ipartechnika – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 12:31:42 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Ahol a világszínvonalú géppark „csak a kezdet” https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/13/geppark-vilagszinvonal-precizios/ Wed, 13 Oct 2021 06:20:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17176 Olvasóink többségének alighanem ismerős (és reméljük, nemcsak a rémálmaikból…) az egyetemi, főiskolai vizsgák előtti „beugrók” intézménye. Ha a precíziós gyártócégek közti egyre élesebb versenyben is létezne ilyesfajta „előszűrő”, akkor minden bizonnyal a géppark méretéről, korszerűségéről is az elsők közt kellene számot adniuk a vállalatoknak. A Savaria Ipartechnika Kft.-nél azt vallják, az elsőrangú berendezések ugyan valóban […]

The post Ahol a világszínvonalú géppark „csak a kezdet” appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Olvasóink többségének alighanem ismerős (és reméljük, nemcsak a rémálmaikból…) az egyetemi, főiskolai vizsgák előtti „beugrók” intézménye.

Ha a precíziós gyártócégek közti egyre élesebb versenyben is létezne ilyesfajta „előszűrő”, akkor minden bizonnyal a géppark méretéről, korszerűségéről is az elsők közt kellene számot adniuk a vállalatoknak. A Savaria Ipartechnika Kft.-nél azt vallják, az elsőrangú berendezések ugyan valóban kiváló alapot jelentenek a partnerek professzionális kiszolgálásához, de az igazi „vizsgát” az jelenti, hogy a csúcsminőségű gépek mögé ki milyen hozzáadott értékeket tud felsorakoztatni. A Vas megyei Gencsapátiban működő cég ebben igyekszik 2008-as alapítása óta folyamatosan élen járni!

Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy a piac krémje által elvárt technológiai feltételeket sem csak a lécet súrolva teljesítjük, hanem magasan felette vagyunk, és állandó fejlesztésekkel biztosítjuk, hogy ez így is maradjon. Mostanra már mintegy 40 csúcsminőségű, svájci, német és japán gyártók által jegyzett berendezésünk van, amiknek köszönhetően a bevételünk igen jelentős százalékát tudjuk realizálni kivételes műszaki felkészültséget igénylő, túlnyomórészt egyedi alkatrészek, készülékek tervezéséből és gyártásából”

– jegyzi meg Aszódi János, a Savaria Ipartechnika Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

Nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő technológia

Ahhoz, hogy a fenti szavakat igazolva lássuk, elegendő egy pillantást vetni a vállalat, egyébként kevesebb mint 4 éves átlagéletkorú gépparkjára. Az üzemcsarnokokban már eddig is 5 darab öttengelyes, 2 db négytengelyes és 7 db háromtengelyes megmunkálóközpont, 4 db CNC eszterga, 5 db huzalos és 2 db tömbös szikraforgácsoló, valamint 2 precíziós síkköszörű állt rendelkezésre, egy az idei évben kezdődött átfogó beruházásnak köszönhetően pedig ez az „arzenál” tovább erősödik.

A fejlesztések keretében 2 db 5 tengelyes megmunkálóközponttal, 2 db 4 tengelyes, palettacserélős megmunkálóközponttal, 1 db 3 tengelyes függőleges megmunkálóközponttal, 2 db hajtott szerszámos esztergával, 2 db huzalos szikraforgácsoló géppel és 1db tömbös szikraforgácsoló géppel bővül a géppark.

A Savaria Ipartechnika Kft.-nél tehát nagyon is van mire építeni – a cégnél pedig a hosszútávú versenyelőny többi alkotóelemére is ügyelnek!

Magasan képzett, motivált szakemberek

Ha hozzáadott értékről van szó, első helyre kívánkozik a szakembergárda, amelyben az iparág berkein belül ritkaságszámba menő módon egyáltalán nincsenek betanított munkások: mindenki „legalább szakmunkás”, de többségében technikusokból és felsőfokú végzettségűekből áll a kiváló közösséget alkotó csapat. A diplomások táborában természetesen főként mérnököket találunk, de a vállalat törekszik arra, hogy minél több tevékenységi kört házon belül menedzseljen, ennek megfelelően a közelmúltban például a közgazdászok létszáma is bővült.

A cég nettó árbevétele tavaly átlépte az 1 milliárd forintot, mindezt nagyjából 40 fős létszámmal, ami kifejezetten nagy hatékonyságról tanúskodik.

