integrált – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 16 Sep 2024 06:00:16 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Energiahatékony megoldásokkal bővítette kapacitását a Lila Paper https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/01/lila-paper-megoldas-eaton/ Tue, 01 Aug 2023 08:33:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26242 A törökországi székhelyű Lila Paper a negyedik gyártósorának zavartalan működése érdekében úgy döntött, hogy az Eaton teljes termékportfólióját beveti. A korábbi megoldáshoz képest jelentős javulást, többek között 90 százalékkal kevesebb állásidőt és jelentősen alacsonyabb energiafogyasztást hozott az intelligens energiagazdálkodási vállalat által javasolt kompakt és hatékony motorvezérlési megoldás. A Lila Paper 2007 óta működő, Isztambultól nyugatra […]

The post Energiahatékony megoldásokkal bővítette kapacitását a Lila Paper appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A törökországi székhelyű Lila Paper a negyedik gyártósorának zavartalan működése érdekében úgy döntött, hogy az Eaton teljes termékportfólióját beveti.

A korábbi megoldáshoz képest jelentős javulást, többek között 90 százalékkal kevesebb állásidőt és jelentősen alacsonyabb energiafogyasztást hozott az intelligens energiagazdálkodási vállalat által javasolt kompakt és hatékony motorvezérlési megoldás.

A Lila Paper 2007 óta működő, Isztambultól nyugatra fekvő gyártóüzeme dinamikusan bővül. Az egyre növekvő keresletre válaszul a vállalat elhatározta, hogy egy negyedik gyártósorral bővíti üzemének kapacitását. Így mostantól évi 280 000 tonna higiéniai papírtermék előállítására képesek, amellyel Európa második legnagyobb ilyen létesítményévé válnak. A korlátozottan rendelkezésre álló hely és a projekt nagy léptéke miatt a vezérlő- és energiagazdálkodási rendszernek egyszerre kellett kompaktnak és gazdaságosnak lennie, nem utolsósorban azért, hogy további hatékonyságnövekedést és energiamegtakarítást tudjanak elérni. A gyártósoron IE4 motorok működnek, ezekhez az Eaton egy hasonlóan hatékony, frekvenciaváltós vezérlőrendszert hozott létre.

Átfogó, integrált rendszer

Az Eaton 48 független szekrényből és 98 kihúzható egységből álló, intelligens motorvezérlő-központokat (MCC), valamint 19 áramelosztó szekrényt szállított. Mivel az egységek kivehetők, az egyes alkatrészek gyorsan pótolhatók vagy cserélhetők, ezzel minimálisra csökkenthetők az üzemszünetek, és növekedik a kezelő biztonsága is. Az Eaton digitális eszközök széles skálájának integrálása lehetővé tette az Ipar 4.0 különböző funkcióinak megvalósítását, többek között az automatikus e-mail-értesítések, a távfelügyelet és -diagnosztika, valamint a prediktív karbantartás bevezetését is.

Jelentős idő- és energiamegtakarítás

Tekintettel a berendezés méretére, az Eaton egy moduláris vezérlőrendszert alkalmazott, amellyel sokkal gyorsabbá válik a hiba helyének azonosítása, és nincs szükség a teljes gyártósor kikapcsolására az esetleges javítások alkalmával. Ezzel sikerült leegyszerűsíteni a megoldás feltérképezésével járó munkát, amellyel további időmegtakarítást értek el. Ez a megoldás megkönnyíti a vállalat munkáját, emellett a Lila Paper most nagyobb rugalmasságot élvez a központi egységgel való jobb kommunikációnak köszönhetően. E tényezők kombinációjának köszönhetően a korábbi géphez képest 90 százalékkal, 20-ról csupán kettőre csökkent a leállások száma azonos üzemidő alatt. Az Eaton által biztosított vezérlő- és energiagazdálkodási rendszer ráadásul jelentős energiamegtakarítást is eredményezett.

„Összességében az Eaton termékek 9 százalékkal javították a Lila Paper energiahatékonyságát. Az új meghajtók belső algoritmusa pedig az előző gép standard meghajtóihoz képest további, átlagosan 2 és 10 százalék közötti energiahatékonyságot biztosít. Ügyfelünk pozitív visszajelzése azt mutatja, hogy megfelelő tervezéssel és a megfelelő termékek felhasználásával sikerült megvalósítani az Eaton elképzelését, ami hatalmas örömet jelent számunkra”

– mondta Yılmaz Özcan, az Eaton törökországi vezetője.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Energiahatékony megoldásokkal bővítette kapacitását a Lila Paper appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az SKF integrált online állapotfelügyeleti megoldásai https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/05/skf-integralt-allapotfelugyelet/ Wed, 05 Apr 2023 05:30:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24668 A potenciálisan termelékenység-, termelés- és bevételkiesést okozó, nem megfelelően működő berendezésekhez az SKF egy korszerű fejlesztésű online állapotfelügyeleti rendszert ajánl, amely már jóval a meghibásodás előtt felismeri a géphibára utaló jeleket. Az állapotalapú karbantartás lehetővé teszi a kritikus rendszerek működésének valós idejű nyomonkövetését annak érdekében, hogy már a kialakulásuktól kezdve azonosítani lehessen a mozgó alkatrészek […]

The post Az SKF integrált online állapotfelügyeleti megoldásai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A potenciálisan termelékenység-, termelés- és bevételkiesést okozó, nem megfelelően működő berendezésekhez az SKF egy korszerű fejlesztésű online állapotfelügyeleti rendszert ajánl, amely már jóval a meghibásodás előtt felismeri a géphibára utaló jeleket.

Az állapotalapú karbantartás lehetővé teszi a kritikus rendszerek működésének valós idejű nyomonkövetését annak érdekében, hogy már a kialakulásuktól kezdve azonosítani lehessen a mozgó alkatrészek esetleges kopását vagy hibáját. Ez a proaktív megközelítés lehetővé teszi a vevők és a végfelhasználók számára a karbantartási feladatok rangsorolását a problémák időben történő kezelése érdekében.  A váratlan meghibásodások elkerülése és a szerviz- vagy javítási időközök tervezett ütemezése jelentős költségmegtakarítást eredményez, csökkenti a karbantartási költségeket, maximalizálja az eszköz rendelkezésre állását és ebből következően a teljesítményt. Ezenkívül a hagyományos megelőző karbantartási módszerekkel összehasonlítva az állapotalapú karbantartás kiküszöböli a felesleges vizsgálatokat és az ezek miatt elrendelt szükségtelen állásidőt.

