kiszámítható – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 19:18:32 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Kiszámítható teljesítmény egy kiszámíthatatlan világban https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/25/skf-teljesitmeny-kiszamithatosag/ Sun, 25 Apr 2021 16:18:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14747 Az SKF kutatásai új eszközöket biztosítanak a vevők számára a nem tervezett gépleállások elleni küzdelemhez – nyilatkozta Bernie Van Leeuwen, az SKF kutatási és technológiafejlesztési részlegének vezetője. A vevők azért fordulnak az SKF-hez, mert olyan termékeket és szolgáltatásokat szeretnének, amelyek elősegítik a megbízhatóságra, a fenntarthatóságra és a teljesítményre vonatkozó célkitűzéseik elérését. Az esetek elsöprő többségében […]

The post Kiszámítható teljesítmény egy kiszámíthatatlan világban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az SKF kutatásai új eszközöket biztosítanak a vevők számára a nem tervezett gépleállások elleni küzdelemhez – nyilatkozta Bernie Van Leeuwen, az SKF kutatási és technológiafejlesztési részlegének vezetője.

A vevők azért fordulnak az SKF-hez, mert olyan termékeket és szolgáltatásokat szeretnének, amelyek elősegítik a megbízhatóságra, a fenntarthatóságra és a teljesítményre vonatkozó célkitűzéseik elérését. Az esetek elsöprő többségében pontosan ezt nyújtjuk számukra. A csapágyak több mint 90 százaléka hosszabb ideig marad üzemképes, mint azok a berendezések, amelyekbe beépítették őket. A kutatási és fejlesztési munkánk során rengeteg időt foglalkozunk azzal az elenyészően alacsony számú termékkel, amelyek működés közben meghibásodnak. Az évek során olyan kifinomult modelleket fejlesztettünk ki, amelyekkel meghatározható, hogy egy csapágy mennyi ideig működik majd az ismert üzemi körülmények között, mielőtt a megbízhatósága veszélybe kerülne az anyagkifáradás miatt.

A valódi világ azonban nem olyan, mint a laboratórium. A problémák helyszíni vizsgálatával és a vevők által visszaküldött csapágyak elemzésével megállapítottuk, hogy az üzem közbeni meghibásodás tízből kilenc esetben akkor fordul elő, amikor az üzemi körülmények eltérnek az előírásoktól: például probléma merül fel a kenés, a szennyeződés és a korrózió tekintetében, vagy az elektromos áram okozta ívhúzás miatt károsodik a csapágy. A berendezéseknek nagy igénybevételt jelentő körülmények között is működniük kell, így az ilyen jellegű problémák soha nem fognak megszűnni. Azonban ha sikerül hatékonyabb előrejelzést adni ezekről a viszonylag ritkán előforduló jelenségekről, akkor csökkenthetjük a fennakadást okozó hatásaikat. Az ütemezett karbantartás során elvégzett csapágycsere sokkal jobb és olcsóbb megoldás, mint egy drága gyártósor leállítása a vészhelyzeti javítások miatt.

Napjainkban az SKF jelentős erőfeszítéseket tesz az előrejelzés terén elért eredmények javítása érdekében. Munkánk célja, hogy három alapvető kérdésre válaszolni tudjunk a vevőknek:

  • Észlelés.Van valami problémája, vagy valószínűleg lesz valami problémája a berendezésemnek?
  • Diagnózis. Mi a probléma kiváltó oka?
  • Prognózis. Folytathatom a berendezésem üzemeltetését a következő ütemezett karbantartásig? Tehetek most valamit a berendezés állapotmegőrzése érdekében?

E kérdések megválaszolására tett erőfeszítéseink a technológia új területeire vezettek bennünket. Azt is megkövetelték tőlünk, hogy a jól bevált megközelítéseket új módon alkalmazzuk.

Vegyük például a csapágyak tesztelését. A csapágyak vizsgálatára több tucat tesztberendezést működtetünk laboratóriumainkban szerte a világon. Feladatuk, hogy addig üzemeltessék termékeinket, amíg azok tönkre nem mennek, és ezáltal segítséget nyújtsanak számunkra a hibamechanizmusok megértéséhez és a matematikai modelljeink hitelesítéséhez. Az ilyen vizsgálatok hagyományos módon meglehetősen egyszerűen elvégezhetők. Addig kell működtetni a tesztberendezést, amíg meghibásodást észlelünk a csapágynál, majd le kell állítani a tesztet.

