hulladékkezelés – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 20 Nov 2024 12:13:05 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Értékteremtés a hulladékból https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/15/ertekteremtes-hulladekbol/ Fri, 15 Mar 2024 10:44:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29015 Értékesek a fémhulladékok, ezért jó néhány cég a gyártás mellett kiemelt figyelmet fordít a gyűjtésre, tárolásra és szelektálásra. Sok esetben az előzetes feldolgozásra is sor kerül. A folyamathoz különféle feldolgozó gépekre van szükség. A gépek kiválasztása Egyes vállalatok, például vastelepek üzleti és kereskedelmi céllal veszik meg a gépeket, míg mások saját használatra. A vásárlás során […]

The post Értékteremtés a hulladékból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Értékesek a fémhulladékok, ezért jó néhány cég a gyártás mellett kiemelt figyelmet fordít a gyűjtésre, tárolásra és szelektálásra. Sok esetben az előzetes feldolgozásra is sor kerül. A folyamathoz különféle feldolgozó gépekre van szükség.

A gépek kiválasztása

Egyes vállalatok, például vastelepek üzleti és kereskedelmi céllal veszik meg a gépeket, míg mások saját használatra. A vásárlás során azt veszik figyelembe, hogy milyen szinten kerül be a folyamataikba a feldolgozás, és azt, hogy milyen célra lesznek használva a berendezések.

Azt, hogy milyen legyen a gép kapacitása, az határozza meg, hogy milyen tételben kerül feldolgozásra a fémhulladék. Számos vállalat csak a saját melléktermékeit kezeli, míg sokan kifejezetten ezzel foglalkoznak, és nagy tételben kerül hulladék a telephelyre.

Gyűjtés, válogatás, darabolás

A feldolgozás előtt gyűjtésre kerül sor. A telephelyre szállítással kerül a fémhulladék, ahol  rakodógépek segítségével sor kerül a szétválogatásra. Ezekre a berendezésekre különféle fejegységeket szerelnek attól függően, hogy milyen anyagokról van szó.

A vas kiemelésére és áthelyezésére a hidraulikus elektromágnes szolgál, míg a kisebb darabok markolására az ömlesztett áru kanál. A nagy méretű tárgyak, csövek rakodására a rönkfogó eszköz használható. A nagy mennyiségű és tömegű fémhulladék emelésére pedig a polip kanál nyújt kiváló megoldást.

A válogatás után következik a darabolás, amelynek köszönhetően a fémdarabok kezelhető méretűek lesznek. Ehhez a feladathoz rakodógép ollóra és alligátor ollóra van szükség. Az előbbi nagy vágóerőt biztosít, az utóbbi pedig a kisebb méretű darabok vágására alkalmas.

Zúzás, huzal feldolgozás

A hulladék darabolását követően a zúzásra kerül sor. Erre azért van feltétlenül szükség, mert vannak olyan fémek, amelyeket nem lehet vagy nem célszerű vágással kezelhető méretűre darabolni. Ebben az esetben olyan zúzó gépre van szükség mint például a motortörő, amely akár motorblokkokat is képes gyorsan szétbontani.

A vezetékek feldolgozásáról érdemes külön szót ejteni, ugyanis ezeket a hulladékokat célszerű megszabadítani a szigeteléstől. Ehhez kábelnyúzó gépre van szükség, amely alkalmas arra, hogy a gumi vagy műanyag borításokat lefejtse.

A szállítási és tárolási helyigénynek természetesen gazdaságosság szempontjából fontos szerepe van. Emiatt kerül sor a folyamat végén a tömörítésre. Nélkülözhetetlen lépés, ugyanis csak így lehet a lehető legkisebb és legtömörebb formában tárolni vagy beolvasztásra szállítani a fémhulladékot.

A tömörítéshez szükség lehet bálázógépre, hordóprésre, valamint ollózó és bálázó berendezésre. A bálázógép hidraulikus nyomással hatalmas erőkifejtésre képes. A hordóprés alumínium vagy acél hordók tömörítésére szolgál. A kombinált ollózó és bálázó eszköz pedig darabolásra és tömörítésre is alkalmas.

A fémhulladék feldolgozó gépek széles választékát találjuk a Zöldgépezet oldalán. A választás során érdemes körültekintőnek lenni, hiszen ezek a berendezések hosszú távú beruházásnak tekinthetőek.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Értékteremtés a hulladékból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
AI a hulladékkezelésben https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/07/ai-hulladekkezeles-siemens-mesterseges-intelligencia/ Thu, 07 Dec 2023 05:30:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27768 Körforgásos gazdaság – A mesterséges intelligenciával kombinált új robotikai megoldás automatizált és rugalmas válogatási folyamatot biztosít az újrahasznosító iparban. Az új rendszer a korábbiaknál sokkal többre képes. Az újrahasznosítás a fenntartható körforgásos gazdaság fontos eleme. A körkörös gazdasági modell hatékonyságát nagyban meghatározza az újrahasznosítási folyamatok minősége is. A precízebb válogatási módszerek az újrahasznosításban hozzájárulnak a […]

The post AI a hulladékkezelésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Körforgásos gazdaság – A mesterséges intelligenciával kombinált új robotikai megoldás automatizált és rugalmas válogatási folyamatot biztosít az újrahasznosító iparban. Az új rendszer a korábbiaknál sokkal többre képes.

Az újrahasznosítás a fenntartható körforgásos gazdaság fontos eleme. A körkörös gazdasági modell hatékonyságát nagyban meghatározza az újrahasznosítási folyamatok minősége is. A precízebb válogatási módszerek az újrahasznosításban hozzájárulnak a nagyobb fenntarthatósághoz. Ezt szem előtt tartva a Siemens a kremsi Brantner nemzetközi hulladékártalmatlanító céggel közösen olyan megoldást fejlesztett ki, amely mesterséges intelligencia segítségével hatékonyabb és pontosabb automatizált válogatási folyamatot tesz lehetővé.