Bár az állapotalapú és az előrejelző karbantartási programok előnyeit széles körben elismerik, a berendezések teljesítményoptimalizálására kifejlesztett programok teljes üzleti értékének kiaknázása bonyolult és költséges folyamat lehet.

Állapotfelügyeleti rendszer

Az SKF integrált online állapotfelügyeleti rendszerei egyszerű és költséghatékony megoldást kínálnak a működés optimalizálására, valamint az üzemeltetési és karbantartási költségek csökkentésére. Ezeket a rendszereket számos szolgáltatás támogatja, beleértve a távdiagnosztikát, valamint a rezgés- és kenéselemzést.

Átfogó tapasztalatot szereztünk az állapotfelügyelet terén, és rendelkezünk a szükséges know-how-val a megbízható és robusztus rendszerek létrehozásához. A vevők állapotfelügyelettel kapcsolatos igényeinek meghatározásától kezdve a rendszerek specifikációján át a végső vizsgálatokig és az üzembe helyezésig minden lépésnél támaszkodhat az SKF-re.

A távdiagnosztikai központban végzett SKF szolgáltatások magukban foglalják az adatelemzést, a diagnosztikát és a berendezések állapotára vonatkozó jelentést. A legújabb és leginnovatívabb technológiát és műszereket alkalmazzuk az állapotfelügyelethez, az eszközdiagnosztikához, eszközgazdálkodáshoz és karbantartáshoz. Ez lehetővé teszi a mérnökök számára, hogy értékes – alkatrész-, gép- vagy üzemi szintű – információkhoz jussanak, és költséghatékony szolgáltatásokat nyújtsanak a berendezések állapotának fenntartása, valamint a forgóberendezések fokozott teljesítménye és megbízhatósága érdekében.

Rezgéselemzési szolgáltatás

A túlzott rezgés számos költséges problémát okozhat, például energiaveszteséget, minőségcsökkenést, alacsony gyártási sebességet és munkakörnyezeti problémákat. Ahhoz, hogy megfelelő intézkedéseket lehessen tenni a túlzott rezgés ellen, meg kell ismerni a berendezés rezgési tulajdonságait. Ehhez elengedhetetlen, hogy megtaláljuk a problémák kiváltó okait, és megértsük, hogy egy intézkedés hogyan befolyásolná a berendezés rezgési tulajdonságait az adott terhelés mellett.

A végfelhasználók támogatására az SKF olyan strukturális rezgéselemzési szolgáltatást kínál, amely ötvözi a szakértelmet és a korszerű mérőberendezéseket. Ez a szolgáltatás magában foglalja mind az üzem közbeni alakváltozás elemzését (ODS), mind a modális elemzést. A mérések során az SKF képzett mérnökei többcsatornás eszközöket használnak az egyidejű adatgyűjtéshez az adatok megjelenítésére, elemzésére és dokumentálására szolgáló eszközökkel együtt.

A berendezés mozgásait az adott üzemi körülmények között mérjük. Ez lehetővé teszi számunkra a berendezés különböző pontjainak vizsgálatát (amplitúdó és fázis), valamint a gép mozgásmintáinak meghatározását, így megérthetjük a váratlan rezgések okait. A jellemző mérések és tevékenységek közé tartozik a berendezés és a szerkezet vizuális vizsgálata, kezdeti adatgyűjtés (spektrum, idő és fázis), a rezgésadatok elemzése, a gép kialakításának és szerkezetének kiértékelése, numerikus szimulációs modellek kidolgozása, ODS rezgésadatok gyűjtése és animációja, valamint a kiegészítő mérések és elemzések. A megrendelőnek küldött jelentés tartalmazza a strukturális rezgéselemzés eredményeit és a javaslatokat.

Napjainkra elengedhetetlenné vált, hogy a termelés szempontjából kulcsfontosságú berendezések állapotát nyomon kövessük. Ehhez kínál az SKF testreszabottan az Ön alkalmazásához illesztett megoldásokat. Amennyiben szeretné ezek segítségével magasabb szintre emelni berendezései előjelző, állapotalapú karbantartását, tekintse meg weboldalunkat vagy keresse kollégáinkat részletes tájékoztatásért.

www.skf.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az SKF integrált online állapotfelügyeleti megoldásai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/21/scara-fanuc-robot/ Fri, 21 Oct 2022 05:00:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22469 Két új modell piacra vezetésével bővíti széles SCARA portfólióját a FANUC. Az új modellek az élelmiszeripar számára is elérhetővé teszik a sokoldalú technológia előnyeit. A rendkívül jó ár-érték arányú FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C modellek olyan funkciókat biztosítanak a felhasználóknak, amelyeknek köszönhetően élelmiszeripari létesítményekben és tisztaterekben is biztonságosan alkalmazhatók. Az új SR-3iA/C (3 kg-os teherbírással és […]

The post Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két új modell piacra vezetésével bővíti széles SCARA portfólióját a FANUC.

Az új modellek az élelmiszeripar számára is elérhetővé teszik a sokoldalú technológia előnyeit. A rendkívül jó ár-érték arányú FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C modellek olyan funkciókat biztosítanak a felhasználóknak, amelyeknek köszönhetően élelmiszeripari létesítményekben és tisztaterekben is biztonságosan alkalmazhatók.

Az új SR-3iA/C (3 kg-os teherbírással és 400 mm-es karkinyúlással) és SR-6iA/C (6 kg teherbírással és 650 mm-es karkinyúlással) a FANUC sikeres és bevált SCARA termékcsaládjának mechanikai felépítését örökölte. Azonban több dologban eltérnek a termékcsalád többi modelljétől, így például a fehér epoxi bevonattal, ami tartósságot biztosít a nehéz körülmények között, valamint az IP54-es védettségi fokozattal, ami pedig védelmet nyújt a por és a vízpermet behatolásával szemben. Ez utóbbinak köszönhetően a robotok alkalmasak élelmiszeripari üzemekben és tisztaterekben történő használatra is, ahol speciális tisztítási eljárásokra lehet szükség, ami a gyártóberendezéseket sem kíméli. Fontos kiemelni továbbá, hogy a működés szempontjából kritikus jelentőségű orsót egy speciális szelep védi a tisztítás során, ami teljesen egyedi a piacon és a versenytársak SCARA robotjain nem található meg.

Az SR-3iA/C és SR-6iA/C további jellemzői közé tartozik az NSF-H1 szabvány szerint tanúsított élelmiszeripari minőségű zsír, valamint a rozsdamentes csavarok használata, ezek elengedhetetlenek az élelmiszeripari követelményeknek való megfeleléshez.

