési (ROI) kalkulátorunk segít a kobotokba és mobilrobotokba történő beruházások egyszerű értékelésében. Így minden méretű vállalat kihasználhatja az automatizálásban rejlő lehetőségeket, és nem kell aggódnia az átláthatatlan vagy nehezen kiszámítható költségek miatt.

szöveg: Peter Lange, Vállalkozásfejlesztési menedzser, robotika – Omron Europe

További info:

Omron Electronics Kft.
+36 1 399 30 50
info_hu@omron.com
industrial.omron.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Négy automatizálási tipp kis- és középvállalkozásoknak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Látványos visszatérés https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/07/fanuc-mach-tech-visszateres/ Tue, 07 Jun 2022 05:48:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20611 Alkalmazás bemutatók – Kollaboratív robotika és rendszerbe fogható megmunkálási technológiák voltak láthatók az MACH-TECH kiállításon a Fanuc standján. Idén újra személyesen látogathatták meg az érdeklődők az Ipar Napjai és MACH-TECH szakkiállításokat a Hungexpo területén, amelyeket az Automotive Hungary kísért a vásárközpontban. A Fanuc Hungary Kft. nemcsak szerszámgépeit és robotjait mutatta be a standján, hanem egy […]

The post Látványos visszatérés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Alkalmazás bemutatók – Kollaboratív robotika és rendszerbe fogható megmunkálási technológiák voltak láthatók az MACH-TECH kiállításon a Fanuc standján.

Idén újra személyesen látogathatták meg az érdeklődők az Ipar Napjai és MACH-TECH szakkiállításokat a Hungexpo területén, amelyeket az Automotive Hungary kísért a vásárközpontban. A Fanuc Hungary Kft. nemcsak szerszámgépeit és robotjait mutatta be a standján, hanem egy olyan, a teljes termelést felügyelni képes rendszert is, amellyel a gyárak biztonságosan, egyszerűen felügyelhetik saját gépeiket is.

Az elmúlt évek kihagyásai után végre újra személyesen találkozhatott a szakma: a Hungexpo május elején a hazai ipar fellegvárává vált. A felújított pavilonokban gyártók és felhasználók találkoztak, illetve szakmai szervezetek tartottak előadásokat, konferenciákat és kísérőprogramokat. A rendezvény jó hangulatban telt és a Fanuc Hungary Kft. standján is folyamatosan nagy volt az érdeklődés.

2022 a kollaboratív robotika éve a FANUC-nál

Idén jelentősen bővült a japán vállalat kobotjainak köre, így már nemcsak kis tömegek mozgatásához, hanem maximum 25 kg-os terhek manipulációjához is választhatók a zöld és fehér robotok. Ezek ráadásul két módban: kollaboratív robotként és ipari robotként is használhatók. Vagyis a sebességről sem kell lemondania a cégeknek a megfelelő szenzorok beszerelése mellett.

A robot képességeinek bemutatásához a magyar leányvállalat munkatársai egy olyan alkalmazást állítottak össze, amelyben egy szerszámtárat kezel a kollaboratív robot.

„Ha a területszkenner a robot közvetlen közelében érzékel egy kollégát, akkor csak kollaboratív módban működik, ami alacsonyabb sebességet jelent, illetve meg is áll, ha valamilyen akadályba ütközik”

– mondja Jeszenszky Márton, a Fanuc Hungary Kft. alkalmazástechnikai mérnöke. A CRX-ek sebességben, teherbírásban és karkinyúlásban is tudják egy-egy területen helyettesíteni sárga testvéreiket, ezzel még nagyobb rugalmasságot visznek a gyártásba.

A robotra szerelt kamera a megfogó és a teljes rendszer biztonságáért felel.

„Egy kamerát is elhelyeztünk a robotkar végén, így a robot az iRVisionnel képes ellenőrizni, hogy melyik szerszámhelyen van szerszám, illetve a szerszámtár pozícióit is vizsgálja. Ezzel biztonságosan, mégis gyorsan tudja végrehajtani a szerszámcserét”

– mondja Jeszenszky Márton.

A kollaboratív robot az emberek közelében is biztonságban alkalmazható. A kiállításon egy területszkenner segítségével ellenőrizték, hogy van-e a biztonsági zónán belül ember, ilyenkor csökkentett sebességgel mozgott a robotkar és ütközés esetén azonnal megállt.

„Ugyanígy használható egy gyártórendszerben is, ahol a szerszámcserét robotok végzik. Amikor a munkatér közelében nem tartózkodik ember, akkor felgyorsul, de a balesetek is kivédhetők az érzékelő segítségével”

– magyarázza a szakember.

A Hungexpora látogatók azonban nemcsak ipari helyzetben, előre megírt programok alapján működő robotokkal találkozhattak. A standon azt is kipróbálhatták, hogy milyen egyszerűen taníthatnak meg egy CRX kollaboratív robotnak egy mozgássort. Gyakorlatilag programozás nélkül, a pozíciók kézzel is beállíthatók, és csak ezeket a pontokat kell rögzíteni. Ezután a mentett mozdulatsort a robot automatikusan megismétli.

Ezzel a megoldással olyan üzemekben is hatékonyan alkalmazhatnak robotokat, ahol nincs programozói kapacitás, vagy csak kevesen vannak ennek a tudásnak a birtokában. S bár a FANUC 2022-es standján egy ipari robot mutatta be a hegesztési feladatok automatizálását, az új CRX-sorozatra akár ilyen feladatok is rábízhatók.

Termelésfelügyelet átlátható, vizuális eszközzel

Újdonság volt az Ipar Napjain, hogy a standon kiállított szerszámgépeket egy átlátható, egyszerűen kezelhető digitális termelésfelügyeleti rendszerhez kapcsolták. Egy hatalmas kijelzőn minden gép aktuális üzemállapota és az elmúlt órákban nyújtott teljesítménye is látható volt. A Fanuc MT-LINKi színkódokkal és grafikonokkal segít abban, hogy akár a gépek környezetében, akár távoli eléréssel ellenőrizhetőek legyenek a termelés eszközei. A kiállított szerszámgépek és robotcellák működését magyar nyelvű felhasználói környezetben követhették az érdeklődők a standon.

Így a kijelzőn is megfigyelhető volt, hogy az egyik kollaboratív robot folyamatosan egy zen-kertben dolgozott, egy másikkal egy gyártási helyzetet szimuláltak, míg a harmadikat a látogatók tanították be. A demómegmunkálásokat végrehajtó szerszámgépek pedig ugyanúgy folyamatosan dolgoztak, mint az az ipari robot, amelyik egy hegesztőcellát mutatott be.

A Fanuc megoldásaival és a Fanuc Hungary Kft. csapatával Magyarországon legközelebb a vállalat őszi, Törökbálinton megrendezésre kerülő Automatizálási napjain találkozhatnak.

The post Látványos visszatérés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC – Robotnagyhatalom https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/01/fanuc-robotika-automatizalas-interju/ Wed, 01 Jun 2022 05:00:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20517 Gyártás automatizálás – Shinichi Tanzawa a FANUC Europe elnök-vezérigazgatója nyilatkozott a vállalat növekedési stratégiájáról, a robotok piaci kilátásairól és a kobotok gyártóiparban való elterjedésének nehézségeiről. Hogyan látja a FANUC pozícióját a robotikai piacon? Több mint 810,000 legyártott FANUC robotunkkal piacvezetők vagyunk az iparágban a világon. Európában 1985-ben kezdtük meg a működésünket, statisztikáink alapján a piaci […]

The post FANUC – Robotnagyhatalom appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyártás automatizálás – Shinichi Tanzawa a FANUC Europe elnök-vezérigazgatója nyilatkozott a vállalat növekedési stratégiájáról, a robotok piaci kilátásairól és a kobotok gyártóiparban való elterjedésének nehézségeiről.

Hogyan látja a FANUC pozícióját a robotikai piacon?

Több mint 810,000 legyártott FANUC robotunkkal piacvezetők vagyunk az iparágban a világon. Európában 1985-ben kezdtük meg a működésünket, statisztikáink alapján a piaci részesedésünk 25-27% körül van a kontinensen.

Kemény piacról van szó?

Japán vállalatként nem volt könnyű betörni az európai piacra. Nagyon magas piaci részesedést sikerült elérnünk az Egyesült Államokban és erős pozícióval rendelkezünk Kínában és más ázsiai országokban, ez mind hozzájárult a növekedésünkhöz az európai piacon. A FANUC különleges karakterisztikája, hogy hosszútávú, bizalom alapú kapcsolatra törekszünk a partnereinkkel, ez hozzájárul a piaci növekedésünkhöz, ugyanis általánosságban 8-10 év szükséges ahhoz, hogy ügyfeleink realizálhassák a kiváló minőségű és tartós termékeink nyújtotta előnyöket.

Ez miért van így?

Főként az összköltségnek köszönhetően. A FANUC robotok akár 5, 10 vagy 20 évnyi üzemidő után is kiemelkedő minőséggel és megbízhatósággal üzemelnek, így ügyfeleinknek minimálisak a karbantartási költségeik.

Ez általános az iparban?

Nem, általában a fenntartási költségek az évek alatt meghaladják a robot vásárlási értékét. Épp ezért fontos a bekerülési áron túl, mélyebbre tekinteni amikor automatizációs befektetésről beszélünk. A helyes döntéshez három alapvető pillérről beszélünk: funkcionalitás, ár és minőség. A termék funkcionalitása a minimum elvárás, ez után jön az ár és a minőség. A FANUC-nál mindig kiemeljük, hogy számunkra a minőség ugyanannyira fontos, mint a funkcionalitás és az ár. Valójában robotjaink kétszer tartósabbak, mint a legtöbb versenytársunk terméke.

