The post Hibrid megoldások a felhőtlen és felhős igényekhez appeared first on Műszaki Magazin.
]]>Ezért a cégeknek olyan megoldásokra van szükségük, amelyek megfelelően támogatják ezeket a hibrid megközelítéseket. A SUSE szakértői a fejlett konténerfelügyeleti eszközöket javasolják erre a célra, amelyekkel a vállalatok egyszerűen kezelhetik a konténerizált felhőnatív szolgáltatásokat a felhőben és a helyszínen egyaránt.
A versenyképesség megőrzéséhez napjainkban elengedhetetlen, hogy egy vállalat képes legyen alkalmazásokat telepíteni, kezelni és fejleszteni. A TechTarget Enterprise Strategy Group friss kutatása szerint ugyanis a szervezetek nagy részénél a bevétel legalább 30 százaléka közvetlenül a saját fejlesztésű alkalmazásokhoz köthető.
Ezekhez a feladatokhoz egyre szélesebb körben vesznek igénybe felhőalapú technológiákat és felhőnatív fejlesztési architektúrákat, mivel ezek biztosítják a legjobb és legrugalmasabb lehetőségeket. A fent említett felmérés alapján 2022-ben a szervezetek 71 százaléka használt felhőnatív alkalmazásokat, míg ez a szám az előző évben még csupán 60 százalék volt. A tendencia várhatóan a jövőben is folytatódik, ugyanis a válaszadók további 25 százaléka érdeklődik a felhőnatív alkalmazások iránt, vagy már tervez is igénybe venni ilyeneket a következő egy éven belül.
A növekvő adoptációs tendencia azonban tovább nehezíti az IT-részlegek feladatait a szervezeteknél, mivel még több rendszert kell felügyelniük, mint eddig, és az új fejlesztési megközelítéseket is támogatniuk kell. A felhőszolgáltatók az infrastruktúraszolgáltatásaik (IaaS) bővítésével igyekeznek támogatni a vállalatokat, hogy azok a fejlesztések során egyszerűbben tudjanak igénybe venni új erőforrásokat, amikor csak szükségük van rá. Ez természetesen hasznos, azonban nem kínál megfelelő megoldást az IT-környezetek felügyeletével és üzemeltetésével kapcsolatos kihívásokra. A házon belül fejlesztett szoftvereket ugyanis nem csupán a felhőben használják, hanem a saját adatközpontokban és kolokációs központokban is, így továbbra is több környezetet kell menedzselni.
Bár a szervezetek túlnyomó többsége (71%) használ felhőalapú alkalmazásokat, mégis mindössze kevesebb mint felük (46%) követi a „cloud first” megközelítést. Vagyis a vállalatok nem egész 50 százaléka használja elsődlegesen a felhőnatív megoldásokat, mielőtt más alternatívákat is felfedezne.
De még a kifejezetten „felhőnatívnak” tekintett szolgáltatások közül sem mindet telepítik közvetlenül a nyilvános felhőbe. A válaszadók 30 százaléka stratégiája értelmében olyan alkalmazásokat telepít a saját adatközpontjába, amelyek korábban a nyilvános felhőben voltak. 36 százalék pedig mikroszolgáltatásokat használ, hogy olyan felhőnatív alkalmazásokat fejleszthessen, amelyek az adatközpontban is egyszerűen futtathatók.
Ezért a szervezeteknek olyan megoldásokra van szükségük az adatközpontokban, amelyek képesek kezelni a felhőnatív, konténerizált szolgáltatásokat, de közben nem teszik még bonyolultabbá az infrastruktúrát és ezzel együtt az IT-részlegek feladatait. Ehhez ideális támogatást nyújt például a SUSE Rancher Prime, amellyel a vállalatok az adatközpontokban, a felhőben és az edge környezetekben is egyszerűen kezelhetik a Kubernetes konténerfelügyeleti eszközt, valamint a konténereket és a bennük futó szolgáltatásokat.
