kapacitás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 10:26:37 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Jelentős fejlesztés mellett döntött a Siemens https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/26/siemens-jelentos-fejlesztes/ Mon, 26 Jun 2023 05:00:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25825 2 milliárd euróból fejleszti gyártókapacitásait a német technológiai vállalat. Tovább erősíti gyártási és innovációs kapacitását a Siemens. A növekedés fenntartását célzó, globális beruházási program keretében high-tech gyárat létesítenek Szingapúrban, új innovációs laborok jönnek létre, valamint bővítik a felhasználókat segítő oktatási hálózatot is. A gyártókapacitások megerősítését a Siemens Európában kezdte: bővítenek a csehországi Trutnov, valamint az […]

The post Jelentős fejlesztés mellett döntött a Siemens appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2 milliárd euróból fejleszti gyártókapacitásait a német technológiai vállalat.

Tovább erősíti gyártási és innovációs kapacitását a Siemens. A növekedés fenntartását célzó, globális beruházási program keretében high-tech gyárat létesítenek Szingapúrban, új innovációs laborok jönnek létre, valamint bővítik a felhasználókat segítő oktatási hálózatot is.

A gyártókapacitások megerősítését a Siemens Európában kezdte: bővítenek a csehországi Trutnov, valamint az ipar 4.0 technológia zászlóshajójának tekinthető németországi Ambergnél lévő üzemben is, de az amerikai és ázsiai piacokon szintén. A szingapúri üzem felépítése mellett a kínai Csengdu-ban működő digitális gyárat tovább skálázzák, illetve Shenzhenben K+F központot hoznak létre.

A mostani bejelentéstől függetlenül K+F tevékenységeit is erősíti a vállalat: az idei évben várhatóan 0,5 milliárd euróval többet, azaz 6 milliárd eurót fog költeni a szimuláció, a mesterséges intelligencia és a teljesítményelektronika fejlesztését egyaránt célzó feladatokra. Hangsúlyt helyez a Siemens a kooperációkra is: a német cég nemrég közölte, hogy a Microsoft-tal partnerségben, a ChatGPT segítségével felgyorsítja az ipari alkalmazásokhoz szükséges kódok megírását, valamint az NVIDIA-val közösen ipari metaverzumot épít, mellyel tovább gyorsítható a gyárak és infrastruktúrák tervezése, felépítése, és tovább optimalizálható ezek működtetése.

A Siemens digitalizációra és fenntarthatóságra összpontosító stratégiáját a piac is visszaigazolja: rendre bővülő megrendelésállományról számol be a vállalat. Legutóbbi negyedéves gyorsjelentésében például 14%-os árbevétel-növekményről riportolt, megrendeléseket 23,6 milliárd euró értékben regisztrált, így a rendelési backlog (teljesítendő megrendelések) összege elérte a 105 milliárd eurót.

A Siemens-csoport ez alapján ismét megemelte éves előrejelzését: az üzleti év egészére immár 9-11% közötti árbevétel-növekedést vár.

A vállalatcsoport világszerte 316 ezer főt foglalkoztat.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Jelentős fejlesztés mellett döntött a Siemens appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
900 millió forintos fejlesztés a Schneider Electric gyöngyösi gyárában https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/16/schneider-electric-gyongyos/ Tue, 16 May 2023 05:30:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25185 Összesen több mint kétmillió euró, vagyis 900 millió forint értékben hajt végre fejlesztéseket gyöngyösi üzemében a Schneider Electric, amelyek révén a piaci igényekhez alkalmazkodva jelentősen bővül a gyár kapacitása. A beruházást indokolja az is, hogy hatalmas a kereslet a létesítményben gyártott Canalis áramvezető sínekre, amelyekkel a kábeles megoldáshoz képest lényegesen gyorsabban telepíthetők az ipari berendezések, […]

The post 900 millió forintos fejlesztés a Schneider Electric gyöngyösi gyárában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Összesen több mint kétmillió euró, vagyis 900 millió forint értékben hajt végre fejlesztéseket gyöngyösi üzemében a Schneider Electric, amelyek révén a piaci igényekhez alkalmazkodva jelentősen bővül a gyár kapacitása.

