hungary – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Stratégiai megállapodás az akkumulátoripari hulladékok feldolgozása területén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/29/metal-shredder-elte-megallapodas/ Tue, 29 Oct 2024 06:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31742 Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a tudományos kutatás-fejlesztés és innováció területein a Metal Shredder Hungary Zrt. és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kara. A közös szakmai együttműködés célja a fémtartalmú hulladékok feldolgozási lehetőségeinek felderítése és a fémek visszanyerése az elektronikai, valamint az akkumulátoripari hulladékokból. Az ELTE az ország vezető egyeteme, kiemelkedő teljesítményt nyújt a hazai felsőoktatásban […]

The post Stratégiai megállapodás az akkumulátoripari hulladékok feldolgozása területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a tudományos kutatás-fejlesztés és innováció területein a Metal Shredder Hungary Zrt. és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kara.

A közös szakmai együttműködés célja a fémtartalmú hulladékok feldolgozási lehetőségeinek felderítése és a fémek visszanyerése az elektronikai, valamint az akkumulátoripari hulladékokból.

Az ELTE az ország vezető egyeteme, kiemelkedő teljesítményt nyújt a hazai felsőoktatásban és jelentős kutatóhelynek számít. Az elmúlt években a Természettudományi Kar Magyarország elit természettudományos képzési helyévé vált, egyre fontosabb szerepet játszik a hazai innovációs ökoszisztémában, folyamatosan bővülnek a nemzetközi kapcsolatai. Az ELTE kutatóegyetem, a Természettudományi Kar kutatói hazai, európai és globális projektek aktív résztvevői, vizsgálataik a természettudományok minden területére kiterjednek. A Kar nagy múlttal és tapasztalattal rendelkezik mind az önálló kutatási projektekben, mind tudományos intézetekkel, illetve ipari kutatóhelyekkel történő együttműködésben.

Az ELTE TTK stratégiai célja az, hogy 2026-ra Közép-Európa négy legjobb természettudományi kara közé tartozzon, valamint az oktatási és K+F tevékenysége legyen mérce mind hazai, mind nemzetközi szinten. E célok eléréséhez a versenyképes oktatás, a tudományos kiválóság, a pénzügyi stabilitás, a működési hatékonyság és kompetenciák fejlesztése mellett az innováció és ipari együttműködések fejlesztése is kiemelt jelentőséggel bír. Az egyetem széles tudományos portfóliója változatos multi- és interdiszciplináris kutatásokat tesz lehetővé, a szakterületek együttműködése házon belül is különleges fejlesztéseket eredményez. Az ELTE TTK Központi Kutató és Ipari kapcsolatok Centrum Elektrokémiai anyagtudomány, energiatároló eszközök és korrózió laboratórium (EEKL) tevékenysége az elektrokémia tudományának számos területére kiterjed, magában foglalva az alap- és alkalmazott kutatásokat is. A laboratórium alkalmas különféle elektrokémiai vizsgálatok (pl. voltammetriás vizsgálatok, impedanciamérések, korróziós vizsgálatok, akkumulátortesztelés, elektroanalitikai vizsgálatok) végzésére. A kémiai szakterület és az ipari Partnerek együttműködésében fontos projektek valósultak meg, és számos szabadalom született.

A Metal Shredder Hungary Zrt. több telephellyel, nemzetközi kapcsolatokkal, ISO tanúsítványokkal és már több saját szabadalommal rendelkezik a hulladék kereskedelem, szállítás, gyűjtés, előkezelés, hasznosítás, melléktermék feldolgozás, hulladék feldolgozásával és hasznosításával kapcsolatos kutatás és fejlesztés területén. A több, mint egy évtizedes szakmai múlttal rendelkezdő, magyar tulajdonban lévő vállalat a hazai hulladékhasznosítási ipar egyik kiemelkedő szereplője. A Metal Shredder Hungary Zrt. felelősséget és elkötelezettséget vállal a környezetvédelemmel kapcsolatos előírások betartása, a környezetszennyezés megelőzése és a vállalat környezeti teljesítményének folyamatos javítása iránt.

A közös kutatási tevékenység során a felek kiemelten nagy figyelmet fordítanak az elektrokémiai módszerek kidolgozására és optimalizálására, hogy ezen eljárásokat később környezetbarát módon lehessen alkalmazni az ipari szintű feldolgozások során.

A nemzetközi világban tapasztalható kiszámíthatatlan gazdasági helyzetben kiemelten fontos feladat a természeti erőforrások optimális felhasználása, a költséghatékony gazdálkodás, a hulladékokban található értékes anyagok újrafelhasználása, újrahasznosítása, különösképpen a legkritikusabb elektronikai ipar területén.

„A Metal Shredder Hungary Zrt. kutatási és fejlesztési részlege folyamatosan azon dolgozik, hogy minél nagyobb hatékonysággal – minél kisebb környezeti terhelés mellett – „zero waste” technológiai rendszert állítson fel. Ezen a ponton kapcsolódik össze az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar, Központi Kutató és Ipari Kapcsolatok Centrum és a Metal Shredder Hungary Zrt. közös, jövőbe mutató stratégiai együttműködése. Jelen leszünk az egyetem nyilvános, a tudományt népszerűsítő rendezvényein, szakmai gyakorlati helyet biztosítunk, segítjük a Kar hallgatóit a kapcsolódó szakdolgozatok témaválasztásában és konzultációs lehetőséget is biztosítunk számukra, valamint a kutatás-fejlesztési részlegünk eddig elért eredményeit, tapasztalatait – ismeretterjesztő előadások keretén belül – megosztjuk az oktatókkal és a hallgatókkal egyaránt. Biztosak vagyunk abban, hogy a fiatalság új szellemisége és a tapasztalat találkozása, a közös innováció a fenntartható fejlődés egyik záloga. Mindannyiunk számára fontos, hogy a környezetvédelem és a versenyképesség együttesen jelenjen meg a körkörös gazdasági folyamatokban.”

mondta el beszédében Török András, a Metal Shredder Hungary Zrt. vezérigazgatója.

„Modern tudományos kutatóegyetemként fontosnak tartjuk, hogy diákjainknak naprakész tudást adjunk, és már tanulmányaik alatt megismertessük őket azokkal a valós kérdésekkel és problémákkal, amelyekben diplomájuk megszerzése után a való életben találkozni fognak. Erre kiváló lehetőséget kínálnak az olyan együttműködések, mint amilyen ma a Metal Shredder Hungary Zrt-vel elindulhat. A kémia területén ráadásul még fontosabb megmutatni a diákoknak, mennyire izgalmas, innovatív lehetőségek várhatnak rájuk, milyen fontos és hasznos karriert érhetnek el, ha a természettudományoknak ezt a manapság talán még kevésbé népszerű területét választják. Ugyanakkor az oktatás mellett bízunk abban is, hogy az a komoly, nemzetközi szinten is elismert tudás, amelyet kutató kollégáink tudnak nyújtani, számos új, innovatív, társadalmilag és gazdaságilag hasznos eredményhez járulhat majd hozzá a közös munka során.”

– emelte ki Dr. Kacskovics Imre, a Természettudományi Kar dékánja.

Az ELTE Természettudományi Kar részéről a közös szakmai munkában részt vevő Elektrokémiai anyagtudomány, energiatároló eszközök és korrózió laboratórium (EEKL) vezetője, Dr. Láng Győző professzor hozzátette, hogy a két szervezet közötti együttműködésnek vannak előzményei, és reméljük, hogy a TTK korábbi doktorandusz hallgatója, aki már a Metal Shredder Hungary Kft-nél dolgozik, az első fecske volt és további kiváló fiatalok tudják majd követni.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Stratégiai megállapodás az akkumulátoripari hulladékok feldolgozása területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elkészült a Sensirion legújabb logisztikai központja Debrecenben https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/29/sensirion-hungary-logisztika-debrecen/ Tue, 29 Oct 2024 05:00:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31735 A Sensirion, a digitális mikroszenzorok és rendszerek vezető gyártója az év elején jelentette be, hogy a Sensirion Hungary Kft. dinamikus fejlődését figyelembe véve újabb 7000 m²-rel bővíti debreceni telephelyét. Ennek megfelelően – már az első gyár építésénél sikeresen alkalmazott, ún. build to suit konstrukcióban – februárban megkezdődött az új, high-tech logisztikai központ építése. A korábbihoz […]

The post Elkészült a Sensirion legújabb logisztikai központja Debrecenben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sensirion, a digitális mikroszenzorok és rendszerek vezető gyártója az év elején jelentette be, hogy a Sensirion Hungary Kft. dinamikus fejlődését figyelembe véve újabb 7000 m²-rel bővíti debreceni telephelyét.

Ennek megfelelően – már az első gyár építésénél sikeresen alkalmazott, ún. build to suit konstrukcióban – februárban megkezdődött az új, high-tech logisztikai központ építése. A korábbihoz hasonlóan ez az ingatlanfejlesztés is – mintegy 4,5 milliárd forint összegben – a Szinorg és a Xanga cégcsoportok közös tulajdonában lévő WX Sharing Kft. befektetésével valósult meg. A beruházás első ütemében a Sensirion új hightech logisztikai központja 2024. október végére, rekordidő alatt készült el.

Az átadó ünnepségen Dr. Ábrahám László, a Sensirion Hungary Kft. ügyvezetője megköszönte a svájci anyavállalatnak, hogy támogatta a debreceni telephely fejlesztését, bővítését. Hozzátette, hogy ez az új logisztikai központ és későbbiekben a második gyártócsarnok dimenzióváltást eredményez majd a Sensirion és Debrecen életében egyaránt. Aláhúzta, hogy ahhoz, hogy az elért eredményeket helyben meg tudják őrizni, a Sensirion kiemelt törekvése a műszaki oktatás, az utánpótlás és tehetséggondozás támogatása, a szakképzési és egyetemi kapcsolatok, a STEM tevekénységek fejlesztése.

A Sensirion debreceni bővítése tovább folytatódik, a 2. ütemnek megfelelően az új gyártócsarnok várhatóan 2025 első felében készül el.