Ultra-kompakt méret, alacsony helyszükséglet

Mindkét új FANUC SCARA robot (a talapzatra szerelt kialakításuknak köszönhetően) 360°-os mozgástartományban működik, és a hasonló versenytárs modellekhez képest rendkívül kompaktat, kimondottan kis alapterület szükséges a működésükhöz. Ennek köszönhetően az élelmiszeripari üzemekben a rendszerintegrátorok kisebb cellákat építhetnek, miközben a robot teljes karkinyúlását kihasználva viszonylag nagy területet ki tudnak szolgálni. További előny, hogy a kis helyigény és a robot kompakt kialakítása minimalizálja a kiegészítő perifériákkal való esetleges interferenciát, így egyszerűsítve az integrációt.

A SCARA robotkaron integrált kiegészítő funkciók, mint például a mágnesszelepek és a pneumatikus vezetékek, tovább segítik az ütközések és az elakadások számának csökkentését, miközben a költségeket is lefaragják. Fontos kiemelni, hogy mindkét robot a karon lévő kioldó kapcsoló segítségével könnyű hibaelhárítási lehetőséget kínál az esetleges elakadások esetén.

Mint minden FANUC SCARA robot, az új energiatakarékos SR-3iA/C és SR-6iA/C a vezérlésnek köszönhetően még hatékonyabbak és költségkímélőbbek. A robot teljesen kompatibilis a FANUC legújabb R-30iB Compact Plus vezérlőjével. Továbbá a webalapú felhasználói felületnek (FANUC iRProgrammer szoftver) köszönhetően a felhasználók gyors, intuitív, platformfüggetlen beállítási, tanítási és programozási lehetőséghez jutnak egy táblagépen vagy PC-n keresztül, így nincs szükség külön iPendant Touch-ra a használathoz.

Új szint a teljesítményben

Az új SR-3iA/C és SR-6iA/C a FANUC meglévő SCARA termékcsaládjával közös, kedvező teljesítményjellemzőkkel rendelkezik, ideértve a sebességmaximalizálási lehetőségeket. Az alkalmazástól függően a robotok akár 120 ciklust is képesek elvégezni percenként. A gyors mozgás ellenére a pontosság nem romlik: az SR-3iA/C és az SR-6iA/C a lineáris tengelyeken ±0,01 mm-es, a csukló forgásánál pedig 0,004°-os ismételhetőséggel dolgozik. A csukló alapfelszereltségként ±720°-os mozgást biztosít (3000°/s sebességgel), opcióként pedig folyamatos forgás is elérhető.

Bármely élelmiszeripari üzem vagy tisztatéri üzemegység, amely plug-and-play megoldást keres, kihasználhatja a teljesen integrált FANUC-technológiák előnyeit, mint például az iRVision vizuális érzékelőrendszer és az iRPickTool, amely a mozgó szállítószalagon lévő áruk intelligens követésére szolgál és még gördülékenyebbé teszi az automatizációt.

A legújabb FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C SCARA robotok ISO 5. osztályú tisztatéri besorolásukkal a gyógyszeripari üzemek számára is megfelelőek lehetnek, például fecskendő-összeszerelési alkalmazásokhoz.

Teljes robotportfólió

Az új SR-3iA/C és SR-6iA/C SCARA robotokon túl a FANUC számos más, élelmiszeripari alkalmazásokban is helytálló robottípust kínál. Például, ha az élelmiszeripari üzemnek a szabványos lineáris tengelyeken túlmenő manipulációra van szüksége, esetleg nagyobb teherbírásra vagy nagyobb karkinyúlásra, a FANUC képes élelmiszeripari szabványoknak megfelelő zsírral felszerelt ipari robotokat, kollaboratív robotokat, raklapozó robotokat, delta robotokat és további automatizálási megoldásokat szállítani. Ennek eredményeképpen az élelmiszerfeldolgozó üzemek a FANUC szakértelmét olyan alkalmazásokhoz is igénybe vehetik, mint a hús szeletelése, a sütemények díszítése vagy tálcák megtöltése; az élelmiszertermékek kezelésének, válogatásának automatizálása; valamint a gyártósor-végi csomagolási és raklapozási feladatok automatizálása.

Az élelmiszeripar minden automatizálási igényére egy kézből kínál megoldást a FANUC széles termékválasztékával.

www.fanuc.eu

The post Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Integrált digitalizációs platform https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/02/integralt-xcelerator-szoftver/ Wed, 02 Feb 2022 07:39:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18732 Összekapcsolt munka – A Lockheed Martin Aeronautics átveszi a Siemens Xcelerator portfólióját a digitális mérnöki átalakulás támogatására. A Lockheed Martin Aeronautics üzletága a Siemens Xcelerator szoftver- és szolgáltatás portfólióját választotta digitális mérnöki átalakulásának támogatására. A több évre szóló szerződés keretében a vállalat azt tervezi, hogy az Xceleratort a digitális átalakulás céljainak eléréséhez hasznosítja: a programok […]

The post Integrált digitalizációs platform appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Összekapcsolt munka – A Lockheed Martin Aeronautics átveszi a Siemens Xcelerator portfólióját a digitális mérnöki átalakulás támogatására.

A Lockheed Martin Aeronautics üzletága a Siemens Xcelerator szoftver- és szolgáltatás portfólióját választotta digitális mérnöki átalakulásának támogatására. A több évre szóló szerződés keretében a vállalat azt tervezi, hogy az Xceleratort a digitális átalakulás céljainak eléréséhez hasznosítja: a programok életciklusának felgyorsítására, költségmegtakarítások és nagyobb innováció előmozdítására.

„A Lockheed Martin Aeronautics vezető szerepet tölt be a repülőgépiparban, és a Siemens Xcelerator portfóliójának kiterjesztésére vonatkozó döntésük lehetővé teszi a digitális kezdeményezések és a nyertes programok ösztönzését”

– mondta Tony Hemmelgarn, a Siemens Digital Industries Software elnök-vezérigazgatója.

„Az F-35 programmal kapcsolatos tapasztalatainkra építve és a szoros együttműködés révén a Siemens izgatottan várja, hogy segítse a Lockheed Martint a termelés felgyorsításában és a szerződéses követelményeinek teljesítésében mind a jelenlegi programok, mind az új kezdeményezések esetében.”

A Siemens Digital Industries Software olyan átalakulást hajt végre, amely lehetővé teszi egy olyan digitális vállalkozás létrehozását, ahol a mérnöki, gyártási és elektronikai tervezés már a jövő igényeivel találkozik. Az Xcelerator portfólió segít minden vállalatnak olyan digitális ikerpár létrehozásában és hasznosításában, amely új betekintést, lehetőségeket és automatizálási szinteket biztosít a szervezetek számára az innováció ösztönzéséhez.