A szoftver a fejlesztő és üzemeltető csapatok számra egyaránt lehetővé teszi, hogy egyszerűen menedzseljenek akár több Kubernetes-klasztert. Az eszköz egy platformon összesíti a Kubernetes számos funkcióját, így egységes megoldásként szolgál a konténerizált alkalmazások létrehozásához, telepítéséhez, futtatásához, kezeléséhez és méretezéséhez, beleértve a csomagolást, a naplózást, a monitorozást és a CI/CD módszertan (Continuous Integration/Continuous Deployment, vagyis folyamatos integráció/folyamatos telepítés) követését.
A Rancher Prime továbbá segíti a szervezeteket a konténerizált alkalmazásaik biztonságának megőrzésében, illetve az üzemeltetési és biztonsági kihívások elhárításában. Ehhez olyan funkciókat biztosít, mint a hozzáférések szerepköralapú vezérlése, illetve a hálózati irányelvek és pod biztonsági irányelvek (PSP) kialakítása és betartatása, amelyek korlátozzák a hozzáférést a bizalmas erőforrásokhoz, valamint védelmet nyújtanak a potenciális fenyegetések ellen.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Hibrid megoldások a felhőtlen és felhős igényekhez appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Növekvő igény a méréstechnikai oktatásokra és nyílt napokra appeared first on Műszaki Magazin.
]]>Ezen stratégiai törekvés részeként 2023. május 30-án a BME gépgyártástechnológia tanszék hallgatói a gyártási méréstechnika tárgy keretében egy tematikus napon vehettek részt a ZEISS Ipari Méréstechnika budaörsi irodájához tartozó ZEISS Quality Excellence Center-ben.
A hallgatókat köszöntve Farkas Gergő, a mérőszoba vezetője átfogó elméleti tájékoztatást adott a ZEISS csoportról, a ZEISS Ipari Méréstechnika felépítéséről, termékeiről, szolgáltatásairól, a fejlesztési irányokról, és a legújabb mérőberendezésekről. Majd az egyes területekért felelős alkalmazástechnikai mérnökök tartottak gyakorlati bemutatót az érdeklődő hallgatóknak.
Virág Viktor, a piacon az egyik legpontosabb koordináta mérőgépen, a ZEISS PRISMO fortis -on mutatta be fogazatok mérését, mert ezen munkadarabok mérése kifejezetten nagy pontosságot igényel. Itt a forgatóasztallal történő mérés előnyei mellett a hallgatók megismerkedhettek az említett gép sokszínűségével is, hiszen a ZEISS Quality Excellence Center-ben már elérhető többek között a ROTOS (felületi érdességmérő fej), valamint a LineScan (lézervonal szenzor) is.
Csala Tas, a Magyarországon egyedülálló ZEISS EVO 25 elektronmikroszkóppal tartott bemutatója során az eszköz különlegességéhez képest rendkívül széles felhasználhatóságára, valamint a fejlett szoftverfunkciókra helyezte a hangsúlyt. Például a nagymértékben automatizálható tisztaságvizsgálatra, vagy a mintadarab kémiai összetevőinek feltérképezésére. Bemutatta továbbá egy gyors fémtechnológiai hibaanalízis folyamatát, ahol látható volt az elektronmikroszkópia legalapvetőbb előnye, a nanométeres tartományban is tökéletes képalkotás.
Laczkó János, a ZEISS BOSELLO MAX röntgengépen belső hibák vizsgálatát (légzárványok, repedések, stb.) végezte el. Kiemelendő, hogy 1 termék vizsgálata néhány másodperc alatt meg tud történni, ezáltal rendkívül gyorsan ki lehet szűrni a selejt termékeket akár automatikusan is, illetve robot is képes a termékek be- és kivételére, így teljesen automatizálható a mérési folyamat.