A beruházást indokolja az is, hogy hatalmas a kereslet a létesítményben gyártott Canalis áramvezető sínekre, amelyekkel a kábeles megoldáshoz képest lényegesen gyorsabban telepíthetők az ipari berendezések, illetve kedvezőbb ár/érték arányt képviselnek. A beruházások megvalósítása során a fenntarthatósági szempontok is kiemelt figyelmet kaptak.

Több komoly beruházást is megvalósít idén gyöngyösi gyárában a Schneider Electric, összesen 900 millió forint értékben. Az egyik nagy fejlesztés eredményeként egy, a csúcstechnológiát képviselő élhajlító berendezést helyeztek üzembe, amely év elején kezdett működni a létesítményben. A 100 millió forintos 250 ezer eurós gép a gyár fő terméke, a Canalis áramvezető sín előállításában játszik fontos szerepet. Az új berendezés az eddig használt és továbbra is üzemelő géphez képest közel kétszer annyi élhajlítást képes elvégezni egy műszak alatt. Az új élhajlító kiválasztásánál az energiahatékonyság is kiemelt szempont volt, az energiaigénye nagyjából feleakkora, mint a régebbi gépé.

Az új élhajlító berendezés révén megnyílt kapacitás-bővítési lehetőség kihasználása érdekében a gyöngyösi üzemben 52 millió forintból egy egyéni igényekre fejlesztett lemez szeparátort is üzembe helyeznek. Mivel a még egyszerűbb telepíthetőség érdekében módosult a Canalis áramvezető sínek dizájnja, az összeszerelő állomásokon is változtatásokat kell végrehajtani. A folyamat részeként 16 millió forintból módosítják a gyártósor továbbító görgőit, további 24 millió forintot pedig a szegecselőfejek átalakítására fordítanak. Emellett 108 millió forintból készül egy speciális fröccsöntő szerszám az új dizájnt kapott csatlakozó blokk gyártásához. Ezek a fejlesztések várhatóan idén augusztusban valósulnak meg.

Fontos változás a gyöngyösi üzem életében, hogy a korábban külső beszállító által készített csatlakozóelemek – ún. junction block – gyártása is „házon belülre” kerül. Ennek érdekében egy összességében 280 millió forintos fejlesztést valósítanak meg, melynek része egy présgép beszerzése 160 millió forintért, egy speciális szerszám megvásárlása 28 millió forintért, a fennmaradó összeget pedig a gyártáshoz szükséges egyéb infrastruktúra kialakítására fordítják. A tervek szerint ezt a beruházást is idén augusztusban zárják le.

A Schneider Electric gyöngyösi gyárában két gyártósoron új hegesztőgépeket helyeznek üzembe a tervek szerint még idén nyáron. A két berendezés összesen 320 millió forintba kerül, a fejlesztés révén pedig az érintett két gyártósor termelési kapacitását mintegy 7 százalékkal tudják majd növelni. Az új hegesztőgépeket a Schneider Electric egyedi igényei alapján fejlesztették, többek között a cég által gyártott szervótechnikákat is beépítették az eszközökbe, illetve kamerás visszaellenőrző rendszer is támogatja majd a gépkezelőket a munkájuk során.

„Az idei fejlesztéseink eredményeként jelentős mértékben bővül majd a kapacitásunk, amire szükség is van, mivel hatalmas a kereslet az általunk gyártott áramvezető sínekre. Ez érthető is, hiszen a kábeles megoldáshoz képest lényegesen gyorsabban telepíthetők velük az ipari berendezések, illetve kedvezőbb ár/érték arányt képviselnek. A beruházások során a fenntarthatóság kiemelt fontosságú szempont volt, a legmodernebb technológiát képviselő, energiahatékony eszközöket szereztünk be, illetve az Ipar 4.0 koncepció jegyében hegesztőgépeinket például bekötjük központi hálózatunkba, így folyamatosan nyomon tudjuk követni az alkatrészek állapotát”