A Lockheed Martin F-35 Lightning II gyártósor Fort Worthben (Texas, USA)
Fotók: Lockheed Martin (Alexander H Groves)

Az Xceleratorral a szoftverek, a szolgáltatások és az alkalmazásfejlesztési platform átfogó, integrált portfólióját hozta létre a Siemens. A cégre szabható, és az iparág-specifikus igényekhez illeszthető fejlesztés segíti a vállalatok digitalizációját. Az Xcelerator platform oly módon is segíti a digitális átállást, hogy azt a nem professzionális fejlesztőknek és a mérnököknek egyaránt hozzáférhetővé teszi, hogy könnyen kiépítsék, integrálják és kibővítsék adatállományaikat és rendszereiket. A Siemens a szoftverek igen széles portfólióját fejlesztette ki az elektronikai és a gépészeti tervezéshez, a rendszer-szimulációhoz, a gyártáshoz, az üzemeltetéshez és az életciklus-elemzéshez. Az Xcelerator ezt a portfoliót olyan beágyazott eszközökkel és adatbázisokkal kombinálja, amelyek meglévő információtechnológiai, üzemeltetés-technológiai és mérnöki tervezési környezetekhez kapcsolódnak.

Az Xcelerator lehetővé teszi az együttműködésen alapuló és összekapcsolt munkát, jelentősen csökkentve a ciklusidőt az egyes digitális szálakon.

The post Integrált digitalizációs platform appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Működésbe lépett az ország első Integrált Geodinamikai Állomása https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/31/elkh-geodinamikai-allomas/ Tue, 31 Aug 2021 16:56:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16505 Már működik Magyarország és Kelet-Európa első Integrált Geodinamikai Állomása. A Badacsonytördemicen található mérőállomás jelentős szerepet játszhat a földrengéseket megelőző földtani folyamatok azonosításában és a globális szén-dioxid-körforgás jobb megértésében. Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) közleménye szerint a területen végzett kutatások hátterét részben az a holland-magyar-román tudományos együttműködés adja, amelynek célja a Kárpát-kanyarban zajló komplex geológiai […]

The post Működésbe lépett az ország első Integrált Geodinamikai Állomása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>

Már működik Magyarország és Kelet-Európa első Integrált Geodinamikai Állomása.

A Badacsonytördemicen található mérőállomás jelentős szerepet játszhat a földrengéseket megelőző földtani folyamatok azonosításában és a globális szén-dioxid-körforgás jobb megértésében.

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) közleménye szerint a területen végzett kutatások hátterét részben az a holland-magyar-román tudományos együttműködés adja, amelynek célja a Kárpát-kanyarban zajló komplex geológiai folyamatok mélyebb megértése. A Kárpát-kanyar Európa egyik tektonikailag legdinamikusabb területe, amely a kiemelten földrengésveszélyes Vráncsa-zónát is magában foglalja.

A projektben részt vevők annak dedikálták munkájukat, hogy a különböző földtani módszerek összekapcsolásával, illetve az országokban jelenlévő infrastruktúrák együttes alkalmazásával jobban megértsék a pusztító földrengések okait. E célból született meg az állomás létrehozásának ötlete – idézte a közlemény Sierd Cloetingh-et, az Academia Europaea elnökét.

Az ELKH szerint a nemzetközileg is egyedülálló állomás a szeizmikus aktivitás, a Föld belsejéből feláramló illó anyagok fluxusának, valamint a felszín alatti térség elektromágneses tulajdonságainak egyidejű megfigyelésével jelentős szerepet játszhat a földrengéseket megelőző földtani folyamatok azonosításában és a globális szén-dioxid-körforgás jobb megértésében.

A közleményben olvasható magyarázat szerint a földtudomány legújabb eredményei arra utalnak, hogy az elvékonyodott litoszférával jellemezhető területek – mint amilyen a Pannon-medence – alatti lehűlő, részlegesen olvadt asztenoszféra megszilárduló olvadéktartalma is jelentős illó-, elsősorban szén-dioxid-forrás lehet. A szén-dioxid ugyanis nem tud az asztenoszféra kihűlése során kristályosodó ásványokba beépülni, így szén-dioxid-gazdag fluidumokban dúsul fel. Ezen fluidumok felszín felé történő áramlását nagyban befolyásolja a kőzetekben felhalmozódó feszültség is.

Arra utaló jelek is vannak, hogy a szén-dioxid-gazdag felszíni kigázosodások és a földrengések együttes megfigyelése lehetőséget adhat a rengéseket esetlegesen megelőző anomáliák azonosítására. Ezen túlmenően a fluidumok felszín felé történő áramlása valószínűleg a litoszféra vezetőképességét is csökkentheti a feláramlási zónák környezetében.

A kutatók célja egy olyan integrált mérőállomás kialakítása volt, amely egyszerre képes a felszínre jutó gázok összetételét folyamatosan és pontosan mérni infravörös spektrométer segítségével, valamint megfigyelni a szeizmikus aktivitást és a litoszféra vezetőképességének változását is. A legfontosabb az olyan vegyületek azonosítása, amelyek a földrengéseket megelőzően jelentkeznek a gázok összetételében és a vezetőképesség változásában. Megfelelő számú és erősségű földrengés esetén lehetőség nyílhat arra, hogy szisztematikus, a rengéseket megelőző jeleket azonosítsanak.

A kutatás végső célja, hogy a magyarországi tapasztalatokat felhasználva egy integrált, folyamatosan működő mérőállomást fejlesszenek ki a Kárpát-kanyar területére, hogy a Vráncsa-zónában előforduló nagy mélységű rengéseket akár előre is tudják jelezni. Emellett az eredmények hozzájárulhatnak a földtani eredetű szén-dioxid-kibocsátás pontosabb mennyiségi meghatározásához is – írják.

Forrás: IoT Magazin

The post Működésbe lépett az ország első Integrált Geodinamikai Állomása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Felhőben az integrált kutatási rendszerek https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/10/oracle-felho-integralt/ Mon, 10 May 2021 07:05:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14930 A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) az Oracle felhőjével valósítja meg integrált kutatástámogatási rendszerét, melynek keretében a különféle egyetemi karok rugalmasan juthatnak hozzá a kutatásaikhoz szükséges számítási kapacitáshoz.  A BME, a hazai kutatás-fejlesztés meghatározó felsőoktatási intézménye, változatos területeken folytat élvonalbeli kutatásokat. Ezekhez sikeresen használja az Oracle felhő olyan speciális szolgáltatásait, mint például a nagy […]

The post Felhőben az integrált kutatási rendszerek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) az Oracle felhőjével valósítja meg integrált kutatástámogatási rendszerét, melynek keretében a különféle egyetemi karok rugalmasan juthatnak hozzá a kutatásaikhoz szükséges számítási kapacitáshoz.

