karrier és képzés – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 20 Nov 2024 12:13:05 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Miskolci Egyetem- Újdonság a járműipari képzésben https://www.muszaki-magazin.hu/2018/12/01/miskolci-egyetem-ujdonsag-jarmuipari-kepzesben/ Sat, 01 Dec 2018 06:37:43 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5728 A Starters E-Components Generators Automotive Hungary Kft. és a Miskolci Egyetem összefog az utánpótlásnevelés érdekében. Együttműködési megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem és az SEG Automotive miskolci gyáregysége, melynek célja az erős és hatékony szakmai kapcsolatok fenntartása és kölcsönös előnyökön alapuló szakmai együttműködés formáinak meghatározása, munkaprogramok kidolgozása. A Starters E-Components Generators Automotive Hungary Kft. hosszú […]

The post Miskolci Egyetem- Újdonság a járműipari képzésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Starters E-Components Generators Automotive Hungary Kft. és a Miskolci Egyetem összefog az utánpótlásnevelés érdekében.

Együttműködési megállapodást írt alá a Miskolci Egyetem és az SEG Automotive miskolci gyáregysége, melynek célja az erős és hatékony szakmai kapcsolatok fenntartása és kölcsönös előnyökön alapuló szakmai együttműködés formáinak meghatározása, munkaprogramok kidolgozása.

A Starters E-Components Generators Automotive Hungary Kft. hosszú távra tervez Miskolcon. A vállalat jövőképében szerepel egy új mérnökgeneráció kinevelése, melynek érdekében a cég a Miskolci Egyetemhez való kapcsolatát is szorosabbra kívánja fűzni, ennek hatékonyságát növelni, és ezáltal potenciális munkavállalókat megnyerni  az egyetem hallgatói közül. A stratégiai együttműködés részét képezik a gyárlátogatások, diplomamunkák és a vendégoktatók (a vállalat középvezetői, szakemberei) által tartott egyetemi előadások, melyek az elméleti információkat gyakorlati példákkal egészítik ki. Az oktatások nem korlátozódnak kizárólag szakmai tárgyakra, a vállalat részt vesz kompetenciafejlesztő tantárgyak oktatásában is. Eddig a diákok állásbörzék, gyakornoki programok, duális képzések keretében ismerkedhettek az autóipari innovációkkal, ám a vállalat a jövőben még szorosabbra szeretné fűzni az egyetemmel való kapcsolatát. A korábbi programok továbbra is megmaradnak, de még nagyobb hangsúlyt helyeznek a gyakorlati tapasztalatokra, a diákok pedig több lehetőséget kapnak majd képességeik fejlesztésére. A vállalat részt vesz továbbá az egyetem rendezvényein és szakmailag támogatja azokat. A két fél erősebb hangsúlyt fektet a köztük lévő kommunikációra, a cég folyamatosan tájékoztatja a hallgatókat a karrierlehetőségekről, a tanulók megismerkedhetnek a karrierirodán keresztül a cég arculatával, termékeivel, értesülhetnek a napi aktualitásokról.

A munkaprogramok között terveznek közös kutatás-fejlesztési és innovációs projekteket, mely során a felek szoros együttműködése valósul meg. A felek mind infrastrukturális kapacitásukkal, mind szakember gárdájukkal támogatják egymást.

„Miskolci Egyetemmel való együttműködés mindkét fél számára rendkívül előnyös, hisz támogatásunkkal naprakész tudást biztosíthatunk a tanulóknak, akikből a jövőben potenciális szakképzett munkavállaló válhat cégünk számára.” – mondta Uwe Mang, a Starters E-Components Generators Automotive Hungary Kft. gazdasági ügyvezető igazgatója.

„A közös K+F+I projektek nagymértékben hozzájárulhatnak cégünk célkitűzéséhez, még hatékonyabb generátorok és önindítók fejlesztéshez, melyek csökkentik a CO2-kibocsátást, és ezáltal hozzájárulnak a klíma védelméhez.” – tette hozzá Günter Schulze, a cég műszaki ügyvezető igazgatója.

„Bármilyen megállapodás akkor születhet meg, ha az érdekelt és érintett felek szabad akarata találkozik. A megállapodás azonban előnyös is kell legyen mindkét fél számára, hiszen nyilvánvalóan ez a célja megkötésének. A Miskolci Egyetem számára előnyös a megállapodás, mert a világ egyik vezető gépjárműipari vállalkozásáról van szó, amely a piac aktív szereplőjeként alakítja és formálja a járműipar robbanómotoroktól az elektromos meghajtásig vezető útját, és ezen cégnek a kutatómunkájába, fejlesztéseibe és mindennapi termelési gyakorlatába kapcsolódhatnak be az egyetemi hallgatók és kutatók. A Starters E-Components Generators Automotive Hungary számára pedig az előnyöket abban látom, hogy a társaság részt vehet az egyetemi oktató és kutató munkában, továbbá az együttműködés révén kiválóan képzett mérnökökkel gazdagodhat.” – fejtette ki Prof. Dr. Torma András az egyetem rektora.

„Kiemelt célunk a K+F+I folyamatok elősegítése, a közös kutatások feltételeinek megteremtése és elősegítése. Egyetemünknek egyik fontos feladata a régiónkban működő vállalatokkal való együttműködés, így a Miskolci Egyetem hosszú távon számít erre stratégiai együttműködésre.” -tette hozzá Dr. Deák Csaba, kancellár.

Starters E-Components Generators Automotive Hungary Kft.-ről

A mintegy 100 éves múltra visszatekintő indítómotorok és generátorok üzletág 2003 óta van jelen Miskolcon. A vállalat autóipari termékek fejlesztésével és gyártásával foglalkozik. A folyamatos fejlődés eredményeként a legyártott termékek, és ezzel párhuzamosan a munkavállalók száma folyamatosan nőtt, a vállalat a régió egyik legfontosabb munkáltatójává vált. A fejlesztési csoport az önindítók és generátorok fejlesztésén túl közreműködik a BRM, azaz a Boost Recuperation Machine fejlesztésében is.

SEG-automotive.com

The post Miskolci Egyetem- Újdonság a járműipari képzésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Pályázat – Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny https://www.muszaki-magazin.hu/2018/10/12/palyazat-ifjusagi-tudomanyos-es-innovacios-tehetsegkutato-verseny/ Fri, 12 Oct 2018 18:25:23 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5415 A Magyar Innovációs Szövetség 2018. október 2-án, az Ericsson Magyarország székhelyén 28. alkalommal hirdette meg középiskolások számára, az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az M5 Csatorna közreműködésével, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alapból. Az eseményt Jakab Roland az Ericsson […]

The post Pályázat – Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Innovációs Szövetség 2018. október 2-án, az Ericsson Magyarország székhelyén 28. alkalommal hirdette meg középiskolások számára, az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az M5 Csatorna közreműködésével, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alapból.

Az eseményt Jakab Roland az Ericsson Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója, mint házigazda nyitotta meg. Kiemelte, hogy a Verseny remek lehetőséget biztosít kreatív fiataloknak, hogy megmutassák magukat és az ötleteiket. Dr. Palkovics László, miniszter, a Verseny fővédnöke nevében, dr. Birkner Zoltán, az NKFIH elnöke köszöntötte a meghívottakat. Kiemelte, hogy a felsőoktatás a KFI rendszer kulcsa, és többek között beszélt az Új Nemzedék Kiválóság Programról. Ennek egy alprogramja a „Tehetséggel fel!” Felsőoktatást Megkezdő Kutatói Ösztöndíj, a középiskolában versenyeredményt elérő tehetséges fiatalok számára. Ezután dr. Pakucs János a szervezőbizottság elnöke és a MISZ tiszteletbeli elnöke hivatalosan is bejelentette a 28. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt, és ismertette a feltételeket.

Főként olyan kreatív fiatalokat keresnek, akik felismertek valamilyen műszaki, természettudományos problémát, és van saját ötletük a megoldásra is. Pályázni lehet műszaki, természettudományi, környezetvédelmi, informatikai, valamint matematikai területről bármilyen innovatív alkotással, találmánnyal, kutató vagy fejlesztő, ill. tudományos munka eredményével. A kidolgozandó vagy megoldandó feladat max. 2 oldalas vázlatát e-mailben kell eljuttatni 2018. november 28-án, 15 óráig beérkezően. (A verseny részletes felhívása a www.innovacio.hu portálunkon olvasható.)

