kijelző – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 19:18:32 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Érkezik a digitális rendszámtábla https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/19/digitalis-rendszamtabla-lopas/ Sat, 19 Mar 2022 18:39:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19327 Az Egyesült Államokban már alkalmazzák, nem olcsó, de sok előnye van. Egyre több helyen válnak legálissá a kényelmes és többfunkciós digitális rendszámtáblák – írja az Origo. Az Egyesült Államokban Kalifornia, Michigan és Arizona után nemrég fogadta el Colorado képviselőháza azt a törvényjavaslatot, amely a hétköznapi autósoknak és flottatulajdonosoknak lehetőséget kínál arra, hogy digitális rendszámtáblákat szereljenek fel […]

The post Érkezik a digitális rendszámtábla appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Egyesült Államokban már alkalmazzák, nem olcsó, de sok előnye van.

Egyre több helyen válnak legálissá a kényelmes és többfunkciós digitális rendszámtáblák – írja az Origo.

Az Egyesült Államokban Kalifornia, Michigan és Arizona után nemrég fogadta el Colorado képviselőháza azt a törvényjavaslatot, amely a hétköznapi autósoknak és flottatulajdonosoknak lehetőséget kínál arra, hogy digitális rendszámtáblákat szereljenek fel a járművek hátuljára (elöl meg kell tartani a régi fémet), de ezt még az állam közgyűlésének és a kormányzójának is jóvá kell hagyja.

A beépített 5G-s internet-, Bluetooth- és GPS-kapcsolattal rendelkező, monokróm HD-kijelzővel rendelkező digitális rendszámtáblák számos előnyt kínálnak. Egyrészt nem követelik meg a tulajdonosoktól, hogy minden évben új regisztrációs matricákkal frissítsék őket a hagyományos módon.

Bizonyos helyzetekben fontos üzenetek megjelenítésére is használhatók. Ha egy digitális rendszámmal rendelkező járművet ellopnának, magán a táblán megjeleníthető a “Lopott” felirat is. Használhatók vészhelyzeti riasztások és egyéb információk megjelenítésére is, de reklámként tilos alkalmazni őket.

Lehetővé teszik a tulajdonosok számára a járművek távoli nyomon követését, szintén előny, hogy a rendszámhoz tartozó applikációban egy gombnyomása meg lehet változtatni a rendszám kinézetét.

A cég, amely jelenleg gyártja az amerikai hatóságok által elfogadott digitális rendszámot, 899 dollárt (310 ezer forintot) kér egy akkumulátoros, és 999 dollárt (347 ezer forintot) egy hálózatra kötött darabért (plusz 99, illetve 150 dollárt az installálásért).

The post Érkezik a digitális rendszámtábla appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hatalmas méretű kijelzőre kapott engedélyt a Continental https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/05/continental-kijelzo-digitalis/ Mon, 05 Jul 2021 09:30:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15839 A Continental megkapta első nagyszabású megrendelését egy globális járműgyártótól sorozatgyártott járműben létesített oszloptól oszlopig terjedő kijelzőjére. A vezetőhely teljes szélességén átívelő kijelző-megoldás kifejlesztésével a technológiai vállalat szisztematikusan viszi tovább az évek óta tartó, egyre nagyobb kijelzők felé mutató tendenciát. Az A-oszloptól egy másik oszlopig tartó integrált megjelenítési megoldás egyre több járműfunkciónak, digitális szolgáltatásnak, valamint kommunikációs, […]

The post Hatalmas méretű kijelzőre kapott engedélyt a Continental appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Continental megkapta első nagyszabású megrendelését egy globális járműgyártótól sorozatgyártott járműben létesített oszloptól oszlopig terjedő kijelzőjére.

A vezetőhely teljes szélességén átívelő kijelző-megoldás kifejlesztésével a technológiai vállalat szisztematikusan viszi tovább az évek óta tartó, egyre nagyobb kijelzők felé mutató tendenciát.