Van receptjük a tartósságra?

A fejlesztésben a következő kulcsszavakat használjuk: költségcsökkentés, magasabb megbízhatóság és kevesebb alkatrész. Az utóbbi    azt jelenti, hogy mindig igyekszünk egyszerűsíteni a termékeinket kevesebb alkatrész által, ami segít a költség csökkentésében és növeli a megbízhatóságot. Magától értetődő: kevesebb alkatrész kevesebb meghibásodáshoz vezet.

Mennyire fontos a termék minősége az európai ügyfelek számára? Fontosabb például, mint Kínában?

A megbízhatóság és a minőség egyre nagyobb figyelmet kap Európában. Itt ügyfeleink a hosszabb élettartamot preferálják, szemben például Kínával, ahol ügyfeleink kemény tárgyalásokat folytatnak és sokszor megelégednek vele, ha egy robot csak egy évig üzemel. Habár nagyban különböznek a minőségi elvárások, a piaci pozíciónk Kínában kifejezetten jónak mondható. Kínai ügyfeleink alacsonyabb hangsúlyt fektetnek a minőségre, de amint elkezdik használni a FANUC termékeket, elkezdik értékelni a hosszabb élettartam nyújtotta előnyöket.

“A minőség ugyanannyira fontos a számunkra, mint a funkcionalitás és az ár”

Ajánlanak megelőző karbantartást?

Igen, az egyik megelőző karbantartási megoldásunk a ZDT, vagyis Zero Down Time (Nulla Állásidő). Néhány ügyfelünk széles körben használja ezt a szolgáltatásunkat a karbantartások ütemezéséhez. A célunk, hogy két héttel korábban értesítést küldjünk az ügyfelünk számára a karbantartásról, minthogy a robot meghibásodna. A robotjainkba és szerszámainkba integrált FANUC szervomotorok szolgáltatják a jelzéseket a megelőző karbantartás szükségességéről.

Két hét elég a karbantartás beütemezésére?

Szigorú “a legfontosabb a rendelkezésreállás” irányelvet követünk, ami magában foglalja technikusaink széles hálózatát és az alkatrészek elérhetőségét. Európa szerte az átlagosan eltelt idő az ügyfél hívása és a robot sikeres javítása között kevesebb, mint 20 óra. Karbantartás esetén, ha nem nagy számú robotról van szó, a kéthetes időkeret elegendő, mivel a FANUC az összes eddig forgalmazott típus alkatrészeinek 99,97%-át tartja raktáron. Európai raktárunkban 360,000 alkatrészt tárolunk, a többi európai raktárunkkal együtt pedig több, mint 700,000 cserealkatrészhez van hozzáférésünk.

Nem költséges ennyi alkatrész tárolása?

Költséges, de a célunk, hogy a legjobb szolgáltatást nyújtsuk ügyfeleink számára, amihez ez elengedhetetlen. Nagyon sok alkatrészre csak évek vagy akár évtizedek után van szükség. A készlet fenntartásához pénzre van szükségünk. Ha egy vállalat a pénzforgalomra törekszik, nem tud ilyen fajta szolgáltatást nyújtani. A FANUC-nál más a filozófiánk. Európában az elmúlt öt évben még az eredeti 99%-nál is magasabbra, 99,97%-ra növeltük alkatrészeink elérhetőségét. A személyes célom a 100% elérése. Habár 4000-ből 1 alkatrészt nem tartunk helyben raktáron, egy vagy két héten belül ezeket is be tudjuk szerezni az Európán kívüli raktárainkból.

Tervezik a 3D nyomtatás bevezetését a jövőben a raktárkészlet csökkentésének érdekében?

Bizonyos alkatrészek esetén lehetséges. Egy robot kar legyártása megoldható, de egy hajtómű nyomtatása már nehezebb lenne. A legfontosabb alkatrészeink elektronikai komponensek, például CPU kártyák, amik nem nyomtathatóak. Így készleten kell tartanunk őket arra az esetre, ha a beszállítóink leállítanák a gyártást.

Habár nagy érdeklődés övezte őket, még nem látunk kobotokat minden gyárban. Miért?

A legtöbb kobot a piacon laboratóriumi, de nem ipari környezetben való felhasználásra alkalmas. Nagyon nehéz az elvárt érzékenységet és tartósságot nyújtó kobotok legyártása. A FANUC 1970 óta fejleszt robotokat ipari felhasználásra, erőérzékelőket és látási funkciókat pedig több, mint 20 éve. Az érzékenység és tartósság mellett az egyszerű használat is alapkövetelmény a kobotok integrációjához a gyártóiparban. A könnyűsúlyú FANUC CRX kobotok ötvözik magukban ezt a három karakterisztikát és növekvő érdeklődést látunk irántuk a gyártók részéről.

“Az elmúlt 5 évben a robot eladásaink évente több mint 10%-kal növekedtek Európában. Ha ez a trend így folytatódik, megduplázzuk eladásainkat a következő 10 évben. Összességében növekvő piaci részesedésre és a piaci átlagnál némileg gyorsabb növekedésre számítunk. – Shinichi Tanzawa a FANUC Europe elnök-vezérigazgatója.”

Hogy fogják meggyőzni az európai ügyfeleiket?

Lépésről lépésre növeljük üzletünket. Alapelvünk szerint csak akkor ajánljuk az automatizációt, ha az kifizetődő az ügyfeleink számára. Ugyanezt követjük saját gyárainkban is. A FANUC gyáraiban több mint 5000 robot teljesít szolgálatot éjjel és nappal. Nincs másik robotgyártó, aki ilyen mértékben használna robotokat a saját gyárában. Ez a stratégia segített a munkaerőhiány leküzdésében és nagyobb rugalmasságot szolgáltatott a gyártás terén. Mivel elsőkézből ismerjük a termékeinket, megfelelő megoldásokat tudunk nyújtani európai ügyfeleink automatizálási szükségleteik számára.

Negatív hatással volt a Covid járvány vagy az ukrajnai háború a megrendelésekre?

A helyzet Ukrajnában és a járvánnyal kapcsolatban is nagyon instabil, így lehet, hogy rövid távú csökkenést látunk majd a keresletben. Ugyanakkor a trend az automatizáció felé erős, és csak tovább erősödött az elmúlt hónapokban és években az ellátási láncokban bekövetkezett problémák hatására.

Mi a helyet az saját ellátási láncaikkal kapcsolatban? Időben le tudják szállítani a megrendelt robotokat?

Mint sok más vállalat, mi is problémákba ütközünk a hiánycikkek beszerzésével kapcsolatban. A leszállítás maga nem nagy probléma számunkra, mert habár a gyáraink Japánban vannak, rendelkezünk egy európai átalakító és elosztó központtal, ahol a Japánból importált robotokat tároljuk és adaptáljuk az európai ügyfeleink igényeihez. A cserealkatrészeinkhez hasonlóan robotokból is készletet tartunk a gyors kiszállítás érdekében.


A FANUC-ról

A FANUC Corporation az egyik világvezető vállalat a CNC vezérlés, robotika és gyártó gépek (ROBODRILL, ROBOCUT, ROBOSHOT és ROBONANO) általi gyártásautomatizálás terén. A FANUC 1956 óta úttörő a számjegy vezérléses gépekben és az ipari automatizálásban.  271 központjával és több mint 8,000 alkalmazottjával a FANUC egy átfogó értékesítési, technikai, kutatási és fejlesztési, logisztikai és ügyfélszolgálati hálózattal rendelkezik.


www.fanuc.hu

The post FANUC – Robotnagyhatalom appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ember-robot együttműködés új korszaka: az első pneumatikus cobot https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/12/pneumatikus-kobot-festo-cobot/ Thu, 12 May 2022 05:32:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20295 A Festo Cobot új mércét állít fel a technológia és a kezelhetőség terén. Mi lenne, ha létezne egy olyan robot, amely könnyen kezelhető, nem igényel biztonsági kerítést, ráadásul vonzó árú? Ez egy teljesen új korszak kezdetét jelentené az ember-robot együttműködésben. Ez az új korszak most felvirradt – a Festo első pneumatikus robotjával. Aligha lesz az […]

The post Az ember-robot együttműködés új korszaka: az első pneumatikus cobot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo Cobot új mércét állít fel a technológia és a kezelhetőség terén.

Mi lenne, ha létezne egy olyan robot, amely könnyen kezelhető, nem igényel biztonsági kerítést, ráadásul vonzó árú? Ez egy teljesen új korszak kezdetét jelentené az ember-robot együttműködésben. Ez az új korszak most felvirradt – a Festo első pneumatikus robotjával.

Aligha lesz az ember-robot együttműködéshez fogható gyorsasággal növekvő ipari piaci szegmens a következő években. A robotok leveszik a dolgozók válláról a különösen megerőltető vagy monoton feladatok terhét, ezáltal a szabadság új szintjét biztosítják nekik, így könnyebbé és egészségesebbé teszik a munkájukat. Ezen felül egyetlen más technológia sem képes olyan érzékenyen és rugalmasan kezelni az ember-robot együttműködést, mint a pneumatika.

Az első pneumatikus robot a piacon: a Festo Cobot könnyen kezelhető, nem igényel biztonsági kerítést, és vonzó árú lesz. (Kép: Festo SE & Co. KG)

A pneumatika előnyei

A Festo Cobot számos előnyét, például érzékenységét, súlyát és ár-érték arányát a pneumatika előnyeinek köszönheti. A csuklós illesztésekben lévő közvetlen hajtások rendkívül költséghatékonyak és könnyűek, mivel az elektromos megoldásokkal ellentétben nincs szükség nehéz hajtóművekre vagy drága erő-nyomaték érzékelőkre. A világ első pneumatikus cobotja a Festo kivételes szaktudásának eredménye a szabályozott pneumatika területén.

