Igus – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 17 Oct 2024 05:30:59 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 igus 2025-ös manus díj pályázat https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/02/manus-dij-igus-palyazat/ Wed, 02 Oct 2024 05:30:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31429 A polimer siklócsapágyas alkalmazások versenye 12-dik alkalommal kerül megrendezésre, ezúttal a fenntarthatóságot és a költségtakarékosságot helyezve a fókuszba Ismét eljött az idő: a világ minden tájáról várják a mérnökök jelentkezését a 2025. évi, 12. manus-díjra. Az igus 21 éve díjazza azokat az alkalmazásokat, amelyeket a műanyag siklócsapágyak kreatív, bátor és fenntartható használata jellemez. A győztesek […]

The post igus 2025-ös manus díj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A polimer siklócsapágyas alkalmazások versenye 12-dik alkalommal kerül megrendezésre, ezúttal a fenntarthatóságot és a költségtakarékosságot helyezve a fókuszba

Ismét eljött az idő: a világ minden tájáról várják a mérnökök jelentkezését a 2025. évi, 12. manus-díjra. Az igus 21 éve díjazza azokat az alkalmazásokat, amelyeket a műanyag siklócsapágyak kreatív, bátor és fenntartható használata jellemez. A győztesek akár 5000 eurós pénzjutalomban is részesülhetnek.

A mérnökökre mindennapi munkájuk során folyamatosan egyre nagyobb nyomás nehezedik. Minden a költséghatékonyságról és a termékek szén-dioxid-kibocsátásának folyamatos javításáról szól. Ebben segíthet a kenőanyagok kiiktatása.

„Az RWTH Aachen Egyetemmel közösen nemrégiben végzett tanulmányban először tudtuk bizonyítani, hogy a kenésmentes műanyag csapágyak a hagyományos kenésű fémcsapágyakhoz képest milyen sikeresen oldják meg mindkét kihívást”

– nyilatkozta Tobias Vogel, az igus Siklócsapágy & Lineáris Technológia CEO-ja.

A beépített szilárd kenőanyagokkal ellátott polimer siklócsapágyak lehetővé teszik a termékek környezeti egyensúlyának és gazdasági hatékonyságának javítását, valamint a környezetszennyezés kockázatának kiküszöbölését.

„A 12. manus-díj keretében azt is szeretnénk megtudni, hogy a vállalatok szerte a világon milyen megoldásokat dolgoznak ki a hagyományos fém siklócsapágyak kiváltására. Milyen területeken vezetett a polimer siklócsapágyak felhasználása műszaki fejlődéshez? És ennek milyen gazdasági és műszaki hatása volt?”

– magyarázza Vogel.

A bátorságot és a kreativitást független zsűri értékeli

A mérnökök már beküldhetik a pályázatokat a 12-dik manus díjra. Minden, tömör műanyagból vagy műanyag vegyületből készült siklócsapágyas, lineáris siklócsapágyas és gömbcsuklós alkalmazás elfogadott. Az eszközből lennie kell legalább egy működőképes példánynak, amelyen egyértelműen látszanak a műanyag csapágyak műszaki előnyei, valamint ökológiai és ökonómiai előnyei. A győzteseket a kutatás, a szaksajtó és az ipar szakértőiből álló független zsűri választja ki. A bírák külön hangsúlyt fektetnek a bátorságra és a kreativitásra, ami magas minősítést eredményezhet. A győztesek akár 5000 eurós pénzjutalomban is részesülhetnek. A benyújtás határideje: 2025. január 17.

A manus díj rendkívül népszerű

A manus-díj egyre fontosabb nemzetközi eseménnyé nőtte ki magát. 2023-ban 36 országból 480 pályázat érkezett be az igus-hoz. Az arany manus díjat a J&M Manufacturing, egy amerikai vállalat, nyerte el egy kenésmentes, környezetbarát polimer siklócsapágyakkal felszerelt mezőgazdasági ekével. Az ezüst manus díj a francia Aufratech céghez került, akik egy olyan exoszkeletont mutattak be, amely lehetővé teszi a magasnyomású tisztítóberendezések fáradtságmentes üzemeltetését. A Fiedler Maschinenbau und Technikvertrieb GmbH egy új típusú, kommunális járművek számára kifejlesztett magasnyomású tisztítóberendezéssel nyerte el a bronz manus díjat. A Rockinger Agriculture GmbH, amely karbantartás- és kenésmentes gömbcsuklót fejlesztett ki rakodókocsikhoz, trágyázókhoz, billencsekhez és szántóföldi permetezőkhöz, örömmel vette át a zöld manus díjat.

A részvételre vonatkozó feltételekről, a jelentkezésről és a korábbi győztesekről további információt talál: www.igus.eu/manus.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post igus 2025-ös manus díj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hosszú élettartamú csapágytechnológia fotovoltaikus rendszerekhez https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/25/fotovoltaikus-rendszer-csapagy-igus/ Thu, 25 Jul 2024 05:30:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30613 Megbízhatóan, karbantartás nélkül mozgatja a napelemes követő rendszereket, a tartósan telepített rendszereket és a lebegő fotovoltaikus rendszereket. Erős UV-sugárzás, hőség, szél és por: a fotovoltaikus erőműveknek szélsőséges környezeti körülmények között kell működniük. A napenergia-ágazatban szerzett több mint 18 éves tapasztalatával az igus pontosan ezeknek a követelményeknek megfelelő szabványos és egyedi megoldásokat kínál. Nagy teljesítményű polimerekből készült […]

The post Hosszú élettartamú csapágytechnológia fotovoltaikus rendszerekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megbízhatóan, karbantartás nélkül mozgatja a napelemes követő rendszereket, a tartósan telepített rendszereket és a lebegő fotovoltaikus rendszereket.

Erős UV-sugárzás, hőség, szél és por: a fotovoltaikus erőműveknek szélsőséges környezeti körülmények között kell működniük. A napenergia-ágazatban szerzett több mint 18 éves tapasztalatával az igus pontosan ezeknek a követelményeknek megfelelő szabványos és egyedi megoldásokat kínál. Nagy teljesítményű polimerekből készült gömbcsuklóikat, siklóperselyekeit és vezérorsó technológiáját sikeresen alkalmazzák többek között fotovoltaikus tracker rendszerekben, rendszerekben, úszó fotovoltaikus és tisztító rendszerekben.

igus csapágyak előnyei:

  • UV-álló, kenés- és karbantartásmentes
  • Halk, nyomatékingadozástól mentes működés
  • Rendkívül alacsony súrlódási együttható a tribo-optimalizált műanyagoknak köszönhetően
  • Szűk telepítési helyre is megfelelő
  • Jól bírja a port és a szennyeződéseket
  • Előre kiszámítható, hosszú élettartam
  • Gazdaságos

igus.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hosszú élettartamú csapágytechnológia fotovoltaikus rendszerekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
247 motion plastics innováció az IPAR NAPJAI kiállításon https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/03/igus-kerekpar-fenntarthatosag-fejlesztes/ Fri, 03 May 2024 12:36:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29450 igus enjoyneering… Játékos út a mérnöki csúcsteljesítményhez A mérnökök természetüknél fogva gyakran kíváncsiak, és erős a késztetésük az ismeretlen felfedezésére. Az új technológiákkal és ötletekkel való kísérletezés innovatív megoldásokat és termékeket eredményez. Az Ilyen kreatív folyamatok kitolják a letőségek határait és új perspektívák nyílhatnak meg a technológiák és a gyártás terén. Az IPAR NAJAI 2024 […]

The post 247 motion plastics innováció az IPAR NAPJAI kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
igus enjoyneering… Játékos út a mérnöki csúcsteljesítményhez

A mérnökök természetüknél fogva gyakran kíváncsiak, és erős a késztetésük az ismeretlen felfedezésére. Az új technológiákkal és ötletekkel való kísérletezés innovatív megoldásokat és termékeket eredményez. Az Ilyen kreatív folyamatok kitolják a letőségek határait és új perspektívák nyílhatnak meg a technológiák és a gyártás terén.