Az A-oszloptól egy másik oszlopig tartó integrált megjelenítési megoldás egyre több járműfunkciónak, digitális szolgáltatásnak, valamint kommunikációs, információs és szórakoztató alkalmazásnak biztosít helyet. A tervek szerint a sorozatgyártás 2024-ben kezdődik meg. A megoldásnak köszönhetően a kijelző a sofőr, az elöl ülő utas, valamint a digitális vezetési élmény központi vizuális felületévé válik.

A nagy mennyiségben sorozatgyártott járműben történő bevezetés újabb mérföldkövet jelent abban a folyamatban, ahogyan az autó az IoT részeként egy okos eszközzé változik. Legyen szó navigációról, figyelmeztető tábláktól, filmekről, hírekről, közösségi hálózatokról, irodai alkalmazásokról, vagy akár az útvonal megtervezéséhez használt szállásfoglaló appokról, a vezetői tér teljes szélességében megjelenített tartalom teljesen magával ragadja az embert, és egy merőben új felhasználói élményt kínál a sofőr és az utasok számára egyaránt.

The post Hatalmas méretű kijelzőre kapott engedélyt a Continental appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két hajlítható képernyőt mutatott be a TCL CSOT a CES 2021-en https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/13/tcl-hajlitott-kijelzo-kepernyo/ Wed, 13 Jan 2021 09:21:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13337 A TCL Technology optoelektronikai leányvállalata, a TCL CSOT, két forradalmi terméket mutatott be a CES 2021-en: a 17″-os Printed OLED Scrolling képernyőt és a 6,7″-os AMOLED Rollable képernyőt. A 17″-os Printed OLED Scrolling képernyő mindössze 0,18 mm vastagságú, és egyedi példa a nagyméretű, hajlítható képernyőtechnológiák között. Könnyen hordozható, és szinte bármely eszközbe jól beilleszthető. A […]

The post Két hajlítható képernyőt mutatott be a TCL CSOT a CES 2021-en appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A TCL Technology optoelektronikai leányvállalata, a TCL CSOT, két forradalmi terméket mutatott be a CES 2021-en: a 17″-os Printed OLED Scrolling képernyőt és a 6,7″-os AMOLED Rollable képernyőt.

A 17″-os Printed OLED Scrolling képernyő mindössze 0,18 mm vastagságú, és egyedi példa a nagyméretű, hajlítható képernyőtechnológiák között. Könnyen hordozható, és szinte bármely eszközbe jól beilleszthető.

A TCL CSOT ink-jet technológiájával készül, ami 100 százalékban képes lefedni a színskálát, így a kép minősége kimagaslóan élénk. A technológia széles körben használható, így hajlított képernyős TV készülékekben, ívelt vagy összecsukható képernyőképben, és áttetsző, kereskedelmi célú megjelenítőkben is alkalmazható.

A vállalat OLED RGB önmegvilágításos termékeit precíziós ink-jet nyomtatási technológiával állítják elő, így nem igényelnek finomfém maszkolást. Ennek köszönhetően a hagyományos képernyő technológiáknál 20 százalékkal alacsonyabb a költségük, és könnyebben alkalmazhatók nagyméretű képernyőként, illetve tömeggyártásban.

(Printed OLED Scrolling képernyő)

A hordozható, 6,7″-os AMOLED Rollable képernyő újraértelmezi az okostelefonok formavilágát. Mindössze egy érintéssel 6,7″-osról 7,8″-osra bővíthető, tabletté változtatva az okostelefont. A működtetését egyszerű felhasználói felület segíti. Az okostelefon így kevesebb, mint 10 mm vastag lehet, vagyis jelentősen keskenyebb, mint más összehajtható kijelzős telefonkészülékek.

