kft – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 27 Nov 2024 10:50:26 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Porfestés nagyban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/04/porfestes-nagyban-mls-magyarorszag/ Thu, 04 Apr 2024 05:30:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29100 Az M.L.S. Magyarország Kft. által kínált automatizált porfestő berendezés használatára kiváló példa a Güntner-Tata Hűtőtechnika Kft. két új porfestő alkalmazása, ami a szinte focipálya léptékű (120 méter hosszú és 18 méter széles), két emeleten elhelyezkedő, jelentős mértékben felújított porfestő üzemben található. A Güntnernél hőcserélők, ipari hűtők gyártása zajlik, gyáraink találhatóak: Németországban, Magyarországon, Romániában, Brazíliában, Mexikóban […]

The post Porfestés nagyban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az M.L.S. Magyarország Kft. által kínált automatizált porfestő berendezés használatára kiváló példa a Güntner-Tata Hűtőtechnika Kft. két új porfestő alkalmazása, ami a szinte focipálya léptékű (120 méter hosszú és 18 méter széles), két emeleten elhelyezkedő, jelentős mértékben felújított porfestő üzemben található.

A Güntnernél hőcserélők, ipari hűtők gyártása zajlik, gyáraink találhatóak: Németországban, Magyarországon, Romániában, Brazíliában, Mexikóban és Indonéziában. A cég irányelve a fenntarthatóságon alapul, melyet a hazai gyártó bázisnál is rendkívül komolyan veszünk, beruházásainkat ezen szemlélet alapján valósítjuk meg. – árulja el Pikács Rudolf, Change manager.

Jakab Róbert, az M.L.S. Kft. porfestés üzletág vezetője (b) és Józsa Márton az M.L.S. Magyarország Kft. tulajdonos-ügyvezetője

Gyors színváltás

Józsa Márton az M.L.S. Magyarország Kft. tulajdonos-ügyvezetőjének tapasztalatai a Güntner beruházással kapcsolatban: az első ütemnél a meglévő konkurens berendezés helyett egy kétszer hat pisztolyos, szinkronszóró automata berendezést ajánlottunk, amely sokkal homogénebb rétegvastagságot eredményez a porszórás során. A 2022 végén telepített porfestő festőberendezésben automata festőpisztolyok találhatóak, melyek a folyamatosan előttük áthaladó lemezt szórják alternáló mozgással. A porfestő kabinnak van elő-, és utószóró állása is, ahol kézi festékszóróval, a dolgozók – szükség esetén – még be tudnak avatkozni.

Ráadásul a speciális elszívó rendszerrel további energiaköltséget lehet megtakarítani, mert az  alkalmazott, szabadalmaztatott csővezetékekben nem keletkezik turbulencia, így jelentősen csökken az ellenállás. Ennek eredményeképpen a korábbi 37Kw teljesítményű ventilátormotor helyett 22KW-os motor elegendő volt.

Cél a kézi javítófestés minimalizálása

Józsa Márton: Fontos megjegyezni, hogy az automata festésnél az esetek többségében szükség van kiegészítő festésre, ami elő, vagy utószórás lehet. A festőkabin elején, illetve a végén, ahol kijönnek a munkadarabok, található egy-egy kézi szórópisztoly, amivel a dolgozó azokat a sarkokat, nehezen elérhető területeket szórja meg, amit az automata nem tud megfelelő rétegvastagsággal ellátni. Korábban a Güntner-nél a problémát az jelentette, hogy több tonna festékpor „veszett el” éves szinten. A rendszerben nem tűnik el festék, mert a porfestésnél újrahasznosítás van, tehát a valós hulladék viszonylag kicsi. Ami lehullik a kabinban, annak is a nagy részét, átlagosan 95-97 százalékát újra fel lehet használni. A probléma ott volt, hogy a Güntner lelkes dolgozói a kézi szórás során megszórták azokat a részeket is, ami nem volt indokolt, amit már a festőkabinban az automatának kellett volna. Gyakorlatilag nem tudtak homogén felületet készíteni. A Güntner igénye az volt velünk szemben, hogy a minimálisan meghatározott rétegvastagságot kell felhordani a lehető legegyenletesebben, és nyilván mindenhol, tehát a sarkokban is.

A robotos javítófestés problémái

Józsa Márton: A Güntner-rel közösen kezdtük el az első ütem után keresni a lehetőségeket, hogyan lehetne még jobbá tenni a rendszert, és a lehető legnagyobb mértékben kiiktatni a kézimunkát. Az első elképzelés az volt, hogy a kézi javítószórást robotokkal végezzék el. Cégünk ezzel is foglalkozik, így körüljártuk mind a két partnerünk lehetőségeit, így az öntanuló Lesta, valamint a Fanuc programozható robotos megoldásait.
Abba a problémába ütköztünk, hogy mivel itt nincsenek nagy szériák, tehát rengeteg féle munkadarab van (több mint tízezer féle), és teljesen random jönnek a festőállásba ezek a munkadarabok; előfordul, hogy egyesével, de a jellemző, hogy öt-tíz darabokat küldenek egy-egy munkadarabból festésre. Az is gyakran előfordul, hogy különböző munkadarabokat akasztanak egymás alá. Gyakorlatilag ez lehetetlenné tette a programozható robot használatát, egy ilyen festőprogramot megírni a programozható robottal órák, napok kérdése, és ha ezt fölszorozzuk 10 ezer féle munkadarabbal, akkor belátható, hogy ez megvalósíthatatlan megoldás. A feladatot tovább nehezíti, hogy különböző munkadarabokat akasztanak egymás alá. Ezeket külön-külön föl kellene ismernie a programnak és mivel folyamatos üzemű festésről  beszélünk, ezt egy fel-le alternáló mozgássorral kellene a robotkarnak elvégezni, azért, hogy a munkadarabok ne kerüljenek ki a mozgástartományból. Ezt nem tudta egyik robotos rendszer sem kezelni.

Ekkor merült fel a Wagner 3D-s rendszerének a lehetősége.

Megoldás a 3D rendszerben

Pikács Rudolf: 2023-ban mertünk egy nagyot álmodni és egy 3D szkennerrel ellátott 3D-s festékszórót valósítottunk meg az M.L.S Kft.-vel közösen. Termékeink jelentős része egyedi, ez azt jelenti, hogy különböző méretűek, alakúak, tehát nincsenek nagy lemezalkatrész sorozatok. Ezt egy úgynevezett 3D-s rendszer tudja leghatékonyabban kezelni. Mielőtt bemegy a munkadarab, a 3D-s szkenner beolvassa a formáját. Miközben mozog a munkadarab, a szkenner mélység irányba követi az alakját. A 3D-s festékszórás a beszkennelt adatok alapján, a munkadarab formáját lekövetve történik 2×6 darab oldalsó szórófejjel és két alsó illetve két felső fejjel, így a legbonyolultabb formák is hatékonyan porfesthetők folyamatos mozgásban: 6,5 m hosszúságig, 1,5 m mélységig, és 1,2 m szélességig. A modern berendezés Ipar 4.0-ás fejlesztéseinek köszönhetően pontosan követhető a porfogyás.

Józsa Márton: A Wagner Dynamic 3D Coating rendszerében oldalanként két szkennerről beszélünk, amelyek az előttük áthaladó munkadarabokat három dimenzióban szkennelik. A rendszer azt is látja, ha különböző munkadarabok vannak egymás mellé, vagy alá akasztva, azok is ugyanúgy elhaladnak a szkennerek előtt. Gyakorlatilag képes arra, hogy külön-külön minden munkadarabot azonnal beszkenneljen, és a kétszer hat automata szórópisztoly, amelyek az emelőműveken mozognak, képesek önállóan beállni a megfelelő távolságra az adott felülettől. Ilyen módon le tudják követni a munkadarabok formáját, és mindenhol azt az ideális távolságot tudja tartani a munkadarabtól, ami az egyenletes szóráshoz szükséges.
A Wagner Dynamic 3D Coating rendszer lényege, hogy a pisztolyok nem csak ki-be mozognak egyenként, hanem gyakorlatilag folyamatosan le-föl mozgást is végeznek. A berendezés ki van egészítve két fix magasságú felső élszóró pisztollyal, valamint oldalanként egy-egy változtatható magasságú alsó élfestő pisztollyal. A kezdeti cél, miszerint a porfogyás csökkentése érdekében a kézi szórást a lehető legkisebb mértékűre kell szorítani teljes sikerrel járt a Güntnernél, ráadásul a dolgozók is hálásak, hiszen az összetett festési feladatokat már az automata berendezés végzi, ők pedig csak a folyamatot felügyelik.

M.L.S. Magyarország Kft fő tevékenységei:

  • MILESI faipari felületkezelő anyagok forgalmazása,
  • BARIL, CMP, POLISTUC, ZINGA fémkorróziós felületkezelő anyagok forgalmazása,
  • WAGNER nedves és porfestő berendezések forgalmazása, telepítése, szervizelése
  • TITAN és WAGNER építőipari festőberendezések forgalmazása, szervizelése
  • SIA és MLS saját brandes csiszolóanyagok gyártása, forgalmazása, konfekcionálása
  • BONA padlóbevonati rendszerek és gépek forgalmazása,
  • FANUC és LESTA festőrobotok értékesítése, telepítése
  • HANGON függesztés és maszkolástechnika
  • COATMASTER érintésmentes rétegvastagságmérő berendezések forgalmazása.

Amennyiben érdekli Önt a WAGNER legújabb porfestő technológiái, a munkadarabok hatékony függesztésben és maszkolásában rejlő lehetőségek, a másodpercek alatt betanítható robotos javítófestés, vagy az érintésmentes rétegvastagság mérés, látogasson el az április 24-25-én megrendezésre kerülő szakmai rendezvényünkre: Energiahatékonyság és automatizálás a porfestésben (mls.hu)

www.mls.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Porfestés nagyban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automata raktárral erősít a Daniella Kft. https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/18/daniella-kft-automatizalas-raktar/ Mon, 18 Dec 2023 05:30:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27912 Az intralogisztikai fejlesztéssel ügyfelei kiszolgálását gyorsítja a legnagyobb hazai villamos nagykereskedő Éles üzembe kapcsolta automata raktárát a legnagyobb, hazai tulajdonban lévő villamossági nagykereskedő. A fejlesztéssel a kapacitásnövelés mellett a mindennapi megrendelések intralogisztikai folyamatait, az ügyfelek kiszolgálását gyorsítja fel a Daniella Kereskedelmi Kft. Rakodógép segíti a gyors árumozgást A tizenkétezer négyzetméteres nagytarcsai raktárban 12 méter magasságig […]

The post Automata raktárral erősít a Daniella Kft. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az intralogisztikai fejlesztéssel ügyfelei kiszolgálását gyorsítja a legnagyobb hazai villamos nagykereskedő

Éles üzembe kapcsolta automata raktárát a legnagyobb, hazai tulajdonban lévő villamossági nagykereskedő. A fejlesztéssel a kapacitásnövelés mellett a mindennapi megrendelések intralogisztikai folyamatait, az ügyfelek kiszolgálását gyorsítja fel a Daniella Kereskedelmi Kft.