Az IPAR NAJAI 2024 kiállításon pontosan ezt a kísérletező kedvet ösztönözzük látogatóinkban az igus enjoyneering és 247 idei újdonságunk segítségével, hogy együtt játékos módon érjünk el kiváló eredményeket az ipari megoldások terén!

Kérje ingyenes belépőjegyét ezen a linken

igus az IPAR NAPJAI 2024 kiállításon
2024. május 7-19. | A pavilon 305D1 stand


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 247 motion plastics innováció az IPAR NAPJAI kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ár vagy élettartam? Van, hogy nem látszik első pillantásra a megtakarítás https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/14/elettartam-ar-meghatarozas-igus/ Wed, 14 Feb 2024 06:00:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28503 Amikor a piacot elárasztják az olcsó termékek, felmerül a kérdés: Tulajdonképpen mennyibe is kerül egy adott termék? Az ár a fontos, vagy az élettartam határozza meg a valódi gazdasági hatékonyságot? Ez a téma messze túlmutat az egyszerű költségelemzésen, és érinti a fenntarthatóság és a felelős fogyasztás kulcsfontosságú kérdéseit is. Hogyan befolyásolja az alacsony ár és […]

The post Ár vagy élettartam? Van, hogy nem látszik első pillantásra a megtakarítás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Amikor a piacot elárasztják az olcsó termékek, felmerül a kérdés: Tulajdonképpen mennyibe is kerül egy adott termék? Az ár a fontos, vagy az élettartam határozza meg a valódi gazdasági hatékonyságot?

Ez a téma messze túlmutat az egyszerű költségelemzésen, és érinti a fenntarthatóság és a felelős fogyasztás kulcsfontosságú kérdéseit is. Hogyan befolyásolja az alacsony ár és a hosszú élettartam közötti választás az üzletet, a környezetet és a társadalmat?

Az igus-nál minden termék adatait saját tesztlaboratóriumunkban elemezzük, hogy a lehető legpontosabb élettartam-adatokat adhassuk meg az alkalmazásokhoz. Ez lehetővé teszi, hogy tényekre alapozva dönthessen, mi a legjobb Önnek.

Nézze meg egyedülálló, 3800 négyzetméteres tesztlaboratóriumunkat, és meglátja, miért vagyunk ennyire magabiztosak termékeinkkel kapcsolatban. A motion plastics megoldások élettartamát kiszámítjuk, és nem megbecsüljük. Kattintson ide és tekintse meg 360°-ban a tesztelést.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ár vagy élettartam? Van, hogy nem látszik első pillantásra a megtakarítás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mesterséges intelligencia és automatizálás https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/22/automatizalas-igus-mesterseges-intelligencia/ Tue, 22 Aug 2023 04:28:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26455 A gyárak többsége még mindig messze van a digitalizálás és automatizálás ma ténylegesen lehetséges szintjétől. Az alacsony költségű automatizálás nagy növekedési potenciállal rendelkező piaci szegmenssé válik. Az alacsony költségű automatizálási szolgáltatók az elmúlt években egyre inkább beléptek a piacra, és a robotokat a klasszikus ipari robotok árának töredékéért kínálják. Webáruházak segítségével teszik lehetővé a megoldások […]

The post Mesterséges intelligencia és automatizálás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyárak többsége még mindig messze van a digitalizálás és automatizálás ma ténylegesen lehetséges szintjétől.

Az alacsony költségű automatizálás nagy növekedési potenciállal rendelkező piaci szegmenssé válik.

Az alacsony költségű automatizálási szolgáltatók az elmúlt években egyre inkább beléptek a piacra, és a robotokat a klasszikus ipari robotok árának töredékéért kínálják. Webáruházak segítségével teszik lehetővé a megoldások konfigurálását néhány kattintással – drága integrátorok nélkül. Az úgynevezett kódolás nélküli technológiának köszönhetően a robotok akár olyan könnyen vezérelhetők, mint egy számítógépes játék. Az igus GmbH az alacsony költségű automatizálás egyik szolgáltatója. Annak érdekében, hogy a kkv-k beléphessenek az automatizálás korába, a kölni székhelyű műanyagipari vállalat versenyképes áron gyárt robotokat. A ReBeL például mindössze 4.970 euróba kerül. A “made in Cologne” kobot szinte teljes egészében nagy teljesítményű műanyagból készül. Annak érdekében, hogy az érdeklődők megtalálhassák az alkalmazásuknak és költségvetésüknek megfelelő automatizálási megoldást, az igus megalkotta RBTX.com-ot. Az online piactér összehozza az alacsony költségű robotika gyártóit és felhasználóit, jelenleg több mint 100 partner kínálja termékeit itt Az online eszközök lehetővé teszik robotok, gépvázak, megfogók, szállítószalagok stb. kombinációját, sőt még a mozgás tesztelését is. A megoldások 95%-a kevesebb mint 12 000 eurós beruházással jár.

A robotok globális állománya folyamatosan növekszik. Az olcsó igus ReBeL Cobot még a kkv-k számára is könnyű belépést tesz lehetővé az automatizálás korába.

RBTX.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mesterséges intelligencia és automatizálás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Enjoyneering: az igus előremozdítja a tervezést 190 valós és digitális új termékével https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/12/igus-enjoyneering-metaverzum/ Fri, 12 May 2023 05:00:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25118 „A mérnöki lehetőségek felszabadítása játékosan” – a legújabb motion plastics technológia, kenésmentes app, költséghatékony automatizálás online és fenntartható módon Egy költséghatékony robot melyet VR headsettel kezelhetünk. Alkatrészek azonosítása és megrendelése másodpercek alatt az okostelefonos MI-vel. Egy mobilalkalmazás, mely azonnal beazonosítja a kenésmentes alkatrészek potenciális alkalmazási lehetőségeit az exkavátoron. Az igus 2023-ban számos digitális eszközt, valamint […]

The post Enjoyneering: az igus előremozdítja a tervezést 190 valós és digitális új termékével appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
„A mérnöki lehetőségek felszabadítása játékosan” – a legújabb motion plastics technológia, kenésmentes app, költséghatékony automatizálás online és fenntartható módon

Egy költséghatékony robot melyet VR headsettel kezelhetünk. Alkatrészek azonosítása és megrendelése másodpercek alatt az okostelefonos MI-vel. Egy mobilalkalmazás, mely azonnal beazonosítja a kenésmentes alkatrészek potenciális alkalmazási lehetőségeit az exkavátoron. Az igus 2023-ban számos digitális eszközt, valamint könnyen használható és költségcsökkentő termékeket és szolgáltatásokat dob piacra. A cél: a megfelelő motion plastics termékek egyszerű és szórakoztató elérése, mindezt karbonsemleges és műanyag hulladéktól mentes módon.

A 2023-as Hannoveri Vásár látogatói megtapasztalhatják a virtuális párhuzamos valóság lehetőségeit az igus szakkiállítási standján a 17-es pavilonban, ahol VR szemüveget viselve irányíthatnak egy robotkart a virtuális valóságban. A csúcspont: mellettük egy robot látható, mely képes a mozdulataik pontos lekövetésére. Megépült a híd a VR és a valóság között; betekintés a jövő lehetőségeibe az igus metaverzumán, az úgynevezett iguverzumon keresztül.

