intelligens – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Intelligens logisztika a termelésellátásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/03/soto-intelligens-logisztika-termeles/ Tue, 03 Sep 2024 06:00:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30980 A WAGO, az elektromos csatlakozás- és automatizálási technológiák vezető szolgáltatójaként mindig innovatív megoldásokat keres a termelés hatékonyságának növelése érdekében. A Jungheinrich komissiózó mobil robotjával, a SOTO-val végzett tesztüzem teljes sikert aratott. A mobilrobot 2023 áprilisa óta van használatban a tárolóládák kezeléséhez a Minden-i központban. Az üzemben a gyártósorokat kis rakománytárolókkal (SLC) látja el, és önállóan […]

The post Intelligens logisztika a termelésellátásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A WAGO, az elektromos csatlakozás- és automatizálási technológiák vezető szolgáltatójaként mindig innovatív megoldásokat keres a termelés hatékonyságának növelése érdekében.

A Jungheinrich komissiózó mobil robotjával, a SOTO-val végzett tesztüzem teljes sikert aratott. A mobilrobot 2023 áprilisa óta van használatban a tárolóládák kezeléséhez a Minden-i központban. Az üzemben a gyártósorokat kis rakománytárolókkal (SLC) látja el, és önállóan szállítja azokat a raktár és a gyártás között. Szabadon navigál, biztonságosan együttműködik a dolgozókkal, és lehetővé teszi a folyamatok gazdaságos méretezését – ez minden szempontból előnyös az ügyfél számára.

A SOTO kis rakományhordozókkal, tárolóládákkal látja el a gyártósorokat, és önállóan szállítja azokat a raktár és a gyártósor között. SOTO, Magazino, Autonomous Mobile Robots

MÉRFÖLDKŐ AZ AUTOMATIZÁLÁSBAN.

Az innovációs nyomás és a kor kihívásaira válaszul az automatizált megoldások iránti igény arra késztette a WAGO-t, hogy a Jungheinrich és a Magazino együttműködésével először használja a SOTO mobil robotot saját gyártásellátására. Az innovatív végponttól végpontig történő automatizálási megoldás a fröccsöntőgépek anyagellátásáért felel, és meggyőző teljesítményt nyújt hatékony áteresztőképességével, nagyfokú folyamatbiztonságával és egyszerű integrálhatóságával. “Igazi öröm volt számunkra, amikor láttuk, hogy a SOTO végrehajtja az első szállítási megbízást” – nyilatkozta Marius Bunge, a WAGO műszaki folyamatmérnöke.

MAXIMÁLIS HATÉKONYSÁG AZ ANYAGÁRAMLÁSBAN.

A SOTO flotta mobil robotjai ideális megoldást jelentenek a kis tárolóládák automatizált szállításához. Az adaptív megragadó technológia lenyűgöző mozgékonyságot tesz lehetővé akár 24 különböző méretű KLT szállítása során. A SLAM navigáció* segítségével a SOTO rugalmasan reagál a környezet változásaira, és alkalmazkodik a napi logisztikai műveletek változó követelményeihez. A karbantartásmentes lítiumion-technológia mindössze 1,5 óra gyorstöltés után biztosítja a magas rendelkezésre állást és a folyamatos működést akár 8 órán keresztül. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a termelékenység nő, hanem a költséghatékonyabb is a folyamatok.

EMBEREK ÉS ROBOTOK EGYMÁS MELLETT.

Annak érdekében, hogy a WAGO már a korai szakaszban bevonja a munkavállalókat, a kezdetektől fogva az átláthatóságra és a kommunikáció nyitottságára helyezte a hangsúlyt. Oktatásokat tartottak, hogy elmagyarázzák, hogyan változtatja meg a SOTO a meglévő munkafolyamatokat, és milyen előnyöket kínál az automatizált rendszer. A robot az emberekkel párhuzamosan dolgozik, és lézerszkennerek és 3D-s kameratechnológia segítségével biztonságosan navigál a gyártási szakaszokon, miközben elkerüli az akadályokat. Ezenkívül a SOTO a kis rakományhordozók egyedi szállításához képest csökkenti a területen szükséges járművek számát, mivel a kis rakományhordozókat a saját polcrendszerébe puffereli. Ez több munkaterületet teremt az alkalmazottak számára, és megakadályozza az anyagelakadást a gyártósoron.

A SOTO könnyen integrálható a már működő raktári rendszerekbe, és lehetővé teszi további járművek hozzáadását is a szabványosított VDA 5050 interfészen keresztül. SOTO, Magazino, Autonomous Mobile Robots

IDEÁLIS HELYZETBEN A JÖVŐRE NÉZVE.

A SOTO nem csak könnyen integrálható a meglévő raktározási rendszerekbe, hanem a szabványosított VDA 5050 interfészen keresztül további járművek hozzáadását is lehetővé teszi a vállalat növekedésével igény szerint. A SOTO rendszer sikeres tesztelése a WAGO fröccsöntőgyártásában megalapozza az automatizálás kiterjesztését a gyártás más részeire is. Ezzel a mindkét fél számára inspiráló és megbecsülő projekttel a vállalat nemcsak a fejlett technológiák iránti elkötelezettségét erősíti meg, hanem a jövő kihívásaira is optimálisan pozícionálja magát.

ÖSSZEFOGLALVA

KIHÍVÁS

Mobil robot bevezetése a kis alkatrészek logisztikájának automatizálására a fröccsöntéses gyártás során, és az automatizált rendszer zökkenőmentes integrálása a meglévő gyártási környezetbe.

JUNGHEINRICH MEGOLDÁS

Az innovatív és mozgékony SOTO mobil robot a termelésben történő autonóm tárolóláda-kezeléshez, akár 24 kis rakodóeszköz (SLC) szállítási kapacitásával, átfogó biztonsági funkciókkal és VDA 5050 interfésszel.

EREDMÉNYEK

A SOTO rendszer sikeres tesztelése a fröccsöntéses gyártás egyik részterületén, a hatékonyság és a folyamat megbízhatóságának jelentős növekedésével, valamint a jövőben más járműtípusokra történő kiterjesztés lehetőségével.

*A simultaneous localization and mapping (SLAM) algoritmusokat olyan robotikairendszerekben alkalmaznak, ahol a rendszerre szerelt érzékelők adatait használják fel egy lokális térkép automatizált készítésére, és ezzel egyidőben a robot térbeli elhelyezkedésének meghatározására.

További információ: Autonom mobil robot SOTO (jungheinrich.hu)


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Intelligens logisztika a termelésellátásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens rendszer optimalizálja a koppenhágai repülőtér levegőjét https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/01/repuloter-intelligens-rendszer-siemens/ Mon, 01 Jul 2024 05:30:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30376 Felhőalapú megoldással tették hatékonyabbá a fűtési, szellőztetési és légkondicionáló rendszereket. A dán főváros repülőterén 2023-ban több mint 26 millió utas fordult meg. Ez átlagosan napi 73 ezer fős forgalmat jelent, ami mellett még a reptér több mint 16 ezer alkalmazottjának egy része is nap mint nap a helyszínen tartózkodik. Márpedig amikor ennyi ember fordul meg […]

The post Intelligens rendszer optimalizálja a koppenhágai repülőtér levegőjét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Felhőalapú megoldással tették hatékonyabbá a fűtési, szellőztetési és légkondicionáló rendszereket.

A dán főváros repülőterén 2023-ban több mint 26 millió utas fordult meg. Ez átlagosan napi 73 ezer fős forgalmat jelent, ami mellett még a reptér több mint 16 ezer alkalmazottjának egy része is nap mint nap a helyszínen tartózkodik. Márpedig amikor ennyi ember fordul meg egy épületegyüttesben, akkor a legkevésbé sem mindegy, hogy milyen ott a levegő minősége, és ezt mekkora energiabefektetéssel lehet biztosítani.

A minőséggel a koppenhágai repülőtérnek nem volt problémája: meg sem közelítette a levegő szén-dioxid-tartalma a maximálisként előírt szintet. Sőt, gyakorlatilag túlszellőztették az épületet – részben azért, mert a rendszert még akkor alakították ki, amikor beltéren is lehetett dohányozni. Ez azonban üzemeltetési szempontból nem túl energia- és költséghatékony megoldás. Ahhoz, hogy ezt optimalizálni lehessen, jóval több adatot kellett nyomon követni, mint amennyit akár a legképzettebb technikus képes átlátni; a koppenhágai repülőtéren ugyanis összesen mintegy 70 ezer adatpont és több mint 2200 szellőzőkészülék található.

Ehhez a feladathoz választották a Siemens Asset Performance Advisor (APA) intelligens, felhőalapú, digitális szolgáltatását, amely elemzi a fűtési, szellőztetési és légkondicionáló (HVAC) rendszerekből gyűjthető összes adatpontot – ráadásul munkaidőn kívül, éjszaka és hétvégén is dolgozik. A rendszert először a hat kifutó közül a legsűrűbben látogatott, az utasforgalom 36 százalékát bonyolító „A” kifutóhoz tartozó részlegeken állították szolgálatba, ahol 19 szellőzőrendszer minden órában, egyenként 2 ezer köbméter levegőt vezet el.

