kérdés – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 19:18:32 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Elektromos autógyártásba kezd a Sony https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/09/elektromos-auto-sony/ Sun, 09 Jan 2022 15:32:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18434 A japán Sony elektromos járművek kifejlesztésére új divíziót hozott létre. A bejelentést nem sokkal azelőtt tették meg, hogy Las Vegasban megnyílt a Consumer Electronics Show (CES), a legnagyobb nemzetközi szórakoztatóelektronikai, robotikai és mobiltechnológiai kiállítás. A Sony Mobility névre keresztelt új részleg várhatóan idén tavasszal kezdi meg működését. A Sony az idei CES-en bemutatta második elektromos […]

The post Elektromos autógyártásba kezd a Sony appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A japán Sony elektromos járművek kifejlesztésére új divíziót hozott létre. A bejelentést nem sokkal azelőtt tették meg, hogy Las Vegasban megnyílt a Consumer Electronics Show (CES), a legnagyobb nemzetközi szórakoztatóelektronikai, robotikai és mobiltechnológiai kiállítás.

A Sony Mobility névre keresztelt új részleg várhatóan idén tavasszal kezdi meg működését. A Sony az idei CES-en bemutatta második elektromos járművének  prototípusát, a hétüléses VISION-S 02 SUV autót. Tavaly, szintén a CES-en mutatta be a cég első koncepcióautóját, a VISION-S 01 elektromos szedánt.

Egyelőre nem világos, hogy a Sony megkezdi-e járműveinek sorozatgyártását. A cég elnök-vezérigazgatója ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy vizsgálják elektromos járműveik kereskedelmi forgalomba hozatalának  lehetőségét.

Forrás: Vezess.hu

The post Elektromos autógyártásba kezd a Sony appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyártási folyamatok a jövőben https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/24/gyartasi-folyamatok-beckhoff/ Mon, 24 May 2021 07:47:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15165 Az ember és gép együttműködésének számos aspektusa van. Gondoljunk csak a fokozódó munkaerőhiányra, a globálisan bővülő keresletre, az egyedi termékek iránt növekvő igényre vagy az energiahordozók egyre korlátozottabb elérhetőségére. Az új piacgazdaság által támasztott igények komoly kihívások elé állítják a vállalatokat, amelyekre az automatizáció jelentheti a megoldást. Ehhez új gyártási rendszerekre, képességekre és mérnöki gondolkodásra […]

The post Gyártási folyamatok a jövőben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ember és gép együttműködésének számos aspektusa van. Gondoljunk csak a fokozódó munkaerőhiányra, a globálisan bővülő keresletre, az egyedi termékek iránt növekvő igényre vagy az energiahordozók egyre korlátozottabb elérhetőségére.

Az új piacgazdaság által támasztott igények komoly kihívások elé állítják a vállalatokat, amelyekre az automatizáció jelentheti a megoldást. Ehhez új gyártási rendszerekre, képességekre és mérnöki gondolkodásra van szükség. Az automatizálás, az ipari robotok használata olyan új, fenntartható megoldást jelent a vállalatok számára, amelynek segítségével sikeresen alakíthatják ki a jövő gyártásának folyamatait. Cserpák Mihály, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke válaszolt kérdéseinkre.

MM: Ember és gép együttműködésében ma milyen megvalósítható lehetőségeket lát?

Legelterjedtebb, hogy van egy HMI panel, egy érintőképernyő, amin keresztül kezeljük a gépet. Ez már 20 éve megvolt, de akkor még karakteres kijelzővel. Most már a technikai fejlődésnek köszönhetően egyre jobban teret nyernek a multi-touch (többérintéses) panelek. Ez azért is hódít jobban teret magának, mint az elődje, mert ami az ember és gép közötti együttműködést fejleszti, az a mindennapi életünk, ahol már hozzászoktunk egy interakcióhoz a gépeinkkel. Ezt szeretnénk a munkakörnyezetünkben is felhasználni, a multi-touch jelen van az okostelefonunkban, a tabletünkön, ezért szeretnénk, ha ezek a funkciók elérhetőek lennének az ipari környezetben is. Az oldalak lapozása, a zoom funkció például ilyen, amit már ipari környezetben is ujjainkkal akarunk végezni.