Az iguverzumban az együttműködés egyszerű és szórakoztató

A digitális térben mérnökök, anyagszakértők és projekt tervezők találkoznak és építik meg az új gépek, rendszerek és összeállítások 1:1-es 3D modelljeit. Nincs több hosszú és unalmas megbeszélés vagy költséges utazások, így a CO2 kibocsátás is csökken. Az eredmény: a termékfejlesztés gyorsabb, fenntarthatóbb, megbízhatóbb és olcsóbb, és a problémák már a fejlesztés korai szakaszában kijavíthatók. Az iguverzumban létrehozott digitális iker, betanításra is használható.

„A gépészeti tervezés területén a virtuális valóságban rejlő lehetőségek lenyűgözőek. Már a legelejétől fogva szeretnénk kivenni a részünket ebből a technológiából,”

– emeli ki Frank Blase.

„Szeretnénk olyan új megoldásokat fejleszteni, melyeket a korlátozott költségvetéssel rendelkező kis vállalkozások is használhatnak.”

Például szeretnénk a jövőben az iguverzumot nyitottá tenni; a cégek ily módon fejlesztési ráfordítás nélkül profitálhatnak a platformból. Szintén új 2023-ban; egy felhőalapú alkalmazás, az igusGO. A felhasználó lefotózza a gépet, például egy exkavátort, a mesterséges intelligencia pedig kielemzi, hová lehetne a kenésmentes igus alkatrészeket költséghatékonyan alkalmazni.

Hangalapú vezérlőrendszer, „superwise” és „kopla” – új Ipar 4.0 szolgáltatások

Az igus kifejezetten a KKV-k automatizálását lehetővé tevő költséghatékony robotikai kínálata is bővül. Egy új, kisebb cobot – a ReBeL KID – 2023. márciusától lesz kapható, mindössze 3999 eurótól, opcionális hangalapú vezérléssel. Az RBTX online piactéren több mint 350 automatizálási projekt található, melyek mindegyike átültethető hasonló alkalmazásokba. Ezeknek a komplett megoldásoknak a 98%-a be is van árazva, 1974 eurótól 12 000 euróig. A költséghatékony robotika mellett az igus a smart plastics megoldások termékskáláját is bővíti. Ezek olyan standard alkatrészek, például energialáncok és siklócsapágyak, melyeket szenzorokkal láttak el és IoT hálózatokba integráltak. Ez lehetővé teszi a KKV-k számára az Ipar 4.0 trendek megvalósítását, mint például az állapotfelügyelet vagy a prediktív karbantartás. A smart plastics megoldások egy új szolgáltatással, a „superwise”-zal bővíthetők, ami egy digitális termék, amely kapcsolatot létesít az igus helyszín szerviz csapatával. Teljesen új szolgáltatás az igus által felügyelt „kopla” platform. Mely lehetővé teszi a cégek számára, hogy létrehozzák saját szakértői rendszereiket és kalkulációs eszközeiket. Kifejezetten olyan középvállalatok számára megfelelő, melyek nemzetközi szinten működnek és szeretnék termékeiket online ismertetni.

„Az online eszközök fejlesztése és alkalmazása terén szerzett tapasztalatunk egy felhő alapú moduláris elv felhasználásával már mások számára is hozzáférhetővé vált, ezzel nagyban csökkentve a megvalósítás átfutási idejét a hagyományos szoftver megoldásokhoz képest”.

Az igus tovább terjeszkedik – úton az egymilliomodik vásárló felé

Az elmúlt pár évben rengeteg kihívással szembesültünk, de az igus nem áll meg a fejlődésben. Jelenleg több mint 188 000 ügyfelünk, 5000 munkavállalónk és 31 telephelyünk van világszerte. Az éves bevételünk 2022-ben először lépte át az 1 milliárd eurót. A következő célt is kitűztük; 2030-ig szeretnénk egymillió aktív ügyféllel rendelkezni. Ahhoz, hogy eljussunk eddig az igus folytatja a befektetést a motion plastics megoldások és a gyors helyi logisztika fejlesztésébe. Célunk, hogy a világ összes mozgó alkalmazása karbantartásmentes és tartós legyen. Számos online eszközünk segítségével a mérnökök kiszámíthatják az igus termékek élettartamát, így megbízható és fenntartható megoldást nyújthatnak. Blase: „Nem számít, hogy egy mérnöknek egy apró csapágyra vagy a világ legnagyobb energialáncára van szüksége, az élettartam kiszámítható online. Az új digitális megoldások révén a motion plastics megoldások mindenki számára könnyen elérhetőek.”

A rengeteg technológiai újítás nem jelenti azt, hogy megfeledkeztünk volna a környezetvédelemről; az igus bemutatja az új megoldást a gyár energiájának újrafelhasználására

„A mérnöki lehetőségek felszabadítása játékosan” zöld. Célunk, hogy 2025 végére az igus gyár karbonsemlegessé váljon. Ezen a téren egyik legújabb vívmányunk, hogy a fröccsöntőgépekhez használt hűtővizet visszaforgatjuk a gyár fűtésére. „Az új fűtési rendszerrel a jövőben nullára csökkentjük a gázfogyasztásunkat”

– magyarázza Blase.

Ez nem csak a környezetnek, de a folyamatosan növekvő energiaárak mellett a költségeknek is jót tesz. Ezért döntött úgy az igus, hogy az energiaellátási megoldást MHRS (Machine Heat Recovery System) néven más ipari vállalatok számára is elérhetővé teszi. Frank így folytatja: „hetekig kerestük a megoldást, de sehol sem találtunk megfelelőt. Ezért megépítettük a saját változatunkat, és most másokkal is meg szeretnénk osztani.” Az igus évek óta javítja a műanyagok környezeti mérlegét is, ennek egyik fő területe az újrahasznosítás. Idén az igus kibővíti népszerű „Chainge” újrahasznosítási programját. 2019 óta minden, ügyfeleink által elhasznált, energialáncot összegyűjtöttünk és feldolgoztunk, cserébe pedig utalványt adtunk. A Chainge online platform mostantól az összes műszaki műanyagra kiterjed, a poliamidtól a PEEK-ig. Az újrahasznosított óceáni hulladékból (halászhálókból) készült igus:bike a tervek szerint szintén augusztusban kerül kereskedelmi forgalomba; motion plastics megoldások az óceánban úszó műanyag szemétből. Frank Blase így foglalja össze:

„A növekedésünknek összhangban kell lenni az erőforrások fenntartható használatával. Lenyűgöz és egyben inspirál az igus munkatársainak kreativitása és energiája. Az, hogy együtt dolgozhatok ezekkel az emberekkel, alázattal és egyben izgalommal tölt el a jövőbeli lehetőségeink kapcsán.”

Újdonságok az igustól az Ipar Napjai kiállításon május 16-19. között a Hungexpo A pavilon 310B2 standján.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Enjoyneering: az igus előremozdítja a tervezést 190 valós és digitális új termékével appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2023-as igus manus díj pályázat https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/19/igus-manus-dij-2022/ Mon, 19 Dec 2022 05:00:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23325 Az igus ismét keresi az innovatív műanyag csapágyas alkalmazásokat Az igus tizenegyedik alkalommal ítéli oda a manus díjat a polimer siklócsapágyak legkreatívabb, leggazdaságosabb és legfenntarthatóbb alkalmazásaiért Az igus mostantól várja a pályaműveket a 2023-as manus díjra, melyet a műanyagok specialistája az elmúlt két évtizedben minden második évben hirdetett meg. A díjjal a műanyag siklócsapágyak ipari […]

The post 2023-as igus manus díj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az igus ismét keresi az innovatív műanyag csapágyas alkalmazásokat

Az igus tizenegyedik alkalommal ítéli oda a manus díjat a polimer siklócsapágyak legkreatívabb, leggazdaságosabb és legfenntarthatóbb alkalmazásaiért

Az igus mostantól várja a pályaműveket a 2023-as manus díjra, melyet a műanyagok specialistája az elmúlt két évtizedben minden második évben hirdetett meg. A díjjal a műanyag siklócsapágyak ipari alkalmazásokban történő legkreatívabb, leggazdaságosabb és legfenntarthatóbb felhasználását ismerik el. 2021-ben rekordot döntött a résztvevők száma, 41 országból 582 pályázat érkezett. Az arany-, ezüst-, bronz- és zöld manus-díj nyertesei 5000 euróig terjedő pénzjutalomban részesülnek.