Ezt követően Ivánka Gábor, zsűritag mutatta be azt a négy fiatalt (Novák Blanka, Kákonyi Marcell, Molnár Áron, Laufer Tamás), akik rövid előadást is tartottak, mert a 2018. évben nemzetközi szinten is kiemelkedő eredményeket értek el. Dr. Bódis József, a Verseny fővédnöke, az EMMI oktatási államtitkára a jelenlévő fiataloknak konkrét tudományos kutatási területet mutatott be inspirációként. Embrió kutatásról beszélt, arról, hogyan lehet kétszeresére növelni az életképes emberi embriók számát.

A pályázatok beküldése, ill. a pályázattal kapcsolatban érdeklődni lehet:

Magyar Innovációs Szövetség, e-posta: innovacio@innovacio.hu

tel.: 06-1-430-3330, portál: www.innovacio.hu

(cím: 1116 Budapest, Fehérvári út 108-112.)

The post Pályázat – Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fiatalok szívesen lesznek mérnökök https://www.muszaki-magazin.hu/2018/08/23/fiatalok-szivesen-lesznek-mernokok/ Thu, 23 Aug 2018 19:31:32 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5062 Többen jelentkeztek és jutottak be mérnök szakokra 2018-ban a hazai felsőoktatási intézményekben, mint tavaly. Az idei felvételik adatai azt támasztják alá, hogy évről-évre – ha lassan is – növekszik az érdeklődés a műszaki- és természettudományok iránt a fiatalok körében, ami pozitív visszajelzés a magyarországi fejlesztéseket tervező ipari-és technológai vállalatoknak is. Az Együtt a Jövő Mérnökeiért […]

The post A fiatalok szívesen lesznek mérnökök appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Többen jelentkeztek és jutottak be mérnök szakokra 2018-ban a hazai felsőoktatási intézményekben, mint tavaly.

Az idei felvételik adatai azt támasztják alá, hogy évről-évre – ha lassan is – növekszik az érdeklődés a műszaki- és természettudományok iránt a fiatalok körében, ami pozitív visszajelzés a magyarországi fejlesztéseket tervező ipari-és technológai vállalatoknak is. Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség elnöke úgy látja, hogy csak a megfelelő számú és képzettségű műszaki szakembergárda révén biztosítható, hogy hazánk továbbra is vonzó célpontja legyen a tudásalapú gazdasági befektetéseknek. Dr. Ábrahám László szerint ehhez az kell, hogy folytatódjon a mostani trend és 3-5 éven belül megtriplázódjon a mérnökhallgatók száma.

Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség partneregyetemei körében végzett friss felmérése szerint 153 fővel, az egyik legnagyobb létszámú szakként indul el idén ősszel a gépészmérnöki képzés a Debreceni Egyetemen, illetve villamosmérnöki és mechatronikai mérnök szakra is 20 százalékkal többen nyertek felvételt a 2017. évi adatokhoz viszonyítva.  Ebben az évben a veszprémi Pannon Egyetemen a legnépszerűbb szakok közé került be a mezőgazdasági mérnöki (GK) és a vegyészmérnöki, valamint sokan adták be a jelentkezésüket a vegyészmérnöki, illetve a mérnökinformatikus mesterképzésre is. Hasonló eredményről számolt be a Miskolci Egyetem, ahol a tavalyi évhez képest ebben az esztendőben 15 százalékkal több hallgató került be az állami ösztöndíjas és önköltséges képzésekre a Gépészmérnöki és Informatikai Karra, továbbá jelentős mértékben – 38 százalékkal – növekedett a mesterképzésekre felvettek száma is, ami több éves rekordot jelent az intézmény történetében. A Nyíregyházi Egyetemen a gépészmérnöki alapképzési szakra felvettek száma megkétszereződött az előző évhez képest, illetve a mezőgazdasági mérnöki szakra bejutottak száma is 25 százalékkal nőtt.

„Ezeket a számokat látva ki lehet jelenteni azt, hogy biztató folyamatoknak vagyunk szemtanúi a mérnökképzés kapcsán. A növekvő hallgatószámok azt jelzik, hogy egyre több fiatal lát perspektívát ezen a területen, amit a másik oldalról visszaigazolnak a vállalatok vállalásai is. Számos hazai- és multinacionális cég valósít meg olyan beruházást, ami jelentős mérnöki kapacitásokat köthet majd le a jövőben is. Példaként hozható az Ericsson legutóbbi budapesti fejlesztése, aminek köszönhetően a svéd vállalat egyik legnagyobb kutatás-fejlesztési központja jött létre a magyar fővárosban, de említhetem az NI Hungary debreceni projektjét is, ahol közel 5,5 milliárd forint ráfordítással bővítik a cég kelet-magyarországi gyárközpontját.” – hangsúlyozta Dr. Ábrahám László, az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség elnöke.

Hozzátette, hogy ezek a fejlesztések, és a tervezett további ipari befektetések viszont csak úgy tarthatóak fent hosszú távon, ha biztosított hozzá a humán kapacitás, a megfelelő számú és képzettségű műszaki értelmiség. Ennek megfelelően mind az oktatási intézmények, mind a vállalatok számára kiemelt fontosságú feladat, hogy népszerűsítsék és felhívják a figyelmet a mérnöki szakmákban rejlő lehetőségekre. A duális képzések elindulásával a felsőoktatás és a vállalati szféra között már erős, egymást segítő kapcsolatok jöttek létre, amelyek kiváló alapot is biztosítanak ahhoz, hogy a piaci elvárásoknak még inkább megfelelő diplomásokkal lehessen feltölteni a mérnöki pozíciókat országszerte most, és az elkövetkező években is.

„Mi a programjainkkal ezeknek a közös vállalásoknak a pozitív hatásait kívánjuk jó példaként megmutatni. A Szövetség tagvállalatai is több olyan projektet indítottak útjára az elmúlt években (pld: mentor program, robotika szakkör, nagyköveti rendszer, roadshow), amelyek közelebb hozzák a fiatalokhoz a műszaki tudományokat, érdeklődést ébresztenek bennük a mérnöki pálya iránt. Örülök annak, hogy ennek a közös munkának az eredményei a beiratkozó első évesek számának növekedésében már vissza is köszönnek.” – emelte ki zárásként az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség elnöke.

www.EJMSZ.hu

 

 

The post A fiatalok szívesen lesznek mérnökök appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
IVSZ – A növekedéshez elengedhetetlenek a privát oktatási intézmények https://www.muszaki-magazin.hu/2018/08/10/ivsz-novekedesehez-elengedhetetlenek-privat-oktatasi-intezmenyek/ Fri, 10 Aug 2018 13:17:57 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5030 Az IVSZ friss kutatása visszaigazolja a cégek másfél évvel ezelőtti aggodalmait a munkaerőkínálat jövőjéről. A megfelelően képzett informatikai munkaerő hiánya a cégek számára már az új üzletek megszerzését is ellehetetleníti, ráadásul a probléma kezelésére eddig használt HR-eszközök mára hatástalanok – derül ki az Informatikai Vállalkozók Szövetségének napokban közzétett Munkaerőpiaci Tünettérkép elemzéséből. Mindez alátámasztja a Codecool […]

The post IVSZ – A növekedéshez elengedhetetlenek a privát oktatási intézmények appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az IVSZ friss kutatása visszaigazolja a cégek másfél évvel ezelőtti aggodalmait a munkaerőkínálat jövőjéről.

A megfelelően képzett informatikai munkaerő hiánya a cégek számára már az új üzletek megszerzését is ellehetetleníti, ráadásul a probléma kezelésére eddig használt HR-eszközök mára hatástalanok – derül ki az Informatikai Vállalkozók Szövetségének napokban közzétett Munkaerőpiaci Tünettérkép elemzéséből. Mindez alátámasztja a Codecool programozóiskola 2016 végi kutatásának eredményeit: akkor a megkérdezett vállalatok túlnyomó többsége (90% fölött) úgy nyilatkozott, hogy a helyzet további romlására számít.

Érdemes összehasonlítani a Codecool programozóiskola által 2016 végén publikált munkaerőpiaci kutatás jóslatait az IVSZ oktatási munkacsoportja által 2018 első felében végzett, és a napokban közzétett Munkaerőpiaci Tünettérkép megállapításaival.