– mondta el az új fejlesztések kapcsán Siliga Tünde, a Schneider Electric gyöngyösi üzemének gyárigazgatója.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 900 millió forintos fejlesztés a Schneider Electric gyöngyösi gyárában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A csúcsteljesítménynek nincs koordinátája https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/12/savaria-ipartechnika-csucsteljesitmeny/ Wed, 12 May 2021 07:33:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15009 A tömegtermelésnél, hétköznapi alkatrészeknél a megbízók gyakran a földrajzilag legközelebbi szolgáltatót választják, mert a minél kisebb távolság nemcsak a költséget csökkenti, de megkönnyíti az együttműködést és az ellenőrzést is. Ezzel szemben a legnagyobb hozzáadott értékkel dolgozó vállalatok nem egyszer más kontinensekről is kapnak megrendeléseket. Esetükben ugyanis sokkal fontosabb a szaktudás, a sebesség, a minőség és […]

The post A csúcsteljesítménynek nincs koordinátája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A tömegtermelésnél, hétköznapi alkatrészeknél a megbízók gyakran a földrajzilag legközelebbi szolgáltatót választják, mert a minél kisebb távolság nemcsak a költséget csökkenti, de megkönnyíti az együttműködést és az ellenőrzést is.

Ezzel szemben a legnagyobb hozzáadott értékkel dolgozó vállalatok nem egyszer más kontinensekről is kapnak megrendeléseket.

Esetükben ugyanis sokkal fontosabb a szaktudás, a sebesség, a minőség és a csúcstechnológia alkalmazása, különösen, hogy jellemzően egyedi darabokról, illetve prototípusokról van szó. Egy ilyen elit csapat dolgozhat akár Gencsapátiban is, akkor is világhírű lesz a szakmában. Pont, mint a Savaria Ipartechnika Kft.

 Egy fémmegmunkáló cég sokféleképpen lehet sikeres, de a 2008-ban alapított Savaria Ipartechnika sorsát meghatározta, hogy a mérnöki munka, az egyedi gépek tervezése volt a fő tevékenységük. Ez nagyon hamar, az igények és a kivitelezőkkel kapcsolatos tapasztalatok alapján kiegészült saját gyártással, és ez a „felállás” a folyamatos bővülés ellenére is változatlan, gyakorlatilag a cég sikerének záloga. Elsősorban tehát nem gyártók, hanem kreatív mérnökök, a magas követelményekhez igazított gyártókapacitással.

A munkájukra jellemző, hogy főként Tier 1-es autóipari beszállítók számára terveznek és gyártanak elsősorban prototípusokat, illetve egyedi gépeket, alkatrészeket. Bár az egy-egy járműalkatrész gyártásához, ellenőrzéséhez szükséges készülékek rendelésénél a megbízók gyakran több beszállító között osztják el a munkát, csökkentve a kitettséget, a Savaria esetében rendszeres, hogy az adott esetben száznál is többféle készülékre kiterjedő rendelést egy csomagban rájuk bízzák, méghozzá egyre több típusnál, évek óta.

A bizalomra természetesen rá is kell szolgálni. Azzal a nagyjából 20 partnerrel, akiknek rendszeresen dolgoznak, stratégiai együttműködésben állnak, és mindig számíthatnak egymásra. Mindig van kapacitás akár egy azonnali munkára is. Ennek természetesen van néhány előfeltétele, melyeket az évek során, tudatos tervezéssel alakítottak ki.

A Savaria Ipartechnika állománya javarészt magasan képzett szakmérnökökből és technikusokból áll, akik hosszú évek óta dolgoznak a szakma csúcsán, miközben folyamatosan képzik magukat, adaptálódva a gyors technológiai fejlődéshez. Ők azok, akik ismereteik révén a gépparkból, a legújabb technológiákból ki tudják hozni a legtöbbet.

Aszódi János, a Savaria Ipartechnika Kft. ügyvezetője.