Ezzel a kialakítással maga a hajlítás, illetve a csúsztatás szöge akár R3mm is lehet, amit egy speciális csúsztatási mechanikával egészítenek ki. Mindössze egy gomb elhúzásával a feltekert, és így elrejtett képernyő kinyílik, lehetővé téve, hogy maga a készülék teste is kinyíljon, akár 100 ezer alkalommal. A szoftveres felület adaptálható egykezes használatra és multitaskingra is.

(AMOLED Rollable képernyő)

A Display Supply Chain Consultants (DSCC) jelentése szerint a képernyők piacában óriási a potenciál. A DSCC várakozásai szerint az OLED technológiájú képernyők piaca a 2019-es 951 millió dollárról 2024-re eléri a 2,69 milliárd dollárt, 23 százalékos (CAGR) átlagos növekedés mellett. Egy másik, összecsukható és feltekerhető képernyő technológiák piacáról szóló riportjában pedig a DSCC 2020 és 2025 között 80 százalékos (CAGR) átlagos növekedést vár az okostelefonokból származó bevételek terén, amellyel a piac már elérheti a 105 milliárd dollárt.

A TCL CSOT 11 évnyi fejlesztői múlttal a félvezető képernyők piacának egyik kulcsfontosságú szereplőjévé vált. A vállalat a mini-LED, a micro-LED és az OLED/QLED képernyőtechnológiákra fókuszál. Termékeinek köre kis-, közepes- és nagyméretű panelekből, érintőmodulokból, interaktív fehér táblákból, videófalakból, autók műszerfali képernyőiből és gaming monitorokból áll.

A TCL CSOT elkötelezetten kutatja a képernyőtechnológiák új felhasználási lehetőségeit, és a félvezető képernyők iparági ökoszisztémájának kialakítására törekszik. A vállalat a panel mikrorendszerekre fókuszálva, új anyagokkal és komponensekkel kísérletezve, tovább kívánja erősíteni a kapcsolatait a partnereivel.

The post Két hajlítható képernyőt mutatott be a TCL CSOT a CES 2021-en appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
E3AS-HL lézeres érzékelő https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/09/omron-lezeres-erzekelo/ Wed, 09 Dec 2020 08:44:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12954 Az új érzékelési technológia a bonyolult céltárgyakat is észleli, így nincs szükség összetett kialakítású rendszerekre Az OMRON bemutatta az új E3AS-HL CMOS lézeres érzékelőt, melynek iparágvezető érzékelési technológiája lényegesen jobb észlelési képességet kínál. A nehezen észlelhető céltárgyak megbízható észlelésének köszönhetően nincs szükség időigényes rendszertervezésre és -beállításra a berendezések üzembe helyezésénél. A hagyományos, tárgyreflexiós fotoelektromos érzékelőkkel történő […]

The post E3AS-HL lézeres érzékelő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új érzékelési technológia a bonyolult céltárgyakat is észleli, így nincs szükség összetett kialakítású rendszerekre

Az OMRON bemutatta az új E3AS-HL CMOS lézeres érzékelőt, melynek iparágvezető érzékelési technológiája lényegesen jobb észlelési képességet kínál. A nehezen észlelhető céltárgyak megbízható észlelésének köszönhetően nincs szükség időigényes rendszertervezésre és -beállításra a berendezések üzembe helyezésénél.

A hagyományos, tárgyreflexiós fotoelektromos érzékelőkkel történő észlelést befolyásolja a céltárgy színe, anyaga, illetve felülete, és csak kellő tapasztalat és szakértelem birtokában lehet megfelelően elhelyezni és beállítani az érzékelőket az egyes céltárgyakhoz. Ez a probléma gyakran merül fel az autóiparban és az élelmiszeriparban, ahol a legkülönfélébb, bonyolult alakú és fényes felületekkel rendelkező céltárgyak észlelését végzik.