 A BME, a hazai kutatás-fejlesztés meghatározó felsőoktatási intézménye, változatos területeken folytat élvonalbeli kutatásokat. Ezekhez sikeresen használja az Oracle felhő olyan speciális szolgáltatásait, mint például a nagy teljesítményű számítástechnika (High Perfomance Computing, HPC), virtuális gépek és GPU erőforrások.

A nagy számítási igényű kutatások támogatására a világ egyetemein egyre elterjedtebb a felhőszolgáltatások alkalmazása. Tíz-húsz évvel ezelőtt, ha egy szervezet élvonalbeli számítástechnikát szeretett volna használni, saját adatközpontot kellett építenie. Ma már rugalmasan, a felhőből elérhető a számítási kapacitás, amely jobban megfelel az egyetemi kutatások egyenetlen terhelési igényének és kényelmes, mégis költséghatékony erőforrásmenedzsmentet tesz lehetővé.

A nyilvános felhőkben nagyobb valószínűséggel vannak a legújabb, legerősebb CPU és grafikus feldolgozó chipek, mivel a gyártók folyamatosan új hardvert adnak az adatközpontjaikhoz. Így a kutatásokhoz mindig a legfrissebb technológiák állnak rendelkezésre, anélkül, hogy az egyetemeknek hatalmas beruházásokat kellene eszközölniük újra és újra.

A BME változatos kutatási területeken használja az Oracle felhőszolgáltatásait. A kutatási területek között szerepel:

  • mély neurális hálózatok tanítása,
  • deep learning alapú beszédszintézis,
  • fehérjeszintézis,
  • neurális hálók tesztelése önvezető járművekhez, autonóm robotokhoz,
  • biokémiai kutatások.

Az Oracle nagy teljesítményű számítási, tárolási és grafikus chipeket kínál a kutatóknak felhőszolgáltatásként. A rendelkezésre álló keretből az egyetem rugalmasan biztosíthat számítástechnikai erőforrást a különböző karok és kutatási projektek számára, majd a költségeket is egyszerűen, a felhasznált erőforrások arányában tarthatja nyilván belső elszámolásában.

„Nemzetközi színvonalú műszaki oktatás és kutatás nem képzelhető el korszerű infrastruktúra nélkül. Napjainkban az informatikai szolgáltatások és a számítási kapacitás ennek az infrastruktúrának a meghatározó elemei. A BME kutatási területeinek változatos informatikai igényeihez jól illeszkedő megoldásokat kínál az Oracle felhőszolgáltatása, legyen szó hálózatkutatásról, képfeldolgozásról, beszédszintézisről vagy gyógyszermolekula-modellezésről”

– mondta el Balogh József, a BME Informatikai Igazgatóságának igazgatója.

„A rendelkezésre álló szinte korlátlan számítási kapacitás, és a párhuzamosan futtatott kutatások jelentősen felgyorsítják a tudományos eredmények megszületését. Olyan technológiák, mint a felhőből elérhető nagy számítási teljesítmény, a gépi tanulás és az autonóm rendszerek egyre jelentősebb szerepet játszanak a tudományos világban. Nagyon örülök neki, hogy a világ számos jelentős egyeteme mellett Magyarország első számú műszaki felsőoktatási intézménye is igénybe veszi az Oracle felhőszolgáltatásait, tovább erősítve ezzel vezető kutatóegyetemi pozícióját is”

– tette hozzá Reményi Csaba, az Oracle Hungary cégvezetője.

További információk

The post Felhőben az integrált kutatási rendszerek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Milyen előnyöket és lehetőségeket kínál egy okoszár? https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/22/okoszar-elony-lehetoseg/ Mon, 22 Mar 2021 12:57:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14312 Hazánkban is egyre gyakrabban találkozhatunk az okosotthon fogalmával, ami nem meglepő, hiszen az intelligens ingatlanok az előrejelzések alapján a jövőben teljesen általánossá, egyfajta sztenderddé válhatnak. Ennek fényében egy komplett rendszer kiépítése előtt egyre többen kísérleteznek a legkülönfélébb részegységek alkalmazásával, így tömegével jelennek meg a lakásokban az automatizált világításrendszerek, az intelligens termosztátok vagy éppen az okos […]

The post Milyen előnyöket és lehetőségeket kínál egy okoszár? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazánkban is egyre gyakrabban találkozhatunk az okosotthon fogalmával, ami nem meglepő, hiszen az intelligens ingatlanok az előrejelzések alapján a jövőben teljesen általánossá, egyfajta sztenderddé válhatnak.

Ennek fényében egy komplett rendszer kiépítése előtt egyre többen kísérleteznek a legkülönfélébb részegységek alkalmazásával, így tömegével jelennek meg a lakásokban az automatizált világításrendszerek, az intelligens termosztátok vagy éppen az okos ajtózárak.

Utóbbiak különösen gyakran foglalkoztatják az embereket, hiszen a kényelem és a biztonság jellemzően mindenki számára rendkívül fontos tulajdonság lehet a mindennapokban, amit egy okoszár a legtöbb esetben képes garantálni a felhasználók számára. Hogy mégis milyen lehetőségek vannak egy ilyen intelligens eszközben, egyáltalán miféle előnyökkel kecsegtet a hagyományos zárakkal szemben? Erre próbáltunk átfogó választ adni az alábbiakban!

Maximális biztonság

Ami az okoszárak kapcsán a leginkább foglalkoztatja az emberek többségét, az alighanem a biztonság. Ma már a legtöbb gyártó óriási figyelmet fordít arra, hogy egy okosotthon minden elemében a legmagasabb biztonsági szintet nyújtsa a lakók számára, és ezen a ponton az ajtózárak természetesen kifejezetten fontos szerepkört töltenek be. Eleve úgy alakítják ki ezeket a szerkezeteket, hogy fizikailag kikezdhetetlenek legyenek, hiszen többségükön nincs kulcslyuk vagy hagyományos kilincs, a legtöbbször csak egy ujjlenyomat-olvasó vagy egy számtábla.

