jövőorientált – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 17 Sep 2024 06:00:52 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Jövőorientált alkatrészek tisztítása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/26/alkatreszek-jovoorientalt-ecoclean/ Wed, 26 Apr 2023 05:00:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24930 Oldószerek – A bonyolult belső geometriájú precíziós alkatrészek gyártása a legmagasabb minőséget követeli meg a teljes gyártási lánc folyamán. Annak érdekében, hogy optimálisan felkészüljenek a jövőbeli tisztasági követelményekre az alkatrészek tisztítása során, egy svéd alkatrészgyártó kicserélte egyik oldószeres tisztítórendszerét. A választás az Ecoclean EcoCcompactjára esett, amely többek között Ultrahang Plus-szal is fel van szerelve. Amikor […]

The post Jövőorientált alkatrészek tisztítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Oldószerek – A bonyolult belső geometriájú precíziós alkatrészek gyártása a legmagasabb minőséget követeli meg a teljes gyártási lánc folyamán.

Annak érdekében, hogy optimálisan felkészüljenek a jövőbeli tisztasági követelményekre az alkatrészek tisztítása során, egy svéd alkatrészgyártó kicserélte egyik oldószeres tisztítórendszerét.

A választás az Ecoclean EcoCcompactjára esett, amely többek között Ultrahang Plus-szal is fel van szerelve. Amikor a cégalapító Willi Loeffel 1956-ban Svájcból a svédországi Växjöbe érkezett, vállalkozói szellemmel, átfogó műszaki know-how-val rendelkezett a csúszóorsó-esztergálással kapcsolatban, és magas szintű minőségtudattal rendelkezett. Ezt egyesítette a svéd üzleti kultúrával, és Willo-val egy olyan céget hozott létre, amely ma is mércét állít fel az iparágban. Az immár második generáció által irányított családi vállalkozás kisméretű, összetett precíziós alkatrészek megmunkálására specializálódott, olykor kritikus alkalmazásokhoz az orvostechnika, az energiatechnológia, a szeleptechnika és az általános ipar területén. Ezeken az üzleti területeken a Willo a kezdetek óta átlagosan kétszámjegyű éves növekedést ért el.

A projektcsapat (balról) Linda Ohlin (projektmenedzser), Hakan Svensson (operátor) és Peter Hultkvist (műszaki vezető) azt várta el az új tisztító rendszertől, hogy ne csak a jelenlegi, hanem a jövőbeni vásárlói tisztasági követelményeknek is rugalmasan és reprodukálhatóan feleljen meg.

Magasabb követelmények a tisztítás minőségére

A cég több mint két évtizede használ Ecoclean oldószerrendszereket az alkatrészek tisztítására. A mintegy 25 éves rendszer cseréjekor egyértelmű volt, hogy az új tisztító megoldásnak nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeni tisztasági követelményeknek is rugalmasan és reprodukálhatóan kell megfelelnie.

„Számunkra fontos volt, hogy az új tisztítórendszerrel optimálisan felkészüljünk ügyfeleink jövőbeni magasabb követelményeire a részecske- és filmtisztasági előírások, a folyamatkonzisztencia és a termelékenység tekintetében. További követelmény volt a folyamat maximális stabilitása és az automatikus adatátvitelre való felkészülés a MES-be”

– részletezte Peter Hultkvist a Willo műszaki vezetője. További szempont volt a rendelkezésre álló gyártási idő lehető legjobb kihasználása a rendszerben alkalmazott tisztítási lépések optimális megválasztásával. Ezekről a kérdésekről több üzemgyártóval is megbeszéléseket folytattak. Az, hogy az Ecoclean EcoCcompact mellett döntöttek, a rendszerkoncepciónak és a felszerelési lehetőségeknek, valamint a rendszerszolgáltatásokkal kapcsolatos jó tapasztalatoknak, valamint a tisztításon keresztül nyújtott tanácsoknak és támogatásnak köszönhető.

A jövőorientált és szoftver technikailag integrált szkennerrendszer lehetővé teszi, hogy a tisztítórendszer bármikor beépüljön a MES-be.