Lehet szó kukásautóról, csomagológépről vagy repülőgép ülésről: a mérnökök egyre gyakrabban alkalmaznak nagyteljesítményű műanyagból készült siklócsapágyakat. Az előnyök egyértelműek: a polimer csapágyak könnyebbek, mint a fém csapágyak, javítják az energiahatékonyságot, a beépített szilárd kenőanyagoknak köszönhetően nem igényelnek további kenőanyagokat, és így a környezetet is óvjuk velük.

„Meglepő az alkalmazások széles köre, melyekben polimer siklócsapágyainkat alkalmazzák számos iparágban”

– mondta Tobias Vogel, az igus Siklócsapágyak és Lineáris Technológia ágazatának CEO-ja.

„A pozitív fejlődés elősegítéséért és a mérnöki innováció jutalmaként a siklócsapágyak leginnovatívabb ipari alkalmazásait 2023-ban a manus díjjal ismerjük el.”

Elindult a jelentkezés a 2023-as manus díjra. Az igus 2023. február 10-ig fogadja a pályamunkákat. A sorozat-gyártott ipari megoldásoktól az egyedi darabokig minden jöhet. Az egyetlen követelmény: legalább egy elkészült prototípus. A tudomány, az ipar és a média szakértőiből álló zsűri ezt követően négy, legfeljebb 5000 eurós díjat oszt ki: az arany, az ezüst és a bronz manus díjat, valamint a legfenntarthatóbb alkalmazásért járó zöld manus díjat. A nyertesek a 2023-as Hannover Messén vehetik át díjaikat.

A manus díj egyre népszerűbb

Az igus 20 éve hirdeti meg a manus díjat, immár tizenegyedik alkalommal. Az elmúlt években a világ minden tájáról több mint 3 000 jelentkező vett részt a megmérettetésen. A díj tizedik évfordulója 2021-ben volt, amelyre rekord számú, 582 darab pályázat érkezett 41 országból. Az arany manus díjat a Kässbohrer Geländefahrzeug AG kapta. A PowerBully lánctalpas jármű négy oszcilláló tengelyében a járműgyártó lecserélte a szennyeződésre hajlamos és karbantartásigényes fém siklócsapágyakat polimerből készült iglidur TX1 típusú siklócsapágy perselyekre. Ehhez az alkalmazáshoz az igus azelőtt ismeretlen léptékben tesztelte és gyártotta le a polimer perselyeket. A Finbin nyerte a zöld manus-t. A finn cég egy olyan szemeteskukát fejlesztett ki, amely napenergiát használ a hulladék tömörítésére. Tribológiailag optimalizált iglidur G műanyagból készült szennyeződésálló és kopásmentes siklócsapágyak kerültek a tartály fedelébe, pedáljába és az áttételbe.

A részvételre vonatkozó feltételekről, a jelentkezésről és a korábbi győztesekről további információt talál: https://www.igus.hu/info/manus-award


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 2023-as igus manus díj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Forradalom az automatizálásban – igus ReBeL intelligens cobot 4970 euróért https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/19/rebel-igus-automatizalas/ Wed, 19 Oct 2022 05:00:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22418 Az igus új szintre lép az költségtakarékos automatizálásban a világ első műanyag hajtóművel rendelkező robotja digitális környezettel – már heti 20 projekttel. Ettől a pillanatól kezdve, elérhető az igus ReBeL kiszolgáló robot – akár intelligens változatban is. 4970 eurótól, mindössze 8 kilogramm tömeggel, a plug-and-play verzió az egyik legkönnyebb cobot a piacon. Az olyan digitális […]

The post Forradalom az automatizálásban – igus ReBeL intelligens cobot 4970 euróért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az igus új szintre lép az költségtakarékos automatizálásban a világ első műanyag hajtóművel rendelkező robotja digitális környezettel – már heti 20 projekttel.

Ettől a pillanatól kezdve, elérhető az igus ReBeL kiszolgáló robot – akár intelligens változatban is. 4970 eurótól, mindössze 8 kilogramm tömeggel, a plug-and-play verzió az egyik legkönnyebb cobot a piacon. Az olyan digitális szolgáltatások, mint az RBTXpert és új online fejlesztéseink lehetővé teszik az ügyfelek számára, hogy néhány nap alatt komplett automatizálási megoldásokat hozzanak létre, teljes anyagi csőd nélkül.

A ReBeL esetében az igus teljes mértékben motion plastics megoldások terén szerzett szakértelmére támaszkodik: a műanyag alkalmazásának köszönhető, hogy mindössze 8,2 kg-os tömegével ez a legkönnyebb cobot funkcióval rendelkező kiszolgálórobot a kategóriájában. Az igus kivétel nélkül maga fejleszti és gyártja a ReBeL-t alkotó összes mechanikai alkatrészt. Teherbírása 2 kilogramm, hatótávolsága 664 milliméter. Az ismételhetőség +/-1 milliméter, percenként hét felvételnél. A megoldás lelke pedig a világ első ipari minőségű, műanyagból készült cobot hajtóműve.

„A számok mögött a 2019 óta a saját laboratóriumunkban elvégzett 1041 vizsgálat áll, beleértve 15 anyagkombináción és tűrési láncon végzett tribológiai és termodinamikai teszteket is. Különösen nagy kihívást jelentett a teljesen integrált, a motor által termikusan befolyásolt hullámhajtóművek hőtermelése. A fejlesztési szakaszban ezért a nagyobb motorokra és a jobb hatékonyságra is összpontosítottunk, hogy jelentősen csökkenthessük a hőtermelést”

– mondta el Alexander Mühlens, az igus Low Cost Automation üzletágának vezetője. „Ez lehetővé tette számunkra, hogy folyamatosan fejleszthessünk, és végül megötszörözzük a ciklusok számát kétmillióra, ami egy normál kétéves élettartamnak felel meg.“

smart plastics megoldások – teljes átláthatóság a prediktív karbantartás érdekében

Az igus a motion plastics megoldások terén szerzett szakmai tudását adaptálta a teljesítményelektronikára is, és először fejlesztett ki vezetőképes műanyag pályákat használó enkódert. Ez lehetővé teszi a hőmérséklet, az áramerősség és a fordulatok, ciklusok és iterációk pontos mérését. A webkamerával rendelkező felhőkapcsolatnak köszönhetően a kijelző egyértelműen élőben jeleníti meg az összes generált adatot. Ez biztosítja az ügyfelek számára a ReBeL teljes átláthatóságát működés közben az olyan kulcsfontosságú mutatók formájában, mint a kopás, a ciklusidő és a mennyiségek.

Költségtakarékos teljes megoldás, gyors integráció

Az intelligens igus ReBeL cobot két változatban kapható: a nyílt forráskódú változat robotvezérlő rendszer, tápegység és szoftver nélkül, 3900 euróért érhető el; a plug-and-play változat robottal, vezérlőszoftverrel és tápegységgel, 4970 euróért. Az igus “építs vagy vásárolj” szemléletének megfelelően a vásárlók a teljes rendszer mellett az egyedi ReBeL hullámhajtóművek közül is választhatnak (80 és 105 milliméteres átmérőjűek). A nyomaték 3 Nm (80) vagy 25 Nm (105) 6 ford./percnél, 50:1 áttételi arány mellett. Az igus ReBeL cobot elérhető az RBTX online piacterén. Itt a felhasználók több mint 40 partnertől találhatnak egyedi komponenseket, integrációs támogatást, valamint hardvert és szoftvert – ráadásul ezek garantáltan 100%-ban kompatibilisek egymással; beleértve a robotkinematika, kamerák, szoftverek, megfogók, teljesítményelektronika, motorok, érzékelők és vezérlőrendszerek széles skáláját is.