Az új E3AS-HL CMOS lézeres érzékelő megbízhatóan észleli az olyan céltárgyakat is, amelyeket a tárgyreflexiós fotoelektromos érzékelők nem képesek. Az érzékelő iparágvezető érzékelési algoritmusa gyors, másodpercenként 10 000 mintavétellel és az OMRON egyedülálló, felhalmozásos feldolgozásával növeli az érzékenységet a céltárgyról visszaverődő legkisebb fényt is felerősítve. A gyártási technológia a vevőlencse helyzetét mikrométeres pontossággal állítja be, lehetővé téve bármilyen színű, anyagú és alakú céltárgy megbízható észlelését.

E technológiák jóvoltából az E3AS-HL érzékelő megbízhatóan észleli az ívelt és szabálytalan alakú, fénylő felületű autóipari alkatrészeket, a többszínű, fényes élelmiszereket és csomagolásokat. Az E3AS-HL érzékelő ott is használható, ahol korábban tárgyreflexiós fotoelektromos érzékelőket alkalmaztak, viszont jelentősen csökkenti az érzékelő helyzetének és szögének beállítására, valamint a küszöbértékek meghatározására fordítandó időt.

Főbb jellemzők:

  1. A bonyolult objektumok megbízható észlelése csökkenti a berendezés-tervezési és üzembe helyezési időt
  2. A nagyobb berendezés-tervezési rugalmasság csökkenti a tervezésre fordítandó időt
  3. Az érzékelőfelület lerakódásgátló bevonata stabil működést biztosít még zord környezetben is (szabadalmaztatás alatt)
  4. Az OLED-kijelző és a betaníthatóság egyszerű, gyors és optimális beállítást tesz lehetővé

További tudnivalók a következő webhelyen találhatók: https://industrial.omron.hu/hu/products/e3as

The post E3AS-HL lézeres érzékelő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A világ első integrált, osztott motor kijelzője https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/17/bosch-motor-kijelzo-beepitett/ Tue, 17 Nov 2020 13:50:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12585 A Ducati és a Kawasaki okostelefon integrációs megoldásának, a mySPIN-nek a fő célja a vezetést segítő alkalmazások átvitele a motorkerékpárok kijelzőjére. A vezetők 90 százaléka az okostelefonját használja az utazás előkészítésére vagy nyomon követésére – az okostelefon-integrációs megoldás biztonságosabbá és kényelmesebbé teszi ezt a folyamatot. Korábban kizárólag a prémium autók számára tartották fent a szabadon […]

The post A világ első integrált, osztott motor kijelzője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>

A Ducati és a Kawasaki okostelefon integrációs megoldásának, a mySPIN-nek a fő célja a vezetést segítő alkalmazások átvitele a motorkerékpárok kijelzőjére.

A vezetők 90 százaléka az okostelefonját használja az utazás előkészítésére vagy nyomon követésére – az okostelefon-integrációs megoldás biztonságosabbá és kényelmesebbé teszi ezt a folyamatot.

Korábban kizárólag a prémium autók számára tartották fent a szabadon programozható, osztott képernyőt, ami egyszerre jeleníti meg a jármű adatait és az okostelefonos alkalmazások tartalmát. A Bosch fejlesztése ezt a funkciót most elérhetővé teszi a motorosok számára is. Ezenkívül további újdonság a mySPIN okostelefon integrációs megoldás, ami megjeleníti a csatlakoztatott telefon tartalmát a motorkerékpár kijelzőjén. A Bosch egy reprezentatív felmérése során 2600 motorvezetőt kérdezett meg a funkció hasznosságáról, és tízből nyolc résztvevő azt nyilatkozta, hogy örülne ennek az újításnak.

„Az új képernyő a mySPIN-nel kombinálva eddig nem tapasztalt vezetési élményt kínál, nagyobb biztonságot és kényelemet nyújtva a motorosok számára. Számunkra ez a következő lépés a motorkerékpárok csatlakoztathatósága szempontjából ”

– nyilatkozta Geoff Liersch, a Bosch Two-Wheeler & Powersports egységének elnöke.