Az előrejelzéssel kapcsolatos munkánkhoz más típusú vizsgálatra van szükségünk, amely akkor kezdődik, amikor a hagyományos tesztet leállítanánk. Szeretnénk megérteni, hogyan növekszik a károsodás mértéke egy csapágyban, és hogy az apró hibákból milyen gyorsan alakulnak ki nagyobb problémák. Ez segítséget nyújt majd a vevőknek ahhoz, hogy tisztában legyenek azzal, meddig működtethetik tovább a berendezést, ha az érzékelők hibát észlelnek.

Az új típusú vizsgálatok megkönnyítése érdekében erre a célra egy külön létesítményt építünk a hollandiai Houtenben található Kutatási és Technológiafejlesztési (RTD) központunkban. Az új központban található berendezések a „Tesztberendezések a csapágyakkal végzett gyorsított hitelesítési vizsgálatokhoz” (BRAVE) elnevezést kapták, és a valós üzemi körülmények között előforduló „tökéletlenségek” megismételhetőségére szolgálnak. Speciális tesztberendezéseink segítségével előidézhető a csapágyak meghibásodása, például oly módon, hogy korróziónak, elégtelen kenésnek, illetve szennyeződésnek vagy elektromos áramnak tesszük ki őket. Más tesztberendezéseink lehetővé teszik annak megfigyelését, hogy a különböző terhelések és fordulatszámok hogyan befolyásolják a károsodás terjedésének sebességét.

Rengeteg munkát fektetünk egyéb területek kutatásába is, ilyenek például a mesterséges intelligencia alkalmazása és a gépi tanulás. Az elmúlt évben megerősítettük az SKF AI csoportunkat és jelentősen növeltük a méretét, így most az ebből fakadó lehetőségeink hatékonyabb kihasználása érdekében a teljes szervezeten belül felhasználjuk a rendszereket és folyamatokat. Legújabb tesztberendezéseink például az elődeikhez képest több adatot gyűjtenek nagyobb sebességgel, és ezeket az adatokat az SKF felhőben tároljuk, így a munkatársaink világszerte hozzáférhetnek ezekhez az adatokhoz az algoritmusaik továbbfejlesztése és az új ötletek tesztelése céljából.

Az új típusú adatok esetében automatikus analízist alkalmazunk. Nagyon jó példa erre a csapágyfelújítási üzletágunkkal folytatott projekt. Az acélművekben rengeteg nagy méretű csapágyat használnak az anyagmozgató rendszereikhez. Ezek a csapágyak a méretükből és az árukból fakadóan alkalmasak a felújításra. Ha egy hibás csapágy túl sokáig működik, a károsodás elérheti azt a mértéket, amikor már nem lehet felújítani. Mostanáig az volt a probléma, hogy addig nem tudtuk megállapítani, hogy a csapágy alkalmas-e a felújításra, amíg meg nem érkezett valamelyik megmunkáló üzemünkbe. A felesleges szállítás elkerülése érdekében kifejlesztettünk egy automatizált képfelismerő rendszert. A vevők fényképeket készítenek a csapágyakról a kiszerelés során, és a rendszer kiértékeli a csapágy állapotát. Így el lehet dönteni, hogy az adott csapágy felújítható-e, vagy le kell selejtezni. Reményeink szerint a rendszer további hozzáadott értéket is kínál majd a vevők számára egy olyan jelentéssel, amely felvázolja a csapágyaikban bekövetkező károsodás valószínű okait.

A big data és az AI kapcsán végzett munka során az egyik legizgalmasabb dolog az, ahogyan a különböző részletek megerősítik egymást. Az új tesztberendezéseinkből és a vevők berendezéseire telepített érzékelőkről származó adatok egyesítése, sőt még a hibás csapágyakról készített képek is elősegítik az algoritmusaink és a matematikai modelljeink folyamatos finomítását és fejlesztését. Már sikerült elérnünk néhány jelentős áttörést, különösen az észlelés és a diagnózis területén, és ezeket a technikákat ma néhány speciális vevőnél alkalmazzuk. Amint a módszereink robusztusabbá és szélesebb körben alkalmazhatóvá válnak, kínálatunkat számos új eszközzel, termékkel és szolgáltatással bővítjük majd a következő hónapokban és években.