Költséghatékony lehetőség – még a kis- és középvállalkozások számára is

A Festo Cobot használata még a kis- és középvállalkozások számára is költséghatékony lehet, mivel ezek gyakran a kézi munkafolyamatokra támaszkodnak. Ez a Cobot rugalmas alkalmazási lehetőségeinek köszönhetően érhető el, így most már kis tételek vagy munkafolyamatok is automatikusan feldolgozhatók. Az egyedülállóan intuitív és egyszerű üzembe helyezés és programozás gyorsan, könnyen elsajátítható, és nincs szükség kiterjedt betanításra.

Dr. Frank Melzer, a Festo termékekért és technológiáért felelős igazgatósági tagja (Kép: Festo SE & Co. KG)

A pneumatikus Festo Cobot olcsóbb lesz, mint az azonos kategóriájú elektromos cobotok. Kiváló ár-érték arányt fog nyújtani fő alkalmazási területén, a legfeljebb 3 kg súlyú kis alkatrészek kezelésében.

“Amikor 2023-ban forgalomba kerül, a Festo Cobot egyszerű kezelhetőségével új mércét állít majd fel az ember-robot együttműködésben”

–magyarázza Dr. Frank Melzer, a Festo termékekért és technológiáért felelős igazgatósági tagja.

Könnyen kezelhető és rugalmasan használható

A Festo Cobotot maga a hardver, egy kézi programozó egység és a Robotic Suite – az intuitív üzembe helyezéshez és programozáshoz szükséges szoftver – alkotja. Ez a csomag lehetővé teszi a cobot üzembe helyezését és programozását kevesebb mint egy óra alatt. A robotika előzetes ismerete sem szükséges, mivel az önmagyarázó Robotic Suite szoftver jól megjelenített, szabványosított funkcióblokkokat tartalmaz. A pneumatikus hajtások lehetővé teszik, hogy a robotkar kézzel és ellenállás nélkül könnyen vezethető legyen, így az útpontok vagy pályák gyorsan és pontosan betaníthatók.

Különösen a kis- és középvállalkozások számára a cobotok csak akkor vonzóak, ha a gyakorlatban gyorsan képesek egy új feladatot átvenni, és nem állandóan ugyanazt a célt szolgálják. A Festo Cobot megfelel ennek a követelménynek, mivel nem igényel további, nehezen csatlakoztatható és nehézkes vezérlőszekrényt. A saját alapjába integrált kompakt vezérlő különösen rugalmassá teszi. Az egyszerű csatlakozások lehetővé teszik az ad hoc használatot is, hosszú átállási idők nélkül. A szokásos buszszabványok alkalmazása révén a cobot gyorsan csatlakoztatható a magasabb szintű vezérlőkhöz. Mindezeken túl kevesebb helyet is igényel, mint a hagyományos robotok.

A legmodernebb, könnyű szerkezeti anyagokat felhasználó felépítésének köszönhetően a Festo Cobot súlya jóval 20 kg alatt marad, így gyorsan és rugalmasan használható más helyszíneken is.

Christian Tarragona, a Festo robotikai részlegének vezetője (Kép: Festo SE & Co. KG)

Biztonságosabb és gyorsabb munkavégzés

670 mm-es hosszával a Festo Cobot olyan, mint egy emberi kar, és kellő hatótávolsággal bír ahhoz, hogy a munkatársak segítő harmadik kézként érzékeljék, amikor együtt dolgoznak. Úgy mozog, mint egy valódi kolléga egy felügyelhető mozgástéren belül. A pneumatikus hajtások rugalmasságának köszönhetően a cobot érzékenyen, a helyzetnek megfelelő sebességgel és gördülékenyen, harmonikusan működik. Érintésre az emberi tapintáshoz hasonló módon, lágyan reagál.

A cobot közvetlen pneumatikus hajtása és könnyű súlya csökkenti az érintkezési energiát. Christian Tarragona, a Festo robotikai részlegének vezetője:

“A csuklós ízületekben lévő precíziós nyomásszabályozóknak köszönhetően a robot felismeri, ha megérintik, és megfelelő biztonsági funkciókkal reagál.”

A dolgozók teljes biztonságban dolgozhatnak együtt óvatos, mesterséges kollégájukkal.

www.festo.hu


A témához kapcsolódva ajánljuk korábbi cikkünket: Mesterséges intelligencia valós időben

The post Az ember-robot együttműködés új korszaka: az első pneumatikus cobot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC kobotok stratégiai szerepe https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/09/kobotok-fanuc-crx/ Sat, 09 Apr 2022 05:00:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19661 A FANUC három új kobot modellt mutatott be, ide tartoznak az új CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kollaboratív robotok, amelyek a népszerű CRX sorozat legújabb tagjai a CRX-10iA és CRX-10iA/L kobotok mellett. “Az európai piacon nagy kereslet mutatkozik a kollaboratív robotok iránt, és szeretnénk az alkalmazások széles skálájához megfelelő megoldásokat kínálni. Kobotjainkat úgy terveztük, hogy minden […]

The post A FANUC kobotok stratégiai szerepe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC három új kobot modellt mutatott be, ide tartoznak az új CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kollaboratív robotok, amelyek a népszerű CRX sorozat legújabb tagjai a CRX-10iA és CRX-10iA/L kobotok mellett.

“Az európai piacon nagy kereslet mutatkozik a kollaboratív robotok iránt, és szeretnénk az alkalmazások széles skálájához megfelelő megoldásokat kínálni. Kobotjainkat úgy terveztük, hogy minden felhasználó megtalálja a számára megfelelőt – legyen szó kisebb vagy nagyobb cégekről –  ezzel hozzásegítve őket egy kiszámíthatóbb gyártási folyamat fenntartásához.”

–  kezdi Shinichi Tanzawa a FANUC Europe elnök-vezérigazgatója.

Mennyire fontosak az együttműködő robotok az Önök számára?

S.T.: CRX kobotjaink a legnépszerűbb robotmodelljeink közé tartoznak, mivel minden típusú gyártó számára megfelelőek, akik bővíteni kívánják képességeiket. A CRX modellek különösen az első robothasználókat vonzzák biztonságuknak, kis súlyuknak és intuitív programozásuknak köszönhetően. A CRX sorozat új vásárlói szegmenseket is nyit a FANUC számára, ugyanakkor belépőként működik azon cégek előtt, akik már rendelkeznek némi tapasztalattal a gyártósoraik automatizálásában, de még nem léptek kapcsolatba értékesítési csapatunkkal. Amikor CRX modelljeinket bemutatjuk a potenciális vásárlóknak, lelkes reakciókkal találkozunk. Ez segít abban, hogy hosszú távú vevői elégedettséget érjünk el, nemcsak a kobotok területén, hanem más alkalmazásokban is, amelyek különböző típusú ipari robotokat érintenek.

Milyen funkciókkal rendelkezik a CRX, amelyeket egyetlen más kobot gyártó sem tud kínálni?

S.T.: Az ipari robotok építésében szerzett 40 éves tapasztalatunknak köszönhetően CRX modelljeink megbízhatóan és pontosan működnek nehéz körülmények között is, így a gyártók számára a lehető legmagasabb gyártási időt biztosítják. Valójában a CRX sorozatunkat úgy terveztük, hogy nyolc évig karbantartásmentesen működjön.

 

„Középtávon egyértelműen piacvezetővé akarunk válni Európában a kobotok terén, támogatva ügyfeleinket a kobot használatának növelésében az alkalmazások széles körében. A 11 kobot modell kínálatával 4 kg-tól 35 kg-ig terjedő teherbírással úgy gondolom, hogy jó helyzetben vagyunk e cél eléréséhez.”

– Shinichi Tanzawa a FANUC Europe elnök-vezérigazgatója

2019 decemberében megjelent a FANUC kínálatában az első könnyű kobot, a CRX-10iA. Mi a tapasztalatuk eddig ezzel a típussal?

S.T.: A CRX széles körben elterjedt, különösen az ívhegesztési szegmensben. 2022 eleje óta az újonnan eladott CRX cobotok körülbelül egyharmadát használják ívhegesztési alkalmazásokhoz, főként az egyszerű, kézzel irányított intuitív programozási funkciónak, valamint a FANUC kipróbált és megbízható ArcTool szoftvernek köszönhetően, amely magas szintű integrált hegesztést biztosít. Az ívhegesztésen kívül számos más alkalmazást is látunk CRX sorozatunkban, a kis alkatrészek összeszerelésétől a nagy alkatrészek kezeléséig és raklapozásáig, és még számtalan más terület lehet érintett.

Bővíti a FANUC a robotgyártási kapacitást a CRX-nek köszönhetően?