A METROTOM 6 Scout 3D CT mérőberendezésen szintén belső hibák vizsgálata volt a fókuszban. Kiemelt figyelem itt a belső hibák néhány paraméterére volt fókuszálva, pl.: a légzárványok térfogata, átmérője, külső felülettől való távolságuk, majd ezen paraméterek színtérképes megjelenítése a jegyzőkönyvben.
“Az edukáció és a méréstechnika tudatosítása mellett, a ZEISS stratégiája kiemelten kezeli az egyetemi hallgatók tájékoztatását, a szakemberképzést. Az ilyen és ehhez hasonló nyílt napok mellett megnövekedett az igény a – már az iparágban dolgozó – szakemberek továbbképzése iránt is. Partnereinknél megfigyelhető az oktatásba történő beruházási kedv, a munkavállalók tudásszintjének emelése, amely -mint tudjuk- hosszú távú tudatos fejlesztés eredménye. Erre az igényre reagálva alkottuk meg az oktatási csomagok termékünket, amellyel az ügyfelek részére egy pontosan kidolgozott, komplex szakmai terv érhető el, így a cégek részére látható, hogy a munkavállalók tudásszintjének megfelelő képzéseket milyen sorrendben ajánlott elvégezni”
– említette Farkas Gergő a rendezvény kapcsán.
További információért a sajtóközleménnyel, az oktatási csomagokkal vagy az eseménnyel kapcsolatban látogassa meg honlapunkat vagy keresse a ZEISS Ipari Méréstechnika marketing részlegén a kapcsolattartót:
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Növekvő igény a méréstechnikai oktatásokra és nyílt napokra appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Teret adunk a növekedésnek appeared first on Műszaki Magazin.
]]>A nemzetközi műanyagfeldolgozó, a Röchling Industrial csehországi telephelyét Planá nad Lužnicíből Táborba helyezi át. Az előzőtől mintegy 10 kilométerre északra fekvő városba való költözés azért szükséges, hogy a vállalat teljesíteni tudja a kapacitásbővítés és a hőre lágyuló műanyagok termékkínálata terén kitűzött ambiciózus növekedési célokat Közép- és Kelet-Európában.
Az egykori Röchling Engineering Plastics, s.r.o. 2003 óta a Röchling Industrial nemzetközi cégcsoport műanyagfeldolgozó vállalata Csehországban, Planá nad Lužnicíben. Az üzemben kiváló minőségű extrudált lemezek és hegesztőhuzalok készülnek polietilénből (PE-HD) és polipropilénből (PP). A cseh SILON AG műanyag részlegének 2003-as átvétele után a cég jelentős fejlődésen ment át és növelni tudta piaci pozícióját Kelet- és Közép-Európában. A termelés és a logisztika mellett értékesítési iroda is működik, mely a Röchling Industrial hőre lágyuló műanyagainak kereskedelmi tevékenységéért felel a régióban.
A vállalat mintegy 100 munkatársával együtt áthelyezi telephelyét Planá nad Lužnicíből Táborba.
„A közeli Táborba való költözés lehetőséget teremt arra, hogy jelentősen bővítsük termelési kapacitásunkat, és ezzel egyidejűleg szakképzett munkatársainkat is magunkkal vigyük. Ennek köszönhetően a kelet-közép-európai ügyfeleinknek még könnyebb hozzáférést tudunk biztosítani széles termékválasztékunkhoz, a megszokott kiváló kiszolgálás mellett”
– nyilatkozta Franz Lübbers, a Röchling Industrial vezérigazgatója. A telephelyváltással a vállalat neve is Röchling Industrial Tábor s.r.o.-ra változik.
7 000 négyzetméteres gyártóterületen és közel 6000 négyzetméteres raktárterületen magas minőségű, ipari felhasználásra szánt, hőre lágyuló műanyag termékek készülnek és kerülnek raktározásra, hogy rövid szállítási idővel elérhetőek legyenek készletről.
A kibővített gyártó létesítmények mellett a vállalat egy több mint 1 200 négyzetméteres alapterületű adminisztratív épülettel is rendelkezik majd.