Csukás Endre, a XANGA cégcsoport befektetési igazgató kiemelte, hogy a DIPA Kft. az, amely több mint húsz éve üzemelteti azt az iparterületet, ahová 4 éve a Sensirion is beköltözött. A Határ úti Ipari Park nagysága több mint 150 hektár és országban működő 193 ipari park közül egy olyan megkülönböztető és rangos címmel is rendelkezik, amelyet eddig csak húszan kaptak meg. Ez pedig a Tudományos Technológiai Park cím – hangsúlyozta a szakember – majd hozzátette, hogy a Sensirion, mint magas hozzáadott értéket előállító vállalkozás, ezzel a beruházással tovább erősíti a Debreceni Regionális és Innovációs Tudományos Technológiai Park elkötelezettségét az innovációval, a kutatás-fejlesztés támogatásával kapcsolatban.

A beruházás jelentős mértékben növeli az érzékelőmodulok gyártási kapacitását. Ennek érdekében a svájci központ új gyártósorok idetelepítését is finaszírozza, amelynek értéke eléri a 4 milliárd forintot.

Patrick Good, a Sensirion karbantartási és infrastrukturális igazgatója az ünnepségen felidézte, miért döntöttek 2020-ban Debrecen mellett, amikor helyszínt kerestek a svájci cég legújabb európai leányvállatának. Örömét fejezte ki, hogy az elképzeléseik maradéktalanul valóra váltak és a debreceni gyár fejlődése máris a második fázisnál tart. Kiemelte, hogy az új beruházásnál is nagyon fontos elvárás volt a modern technológia, a megújuló energiaforrások használata, illetve az üzemeltetés során a fenntarthatóság és az újrahasznosítás. A stäfai gyártóüzemhez hasonlóan a debreceni létesítményt is úgy tervezték és építették meg, hogy teljesen fosszilis energiaforrásoktól mentes legyen (geotermikus energia/hővisszanyerés, tárolórendszerrel és napelemes rendszerrel párosítva). A Sensirion Hungary Kft. egy köbméter gázt sem használ el egész éves gyártási folyamat ciklusa alatt, csak  hőszivattyús rendszerre támaszkodik mind hűtési, mind fűtési energiaszükséglet kielégítése érdekében. Ezek a fejlesztések alátámasztják, hogy az ökológiai lábnyomcsökkentés nem csak egy gazdasági, hanem egy elvi megfontolás is – hangsúlyozta Patrick Good igazgató.

Szabó Sándor, a SZINORG Universal Zrt. általános vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a beruházás megvalósítása során nagyon jó olyan megrendelővel dolgozni, aki tudja, hogy mit szeretne, és amikor döntési helyzet van, akkor nem tanácstalan, hanem egy hosszú távú vízióba illesztve látja, hogy mik azok az apró lépések és döntések, amik szükségesek ahhoz, hogy a céljait elérje. A Sensirion ilyen partner volt.

Orbulov György, a Sensirion Hungary Kft. logisztikai vezetője az új logisztikai központ bemutatása kapcsán kiemelte, hogy a korábbi 200 palettás hely helyett már 2200 áll majd a rendelkezésükre, míg a polcfelület 800 m2-ról közel 5000 m2-re fog nőni. 2025 elején megérkezik egy olyan űrtechnológiás targonca, aminek a beüzemelése nemzetközi feladat lesz. Olyan korszerű raktárja less a Sensirionnak, ami a régió hasonló méretű vállalkozásait tekintve párját ritkító” – mutatott rá a szakember.

Magyar Krisztián, a Sensirion Hungary Kft. ügyvezetője azt hangsúlyozta, hogy a debreceni gyártóüzem bővítése egy újabb fontos lépés a Sensirion számára és összhangban van a vállalat fenntartható növekedési stratégiájával illetve azzal a törekvéssel, hogy további munkahelyeket teremtsenek. Kiemelte, hogy a svájci anyacég a debreceni gyártóüzem fejlesztéséről az elmúlt évek pozitív tapasztalatai, valamint az érzékelő- és modulmegoldások iránti élénkülő kereslet alapján döntött. Külön megköszönte a munkatársaknak, hogy a debreceni gyár rátermettségét magas színvonalú munkájukkal folyamatosan sikerült megmutatniuk. Kiemelte, hogy több piacvezető autóipari cég is auditálta a leányvállalatot, amely előrevetíti, hogy az egészségügy és a klímavédelem mellett, ezen a területen is megalapozott a szenzorgyártás jövője Debrecenben.

A Sensirionról – A környezeti és áramlásérzékelő megoldások szakértői

A Sensirion a világ egyik vezető fejlesztője és gyártója a hatékonyságot, egészséget, biztonságot és kényelmet javító érzékelőknek és érzékelő megoldásoknak. Az 1998-ban alapított Sensirion jelenleg mintegy 1000 embert foglalkoztat a svájci Stäfá-ban található székhelyén és számos nemzetközi leányvállalatánál. A Sensirion érzékelők a környezeti paraméterek és áramlási sebességek széles skálájának pontos és megbízható mérésére használhatók. A vállalat célja, hogy úttörő szenzortechnológiával intelligensebbé tegye a világot. Az innováció úttörőjeként a Sensirion az autóipar, az ipar, az orvostechnika és a szórakoztatóelektronika piacán működő ügyfelek és partnerek speciális igényeire fejleszt megoldásokat, valamint kiváló minőségű termékeket a költséghatékony tömeggyártáshoz.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Elkészült a Sensirion legújabb logisztikai központja Debrecenben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stafétabot-átadás a Sensirion Hungary Kft-nél https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/10/sensirion-hungary-stafetabot-atadas/ Mon, 10 Jun 2024 05:00:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30025 “Tisztelt munkatársak. Nem titok, hogy jövő év január végén már 70 éves leszek és véget ér ügyvezetői megbízatásom a Sensirion Hungary Kft-nél” – hangsúlyozta Dr. Ábrahám László, a Sensirion Hungary Kft. ügyvezetője a debreceni telephelyen megrendezett összmunkatársi értekezleten, ahol a svájci cég debreceni gyárának új ügyvezetőjét is bejelentették. Dr. Ábrahám László elmondta, a meghirdetett pozícióra […]

The post Stafétabot-átadás a Sensirion Hungary Kft-nél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
“Tisztelt munkatársak. Nem titok, hogy jövő év január végén már 70 éves leszek és véget ér ügyvezetői megbízatásom a Sensirion Hungary Kft-nél” – hangsúlyozta Dr. Ábrahám László, a Sensirion Hungary Kft. ügyvezetője a debreceni telephelyen megrendezett összmunkatársi értekezleten, ahol a svájci cég debreceni gyárának új ügyvezetőjét is bejelentették.

Dr. Ábrahám László elmondta, a meghirdetett pozícióra több, mint 100 szakmai önéletrajz érkezett be, amelyet több hónapig tartó folyamaton, több lépcsőben 4 főre szűkítettek le. Ebből a négy jelöltből választotta ki a svájci menedzsment a Sensirion AG. stäfa-i központjában Magyar Krisztián 48 éves gépészmérnököt. A nős, kétgyermekes szakember Debrecenben él és az elmúlt húsz évben több high-tech cégnél – többek között – az Unilever Magyarország Kft-nél, az NI Hungary Kft-nél, illetve a Gravic Hungary Kft-nél töltött be vezető pozíciókat.

Dr. Ábrahám László rámutatott, Magyar Krisztián személyében a lehető legjobb ember kezébe adják át a stafétát, hiszen minden remény megvan arra, hogy a vezetőváltás gördülékeny lesz. Nem lesz semmiféle törés sem kulturális, sem szakmai téren a debreceni gyár életében. Az elkövetkező félévben, az ő felügyelete mellett és munkatársai segítségével fokozatosan, minden területtel megismertetik az új vezetőt, a gyártástól kezdve a logisztikai feladatokon keresztül az értékesítéssel bezárólag.

Magyar Krisztián megköszönte a lehetőséget és a bizalmat a Sensirion vezetésének és munkatársainak, valamint kiemelte, hogy egy olyan high-tech cég vezetését veheti át teljes jogkörben a jövő év elejétől, amely rendkívül motivált, ugyanakkor mégis emberközpontú, őszinte közösség. „Ezek az értékek rendkívül imponálóak és ezekben hiszek én is.” – hangsúlyozta a Sensirion Hungary Kft. új ügyvezetője.

További információk a www.sensirion.com oldalon.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Stafétabot-átadás a Sensirion Hungary Kft-nél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
IPAR NAPJAI és AUTOMOTIVE HUNGARY https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/04/ipar-napjai-automotive-hungary/ Tue, 04 Oct 2022 05:00:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22182 IPAR NAPJAI Nemzetközi ipari szakkiállítás és AUTOMOTIVE HUNGARY Nemzetközi járműipari beszállítói szakkiállítás 2023. május 16-19. között a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban. Az IPAR NAPJAI-n a hazai és nemzetközi ipar világmárkái, piacvezetői, kis- és középvállalkozásai mutatják be termékeiket, szolgáltatásiakat, egyedi megoldásaikat, fejlesztéseiket. A nemzetközi szakkiállításon minden évben felvonul az ipar összes ágazata annak érdekében, […]

The post IPAR NAPJAI és AUTOMOTIVE HUNGARY appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
IPAR NAPJAI Nemzetközi ipari szakkiállítás és AUTOMOTIVE HUNGARY Nemzetközi járműipari beszállítói szakkiállítás 2023. május 16-19. között a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban.

Az IPAR NAPJAI-n a hazai és nemzetközi ipar világmárkái, piacvezetői, kis- és középvállalkozásai mutatják be termékeiket, szolgáltatásiakat, egyedi megoldásaikat, fejlesztéseiket. A nemzetközi szakkiállításon minden évben felvonul az ipar összes ágazata annak érdekében, hogy a kiállítók és a látogatók első kézből adjanak és kapjanak információt a szakmai trendekről.

Társrendezvény: AUTOMOTIVE HUNGARY

A kiállítás több, mint egy évtizede azzal a céllal jött létre, hogy a magyar és regionális járműipar szakmai szereplői, a magyar autógyártóktól kezdve a beszállítókon át a kis- és középvállalkozásokig, találkozhassanak egymással.

Az évek során egyre több magyar és külföldi cég érdeklődött az AUTOMOTIVE HUNGARY-n történő részvétel iránt, egyre erősebb lett a szakmai támogatottsága, színvonalasabb a programkínálata.