S.T.: A FANUC folyamatosan növelte robotgyártási kapacitását a jelenlegi havi 11000 egységre, és további bővítést tervezünk, nem korlátozva a CRX modellekre. A vállalaton belüli szabad terület felhasználásával és a hatékonyság növelésével egyértelműek a kilátások arra, hogy gyártási mennyiségünket körülbelül havi 14000 darabra növeljük. Folyamatban van a havi 16500 darabos gyártási kapacitás elérése is, új beruházás nélkül. A globális robotpiac drámai növekedésére vonatkozó iparági elvárásoknak megfelelően azonban úgy ítéljük meg, hogy a következő néhány évben kapacitásaink már nem fogják fedezni a keresletet, emiatt a következő lépésként egy új robotgyár felépítését tervezzük.

www.fanuc.eu

The post A FANUC kobotok stratégiai szerepe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC bővíti a CRX kollaboratív robotsorozatát https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/15/kollaborativ-crx-fanuc-robot/ Tue, 15 Mar 2022 15:13:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19254 A világ gyárautomatizáló vállalata immár 11-féle kobotkonfigurációt kínál. A FANUC Corporation, a világ vezető CNC-vezérlő, robotikai és gyárautomatizálási vállalata bemutatja az új CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kollaboratív robotokat, amelyek a népszerű CRX sorozat legújabb tagjai a CRX-10iA és CRX-10iA/L kobotok mellett. „Az európai piacon nagy kereslet mutatkozik a kollaboratív robotok iránt, és szeretnénk az alkalmazások […]

The post A FANUC bővíti a CRX kollaboratív robotsorozatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A világ gyárautomatizáló vállalata immár 11-féle kobotkonfigurációt kínál.

A FANUC Corporation, a világ vezető CNC-vezérlő, robotikai és gyárautomatizálási vállalata bemutatja az új CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kollaboratív robotokat, amelyek a népszerű CRX sorozat legújabb tagjai a CRX-10iA és CRX-10iA/L kobotok mellett.

„Az európai piacon nagy kereslet mutatkozik a kollaboratív robotok iránt, és szeretnénk az alkalmazások széles skálájához megfelelő megoldásokat kínálni. Kobotjainkat úgy terveztük, hogy minden felhasználó megtalálja a számára megfelelőt – legyen szó kisebb vagy nagyobb cégekről –, ezzel hozzásegítve őket egy kiszámíthatóbb gyártási folyamat fenntartásához”

– mondta Shinichi Tanzawa, a FANUC Europe Corporation elnök-vezérigazgatója.

A legújabb CRX kobotok remekül kiegészítik a FANUC már meglévő CR és CRX termékeinek körét, így összesen 11 kobotvariáció áll az ügyfelek rendelkezésére, ami jelenleg a piacon elérhető legszélesebb kollaboratív robotválasztékot jelenti. Ezekkel 4 és 35 kg közötti tömegű termékek és alkatrészek kezelhetők a gyártásban. Ez ma a piacon elérhető legnagyobb választékú kobotsorozat.

Az új CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA robotmodellek rendre 5, 20 és 25 kg-os terhelhetőségűek, valamint 994, 1418 és 1889 mm-es maximális karkinyúlásúak. Ezzel jól követik a CRX-10iA és CRX-10iA/L kobotokat, mely utóbbiak 10 kg hasznos teherbírással és 1249 mm-es, illetve 1418 mm-es kinyúlással rendelkeznek. Az öt CRX modell a FANUC CR zöld kobotjaival együtt alkotja a FANUC kollaboratív robotkínálatát. Így a vállalat elérheti azokat a cégeket is, amelyek számára eddig nem állt rendelkezésre az automatizáláshoz szükséges megfelelő kobotmodell.

CRX kollaboratív robotok: biztonságosak, könnyen kezelhetők, megbízhatók és sokoldalúak

A FANUC CRX kobotcsaládja biztonságos, könnyen használható, megbízható és sokoldalú megoldást kínál számos ipari automatizálási feladathoz, mint a gyártásközi ellenőrzés, a gépek be-/kirakodása, a csomagolás, a raklapozás, a sorjázás vagy akár a hegesztés. Az IP67-es szintű por- és vízállóság mind az öt CRX modell esetében alapfelszereltség, így a felhasználók a nehéz környezeti feltételeknek kitett gyártási környezetben is használhatják. A CRX kobotok érzékelik az őket érő külső erőhatásokat a munkaterületen és biztonságosan megállnak, amikor egy személlyel vagy bármilyen tárggyal érintkeznek mozgás közben. Ez a megbízható funkció lehetővé teszi, hogy a CRX biztonságosan dolgozzon emberek mellett anélkül, hogy kiterjedt robotbiztonsági rendszerek telepítésére lenne szükség.

Szinte minden kobotról elmondhatjuk, hogy könnyű és kompakt kialakításúak – de a FANUC CRX modellek ennél többet kínálnak. Kiválóan alkalmasak ipari környezetben való használatra, és nem igényelnek karbantartást akár nyolc éven át a telepítésük után. Továbbá az interaktív programozás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kézi irányítással vagy egy táblagép segítségével drag&drop ikonokkal tanítsák be a robotnak a felvenni kívánt pontokat. A CRX szabványos 100V/240V tápegységgel használható, energiatakarékos berendezés, kb. 400 W-os fogyasztással (25 kg teherbírás mellett). A kollaboratív robotokkal használhatók a FANUC intelligens funkciói, köztük az iRVision, ezzel a modellek tökéletesen illeszkednek minden hatékony és automatizálni kívánt gyártási folyamatba – akár úgy is, hogy ezek az első automatizációs rendszerek a gyárterületen.

„A FANUC CRX kobotcsaládja ugyanazokat az intelligens szolgáltatásokat és megbízhatóságot kínálja, mint amit az ügyfelek már megszokhattak”

– mondta Ralf Völlinger, a FANUC Europe robot-részlegének alelnöke és vezérigazgatója.

“Ezen túlmenően könnyű súlyuk, egyszerű beállításuk és intuitív vezérlésük könnyen integrálhatóvá teszi őket olyan helyeken is, ahol korábban még nem volt megszokott az automatizálás.”

A FANUC 2022 áprilisában kezdi meg az új CRX-20iA/L kobotmodellek szállítását. A CRX-25iA és CRX-5iA modellek pedig 2022 júniusában válnak elérhetővé.

The post A FANUC bővíti a CRX kollaboratív robotsorozatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bővülő CRX robot család https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/27/fanuc-crx-robot-csalad-bovules/ Sun, 27 Feb 2022 10:55:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19035 Új kobotok – A FANUC Corporation, a CNC-k, a robotika és a gyártás automatizálás egyik vezető fejlesztő cége bemutatta az új CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kollaboratív robotokat, amelyek a népszerű CRX sorozat legújabb tagjai, és az eddigi CRX-10iA és CRX-10iA/L együttműködő robot családot egészítik ki. „Az európai piacon nagy keresletet látunk a kollaboratív robotok iránt […]

The post Bővülő CRX robot család appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új kobotok – A FANUC Corporation, a CNC-k, a robotika és a gyártás automatizálás egyik vezető fejlesztő cége bemutatta az új CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kollaboratív robotokat, amelyek a népszerű CRX sorozat legújabb tagjai, és az eddigi CRX-10iA és CRX-10iA/L együttműködő robot családot egészítik ki.

„Az európai piacon nagy keresletet látunk a kollaboratív robotok iránt és az alkalmazások széles skálájához szeretnénk megfelelő megoldásokat kínálni. Kobotjainkat úgy terveztük, hogy minden gyártótípust – kicsiket vagy nagyokat – támogassanak, hogy a lehető legnagyobb megbízhatósággal bővítsék képességeiket”

– mondta Shinichi Tanzawa, a FANUC Europe Corporation elnök-vezérigazgatója.

A legújabb CRX kobotok kiegészítik a FANUC meglévő CR és CRX kobotcsaládját, amelyek immár összesen 11 kobot modellvariációt tartalmaznak a 4 és 35 kg közötti termékek kezelésére. Ez a ma a piacon elérhető, könnyen használható kobotok legszélesebb választéka.

Az új CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kobotok bevezetése, amelyek 5 kg-os, 20 kg-os és 25 kg-os hasznos teherbírást, valamint 994 mm-es, 1418 mm-es és 1889 mm-es maximális hatótávolságot biztosítanak, követi a CRX-10iA és CRX-10iA/L kobot modelleket. Mindkettő 10 kg hasznos teherbírással és 1249 mm-es, illetve 1418 mm-es hatótávolsággal rendelkezik. Az öt CRX modell a FANUC CR zöld kobotjaival kombinálva bővíti a az automatizálás lehetőségeit a gyártó vállalatok számára.

CRX Collaborative Robots

A FANUC CRX kobotjai biztonságosak, könnyen használhatók, megbízhatóak és sokoldalú megoldást kínálnak az alkalmazások széles skálájához, beleértve az ellenőrzést, a gép be-/kirakodását, a csomagolást, a raklapozást, a csiszolást, a hegesztést stb. Az IP67 védelmi szint por- és vízálló teljesítmény mind az öt CRX modellnél alapfelszereltség, így a vásárlók a gyár zord környezetében is használhatják. A CRX kobotok képesek érzékelni a külső erőket a munkaterületen, és biztonságosan megállnak, amikor kapcsolatba lépnek egy személlyel vagy tárggyal. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy a CRX biztonságosan dolgozzon emberek mellett.

A legtöbb kobot könnyű és kompakt kialakítású – de a FANUC CRX kobotok sokkal többet kínálnak, beleértve azt is, hogy kiválóan alkalmasak az ipari környezetben való használatra, és nem igényelnek karbantartást akár nyolc évig. Ezen túlmenően az interaktív programozás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kézi vezetéssel vagy egy táblagép interfészen keresztül ikonokkal vezéreljék. A CRX szabványos 100V/240V tápegységgel használható, emellett energiatakarékos berendezést is tartalmaz, kb. 400 W fogyasztású (25 kg hasznos teher mellett). A sorozat támogatja a FANUC számos fejlett funkcióját, köztük az iRVisiont és tökéletesen illeszkedik minden nagyobb hatékonyságot elérni kívánó vállalathoz.

