hpc – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 12:31:42 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A Dell Technologies nyílt forráskódú Omnia szoftvere felgyorsítja a HPC-, az AI- és az adatelemzési terhelések egyesítését https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/30/omnia-dell-szoftver/ Fri, 30 Jul 2021 08:41:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16135 A Dell Technologies új megoldásokat mutatott be, amelyekkel ügyfelei hatékonyabban kezelhetik a nagy teljesítményű számítástechnikai megoldások (HPC), a mesterséges intelligencia (AI) és az adatelemzés egyesítésére irányuló műveleteket. A Dell kibővíti igény szerinti (on-demand) HPC-szolgáltatásait és a Dell EMC PowerEdge szervergyorsítási támogatását is, hogy a szervezetek könnyebben birkózhassanak meg az olyan nagy adatmennyiségű munkaterhelésekkel, mint például […]

The post A Dell Technologies nyílt forráskódú Omnia szoftvere felgyorsítja a HPC-, az AI- és az adatelemzési terhelések egyesítését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Dell Technologies új megoldásokat mutatott be, amelyekkel ügyfelei hatékonyabban kezelhetik a nagy teljesítményű számítástechnikai megoldások (HPC), a mesterséges intelligencia (AI) és az adatelemzés egyesítésére irányuló műveleteket.

A Dell kibővíti igény szerinti (on-demand) HPC-szolgáltatásait és a Dell EMC PowerEdge szervergyorsítási támogatását is, hogy a szervezetek könnyebben birkózhassanak meg az olyan nagy adatmennyiségű munkaterhelésekkel, mint például a genomszekvenálás a termékfejlesztési szimulációk során.

„A HPC-, az AI- és az adatelemzési folyamatok egyre szorosabban összefonódnak, de a tárolási és hálózati konfigurációk továbbra is adatsilókban maradnak. Ez kihívás elé állítja az informatikai csapatokat, amikor a folyamatosan változó igényeknek megfelelő erőforrásokat kell biztosítaniuk. A Dell Omnia nyílt forráskódú szoftverével a csapatok jelentős mértékben leegyszerűsíthetik a fejlett számítási terhelések kezelését, így felgyorsíthatják innovációs folyamataikat”

– mondta Peter Manca, a Dell Technologies integrált megoldásokért felelős részlegének vezető alelnöke.

Az Omnia leegyszerűsíti és felgyorsítja a terhelések egyesítését

Az Omnia szoftvert a Dell Technologies HPC & AI Innovation Lab fejlesztette az Intel közreműködésével és a HPC-közösség támogatásával. A nyílt forráskódú szoftver célja, hogy automatizálja a HPC-, az AI- és az adatelemzési terhelések kiépítését és kezelését. Az így létrejövő egységes, rugalmas erőforráskészlet képes kielégíteni a folyamatosan bővülő és változó igényeket.

Az Omnia nyílt forráskódú szoftvercsomag egy olyan Ansible playbook, amely felgyorsítja az egyesített munkaterhelések üzembe helyezését a Kubernetes és a Slurm, valamint kódtárkeretrendszerek, szolgáltatások és alkalmazások segítségével. Az Omnia automatikusan telepíti a használati célnak – például HPC-szimulációknak, AI neurális hálózatoknak vagy az adatelemzésekhez használt memórián belüli grafikus feldolgozásnak – megfelelő szoftvermegoldásokat az egyes szerverekre, ezáltal hetekről percekre csökkenti az üzembe helyezéshez szükséges időt.

A közösség részvétele és együttműködése nagyon fontos az Omnia fejlődésében. Az Omniát az Arizonai Egyetem számítástechnikai kutatórészlege és a Dell Technologies HPC & AI Innovation Labbel közösen fejlesztette, hogy a szoftver még hatékonyabban segíthesse többek között a szimulációt, a nagy sebességű számítást és a gépi tanulást is magukban foglaló vegyes terhelések támogatását.

Igény szerinti (on-demand) HPC Vmware alapon: bármikor elérhető infrastruktúra

A Dell Technologies tovább bővítette igény szerinti (on-demand) HPC-megoldásainak kínálatát, így mostantól a VMware-környezetekhez is támogatást nyújt. Az igény szerinti (on-demand) HPC és az R-Systems segítségével az ügyfelek fejlett infrastruktúrákat használhatnak, amelyek megfelelnek a nagy számítási kapacitásra irányuló egyedi igényeknek. A VMware Cloud Foundation, a Vmware Cloud Director és a VMware vRealize Operations rendszerek hozzáadásával az ügyfelek hibrid felhős üzemeltetési modellt használhatnak a nagy erőforrás-igényű terhelésekhez, valamint igény szerint bármikor gyorsan hozzáférhetnek a használatalapú díjazású HPC-erőforrásokhoz.