A virtuális üzemeltetési rendszer így a bejövő adatok alapján, a nap 24 órájában tud javaslatokat tenni az optimalizálásra és a karbantartásra, valamint képes előre jelezni az esetleges hibákat is. Ezzel a fenntartó nemcsak energiát, hanem rengeteg időt és költséget is meg tudott spórolni: már az első évben megtérült az új épületüzemeltetési rendszer, a kellemesebb beltéri klíma pedig az ügyfeleket, azaz az utasokat is elégedettebbé teszi. Mindemellett az adminisztrációt is megkönnyítette ez a fejlesztés: egy-egy konkrét fogyasztási hely, például egy üzlethelyiség vagy az egyes repülőgépekhez csatlakoztatott szellőzőrendszerek fogyasztásáról is jelentést lehet készíteni a digitális rendszerrel, így egyszerűbbé vált a bérlők felé történő számlázás is.

A dániai mellett világszerte számos repülőtéren megtalálhatóak a Siemens-eszközök és szolgáltatások. A vállalat biztonságtechnikai megoldásait használják például a bécsi, a zürichi, a cataniai és a New York-i LaGuardia repülőtéren is.

Ugyanakkor nemcsak a repülőterekhez hasonló, nagy épületegyüttesekben, hanem a kisebb épületekben, például irodaházakban és bevásárlóközpontokban is hasznos lehet a Siemens Xcelerator portfóliójához tartozó digitális üzemeltetési rendszer. Ezekben a létesítményekben is személyre szabott javaslatokkal teszi áttekinthetővé az üzemeltetést, tehermentesítve ezzel is a szakképzett munkaerőt.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Intelligens rendszer optimalizálja a koppenhágai repülőtér levegőjét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens világításvezérlést kaptak a francia Lidl-üzletek https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/16/lidl-siemens-intelligencs-vilagitas/ Thu, 16 May 2024 05:30:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29668 IoT világítási megoldásokkal teszik fenntarthatóbbá a működésüket. Felére csökkentette egyes üzleteinek világításból adódó energiafogyasztását a Lidl Franciaországban. A kiskereskedelmi üzletlánc a Siemens francia vállalatát választotta partnernek, hogy az elmúlt három évben együttműködve 13 bolt és két logisztikai üzem energiahatékonyságát javítsák. Többfunkciós IoT-szenzorokat szereltek fel az érintett épületekben, amelyek valós idejű adatokat továbbítanak a világításvezérlő rendszer […]

The post Intelligens világításvezérlést kaptak a francia Lidl-üzletek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
IoT világítási megoldásokkal teszik fenntarthatóbbá a működésüket.

Felére csökkentette egyes üzleteinek világításból adódó energiafogyasztását a Lidl Franciaországban. A kiskereskedelmi üzletlánc a Siemens francia vállalatát választotta partnernek, hogy az elmúlt három évben együttműködve 13 bolt és két logisztikai üzem energiahatékonyságát javítsák.

Többfunkciós IoT-szenzorokat szereltek fel az érintett épületekben, amelyek valós idejű adatokat továbbítanak a világításvezérlő rendszer számára, például egy-egy terület hőmérsékletéről, a napsugárzás mértékéről, valamint az adott részlegen történő mozgásokról. Ezek alapján a szoftver képes dinamikusan optimalizálni a fényszinteket, és lekapcsolni a lámpákat a nem használt területeken.

A felhasználói igényeket akár előjelezni is képes, intelligens világításvezérlés emellett segít az üzemeltetőknek feltérképezni a vásárlói szokásokat, még kényelmesebbé téve így a vásárlást.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Intelligens világításvezérlést kaptak a francia Lidl-üzletek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/21/ganttplan-intelligens-aps-rendszer/ Sun, 21 Apr 2024 09:56:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29299 A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére. A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia. Tervezze és optimalizálja […]

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére.

A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia.

Tervezze és optimalizálja gyártását GANTTPLAN-nel!

A szoftver rendkívül népszerű Németországban, és Ausztriában. Ezt a szoftvert alkalmazza pl. az osztrák Starlim, ami világvezető a szilikonból készült fröccsöntött termékek gyártásában. Most viszont már a magyar felhasználók is élvezhetik a rendszer sebességét, sokoldalúságát, könnyű használatát és gyors bevezethetőségét!

Hozzon létre optimális gyártási terveket egyetlen gombnyomással, miközben megfelel az összes meglévő peremfeltételnek.

A GANTTPLAN-nel optimálisan tervezheti meg az összes megrendelést a ténylegesen rendelkezésre álló erőforrásoktól és kapacitásoktól függően, figyelembe véve mind az ütemezést, mind az összes költségtényezőt, és átláthatóan megjelenítheti az eredményt a grafikus gyártásvezérlő központban. Az olyan funkciók, mint az egyidejű több erőforrásra kiterjedő tervezés, az integrált anyagszükséglet-tervezés és a termelési alternatívák optimalizáláson alapuló kiválasztása lehetővé teszik a termelés hatékony tervezését és ellenőrzését.

Emellett a “mi lenne, ha” forgatókönyvek létrehozása és elemzése megkönnyíti a döntéshozatalt a közép- és hosszútávú tervezési horizonton, és támogatja a taktikai és stratégiai intézkedéseket. ERP vagy MES rendszer kiegészítőjeként az interaktív APS rendszer lehetővé teszi a különböző iparágakban működő, bármilyen méretű gyártó vállalatok számára, hogy zökkenőmentes rendelési teljesítést, rövid szállítási határidőket és állandó költségoptimalizálást érjenek el.

A főbb előnyök

  • Az összes megrendelés automatizált, időtakarékos tervezése
  • Interaktív tervezés: a tervek bármikor módosíthatók vagy manuálisan is létrehozhatók
  • Az összes erőforrás egyidejű tervezése: operátorok, gépek, anyagok, szerszámok és termelési segédeszközök
  • Folyamatos költségoptimalizálás hét súlyozható célkritérium alapján
  • Az eredmények azonnal átlátható és méretezhető formában jelennek meg a gyártásvezérlő állomáson (Gantt-diagram)
  • Futtatható felhő alapú platformon is
  • Zökkenőmentesen integrálható a meglévő ERP és MES rendszerbe

Önöknek a GANTTPLAN-re van szükségük, ha ilyen és hasonló kihívásokkal szembesülnek:

  • Az ellátási lánccal kapcsolatos problémák
  • A szakképzett munkaerő hiánya és a személyzet rövid távú hiányzása
  • Időigényes, manuális tervezés
  • Gyenge szállítási megbízhatóság és hosszú átfutási idők
  • Magas félkészáru és késztermék állomány
  • Nagyszámú változat
  • A kereslet rövid távú ingadozása
  • Emelkedő (termelési, energia) költségek

Bővebb információért látogasson el honlapunkra!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bővítette intelligens monitoring rendszerportfolióját a Ganz https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/14/intelligens-monitoring-rendszerportfolio/ Thu, 14 Sep 2023 06:00:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26772 A vállalat legyártotta első intelligens forgógépét. A Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. kibővítette a 2022-ben bemutatott Intelligent Solutions nevet viselő digitális monitoring rendszer portfolióját, így a transzformátorok mellett már forgógépek esetében is elérhető a technológia. A megoldás, amelyet eredetileg azért fejlesztettek ki, hogy távolról folyamatosan ellenőrizni lehessen többek között a transzformátorok termikus állapotát, terhelését, […]

The post Bővítette intelligens monitoring rendszerportfolióját a Ganz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vállalat legyártotta első intelligens forgógépét.

A Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. kibővítette a 2022-ben bemutatott Intelligent Solutions nevet viselő digitális monitoring rendszer portfolióját, így a transzformátorok mellett már forgógépek esetében is elérhető a technológia. A megoldás, amelyet eredetileg azért fejlesztettek ki, hogy távolról folyamatosan ellenőrizni lehessen többek között a transzformátorok termikus állapotát, terhelését, olajminőségét és hűtését, nagy sikert aratott a hazai és nemzetközi piacon egyaránt.

A nehézgépgyártó vállalat erre a sikerre, az eddigi tapasztalatokra és a piaci igényekre alapozva fejlesztette ki a megoldás forgógépek állapotának figyelésére alkalmas változatát, amellyel akár a régebbi forgógépeket is képesek digitalizálni. A fejlesztés 2023 tavaszáig tartott, a vállalat mostanra pedig le is gyártotta az első intelligens forgógép-prototípust.

A Ganz a transzformátorok mellett a gyártásban, az energia-, olaj- és gáziparban, valamint a bányászatban és a víziparban elterjedt forgógépek előállításában és szervizelésében is hosszú múltra tekint vissza. A vállalat transzformátorokra kifejlesztett, Intelligent Solutions nevet viselő digitalizációs megoldása rendkívül sikeres volt, az ügyfelek körében végzett, előzetes piackutatásuk pedig azt is alátámasztotta, hogy nagy igény mutatkozik egy olyan rendszerre is, amely a forgógépek folyamatos, digitális felügyeletét is képes ellátni. A vállalat így intelligens állapotfigyelő technológiáját a transzformátorok után ezen villamos gépekre is kiterjesztette.