„A FANUC CRX családja ugyanazokat az intelligens szolgáltatásokat és megbízhatóságot kínálja, mint amihez ügyfeleink már hozzászoktak”

– mondta Ralf Völlinger, a FANUC Europe robot részlegének alelnöke és vezérigazgatója.

“Ezen túlmenően könnyű súlyuk, egyszerű beállításuk és intuitív kezelésük kiválóan illeszkedik az első robothasználók számára.”

Hamarosan elérhető

A FANUC 2022 áprilisában kezdi meg az új CRX-20iA/L gyártóegységeinek szállítását. A CRX-25iA és CRX-5iA 2022 júniusában lesz elérhető. A FANUC mind az öt CRX modellt bemutatja az IREX-en (Nemzetközi Robotkiállítás), 2022. március 9-12. között a Tokyo Big Sight E4-04-es standján, valamint az IREX Virtual kiállításon, 2022. március 1-18.

www.fanuc.hu

The post Bővülő CRX robot család appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új piacok nyílnak a robotikában https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/11/piacok-uj-onrobot-robotika/ Fri, 11 Feb 2022 14:23:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18842 Egyre szélesebb körben jelenik meg az igény a gyártó vállalatok körében automatizációs megoldások impelentálásra, ez pedig új lehetőségeket nyit a kollaboratív robotikában szerepet vállaló cégek számára is. Rábai Mátyás, az OnRobot RnD központjának újonnan kinevezett kutatás-fejlesztési igazgatója szerint nem csak az egyre impresszívebb megtérülési idő, de a munkaerőhiány is az automatizáció felé hajtja a cégeket. […]

The post Új piacok nyílnak a robotikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyre szélesebb körben jelenik meg az igény a gyártó vállalatok körében automatizációs megoldások impelentálásra, ez pedig új lehetőségeket nyit a kollaboratív robotikában szerepet vállaló cégek számára is.

Rábai Mátyás, az OnRobot RnD központjának újonnan kinevezett kutatás-fejlesztési igazgatója szerint nem csak az egyre impresszívebb megtérülési idő, de a munkaerőhiány is az automatizáció felé hajtja a cégeket.

Egy hónapja vezeti az OnRobot RnD központját kutatás-fejlesztési igazgatóként. Mi a fő feladata?

Az OnRobot egy transzformáció előtt áll, a hadverközpontú fejlesztésekből a szoftverfejlesztések irányába indul el. Korábban a fejlesztések egy vízesés modell mentén történtek, ugyanakkor a gyakran változó vevői igények és a piac gyorsasága életre hívta az igényt, hogy átálljuk egy agilisebb modellre, és rugalmasan, iterációkon keresztül, visszajelzések alapján fejlesszünk. Most ennek az átalakításnak a mentén vezetem a budapesti központot.

Az OnRobotnak a dániai Odensében és Aalborgban is van kutatás-fejlesztési központja. Velük mennyire szoros az együttműködés?

Napi szinten tartjuk a kapcsolatot az odensei és aalborgi kollégákkal, van számos olyan projektünk, amelyben vegyes csapatok dolgoznak együtt. Mindhárom központban nagyon fiatal és eltökélt a csapat. A high-tech világ nagyon motiváló, az OnRobotnak pedig olyan nagyratörő víziói vannak, amelyek mindannyiunk számára rendkívül inspirálók.

Melyek ezek a viziók? Mik most a kollaboratív robotika piacán a legfontosabb kihívások?

Kettős kihívással néz most szembe az iparág. Egyrészt a pandémia még inkább felhívta a gyártók figyelmét az automatizációs megoldások szükségességére, amelyek közül a kollaboratív robotika az, amely könnyen telepíthető, rugalmasan alkalmazható és az implementált megoldás összetettségétől függően nem igényel feltétlenül szakképzett programozói hátteret. A piaci igények kiszolgálásához rugalmas gyártási folyamatok szükségesek, egy robotkart pedig könnyen lehet többféle feladatra alkalmazni, nem igényel nagy helyet, sem biztonsági kerítést.. Mindez, és a befektetési költségek gyors megtérülése lehetővé teszi, hogy az olyan kis- és középvállalatok is beszálljanak a robotizálásba, amelyek korábban erre nem láttak lehetőséget. A másik tendencia, hogy a gyártók igyekeznek komplett, integrált megoldásokat nyújtani felhasználóik számára, amelyek egyszerűsítik folyamataikat.

Az OnRobot egyébként nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy az automatizálási küszöb leszállításával megnyíló új piacok 80-85 százalékát saját, integrált megoldásaival szeretné lefedni, tehát mindkét kihívásra igyekszik reagálni. Ebben segítségére van, hogy kiegészítői mindegyik robotkargyártó termékével kompatibilesek, így a vevő számára mindegy, hogy FANUC, ABB, Denso, vagy Universal Robots robotkart vesz, a termék ugyanazt tudja.

Mindezt szoftveres oldalról mivel lehet támogatni?

Olyan adatalapú megoldásokkal, amelyek a gyártással kapcsoltban plusz információt szolgáltatnak és mindenki számára elérhetők. Az OnRobot például november végén dobta piacra WebLytics szoftverét, amely egy monitorozó, gyártási teljesítményt mérő szoftver. Ennek segítségével a gyártók figyelemmel követhetik a termeléssel kapcsolatos hasznos információkat – mint a selejtarány vagy a karbantartási igény – akár otthonról, a kanapén ülve mobiltelefonjukon keresztül. Egyszerűen kezelhető és könnyen integrálható megoldással kell a vevői igényekre reagálni, ez minden gyártó célja.

International Federation of Robotics (IFR) legfrisebb World Robotics 2021 riportja szerint az elmúlt négy évben megduplázódott a kobotok aránya az ipari robotokon belül, és további jelentős bővülést prognosztizál a következő évekre. Ön szerint milyen tendenciák alakítják majd az automatizációt a közeljövőben?

Pont az IFR említett riportja számol be piaci tendenciák átalakulásáról, az energetikai ipar nagyon pörög, világszinten tavaly először meg is előzte az autóipart a kollaboratív robotok alkalmazásában. Az automatizációba való belépési küszöb leszállításával pedig olyan piacok, kis- és középvállalatok is belépnek majd a robotikába, amelyek eddig nem voltak jelen. Technológiai szempontból a piaci kihívások alakítják majd a fejlesztési irányokat, és mivel ez egy rendkívül gyorsan fejlődő high-tech iparág, biztos, hogy az applikációk köre is bővülni fog. Nem mindegy például, hogy egy megfogó milyen paraméterek mentén képes ellátni egy áthelyező (pick and place) feladatot. Éppen ezért gyártóként azt is el kell majd dönteni, hogy mely igényekre érdemes kemény mérnöki munkával megoldást nyújtani, és melyeket érdemes másra hagyni.

Az OnRobotnak market enablerként, új piacok megnyitójaként abban kell majd ügyesnek lennie, hogy az új területek nagy részét le tudja fedni és tudjon a vevők számára optimalizált megoldást nyújtani.

Magyarország jelenleg a 27. a világ országai között robottelepítések tekintetében. Milyennek látja a hazai gyártók érdeklődését az automatizált megoldások iránt?

Nyugat-Európában egy év alá lehet szorítani a kobotok alkalmazásának megtérülését, de már Magyarországon is két-három év alatt megtérülhet egy ilyen megoldás.  Ez az, ami előbb-utóbb a magyar piacon is elengedhetetlenné teszi még szélesebb körben, hogy a vállalatok robotokat alkalmazzanak. És nem csak azért, mert a megtérülés vonzó, hanem mert az automatizáció megoldást nyújt a krónikus munkaerőhiányra.

The post Új piacok nyílnak a robotikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Együttműködő robotok a gyártásban és az anyagmozgatásban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/09/egyuttmukodo-robotok-anyagmozgatas/ Sun, 09 Jan 2022 15:22:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18424 Az elmúlt évek e-kereskedelmi robbanását követően a kisebb vállalkozások is elkezdtek foglalkozni azzal, hogyan lehet a lehető leghatékonyabbá tenni az áruk raktárból a vásárlókhoz történő eljuttatásának folyamatát. Ez az a folyamat, amely a gyakori megerőltető mozgások miatt a legkevésbé népszerű a munkavállalók körében. Emiatt az elosztóközpontokban működő nagyvállalatok ezt a feladatot ipari robotokra bízzák. De […]

The post Együttműködő robotok a gyártásban és az anyagmozgatásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elmúlt évek e-kereskedelmi robbanását követően a kisebb vállalkozások is elkezdtek foglalkozni azzal, hogyan lehet a lehető leghatékonyabbá tenni az áruk raktárból a vásárlókhoz történő eljuttatásának folyamatát.

Ez az a folyamat, amely a gyakori megerőltető mozgások miatt a legkevésbé népszerű a munkavállalók körében. Emiatt az elosztóközpontokban működő nagyvállalatok ezt a feladatot ipari robotokra bízzák. De mi a helyzet a kisebb vállalatokkal? Ők a költségek optimalizálása érdekében termékekkel teli raktárakat szeretnének üzemeltetni, ezért gyakran nincs helyük a nagyméretű robotoknak. Pontosan ezért vannak a piacon az együttműködő robotok: rugalmasságuk különösen a kis- és középvállalkozások számára hasznos.

A dinamikusan változó logisztikai iparnak köszönhetően, ma már számos vállalat és vállalkozás számára elérhetőek integrált automatizálási megoldások. Ilyen például az e-kereskedelmi iparág, ahol a webáruházak közvetlenül a vásárlóknak küldik a csomagokat. Ez általában azt jelenti, hogy a raktárból egyszerre egy vagy több megrendelést kell felvenni. Az ilyen típusú megrendelések kezelése nem jelent problémát egy együttműködő robot – azaz kobot – számára.