A hajózáshoz használt meghajtási rendszerek gyártásában piacvezető Mercury Marine új termékei tervezéséhez  számítógépes hidrodinamikai szimulációkat használ, ami gyakran igényel a saját lehetőségeiket meghaladó HPC-kapacitást. A Dell nagy teljesítményű infrastruktúrájával a Mercury Marine mérnökei saját 48 órás szimulációs idejüket 2 órára csökkenthetik az igény szerinti (on-demand) HPC-vel.

Új, fejlett számítási kapacitást nyújtó NVIDIA GPU-opciók

A Dell Technologies mostantól az NVIDIA A30 és A10 Tensor Core GPU-kat is elérhetővé teszi a Dell EMC PowerEdge R750, R750xa és R7525 szerverekben.

Az NVIDIA A30 GPU-k az AI-következtetési és elterjedt vállalati számítási terhelések széles választékát támogatják, többek között a társalgási AI-t és a számítógépes látástechnológiákat is. Az NVIDIA A10 GPU-kkal az ügyfelek AI- és grafikus terheléseket is futtathatnak egyszerű infrastruktúrákon is, így ideálisak a deep-learning-alapú következtetést és számítógépes tervezést alkalmazó folyamatokhoz. A leginkább tervezők, mérnökök, művészek és tudósok által használt NVIDIA virtuális GPU-szoftverek és virtuális számítógépek automatikusan maximális teljesítményt nyújtanak.

Elérhetőség:

  • Az Omnia szoftver már világszerte elérhető.
  • A VMware-t támogató igény szerinti (on-demand) HPC ebben a negyedévben válik elérhetővé.

További források

The post A Dell Technologies nyílt forráskódú Omnia szoftvere felgyorsítja a HPC-, az AI- és az adatelemzési terhelések egyesítését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Dinamikus HPC marás a Horn DS rendszerű szerszámaival https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/27/horn-dinamikus-hpc-ds-szerszam/ Tue, 27 Jul 2021 19:33:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16118 A Paul Horn GmbH új geometriával bővíti DS típusú tömör keményfém szármaróinak termékcsaládját. A marófejeket a cég speciálisan a nagy szilárdságú acélok HPC (High Performance Cutting), azaz nagy teljesítményű forgácsolására fejlesztette ki dinamikus és hagyományos mozgású nagyolómaráshoz. A különböző spirálvonalú élszögeinek köszönhetően a szerszám rendkívül finom megmunkálást tesz lehetővé. Az optimalizált homlokgeometria miatt kisebb erőhatások […]

The post Dinamikus HPC marás a Horn DS rendszerű szerszámaival appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Paul Horn GmbH új geometriával bővíti DS típusú tömör keményfém szármaróinak termékcsaládját.

A marófejeket a cég speciálisan a nagy szilárdságú acélok HPC (High Performance Cutting), azaz nagy teljesítményű forgácsolására fejlesztette ki dinamikus és hagyományos mozgású nagyolómaráshoz. A különböző spirálvonalú élszögeinek köszönhetően a szerszám rendkívül finom megmunkálást tesz lehetővé. Az optimalizált homlokgeometria miatt kisebb erőhatások lépnek fel fogásvételkor, a kedvezőbb forgácsképződés és -elvezetés következtében pedig nő a megbízhatóság. A rendszer bizonyítja erősségeit a simítás során is. A finom és pontos működés velejárója a szerszámok által létrehozott kimagasló felületminőség például palástmarás után.

