home office – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Az alkalmazottak részéről alapelvárás lett a rugalmasság, de árnyoldalai is vannak a hibrid munkának https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/11/rugalmassag-munkavegzes-alkalmazottak/ Thu, 11 May 2023 05:30:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25109 Az Ericsson új kutatása szerint 10-ből 4 dolgozót hátráltatnak a munkában az elégtelen technológiai körülmények Az alkalmazottak több mint fele létfontosságúnak tartja a rugalmas munkaidőt és a távoli munkavégzés lehetőségét, ugyanakkor minden harmadik küszködik a munka–magánélet-egyensúly kialakításával. Vidéken a távmunkások 40 százaléka már mobilinternet segítségével dolgozik, és az 5G még nagyobb lehetőségeket tartogat. A fejlődő […]

The post Az alkalmazottak részéről alapelvárás lett a rugalmasság, de árnyoldalai is vannak a hibrid munkának appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ericsson új kutatása szerint 10-ből 4 dolgozót hátráltatnak a munkában az elégtelen technológiai körülmények

Az alkalmazottak több mint fele létfontosságúnak tartja a rugalmas munkaidőt és a távoli munkavégzés lehetőségét, ugyanakkor minden harmadik küszködik a munka–magánélet-egyensúly kialakításával. Vidéken a távmunkások 40 százaléka már mobilinternet segítségével dolgozik, és az 5G még nagyobb lehetőségeket tartogat. A fejlődő országok munkaadói pedig félnek, hogy a távmunka miatt gazdagabb régiók cégei elszipkázzák előlük a tehetségeket. Mindez az Ericsson friss kutatásából derül ki, amelyhez több mint 40 ezer munkavállaló és döntéshozó megkérdezésével vizsgálták, milyen maradandó hatásokkal járt a munka világában a pandémia.

A teljes Future of Work Life jelentés az Ericsson Consumer & IndustryLab honlapján érhető el.

A COVID-19 alapjaiban forgatta fel a munka világát. Olyan cégeknél, ahol korábban elképzelhetetlennek számított a home office, egyik napról a másikra álltak át távmunkára. A pandémiával járó lezárásokat úgy tűnik már magunk mögött tudhatjuk, a változások azonban visszafordíthatatlanok. Az Ericsson Consumer & IndustryLab nagyszabású tanulmányban térképezte fel, hogy milyen maradandó változásokat hozott a járvány. Az 5 földrész 30 országában több mint 40 ezer munkavállaló és munkaadó megkérdezésével készült tanulmány fő tanulsága, hogy végérvényesen a múlté az a paradigma, hogy a munkahelyre kizárólag „bejárunk dolgozni”, ami viszont biztosnak tűnik, hogy az infokommunikációs technológia kulcsszerepet játszik a munka jövőjében.

  1. A rugalmasság a fizetésnél is fontosabb

A munkavállalók 52 százaléka számára a rugalmas munkaidő, illetve a munkavégzés helyének rugalmas megválasztása létfontosságú tényező a munkahelyek megítélésekor. Sőt, minden negyedik válaszadó szerint minden másnál fontosabb, beleértve a fizetést is, és akár felmondani is hajlandó, ha a munkavállaló nem veszi figyelembe ezeket az igényeket. A megkérdezett dolgozók munkaidejük 60 százalékát töltötték az irodában, és 40 százalékot azon kívül, vagyis a kettőt ötvöző hibrid modell ma már nem vízió, hanem a mindennapok valósága.

  1. Továbbra is kihívás megtalálni a munka és magánélet közötti egyensúlyt

A megkérdezett alkalmazottak fele szerint a rugalmasság megkönnyíti a harmónia elérését a szakmai és privát szféra között, ugyanakkor 36 százalék az új körülmények között is nehezen találja meg az egyensúlyt, és 33 százalék arra számít, hogy a munka és magánélet közötti határvonal elmosódásával növekedni fog az őt ért stressz. Intő jel a munkáltatók számára, hogy a dolgozók közel harmada elsősorban emiatt gondolkozik munkahelyváltáson.