Szabadalmaztatott kialakításának köszönhetően a kobot képes az alkalmazottak mellett dolgozni. A beállításoktól függően különböző fokú autonómiával rendelkezik, az egyes műveletek során pedig gondos kockázatértékelést végez. Úgy működik, mint egy normál ipari robot, és megáll, ha egy alkalmazott egy bizonyos közelségbe kerül. Ha egy dolgozó a közelében van, csökkenti a sebességét és a teljesítményét. Ez lehetővé teszi, hogy a robot folytassa a munkát, miközben biztosítja a kezelő biztonságát.

A raktárakban nincs idő hosszú tárolási időkre. A jó hír az, hogy a legtöbb együttműködő robot már a dobozból azonnal üzembe helyezhető. Viszonylag kis súlyuknak köszönhetően a kobotok asztalra, mennyezetre vagy egyéb szűk helyekre is felszerelhetőek. A hagyományos ipari robotok nagyobbak, központi számítógépeket, biztonsági berendezéseket és kerítéseket igényelnek. Ez elég jelentősen korlátozza azt a helyet, ahová ezek a megoldások beépíthetők. Egy nagy elosztó raktárban, vagy egy hatalmas gyártócsarnokban van hely egy ilyen megoldásnak, de a kisebb vállalkozások gyakran nem rendelkeznek ilyen lehetőséggel.

A kobotok másik előnye, hogy a végszerszám, azaz a robotnak a termékkel érintkező része könnyen cserélhető. A robotokat előre be lehet programozni különböző feladatokra, így a végszerszám cseréje után a kezelő egyszerűen kiválaszthatja a megfelelő feladatot a tanítópaneléről (teach pendant). (Például, a L’oreal egyik külföldi üzemében a termékek dobozolásában segítenek a UR kobotjai, de természetesen számos más feladatra is alkalmasak ezek az ügyes kis gépek.)

The post Együttműködő robotok a gyártásban és az anyagmozgatásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A munka jövője: automatizáció https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/24/kobot-automatizalas-ur-jovo/ Tue, 24 Aug 2021 18:57:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16416 A robotikai piac szereplői is érdekeltek az olyan szabályozások kidolgozásában, melyek a kobotok, az automatizáció, valamint a biztonságos munkavégzés feltételeit teremtik meg. Számos robotikai cég évek óta törekszik arra, hogy világszerte szabályozza a robotok működését és a munkáltatók számára, úgynevezett együttműködő robotok biztosításával segítse a munkavégzést. A szabályrendszerek kialakítása mellett, az automatizálás korlátjainak lebontása, az […]

The post A munka jövője: automatizáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A robotikai piac szereplői is érdekeltek az olyan szabályozások kidolgozásában, melyek a kobotok, az automatizáció, valamint a biztonságos munkavégzés feltételeit teremtik meg.

Számos robotikai cég évek óta törekszik arra, hogy világszerte szabályozza a robotok működését és a munkáltatók számára, úgynevezett együttműködő robotok biztosításával segítse a munkavégzést.

A szabályrendszerek kialakítása mellett, az automatizálás korlátjainak lebontása, az adatvédelem és az egészségmegőrzés kulcsfontosságának szinergiái azok, melyek hozzájárulhatnak a kobotok széleskörű elfogadásához. Mindezek érdekében például az Universal Robots számos fejlesztést biztosít partnerei számára: a UR felhasználói kézikönyv kockázatértékelési szakaszától, a UR Akadémia által nyújtott biztonsági útmutatáson át, a UR támogatói rendszerén keresztül rendelkezésre álló számos biztonsági információs forrásig.

A napjainkban elérhető biztonsági rendszerek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy számos paramétert beállítsanak az ipari robotalkalmazások során – például gépkiszolgálás, összeszerelés, csomagolás, raklapozás, hegesztés – ezzel arra törekedve, hogy az ember-robot együttműködés még könnyebben, gördülékenyebben és megbízhatóbban jöjjön létre a megvalósításokkal járó kockázatok csökkentése érdekében. Ezen biztonsági rendszer elemei közé tartozik a robot erejének, sebességének, teljesítményének vagy lendületének, valamint munkaterületének korlátozása.

Az UR elkötelezettsége a biztonság mellett azt jelenti, hogy megfelel a gyártók által felállított biztonsági követelményeknek. Ezen túlmenően a UR+ további biztonsági megoldásokat kínál, mint például az sBot Stop csomagja, egy olyan biztonsági lézerszkenner, amely figyeli a talajszintet a kobot körül és képes észlelni, ha egy személy belép vagy elhagyja a területet, ezzel csökkentve a balesetek számát.

Továbbá számos UR partner törekszik arra, hogy a kobot biztonsági rendszer megismerését segítő hasznos forrásokat és fejlesztéseket hozzanak létre a kobot gyártó vállalattal együttműködve.

A COVR projekt

Az Európai Unió által finanszírozott COVR projekt nemrégiben kiadott egy ambiciózus, ingyenes digitális eszköztárat, amely az együttműködő alkalmazások telepítésével összefüggő kockázatértékelésekkel, biztonsági irányelvekkel és szabványokkal kapcsolatos információk központi adatbázisaként szolgál.

TÜV Rheinland

Csatlakozás a világ kollektív kobotbiztonsági tudásbázisához: a TÜV Rheinland, a független ellenőrzési és tanúsítási szolgáltatások globális vezetője. A „Robotbiztonság: a kategóriák és szabványok mélyreható feltárása” címet viselő új e-könyv régiónkénti áttekintést nyújt a kobotok gyártására, integrálására és használatára vonatkozó szabványokra.

A3 Robotics

Az A3 Robotics (korábbi nevén Robotikaipari Szövetség) 2016-ban tette közzé együttműködési Robot szabványát, mely elmagyarázza az együttműködő robotokra és robotrendszerekre vonatkozó biztonsági követelményeket.

Soha nem túl korai a biztonságra gondolni! Ezek a fejlesztések segíthetnek végigvezetni a kobot biztonságának és megfelelőségének elvein és gyakorlatán bárkit, aki – akár végfelhasználóként, akár tapasztalt integrátorként – érdeklődik az ipari robotika és együttműködési alkalmazások iránt.

The post A munka jövője: automatizáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotválasztás az intelligens gyárakhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/11/robotvalasztas-az-intelligens-gyarakhoz/ Fri, 11 Jun 2021 16:56:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15492 Aki intelligens gyár létrehozásán gondolkodik, annak érdemes alaposan megfontolni a választást a különböző robottechnológiai megoldásoknál. Ipari robot vagy inkább kollaboratív robot (kobot) lenne-e a megfelelőbb? Válasszuk az autonóm mobilrobot (AMR) technológiát vagy a szelektív alkalmazkodó összeállító robotkart (SCARA)? A válasz az Ön igényein múlik. A World Robotics 2020 ipari robotokról szóló jelentése szerint az elmúlt […]

The post Robotválasztás az intelligens gyárakhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Aki intelligens gyár létrehozásán gondolkodik, annak érdemes alaposan megfontolni a választást a különböző robottechnológiai megoldásoknál. Ipari robot vagy inkább kollaboratív robot (kobot) lenne-e a megfelelőbb? Válasszuk az autonóm mobilrobot (AMR) technológiát vagy a szelektív alkalmazkodó összeállító robotkart (SCARA)? A válasz az Ön igényein múlik.

A World Robotics 2020 ipari robotokról szóló jelentése szerint az elmúlt öt évben 85%-kal nőtt az ipari robotok száma világszerte. A jelenleg is tomboló világjárvány ellenére az értékesítési adatok továbbra is magasak, egyre szélesebb körben használnak robotokat. Az emberek és robotok közötti együttműködés fontos célként szerepel számos vezérigazgatónál, aki csökkenteni szeretné a munkavállalók munkaterhét, növelni a hatékonyságot és a biztonságot, illetve fejlesztené a munkafolyamatokat.

Robot típusok

intelligens gyár

De hogyan döntheti el, milyen robottechnológiai megoldást válasszon? A robotok különbözhetnek technológiájukban, típusukban, felépítésükben és alkalmazásukban. Vannak fixen telepített robotok; önjáró robotok (amelyek a kötöttpályás rendszereket váltják ki számos gyárban); szabvány ipari robotok (amelyek általában inkább önállóan működnek, nem emberi interakcióval); és kobotok (amelyek segítik az embereket – például az termék előkészítésben vagy csomagolásban).