A gépek házára szerelt digitális egységgel többek között valós időben kaphatunk információt a forgógépek szigetelésének és csapágyainak működéséről. Ezek a tényezők a forgógépeknél kritikus szempontnak számítanak, hiszen a komponensek meghibásodása súlyos következményekkel, akár a berendezés kiesésével és károsodásával is járhat. A Ganz állapotfigyelő rendszere ezeket a hibákat képes azelőtt jelezni, mielőtt azok megtörténnének, lehetővé téve a gépek állapotfüggő karbantartását. Ez hozzájárul az ellátásbiztonság javításához, amellyel garantálható, hogy az akár 30-40 éves élettartammal rendelkező villamos gépek folyamatosan, megbízhatóan és biztonságosan működjenek. A rendszerben az egyedi igények szerint konfigurálható riasztásokkal teljesen testre szabható, hogy az egység milyen feltételek fennállása esetén küldjön értesítést az üzembentartók számára.

A fejlesztéssel a Ganz célja, hogy a nehézgépgyártó iparág digitalizációs szegmensében is kiemelkedő szereplőként pozícionálja magát, és ne csak gyártója, hanem szolgáltatója is legyen a transzformátor- és forgógép-piacnak. A vállalat legújabb, forgógépekre kifejlesztett intelligens megoldása egyedülálló technológia, amely által a Ganz világszinten is a nehézipar digitalizációs törekvéseinek élvonalában helyezkedhet el. A társaság rendkívül széleskörű gyártói tevékenységének köszönhetően az általa gyártott transzformátorok és forgógépek minden iparágban megtalálhatók. Mindez egy széleskörű szerviz-szolgáltatásportfólióval párosul, amelyben újabb szintet jelenthet az intelligens monitoring rendszerrel kapcsolatos szerviztevékenység.

Így a Ganz ügyfelei számára már nemcsak javítási és helyreállítási megoldásokat nyújthat, hanem az adatalapú, állapotfüggő karbantartásra, élettartam-növelésre és emelt biztonságra irányuló igényeket is kielégítheti az intelligens, könnyen integrálható megoldással. Továbbá a Ganz hosszú távú célja, hogy olyan szakértői flottamenedzsment-rendszert fejlesszen ki, ami lehetővé teszi, hogy egyszerre több egység állapotát is nyomon kövessék és teljes gépparkokat kezeljenek egységes szisztémában.

Egy 145 éves vállalat a digitalizáció útján

A Ganz 2022-ben lépett szintet, miután a német Maschinenfabrik Reinhausen vállalattal partnerségre lépve megalkotta az Intelligent Solutions monitoring rendszerét, amellyel elsők között hangolta össze a tradíciókkal átszőtt transzformátorpiacot a 21. századi technológiával. A vállalat transzformátorokra kifejlesztett megoldásával lehetővé tette a berendezések állapotának folyamatos figyelését. A technológia így megkönnyíti a karbantartási szükségletek pontos azonosítását és előrejelzését, ezzel egyaránt növelhető az áramellátás-biztonság és a berendezések élettartama.

A vállalat rendkívül hosszú utat tett meg az elmúlt néhány évben, hiszen a reorganizáció után mára eljutott odáig, hogy kutatás-fejlesztési tevékenységének köszönhetően úttörő pozíciót tölt be a digitális megoldásokat nyújtó versenytársai között.

„A digitalizáció integrációja lehetővé teszi, hogy a transzformátorok és forgógépek megbízhatóbban működjenek, az adatalapú megelőző karbantartás pedig hozzájárul a költségcsökkentéshez és a hosszabb élettartamhoz. A Ganz a hagyományok és az innováció egyesítésével egy biztonságos és fenntarthatóbb jövő előtt nyitja meg az utat a nehéziparban”

– mondta Farkas Gábor, a Ganz Intelligent Solutions Brand Managere.

Az intelligens megoldások kutatás-fejlesztése és szolgáltatói portfóliónk bővítése által újabb fontos lépést tettünk meg azért, hogy a Ganz erős nemzetközi márkaként ne csak gyártója, hanem szolgáltatója is legyen a transzformátor- és forgógép-piacnak”

– tette hozzá Flösser Bence, a Ganz Forgógép üzletág mérnöki irodájának vezetője.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Bővítette intelligens monitoring rendszerportfolióját a Ganz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tarolnak az e-autók, eljött az intelligens töltőrendszerek kora https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/24/intellgiens-toltorendszerek-schneider-electric/ Thu, 24 Aug 2023 05:00:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26482 Az idei első félévben egy elektromos autó volt a legnépszerűbb típus Európában, Kínában pedig éves összevetésben 44 százalékkal nőtt a kereslet a tisztán elektromos és hibrid járművek iránt. Ezek az adatok is jól mutatják, hogy az e-autók egyre inkább meghódítják az utakat, azonban a gyorsan bővülő állomány komoly kihívásokat is tartogat, a hirtelen megugró energiaigényt […]

The post Tarolnak az e-autók, eljött az intelligens töltőrendszerek kora appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az idei első félévben egy elektromos autó volt a legnépszerűbb típus Európában, Kínában pedig éves összevetésben 44 százalékkal nőtt a kereslet a tisztán elektromos és hibrid járművek iránt.

Ezek az adatok is jól mutatják, hogy az e-autók egyre inkább meghódítják az utakat, azonban a gyorsan bővülő állomány komoly kihívásokat is tartogat, a hirtelen megugró energiaigényt például intelligens töltőrendszerek segíthetnek menedzselni.

Idén első alkalommal fordult elő, hogy fél éves periódust vizsgálva is egy elektromos autó bizonyult a legnépszerűbb járműnek a vevők körében Európában. Ezt a bravúrt a Tesla Model Y mondhatja el magáról, az Automotive News Europe a Datacenter adatait felhasználva arról számolt be, hogy idén az első hat hónapban 125 ezret adtak el ebből az autóból a kontinensen. Ez 212 százalékos bővülést jelentett a múlt év hasonló időszakához és jól érzékelteti a keresletet az is, hogy az idei első félévben majdnem annyit adtak el ebből a modellből Európában, mint tavaly az egész évben.

De nem csak kontinensünkön nő ugrásszerűen az érdeklődés az e-autók iránt, az egyik legfontosabb piacon, Kínában is egyre népszerűbbek. A China Association of Automobile Manufacturers (CAAC) nevű szervezet összesítése szerint az idei első hat hónapban a távol-keleti országban közel 9 százalékkal nőtt az új autók forgalma, ezen belül pedig a tisztán elektromos és hibrid meghajtású járműveké 44 százalékkal. Ez egyben azt is jelentette, hogy az első félévben az e-autók részesedése a teljes forgalomból már megközelítette a 30 százalékot Kínában.

Intelligens töltőrendszerek támogatják a gördülékeny átállást

A globális trendhez igazodva itthon is egyre többen váltanak elektromos autóra és ez a tendencia a vállalati autóflottáknál is megfigyelhető. A benzines, vagy dízel járművekről e-autókra, esetleg hibridekre történő váltás ugyanakkor körültekintő tervezést igényel, hiszen az átállás során a fosszilis üzemanyagot elektromos energiára kell cserélni. Az okostöltési megoldások abban segítenek, hogy a folyamatnak, vagyis az elektrifikációnak minden előnyét kihasználhassa egy cég.

A társaságoknál telepített intelligens töltőrendszerek lehetővé teszik, hogy a vállalat napelemei által termelt energiát a lehető leghatékonyabban használják fel, illetve a fogyasztást összehangolják a céges PPA (megújulóenergia vásárlási megállapodás) biztosította olcsó tarifákkal, vagy akár egy szolgáltató által biztosított sávos árazással is. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a különböző forrásokból származó energiát akkor használja fel a vállalkozás az e-autók töltésére, amikor az számára a legolcsóbb.

Emellett az intelligens töltőrendszerek biztosítják a meglévő hálózati kapacitás optimális kihasználását is, így a cégek elkerülhetik az emiatt keletkező esetleges többletköltségeket és a hálózatüzemeltető oldaláról sincs szükség fejlesztésre.

A munkavállalóknál telepített otthoni okostöltők pedig azt tudják garantálni, hogy a meglévő elektromos kapacitást maximálisan kihasználhassák és mégse kapcsoljon le soha a megszakító, ezáltal biztosítva az egyszerű otthoni töltést. Az egyszerű és olcsó telephelyi, illetve otthoni töltés együtt minimalizálja a közterületi töltésigényt, drasztikusan csökkenti egy vállalat üzemanyagköltségét, és biztosítja az elektrifikáció gyors megtérülését.

A Schneider Electric ezeket a megoldásokat már saját gyakorlatában is aktívan alkalmazza, hiszen hazai 300 darabos vállalati flottájának közel negyede már elektromos.

Budapesti központunkban az energiahatékonyság jegyében és az elektromos hálózat túlterhelésének elkerülése érdekében az általunk fejlesztett EV-Charging Expert töltést menedzselő rendszert (LMS) használjuk, amelynek itt történik a hazai tesztelése. Ennek segítségével úgy biztosítjuk a folyamatos töltési lehetőséget, hogy közben az irodaház számára elérhető villamos teljesítmény költséges bővítésére nincs szükség. Globálisan 2030-ra tervezzük, hogy az összes robbanómotoros járművünket elektromosra cseréljük”

– mondta el Földvári Péter, a Schneider Electric kereskedelmi és ipari épületekért felelős értékesítési igazgatója.

Kulcstényező a töltés

A Schneider Electric felmérése szerint jelentősen előmozdíthatná a hazai cégeknél az elektromos autók használatát a töltési infrastruktúra fejlesztése. A kutatás során megkérdezett vállalati döntéshozók 75 százaléka választana e-autót a hagyományos, robbanómotoros járműve helyett, ha a munkavégzés helyén biztosított lenne a megfelelő töltési lehetőség. A felmérésben megkérdezett vállalatoknál a válaszadók közel kétharmada vélte úgy, hogy az elektromos cégautók használatának legnagyobb nehézsége munkavállalói és munkáltatói oldalon is a töltési lehetőségek biztosítása az irodaházakban, illetve otthoni környezetben.

