járvány – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 2022 nyarán rendezik a wire és Tube szakvásárokat https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/12/tube-wire-szakvasar-kiallitas/ Tue, 12 Apr 2022 05:00:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19709 A vezető düsseldorfi világvásárokat segíti a világjárvány visszaszorulása. A 2022. június 20-24-ig áthelyezett vásáridőpont a lehető legnagyobb fokú tervezhetőséggel kecsegteti a kiállítókat és jóval kedvezőbb utazási feltételeket kínál a szerte a világból érkező szakmai látogatóknak. Vezető szakvásáruk négy éves nélkülözését követően a szakmabeliek végre megint személyesen és élőben találkozhatnak Düsseldorfban, hogy eszmét cserélhessenek a huzal-, […]

The post 2022 nyarán rendezik a wire és Tube szakvásárokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vezető düsseldorfi világvásárokat segíti a világjárvány visszaszorulása.

A 2022. június 20-24-ig áthelyezett vásáridőpont a lehető legnagyobb fokú tervezhetőséggel kecsegteti a kiállítókat és jóval kedvezőbb utazási feltételeket kínál a szerte a világból érkező szakmai látogatóknak. Vezető szakvásáruk négy éves nélkülözését követően a szakmabeliek végre megint személyesen és élőben találkozhatnak Düsseldorfban, hogy eszmét cserélhessenek a huzal-, kábel- és csőipar újdonságairól.

Számtalan innovációt vonultatnak fel a düsseldorfi vásárközpontban – a rögzítőelemek és rugók világát képviselő végtermékektől a válogatott, a gyártásukban a fenntarthatóságnak, az energia-hatékonyságnak és az erőforrások kíméletes felhasználásának kiemelt figyelmet szentelő kiállítókat, mint például az AMPCO METAL Deutschland GmbH-t, az ARCELOR MITTAL COMMERCIAL SECTIONS S.A.-t, a Georgsmarienhütte GmbH-t, a Klöckner & Co SE-t és az SMS group GmbH-t bemutató, vezetett ecoMetals kampányon át az egyes iparágak kiemelt szakértőinek vitaindító előadásait kínáló szakmai találkozókig.

A huzal-, kábel- és csőipar világviszonylatban is kihagyhatatlan seregszemléjén júniusban bemutatott új gépekkel és berendezésekkel a kiállítók fokozott hangsúlyt fektetnek az elektromobilitás, a digitalizáció és az ipar 4.0 fenntartható megoldásaira. A 13 vásárcsarnok átfogó kínálatát a huzal-, kábel- és csőgyártáshoz kapcsolódó ötletekkel és együttműködési lehetőségekkel teszik teljessé a rendhagyó ötletekkel induló startup-vállalatok.

A wire és a Tube látogatóinak szintén hasznos és előnyös, hogy a seregszemlét részben a fémmegmunkálási technológiák vezető nemzetközi szakvásárával, a METAV-val egy időben rendezik.

A wire és a Tube hagyományosan a legnagyobb nemzetközi részvétellel büszkélkedő szakvásárok közé tartozik a Messe Düsseldorf kínálatában. A kiállítók több mint kétharmada Németországon kívülről érkezik – a megelőző, 2018-as szakvásáron 67 ország kiállítója mutatkozott be. A düsseldorfi vásárközpontban csúcsidőkben több mint 130 ország szakmai látogatói találkoznak és tájékozódnak.

A 2022 júniusában érvényes, a düsseldorfi vásárközpont biztonságos higiéniai és fertőzésvédelmi koncepciójához kapcsolódó szabályokat bármikor le lehet tölteni az alábbi címen: https://www.wire.de/de/Besucher/Hygienekonzept_PROTaction_1.

Naprakész információkkal, sajtóközleményekkel, iparági és vállalati hírekkel a www.wire.de és a www.Tube.de honlapokkal szolgálunk.

The post 2022 nyarán rendezik a wire és Tube szakvásárokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Légi vagy tengeri szállítás? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/06/legi-vagy-tengeri-szallitas/ Sun, 06 Mar 2022 09:13:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19121 A koronavírus-járvány okozta nehézségek mellett a tengerentúli szállítást számos más megpróbáltatás is éri napjainkban. Nem számít, hogy légi vagy tengeri úton szeretnénk szállítani csomagunkat, minden eshetőségre fel kell készülni. Munkaerőhiány, nem várt balesetek, fokozott járványügyi intézkedések és lezárások okoznak fejtörést a megrendelő és szolgáltató oldalán egyaránt. Mihály Attilával, a Trans-Sped légi és tengeri szállítmányozás osztályvezetőjével […]

The post Légi vagy tengeri szállítás? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A koronavírus-járvány okozta nehézségek mellett a tengerentúli szállítást számos más megpróbáltatás is éri napjainkban.

Nem számít, hogy légi vagy tengeri úton szeretnénk szállítani csomagunkat, minden eshetőségre fel kell készülni.

Munkaerőhiány, nem várt balesetek, fokozott járványügyi intézkedések és lezárások okoznak fejtörést a megrendelő és szolgáltató oldalán egyaránt. Mihály Attilával, a Trans-Sped légi és tengeri szállítmányozás osztályvezetőjével készített interjúból megismerhetjük az említett két szállítási mód jelenlegi helyzetét és választ kapunk arra is, hogy biztonságban vannak-e a megrendelt csomagjaink.

2021 novemberében egy cikkben azt nyilatkozta, hogy a tengeri szállítmányozás a legmélyebb időszakát éli. Változott azóta a helyzet? Mire számíthatunk a jövőben?

M.A.: Sajnos nem tudok pozitív gondolatokat mondani most sem. 2020 második felétől a járvány előtti állapothoz képest az árak az egekbe szöktek és ez ma sincs másként. Több hetes késések, lezárások és munkaerőhiány jellemzi az iparágat. Ennek ellenére a termelő és gyártó vállalatok többsége még mindig ki van szolgáltatva a helyzetnek, ugyanis másképp nem tudják beszerezni a megfelelő árumennyiséget.

A helyzet már nem átmeneti, hanem folyamatos, komoly gazdasági problémákat okoz világszerte. Ha egy hajó csak 10 napot is késik, beletelik 1-1,5 évbe, mire behozza lemaradását. Így könnyű kiszámolni, hogy a közeljövőben nagy javulás még nem várható. Úgy vélem, a helyzet megoldása csak külső beavatkozó segítségével lehetséges, erre pedig már most megvannak a kezdeményezések. Várunk, bízunk a javulásban és addig is törekszünk ügyfeleink teljes körű, magas szinten történő kiszolgálására.

A tengeri szállítmányozásban felmerült problémák ellenére keveset hallottunk a légi szállítmányozásról, pedig az sem elhanyagolható. Ezen a területen is komoly nehézségek tapasztalhatóak?

A járvány kezdetekor szinte azonnal leállították a légi személyszállítást, ezzel egyidejűleg pedig az áruszállítás is csaknem megszűnt. Sokan nem is tudják, de az utasszállító gépek csomagterei rengeteg árut szállítanak, ez a lehetőség pedig 2020 márciusában hirtelen eltűnt jó pár hétre. Szerencsére a légitársaságok hamar reagáltak, növelték a cargo gépek számát és akár utas nélküli gépeket is indítottak annak érdekében, hogy az áruk késéssel és többszörösen megemelkedett díjakkal ugyan, de megérkezzenek a megrendelőhöz.

A kezdeti problémák ellenére a helyzet lassan, de fokozatosan rendeződött és ma már a járvány előtti szinthez közelítenek az árak és a szállítási idők. Érdekes hazai adat a szakmából, hogy Európában egyedüliként a budapesti repülőtér légi áruforgalma az elmúlt évben 30%-os növekedést mutatott, ami a 2 éve átadott BUD Cargo City központnak is köszönhető.

Ha szükséges választani: légi vagy tengeri?

Leginkább az áru típusa és mennyisége határozza meg, milyen úton jut el a megrendelőig. Vannak szerencsés szituációk, amikor az áru jellegéből fakadó rugalmasság könnyen kezelhető, de az esetek többségében nem ez jellemző. A légi szállítás kisebb mennyiségű és sajátos jellegű árura, valamint sürgős szállításra specializálódott. Például gyógyszer, élőállat szállításánál, vagy egy gyártósori sürgős alkatrésznél nem férnek bele a 35-40 napos szállítási idők, emiatt a gyorsabb, 2-4 napos tranzit idejű szállítási módot kell választani a megrendelőknek. Fontos termékkör a légi szállításban a nagy értékű áruk, mint például elektronikai cikkek, mobil telefonok stb., melyek ára elbírja a magasabb szállítási díjat, ami ráadásul egy biztonságosabb árukezeléssel is együtt jár.

A tengeri szállítás esetében a nagy mennyiségű árurendelésekre fókuszálnak, ugyanis nemcsak pár száz, hanem akár több ezer tonnát is képes egy hajó elszállítani. Nehézipari termékek, járművek, nagy volumenű könnyűipari áruk szállításának elsősorban a költségek miatt nem lehet más alternatívája.

A mindenkit leginkább foglalkoztató kérdés: megrendelt csomagjaink megadott időre, épségben megérkeznek?

Ha igent mondhatnék, enyém lenne a legkevesebb stresszel járó munka a világon. (nevet) Sajnos ügyfeleimnek is sokszor csak ennyit tudok mondani: az a biztos, amikor már megkaptuk az árut és látjuk a saját szemünkkel. Nem egy esettel találkoztam az elmúlt időszakban, amikor tengeri szállítás esetében a már visszaigazolt szállítási időt módosították akár hetekkel. Azt tanácsolom mindenkinek, hogy a tervezett használat előtt legalább 2 hónappal rendeljék meg a szükséges árukat, amennyiben hajón történik a szállítás. A jelenlegi helyzetben még így is érhet meglepetés bennünket.

A légi szállításban jelentősen jobb a helyzet. Napról napra nő az utasforgalom, ennek köszönhetően egyre több járatot indítanak újra a légitársaságok, amivel a mi air cargo szállításaink lehetőségei is egyre jobbak. Bár a szakemberek a járvány előtt légiforgalmi szint elérését 2023-ra várják, azt most is kijelenthetem, hogy légi szállításban folyamatosan kielégíthetőek az igények, jelentős árukésések nincsenek.

Ha az érkezési idő kapcsán teljesen nem is, a csomagok biztonsága felől nyugodtak lehetünk?

A csomagok biztonságos megérkezésével kapcsolatosan fontos leszögezni mindegyik szállítási módban biztonságban vannak áruink. Természetesen mindegyikben van különféle rizikó és ez bármennyire csekély is, nekünk erre is figyelni kell. Ebből a szempontból külön kell választani a tengeri – ezen belül a teljes konténeres és gyűjtő konténeres szállítást -, valamint a légi szállítást. Hogy a végén kezdjem, a légit nevezhetem a legbiztonságosabbnak az ott alkalmazott rendkívül szigorú árukezelési és biztonsági előírások miatt. A tengeri teljes konténeres szállítások esetén az áruban bekövetkező károk sem jelentősek, hiszen itt a feladó helyen berakják a konténerbe az árut, amit legközelebb a címzett fog érinteni, addig pedig védi a konténer.

A gyűjtő konténeres szállításban van talán a legtöbb káresemény, aminek az oka éppen a jellegéből fakad, miszerint különféle árutípusok kerülnek összepakolásra egy-egy konténerbe s alkalmanként ezeket is többször is átpakolhatják, míg eljutnak céljukhoz.