A Horn HPC forgácsolásra fejlesztett DS termékcsaládja kimagasló teljesítményt nyújt a dinamikus és hagyományos nagyoló marásokra

A nagy szilárdságú acélok HPC marására jellemző magas anyagleválasztási teljesítmény jelentős terhet ró a szerszámokra. A kihívásra a korszerű keményfémek és a bevonatolási technológiák kínálnak megoldást. A Horn az ES3P keményfémre HiPIMS bevonatot alkalmaz. A HiPIMS, vagyis nagy teljesítményű impulzusos magnetronos porlasztási technológia számos előnyt és új lehetőséget kínál a precíziós szerszámok bevonásával kapcsolatban. Alkalmazásával nagyon sűrű és tömör, ugyanakkor kemény és erős bevonatok készíthetőek. Ezen bevonatok struktúrája homogén, rétegvastagsága még bonyolult geometriákra applikálva is egyenletes. A bevonat és a szerszám között kiváló adhézió jelentkezik, így a vágóél mindig stabil marad. Nagy hőtűrő képességének köszönhetően a bevonat óvja a szerszám fémjét a túlmelegedéstől.

The post Dinamikus HPC marás a Horn DS rendszerű szerszámaival appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egységes automatizáció a szerszám- és formagyártásban https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/07/cnc-megmunkalo-kozpont-gfms/ Sun, 07 Feb 2021 16:03:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13683 Termelékenység – Az automatizálás folyamatos termelést biztosít a napszaktól és a hét napjától függetlenül. “Ennek eredménye a rövidebb átfutási idő, a magasabb termelékenység és a gépekbe fektetett tőke gyorsabb megtérülése.” – tudjuk meg Szabó Gábortól, a GF Machining Solutions Magyarországi Fióktelepének vezetőjétől. A globális versenyben fokozott rugalmasságot, magasabb minőséget és nagyobb termelékenységet kell tanúsítani. Hosszú […]

The post Egységes automatizáció a szerszám- és formagyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Termelékenység – Az automatizálás folyamatos termelést biztosít a napszaktól és a hét napjától függetlenül.

“Ennek eredménye a rövidebb átfutási idő, a magasabb termelékenység és a gépekbe fektetett tőke gyorsabb megtérülése.”

– tudjuk meg Szabó Gábortól, a GF Machining Solutions Magyarországi Fióktelepének vezetőjétől.

A globális versenyben fokozott rugalmasságot, magasabb minőséget és nagyobb termelékenységet kell tanúsítani. Hosszú távon erre egyetlen életképes magoldás létezik – a palettázás és az automatizálás.

Az első lépés az automatizálás felé a nullpontrendszerek használata, így a munkadarabok gépen kívüli cseréje és bemérése pl. egy palettán. Már ezzel az egyszerűbb megoldással is jelentősen növelhető a gépkapacitás. Ezt követi egy szerszámgép munkadarab cserélővel történő ellátása, ez lehet pl. paletta cserélő vagy robot. Kínálatunkban is vannak olyan szekrényszerű munkadarab cserélő egységek, melyek 2 gépet képesek kiszolgálni. Itt már az automatizálás vezérlő szoftver is szükséges, hiszen 2 gép kiszolgálása esetén már a robot a “főnök”.  A harmadik lépés, ha ezt a folyamatot ki szeretnénk bővíteni mérőgéppel, ekkor általában egy robotra is szükségünk van. Ezt a rendszer tudjuk a továbbiakban bővíteni gépekkel, tárakkal és különböző perifériás egységekkel.

Az automatizálás jellemzően jelentős beruházást jelent, és ezért egyértelmű elképzeléseket és célkitűzéseket igényel, melyek többek között lehetnek a profit növelése, versenyképesség javítása, gépóradíjak csökkentése, termelékenység növelése a mellékidők csökkentésével vagy éppen az átfutási idők csökkentése. A GF Machining Solutions megoldásainak köszönhetően mi az egységes automatizálás egy kézből tudjuk biztosítani, beleértve a szerszámgépeket, robotot, szoftvert és a megfogás technológiát is.

Egy egységes automatizálás megvalósítása a tervezéssel együtt akár egy évet is igénybe vehet. Fontos tényező, hogy egy automatizált rendszerben milyen technológiákat kívánunk integrálni. Példaként említeném, hogy egy “olajos közeggel” működő berendezés / pl. megmunkáló központ vagy tömbös szikraforgácsoló gép / és egy tisztább közegű gép / pl. huzalos szikraforgácsoló/ egy automatizált rendszerbe történő integrálása nem szerencsés. Ennek okai a hűtő közegek keveredésének veszélye, valamint a munkadarabok jellegéből és a megmunkálási technológiából adódó különbségek, melyek a nullpont rendszerek és robot tekintetében sokkal nagyobb befektetést igényelnek egy “mix” cella esetén.