 

Technológiai előny

Sok cég jelenti ki, hogy „a legkorszerűbb” eszközöket használja, de a Savaria Ipartechnika 35 megmunkáló gépének átlagéletkora 4 év alatt van. Minden gépcserénél igyekeznek valamilyen lényeges tulajdonságban előrelépni. Erősebbet, nagyobbat, gyorsabbat, precízebbet, a mindenkori igényeknek megfelelően. Beszerzéskor a legnevesebb japán, svájci, német gyártók termékei közül választanak, kizárólag műszaki teljesítmény és innovációs erő alapján. Sok cég ötévente fejleszt egy nagyobbat, addig pedig dolgozik azzal, „ami van”. A Savaria akkor fejleszt, amikor egy adott gépfajtából megjelenik egy érdemben jobb, korszerűbb modell. Ez látszólag nagyon költséges megközelítés, de egyrészt ez a folyamatos csúcsteljesítmény záloga, másrészt az általuk lecserélt gépeket magasabb áron tudják továbbadni. A régió gyártóinak túlnyomó többsége számára előrelépést jelent a tőlük átvett néhány éves, tökéletesen karbantartott eszköz, ami még hosszú évekig kiválóan működik.

Kapacitástervezés

A cég mindig figyel arra, hogy kapacitásaik 20%-a átlagosan kihasználatlan maradjon. Ez a feltétele annak, hogy bármilyen – egyébként ritka – géphiba esetén is teljesíteni tudják a szoros határidőket, illetve soha ne kelljen nemet mondaniuk egy különösen sürgős, akár egy napon belüli megbízásra, amit, ha kell, saját kezűleg szállítanak ki. Ezért, bár a cég megrendelésállománya szinte lineárisan növekszik, soha nem várják meg, hogy szűk keresztmetszet keletkezzen bármilyen területen, mindig előrébb járnak.

Egyedi gyártás és hatékonyság

A hatékonyságot a gyártók esetében sokan a tömegtermeléssel azonosítják, pedig valójában mindig az adott feladatot kell a leghatékonyabban elvégezni, jelen esetben az egyedi gyártást. Nem mindegy, hogy az adott program 20 vagy 18 perc alatt fut le, amikor aznap minden legyártott munkadarab különbözik. Ugyanígy a felszerszámozásnál is. Ha egy gép hasonló munkadaraboklat készít, ritkábban kell szerszámot cserélni, így jóval rövidebb az átállási idő. A 15-20 perces váltások a Savaria Ipartechnikánál gyakran 5 percre rövidülnek, ami 100 alkatrésznél már jelenős megtakarítás. Ezért is részesítik előnyben a minimum 60 szerszámtárhelyes gépeket, illetve a minél több tengelyes megmunkálóközpontokat.

A törekvés folyamatos: 2020-ban 7 órás munkaidővel nagyobb volumeneket produkáltak, mint 2019-ben jóval hosszabb műszakokkal. Nem az a cél, hogy minél tovább bent legyenek az emberek a cégnél, hanem hogy azt az időt, amit bent töltenek, maximálisan hatékonyan töltsék anélkül, hogy kapkodniuk kellene, vagy kiégne bárki az állandó stressztől.

„Ahhoz – ahogy Aszódi János tulajdonos-ügyvezető fogalmazott – ezek az emberek túl értékesek.”

A hatékonysághoz kapcsolódik a cég legújabb fejlesztése is, az ANNAMARK márkanéven rövidesen piacra kerülő, huzalos szikraforgácsoló gépekben használatos szerszámbefogó. Ez a vezető gyártók termékeinél is gyorsabb munkát tesz lehetővé, ráadásul minden alkatrésze saját gyártásban készül, a megszokott minőségben.

Elektromos autózás, zöld gondolatok

A fentiek alapján kevésbé meglepő, hogy a Savaria Ipartechnika Kft. 2020-ban is 20 %-ot tudott növekedni, miközben a megrendelései zömét adó autóipar legalább ugyanennyit esett vissza. A „titok” az, hogy a szektor hatalmas technológiai váltásban van, és szinte soha nem látott versenyben a környezetvédelmi szabályozással, és a részben ebből fakadó elektromobilitás terén. Ma nem egy-egy gyártó egy-egy típusa újul meg évente, hanem minden évben minden nagyobb gyártó új modellek egész sorával jelentkezik, minden kategóriában. Ehhez a felgyorsult fejlődéshez pedig gyártósorokra, ellenőrző- és mérőberendezésekre és elképesztő, folyamatos mérnöki kapacitásra van szükség. Ez az áramlat, ami a Savaria Ipartechnikát is „repíti”, miközben messze nem sodródásról, hanem nagyon is tudatos manőverekről van szó, hiszen ilyen „sebességnél” nemcsak haladni gyorsabb, de kisodródni is könnyebb.