A tengeri szállításban rejlő egyik legfurcsább, de létező kárveszély az un. közös hajókár lehet. Ez még akkor is kárt jelenthet a megbízónak, ha egyébként az áruját sértetlenül megkapta. Jó példája volt ennek tavaly, az Ever Given hajó elakadásából fakadó káresemény, ahol a mentés költségeit a hajón lévő áruk tulajdonosainak is ki kellett megfizetniük – feltéve, ha nem volt biztosításuk.

A mi szállításaink hatalmas távolságokat, sok szereplős kiszolgálási folyamatokat jelentenek, ahol még a legjobb szándék mellett is bármi előfordulhat. Éppen ezért mi a Trans-Spednél különös jelentőséget tulajdonítunk annak, hogy minden ügyfelünknek felhívjuk a figyelmét a szállítmány biztosításának fontosságára. A légiben ajánljuk, a tengeriben kérjük megbízóinkat a biztosítás megkötésére, amit egyébként mi az áru felvételével egy időben szerződött biztosítónknál pillanatok

The post Légi vagy tengeri szállítás? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mérnöki oktatás a járvány után https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/09/mernoki-oktatas-sandvik-coromant/ Wed, 09 Feb 2022 05:54:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18800 A Search Consultancy felmérései alapján a gyártási ágazatot minden területnél jobban érinti a nem elérhető szakértelem, hiszen a vállalatok 85%-a küzd szakemberhiánnyal. Olyan létesítmények igyekeznek ezt leküzdeni, mint a Sandvik Coromant Központok, ahol világszerte nyújtanak szakképzést mérnökök számára. Daniel Strandell, a Sandvik Coromant Központok nemzetközi vezetőjével arról beszélgettünk, hogyan növelhető hatékonyan az alkalmazottak szakértelme. A Sandvik […]

The post Mérnöki oktatás a járvány után appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Search Consultancy felmérései alapján a gyártási ágazatot minden területnél jobban érinti a nem elérhető szakértelem, hiszen a vállalatok 85%-a küzd szakemberhiánnyal. Olyan létesítmények igyekeznek ezt leküzdeni, mint a Sandvik Coromant Központok, ahol világszerte nyújtanak szakképzést mérnökök számára. Daniel Strandell, a Sandvik Coromant Központok nemzetközi vezetőjével arról beszélgettünk, hogyan növelhető hatékonyan az alkalmazottak szakértelme.

A Sandvik Coromant Központok világszerte megtalálhatók. Céljuk az ügyfelek képzése a legfontosabb fémmegmunkálási ismeretek terén, valamint a vállalat legmodernebb megmunkálási technológiáinak bemutatása. A központokban az ügyfelek előadásokon, prezentációkon és gyártási környezetben zajló bemutatókon vehetnek részt, ahol bemutatják a Sandvik Coromant termékeit és megmunkálási eljárásait. A vállalat elsőként hozott létre alkalmazásközpontokat a forgácsolószerszámok piacán, és a Sandvik Coromant Központok már Európa, Amerika és Ázsia számos pontján megtalálhatók.

Azonban a Covid-19 világjárvány miatti korlátozások okán számos gyártóüzem kénytelen volt bezárni kapuit a szélesebb közönség előtt, azaz a helyszíni látogatások megszűntek. Így az ágazatban dolgozó mérnökök 18 hónapon át nem kapták meg az elengedhetetlen képzést és oktatást. De hogyan hozzuk be a lemaradást?

Online kapcsolat

A szakértelemhiány évek óta probléma, de a pandémia sok ipari vállalatnál súlyosbította a helyzetet. A McKinsey cég által nemrégiben végzett felmérés keretében a válaszadók 58%-a jelezte, hogy vállalatuknál a munkaerőt jellemző szakértelemhiány megszüntetése a járványt követően fokozott prioritást kapott.

Az olyan létesítmények, mint a Sandvik Coromant Központok fontos szerepet játszanak abban, hogy a mérnökök olyan alapos gyakorlati képzést kapjanak, melyet a vállalatok hasznosíthatnak mindennapi működésük során. Amíg a központok nem fogadhattak látogatókat, a Sandvik Coromant a lehető legtöbb támogatást megadta ügyfelei számára. Az egyetlen lehetséges kapcsolattartási mód az online megoldás volt, így a vállalat webináriumokat, termékspecifikus képzési eseményeket és videókonferencián keresztül zajló, élő termékbemutatókat szervezett.

A virtuális események keretében zajlott például a tömör szerszámokról szóló képzés havi rendszerességű sorozata, amely 2021 januárjában indult. Az online esemény a fémforgácsolás legfontosabb területeit fedi le a fúrástól a maráson át az olyan specifikusabb területekig, mint az alumínium megmunkálása járműipari alkatrészekhez vagy a kompozit anyagok megmunkálása. A cél minden esetben a megmunkálással kapcsolatos alapvető szakértelem átadása volt azok számára, akik nem tudnak biztosítani belső képzést.

Egyértelmű, hogy a vállalatok minden eddiginél komolyabban veszik a szakemberhiányt. Sokan ruháznak be valamilyen jellegű képzésbe, melynek keretében az átképzés és továbbképzés kiemelt szerepet kap. A virtuális világ azonban csak ennyit tesz lehetővé. A vállalatok feladata – különösen a gyártás terén –, hogy élőben is összehozzák az embereket a szakértelem bővítése érdekében. És itt nem csak a jelenlegi alkalmazottakra gondolunk.

A hiány megszüntetése

A Sandvik Coromant sok ügyfele vallja, hogy elsősorban a szakemberhiány miatt áldoznak pénzt a képzésre. A Search Consultancy szakértelemhiánnyal kapcsolatos további felmérése szerint a résztvevők 40%-a véli úgy, hogy a szakemberhiány legfőbb oka a szakképzett jelentkezők hiánya.

Fontos, hogy megfelelő összeget fordítsunk a meglévő munkaerő szakértelmére, de az ágazatnak a mérnökök következő generációjával is foglalkoznia kell. Az EngineeringUK 2020-as jelentése szerint a 11–19 évesek közel 50%-a keveset vagy egyáltalán semmit nem tud a mérnökök munkájáról. Emellett a világjárvány a karrierkezdés időpontjára is hatással volt: a BAE Systems Egyesült Királyságban végzett felmérése szerint a 16–24 éves fiatalok több mint 40%-a csak a pandémia után tervez belépni a munka világába.

A jövő mérnökeinek támogatása érdekében a Sandvik Coromant iskolákkal és egyetemekkel aktívan együttműködve mutatja be a diákoknak a legfontosabb fémforgácsolási eljárásokat. A vállalat és az amerikai Rensselaer Politechnikum például közösen gyártott versenyautó-alkatrészeket egy diákversenyhez. Az együttműködés keretében a Sandvik Coromant megfelelő szerszámokat és eljárásokat javasolt a versenyautó repülőgépipari minőségű alumíniumból készülő alkatrészeihez, továbbá általános tanácsokat adott az anyagleválasztáshoz. A Sandvik Coromant több oktatási programot is biztosít, ahol a diákoknak két hétig (illetve az iskola elvégzése után fél évig) lehetőségük van a vállalatnál dolgozni.

Az online szolgáltatásokkal megállítható a szakemberhiány csökkenése, míg a Sandvik Coromant Központok valós gyártási környezetben biztosítanak a látogatóknak értékes képzést. Ha megnézzük, hogyan hatott az elmúlt 18 hónap a mérnöki szakértelemre, egyértelműen látható, hogy a szakértelemhiány tovább súlyosbodott. Ami a jövőt illeti, a kezdő és tapasztalt mérnökök számára is megfelelő tudást kell biztosítani virtuális és személyes képzés útján – ez a kulcs a szakképzett munkaerőhöz.

Keresse meg a legközelebbi Sandvik Coromant Központot a következő oldalon: www.sandvik.coromant.com/sandvik-coromant-center/

The post Mérnöki oktatás a járvány után appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az autóipar stagnál, más területeken a szárazföldi szállítás növekszik https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/13/autoipar-gefco-stagnal-covid-19/ Mon, 13 Sep 2021 06:54:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16682 A COVID-19 világjárvány utáni időszakban a logisztika globális méretű szabad szállítási kapacitáshiánnyal küzd. Ugyanerről ad hírt mind a légi, mind a vasúti és a tengeri szállítmányozás. A Gefco Csehország és Szlovákia szárazföldi szállítmányozási menedzserét, Ivana Košianovát kérdeztük a szárazföldi közlekedés jelenlegi helyzetéről. Csapata az elmúlt hónapokban ügyfélminták Japánba szállítását és szállítmányok gyors Portugáliából Oroszországba fuvarozását […]

The post Az autóipar stagnál, más területeken a szárazföldi szállítás növekszik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A COVID-19 világjárvány utáni időszakban a logisztika globális méretű szabad szállítási kapacitáshiánnyal küzd. Ugyanerről ad hírt mind a légi, mind a vasúti és a tengeri szállítmányozás. A Gefco Csehország és Szlovákia szárazföldi szállítmányozási menedzserét, Ivana Košianovát kérdeztük a szárazföldi közlekedés jelenlegi helyzetéről. Csapata az elmúlt hónapokban ügyfélminták Japánba szállítását és szállítmányok gyors Portugáliából Oroszországba fuvarozását biztosította, ugyanakkor egy LNG-üzemű kamiont is tesztelt.

Mi a jelenlegi helyzet a cseh, szlovák és nemzetközi kamionos szállítmányozás terén?

A Gefco e tekintetben rendkívül specifikus helyzetben van. Vezető szerepet töltünk be az autóipar logisztikájában, amely az elmúlt két évben példátlan ingadozásokon ment keresztül. Mindez természetesen a szállítási volumenekben is tükröződik, amelyek az év eleje óta folyamatosan csökkennek e szegmensben.  Az elmúlt években ugyanakkor a cseh-szlovák földrajzi régióban sikeresen hajtottuk végre az ügyfél-portfóliónk diverzifikálására irányuló stratégiánkat, és ma már a szállítmányok növekedését tapasztaljuk olyan területeken, mint az élelmiszeripar, a gyógyszeripar, a vegyipar és a kohászat.

Milyen hatással van a COVID-19 világjárvány a szárazföldi közlekedés jelenlegi formájára?

Természetesen kihatással volt mind a cseh, szlovák, mind a nemzetközi autóipari és egyéb folyamatokra. Napjainkban a hiányzó chipek miatt az autóiparban, de például az elektronikai iparban is, alkatrészhiánnyal küzdünk. Ezzel egyidejűleg hiányt tapasztalunk a gumiabroncsgyártáshoz szükséges kaucsuk, illetve a műanyaggyártáshoz szükséges granulátumok terén is. Mindez negatív kihatással van folyamatainkra.

Hogyan változtak az elmúlt hónapokban az ellátási láncok? Sok szó esett országaink Kínától való függőségéről és arról a tendenciáról, hogy a beszállítókat közelebb hozzák a termeléshez. Ez napjaink trendje?

Az autóipar területén ez már több mint 2 éve megfigyelhető. Míg korábban főként Nyugat-Európából szállítottunk a gyártáshoz szükséges alkatrészeket, ma már a legtöbb beszállítónk a mi földrajzi régiónkban vagy Lengyelországban található. A változásokat egyrészt a szállítási költségek optimalizálására és csökkentésére irányuló nyomás, másrészt a fenntartható ellátási lánc kialakítására és a szénlábnyom minimalizálására irányuló törekvés vezérelte.

A fenntarthatóság és a zöld logisztika korunk fontos jelensége. Hogyan hangolhatók össze a nem túl környezetbarátnak számító teherfuvarozással?