  1. Komoly lehetőségeket ígér a mobilinternet és az 5G

A tanulmányból kiderül, hogy a távmunkások 29 százaléka már ma sem vezetékes, hanem mobilinterneten (3G/4G/5G) keresztül dolgozik. Ez az arány a vidéki – 5000 főnél kisebb – településeken még magasabb, 40 százalék, de meglepő módon a legnagyobb (5 millió főnél népesebb) városokban is eléri a 26 százalékot. A jövőben az 5G terjedésével, a magasabb sávszélesség és alacsony késleltetési idő révén ez tovább nőhet. Sőt, mivel a vállalatok nem tudják kontrollálni, dolgozóik lakhelyén milyen vezetékes internetszolgáltatás áll rendelkezésre, akár a termelékenységüket is növelhetik, ha 5G képes készülékeket és e-SIM kártyákat adnak munkaeszközként.

  1. Sokakat frusztrál a munkahelyi informatika hiányossága, bonyolultsága

A megkérdezett alkalmazottak 77 százaléka vallja, a munka során használt informatikai eszközök és szolgáltatások minősége főszerepet játszik a munkavállalói élmény szintjében. Tízből négyen pedig azt mondták, hogy a használt platformok túlzott bonyolultsága, nehézkes kezelhetősége, illetve a párhuzamos megoldások (például többféle videókonferencia-szoftver vagy felhőplatform) használata nehézséget okoz neki. Ennek ellenére a munkaadóknak mindössze egyharmada veszi figyelembe a dolgozók preferenciáit az informatikai beszerzési döntések során.

  1. Több digitalizáció – több megfigyelés

A munkavállalók fele úgy véli, a jövőben bárhonnan képes lesz ellátni a munkáját, ugyanakkor az ezt vallók kétharmada szerint ez az alkalmazottak fokozottabb megfigyelésével is jár. Az otthoni munkavégzés terjedésével az elmúlt években elterjedt az ún. bossware, a munkáltatók alkalmazottfigyelő szoftverekkel követik nyomon a dolgozók tevékenységét munkaidőben – például a billentyűleütések, egérmozgások követésével, képernyőképek készítésével. A megkérdezett munkáltatók 70 százaléka szerint a jövőben ez általános gyakorlat lesz, és minden második válaszadó úgy véli, ez jótékony hatással lesz a produktivitásra. A döntéshozók 76 százaléka ugyanakkor fogadkozik, hogy fokozott figyelmet fog fordítani arra, hogy vállalata ne éljen vissza a dolgozókról begyűjtött adatokkal.

  1. A munkaerőpiaci verseny globalizálódik

A távmunka megnyitja, már meg is nyitotta az utat azelőtt, hogy bizonyos munkakörökben, például az informatikában dolgozók más országokban, esetleg más földrészeken működő cégeknél helyezkedjenek el. Ezt a jelenséget azonban gyökeresen máshogy látják a fejlett és fejlődő országokban. Európában az alkalmazottak 65 százaléka tart tőle, hogy az alacsonyabb munkaerőköltségű országokból bedolgozók veszélyeztetik az állását. A fejlődő országokokban működő munkaadók 72 százaléka pedig attól fél, hogy a gazdagabb országok cégei elszipkázzák a tehetségeket.

Tanulság: a vállalatoknak be kell fektetniük a technológiába

Andreas Erlandsson, az Ericsson IndustryLab vezetője elmondta:

„Mivel a járvány legnehezebb részét magunk mögött hagytuk, úgy gondoltuk, ideje számot vetni azzal, hogy mely változások bizonyultak tartósnak, és melyek átmenetinek a munka világában. A kutatásunk rámutatott, hogy a munka jövője egyre inkább az infokommunikációs megoldásoktól, például a nagy sebességű, világszerte elérhető mobilkapcsolatoktól függ.  A távmunka egyértelműen velünk marad – talán nem olyan szinten, mint a világjárvány idején, de lényegesen magasabb szinten, mint a pandémia előtt.”

Jasmeet Singh Sethi, az Ericsson ConsumerLab vezetője elmondta:

A tanulmány aggasztó szakadékra mutatott rá a munkahelyeken rendelkezésre álló technológia és a munkavállalók igényei között: tízből csak két munkavállaló érzi úgy, hogy megfelelő technikai eszközöket bocsátanak a rendelkezésére. A szervezeteknek sürgősen be kell fektetniük digitális eszközökbe és dolgozóik internetkapcsolatának javításába, mert ez teszi lehetővé a hatékony és rugalmas távoli együttműködést. Ez nem csak azért fontos, hogy magukhoz vonzzák és megtartsák a tehetségeket, hanem azért is, hogy versenyképesek maradjanak a pandémia utáni világban.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az alkalmazottak részéről alapelvárás lett a rugalmasság, de árnyoldalai is vannak a hibrid munkának appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2+1 módszer a munkatársak hatékonyságának javítására https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/13/modszer-munkatarsak-hatekonysaganak-javitasara/ Fri, 13 Aug 2021 19:36:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16358 Hogyan javíthatjuk az alkalmazottak hatékonyságát, miközben időt takarítunk meg? Sokszor merül fel a kérdés. Összegyűjtöttünk 4 tippet, amellyel növelhetjük munkatársaink hatékonyságát az irodában és/vagy home officeban is. A világ folyamatos változásban van, s igaz ez a munkavégzés helyére és módjára is. Az elmúlt 1.5 évben a pandémia kikényszerítette és felgyorsította a távoli munkavégzést. Akinek nem […]

The post 2+1 módszer a munkatársak hatékonyságának javítására appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hogyan javíthatjuk az alkalmazottak hatékonyságát, miközben időt takarítunk meg? Sokszor merül fel a kérdés. Összegyűjtöttünk 4 tippet, amellyel növelhetjük munkatársaink hatékonyságát az irodában és/vagy home officeban is.

A világ folyamatos változásban van, s igaz ez a munkavégzés helyére és módjára is. Az elmúlt 1.5 évben a pandémia kikényszerítette és felgyorsította a távoli munkavégzést. Akinek nem volt muszáj bemenni az irodába, az home officeba költözött. Sokan kételkedve fogadták ezt a folyamatot, és negatív véleménynek adtak hangot a munkavállalók hatékonyságát illetően. De az idő nem őket igazolta. Jellemzően produktívabbak lettek az emberek otthon, ami még tovább ez fokozható, ha tudatosan odafigyelünk és átalakítunk néhány folyamatot.

Tehát hogyan javíthatjuk vezetőként saját és munkatársaink hatékonyságát, miközben időt takarítunk meg? Íme 2+1 ötlet, amit érdemes átgondolnod hatékonyságnövelés érdekében.

1. Ne félj delegálni

Bár ez a tipp a legnyilvánvalóbbnak tűnik, gyakran a legnehezebb a gyakorlatban alkalmazni. Értjük – a te céged a te “gyermeked”, ezért azt szeretnéd, hogy közvetlen mindre legyen ráhatásod. Semmi gond nincsen azzal, ha a minőséget helyezed előtérbe (elvégre ez az, ami sikeressé teszi a vállalkozást), de minden apró részletet nem lehet saját ellenőrzés alatt tartani.

Ellenben, ha felelősséget adsz a megfelelő képességekkel rendelkező munkatársaknak és bizalmat szavazol nekik, legtöbb esetben a tőlük telhető legjobb módon fogják a feladatokat elvégezni. Senki nem szeret csalódást okozni, ha bíznak benne. Lehetőséget adsz a munkatársaknak, hogy új képességeket tanuljanak, vezetői tapasztalatot szerezzenek, amiből a céged profitálni fog. Okkal alkalmazod a munkatársakat, érdemes nekik megadni a lehetőséget a fejlődésre.

Például egy parodontológiával foglalozó szakorvosnak az ideje túl drága, hogy fogfehérítést végezzen. A rezidens kolléga tökéletesen tud ebben segíteni és tehermentesíteni a szakorvost.

2. Párosítsd a készségeket a feladatokhoz!

A hatékonyság maximalizálása érdekében elengedhetetlen a munkatársak készségeinek és viselkedési stílusának ismerete. Például egy extrovertált, kreatív, “out-of-the-box” gondolkodó valószínűleg tökéletes ügyfélkommunikációra. Azonban küzdelem lesz számára, ha túl sok adminisztrációval járó, túlságosan sztenderdizált feladatokat kell végezne.

Egyszerűen nem hatékony, ha arra kéred a munkatársakat, hogy mindenben legyenek nagyszerűek – ehelyett mielőtt megbízást adsz egy munkatársnak, tedd fel magadnak a kérdést: ez a személy a legalkalmasabb erre a feladatra? Ha nem, keress mást, akinek készségei és stílusa megfelel az elvégzendő feladatnak.

Például egy keresőoptimalizálással foglalkozó ügynökségnél a kreatív szövegíró nem fogja örömmel és hatékonyan elvégezni az analitikus gondolkodást igénylő elemző feladatokat, mint kulcsszókutatás vagy technikai audit. De fordítva is igaz, ha az analitikai feladatokkal foglalkozó kollégának a “terhesség 40 hetét” kell viccesen megírni, nem lesz a legboldogabb munkavállalód.