Jövőbiztos befektetés nagy rugalmassággal

A kompakt oldószeres gép, amelynek alapterülete mindössze 3200 x 1600 x 2450 mm (H x Szé x Ma), teljes vákuum alatt működik. A Willo-nál már a korábban használt szénhidrogénnel üzemeltetik, de módosított alkoholokkal (részben poláros oldószerekkel) is könnyen és kevés átalakítási munkával üzemeltethető. A cég a takarítási, öblítési/öblítési vagy tartósítási folyamat lépéseihez a három teljesen integrált elárasztó tartályos alapfelszereltség mellett döntött. Az alkatrész típusától függően a tisztítás ömlesztett áruként vagy rögzített áruként történik a rendszervezérlőben jelenleg tárolt tíz program egyikének kiválasztásával, amely jelenleg még mindig manuálisan van kiválasztva. A cég MES-hez (Manufacturing Execution System) való csatlakozáshoz a rendszert jövőorientált szkenner rendszerrel látták el, és ezt szoftveresen integrálták.

Ultrahang Plus – finom tisztításra tervezve

A kiválasztott tisztítóprogramtól függően a tényleges tisztítás előtt az alkatrészek gőzzel zsírtalaníthatóak. A szennyezett oldószer a szokásos módon nem az elárasztó tartályba kerül, hanem közvetlenül a desztilláló berendezésbe. Ez megakadályozza az olaj felhalmozódását az oldószerben. Ezenkívül végső tisztítási lépésként tisztítóközeggel történő gőzzsírtalanítás is elvégezhető.

Annak érdekében, hogy a megkívánt tisztasági szint még növekvő igények mellett is reprodukálható módon teljesüljön, a rendszer a szokásos injekciós örvénymosás és ultrahang mellett Ultrahang Pluszt is tartalmaz. Ellentétben a klasszikus ultrahangos tisztítással, amely állandó munkakamra-rendszernyomás mellett történik, az Ultrahang Plus nyomása az alkatrész geometriájától és a szennyeződéstől függően változik. Ezeknek a nyomásváltozásoknak köszönhetően a kavitációs buborékok képződése az alkatrészek igényeihez igazodik, így a hagyományos ultrahanggal nem elérhető belső területekre is eljutnak. Az Ultrahang Plus ezért hatékony kiegészítője a klasszikus ultrahangnak, különösen az összetett belső alkatrészgeometriájú alkatrészek esetében. A vákuumszárítás biztosítja, hogy az alkatrészek teljesen szárazon kerüljenek ki a rendszerből. Magas tisztasági követelményekhez igazított oldószerfeldolgozás Az EcoCcompact oldószerkezelése szintén hozzájárul a kiváló tisztítási minőséghez és a folyamatstabilitáshoz. Mindegyik tartály rendelkezik teljes átfolyású szűréssel az előremenő és visszatérőben, valamint kiegészítő bypass szűréssel. A kombinált rendszer kialakítása azt jelenti, hogy a zsákos vagy gyertya szűrők házcsere nélkül használhatók. A tisztítás utáni minél nagyobb mennyiségű forgács leválasztása érdekében az elárasztó tartály szűrőrendszerébe integrált mágnesessel a zsákszűrők kiegészíthetőek. A másik két szűrőkörben gyertyaszűrőket használnak, amelyek szintén eltávolítják a nagyon finom részecskéket is a közegből.

„2022 februárja óta használjuk az új EcoCcompactot, és olyan tisztítási eredményeket érünk el, amelyek minden bizonnyal megfelelnek ügyfeleink jövőbeli igényeinek is”

– összegzi Peter Hultkvist.

www.ecoclean-group.net


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Jövőorientált alkatrészek tisztítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ecoclean: Precíziós és Finomtisztítás https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/14/ecoclean-precizios-finomtisztitas/ Thu, 14 Apr 2022 06:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19758 Tisztaság a mikrométer alatti és atomok világában Az új és továbbfejlesztett termékek nagyon magas tisztasági előírásokhoz vezetnek számos ipari ágazatban. A megváltozott gyártási, illesztési és bevonási technológiák, valamint a szigorúbb szabályozási követelmények a részecske- és filmalkatrészek tisztaságára vonatkozó szigorúbb követelményeket is eredményeznek. Ahhoz, hogy a sorozatgyártásban ezeket az értékeket megbízhatóan és hatékonyan teljesíteni lehessen, nemcsak […]