Bár sokan nem szívesen hallják, nem tudunk meglenni kamionok nélkül. Ugyanakkor azonban itt is van lehetőség egy fenntartható lánc kiépítésére. Az eldobható csomagolások használatának visszaszorítása érdekében a Gefco az autóiparban és repülőgépiparban immáron több mint 30 éve használ visszaváltható Gefboxokat. A megerősített Gefboxok a kartonpapírnál nagyobb rakatolást tesznek lehetővé, amely tulajdonságuknak köszönhetően hatékonyabban használják ki a rakodóteret. Ezenkívül az ilyen megerősített dobozokban végzett szállítás a szállítmányok szempontjából biztonságosabb. Mindez nagyon fontos a fenntartható lánc szempontjából. Ezenkívül a Gefco jelenleg alternatív üzemű teherautókat is tesztel. Ez egy másik irány, amelyet szeretnénk követni.

Konkrétan milyen alternatív hajtást tesztelnek, és milyenek az első tapasztalataik?

LNG-kamiont teszteltünk, és természetesen látjuk mind a potenciális előnyöket, mind az egyes hiányosságokat is. Kezdeném a magasabb vételárral és az alternatív hajtások támogatásának hiányával a Cseh Köztársaságban. E tekintetben a szomszédos Németország a leghatékonyabb, ahol az LNG teherautóknak egészen 2023 végéig nem kell útdíjat fizetniük. Egy másik szempont az üzemanyagtöltő állomások még mindig elégtelen infrastruktúrája. Ezért gondosan meg kell választani azokat az útvonalakat, amelyeken lehetőség nyílik LNG-üzem alkalmazására. A helyzet e tekintetben is lényegesen jobb a nyugat-európai országokban. Ha már a tankolásnál tartunk, figyelembe kell venni a töltőállomások nagyobb kihasználtságát és ezáltal a hosszabb tankolási időt is. Ez hazánkban és a szomszédos Németországban is igaz, ahol több töltőállomás van, egyúttal azonban több az alternatív üzemanyaggal működő teherautó is. Ha a minimális készletekkel működő autóipar számára történő folyamatokról beszélünk, akkor fennáll a késedelmes szállítások bizonyos mértékű kockázata.

Felfedeztek más hiányosságokat is?

Ezeket a szempontokat inkább az LNG-üzemű járművek használatakor kell szem előtt tartani. Ezek egyike a forgalomtervezés. Ha több napig üzemen kívül helyezik őket, az LNG-üzemű járművek indítási problémákkal küzdhetnek. Ezért ideális, ha akár egy egész hónapra előre megtervezzük. A probléma akkor is felmerülhet, ha egy gépjárművezető egyszerűen kiesik, és nincs azonnali pótlás. További hátránya a bizonytalan gázár és a magasabb szervizköltségek.

De hogy ne csak a negatívumokról beszéljünk, természetesen vannak előnyei is. Ez az egyértelműen alacsonyabb fogyasztás a hagyományos üzemű járművekhez képest, a hosszabb szervizintervallumok, a behajtás lehetősége olyan nagyvárosi övezetekbe való belépésre, amelyekben a levegővédelem miatt általában különleges engedélyek szükségesek.

Mi a tesztek eredménye, tervezik az LNG-üzem besorolását a járműparkba és hol?

Ideálisnak a Cseh Köztársaság és Németország közötti, illetve a franciaországi határvidékre irányuló szállítások, valamint a Cseh Köztársaság és Szlovákia közötti szállítások tekinthetők. A használat előfeltétele a hosszú távú szerződés biztonsága, amely kompenzálja a magasabb kezdeti beruházást és a hosszabb kamionmegállókkal járó fent említett szervizkockázatot.

Valójában milyen járműparkot használnak jelenleg?

A Gefco járműportfóliója nagyon rugalmas. Mind egész kamionos szállításokat használunk, főként mega- és szabványos ponyvás pótkocsikkal, mind részleges LTL szállításokat, amelyre külön dedikált csapatot hoztunk létre. Ez az ügyféligények alapján személyre szabott rakodási ajánlatot készít, a rendszeres fuvarok esetében pedig igyekszik optimalizálni a kamion teljes megrakását. A szállított mennyiségnek megfelelően azonban rugalmasan más típusú járműveket is használunk. Továbbá úgynevezett frigókat is kínálunk, azaz olyan járműveket, amelyekben emberi felhasználásra szánt gyógyszereket pontosan meghatározott hőmérsékleten lehet szállítani.

Mit szállítanak még az autóipari szállítmányokon kívül?

Az elmúlt években nagy hangsúlyt fektettünk ügyfél-portfóliónk diverzifikálására, és ez a stratégia helyesnek bizonyult. Ma tehát nagyon változatos szállítmányok fuvarozását végezzük. Például egy London központjában lévő magas épülethez földi szállítással szállítottunk üveghomlokzati modulokat. Ez egy olyan szerződés volt, amely rendkívül nagy hangsúlyt fektetett a szállítások ütemezésére. A modulok nem hiányozhattak a helyszínen, ugyanakkor nagyobb mennyiségük tárolására nem volt hely. Ezen túlmenően a Temze-menti területen a fuvarozónak FORCE vagy Bronze level tanúsítvánnyal kell rendelkeznie, illetve a járműveknek speciális felszereléssel kell rendelkezniük, például kamerákkal a visszapillantó tükrökben a nagyobb közlekedésbiztonság érdekében. De elektronikai cikkeket is szállítunk. Egy gyártó szlovákiai gyárából Nyugat-Európa országaiba, de Skandináviába is szállítunk. Itt is magas követelményeket támasztanak a fuvarozóval szemben, mivel fokozottan értékes árukról van szó. A sofőröknek speciálisan képzettnek kell lenniük, és a feddhetetlenségi tanúsítvány elengedhetetlen. A kocsiknak 100%-os állapotban kell lenniük, és speciális ponyvával vagy szekrény felépítménnyel kell rendelkezniük, hogy az áru a szállítás során biztonságban legyen. Újrahasznosított kartont is szállítunk egy cseh gyártónak, keményítőt az élelmiszeriparnak vagy vasat. Ezekben a szegmensekben jelenleg a szállított mennyiségek növekedését tapasztaljuk. És akkor ott vannak a fent említett gyógyszerek, amelyeket megadott hőmérséklet tartományokban szállíthatók, a szállítmányokat pedig dataloggerek kísérik, amelyek folyamatosan nyomon követik mind a hőmérsékletet, mind a rázkódást. Ezekhez a szállítmányokhoz GDP tanúsítvánnyal rendelkező fuvarozókat használunk, és mi is rendelkezünk a gyógyszerek szárazföldi szállítására feljogosító GDP (Good Distribution Practice) tanúsítvánnyal.

Meg tudja mondani, hogy melyik régiót célozza meg a legtöbb fuvar?

Ez tényleg változó, azt merem állítani, hogy Európán belül bárhová képesek vagyunk árut szállítani. A hagyományos úti célok mellett, mint Franciaország, Spanyolország, Portugália vagy Olaszország, olyan kevésbé frekventált országokba is szállítunk, mint Albánia, Montenegró, Törökország, Görögország, Oroszország, Ukrajna, Fehéroroszország, Azerbajdzsán vagy Kazahsztán. A Brexit óta az Egyesült Királyságban is a szállítások növekedését tapasztaltuk. Erre a helyzetre előre felkészültünk, nagyon jó vámosztályunk van, így rövid időn belül tudtunk fuvarmegoldásokat kínálni ügyfeleinknek, beleértve a vámügyintézést is, amit az ügyfelek gyakran igénybe is vesznek. Ugyanakkor rendszeresen szállítunk például Marokkóba is, de ezzel már vissza is térünk az autóiparhoz.

Miben különböznek az Önök szolgáltatásai a versenytársak szolgáltatásaitól? Mi teszi egyedülállóvá Önöket?

Nagy előnyünk az Európa-szerte működő fiókhálózatunk. Együttműködünk, és műszaki hiba esetén nagyon gyorsan találunk pótmegoldás, a kamion rakományát pedig úgy rakjuk át, hogy a hiba ne legyen semmilyen kihatással az ügyfélre. És elmondhatom, hogy ebben sikeresek vagyunk. Például egy naponta 1400 autót gyártó szlovákiai autógyártó esetében átlagosan napi 200 szállítmányt kezelünk, és az év eleje óta még soha nem volt olyan késedelmes szállítás, amely negatívan befolyásolta volna a termelési folyamatokat.

Szolgáltatásaink részeként sürgősségi szállítást is kínálunk tervezett és nem tervezett helyzetekre. Az ügyfél megkeresésére 30 percen belül válaszolunk, majd megkezdjük a szállítási ajánlat elkészítését. Erre a szolgáltatásra a világjárvány első hullámában nagy volt az igény.

Az autóipari szegmensben a szlovákiai márkakereskedők számára például pótalkatrészek éjszakai kiszállítását is biztosítjuk. Ebben az esetben nem a célállomás az egyedi, hanem a beállítás. Ezek olyan éjszakai szállítások és kézbesítések, amelyekre az ügyfél jelenléte nélkül kerül sor. A megrendelt szállítmány ezután reggel biztonságos helyen vár az adott márkakereskedésnél.

A szabad kapacitások hiánya napjainkban a tengeri, vasúti és légi közlekedésben is aktuális téma. Mi a helyzet a szárazföldi szállítással?

E tekintetben mi sem állunk sokkal jobban. A kapacitáshiány a COVID-19 első hulláma után alakult ki, amikor az ukrán és szerb sofőrök, akiket a helyi fuvarozók a piacaink munkaerőhiánya miatt alkalmaztak, nem léphettek be az országba. Ennek következtében optimalizálásra került a fuvarozói flották járműinek száma, aminek következtében csökkent a teljes szállítási kapacitás is. De ez a valóság, amivel meg kell tudnunk birkóznunk.

És ezt hogyan csinálják?

Nagy tapasztalatú, fokozottan stresszálló, kiváló csapatom van. Mindegyikük képes rugalmasan reagálni az ügyfelek igényeire, és ennek köszönhetően kevesebb mint 24 óra alatt nagyszámú szállítást tudunk leszervezni. Ez a jelenlegi chiphiányos autóipari válsághelyzetben is bebizonyosodott, ahol a helyzet naponta változik, és igények kielégítése során az ügyfelek nagy rugalmasságot és a lehető legrövidebb reakcióidőt várják el. A humán tőke régóta nagy értékünk, és ezzel tisztában vagyunk.

The post Az autóipar stagnál, más területeken a szárazföldi szállítás növekszik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
VIRTUÁLIS IPAR NAPJAI június 15-18. https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/08/ipar-napjai-virtualis-kiallitas/ Tue, 08 Jun 2021 14:28:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15400 Jövő héten nyit az IPAR NAPJAI, mely idén rendhagyó módon a fizikai rendezvény helyett az online térben valósul meg. Az üzleti élet nem állt le, csak a személyes tárgyalások helyett egy digitális platformra helyeződött át. A virtuális kiállítás egy könnyen használható, innovatív felület, amely online találkozóhelyet biztosít a kiállítók és a látogatók, illetve potenciális partnerek számára. […]

The post VIRTUÁLIS IPAR NAPJAI június 15-18. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jövő héten nyit az IPAR NAPJAI, mely idén rendhagyó módon a fizikai rendezvény helyett az online térben valósul meg.