Amennyiben tehát egy betöréstől tartanánk, a kialakításuk miatt az okoszárak már a felépítésükből kifolyólag sokkal biztonságosabbak, mint a hagyományos típusok. Biztosak lehetünk tehát abban, hogy fizikai behatolás esetén nem az ajtó lesz majd az elsődleges célpont, hanem olyan hagyományosabb nyílászárók, mint például az ablakok, és biztosan nem a zárszerkezeten múlik otthonunk biztonsága.

Gyakran elhangzik az okoszárak esetén a hackertámadások lehetősége is. Tény és való, hogy az informatika fejlődik, egyre gyakrabban hallunk átfogó kibertámadásokról, azonban az okoszár ezen a téren sem jelent potenciális veszélyforrást. Aki ugyanis be akar törni a lakásunkba, az minden bizonnyal be is fog, de nem egy laptoppal vagy futurisztikus kütyüvel az ajtó előtt, esetleg a hálózaton keresztül a távolból, mert ennek az esélye jelenleg egyenlő a nullával.

Gondoljunk csak bele, tudjuk például otthoni hálózatunk IP címét? Az olvasók 99 százaléka bizonyára nemmel válaszol, de tegyük fel, hogy tudjuk. Ennek az információnak a birtokában fel tudnánk törni bármit a lakásban? Nemhogy egy okoszárat, még a saját számítógépünket sem, ha szükség lenne rá. Az pedig csak hab azon a bizonyos tortán, hogy ezek a zárak semmilyen kinyerhető személyes adatot nem tárolnak, ami ezen a téren hasznára válna egy betörőnek.

Távfelügyelet és vezérlés

A biztonság miatt tehát nem kell aggódnunk, egy okoszár jellemzően sokkal több előnyt ad a kezünkbe, mint amennyi veszélyt tartogatna. Ilyen előnyös tulajdonságnak tekinthető például a távfelügyelet vagy a vezérlés kérdésköre. Az intelligens ajtózárak ugyanis akár önmagukban kerülnek felszerelésre, akár egy komplett okosotthonos rendszer részeként, lehetőséget nyújtanak nekünk a távoli elérésre, így akár a munkahelyről, akár a nyaralás során is bárkit beengedhetünk a segítségükkel a lakásba.

A legtöbb okoszár ma már automatikusan záródik, tehát a nyitást követő pár másodpercen belül, illetve a csukódás után azonnal lezárnak, így manuális zárásra jellemzően nem is lesz szükségünk, ellenben könnyen előfordulhat, hogy gyermekünk előbb ér haza az iskolából, a takarítónőnk elhagyta a kulcsát, vagy barátot, ismerőst, rokont kell beengednünk a házba valamilyen okból kifolyólag. Ilyenkor nem kell a kulcsok miatt aggódni, ideiglenesen kinyithatjuk neki távolról is az ajtót, melynek állapota ráadásul folyamatosan nyomon követhető lesz, így lakásunkat mindig ellenőrizhetjük, biztonságban tudhatjuk.

Kulcs nélküli belépés

Az imént már említettük ezt a témát, de érdemes külön is kiemelni, hogy az okoszárak egyik nagy előnye a kulcs nélküli beléptetés lehetősége. Az ilyen típusú zárszerkezetek jellemzően valamilyen biometrikus azonosítást alkalmaznak, így nem lesz több elhagyott lakáskulcs, a modern eszközök már képesek az ujjlenyomatok alapján azonosítani a családtagokat, illetve a jogosult személyeket a beléptetéshez.

Persze léteznek már más alternatívák is, így egyre nagyobb teret hódítanak az írisz szkennerek, de a jövő sokak szerint az arcazonosításban keresendő, hiszen az okosotthonok biztonsági rendszeréhez minden esetben tartozik majd kamera. Ezek már most képesek távolról érzékelni a hazaérkező lakókat, és felmérni, hogy jogosultak-e a belépésre vagy sem. Ugyanezt egyébiránt a legtöbb zár már GPS alapon tudja, így elég csak megközelíteni a bejáratot ahhoz, hogy automatikusan beengedjen minket a lakásba.

Folyamatos ellenőrzés

Az okos ajtózárak jellemzően úgy működnek, mint egy 24 órában dolgozó ellenőrzőrendszer, amiről a kapcsolódó társalkalmazás akár hasznos adatokat is rögzíthet számunkra. Fontos, hogy ezek sem olyan tételek, melyek a biztonság tekintetében felhasználhatók lennének, mindössze olyan statisztikákról van itt szó, minthogy ki és mikor lépett be az adott ajtón.

Ezzel a legtöbb ajtózár esetén nyugtázhatjuk, hogy párunk biztonságban hazaért a munkahelyéről, hogy a gyerekek is épségben megérkeztek az iskolából, hogy a takarítónő rendben megjelent és nem harminc-, hanem hatvan percet tartózkodott a lakásban a megbeszélteknek megfelelően és így tovább. Apró extrák ezek, de mindenképpen az előnyös tulajdonságok közé sorolhatók.

Integráció az okosotthonos rendszerrel

Bár önmagában is hasznos kiegészítő lehet, egy okoszárnak azonban akkor tudjuk kihasználni a legtöbb előnyös tulajdonságát, ha integráljuk egy okosotthonos rendszerbe. Példának okáért csatlakoztathatjuk egy arcfelismerésre alkalmas biztonsági kamerához, mely messziről kiszűrheti a családtagokat, de külön jelezhet akkor is, ha idegent érzékel az ajtó előtt.

A legtöbb okoszárnak adhatunk utasításokat parancsszavakkal, amihez jellemzően kell valamilyen hangirányításra alkalmas okoshangszóró, mint amilyen például az Apple Homepod. Ilyen esetben a biztonsági kamera képét a kanapén ülve követhetjük a telefonunk kijelzőjén keresztül, így láthatjuk ki érkezett hozzánk, majd az okoshangszórón keresztül a megfelelő hangutasítással kinyithatjuk neki az ajtót, sőt üzenetet is küldhetünk neki arról, hogy bátran fáradjon

The post Milyen előnyöket és lehetőségeket kínál egy okoszár? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A világ első integrált, osztott motor kijelzője https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/17/bosch-motor-kijelzo-beepitett/ Tue, 17 Nov 2020 13:50:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12585 A Ducati és a Kawasaki okostelefon integrációs megoldásának, a mySPIN-nek a fő célja a vezetést segítő alkalmazások átvitele a motorkerékpárok kijelzőjére. A vezetők 90 százaléka az okostelefonját használja az utazás előkészítésére vagy nyomon követésére – az okostelefon-integrációs megoldás biztonságosabbá és kényelmesebbé teszi ezt a folyamatot. Korábban kizárólag a prémium autók számára tartották fent a szabadon […]

The post A világ első integrált, osztott motor kijelzője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>

A Ducati és a Kawasaki okostelefon integrációs megoldásának, a mySPIN-nek a fő célja a vezetést segítő alkalmazások átvitele a motorkerékpárok kijelzőjére.