A Hungexpo májusi ipari rendezvénye Magyarország legjelentősebb üzleti találkozója, mely az ipari szegmens valamennyi hazai és nemzetközi gyártója, forgalmazója, beszállítója és szolgáltatója számára olyan fórum, ahol a vállalatok kihasználhatják az iparágak közötti szinergiát, hogy ezzel megőrizzék, erősítsék az ágazatban megszerzett pozíciójukat, esetleg új szereplőként lépjenek be a piacra.

Hasonlóan az előző évekhez előreláthatólag 500 kiállító és 4000 cégtől érkező, minimum 30 iparágat képviselő 15 000 szakmai látogató, azaz potenciális üzleti partner lesz jelen a CEE régióból, így a rendezvény lehetővé teszi a már meglévő ügyfelekkel történő kapcsolatépítést és új ügyfelek megszerzését

A legrangosabb hazai és a régióban meghatározó ipari szakkiállítás-együttest széleskörű média, szakmai és állami támogatottság, gazdag szakmai program jellemzi, ahol az iparágak képviselőit és döntéshozóit magas színvonalú előadások, konferenciák, üzleti fórumok várják, mint például mérnök továbbképzések, hegesztéstechnikai konferencia, kiállítói bemutatók, járműipari mérnökverseny, kiemelt orvostechnikai szekció vagy akkumulátorral és hidrogénmeghajtással kapcsolatos előadások.


A szervezők várják a kiállítók jelentkezését. Az első kedvezményes jelentkezési határidő: 2022. október 31. Bővebb információ: www.iparnapjai.hu


 

The post IPAR NAPJAI és AUTOMOTIVE HUNGARY appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Digitalizált döntéstámogatás a mezőgazdaságban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/25/mezogazdasag-dontestamogatas-digitalis/ Wed, 25 May 2022 05:19:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20451 Digitalizált döntéstámogatási megoldással járul hozzá a KITE Zrt. a mezőgazdaság fejlesztéséhez. A világban megtalálható innovatív mezőgazdasági technológiai megoldásokat felkutató KITE Zrt. 3 éve elindított világszínvonalú PGR rendszere lehetővé teszi, hogy a szántóföldekről és az egyéb szenzorokból beérkező mérési adatokat megtisztítsák, rendszerezzék, feldolgozzák majd partnereiknek a döntéstámogatási folyamataikhoz olyan formában jutassák el, amely segíti őket a […]

The post Digitalizált döntéstámogatás a mezőgazdaságban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Digitalizált döntéstámogatási megoldással járul hozzá a KITE Zrt. a mezőgazdaság fejlesztéséhez.

A világban megtalálható innovatív mezőgazdasági technológiai megoldásokat felkutató KITE Zrt. 3 éve elindított világszínvonalú PGR rendszere lehetővé teszi, hogy a szántóföldekről és az egyéb szenzorokból beérkező mérési adatokat megtisztítsák, rendszerezzék, feldolgozzák majd partnereiknek a döntéstámogatási folyamataikhoz olyan formában jutassák el, amely segíti őket a fenntartható és nyereséges szántóföldi növénytermesztés elérésére irányuló erőfeszítéseikben.

A Liferay Hungary különböző iparágak meghatározó szereplőit szólaltatja meg a Digital Talks videó-beszélgetés sorozatában, ahol különböző digitalizációs iparági trendeket, kihívásokat, újdonságokat és megoldásokat mutat be. “Az átfogó sorozatunk elkészítésének célja, hogy különböző best-practice-eket osszunk meg és a tudásmegosztással értéket teremtsünk a COVID-19 okozta sebzett piaci környezetben” – magyarázza Balogh Zsolt, a Liferay közép- és kelet-európai régiójának vezetője.

A Digital Talks legújabb adásában a mezőgazdasági terület pandémia alatti és az ezt követő időszak digitalizációs kihívásait ismerhetjük meg. Balogh Viktor Ferenc, a KITE Zrt. marketingigazgatójával beszélget Balogh Zsolt.

A precíziós gazdálkodás támogatója

Az 1973-ban alakult KITE Zrt. feladata, hogy a világban fellelhető új mezőgazdasági technológiákat, új megoldásokat felkutassa és applikálja a magyar körülményekre, továbbá átadja a mezőgazdasági szegmensben tevékenykedő szereplők számára felhasználásra. Emellett innovatív precíziós gazdálkodási (az innovatív technológiák segítségével, helyspecifikus információk alapján végzett és optimalizált technológiát nevezzük precíziós gazdálkodásnak) rendszerhez kapcsolódó megoldásokkal segítse partnereit a jövedelem-hatékony és fenntartható szántóföldi növénytermesztés elérésére irányuló erőfeszítéseikben. A KITE Zrt.-n keresztül minden beszerezhető, ami a biztonságos és jövedelmező mezőgazdasághoz szükséges, többek között a pénzügyi tevékenységhez és beruházáshoz igényelhető támogatás, finanszírozási és biztosítási szaktanácsadás, illetve, a szükségszerű eszközök (például: műtrágya, digitális szolgáltatások, gépek, berendezések és szervizháttér). A szakembergárdában pedig egyedülállóan ötvöződik a mezőgazdasági gépészet, a digitalizáció és az agrotechnológiai tudás. Az elmúlt 2 évben, a pandémia hatásai ellenére sem kellett rövidített munkaidőt bevezetniük és a munkavállalói állományt 1500 főről sikerült 1700 főre növelniük.

Elkerülhetetlen a digitalizáció

A világban új ipari-technológiai, és főként digitális forradalom zajlik, amelynek egyik jelentős terepe az agrárium. Ha visszatekintünk a mezőgazdasági ipari forradalom fontosabb mérföldköveire, akkor láthatjuk, hogy a mezőgazdaság hamar ráállt a digitalizáció útjára.

Bár a mezőgazdaság 1.0 verzió még elsősorban humánerővel működött, a 2.0 verzió, amelyet ún. “green revolution”-nak hívtak, már meghozta a gépesítést, és a különböző tápanyag-kombinációk újabb szintre emelték a termelékenységet. A 3.0 verzió esetében megjelentek a műhold alapú GPS navigációk, amelyekkel a manapság használt korszerű gazdasági gépeket is felszerelik, így emberi beavatkozás nélkül, 1 inch-es megismételt pályán tudnak közlekedni. A mezőgazdaság 4.0 verzió esetében már a térinformatikai információk alapján olyan kijuttatási technológiákat alkalmaznak, amelyek precíziós módon adagolnak oda, ahova tervezték és annyit, amennyi szükséges.

“Ebben az esetben már az RTK (valós idejű kinematikai) technológiát és a GPS (műholdas navigáció) megoldásokat alkalmazzák”

– magyarázza Balogh Viktor Ferenc.

Jelenleg is működnek ilyen rendszerek, például a KITE Zrt. PGR applikációi, melyek képesek a Precíziós Gazdálkodási Rendszerben az adatokat gyűjteni és azokat előkészíteni

– teszi hozzá.

A mezőgazdaság 5.0 verzió pedig a legfejlettebb állomása a mezőgazdasági forradalomnak, hiszen ebben az esetben már robotizált mezőgazdaságról beszélhetünk, amikor is például a telephelyről elindítunk egy gépkapcsolatot, amely önmagától elmegy a célhelyre, elvégzi a feladatát majd visszamegy a kezdőponthoz.”

– magyarázza Balogh Viktor Ferenc. Emellett az új gépek, traktorok, kombájnok már fel vannak készítve arra, hogy rögzítsék, feldolgozzák és továbbítsák a Big Data által gyűjtött adattömeget is. Rengeteg mérési eredmény érkezik ugyanis a szántóföldről és a meteorológiai állomásokról, amelyeket rendszerezni és tisztítani szükséges, hogy majd olyan adatállomány álljon elő, amit a döntés-előkészítő algoritmusba elhelyeznek.

Miután erre a szegmensre mindig is a gyorsan változó körülmények voltak jellemzők, s mindig a környezeti változásokra, hatásokra kellett reagálni, a mezőgazdaság esetében a jövőbemutatás a tervezhetőséget jelenti ezentúl. A digitalizáció által sokkal tervezhetőbbé és precízebbé tud válni ez az iparág, s segítségével a megfelelő időben, a megfelelő módon és a megfelelő mértékben tudunk majd reagálni. Az innovatív PGR rendszer, amit kiépítettünk, rendelkezésére áll minden felhasználónak. Hiszek abban, hogy olyan új megoldásokkal és lehetőségekkel tudjuk megismertetni a mezőgazdaság szereplőit, melyek számukra nyereséget hozhatnak

– teszi hozzá Balogh Viktor Ferenc.

The post Digitalizált döntéstámogatás a mezőgazdaságban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai együttműködés a zöldebb jövőért – Orbico Hungary Kft. és NRGMarket Plus Kft. https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/27/energiahatekonysag-orbico-nrgmarket/ Sun, 27 Feb 2022 11:03:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19040 Stratégiai együttműködési megállapodást kötött egymással a Shell kenőanyagok hivatalos magyarországi forgalmazója, az Orbico Hungary Kft., valamint az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszert (EKR) menedzselő NRGMarket Plus Kft. A két cég együttműködésének alapját a közös célok adják: mindkettőnek kiemelt célja az energiahatékonyság növelése, valamint a szén-dioxid semlegesség, és ezek által a zöldebb jövő elérése. A Shell energetikai vállalat […]

The post Stratégiai együttműködés a zöldebb jövőért – Orbico Hungary Kft. és NRGMarket Plus Kft. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött egymással a Shell kenőanyagok hivatalos magyarországi forgalmazója, az Orbico Hungary Kft., valamint az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszert (EKR) menedzselő NRGMarket Plus Kft.

A két cég együttműködésének alapját a közös célok adják: mindkettőnek kiemelt célja az energiahatékonyság növelése, valamint a szén-dioxid semlegesség, és ezek által a zöldebb jövő elérése.