Az RBTXpert integráció online tanácsadáson keresztül, árgaranciával érhető el: 400 négyzetméteres tesztterületünkön szakértőink minden nap élő videós konzultációval állnak az ügyfelek rendelkezésére, az árajánlatra pedig csak pár órát kell várni. A hardware költsége, integráció nélkül,jellemzően 8500 eurónál kezdődik, míg a teljes megoldások már 12500 euróért elérhetőek.„Úgy hisszük, hogy közelebb tudjuk vinni az emberekhez az automatizálást, hiszen hetente már több, mint 20 ügyfél projekthez nyújtunk szakmai tanácsot az RBTXpert szolgáltatáson keresztül. Ezért március végéig tíz új tanácsadóval bővítjük a kapacitást. Nemzetközi szinten már hét országban elérhető a szolgáltatás, és 14 újabb országban tervezzük a bevezetését“ – mondta Mühlens. „Ezek a pozitív tapasztalatok és az ügyfeleinkkel folytatott építő beszélgetések segítenek hozzá, hogy új és izgalmas szolgáltatási környezetet fejlesszünk.“

A költségtakarékos automatizálás világa

A Low Cost Automation világában minden az egyedi ügyfélalkalmazás körül forog. A cél az integráció további egyszerűsítése új ajánlatokkal és üzleti modellekkel. „Olyan app store-t biztosítunk, ahol a költségtakarékos automatizálási gyártók és ingyenes szoftverek fejlesztői megoszthatják szoftver ötleteiket. A meglévő szoftverek optimális kihasználásával a felhasználók még gyorsabban valósíthatják meg automatizálási elképzeléseiket. Csatlakoztathatják a robotokat olyan digitális szolgáltatásokhoz, mint az IFTTT, vagy olyan intelligens asszisztensekhez, mint az Alexa vagy a Siri. Látogatóink ezek után kipróbálhatják milyen megrendelni kedvenc kávéjukat egy kávézóban, amelyet aztán a robot szolgál fel. Ez teljesen új üzleti modelleket eredményez, mint például a pay-per-pick, ahol a felhasználók nem a robotért, hanem csak a szolgáltatásaiért fizetnek. Ezek az új képességek véglegesen megváltoztatják a robotikai piacot, és ezzel együtt a mindennapi életet is” – mondja Mühlens. „Otthont akarunk adni nekik a Low Cost Automation világában.”

www.igus.hu

The post Forradalom az automatizálásban – igus ReBeL intelligens cobot 4970 euróért appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Újrahasznosított energialánc https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/23/energialanc-igus-ujrahasznositott/ Fri, 23 Sep 2022 05:30:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22058 Az igus előmozdítja a körkörös gazdaságot a világ első, teljesen újrahasznosított anyagokból készült energialáncával. Az erőforrások kímélése és a termék életciklusának növelése – ez az igus célja az új E2.1.CG cradle-chain energialánccal. Cradle-to-cradle: Azaz, bölcsőtől bölcsőig; a körforgásos gazdaság a természettől kölcsönözte az alapelvét. A cél: a fogyasztási cikkek visszaállítása a biológiai vagy műszaki körforgásba, […]

The post Újrahasznosított energialánc appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az igus előmozdítja a körkörös gazdaságot a világ első, teljesen újrahasznosított anyagokból készült energialáncával.

Az erőforrások kímélése és a termék életciklusának növelése – ez az igus célja az új E2.1.CG cradle-chain energialánccal.

Cradle-to-cradle: Azaz, bölcsőtől bölcsőig; a körforgásos gazdaság a természettől kölcsönözte az alapelvét. A cél: a fogyasztási cikkek visszaállítása a biológiai vagy műszaki körforgásba, az értékes erőforrások és nyersanyagok megőrzése érdekében. Az igus, a motion plastics megoldások specialistája, is ezt a célt követi, és mostanra kifejlesztette a világ első, újrahasznosított anyagból készült energialáncát, melynek alapja a cég saját chainge” energialánc újrahasznosítási programja.

A szélsőséges időjárástól és a természeti katasztrófáktól a tengerek szennyezéséig, az éghajlati válság egyre súlyosabb, és ezzel egyre többen vagyunk tisztában.

„Ügyfeleink vásárlási döntéseit is egyre nagyobb mértékben befolyásolják a környezetvédelmi szempontok. Éppen ezért, sok energiát fektettünk a termékfejlesztésbe annak érdekében, hogy erőforrás-hatékonyabban tudjunk termelni – a termékminőség feláldozása nélkül”

– magyarázza Jörg Ottersbach, az igus energialánc üzletágának vezetője. Az eredmény: az E2.1.CG cradle-chain energialánc – az új igumid CG anyagból készült energialáncok teljes palettája. Saját tesztlaboratóriumunkban végzett számos teszt bizonyítja, hogy az új energialánc műszaki tulajdonságai és terhelési határértékei szinte megegyeznek a szabványos igumid G anyagból készült energialáncéval. További előnye, hogy a cradle-chain energialánc ugyanolyan áron kapható, mint a standard anyagból készült energialáncok. Az új termékpaletta öt sorozatban és 28 típusban érhető el raktárról.

Kiselejtezett energialáncból újrahasznosított alapanyag

A cradle-chain energialáncban többek között a chainge újrahasznosítási programból származó újrahasznosított anyagokat használják fel. A program részeként az igus 2019 óta gyűjti be ügyfeleitől a használt energialáncokat, hogy azok ne váljanak ipari hulladékká. A szolgáltatás az igus energialáncokra és a más gyártóktól származó láncokra is vonatkozik. Eddig 13 országban több, mint 32 tonna alapanyagot gyűjtöttek össze. 2022-re az igus azt a célt tűzte ki maga elé, hogy ezt a mennyiséget összesen 500 tonnára növeli. Az anyagot típus szerint leválogatják, tisztítják és az eredeti anyagminőségre dolgozzák fel. Ez egy kémiai analízis és az összetétel finomhangolása segítségével lehetséges – ebben a folyamatban optimalizálják az anyagot a kívánt tulajdonságokra, és ez eredményezi az állandó termékminőséget. Az igumid CG újrafeldolgozott alapanyagot használják az újrahasznosított cradle-chain készítéséhez – a kopási viselkedés, a stabilitás vagy a hajlítási kifáradás tekintetében bekövetkező minőségromlás nélkül.

Fenntartható nyersanyagciklus – 28%-kal kevesebb CO2-dal

Az újrahasznosított anyagokból készült új e-chain energialánc termékcsaláddal az igus még inkább hozzájárul az erőforrások megőrzéséhez és a körforgásos gazdaság előmozdításához. A Környezetvédelmi Terméknyilatkozat értelmében ez a fenntartható nyersanyagciklus 28%-kal csökkenti a CO2-kibocsátást is. Jörg Ottersbach szerint: „Nem csak a termékek első használatára kell összpontosítani, hanem a nyersanyagok újrafelhasználására is. A cradle-to-cradle (bölcsőtől bölcsőig) ciklus rengeteg lehetőséget tartogat, ezért arra törekszünk, hogy a lehető legtöbb nyersanyagot és kiselejtezett terméket újra feldolgozzuk, hogy az értékes erőforrásokat ne pazarló módon, hanem bölcsen, a lehető legtovább használjuk.”