Képek forrása: freepik.com

4. Egyszerű és világos célokat fogalmazz meg!

Nem várhatod el az alkalmazottaktól, hogy hatékonyak legyenek, ha nincsen világosan megfogalmazott cél meghatározva számukra. Ha egy cél nem egyértelműen meghatározott és ténylegesen megvalósítható, a munkatársak kevésbé lesznek produktívak. Tehát próbáld meg átgondolni azt, hogy a munkatársak feladatai a lehető legvilágosabbak és egyszerűbben megfogalmazottak. Tájékoztasd őket, hogy pontosan mit vársz el tőlük, és mondd meg, hogy konkrétan milyen hatása lesz ez az elért célnak – céges szinten és az ő egyéni karrierjében is.

Egyik lehetőség erre a “SMART” célok megfogalmazása. Ez egy mozaik szó, ami angol

Specific (specifikus), Measurable (mérhető), Attainable (elérhető), Realistic (reális) és Timely (időszerű) szavak kezdőbetűiből áll össze,

Mielőtt feladatot delegálnál egy kollégához, kérdezd meg magadtól, hogy megfelel-e a SMART a követelményeknek. Ha nem, kérdezd meg magadtól, hogyan lehet a feladatot módosítani annak érdekében, hogy a munkatársaid fókuszáltak és hatékonyak maradjanak.

Például egy szendvicspanel garázsokat értékesítő kollégának azt mondani az évértékelő beszélgetésen, hogy “ugyanezt kell csinálni jövőre, csak még jobban” – nem elégíti ki a SMART célok követelményeit. Ez se nem konkrét, se nem mérhető, se nem elérhető.

Ha legalább egy tippet sikerül beépíteni a mindennapokba, már akkor is érezhető változást fogsz tapasztalni a vállalkozásod életében.

The post 2+1 módszer a munkatársak hatékonyságának javítására appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szaporodnak az elérhető IT állások https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/27/szaporodnak-az-elerheto-it-allasok/ Wed, 27 Jan 2021 06:04:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13551 A COVID-19 felbolygatta a munkaerőpiacot, és felgyorsította a cégek digitális megoldásokra való átállásának folyamatait. A vakcina érkezésével már látszik a fény az alagút végén, a vállalatok újra bátrabban keresnek munkaerőt.  Az informatikai tapasztalatokkal rendelkezők irányába megnőtt a kereslet. A digitalizáció nem vihető végbe pár hónap alatt – aki pedig elindul ezen az úton, a termékét, […]

The post Szaporodnak az elérhető IT állások appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A COVID-19 felbolygatta a munkaerőpiacot, és felgyorsította a cégek digitális megoldásokra való átállásának folyamatait. A vakcina érkezésével már látszik a fény az alagút végén, a vállalatok újra bátrabban keresnek munkaerőt. 

Az informatikai tapasztalatokkal rendelkezők irányába megnőtt a kereslet. A digitalizáció nem vihető végbe pár hónap alatt – aki pedig elindul ezen az úton, a termékét, honlapját, szolgáltatását onnantól kezdve folyamatosan fejlesztenie kell, hiszen a verseny csak fokozódik.

Nyitott IT pozíciók

Éppen emiatt, jelenleg is megannyi 

  • tesztelő
  • üzemeltető / rendszergazda
  • fejlesztő
  • IT projektmenedzser / product owner pozíció is nyitott a munkakeresők számára.

Azok, akik tapasztalattal rendelkeznek, előnyből indulnak, de az is látszik, hogy a cégek nem csak a tapasztaltakat keresik, hanem hosszú távban gondolkodnak. A megoldás az edukáció: a pályakezdők számára is több gyakornoki pozíció elérhető. 

Nem csak a keményvonalas informatikai munkák, hanem a kódolási tudást nem igénylő pozíciók népszerűsége is növekszik. Egy 3D-modellező, egy designer, egy online marketinges most könnyebben talál munkát.

A home office már a legtöbb helyen elérhető

Az IT egy olyan terület, ahol nem szükséges a fizikai jelenlét a munkavégzéshez. A koronavírus is kellett ahhoz, hogy ezt a vállalatok felismerjék: a munkába való utazás, a felesleges, valódi találkozást igénylő meetingeket felváltotta az otthoni munkavégzés.