A töretlen fejlődés közepette pedig még lényegesebb, hogy ne szoruljanak háttérbe a mostanság sokat emlegetett környezettudatos szempontok sem. A Savaria Ipartechnikánál erről szó sincs, sőt, kimondott célkitűzésük a karbonsemleges működés elérése. Az odavezető úton fontos mérföldkő, hogy környezetközpontú, fenntartható működésüket nemrég Zöld Nemzeti Bajnokok tanúsítvánnyal is elismerték, ami a fémiparban, ennél a cégméretnél kifejezetten ritka fegyvertény.

savariaipartechnika.hu

The post A csúcsteljesítménynek nincs koordinátája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
66 milliárdos új beruházás jön Debrecenbe https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/10/semcorp-debrecen-beruhazas/ Tue, 10 Nov 2020 21:12:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12505 A SEMCORP Csoport kedden jelentette be, hogy üzemet épít lítium-ion akkumulátor elválasztó fólia (LiBSF) gyártására Debrecenben. A SEMCORP 183 millió eurót (mintegy 66 milliárd forintot) fektet a létesítmény megépítésébe, amely várhatóan 2023 első negyedévében kezdi meg a gyártást, több mint 440 helyi munkahelyet létrehozva ezzel termelési, mérnöki és adminisztratív területeken. A Debreceni Vagyonkezelő Zrt.-vel aláírt […]

The post 66 milliárdos új beruházás jön Debrecenbe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A SEMCORP Csoport kedden jelentette be, hogy üzemet épít lítium-ion akkumulátor elválasztó fólia (LiBSF) gyártására Debrecenben.

A SEMCORP 183 millió eurót (mintegy 66 milliárd forintot) fektet a létesítmény megépítésébe, amely várhatóan 2023 első negyedévében kezdi meg a gyártást, több mint 440 helyi munkahelyet létrehozva ezzel termelési, mérnöki és adminisztratív területeken.

A Debreceni Vagyonkezelő Zrt.-vel aláírt megállapodás alapján a 97 000 négyeztméter nagyságú üzemet egy 19 hektáros telken, a debreceni Déli Ipari Parkban helyezik el. A földmunkák várhatóan 2021 második negyedévében kezdődnek. Az új létesítmény négy alapfólia gyártósornak ad otthont, valamint bevonási és hasítási munkánkra is létesít kapacitást.

Jelenleg a cégnek öt kínai telephelye van, összesen 3,3 milliárd négyzetméter alapfólia-gyártási kapacitással és a debreceni lesz az első Kínán kívüli gyáruk.  A debreceni gyár várhatóan 400 millió négyzetméterrel bővíti mostani kapacitásukatt. A SEMCORP, hivatalosan ismert nevén a Yunnan Energy New Material Co. Ltd., jelenleg a legnagyobb LiBSF szállító a világon. Ügyfelei között olyan globálisan vezető lítium-ion akkumulátor ellátók vannak, mint az LG, Panasonic, és a Samsung.

A magyarországi telephellyel a cég újabb nagy lépést tesz előre azon törekvésében, hogy világszerte piacvezetővé váljon az akkumulátor elválasztó fólia területén, melyben Kínában már az élen járnak – nyilatkozta Paul Xiaoming Lee elnöke és vezérigazgató. Hozzátette, Európa vezető szerepet tölt be a megújuló energiaforrásokra való átállás területén. A cég arra törekszik, hogy nélkülözhetetlen tagja legyen a technológiai ökoszisztémának, utat engedve az átállásra a downstream akkumulátor, elektromos jármű, és energia-tároló iparágakban lévő ügyfeleivel.