Az üzleti élet nem állt le, csak a személyes tárgyalások helyett egy digitális platformra helyeződött át. A virtuális kiállítás egy könnyen használható, innovatív felület, amely online találkozóhelyet biztosít a kiállítók és a látogatók, illetve potenciális partnerek számára.

Az online platform sikerrel debütált idén márciusban az AGROmashEXPO kiállításon. Az erről készült rövid összefoglaló és az eseményről készült videó ITT megtekinthető.

Regisztráljon Ön is és tekintse meg díjmentesen a virtuális szakkiállítást!

REGISZTRÁCIÓ

 Virtuális kiállítás

Az iparági szereplők az új technológia segítségével egy időben adhatnak és kaphatnak információt, személyre szóló ajánlatokat vagy letölthető anyagokat termékekről, szolgáltatásokról, melyek alapján döntést hozhatnak beruházásaikról, üzleti együttműködési megállapodásaikról. Innovatív megoldás, interaktív platform, chat és video chat funkcióval, saját irodából megtekinthető szakmai programokkal, utazási korlátozások és egészségügyi intézkedések nélkül. (Bővebben a virtuális kiállításról)

Résztvevők

Számos cég élt a lehetőséggel, így az érdeklődők többek között olyan robottechnikai, logisztikai, szerszámgyártó, 5G telekommunikációs vagy nagy kenőanyag-gyártó cégek szakembereivel léphetnek majd kapcsolatba, mint például a DHL Globál Szállítmányozási Kft., a FANUC Hungary Kft., az IVM Zrt, a KUKA Hungária Kft., a Linamar Hungary Zrt. PPM Divízió, a MOL LUB Kft. és a VODAFONE Magyarország Zrt. De várják a látogatókat a jelöléstechnika, a 3D nyomtatás vagy a csomagolástechnika témakörében működő cégek is. (IPAR NAPJAI kiállítói lista)

A virtuális eseményen kiemelten jelenik meg az építőipar, hiszen külön szekció a Nemzetközi Építőipari Fórum, ahol mintegy 20 román és ukrán cég mutatja be kínálatát út- és hídépítés, építőgépek, aszfaltozás és környezetvédelem témában azzal a céllal, hogy új partnereket találjanak hosszú távú együttműködésre.

Programok

A kiállítás alatt kerekasztal beszélgetések, előadások és bemutatók várják az érdeklődőket, többek között a Magyar Ipari Célgép Nagydíjról (szervező: Chemplex Kft. és GTE), az energetikai fenntartható fejlődésről (szervező: BPMK), munkavédelmi témában (szervező: U-4 Reklámiroda Kereskedelmi és Szolgáltató Bt.) vagy az 5G technológiában rejlő gyakorlati előnyökről az ipar számára (szervező: Vodafone Business).

Bővebben a programokról: www.iparnapjai.hu/programok/programok-2021

Díjmentes megtekintés

Az online esemény ingyenesen várja a szakmai látogatókat: a virtuális IPAR NAPJAI a regisztrációt követően díjmentesen lesz látogatható a kiállítás weboldalán.

A Műszaki Magazin hírlevél és magazin olvasói az alábbi linken tudnak regisztrálni:  www.iparnapjai.hu/muszakimagazin, majd online barangolhatják be a kiállítás területét, végig nézve a különböző menüpontok tartalmát, a programokat, a résztvevő cégek standjait és ajánlatait, a chat funkció segítségével pedig azonnali információt kérhetnek a kiállítók termékeiről vagy szolgáltatásairól.

Nyitvatartás

2021. június 15-18. között minden nap 9:00 – 18:00 élő chat lehetőséggel, illetve 2021. június 19-26. között a chat lehetőség nem él, de a programok és a kiállítók anyagai továbbra is megtekinthetők és letölthetők.

Látogasson el Ön is Műszaki Magazin virtuális standjára, lépjen velünk kapcsolatba, tegye fel kérdéseit kollégáinknak!

Bővebb információ: www.iparnapjai.hu

The post VIRTUÁLIS IPAR NAPJAI június 15-18. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szakkiállítások Covid előtt és után https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/02/metav-covid-kiallitas/ Sun, 02 May 2021 11:18:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14851 A mostani digitális (műszaki) kiállításokat végig nézve azt mondhatjuk, hogy az intec-Z, a METAV és a Hannover Messe jó bizonyítékai annak a változásnak, amely a digitális átalakulás lehetőségét igazolja a hagyományos kiállítások megrendezésében. Rávilágít azokra az új platformokra, amelyek a szakmai látogatók számára több és tartalmasabb tájékozódást tesznek lehetővé. A szervezők nagyon jó megoldást dolgoztak […]

The post Szakkiállítások Covid előtt és után appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A mostani digitális (műszaki) kiállításokat végig nézve azt mondhatjuk, hogy az intec-Z, a METAV és a Hannover Messe jó bizonyítékai annak a változásnak, amely a digitális átalakulás lehetőségét igazolja a hagyományos kiállítások megrendezésében.

Rávilágít azokra az új platformokra, amelyek a szakmai látogatók számára több és tartalmasabb tájékozódást tesznek lehetővé. A szervezők nagyon jó megoldást dolgoztak ki és a digitalizáció minden lehetőségét kihasználták.

Itt gondolok az expo térben a cégek online megjelenítésére, a konferencia előadásainak online sugárzására és későbbi megtekinthetőségére, a sajtó számára a hozzáférhetőségre, és a tájékoztató anyagok kellő részletességére. Külön figyelemre méltó volt például a HM21 (Hannover Messe 21) digitális médiakönyvtárában a több, mint 2000 rövid (5-8 perces) termékismertető és technológiákat bemutató video.

Egyetlen hátrány a kiállítókkal való személyes találkozások elmaradása, amely sokszor eredményesebb és emberibb kapcsolatokhoz vezet.

A tavaszi virtuális (digitális) kiállításoknál nagyon gazdag kínálatot jelent az interneten elérhető kiállítási tartalom. Ez egy olyan lehetőség, amely nagyon hasznos célzott ismeretek megszerzésére alkalmas. Az internet minden lehetőségét jól kihasználó cégek részletesebb tájékoztatást tudnak adni ebben a formában az érdeklődő szakemberek számára. Itt gondolok az élő termék és technológia ismertető előadásokra vagy a kiállító térből sugárzott (streaming) bemutatókra.

A lipcsei Intec/Z a gyártástechnológia és a beszálltóipar kettős kiállítása, amelyet március elején sikeresen rendeztek meg több, mint 2000 regisztrált résztvevővel. A kiemelt témákban – a gyártás változása az additív technológiák hatására, a jövő termelése vagy a beszállítóipar változása – 60 szakmai előadás hangzott el. A kiállítók részéről 100 élő prezentációt tartottak. A konferenciákon 145 érdeklődő vett részt. A hálózati platformot (networking-platform) 768 szakember vette igénybe üzleti kapcsolat létrehozására.

Fotó: METAV

A frankfurti METAV-digital 2021 volt a másik kiállítás, amely szintén gyártástechnológia témájú, de főleg az okos gyártás és eszközei témára fókuszált. Ezen belül a szerszámgépek, a szerszámok, a biztonság és az új szabványok (UMATI, a 2006/42/EC direktíva új változata) kiemelten szerepeltek. Számos előadás témája volt az „okos” megmunkálás és gyártás, de érdekes volt a digitális szakképzésről szóló előadás is. Mind aktuális témák, amelyeket a 2500 résztvevő követhetett. A kiállítók száma 80 volt, amely cégek többségében a gyártás és szerszámozás területén tevékenykednek. A digitális átalakulás tényét erősítik a szoftveres cégek növekvő jelenléte a kiállításokon.

Fotó: HM21

Fotó: HM21

Az idei hannoveri vásár (Hannover Messe Digital) meghatározó kiállításnak tekinthető, mert az átalakuló világunkban a pandémia árnyékában is a fejlődést tűzte zászlajára. Ezt igazolta az a politikai támogatás is, amelyet a kancellárasszony a beszédében is hangsúlyozott. Az április 12-16-ig megrendezett virtuális kiállítás középpontjában a mesterséges intelligencia alkalmazásai, az automatizálás, az additív gyártás, a robotok, a hidrogén üzemanyagcella és hidrogén gyártás és számos olyan további téma szerepelt, amelyek az elektromos mobilitás fejlesztésével kapcsolatosak. A fokozott érdeklődést támasztja alá néhány adat is: 90000 regisztrált résztvevő, 1800 kiállító, 1300 esemény, 1500 előadó, és 10500 termék-, és innováció bemutató. Az érdeklődésre jellemző, hogy a regisztrált résztvevők 51%-a nemzetközi és 49% -a németországi szakember volt.

A fentiek alapján remélhető, hogy a június közepén a Hungexpo által megrendezésre kerülő Ipar Napjai hazai kiállítás online formában is nagy érdeklődésre tart számot. A járvány ellenére a fejlődés robog előre.

Szerző: Dr.Göndöcs Balázs c.egyetemi docens

The post Szakkiállítások Covid előtt és után appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Virtuális kiállításokon a legújabb EPLAN fejlesztések https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/11/eplan-virtualis-kiallitas-2/ Sun, 11 Apr 2021 15:02:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14568 Hannover Messe: 2021. április 12-16. A Rittal, az EPLAN és a German Edge Cloud szakemberei betekintést adnak abba, mit jelent majd az értéklánc az iparban a jövőre nézve és hogyan valósulhat ez meg már ma: mindezt a Hannover Messe digitális kiadásában. Regisztráció – Hannover Messe Digital Edition  EPLAN Virtuális kiállítás: 2021. április 28-29. Alig két […]

The post Virtuális kiállításokon a legújabb EPLAN fejlesztések appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hannover Messe: 2021. április 12-16.

A Rittal, az EPLAN és a German Edge Cloud szakemberei betekintést adnak abba, mit jelent majd az értéklánc az iparban a jövőre nézve és hogyan valósulhat ez meg már ma: mindezt a Hannover Messe digitális kiadásában.

Regisztráció – Hannover Messe Digital Edition 

EPLAN Virtuális kiállítás: 2021. április 28-29.

Alig két héttel a digitális Hannover Messe után megnyitja kapuit az év legnagyobb digitális eseménye. Naponta hat különböző élő előadás keretében a szakértők gyakorlati betekintést nyújtanak az EPLAN Platform újításaiba. A programban szerepelnek  az EPLAN ePulse-ban elérhető új felhőszolgáltatások, és szó lesz a vezérlőszekrények és a kapcsolóberendezések tervezésében rejlő lehetőségekről is.

Regisztráció – EPLAN Virtuális kiállítás

The post Virtuális kiállításokon a legújabb EPLAN fejlesztések appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A közeljövő technológiai trendjei és kihívásai https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/23/technologiai-megoldasok-jovo-hp/ Tue, 23 Mar 2021 16:04:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14331 A koronavírus-járvány az irodákból otthonaikba kiszoruló munkaerővel, a boltokat, bankokat, éttermeket virtuális terekre váltó vásárlókkal, a személyes kapcsolattartást online platformokra cserélő tömegekkel, az iskolateremből és előadóból a számítógép elé költöző diákokkal pillanatok alatt változtatta meg az életünket és pörgette fel az úgynevezett digitális átállást. A legnagyobb hazai vállalatokkal kapcsolatban álló, így a magyar viszonyokat nagyon […]

The post A közeljövő technológiai trendjei és kihívásai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A koronavírus-járvány az irodákból otthonaikba kiszoruló munkaerővel, a boltokat, bankokat, éttermeket virtuális terekre váltó vásárlókkal, a személyes kapcsolattartást online platformokra cserélő tömegekkel, az iskolateremből és előadóból a számítógép elé költöző diákokkal pillanatok alatt változtatta meg az életünket és pörgette fel az úgynevezett digitális átállást.