Rakodógép segíti a gyors árumozgást

A tizenkétezer négyzetméteres nagytarcsai raktárban 12 méter magasságig építették a kétszintes, közel 20 000 ládahely-kapacitást, melybe szinte folyamatosan történik a kisebb méretű ládák be- és kiraktározása. Az összesen 23 sorból és 70 oszlopból álló raktáregység árurendezéséhez eddig emberi erőforrást használtak. Ezt a monoton áruszedő feladatot automatizálták a hazai fejlesztésű és gyártású raktármegoldással. A rendszer lelke így 6 rakodógép lett, amelyek óriási sebességgel, önműködően töltik és veszik át a kéziraktárba tartozó több mint 10 ezer típusú árucikket.

Ezzel nemcsak gyorsítani tudták az intralogisztikai és belső, adminisztrációs folyamataikat, de az előforduló hibák és túlórák számát is jelentősen mérsékelték. Az eddig az ezen a területen dolgozó 8 munkatársat a cég megtartotta, és más területekre, magasabb hozzáadott értéket teremtő tevékenységhez irányította át.

A legfejlettebb raktárnak tervezték

A főként saját erőből finanszírozott projekt technológiai kivitelezője a LOG-X Kft. volt, amely az intralogisztikai fejlesztéshez Siemens-technológiát is használt. Így Siemens-eszközök végzik a 6 rakodógép precíziós mozgatását, támogatják a gépek és a központi egység közötti kommunikációt, valamint folyamatos wifikapcsolat biztosítja a villámgyors végrehajtást. Emellett a rendszer használatához szükséges érintőképernyős kijelzőket szintén a technológiai vállalat biztosította.

A Daniella Kft. közel 400 főt foglalkoztat, árbevétele tavaly meghaladta a 34 milliárd forintot. A cég 2021-ben nyitotta meg nagytarcsai logisztikai központját, melyet a hazai villamossági piac legfejlettebb és leginnovatívabb raktárának álmodott meg, és melyben a nemrégiben elindult robotizált rendszer segíti a munkafolyamatokat.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Automata raktárral erősít a Daniella Kft. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A megbízhatóság számszerűsítése https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/07/modim-megbizhatosag-szamszerusites/ Wed, 07 Sep 2022 05:30:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21779 Beépítési lehetőségek – A MODIM Mérnöki Kft.-t több mint egy évtizede alapítottuk. A három alapító ismeretsége és kapcsolatuk a PLC-kel még az egyetemi évekre nyúlik vissza. – kezdi beszélgetésünket Ispán Lajos, a MODIM Kft. egyik ügyvezetője. A labor, ahol ismerkedtünk ezekkel az eszközökkel közös volt a mikrokontrolleresekkel, és folyamatos vitában álltunk, hogy a mikrokontrollerek mellet […]

The post A megbízhatóság számszerűsítése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Beépítési lehetőségek – A MODIM Mérnöki Kft.-t több mint egy évtizede alapítottuk. A három alapító ismeretsége és kapcsolatuk a PLC-kel még az egyetemi évekre nyúlik vissza. – kezdi beszélgetésünket Ispán Lajos, a MODIM Kft. egyik ügyvezetője.

A labor, ahol ismerkedtünk ezekkel az eszközökkel közös volt a mikrokontrolleresekkel, és folyamatos vitában álltunk, hogy a mikrokontrollerek mellet van-e egyáltalán létjogosultsága a PLC-nek. Ma persze már nyomosabb érvekkel tudnánk szolgálni miért is ekkora az iparban a térhódításuk: a következőkben azt szeretnénk bemutatni, miért szeretünk ezekkel a vezérlőkkel dolgozni és mit tudnak nyújtani a felhasználóknak.

A PLC vezérlés számos funkcionalitással rendelkezhet, megkönnyítve az üzemeltetést.

Elsőként fontos kiemelni, hogy nálunk a PLC programozók zömmel felsőfokú végzettséggel kerülnek ki, akik egy-egy rendszert komplexen igyekeznek szemlélni, ami egyrészt segíti a rendszer optimalizálását, a megrendelő igényeinek maximális érvényesítését, és a PLC mint eszköz legjobb kihasználását. Ezzel szemben más, főleg ázsiai országokban, ahol dolgoztunk, azt tapasztaltuk, hogy ott a PLC programozás inkább a középfokú végzettséghez kapcsolódik, és általában csak egy szűkebb szakterületre korlátozódik az ezzel foglalkozók ismerete. Számomra szokatlan volt egy olyan japán kollégával dolgozni, aki csak egy bizonyos kommunikációs kártyához értett, de ahhoz nagyon – hogy a technológiában mi van utána és előtte, vagy hogy mi történik az általa továbbküldött adattal, ez már nem igazán érdekelte.

Mi számos gyártó számos eszközével dolgoztunk már: habár minden gyártónak megvannak a sajátosságai az alapok mindenhol azonosak (példaként a Siemens eszközei révén mutatjuk be a PLC-k tág spektrumát). Ha valaki kellő energiát fektet abba, hogy elsajátítsa az alapokat, igyekszik naprakészen tartani a tudását – ez utóbbi a nagyobb kihívás – akkor nem okoz számára gondot, ha találkozik egy új eszközzel. Abban azért van sikerélmény, amikor az általunk írt program hatására felpörögnek a motorok és mozgásra bírunk egy 250 tonnás híddarut. Ott van mellette persze az ezzel egyenértékű felelősség is, mert ha valamit elrontanánk, akkor még a megfelelő védelmek mellet is egy ilyen gép nagy rombolásra is képes. Gondoljunk bele: akár otthon, egy kézi fúrógép is nagy sérülést tud okozni, de egy ipari berendezés ennél sokkal veszélyesebb, hiszen más a lépték is, mikor több kilowattos vagy megawatt teljesítményű motorokat, fűtési rendszereket, netán vegyi folyamatot indítunk el. Ennek megfelelően ma már a szabványok sorozata iparágakra lebontva megköveteli a megbízhatóság számszerűsítését (ilyenek pl. az IEC 61508, 61511, 61062, illetve pl. a vasútbiztonsági előírások, atomerőművek biztonsági követelményei).

MM: Önök mikor kezdtek PLC-ket használni biztonsági rendszereknél?

I.L.: A biztonsági rendszerek tervezését 2008-ban kezdtük el: akkor ez még nagyon gyerekcipőben járt. A NASA által kiadott MIL handbookon kívül néhány szabványban voltak fellelhetőek a számításhoz szükséges információk. Azóta, ahogy egyre több megrendelőnk kezdte el számítani a megbízhatósági értékeket, sok esetben rá kellett jönniük, hogy egyszerűbb PLC-vel megoldani sok biztonsági funkciót, mint sokszor tesztelhetetlen keresztfeltételekkel lehuzalozott biztonsági köröket alkalmazni, ami után a tervező vagy karbantartó (többek között mi is) napokon át a fejét vakarva keresheti a pókhálóban a félrehuzalozott logikát, melyet sokszor azonos színű érrel, jó esetben pirossal, vagy fehérrel kötöttek be. Az ún. failsafe PLC-k jelentősen meggyorsítják ezeket a folyamatokat. Mára ott van a Siemens Tia Portal Safety Evaluation rendszere ami megkönnyíti a gépbiztonság számítását, a PLC architektúrájából és a biztonsági funkciók beviteléből megkapjuk a további feldolgozáshoz szükséges megbízhatósági értékeket, melyet a gép teljes biztonsági számításához, validálásához elengedhetetlen.   

Automatizált vízosztó. A PLC visszajelzéses ferdeülékes és membrán szelepekkel szabályozza a folyamatot. Méri az áramlás és nyomás értékeket is, melyeket folyamatosan naplóz.

MM: Hogyan választanak egy-egy feladathoz PLC-t?

Újabb előnye a PLC-knek, hogy a gyártók termékpalettája mára már igen széles spektrumot fed le, ezért szinte bármilyen feladat elvégzésére megtalálható a megfelelő eszközök. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a feladathoz legjobban illeszkedő PLC és eszközök kerüljenek kiválasztásra. Találkoztunk olyan projekttel, ahol logisztikai rendszerbe kellett illeszteni egy automatizált felrakó gépet. A tervező biztosra akart menni ezért kiírt egy fejlett frekvenciaváltót. Egyetlen probléma volt csak vele, a gyártó tengeri olajfúrókra fejlesztette ki, így gyakorlatilag minden olyan funkciót kivett belőle, ami egy ilyen környezetben felesleges, többek között, a precíziós pozicionáláshoz szükséges funkciókat is, ami az adott projektben nélkülözhetetlen volt.

A tervezés, fejlesztés korábban jól specifikált design-ok alapján készült, melyben minden folyamat részletesen ki volt dolgozva, és a programozónak tényleg csak a kódolással kellett foglalkoznia. Manapság a beruházások felgyorsultak, ami a tervezési és kiviteli fázist is lerövidíti, és tolja el a PLC fejlesztést is egy agilisabb irányba, ahol elengedhetetlen, hogy a fejlesztő ismerje a technológiai folyamatokat, tudjon értelmezni egy P&I diagramot, a folyamat tranziens jelenségeit pontosan ismerje. Például miközben egy aktuátort egyik állapotból a másikba viszünk, a fizikai változás (pl. egy munkahenger kitolása) nem azonnal történik meg. A köztes állapot összes lehetséges kimenetét fel kell ismerni, és le kell tudni kezelni. Ezért a hardvernek és a szoftvernek szorosan együttműködve, integráltan kell működnie, ráadásul illeszkednie kell a technológiához. Ehhez azonban elengedhetetlen az, hogy a szoftveres tervező részt vegyen a gépészeti és technológiai tervezésben is. A gépésztervezők nagyon szépen összerakják a technológiát, de számukra gyakran közömbös adat a kiválasztott eszközök villamos adatlapja: pl. volt olyan projektünk ahol több millió forintot tudtunk volna spórolni a megrendelőnek, ha már a tervezés fázisába jelezni tudjuk, célszerű azonos típusú szelepekből olyan vezérlésűt választani amit direktben, közbenső elektronika nélkül illeszteni lehet PLC vezérléshez. Arra is figyelni kell, hogy vevőnek olyan megoldásokat szállítsunk, amely a lehető legjobban illeszkedik az adott feladathoz. Napjainkban a vevő bevonása a hardver és szoftver megtervezésébe kulcsfontosságú az elvárt igények kielégítéséhez. Egyedi megrendelői igényre a PLC-hez fejlesztettünk már olyan felhasználás specifikus célhardvert, mint egyenáramú motorvezérlő, TV-hez illeszthető ipari hálózattal kommunikáló IoT eszköz vagy épp ipari méretű 7 szegmenses kijelző – ezek összetettebb, ritkább, de igen izgalmas feladatok.