„Új épületünk megfelel napjaink elvárásainak és a legkorszerűbb technológiával van felszerelve. Szeminárium- és tárgyalótermeket is tervezünk, amelyekben fogadhatjuk partnereinket és közös asztal mellet beszélgethetünk velük termékeink alkalmazásáról az egyes iparágakban”
– magyarázta Jaroslav Bílek, a cégcsoport régiós marketing- és értékesítési igazgatója.
A költözés nemcsak a vállalat ügyfelei számára előnyös, hanem saját dolgozóinak is modern munkahelyet kínál a menedzsment és a termelés területén. A jövőre vonatkozóan tervezett növekedés megvalósításának érdekében a vállalat képzett szakembereket keres.
„Az ipari-műszaki területen van szükségünk képzett munkaerőre, elsősorban magas minőségű félkész termékeink gyártásához”
– nyilatkozta Jiří Málek, a kereskedelemért és gyártásért felelős igazgató.
„Nagyon örülök, hogy a költözéssel a jövőbeni lehetséges munkatársak számára is vonzóbbá válhatunk és a kedvező elhelyezkedésnek köszönhetően könnyebben megközelíthetőek leszünk”
– emelte ki Málek. Ha felkeltettük érdeklődését és kíváncsi a karrierrel kapcsolatos lehetőségekre a Röchlingnél, a www.roechling.com/tabor megfelelő menüpontja alatt tájékozódhat ezekről. Jelentkezés ugyanitt.
The post Teret adunk a növekedésnek appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Milyen hatással van a robotika az iparágakra világszerte? appeared first on Műszaki Magazin.
]]>Az egyre növekvő vásárlói igények és a kockázatcsökkentés szükségessége miatt a jövőben a különböző szektorokban működő vállalatok nagy valószínűséggel egyre több és több automatizált megoldást fognak üzembe helyezni, annak érdekében, hogy javítani tudják üzleti tevékenységüket. Így nem meglepő, hogy egyes iparágakban a robotika már jelenleg is elterjedtnek számít, például az autó-, vagy a fémiparban, és a technológia egyre több olyan szegmensben is felbukkan, ahol korábban ezt nem is gondoltunk volna.
Pár évvel ezelőtt még szinte elképzelhetetlen lett volna az, hogy robotok különféle iparágakban az emberi dolgozók mellett, vagy velük együttműködve, közösen dolgozzanak. Mára ez a szemléletmód teljesen megváltozott, és azt látjuk, hogy a robotikát számos területen alkalmazzák automatizált megoldások létesítésére, és a jövőben szinte minden területen meg fog jelenni, ahol az csak lehetséges. A technológiát már régóta használják, és ezáltal széles körben el is terjedt a gyártóiparban, beleértve az autóipart, a fémipart és az elektronikai ipart is, így ezek a területek valószínűleg a legnagyobb felhasználói ezen megoldásoknak. Ez a trend Magyarországon is megfigyelhető, a gyártószektorban évente telepített ipari robotok száma 2014 és 2019 között 13%-al növekedett. Hazánkban az autóipar és a fémipar az ipari robotok legnagyobb fogyasztója, az ő esetükben az alkalmazások száma körülbelül 20%-al emelkedett 2014-hez képest. A robotika térnyerése ezen kívül az elektronikai iparban is megindult, 2018 és 2019 között a telepített ipari robotok száma megduplázódott. (World Robotics 2020 Report).