A Shell energetikai vállalat tavaly jelentette be, hogy szén-dioxid semleges termékportfóliót kínál Magyarországon és Európa egyéb országaiban, ezáltal fenntarthatóbb kenőanyag-választékot biztosít a szervizeknek és a személygépjármű tulajdonosoknak is. Ebbe a fenntartható portfólióba tartoznak Magyarországon az Orbico Hungary Kft. által forgalmazott Shell Helix Ultra 0W személygépjármű motorolajok, a Rimula R6 és Ultra tehergépjármű motorolajok, az ipari kenőanyag család több tagja, mint például a Shell Omala prémium termékei, Shell Naturelle biológiailag lebomló kenőanyagok, és jónéhány Shell Gadus prémium kategóriájú termék, a Mysella gázmotorolaj portfólió egy része, valamint a Tellus S4 VE hidraulikaolaj is.

A Shell kenőanyag-termékek gyártása során a megújuló energiaforrások használatát rendkívül fontosnak tartja a cég, ugyanis ezzel növelhető a gyártás energiahatékonysága és csökkenthető az előállítás során keletkező kibocsátás. Ha a fogyasztók az ilyen tudatos gyártás során készült kenőanyagokat választják, ők is sokat tehetnek a környezetükért.

A Tellus S4 VE korszerű, gas-to-liquid (GTL) technológiával előállított, szintetikus hidraulikaolaj, amely élen jár az energiahatékonyság és termelékenység növelésének területén. Ez a hidraulikaolaj – egy ásványolaj bázisú folyadékhoz képest – akár 21 százalékkal csökkentheti a hidraulika szivattyúk energia veszteségét és akár 6%-kal növelheti a hidraulika rendszer termelékenységét is.

Egy másik hidraulika olajjal, mely a Shell Tellus S4 ME nevet viseli, jelentős energia megtakarítás érhető el. Üzemi teszttel is bebizonyította az Orbico, hogy a Shell hidraulikaolajával 11%-kal csökkenthető egy fröccsöntő gép olajszivattyújának mért energia felhasználása, ami kimagasló eredmény. Az így elért energia megtakarítás jól illeszkedik mind a hazai, ahogy a vállalat által nemzetközileg végzett tesztek eredményeihez, az olaj ezen tulajdonsága segíti az ipari felhasználókat a CO2 kibocsátás csökkentésében és az energiafelhasználás minimalizálását előirányozó hazai és nemzetközi követelmények teljesítésében.

Az NRGMarket Plus Kft. által menedzselt EKR és TAO célja, hogy támogassa azokat az energiahatékonysági beruházásokat, amelyek segítségével csökkenthető Magyarországon a szén-dioxid kibocsátás. Az EKR-ben a fogyasztók által elért energiamegtakarítás mértékét auditorok ellenőrzik és tanúsítják, majd ezek az úgynevezett fehér tanúsítványok vagyoni értékű jogként értékesíthetővé válnak a kötelezett energiakereskedők számára, ezen keresztül pedig forrást biztosítanak a beruházásokhoz. Az energiahatékonysági társasági adókedvezmény (TAO) a fogyasztók által elért energiamegtakarítás mértékét szintén auditorok ellenőrzik és tanúsítják, mellyel a beruházás 30-65%-át vehetik TAO kedvezményként igénybe a beruházást követő 6 évben.

Az NRGMarket Plus Kft. abban segít partnereinek, hogy feltárja az összes energiahatékonysági beruházási potenciált és javaslatokat tesz azoknak a megvalósítására a megtérülési idő, az adókedvezmények és EKR-források volumenének tükrében. A cég továbbá segít a beruházások megvalósításában, a TAO- és EKR-auditok elkészítésében, hatósági lejelentésében, illetve igény esetén segít értékesíteni az auditált megtakarításokat a kötelezettek számára.

energyhub.hu/ ; orbico-kenoanyagok.hu/#

The post Stratégiai együttműködés a zöldebb jövőért – Orbico Hungary Kft. és NRGMarket Plus Kft. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mire számíthatnak az ellátási láncok az év elején? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/25/ellatasi-lanc-kina/ Tue, 25 Jan 2022 14:23:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18624 A kínai újév köszöntése a távol-keleti országban élők számára családi összejöveteleket, utazást és pihenést jelent, a világ többi részének viszont komoly logisztikai kihívásokat. A vállalkozások bezárnak, a gyárak felfüggesztik működésüket, a fuvarozók pedig az alacsonyabb keresletre reagálva csökkentik a kapacitást, mindez nagymértékben befolyásolja a globális áruszállítási piacot. Idén a kínai újév hatása várhatóan a szokásosnál […]

The post Mire számíthatnak az ellátási láncok az év elején? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kínai újév köszöntése a távol-keleti országban élők számára családi összejöveteleket, utazást és pihenést jelent, a világ többi részének viszont komoly logisztikai kihívásokat.

A vállalkozások bezárnak, a gyárak felfüggesztik működésüket, a fuvarozók pedig az alacsonyabb keresletre reagálva csökkentik a kapacitást, mindez nagymértékben befolyásolja a globális áruszállítási piacot. Idén a kínai újév hatása várhatóan a szokásosnál nagyobb lesz a DACHSER szerint, hisz a munkaszüneti napok mellett a COVID-19 okozta szigorításokkal és a pekingi téli olimpiával járó forgalommal is számolnunk kell.

A kínai újév a legnagyobb ünnep Kínában, a kínai holdnaptárban a tél végét és az új év kezdetét jelképezi. Az emberek a kínai újév első napja előtt családi összejövetelekre és ünnepségekre indulnak vissza szülővárosaikba, a többnapos ünnep után pedig visszautaznak munkahelyükre a városokba, hogy újra munkába álljanak. A legtöbb kínai vállalkozás, beleértve a kormányzati szolgáltatásokat is, a hivatalos ünnepnapokon zárva tart, míg egyes gyártóüzemek hosszabb időre bezárhatnak,  a normális termelési szint általában négy-hat hét elteltével áll vissza.

A tapasztalatok szerint a kínai újév előtt a szállítmányozók növelik a megrendeléseket, hogy készleteket halmozzanak fel, ezért az ünnep hatása már az ünnepek előtti időszakban jelentkezik.

Jelenleg a túlterhelt ellátási lánc szinte minden iparág számára kihívást jelent, és a kínai újév áruforgalmi rohama tovább fogja fokozni a felhevült logisztikai piacot.

Nehezített pályán a logisztikai cégek

Az ünnep egybeesik a 2022-es téli olimpiával, amelyet február 4. és 20. között rendeznek meg a kínai fővárosban, Pekingben. Bár a szállítási korlátozásokról még nem tettek közzé hivatalos közleményt, várhatóan szigorítani fogják a biztonsági ellenőrzéseket és korlátozzák a veszélyes áruk szállítását. Ennek hatása azonban egyelőre bizonytalan.

Végül, de nem utolsósorban, a Covid megbetegedések is további fennakadásokat okozhatnak, legyenek azok útlezárások, járattörlések vagy fertőzés okozta munkaerőhiány.

Földön, vízen, levegőben

A 2022-es vasúti menetrendet még nem tették közzé, de a tapasztalatok alapján a vasúti szolgáltatások a kínai újév előtti utolsó hétig a megszokott módon közlekednek, 2022. január 20-tól viszont nem csak az új menetrend jelent majd kihívást, de a tarifák is várhatóan emelkednek.

 „Néhány éve elindítottunk egy szolgáltatást, amelynek segítségével akár 3 hét alatt is megkaphatják termékeiket Kínából a magyar kereskedők. A vasúti fuvardíjak drágábbak ugyan, mint a tengeri szállítás, de a tranzitidő felére csökkenése jelentős előnyöket biztosít, különösen a kínai újév időszakában”

– mondta el Tompos Zoltán, a Liegl&Dachser Hungary ASL üzletágának sales managere.

A korábbi tapasztalatok alapján és az özönvízszerű bizonytalanságok kizárásával a teherautó-szolgáltatások mind nyugati, mind keleti irányban várhatóan a kínai újév után két héttel a normál szint 80%-ára állnak vissza, és március elején teljes mértékben újraindulnak.

A légi árufuvarozás esetében a jelenlegi rendkívüli csúcsszezon várhatóan mostantól január végéig. Összességében a piac továbbra is kapacitáshiánnyal küzd, különösen az Omicron-változat fenyegető veszélyéből eredő különböző COVID karanténpolitikák miatt, ez további bizonytalanságot és volatilitást eredményez. Hongkongban például decemberben sok utasszállító járatot kénytelenek törölni munkaerő problémák miatt, ami a kapacitás csökkenéséhez vezet. Emellett számos teherszállító repülőgép az elkövetkező néhány hónapban karbantartási ellenőrzéseken esik át, ez tovább befolyásolja a piacon rendelkezésre álló kapacitást.

A tengeri fuvarozók szolgáltatásai továbbra is zavart szenvednek, a kikötők zsúfoltsága miatt sok üresjárat közlekedik. A Gyöngy-folyó deltájának közlekedése, az oda tartó vagy onnan induló feeder-járatok decembertől az újévi ünnepségek kezdetéig felfüggesztésre kerültek, ami szintén megnöveli a szállítási időt.

A szolgáltatás integritása továbbra is kihívást jelenthet, sőt januártól akár még rosszabbá is válhat a kínai újév közeledtével várhatóan megnövekvő kereslet, valamint a COVID-járványhoz és a piaci torlódásokhoz kapcsolódó folyamatos problémák miatt. Így a kapacitásra és a berendezésekre óriási nyomás nehezedik majd, és a tarifák ilyen helyzetekben hajlamosak az egekbe szökni”

– tette hozzá Szabó Péter, a Liegl&Dachser Hungary magyarországi general managere.

The post Mire számíthatnak az ellátási láncok az év elején? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kiváló munkakörülményekért nyert munkáltatói díjat az SAP Hungary https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/21/sap-hungary-munkakorulmeny/ Tue, 21 Dec 2021 12:44:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18243 Az SAP Hungary elnyerte az Inspiring Employers tanácsadó cég legmagasabb és legrangosabb “Elite Shining Star” díját a kiemelkedő munkahelyi körülmények, illetve a munkavállalók számára kialakított kezdeményezései miatt. A magyarországi SAP-t az Inspiring Employers 10 szempont alapján értékelte, amelyek például a vállalat által megteremtett munkafeltételek minőségét mérik. Emellett felmérték a magyarországi IT szakemberek márkaismeretét, munkáltatók felé […]

The post Kiváló munkakörülményekért nyert munkáltatói díjat az SAP Hungary appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az SAP Hungary elnyerte az Inspiring Employers tanácsadó cég legmagasabb és legrangosabb “Elite Shining Star” díját a kiemelkedő munkahelyi körülmények, illetve a munkavállalók számára kialakított kezdeményezései miatt.