The post Újrahasznosított energialánc appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Felügyeleti rendszer robotos energialáncokhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/12/toresfelugyeleti-rendszer-igus/ Mon, 12 Sep 2022 06:00:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21856 Az új i.Sense TR.B érzékelő lehetővé teszi a triflex R energialáncok állapotfelügyeletét háromdimenziós alkalmazásokban A robotok régóta az ipari gyártás számos területének szerves részét képezik – feladatkörük a digitalizáció nyomán pedig folyamatosan bővül. Legyen szó hegesztésről, festésről, forrasztásról vagy raklapozásról, az ipari robotok dinamikusan működnek. Egy rugalmas 3D energialánc, mint például az igus triflex R, […]

The post Felügyeleti rendszer robotos energialáncokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új i.Sense TR.B érzékelő lehetővé teszi a triflex R energialáncok állapotfelügyeletét háromdimenziós alkalmazásokban

A robotok régóta az ipari gyártás számos területének szerves részét képezik – feladatkörük a digitalizáció nyomán pedig folyamatosan bővül. Legyen szó hegesztésről, festésről, forrasztásról vagy raklapozásról, az ipari robotok dinamikusan működnek. Egy rugalmas 3D energialánc, mint például az igus triflex R, lehetővé teszi a robotkábelek biztonságos vezetését. Az extrém terhelések miatti potenciális lánctörések időben történő észlelésének és a nem tervezett géphibák elkerülésének megelőzésére az igus a 2022-es „automatica“ kiállításon mutatja be az i.Sense TR.B-t, a világ első törésfelügyeleti rendszerét 3D energialáncokhoz.

Növelni az anyagok energiahatékony felhasználását, a hazai termeléssel kompenzálni az ellátási problémákat és csökkenteni a munkaerőhiányból adódó gondokat: a világ vezető kereskedelmi vására, az „automatica“, trendfigyelése alapján ezek a vezető okok annak hátterében, hogy miért fontosak az ipari robotok a német gazdaság számára. Ugyanakkor, egy ipari robot megbízható működésének legfontosabb tényezője: a biztonságos kábelvezetés. A robotkábeleknek ki kell bírniuk számos hajlítási ciklust, valamint a csavarásból és feszítésből eredő terheléseket. Az igus a triflex R-rel olyan, kifejezetten ipari robotokhoz alkalmazható, meghatározott hajlítási sugarú, lekerekített energialáncot fejlesztett ki, mely védi a kábeleket még dinamikus forgómozgások során is. Hiszen a lánctörés katasztrofális következményekkel járhat: az állásidő, a gyártás fennakadása és a késés a szállításban időt és pénzt emészt fel. Az igus, a motion plastics megoldások specialistája, egy új, költséghatékony megoldást fejlesztett ki, mellyel a lánc törése pillanatok alatt megállapítható, így a költséges következmények is elkerülhetőek: i.Sense TR.B – valós idejű törésfelügyeleti rendszer háromdimenziós triflex R energialáncokhoz.

Intelligens, valós idejű állapotfelügyelet – 3D alkalmazásokhoz is

Az i.Sense TR.B-vel az igus bevált smart plastics i.Sense törésfelügyelete immár dinamikus, háromdimenziós alkalmazások esetében is lehetséges. Ügyfeleink így mindössze néhány száz eurós befektetéssel növelhetik robotrendszereik biztonságát. Az i.Sense TR.B érzékelő közvetlenül kapcsolódik az ügyfél PLC vezérléséhez – további szoftverköltségek nélkül. Ha egy láncszem eltörik, a rendszer érzékeli a láncba szerelt kötél hosszának változását, és ennek megfelelően digitális jelet küld a rendszervezérlőnek. Az azonnali törésérzékelés azonnali karbantartási intézkedéseket tesz lehetővé, és így, az egyes láncszemek szakadása esetén, elkerülhetővé válnak a nem tervezett leállások és a teljes meghibásodás.

„Különösen az olyan alkalmazásokban, mint a rendkívül nagy termelékenységű autóipari gyártósorok, az állásidő akár több 100 000 eurós pluszköltséget is okozhat. Az ipari robotok energiaellátó rendszerének valós idejű állapotfelügyelete jelentős hozzáadott értéket kínál a felhasználóknak”

– magyarázza Richard Habering, az igus smart plastics üzletágának vezetője.

Fenntartható karbantartás smart plastics termékekkel

Az iparág legnagyobb tesztlaboratóriumában végzett számos tesztsorozat segítségével az igus folyamatosan fejleszti termékei minőségét és tartósságát. A rugalmas, nagy húzóerők elnyelésére képes triflex R 3D lánc és az i.Sense TR.B érzékelő kombinációja lehetővé teszi a robotkábelek biztonságos vezetését és védelmét – és ezáltal jelentősen megnöveli azok élettartamát. A TR.B érzékelő segítségével végzett állapotfüggő karbantartás fenntarthatóbbá is teszi a karbantartást, mivel így elkerülhető a szükségtelen vagy idő előtti termékcsere. Ha pedig láncszakadás következik be, az érzékelő a rendszer megfelelő vészleállítása után újra felhasználható.

The post Felügyeleti rendszer robotos energialáncokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A „Transformer“ rendezvényterem nyerte el a 2022-es arany vector díjat https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/04/vector-dij-magyar-ceg/ Thu, 04 Aug 2022 05:30:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21314 Egy magyar cég, a Gépbér Színpad, nyerte el az első díjat az energialáncokkal automatizált rendezvényterem megvalósításáért Az akusztikus falak szinte varázsütésre mozognak. Az üléssorok úgy emelkednek ki lépésről lépésre a padlóból, mintha csak filmen látnánk. A magyar Gépbér Színpad által tervezett, egy gombnyomásra átalakuló nézőtér nyerte el a 2022-es arany vector díjat. A hannoveri kiállításon […]

The post A „Transformer“ rendezvényterem nyerte el a 2022-es arany vector díjat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy magyar cég, a Gépbér Színpad, nyerte el az első díjat az energialáncokkal automatizált rendezvényterem megvalósításáért

Az akusztikus falak szinte varázsütésre mozognak. Az üléssorok úgy emelkednek ki lépésről lépésre a padlóból, mintha csak filmen látnánk. A magyar Gépbér Színpad által tervezett, egy gombnyomásra átalakuló nézőtér nyerte el a 2022-es arany vector díjat. A hannoveri kiállításon összegyűlt zsűri a többfunkciós csarnokot az elmúlt két év leglátványosabb energialánc-alkalmazásának nevezte – a 36 országból érkezett 233 pályázat közül.

Lehetséges, hogy a Gépbér Színpad mérnökei Transformers rajongók. A budapesti Hungexpo Kongresszusi és Kiállítási Központban található új, multifunkcionális rendezvényterem ugyanis erősen hasonlít azoknak a science fiction robotoknak a képességeire, amelyek pillanatok alatt teherautókká vagy személygépkocsikká alakulnak át. Az átalakulásra képes nézőtérben 43 mobil platform kapott helyet, több mint 2000 férőhellyel. A szinkronúszókhoz hasonlóan, az 1800 m2-nyi üléssorok pár perc alatt állnak össze különböző formációkba – mindez egy elektromechanikai emelőszerkezetnek köszönhető, melyet a chainflex termékcsalád 3400-as sorozatú energialáncaival, valamint energia- és adatkábeleivel szereltek fel. Gombnyomásra alakul át nyílt üléssorokká, emelkedő mozi nézőtérré vagy zenekari árokkal rendelkező színpaddá. Ez az automatizálási megoldás lehetővé teszi több nagyszabású esemény azonos napon történő lebonyolítását, minimális erőfeszítéssel.