A legnagyobb hazai vállalatokkal kapcsolatban álló, így a magyar viszonyokat nagyon jól ismerő Hewlett Packard Enterprise ügyvezetője, Szpisják Tibor összegyűjtötte, hogy technológiai oldalról – nem kizárólag a pandémia hatásaként – milyen trendekre és kihívásokra számíthatunk a közeljövőben.

A HPE globális piaci folyamatokat elemző csapata szerint áprilisra, legkésőbb májusra világszerte elérhetővé válnak az egydózisú koronavírus elleni védettséget biztosító vakcinák és ennek, illetve a nagyívű gazdasági mentőcsomagoknak, valamint az újraindítási programoknak köszönhetően azonnal megugrik majd a piaci aktivitás, júniustól pedig már a gazdaság szárnyalása várható. Az alábbiakban sorra vesszük, hogy milyen technológiához köthető változásokra, feladatokra számíthatunk a pandémiát követő közeljövőben.

  1. A munkahelyek, irodák tovább élnek, mint kollaborációs terek

Az elmúlt évszázadokban nem véletlenül alakult úgy a világ, hogy – néhány kivételtől eltekintve – a szellemi munkát végzők munkahelyeken tudtak a leghatékonyabbá és legsikeresebbekké válni. Bár az elmúlt egy év megmutatta, hogy a technológiai eszközök, felhőmegoldások és a gyors internetkapcsolat révén irodák nélkül sem áll meg az élet, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a személyes kontaktusra, a közös gondolkozásra, valamint a magánélet és munka terének fizikai elkülönítésétre hatalmas igény mutatkozik. A szellemi munkát végzők munkahelyei így várhatóan nem szűnnek meg, de kevésbé lesznek részei a mindennapjainknak és a közösségi csapatmunkát segítő kollaborációs terekké változnak.

  1. Magyarországon is a legfrissebb technológiák előnyeit élvezhetjük

Még pár évvel ezelőtt is jellemző volt, hogy a legújabb technológiai megoldások többéves késéssel gyűrűztek be Magyarországra és lettek elérhetők, majd elfogadottak itthon. Ezt a görgetett csúszást mára többé-kevésbé ledolgozták a hazai nagyvállalati technológiát kínáló vállalatok és azok az ügyfeleik is – például a pénzintézetek – melyekkel nap mint nap kapcsolatban állunk. Ennek köszönhetően már itthon is a legújabb technológiai megoldások segítik az életünket. A HPE magyarországi képviselete, mely egy külön innovációs csapatot is felépített, a felzárkózás elősegítésében jelenetős szerepet vállalt és számtalan területen – az oktatástól kezdve a közlekedésbiztonságon át a közigazgatásig – tette elérhetővé a legfrissebb technológiákat és járult hozzá a digitalizáció folyamatához.

  1. Segítő kezet kell nyújtani az új digitális világban

Az elmúlt egy évben gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra és soha nem tapasztalt mértékben épültek be mindannyiunk mindennapjaiba a digitális megoldások és nagy részük várhatóan velünk is marad. A technológiai cégeknek és a szociális intézményrendszernek is hatalmas a felelőssége abban – és ezen a területen minden szereplőnek bőven van még tennivalója – hogy képzésekkel és türelemmel, kortól és a technológiai affinitástól függetlenül úgy a hétköznapokban, mint a munka világában mindenki számára lehetőséget biztosítson arra, hogy megtanuljon eligazodni ebben az új rendszerben.

  1. Szuperszámítógép az irodában, szuperszámítógép a nappaliban

A közeljövőben szinte minden újabb, nagysebességű internetre kapcsolt számítógépben ott rejlik majd a potenciál, hogy a korábban csak a legnagyobb számítási kapacitást igénylő, leginkább tudományos kutatásokhoz vagy kiváltságos szektorokban, például a gyógyszer- és autóiparban bevetett szuperszámítógépekhez hasonló teljesítményt kínáljon használójának. Az ehhez szükséges felhőalapú platformokat – melyek a végfelhasználó számítógépét kapcsolják össze elképesztő számítási teljesítményt kínáló rendszerekkel – használó kisvállalkozás vagy akár egy otthonról dolgozó szabadúszó így olyan számítási kapacitást vehet igénybe megfizethető áron például a terméke fejlesztésére vagy egy összetett animáció elkészítésére, amely minden egyéb módon elérhetetlen lenne számára.

  1. Végre jobban kihasználhatjuk azt, hogy elképesztő mennyiségű adatot termelünk

A technológiai vállalatok rengeteg adat összegyűjtésére alkalmas rendszereket építettek ki, a szervezetek és a magánemberek pedig élnek is velük és hihetetlen mennyiségű információt termelnek a segítségükkel. A világ egyik legnagyobb technológiai piackutató cége, az IDC legfrissebb előrejelzése szerint 2025-re 55,7 milliárd összekapcsolt eszközt használunk majd, és ezen eszközök hozzávetőleg négyszer annyi adatot – 73,1 zetabyte-ot – termelnek majd, mint amennyi 2020-ban keletkezett. Például egy minden jelenleg elérhető szenzorral felszerelt önvezető autó egy óra alatt akár 5 terrabyte-nyi adatot is létrehozhat, de egy okosórával is pillanatok alatt generálhatók gigabyte-ok. Felmérések szerint azonban a világszerte létrejövő adatok mintegy 65%-a strukturálatlan és elérhetetlen, így a hasznosságuk részben vagy egészben megkérdőjelezhető. És bár az adatok feldolgozását segítő big data megoldások már hosszú évek óta elérhetőek, igazi fejlődés az úgynevezett adatvagyon feldolgozásában a következő években várható.

  1. Nem költözik mindenki és minden a felhőbe, de így is kihasználhatjuk a felhő előnyeit

A HPE tapasztalatai alapján – és ezt az IDC legutóbbi felmérése is alátámasztja –, a nagyvállalatok vezetői bár elismerik a felhőmegoldások értékeit, adataik és alkalmazásaik 70%-át nem kívánják felhőbe költöztetni, inkább – biztonsági és teljesítménybeli megfontolások okán – olyan hibrid megoldásokban gondolkoznak melyekben a fizikailag jelenlévő technológia platformok a felhőmegoldásokkal ötvöződnek. A technológiai vállalatok ennek megfelelően azon dolgoznak, hogy miként adhatnák meg a felhőélményt – tehát a rugalmasságot, a könnyű elérhetőséget, a platformokon és rendszereken átívelő működést, a teljesítményt és az előfizetéses fizetési modellt – a vállalatok saját rendszerében.

  1. Az előfizetésé a jövő

Az előző pontban szereplő előfizetéses konstrukcióban elérhető – nem csak felhőalapú – informatika különösen vonzó a vállalatok számára. Az ezt a megoldást választó vállalatok saját munkatársaik és a végfelhasználók számára is mindig a lehető legfrissebb technológiai megoldásokat kínálhatják, anélkül, hogy hatalmas befektetést kéne eszközölniük. A fogyasztásalapú konstrukciót választó vállalatok csak az aktuális igényeiknek megfelelő tárhely és számítási kapacitás tervezhető költségeivel számolhatnak, ráadásul annak tudtában, hogy a kapacitásaik igény szerint bármikor nagyságrendekkel megnövelhetők.

The post A közeljövő technológiai trendjei és kihívásai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA mindenki számára elérhetővé teszi az automatizálást https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/16/kuka-automatizalas-elerheto/ Tue, 16 Feb 2021 17:33:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13852 Az elkövetkezendő tíz évben világszerte várhatóan több és több robot fog együtt dolgozni az emberekkel. Az automatizálás folyamatos térnyerésének pedig még több helyen lehetünk majd szemtanúi. Könnyen elérhető robotikai megoldások: ez röviden a KUKA hosszú távú célja. Ennek egyik fontos állomásaként a 2021-es digitális Hannoveri Vásáron a cég betekintést nyújt a jövő operációs rendszerének működésébe. […]

The post A KUKA mindenki számára elérhetővé teszi az automatizálást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elkövetkezendő tíz évben világszerte várhatóan több és több robot fog együtt dolgozni az emberekkel.

Az automatizálás folyamatos térnyerésének pedig még több helyen lehetünk majd szemtanúi. Könnyen elérhető robotikai megoldások: ez röviden a KUKA hosszú távú célja. Ennek egyik fontos állomásaként a 2021-es digitális Hannoveri Vásáron a cég betekintést nyújt a jövő operációs rendszerének működésébe. Az új megoldás alapvető előnyei között mindenképpen megemlítendő az egyszerű használhatóság és az automatizálási rendszerek intuitív kezelhetősége, ami eddig csak a szakértők kiváltsága volt.

„2030-as jövőképünk: Egy sokkal egyszerűbb, intuitívabb, ezáltal pedig mindenki számára elérhető automatizálás. Fő célunk a folyamatok egyszerűsítése. Terveink szerint 2030-ra olyan egyszerű lesz robotokat programozni, mint most egy PC-n dolgozni”

– mondja Peter Mohnen, a KUKA AG ügyvezető igazgatója. A folyamat egyik állomásaként a KUKA operációs rendszerének előzetese is bemutatásra kerül a 2021-es digitális Hannoveri Vásáron.

A prototípusokat 2020 év vége óta már több ügyfél is használja. Az újdonság nem annyira maga a robot, hanem inkább annak használhatósága és lehetséges alkalmazási területei. Az elkövetkezendő években egyre több helyen tapasztalhatjuk majd az automatizálás folyamatos térnyerését szerte a világon, így a fejlődés a KUKA aktuális projektjeinél is tetten érhető már. Ilyen például az akkumulátorokkal és e-mobilitással foglalkozó vállalatoktól érkező megrendelések, valamint a portfólió bővítése további robottípusokkal, mint amilyen a KR SCARA modell is, amit kis méretű alkatrészek összeszerelésénél, anyagmozgatásnál és különféle tesztelési feladatoknál használnak.

A KUKA ügyvezetője szerint egyre több iparág tér át automatizálási megoldásokra:

„A koronavírus utáni világban sokkal nagyobb igény mutatkozik majd az automatizált megoldásokra, különösen a logisztika és az egészségügy területén, ami már középtávon is érezteti hatását.”

A jövő a digitálisan csatlakoztatott megoldásoké

A szoftveres rendszerek minden eddiginél fontosabb szerepet töltenek be életünkben; ma már nem maga a termék jelenti a hozzáadott értéket, hanem a digitálisan egymáshoz kapcsolódó megoldások. A KUKA széles körben kínál különböző robotikai összetevőket és elemeket, valamint nagyobb és komplex, hálózatos rendszereket. Mindezekhez azonban egy olyan operációs rendszerre van szükség, amely alkalmazások, programok, szolgáltatások és tartozékok teljeskörű választékát biztosítja.

A hosszú távú cél világos: minden KUKA terméket szükséges ellátni az új operációs rendszerrel – mely projekt szerencsére már kezdetét is vette. A KUKA természetesen nem feledkezik meg azon ügyfeleiről sem, akik szerte a világon hagyományos KUKA rendszereket használnak. A vállalat számára kiemelten fontos, hogy zökkenőmentes átmenetet biztosítson az új rendszerbe, továbbá a költségcsökkentés és egyéb előnyök elérhetővé tétele is prioritást élvez. A KUKA szempontjából nem csupán az új ügyfelek hozzáférésének megkönnyítése a lényeges, hanem a meglévő ügyfélbázis fejlesztése is.