A PLC sokféleségénél maradva: a gyártók kisebb PLC-it, mint például a Siemens S7-1200 CPU-k, egyszerűbb vezérlési feladatok ellátására szoktuk választani, és általában egy kisebb méretű operátori panellel kombináljuk. Ilyen párost használtunk egy folyami szállodahajó légtechnikai vezérlésére is. Ezek az eszközök tipikusan egy relés logika gyors és hatékony kiváltására is szolgálnak. Ezzel szemben a komolyabb PLC-ket mint például a Siemens S7-1500 családja (mely a korábbi S7-300 család kiváltatója, de tudásban jóval túlmutat) már összetettebb vezérlési folyamatok ellátására használunk. Volt pl. egy belgiumi projektünk, ahol egy négy, egymáshoz kapcsolódó gyártóüzemet ezen PLC-k hálózatával valósítottunk meg. Ebben a rendszerben 4 db S7-1500, 4 db S7-1500 biztonsági (Failsafe),  2 db S17-1200 PLC,  és számtalan IO sziget, frekvenciaváltó található. Illetve más gyártók szelepszigetével is már Profinet hálózaton keresztül kommunikálunk, mely jelentősen csökkentette a terepi huzalozást.

Egy berendezés építés alatt álló SCADA szobája. A monitorokon a PLC által vezérelt berendezés vizualizációja.

MM: Több PLC használata hogyan oldható meg?

Több, még függetlennek tűnő rendszer esetén is hasznos lehet a PLC-ket hálózatba kötni. Erre példa az az eset, ahol egy-egy egymástól független PLC ha egyszerre indította volna a saját nagy teljesítményű kompresszorát, az úgy megrántotta volna a villamos hálózatot, hogy a környező települések egy ideig biztosan áram nélkül maradnak. Ha egy ilyen hálózatra ráültetünk mondjuk egy Siemens IoT gateway-t is, akkor pedig adatgyűjtésre is kiválóan alkalmasak az  IT felé.

És végül ott vannak a nagyágyúk, a DCS-ek az elosztott vezérlő rendszerek (a Siemens-nél ez PCS7 néven fut). Ezeket főleg nagyobb és összetettebb ipari folyamatok vezérlésére szokták használni, egy-egy ilyen rendszer akár földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül több komplett gyártó üzemet is képes összefogni. Ennek tükrében ezen rendszerek bonyolultabbak is, ezért ide már szükséges erre a területre specializálódott szaktudás is. Úgy tapasztaltuk, ilyen rendszerek kapcsán elsősorban multinacionális cégek szoktak megkeresni minket, mert a rendszer nyújtotta előnyöket ők tudják legjobban kiaknázni.

Szakmai ártalom lehet a “mindent automatizáljunk amit lehet” elv, mert hobbi szinten már évtizedek óta foglalkozunk épületautomatizálással, a családtagjaink már régen megszokták, hogy a redőnyt egy app-ból tudják felhúzni. Talán ebből fakadóan pandémia idején úgy döntöttünk, hogy az irodánkat felújítjuk, modernizáljuk és amennyire lehet automatizáljuk. Ehhez elsősorban Siemens rendszereit és eszközeit vettük igénybe. Szándékosan törekedtünk arra, hogy minél több eszközt ismerjünk meg: van KNX, Dali, Modbus és Profinet-es eszközünk is, az egész rendszert pedig egy S7-1200 PLC fogja össze és vezérli. Ezekkel például tudjuk szabályozni a beáramló levegő mennyiségét, minőségét, hőmérsékletét, illetve a mérésen alapuló fényerőszabályozásunkkal a természetes illetve mesterséges fény arányának változtatásával be tudjuk állítani az irodai munkához ideális és állandó megvilágítást. Számos intelligens funkció mellett a biztonságra is gondoltunk egy ilyen rendszer tervezésénél. Biztonságos távoli eléréssel saját applikáción keresztül tudjuk a rendszert vezérelni. Az iroda minden lehetséges paraméterét igyekeztünk mérni és feldolgozni.

A kép története: egy sikeres távol-keleti beüzemelés után a helyi projektvezető a telefonján ellenőrzi az üzem valós idejű paramétereit.

MM: Karbantartás során az Önök munkáját milyen megoldások segítik?

Nem elegendő ott megállni, hogy létrehoztunk egy rendszert és azt átadtuk a megrendelőnek, a karbantartásra is fontos figyelmet szentelni. Annak ellenére, hogy a gyártók nagyjából 10 évre tervezik az életciklusukat, nem ritkán találkozunk 20 évnél is idősebb “múzeumi” rendszerekkel. A terméktámogatás évtizedes megszűnését követően sok esetben komoly kihívás, hogy egy ilyen rendszerhez hozzá tudjunk férni, cserealkatrész beszerzésről nem is beszélve. A karbantartás során nem csak a PLC tesztelése a kulcskérdés, hanem az érzékelők esetleges újra kalibrálása, a hajtások végrehajtási idejének ellenőrzése, és minden egyéb, a folyamatban változást előidézhető eszköz működésének az ellenőrzése is. A karbantartások, szervizelések során komoly segítséget jelenthetnek a Siemens VPN alapú megoldásai is, ahol a PLC-s kolléga nagy biztonságú távoli elérés révén az irodából úgy tud felcsatlakozni a PLC-re, mintha ott ülne mellette, ezáltal azonnali beavatkozással el tudja hárítani a szoftveres anomáliát, vagy információval szolgál a helyi karbantartó csapatnak, hogy melyik hardver elemre fókuszáljanak. A távol keleti projektjeinknél előszeretettel használjuk ezt a megoldást, ezzel azonnali segítséget nyújtva a megrendelőnek és megspórolva egy igen költséges utazást

A cikkben említett több PLC-s hálózat képe a Siemens TIA fejlesztő környezetből kimentve. A zöld vonal maga a Profinet hálózat.

MM: Mit tart a jövő irányának a PLC-k világában?

Az elmúlt 12 évben nagy figyelmet fordítottunk arra, hogy a rohamosan fejlődő automatizálás világához mi is hozzájáruljunk. A jelenkori ipari forradalom a gépek közötti kommunikációról szól. Ennek alapja az IoT (Internet of Things) mely révén rendelkezésre álló nagy mennyiségű adat gyűjthető („Big data”), amely segítségével a gépek emberei beavatkozás nélkül hozhatnak döntéseket, vagy a döntésekhez személyre szabott információt adnak. Úgy gondoljuk, hogy a hagyományos értelemben vett PLC kódolás is megújul, és egy technológia közelibb szemlélet veszi át majd a helyét, mint például az ún. digital twin (ahol egy virtuális modell egy az egyben tükrözi a fizikai objektumot, és a „programozó” már ilyen objektumokkal dolgozik.)

A MODIM irodáját vezérlő automatika. A lelke egy Siemens S7-1200 PLC, de látható a képen KNX illetve Dali inteface is valamint a PLC-t és a KNX hálózatot összekapcsoló gateway.

A MODIM-ról
A MODIM Mérnöki Kft.-t több éves szakmai tapasztalattal 2010-ben alapították az automatizálás egyre szélesedő palettájának naprakész megoldásainak alkalmazására. Tervezőik és projektvezetőik gyakorlott, Magyar Mérnöki Kamara és Magyar Elektrotechnikai Egyesületi tagsággal rendelkező okleveles mérnökök. Fő tevékenységi körük: automatizálási és irányítási rendszerek tervezése, műszerezése és kivitelezése. Vállalkoznakk komplex irányítástechnikai és automatizálási rendszertervek elkészítésére, felújítására, karbantartására, valamint szakmai tanácsadásra, támogatásra is.

Elérhetőségek:
MODIM Mérnöki Kft.
1113.Budapest, Karolina út 17/B,
Központi telefonszám:
06 (1) 780 4442
www.modim.hu

The post A megbízhatóság számszerűsítése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
KUKA: Új technológiák https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/08/kuka-uj-technologia-iparnapjai/ Wed, 08 Jun 2022 07:29:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20622 Új vezérlés generáció – Úgy gondoljuk, hogy kiváló lehetőség és fórum volt a kiállítás, hogy találkozzunk leendő és meglévő ügyfeleinkkel, valamint partnereinkkel. Kezdi kiállítási beszámolóját Rumpler Ádám, a Kuka Hungária Kft. sales managere. MM: Cégük milyen újdonságokat, fejlesztéseket mutatott be az idei IPAR NAPJAI illetve MACH-TECH kiállításon? R.Á.: Legújabb generációjú vezérlés családunk legkisebb tagját a […]

The post KUKA: Új technológiák appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új vezérlés generáció – Úgy gondoljuk, hogy kiváló lehetőség és fórum volt a kiállítás, hogy találkozzunk leendő és meglévő ügyfeleinkkel, valamint partnereinkkel.

Kezdi kiállítási beszámolóját Rumpler Ádám, a Kuka Hungária Kft. sales managere.

MM: Cégük milyen újdonságokat, fejlesztéseket mutatott be az idei IPAR NAPJAI illetve MACH-TECH kiállításon?

R.Á.: Legújabb generációjú vezérlés családunk legkisebb tagját a KRC5 micro robotvezérlő szekrényt, illetve a kis teherbírású, de nagy sebességgel rendelkező robotok új generációját a KR6 R700 Z200 scara, valamit KR 3 D1200 Delta robotunkat.

MM: Ezek közül mely gép, rendszer vagy szolgáltatás iránt volt a legnagyobb az érdeklődés?

Látvány szempontjából mindenképpen a Scara és Delta robotunkat övezte a legnagyobb érdeklődés. Ezek a robotok egy cellában dolgoztak közösen egy konvejor követés és pick&place alkalmazásban. A nagy sebesség és különböző robottechnológiák ötvözete elérte a kívánt hatást. Technikai oldalról a KRC5 micro vezérlésünket övezte nagy érdeklődés, mivel a partnereink számára fontos fejlesztéseket hoz a legújabb vezérlés generációnk.

MM: Milyen irányokat, feladatokat tart ma a legfontosabb kihívásnak az iparban idehaza?

Legfontosabb feladatunk, hogy az ipar folyamatosan változó kihívásait megfelelően tudjuk kezelni partnereinkkel, valamint megfelelő termékeket és szolgáltatásokat tudjunk nyújtani a digitalizált gyártói környezetbe. Partnereinkkel karöltve bizton állíthatjuk, hogy felkészültünk az elkövetkező időszak kihívásaira és változásaira.


A KUKA Hungária Kft. Magyarországon egy közel 1600 munkavállalóval rendelkező cég, így employer branding szempontjából is fontos esemény volt a számunkra. Úgy gondoljuk, hogy a KUKA biztos résztvevője lesz az eseménynek az elkövetkező évek során.


Az új KR SCARA

Erős, gyors, és kifejezetten hatékony. Legyen szó kisalkatrészek szereléséről, anyagmozgatásról vagy akár tesztelésről, az új ultrakompakt SCARA robotok már a kezdetektől fogva maximális hatékonyságot és gazdaságosságot biztosítanak. A különféle integrált közegellátó rendszereknek köszönhetően szinte bármilyen feladatot képesek megoldani. A SCARA egy betűszó: a Selective Compliance Articulated Robot Arm (szelektív megfelelésű csuklós robotkar) kifejezés rövidítése. A gép maga egy 4 tengelyű ipari robot. Az első két tengelyen forgócsuklókkal ellátott soros mechanizmusok kaptak helyet. A fennmaradó két tengelyt kombinálható, mely lehetővé teszi a Z tengelyen történő forgást és a lineáris mozgást is. A SCARA sokkal gyorsabban működik, mint más 6 tengelyes robotok, ugyanakkor a kar programozása nagyon egyszerű. A SCARA egyszerűbbé, fenntarthatóbbá és gazdaságosabbá teszi az automatizálást, még a rendkívül költségérzékeny piacokon is. Intelligens robotikai funkciókkal felszerelve a KUKA a maga kategóriájában egyedülállóan vonzó, komplett robotikai csomagot kínál: könnyű és karcsú, 6 kg hasznos teherbírású, mégis rendkívül gyors és nagy teljesítményű.