The post 66 milliárdos új beruházás jön Debrecenbe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC Beszállító-, Kapacitás-, Mérnökkereső Workshop https://www.muszaki-magazin.hu/2020/08/28/fanuc-workshop-kapacitas/ Fri, 28 Aug 2020 09:33:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11389 A FANUC idén ősszel rendhagyó tematikával szervezi meg eddigi nagysikerű workshopjainak folytatását, tekintettel a koronavírus járvány gazdasági hatásaira és a beszállítói láncok meggyengülésére. Időpont: szeptember 22-25 Helyszín: FANUC Hungary Kft., 2045 Törökbálint, Torbágy u. 7. Bagdi Attila, a FANUC Hungary Kft. marketing specialistája lapunknak elmondta – az eddigi tematikus workshopokon hol a robotokra hol a […]

The post FANUC Beszállító-, Kapacitás-, Mérnökkereső Workshop appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC idén ősszel rendhagyó tematikával szervezi meg eddigi nagysikerű workshopjainak folytatását, tekintettel a koronavírus járvány gazdasági hatásaira és a beszállítói láncok meggyengülésére.

Időpont: szeptember 22-25

Helyszín: FANUC Hungary Kft., 2045 Törökbálint, Torbágy u. 7.

Bagdi Attila, a FANUC Hungary Kft. marketing specialistája lapunknak elmondta – az eddigi tematikus workshopokon hol a robotokra hol a szerszámgépekre fókuszáltunk. Idén úgy döntöttünk, hogy rendhagyó módon fogunk rendezvényt szervezni. A koronavírus járvány szétzilálta a kereslet és a kínálat összhangját, az ipari szimfónia kicsit megrozzant, így egy új platformot kívánunk biztosítani az ipar számára. Ez alkalommal az a célunk, hogy platformot biztosítsunk az ipar számára egy közös találkozóra, ahol a beszállítók és gyártócégek egymásra találnak, új kapcsolatok létesülnek vagy erősödnek meg a meglévők, és mindenki szélesíteni tudja a kapcsolati hálóját.

Számos VIP gyártó céget invitálunk meg különböző iparágakból, olyan húzónevekkel, mint például a debrecenben gyárat építő BMW, amely cégekhez mindenki kapcsolódni akar, és akik köré összpontosul a figyelem és az egész rendezvényszervezés. Ezen cégek számára egy-egy egységstandot biztosítunk székházunk bemutatótermében, ahova a cég képviseletében egy-egy olyan képviselőt várunk, aki beszállító jelöltekkel tud egyeztetni. A megjelenésen felül igény esetén előadás lehetőséget is tudunk biztosítani, ahol konferenciatermünkben felszólalhat a cég, például a beszállítói akkreditációs folyamat kapcsán.

A részvétel mindenki, így a kiállítóink számára is ingyenes. Várhatóan 2-300 cég fog megfordulni a 3+1 napos rendezvényünkön, melyen a zárónap a hallgatóság számára van fenntartva.

A bővebb ismertetőt az alábbi linken találhatja meg, mely egyben a rendezvény regisztrációs oldala is

https://one.fanuc.eu/beszallitonapok

The post FANUC Beszállító-, Kapacitás-, Mérnökkereső Workshop appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Így tervez a Bosch 2020-ban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/05/31/bosch-tervezes-ipar/ Sun, 31 May 2020 09:52:33 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10254 Erre az évre vonatkozóan a vállalatcsoport visszafogott előrejelzést tett közzé: „2020-ban komoly kihívásokra számítunk. A Bosch továbbra is elkötelezett Magyarország mellett: a gyártási és mérnöki tevékenységek, valamint a helyi piac és annak hosszú távú lehetőségei stratégiai fontossággal bírnak” – mondta Daniel Korioth a magyarországi Bosch csoport vezetője. Fókuszban az új technológiák és az innováció A […]

The post Így tervez a Bosch 2020-ban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Erre az évre vonatkozóan a vállalatcsoport visszafogott előrejelzést tett közzé:

„2020-ban komoly kihívásokra számítunk. A Bosch továbbra is elkötelezett Magyarország mellett: a gyártási és mérnöki tevékenységek, valamint a helyi piac és annak hosszú távú lehetőségei stratégiai fontossággal bírnak”

– mondta Daniel Korioth a magyarországi Bosch csoport vezetője.