Könnyű tájékozódás

Az új TFT kijelző idén debütál a BMW kétkerekűin. A képernyő egy pillantás alatt megmutatja az összes fontos információt, anélkül, hogy elvonná a vezető figyelmét. A felhasználók döntenek arról, hogy milyen tartalmat szeretnének látni a kijelzőn, amiket a kormányról tudnak vezérelni. Például egy okostelefonos alkalmazás tartalmát automatikusan adaptálja a mySPIN, a motor kijelzőjének méretéhez igazodva. De az osztott képernyőn továbbra is megjelennek a legfontosabb mutatók, mint a sebességmérő és a figyelmeztetések.

Biztonságos csatlakozás

A Bosch felmérése szerint a motorosok közel 90 százaléka az okostelefonját használja kirándulások előkészítésére és tájékozódásra. Egyharmaduk a vezetés közben is használja a telefonját, ezzel nagy veszélynek téve ki magát. A Bosch ezért fejlesztette ki a mySPIN okostelefon-integrációs megoldást: hogy a mobiltartalmak használatát biztonságosabbá és kényelmesebbé tegye vezetés közben. Ugyan a termék 2018 óta elérhető a Powersports szegmensben, a BRP járművekben, az alkalmazás most először kerül bevezetésre a motorkerékpárok szegmensében. A Ducati a Bosch új, 16,5 centiméteres csatlakozási kijelzőjével együtt mutatja be, de osztott képernyő opció nélkül.

„Azt akarjuk, hogy a motorosok integráltan és egyszerűen érhessék el az okostelefonok tartalmát vezetés közben. A mySPIN platform és az integrált kapcsolódás segítségével megtaláltuk a megfelelő módot erre”

– nyilatkozta Vincenzo De Silvio, a Ducati Kutatás-Fejlesztési igazgatója. 2021-től a Kawasaki is bevezeti majd ezt a megoldást.

Szolgáltatások széles választéka áll a motorvezetők rendelkezésére, ami a motorkerékpár specifikus alkalmazásokat illeti. A Rever például izgalmas útvonalak letöltésére és megosztására kínál lehetőséget, a Genius Maps és a Sygic megkönnyíti a közeli szállodákba vagy éttermekbe vezető út megtalálását, a Dash Radio1 pedig ingyenes elérhetőséget kínál egy prémium digitális rádióhoz. Az alkalmazások kínálata folyamatosan bővül globálisan.

Az átfogó megoldás

A motorkerékpár biztonsági rendszerek egyik fő szállítójaként a Bosch legfőbb célja, hogy csökkentse a motorkerékpár vezetés veszélyeit, de szempont a kényelmes és izgalmas vezetési élmény nyújtása is. A vezető, a motorkerékpár és a környezet közötti kapcsolat döntő szerepet játszik ebben. A Help Connect – ami a digitálisan csatlakoztatott motorkerékpárok segélyhívó rendszere – fokozza a közúti biztonságot, mivel lehetővé teszi a mentőszolgálatok gyors, automatikus értesítését baleset esetén. Ebből is látszik, hogy a Bosch miként alakítja a motoros kétkerekűeket a jövő mobilitás követelményeihez.

The post A világ első integrált, osztott motor kijelzője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az utakra viszi 3D-s kijelzőjét a Continental https://www.muszaki-magazin.hu/2020/09/09/az-utakra-viszi-3d-s-kijelzojet-continental/ Wed, 09 Sep 2020 07:55:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11497 A Continental technológiai vállalat piacra dobja a sorozatban gyártott autosztereoszkopikus 3D technológiát alkalmazó kijelzőjét a HMC Genesis GV80 felső kategóriás változatában. A kijelzőn háromdimenziós skálákat, mutatókat és tárgyakat – mint például egy stop táblára való figyelmeztetés – jelenítenek meg a vezető látóterében. Nincs szükség speciális szemüvegre ahhoz, hogy látni lehessen ezeket a háromdimenziós figyelmeztető jeleket. […]

The post Az utakra viszi 3D-s kijelzőjét a Continental appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Continental technológiai vállalat piacra dobja a sorozatban gyártott autosztereoszkopikus 3D technológiát alkalmazó kijelzőjét a HMC Genesis GV80 felső kategóriás változatában.