Egy jó internetkapcsolattal a legtöbb nyitott pozíciót ma már szinte bárhonnan el lehet végezni, egy kávézóból vagy akár egy motorcsónakról is. 

A szabadúszókra is van kereslet

A legtöbb meghirdetett pozíció hosszú távú álláslehetőséget kínál az érdeklődőknek, a szektor bővelkedik a biztos, távlati célokkal rendelkező munkákban. 

Természetesen akad példa az ellenkezőjére is: van, ahol csak átmeneti plusz erőforrásra van szükség egy projekt befejezéséig. A freelancerek egyszerre akár több ilyen, rugalmas munkaidejű, határidőhöz kötött projektmunkán dolgozhatnak.

Az sem példa nélküli, hogy egy sikeres projekt zárása után hosszú távú megállapodás születik a felek között.

A munkakeresés lépései

Vannak, akik maguk keresnek állást ismerősön keresztül, a közösségi médián (Facebook), a LinkedIn-en, vagy különböző cégek “Karrier” menüpontjain, állásportálokon. Aki már csinálta így, tudja: rengeteg idő mehet el a számára ideális állás megtalálásával – és sokszor még csak válasz sem érkezik. 

Egy másik megoldás, ha munkaerő-közvetítő (fejvadász) cég adatbázisába regisztrálunk. Ez sok időt spórolhat meg, és sok esetben szakmai tanácsot is kapunk arról, hogy mit érdemes kiemelnünk az önéletrajzban, vagy hogyan érdemes felkészülni az állásinterjúra. 

A legnagyobb előny azonban a gyorsaság. Egy fejvadász cég csak a számunkra megfelelő pozíciókat fogja javasolni, rövid válaszidővel, hisz nekik is érdekük, hogy partnerük számára minél előbb alkalmas embert találjanak egy pozíció betöltésére.

A releváns kereslet és a releváns kínálat ilyen esetekben találkozik a leggyorsabban.

IT állások tekintetében mi a Bluebird-öt javasoljuk, ahol az elérhető pozíciók 98%-a informatikai munka. 

A jelentkezés folyamata egyszerű:

  1. Elérhető állások böngészése
  2. Szűrők beállítása a munkavégzés helye, típusa alapján
  3. Jelentkezés leadása
  4. Állásinterjú(k)
  5. Sikeres interjú esetén szerződéskötés
  6. Munkába állás

Az aktuális álláskínálat folyamatosan frissül. 

The post Szaporodnak az elérhető IT állások appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egészségtudatosság és megváltozott igények: ezek az irodai eszközök hódítanak majd 2021-ben https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/15/ezek-az-irodai-eszkozok-hoditanak-majd-2021-ben/ Tue, 15 Dec 2020 14:50:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13062 2020 a változások éve volt. Az egyik legérintettebb terület talán a munkahelyi környezet, hiszen az évet a home office elképesztő előretörése jellemezte. Ugyanakkor egyre többen tapasztalják az otthoni munka hátrányait. Így a járvány lecsengésével jövőre valószínűleg ismét sokan fognak újra irodába járni, ha nem is minden nap, de heti pár alkalommal biztosan. Eddig is elvárás […]

The post Egészségtudatosság és megváltozott igények: ezek az irodai eszközök hódítanak majd 2021-ben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2020 a változások éve volt. Az egyik legérintettebb terület talán a munkahelyi környezet, hiszen az évet a home office elképesztő előretörése jellemezte. Ugyanakkor egyre többen tapasztalják az otthoni munka hátrányait. Így a járvány lecsengésével jövőre valószínűleg ismét sokan fognak újra irodába járni, ha nem is minden nap, de heti pár alkalommal biztosan.

Eddig is elvárás volt a kellemes irodai környezet, de az elmúlt évben eseményei miatt nagyon előtérbe került az egészségtudatosság is. Válogatásunk ezért az egészség és a megváltozott igények jegyében született.

Forrás: Ozoneplus.eu

Fókuszban a fertőtlenítés: ózongenerátor

Még sosem volt ennyire fontos a tiszta, kórokozó mentes környezet. Ugyanakkor nem egyszerű egy darab ronggyal és valamilyen fertőtlenítő tisztítószerrel egy nagyobb iroda minden apró felületét lefertőtleníteni. Nem beszélve arról, hogy mennyire egészségtelen és környezetszennyező a vegyszerek nagy mennyiségű használata.