The post KUKA: Új technológiák appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai együttműködés a zöldebb jövőért – Orbico Hungary Kft. és NRGMarket Plus Kft. https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/27/energiahatekonysag-orbico-nrgmarket/ Sun, 27 Feb 2022 11:03:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19040 Stratégiai együttműködési megállapodást kötött egymással a Shell kenőanyagok hivatalos magyarországi forgalmazója, az Orbico Hungary Kft., valamint az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszert (EKR) menedzselő NRGMarket Plus Kft. A két cég együttműködésének alapját a közös célok adják: mindkettőnek kiemelt célja az energiahatékonyság növelése, valamint a szén-dioxid semlegesség, és ezek által a zöldebb jövő elérése. A Shell energetikai vállalat […]

The post Stratégiai együttműködés a zöldebb jövőért – Orbico Hungary Kft. és NRGMarket Plus Kft. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött egymással a Shell kenőanyagok hivatalos magyarországi forgalmazója, az Orbico Hungary Kft., valamint az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszert (EKR) menedzselő NRGMarket Plus Kft.

A két cég együttműködésének alapját a közös célok adják: mindkettőnek kiemelt célja az energiahatékonyság növelése, valamint a szén-dioxid semlegesség, és ezek által a zöldebb jövő elérése.

A Shell energetikai vállalat tavaly jelentette be, hogy szén-dioxid semleges termékportfóliót kínál Magyarországon és Európa egyéb országaiban, ezáltal fenntarthatóbb kenőanyag-választékot biztosít a szervizeknek és a személygépjármű tulajdonosoknak is. Ebbe a fenntartható portfólióba tartoznak Magyarországon az Orbico Hungary Kft. által forgalmazott Shell Helix Ultra 0W személygépjármű motorolajok, a Rimula R6 és Ultra tehergépjármű motorolajok, az ipari kenőanyag család több tagja, mint például a Shell Omala prémium termékei, Shell Naturelle biológiailag lebomló kenőanyagok, és jónéhány Shell Gadus prémium kategóriájú termék, a Mysella gázmotorolaj portfólió egy része, valamint a Tellus S4 VE hidraulikaolaj is.

A Shell kenőanyag-termékek gyártása során a megújuló energiaforrások használatát rendkívül fontosnak tartja a cég, ugyanis ezzel növelhető a gyártás energiahatékonysága és csökkenthető az előállítás során keletkező kibocsátás. Ha a fogyasztók az ilyen tudatos gyártás során készült kenőanyagokat választják, ők is sokat tehetnek a környezetükért.

A Tellus S4 VE korszerű, gas-to-liquid (GTL) technológiával előállított, szintetikus hidraulikaolaj, amely élen jár az energiahatékonyság és termelékenység növelésének területén. Ez a hidraulikaolaj – egy ásványolaj bázisú folyadékhoz képest – akár 21 százalékkal csökkentheti a hidraulika szivattyúk energia veszteségét és akár 6%-kal növelheti a hidraulika rendszer termelékenységét is.

Egy másik hidraulika olajjal, mely a Shell Tellus S4 ME nevet viseli, jelentős energia megtakarítás érhető el. Üzemi teszttel is bebizonyította az Orbico, hogy a Shell hidraulikaolajával 11%-kal csökkenthető egy fröccsöntő gép olajszivattyújának mért energia felhasználása, ami kimagasló eredmény. Az így elért energia megtakarítás jól illeszkedik mind a hazai, ahogy a vállalat által nemzetközileg végzett tesztek eredményeihez, az olaj ezen tulajdonsága segíti az ipari felhasználókat a CO2 kibocsátás csökkentésében és az energiafelhasználás minimalizálását előirányozó hazai és nemzetközi követelmények teljesítésében.

Az NRGMarket Plus Kft. által menedzselt EKR és TAO célja, hogy támogassa azokat az energiahatékonysági beruházásokat, amelyek segítségével csökkenthető Magyarországon a szén-dioxid kibocsátás. Az EKR-ben a fogyasztók által elért energiamegtakarítás mértékét auditorok ellenőrzik és tanúsítják, majd ezek az úgynevezett fehér tanúsítványok vagyoni értékű jogként értékesíthetővé válnak a kötelezett energiakereskedők számára, ezen keresztül pedig forrást biztosítanak a beruházásokhoz. Az energiahatékonysági társasági adókedvezmény (TAO) a fogyasztók által elért energiamegtakarítás mértékét szintén auditorok ellenőrzik és tanúsítják, mellyel a beruházás 30-65%-át vehetik TAO kedvezményként igénybe a beruházást követő 6 évben.

Az NRGMarket Plus Kft. abban segít partnereinek, hogy feltárja az összes energiahatékonysági beruházási potenciált és javaslatokat tesz azoknak a megvalósítására a megtérülési idő, az adókedvezmények és EKR-források volumenének tükrében. A cég továbbá segít a beruházások megvalósításában, a TAO- és EKR-auditok elkészítésében, hatósági lejelentésében, illetve igény esetén segít értékesíteni az auditált megtakarításokat a kötelezettek számára.

energyhub.hu/ ; orbico-kenoanyagok.hu/#

The post Stratégiai együttműködés a zöldebb jövőért – Orbico Hungary Kft. és NRGMarket Plus Kft. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lehet így is: 30 százalékra letornázott megmunkálási idő https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/27/megmunkalasi-ido-dmg-mori-rigo/ Tue, 27 Jul 2021 19:37:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16122 A RIGO Kft.-t 1990. december 31-én alapította Rigó Zoltán. A fő profil akkor még a szerszámgyártás volt, hiszen korábban ebben a szakmában szerezte legtöbb tapasztalatát. Abban az időszakban óriási verseny alakult ki ebben a szegmensben – olcsóbb, alacsonyabb minőségű termékekkel –, ezért az új szerszámok gyártásáról áttevődött a hangsúly azok karbantartására. Fejlődésnek indult a vállalkozás, […]

The post Lehet így is: 30 százalékra letornázott megmunkálási idő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A RIGO Kft.-t 1990. december 31-én alapította Rigó Zoltán. A fő profil akkor még a szerszámgyártás volt, hiszen korábban ebben a szakmában szerezte legtöbb tapasztalatát.

Abban az időszakban óriási verseny alakult ki ebben a szegmensben – olcsóbb, alacsonyabb minőségű termékekkel –, ezért az új szerszámok gyártásáról áttevődött a hangsúly azok karbantartására. Fejlődésnek indult a vállalkozás, ekkor új irányvonalnak a gépgyártást határozták meg. Ekkor kezdtek el könyvkötő gépeket gyártani, amiből önálló szakág fejlődött ki, 2000-től pedig már saját terméket bocsátottak piacra. Ez a szegmens olyannyira meghatározóvá vált, hogy máig élő szabadalom is fűződik hozzá, s a világ körülbelül 70 országában található RIGO-féle könyvkötő gép. Az egyik versenyelőnyük, hogy az általuk gyártott berendezésekhez saját fejlesztésű alkatrészeket készítenek, ami nagyobb szabadságot biztosít a konkurenciával szemben. Jelenleg két helyszínen zajlik a gyártás: Martfűn és Tiszaföldváron.

Az alapításkor nemcsak forgácsolási technológiával gyártottak szerszámot, hanem öntési metódussal is – ami a mai napig megmaradt házon belüli felhasználásra. Másik fontos tevékenységi körük a lemezmegmunkálás, amit szintén a gépgyártás területén értékesítenek, s ehhez tartoznak lézervágók, vízvágók, élhajlítók.

A szerszám- és alkatrészgyártáshoz DMG MORI berendezéseket használnak. A könyvkötő gépekben több saját alkatrész is található, melyek előállításához szükséges a gyors és precíz megmunkálás. Ezeket Deckel Maho gépekkel – a kezdetekkor négy ilyen üzemelt – kezdték el gyártani, s szereztek tapasztalatot a német-japán szerszámgépgyártó termékeivel kapcsolatban. A cég jelentős mennyiségben gyárt exportra is termékeket – többek közt a Cern Európai Nukleáris Kutatási Szervezetének és a Claas vállalatának –, ami a bevételüknek körülbelül a 70 százalékát teszi ki.

„Fokozatosan alakult, mélyült a kapcsolatunk a DMG MORI magyarországi képviseletével”

– részletezi a fejlesztések okait Rigó Zoltán, a RIGO Kft. ügyvezető igazgatója.

„Az egész egy pfronteni üzemlátogatással kezdődött, ahol szó szerint kapkodtuk a fejünket a fejlett technológiák láttán. Ezután döntöttünk úgy, hogy fejlesztjük a gépparkunkat. Az vezérelt minket, hogy a kezelőfelület nagyjából hasonló volt az általunk már használt Deckel Maho gépekéhez. Az üzemünkben vannak másfajta CNC-gépek is, de azokkal csak egy ember tud dolgozni, és ha az a munkatársunk éppen nincs bent, mert mondjuk szabadságon van, akkor a gépet nem tudjuk maximálisan kihasználni.”

Az általuk gyártott alkatrészeket egyrészt saját felhasználásra, másrészt gépgyártóknak készítik – például megmunkálógépekhez –, de az egyik külföldi partnerüknek a csokoládégyártó gépéhez is ők biztosítják a szükséges alkatrészeket. Általában ezekhez többtengelyes megmunkálás szükséges.

Jelenleg nyolc DMG MORI berendezés dolgozik a RIGO Kft. modern üzemében, melyek közül három fél évnél fiatalabb, de a legidősebb is csak négyéves. Korosabb eszközök is találhatók a gyárban, de ezeket kevésbé használják, mert a korszerű berendezések maximálisan kiszolgálják az igényeket. Rigó Zoltán eképpen vélekedik a modern DMG MORI gépekről: „A munkatársaink az új gépekkel fél szavakból is megértik egymást.” A DMU 340 Gantry berendezésbe – amely 6000*3000 mm-es asztalfelülettel és 1500 milliméteres megmunkálási magassággal rendelkezik -, azért ruháztak be, mert a nagyméretű hegesztett alkatrészek megmunkálása nehézséget okozott, a folyamat költsége magasnak bizonyult, és ezt a problémát sikerült a korszerűsítéssel kiküszöbölni. Továbbá rendelkeznek egy négytengelyes DMF 180|7, valamint egy öttengelyes DMC 90 U duoBLOCK palettaváltós berendezéssel, amelyek a magas termelékenységhez igazodnak. A legkisebb gép az üzemükben a 2020 végén bemutatott M1. Továbbá CNC-eszterga berendezéssel is rendelkeznek, egy ellenorsós NLX 2500SY/700 modellel.