„Az én álláspontom, hogy inkább legyünk kevesebben, de az állomány legyen magasan képzett, és legyen jól megfizetve. Ha anyagilag motivált a társaság, az úgyis meglátszik a teljesítményen mennyiségi és minőségi szempontból is. Ezért adunk a nyugat-magyarországi régióban is kiemelkedő fizetéseket, mert így áll össze az a tudásbázis, amivel képesek vagyunk olyan volumeneket produkálni, ami gyakran egy másfélszer népesebb cégnek is becsületére válna”

– fejti ki Aszódi János.

Amikor a tavaly átadott csarnok a „régi”

Ahhoz, hogy a feszes határidőkkel gyártott készülékek, alkatrészek, prototípusok valóban olyan színvonalúak legyenek, ami valamennyi partnerüket újabb és újabb megrendelésekre sarkallja, a gépek és az értő kezek mellett optimális munkakörnyezetre is szükség van. Aki járt már a gencsapáti fióktelepen, vagy csak vet egy pillantást az ott készült képekre, láthatja, hogy a Savaria Ipartechnika Kft. ilyen téren sem marad le az európai élmezőnytől, sőt!

Sokat mondó például, hogy a vállalat 2020 elején vett használatba egy a napjaink magas elvárásainak teljeskörűen megfelelő, 1800 m2 területű, klimatizált üzemcsarnokot, de „hátradőlés” helyett ez idő tájt már javában készül egy új létesítmény is. A várhatóan jövő tavasszal átadásra kerülő, ultramodern, 1200 m2-es üzemcsarnok a precíziós gyártótevékenység központja lesz.

Középpontban a fejlődés és a rugalmasság

Ha a fentieket egymás mellé helyezzük, nem túlzás azt állítani, hogy a Savaria Ipartechnika Kft. további előrelépés nélkül is stabilizálhatná pozícióját az ágazat élmezőnyében. Azonban éppen ez, mármint az egyhelyben toporgás az, amiről a vállalat háza táján hallani sem akarnak.

„A fennállásunk óta még sosem fordult elő, hogy az éves nyereség kevesebb mint 75%-át forgattuk volna vissza beruházásokra, de tavaly például 100% volt ez az arány. Minden téren a hatékonyság növelését célzó, állandó innovációra van szükség ahhoz, hogy töretlenül magas színvonalon tudjunk segíteni meglévő és új partnereinket elképzeléseik megvalósításában, az ipar egyre több területén”

– állapítja meg a Savaria Ipartechnika Kft. tulajdonos-ügyvezetője, aki hozzáfűzi:

Ehhez a folyamatos fejlesztések mellett kell egy mindenre kiterjedő, rugalmas hozzáállás is. Mindig tartunk fenn szabad kapacitásokat, hogy sürgősségi munkákat is azonnal el tudjunk vállalni, méghozzá úgy, hogy az épp futó feladatokat sem kell háttérbe szorítanunk. Az autóipari prototípusgyártásban régóta az egyik legfőbb védjegyünk, hogy a kapcsolatfelvételtől számítva akár egy héten belül leszállítjuk a megrendelőnek a kifogástalan, gyakran bonyolult alkatrészeket. Egy biztos, ugyanehhez a minőséghez és komplex szolgáltatáshoz tartjuk magunkat azokon a területeken is, amik felé mostanság kívánunk egyre nagyobb mértékben nyitni, az agrárgépektől a vasútiparon és az orvostechnológiai eszközökön át az elektronikai precíziós készülékek gyártásáig.”

https://savariaipartechnika.hu/egyedi-tervezes-es-gyartas/

The post Ahol a világszínvonalú géppark „csak a kezdet” appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A csúcsteljesítménynek nincs koordinátája https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/12/savaria-ipartechnika-csucsteljesitmeny/ Wed, 12 May 2021 07:33:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15009 A tömegtermelésnél, hétköznapi alkatrészeknél a megbízók gyakran a földrajzilag legközelebbi szolgáltatót választják, mert a minél kisebb távolság nemcsak a költséget csökkenti, de megkönnyíti az együttműködést és az ellenőrzést is. Ezzel szemben a legnagyobb hozzáadott értékkel dolgozó vállalatok nem egyszer más kontinensekről is kapnak megrendeléseket. Esetükben ugyanis sokkal fontosabb a szaktudás, a sebesség, a minőség és […]

The post A csúcsteljesítménynek nincs koordinátája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A tömegtermelésnél, hétköznapi alkatrészeknél a megbízók gyakran a földrajzilag legközelebbi szolgáltatót választják, mert a minél kisebb távolság nemcsak a költséget csökkenti, de megkönnyíti az együttműködést és az ellenőrzést is.