A vezetők 90 százaléka az okostelefonját használja az utazás előkészítésére vagy nyomon követésére – az okostelefon-integrációs megoldás biztonságosabbá és kényelmesebbé teszi ezt a folyamatot.

Korábban kizárólag a prémium autók számára tartották fent a szabadon programozható, osztott képernyőt, ami egyszerre jeleníti meg a jármű adatait és az okostelefonos alkalmazások tartalmát. A Bosch fejlesztése ezt a funkciót most elérhetővé teszi a motorosok számára is. Ezenkívül további újdonság a mySPIN okostelefon integrációs megoldás, ami megjeleníti a csatlakoztatott telefon tartalmát a motorkerékpár kijelzőjén. A Bosch egy reprezentatív felmérése során 2600 motorvezetőt kérdezett meg a funkció hasznosságáról, és tízből nyolc résztvevő azt nyilatkozta, hogy örülne ennek az újításnak.

„Az új képernyő a mySPIN-nel kombinálva eddig nem tapasztalt vezetési élményt kínál, nagyobb biztonságot és kényelemet nyújtva a motorosok számára. Számunkra ez a következő lépés a motorkerékpárok csatlakoztathatósága szempontjából ”

– nyilatkozta Geoff Liersch, a Bosch Two-Wheeler & Powersports egységének elnöke.

Könnyű tájékozódás

Az új TFT kijelző idén debütál a BMW kétkerekűin. A képernyő egy pillantás alatt megmutatja az összes fontos információt, anélkül, hogy elvonná a vezető figyelmét. A felhasználók döntenek arról, hogy milyen tartalmat szeretnének látni a kijelzőn, amiket a kormányról tudnak vezérelni. Például egy okostelefonos alkalmazás tartalmát automatikusan adaptálja a mySPIN, a motor kijelzőjének méretéhez igazodva. De az osztott képernyőn továbbra is megjelennek a legfontosabb mutatók, mint a sebességmérő és a figyelmeztetések.

Biztonságos csatlakozás

A Bosch felmérése szerint a motorosok közel 90 százaléka az okostelefonját használja kirándulások előkészítésére és tájékozódásra. Egyharmaduk a vezetés közben is használja a telefonját, ezzel nagy veszélynek téve ki magát. A Bosch ezért fejlesztette ki a mySPIN okostelefon-integrációs megoldást: hogy a mobiltartalmak használatát biztonságosabbá és kényelmesebbé tegye vezetés közben. Ugyan a termék 2018 óta elérhető a Powersports szegmensben, a BRP járművekben, az alkalmazás most először kerül bevezetésre a motorkerékpárok szegmensében. A Ducati a Bosch új, 16,5 centiméteres csatlakozási kijelzőjével együtt mutatja be, de osztott képernyő opció nélkül.

„Azt akarjuk, hogy a motorosok integráltan és egyszerűen érhessék el az okostelefonok tartalmát vezetés közben. A mySPIN platform és az integrált kapcsolódás segítségével megtaláltuk a megfelelő módot erre”

– nyilatkozta Vincenzo De Silvio, a Ducati Kutatás-Fejlesztési igazgatója. 2021-től a Kawasaki is bevezeti majd ezt a megoldást.

Szolgáltatások széles választéka áll a motorvezetők rendelkezésére, ami a motorkerékpár specifikus alkalmazásokat illeti. A Rever például izgalmas útvonalak letöltésére és megosztására kínál lehetőséget, a Genius Maps és a Sygic megkönnyíti a közeli szállodákba vagy éttermekbe vezető út megtalálását, a Dash Radio1 pedig ingyenes elérhetőséget kínál egy prémium digitális rádióhoz. Az alkalmazások kínálata folyamatosan bővül globálisan.

Az átfogó megoldás

A motorkerékpár biztonsági rendszerek egyik fő szállítójaként a Bosch legfőbb célja, hogy csökkentse a motorkerékpár vezetés veszélyeit, de szempont a kényelmes és izgalmas vezetési élmény nyújtása is. A vezető, a motorkerékpár és a környezet közötti kapcsolat döntő szerepet játszik ebben. A Help Connect – ami a digitálisan csatlakoztatott motorkerékpárok segélyhívó rendszere – fokozza a közúti biztonságot, mivel lehetővé teszi a mentőszolgálatok gyors, automatikus értesítését baleset esetén. Ebből is látszik, hogy a Bosch miként alakítja a motoros kétkerekűeket a jövő mobilitás követelményeihez.

The post A világ első integrált, osztott motor kijelzője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az OMRON bemutatja a világ első integrált vezérlőjét https://www.muszaki-magazin.hu/2020/09/29/az-omron-bemutatja-vilag-elso-integralt-vezerlojet/ Tue, 29 Sep 2020 18:44:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11794 Az OMRON, az ipari automatizálás egyik globális vezető vállalata bejelentette a világ első robotizált integrált vezérlőjének, az új NJ501-R piaci bevezetését, amely megoldás az OMRON ipari automatizálásban iparágvezető NJ sorozatú egyetemes gépvezérlőjére épül. Az integrált vezérlő használatával automatizálhatóak a speciális és összetett kétkezi feladatok, és a felhasználók virtuális környezetben szimulálhatják a gyártóberendezések tervezését, működésének módosítását, […]

The post Az OMRON bemutatja a világ első integrált vezérlőjét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az OMRON, az ipari automatizálás egyik globális vezető vállalata bejelentette a világ első robotizált integrált vezérlőjének, az új NJ501-R piaci bevezetését, amely megoldás az OMRON ipari automatizálásban iparágvezető NJ sorozatú egyetemes gépvezérlőjére épül. Az integrált vezérlő használatával automatizálhatóak a speciális és összetett kétkezi feladatok, és a felhasználók virtuális környezetben szimulálhatják a gyártóberendezések tervezését, működésének módosítását, valamint távolról is elvégezhetők a karbantartási feladatok.

Az új gépvezérlő valós idejű szinkronizálást biztosít valamennyi automatizált berendezés között, beleértve a robotokat, a kamerás rendszereket, a hajtásokat és a biztonsági berendezéseket.