The post Kiszámítható teljesítmény egy kiszámíthatatlan világban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC – Műszaki támogatás https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/04/fanuc-muszaki-tamogatas/ Fri, 04 Dec 2020 08:05:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12854 Áttekintve az idei évet, számos FANUC újdonságról és hasznos lehetőségről esett szó a FANUC Hungary Kft. és az MM Műszaki Magazin közös sorozatában. A két nagy tematika köré felépített egész éves sorozat hónapról-hónapra mutatta be a FANUC oktatási és szerviz információit, melyet számos mérnök és szakértő közreműködésével állítottunk össze. Az oktatás témakörben kiemelkedő volt a […]

The post FANUC – Műszaki támogatás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Áttekintve az idei évet, számos FANUC újdonságról és hasznos lehetőségről esett szó a FANUC Hungary Kft. és az MM Műszaki Magazin közös sorozatában.

A két nagy tematika köré felépített egész éves sorozat hónapról-hónapra mutatta be a FANUC oktatási és szerviz információit, melyet számos mérnök és szakértő közreműködésével állítottunk össze.

Az oktatás témakörben kiemelkedő volt a FANUC Olimpia megrendezése, amely egy Robotikai válogatóverseny volt a nyár folyamán.  “A FANUC számára mindig is fontos volt a szakemberek képzése, azonban az utóbbi időszak robbanásszerű fejlődése a robotikában még jobban ráirányította a figyelmünket a fiatal generációra is. A Szakmák Olimpia versenysorozatához való csatlakozás lehetővé tette, hogy világszinten tudjuk segíteni az oktatóintézményeket a robotikai kihívásokra való felkészülésben, miközben olyan generációkat segítünk kinevelni, akik még tovább fogják vinni az ipari fejlődést.„ – jegyezte meg Bagdi Attila a FANUC Marketing & Üzletfejlesztési Specialistája.

A rendezvény hivatalos válogatója volt az Euroskills és Worldskills szakmák versenyének, melyeken először szerepel a robotika, mint külön szakma. És mostantól magyar versenyzőnek is szurkolhatunk! A mintegy 70 éves múltra visszatekintő Euroskills és Worldskills versenysorozaton mintegy 56 szakmában mérik össze tudásukat a legfiatalabb generáció versenyzői a legkülönfélébb területeken, legyen szó kőfaragásról, autószerelésről, fodrászatról, vagy kertépítésről.

Robot csukló javítás és felújítás

A FANUC Európai Javítóközpontjában, Japánban képzett szakemberek végzik a beküldött alkatrészek felújítását, legyen szó hajtásokról, szervomotorokról, alaplapokról vagy kiegészítő tartozékokról. Az alkatrészjavítást és -felújítást többnyire elektronikai alkatrészek esetén javasolják a szakemberek, azonban újdonság, hogy idén áprilistól már a mechanikus robotcsuklók javítására is van lehetőség.

Kiszámítható támogatás túl az öt év garancián

A gépek szervizelését érintő témák között fontos volt, az a gyártói szolgáltatásról szóló cikk, amelyből kiderült, a FANUC által kínált alkatrészellátási garancia még stabilabban támogatja a hosszútávú használatot. A gépberuházás, legyen szó egy kis családi vállalkozásról vagy egy multinacionális vállalatról, megfontolt döntés eredménye. Olyan döntés, melyben jelentős szerephez jut a szerszámgéptől elvárt teljesítmény, a funkciók, a hatékonyságnövelés, a termelési igények, illetve a rendelkezésre állás. Mindezek mellett felértékelődik a tartósság, a javíthatóság, valamint a megfelelő garanciális- és szervizháttér jelentősége is.

A FANUC, annak érdekében, hogy partnerei elvárásainak megfeleljen, évtizedek óta a legmagasabb sztenderdek betartása mellett gyártja szerszámgépeit, vezérléseit, automatizálási eszközeit és alkatrészeit. Ezeket pedig világszerte nemcsak az új gépekre vonatkozó általános, 5 éves garanciával, hanem az élettartamra szóló alkatrészellátási garanciával kínálja. Így a felhasználók biztosak lehetnek abban, hogy az új szerszámgép nemcsak néhány éven át, hanem akár évtizedeken keresztül stabilan szolgálja majd a termelést. A FANUC garantálja, hogy a gyártott gépekhez legalább 25 éven keresztül biztosít minden alkatrészt, eredeti gyári minőségben. Így az utángyártott alkatrészek helyett olyan FANUC alkatrészek kerülhetnek beépítésre, melyek minősége és megbízhatósága nem marad el az eredeti darabokétól. Az alkatrészellátási garancia kulcsfontosságú a hosszútávú szervizelés során, illetve a gépfelújítások esetén is. Ezek az eredeti pótalkatrészek pedig minden felhasználó számára elérhetők, nemcsak garanciális javítások, hanem gépfelújítás, illetve egyéb meghibásodások esetén is.