De miért is válik a robotika telepítése egyre általánosabbá? Az ipari robotok, és velük együtt az együttműködő robotok rengeteg olyan feladatban képesek segítséget nyújtani, amiket korábban kizárólag emberi munkaerő tudott csak elvégezni. Ide tartozik például az anyagmozgatás (azaz válogatás, csomagolás, raklapozás), a gépkezelés, az anyageltávolítás (pl.: sorjázás, csiszolás, polírozás, fúrás), és még sok más. A robotikai megoldások lehetővé tehetik a gyártók számára, hogy magas minőséget tartsanak fenn és elkerüljék a költséges termékvisszahívásokat, mindeközben a termelékenység növekedéséhez is hozzájárulnak. Továbbá az alkalmazottak munkahelyi biztonsága is növekszik, mivel a robotok átvállalják azokat a szerepeket, amelyek nem biztonságosak, vagy megoldhatók az emberek szempontjából – és mindezt folyamatos működés mellett tudják nyújtani, ami manapság igencsak értékes tényezőnek számít. A vállalatok versenyelőnyre tehetnek szert a robotok által nyújtott rugalmasságnak köszönhetően. Ezeket az előnyöket már más iparágak – például az élelmiszeripar, a kozmetikai ipar és az egészségügyi szektor – is felismerték.
Az egyre növekvő népesség ellátása okozta nehézségek, valamint a különféle vásárlói igények teljesítése mellett az élelmiszeripar számos további kihívással kell, hogy szembenézzen. A munkavállalók egészségének biztosítása, a folyamatosan szigorodó élelmiszerbiztonsági előírások, a feldolgozott élelmiszerek népszerűségének növekedése, valamint a termelés növelése és a költségek párhuzamos csökkentése mind hatással van az automatizálás fokozott iramban történő terjedésére. Ezekre a kihívásokra válasszal szolgálhat az ipari robotok telepítése, mivel a robotok lehetővé teszik az élelmiszergyártók számára, hogy gyorsabban tudjanak eleget tenni a fogyasztói elvárásoknak, valamint meg tudjanak felelni a kötelező higiéniai szabályoknak, mivel nem hordoznak és terjesztenek olyan szennyező anyagokat, amik esetleg a végtermékre kerülhetnek. Ezen felül az end-effektoroknak, például puha grippereknek és képfelismerő rendszereknek köszönhetően a törékeny és sérülékeny elemek, romlandó élelmiszerek, gyümölcsök, zöldségek kezelésére is lehetőség nyílik. Mindezek tükrében számos élelmiszeripari vállalat döntött a robotikai megoldás mellett, köztük Dánia legnagyobb fűszer- és gyógynövénytermelő vállalata, a Rosborg Food Holding is, amely gripperekkel ellátott robotokra bízza növényeik kezelését. Hogy válaszolni tudjon a növekvő keresletre, a széles termékkör által felállított különböző igényekre, valamint a szezonális ingadozásokra, a vállalat áramvonalasította automatizált gyártósorát, aminek köszönhetően javította teljesítményét, és ebből következően a befektetés is gyorsan megtérült.
Forrás: Onrobot
The post Milyen hatással van a robotika az iparágakra világszerte? appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Intelligencia a lineáris mozgatásban appeared first on Műszaki Magazin.
]]>A termelő berendezések termelékenységét, hatékonyságát, pontosságát, megbízhatóságát a gépgyártóknak folyamatosan növelniük kell. Manapság nem elegendő, ha egy gép jól és pontosan gyárt, biztosítania kell a gyártásközi ellenőrzést és dokumentálást is. A mai gépekbe jóval több mérési és ellenőrzési pont kerül beépítésre, mint régebben, és a beépített alkatrészek tudása is folyamatosan nő. Ezek a trendek az ipari automatizálással foglalkozó cégektől is új technológiák kidolgozását követelik meg.
Az SMC, a világ egyik vezető pneumatika gyártója, 60 éve folyamatosan fejleszti eszközeit. Ma már a tisztán pneumatikusan működtetett beavatkozók is sokkal több, és sokkal részletesebb információt szolgáltatnak, mint annak idején. A gyártási folyamat stabilabb, könnyebben kézben tartható, a hibakeresés pedig jelentősen egyszerűsödik az extra információ következtében. A levegő fizikai tulajdonságai azonban bizonyos értelemben behatárolják a lehetőségeket, ami miatt egyre inkább előtérbe kerülnek az elektromos működtetésű aktuátorok.