Ezzel szemben a legnagyobb hozzáadott értékkel dolgozó vállalatok nem egyszer más kontinensekről is kapnak megrendeléseket.

Esetükben ugyanis sokkal fontosabb a szaktudás, a sebesség, a minőség és a csúcstechnológia alkalmazása, különösen, hogy jellemzően egyedi darabokról, illetve prototípusokról van szó. Egy ilyen elit csapat dolgozhat akár Gencsapátiban is, akkor is világhírű lesz a szakmában. Pont, mint a Savaria Ipartechnika Kft.

 Egy fémmegmunkáló cég sokféleképpen lehet sikeres, de a 2008-ban alapított Savaria Ipartechnika sorsát meghatározta, hogy a mérnöki munka, az egyedi gépek tervezése volt a fő tevékenységük. Ez nagyon hamar, az igények és a kivitelezőkkel kapcsolatos tapasztalatok alapján kiegészült saját gyártással, és ez a „felállás” a folyamatos bővülés ellenére is változatlan, gyakorlatilag a cég sikerének záloga. Elsősorban tehát nem gyártók, hanem kreatív mérnökök, a magas követelményekhez igazított gyártókapacitással.

A munkájukra jellemző, hogy főként Tier 1-es autóipari beszállítók számára terveznek és gyártanak elsősorban prototípusokat, illetve egyedi gépeket, alkatrészeket. Bár az egy-egy járműalkatrész gyártásához, ellenőrzéséhez szükséges készülékek rendelésénél a megbízók gyakran több beszállító között osztják el a munkát, csökkentve a kitettséget, a Savaria esetében rendszeres, hogy az adott esetben száznál is többféle készülékre kiterjedő rendelést egy csomagban rájuk bízzák, méghozzá egyre több típusnál, évek óta.

A bizalomra természetesen rá is kell szolgálni. Azzal a nagyjából 20 partnerrel, akiknek rendszeresen dolgoznak, stratégiai együttműködésben állnak, és mindig számíthatnak egymásra. Mindig van kapacitás akár egy azonnali munkára is. Ennek természetesen van néhány előfeltétele, melyeket az évek során, tudatos tervezéssel alakítottak ki.

A Savaria Ipartechnika állománya javarészt magasan képzett szakmérnökökből és technikusokból áll, akik hosszú évek óta dolgoznak a szakma csúcsán, miközben folyamatosan képzik magukat, adaptálódva a gyors technológiai fejlődéshez. Ők azok, akik ismereteik révén a gépparkból, a legújabb technológiákból ki tudják hozni a legtöbbet.

Aszódi János, a Savaria Ipartechnika Kft. ügyvezetője.

 

Technológiai előny

Sok cég jelenti ki, hogy „a legkorszerűbb” eszközöket használja, de a Savaria Ipartechnika 35 megmunkáló gépének átlagéletkora 4 év alatt van. Minden gépcserénél igyekeznek valamilyen lényeges tulajdonságban előrelépni. Erősebbet, nagyobbat, gyorsabbat, precízebbet, a mindenkori igényeknek megfelelően. Beszerzéskor a legnevesebb japán, svájci, német gyártók termékei közül választanak, kizárólag műszaki teljesítmény és innovációs erő alapján. Sok cég ötévente fejleszt egy nagyobbat, addig pedig dolgozik azzal, „ami van”. A Savaria akkor fejleszt, amikor egy adott gépfajtából megjelenik egy érdemben jobb, korszerűbb modell. Ez látszólag nagyon költséges megközelítés, de egyrészt ez a folyamatos csúcsteljesítmény záloga, másrészt az általuk lecserélt gépeket magasabb áron tudják továbbadni. A régió gyártóinak túlnyomó többsége számára előrelépést jelent a tőlük átvett néhány éves, tökéletesen karbantartott eszköz, ami még hosszú évekig kiválóan működik.