A gyártás gyorsaságának és pontosságának javítására a felhasználók teljes gyártósorokat képesek szimulálni anélkül, hogy a fizikai berendezéseket telepíteniük kellene. Ez a lehetőség leegyszerűsíti a karbantartást és csökkenti a piacra jutás idejét a tervezés, a kivitelezés, az üzembe helyezés és az átállási folyamatok során.

[Robotizált integrált vezérlő, amely tökéletesen szinkronizálja a robotokat és gépvezérlést]

Számos iparág szembesül munkaerőhiánnyal, emellett jelentős fordulópontot jelentenek az új globális egészségügyi problémák is, amelyek az üzleti tevékenységekre is hatással vannak. A folyamat eredményeként megnőtt az igény mind a fejlettebb robotikus automatizálásra és a digitalizációra is.

A gyárak automatizált berendezéseit hagyományosan számos különböző vezérlő irányítja, ami komoly kihívást jelent a különféle eszközök közötti sebesség és szinkron beállítása és koordinálása szempontjából. Emellett nehézséget jelentett a gépek vagy egy nagyobb gyártósor megépítését megelőzően nagy pontossággal meghatározni a munkafolyamatot. A berendezés üzembe helyezését követően helyszíni beállításokat kellett végezni, ezen kívül az előre meghatározott folyamatok és specifikációk módosítása is gyakran előfordult, ami rengeteg többlet munkaórát jelentett.

A teljesen automatizált gyártósorok érzékelőinek, robotizációjának és munkabiztonsági berendezéseinek gyártójaként az OMRON mára megoldotta ezeket a kérdéseket a vezérlőberendezés zökkenőmentes integrálásával.

A vezérlés és a gyártási folyamat integrálása

Az Integrált Robot Vezérlő fejlett vezérlése automatizálja a nagy gyakorlatot és odafigyelést igénylő alkatrész beillesztési és összeszerelési folyamatokat. A robotokat és egyéb eszközöket az egyetlen vezérlő valós időben irányítja és szinkronizálja, javítja a gép teljesítményét, így biztosítva a világon a legmagasabb szintű gyártási kapacitást.

Az OMRON egységesíti a robot- és gépvezérlés programozási nyelveit, így a felhasználó egyszerűen szimulálhatja a gyártósort egyetlen programozó szoftverrel. A rendszer vizualizálja a folyamatot, akár 50%-kal csökkentve a folyamattervezésre és a működés-ellenőrzésre fordított munkaórát. Ráadásul mindezen feladatokat távolról is el lehet végezni. A Sysmac Studio felhasználói felületén keresztül a felhasználók távolról tervezhetnek, programozhatnak, végezhetik a hibaelhárítást, üzemeltetést és karbantartást a jövőbeli automatizálási rendszereken a világ bármely pontjáról.

Az integrált vezérlő főbb jellemzői és előnyei:

  • A PLC (programozható logikai vezérlő), valamint a mozgás- és robotvezérlés egyetlen eszközbe történő integrálásával most már robotok is elvégezhetik az olyan összetett munkákat, amelyeket eddig csak emberek végezhettek el.
  • A PLC és a robot programozási nyelvét egységesítették az általános IEC szabvány szerint, amely a jellemzően PLC-ket kezelő mérnökök számára a robotok kezelését is könnyebben teszi lehetővé.
  • Az OMRON szimulációs technológiájával a berendezések tervezésének korai szakaszában ellenőrizhető a gép teljesítménye, így a gépészmérnökök és a villamosmérnökök párhuzamosan dolgozhatnak. Ennek eredményeként a berendezés üzembe helyezése rövidebb idő alatt is elvégezhető, nagyobb termelési kapacitás érhető el, és a berendezés üzembe helyezése során előforduló hibák és nem várt akadályok elkerülhetők.
  • A szimuláció futtatásához használható a Sysmac Studio emulációs funkciója. A rendszer működésének ellenőrzéséhez nincs szükség az aktuális géphez való csatlakozásra. A robotcella gyártási kapacitása digitálisan is ellenőrizhető.
  • A korábbi, digitalizált eszközöket ismételten fel lehet használni egy újabb létesítmény létrehozásánál.

The post Az OMRON bemutatja a világ első integrált vezérlőjét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
TRUMPF – Hálózatba integrált gyártás https://www.muszaki-magazin.hu/2019/05/13/trumpf-halozatba-integralt-gyartas/ Mon, 13 May 2019 06:31:43 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7089 Az idei MACH-TECH kiállításon fő attrakcióként egy rugalmasan működtethető lemezgyártó rendszert mutat be a TRUMPF. A lemezgyártó rendszer az alábbi berendezéseket tartalmazza: TruPunch 1000 stancoló gép TruBend 7036 élhajlító gép TruMark Station 5000 lézerjelölő munkaállomás A fenti 3 berendezés közül a TruPunch 1000 típusú stancoló gép minősül igazán új fejlesztésnek, a TruBend 7036 élhajlító gépből […]

The post TRUMPF – Hálózatba integrált gyártás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az idei MACH-TECH kiállításon fő attrakcióként egy rugalmasan működtethető lemezgyártó rendszert mutat be a TRUMPF.

A lemezgyártó rendszer az alábbi berendezéseket tartalmazza:

  • TruPunch 1000 stancoló gép
  • TruBend 7036 élhajlító gép
  • TruMark Station 5000 lézerjelölő munkaállomás

A fenti 3 berendezés közül a TruPunch 1000 típusú stancoló gép minősül igazán új fejlesztésnek, a TruBend 7036 élhajlító gépből és a TruMark Station 5000 munkaállomásból pedig a legújabb, modernizált kiviteleket mutatják be.

A bemutatandó TruConnect Showcase elsősorban nem az egyes gépkről és technológiákról szól, hanem sokkal inkább a hálózatba integrált gyártásról, a rugalmas gyártástervezésről és az individualizálható megrendelésekről, melyhez a gyártásirányítási szoftveres hátteret a TruTops Fab szoftver alábbi moduljai biztosítják:

  • TruTops Fab Production
  • TruTops Fab Quickjob
  • TruTops Fab Storage.

Hiszik és vallják, hogy a gyártószigetben megvalósított Ipar 4.0 filozófiának megfelelő TruConnect Showcase sokkal jobban és életszerűbben bemutatja a TRUMPF TruConnect márkanév alatt kínált megoldásaiban rejlő lehetőségeket, mint egy-egy, az Ipar 4.0-nak megfelelő komponens kiragadása és egyedüli bemutatása.

TRUMPF stand a MACH-TECH-en: A pavilon 204B stand

www.trumpf.com

The post TRUMPF – Hálózatba integrált gyártás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>