2016 végén a Codecool által megkérdezett 62 cég már erős aggodalmát fejezte ki a munkaerőpiacon uralkodó állapotok, és a jövőbeni kilátások miatt. Akkor a cégek a kínálati viszonyok romlását valószínűsítették. A helyzet kezelésére alkalmazott HR-eszközök listáját a béren kívüli juttatások, a célzott fejvadászat és az employer branding vezette. Ugyanakkor megerősítették a nyilatkozó cégek, hogy keresik egyéb eszközök alkalmazásának lehetőségét, nyitottak az oktatási intézményekkel való együttműködésre.

IVSZ

1. ábra – Codecool kutatás 2016 december

IVSZ

2. ábra – Codecool kutatás 2016 december

Az IVSZ által 2018 első félévében megkérdezett 136 vállalat válaszai azt mutatják, hogy a helyzet valóban nem javult: a legnagyobb vállalatokon kívül mindenki szenved a szakképzett munkaerő hiányától, a bérversenytől és az utánpótlási lehetőségek elégtelenségétől. A problémák közül kiemelkedett az a tény, hogy immár nem működnek a toborzási és megtartási HR-eszközök. A vállalatok pedig elégedetlenek a felsoktatásból és az OKJ-s képzésekből kikerülő munkaerő hadrafoghatóságával, ugyanakkor bizonyos cégméret alatt nincs energiájuk a belső képzések erősítésére, és a képzetlen munkaerő saját igényükre alakítására. A kutatás külön ugyan nem tér ki a privát oktatási intézmények által biztosított munkaerőkínálatra, de a rangsorolt megállapításai közt említi, hogy a piac átveszi az oktatási feladatokat az államtól, és a megkérdezettek 60%-a veszi saját kezébe az utánpótlásképzést.

IVSZ

3. ábra – IVSZ kutatás 2018 első félév

„Egyértelmű, hogy kifejezetten az erre a területre specializált oktatási intézmények menthetik csak meg ezt a helyzetet” – állítja Boda József, a Codecool programozóiskola társalapítója. „Ha egy cég a piacról nem talál megfelelő felkészültségű munkavállalót, nincs ereje saját tréningekre, nem tud belemenni a bérversenybe, és nem tudja vállalni a fluktuációval és az időfaktorral járó kockázatot és cash-flow-terheket, akkor erre külsős oktatási partnercéget kell bevonnia.”

Amint arra az IVSZ elemzése is rámutat, akár egy éven túl is elhúzódhat, és nem kecsegtet garantált sikerrel, ha egy foglalkoztató önállóan toboroz és tréningez munkavállalót bizonyos feladatokra. Még akkor sem, ha kifejezetten szakirányú végzettséggel érkezik a munkahelyre egy állami képzésben részt vett hallgató. Ezzel szemben egy programozóiskola már a felvételnél alapos előszűrést végez, folyamatosan naprakészen tartja a képzési programját, és önállóan finanszírozza a képzést az elhelyezkedésig. Ami például a Codecool esetében legutóbb kifutó évfolyamuknál 100%-os sikerrátával teljesült.

 

 

 

 

The post IVSZ – A növekedéshez elengedhetetlenek a privát oktatási intézmények appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tehetséges innovátorok https://www.muszaki-magazin.hu/2018/07/28/tehetseges-innovatorok/ Sat, 28 Jul 2018 06:47:28 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4991 Három magyar az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) által jelölt vállalkozók és innovátorok között. Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) bejelentette a 2018-as EIT-díj 41 jelöltjét, akik között három magyar is szerepel. A kiválóság Európa-szerte egyre növekszik, és a jelölt vállalkozók több mint 40%-a nő. A díjátadó ünnepségre Budapesten kerül sor október 4-én, […]

The post Tehetséges innovátorok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Három magyar az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) által jelölt vállalkozók és innovátorok között.

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) bejelentette a 2018-as EIT-díj 41 jelöltjét, akik között három magyar is szerepel. A kiválóság Európa-szerte egyre növekszik, és a jelölt vállalkozók több mint 40%-a nő. A díjátadó ünnepségre Budapesten kerül sor október 4-én, az EIT éves innovációs fórumán, az INNOVEIT-en. A 41 jelölt Európa legígéretesebb vállalkozói és innovátorai. A jelöltek azért kapták a jelölést, mert mindannyian kihívásokra választ adó, úttörő termékekkel, projektekkel és szolgáltatásokkal ösztönzik az európai innovációt az éghajlatváltozás, az energia, a digitalizáció, az élelmiszer, az egészség vagy a nyersanyagok területein.

A 2018-as EIT-díjak jelöltjei az EIT-közösség által a globális kihívások leküzdésének ösztönzése keretében támogatott legsikeresebb diplomások, vállalkozók és innovátorok közül kerültek ki. A jelöltek négy kategóriában versenyeznek: az „EIT Change”, az „EIT Innovators” és az „EIT Venture”, valamint idén először az „EIT Woman” kategóriában.  Az EIT Woman-díj Európa női vállalkozói és vezetői kiválóságának és képességeinek elismerése, amely tovább ösztönzi azt a pozitív trendet, hogy még több nő dolgozzon az innováció terén. A 41 jelöltek közül most választják ki a négy díj győzteseit, akiket az EIT Budapesten, október 4-én tartott díjátadó ünnepségén jelentenek be.

innovátorok

Dirk Jan van den Berg, az EIT igazgatótanácsának elnöke hozzátette: „Az EIT igazi sikertörténetté nőtte ki magát, létrehozta Európa legnagyobb és leginkább összekapcsolt innovációs ökoszisztémáját, amelyben több mint 1000 vezető partner vesz részt, beleértve Európa számos, hatékonyan együttműködő legjobb vállalkozását, egyetemét és kutatóközpontját. Innovációs központjainkban úttörő ötletek születnek, amelyekből termékek és szolgáltatások lesznek. Ennek eredményeként több mint 1250 induló és növekvő vállalkozás kapott segítséget, amelyek több mint 890 millió euró külföldi befektetést szereztek, és több mint 6100 magasan képzett munkaerőt igénylő munkahelyet teremtettek. A díj ennek a virágzó hálózatnak az elismerése.”

Martin Kern, az EIT ideiglenes igazgatója így nyilatkozott: „Az EIT-díj Európa jövője felé nyit, mivel az EIT-közösség a legégetőbb kihívásainkra kínál megoldásokat. A jelöltjeink által bemutatott innovációk segíthetik Európát abban, hogy versenyképes, virágzó és sikeres legyen. A díj Európa legkiemelkedőbb tehetségeit mutatja be; az EIT-nél büszkék vagyunk arra, hogy ezeket a kivételes személyeket és nagyszerű csapatokat támogatjuk.”

A 2018-as EIT-díjak jelöltjeinek teljes listája itt található.

eit.europa.eu

 

 

The post Tehetséges innovátorok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Előkészületben az Országos Tudományos Diákköri Konferencia https://www.muszaki-magazin.hu/2018/07/13/elokeszuletben-az-orszagos-tudomanyos-diakkori-konferencia/ Fri, 13 Jul 2018 18:37:39 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4957 A magyar felsőoktatás hagyományosan legnagyobb, kétévente lebonyolításra kerülő hallgatói tudományos seregszemléjére, a XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferenciára kerül sor 2019 tavaszán. A 2015-ben megrendezett XXXII. OTDK Műszaki Tudományi Szekciójának sikerére alapozva az Óbudai Egyetem ismét 2019-ben a Had- és Rendészettudományi, valamint az Informatika Tudományi Szekció házigazdája lesz.  Az Országos Tudományos Diákköri Tanács, az Emberi Erőforrások […]

The post Előkészületben az Országos Tudományos Diákköri Konferencia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A magyar felsőoktatás hagyományosan legnagyobb, kétévente lebonyolításra kerülő hallgatói tudományos seregszemléjére, a XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferenciára kerül sor 2019 tavaszán.

A 2015-ben megrendezett XXXII. OTDK Műszaki Tudományi Szekciójának sikerére alapozva az Óbudai Egyetem ismét 2019-ben a Had- és Rendészettudományi, valamint az Informatika Tudományi Szekció házigazdája lesz. 

Az Országos Tudományos Diákköri Tanács, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyar Tudományos Akadémia fővédnökségével, továbbá a felsőoktatásban érintett minisztériumok és országos hatáskörű intézmények, szervezetek, alapítványok erkölcsi, szakmai, valamint anyagi támogatásával hirdette meg a XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferenciát.

Az OTDK kiemelkedő bemutatási és értékelési fórum a legkiválóbb egyetemisták és főiskolások 2017–2019-ben elért, és intézményi konferenciákon már minősített tudományos és művészeti eredményei számára. Az országos konferencia célja az, hogy ösztönözze a hallgatói tudományos és művészeti diákköri tevékenységet, támogassa a tehetséges hallgatókat és mestereiket. Adjon segítséget a kutatómunkában való továbblépéshez és a pályakezdéshez, ösztönözze a doktori képzésre történő jelentkezést.