A kijelzőn háromdimenziós skálákat, mutatókat és tárgyakat – mint például egy stop táblára való figyelmeztetés – jelenítenek meg a vezető látóterében. Nincs szükség speciális szemüvegre ahhoz, hogy látni lehessen ezeket a háromdimenziós figyelmeztető jeleket. Ehelyett a Continental parallaxis gátakat alkalmaz, vagyis olyan döntött rácsokat, amelyek felosztják a képet a néző számára, és olyan hatást keltenek, mintha valódi tárgyak jelennének meg. Külön-külön a jobb és a bal szem kissé eltolt képet kap, és így jön létre a háromdimenziós érzet.

A Continental beltéri kamerája alapvető szerepet kap a technológiában, hiszen érzékeli a vezető tekintetét, és a 3D-s nézetet a fej pontos pozíciójához igazítja. Annak az elkerülése érdekében, hogy a 3D-s kijelző elvonja az autóvezető figyelmét, a kamera képes felismerni azokat a lehetséges pillanatokat, amikor a sofőr elfárad vagy másra koncentrál. A műszerek 3D-s megjelenítésével a Continental arra törekszik, hogy a gépkocsivezetőt ne terheljék túl a vezetést segítő fejlett rendszerek, a hagyományos kijelzők, a kommunikációs szolgáltatások és az infotainment alkalmazások által adott információk.

„Új szintre emeljük az ember és gép közötti kapcsolatot az autosztereoszkopikus 3D technológiával rendelkező, sorozatban gyártott kijelzőnkkel, és lefektetjük az alapjait a holnap hálózatba kapcsolt vezetőfülkéjében helyet kapó intuitív kommunikációnak”

– mondta Dr. Frank Rabe, a Continental Human Machine Interface üzleti egységének vezetője.

„Annak érdekében, hogy a biztonság és a kényelem ne a lean elektronikai architektúra rovására növekedjen, a központi konzol és a műszerfal különféle kijelzőit a Cross Domain Hub-ba, azaz a különféle területeket átfogó központunkba integráltuk.”

A Cross Domain Hub megszünteti az egyedi kijelzők és a vezérlőegységek közötti határokat

A komplexitás csökkentése, valamint a súly- és helymegtakarítás érdekében kevés vezérlőegységre lesz szükségük a járműbe épített be- és kimeneti eszközöknek a jövőben. A Cross Domain Hub egy nagyteljesítményű számítógép, és annak a Continental 3D-s kijelzőnek az alapját képezi, amelyet a HMC Genesis is használ. Ez pedig mérföldkő a modern elektromos/elektronikus architektúra átalakulásában. A cél az, hogy a sok egyedi vezérlőegység helyett mindössze néhány nagyteljesítményű számítógépre kerüljön a hangsúly. A Continental különböző területeket átfogó megoldásának következő generációjában az összes kijelzőt egyetlen egységbe integrálják. A sofőr a tartalmat különböző kijelzőkre oszthatja szét, például kézmozdulatos vezérlést használva a navigációs térképeket áthúzhatja az elöl utazó utas kijelzőjéről a sajátjára, és pontosan oda teheti, ahol azt látni szeretné. Az automata vezetés módban a kijelzők egybeolvadnak a vezetőfülke teljes szélességében, és az összes olyan szolgáltatást és alkalmazást felkínálják, amely alaphelyzetben csak a sofőr melletti utas oldalán érhetők el.