Mihalik Zsolt, a FANUC Hungary Kft. After Sales csapatának vezetője elmondta, hogy az alkatrészek felújítását világszerte, így hazánkban is szívesen választják az ügyfelek:

„Egy javítható alkatrész meghibásodásakor háromféleképpen járhatunk el: egyrészt a visszaküldött, hibás alkatrész árát jóváírjuk és egy új alkatrész árába beszámítjuk. Amennyiben az ügyfél megtartaná a felújított alkatrészt, a javítás ideje alatt egy új kerül beépítésre, később pedig pótalkatrészként raktározhatja a beküldött darabot. A nagy raktárkészletnek köszönhetően ezekkel a megoldásokkal sok esetben, már a hibabejelentés napján el tudjuk végezni a gép javítását. A harmadik esetben a javítás után az eredeti, felújított alkatrész kerül vissza a gépbe. Minden javított alkatrészen cserére kerülnek a hibás, illetve a kopó alkatrészek, valamint a sérült, hiányzó komponensek, és a kiszállítás előtt teljes tesztelésen esnek át. Költségszempontból ez utóbbi a legkedvezőbb megoldás, itt azonban számolni kell az alkatrészjavításhoz és -szállításhoz szükség idővel is.”

FANUC Akadémia

2020 szeptembertől a felnőttképzési törvény változásával csak bejelentés vagy engedélyezés alapján lehet képzéseket tartani. A FANUC-nál sikeresen lezajlott a bejelentési eljárás, így a képzések fennakadás nélkül indulnak az új törvényi előírások szerint. Május végén újra indultak a személyes oktatások a FANUC törökbálinti telephelyén, a FANUC Akadémia által szervezett képzésekre különleges kedvezményeket kínáltunk az érdeklődők számára. Szeptember 1-el a megszokott mederben zajlanak a jelenléti képzések a COVID ellenére is, természetesen a megfelelő óvintézkedésekkel. Folyamatosan indulnak a kurzusok minden termékre, minden szinten. –tudjuk meg a FANUC oktatóitól.

A még hatékonyabb ügyfélkiszolgálás érdekében csatlakozott hozzánk egy új kolléga, akinek elsődleges feladata az ügyfelek backoffice támogatása, képzések szervezése és a képzésben résztvevők segítése. A törvényi változásokkal a több mint 10 éve működő, bevált séma nem változott: kis létszámú csoportokat képezünk, nyílt képzés formájában, ezekhez a folyamatosan induló csoportokhoz tudnak csatlakozni az érdeklődők. Emellett egy helyről érkező nagyobb létszámú csoportoknak egyedi időpontban is tudunk kurzusokat szervezni. Továbbra is megvannak a különböző képzési szintek, az oktatási tematikától függően az alapoktól egészen a professzionális felhasználási szintig eljuthatnak a résztvevők. Robot oldalon van például 3 alapképzésünk, és az ezekre épülő magasabb szintű és technológia központú applikációs képzések. Szerszámgép oldalon az alapoktatások mellett egyedi workshopokat szervezünk. A közeljövőben bővülni fog a képzési portfoliónk, egyrészt ipari robot képzéseink bővülnek az iPendant HMI felületként történő felhasználásával, másrészt CNC képzéseink közül a PMC programozást fejlesztjük tovább működő revolverfej programozásával. Az oktatógárda sem változott, a képzésben résztvevők a jól ismert szervizmérnök – oktató kollégákkal találkozhatnak képzéseinken, így a professzionális, munkahelyen is alkalmazható gyakorlatias oktatás, az iparban előforduló feladatok és a jó hangulat továbbra is garantált.

Kevesen tudják, hogy a FANUC gyártásautomatizáló egységei hányfajta különböző géptípust és gyártástechnológiát szolgálnak ki: a fröccsöntéstől, a fémmegmunkáláson, maráson, esztergáláson, préselésen, lézervágáson és még ezer applikáción keresztül, méghozzá a FANUC saját gyártású gépein túl számos más gyártó által épített, de FANUC vezérléssel működtetett berendezésekkel együtt.

www.fanuc.eu

The post FANUC – Műszaki támogatás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>