„Joggal adódhat a kérdés, hogy miért építettünk ilyen korszerű gépparkot, amikor a régebbiekkel is lehet boldogulni. Egyszerű a válasz. A hasonló profillal rendelkező külföldi cégek köröket vertek ránk technológia terén. Náluk durván feleannyi idő alatt készült el egy-egy alkatrész vagy szerszám. Úgy éreztük, hogy le vagyunk maradva hozzájuk képest, és nem tudunk korszerű megoldást biztosítani. Saját bőrünkön tapasztaltuk meg, hogy korszerű technológiával nemcsak sokkal hatékonyabban lehet dolgozni, de 30 százalékra sikerült levinnünk a megmunkálási időt is. Elsősorban azért vásároltuk ezeket a gépeket, hogy korszerű technológiával, programozással olyan gyártást érjünk el, ami megfelel a mai kor követelményeinek, és versenyképesen tudjunk alkatrészeket előállítani”

– indokolja a gépparkfejlesztést Rigó Zoltán.

A modern technológiának és a kidolgozott eljárásnak köszönhetően gyorsan, valamint költséghatékonyan képesek előállítani az alkatrészeket. Termelékenyebbé váltak, ami növelte a versenyképességüket a piacon.

„Minden céget az ott dolgozókkal lehet azonosítani”

– osztja meg a DMG MORI vállalatáról a véleményét Rigó Zoltán.

„Készségesek, segítőkészek, a felmerülő problémákat gyakorlatiasan oldják meg. Az, hogy Magyarországon elérhető a szervizszolgáltatás, még egy olyan pozitív hozadék, ami miatt nekünk, felhasználóknak kényelmesebbé válik a munka. Üzemünkben az összes DMG MORI gép csatlakoztatott a myDMG MORI online szervizhálózatra, melynek segítségével a megoldhatatlannak látszó problémákat is hatékonyan áthidalják. Továbbá a 24 órán belüli kiszállással még vonzóbbá tették szolgáltatási körüket. Olyannyira gyümölcsöző az együttműködésünk, hogy a DMG MORI referenciaüzemeként működünk, csak az idei évben öt-hat érdeklődő nézte meg nálunk a berendezéseket.”

A RIGO Kft. üzemében főleg nagyobb méretű gépekkel dolgoznak – kivételt képez az M1 –, ugyanis ezekbe férnek be a kívánt munkadarabok. A megmunkálás gyorsaságát és a magas minőséget tartják szem előtt.

 „A megbízhatóság, a termelékenység, a szervizhatékonyság, a felhasználóbarát kialakítás és az innovatív technológia miatt döntöttünk a DMG MORI gépei mellett”

– summázza Rigó Zoltán az együttműködésük mozgatórugóit.

Szerző: Némethi Botond

hu.dmgmori.com

The post Lehet így is: 30 százalékra letornázott megmunkálási idő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
MegaWatt Kft.: világszínvonalú gyártóüzem Nyergesújfalun https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/20/megawatt-kft-gyartouzem/ Tue, 20 Jul 2021 13:22:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16026 Folyamatos fejlesztésekkel csúcstechnológiás villamosipari gyártókapacitást épített a magyar családi vállalkozás. 336 milliós beruházással, saját forrásból és uniós versenyképesség-növelő pályázati támogatásból világszínvonalú technológiai fejlesztéseket hajtott végre nyergesújfalui gyártóegységében a MegaWatt Villamosipari Kft. A hazai villamosipar élvonalába tartozó, 93 főt foglalkoztató nyergesújfalui családi vállalkozás 750 négyzetméterrel 2000 négyzetméterre bővítette csúcstechnológiás gyártóüzemét, melyre támaszkodva a következő években nyitni készül a sorozatgyártás és a külföldi […]

The post MegaWatt Kft.: világszínvonalú gyártóüzem Nyergesújfalun appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Folyamatos fejlesztésekkel csúcstechnológiás villamosipari gyártókapacitást épített a magyar családi vállalkozás.

336 milliós beruházással, saját forrásból és uniós versenyképesség-növelő pályázati támogatásból világszínvonalú technológiai fejlesztéseket hajtott végre nyergesújfalui gyártóegységében a MegaWatt Villamosipari Kft. A hazai villamosipar élvonalába tartozó, 93 főt foglalkoztató nyergesújfalui családi vállalkozás 750 négyzetméterrel 2000 négyzetméterre bővítette csúcstechnológiás gyártóüzemét, melyre támaszkodva a következő években nyitni készül a sorozatgyártás és a külföldi piacok felé.

A ma ismert legkorszerűbb gyártási technológiák beszerzését valósította meg a MegaWatt Villamosipari Kft. 225 millió forint saját erőből és összesen 111 millió forint vissza nem térítendő uniós pályázati forrásból. A hatékonyságnövelést és kapacitásbővítést ösztönző pályázat, a Covid–19-járvány negatív gazdasági hatásait ellensúlyozva a munkahelyek megtartásához is segítséget nyújtott.

A fejlesztési forrásoknak köszönhetően a villamos berendezések gyártásával foglalkozó, 1989-ben Nyergesújfalun alapított magyar tulajdonú családi vállalkozás mintegy 750 négyzetméterrel 2000 négyzetméterre bővítette gyártóüzemét, termelőkapacitását pedig modern, új berendezések és technológiák telepítésével fejlesztette.

„Vállalatunk igazi potenciálja munkatársaink tudásában, felkészültségében rejlik, ezért örömmel mondhatom, hogy a sikeres pályázatnak is köszönhetően – a válság ellenére – minden munkahelyet megőriztünk – fogalmazott Khéner Gyula, a MegaWatt Villamosipari Kft. ügyvezetője. – A fejlesztésekkel pedig megteremtettük azt a modern gyártástechnológiai hátteret, amely vállalatunk számára új piaci lehetőségeket, további dinamikus növekedést, illetve akár a nyugat-európai exportpiacok bevételét is jelentheti. Tapasztalataink szerint a nyugat-európai gépgyártóiparnak van igénye a beszállításra, és az immár számunkra is megvalósítható, sorozatgyártásban lévő potenciállal komoly piaci lehetőségként számolunk.”

A cégvezető hozzátette: az átfogó fejlesztés részeként CNC-vezérlésű lemezmegmunkáló gépet, automata vezetékkonfekcionáló gépet, valamint 10 önjáró munkaállványt is vásároltak – ez utóbbiak például számottevő mértékben csökkentik majd a vállalat eszközbérlési költségeit.

32 év teljesítmény

A MegaWatt három évtized alatt nagy utat tett meg: az 1989-ben garázscégként indult kisvállalkozás az elmúlt 5 évben már 1 milliárd forint összértékű beruházást valósított meg mintegy 700 millió forint önerőből, illetve pályázati támogatásokból. 2015-ben új telephelyet vásároltak, 2019-ben birtokba vették az új gyártó- és irodaépületet, majd idén további 40 százalékkal bővítették a gyártóterületet.

A kizárólag versenypiacra gyártó vállalat 93 dolgozójával jelentős foglalkoztató Nyergesújfalun; a cég tavalyi árbevétele elérte a 6,5 milliárd forintot, és ezzel a hazai villamosipari piacon is az elsők közé került.

A MegaWatt profiljában az erőátviteli és vezérlőberendezések, az erősáramú és elosztóberendezések, valamint a vezérlőszekrények gyártása mellett az erős- és gyengeáramú hálózatok szerelése, az ipari létesítmények épületen belüli villamosenergia-elosztáshoz kapcsolódó teljes körű tervezés, szerelés is szerepel. Ügyfelei között számos nemzetközi nagyvállalat található.

„Miután megkaptuk a Siemens gyártási licencét, a gyártáshoz komoly technológiai háttérre volt szükségünk, amit a versenyképesség-növelő támogatásnak köszönhetően sikerült magas szinten megvalósítanunk”

húzta alá Khéner Gyula.

Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy a cég menedzsmentje rendkívül kedvező tapasztalatokat szerzett az új, vállalkozásbarát pályáztatási rendszerrel: a pályázati anyag elkészítése a korábbiakéhoz mérten jóval kevesebb adminisztrációt igényelt, miközben az elbírálás és a folyósítás jelentősen felgyorsult.

The post MegaWatt Kft.: világszínvonalú gyártóüzem Nyergesújfalun appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
További akvizíciót is tervez Magyarország legújabb versenypiaci energiakereskedője, az Audax https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/23/audax-akvizicio-magyarorszag/ Wed, 23 Jun 2021 08:13:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15670 A 22 ezer vállalati és önkormányzati ügyfelet magába foglaló versenypiaci ügyfélportfólió átvételének hivatalos lezárultával július 1-től Audax Renewables Kft.-ként folytatja Magyarország egyik legnagyobb energiakereskedője. Az Európa kilenc országában jelen levő Audax Renovables S.A. képviselője először mutatkozott be Magyarországon, és terjeszkedési terveiről is beszámolt. Bár a médián keresztül országszerte találkozhattak már a magyarok az új versenypiaci […]

The post További akvizíciót is tervez Magyarország legújabb versenypiaci energiakereskedője, az Audax appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 22 ezer vállalati és önkormányzati ügyfelet magába foglaló versenypiaci ügyfélportfólió átvételének hivatalos lezárultával július 1-től Audax Renewables Kft.-ként folytatja Magyarország egyik legnagyobb energiakereskedője.

Az Európa kilenc országában jelen levő Audax Renovables S.A. képviselője először mutatkozott be Magyarországon, és terjeszkedési terveiről is beszámolt.

Bár a médián keresztül országszerte találkozhattak már a magyarok az új versenypiaci áramkereskedő, az Audax üde, természetközeli hirdetéseivel és élénk sárga logójával, hivatalosan csak június 30-ától szakadnak el a korábbi tulajdonos piros arculati elemeitől. Az ügyfelek a változásból egyelőre semmit nem éreznek, mind jogilag, mind technikailag folytonos a működés a fennálló szolgáltatási szerződéseknek megfelelően.

„Mindazonáltal az ügyfélkapcsolati munkában, a tanácsadói szerepben egy új megközelítést hoz az Audax Magyarországra, nem véletlen a szlogen: a jövő kreatív energiája”

– mondta el bemutatkozójában Fejes Tibor az Audax Renewables Kft. ügyvezető igazgatója.

„Mind az energiaiparban zajló technológiai változások, mind a piaci környezetben tapasztalható, sosem látott turbulencia kérdések sorát szüli az ügyfelekben, melyekre joggal várnak magyarázatot, és azon túlmenően olyan javaslatot is, mellyel kényelmüket, versenyképességüket, biztonságukat növelhetik, nem utolsó sorban a természeti értékek megőrzésének figyelembevételével.”

A versenypiacon villamosáramot vételező közületi és önkormányzati ügyfelek kiszolgálása az elmúlt években a magyar energiapiac egyik legaktívabb szegmensévé vált. Az energiahatékonysági beruházásokra ezek az ügyfelek a leginkább nyitottak, hiszen a fejlesztések révén fogyasztásuk, gazdálkodási mutatóik, karbonlábnyomuk és működésük egyéb paraméterei is kedvezőbben alakulhatnak. Ráadásul ezeknek az ügyfeleknek van kézzelfogható és fizetőképességgel is párosuló igényük az energiahatékonysági fejlesztéseket zöldenergiás megoldásokkal véghez vinni. Ezen a területen az Audax óriási nemzetközi tapasztalattal bír.