A magyarországi SAP-t az Inspiring Employers 10 szempont alapján értékelte, amelyek például a vállalat által megteremtett munkafeltételek minőségét mérik. Emellett felmérték a magyarországi IT szakemberek márkaismeretét, munkáltatók felé támasztott preferenciáit és a különböző vállalatokról alkotott percepcióit is. Az összesen 150 000 IT szakembert elérő, harmadik fél és saját csapatuk által végzett felmérésekből többek között az látszik, hogy a fejlesztők leginkább a legújabb technológiát alkalmazó és anyagilag stabil cégeket keresik a piacon.

Magyarországon 1997 óta működik SAP leányvállalat, 2005 óta pedig saját fejlesztési központ is helyet kapott Budapesten SAP Labs Hungary néven. Az évek során folyamatosan bővült a szervezet, jelenleg több mint 1350-en dolgoznak a fővárosi Graphisoft Parkban. Közülük több mint 1000 fő szoftverfejlesztő, akik 34 különböző nemzetiségből érkeztek és több mint kétharmaduk Y generációs. A pandémia ellenére a vállat az idei évben is bővülni tudott, nagyjából 11 százalékos növekedés látható a létszámot tekintve, és jelenleg is több mint 100 nyitott pozícióra keresnek embereket, főként fejlesztői területen.

Az SAP Hungary nagy hangsúlyt fektet a munkavállalói élmény mérésére és fejlesztésére, ennek érdekében saját, a termékportfóliójában is megtalálható megoldásokat, és külső tanácsadó cégek szolgáltatásait is rendszeresen igénybe veszi. Utóbbira példa az amerikai Inspiring Employers felmérése, ami idén ősszel világította át az SAP Hungary-t és néhány versenytársát a régióban, illetve mérte fel a magyarországi viszonyokat az IT szakemberek körében.

A magyarországi SAP-t az Inspiring Employers 10 kulcsfontosságú szervezeti tulajdonság alapján értékelte: a tehetséges munkavállalók bevonzása, a beléptetés folyamata, jutalmazás és elismerés, tanulási és fejlődési lehetőségek, karrierfejlesztés, átláthatóság, sokszínűség és befogadás, munkavállalói jólét, társadalmi felelősségvállalás és fenntarthatóság, valamint a munkáltatói márkaépítés. Az eredmények azt mutatják, hogy az SAP Hungary kiemelkedő a tehetségek bevonzása, a sokszínűség és befogadás, illetve a munkavállalóknak biztosított juttatási csomagok tekintetében.

„Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a belső folyamatainkat időről időre megvizsgáljuk és elsődlegesen a kollégák visszajelzése alapján, illetve az Inspiring Employers tanácsadókhoz hasonló külső szemlélők javaslatai szerint tökéletesítsük. Az “Elite Shining Star” díj egy jó visszajelzés számunkra is, hogy ezek a kezdeményezések célba érnek és a nap végén a munkavállalóink elégedettségét növelik. Folyamatosan keressük a tehetséges szakembereket, az ilyen felmérések segítségével információt kapunk arról is, hogy a hazai fejlesztők mire vágynak és ennek megfelelően tudjuk kialakítani számukra az ajánlatainkat.”

– mondta el Pintér Szabolcs, az SAP Hungary ügyvezető igazgatója.

Az Inspiring Employers által végzett felmérés alapján a magyarországi szoftverfejlesztőket az új megoldások fejlesztése (63%), a legfrissebb tudás megszerzése (62%), a kihívásokkal teli munkakör (46%) és az átlag feletti kompenzációs csomag (45%) motiválja leginkább a munkájuk során. Az adatokból az is látszik, hogy a legtöbb fejlesztő a fizetéssel kapcsolatos elégedettlenségek miatt vált munkahelyet Magyarországon, de szintén fontos számukra az is, hogy egy olyan munkahelyen dolgozzanak, aminek alapvetően jó megítélése, reputációja van az adott országban.

The post Kiváló munkakörülményekért nyert munkáltatói díjat az SAP Hungary appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC CNC retrofit – új élet a régi gépeknek https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/12/retrofit-cnc-fanuc/ Sun, 12 Dec 2021 15:27:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18074 Felújítás – A FANUC cég már 1956 óta jelen van az automatizálási iparágban, CNC vezérlőink, hajtásaink és szervó motorjaink már a kezdetektől fogva a világ élvonalába tartoztak. Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a világ élenjáró szerszámgépgyártói is évtizedek óta a FANUC mellett teszik le voksukat, nem véletlenül. A termékek megbízhatóságán és a szakértő nemzetközi […]

The post FANUC CNC retrofit – új élet a régi gépeknek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Felújítás – A FANUC cég már 1956 óta jelen van az automatizálási iparágban, CNC vezérlőink, hajtásaink és szervó motorjaink már a kezdetektől fogva a világ élvonalába tartoztak.

Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a világ élenjáró szerszámgépgyártói is évtizedek óta a FANUC mellett teszik le voksukat, nem véletlenül. A termékek megbízhatóságán és a szakértő nemzetközi szervizháttéren kívül, a gyártók fejlesztési ötletei és igényei is meghallgatásra kerülnek, tehát a FANUC hangsúlyt fektet gépgyártó ügyfeleinek egyedi igényeinek kielégítésére is. – kezdi Jeszenszky Márton, a FANUC CNC retrofit szakértője.

De hogyan jön ehhez a retrofit és valójában mit is takar ez a fogalom a FANUC Hungary-nál?

A retrofit önmagában, egy meglévő szerszámgép részleges- vagy teljes korszerűsítését, illetve felújítását jelenti – tudjuk meg Jeszenszky Mártontól, a FANUC retrofit szakértőjétől. A FANUC Hungary-nál azonban a szolgáltatás ezen jelentősen túlmutat, nem csak egy egyszerű korszerűsítésre, hanem az ügyfél igényeire is fókuszál, nem beszélve a jelenleg világ szinten fontos környezettudatossági szempontokról.

Tud mondani erre egy egyszerű példát?

Persze. Az egyik ügyfelünk üzemében már 15 éve fontos gyártósori szerepet töltött be egy egyébként 25 éves FANUC vezérlős CNC eszterga. A használtan vásárolt szerszámgép a cég működésének kezdete óta stabilan szolgált, mivel minőségi anyagokból készült. A gép geometriájára és pontosságára sosem volt panasz. Ezzel szemben a vezérlés, az iparág rendkívül gyors fejlődésének eredményeként már elavultnak és korszerűtlennek számított. − Gondoljunk csak bele, hogy a tíz vagy akár húsz évvel ezelőtti mobiltelefonunk mit tudott a mostani zsebünkben lapuló példányhoz képest? −  Az alkatrészek beszerzése is költségesebb a javításokhoz, és egy esetleges termelés kiesés komoly pénzbeli károkat tudna okozni.

Ezeket az erősségeket és kockázatokat összegezve az ügyfél válaszút elé került, és felkereste a FANUC-ot. A megkeresést hamarosan egy személyes gépfelmérő látogatás követte az üzemben, pár nap múlva pedig kapott egy ajánlatot régi jól bevált szerszámgépének “szív” generáljára – folytatta Márton a folyamat ismertetését. „Mivel a gépen eddig is FANUC szervó motorok tettek szolgálatot, így nem ütközhettünk akadályba.” A FANUC motorok pajzsmérete, tengelyátmérője és osztóköre az évek során nem változott, a korszerű – akár neodymium mágneses – motorok mechanikus igazítás nélkül felszerelhetők. Az új kombó hajtások lehetővé teszik, hogy egyetlen egység képes meghajtani akár három szervó tengelyt és egy főorsót, valamint a főtápegységet is magában foglalja, így rendkívül kedvező az ára is a piacon. Kompakt méretének köszönhetően a villamosszekrényben is könnyedén elhelyezhető és a csomag tartalmazza a vezérléshez szükséges előre legyártott minőségi (jeladó, erősáramú, vezérlő) kábeleket is. A CNC csomag lelke egy 0i – TF Plus típusú, kompakt (Az LCD kijelző hátuljára épített) vezérlő lett, a hozzá tartozó és méretben illeszkedő kezelőpanellel és interface modulokkal.

De mi lesz a régi FANUC vezérlővel és motorokkal, valamint hajtásokkal? Bekerülnek a polcra porosodni vagy egyszerűen mennek a szemétbe?

Nem! A FANUC ilyen esetekben ajánlatot tesz a régi egységek visszavásárlására, így ez levonódhat az új csomag árából. Az alkatrészek elszállítása sem kerül pénzbe és a későbbiekben ezek a termékek szerviz célból újra használhatóak lehetnek.

Visszatérve az ismertetett projektre, a csomag összeállt, de hogyan lesz ebből működő gép?

Itt jön képbe az ügyfélközpontúság és rugalmasság. Vállaljuk az új, korszerű kapcsolóelemekkel szerelt villamospanel megtervezését, legyártását és beszerelését a régi villamos szekrénybe. A motorok felszerelését és kábelezését, valamint a teljes elektromos szerelést. A régi vezérlőpulthoz, saválló adapterlemezt készítünk, így az új vezérlő pontosan és elegánsan fog illeszkedni. Természetesen itt lehetőség van egyéni igények beépítésére is. Ez az ügyfél szeretett volna a kezelőpultra két darab kulcsos kapcsolót és egy külső ciklus start gombot is. Az előzetes egyeztetésnek köszönhetően az adapterlemezen ezek is előre helyet kaptak és igényes lézergravírozott jelöléssel lettek ellátva.

A külsőségek után térjünk rá a további hozzáadott szakmai értékre is.

A gépre minden esetben teljesen új PLC programot írunk, ahol szintén lehetőség van az ügyfél igényeinek kielégítésére előzetes egyeztetés alapján. Például szabadon felkonfigurálható digitális kimeneteket, vagy akár speciális M-kódra vezérelhető funkciókat is be tudunk építeni. A vezérlőbe integrálunk egy saját magyar nyelvű segédfelületet, ahol egyszerűen elérhető az M-kódok listája, a darabszámláló, illetve a karbantartási műveletekhez szükséges paraméterek, akár jogosultsági szintekhez kötött beállítási lehetőségekkel. A villamos panelhez pedig teljesen új, részletes villamos dokumentációt készítünk. – sorolja még Márton.