Az újrahasznosítás egyre fontosabb lesz a jövőben. Világunkban a nyersanyagok korlátozottak, és gondosan kell bánnunk velük. A Siemensszel együttműködésben kifejlesztett megoldást a műanyagok automatizált válogatására használjuk, hogy kiválogathassuk a hasznos anyagokat – még mielőtt a hulladékot elégetnék vagy alternatív tüzelőanyaggá dolgoznák fel – mondja Christoph Pasching, a Brantner digitális megoldások és üzletfejlesztési részlegének vezetője.

“Saját mesterséges intelligencia modellünk, a DeepSort a Siemens rendszeren alapul. Ez azt jelenti, hogy az objektumok valós időben felismerhetőek, és a folyamattól függően könnyebben válogathatóak. Ezt a technológiát a wölblingi műanyagválogatóban is alkalmazzuk üzemünk válogatási hatékonyságának mérésére. A mesterséges intelligencia segít abban, hogy például egy olyan robotot irányíthassunk, amely kifejezetten PET-palackokat válogat”

– folytatja Pasching. A Siemensszel együttműködésben kifejlesztett megoldást a műanyagok automatizált válogatására használjuk, hogy célzottan válogathassuk ki az egyes anyagokat.

A személyre szabott mesterséges intelligencia megoldásokkal működő rendszerünk fejlesztése jelentős mérföldkövet jelent a hulladékgazdálkodás és az újrahasznosítás terén – teszi hozzá Daniel Schall, a Siemens Technology Distributed AI Systems kutatócsoportjának vezetője. A jövőben ezeken a területeken ügyfeleink gyorsan és programozási munka nélkül automatizálhatják a válogatási folyamatot azáltal, hogy egyéni anyagáramlásukon alapuló mesterséges intelligencia-modellt képeznek ki.

„Rendszerünk jelentős mérföldkövet jelent a hulladékgazdálkodás és az újrahasznosítás terén”

– Daniel Schall, a Siemens Technology Austria Distributed AI Systems kutatócsoportjának vezetője.

Moduláris rendszer életciklus platformmal

Hogyan néz ki a Brantner és a Siemens által közösen kifejlesztett megoldás? A moduláris rendszer több komponensből áll: egy delta picker robotból, azaz egy megfogó segítségével dolgokat felszedni képes robotból, egy életciklus platformból az AI modellekhez és egy edge boxból, azaz egy SIMATIC ipari PC-ből a Siemens sajátszoftverével, amely az AI-megoldás agyát képviseli. Az új objektumok, amelyeket fel kell ismerni az anyagáramlásban, rugalmasan betaníthatók a platformba, és a rendszer vagy az AI-modell ennek megfelelően automatikusan, minden újabb programozási erőfeszítés nélkül alkalmazkodik.

A szállítószalag fölé szerelt szenzorrendszeren halad át a hulladék, amely az elemző szoftverplatformmal kombinálva megteremti az alapot a későbbi válogatáshoz.

A sablonok felgyorsítják az AI-alkalmazások fejlesztését

Az AI-sablonok felgyorsítják az AI-alkalmazások fejlesztését. Alapvető struktúrákat, algoritmusokat és konfigurációkat biztosítanak az általános használati esetekhez. Például a hulladékválogatáshoz használt mesterséges intelligencia-sablon speciális képfelismerési és osztályozási funkciókat fed le a különböző típusú hulladékok azonosítása érdekében. Olyan lépéseket tartalmaz, mint: az adatok előkészítése, a modell betanítása, az érvényesítés és a telepítés. Az ilyen sablonok segítségével a fejlesztők gyorsabban hozhatnak létre mesterséges intelligencia-megoldásokat a hulladékiparban, a bevált megközelítések alapján. Amint egy modell használatra kész, egy kattintással áthelyezhető a peremdobozba, hogy egy hulladékválogató rendszer anyagáramlását valós időben követhesse nyomon. Az eredményeket továbbítják a delta pickerhez, amely precíz és hatékony megfogási mozdulatokat tud végezni a szortírozandó anyagok konkrét kiválasztása és szétválogatása érdekében.

A cél egy olyan rendszerkoncepció felépítése, amelyben az egyes összekapcsolt egységek, például aprítók vagy szeparáló egységek közös adatbázis alapján vezérelhetők, és működés közben dinamikusan változtathatók a még jobb, anyagminőséghez igazodó válogatás és ezáltal az azt követő újrahasznosítás érdekében.

A digitalizáció fellendíti a hulladékgazdálkodást

Az Európai Bizottság adatai szerint Európában évente körülbelül 25,8 millió tonna műanyaghulladék keletkezik. Jelenleg ennek a hulladéknak kevesebb, mint 30 százalékát hasznosítják újra. Az uniós hatóság szerint nagy mennyiségű műanyaghulladék kerül a környezetbe, ami jelentős gazdasági és ökológiai károkat okoz. Az Európai Bizottság műanyagstratégiával és körkörös gazdasági csomaggal kívánja megteremteni az alapot az európai műanyaggazdaság átalakításához. Ez magában foglalja a műanyag hulladék (legalább 50 százalék) és a műanyag csomagolási hulladék (legalább 55 százalék) újrahasznosítására és újrafelhasználásra való előkészítésére vonatkozó kvótákat is 2030-ig. Ennek fényében javítani kell az újrahasznosított műanyagok előkészítését és feldolgozását a jobb begyűjtés és a műanyaghulladék válogatásának elősegítésére.

Forrás: hitech.at www.siemens.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post AI a hulladékkezelésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>