karbonmentes – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Mikrogriddel karbonmentesít a Siemens https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/20/siemens-mikrogrid-karbonmentes/ Tue, 20 Dec 2022 06:00:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23373 Az olasz Siemens-központ 50 százalékkal csökkentette CO2-kibocsátását, 2030-ra pedig elérheti a nettó szénmentes működést az okos energiafelhasználást biztosító mikrogrid technológiával. A Siemens karboncsökkentési programjában világszerte energiahatékony megoldásokat vezet be irodaházaiban és gyáraiban, hogy elérje ambiciózus klímacéljait, így más országokhoz hasonlóan Olaszországban is élen jár a villamosítás terén. A milánói Siemens-komplexum mikrogridje az épületek helyi energiahálózataként […]

The post Mikrogriddel karbonmentesít a Siemens appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az olasz Siemens-központ 50 százalékkal csökkentette CO2-kibocsátását, 2030-ra pedig elérheti a nettó szénmentes működést az okos energiafelhasználást biztosító mikrogrid technológiával.

A Siemens karboncsökkentési programjában világszerte energiahatékony megoldásokat vezet be irodaházaiban és gyáraiban, hogy elérje ambiciózus klímacéljait, így más országokhoz hasonlóan Olaszországban is élen jár a villamosítás terén.

A milánói Siemens-komplexum mikrogridje az épületek helyi energiahálózataként az elosztott energiatermelésre támaszkodik, és a termelt áram maximális felhasználásáról gondoskodik. A megoldás a helyi energiatermelés és -fogyasztás kifinomult felügyeletével és egyensúlyozásával a nemzeti energiahálózatra nehezedő nyomást is csökkenti.

Egy megawattot meghaladó összkapacitásával a mikrohálózat jól példázza, hogy innovatív technológiákkal akár közepes méretű területek energiaigénye is kiszolgálható fenntartható módon. A mintegy 1800 ember munkahelyének otthont adó Casa Siemens alapterülete például 32 ezer négyzetméter, közel akkora, mint négy és fél futballpálya mérete.

Precíz energiaoptimalizálás a felhőből

Mikrohálózatát a milánói központ a felhőalapú DEOP megoldással monitorozza és irányítja, amelyet a Siemens az elosztott energiaforrások optimalizálására fejlesztett ki. A könnyen kezelhető alkalmazás a mikrogridre csatlakozó összes eszközről és rendszerről adatokat gyűjt, és azokat a Siemens Desigo épületfelügyeleti megoldásának adja át. A Desigo kezeli a fűtés, a szellőztetés, a légkondicionálás, a beléptetés és a tűzmegelőzés feladatait, valamint algoritmusokat készít az energia-alrendszerek és a fogyasztás optimalizálásához. A DEOP ezáltal hozzásegíti a mikrohálózatot a lehető legnagyobb hatékonyság és fenntarthatóság eléréséhez.

A tervezés során végzett elemzések szerint az épületegyüttes napi átlagos energiaigénye a téli időszakban 850, nyáron pedig 1300 kilowatt. A mikrohálózatban telepített napelemes (PV) és trigenerációs rendszerek – az áramtermelés során környezetükből hőt elvonó, a hulladékhőt újrahasznosító, azaz hűtő-fűtő generátorok – kapacitása pedig 1163 kilowatt. Áramellátás tekintetében a Casa Siemens így nagyrészt önellátó. Mi több, a milánói központ a PV rendszereivel termelt áram 4 százalékát – éves szinten nem kevesebb mint 40 ezer kilowattóra tiszta energiát – a nemzeti energiahálózatba tölt. A napelemek ugyanis hétvégén is termelnek, amikor az épületek energiaigénye minimális.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mikrogriddel karbonmentesít a Siemens appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2040-re akár meg is épülhet az első űrnaperőmű https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/31/urnaperomu-uk-beruhazas/ Thu, 31 Mar 2022 05:30:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19526 Az 5 kilométeres eszköz a Föld körül keringene, és rádióhullámokként továbbítaná az energiát a Földre. Mintegy 16 milliárd fontos beruházást indított Nagy-Britannia, mellyel 2050-re karbonmentes energiaellátást szeretnének elérni a szigetország számára – írja a Rakéta.hu cikkében. A jelen megbízás lenne, aminek megvalósíthatóságáról a Frazer-Nash Consultancy tanácsadócég közölte az eredményeiket. A projektet a Space Energy Initiative vezeti. Az űrnaperőmű napelemei egy közel 5 kilométer hosszú […]

The post 2040-re akár meg is épülhet az első űrnaperőmű appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az 5 kilométeres eszköz a Föld körül keringene, és rádióhullámokként továbbítaná az energiát a Földre.

Mintegy 16 milliárd fontos beruházást indított Nagy-Britannia, mellyel 2050-re karbonmentes energiaellátást szeretnének elérni a szigetország számára – írja a Rakéta.hu cikkében. A jelen megbízás lenne, aminek megvalósíthatóságáról a Frazer-Nash Consultancy tanácsadócég közölte az eredményeiket. A projektet a Space Energy Initiative vezeti.

Az űrnaperőmű napelemei egy közel 5 kilométer hosszú objektumként állnának Föld körüli pályára. A tükrök 1,7 kilométer szélességben irányítanák a napsugarakat 60 ezer napelemre. Az energia rádióhullámok formájában visszasugárzódna a Földre, ahol egy tengerre telepített nagyméretű antenna fogná a jelet. Az erőmű a számítások szerint egy atomerőművel azonos mennyiségű energiát lenne képes kitermelni.

Az összeszerelésre a nagy méret miatt várhatóan az űrben kerül sor. Sok technológiai kérdés még válaszra vár, de az eddig publikált eredmények alapján az első ilyen naperőmű 2040-re készülhet el.

Forrás: Időkép

The post 2040-re akár meg is épülhet az első űrnaperőmű appeared first on Műszaki Magazin.

]]>