A XXXIV. OTDK a hagyományok szerinti 16 tudományterületi szekcióban kerül megrendezésre. A szekciók szakmai tagozatokból állnak, amelyekbe legalább 6 és legfeljebb 15 pályamunka kerülhet. Megrendezésének további feltétele, hogy tagozat csak több intézmény részvétele esetén szervezhető.

A 24 hazai és határon túli felsőoktatási intézmény részvételével 2015-ben megrendezett XXXII. OTDK Műszaki Tudományi Szekciójának példátlan sikerére alapozva az Óbudai Egyetem ismét OTDK házigazda lesz: 2019-ben a Had- és Rendészettudományi, valamint az Informatikai Tudományi Szekciónak fog otthont adni.

Az Óbudai Egyetem kiemelkedő tudományos eredményeik bemutatására hívja az OTDK keretében a Had- és Rendészettudományi, valamint az Informatika tudományterület BSc és MSc képzésben tanulmányokat folytató ifjú kutatókat, a külhoni egyetemista és főiskolás önképzőkörösöket, akik a magyar országiakéval azonos szakmai feltételekkel vehetnek rész a megmérettetésen.

A konferencián részt vehetnek olyan magyarországi és külhoni középiskolások is, akik felsőoktatási intézményi konferenciákon, vagy országos középiskolás tudományos diákkonferenciákon bizonyítják kutatási eredményeiket és az OTDK-ra jelölést szereznek.

A rangos tudományos esemény magas színvonalú megrendezéséhez és díjazásához szükséges forrásokat a gazdasági élet szereplőinek támogatásával kívánja az egyetem biztosítani, mely lehetővé teszi az első-, második-, és harmadik helyezettek díjának, valamint a különdíjak adományozását.

Dr. Gáti József

www.otdk.hu

Országos Tudományos Diákköri

 

The post Előkészületben az Országos Tudományos Diákköri Konferencia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jó fizetésért és hobbiból tanulunk új szakmákat https://www.muszaki-magazin.hu/2018/06/30/jo-fizetesert-es-hobbibol-tanulunk-uj-szakmakat/ Sat, 30 Jun 2018 15:00:20 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4927 Évről – évre nő azoknak a felnőtteknek a száma, akik visszaülnek az iskolapadba, hogy új szakmát tanuljanak. Jelenleg is több ezren vesznek részt ilyen jellegű képzéseken országszerte – áll a két vezető budapesti oktatóközpont, a Focus és a Ruander friss piaci elemzésében, amelyből az is kiderül, hogy ezek közül a legkeresettebbek az informatikát érintik, de […]

The post Jó fizetésért és hobbiból tanulunk új szakmákat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Évről – évre nő azoknak a felnőtteknek a száma, akik visszaülnek az iskolapadba, hogy új szakmát tanuljanak.

Jelenleg is több ezren vesznek részt ilyen jellegű képzéseken országszerte – áll a két vezető budapesti oktatóközpont, a Focus és a Ruander friss piaci elemzésében, amelyből az is kiderül, hogy ezek közül a legkeresettebbek az informatikát érintik, de folyamatosan nő az érdeklődés a fotográfiai, grafikusi, cukrász, illetve állatgondozó kurzusok iránt is. A tanfolyamokat választókat részben a karrierváltás, a jobb állások megszerzése motiválja, de egyre többen vannak azok is, akik azért iratkoznak be, hogy hobbijuknak élve tanuljanak ki egy új szakmát. Ez utóbbinak köszönhetően az elmúlt években sokan szereztek jártasságot például a sör-és sajtkészítésben, illetve a gyümölcspálinka-gyártásban.

Hasonlóan a nemzetközi trendekhez idehaza is az informatikai vállalkozások szívják fel a legtöbb munkavállalót. Az ezen a területen működő multinacionális cégek és a gombamód szaporodó startupok, kkv-k egyaránt keresik az embereket a legkülönbözőbb pozíciókra. „2015-ben már érezni lehetett, hogy sokan szeretnének elhelyezkedni informatikai szektorban. Főleg a magas kereseti lehetőségek miatt. Azóta sincs ez másképp. Minden esztendőben folyamatosan növekszik az IT kurzusokat elvégzők száma.” – hangsúlyozta Herczeg Rudolf, a Focus és a Ruander Oktatóközpont vezetője. A szakember hozzátette, hogy korántsem arról van szó, hogy a számítógépes alapismereteket fejlesztő képzéseket kapták volna fel az emberek. Inkább a speciális igényeknek való megfelelés került előtérbe. A többség a haladó szintű táblázatkezelést, az informatikai rendszerüzemeltetést és a szoftverfejlesztést érintő képzések iránt érdeklődik. A paletta pedig folyamatosan bővül. Már az alkalmazás – és mobilfejlesztői OKJ-s végzettséget adó tanfolyamok is megjelentek a hazai felnőttképzési piacon.

„Az IT területén azok a szakmák tűnnek a jelentkezők szemében biztosnak, amelyek folyamatosan megújulnak, követik a változásokat, illetve az új trendeket.” – véli Herczeg Rudolf. A Focus és a Ruander Oktatóközpont vezetője szerint ugyanakkor csalóka lenne azt gondolni, hogy csak az informatika áll az új szakmát keresők figyelmének a középpontjában.  A biztos jövőt sokan még mindig a szakács, pincér, vagy éppen a gépi forgácsoló mesterség elsajátításában látják. Ráadásul az olyan, – utólag alaptalannak minősülő hírek – amelyek arról szólnak, hogy a Balatonnál ebben a szezonban akár egy millió forintot is lehet keresni séfként, még növelik is a karrierváltásban gondolkodók számát, akik általában egy év alatt szerezhetik meg a választott új szakmájukhoz szükséges végzettséget, de az intenzív programot választók akár hat hónap alatt is abszolválhatják a képzést.

Bár a legtöbben a jövőbeni jobb fizetések elérése miatt válogatnak a szakmák között, a tanfolyamokra jelentkezők közt egyre bővül azoknak a nőknek a száma is, akik a gyerekvállalás után keresik az utat vissza a munkaerőpiacra. A Focus és a Ruander friss piaci elemzése megállapítja, hogy ők zömmel olyan állásban gondolkodnak, amely igazodik a kicsik körüli családanyai teendőikhez. Ennek megfelelően sokuk nyitott a fogászati asszisztens, a pedagógiai és családsegítő munkatárs, vagy éppen a gyógypedagógiai segítő munkatárs képzések iránt.

Az új szakmát tanulók másik jól körülhatárolható csoportjába pedig azok tartoznak, akik kedvtelésből, új hobbijuk miatt döntenek a beiratkozás mellett. Ennek révén folyamatosan növekszik azoknak a száma is, akik szeretnék elsajátítani például a sör-és gyümölcspálinka gyártás, vagy éppen a sajtkészítés fortélyait.

Ha a jövőbe tekintünk, akkor várhatóan két szegmensnek nőhet igazán a népszerűsége a hazai felnőttoktatási piacon. Az egyrészt a jogszabályilag végzettséghez kötött szakmáké, amelyekhez egyebek mellett a szakács, a fotós, vagy akár a habilitációs kutyaképző hivatás is tartozik. Másrészt az olyan trendi, felkapott mesterségek is nagyobb figyelmet kaphatnak az elkövetkező években, mint a kézműves élelmiszeripari szakemberekké, illetve a táplálkozásra, ételérzékenységre odafigyelő szakácsoké és cukrászoké – állapítja meg a Focus és a Ruander elemzése.

www.ruander.hu

The post Jó fizetésért és hobbiból tanulunk új szakmákat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
20 éves Siemens – BME együttműködés https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/28/20-eves-siemens-bme-egyuttmukodes/ Sat, 28 Apr 2018 19:09:15 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4354 A Siemens Zrt. és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem partnersége idén a 20. évébe lépett. A két szervezet együttműködése a két évtized alatt számos innovatív hallgatói kezdeményezés megvalósítására adott lehetőséget, amelyek gyakran nemzetközi megmérettetéseken is jól szerepeltek. A különleges alkalomból az idei együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírását Joe Kaeser, a Siemens AG globális elnök-vezérigazgatója is […]

The post 20 éves Siemens – BME együttműködés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Siemens Zrt. és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem partnersége idén a 20. évébe lépett.