A korszerű buszos kommunikáció új lehetőségeket is teremt. Mivel a kommunikáció kétirányú és valós időben zajlik, lehetőség van a gyártási folyamat teljes komplexitású nyomon követésére. A kiadott parancsok végrehajtása valós időben követhető. A mozgásjellemzők, működési állapotok, az esetlegesen előforduló hibák lekérdezhetők. Az összegyűjtött adatok alapján a programozónak lehetősége van trendek figyelésére, és olyan programrészek megírására, amelyekre még pár évvel ezelőtt lehetőség sem volt. Például adaptív, a folyamatokhoz alkalmazkodó PLC programrészek írására, amelyek bizonyos határig jelezni tudják a kopásokból származó méreteltéréseket.
Az SMC hajtásvezérlői is ezt az utat követik, valós idejű kommunikációval olyan adatokat szolgáltatnak, amelyek lehetővé teszik a különböző Ipar 4.0 alkalmazásokhoz történő integrációt.
A JXC családba tartozó hajtásvezérlők alkalmasak PROFINET, EtherNet/IP, EtherCat, DeviceNet és I/O-Link kommunikációra.
A pozíciókat, a mozgási paramétereket, az utasításokat a folyamatirányító berendezés (PLC, PC) tárolja. A mai memóriakapacitást figyelembe véve a felvehető pozíciók száma gyakorlatilag végtelen. A PLC valós időben képes lekövetni a mozgást, ellenőrizni, hogy van-e pozíció hiba, van-e túlterhelés, és szükség szerint be is tud avatkozni. A technológia igény esetén lehetővé teszi folyamatok statisztikai kiértékelését, és a hibák bekövetkezése előtt azok előjelzését. A termelő üzemek egyre inkább elvárják, hogy a gyártósorokon előforduló, hardverre visszavezethető hibák ne okozzanak hosszútávú termeléskiesést Az I/O-Link kommunikáció esetén JXCL1 sorozatú hajtásvezérlők erre is jó megoldást biztosítanak. A hajtásvezérlő paraméterei az I/O-Link mesterbe feltölthetők és eltárolhatók. Hardver hiba esetén, a csere után a paraméterek pár tized másodperc alatt automatikusan letöltődnek a kicserélt vezérlőbe. Ezzel a technológiával az állásidő minimalizálható.
Az SMC elektromos lineáris hajtásai mechanikai kialakításukat tekintve sokfélék lehetnek. Ha a mozgás irányába ható erő kicsi és a sebesség nagy, fogazott szíjas hatást, ha az erő nagy és a sebesség kicsi golyósorsós hajtást kell alkalmazni.
A pontosság, a mértékadó terhelés iránya, nagysága és a mozgás sebessége meghatározza az alkalmazandó megtámasztást. A kiválasztás az általános csapágyazási szempontokat figyelembe véve hasonlóan történik, mint pneumatikus munkahengerek esetében. A megtámasztást biztosíthatja csúszó vezeték, golyóshüvely, vagy lineáris csapágy.
Az egyes elemek jól kombinálhatók, bonyolult többtengelyes gépegységek is megépíthetők tisztán lineáris aktuátorok felhasználásával. A kiválasztáshoz és méretezéshez az online felületről letölthető konfigurátor szoftvert érdemes használni.
Az SMC elektromos hajtásai képesek a legkorszerűbb folyamatirányító berendezésekhez csatlakozni, azokat az Ipar 4.0 követelményei szerint integrálni, ezzel kielégíteni a gyártók minőségre, pontosságra, termelékenységre és megbízhatóságra vonatkozó igényeit. Az SMC előre mutató fejlesztései hosszútávon, megbízható eszközökkel támogatják Önt céljai megvalósításában.
The post Intelligencia a lineáris mozgatásban appeared first on Műszaki Magazin.
]]>