A válaszadók 54 százaléka felelte azt, hogy vállalatának autóflottája jelenleg nem tartalmaz sem plug-in-hybrid, sem pedig teljesen elektromos gépkocsit, ugyanakkor a munkáltatók többsége tervez elektromosautó-vásárlást a közeljövőben. A megkérdezettek közel egyharmada havi szinten kevesebb, mint 1500 kilométert tesz meg vállalati autójával. Ez azért fontos, mert évi 15-20 ezer kilométer körül van az a határ, ahol egy cégnek anyagilag már megéri elektromosautó-flottát kialakítania, de még nincs szükség a technológiából adódó kompromisszumokra a napi használatban (pl. hatótávolság, korlátozott utcai töltési lehetőségek).


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tarolnak az e-autók, eljött az intelligens töltőrendszerek kora appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akár 60%-os energia- és költségmegtakarítás frekvenciaváltós kompresszorokkal https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/28/frekvenciavaltos-kompresszor-atlas-copco/ Wed, 28 Jun 2023 05:30:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25870 A frekvenciaváltós kompresszorok működése folyamatosan igazodik a változó sűrítettlevegő igényhez, ezért akár 60%-os energia- és költségmegtakarítás érhető el velük. Változó fordulatszámú kompresszoraink, így az új GA VSDs sorozat is, a valaha volt leghatékonyabb olajbefecskendezéses csavarkompresszorok, amik megfelelnek a ma és a holnap kihívásainak is.  A VSDs kompresszor 60 százalékos energiamegtakarításra képes a fix fordulatszámú kompresszorokhoz képest. […]

The post Akár 60%-os energia- és költségmegtakarítás frekvenciaváltós kompresszorokkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A frekvenciaváltós kompresszorok működése folyamatosan igazodik a változó sűrítettlevegő igényhez, ezért akár 60%-os energia- és költségmegtakarítás érhető el velük.

Változó fordulatszámú kompresszoraink, így az új GA VSDs sorozat is, a valaha volt leghatékonyabb olajbefecskendezéses csavarkompresszorok, amik megfelelnek a ma és a holnap kihívásainak is.  A VSDs kompresszor 60 százalékos energiamegtakarításra képes a fix fordulatszámú kompresszorokhoz képest. Ez a teljesítmény a frekvenciaváltós technológia 1994-es bevezetése óta töretlen lendülettel folytatott kutató-fejlesztő munka eredménye.

Az energiahatékonyság az Elektronikon® Touch kontroller, a NEOS NEXT inverter, az intelligens olajhűtő rendszer és a VSD ventilátor magasan fejlett  összehangolásának köszönhető.

  • Az Elektronikon® fejlett algoritmusa a működési adatok alapján számolja ki a tökéletes befecskendezési hőmérsékletet
  • A NEOS NEXT pedig kezeli az olajhűtőrendszer szelepét és a VSD ventilátort, hogy az olaj elérje ezt a hőmérsékletet

A végeredmény: nincs kondenzáció és maximális a sűrítési hatékonyság.

Nézzük meg egyenként ezeket az elemeket:

  1. Az Elektronikon® Touch kontroller

Az Elektronikon® a kompresszor agyaként működik: összegyűjti az adatokat a kompresszorban lévő érzékelőkről, feldolgozza azokat, és áttekintést ad róluk a felhasználónak. A SMARTLINK távfelügyeleti rendszeren keresztül a összekötheti mobil eszközével (pl. tablettel vagy okostelefonnal), így biztonságos hálózaton keresztül mobiltelefonjáról is felügyelheti berendezését.

  1. Az inverter

A GA VSDs példa nélküli hatékonysága elsősorban az inverternek köszönhető, melyet kimondottan ehhez a termékhez fejlesztett ki az Atlas Copco: ez a NEOS NEXT. Egy hagyományos inverter összehangolja a motor fordulatszámát a levegő igénnyel. Azonban a NEOS NEXT ennél többet tud:

  •    kezeli a VSD ventilátort,
    •    az olajhűtőrendszer szelepét és
    •    az intelligens leeresztőket.

Ezen túlmenően a NEOS NEXT IP54 védettséget kapott a szennyeződés és por ellen.

  1. Az intelligens hőmérséklet szabályozás

Amikor a kompresszor nem melegszik túl, nem pazarolja az áramot. Ezért kapott az új GA VSDs kompresszor egy intelligens olajhűtő rendszert, ami lehetővé teszi az olajhőmérséklet optimalizálását és ezzel optimális lesz a kompresszor hatékonysága és megbízhatósága.

VSDs compressor – smart, sustainable, saving – Atlas Copco

  1. Új meghajtás

A fenti alkatrészeken és rendszereken túl a ma gyártott frekiváltós kompresszorok teljesen új meghajtást kaptak. A világon elsőként a sűrítőelemet egy új, ferrittel szerelt szinkron reluktancia-motor hajtja, amely nem tartalmaz ritkaföldfémet. Ezek a kompresszorok kimagaslóan megbízhatóak és többek között az új meghajtásnak köszönhetően kevésbé terhelik a környezetet, segítenek ügyfeleink környezetterhelési célkitűzéseinek elérésében.

  1. Távfelügyelet

A mai világban mindent áthat az Ipar 4.0 és az összekapcsolhatóság. Ezek a kompresszorok távolról felügyelhetők az innovatív SMARTLINK funkciónak köszönhetően. 

A SMARTLINK távfelügyeleti applikáció segítségével folyamatosan teljesítmény-adatokat és értesítéseket kaphat a kompresszor működéséről és a gyártási folyamatok igényeihez igazítva optimalizálhatja a kompresszor teljesítményét, még akkor is, ha éppen fizikailag nem tartózkodik a kompresszor közelében.

A SMARTLINK funkció a folyamatos működési felügyeletet teszi lehetővé, így Ön bárhonnan, bármikor optimalizálhatja a kompresszor működését. Akkor is nyugodt lehet, ha nem tartózkodik a kompresszor közelében, mert ha bármilyen helyzet felmerül, a SMARTLINK értesítést küld az Ön részére azt illetően, hogyan optimalizálható a kompresszor működése, amiket Ön a nélkül hajthat végre az applikáció segítségével, hogy hozzá kellene nyúlni a berendezéshez.

  1. Egymással kommunikáló gépek a gyártósoron

A GA VSDs új szintre emeli a csatlakoztathatóságot. Az Atlas Copco az első gyártó, amely egy kompresszort OPC UA (Open Platform Communications Unified Architecture) technológiával szerelte fel. Ezt a gépek közötti kommunikációs protokollt kifejezetten az ipari automatizálás elősegítéséhez fejlesztették ki. A GA VSDs kompresszor így könnyedén kommunikálhat más berendezésekkel ezzel is hozzájárulva a gyártási folyamat hatékonyságának emeléséhez.

Alábbi rövid videóinkban egy-egy percben magyarázzuk el a VSDs technológia alkotóelemeit, melyek miatt az új GA VSDs a gyártási folyamatokat új alapokra helyezi:

A NEOS NEXT, az olajhűtőrendszer, a meghajtóegység, az áramlásnövelési üzemmód és a csatlakoztathatósági opciók mind korszakalkotó jelentőségűek.

Ha többet szeretne megtudni az új GA VSDs kompresszorról és forradalmi újításairól, olvasson tovább vagy lépjen velünk kapcsolatba.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Akár 60%-os energia- és költségmegtakarítás frekvenciaváltós kompresszorokkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Seco az intelligens szoftverekkel és döntéstámogató intelligenciával elhozza a gyártóipar jövőjét https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/04/seco-intelligens-szoftver/ Thu, 04 May 2023 05:00:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25020 A gyors, költséghatékony, fenntartható jövőben az intelligens szoftverek új utat nyitnak az optimalizált termelés és a hatékonyabb döntéshozás felé. A digitális technológiák és az intelligens szoftverek végérvényesen átalakították a gyártóipart a döntéstámogató adatok minden eddiginél szélesebb körű hozzáférhetőségével, amely elősegíti a jobb eredmények gyorsabb elérését. A különféle gyártási folyamatokból kinyert rengeteg adat birtokában az üzemeknek […]

The post A Seco az intelligens szoftverekkel és döntéstámogató intelligenciával elhozza a gyártóipar jövőjét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyors, költséghatékony, fenntartható jövőben az intelligens szoftverek új utat nyitnak az optimalizált termelés és a hatékonyabb döntéshozás felé.

A digitális technológiák és az intelligens szoftverek végérvényesen átalakították a gyártóipart a döntéstámogató adatok minden eddiginél szélesebb körű hozzáférhetőségével, amely elősegíti a jobb eredmények gyorsabb elérését. A különféle gyártási folyamatokból kinyert rengeteg adat birtokában az üzemeknek fel kell ismerniük, hogyan fordíthatják ezt a tudást az előnyükre. Mostantól a haladó szemléletű gyártók még nagyobb előnyöket érhetnek el olyan szoftverekkel, amelyek valóban teljesítik az Ipar 4.0 ígéreteit.