A két szervezet együttműködése a két évtized alatt számos innovatív hallgatói kezdeményezés megvalósítására adott lehetőséget, amelyek gyakran nemzetközi megmérettetéseken is jól szerepeltek. A különleges alkalomból az idei együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírását Joe Kaeser, a Siemens AG globális elnök-vezérigazgatója is megtisztelte jelenlétével és előadást tartott a negyedik ipari forradalom társadalmi hatásairól.

A felsőoktatási intézmények és nagyvállalatok közötti szoros együttműködés napjainkban egyre nagyobb fontossággal bír. A digitalizáció és automatizáció terjedése az iparban megállíthatatlan, ezért szükség van és lesz a jövőben is jól képzett, a legmodernebb technológiákban jártas szakemberekre. A világ egyik vezető technológiai vállalataként a Siemens mindig is nagy hangsúlyt fektetett a következő generációk szakmai fejlődésének támogatására, és arra, hogy hozzájáruljon a magyarországi mérnökképzés színvonalának emeléséhez. Ezzel a céllal indult útjára 1999-ben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel való hosszú távú partnersége, amely idén a 20. támogatási szerződés aláírásával jubileumi évébe lépett.

A két szervezet közötti együttműködés sikerét nem csak önmagában az elmúlt két évtized, hanem az ez alatt megvalósult eredményes projektek is jól mutatják. A támogatott hallgatói kezdeményezések nemzetközi megmérettetéseken elért eredményei is büszkeségre adnak okot, a 2012-es Solar Decathlon Europe innovációs versenyen például három kategóriában is dobogós lett a BME fiataljainak saját tervezésű szolárháza.

Az utóbbi évek kiemelkedő projektjei voltak:

  • 2016-ban az országban elsőként indított a Siemens duális rendszerű, műszaki mesterképzést, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel karöltve. Az Oktatási Hivatal által akkreditált képzés előnye, hogy az egyetemisták az elméleti tudást az oktatási intézmények falai között sajátíthatják el, miközben a Siemensnél a munkaerőpiac elvárásainak megfelelő gyakorlati tapasztalatra tesznek szert. A 2017 februárjában indult képzés a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara villamosmérnöki MSC szakára épül.
  • A Magnus eFusion elektromos repülőgép hajtásrendszerének kifejlesztésében meghatározó szerepet kaptak a BME volt és jelenlegi hallgatói, valamint egyetemi oktatók és kutatók is. A Magyarországon kifejlesztett elektromos hajtásrendszerekkel felszerelt kisrepülők már több száz órányi tesztrepülést tudnak maguk mögött. A fejlesztés azóta sem állt meg, a nagyközönség nemrég egy németországi légi közlekedési szakkiállításon láthatta először a legújabb, hibrid-elektromos hajtásrendszerrel felszerelt eFusion repülőgépet, amely jelenleg az egyetlen működő hibrid repülőgép a világon.
  • A műegyetemi kutatók és négy nagyvállalat, köztük a Siemens szakemberei közös munkájának támogatására jött létre tavaly a Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ is, amely lehetőséget biztosít az ígéretes kutatás-fejlesztési kezdeményezések megvalósítására.

A Siemensszel közös programokban résztvevő diákok a diplomájuk megszerzése után gyakran a vállalatcsoportnál kezdik meg szakmai pályafutásukat; a kutatás-fejlesztési csapat mérnökei között számos korábbi BME hallgató dolgozik, az evosoft Hungary pedig az egyik legnagyobb foglalkoztatója az egyetemen végzett hallgatóknak.

„Felgyorsult világunkban nem mindennapi, hogy két szervezet két évtizeden keresztül folyamatosan együttműködik. Ezért is értékes az egyetemmel folytatott partnerség, hiszen a magas színvonalú szakképzéssel és a tehetségek szakmai támogatásával közösen teremtünk értéket az egyetem hallgatóinak, az egyetemnek, a hazai iparnak és egyben Magyarországnak is.” – mondta el Dale A. Martin, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója.

Az évfordulót Joe Kaeser, a Siemens AG globális elnök-vezérigazgatójának magyarországi látogatása alkalmából tartott egyetemi előadása tette különlegessé, aki beszédében kiemelte, hogy – „A jövő alakulására akkor lehetünk a legnagyobb hatással, ha élen járunk az innovációban.”

“A Műegyetem erős, kölcsönösségen alapuló ipari együttműködések nélkül nem lenne az általunk óhajtott, megelégedettségre okot adó, rendületlen fejlődésben lévő Műegyetem. Mindebben a Siemens immár két évtizede kiemelt partnerünk. Közös eredményeink magukért beszélnek, de a jövő eredményeit a mában folyamatosan tovább kell alapoznunk, azok önmaguktól nem keletkeznek. A kapcsolatok folyamatos gondozása és bővítése, új technológiák, módszerek kifejlesztésére közös innovációs tevékenységünk sikerességének záloga”mondta Józsa János, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora.

Siemens

A Siemens 2018-ban is támogatja a BME munkáját: többek között hamarosan kiírnak egy hallgatói versenyt, idén ez alapján nyújtják majd a támogatást az elektromos repüléshez kapcsolódó, műszaki és kreatív szempontból legizgalmasabb kezdeményezéseknek. Emellett egyetemi és diákprojektek infrastrukturális támogatásában vesznek részt, segítik a hallgatók gyakornoki helyekhez és állásokhoz való hozzáférését, illetve továbbra is támogatják az egyetemi kiadványokat, innovatív hallgatói ötleteket, programokat. 

http://www.siemens.hu

The post 20 éves Siemens – BME együttműködés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Agóra és az NI közösen a digitális oktatás fejlesztéséért https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/28/az-agora-es-az-ni-kozosen-digitalis-oktatas-fejleszteseert/ Sat, 28 Apr 2018 07:07:57 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4351 Április 20-án adták át az Agóra és az NI közös együttműködésének újabb mérföldkövét jelentő Smart School rendszert az Agóra Tudományos Élményközpontban megtartott sajtótájékoztatón.  Okosteremmé alakult a tavaly átadott Agóra-NI-oktatóterem, ahol a hat és fél millió forint értékű eszközrendszer innovatív módon többek között a pedagógusok számára is lehetőséget teremt a digitális kompetenciafejlesztésre. A 30 tablet és […]

The post Az Agóra és az NI közösen a digitális oktatás fejlesztéséért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Április 20-án adták át az Agóra és az NI közös együttműködésének újabb mérföldkövét jelentő Smart School rendszert az Agóra Tudományos Élményközpontban megtartott sajtótájékoztatón.

 Okosteremmé alakult a tavaly átadott Agóra-NI-oktatóterem, ahol a hat és fél millió forint értékű eszközrendszer innovatív módon többek között a pedagógusok számára is lehetőséget teremt a digitális kompetenciafejlesztésre. A 30 tablet és egy okostábla természetesen alkalmat biztosít majd diákok oktatására is.

„Az egyik legfontosabb célunk a folyamatos megújulás – emelte ki Somogyi Béla, az Agóra ügyvezető igazgatója. – Az eszközpark fejlesztésénél és programjaink kialakításánál fontos szempont, hogy azok megfeleljenek a kor kihívásainak és a természettudományos ismereteket látványosan és hitelesen közvetítsék. Ebben folyamatosan partner és támogató az NI Hungary Kft. Jó példa erre az egymillió forint értékű inverz inga tavalyi adományozása, amelynek köszönhetően az Agóra a mérés pontosságát interaktív módon tudja érzékeltetni.

Dr. Ábrahám László, az NI Hungary Kft. ügyvezetője elmondta: „A pedagógusok számára nagy könnyebbséget jelent, ha megfelelően felkészültek a digitális írástudás terén, mert így a digitális technika fejlődésével lépést tartva adhatják át tudásukat a következő generációk számára. Ezen a területen ez az együttműködés hiánypótló jelentőséggel bír. Az ügyvezető reményét fejezte ki, hogy a Smart School rendszer révén megvalósuló oktatások hozzájárulhatnak a jövő mérnökutánpótlásának biztosításához.”

A sajtótájékoztatón az újságírók és a vendégek is kipróbálhatták az Agóra-NI okosterem eszközeit és tesztelhették tudásukat. A tervek szerint az Agóra Tudományos Élményközpontban már ősszel elindulnak az első képzések.