Megjelennek azok a szoftveres fejlesztőfelületek is, amelyek ezt a kezelést támogatják. Mi a Beckhoffnál mind szoftver- mind hardver oldalról támogatjuk ezeket a megoldásokat. Ehhez jönnek kiegészítésként például a jogosultságnál használt lehetőségek, hogy melyik gépkezelő van a gépnél, ami RFID-s azonosító kártyával határozható meg. Az RFID-s azonosító kártya akár be is lehet építve a HMI panelbe, és így mindig azonosítható, hogy ki a gépkezelő. De hasonló az ujjlenyomattal történő beléptetés, ami pedig az épületautomatizálásban kezd elterjedni.

A Beckhoff többérintős vezérlőpanel-sorozata a rugalmas üzemeltetéshez kiterjedt termékválasztékot biztosít, valamint beépíthető és kompakt eszközöket is magában foglal

Ezenfelül vannak más lehetőségek is. Nálunk is megtalálhatók olyan alkalmazások, amivel már kiterjesztett valóságot tudunk megjeleníteni, tehát, például egy karbantartó, aki szeretné a gépek állapotát ellenőrizni, és ezt nem a HMI panelen tenné meg, hanem a saját tabletjéről leolvassa a QR-kódot az adott motorról vagy gépegységről és a tableten, mint egy kiterjesztett valóság megjelennek a valós információk. Ez egyre több helyen kezd a kísérleti fázisból kilépni a valóságba. Ennek egyik lehetősége a tervezett karbantartásoknál található. Azonban ez már egy másik területre is rávilágít, miszerint a gép tudja-e a szükséges karbantartást előre jelezni akár egy egyszerű határérték ellenőrzéssel, ami például a gép rezgéseit figyeli. Az is lényeges, hogy ez az adat kikerül egy virtuális kijelzőre, és ezt tudja leolvasni a karbantartó.

A virtuális valóság, ami egy jövőbe mutató technológia, amely akár  a „digitális iker” területén, a tervezési folyamatoknál tud segíteni. Alkalmazásánál például a VR-sisakkal lehet körbejárni belülről egy tervezés alatt lévő gépet. Van még egy érdekes aspektus, a hangfelismerés, a gépi beszéd, ami például az épületautomatizálásban kaphat szerepet. Az egyes lakrészekben például hangvezérléssel lehet működtetni az árnyékolókat, a lámpákat vagy akár a szoba hűtését-fűtését, szellőztetését. Ezek már léteznek, de ebben vannak még lehetőségek. Ezekhez kapcsolódó termékünk a TwinCAT Speech, amely a nyílt forráskódú beszédmodellekre épül. Ami még lehetséges és a Covid kapcsán előtérbe kerül az a kamerás rendszerek, a mozgásfelismerés. Például a jelenlét-érzékelők már a szobának a levegő összetételét is tudják figyelni, és ennek megfelelően szabályozni a szellőztetést.

Cserpák Mihály, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke

MM: Cégük, partnereik mennyire nyitottak ezekre az új lehetőségekre?

Rendszerintegrátoroknál láttam olyan pilotprojekteket, ahol a jövő gyárával és a jövő technológiájával foglalkoztak, ott fordult elő, hogy VR-sisakban tervezünk vagy nézzük meg a gépet. Mi úgymond a vállunkra vettük, hogy ne csak úgy legyen egy HMI, hanem oktatásainkba bevettünk egy modult, ami a dizájnnal is foglalkozik. Ha belegondolunk abba, hogy a HMI kialakítása megfelelő, akkor a gépkezelő számára könnyebb a kezelése, ami pénzmegtakarítást jelenthet. A TwinCAT HMI egy HTML 5-alapú megjelenítő szoftver, ahol már tudjuk használni a webes technológiát. Ezek fontos aspetkusok, amire a jövőben figyelni kell, és megéri a végfelhasználónak is, mert ha több gépet szeretne használni, akkor tud olyan sztenderdet kialakítani, ami formai és színvilágában is egységes tud lenni.