A különböző kinematikus felépítésű robotok közé tartozik a kartézián, a SCARA, az artikulált robotkarok és a delta vagy párhuzamos kinematikájú robotok. A kartézián robotok az apró alkatrészek összeszerelésében hasznosak, de a nagyon hosszú alkatrészek szállításához is kiválóak, mint például a felfüggesztő daruk a nagyobb gyártócsarnokokban. A SCARA robotok sokkal gyorsabban dolgoznak a kartézián robotoknál. Leginkább „pick-and-place” folyamatokra és könnyű munkadarabok vagy alkatrészek mozgatására alkalmasak (pl. összeszerelésre, csomagolásra vagy anyagmozgatásra). Az artikulált (vagy csuklós) robotkarokat gyakran használják folyamatigényes alkalmazásokban, például hegesztéshez, festéshez, ragasztáshoz, összeszereléshez vagy anyagmozgatáshoz. A delta vagy párhuzamos kinematikájú robotok gyakran olyan alkalmazásokat támogatnak, amelyeknél a termékek ugyanazon felületen maradnak az anyagmozgatási folyamat alatt. Az alacsony karbantartási igényű párhuzamos robot egy felső rögzítésű megoldás, amely alkalmas a nagy sebességű alkalmazásokra és a könnyű termékek mozgatására.

intelligens gyár

A robot kiválasztása

A robot kiválasztása függ a helyszíntől, a termelési céloktól és személyes igényeitől is. Az érzékelési tartomány, a teherbírás, a mozgás típusa, a bővíthetőség és az interakció olyan technológiákkal, mint a mesterséges intelligencia (AI) vagy a képfeldolgozás, mind befolyásolják azt, hogy melyik robot lesz a legmegfelelőbb. Az alábbi kérdéseket érdemes feltennie:

  • Milyen termékeket gyárt vagy dolgoz fel és hogyan?
  • Milyen mozgásokat végezzen a robot?
  • Mekkora távolságot kell megtennie?
  • Házon belüli szakértők vagy gépkezelő irányítsa a robotot?
  • Milyen típusú alkatrészgyártás és kapacitás szükséges? (Elengedhetetlen a megismételhetőség vagy a pontosság?)

intelligens gyár

Érdemes figyelembe venni a képfeldolgozást is. Ez egyre fontosabb szemponttá válik a robotautomatizálás produktivitásának növelésében. A képfeldolgozó rendszerek növelik a rugalmasságot és csökkentik a költségeket, mivel a termékeket nem kell rögzített helyről felvenni. A robot rendszerbe integrált kamerás képfeldolgozó megoldás lehetővé teszi a megmunkálási folyamat alatt az alkatrészek minőség ellenőrzését is, amellyel csökken a ciklusidő és nő a kapacitás.

Fixen telepített vagy rugalmas?

A másik legfontosabb kérdés: egy fixen telepített rendszer vagy egy rugalmas kobot lenne jobb?

A fixen telepített robotok nagy sebességű, precíz, újraprogramozható, biztonságos és nagy teljesítményű technológiát kínálnak. Azonban újra tanításhoz képzet szakember szükséges, valamint telepítéskor is nagyobb helyre van szükség. A rövid gyártási ciklussal és termelékenységi idővel dolgozó vállalatok számára a hagyományos összeállító robotok megfelelőbbek lehetnek, mert gyorsabban dolgoznak.

intelligens gyár

A kobotokat könnyebb használni és ideálisak a kis darabszámos és nagy diverzitású termékek gyártása esetén. Integrált munkabiztonságot kínálnak, együttműködnek a munkatársakkal, valamint rugalmasabbak és könnyebben mozgathatóak. A programozásuk is könnyebb, valamint a szoftverük is sokkal intuitívabban kezelhető, így általában nincs szükség külső szakemberekre. Mobilrobotokra is felszerelhetőek. A kobotok jelentősen lassabbak, főként akkor, amikor emberekkel dolgoznak egy térben. Viszont biztonságosabban üzemelnek emberek közelében.

A másik fontos szempont a csatlakozási lehetőség. Az OMRON kobotjai például könnyen csatlakoztathatók a gépvezérlőkhöz, így biztosítják az integrált képfeldolgozó technológiát több kameraopcióval. Minden gépinformáció elérhető a vezérlőn keresztül. A kobot külső technológiával is szinkronizálható, így még rugalmasabbá tehető.

Végezetül pedig gondoljon a megtérülésre. A fixen telepített, összetettebb robotok általában képzést és külső szakértelmet igényelnek, ráadásul gyakran további hardverekre van szükség a nagyobb volumenű feladatok elvégzéséhez és a védelemhez (például fényfüggönyökre vagy elkerítésre). Az OMRON TM kobot sorozatához egyszerűbb, online oktatóanyagokat biztosítunk, beüzemelésük gyors, könnyen és olcsóbban fejleszthetőek – így rövidebb idő alatt megtérülnek.

Következtetés

A hagyományos ipari robotok gyakran alkalmasabbak a nagy sebességű, nagy pontosságot igénylő összeszerelési alkalmazásokra. A kobotok ideálisak palettázásra, megmunkálógépek kiszolgálására, anyagmozgatáshoz, rakodáshoz, a megrendelések válogatásához, csomagolásához és teszteléséhez. Hiánypótló termék a robotpiacon az olyan alkalmazásokhoz, amelyeknél a rugalmasság fontosabb a gyorsaságnál.

Azonban nincs egyetlen olyan technológia, amely minden alkalmazáshoz megfelelő lenne. Ezért a sikeres robotikai projektekhez elengedhetetlen a részletes igényfelmérés és a projekt céljainak pontosítása. A mesterséges intelligencia szintén egyre nagyobb teret hódít a valós idejű alkalmazásokban. A gyártósorokat és eszközöket valós idejű szenzorokkal felügyelik, az adatok begyűjtése és feldolgozása pedig nagy sebességgel működik a hibák gyors kiszűrésének érdekében. Végezetül, ha a jövő kihívásaival robotok segítségével szeretne megbirkózni, most jött el az ideje, hogy kiválassza azt a robotikai partnert, aki a leginkább megfelel az Ön igényeinek – legyen szó bármiről.

Peter Lange, Business Development Manager Fixed Robotics, OMRON Europe

További információ itt.

 

The post Robotválasztás az intelligens gyárakhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hogyan vágjunk bele az (együttműködő) automatizálásba? https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/12/egyuttmukodo-automatizalas-onrobot/ Mon, 12 Apr 2021 19:44:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14607 Egyre több gyártó érzi úgy, hogy eljött az ideje a helytakarékos, könnyen használható, és különböző feladatokkal megbízható robotok igénybevételének. Az együttműködő robotok telepítése elsőre akár még félelmetesnek is tűnhet, főleg, ha a potenciális felhasználó nem ismeri ezt a területet, azonban ez nem is állhatna távolabb az igazságtól. Kinek való az automatizálás? Előfordulhat, hogy maga a […]

The post Hogyan vágjunk bele az (együttműködő) automatizálásba? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyre több gyártó érzi úgy, hogy eljött az ideje a helytakarékos, könnyen használható, és különböző feladatokkal megbízható robotok igénybevételének.

Az együttműködő robotok telepítése elsőre akár még félelmetesnek is tűnhet, főleg, ha a potenciális felhasználó nem ismeri ezt a területet, azonban ez nem is állhatna távolabb az igazságtól.

Kinek való az automatizálás?

Előfordulhat, hogy maga a gyártó sincs teljesen tisztában azzal, hogy a gyárban mely folyamatok automatizálhatók, és hogyan is lehet elindítani a folyamatot. Tegyük fel, hogy a gyártás kis tételben, ám változó paraméterekkel történik, és nagyobb termelékenységre, maximális hatékonyságra, valamint a költségek megtakarítására van szükség. A gyártott termékeknek pedig garantáltan magas és következetes minőséggel kell rendelkezniük. Amennyiben a fentiek ismerősen hangzanak, nagy valószínűséggel Önnek is megérheti együttműködő automatizálásra váltani.

Az értéklánc fejlesztése

A legújabb könnyűsúlyú és rendkívül rugalmas együttműködő robotoknak, azaz kobotoknak köszönhetően a gyártók minden eddiginél egyszerűbben és alacsonyabb költségek mellett teremthetnek értéket és növelhetik termelékenységüket. Az okos és alkalmazkodni képes robotkarok, valamint end-effektorok (végszerszámok) telepítésével az automatizálás megteremtése csak a töredékét követeli meg annak az időnek, amire hagyományos ipari robotok esetén lenne szükség. Az együttműködő alkalmazásokat könnyedén a felhasználó igényeire lehet szabni, anélkül, hogy változtatást kellene eszközölni a teljes rendszeren. Az end-effektorok piacán megfigyelhető innováció azt eredményezi, hogy robotokkal már olyan feladatok széles köre is könnyedén megoldható, amelyre korábban nem lett volna lehetőség, így a befektetés teljes mértékben megtérül. Ha a robotkart az emberi karhoz hasonlítjuk, a robotra szerelt end-effektor az emberi kéz tulajdonságaival kell, hogy rendelkezzen. Hiszen az rendben van, hogy egy kar képes mozogni, de a kettő együtt tud tökéletes megoldást nyújtani. Mindez igaz a robotkarokra és a végszerszámokra is. A megfelelő end-effektor kiválasztásra az éppen aktuális feladattól függ, mivel különböző eszközökkel különböző alkalmazásokat lehet folytatni.

A gyártóvállalatok gyakran a munkaerőhiányhoz, vagy a szakképzettség hiányához hasonló kihívásokkal találják szembe magukat, főleg akkor, amikor éjszakai műszakokról van szó. Az együttműködő automatizálással azonban többé nem jelent problémát a szakképzett munkaerő megtalálása, mivel az együttműködő robotok fejlett kialakítása lehetővé teszi, hogy a munkát bármikor, akár este is el lehessen végezni, amivel a gyártás még rugalmasabbá válik. Az együttműködő robotikával foglalkozó vállalatok egyszerűen és gyorsan telepíthető megoldást kínálnak, rövid tanulási görbével – ami mindenképpen kevesebb időt vesz igénybe, mint az új munkatársak betanítása.

Az automatizálás az alkalmazottakra is pozitív hatással van, mivel a munkavállalók felszabadulnak az ismétlődő feladatok alól, és ezáltal több idejük marad arra, hogy a gyártók számára nagyobb értéket teremtő feladatokra koncentrálhassanak.