The post Ecoclean: Precíziós és Finomtisztítás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tisztaság a mikrométer alatti és atomok világában

Az új és továbbfejlesztett termékek nagyon magas tisztasági előírásokhoz vezetnek számos ipari ágazatban. A megváltozott gyártási, illesztési és bevonási technológiák, valamint a szigorúbb szabályozási követelmények a részecske- és filmalkatrészek tisztaságára vonatkozó szigorúbb követelményeket is eredményeznek. Ahhoz, hogy a sorozatgyártásban ezeket az értékeket megbízhatóan és hatékonyan teljesíteni lehessen, nemcsak igény szerinti tisztítási és szárítási folyamatokra, megfelelő rendszertechnológiára van szükség, hanem a szoftveres megvalósítást és a tisztítási környezetet is ehhez kell igazítani.

Legyen szó félvezetőipari gyártóberendezésekről, biotechnológiáról, lézer- és szenzortechnológiáról, mérés- és elemzéstechnikai eszközökről, akkumulátor- és üzemanyagcellák alkatrészeiről, optikai rendszerekről vagy szerszámgépekről, a termékek teljesítőképességével és megbízhatóságával szembeni követelmények rendkívül magasak. Ez nemcsak az alkatrészek gyártási pontosságával, hanem tisztaságával szemben is magas követelményeket támaszt. Az olyan orvostechnológiai termékek esetében, mint az implantátumok, műszerek, kanülök és endoszkópok, a gyártási folyamatokból származó részecske- és filmszennyeződés a szigorúbb szabályozási követelményeknek köszönhető.

Az alkalmazás-specifikusan kialakított ultrafinom tisztítórendszerek különböző kezelőállomásai rugalmasan megközelíthetők, és meghatározott folyamatok priorizálhatók.

Ehhez járul a miniatürizálás és a funkcionális integráció iránya az egyre kisebb és összetettebb alkatrészekkel. Ezek a fejlesztések azt jelentik, hogy egyre több ipari szektorban van szükség a mikro- és nanométeres tartományban a részecsketisztaságra vonatkozó előírásokra, valamint a nagyon szigorú követelményekre a maradék filmszennyeződésre vonatkozóan. A komponenstől vagy az alkalmazástól függően be kell tartani a szerves anyagok és a maradék nedvesség gázkibocsátási sebességét, valamint a tiltott anyagok maradékanyag-maradványainak felületelemzésére vonatkozó atomszázalékos határértékeket. Ezeknek a miniatürizált alkatrészeknek a gyártásában is van fejlődés az egyre nagyobb, integrált gyártómodulok felé. Ez új kihívások elé állítja a tisztítási folyamatokat és az azokhoz szükséges rendszertechnológiát is. Ez nagyon megerőltető feladatokat eredményez az alkatrészek tisztításánál, amelyek a teljes gyártási láncra kiterjednek.

A jövőorientált megoldások teljes körű szállítójaként az SBS Ecoclean Group vállalatai a precíziós és ultrafinom tisztítás teljes spektrumát lefedik. Ez lehetővé teszi, hogy a tisztítási folyamatokat és azok szoftvervezérlését, valamint a rendszereket és a környezeti feltételeket a mindenkori követelményekhez és alkalmazásokhoz igazítsák.

A helyes rendszerkoncepció

Az adott feladathoz megfelelő tisztítórendszer kiválasztásakor először azt kell mérlegelni, hogy elő-, közbenső vagy végső tisztítást kell-e végezni. Az alkalmazástól és az elérni kívánt tisztasági követelményektől függően a megoldás lehet kamrás vagy soros merülős tisztítórendszer, szabványosított modulokra épülő rugalmas ultrahangos sorozatos merülőrendszer vagy egyedileg kialakított ultrafinom tisztítórendszer. A tisztítási kémia és a legmegfelelőbb folyamattechnológiák, például permetezés, nagynyomású szórás, merítés, ultrahangos vagy megahang és plazmatisztítás, injekciós elárasztásos mosás, pulzáló nyomású tisztítás (PPC) és szükség esetén passziválás/konzerválás is igazodnak a alkalmazásokhoz és az eltávolítandó szennyeződésekhez.