Lightfield kijelző: 3D-s filmek az autóban mindenki számára

Annak érdekében, hogy az elöl és hátul utazók is élvezhessék a háromdimenziós élményt, a Continental egy olyan új, 3D-s kijelző fejlesztésén dolgozik, amely a Szilícium-völgyből érkező, a Leia Inc. által létrehozott 3D Lightfield technológián alapul. Ennek a technológiának sem fejmozdulatokat észlelő kamerákra, sem 3D szemüvegekre nincs szüksége. Így a természetes 3D-s kijelző nem csak súlyt, helyet és költséget takarít meg, hanem a digitális szolgáltatások teljesen új világát nyitja meg az hálózatba kapcsolt autó utasai előtt – a videokonferenciától és az online vásárlástól kezdve a kiterjesztett valóságot alkalmazó játékokig és 3D-s filmekig. A fent említett parallaxis gátak helyett ez a rendszer a Leia DLB™ (Diffractive Lightfield Backlighting) technológiáját alkalmazza. A diffrakciós ráccsal rendelkező optikai hullámvezető és a kijelző panel mögötti nanostruktúrák természetes 3D hatást érnek el a fény hajlításával. A Continental ezt a technológiát is használni fogja a járműveiben, a rendszert a tervek szerint 2022-ben kezdik el gyártani.

The post Az utakra viszi 3D-s kijelzőjét a Continental appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Bosch 3D kijelzői új dimenziót nyitnak az autózásban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/02/02/bosch-kijelzo-3d/ Sun, 02 Feb 2020 10:28:15 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9084 A nagyobb, jobb vizuális élményt nyújtó és egyre több funkcióval rendelkező digitális műszerfalak egyre fontosabb részei a járműveknek. A vezetők és az utasok is azokat a kijelzőket és vezérlési funkciókat szeretnék használni az autókban is, amelyekhez már hozzászoktak az okostelefonok és a televíziók használatakor. Sőt, a digitális műszerfalak döntő szerepet játszanak a járművek és a […]

The post A Bosch 3D kijelzői új dimenziót nyitnak az autózásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A nagyobb, jobb vizuális élményt nyújtó és egyre több funkcióval rendelkező digitális műszerfalak egyre fontosabb részei a járműveknek.

A vezetők és az utasok is azokat a kijelzőket és vezérlési funkciókat szeretnék használni az autókban is, amelyekhez már hozzászoktak az okostelefonok és a televíziók használatakor. Sőt, a digitális műszerfalak döntő szerepet játszanak a járművek és a vezetők közötti kommunikációban. A Bosch ezt felismerve fejlesztette az új 3D-s műszerfali kijelzőit, melyek a passzív 3Dtechnológia segítségével a valósághoz hasonló háromdimenziós vizualitás élményt adnak a felhasználóknak. Ezek segítségével a megjelenő információk gyorsabban értelmezhetők, mint a hagyományos képernyők üzenetei.

“A kijelzők egyre inkább interaktív rendszerekké válnak, és kiszolgálják a vezetők egyedi igényeit”

– mondta dr. Steffen Berns, a Bosch Car Multimedia elnöke.

„Ez komoly üzleti lehetőség a Bosch számára.”

Az előrejelzések szerint a világ 15 milliárd dolláros műszerfal-piaca 2025-re megduplázódhat, 30 milliárd dollárra nőhet (forrás: Global Market Insights). A Bosch az ívelt, az organikus LED vagy a szabadon konfigurálható műszerfalakat tekintve is új szabványokat vezet be.

3D-hatás a műszerfalon

A 3D-hatás a mozivásznon még élvezetesebbé teszi a filmnézést a mozirajongóknak. Egy járműben azonban más a helyzet.

„A kijelző mélységélessége miatt a vezetők gyorsabban képesek feldolgozni a fontos vizuális információkat. Akár az autós asszisztencia rendszerből érkeznek, vagy egy forgalommal kapcsolatos figyelmeztetést jeleznek”

– mondta Berns.