A Spanyolországból induló, de ma már kilenc európai országban tevékenykedő Audax az elmúlt tíz évben látványos növekedést produkált, és ma már két erős lábon áll. Egyrészt megújuló energiában vannak érdekeltségei, nap- és szélerőműveket telepített, melyek összkapacitása mára eléri a 2500MW-ot, és Európán túl Panamában is jelenlétet biztosít az Audaxnak. Másrészt energiakereskedelemmel foglalkozik, elsősorban Spanyolországban, Olaszországban, Hollandiában, összesen 575 ezer vételezési helyet ellátva, melyeknek összesen mintegy 15 TWh energiát szolgáltatott 2020-ban, több mint 1 millió eurós konszolidált árbevétel mellett. Mint Francesco Calabretta, az Audax Renovables S.A. országmenedzsere elmondta, az Audax hosszútávon világszerte arra törekszik, hogy olyan villamosáramot értékesítsen, ami megújuló energiából származik. Spanyolországban ezt a feltételt már teljesítették is: az értékesített energia 100%-át fedték le megújulós kapacitásaikkal.

Ebbe a nemzetközi portfolióba került be újabb 22ezer ügyfél, az egyik legnagyobb magyar versenypiaci áramszolgáltató szakmai befektetőként való megvásárlása útján. Az Audax Renewables Kft.-vel áll mostantól szerződésben 2000 közigazgatási ügyfél, 3000 nagyvállalat és 17 000 kis- és középvállalat. Az Audax a magyar versenypiaci villamosenergia-kiskereskedelemben meghatározó cégként lesz jelen, a piac 25%-át látva el. Mint Francesco Calabretta elmondta, a magyar piacon való megjelenés nem korlátozódik kizárólag villamos áram értékesítésére. A cég már tárgyalásokat folytat magyarországi gázkereskedő cég megvásárlásáról. 2022-ben mindenképpen szeretnének kombinált áram- és gázszolgáltatási szerződésekkel is jelen lenni a versenypiacon.

https://audaxrenewables.hu/

The post További akvizíciót is tervez Magyarország legújabb versenypiaci energiakereskedője, az Audax appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innováció-Transzfer Kft – Az ipari ultrahangtechnika szakértője https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/21/innovacio-transzfer-ultrahang/ Wed, 21 Apr 2021 08:10:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14702 Hőformázás – Az ultrahang ipari alkalmazásainak köre rendkívül szerteágazó. Attól függően, hogy milyen halmazállapotú közegekben történik az ultrahang alkalmazása, megkülönböztethető szilárd-, folyadék-, és gázfázisú ultrahang, amelyekre kiterjedt referenciákkal rendelkezünk. Az ultrahang olyan mechanikai rezgés, amely esetén rendkívül nagy gyorsulások és lassulások jönnek létre az anyagban. Ennek hatására úgynevezett akusztikai jelenségek alakulnak ki. Az ultrahang valódi […]

The post Innováció-Transzfer Kft – Az ipari ultrahangtechnika szakértője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hőformázás – Az ultrahang ipari alkalmazásainak köre rendkívül szerteágazó. Attól függően, hogy milyen halmazállapotú közegekben történik az ultrahang alkalmazása, megkülönböztethető szilárd-, folyadék-, és gázfázisú ultrahang, amelyekre kiterjedt referenciákkal rendelkezünk.

Az ultrahang olyan mechanikai rezgés, amely esetén rendkívül nagy gyorsulások és lassulások jönnek létre az anyagban. Ennek hatására úgynevezett akusztikai jelenségek alakulnak ki. Az ultrahang valódi hatását, főleg folyadék és gáz fázisban e jelenségek adják, nem is a primer rezgések.

A szilárd fázisú ultrahang legelterjedtebb alkalmazási területei a statikus és a folyamatos hegesztés, a műanyagok formázása, a vágás és a súrlódás csökkentés, az extrúziós és préserő csökkentés.

A hegesztés és a műanyagok formázása határfelületi jelenség. Ennek során az érintkező anyagok felülete eltolt fázisban rezeg. A fázis eltolódás intenzív fizikai súrlódást eredményez, amely miatt a határfelületeken hő képződik, amely elegendő az anyagok lágyítására, megolvasztására, megöntésére, összehegesztésére. Az ultrahangos hegesztés előnye más eljárásokkal szemben, hogy csak a határfelületek melegszenek fel, maga a hegesztőfej és az anyag többi része nem.

A statikus ultrahangos hegesztés-, és hőformázás minőségét az ultrahang teljesítménye – a behatási idő – és a présnyomás együttesen határozza meg. A piacon kapható ultrahangos hegesztő rendszerek e három paramétert fixen kezelik. A legújabb eredmények szerint azonban, e három paraméter fix beállítása magas szintű hegesztéshez, hőformázáshoz nem elegendő! E paramétereket a hegesztés során folyamatosan, megfelelő értékek mentén, lépcsősen változtatni, optimalizálni kell tudni. Ezt jelenleg egy gyártó sem alkalmazza.


Az Innováció-Transzfer Kft. ultrahangos hegesztő és hőformázó berendezései már kezelik a több lépcsős nyomás-idő-teljesítmény programokat. E programok, mint hegesztési „receptúrák” felhasználó-barát módon vihetők be PLC-n keresztül a rendszerbe és hajthatók azzal végre.


Egy precíziós hegesztés, vagy hőformázás akár 5-6-8 változó teljesítmény-idő-nyomás lépcsőt is igényelhet. Ezt berendezéseink automatikusan kezelik, így az alkalmazók nem kerülnek kiszolgáltatott helyzetbe és kompromisszum kényszerbe. Ez egyedülálló az ultrahangtechnikában. Ultrahangos hegesztő- és hőformázó berendezéseinket az autóipar, műanyagipar, textilipar ill. használati eszközök előállítói számára ajánljuk.

A folyamatos ultrahangos hegesztés során akár több méteres hegesztési varratok készíthetők ultrahanggal. Ipari textíliák, csövek, ponyvák, ruházati cikkek cérna, fonál nélküli hermetikus sáv, vagy pontsáv hegesztése, biztonsági szövetek, hőszigetelő rétegek hegesztése, illesztése, formázása, konfekcionálása valósítható meg általa.

Az Innováció-Transzfer Kft. vállalja folyamatos ultrahangos hegesztő rendszerek szállítását standard és egyéni igények alapján.

Vágás során a késfelületet intenzív ultrahang rezgésnek tesszük ki. A késfelület, vagy vágó felület a statikus nyomáson túl másodpercenként több tízezer apró rezgést végez. A vágás emiatt sokkal kisebb erőt igényel majd, mint a normál vágáshoz szükséges erő, ezen túl pedig a vágási felület sokkal szebb, fényes lesz, illetve a ragacsos, tapadós, sorjázó anyagok nem ragadnak fel a kés felületére.

Automata ultrahangos tisztítóberendezéseink zsír-és üledékleválasztóval.

Vállaljuk komplett ultrahangos pozícionáló-vágó rendszerek szállítását.

A súrlódás-, az extrúziós és préserő csökkentés nagyon izgalmas és teljesen új területek. E területek egy-egy ötlet kapcsán kerültek képbe, amelyek megbízóinktól származtak. Nem volt rá beható szakirodalom, mindössze arra kértek minket, hogy nézzük meg, működhet-e az adott alkalmazásnál, vagy sem. És legtöbbször működött… Az alkalmazás lényege, hogy harmonikus rezgés hatására az anyag rezonanciába hozható – legyen az extrúder fej, vagy acél tömb, cső, lap, stb. Ekkor a felületén és a magban folyamatos rezgés alakul ki. A rezgés hatására a határréteghez érő egyéb anyagok nem tudnak rásimulni, feltapadni a rezgő felületre, ezért lecsökken a súrlódás, kvázi az anyagok megúsznak a rezgő felületen. Ennek volt köszönhető például ciklonokon a kiülepedés-mentesség, extrúder esetén a préserő-igény csökkenés, az extrudált anyag homogenitásának növekedése. Azt gondolom, hogy ez a lehetőség nagyon sok olyan alkalmazási területen hasznosítható, amelyre most még nem is gondolunk.

Ultrahang reaktor

Új területeken a munkamenet úgy zajlik, hogy a megkeresésünket követően szóbeli, vagy email összefoglaló alapján döntünk, hogy hatékony tud-e lenni az ultrahang az adott területen. Pozitív megítélés és a leendő megrendelővel történő megegyezés esetén, próbaberendezéseink alkalmazásával létrehozunk egy olyan kísérleti rendszert, amellyel elővizsgálatokat, méréseket végzünk. Meghatározzuk a sarokparamétereket, pl. a teljesítmény igényt, a szükséges rendszer-elemeket stb. Ez alapján árajánlatot készítünk, majd megrendelés után megtörténik a rendszer leszállítás, a beüzemelés és az átadás. Ezután megrendelőinkkel folyamatos kapcsolatban maradunk és vállaljuk a berendezések után-követését és szervizét.

Ajánlom magunkat a Tisztelt Olvasó, leendő felhasználó részére!

Dr. Lőrincz Attila
Ügyvezető
Innováció-Transzfer Kft.
06-30-237-8334
lorincza@lorincza.hu
www.innovaciotranszfer.hu
www.ultrahangtechnika.hu

The post Innováció-Transzfer Kft – Az ipari ultrahangtechnika szakértője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyar fejlesztésű úszó robot https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/12/poundsurvey-uszo-robot/ Mon, 12 Apr 2021 19:39:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14604 A Pondsurvey nevű úszó robot 2020-ban egyetlen magyar projektként került kiválasztásra az Európai Uniós RIMA projektben, melynek célja ipari folyadéktározók, medencék automatikus ellenőrzésének támogatása robotikai műszerszállítási automatizálással. A könnyen hordozható jármű cserélhető műszer rakományokat szállít a folyadék felszínén és a vízoszlop teljes terjedelmében méréseket végez és adatokat gyűjt. A technológia nem csak az adatok minőségét […]

The post Magyar fejlesztésű úszó robot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Pondsurvey nevű úszó robot 2020-ban egyetlen magyar projektként került kiválasztásra az Európai Uniós RIMA projektben, melynek célja ipari folyadéktározók, medencék automatikus ellenőrzésének támogatása robotikai műszerszállítási automatizálással.

A könnyen hordozható jármű cserélhető műszer rakományokat szállít a folyadék felszínén és a vízoszlop teljes terjedelmében méréseket végez és adatokat gyűjt. A technológia nem csak az adatok minőségét és felbontását javítja, de növeli az ismétlési pontosságot, és csökkenti a monoton feladatok elvégzése közben az emberekre leselkedő veszélyeket is.

Bár a robot elsősorban ipari folyadéktározók – szennyvíz, ivóvíz, ipari szennyvíz, élelmiszeripar, halgazdálkodás, veszélyes anyag tározók – vizsgálatára készült, természetesen élővizek szennyezettségének, kórokozók jelenlétének kimutatására vagy biológiai folyamatok megfigyelésére is használható.

A szállítóplatform lehetővé teszi a hordozható vagy korábban fixen telepített műszerek egyszerű távoli használatát és a mérések automatizálását, valamint szükség esetén akár be is avatkozhat a nemkívánatos folyamatok megállítása érdekében.