Az ultrafinom zsírtalanítás érdekében a nedves vegyszeres és az alacsony nyomású plazmatisztítás egy rendszerben történő kombinálásával hatékonyan elérhetők a későbbi bevonáshoz vagy ragasztáshoz szükséges felületi értékek.

Tisztítási eljárások és rendszerek a maximális tisztaság érdekében

Az egyedileg konfigurált, többkamrás ultrahangos rendszerek és a finomtisztítási eljárások koncepciója a svájci UCM AG fő kompetenciája. Lényeges tényezők a tisztítandó munkadarabok anyaga és geometriája, a szennyeződés típusa és mennyisége, az elérendő részecske- és filmtisztasági előírások, és adott esetben a megengedett gázkibocsátási sebesség és a tiltott anyagok maximális megengedett maradékanyaga az atomszázalékos tartományban. Ezenkívül figyelmet fordítanak a megfelelő tisztítószerek kiválasztására és a közegellátásra, például ozmózis vagy teljesen ioncserélt víz használatára. A tisztítórendszer és a szállítógépek felépítéséhez használt anyagokat és gyártási eljárásokat úgy választják meg, hogy elkerüljék a szennyeződés képződését, valamint az újraszennyeződést és a keresztszennyeződést. Tisztatér-kompatibilis berendezés, valamint tisztatérhez való csatlakozás is megvalósítható.

A kifejezetten az ultrafinom tisztításhoz kifejlesztett merülő-sprayző mosogatókban az alkatrészek kemelésekor leöblítünk, ami javítja a tisztító hatást. Képforrás: Zeiss

A többfrekvenciás ultrahangos rendszerek alapfelszereltségnek számítanak a precíziós és ultrafinom tisztítású rendszerekben, amelyek lehetővé teszik az ultrahang frekvenciájának és intenzitásának rugalmas hozzáigazítását a különböző munkadarabok követelményeihez. A PPC-eljárást összetett alkatrészek, kapilláris szerkezetek vagy porózus felületek, például szinterezett fém és additív gyártástechnológiával gyártott alkatrészek esetében is alkalmazzák. A berendezés jellemzői, mint például a többoldali túlfolyó minden tisztító- és öblítőfürdőben, valamint a kifejezetten az ultrafinom tisztításhoz kifejlesztett merülő permetező öblítés, segítenek megbízhatóan megfelelni a nagyon magas tisztasági előírásoknak.

Megtörténik annak meghatározása, hogy mely tisztító- és öblítőfürdőket milyen munkadarabokkal használják, valamint az alkatrész-specifikus folyamatparaméterek, mint például a hőmérséklet, az ultrahang teljesítménye és frekvenciája, a PPC intenzitása, a különböző tisztító- és öblítőfürdőben való tartózkodás időtartama. a folyamatfejlesztés részeként. Az alkatrész összetettségétől és hőelnyelő képességétől függően a szárítást általában infravörös és/vagy vákuumszárításként valósítják meg. Az így létrejövő alkatrész-specifikus tisztítóprogramokat a rendszervezérlés tárolja, a tisztítási folyamat szoftveres megvalósítása is meghatározó szerepet játszik. Többek között biztosítja, hogy a tisztító- és mosogatómedencében megadott tartózkodási idők pontosan be legyenek tartva, és hogy a prioritást élvező folyamatok, például a nagyon érzékeny alkatrészek esetében végrehajthatók legyenek. Az Ecoclean és az UCM precíziós technológiai központjaiban, eredeti alkatrészekkel végzett tisztítási tesztekkel meghatározható, hogy a tisztaság és a gazdaságosság szempontjából melyik rendszer és folyamatmegoldás a legjobb.

www.ecoclean-group.net, www.ucm-ag.com

The post Ecoclean: Precíziós és Finomtisztítás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>