Erre a problémára kínál tökéletes megoldást az ózongenerátor, ami a rendkívül reagens ózonmolekula oxidációs hatásának köszönhetően pusztítja el a veszélyes vírusokat és baktériumokat. Nem mellesleg megszabadítja a környezetet a gombától, penésztől, de még a kellemetlen szagoktól is.

Az ózongenerátor használata könnyű, de nagyon fontos a szakszerű használata. Az ózonmolekulák ugyanis hatással vannak bármilyen élő szervezetre, szóval sem ember, sem állat, de még növény sem tartózkodhat a fertőtlenítendő területen. Azonban a molekulák gyorsan lebomlanak, és a használati útmutatóban megjelölt időtartamot követően egy szellőztetéssel csupán egy nyoma marad a fertőtlenítésnek: az egészséges tiszta környezet.  Az ózongenerátor így nem terheli az egészségünket, sőt a környezetünket sem.

Manhattan 420808 dupla karos monitor állvány – forrás: hdguru.

Egészséges testtartás: legyen szemmagasságban a képernyő!

Gyakori látvány, hogy az irodában a kollégák lehajtott fejjel, felhúzott vállakkal, görnyedve dolgoznak a laptopoknál. Sajnos ennek a következménye, hogy egyre többen panaszkodnak hátfájásra, majd a görcsös izomzat következtében előbb utóbb megjelenik a fejfájás és egyéb panaszok is. Ezeket a problémákat sok irodában ergonomikusabb székek és asztalok vásárlásával próbálják megelőzni.

Mindez azonban hiábavaló, ha a laptop kijelzője vagy a monitor nem a megfelelő magasságban van, hiszen ekkor a  fejünk rendellenes pozíciót vesz fel. A probléma kulcsa ugyanis a szemmagasságban elhelyezkedő kijelző. De hogyan lehet ezt megoldani?

Falnak fordított vagy térelválasztóval rendelkező íróasztalok esetében remek ötlet a tv fali konzol, amely már dönthető és forgatható változatban is elérhető. De akkor is van megoldás, ha szabadon álló íróasztallal van dolgunk, hiszen léteznek asztalhoz rögzíthető vagy asztalra állítható tv-konzolok is, amelyek akár 2-3-4 monitort is képesek tartani. Sőt olyan verzió is elérhető, amely notebook tartására van kialakítva, így még extra monitort sem kell beszerezni, csupán egy vezeték nélküli egér+billentyűzet szett szükséges.

TRUST GXT 322 W Carus Gamer fülhallgató – forrás: hdguru.hu

Virtuális meetingek: jó minőségű mikrofonos fejhallgatót mindenkinek!

2020-ban elképesztő sebességgel terjedtek el az online térben tartott meetingek. Ezek kényelme és praktikussága vitathatatlan, úgyhogy számíthatunk rá, hogy a jövőben sem fog sokat csökkenni a népszerűségük. Mindenképpen érdemes lesz beruházni egy háttérzaj szűrős mikrofonnal ellátott kényelmes fej vagy fülhallgatóra. Manapság már rengeteg modell közül választhatunk akár szolidabb kivitelben, de a bátrak akár szétnézhetnek a jól bevált gamer fülhallgatók világában is, ahol mutatósabb, vagányabb darabok közül lehet válogatni.

Mind egészségünk, mind kényelmünk és hatékonyságunk érdekében érdemes beszerezni a fenti kiegészítőket és ha ez megvan: indulhat a munka!

The post Egészségtudatosság és megváltozott igények: ezek az irodai eszközök hódítanak majd 2021-ben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Home office: még mindig sok a félmegoldás a magyar cégeknél https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/06/home-office-felmegoldas-magyar/ Sun, 06 Dec 2020 15:57:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12875 Nem nőtt számottevően az otthonról dolgozók száma a koronavírus első hullámához képest, a kollégák teljesítményének nyomonkövetése azonban még mindig problémát okoz a magyar cégeknél – derült ki az informatikai háttérfejlesztésekkel foglalkozó Infosector Kft friss kutatásából. A csoportmunka hatékonyságát vizsgáló felmérés eredményei alapján csak a cégek mintegy fele használ munkaidő nyilvántartó rendszert a távmunkában is, és […]

The post Home office: még mindig sok a félmegoldás a magyar cégeknél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nem nőtt számottevően az otthonról dolgozók száma a koronavírus első hullámához képest, a kollégák teljesítményének nyomonkövetése azonban még mindig problémát okoz a magyar cégeknél – derült ki az informatikai háttérfejlesztésekkel foglalkozó Infosector Kft friss kutatásából.