Fókuszban az új technológiák és az innováció

A nemzetközi Bosch csoport stratégiailag kiemelt helyszíne Magyarország. Jelentős befektetésekről számolhatunk be valamennyi hazai Bosch telephely esetében. A magyarországi Bosch csoport kiemelt beruházása, a Robert Bosch Kft. budapesti telephelyének bővítése folyamatosan halad, az építkezés befejezése azonban a jelenlegi helyzet miatt várhatóan a tervezettnél későbbre tolódik. A beruházás során összesen 90 ezer négyzetméter alapterületen bővül az autóipari fejlesztésekkel foglalkozó Budapesti Fejlesztési Központ campusa. Várhatóan 2020 második felében készül el Miskolcon a Robert Bosch Power Tool Kft. új, 20 ezer négyzetméteres gyártócsarnoka, ahol a barkácsolóknak és kertbarátoknak készülő vezeték nélküli elektromos szerszámokat, valamint a hozzájuk tartozó, továbbá az ipari felhasználásra készített akkumulátorokat gyártják majd. A szintén miskolci Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. több mint 14,1 milliárd forintos beruházása 2019-ben a tervek szerint folytatódott. A fejlesztés egyik fontos mérföldköve, hogy befejeződött az e-Bike elektromos hajtómű negyedik generációjának (GEN4) gyártásához szükséges szerelősorok telepítése. Makláron a Robert Bosch Automotive Steering Kft. ma már a világ több mint 100 gépjárműgyártója számára szállít alkatrészeket, termékpalettája pedig folyamatosan bővül. További fejlesztéseket jelentett be a Bosch hatvani gépjármű elektronikai telephelyén is.

A 9,6 milliárd forintos beruházás keretében új, fejlettebb gyártóberendezéseket telepítenek a Robert Bosch Elektronika Kft. gyárába, melynek eredményeként bővül a gyártókapacitás: új innovációkkal hozzájárulva a még biztonságosabb mobilitási megoldásokhoz, az energiahatékonysághoz, valamint az újgenerációs termékekkel történő hálózatba kapcsoltsághoz.

„Büszkék vagyunk arra, hogy a magyarországi Bosch megkerülhetetlen szereplő a jövőt alakító technológiák megalkotásában, legyen szó az autózás jövőjéről, a mesterséges intelligencia alapú fejlesztésekről vagy a jövő gyáráról”

– hangsúlyozta Daniel Korioth.

A Bosch jövőformálásában Magyarországnak kulcsszerepe van

A Bosch csoport Magyarországon 2019-ben összesen 85 milliárd forintot (261 millió eurót) fordított kutatás-fejlesztésre. Ezen a területen a legtöbben a Budapesti Fejlesztési Központban dolgoznak, de Miskolcon a kéziszerszámok gyártásához kapcsolódóan, illetve a maklári autóipari vállalatnál is nőtt a fejlesztőmérnökök száma. A vállalat beruházásokra fordított összértéke 2019-ben elérte a 102 milliárd forintot (314 millió euró), amely 50 százalékkal haladja meg a 2018-as év 67 milliárd forintos (210 millió euró) beruházási értékét. A beruházások többsége jelenleg is folyamatban van.

A Bosch világszintű fejlesztéseinek egyre fontosabb, meghatározó helyszíne a Budapesti Fejlesztési Központ. A Bosch életmentő autós, a kamerákra és mesterséges intelligenciára alapozott új beltéri monitoring rendszerének fejlesztésében, a nemzetközi munkacsoporton belül a hardveres és szoftveres megoldások területén fontos szerepet játszanak a Budapesten dolgozó mérnökök.

A maklári Robert Bosch Automotive Steering Kft. kormánymű rendszereket állít elő, melyek többsége korszerű, környezetbarát, elektromos típus. Az itt gyártott haszongépjármű kormányoszlop harmadik generációját kizárólag maklári mérnökök fejlesztették.

A mesterséges intelligencia alkalmazások globális piaci volumenének bővülésében a Bosch is aktív szerepet vállal. A Budapesti Fejlesztési Központ és a hatvani autóelektronikai gyár többéves együttműködésének egyik legfontosabb eredménye egy olyan, mesterséges intelligencia alapú Big Data, amely a szenzorok gyártási tesztjei során felmerülő többezer paramétert tud megvizsgálni. Ennek köszönhetően a belső selejtköltség, a produktivitás, a folyamatoptimalizálás és a megelőző karbantartás is hatékonyan fejleszthető.