A Gépbér Színpad mérnöki megoldása nem csak a rendezvényhelyszín üzemeltetőjét nyűgözte le. A magyar cég teljesítménye meggyőzte a 2022-es vector díj zsűrijét is, hogy nekik ítéljék az igus által két évente a világ leglenyűgözőbb energialáncos alkalmazásának felajánlott díjat. A „Transformer“ nézőtér kivívta a média, az ipar és a kutatás területét képviselő zsűritagok elismerését is, maga mögé utasítva 36 országból beérkezett 232 pályázatot. A Gépbér Színpad a Hannover Messe-én megtartott díjátadón vehette át a 2022-es arany vector díjat és az ezzel járó 5000 euró értékű pénzjutalmat. „Ez az alkalmazás kiváló példája annak, hogyan alkalmazhatók az energialáncok az innovatív automatizálási megoldások megvalósításában“ – nyilatkozta Michael Blass, az igus energialánc-rendszerek CEO-ja. “Nagyon boldogok vagyunk, hogy idén a szenzációs visszatérését ünneplő Hannover Messe-én adhattuk át a díjat.”

Egy futballstadion gyepének világítási rendszere – A Rhenac GreenTec AG nyerte a 2022-es ezüst vektor díjat

Nem az átalakuló rendezvényhelyszín volt az egyetlen izgalmas alkalmazás. A 2022-es ezüst vektor díjat és a 2500 eurós pénzdíjat a Rhenac GreenTec AG vehette át. A Bonnhoz közeli hennefi cég gigantikus gyepvilágítási rendszert épített ki a gelsenkircheni Veltins Aréna számára. A létesítmény egy nagy YZ-robotból áll, amely két sínen mozog fel és le a futballpálya szélén. A gantry alján lámpák találhatóak, melyek a gyep növekedéséhez szükséges LED fényt szolgáltatják. A kültéri rendszer energia- és adatkábeleinek UV-sugárzással, esővel és hőmérséklet-ingadozásokkal szembeni védelme érdekében a mérnökök igus 5050RHD energialáncokat alkalmaztak a portál mozgatásához. Az e-spool rendszer – a csúszógyűrű nélkül működő kábeldob alternatíva – a függőleges lámpatartó beállítására is szolgál.

A világ egyik leghosszabb energialánca – a bronz Indiába kerül

Indiában, a Pandzsáb államban található Banawala faluban, a Talwandi Sabo Power Limited szénalapú hőerőművet épített, amelynek teljesítménye 1980 MW. Ezen kívül egy hatalmas kotrógépet is terveztek, amely kitermeli a szenet, és szállítószalagokon juttatja el a kazánhoz. A világ egyik leghosszabb energialánc-rendszerével felszerelt sínrendszer mentén halad. A tápvezetékek 700 méteren keresztül haladnak a folyamatos kotró mellett – egy nagy teherbírású igus 5050RHD sorozatú görgős energialáncon belül, amely megvédi őket a szálló széntől. A zsűri bronz vector díjjal és 1000 eurós pénzdíjjal ismerte el a pályázatot.

Gazdaságos öntözőrendszer – a Dercks Gartenbau GmbH kapja a zöld vectort

Virágcserepek ezreit öntözni kézzel? A Dercks Gartenbau GmbH szerint ez túl sok időbe és pénzbe kerülne. Így a németországi gelderni székhelyű cég kifejlesztett egy automata öntözőkocsit. Percenként 18 méteres sebességgel halad egy sínen, és két, 45 méteres fesztávú gémjét használja a növények vízzel és oldott tápanyagokkal való ellátására. A megvezetéshez a mérnökök a 3500-as sorozatú igus energialáncokat alkalmazták. A rendszer olyan precíz, hogy körülbelül 60%-kal kevesebb vizet használ fel, mint a hagyományos öntözés. Ezzel az alkalmazással nyerte el a Dercks Gartenbau GmbH a fenntartható projektekért járó zöld vector díjat és az 1000 eurós pénzdíjat.

A versenyről, a díjátadó ünnepségről valamint a beérkezett pályázatokról bővebben itt olvashat: https://www.igus.hu/info/vector-award.

The post A „Transformer“ rendezvényterem nyerte el a 2022-es arany vector díjat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mobilitás műanyag hulladékból https://www.muszaki-magazin.hu/2022/07/11/mobilitas-muanyag-hulladekbol/ Mon, 11 Jul 2022 05:36:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21030 A 2022-es Hannover Messe kiállításon az igus bemutatta a világ első újrahasznosított műanyagból készült kerékpárját: egy karbantartást nem igénylő, kenésmentes városi kerékpárt.  Az igus és a holland kerékpárgyártó, az mtrl, első együttműködésének eredménye bármilyen időjárásnak ellenáll. A kerékcsapágyak golyóscsapágyai, a nyeregcső siklócsapágyai, a fékkarok, a pedálok és a teljes sebességváltó az igus® nagy teljesítményű műanyagaiból […]

The post Mobilitás műanyag hulladékból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 2022-es Hannover Messe kiállításon az igus bemutatta a világ első újrahasznosított műanyagból készült kerékpárját: egy karbantartást nem igénylő, kenésmentes városi kerékpárt. 

Az igus és a holland kerékpárgyártó, az mtrl, első együttműködésének eredménye bármilyen időjárásnak ellenáll. A kerékcsapágyak golyóscsapágyai, a nyeregcső siklócsapágyai, a fékkarok, a pedálok és a teljes sebességváltó az igus® nagy teljesítményű műanyagaiból készülnek.

igus:bike – Az új városi kerékpár platform

„Szeretnénk a kerékpáripar számára lehetővé tenni, hogy műanyag kerékpárokat gyártson. Ebből az ötletből született meg az igus.bike platform. A platform lehetővé teszi a kerékpárgyártók és a műanyag alkatrészek beszállítóinak találkozását. Már van partneri kapcsolatunk egy műanyagot újrahasznosító és granulátummá feldolgozó céggel”.

-mondta el Karasz Krisztián műszaki tanácsadó.

Az mtrl városi kerékpárja az első műanyagból készült bicikli. Az ára várhatóan körülbelül 1200 euró lesz, és Németországban legkorábban 2023 nyarától lesz elérhető. „15 évig álmodoztunk egy teljesen műanyagból készült, kenés- és rozsdamentes kerékpárról, melyet később az újrahasznosítással egészítettünk ki. Az első termék és az igus:bike platform segítségével szeretnénk egy más típusú kerékpárgyártást elősegíteni, illetve, a jövőben más alkatrészeket is szállítani, mint például kerékcsapágyak, alsó konzolok, fogaskerekek és lánckerekek, mind műanyagból”.

The post Mobilitás műanyag hulladékból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fém ki, műanyag be: az igus új tribológiai siklócsapágyakat mutat be közepes terhelési tartományhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2022/07/07/muanyag-fem-igus-tribiologiai/ Thu, 07 Jul 2022 05:00:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21009 Az iglidur M210 és M260 kenés- és karbantartás-mentessé teszi az építőipari és mezőgazdasági gépek csapágyazását Az igus kibővíti iglidur tribológiai siklócsapágyainak választékát speciális terhelésű alkalmazásokhoz. Az iglidur M210 és M260 anyagok újak a kínálatban. Lehetővé teszik a gyors átállást a vastagfalú fém csapágyakról a műanyag csapágyakra, szerkezeti változtatások nélkül. A változtatás előnye, hogy a csapágyazási […]

The post Fém ki, műanyag be: az igus új tribológiai siklócsapágyakat mutat be közepes terhelési tartományhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az iglidur M210 és M260 kenés- és karbantartás-mentessé teszi az építőipari és mezőgazdasági gépek csapágyazását

Az igus kibővíti iglidur tribológiai siklócsapágyainak választékát speciális terhelésű alkalmazásokhoz. Az iglidur M210 és M260 anyagok újak a kínálatban. Lehetővé teszik a gyors átállást a vastagfalú fém csapágyakról a műanyag csapágyakra, szerkezeti változtatások nélkül. A változtatás előnye, hogy a csapágyazási pontok így már nem igényelnek kenést, és szinte karbantartásmentesek lesznek. Jelentős idő- és költségmegtakarítást jelent ez, különösen zord körülmények között az építőipari, mezőgazdasági és kommunális gépek mindennapos üzemeltetése során.