Az okosterem átadása jól illeszkedik a tudományos élményközpont célkitűzéseihez, a jövő generációk természettudományos oktatásának támogatása 2015 februárja – azaz megnyitása óta – az élményközpont legfontosabb küldetése. Az Agóra nemcsak Debrecenben, hanem a tiszántúli régióban is az egyik katalizátora annak a folyamatnak, amely segíti, hogy minél több fiatal megismerje a műszaki és természettudományok izgalmas világát. A tudományos élményközpont az NI Hungary Kft-vel közösen eddig csaknem 30 természettudományos rendezvénynek, például robotprogramozási versenynek adott otthont. A kiemelten jó kapcsolatnak köszönhetően harmadik évadjába lépett az általános- és középiskolások körében rendkívül népszerű NI Akadémia előadássorozat, amely 2015 novembere óta több ezer gyermeket szólított meg érdekes előadásaival. 

www.ni.com

 

The post Az Agóra és az NI közösen a digitális oktatás fejlesztéséért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Startup verseny – jelentkezés: április 27. https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/23/startup-verseny-jelentkezes-aprilis-27/ Mon, 23 Apr 2018 06:00:25 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4320 Április 27-ig jelentkezhetnek a 135000 eurós összdíjazású startup innovációs versenyekre Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) által életre hívott és támogatott EIT Health három, összesen 135000 euró díjazású startup versenyt írt ki, melyre várja egészségügyi újításokkal foglalkozó startupok, kis- és középvállalkozások jelentkezését. Az InnoStars Awards; a European Health Catapult tréning és verseny program, valamint […]

The post Startup verseny – jelentkezés: április 27. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Április 27-ig jelentkezhetnek a 135000 eurós összdíjazású startup innovációs versenyekre

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) által életre hívott és támogatott EIT Health három, összesen 135000 euró díjazású startup versenyt írt ki, melyre várja egészségügyi újításokkal foglalkozó startupok, kis- és középvállalkozások jelentkezését. Az InnoStars Awards; a European Health Catapult tréning és verseny program, valamint a HeadStart Funding segíti az egészségügy területén újító ötlettel rendelkező csapatok termékeit vagy szolgáltatásait piacképes megoldásokká fejleszteni. Az EIT Health akcelerátor és tréning programjai támogatják az innovatív ötletek üzleti vállalkozássá alakulását, segítenek az üzletfejlesztésben, a külföldi piacok meghódításában Európa vezető egészségügyi és gyógyszeripari vállalatainak, élettudományokat oktató egyetemeinek és kutató intézeteinek kiemelkedő innovatív potenciáljára és piacismeretére támaszkodva.

Az április 27-én záruló European Health Catapult tréning és verseny, startupok és spinoffok, valamint a medtech, biotech és digitális egészségügy területén dolgozó mikro- és kisvállalkozások számára indít programokat. Az EIT Health hozzáférést biztosít nemzetközi befektetői kapcsolataihoz, valamint tárgyalástechnikai tréningeket, projekt prezentációs készség-fejlesztő képzéseket nyújt, továbbá támogatja a résztvevők üzleti terveinek továbbfejlesztését.  A legjobb 15 vállalkozás részt vehet egy 2 napos bootcamp tréningen, hogy továbbfejlessze vállalkozási ismereteit és megtanulja sikeresen prezentálni projektjét, a legjobb 9 regionális döntős pedig 35000 euró vissza nem térítendő támogatásban részesül. A novemberi döntősök nyereménye az, hogy kijuthatnak az EIT Health londoni csúcstalálkozójára, ahol a három dobogós kategória győztes 20, 15 és 10 ezer eurós támogatást kap.

HeadStart Funding, melyre szintén április 27-ig lehet jelentkezni az egészséges életmód, aktív időskor és az egészségügyi ellátás javítására irányuló tevékenységet végző korai fázisban lévő kis- és középvállalkozások számára kiírt verseny. A program támogatásával felgyorsítható az innovatív termék, vagy szolgáltatás piacra lépése, valamint hitelesíthetők a termékek a leendő felhasználók, vásárlók, támogatók és partnerek körében, továbbá növelhető a befektetői tőke bevonás lehetősége.

Az InnoStars Awards verseny május 15-ig várja azon – prototípussal vagy MVP-vel (minimum viable product) már rendelkező – egészségügyi és IT projektek, startup vállalkozások és spinoffok jelentkezését, amelyek új, innovatív termékkel vagy szolgáltatással szeretnének megjelenni a piacon. A sikeres pályázók mentor programokon és tréningeken vehetnek részt, 8000 euro vissza nem térítendő támogatást kapnak üzletfejlesztésre, termék validálásra, üzleti terv írásra, és arra, hogy valódi vállalkozási tapasztalatot szerezzenek miközben bemutatják projektjüket a téma szakértőinek. A három legsikeresebben prezentáló csapat 60000 eurót nyer prototípusának továbbfejlesztésére.

Startup

Az EIT Health tréningekkel is fejleszti a startupokat

A 8 hetes Smart Ageing olyan tréning program, melynek során a résztvevők validálhatják időseknek, vagy 50 év felettieknek szánt terméküket, vagy szolgáltatásukat Európában. A digitális egészségügy, gyógyászati technológia, biotechnológia terén fejlesztett megoldásoknak segíteniük kell a krónikus betegségek kezelését, vagy a személyes részvételt az egészség önmenedzselésében, vagy funkcióvesztésből adódó problémákat, vagy az egészséges életvitel fenntartását. A tréning során több mint 500 találkozó jön létre befektetőkkel, ügyfelekkel és startupokkal.

A Venture Lab egy négy hónapos budapesti akcelerátor program inkubációs fázis előtt, inkubációs, vagy korai fázisban lévő projektek, vagy ötlet szinten lévő csapatok számára, továbbá kis- és középvállalatoknak a biotechnológia, a gyógyászati technológia, az e-egészségügy, az élettudományok és az egészségügyi szektor területén. A tréning célja a csapatok és az egyének üzleti képességeinek fejlesztése, kutatási tréningek biztosítása és az üzleti lehetőségek fejlesztésére irányuló oktatás.

A Go2China a kínai piacra lépni szándékozó, érett startupoknak szóló program, mely közelebb hozza a vállalkozásokat a kockázati tőke befektetőkhöz, az üzleti döntéshozókhoz, és a shenzeni kormányzat képviselőihez, valamint a kínai piachoz szükséges speciális ismereteket nyújt. A programra a jelentkezési határidő május 14.

 

 

The post Startup verseny – jelentkezés: április 27. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Országos döntő Az év SOLID EDGE diák tervezője versenyben https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/20/orszagos-donto-az-ev-solid-edge-diak-tervezoje-versenyben/ Fri, 20 Apr 2018 06:00:33 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4294 Egyetemisták és középiskolások együtt versenyeznek Salgótarjánban „Az év SOLID EDGE diák tervezője” címért. A milliós jutalommal járó elsőségért huszonöt tanuló, illetve hallgató, közte egy lány száll versenybe. Az SSzC és két társrendezője, a Stromfeld Aurél Gépipari, Építőipari és Informatikai Szakgimnázium és Szakközépiskola valamint a Siemens PLM nemzetközi szoftverfejlesztő céget Magyarországon képviselő, a 3D-s tervező, megmunkálás-tervező, […]

The post Országos döntő Az év SOLID EDGE diák tervezője versenyben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyetemisták és középiskolások együtt versenyeznek Salgótarjánban „Az év SOLID EDGE diák tervezője” címért. A milliós jutalommal járó elsőségért huszonöt tanuló, illetve hallgató, közte egy lány száll versenybe.

Az SSzC és két társrendezője, a Stromfeld Aurél Gépipari, Építőipari és Informatikai Szakgimnázium és Szakközépiskola valamint a Siemens PLM nemzetközi szoftverfejlesztő céget Magyarországon képviselő, a 3D-s tervező, megmunkálás-tervező, végeselem-analízissel, termelésütemezés és digitális gyártási megoldások forgalmazásával foglalkozó graphIT Kft. januárban hirdette meg felhívását. „Az év SOLID EDGE diák tervezője 2018!” 3D CAD tervezési versenyt – értékes nyereményekért. A fődíj havi százezer forintos ösztöndíj egy egész éven át, a második helyezett havi ötvenezer forintos graphIT-Solid Edge ösztöndíjat kap, de a harmadik helyezett Solid Edge haladó tanfolyamon való részvételi lehetősége, illetve az értékes tanfolyami- és tárgynyeremények egyaránt felkeltették úgy a középiskolások, mint a főiskolások, illetve egyetemisták érdeklődését. Az országos döntőn 25-en küzdenek a 3D CAD tervezői versenyben. Zalaegerszegről, Szolnokról, Kecskemétről és a fővárosból is érkeznek versenyzők a nógrádi megyeszékhelyre, a házigazda Stromfeld hat diákját kvalifikálta a Siemens világszerte használt tervezői programjára épített vetélkedésre. A megnyitót csütörtök reggel 9-kor tartják a Stromfeldben, a kétnapos versenyre számos kiegészítő-programmal is készültek a házigazdák: a Bányamúzeum és a Somoskői-vár megtekintésén túl az Etes Pálinkaházba szervezett folklórműsoron keresztül a régió értékeibe nyújtanak betekintést.