A csoportmunka hatékonyságát vizsgáló felmérés eredményei alapján csak a cégek mintegy fele használ munkaidő nyilvántartó rendszert a távmunkában is, és csak mintegy harmaduk vezetett be bejárási protokollt a fertőzésveszély elkerülésére. A kutatás arra is rámutatott, hogy a csapatszellem fenntartására egyre gyakrabban alkalmaznak ún. „hibrid iroda” megoldásokat, ugyanakkor ennek biztonsági kockázatát alábecsülik a cégvezetők.

Rengeteg magyar dolgozik távmunkában

Az országszerte több mint 250 vállalati ügyféllel rendelkező Infosector kutatásában cégvezetők válaszait gyűjtötték össze a második hullámban tapasztaltakról és a pandémia által okozott kihívások kezeléséről. A hat pontból álló kérdőívben a megkérdezetteknek egy tízes skálán kellett értékelniük az állításokat azok alapján, hogy mennyire igaz cégükre az adott kijelentés. Az első kérdésre adott válaszok alapján kijelenthető (5,6-os átlag), hogy habár voltak kiugró esetek, összességében szeptembertől kezdve nem nőtt számottevően az otthonról dolgozók száma az első hullámhoz képest. A cégvezetők többsége egyúttal arra is rámutatott, hogy munkavállalóik több mint fele dolgozik huzamosabb ideje otthonról (6,2-es átlag), és a vállalkozása idei eredményére kiemelkedő hatással van az otthoni munkavállalók teljesítménye.

Egyelőre sok a félmegoldás

Habár számos cégnél pozitív irányba változott a távmunkával szembeni bizalom, még mindig rengeteg az olyan „félmegoldás” a piacon, amivel csak időszakosan tudják áthidalni a nehézségeket. A megkérdezettek felénél például hiányzik a beosztás- és munkaidő nyilvántartási rendszer (5,0-s érték), ami hosszútávon a munka-magánélet egyensúly felborulását is okozhatja, hiszen összességében óraszámot tekintve többet dolgoznak otthonról a kollégák, mint tették azt az irodában. Hozzátette:

„A munkáltatók és a munkavállalók is a saját bőrükön érzik azt, hogy a megfelelő körülmények kialakítása otthon is kulcsfontosságú, hiszen az értékteremtéshez nyugodt környezet és pontos feladatkezelés szükséges. A kutatásunk visszaigazolta a személyes tapasztalatainkat is: egyre több a jó példa, de iparágtól függetlenül elmondhatjuk, hogy még rengeteg tennivalója és lehetősége van még a magyar cégeknek ezen a téren.”

mondta Fábián Tamás, az Infosector Kft. operatív vezetője.

Egyre többen váltanak „hibrid iroda” rendszerre a csapatszellem fenntartása miatt

Mivel az alapvető kapcsolattartás az ingyenesen vagy minimális havidíjjal elérhető szoftverek (pl. Microsoft Teams) bevezetésével megoldódott, és az az online meetingeken általában jól értik és látják is egymást a felek, sokan úgy érzik, hogy minden háttér adott az otthoni munkavégzéshez. Az online megbeszélések önmagukban azonban korántsem elegendőek ahhoz, hogy megteremtsék a teljes munkahelyi élményt. Több nemzetközi kutatás is rámutatott már arra, hogy a home office-ban jelentősen csökkenhet a dolgozók motivációs szintje és szellemi jóléte. Ez a magyar piacon sincs másként:

A vállalatok nagy része a járványveszélytől tartva biztonsági okokból minimálisra csökkentette dolgozóik személyes találkozóinak a számát, hiszen ezzel meg tudják akadályozni a gócpontok kialakulását és a szervezetek teljes leállását. Ez helyes és felelős gondolkodás, ugyanakkor a csapatszellem és a kohézió fenntartásához kell a szociális érintkezés. Ezért váltanak egyre többen úgynevezett hibrid iroda rendszerekre, ahol ugyan korlátozottan, de találkozhatnak és informálisan beszélgethetnek egymással a kollégák”

mondta Gungl Ágoston, az Infosector Kft. ügyvezetője.