A felszerelt szenzorok vízkémiai, fizikai és biológiai méréseket tesznek lehetővé, de a mélységi mintavételezés akár a tudományos vizsgálatok megbízhatóságát, pontosságát is növelheti.

“Napjainkban már mindenkinek nyilvánvaló, hogy a robotika olyan eszközzé válik, mely képes az emberek és az ipari folyamatok biztonságát növelni, miközben hozzájárul életminőségünk javulásához is. Az unalmas, monoton, kellemetlen és veszélyes feladatokat ne szeretteink végezzék vegyszerek között ülve, hanem inkább a tározók partjáról vagy járvány idején akár sok kilométer távolságból felügyeljék azt.”

– mondta Kopiás Péter a Datastart Kft. ügyvezetője.

A folyadék felügyeleti feladatok jelentősége a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Robotikai versenyén elnyert szerződés óta lett nyilvánvaló, hiszen a vállalkozás jelenleg is az erőművekben található pihentető medencék vizsgálatára fejleszt robotot.

https://pondsurvey.com/

The post Magyar fejlesztésű úszó robot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Digitalizáció régi gyártósorokon – KUKA https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/28/digitalizacio-kuka-gyartas/ Sun, 28 Mar 2021 16:25:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14402 A jövőben történő gyártás követelményei közé az egyre rövidebb termékciklusok, kisebb cikkméretek és egyedi termékkialakítások és jellemzők tartoznak. A hatékony és változó gyártás felé vezető fejlődés feltartóztathatatlan. A negyedik ipari forradalom víziója valósul meg azokban a gyárakban, hol a termékfejlesztés és a gyártás közötti közvetlen adatcserét valósítják meg, aminek segítségével az összes gyártási információ átláthatóvá […]

The post Digitalizáció régi gyártósorokon – KUKA appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A jövőben történő gyártás követelményei közé az egyre rövidebb termékciklusok, kisebb cikkméretek és egyedi termékkialakítások és jellemzők tartoznak. A hatékony és változó gyártás felé vezető fejlődés feltartóztathatatlan.

A negyedik ipari forradalom víziója valósul meg azokban a gyárakban, hol a termékfejlesztés és a gyártás közötti közvetlen adatcserét valósítják meg, aminek segítségével az összes gyártási információ átláthatóvá válik. A hagyományos technológia automatizálása és informatikai rendszerbe kapcsolása alkotja a digitalizáció megvalósulását a régi gyártósorokon.

“Annak érdekében, hogy egy vállalat sikeresen megállja a helyét ebben az új valóságban, és a változás által generált esélyeket nyereségesen és fenntartható módon tudja hasznosítani, vállalati döntéseiket már ma a holnap teljesen automatizált gyártási környezetének sikertényezőihez kell igazítaniuk.”

– tudjuk meg Perity Gábortól, a KUKA Hungária Kft. értékesítési vezetőjétől.

A megatrendek jelentik az áttörést a holnap gyártásában. A digitalizáció, a demográfiai változások, az individualizáció, az erőforrások szűkössége és a gazdasági erő áthelyezésének megértése és az ezekre való megfelelő reagálás nyithatja meg a kapukat a jövő felé. A trendek figyelmen kívül hagyása a fenntartható ötletek és megoldások fejlesztésének rovására mehet. Éppen ezért a KUKA-nál igazodunk a globális trendekhez és már ma a jövő megoldásait alakítjuk ki.

A digitális technológiákat a privát szféra és a gazdasági élet számos területéről már nem lehet száműzni. Jelenleg a legnagyobb hangsúly azon van, hogy az eddigi gépgyártás területén megszerzett tudást átalakítsák úgy, hogy az a digitális világban is használhatóvá váljon.  Éppen ezért az ipari gyártásban a digitalizáció teljesen új lehetőségeket, rendszereket és folyamatokat nyit meg a hálózatba kapcsolás és optimalizálás céljából.

Egy gyár és egy üzem első lépése a digitalizáció felé mindig ugyan az: a gépeket a hálózathoz kell csatlakoztatni, adatokat kell gyűjteni és módosítani a működésüket, hogy a meghatározott módon érjék el a kitűzött célt, mint például problémák észlelése és a lehetséges optimalizálások felismerése. A gyártás és az informatika összekapcsolódik. Ez azt is jelenti, hogy az eltérő szaknyelvet beszélő szakembereknek kommunikálniuk és együttműködniük kell, hogy közösen indulhassanak el ezen az úton. A KUKA „beszéli” mind a két nyelvet.

A digitalizált folyamatok, valamint a digitális adatok célzott gyűjtése és elemzése meghatározzák a jövőbeli gyártási környezetet – a fejlesztéstől a gyártáson át egészen a karbantartásig, így a termékek, munkafolyamatok és anyagáramok optimalizálhatók és rugalmasan az új üzleti modellekhez, ügyféligényekhez és piaci feltételekhez igazíthatók. Mind ehhez szükséges a Industrial Internet of Things (IIoT), lehetővé téve az egymás közötti közvetlen adatcserét, a berendezések, gépek és tevékenységek testreszabását és a gyártási folyamat önálló optimalizálását.

A KUKA-termékek és -szolgáltatások széles skálája lehetővé teszi az ipari gyártási folyamatok digitalizációját és hálózatba kapcsolását: a szimulációs szolgáltatásoktól kezdve a folyamatosan továbbfejlesztett szoftvereszközökön (pl. KUKA SmartProduction) túl egészen a KUKA Connect saját felhőalapú platformig.

www.kuka.com

The post Digitalizáció régi gyártósorokon – KUKA appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Önellátó érzékelőhálózatok magyar kutatóktól https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/28/erzekelo-onellato-elkh/ Sun, 28 Mar 2021 15:42:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14378 Speciális körülmények között is alkalmazható, új technológiákon alapuló, akkumulátor és vezeték nélküli, hálózatban kommunikáló érzékelőegységeket fejlesztett az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézete (EK MFA) és a BHE Bonn Hungary Elektronikai Kft. együttműködésével létrejött konzorcium. A projekt keretében kifejlesztett eszközök környezeti termikus, illetve vibrációs forrásokból nyernek energiát, és új típusú, rendkívül alacsony fogyasztású […]

The post Önellátó érzékelőhálózatok magyar kutatóktól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Speciális körülmények között is alkalmazható, új technológiákon alapuló, akkumulátor és vezeték nélküli, hálózatban kommunikáló érzékelőegységeket fejlesztett az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézete (EK MFA) és a BHE Bonn Hungary Elektronikai Kft. együttműködésével létrejött konzorcium.

A projekt keretében kifejlesztett eszközök környezeti termikus, illetve vibrációs forrásokból nyernek energiát, és új típusú, rendkívül alacsony fogyasztású rádiófrekvenciás átvitellel kommunikálnak. Az új eszközöket többek között különféle gépek és közlekedési infrastruktúrák állapotának monitorozására, a kerékpáros-forgalom vizsgálatára, valamint járműirányítási rendszerekben lehet használni.

Egyre több érzékelő gondoskodik arról, hogy az élet számos területén megfelelő információkhoz jussunk, például gyárakban, közlekedési infrastruktúrák környezetében vagy mezőgazdasági területeken. Ezeket az eszközöket azonban gyakran olyan helyekre kell telepíteni, ahol a vezetékes tápellátás, vagy – vezeték nélküli eszköz esetében – az akkumulátorok cseréje nem valósítható meg, vagy pedig a művelet nagyon költséges. Erre jelent megoldást a környezeti energiaforrásokat kiaknázó „energiagyűjtés” (energy harvesting – EV) módszere. Az elérhető energiasűrűség azonban jellemzően alacsony, emellett intenzitása helytől és időtől függően is erősen változik. A konzorciumi projekt célja tehát olyan megoldások kidolgozása volt, melyek ennek ellenére, az adott körülmények között is megbízhatóan működnek, ugyanakkor rendkívül takarékosak.

Az EK MFA kutatói több mint 20 éve foglalkoznak MEMS-technológiával (micro-electro-mechanical-systems) megvalósítható mikroérzékelőkkel, emellett az intézet olyan tisztatéri, mikrotechnológiai léptékű minta-előállítási és anyagvizsgálati infrastruktúrával, illetve kutatói szaktudással rendelkezik, mely hazai szinten egyedülálló (www.nems.hu). A projekt sikerének másik pillérét az az energiagyűjtést és rádiófrekvenciás (RF) kommunikációt ellátó, rendkívül takarékos elektronikai egység jelenti, amelyet a mikrohullámú innovációban nemzetközi szinten is kiemelkedő, magyar tulajdonú BHE Bonn Hungary Elektronikai Kft. (BHE) fejlesztett. A konzorcium résztvevői alap- és ipari kutatást, valamint kísérleti fejlesztéseket egyaránt végeztek a projekt keretében.

Az alapkutatások célja új típusú vibrációs energiagyűjtők, valamint multifrekvenciás szelektív gyorsulásmérők tervezése és megvalósítása volt. A hagyományos, nemrezonáns gyorsulásmérők ugyan széles frekvenciatartományban érzékelnek egyszerre, de érzékenységük nem mindig elegendő, és működésük tápellátást igényel. Az EK kutatóinak megoldása erre egy 30 lépéses, szilícium-technológián (Si-technológia) alapuló, két ponton felfüggesztett, Fermat-spirál alakú membránszalag volt, amelynek felső elektródája nyolc szegmensből áll. A multielektródos működési elv helyességét rázógépes tesztekkel igazolták a szakemberek. A nagyobb szenzorjel és villamos teljesítmény kinyerése érdekében Si-technológiával kompatibilis, magas piezoelektromos állandóval rendelkező ScAlN-rétegeket (szkandium-alumínium-nitrid) is vizsgáltak. A porlasztási paraméterek optimalizálása révén sikerült standard szilíciumhordozón a longitudinális piezoelektromos együtthatót az alumínium-nitridéhez (AlN) képest ötszörösre növelniük (~6 pC/N). Nikkelfémlemez-hordozó esetében – hasonló paraméterek mellett – ugyanez az érték 10,0 pC/N-nek adódott, amely nemzetközi összehasonlításban is magas értéknek számít.

Az elektromágneses energiakinyerő alkalmazáshoz kétféle széles sávú antennastruktúrát készítettek a kutatók. Ezek a 0,7–18 GHz tartományban alkalmasak a GSM, az UMTS, az LTE, vagy akár az 5. generációs mobiltelefon-rendszerek, továbbá a földfelszíni digitálistelevízió-rendszerek és vezeték nélküli hálózatok – mint széleskörűen elterjedt elektromágneses energiaforrások – jeleinek hasznosítására. Kifejlesztettek és megépítettek továbbá egy olyan, 2,4 GHz-es frekvencián működő impulzusvevő áramkört, amely akár több impulzusadótól érkező impulzusok vételére is alkalmas, és az adatokat korszerű IP-alapú adatátviteli eljárással továbbítja.

A projekt keretében három jelentős fejlesztés valósult meg.