SOLID EDGE

A Salgótarjáni Szakképzési Centrum a versenynek otthont adó intézmény két oktatótermét erre az alkalomra nagyteljesítményű számítógépekkel újította meg, a szoftverek telepítését az intézmény informatikusai és a Stromfeld mérnök-tanárai installálták. Az országos verseny a duális képzésben fontos szerepet játszó vállalkozások figyelmét is fölkeltette, a Stromfeld-napokhoz igazított programon interaktív előadásokkal színesített kiállításon mutatkozik be több cég is, melyek remélik, hogy azok a fiatal informatikai szakemberek, akik műszaki, gyártásismereti tudással is rendelkeznek, munkatársaik lesznek majd hamarosan. A verseny zárása és eredményhirdetése pénteken valamivel 12 óra után várható.

www.graphit.hu

The post Országos döntő Az év SOLID EDGE diák tervezője versenyben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Útjára indult az Országos SOLIDWORKS Diákverseny https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/15/utjara-indult-az-orszagos-solidworks-diakverseny/ Sun, 15 Apr 2018 13:00:30 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4280 Idén első alkalommal került megrendezésre a SOLIDWORKS diákverseny, amelyen az ország legjobb diák CAD modellezőit kerestük. A versenyt két kategóriában hirdette meg az EuroSolid Kft. egyetemi/ főiskolai, valamint szakközépiskolás diákok számára. A pályaművekkel egyénileg, illetve csapattal is lehetett pályázni. A versenyen indulóknak első körben egy használati tárgyat kellett megtervezniük és február 28-ig leadniuk. A beküldött […]

The post Útjára indult az Országos SOLIDWORKS Diákverseny appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén első alkalommal került megrendezésre a SOLIDWORKS diákverseny, amelyen az ország legjobb diák CAD modellezőit kerestük.

A versenyt két kategóriában hirdette meg az EuroSolid Kft. egyetemi/ főiskolai, valamint szakközépiskolás diákok számára. A pályaművekkel egyénileg, illetve csapattal is lehetett pályázni. A versenyen indulóknak első körben egy használati tárgyat kellett megtervezniük és február 28-ig leadniuk. A beküldött anyagok közül a zsűri értékelése alapján kategóriákként a legjobb 7 pályamunkát beküldőt hívta meg a második fordulóba.

A döntőre március 29-én került sor a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Öveges József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájának Fehérvár úti gyakorló intézményében. A versenyre 26 iskolából több mint 50 diák jelentkezett, akik közül a döntőbe 14 iskola 32 diákja jutott be.

A rendezvényt az EuroSolid munkatársa Csépe Teodor és a cégvezetője Wiesler Zoltán nyitották meg, akik vázolták a verseny menetét és a programot, majd pár szót szóltak a cégről, a verseny céljáról és fontosságáról, valamint partnereikről és a verseny támogatóiról (Borsodi Műhely Kft., 3dConnexion).

Óra indul!

A megnyitó után a diákok belekezdtek a feladatok megoldásába, amelyre 1,5 órájuk volt. A verseny két etapban zajlott, először az egyéni indulók mérhették össze tervezői tudásukat majd egy rövid szünet után a csapatok következtek. A versenyt a EuroSolid szakemberei ifj. Gergő Ferenc, Szatmári Tamás és Almás József felügyelték és válaszoltak a versenyfeladat kapcsán felmerülő kérdésekre. Az éppen nem versenyző résztvevőknek pedig Hetyei Csaba tartott bemutatót a SOLIDWORK szimulációs megoldásairól.

A versenyfeladatok kiértékelése után a díjakat Csépe Teodor adta át a SOLIDWORKS verseny résztvevőknek.

Szakközépiskola egyéni kategóriában

  1. helyezett: Debreceni Gábor, Budapesti Ganz Ábrahám
  2. helyeztett: Balogh Levente, Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma
  3. helyezett: Antalics Márk, Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma

Szakközépiskola csapat kategóriában

  1. helyezett: Vágner Zoltán, Radócz Kristóf, Nagy Imre, Karsai Norbert, DSZC Mechwart András Gépipari és Informatikai Szakgimnáziuma
  2. helyezett: Bánhídi Erik, Varga Bence, Pécsi Szakképzési Centrum Mohácsi Radnóti Miklós Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája
  3. helyezett: Nagy László, Hoschek Dávid, Jassa Csaba, Tatabányai Szakképzési Centrum Bláthy Ottó Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma

Egyetem/ főiskola egyéni kategóriában

  1. helyezett: Jósvai Dániel, Budapesti Műszaki Egyetem
  2. helyezett: Nádasi Gábor, Budapesti Műszaki Egyetem
  3. helyezett: Ritter Ákos, Nyíregyházi Egyetem

Egyetem/ főiskola csapat kategóriában

  1. helyezett: Domokos Áron, Nagy Barnabás, Soproni Egyetem
  2. helyezett: Erdélyi Csaba, Steiger Péter, Tarkó István Ádám, Márton László, Nyíregyházi Egyetem
  3. helyezett megosztva: Kovács Olivér, Zalavári Dávid, Széchenyi István Egyetem

Nemes Csaba, Nemes Zsolt, Debreceni Egyetem

Nagy örömünkre szolgált a verseny megrendezése és a sok érdeklődő, mert ezt az eseményt kiváló lehetőségnek tartjuk a diákok és iskolák számára a kapcsolatépítésre, valamint a tanulók képességeinek felmérésére és visszajelzésére. Bízunk benne, hogy hagyományt teremtve jövőre hasonlóan jó hangulatban, izgalmakban és nyereményekben gazdag SOLIDWORKS versenyt tarthatunk, amelyen még több diák, iskola és ipari szereplő vesz majd részt.

Találkozzunk jövőre a SOLIDWORKS 2019 diákversenyen!

EuroSolid Facebook album

 

The post Útjára indult az Országos SOLIDWORKS Diákverseny appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Falling Walls Lab – a jövő magyar innovátorait keresik https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/12/falling-walls-lab-jovo-magyar-innovatorait-keresik/ Thu, 12 Apr 2018 18:58:07 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4247 Május 2-áig lehet jelentkezni világ egyik legnagyobb innovációs versenyének magyarországi előválogatójára, a Falling Walls Lab-re. Idén június 12-én a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem ad otthont a rangos nemzetközi tudományos és innovációs verseny, a Falling Walls Lab hazai előválogatójának. A megmérettetésre olyan fiatal egyetemi hallgatók, kutatók vagy vállalkozók jelentkezését várják, akiknek van egy korszakalkotó ötlete, […]

The post Falling Walls Lab – a jövő magyar innovátorait keresik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Május 2-áig lehet jelentkezni világ egyik legnagyobb innovációs versenyének magyarországi előválogatójára, a Falling Walls Lab-re.

Idén június 12-én a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem ad otthont a rangos nemzetközi tudományos és innovációs verseny, a Falling Walls Lab hazai előválogatójának. A megmérettetésre olyan fiatal egyetemi hallgatók, kutatók vagy vállalkozók jelentkezését várják, akiknek van egy korszakalkotó ötlete, amivel jobb hellyé tennék a világot. Az elképzelés lehet kutatási téma, társadalmi célú kezdeményezés vagy találmány is, melyet a magyarországi válogatón 3 percben adhatnak elő, az akadémikusokból, és sikeres piaci szakemberekből álló zsűri előtt. A verseny győztese lehetőséget kap arra, hogy idén novemberben, a verseny berlini döntőjében is bemutathassa fejlesztését több mint 50 ország versenyzői mellett. A három abszolút győztes részt vehet a Falling Walls Konferencián, amelyen a tudomány és az innováció világszerte elismert képviselőiből álló – Nobel-díjasok, akadémikusok, vállalatvezetők stb. – zsűri előtt is bemutathatja fejlesztését, és meggyőzheti őket arról, hogy eredményeibe érdemes befektetni.