MM: Ezek a fejlesztések hogyan befolyásolják a jövőben a gyártási folyamatokat, az ipart?

Úgy gondolom, hogy a termelékenységen javítani fog. Ha rendelkezésünkre áll a már említett megjelenítőpanel, akkor ez a céges hálózattal összekötve képes arra, hogy olyan megjelenítést készítsen, ami vezetői szinten már a termeléssel kapcsolatos információkat tud szolgáltatni. Ha ebbe belegondolunk, akkor nem egy hierarchián keresztül megy az információ, hanem közvetlenül az érintetteknek, de csak az őket érintő adatok. A hatékony ember és gép együttműködés a termelékenységben fog megjelenni.

MM: A Beckhoffnak milyen termékei, szolgáltatásai vannak az említett területekhez kapcsolódva?

Számos vezérlőpanelünk és ipari PC-nk van,  ezek között karra szerelhető verzió is megtalálható. Ezenfelül maga a szoftver is idetartozik, a TwinCAT HMI amit folyamatosan fejlesztünk. Ez egy webalapú keretkörnyezet, ahol fejleszteni tudjuk a megjelenítést akár 3D-ben is. Ide tartozik továbbá a TwinCAT Analytics is, a gyártási folyamatok és a termelés adatainak zökkenőmentes naplózásához és elemzéséhez. Emellett a gépi tanulási modellek futtatására alkalmas TwinCAT ML (MAchine Learning) is egyre jobban teret nyer Az említett termékek használatával segíthetjük a gép és az ember együttműködését.

www.beckhoff.hu

The post Gyártási folyamatok a jövőben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC CNC szerviz – Ezernyi gép, egy ütőképes csapat https://www.muszaki-magazin.hu/2020/03/30/fanuc-cnc-szerviz/ Mon, 30 Mar 2020 09:01:34 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9673 Kevesen tudják, hogy a FANUC gyártásautomatizáló egységei hányfajta különböző géptípust és gyártástechnológiát szolgálnak ki, a fröccsöntéstől, a fémmegmunkáláson, maráson, esztergáláson, préselésen, lézervágáson és még ezer applikáción keresztül, méghozzá a FANUC saját gyártású gépein túl számos más gyártó által épített, de FANUC vezérléssel működtetett berendezésekkel együtt. Jogosan merül fel a kérdés: hogy lehet műszaki oldalról ezt […]

The post FANUC CNC szerviz – Ezernyi gép, egy ütőképes csapat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kevesen tudják, hogy a FANUC gyártásautomatizáló egységei hányfajta különböző géptípust és gyártástechnológiát szolgálnak ki, a fröccsöntéstől, a fémmegmunkáláson, maráson, esztergáláson, préselésen, lézervágáson és még ezer applikáción keresztül, méghozzá a FANUC saját gyártású gépein túl számos más gyártó által épített, de FANUC vezérléssel működtetett berendezésekkel együtt.

Jogosan merül fel a kérdés: hogy lehet műszaki oldalról ezt a sok alkalmazást, géptípust és gépmárkát megfelelően támogatni? Kérdéseinkkel Imre Attilát, a FANUC CNC szerviz csapatának csoportvezetőjét kérdeztük meg.

FANUC CO2 Lézervágó

Milyen kihívásokkal szembesül a FANUC CNC szerviz csapata, amikor gépleálláshoz kell kivonulnia?

Rengeteg partnerünk van, akik használják a termékeinket, CNC csomagjainkat és legtöbbjük egyéni megoldásokra törekszik ezért nem egyszerű a CNC szerviz csapat munkája.  Gépgyártónként más és más kihívásokba ütközünk, vannak speciális esetek mikor igénybe kell venni a gépgyártó, valamint a FANUC központ segítségét is, hogy ki tudjuk elégíteni az ügyfél kívánságát, megoldani a problémáját.

Ezerféle különböző gyártó használja a FANUC vezérlést, hogy lehet minden géptípushoz a legmagasabb szintű műszaki támogatást nyújtani?