A termékadatok gyors elérése

A korábbi évek megmutatták a gyártóiparnak, hogy a költségek fenntartható korlátozása a stabilitás és a túlélés kulcsa, különösen a kihívást jelentő gazdasági helyzetekben. Ugyanakkor az iparág azt is felismerte, hogy gyorsabb módszerekre van szüksége az új technológiák és szerszámok fejlesztéséhez, amelyek képesek igazodni a változó körülményekhez. Az intelligens szoftverek elengedhetetlenek ahhoz, hogy ezek a fejlesztések rugalmasabbak és hatékonyabbak legyenek. Bizonyos helyzetekben lehetővé teszik a gyártóknak, hogy akár 40%-kal hatékonyabbá tegyék a megmunkálási és termelési folyamatokat, megszüntetve az ismétlődő kézi folyamatok egy részét.

A nem digitalizált folyamatok a termelési személyzetet arra kényszerítik, hogy a termékinformációkat saját maguk keressék ki, ami időpazarlás, és akár pontatlan eredményekhez is vezethet. Például a műhelyi rutinfeladatok számának csökkentéséhez a termelési személyzet a Seco Assistant okostelefonos alkalmazás segítségével egyszerűen beolvashatja a termékcsomagokat vagy szerszámokat. Ennek eredményeként gyorsan releváns termékadatokhoz juthatnak, kiszámíthatják a forgácsolási adatokat, valamint összehasonlíthatják a különböző beszállítók lapkageometriáit és -minőségeit.

A raktárkészlet intelligens kezelése

A szerszámkészlet 30–60%-a valószínűleg nem ellenőrzött, felügyelet nélkül kallódik a műhelyben, vagy egyszerűen túl nagy mennyiségben halmokban áll a gépek mellett. Az intelligens szoftverek, mint például a készletkezelési rendszerünk, ezt a problémát költséghatékonyabb és biztonságosabb módon segítenek megoldani.

A fizikai rugalmasság mellett a fő előnyük a szerszámok és felszerelések használatának felügyeletében, valamint a személyzet elszámoltathatóságának növelésében rejlik. Így a készletkezelési rendszerek segítenek csökkenteni a nem megfelelő helyen tárolt elemek miatt elpazarolt beállítási időt, továbbá nyomon követhetővé teszik az értékes szerszámokat és a termeléshez elengedhetetlen elemeket.

Kevesebb emberi részvétel a CAM-programozásban

A jövőben az intelligens megmunkálási technológiák valószínűleg képesek lesznek felismerni a komponensek tulajdonságait, gyorsan elvégezni a CAM-programozást, majd biztosítani az NC-kódokat a gépeknek, ezzel a mérnöki előkészítés idejének akár 80%-át is megtakarítva. Ennek ellenére bizonyos komponensek, például a turbinalapátok és szerkezeti elemek összetettsége miatt továbbra is szükséges marad az emberi intelligencia és műszaki szakértelem. A Seco mérnöki szolgáltatásai segítenek az új vagy meglévő összetett megmunkálási folyamatok optimalizálásában és a CAM-programozás hiányosságainak azonosításában.

„A gyári hálózatban az intelligens szoftverek segítségével megszüntethető az anyag- és szerszámkészletek feleslege, ami a raktározási költségeket akár 20%-kal is csökkentheti”

– vélekedik Janardhan N., a Seco Tools mérnöki szolgáltatási megoldásokért felelős vezetője.

„A folyamatokat a gyártósoron elvégzett ismétlődő kézi folyamatok megszüntetésével hatékonyságra optimalizálva a munkatermelékenység akár 30%-kal is növekedhet, a gépek állásideje pedig akár 50%-kal is csökkenhet.”

Forrás: www.secotools.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Seco az intelligens szoftverekkel és döntéstámogató intelligenciával elhozza a gyártóipar jövőjét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens robotok különleges felhasználása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/03/velum-fanuc-intelligens-robotok/ Wed, 03 May 2023 05:00:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24998 Automatizálási rés – Az ipari mosodai ágazatban az automatizálás lehetővé tette, hogy naponta akár 100 tonna textíliát is feldolgozzanak, szinte teljesen emberi beavatkozás nélkül. A közelmúltig a törülközők vagy ágyneműk mosodai hajtogatógépekbe való bepakolása még mindig kézzel történt. Ebben a kézi folyamatban látott fejlődési lehetőséget a müncheni székhelyű Sewts start-up cég új robotrendszerével, a VELUM-mal, […]

The post Intelligens robotok különleges felhasználása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizálási rés – Az ipari mosodai ágazatban az automatizálás lehetővé tette, hogy naponta akár 100 tonna textíliát is feldolgozzanak, szinte teljesen emberi beavatkozás nélkül.

A közelmúltig a törülközők vagy ágyneműk mosodai hajtogatógépekbe való bepakolása még mindig kézzel történt. Ebben a kézi folyamatban látott fejlődési lehetőséget a müncheni székhelyű Sewts start-up cég új robotrendszerével, a VELUM-mal, amely ezt a feladatot képes úgy elvégezni, hogy az eredmény teljesen gyűrődésmentes legyen.

“A piaci potenciál jelentős”

– magyarázza Till Rickert, a Sewts társalapítója. Becslései szerint világszerte mintegy 25 000 mosodai vállalkozás profitálhatna a technológiából. Az első VELUM-rendszereket már telepítették, a bajorországi Wolfratshausenben működő Greif Textile Mietsysteme ügyfele 2022 novembere óta használja a rendszert. A robotrendszer óránként átlagosan 500-600 textíliát dolgoz fel, automatizálva a korábban kézzel végzett feladatot.

Jelenleg a VELUM rendszer teljesítménye az emberi kezelő teljesítményéhez hasonló, de a folyamatos, vezeték nélküli szoftverfrissítésekkel folyamatosan bővül a rendszer funkcióköre, javítva ezzel a hatékonyságot. Rickert szerint a munkaterheléstől függően a VELUM másfél-két és fél év után megtérül.

“Az egyik kezdeti kihívás a szűk szerelési hely volt, ahol nagyon gyors mozgásokat kell végrehajtani”

– magyarázza Rickert.

Images together with press release about robots in the industrial laundry
Please mention copyright Sewts

A Sewts két szimulációs eszközt használt a fejlesztés során. A FANUC ROBOGUIDE szoftvert a robotmozgások és a helyigény elemzésére, valamint egy fejlett anyagszimulációs szoftvert a különböző típusú textíliák viselkedésének szimulálására. A Wolfratshausenben telepített rendszer két FANUC M-10iD robotot használ, amelyek 12 kg hasznos teherbírásúak és 1400 mm hatótávolságúak.


A VELUM rendszer központi eleme az intelligens szoftver, amely képes elemezni a deformálható anyagokat és megjósolni azok viselkedését a megfogáskor.


Egy FANUC robot és egy 3D-s kamerarendszerrel kombinálva az intelligens szoftver képes azonosítani az egyes textíliák textúráit, varratait és sarkait, lokalizálni azokat a térben, és létrehozni a vezérlőparancsokat, így a robot valós időben képes a textíliát az ideális ponton megragadni.

A Sewts azt tervezi, hogy fokozatosan növeli a VELUM rendszerek számát és teljesítményét. A start-up már dolgozik a következő újításokon, a nagy online kereskedők számára a jövőben a textilvisszavételeket feldolgozó, látórendszerrel ellátott robotokon. A munkaerőhiány miatt az ilyen visszaküldéseket gyakran távoli országokban dolgozzák fel, ami hosszú szállítási útvonalakat és elvesztegetett árut eredményez.

“A jövőben az automatizálásnak köszönhetően az ilyen folyamatok a vásárló közelében történhetnek”

– reméli Rickert.

www.fanuc.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Intelligens robotok különleges felhasználása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens hálózatépítés az automatizálásban https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/26/murrelektronik-automatizalas-intelligens/ Wed, 26 Apr 2023 05:30:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24935 A Murrelektronik decentralizált telepítési technológiával teszi alkalmassá a gépeket és rendszereket a jövő számára. Az automatizálási iparág a digitális átalakulásra összpontosít. A decentralizált telepítési technológiával döntő lépés tehető a digitalizáció és a fenntartható értékteremtés felé. A Murrelektronik évek óta a decentralizálásra összpontosít, és maga fejleszti a digitális átalakuláshoz szükséges összes hardverterméket (terepibusz modulok, switchek, tápegységek, […]

The post Intelligens hálózatépítés az automatizálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Murrelektronik decentralizált telepítési technológiával teszi alkalmassá a gépeket és rendszereket a jövő számára.

Az automatizálási iparág a digitális átalakulásra összpontosít. A decentralizált telepítési technológiával döntő lépés tehető a digitalizáció és a fenntartható értékteremtés felé. A Murrelektronik évek óta a decentralizálásra összpontosít, és maga fejleszti a digitális átalakuláshoz szükséges összes hardverterméket (terepibusz modulok, switchek, tápegységek, IO-Link, kábelek és csatlakozók), a vállalat digitális ikrek területén rendelkezésre álló know-howja pedig erős szoftveres háttérrel párosul. Az egyes komponensek intelligens hálózatba kapcsolása egy átfogó rendszer kialakításához szakmailag előremozdítja a digitális átalakulást.