Sokaknak az automatizálás egyet jelent a szériagyártással ez pedig tévhit. A GFMS legtöbb egységes automatizálás használó ügyfele szerszám- és formagyártó cég, akik kis szériákat vagy egyedi termékeket gyártanak. Tény, hogy egy ilyen rendszer kialakítása nagyobb odafigyelést és kiváló minőségű berendezéseket igényel, azonban a megfelelő szakemberek bevonásával végül egy hatékony gyártási folyamatot tudunk kialakítani. A vállalaton belüli folyamatoknak és szervezeteknek támogatnia kell az automatizálást illetve azoknak az automatizáláshoz kell illeszkedniük a maximális haszon elérése érdekében. Egy automatizált rendszer kezeléséhez ugyan kevesebb gépkezelő szükséges, viszont CAD/CAM oldalról biztosan növelni szükséges a humánerőforrást, hiszen egy jól tervezett automatizált cella esetén akár 300%-al is tudjuk növelni a termelékenységet. Bizonyítva, hogy ezek nem csak légből kapott számok érdemes megnézni pl. egy CNC megmunkáló központ bekapcsolási és főorsó futási idejét. Számos esetben találkozunk olyan berendezésekkel, ahol a főorsó futás 28-30%-a a bekapcsolás időnek. Ha ezt az arány az automatizálás révén 90%-ra tudjuk növelni, akkor ez egy 300%-os növekedést jelent. Azt is mondhatnánk, hogy még 2 gép kapacitását ki tudjuk használni.

Automatizálási megoldások

  • A szerszám- és formagyártásban a leggyakoribb automatizálási megoldások a következő egységeket és berendezéseket tartalmazzák:
  • HSC és HPC 3- és 5-tengelyes CNC megmunkáló központok, nagyoláshoz, precíziós
  • megmunkálásokhoz és elektróda gyártáshoz integrált nagy méretű szerszámtárral.
  • Tömbös szikraforgácsoló berendezések.
  • Munkadarab és elektróda tárak.
  • Referencia rendszer – nullpont megfogó rendszer
  • Robot, mely a gépek darabszámától függően lehet helyben álló vagy sínen futó. A robot típusát főképpen a munkadarabok súlya és mérete határozza meg.
  • Mérőgép, melynek alkalmasnak kell lennie termelési környezetben történő működésre.
  • Mosó berendezés és csepegtető állomás a munkadarabok tisztításához.
  • Betöltő állomás, chip azonosító, vonalkód olvasó.
  • Cellavezérlő rendszer, mely alkalmas integrált vállalatirányítási rendszerek felé történő adatátvitelre.

    • 5-tengelyes HSC megmunkáló központ és tömbös szikraforgácsoló 2 gépes kiszolgálással

A WorkShopManager biztosítja a folyamatot

A rendszer lelke a központi adatbázis. Minden ügyfél, gép és automatizálási eszköz állandó kapcsolatban van az adatbázissal. A WorkShopManager egyesíti az összes megmunkálási folyamatot egyetlen ellenőrizhető és átláthatóan szervezett termelési rendszerben. Minden megmunkálási adat a gépek rendelkezésre áll, és egyszerűen átvihető a megfelelő gépre, a megfelelő pillanatban. A rendszer képes rendeléseket kezelni és azok gyártását ütemezni, pl. egy szerszámhoz szükséges lapokat, betéteket és elektródákat összefésülni egy megrendelésbe. Az automatizált gyártás 4 fő lépése az előkészítés, végrehajtás, felügyelet és a statisztika.

Előkészítés fázisai:

  • Rendelés létrehozása
  • Műveleteket és NC programok hozzárendelése.
  • Kompenzációs értékek visszakeresése.
  • Gyártási rendelés kiadása.

Végrehajtás lépései:

  • A paletta azonosító kódok és tárpozíciók kezelése.
  • Elsőbbségi lista létrehozása.
  • Az elérhető feladatok automatikusan indítása az elsőbbségi lista szerint.
  • Az adatbázis információinak frissítése az egyes megrendelések státuszával és megmunkálási időivel.

Felügyelet

  • Az összes cella állapotának megjelenítése.
  • Az egyes gépek és folyamatok státuszának megjelenítése.

Statisztika – WSM Statistic

  • A cellák kihasználtsági adatainak visszakereséses és elemzése.
  • A rendelési adatok visszakeresése és elemzése.

www.gfms.com

The post Egységes automatizáció a szerszám- és formagyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>