Automatizálás, mint a járvány nyertese?

A koronavírus-járvány megváltoztatta az ellátási láncokat, a munkafolyamatokat és a gyártási eljárásokat is. Egy sor új technológia segít az ipar számára, hogy fenntartható módon tudjon alkalmazkodni a változásokhoz. Ilyen új technológia például az automatizálás, a robotika és a digitalizáció. Mindhárom nélkülözhetetlen eleme a megbízható és a kihívásokat jól kezelő iparágaknak.

„A Hannoveri Vásár központi szerepet játszik a gazdaság vírushelyzet utáni újraindításában. Nem csupán a robotika és az automatizálás a fontos, hanem a digitális megoldások is. A KUKA az ipari automatizálás úttörőjeként ismert vállalat. A digitális formában megrendezett Hannoveri Vásár pontosan azt a platformot használja, amelyen a fenntartható és digitális jövő termékei, alkalmazásai, megoldásai és innovációi működnek”

– összegzi a rendhagyó környezetben megrendezett vásár nyilvánvaló előnyeit Wilfried Eberhardt, a KUKA marketingigazgatója.

A Hannoveri Vásár idei partnerországa Indonézia, amely roppant gyorsan fejlődő ország, különösen az automatizálás területén. A KUKA leányvállalataként tevékenykedő Swisslog már több logisztikai projektet is sikerrel fejezett be az ázsiai e-piac egyik óriásánál, a Lazadánál.

The post A KUKA mindenki számára elérhetővé teszi az automatizálást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szerelkezzünk fel a járvány utáni visszatéréshez! https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/23/zebra-technologies-jarvany/ Sat, 23 Jan 2021 18:11:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13492 A szolgáltatás frontvonalában dolgozóknak nagyvállalati szintű eszközökre és megoldásokra lesz szüksége ahhoz, hogy a COVID-19 járvány utáni talpraállás sikeres legyen. Mivel a világ számos országa várakozással tekint a lezárások időszakának megszűnése, és a nem létfontosságú létesítmények újbóli megnyitása elé, itt az ideje, hogy a vállalatok elkészítsék erre vonatkozó terveiket! A különböző iparágaknak saját kihívásaikkal kell […]

The post Szerelkezzünk fel a járvány utáni visszatéréshez! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A szolgáltatás frontvonalában dolgozóknak nagyvállalati szintű eszközökre és megoldásokra lesz szüksége ahhoz, hogy a COVID-19 járvány utáni talpraállás sikeres legyen.

Mivel a világ számos országa várakozással tekint a lezárások időszakának megszűnése, és a nem létfontosságú létesítmények újbóli megnyitása elé, itt az ideje, hogy a vállalatok elkészítsék erre vonatkozó terveiket! A különböző iparágaknak saját kihívásaikkal kell szembenézniük – sokaknak új megoldásokat kell kidolgozniuk, például a szociális távolságtartáshoz történő alkalmazkodásra. Másoknak szokatlanul nagy keresletet kell majd kielégíteniük. Ez különösen igaz a közüzemi ágazatban működő vállalkozásokra: a víz-, a gáz-, az áramszolgáltatókra és a távközlésre. Egyszerűen azért, mert az irodák, üzletek, műhelyek és más vállalkozások újra megnyitják kapuikat, és valószínű, hogy a visszatérés sokak számára nem lesz egyszerű.

A zárlati korlátozásokból származó többhónapos, hosszantartó inaktivitás után a cégek nagyobb valószínűséggel találkoznak használaton kívüli munkahelyi közműveiket érintő vártalan problémákkal. Ezeknek a rendszereknek szintén hiányoztak a rendszeres közüzemi szolgáltatói leolvasások és ellenőrzések, amelyek normál esetben megtörténtek volna, és amelyek feltárhatták volna azokat a szunnyadó hibákat, amelyek a használat híján rejtve maradtak. Mivel a telephelyek, üzemek felügyelet nélkül maradtak a hirtelen bezárások után, lehetséges, hogy voltak incidensek – a szivárgásoktól, törésektől és kártevők okozta károsodásoktól kezdve az árvizekig és tüzekig – amelyek közül néhányról a tulajdonosok még nem is tudnak.

Röviden összefoglalva: a karbantartó és javító csapatok számíthatnak arra, hogy elárasztják őket a sürgős kérések, miközben még mindig kevés a személyzet, mivel továbbra is érinthet csapattagokat a vírus okozta megbetegedés.

A legjobb módja annak, hogy ismét lendületbe jöjjünk

Ezeknek a csapatoknak a számára az optimális hatékonyság elérése valószínűleg jelentős logisztikai erőfeszítést igényel. A siker – legalábbis részben – a felszerelésükhöz szükséges eszközöktől függ: a skála a szerszámosládákban található kéziszerszámoktól a járművekig, és a mobil eszközökig terjed. Számos kulcsfontosságú pontot kell szem előtt tartani, amikor a terepen dolgozó munkatársak számára megfelelő mobil számítógépek kiválasztásra kerülnek.

Az első és legfontosabb szempont a megbízhatóság. Egy Forrester blog így fogalmaz: “Ahogy mindannyian harcolunk az időjárás ellen a jelenlegi viharban … mindenki szenteljen különös figyelmet annak a technológiának, amely bizonyítottan megbízható.” Az alkalmatlan technológia mind pénzben, mind pedig időben sokba kerül. A VDC Research megállapításai szerint a terepen dolgozók körében egy mobil eszköz meghibásodása átlagosan 100 perc leállást eredményez: annak kiszámítása, hogy ez mit jelent mind a munkavállalói költségekben, mind az elmaradt bevételekben, megerősíti a megbízható berendezések értékét. Az olyan, célirányosan kialakított nagyvállalati szintű eszközök, mint például a strapabíró táblagépek, könnyen lehet, hogy heteken belül behozzák az árukat. Az ügyfelek elégedettségét is befolyásolja az állásidő. A táblagépeknek hosszú időn keresztül következetesen jól kell működniük a legnagyobb kihívást jelentő körülmények között is, például amikor a felhasználók használat közben leejtik, nekiütik valaminek, és általánosságban ki vannak téve a környezeti hatásoknak, akár egy átlagos munkanap során is.

Az ilyen szintű megbízhatóság biztosításának legjobb módja a robusztus eszközök használata. Ezt gyakran rosszul értelmezik: a robusztus kivitel nem azt jelenti, hogy egy fogyasztói eszközt egy gumitokba helyezünk. Nem is csak azt, hogy egy tesztsorozat alatt jó értékek mérhetők – mint például egy eszköz képes túlélni a cseppállósági tesztet, vagy jó védettségi fokozat (IP) minősítéssel rendelkezik. Az igazán strapabíró táblagépeket az alapoktól kezdve úgy tervezték, hogy ellenálljanak a szélsőséges igénybevételnek, tesztelve többek között az ütés, a nedvesség, a rezgés, a por, a szélsőséges hőmérséklet, a termikus sokk és az akkumulátor vizsgálatának kombinációjával.

Ebben a képlékeny helyzetben figyelembe kell venni a teljes tulajdonlási költséget (TCO): a folyamatos gazdasági bizonytalanság miatt a beruházásokat minden eddiginél előrelátóbban kell megtervezni. Visszatérve a fent említett megbízhatósági adatokra, ugyanez a VDC Research jelentés azt is megállapította, hogy a nem robusztus eszközök közel háromszor olyan gyakran hibásodnak meg, mint a strapabíró kivitelűek. Annak ellenére, hogy általában sokkal alacsonyabb áron szerezhetők be, a TCO körülbelül kétszer annyi a nem robusztus eszközökre nézve, mint strapabíró versenytársaik esetében. Az akkumulátor meghibásodása és a kapcsolódási problémák még tovább emelhetik ezt a költséget. A masszív eszközök előnye igazán ígéretes. A Zebra A terepen végzett tevékenység jövője c. tanulmánya szerint az energia-és közüzemi vállalatok közel 50%-a strapabíró tableteket használ, és ez az arány 80%-ra ugrik majd a következő évben. Eközben a távközlési és műszaki iparágak válaszadóinak 76%-a állítja, hogy helyszíni üzemeltetési stratégiája az asztali számítógépektől a mobil eszközök felé fordult.

Ugyanaz a méret nem lesz jó mindenkire

Minden üzleti partnernek képesnek kell lennie arra, hogy a frontvonalban dolgozók számára biztosítsa a szükséges tableteket, és az általuk használt szoftvereket. A különböző szakmák és szerepek különböző konfigurációkat, vagy akár teljesen más eszközöket igényelnek. Ha a fő követelmény mérőórák, vagy más berendezések által mért/mutatott mérőállás rögzítése, akkor egy könnyű, kisebb tablet lehet a legcélszerűbb választás. Ha egy terepen dolgozó munkatársnak írásos jelentéseket kell benyújtania, akkor egy másik formatényezőjű készülék, például egy 2 az 1-ben átalakítható, vagy levehető táblagép billentyűzettel megfelelőbb lehet.

Egyes feladatok megkövetelik, hogy az eszközök kijelzője közvetlen napfényben is jól látható legyen, mint például annak a közüzemi dolgozónak az esetében, aki időnként a magasban dolgozik a szabadban, és meg kell, hogy nézze az üzemi hálózat dokumentációs rajzait. Más esetekben lehet, hogy a rendelkezésre álló választható kiegészítők bizonyulnak elengedhetetlennek – beépített vonalkód- vagy intelligens kártya olvasó, esetleg hosszabb élettartamú akkumulátor. Egyes szoftverek kikényszeríthetik az Android- vagy Windows-alapú táblagép választását. Az alkalmazás is befolyásolhatja a képernyő méretének kiválasztását; a tartóra szerelt képernyőknek például nagyobbaknak kell lenniük, mint a kézi eszközök kijelzőinek. A magán- és közműszolgáltatóknak tanácsos olyan megoldás-szolgáltatót választaniuk, amely az igények széles skáláját képes lefedni, és nem csak néhányat közülük.

Egy, a normál munkavégzéshez történő, előremutató, lendületet adó visszatérés felépítése és levezénylése nehéz feladat lesz. A legtöbb, amit egy vállalat menedzsmentje és IT részlege tehet, az az, hogy biztosítja a terepen végzett műveletek lehető legjobb támogatását!

Tom McNeela, Zebra Technologies

The post Szerelkezzünk fel a járvány utáni visszatéréshez! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Csaknem ezer ipari robotot telepítettek Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/09/ipari-robot-telepites-magyarorszag/ Wed, 09 Dec 2020 08:06:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12937 A koronavírus-járvány minden bizonnyal nagy hatással lesz a világgazdaságra, ennek jelei már most érezhetők, de a válság mértékét még mindig nem lehet teljes mértékben megbecsülni. Noha a tavaszi komoly hanyatlás után a gyártás volumene normalizálódni látszik (a JP Morgan globális összevont PMI indexe alapján), a gyártóvállalatoknak alkalmazkodniuk kell az újonnan kialakult helyzethez. Az automatizálás pedig […]

The post Csaknem ezer ipari robotot telepítettek Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A koronavírus-járvány minden bizonnyal nagy hatással lesz a világgazdaságra, ennek jelei már most érezhetők, de a válság mértékét még mindig nem lehet teljes mértékben megbecsülni.

Noha a tavaszi komoly hanyatlás után a gyártás volumene normalizálódni látszik (a JP Morgan globális összevont PMI indexe alapján), a gyártóvállalatoknak alkalmazkodniuk kell az újonnan kialakult helyzethez. Az automatizálás pedig válasz lehet a fellépő kihívásokra.