Vario-X – A többszörösen díjnyertes automatizálási rendszer

A VarioX egy teljes egészében rugalmas és méretezhető automatizációs platform, minden szinten és minden interfésznél maximális nyitottsággal és teljesítménnyel. Mivel az automatizálás a jövőben vezérlőszekrény nélkül és sűrített levegő nélkül működik – másrészt viszont hálózatba kapcsolt, összedugható és költséghatékony.

A digitális iker segítségével az üzem tervezése, szimulációja és az azt követő működés-felügyelet, valamint a karbantartás irányítása teljes mértékben átkerül a digitális térbe. A valós rendszer mobilis 1:1 leképezése így tartalmazza a későbbi rendszer minden funkcióját és paraméterét – és mindezt már a tervezési szakaszban, mielőtt még megrendelték vagy beszerelték volna az első alkatrészt.

Áramellátás-megoldás Emparro20-Pro

A Murrelektronik áramellátási komponensei optimális áramellátást biztosítanak a gép- és rendszerberendezésekben. Az új nagy hatékonyságú Emparro20-Pro kapcsolóüzemű tápegység kis méretének, hosszabb élettartamának és a gép magas rendelkezésre állásának köszönhetően pénzt takarít meg. A külön kapható IO-Link adapterrel a kapcsolóüzemű tápegység távolról is működtethető, például a kimeneti feszültség beállítása, a kezelőelemek zárolása vagy a kapcsolóüzemű tápegység diagnosztikájának elvégzése céljából.

Az Emparro20-Pro teljesen szerszámmentes rögzítésével a kalapsínen egyszerűbb a telepítés. További pozitívum a kapcsolóüzemű tápegység nagyfokú kompaktsága, amely több mint 40%-kal keskenyebb, mint az elődje, ez nagy helyet takarít meg a kapcsolószekrényben.

IO-Link – Egy rendszer mindenkinek

Az elmúlt években a termelési folyamatok összetettsége folyamatosan nőtt, mivel a modern gépek és üzemek egyre több adatot gyűjtenek és kapcsolnak hálózatba. Az IO-Link kommunikációs szabvány rendet teremt a kábelek és csatlakozók összevisszaságában: a sorkapocslécektől a kompakt IO-modulok felé. A bevált plug-and-play elvnek köszönhetően a beépítési technológiában egyszerű a csatlakozások kialakítása; ugyanakkor a kommunikációs szabvány maximális átláthatóságot teremt az érzékelő-működtető szinttől a felhőig.

A Murrelektronik széles IO-Link portfóliót kínál, amely folyamatosan bővül. Az „MVK Pro” és „IMPACT67 Pro” IP67-es terepibusz modulokba összesen nyolc multifunkcionális master port van beépítve, és nagy áramerősség valósítható meg az L kódú M12 dugaszoló csatlakozónak köszönhetően. Ezen kívül a PROFINET, EtherNet/IP és EtherCAT Ethernet protokollok problémamentesen üzemeltethetők. Az OPC UA, MQTT, JSON REST API segítségével a terepibuszfüggetlen használat is lehetővé válik – köszönhetően a már integrált Standardized Master Interface-nek (SMI). Összességében csökkenti a költségeket, növeli a termelékenységet, új lehetőségeket kínál a szerviz és karbantartás során, minimálisra csökkenti a telepítési és használatbavételi időt és kiváltja a sok vezetéket igénylő és nagy helyet elfoglaló kapcsolószekrényeket.

MQ15: Csatlakozók a gép áramellátásához

A dugós csatlakozók könnyen felszerelhetők a szerszámmentes gyorscsatlakozásnak köszönhetően. Alkalmasak a nehéz ipari környezethez, mivel por- és vízállóak az IP67-es szabványnak megfelelően. A kompakt kialakítás és a magas áramátviteli értékek akár 16A folyamatos terhelés 600V AC feszültség mellett az alkalmazások széles körét nyitják meg. Ezért kiválóan alkalmasak aszinkron és háromfázisú motorok csatlakoztatására.

A Murrelektronik vezető szerepet tölt be a csatlakozókábelek terén, szinte korlátlan számú kábeltípussal, színnel és csatlakozási típussal. Az M8, M12, MQ15, M23 körcsatlakozók a szelepcsatlakozókhoz hasonlóan előre összeszerelve és szinte minden kábelhosszban elérhetőek. A LED és a védőáramkörök gyakran integráltak. A praktikus adapterek és T-darabok növelik a rugalmasságot.

The Power of Vision

Az ipari képfeldolgozás számos iparágban valódi hatékonyságnövelő tényező. A kamerák számos érzékelőt helyettesítenek és a folyamatok teljes automatizálásának alapját képezik. Vonalkódolvasás, méretadatgyűjtés, minőségellenőrzés, alkatrészkövetés és -azonosítás, gyártósori felügyelet – csak néhány az alkalmazási területek közül. Az automatizálás és az optimalizálás nagyobb hatékonyságot, nagyobb áteresztőképességet, jobb minőséget, kevesebb költséges utómunkát és nem utolsósorban jobb ügyfél-elégedettséget jelent.

A Murrelektronik moduláris plug & play megoldásaival a látórendszerek nemcsak gyorsan és rugalmasan üzembe helyezhetők – a modulok széles körű és részletes diagnosztikát is lehetővé tesznek, és így nagyban befolyásolják a rendszer rendelkezésre állását. További előny: az adatkommunikációs eszközök és az áramellátás decentralizált telepítése jelentősen csökkentheti a telepítési erőfeszítéseket, valamint a túlméretezett kapcsolószekrények és kábelútvonalak tervezési és koncepcionális munkáit a szükséges mértékre.

Intelligens hálózatépítés és a hálózat teljes ellenőrzése

A Murrelektronik switchek széles választékban állnak rendelkezésre. A hálózatépítéshez alkalmas kábelek és az egyszerű csatlakoztatást biztosító kapcsolószekrény-átvezetések nem hagynak kívánnivalót maguk után. A menedzselt vagy nem menedzselt switchek segítségével a PLC-vezérlés könnyedén összekapcsolható az Ethernet-résztvevőkkel és más switchekkel.

A Xelity 10 TX IP67 menedzselt switche új lehetőségeket kínál az intelligens adatkezelésre, ami decentrálisan és vezérlőszekrény nélkül megvalósítható. Az akár tíz gigabites porttal, valamint a nagyfokú robusztusságával és a változatok sokféleségével új mércét jelent ezen a termékterületen. A kompakt, robusztus, magas IP67-es védelmi besorolású fémház lehetővé teszi a switch használatát még rendkívül nehéz ipari környezetben is, míg az M12 L-kódolású tápcsatlakozók egyszerű csatlakozást biztosítanak áramtovábbítással.

Az új menedzselt IP20 Gigabit switchek gigagyors adatátviteli sebességgel közlekednek, és minden porton akár 1000 Mbps sebességet kínálnak. Beépített hálózati diagnosztikával, hibaelemzéssel és redundancia-mechanizmusokkal rendelkeznek. Optimalizálják az adatátvitelt és biztosítják az ellenőrzést a hálózaton belül, például távoli hozzáférésen keresztül.

www.murrelektronik.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Intelligens hálózatépítés az automatizálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Forgalomba állt a MÁV-START első 36 Flirt típusú, az Alstom ETCS 2-es szintű vonatbefolyásoló rendszerével felszerelt villamos motorvonat https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/24/alstom-mav-start-flirt/ Fri, 24 Feb 2023 05:00:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24168 Az Alstom, az intelligens és fenntartható mobilitás globális vezető vállalata fontos mérföldkőhöz érkezett a MÁV-START Flirt típusú villamos motorvonatok flottamodernizációs projektjében, melynek keretében a sebesség és a biztonság növelésére tervezett ETCS (European Train Control System) 2. szintű rendszert szerelnek fel. Az 59 Flirt villamos motorvonatból eddig 36 darabra került telepítésre az ETCS L2 rendszer és […]

The post Forgalomba állt a MÁV-START első 36 Flirt típusú, az Alstom ETCS 2-es szintű vonatbefolyásoló rendszerével felszerelt villamos motorvonat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Alstom, az intelligens és fenntartható mobilitás globális vezető vállalata fontos mérföldkőhöz érkezett a MÁV-START Flirt típusú villamos motorvonatok flottamodernizációs projektjében, melynek keretében a sebesség és a biztonság növelésére tervezett ETCS (European Train Control System) 2. szintű rendszert szerelnek fel.

Az 59 Flirt villamos motorvonatból eddig 36 darabra került telepítésre az ETCS L2 rendszer és kapta meg a forgalomba hozatali engedélyt, melynek köszönhetően februárban újra személyforgalomba álltak, az Alstom szigorú európai követelményeknek megfelelő Atlas ETCS Level 2 vonatbefolyásoló berendezéssel felszerelve. A teljes projekt a tervek szerint 2023 szeptemberében fejeződik be, a részletes teszteléssel és ellenőrzésekkel járó tanúsítási eljárást követően. Az Alstom közbeszerzési eljárás keretében nyerte el ezt a projektet.

„A magyar vasúti közlekedés történetében még nem volt példa arra, hogy villamos motorvonatokat utólag lássanak el ETCS vonatbefolyásoló rendszerrel. Az eredmények azt igazolják, hogy a biztonság erősítése és a hatékonyság növelése miatt érdemes volt belevágni a projektbe. Az pedig különösen fontos volt a számunkra, hogy a magyar vasút fejlődése iránt elkötelezett vállalatként a berendezéseket Magyarországon, helyi szakemberek munkájával, a szolnoki telephelyünkön építjük be a MÁV Start Flirt típusú villamos motorvonataiba”

– mondja Balázs Gáspár, az Alstom Transport Hungary Zrt. vezérigazgatója.