Jogosan felmerülő kérdés lehet ilyen esetben, hogy hol történik az az átszerelés?

Amennyiben a körülmények adottak, az ügyfél telephelyén is megoldható a felújítás, így nincsen szükség a gép szállítására, mozgatására, ami szintén idő és pénz megtakarítással jár. A panel legyártását már előzetesen elvégzik és a helyszínre a már előkészített eszközökkel érkeznek a FANUC-osok. A teljes retrofit folyamat a géptől függően 3-5 munkanapot vesz igénybe, amely a szereléstől az élesztésen át egészen az átadásig terjed.

Az átadáskor az ügyfél megkapja a gép villamos dokumentációját nyomtatott és digitális formában is, valamint kap egy gépspecifikus rövid kezelési leírást, ami az új PLC programra vonatkozóan tartalmaz minden szükséges információt és karbantartási segédletet, amit szintén nyomtatott és digitális formában is biztosítunk. Az átadáskor bemutatjuk az ügyfélnek a gép működését és funkcióit, amit jegyzőkönyvben rögzítünk. A beszerelt termékekre 24 hónap garanciát vállalunk.

Mi a helyzet azokkal a gépekkel, amelyek nem ennyire könnyű esetek?

A fent említett eset csak egy a sok közül. Természetesen nem minden régi gép FANUC vezérlős, de ez sem jelent problémát. Más gyártók vezérlőjét és motorjait is egyszerűen ki tudjuk váltani saját termékeinkre, így nincsen akadálya a vezérlő cseréjének ebben az esetben sem. Nagyobb gépek esetén, mint például a karusszel esztergák, ahol a főmotor cseréje komoly mechanikai áttervezést és átépítést igényelne, ott az eredeti főhajtás-motor rendszert megtartjuk, és analóg alapjellel vezéreljük a költséghatékonyság érdekében.

Amennyiben a gép geometriája már nem megfelelő, lehetőség van teljes felújításra, ami kiterjedhet az egész gépre, a vezetékek felújítására, golyósorsók és csapágyak cseréjére, valamint teljes festésre is. Ilyen esetben a gépet már mindenképpen el kell szállítani az ügyfél telephelyéről, és a felújítást a megfelelő műhelykörülmények között kell elvégeznünk. A teljes elektromos szerelés és élesztés is a külső helyszínen történik, de az ügyfélnek lehetősége van a gépet még visszakerülés előtt kipróbálni a felújítás helyszínén, így nem érheti meglepetés.

A FANUC sokrétű és személyre szabott megoldást kínál azok számára is, akik nem feltétlenül új gépek vásárlásában, hanem meglévő üzemi berendezéseik korszerűsítésében gondolkodnak. A tanácsadástól a gondos szakmai kivitelezésen és dokumentáción keresztül rendkívül mindenben támogatást nyújtanak kiváló szakmai háttérrel és versenyképes áron.

A CNC retrofit projektek gazdája

Mikor került a FANUC-hoz, mi volt az első pozíciója, azóta milyen munkaköröket töltött be?

Jeszenszky Márton vagyok, villamosmérnök. 2018 elején kerültem a FANUC Hungary csapatába, mint CNC szervizmérnök és oktató, de ebben az iparágban már 2012 óta tevékenykedem. Jelenleg CNC applikációs mérnöki feladatokat látok el, illetve én vagyok a CNC retrofit projektek gazdája, az értékesítéstől, csomagkészítéstől a kivitelezésig. Az oktatást fontos szívügyemnek tartom. A FANUC Akadémia oktatójaként igyekszem a tudást továbbadni színvonalas CNC oldali képzéseink keretein belül.

A FANUC CNC üzletágának milyen egységei vannak?

A CNC – FA üzletág az alapvető eszterga, illetve maró, megmunkáló központok vezérlői mellett, magában foglalja a lézer és stanc berendezések vezérlőit is. A „0”- ás jelölésű belépő szintű vezérlő családtól egészen a professzionális „30”- as jelölésű vezérlőkig, amik képesek több csatornás és a mai ipari körülmények miatt elengedhetetlen szimultán 5- tengelyes vezérlésig. Ezen felül a célgépekhez, transzfergépekhez kifejlesztett mozgásvezérlő a Power Motion iA is a palettához tartozik.

Ezen vezérlők mindegyikén elérhető már a FANUC által fejlesztett MANUAL GUIDE i grafikus (dialog) programozási funkció, ami hatalmas segítség azok számára, akik nehezen boldogulnak a „G- kódos” programozás világában.

A vezérlőket rengeteg nagy gépgyártó használja, nem csak a FANUC gépein találkozhatunk velük. Ezek mellett széles a saját termékpalettánk is ami RoboMachine gyűjtőnév alatt felvonultat CNC megmunkáló gépet három méretben (RoboDrill), elektromos fröccsöntő gépeket (RoboShot), huzalszikra forgácsoló gépet (RoboCut), valamint a nagypontosságú megmunkálásra alkalmas RoboNano- t.

Hogyan fogalmazná meg a retrofit jelentőségét?

Megítéléstől függetlenül be kell látnunk, hogy fogyasztói társadalomban élünk. Több gyártónál már nem cél az, hogy a gépeik hosszú évekig bírják a folyamatos gyártást, gondolok itt a mechanikus felépítésre és anyaghasználatra. Egy régi csúszó vezetékes, rendszeresen karbantartott gépnél az élettartam sokkal hosszabb, így egy vezérlő és motorcserével a korszerűsített gép ismét 5-8 évig stabilan termelőképes lesz. Nem kell megváltoztatni az eddig jól bevált technológiát és szerszámozást, nem beszélve arról, hogy árban is jobban kijön, mint egy új kevésbé minőségi CNC gép. Másik klasszikus retrofit eset, mikor nagyméretű CNC gépekről van szó, ahol a gépnek komoly süllyesztett beton alapja és telepített perifériái vannak. Ezeknek a gépeknek a bontása és telepítése is jelentős erőforrásokat és nagy szakértelmet is igényel, tehát mindenképp érdemesebb egy felújításban gondolkodni elsősorban, ha az lehetséges.

Van minimális elvárás a régi gépek retrofitjénél, mik ezek?

A legfontosabb elvárás, hogy a felméréskor hozzáférjünk a géphez. J Viccet félretéve, a minimális elvárás az, hogy a gép CNC gép legyen. Tehát már előtte is szervó motorokkal és valamilyen számítógépes alapú vezérléssel volt ellátva és minden tengelyhez külön motor tartozik. Ha ezek a feltételek teljesülnek, akkor már komoly esélye van, hogy korszerűsíteni tudjuk a berendezést.

Miért fontos az Ön számára ez az üzletág?

Ennek több oka is van. Legelső a szakmai kihívás: a villamos tervezés, majd a PLC írás és gépélesztés – jó érzés mikor egy gépből sokkal többet ki tudok hozni, mint amit előtte tudott. Az ügyfelek igényeinek és ötleteinek megismerése után lehetőségem van új működésbeli fejlesztéseket is kivitelezni, itt tud összeérni a fejlesztői és felhasználói oldal a legjobb visszacsatolás mellett. A másik része, hogy én is olyan típus vagyok, aki ragaszkodik a dolgaihoz, nagyon nehezen dobok ki bármit is főleg, ha azok előtte jó szolgálatot tettek.

www.fanuc.hu

The post FANUC CNC retrofit – új élet a régi gépeknek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az LG Chem és a Toray összefogása Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/31/lg-chem-toray-osszefogas/ Sun, 31 Oct 2021 08:33:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17466 A legnagyobb dél-koreai vegyipari konszern, az LG Chem és a japán Toray Industries közös vállalkozásban akkumulátor szeparátort gyárt majd Magyarországon – jelentette be  sajtóközleményben a dél-koreai konszern. A friss megállapodás értelmében a közel 267 milliárdos beruházás eredményeként a magyar operáció éves gyártókapacitása elérheti a 800 millió négyzetméter akkumulátor szeparátort éves szinten. Az ezermilliárd wonos (854,7 […]

The post Az LG Chem és a Toray összefogása Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A legnagyobb dél-koreai vegyipari konszern, az LG Chem és a japán Toray Industries közös vállalkozásban akkumulátor szeparátort gyárt majd Magyarországon – jelentette be  sajtóközleményben a dél-koreai konszern.

A friss megállapodás értelmében a közel 267 milliárdos beruházás eredményeként a magyar operáció éves gyártókapacitása elérheti a 800 millió négyzetméter akkumulátor szeparátort éves szinten. Az ezermilliárd wonos (854,7 millió dolláros) beruházásban a felek 50-50 százalékos arányban vesznek részt. Az üzem elkészültét követő 30. hónapban az LG Chem 20 százalékos részesedést vesz át a Toraytól 642,7 milliárd won ellenében.

AZ ÜZEM A LG CHEM BEJELENTÉSE SZERINT 2028-RA ÉVENTE 800 MILLIÓ NÉGYZETMÉTER AKKUMULÁTOR SZEPARÁTORT FOG ELŐÁLLÍTANI.

Az üzem a konszern teljes tulajdonú érdekeltségét, az LG Energy Solutions lengyelországi leányvállalatát, valamint egyéb európai szerződéses partnereit látja majd el az akkumulátorok gyártásához szükséges nyersanyaggal. Az LG Chem jelenleg három hasonló üzemmel rendelkezik, az egyik Dél-Koreában működik, a másik kettő pedig külföldön, Kínában, valamint a lengyelországi Wroclawban. A magyarországi üzem építése a jövő év első felében veszi kezdetét a Toray nyergesújfalui érdekeltségénél. Az LG Chem az elkövetkező öt évben 6 ezer milliárd wont tervez fordítani akkumulátor-alapanyag termelő kapacitásának bővítésére, katódok, szeparátorok, kötőanyagok és más egyebek gyártásához. Az LG Chem az idén júliusban vásárolta meg az akkumulátor szeparátor felületkezelő technológiai részlegének egységeit az LG Electronics konszerntől.