Az ügyfelek elvárásait már a járvány előtt is kiemelten kezelték a termelő vállalatok, annak érdekében, hogy gyorsan és versenyképes áron gyárthassanak, majd szállíthassanak testre szabott termékeket. Számos vállalat a lokalizáció és regionalizáció stratégiáját választotta, hogy időben tudjon reagálni a helyi piacon jelentkező vásárlói igényekre, és, hogy a gyártáshoz szükséges idő lerövidítésével csökkentse az esetleges kockázatokat. Ennek eredményeképpen közülük sokan az automatizálás felé fordultak. (World Robotics 2020 Report)

Az IFR legújabb jelentése a világjárványra is kitér

A Nemzetközi Robotikai Szövetség 2020-as jelentése szerint a világjárvány okozta helyzet világosan felhívta a figyelmet a globális ellátási láncok hiányosságaira, ezért sok vállalat újra kell, hogy tervezze stratégiáját. Az automatizálás segíthet versenyelőnyt szerezni a vállalatoknak, ugyanakkor hatékonyan képes megelőzni a fertőző betegségek terjedését, és elkerülni a közvetlen emberi érintkezést, valamint a tömeges csoportosulásokat, jelentősen csökkentve ezzel a fertőzés kockázatát, és lehetővé téve a folyamatos gyártást ilyen, és ehhez hasonló kihívások idején is.

 Ipari robot-értékesítések Magyarországon 2019-ben

A magyar gyártóvállalatok előtt is többféle automatizált megoldás lehetősége áll fenn. Olyan alkalmazások számára érhetők el ipari és együttműködő robotok, mint például az anyagmozgatás, az összeszerelés, vagy a hegesztés. A lehetőségek száma szinte végtelen. Magyarországon azonban – a 2020-as World Robotics Report szerint – a telepített ipari robotok száma sem a különböző iparágak kapcsán, sem az alkalmazások teljesítményét tekintve nem mutat komolyabb növekedést. Sőt, 2019-ben jóval kevesebb robotot helyeztek üzembe, mint 2017-ben. A tavalyi év során 926 ipari robotot telepítettek hazánkban, ami kis emelkedést jelent 2018-hoz képest. Az autóipar rendelkezik a legnagyobb érdekeltséggel, amelyet a fémipar, valamint a gumi- és műanyagipar követi.

Kínától a V4 országokig

World Robotics Report adatai azt mutatják, hogy Kína továbbra is tartja globális vezető pozícióját az automatizálás terén. 2019-ben 140 500 új robotot telepítettek Kínában, ami csaknem háromszor annyi, mint amennyit Japán, a világ második legnagyobb telepítője helyezett üzembe. De nem kell ilyen messze mennünk. A V4 országokból Csehország és Lengyelország is benne van a 15 legnagyobb piacban az ipari robotok éves telepítésének tekintetében (2019-ben 2600-2600 robotot helyeztek üzembe).

The post Csaknem ezer ipari robotot telepítettek Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Home office: még mindig sok a félmegoldás a magyar cégeknél https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/06/home-office-felmegoldas-magyar/ Sun, 06 Dec 2020 15:57:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12875 Nem nőtt számottevően az otthonról dolgozók száma a koronavírus első hullámához képest, a kollégák teljesítményének nyomonkövetése azonban még mindig problémát okoz a magyar cégeknél – derült ki az informatikai háttérfejlesztésekkel foglalkozó Infosector Kft friss kutatásából. A csoportmunka hatékonyságát vizsgáló felmérés eredményei alapján csak a cégek mintegy fele használ munkaidő nyilvántartó rendszert a távmunkában is, és […]

The post Home office: még mindig sok a félmegoldás a magyar cégeknél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nem nőtt számottevően az otthonról dolgozók száma a koronavírus első hullámához képest, a kollégák teljesítményének nyomonkövetése azonban még mindig problémát okoz a magyar cégeknél – derült ki az informatikai háttérfejlesztésekkel foglalkozó Infosector Kft friss kutatásából.

A csoportmunka hatékonyságát vizsgáló felmérés eredményei alapján csak a cégek mintegy fele használ munkaidő nyilvántartó rendszert a távmunkában is, és csak mintegy harmaduk vezetett be bejárási protokollt a fertőzésveszély elkerülésére. A kutatás arra is rámutatott, hogy a csapatszellem fenntartására egyre gyakrabban alkalmaznak ún. „hibrid iroda” megoldásokat, ugyanakkor ennek biztonsági kockázatát alábecsülik a cégvezetők.

Rengeteg magyar dolgozik távmunkában

Az országszerte több mint 250 vállalati ügyféllel rendelkező Infosector kutatásában cégvezetők válaszait gyűjtötték össze a második hullámban tapasztaltakról és a pandémia által okozott kihívások kezeléséről. A hat pontból álló kérdőívben a megkérdezetteknek egy tízes skálán kellett értékelniük az állításokat azok alapján, hogy mennyire igaz cégükre az adott kijelentés. Az első kérdésre adott válaszok alapján kijelenthető (5,6-os átlag), hogy habár voltak kiugró esetek, összességében szeptembertől kezdve nem nőtt számottevően az otthonról dolgozók száma az első hullámhoz képest. A cégvezetők többsége egyúttal arra is rámutatott, hogy munkavállalóik több mint fele dolgozik huzamosabb ideje otthonról (6,2-es átlag), és a vállalkozása idei eredményére kiemelkedő hatással van az otthoni munkavállalók teljesítménye.

Egyelőre sok a félmegoldás

Habár számos cégnél pozitív irányba változott a távmunkával szembeni bizalom, még mindig rengeteg az olyan „félmegoldás” a piacon, amivel csak időszakosan tudják áthidalni a nehézségeket. A megkérdezettek felénél például hiányzik a beosztás- és munkaidő nyilvántartási rendszer (5,0-s érték), ami hosszútávon a munka-magánélet egyensúly felborulását is okozhatja, hiszen összességében óraszámot tekintve többet dolgoznak otthonról a kollégák, mint tették azt az irodában. Hozzátette:

„A munkáltatók és a munkavállalók is a saját bőrükön érzik azt, hogy a megfelelő körülmények kialakítása otthon is kulcsfontosságú, hiszen az értékteremtéshez nyugodt környezet és pontos feladatkezelés szükséges. A kutatásunk visszaigazolta a személyes tapasztalatainkat is: egyre több a jó példa, de iparágtól függetlenül elmondhatjuk, hogy még rengeteg tennivalója és lehetősége van még a magyar cégeknek ezen a téren.”

mondta Fábián Tamás, az Infosector Kft. operatív vezetője.

Egyre többen váltanak „hibrid iroda” rendszerre a csapatszellem fenntartása miatt

Mivel az alapvető kapcsolattartás az ingyenesen vagy minimális havidíjjal elérhető szoftverek (pl. Microsoft Teams) bevezetésével megoldódott, és az az online meetingeken általában jól értik és látják is egymást a felek, sokan úgy érzik, hogy minden háttér adott az otthoni munkavégzéshez. Az online megbeszélések önmagukban azonban korántsem elegendőek ahhoz, hogy megteremtsék a teljes munkahelyi élményt. Több nemzetközi kutatás is rámutatott már arra, hogy a home office-ban jelentősen csökkenhet a dolgozók motivációs szintje és szellemi jóléte. Ez a magyar piacon sincs másként:

A vállalatok nagy része a járványveszélytől tartva biztonsági okokból minimálisra csökkentette dolgozóik személyes találkozóinak a számát, hiszen ezzel meg tudják akadályozni a gócpontok kialakulását és a szervezetek teljes leállását. Ez helyes és felelős gondolkodás, ugyanakkor a csapatszellem és a kohézió fenntartásához kell a szociális érintkezés. Ezért váltanak egyre többen úgynevezett hibrid iroda rendszerekre, ahol ugyan korlátozottan, de találkozhatnak és informálisan beszélgethetnek egymással a kollégák”

mondta Gungl Ágoston, az Infosector Kft. ügyvezetője.

A kollégák visszaengedése nemcsak egészségügyi, hanem biztonsági kockázat is

A kutatásban megkérdezettek egyharmadánál működik már valamilyen rendszer (például A és B hét), amikor egymást váltva, korlátozott létszámban, de személyesen is találkozhatnak és együtt dolgozhatnak a kollégák az irodában. Ez a „hibrid” módszer viszont ismét új kihívások elé állítja a cégeket, hiszen – minden jó szándék ellenére – ha nem vesznek igénybe szakértőt a bevezetéshez, akkor adatvédelmi és kiberbiztonsági kockázatokat hoznak be a kollégák otthonról a munkahelyre.

„Már egy magáncélra használt pendrive vagy egy laptop is trójai falóként szolgálhat a hackerek számára. Ha valahogyan bekerül egy ilyen eszköz a céges hálózatba, a visszatérő munkavállalók a nap végén akár akaratlanul is milliós károkat okozhatnak a cég számára. A vezetőknek ezért általában azt szoktuk javasolni, hogy olyan megoldásokban gondolkozzanak, amelyek átfogóan adnak választ a kihívásokra – hiszen egy ilyen rendszerbe egyszer kell befektetni, majd a szakértő partner odafigyelésével a most bevezetett megoldás évekig jól szolgálja majd a vállalkozás céljait, és akkor is puhára esnek, ha esetleg újra beüt a baj.”

– foglalta össze tapasztalatait Fábián Tamás, az Infosector Kft operatív vezetője.

The post Home office: még mindig sok a félmegoldás a magyar cégeknél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Startup-találkozó a virtuális térben https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/25/hiventures-startup-talalkozo/ Wed, 25 Nov 2020 10:52:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12713 Negyedik alkalommal, de a pandémia miatt először kizárólag online rendezte meg a kelet-közép-európai régió legkiemelkedőbb startup networking eseményét, a neves előadókat felvonultató és rengeteg érdeklődőt vonzó Regional Startup and Innovation Day-t az MFB csoporthoz tartozó Hiventures és a startup campus. Az aktuális járványhelyzet ismert körülményeit tekintve kimondottan optimista hangvételű esemény egy időben több mint 500, […]

The post Startup-találkozó a virtuális térben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Negyedik alkalommal, de a pandémia miatt először kizárólag online rendezte meg a kelet-közép-európai régió legkiemelkedőbb startup networking eseményét, a neves előadókat felvonultató és rengeteg érdeklődőt vonzó Regional Startup and Innovation Day-t az MFB csoporthoz tartozó Hiventures és a startup campus.

Az aktuális járványhelyzet ismert körülményeit tekintve kimondottan optimista hangvételű esemény egy időben több mint 500, összesen közel 2000 megtekintést generált. a hagyományos kategóriák mellett ezúttal a cOVID KRÍZISRE legkiválóbban reagált startupOT is díjazták, valamint megtartották a már megszokott boxringben szervezett Get in the ring pitch párbajt is.

Nem múlhat el ősz a Regional Startup and Innovation Day nélkül: a Hiventures az idén is megrendezte Kelet-Közép-Európa startup ökoszisztémájának legnagyobb eseményét – a COVID-19 miatt ezúttal kizárólag virtuálisan. Ez a helyzet a szervezőket is új megoldásokra inspirálta, különleges digitális látványelemekkel színesítették az előadásokat. Ami viszont nem változott, hogy a korábbi évekhez hasonlóan neves nemzetközi és hazai előadóktól hallhatott nívós előadásokat a közönség.