Az Európai Vonatbefolyásoló Rendszer (ETCS) elsődleges célja a vonatok mozgásának felügyelete és a vasúti közlekedés biztonságának fokozása különböző üzemi helyzetekben. A rendszer folyamatosan kiszámítja a figyelmeztető, üzemi és vészfékezési sebességprofilokat, valamint figyelemmel kíséri a vonat és a pálya megengedett sebességét is. Teljes felügyeleti üzemmódban gyakorlatilag lehetetlen, hogy a mozdonyvezető tévesen figyelmen kívül hagyjon egy vörös ’Megállj!’ jelzést. A továbbfejlesztett ETCS Level 2 folyamatos felügyeletet biztosít a GSM-R (a GSM vasúti változata) segítségével.

Végső soron az ETCS Level 2 rendszer javítja a forgalom hatékonyságát, mivel lehetővé teszi, hogy a korszerűsített vonatok nagyobb sebességgel közlekedjenek azokon a vonalakon, ahol a pályakörülmények ezt lehetővé teszik, mint például a Budapest-Székesfehérvár vonalon, így a korábbi 120 km/h sebességhez képest 160 km/h-ra növelve a maximális sebességet.

A folyamat összetettségét mutatja, hogy az Alstom 2020. januárban szerezte meg az átalakítási engedélyt a Flirt villamos motorvonatokra. A prototípusok elkészítését a tesztelés követte: az előírások szerint a vonatoknak 250 ezer kilométert kellett hiba nélkül futniuk, ezért az Alstom a Vasúti Hatóságtól engedélyt kapott arra, hogy 5 prototípussal végezze el a típusengedélyezési tartampróbát. A folyamattal párhuzamosan megkezdődött az előszerelés, majd 2022. januártól a végszerelés. A jármű típusengedélyét, amelynek megszerzéséhez független tanúsító szervezet bevonásával igazolni kellett, hogy a jármű tervezése, gyártása, összeszerelése megfelel az összes európai és nemzeti előírásnak, a hazai Vasúti Hatóság 2022. decemberében adta meg.

Az Alstom világszerte több mint 120 ETCS-projekttel, 19 200 fedélzeti egységgel és 13 300 km felszerelt vonallal vezető szakértelmet kínál a fővonali jelzőrendszerek terén. Európában az Alstom szállította az összes ETCS-sel felszerelt vonatok 70%-át.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Forgalomba állt a MÁV-START első 36 Flirt típusú, az Alstom ETCS 2-es szintű vonatbefolyásoló rendszerével felszerelt villamos motorvonat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okoseszközök segítik a DACHSER-t a nemzetközi gyűjtőforgalomban https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/27/dachser-okoseszkozok-nyomkovetok/ Fri, 27 Jan 2023 03:30:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23733 Intelligens nyomkövetők folyamatos telepítésével segíti 8500 db csereszekrénye útját az európai gyűjtőszállítmányozási hálózatán belül a DACHSER. A technológiai újításnak köszönhetően a csereszekrények – amelyekből a DACHSER magyarországi telephelyein több mint 260 db van forgalomban – útja valós időben követhető és az érkezési idők is pontosan kiszámíthatók. A logisztikai cég szállításirányítási rendszeréből származó útvonaladatokkal együtt egy […]

The post Okoseszközök segítik a DACHSER-t a nemzetközi gyűjtőforgalomban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens nyomkövetők folyamatos telepítésével segíti 8500 db csereszekrénye útját az európai gyűjtőszállítmányozási hálózatán belül a DACHSER.

A technológiai újításnak köszönhetően a csereszekrények – amelyekből a DACHSER magyarországi telephelyein több mint 260 db van forgalomban – útja valós időben követhető és az érkezési idők is pontosan kiszámíthatók. A logisztikai cég szállításirányítási rendszeréből származó útvonaladatokkal együtt egy központi felületen és térképen jelennek meg a tehergépkocsik és csereszekrények pozíciójának adatai. Az úgynevezett „telematikai táblák” teljesen új, innovatív lehetőségeket kínálnak a fuvarszervezéssel foglalkozó munkavállalók számára, és az ellátási lánc fokozott átláthatóságából is az ügyfelek is profitálnak.

A DACHSER a Deutsche Telekommal és más technológiai vállalatokkal együtt azon dolgozott, hogy intelligens nyomkövető eszközöket (STD) fejlesszenek ki csereszekrények minél eredményesebb használatára. Ezek az eszközök a Deutsche Telekom csúcskategóriás SIM-kártyáival vannak felszerelve és energiatakarékos, napelemes energiamodulokból, modern műholdas helymeghatározó technológiából (GPS, Galileo), valamint az új 5G/LPWAN-on (LTE-M) alapuló vezeték nélküli modulokból állnak. A holisztikus megoldást úgy alakították ki, hogy a csereszekrény karosszériájának teljes tizenkét éves élettartamára kitartson karbantartás nélkül.

„A valós idejű pozícióadatok és azok megjelenítésének kombinációjával áttörést értünk el a szállítmányok nyomon követésében és kezelésében az általános gyűjtőszállítmányozás világában

– mondta el Alexander Tonn, COO DACHSER Road Logistics.

A nemzetközi gyűjtőszállítmányozásból származó valós idejű pozícióadatok feldolgozása és megjelenítése a DACHSER alkalmazottai számára összesen öt speciális „telematikai táblán” keresztül valósulnak meg. A táblák nyomon követik a teljes forgalmat, és valós időben jeleníthetik meg a járművek vagy csereszekrények pontos helyét, így a telephelyek és az ügyfelek részletes számítást kaphatnak az egyes szállítmányok várható érkezési idejéről, ami megkönnyíti az átrakodást és a belföldi forgalom tervezését. Ezek a táblázatok bemutatják a visszatérő fuvarok további rakodási lehetőségeit is, ami optimalizálja a rakodási kapacitásokat. Az elkövetkező hónapokban az alkalmazás képes lesz az eseti fuvarfeladatokat végző tehergépjárművek GPS-adatainak megjelenítésére is egy speciálisan kifejlesztett Driver App segítségével.

A valós idejű pozícióadatok és azok megjelenítésének kombinációjával áttörést értünk el a szállítmányok nyomon követésében és kezelésében az általános gyűjtőszállítmányozásban. Munkatársainkat támogatjuk a kapacitástervezésben, ami lehetővé teszi számukra a szállítás optimalizálását és az átrakodás hatékonyságának javítását. Ügyfeleink profitálnak abból, hogy az egyre korlátozottabb kapacitások ellenére is azt a minőséget tudjuk biztosítani számukra, amelyet a DACHSER-től elvárnak.”

– fejtette ki Alexander Tonn, a DACHSER Road Logistics üzletágának vezetője.

A laboratóriumtól a gyakorlatig

A kitartó kutatási és fejlesztési munka meghozta gyümölcsét, sikerült elérni a robusztus és hosszú élettartamú, a gyűjtőszállításban meghatározó csereszekrények költséghatékony és megbízható nyomonkövetését.

Amikor megjelentek az LPWAN technológiák, nagyon korán elkezdtük tanulmányozni őket a DACHSER Enterprise Lab keretein belül, a Fraunhofer IML intézettel közösen együttműködve

– mondta Stefan Hohm, a DACHSER fejlesztési igazgatója.

“A Deutsche Telekommal együtt ezt követően gyakorlatiassá tudtuk tenni az innovációt, és valódi hozzáadott értéket teremthettünk hálózatunk számára.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Okoseszközök segítik a DACHSER-t a nemzetközi gyűjtőforgalomban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Erőteljes az érdeklődés a GANZ Intelligent Solutions iránt https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/23/ganz-intelligent-solutions/ Fri, 23 Dec 2022 05:30:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23397 Hazai és nemzetközi piacokra is szállít intelligens transzformátorokat a magyar nehézgépgyártó vállalat. Sikeresen üzemel a Ganz Transzformátor és Villamos Forgógépgyártó Kft. első intelligens transzformátora Svédországban. Továbbá a magyar és észt ügyfelek számára tervezett okos transzformátorokat is hamarosan kiszállítják. A társaság az első három, összesen több mint 960 millió forint összértékű megrendelést követően, a 2023-as év […]

The post Erőteljes az érdeklődés a GANZ Intelligent Solutions iránt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazai és nemzetközi piacokra is szállít intelligens transzformátorokat a magyar nehézgépgyártó vállalat.

Sikeresen üzemel a Ganz Transzformátor és Villamos Forgógépgyártó Kft. első intelligens transzformátora Svédországban. Továbbá a magyar és észt ügyfelek számára tervezett okos transzformátorokat is hamarosan kiszállítják. A társaság az első három, összesen több mint 960 millió forint összértékű megrendelést követően, a 2023-as év végéig további 18 intelligens transzformátort szállít majd le a hazai és nemzetközi megújuló energiapiac képviselői számára.