Összefognak a japánok és a dél-koreaiak

2019-től hallani róla, hogy a japán tulajdonú Toray Industries Hungary Kft. lítium akkumulátorokhoz használt szeparátor fóliát előállító üzemet épít 127 milliárd forintos ráfordítással Nyergesújfalun. A japánok 2014-ben jelentek meg a településen, miután felvásárolták a Zoltek üzemét, ahol szénszálat gyártottak. A két ütemben megvalósuló beruházásba azért vágtak bele, hogy világszinten húsz százalékkal tudják bővíteni a Toray szeparátor fólia gyártó kapacitását. A Toray közleménye szerint az LG Chem vezetésével folytatott tárgyalások eredményeként az a megállapodás született, hogy a dél-koreaiak első körben a Toray Industries Hungary Kft.-be invesztálnak 375 millió dollárt (durván 117 milliárd forintot), amely ezt követően létrehozza az LG Toray Hungary Battery Separator Kft.-t, amelyet 50-50 százalékban tulajdonolnak. Az egyezség értelmében a két vállalat megosztja majd egymással tudását és igyekeznek kihasználni a szinergiákat annak érdekében, hogy a jövőben csúcsminőségű alapanyagot szállíthassanak az akkumulátorok előállításához.

A kínaiak is szeparátor fóliát gyártanak majd Magyarországon

Tavaly novemberben derült ki, hogy Magyarországon hozza létre első Kínán kívüli gyárát a sanghaji központú Semcorp, a szeparátor fóliák gyártásában meghatározó pozíciót betöltő vállalat, amely az ígéretek szerint 65,5 milliárd forintos beruházás keretében bővíti gyártókapacitásait hazánkban. Az új szeparátorfólia-gyár Debrecenben épül meg, a beruházás 440 új munkahelyet teremt, amiért a kormány 13 milliárd forintos, vissza nem térítendő készpénztámogatást biztosított a fejlesztéshez. Az új üzem egy hatalmas, 19 hektár nagyságú területen kezdi majd meg a működését. Ezen a 19 hektáros területen 100 ezer négyzetméteres gyártóbázis jön létre.

Címlapkép forrása: Getty Images

Forrás: Portfolio

The post Az LG Chem és a Toray összefogása Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
TruBend5000 – hajlítás minimális mellékidővel https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/17/trubend5000-hajlitas-trumpf/ Sun, 17 Oct 2021 15:09:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17249 A TruBend5000-es sorozat a TRUMPF legnépszerűbb hajlítógépe. Kása István, a TRUMPF Hungary Kft. szakértője elmondta, hogy az 5000-es sorozat hajlítógépeit a termelékenység, nagy precizitás és minimális mellékidő jellemzi. MM: Milyen cégmérethez, és milyen környezetbe ajánlják a sorozat tagjait? K.I.: A TruBend 5000-es sorozatot olyan cégeknek ajánljuk, akiknek széles termék portfoliójuk van, akiknél jellemzően nagyon sok […]

The post TruBend5000 – hajlítás minimális mellékidővel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A TruBend5000-es sorozat a TRUMPF legnépszerűbb hajlítógépe. Kása István, a TRUMPF Hungary Kft. szakértője elmondta, hogy az 5000-es sorozat hajlítógépeit a termelékenység, nagy precizitás és minimális mellékidő jellemzi.

MM: Milyen cégmérethez, és milyen környezetbe ajánlják a sorozat tagjait?

K.I.: A TruBend 5000-es sorozatot olyan cégeknek ajánljuk, akiknek széles termék portfoliójuk van, akiknél jellemzően nagyon sok átállás van, akiknél akár egy műszakon belül is több termékvariáció létezik, illetve ahol két- vagy három műszakban megy a hajlítógép, és folyamatos termelékenységet várnak el minimális mellékidővel.

MM: A TruBend5000-es sorozat hány gépből áll, ezek miben különböznek egymástól?

K.I.: Összesen nyolc gép alkotja a sorozatot, ezek egyrészt nyomóerőben különböznek egymástól: 85-320 tonna között; illetve a hajlítási hosszban: 2-3-4 méteres verziók léteznek.

MM: Melyek a TruBend5000-es hajlítógép speciális funkciói?

K.I.: Az 5000-es sorozatban a TRUMPF portfoliójából minden hajlítás-segítő konfiguráció elérhető. Az 5000-es sorozatot nagyon kedvelik ügyfeleink, rendkívül felhasználóbarát a kezelése, amiben számos opció segíti őket. Ilyen például az intuitív touchpanel kezelőfelület, amely interaktívan segíti a felhasználó munkáját. A toolindikátor amely egy vizuális segédeszköz, egy ledsor a hajlító szerszámok fölött, amely segít a szerszámok behelyezésében, így csökkenti a szerszámozási mellékidőt. A termelést segíti a kiegészítő képernyő amin a munkafolyamatot vagy a dokumentációt lehet nyomon követni, illetve a 3D szimulációval a következő hajlítási feladatot előkészíteni.

MM: Felhasználói oldalról nézve a betanulása, kezelése mennyire egyszerű?

K.I.: A rendelt opcióktól függően 2-3 nap alatt betanulható a gép működése. A gépkezelői oktatást a gép üzembehelyezésével együtt az ügyfél telephelyén tartjuk. Ha tartozik a géphez TruTops Boost szoftver, akkor programozói oktatás keretében központunkban, Vecsésen az oktatótermünkben képezzük a felhasználókat.


A TRUMPF az automatizálás és a hálózatba kapcsolt technológiák úttörője a gépiparban.


MM: Az ipar 4.0 lehetőségeiben gondolkodó gyártóknak ajánlják hajlítógépeiket?

K.I.: Igen, feltétlenül, mivel valamennyi ipar 4.0-ás rendszer elérhető a hajlítógéphez. A hajlítószerszámok automatikus cseréjét akár a ToolMaster is végezheti. A TRUMPF mérnökei a tengelysebesség növelése mellett olyan funkciót is megvalósítottak, amely több kisméretű szerszám egyidejű cseréjét lehetővé teszi. De az is lehetséges, hogy a hajlítógéphez a munkadarabok behelyezését és kivételét végző munkaállomást csatlakoztassanak. Akár cellává is fejleszthető, külső robotos interfészt is hozzá lehet illeszteni.

MM: Van különleges igénye a gép telepítésének?

K.I.: Külön igénye a telepítésnek egyetlen esetben van, elérhető a növelt munkasebesség, ekkor 20mm/s a hajlítási sebesség, ez hirtelen nagyobb áramfelvétellel jár kiugró állapotban.

MM: A géppel kapcsolatos oktatással és a használat közben előforduló kérdésekkel miként fordulhat a vevő a TRUMPF munkatársaihoz?

K.I.: Van egy szerviz hotline-unk, valamint mobilappunk. A TRUMPF néhány éve kifejlesztett egy Service App nevű alkalmazást, amely okos eszközökre telepíthető. Ez úgy működik, hogy a MyTRUMPF oldalon keresztül regisztrál az ügyfél, utána ezt a szerviz applikációt letölti, itt már látják a saját gépparkjukat, gépszám szerint ki tudják választani, hogy melyik gépnél tapasztalnak hibát. A szoftveren keresztül fényképet is csatolhatnak, kérdéseket is feltehetnek a hiba bejelentésen túl. Az okosszerviz szoftveren keresztül ez nálunk egyből megjelenik, mint egy nyitott ügy, amelynek feldolgozását kollégáink megkezdik.  Az ügyfél elégedettségi mutatónk egy független felmérés szerint is nagyon jó, tehát mondhatjuk, hogy jól működik az ügyfél kezelési rendszerünk.

www.trumpf.com

The post TruBend5000 – hajlítás minimális mellékidővel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyensúlyt teremt a női szemlélet a mérnöki pályán https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/29/mernok-mesek-palyazat-coloplast/ Sun, 29 Aug 2021 16:24:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16459 A győri Széchenyi István Egyetem Kommunikációs és Alumni Irodája által kiírt MérNŐK Mesék pályázat lehetőséget adott az itt végzetteknek szakmai életútjuk, valamint a mérnöki pálya kihívásaira adott hölgyválaszaik bemutatására. Juracsek Ivett a pályázat különdíját érdemelte ki. Ismerjék meg történetét! Juracsek Ivett 2019-ben végzett a győri Széchenyi István Egyetemen logisztikai mérnök szakon, csomagolási szakirányon. Tudatosan készült […]

The post Egyensúlyt teremt a női szemlélet a mérnöki pályán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A győri Széchenyi István Egyetem Kommunikációs és Alumni Irodája által kiírt MérNŐK Mesék pályázat lehetőséget adott az itt végzetteknek szakmai életútjuk, valamint a mérnöki pálya kihívásaira adott hölgyválaszaik bemutatására. Juracsek Ivett a pályázat különdíját érdemelte ki. Ismerjék meg történetét!

Juracsek Ivett 2019-ben végzett a győri Széchenyi István Egyetemen logisztikai mérnök szakon, csomagolási szakirányon. Tudatosan készült a mérnöki pályára, az egyetemi csomaglabor pedig a tényleges irányt is megmutatta számára. A laboratóriumban megtapasztalt gyakorlati oktatás olyan hatással volt szakmai érdeklődésére, hogy a megszerzett magas szintű tudást azóta már folyamatfejlesztő mérnökként hasznosítja egy egészségügyi segédeszközöket gyártó cég, a Coloplast csomagolói és logisztikai központjában.

Már az általános iskolában is a reáltárgyak érdekelték. Tudásszomját a középiskolában matematikafakultáción csillapította, így érettségi után nem is volt kérdés számára, hogy mérnök szeretne lenni.

„Úgy éreztem, hogy bármilyen irányba indulok el a mérnöki képzésen belül, nem lőhetek mellé a Széchenyi István Egyetemen. Végül a logisztika nyert, aztán a csomagolásfejlesztő szakirány kiválasztásával már körvonalazódott a szakmai jövőképem”

fogalmazott Juracsek Ivett. Kifejtette, hogy ebben jelentős szerepe volt az egyetem csomaglaborjának, ahol valódi tudást kapott, hiszen gyakorlati szempontból is megismerhette leendő szakmáját.