Rezgésdiagnosztikai szenzor (VibrAn): A rezgésdiagnosztika célja a forgó alkatrészeket tartalmazó gépek állapotának vizsgálata a rezgési spektrum alapján. Ezek a mérések általában alkalomszerűen történnek, viszont egyre nagyobb igény mutatkozik az alkatrészek – utólag telepített rendszerekkel történő – folyamatos monitorozására. A konzorcium által fejlesztett hálózatba szervezhető eszköz rendkívül alacsony fogyasztású (~1 mW), amely mindhárom tengely irányában képes a rezgéseket mérni a 10 Hz – 2 kHz közötti tartományban. Az energiagyűjtési funkciót mind vibrációs energiagyűjtővel (VEH), mind termoelektromos generátorral (TEG) sikerült megvalósítani. A mért adatokat a rendszer az Ante Kft-vel (www.ante.hu/hu/) közösen fejlesztett rádiós protokoll szerint, titkosítva küldi a BHE által készített vevőhardver felé, ahonnan a kollektoron (pl. PC vagy Rasberry Pi stb.) keresztül jut végül a felhőbe. Ehhez fejlesztettek ki a kutatók egy kis méretű, 2,4 GHz-es ISM-sávon működő, vezeték nélküli impulzusadó áramkört, amely mikroszekundumnál rövidebb elektromágneses impulzusokkal, igen kis átlagos energiafogyasztás mellett alkalmas a szenzorok adatainak átvitelére. Az impulzusvevő áramkört is ők fejlesztették hozzá – ez akár több impulzusadótól érkező impulzusokat is képes venni, majd az adatokat korszerű IP-alapú adatátviteli eljárással továbbítani.

The post Önellátó érzékelőhálózatok magyar kutatóktól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Digitális jövőkép CAD/CAM felhasználóknak https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/20/digitalis-jovokep-cadcam-felhasznaloknak/ Sat, 20 Mar 2021 17:02:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14302 A jövőben történő gyártás követelményei közé az egyre rövidebb termékciklusok, kisebb cikkméretek és egyedi termékkialakítások és jellemzők tartoznak. A hatékony és változó gyártás felé vezető fejlődés feltartóztathatatlan. A negyedik ipari forradalom víziója valósul meg azokban a gyárakban, ahol a termékfejlesztés és a gyártás közötti közvetlen adatcserét valósítják meg, amelynek segítségével az összes gyártási információ átláthatóvá […]

The post Digitális jövőkép CAD/CAM felhasználóknak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A jövőben történő gyártás követelményei közé az egyre rövidebb termékciklusok, kisebb cikkméretek és egyedi termékkialakítások és jellemzők tartoznak.

A hatékony és változó gyártás felé vezető fejlődés feltartóztathatatlan. A negyedik ipari forradalom víziója valósul meg azokban a gyárakban, ahol a termékfejlesztés és a gyártás közötti közvetlen adatcserét valósítják meg, amelynek segítségével az összes gyártási információ átláthatóvá válik, akár a gyártásfejlesztés, akár a gyártás során.

  • Milyen lehetőséget jelent a gyártók számára a digitális termékfejlesztés?
  • Hogyan integrálható be a digitális termékfejlesztés a meglévő gyártási folyamatokba?
  • Milyen megoldásokat ajánl hozzá a graphIT Kft?
  • Melyek a digitális termékfejlesztés aktualitásai?
  • Mi várható ezen a területen a jövőre nézve?

A választ a cikkünkben találja meg.

A digitális termékfejlesztés megjelenésének köszönhetően már nem az a kérdés, hogy egy termék megtervezhető-e 3D-ben, hanem az, hogy mennyi idő alatt, milyen szaktudással valósítható meg. Erre a problémára a régimódi, már meglévő alkatrészek áttervezésre helyet előtérbe kerültek a parametrikus, illetve adaptív modellezési lehetőségek. Az ilyen modern tervezési megoldásoknál a termékek úgy készíthetők elő, hogy nem csak egyszerű az átalakításuk, de már a bemenő paramétereknek vagy kapcsolódó alkatrészek felületeinek változásának köszönhetően a modellek automatikusan változnak az előre definiált peremfeltételek alapján. A felgyorsult világunkban a változáshoz való gyors alkalmazkodás pedig a piacon maradásnak az alapfeltétele lett. Napjainkban már az nem kihívás hogy hengerekből, kis kockákból építsünk modellt, de ha innovatív ötletekkel dolgozunk mint egyik ügyfelünk aki két test összegördítéséből tervez marószerszámot már nem mindegy milyen szoftvert választunk és ahhoz milyen ügyféltámogató mérnök gárdát.

A graphIT Kft. az ügyféltámogatás során folyamatosan segít megoldani az ügyfelek napi problémáit és alkalmazni a legújabb technológiákat, mint pl. a szkennelést és a visszamodellezést (reverse engineering). Aki saját maga alkalmazta már a technológiát tudja, hogy a szkennelt felületek ritkán alkalmasak arra, hogy azokat rögtön modellezésre használjuk. Gyakori probléma a felületek tisztítása és azok referenciákra való bontása, aminek köszönhetően a valós visszamodellezés már gyerekjáték.   Ügyféltámogató mérnökeink számos hasonló nehézség megoldásában segítették ügyfeleinket, amivel értékes termékfejlesztési időt spóroltunk nekik. Nagymértékben gyorsítottuk visszamodellezési munkafolyamatait mélyhúzással dolgozó ügyfelünknek, akinek legnagyobb kihívása nem csak a szkennelt modellel való munka volt hanem a szokatlan felületeinek vékonyfalusításával is meggyűlt a baja.

Köszönhetően annak, hogy több mint 500 ipari partnerünket segítjük több mint 25 éve, így a mások számára különleges, esetleg megoldhatatlannak tűnő problémák megoldásában óriási tapasztalatra tettünk szert. Legyen szó hőmérséklettől függő anyagtulajdonságok feltérképezéséről, ahol abban segítettünk ügyfelünknek, hogy 30 vagy 90 perc múlva milyen hőeloszlás van egy betonoszlop keresztmetszetében. Vagy lámpatestek sajátfrekvenciáinak meghatározása a kritikus rezgéseknél. A legegyszerűbb feladatoktól a legbonyolultabbig a graphIT Kft. végig kíséri partnereit a megoldáshoz vezető úton. Segéd kezet nyújtunk abban is hogyan egyszerűsíthető egy feladat, mert szimulációs kollégáink nem csak az erőket tudják megmutatni hova kell helyezni hanem, hogy mikor és hogyan egyszerűsíthető egy 3D-s modellháló 2D-s elemrendszerrel, hogy számításaink, iterációink ne napokat vegyenek igénybe.

A graphIT Kft. a fent említett témákat széles körben támogatja a Siemens egyedülálló és népszerű megoldásaival, legyen szó egyszerű és színvonalas parametrikus termékfejlesztésről vagy bonyolult felületmodellezésről, az NX CAD széles palettával könnyíti és egyszerűsíti a mérnöki tervezést. Fontos az ,hogy csúcskategóriás termékekhez, termékfejlesztéshez hozzáillő szoftvert is válaszunk, ne korlátozzuk magunkat, nehezítsük munkánkat középkategóriás rendszerekkel. Akár a hagyományos, de folyamatosan fejlődő vázlatalapú tervezést vagy a modernebb test alapú fejlesztést preferáljuk az NX-ben, a mindennapi munkánkhoz igazi segítséget találunk.  Ha a munkánk inkább a gyártáskörül forog, akkor legyen szó folyamatosan változó egyedi alkatrészekről vagy a végletekig optimalizált tömeggyártásról, az NX CAM egyszerűen kezelhető, nagy hatékonyságú szerszámpályái, programkísérői, automatizálási lehetőségei olyan támogatást nyújtanak a megmunkálástervezéshez, amellyel jelentős gyártástervezési időt takaríthatunk meg.

A hibaanalíziseknek és valós G-kód alapú szimulációnak köszönhetően 100%-osan ütközésmentes szerszámpályák készülnek, így pedig biztonságban tudhatjuk szerszámgépeinket és csökkenthetjük a selejtet. Ha pedig a termék- és megmunkálástervezési munkafolyamatainkat már csúcsra járattuk, hamar előkerülnek az adatkezelés problémák, verzió-, revíziókezelés, folyamatos utánkövetés, felelősségkörök rendezése a termék életciklusán, ezekhez nyújt elengedhetetlen segítséget a Siemens Teamcenter PLM megoldása.

A Siemens szoftverfejlesztő mérnökei piacvezetőként diktálva az ütemet, számos újítással könnyítik meg folyamatosan a mindennapi munkát. A fent említett területek rohamos változása miatt nem elegendő 1-1 plusz funkció vagy kibővített új parancs megjelenése, gyakran koncepcionálisan újra tervezésre van szükség, hogy a felhasználóknak minél nagyobb támogatást nyújthassanak. Ezáltal ők is könnyebben birkóznak meg a változásokkal. Ennek köszönhetően teljesen új alapokon nyugszik már a vázlat alapú tervezés, számos automatizált munkafolyamattal bővült a PMI (Product Manufacturing Infomation) alkalmazás is. A megmunkálás tervezés nem csak új funkciókat kapott, de komplett új megmunkálás típusok állnak rendelkezésre a legújabb trendeket követő CAM-eseknek, legyen szó furatokkal teli szerszámlapokról vagy egyedi 5 tengelyes formafelületeket tartalmazó alkatrészekről.

www.graphIT.hu

The post Digitális jövőkép CAD/CAM felhasználóknak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kétmilliárdos K+F beruházás a Balluff-nál https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/14/balluff-elektronika-beruhazas/ Sun, 14 Feb 2021 17:07:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13809 A Balluff Elektronika Kft. 2,1 milliárd forint értékű veszprémi kutatás-fejlesztési beruházása során a vállalatnál dolgozó 900 ember munkahelye biztossá válik, és ezen felül még 30 magasan képzett mérnököt is felvesznek. A Balluff fejlesztésének célja, hogy még modernebbé tudja tenni az ipari automatizálás számára készülő szenzorokat, érzékelőket, amelyeket az autógyártás, a gyógyszergyártás és az élelmiszeripar gyártósorain […]

The post Kétmilliárdos K+F beruházás a Balluff-nál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Balluff Elektronika Kft. 2,1 milliárd forint értékű veszprémi kutatás-fejlesztési beruházása során a vállalatnál dolgozó 900 ember munkahelye biztossá válik, és ezen felül még 30 magasan képzett mérnököt is felvesznek.

A Balluff fejlesztésének célja, hogy még modernebbé tudja tenni az ipari automatizálás számára készülő szenzorokat, érzékelőket, amelyeket az autógyártás, a gyógyszergyártás és az élelmiszeripar gyártósorain és gyártóeszközein alkalmaznak. A Balluff által gyártott szenzorok az Audi, a General Motors, a Mercedes gyáraiban, így a magyarországi autógyárak gyártósorain is megtalálhatók.

Ötvös Tamás, a Balluff Elektronika Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a Balluff cégcsoport németországi közepes vállalkozás, amelynek második legnagyobb egysége Veszprémben található. A cég egyebek mellett ipari elektronika gyártásával foglalkozik. A Balluff 1989-ben az egyik első német beruházóként érkezett Magyarországra. Ugyanakkor jelezte, a Balluff termékei 68 országban vannak jelen, ezért a mostani beruházásért is komoly verseny volt.

The post Kétmilliárdos K+F beruházás a Balluff-nál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>