„Azok a figyelmeztető jelzések, amelyek úgy tűnnek, mintha előugranának a műszerfalról, sokkal egyértelműbbek.”

Ráadásul parkolás közben a tolatókamera képe is valósághű, így könnyebben észlelhetők a parkolással kapcsolatos akadályok is. Ez például azt is jelenti, hogy az autót vezető felhasználó jobban átlátja, mennyi hely maradt az autó és a garázs fala között. A 3D technológia akkor is fontos szerepet játszik a vezetés során, amikor az utcák sűrűjében kell eligazodni. Jó hír, hogy a térkép kijelzőjén azonnal egyértelműen látszik: melyik épületnél kell pontosan bekanyarodni, hogy elérjük az úticélt. A Bosch a passzív 3D-technológiát használja az új kijelzőjén, ami további funkciók – például szemkövető technológia vagy 3D-s szemüvegek – alkalmazása nélkül is kiválóan működik.

Innovatív és interaktív

Az érzékszervi észlelések 90 százaléka a szemükön keresztül jut el hozzánk. Már a múlté, hogy csupán információk jelennek meg egy autó műszerfalán. A jövő teljesen a felhasználók és a kijelzők közötti kommunikációról szól. A Bosch készen áll erre: az itt fejlesztett kijelzők már mindenféle alkalmazást képesek kezelni, a kommunikáció hang- vagy érintésvezérléssel is történhet.

“A Bosch olyan infotainmentet fejleszt ki, amely minden felhasználó számára kiváló megoldást nyújt”

–mondta Berns. Az ember és a gép közötti kommunikáció (HMI) döntő fontosságú lesz, különösen akkor, amikor a jövő sofőrjei az automata pilótára bízzák majd a vezetést.

A Bosch intelligenssé teszi a műszerpultot

Mivel a kijelzők mérete egyre nagyobb és ezek egyre több funkciót látnak el, – intelligensek, hang- és érintésvezérléssel rendelkeznek – több számítógépes kapacitásra és vezérlőegységre lesz szükség. A kijelzőt és az operációs rendszereket ma akár már 15 back-end processzor is vezérelheti. A Bosch egyetlen számítógép segítségével koordinálja majd a kommunikációt, és az összes vezérlési funkciót egyetlen központi vezérlőegység irányítja.

„Bevezetjük az intelligens vezérlőpultot”

-, mondta Berns. A kevesebb vezérlőegység a fejlesztési időt is csökkenti. Továbbá az automatikus (Over-the-Air) frissítéseknek köszönhetően az infotainment-rendszer ugyanúgy naprakészen tartható, mint egy okostelefon.

Legfontosabb a biztonság

A járművek műszerfalaira szigorú biztonsági szabványok vonatkoznak. Ezek a szabványok sokkal szigorúbbak, mint a fogyasztói elektronikai eszközök esetében. Az autók műszerfalának tökéletesen kell működniük mínusz 40 vagy plusz 120 °C-ban egyaránt, minden pillanatban. Fontos, hogy a vezető még egy részleges meghibásodásnál is tudjon támaszkodni a létfontosságú információkra.

A vállalat 1980 óta többször is kiemelkedő fejlesztésekkel állt elő a járműkijelzők piacán – például a világ legelső, az Audi Quattro műszerfalába beépített digitális kijelző is a Boschnak köszönhető. Öt évvel ezelőtt mutatták be az első szabadon programozható műszerfalat az Audi TT-nél és a világ első ívelt műszercsoportja, mely a legújabb VW Touareg Innovision műszerfalában található, szintén a Bosch fejlesztése. A vállalat a digitális innovációit alkalmazza a motorkerékpárok és az eBike-ok műszerfalánál is.

https://www.bosch.hu/

The post A Bosch 3D kijelzői új dimenziót nyitnak az autózásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>