A BME május 2-ig várja azoknak a lelkes, tudomány és innováció területén kimagasló eredményeket elérni vágyó pályázóknak a jelentkezését, akik jelenleg alap- vagy mesterképzésben vesznek részt, vagy akiknek alapdiplomájuk megszerzése óta nem több, mint 10 év telt el, vagy a mesterdiplomájuk megszerzése óta nem több, mint 7 év telt el, vagy PhD fokozatukat az elmúlt 5 évben szerezték meg.

A pályázók az élet bármely területén felmerülő probléma megoldásával foglalkozhatnak; az egyetlen fontos kritérium, hogy a benyújtott pályamunka kutatási eredményének legyen jelentős gazdasági vagy társadalmi haszna.  „A Falling Walls egy soha vissza nem térő lehetőség a fiatal innovátorok számára, akik valami maradandót szeretnének alkotni a tudományos életben, vagy korszakalkotó újításokra törekednek a saját működési területükön” – mondta Levendovszky János. A BME Szenátus Tudományos Bizottságának elnöke hozzátette, a megmérettetés célja egyrészt az, hogy a fiatal tehetségek elismert tudósokkal, innovátorokkal találkozzanak, másrészt pedig, hogy híd létesüljön a kommunikációban a tudománypolitikai és a gazdasági döntéshozók, valamint a tudományos közélet szereplői között. Ezek a rapid összefoglalók arra késztetik az előadókat, hogy érthetően és tömören fogalmazzanak, ezáltal könnyen befogadhatóvá téve egy-egy projekt hasznosságát azok számára is, akiknek nincs megfelelő jártasságuk az adott szakterületen. Az efféle közlés fontos szemléletformáló eszköz és nagy kihívást is jelent, miközben sok múlik a bemutatott prezentáció tartalmán és következtetéseinek újszerűségén egyaránt – tette hozzá a professzor.

A Falling Walls Lab Budapest hazai döntőjére 2018. június 12-én, a BME K épületének dísztermében kerül sor, ahol a zsűri tagjaként jelen lesz többek között a tavalyi forduló győztese is.

További információ: http://www.bme.hu/falling-walls

Jelentkezés a versenyre: http://falling-walls.com/lab/applyold?location=6

 

A tavalyi verseny legjobb pillanatai:

The post Falling Walls Lab – a jövő magyar innovátorait keresik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
26. Innovációs Nagydíj https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/07/26-innovacios-nagydij/ Sat, 07 Apr 2018 09:00:39 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4204 Átadták a 2017-es hazai innovációkat elismerő díjakat március végén az Országházban. A 2017. évi Magyar Innovációs Nagydíj, valamint további öt innovációs díj került átadásra. A tudósokból, elismert gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság, élén az Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökével, Pálinkás Józseffel, elsősorban a gazdasági mutatók – az elért többleteredmény, többlet-árbevétel – és a társadalmi […]

The post 26. Innovációs Nagydíj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Átadták a 2017-es hazai innovációkat elismerő díjakat március végén az Országházban. A 2017. évi Magyar Innovációs Nagydíj, valamint további öt innovációs díj került átadásra.

A tudósokból, elismert gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság, élén az Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökével, Pálinkás Józseffel, elsősorban a gazdasági mutatók – az elért többleteredmény, többlet-árbevétel – és a társadalmi hasznosság alapján választotta ki a 2017-es év kiemelkedő innovációs teljesítményeit.

A 2017. évi Magyar Innovációs Nagydíjat a Richter Gedeon Nyrt. kapta a cariprazine (Vraylar®/Reagila®), egy új originális magyar gyógyszer kifejlesztéséért. Ennek a termék innovációnak a legfontosabb jellemzője, hogy ez az első olyan originális, hazai kutató és fejlesztő szakemberek által feltalált, a későbbiekben partner bevonásával kifejlesztett, majd döntően hazánkban gyártott gyógyszer, amely a világ gyógyszerpiacának több, mint 70%-án forgalombahozatali engedéllyel rendelkezik. A cariprazine gyártmány magyar originális készítmény, amit a Richter Gedeon Nyrt. valósított meg a tudományos kutatástól a fejlesztésen és gyártáson át az értékesítésig bezárólag. Ezzel a magas színvonalú innovációval és az így létrejött termékkel a hazai gazdaság és a hazai gyógyszeripar szempontjából is kiemelt jelentőségű eredményt ért el a Richter Gedeon Nyrt.

Innovációs Nagydíj

A Nemzetgazdasági Minisztérium 2017. évi Ipari Innovációs Díjában a MOL Nyrt. részesült az XXL Diesel – speciális, csökkentett emissziójú üzemanyag kifejlesztéséért a nehéz gépjárművek számára. Az XXL Diesel nagyméretű dízelmotorokban történő felhasználásakor akár 2-4%-os üzemanyag megtakarítás érhető el, amely ugyanekkora mértékben csökkenti a gépjárművek CO2-kibocsátását a hagyományos gázolajhoz viszonyítva. A MOL Nyrt. 2017-ben az XXL Diesel értékesítéséből elért árbevétele több mint 46 milliárd forint, többletbevétele pedig 562 millió forint volt.

A Földművelésügyi Minisztérium 2017. évi Agrár Innovációs Díjában a KITE Zrt. részesült az időjárás független starter trágyázási rendszerért. A cég 2012-ben kezdte meg egy saját rendszer fejlesztését, amely megoldást nyújt azon gazdálkodók részére, akik új vetőgép-beruházás következtében mikrogranulátum-szóró adapter hiányával állnak szemben. 5 év átlagában elmondható, hogy átlagos időjárási körülmények között 3-5%-al, száraz tavasz esetén 8-12%-al haladja meg a hagyományos mikrogranulált starter műtrágyák hatékonyságát.

A Földművelésügyi Minisztérium 2017. évi Környezetvédelmi Innovációs Díjban a Gremon Systems Zrt. részesült a Trutina – növény súlymérésen alapuló, növény aktivitást valós időben megmutató, technológiai döntéstámogató rendszerért. A rendszer segítségével nyert információk egyedülálló lehetőséget biztosítanak a növényházi termelésben dolgozók számára, hogy valós időben lássák a növény viselkedését az adott körülmények között. A Trutina rendszer felhasználói vizet, energiát, műtrágyát takaríthatnak meg, javítani tudják a megtermelt termékek minőségét és növelni tudják a hozamot.

A Magyar Innovációs Szövetség 2017. évi Startup Innovációs Díjában a Shapr3D Zrt. részesült a Shapr3D, 3D tervező alkalmazásért. A Shapr3D (shapr3d.com) által fejlesztett 3D tervező és modellező alkalmazás egy 3D modellező, amelyet kifejezetten a legújabb generációs Apple tabletre, az iPad Pro-ra terveztek és optimalizáltak. A terméket jelenleg a világ közel 180 országában használják. Köztük olyan nagy cégek használják a munkájukhoz, mint a Jaguar Land Rover, a PIXAR, a BOSE vagy épp az Apple. De ezen kívül használják építészek, designerek, mérnökök, az autóipar és egy nagy repülőgéptervező cég is.

Kiemelt elismerésben részesítették az Optika Mérnökiroda Kft. új fejlesztésű, multispektrális és fluoreszcens LED megvilágítások ipari képfeldolgozási rendszerét, mely az ipari képfeldolgozás területén jelent fejlesztést.

Szintén elismerésben részesítették a Filamania Kft. biopolimerekből előállított, ipari igényeket kielégítő 3D nyomtatási alapanyagait is. Az energetika területéről a HeatVentors fázisváltó anyaggal töltött hőenergia tárolóját is díjazták.

A XXVI. Magyar Innovációs Nagydíj pályázati felhívásra összesen 29 pályamű érkezett be, amelyek közül a bírálóbizottság 19 innovációt ismert el sikeres, 2017-ben megvalósult teljesítményként.

  1. Magyar Innovációs Nagydíj

A Magyar Innovációs Szövetség által alapított, a Magyar Innovációs Alapítvány által meghirdetett díjat az az intézmény, illetve vállalkozás kapja, amely az elmúlt évben a legnagyobb jelentőségű, nagy hasznot hozó innovációt valósította meg. A 2017. évi díjakat magas színvonalú teljesítményekkel érdemelték ki a díjazottak.

Innovációs Nagydíj

 

www.innovacio.hu

The post 26. Innovációs Nagydíj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>