„Az egyetem utolsó félévében a Coloplast Hungary Kft.-nél dolgoztam gyakornokként a termeléshez tartozó folyamatfejlesztő csapatban, a szakdolgozatomat is itt írtam. Az egyetem végeztével pedig maradtam a cégnél főállásban, ahol folyamatfejlesztő (lean) mérnök vagyok”

– mondta el jelenlegi munkájáról a szakember. Hozzátette, hogy a diploma megszerzése óta több folyamatfejlesztési képzésen is részt vett.

„Naponta foglalkozom kisebb projektekkel, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy hatékonyabb legyen a munka a termelésben, de folyamatosan viszek komplexebb és több időt igénylő fejlesztéseket is. Jelenleg egy új gépes környezet kialakítása és a hozzá tartozó munkafolyamat kidolgozása az egyik legnagyobb projekt, amiben részt veszek. Az eddigi összes rám bízott munkát nagyon izgalmas feladatnak tartottam! Mindből sokat lehetett tanulni és fejlődni.”

Kérdésünkre, hogy mi volt a legpozitívabb, illetve a legnegatívabb impulzus, ami képzése vagy munkája során érte, elmondta:

„Szerencsésnek érzem magam, mert kizárólag inspiráló élmények és vélemények találtak meg mind az egyetemi évek alatt, mind a jelenlegi munkahelyemen.”

Kiemelte, hogy rendkívül befogadó a cég, ahol dolgozik, pályakezdő mérnöknőként számos lehetőséget kapott. A férfi mérnök munkatársak pedig örülnek a női szemléletnek, ami egyensúlyt teremt a projektekben. Juracsek Ivett, a MérNŐK Mesék pályázat idei különdíjasa végezetül hangsúlyozta:

„Én imádom a munkámat! Minden mérnöki karon gondolkozó diáknak ajánlom ezt a pályát!”

The post Egyensúlyt teremt a női szemlélet a mérnöki pályán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Meghívó – GÉPGYÁRTÁS 4.0 S&T Szakmai Nap https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/19/gepgyartok-st-meghivo/ Wed, 19 May 2021 08:57:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15132 2021. május 27. Ipari digitalizációs megoldások gépgyártók és integrátorok számára Szakértő csapatunk átfogó megoldást biztosít a gépgyártók és integrátorok számára. Alkalmazásainkat olyan cégek használják Magyarországon, mint a 77 Elektronika, az Alprosys, a Blauform, az ELME, a Semilab vagy a TIPA. Az egész napos online rendezvényen a CAD, CAM, PLM, végeselemes szimulációs, gyár- és robotszimulációs, IoT, […]

The post Meghívó – GÉPGYÁRTÁS 4.0 S&T Szakmai Nap appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2021. május 27.

Ipari digitalizációs megoldások gépgyártók és integrátorok számára

Szakértő csapatunk átfogó megoldást biztosít a gépgyártók és integrátorok számára. Alkalmazásainkat olyan cégek használják Magyarországon, mint a 77 Elektronika, az Alprosys, a Blauform, az ELME, a Semilab vagy a TIPA.

Az egész napos online rendezvényen a CAD, CAM, PLM, végeselemes szimulációs, gyár- és robotszimulációs, IoT, AR, valamint ERP megoldásaink gépipari alkalmazási lehetőségeit mutatjuk be.

Ismerje meg, hogy milyen kitörési lehetőségeket biztosít a gépgyártók, rendszerintegrátorok számára az ipari digitalizáció!

Program és regisztráció >>

További információ:

S&T Consulting Hungary Kft.

www.snt.hu/ipar40-akademia, ipar40@snt.hu

The post Meghívó – GÉPGYÁRTÁS 4.0 S&T Szakmai Nap appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazai kézből a világpiacra – Pillantson be a robotikai fejlesztések kulisszái mögé! https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/11/onrobot-vilagpiac-robotika/ Sun, 11 Apr 2021 14:58:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14562 Néhány évvel ezelőtt két egyetemi mérnök kifejlesztett egy szenzort, ami napjainkban is világújdonságnak számít a robotikában. Az egyetemi kutatásból előbb szabadalmaztatott ipari innováció, majd egy sikeres nemzetközi cég terméke lett. A felvásárló dán vállalat, az OnRobot a magyar szaktudásra építve nem csak hogy megőrizte, de folyamatosan fejleszti is a hazai kutató-fejlesztő csapatot. Ha a robotkart […]

The post Hazai kézből a világpiacra – Pillantson be a robotikai fejlesztések kulisszái mögé! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Néhány évvel ezelőtt két egyetemi mérnök kifejlesztett egy szenzort, ami napjainkban is világújdonságnak számít a robotikában.

Az egyetemi kutatásból előbb szabadalmaztatott ipari innováció, majd egy sikeres nemzetközi cég terméke lett. A felvásárló dán vállalat, az OnRobot a magyar szaktudásra építve nem csak hogy megőrizte, de folyamatosan fejleszti is a hazai kutató-fejlesztő csapatot.

Ha a robotkart az emberi karhoz hasonlítjuk, az end-effektorokat (robotkar végére szerelhető eszközöket) pedig az emberi kézhez, megértjük, hogy a kettő csak együtt tud tökéletes megoldást nyújtani. Ezen az elven alapul a hazai kutatók által fejlesztett HEX FORCE/ TORQUE szenzor is, amely az ipar különböző szegmenseiben használt kollaboratív robotok működését teszi még hatékonyabbá, precízebbé. Ilyen, és ehhez hasonló végszerszámokat, ún. End-of-Arm Tooling eszközöket fejleszt az OnRobot nemzetközi csapata, beleértve a hazai gárdát is.

A robotika azelőtt soha nem látott mértékben alakítja át az ipari termelés működésének jellegét, az EOAT eszközök területén végbemenő folyamatos innováció pedig új szintre emeli a kollaboratív automatizálási megoldásokat, beleértve a termelés gyorsaságát is.

Ahogyan a gyártóipari szektor egyre inkább a low volume/high mix termelés felé halad, az egyik alkalmazásról egy másikra való gyors átállás képessége már többet jelent annál, hogy „jó, ha van”, ez mára létfontosságúvá vált.

– mondta korábban Enrico Krog Iversen, az OnRobot vezérigazgatója.

Az eddigi sikerekben a hazai csapatnak számottevő szerepe volt

A magyar részleg a prototípus tervezésétől egészen a késztermék kivitelezéséig részt vesz a vállalat mindennapjaiban, mely bonyolult hardver (mechanikai és elektronikai) illetve komplex agilis szoftverfejlesztéseket jelent. Fejlesztéseik ebből a szempontból is egyedinek és izgalmasnak számítanak, hiszen a hasonló, hazai fejlesztői csapatok jellemzően részfeladatokban vesznek részt, nem a teljes folyamatot kísérik végig.

Az OnRobotnál dolgozó tehetséges munkatársak egy olyan kreatív közösség tagjai, amely lelkesen gyarapítja és alakítja át az együttműködő robotok gyorsan növekvő piacát. Gépész- és villamosmérnökök, mérnökinformatikusok és robotintegrátorok; 25-en dolgoznak a központban, ahol a leginnovatívabb termékeket fejlesztik. A hazai fejlesztők olyan termékeken dolgoztak, mint például az elmúlt hónapban piacra dobott VGP20 elektromos vákuumos gripper vagy az MG10 mágneses gripper. (Előbbi dinamikus és sokoldalú megoldást nyújt a nagy kihívásokkal járó, nehéz, ormótlan vagy lyukacsos felületű tárgyakkal dolgozó raklapozó műveletekhez, utóbbi pedig a gyártóipari, autó- és repülőipari alkalmazásokhoz kiváló, azonnal használható mágneses megfogó. Mindkét termék látványosan leegyszerűsíti az olyan robotikai alkalmazásokat, ahol gripperekre van szükség.)

A tavalyi évben pedig egy csiszoló és polirozó eszköz fejlesztése és piaci bevezetése volt a legnagyobb siker a budapesti központ számára. A fókusz a szoftverfejlesztéseken és a kollaboratív robotikai applikációkon van.

Szoboszlai Imre, az OnRobot Hungary Kft. kutatásfejlesztési vezetője.

“Számos izgalmas új hardveres és szoftveres termékkel folytatjuk az OnRobot ökoszisztémát és teljes folyamatot felölelő alkalmazások megvalósítását 2021-ben is. Az OnRobot budapesti fejlesztő központjában, egy jövőbe mutató területen, kreatív és összetartó közösség van, ehhez folyamatosan várjuk a robotika és automatizálás iránt érdeklődők csatlakozását. A nemzetközi, dinamikusan fejlődő cégünkben a kezdőtől a tapasztalt szakemberig mindenki számára adott a szakmai fejlődéshez és kiteljesedéshez szükséges kreatív környezet.”

– mondja Szoboszlai Imre, az OnRobot Hungary Kft. kutatásfejlesztési vezetője.

Pozitív jövőkép és célok 2021-re is

Ezen a még mindig nagyon fiatalnak számító (EOAT) piacon az OnRobot 2020-ban több új terméket is bemutatott együttműködő alkalmazások számára, 50%-kal növelte árbevételét és 2021-ben további bővítéseket tervez, ami jól szemlélteti a piac fejlődő jellegét. A koronavírus okozta járványhelyzet sem befolyásolta fejlesztéseiket, a pandémia ellenére azokat az előre meghatározott ütemterv szerint tudták folytatni, mondta Beskid Vilmos, az OnRobot Műszaki vezérigazgatója.

Beskid Vilmos, az OnRobot Műszaki vezérigazgatója.

Együttműködő robotikai alkalmazásokhoz fejlesztett megoldásaink segítenek a gyártóknak teljes mértékben kihasználni a kollaboratív robotok előnyeit – a feladat jellegétől, robotkar típusától függetlenül. Célunk a lehető leghasznosabb eszközök fejlesztése és gyártása, amelyek a legtöbb hozzáadott értéket teremthetik a felhasználók számára, mindeközben pedig könnyű használatot biztosítanak és maximális felhasználói élményt nyújtanak.”

– mondja Beskid Vilmos.

 A vállalat aktuális, nyitott pozícióit itt lehet megtekinteni.

The post Hazai kézből a világpiacra – Pillantson be a robotikai fejlesztések kulisszái mögé! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>