A miskolci autóipari gyárban a mikromobilitást kiszolgáló újgenerációs e-Bike-ok gyártásának közelében fejlesztőmérnöki támogatást valósítottak meg, 18 magyar mérnökből álló elektromos kerékpár-fejlesztési osztály létrehozásával.

A Bosch hazai vállalatainál fejlesztett és gyártott termékek a jövő formálói is egyben. A miskolci kéziszerszámgyár népszerű, legnagyobb darabszámban eladott és már 15 éve gyártott terméke az IXO fúró-csavarozó. A hatodik generációs és 2019 IF Design Award nyertes változat egyik újdonsága a 3 fokozatú töltésvisszajelzés és a Micro-USB töltésének köszönhető teljes rugalmasság.

The post Így tervez a Bosch 2020-ban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Januártól teljes kapacitáson a pécsi repülőgépgyár https://www.muszaki-magazin.hu/2019/12/15/magnus-aircraft-pecs/ Sun, 15 Dec 2019 14:03:47 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8813 2020 januárjától a kétüléses Fusion repülőgép család fejlesztése és gyártása mellé a négyüléses orosz Il-103 típusú repülőgép gyártásának előkészítése is megkezdődik, ezáltal a pécsi repülőgépgyár a jövő év elejétől teljes kapacitáson üzemel. A Magnus Aircraft Zrt. – amely kompozit kétüléses szabadidő és oktató repülőgépek fejlesztésével, gyártásával és forgalmazásával foglalkozik – öt éves fennállása óta a […]

The post Januártól teljes kapacitáson a pécsi repülőgépgyár appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2020 januárjától a kétüléses Fusion repülőgép család fejlesztése és gyártása mellé a négyüléses orosz Il-103 típusú repülőgép gyártásának előkészítése is megkezdődik, ezáltal a pécsi repülőgépgyár a jövő év elejétől teljes kapacitáson üzemel.

A Magnus Aircraft Zrt. – amely kompozit kétüléses szabadidő és oktató repülőgépek fejlesztésével, gyártásával és forgalmazásával foglalkozik – öt éves fennállása óta a ’Fusion UL’ ultrakönnyű (UL), a ’Fusion 212’ könnyűsportrepülőgép kategóriájú (LSA), az ’eFusion’ elektromos meghajtású, valamint a vontatásra is alkalmas ’Fusion Towing’ repülőgép típusokat tervezte és azóta gyártja, tovább fejleszti és értékesíti. Jövő év tavaszára az Il-103 típusú repülőgéppel, melyet kizárólagosan gyárt és világszinten értékesít, ötre bővül a Magnus Aircraft Zrt. portfóliója.

Jelenleg az orosz repülőgép fő felhasználási területe a pilótképzés, a UAC (Orosz Egyesített Repülőgépipari Konzorcium) és a Magnus Aircraft Zrt. közös piackutatásai alapján a gazdaságos és megbízható négyüléses repülőgép nagy keresletre számíthat a szabadidős és üzleti célú felhasználás terén is. Ezt is bizonyítja, hogy már meg is rendelték az első száz darabot az újra gyártásra kerülő Il-103-as repülőgéptípusból, így a jelenlegi megrendelés (amelynek értéke 30 millió USD) több darabszámot jelent, mint amennyi eddig összesen repült. A két vállalat, vagyis a UAC és a Magnus Aircraft Zrt közös együttműködését kiemelt projektként kezeli az orosz kormány, melyet Gyenyisz Manturov orosz ipari és kereskedelmi miniszter személyesen is megerősített Magyarországi látogatása során.

Bár jelenleg az Il-103 típusú repülőgép sárkányszerkezete fémből készül, jövő évtől megkezdődik a teljes repülőgép modernizációja, ami magába foglalja a kompozit szerkezetre történő áttervezését is. A fejlesztéshez és a gyártáshoz szükséges – nem kereskedelmi tételt jelentő – alkatrészek Pécs és környékén kerülnek legyártásra, így a vállalat biztos abban, hogy az első két repülőgépet már 2020 novemberében átadja a kínai vevőnek.

Kép: IHO

The post Januártól teljes kapacitáson a pécsi repülőgépgyár appeared first on Műszaki Magazin.

]]>