„Míg a tavalyi év még a virágzó aranykort jelentette a startup ökoszisztéma számára, az aktuális helyzetben rengeteg, olykor extrém kihívással találták magukat szemben a szereplők. A startupok esetében a túlélés vagy a vállalkozás átalakítása, a befektetők tekintetében a megnövekedett kockázatok kezelése és a portfolió megóvása került a fókuszba”

– foglalta össze a helyzetet nyitóbeszédében Katona Bence, a Hiventures vezérigazgatója. Hozzátette, hogy

„mindemellett a történelem már többször bebizonyította: a krízis egyben lehetőség is, hiszen ambiciózus alkalmat teremt új vállalkozások elindításához, teret nyit az új ötleteknek és az innovációnak. Utóbbira jó példák a digitális megoldásokat fejlesztő startupok, akik megmutatták, hogy egy válság közepén is lehet gyorsan és hatékony skálázódni.”

A Hiventures vezérigazgatója a befektetői oldalt elemezve pedig bíztatónak nevezte, hogy

„bár 2019 hasonló időszakához képest az európai kockázatitőke ügyletek értéke 12%-kal visszaesett, az első negyedév 9,5 milliárd euró értékű befektetései minden idők harmadik legmagasabb adatát jelentik”.

A hallgatóságot hasznos útravalóval ellátva kiemelte, hogy

„a krízis átvészelésében az alkalmazkodásé a főszerep. Aki az adaptációhoz helyesen méri fel, hogy a terméke, szolgáltatása hosszú távon képes-e a piaci igényeket megválaszolni, majd ennek megfelelően frissíti az üzleti tervét, valamint felkészül a krízis utáni éra növekedési lehetőségeire, az – akárcsak egy teve – hosszú távon, bármilyen kemény körülmények között is képes lesz nagy teljesítményt nyújtani.”

Hasonló derűlátás jellemezte Jason Williamson, az amerikai székhelyű Oracle for Startups és az Oracle for Research alelnökének előadását is, aki szerint a pandémiás időszak rávilágított arra, hogy a startup szektor a virtuális térben is tökéletesen működik, amellyel új távlatok nyílnak meg a világ bármelyik pontjáról érkező ötletek becsatornázásában.

A startup-innovációk jövőjében a nagyvállalatoknak kulcsszerepe van, akik többsége egyrészt örömmel kínál együttműködési lehetőséget, másrészt tökéletes ugródeszkaként szolgálhat az innovatív vállalkozásoknak

– hangsúlyozta a világcég startup programjának vezetője.

A prezentációk sorát folytatva Michael Schuster, a páneurópai Speedinvest társalapítója és ügyvezető partnere arról osztott meg értékes gondolatokat hallgatósággal, hogy a virtuális üzletkötés elterjedése, mely a kapcsolatépítésnek már egy új, magasabb szintjét jelenti, a kockázati tőke európai viszonylatban rendelkezésre álló bőséges volumene, továbbá az a tény, hogy az egyre több kategóriateremtő startup sikertörténetnek köszönhetően befektetői szemmel Európa egyre érettebb vállalkozói ökoszisztémának számít, hogyan teszi egyre intenzívebbé a kockázati tőkét nyújtó szervezetek közötti versenyt. A befektetői oldalt követően Hosszú Katinka magyar úszórekorder, aki egy pekingi világversenyen kapta az Iron Lady becenevet és aki ebből a brandből sikeres üzletet, úszóklubot, úszóiskolát indított, lépett a virtuális színpadra és osztotta meg tapasztalatait a közönséggel arról, hogy karrierjében és az üzleti életben egyaránt jelen lévő kivételes szenvedélye, sikerei, olykor sikertelenebb időszakai milyen szerepet játszottak személyes márkájának felépítésében.

„A legfontosabb, hogy találd meg a szenvedélyed és azt, mi tesz téged mássá és egyedivé. A pénzügyek vagy az eredmények helyett pedig sokkal inkább a termékedre koncentrálj, vagyis arra, amit csinálsz”

– árulta el legfontosabb tanácsát Katinka, aki sikerének egyik zálogát a hitelességben látja.

Az este egyik fénypontja idén is a Startup and Innovation Award of Hungary díjátadó volt. A koronavírus járvány miatt azonban egy új díjat is létrehoztak a szervezők, az est során először került kiosztásra a The Best Crisis-Agile Startup (A Covid-19 krízisre legkiválóbban reagáló startup) elismerés. A díjat az intelligens vállalati szövegelemző megoldásokat nyújtó Neticle nyerte, miután annak dacára, hogy a pandémia nagyon komoly kihatással volt a működésére, olyan új utat talált, amellyel úgy tudta fenntartani a működését, hogy nem kényszerült sem a létszám, sem a fizetések csökkentésére. A közönség döntötte el a wmn.hu felületén a The Best Female Entrepreneur of the Year (Az év női startup vállalkozója) kategória nyertesét: a közel 25 ezer szavazat több mint felét és az elismerést a gyerekeket játszva, élményalapon programozni tanító Logiscool alapító vezetője, Dr. Breuer Anita kapta. A Founder of the Year (Év startup alapítója) díj pedig a Hiventures portfóliójába tartozó üzleti alkalmazásfejlesztéssel foglalkozó Oriana alapítójáé, Basa Richárdé lett.

Az RSID egyik esszenciáját jelentik a személyes megbeszélések, találkozók, amelyek idén is megvalósításra kerültek. Az online találkozók lehetősége ezúttal kétszer annyi érdeklődőt vonzott, mint a tavalyi évben, a befektetői Speed Datingen több mint 200 tárgyalás zajlott le, ahol a körönként 10 perces meetingeken komoly nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező cégek képviselői segítették szakmai eszmecserével és potenciális befektetési lehetőséggel a startupokat.

Nem maradhatott el a Hiventures portfóliójába tartozó startupokból létrehozott digitális kiállítás sem. A látványos szakmai show félidejében öt hazai csapat, a Rollin Technologies (vezetéknélküli elektromos roller töltés), a Robogaze (AI-alapú arcfelismerés és közúti balesetmegelőzés), a 9axis (forgatható gombok nélküli játékvezérlő), a Green Deops Farm (innovatív hidropóniáus növényrendszer) és a Norsgud (csúcstechnológiás hőtartó cipőtalpak) kapott lehetőséget, hogy a nagyközönségnek bemutassa fejlesztését.

Az este talán legjobban várt része a Get in the Ring! startupverseny regionális döntője volt, a Szerencsejáték Zrt., mint az esemény főszponzorának támogatásával. A versenyzőknek idén az e-sport, a sport digitalizáció és a sporttechnológiai iparág forradalmasítására kellett innovatív megoldásokat találniuk.

„A nagyvállalatok hajlamosak arra, hogy a nagy újításokra fókuszáljanak, ezért időnként elfeledkeznek azokról a kisebb, akár meglévő termékekhez kapcsolódó fejlesztésekről, amelyek a mai világban meghatározó fontosságúak az ügyfélélmény folyamatos javításához. Reményeink szerint a startupok és az ehhez hasonló versenyek segítenek ezen a téren is fejlődni”

– foglalta össze várakozásait Koppány Gergely, a Szerencsejáték Zrt. játékfejlesztési és stratégiai igazgatója. A zsűri döntése alapján 2020-ban a járványbiztos szurkolásban új fejezetet nyitó Seyu – Együtt a győzelemért! vitte el a díjat: a magyar fejlesztésű alkalmazással akár több ezer kilométer távolságból is bíztathatjuk már kedvenc csapatunkat, sportolónkat, úgy, hogy az applikáción keresztül beküldött buzdító selfieket kihelyezésre kerülnek a stadionokban található LED kijelzőkre.

Aki esetleg lemaradt volna az eseményről, az megnézheti a teljes műsort a Hiventures youtube oldalán:

A rendezvényről készült rövid összefoglaló videó itt tekinthető meg:

The post Startup-találkozó a virtuális térben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kutatás az elektronikus fizetés helyzetéről a COVID-19 világjárvány alatt https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/22/efisz-elektronikus-fizetes/ Sun, 22 Nov 2020 17:01:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12644 Az Elektronikus Fizetési Szolgáltatók Szövetsége (EFISZ) tagjai közreműködésével újabb országos reprezentatív közvélemény-kutatást készíttetett a hazai elektronikus fizetés helyzetéről. A Szövetség ezúttal megyeszékhely-szintű városi felmérés keretében mérte fel a magyar lakosság elektronikus fizetéssel kapcsolatos ismereteit, preferenciáit és igényeit a koronavírus okozta megváltozott helyzetben. A 2020. szeptember-októberi kutatás során az EFISZ elsősorban a hazai lakosság elektronikus fizetéssel […]

The post Kutatás az elektronikus fizetés helyzetéről a COVID-19 világjárvány alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Elektronikus Fizetési Szolgáltatók Szövetsége (EFISZ) tagjai közreműködésével újabb országos reprezentatív közvélemény-kutatást készíttetett a hazai elektronikus fizetés helyzetéről.

A Szövetség ezúttal megyeszékhely-szintű városi felmérés keretében mérte fel a magyar lakosság elektronikus fizetéssel kapcsolatos ismereteit, preferenciáit és igényeit a koronavírus okozta megváltozott helyzetben.

A 2020. szeptember-októberi kutatás során az EFISZ elsősorban a hazai lakosság elektronikus fizetéssel kapcsolatos tájékozottságára és szükségleteire volt kíváncsi, valamint arra, hogy elektronikus fizetéskor a lakosság milyen tényezőket részesít előnyben a pandémia okozta rendkívüli helyzetben. A fogyasztói szokások kutatásából egyértelműen kiderült, hogy a hazai lakosság egyre nagyobb számban használ korszerű infokommunikációs eszközöket, ezen eszközökön pedig egyre többen vesznek igénybe elektronikus fizetési szolgáltatásokat.

A korábbi kutatások eredményeivel összevetve látható, hogy továbbra is a készpénz a leginkább használt fizetési eszköz, de a korábbi évekhez képest jelentősen megnőtt a különböző készpénzkímélő fizetési megoldások volumene.

A fogyasztói szokások elemzéséből kiderült, hogy a prepaid kártyákra épülő szolgáltatásokban továbbra sincs robbanásszerű növekedés, ugyanakkor a mobilfizetési megoldások népszerűsége növekszik. Az elektronikus fizetési szolgáltatásokban egyre népszerűbbek a QR-kód alapú megoldások a felhasználók körében, ugyanakkor a felhasználók már figyelnek a szolgáltatások árára is, és ez a választási preferenciáikat is befolyásolja.

A kutatás rávilágít arra is, hogy kezdünk egyre tudatosabb felhasználók lenni, illetve egyre jobban figyelünk a pénzügyi tudatosságra való nevelésre is.

Összességében elmondható, hogy a járványügyi helyzetben egyre nyitottabbak lettek a felhasználók a korszerű digitális szolgáltatásokra és az ezekhez kapcsolódó elektronikus fizetési lehetőségek alkalmazására. Ezek a szolgáltatások segíthetik a gazdaság működésének a fenntartását ebben a pandémiás helyzetben is. A felhasználók nyitottsága egyben lehetőséget is jelenthet a hazai vállalkozásoknak, hogy korszerű, innovatív és versenyképes megoldásokkal jelenjenek meg a piacon, tovább növelve ezzel a gazdaság ellenálló képességét”

nyilatkozta Veres Mihály, az EFISZ elnöke.

 

www.efisz.hu

The post Kutatás az elektronikus fizetés helyzetéről a COVID-19 világjárvány alatt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>