Kollégáink minden évben továbbképzéseken vesznek részt európai, illetve Japán központunkban, ahol elsajátíthatják az új technológiákat. Ezek a képzések nagyon fontosak, hogy mindig naprakészek legyünk és ki tudjuk szolgálni az ügyfelek igényeit. Ennek elérése érdekében az elmúlt években a FANUC egy új oktató központot adott át Németországban és Japánban, amelyek a legmodernebb felszerelésekkel rendelkeznek.

Miben számít a legerősebbnek a FANUC CNC csapata más szerviz szolgáltatókhoz képest?

A FANUC ”Service First” jelmondatának eleget téve mindent megtesz, hogy kellő információval és tudással lássa el szervizes kollégákat, és rajtuk keresztül az ügyfeleket, akik így a lehető leggyorsabban, a legkevesebb kiszállással és alkatrész felhasználással tudják megoldani az ügyfélnél felmerülő problémákat. Hivatalos gyári képviseletként a legszélesebb körű információkhoz jutunk hozzá, és szükség esetén a Japán központunktól is közvetlenül tudunk segítséget kérni. Ez elengedhetetlen a szakszerű és gyors megoldások megtalálásáért.

Melyik az a legidősebb FANUC vezérlésű gép, amit a csapat meg tud javítani?

A FANUC egészen addig nyújt szerviz támogatást a termékeire, amíg azok használatban vannak, koruktól függetlenül. Nem ritka, hogy 30-40 éves gépekhez hívnak ki javítani minket. Általánosságban elmondható, hogy nagyban segíti a munkánkat, hogy a gépeinkhez minimum 25 év alkatrészgaranciát biztosítunk, ezután pedig a FANUC Javítóközpont által nyújtott támogatásnak köszönhetően még olyan alkatrészeket is meg tudunk javítani az idősebb gépekbe is, amely alkatrészeknek megszűnt a gyártása, amennyiben az más kompatibilis alkatrésszel nem helyettesíthető.

Volt már ilyenre példa, hogy olyan gépet helyeztetek újra üzembe, aminek az alkatrészellátása már nem biztosított?

Igen, találkoztunk már ilyen esettel. Az idősebb gépek alkatrész ellátása nem mindig biztosított, ilyenkor fel tudjuk ajánlani az ügyfélnek az alkatrész javítás lehetőségét, amelyet a luxemburgi központunkban végeznek, vagy speciális alkatrészek esetében a Japán központunkban. Luxemburgi javításnál az alkatrész kiküldése és bevizsgálása ingyenes, és a megjavított alkatrészekre a FANUC garanciát vállal.

Mikor érdemes retrofitálni, azaz korszerűsíteni egy szerszámgépet?

Mindig képben kell lenni az ügyfél igényeivel és ennek megfelelően, a számára legmegfelelőbb funkciókkal kell ellátni a gépét. Akkor sincs baj, ha gépvásárláskor az ügyfél kifelejt valamit, hiszen a FANUC rugalmas rendszereinek köszönhetően utólagosan is szinte minden opció kiépíthető. Nagyon sok megkeresés érkezik hozzánk a gépek hálózatra kötésével, termelési adatok kinyerése és robotizálással kapcsolatban, amivel új korszakba léphetnek a régebbi gépek is.

A vezérlések terén vannak változások, fejlesztések? Hol követhetik ezeket a változásokat a felhasználók?

A FANUC folyamatosan nyomon követi az ügyfelek igényeit, ipari trendeket és ennek megfelelően fejleszti tovább termékeit. Az új vezérlőinken található iHMI (intelligent human-machine interface) rendszer is folyamatos fejlesztés alatt áll és újabbnál újabb funkciókkal bővül az Ipar 4.0 jegyében. Ezeket a fejlesztéseket, információkat az érdeklődők nyomon követhetik a weboldalunkon, Youtube és Facebook csatornánkon, valamint irodánk is rendelkezésre áll értékesítőivel és műszaki kollégáival a legfrissebb megoldások megosztásával kapcsolatban.

www.fanuc.eu/hu/hu

The post FANUC CNC szerviz – Ezernyi gép, egy ütőképes csapat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>