A magyar nehézgépgyártó vállalat a gyártási kapacitás növelésével és nemzetközi terjeszkedésével párhuzamosan 2022 harmadik és negyedik negyedévében sikeresen legyártotta az első intelligens monitoring rendszerrel ellátott transzformátoregységeket a hazai és nemzetközi ügyfelei számára. A társaság így egy 46 megavoltamper teljesítményű, intelligens monitoring rendszerrel ellátott transzformátoregységet, összesen több mint 270 millió forint értékben szállított le és helyezett üzembe a svédországi Göteborgban. Az észtországi ENEFIT Green, a balti-tengeri régió egyik vezető megújulóenergia-termelő vállalata számára pedig egy 50 megavoltamper és 347/33 kV teljesítményű intelligens transzformátoregységet gyártott le a Ganz, összesen csaknem 390 millió forint értékben. A nagyteljesítményű transzformátoregység egy, az észtországi Lüganuse-ben található szélerőműpark energiaellátásához fog hozzájárulni 2023 első negyedévétől kezdődően.

A baltikumi és skandináv piacok mellett a társaság a magyar megújuló energiapiacon a kiskunhalasi naperőműpark számára egy 63 megavoltamper és 120/22 kV teljesítményű intelligens transzformátoregységet gyártott le. A Phlegon Kft.-vel és a Forest-Vill Kft.-vel közös, több mint 300 millió forint értékű projekt révén a Ganz új intelligens megoldása egy 48MW-os, mintegy száz hektáros naperőműpark energiaellátásához fog hozzájárulni Kiskunhalason.

A Ganz Transzformátor és Villamos Forgógépgyártó Kft. a 2022 második negyedévében a transzformátorok vezérlése terén világpiacvezető német vállalattal, a Maschinenfabrik Reinhausennel kötött partneri együttműködés, valamint a sikeres kutatásfejlesztési tevékenység eredményeként 2022 őszén mutatta be hivatalosan a legújabb, intelligens technológiai fejlesztését, a Ganz Intelligent Solutions-t. A fejlesztéssel a Ganz célja, hogy az intelligens transzformátorok révén a villamosenergia-ipart fenntarthatóbbá, a 21. század által kínált digitális megoldások által pedig hatékonyabbá tegye a transzformátorok piacát.

„Az elmúlt hónapokban folyamatosan azon dolgoztunk, hogy az első intelligens transzformátorokat legyártsuk és megfelelően felkészítsük őket az üzemi körülményekre. Így különösen nagy jelentőséggel bír a vállalatunk számára az, hogy az első, intelligens monitoring rendszerrel ellátott transzformátoregységet sikeresen üzembe helyeztük Svédországban, illetve egy további, az észt piacra szánt egységet is legyártottunk. Ugyanakkor az egyetlen magyar transzformátorgyártó vállalatként az is rendkívül fontos volt a társaságunk számára, hogy a magyar ügyfelekkel közös projektek révén a Ganz Intelligent Solutions a hazai energiaellátás fenntarthatóbb működéséhez és a kitűzött karboncélok eléréséhez is hozzájáruljon. Jövőre további 18 intelligens transzformátorra érkezett már be megrendelés a Ganz-hoz, ez a szám pedig vélhetően tovább fog nőni az első pozitív piaci visszajelzésekből kiindulva”

mondta Jan Prins, a Ganz Transzformátor és Villamos Forgógépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Erőteljes az érdeklődés a GANZ Intelligent Solutions iránt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Legyártotta az első intelligens transzformátorokat a Ganz https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/11/ganz-intelligens-transzformator/ Fri, 11 Nov 2022 06:00:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22777 Megtörtént az első intelligens transzformátorok gyártása a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft.-nél. Idáig három új, már az intelligens monitoring megoldással ellátott transzformátort gyártott le a társaság. A jövő évre vonatkozón pedig mostanáig további 18 darab megrendelés érkezett már be a társasághoz olyan transzformátorokra, amelyek tartalmazzák a digitális monitoring rendszert. A vállalat célja a fejlesztéssel, […]

The post Legyártotta az első intelligens transzformátorokat a Ganz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megtörtént az első intelligens transzformátorok gyártása a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft.-nél. Idáig három új, már az intelligens monitoring megoldással ellátott transzformátort gyártott le a társaság.

A jövő évre vonatkozón pedig mostanáig további 18 darab megrendelés érkezett már be a társasághoz olyan transzformátorokra, amelyek tartalmazzák a digitális monitoring rendszert. A vállalat célja a fejlesztéssel, hogy az intelligens transzformátorok révén a villamosenergia-ipart fenntarthatóbbá, a 21. század által kínált digitális megoldások által pedig hatékonyabbá tegye a transzformátorok piacát. A Ganz várakozása az továbbá, hogy az új fejlesztésnek és az ehhez kapcsolódó minőségi szervizszolgáltatásoknak köszönhetően a jelenleginél is erősebb piaci pozíciót építsen a hazai, valamint a nemzetközi színtéren egyaránt.

A transzformátorok, valamint nagy teljesítményű villamos motorok és generátorok gyártásával, illetve nagyfeszültségű készülékek szervizelésével foglalkozó vállalat legyártotta az első három olyan transzformátort, amelynek már része a német Maschinenfabrik Reinhausen vállalattal közösen fejlesztett intelligens monitoring rendszer is. Az intelligens transzformátorokra pedig idáig már további 18 megrendelés érkezett be.

A Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. a sikeres reorganizációs folyamatot követően, a gyártási kapacitás növelésével és nemzetközi terjeszkedésével párhuzamosan az elmúlt időszakban egy olyan új fejlesztésen dolgozott, amely egy speciális, monitoring rendszer segítségével teljes képet tud nyújtani a transzformátorok állapotáról. A Ganz 2022 második negyedévében kötött partneri együttműködést a transzformátorok vezérlése terén világpiacvezető német vállalattal, a Maschinenfabrik Reinhausennel. Az együttműködés célja, hogy a felek a fenntarthatóság és a digitalizáció jegyében piacvezetővé váljanak a hatékonyabb és fenntarthatóbb transzformátorok gyártásában, továbbá, hogy összekapcsoljanak egy több évtizedes technológiát a legmodernebb, digitális megoldásokkal, illetve hogy növeljék a rendszerbiztonságot a villamosenergia-piacon.

„A Ganz Intelligent Solutions bevezetése nyomán a transzformátorok új, digitális és intelligens korszaka indul el, és büszkék vagyunk arra, hogy a Ganz úttörő szerepe ismételten, a 21. században is megmutatkozik, azon keresztül, hogy olyan digitális megoldásokat fejlesztünk, amelyből az egész iparág profitálhat. Vállalatunk célja ugyanis, hogy az intelligens megoldásunk előnyeit az iparágon belül a lehető legszélesebb célcsoport számára elérhetővé tegyük. Így ezentúl csak intelligens transzformátorokat fogunk gyártani a tápiószelei üzemünkben, illetve igény esetén a korábban gyártott transzformátor egységeket is el tudjuk látni a monitoring rendszerrel. Az Intelligent Solutions nevű megoldásunk ezáltal amellett, hogy hozzájárul az iparág zöldebbé tételéhez, támogatja vállalatunk növekedési terveit és nemzetközi pozíciónk további erősítését is”

mondta el Jan Prins, a társaság ügyvezető igazgatója.

Az Intelligent Solutions révén elérhetővé válik az állapotfüggő karbantartás, ezáltal a digitális monitoring rendszerrel felszerelt transzformátorok élettartama meghosszabbítható, karbantartásukra pedig csak valóban azokban az esetekben van szükség, amikor azt az állapotuk megköveteli, így csökkentve az anyagfelhasználást és a kapcsolódó karbonkibocsátást. A Ganz megoldáscsomagja ezáltal egyszerre előnyös a funkcionalitás, a fenntarthatóság, valamint a rendszerbiztonság szempontjából. A monitoring rendszerrel továbbá megakadályozható, hogy egy hirtelen fellépő hiba miatt egy berendezés váratlanul kiessen a villamosenergia-termelés folyamatából. A kialakulóban lévő meghibásodások még a kezdeti fázisukban, a lehető legalacsonyabb költség mellett, tervezetten háríthatóak el, minimalizálva a villamosenergia hálózatra és annak üzemeltetésére kifejtett hatását.

Mindezeken túl, a rendszer lehetőséget biztosít a transzformátorok üzemének optimalizálására és jobb kihasználására. Ennek kiváló példája, hogy a transzformátor a hálózati értékeket figyelve felkészíthető egy nagyobb terhelési ciklusra, melynek segítségével a túlterhelési periódus jelentősen alacsonyabb élettartam-veszteséget okozva megy végbe. A flexibilis rendszer lehetőséget biztosít továbbá a transzformátor termikus állapotának mérésére, az olajtartalom vegyi összetételének vizsgálatára, az optimalizált berendezéskihasználtságra, a hűtésoptimalizálásra, valamint előzetes hűtéssel a túlterheltséggel járó időszakra való felkészülésre is.

A Ganz egyedi szolgáltató az energiaátvitel- és elosztás piacán, azáltal, hogy egyedülállóként biztosít karbantartási tevékenységet ügyfelei számára, így teljeskörűen lefedi az ügyféligényeket a termékgyártástól az eszközök helyszíni üzembe helyezésén és monitorozásán át a karbantartásig. A Ganz várakozása az, hogy a technológiát tovább fejlesztve, az adatok kielemzése nyomán a lehető legpontosabb képet adja a transzformátorok állapotáról, ezáltal biztosítva egy minőségi szerviz és karbantartási tevékenységet.

The post Legyártotta az első intelligens transzformátorokat a Ganz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>