Az új iglidur M210 és M260 polimer siklócsapágyak falvastagsága akár 5 mm, belső átmérőjük pedig 20, 25, 30, 40, 50 és 60 mm. Különösen alkalmasak a közepes, 20 N/mm-nél nagyobb terheléssel járó forgó alkalmazásokhoz, amelyeknél a vastagfalú fém perselyek cseréje szerkezeti átalakítás nélkül megvalósítható- például olyan mezőgazdasági, építőipari és kommunális gépek esetében, melyek napi szinten kedvezőtlen körülmények között dolgoznak. Az anyagok között van némi eltérés, mely a különböző tengelyekkel együttes használatban látszik igazán. Az M260 például kiemelkedő kopási jellemzőket mutat St37 acéltengelyen.

Kevesebb karbantartás és tisztítás, környezettudatosabb működés

A fémről a polimer csapágyakra való átállás jelentős költség- és időmegtakarítást jelent, különösen a sok csapágyazási ponttal rendelkező gépeknél és járműveknél, mivel már nincs szükség kenésre. Az M210 és M260 tribológiai siklócsapágyak önkenőek. A szilárd kenőanyagok alacsony súrlódást és száraz működést biztosítanak. Ez jelentősen csökkenti a tisztítási ráfordítást. Hiszen kenőanyagok nélkül a szennyeződésnek és a pornak esélye sincs megtapadni. További előny: Mivel nem kerül kenőanyag a környezetbe, ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy hozzájáruljanak a környezet védelméhez. Ezenkívül a gépek és rendszerek energiafogyasztása csökken, mivel a műanyag csapágyak könnyebbek, mint a fém csapágyak.

Robusztus és könnyű egyszerre

Az iglidur M210 és M260 siklócsapágyak megfelelő robusztusságának biztosítása érdekében az igus anyagszakértői szálakkal és töltőanyagokkal dolgoznak. Ezek a komponensek megerősítik az anyagokat, így azok akár 40 MPa-ig terjedő nagy felületi nyomásnak és élterhelésnek is ellenállnak még folyamatos terhelés mellett is – akár szélsőséges, -100°C és +140°C közötti hőmérsékleten is. Saját igus laboratóriumunkban végzett tesztek azt bizonyítják, hogy a polimer csapágyakon több ezer ciklus után is csak kismértékű kopás látható a forgó mozgások során közepes terhelés mellett.

„Erre a célra a kültéri homlokrakodó tesztállomást használjuk. A standard teszteken kívül az alkalmazás tesztek is elengedhetetlenek az anyagfejlesztésben,”

– magyarázza Stefan Loockmann-Rittich, az igus iglidur siklócsapágyak üzletági vezetője.

“Minden teszteredmény bekerül az iglidur online konfigurátor alkalmazásokba, melyekkel a megadott specifikációk mellett pontosan kiszámítható az M210 és M260 élettartama.”

The post Fém ki, műanyag be: az igus új tribológiai siklócsapágyakat mutat be közepes terhelési tartományhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az igus dugaszolható energialáncával 80% szerelési idő takarítható meg https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/13/igus-readychain-csatlakoztathato/ Mon, 13 Jun 2022 05:00:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20684 A readychain micro-speed plug-in elven működik, így lehetővé teszi az energialánc rendszerek gyors telepítését kis beépítési helyeken is. Az igus csatlakozásra kész energialánc rendszere, a readychain speed segítségével a készre szerelt energialánc rendszerek pillanatok alatt, szerszámok használata nélkül beépíthetők. Ezáltal a beépítési munkálatok átfutási ideje, valamint az ezzel járó állásidő és karbantartási idő minimálisra csökkenthető. […]

The post Az igus dugaszolható energialáncával 80% szerelési idő takarítható meg appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A readychain micro-speed plug-in elven működik, így lehetővé teszi az energialánc rendszerek gyors telepítését kis beépítési helyeken is.

Az igus csatlakozásra kész energialánc rendszere, a readychain speed segítségével a készre szerelt energialánc rendszerek pillanatok alatt, szerszámok használata nélkül beépíthetők. Ezáltal a beépítési munkálatok átfutási ideje, valamint az ezzel járó állásidő és karbantartási idő minimálisra csökkenthető. Így a beépítésre kész energialánc rendszerrel 80% szerelési idő takarítható meg. Az új readychain micro-speed kifejezetten kisméretű alkalmazásokhoz és beépítési helyekre is megfelelő.

Nem számít, hogy melyik iparág, ország vagy cég: a vezetékek meghibásodásából adódó gépleállás, az ezzel járó állásidő és költségek jelentősek lehetnek. A cégeknek pár perces kiesés is több ezer euróba kerülhet. Ilyen esetekben a csatlakozásra kész igus readychain speed segítségével az energialánc rendszer gyorsan és egyszerűen cserélhető, a gép pedig azonnal újra üzembe helyezhető.  Különösen szűk beépítési helyekre mostantól az igus a readychain micro-speed változatot kínálja.

A vezetékek olyan gyorsan cserélhetők mint egy laptop hálózati kábele

Az igus az új readychain micro-speeddel bővítette energialánc megoldásainak portfólióját. Mindössze 20 mm-es szélességének és belső magasságának köszönhetően a rendszer különösen alkalmas olyan alkalmazási területeken, ahol kevés hely áll rendelkezésre, például szerszámgépek ajtózsanérjaihoz. A readychain micro-speeddel a vezetékek kábelcsere előtti leválasztásához nem szükségesek szerszámok. Mivel a csatlakozók az energialáncba vannak integrálva, és a kábelek mindkét oldalon eleve be vannak kötve. Az egész szerelvényt úgy tervezték, hogy egyben csatlakoztatható legyen. Az ellendarab egy dugaszolóaljzattal ellátott kiegészítő ház, melyet peremes csatlakozással lehet a gépházra illeszteni. A plug-in kialakításnak köszönhetően az energialánc cseréje olyan egyszerű, mintha egy laptop hálózati kábelét kellene cserélni – szerszámok, know-how és technikusok nélkül megoldható. Ezt a feladatot bárki, aggodalom nélkül elvégezheti. Markus Hüffel, az igus readychain termékmenedzsere kiemeli:

„A rugalmas megoldásnak köszönhetően meghibásodás esetén gyorsabban reagálhatunk, így az állásidő töredékére csökkenthető. Mindezt kis befektetéssel.”

Testreszabott rendszer egyedi megoldásokhoz

A readychain micro-speed pontosan az alkalmazásukra szabott interfészmegoldást kínál az ügyfeleknek. Szinte szabadon konfigurálható, és a nagyméretű readychain speedhez hasonlóan az igus chainflex kábelek széles skálájával kombinálható – beleértve a táp-, BUS-, Ethernet- és száloptikai kábeleket is. Az energialáncnak köszönhetően a kábelek védettek a mechanikus sérülésektől. „A szükséges dugók, házak és csatlakozók egyedileg tervezhetők” – hangsúlyozza Hüffel. „Így a vásárló mindent egy helyről tud beszerezni, és minden energialánc személyre szabott termékké válik.”

The post Az igus dugaszolható energialáncával 80% szerelési idő takarítható meg appeared first on Műszaki Magazin.

]]>