A sikeres automatizálás kulcsa

A sikeres, együttműködésen alapuló automatizálás megvalósítása a meglévő folyamatok teljeskörű átvizsgálásával kezdődik, majd azoknak a gyártási folyamatoknak a meghatározásával folytatódik, amelyek esetében szükség lehet automatizálására. Az együttműködő alkalmazások ideálisak a fárasztó és ismétlődő feladatok elvégzésére, ami egyben jobb és következetesebb termékminőséget is jelent. Ezek a feladatok azok, amelyek a legegyszerűbbnek, leginkább monotonnak és ergonómiai szempontból problémásnak számítanak. Azt is érdemes végiggondolni, milyen emberi érzékeket igényel a folyamat, amit automatizálni szeretnénk: látás, érintés, két kéz, vagy csak egy kéz, illetve milyen mértékben szükséges kommunikálni például más gyártógépekkel.

The post Hogyan vágjunk bele az (együttműködő) automatizálásba? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB új generációs kobotokat dob piacra https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/28/gofa-abb-swifti-kobot/ Sun, 28 Feb 2021 18:08:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13992 A GoFa™ és a SWIFTI™ kobotcsaláddal bővíti YuMi® együttműködő robtoportfólióját az ABB Tíz munkáltatóból nyolc úgy nyilatkozik, hogy az elkövetkező évtizedben fokozni kívánja a robotok használatát, a világjárványt pedig az automatizálást célzó beruházások katalizátorának nevezi. Az ABB együttműködő robotokból (ún. kobotokból) álló portfóliója a nagyobb terhelhetőséget és munkavégző sebességet kínáló új GoFa™ és SWIFTI™ kobot […]

The post Az ABB új generációs kobotokat dob piacra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A GoFa™ és a SWIFTI™ kobotcsaláddal bővíti YuMi® együttműködő robtoportfólióját az ABB

Tíz munkáltatóból nyolc úgy nyilatkozik, hogy az elkövetkező évtizedben fokozni kívánja a robotok használatát, a világjárványt pedig az automatizálást célzó beruházások katalizátorának nevezi.

Az ABB együttműködő robotokból (ún. kobotokból) álló portfóliója a nagyobb terhelhetőséget és munkavégző sebességet kínáló új GoFa™ és SWIFTI™ kobot termékcsaláddal bővül, kiegészítve a YuMi® és Single Arm (egykarú) YuMi® sorát. Ezek az erősebb, gyorsabb, és nagyobb munkavégző képességgel rendelkező kobotok felgyorsítják a cég terjeszkedését a gyors növekedéssel kecsegtető ágazatok, többek között az elektronika, az egészségügy, a fogyasztói cikkek, a logisztika, valamint az élelmiszer- és italgyártás területén, hogy kielégítse az automatizálás iránt egyre inkább megmutatkozó igényeket.

Az intuitív tervezés nyomán létrejött GoFa™ és SWIFTI™ kobot beprogramozásához a megrendelőnek nem kell házon belül szakembert biztosítania. Az a tény, hogy a megrendelőnek leszállított kobot néhány perc alatt telepíthető, és minden felkészítő tréning nélkül azonnal üzemkész állapotba hozható, egyenes utat nyit az automatizálásban eddig hátul kullogó iparágak felé.

– Most már elmondhatjuk, hogy a miénk a piac legsokszínűbb kobotportfóliója, mely lehetőséget kínál a munkahelyek gyökeres átalakítására, és segít ügyfeleinknek a működési teljesítmény és a növekedés új csúcsait meghódítani – mondta Sami Atiya, az ABB Robotics & Discrete Automation üzletágának elnöke. – Ezek a könnyen használható és egyszerűen konfigurálható robotok, az ABB ügyeleti rendszerben, online elérhető globális szervizhálózatának szakértő támogatása mellett lehetőséget biztosítanak arra, hogy mérettől függetlenül minden cég és a gazdaság újabb ágazatai – és nem pusztán a termelés – először vegyenek igénybe robotokat.

Portfóliót bővítő új kobotjait az ABB azzal a céllal és úgy fejlesztette ki, hogy a tapasztalt és az újdonsült robotfelhasználónak egyaránt segítségére legyen az automatizálás tempójának felgyorsításában. Ehhez négy olyan megatrend – gyökeresen eltérő fogyasztói igények, munkaerőhiány, digitalizáció és általános bizonytalanság – közepette kell állni a sarat, amelyek átalakítják a vállalatokat, és a gazdaság újabb ágazataiban keltik fel az automatizálás iránti igényt.  A terjeszkedés a Business Area irányvonalát követve a nagy növekedési potenciállal rendelkező ágazatokat célozza, és portfólió szintű innovációval segíti elő a cég nyereséges növekedését.

A termelés jövőjét az automatizálás határozza meg

Egy 1650 kisebb-nagyobb európai, egyesült államokbeli és kínai vállalatra kiterjedő globális felmérés1 szerint a cégek 84%-a kívánja az elkövetkező évtizedben megkezdeni robotok alkalmazását, illetve fokozni annak mértékét és az automatizálás ütemét, 85%-uk pedig úgy nyilatkozott, hogy a pandémia teljesen „átrendezte” cégük és iparáguk működését, és a COVID-19 koronavírus-járvány egyfajta katalizátorként pörgette fel az automatizálást célzó beruházásokat. A cégek közel fele (43%-a) mondta azt, hogy a robotikában látja a munkahelyi egészség és biztonság javításának egyik eszközét, 51% véleménye szerint a robotok sokat segíthetnek a szociális távolságtartásban, és több mint egyharmaduk (36%) nyilatkozott úgy, hogy szerintük a robotok használatán alapuló automatizálás javítani fogja az alkalmazottak munkájának minőségét.  Ennél is figyelemre méltóbb, hogy a cégtulajdonosok 78%-a szerint nagyon nehéz munkaerőt találni és meg is tartani azokban a munkakörökben, ahol ismétlődő jellegű vagy ergonómiai szempontból komoly kihívást jelentő feladatokat kell végezni.

A kobotok kialakításuknál fogva alkalmasak arra, hogy az emberek fizikai biztonságát szolgáló intézkedések alkalmazása – pl. kerítések felállítása – nélkül munkavállalók jelenlétében működjenek, ezenkívül rendkívül könnyen telepíthetők és használhatók. 2019-ben világszerte több mint 22.000 új együttműködő robotot helyeztek üzembe, ami 19%-kal haladta meg az előző év hasonló számait2. Az együttműködő robotok iránti kereslet becsült együttes évi növekedési üteme (CAGR) 17% lesz 2020 és 20253 között, a kobotok globális eladási értéke pedig várhatóan a 2019-es kb. 0,7 milliárd $-ról 2025-re4 nagyjából 1,4 milliárd $-ra fog emelkedni. Előrejelzések szerint az ipari robotok teljes globális piaci értéke a 2020-as kb. 45 milliárd $-ról 2023-ra kb. 58 milliárd $-ra fog emelkedni (9%-os CAGR mellett)5.

A GoFa™ és a SWIFTI™ kobot abban lehet a vállalkozások segítségére, hogy folyamataik automatizálásán keresztül felszabadítsák a termelésben, az orvosi laboratóriumokban, a logisztikai központokban és raktárakban, az üzemekben és a kisebb termelő létesítményekben dolgozó munkavállalóikat az anyagmozgatás, a gépápolás, az alkatrész-összeszerelés és a csomagolás fárasztó terhe alól.

– Portfóliónkat minden eddiginél könnyebben telepíthető és használható kobotokkal bővítjük, és valós idejű támogatással segítjük elő azok minél gyorsabb bevonását a termelésbe olyan cégeknél is, ahol korábban talán nem is gondoltak robotok használatára – mondta Atiya.  – Tapasztalatból tudjuk, hogy a legjobban teljesítő cégek az emberi tudás mellett az új technológiákban rejlő lehetőségeket is kiaknázzák – tette még hozzá.

A táblagép, illetve az okostelefon használatában jártas felhasználó könnyedén be vagy éppen át tudja programozni az új kobotokat az ABB gyorsbeállító eszközeinek igénybevételével. Az ügyfelek is profitálni fognak az ABB globális iparági és alkalmazási ismereteiből, melyek 1974 óta folyamatosan gyarapodtak a több mint 500.000 robottechnikai megoldás telepítése és beüzemelése során, valamint az ABB 1.000-nél is több globális partnert számláló hálózata által nyújtott támogatáson keresztül.

Az új GoFa™ és SWIFTI™ kobotcsalád az ABB YuMi termékcsaládjának sikerére épít, mely a YuMi – a világ legelső valóban együttműködő robotjának – 2015-ös megjelenése óta számtalan vállalkozásnak volt segítségére a kulcsfontosságú munkafeladatok biztonságos automatizálásában. Ma az ABB YuMi kobotjai világszerte gyárak, üzemek és laboratóriumok sokaságában dolgoznak emberek mellett, és látnak el különféle munkákat a csavarozástól kezdve az elektronikai és elektromos alkatrészek összeszerelésén át szelepek és USB pendrive-ok előállításáig, illetve a COVID-minták laboratóriumi tesztjeinek végrehajtásáig bezárólag.

Az ABB minden kobot telepítéséhez kezdőcsomagot biztosít, benne az ABB Ability™ állapotfigyelő és diagnosztikai szolgáltatással, valamint egy 6 hónapon át ingyenesen igénybe vehető támogató forródrót-hozzáféréssel, melyen keresztül az ABB műszaki támogató szakemberei hívhatók, akik iparágtól és ágazattól függetlenül segítséget tudnak nyújtani.

További tájékoztatásért keresse fel az abb.com weboldalt.

Ide kattintva a GoFa™, ide kattintva pedig a SWIFTI™ kobot sajtóanyagát érheti el.

The post Az ABB új generációs kobotokat dob piacra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>