Kapacitástervezés

A cég mindig figyel arra, hogy kapacitásaik 20%-a átlagosan kihasználatlan maradjon. Ez a feltétele annak, hogy bármilyen – egyébként ritka – géphiba esetén is teljesíteni tudják a szoros határidőket, illetve soha ne kelljen nemet mondaniuk egy különösen sürgős, akár egy napon belüli megbízásra, amit, ha kell, saját kezűleg szállítanak ki. Ezért, bár a cég megrendelésállománya szinte lineárisan növekszik, soha nem várják meg, hogy szűk keresztmetszet keletkezzen bármilyen területen, mindig előrébb járnak.

Egyedi gyártás és hatékonyság

A hatékonyságot a gyártók esetében sokan a tömegtermeléssel azonosítják, pedig valójában mindig az adott feladatot kell a leghatékonyabban elvégezni, jelen esetben az egyedi gyártást. Nem mindegy, hogy az adott program 20 vagy 18 perc alatt fut le, amikor aznap minden legyártott munkadarab különbözik. Ugyanígy a felszerszámozásnál is. Ha egy gép hasonló munkadaraboklat készít, ritkábban kell szerszámot cserélni, így jóval rövidebb az átállási idő. A 15-20 perces váltások a Savaria Ipartechnikánál gyakran 5 percre rövidülnek, ami 100 alkatrésznél már jelenős megtakarítás. Ezért is részesítik előnyben a minimum 60 szerszámtárhelyes gépeket, illetve a minél több tengelyes megmunkálóközpontokat.

A törekvés folyamatos: 2020-ban 7 órás munkaidővel nagyobb volumeneket produkáltak, mint 2019-ben jóval hosszabb műszakokkal. Nem az a cél, hogy minél tovább bent legyenek az emberek a cégnél, hanem hogy azt az időt, amit bent töltenek, maximálisan hatékonyan töltsék anélkül, hogy kapkodniuk kellene, vagy kiégne bárki az állandó stressztől.

„Ahhoz – ahogy Aszódi János tulajdonos-ügyvezető fogalmazott – ezek az emberek túl értékesek.”

A hatékonysághoz kapcsolódik a cég legújabb fejlesztése is, az ANNAMARK márkanéven rövidesen piacra kerülő, huzalos szikraforgácsoló gépekben használatos szerszámbefogó. Ez a vezető gyártók termékeinél is gyorsabb munkát tesz lehetővé, ráadásul minden alkatrésze saját gyártásban készül, a megszokott minőségben.

Elektromos autózás, zöld gondolatok

A fentiek alapján kevésbé meglepő, hogy a Savaria Ipartechnika Kft. 2020-ban is 20 %-ot tudott növekedni, miközben a megrendelései zömét adó autóipar legalább ugyanennyit esett vissza. A „titok” az, hogy a szektor hatalmas technológiai váltásban van, és szinte soha nem látott versenyben a környezetvédelmi szabályozással, és a részben ebből fakadó elektromobilitás terén. Ma nem egy-egy gyártó egy-egy típusa újul meg évente, hanem minden évben minden nagyobb gyártó új modellek egész sorával jelentkezik, minden kategóriában. Ehhez a felgyorsult fejlődéshez pedig gyártósorokra, ellenőrző- és mérőberendezésekre és elképesztő, folyamatos mérnöki kapacitásra van szükség. Ez az áramlat, ami a Savaria Ipartechnikát is „repíti”, miközben messze nem sodródásról, hanem nagyon is tudatos manőverekről van szó, hiszen ilyen „sebességnél” nemcsak haladni gyorsabb, de kisodródni is könnyebb.

A töretlen fejlődés közepette pedig még lényegesebb, hogy ne szoruljanak háttérbe a mostanság sokat emlegetett környezettudatos szempontok sem. A Savaria Ipartechnikánál erről szó sincs, sőt, kimondott célkitűzésük a karbonsemleges működés elérése. Az odavezető úton fontos mérföldkő, hogy környezetközpontú, fenntartható működésüket nemrég Zöld Nemzeti Bajnokok tanúsítvánnyal is elismerték, ami a fémiparban, ennél a cégméretnél kifejezetten ritka fegyvertény.

savariaipartechnika.hu

The post A csúcsteljesítménynek nincs koordinátája appeared first on Műszaki Magazin.

]]>