A kollégák visszaengedése nemcsak egészségügyi, hanem biztonsági kockázat is

A kutatásban megkérdezettek egyharmadánál működik már valamilyen rendszer (például A és B hét), amikor egymást váltva, korlátozott létszámban, de személyesen is találkozhatnak és együtt dolgozhatnak a kollégák az irodában. Ez a „hibrid” módszer viszont ismét új kihívások elé állítja a cégeket, hiszen – minden jó szándék ellenére – ha nem vesznek igénybe szakértőt a bevezetéshez, akkor adatvédelmi és kiberbiztonsági kockázatokat hoznak be a kollégák otthonról a munkahelyre.

„Már egy magáncélra használt pendrive vagy egy laptop is trójai falóként szolgálhat a hackerek számára. Ha valahogyan bekerül egy ilyen eszköz a céges hálózatba, a visszatérő munkavállalók a nap végén akár akaratlanul is milliós károkat okozhatnak a cég számára. A vezetőknek ezért általában azt szoktuk javasolni, hogy olyan megoldásokban gondolkozzanak, amelyek átfogóan adnak választ a kihívásokra – hiszen egy ilyen rendszerbe egyszer kell befektetni, majd a szakértő partner odafigyelésével a most bevezetett megoldás évekig jól szolgálja majd a vállalkozás céljait, és akkor is puhára esnek, ha esetleg újra beüt a baj.”

– foglalta össze tapasztalatait Fábián Tamás, az Infosector Kft operatív vezetője.

The post Home office: még mindig sok a félmegoldás a magyar cégeknél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hatékony kockázatmenedzsment világjárvány idején https://www.muszaki-magazin.hu/2020/06/09/hatekony-kockazatmenedzsment-vilagjarvany-idejen/ Tue, 09 Jun 2020 15:03:43 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10388 Tavaly év végén a 11 milliós kínai nagyváros, Vuhan piacán a megszokott mederben folyt 2019. december 31-én is az élet. A helyiek körében népszerű piacon főleg élő állatokkal kereskedtek, nem is sejtve, hogy hamarosan egy olyan járvány kiindulópontja lesz a Kína központi részén fekvő metropolisz, amely az egyik napról a másikra az egész világon futótűzként […]

The post Hatékony kockázatmenedzsment világjárvány idején appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tavaly év végén a 11 milliós kínai nagyváros, Vuhan piacán a megszokott mederben folyt 2019. december 31-én is az élet. A helyiek körében népszerű piacon főleg élő állatokkal kereskedtek, nem is sejtve, hogy hamarosan egy olyan járvány kiindulópontja lesz a Kína központi részén fekvő metropolisz, amely az egyik napról a másikra az egész világon futótűzként terjedve több millió ember megbetegedését okozza.

A koronavírus járvány nyomán földrészek gazdasága bénult meg, dőltek be tőkeerős iparágak, egész szektorok, és emberek százezrei veszítették el munkájukat néhány óra alatt.

A gazdaságtörténetben szinte példátlan globális sokk következtében olyan ágazatok is nehéz helyzetbe kerültek, melyek egyébként gyakorlottan képesek kezelni a gazdasági kríziseket. Az is nyilvánvaló, hogy nem 1-2 hónapos, hanem elhúzódó válságkezelésre kell felkészülni. Ahogy Allison McGeer a Torontói Egyetem kutatója fogalmazott: ”Ez a vírus azt csinál, amit akar. A terjedési tulajdonságait egyáltalán nem ismerjük.” A szigorú egészségügyi rendszabályok bevezetése és betartása eredményeként a helyzet most lassan normalizálódni kezd. Az ázsiai országokban már újraindul a termelés, és az európai újrakezdés is küszöbön áll. A járvány azonban nem múlt el, és jó ideig velünk marad. De megfontolásra érdemes szempontokat már most bőven kínál, például a gazdaság területén.

Jól látható, hogy azok a vállalatok képesek sikeresen menedzselni a járvány nyomán előálló válsághelyzetet, amelyek több lábon állnak és nincsenek kitéve egyetlen iparág változásainak. További hozadék lehet, hogy a gyárleállások tapasztalatai nagyobb lendületet adhatnak a digitálizáció, az automatizáció és az ipar 4.0 széleskörű térnyerésének. Arról, hogy egy globális nagyvállalat munkatársai hogyan kezelik a számukra is szokatlan helyzetet, Szövényi-Lux Márton, a Festo Kft. ügyvezető igazgatója, Fazekas Árpád a Festo-AM Kft. műszaki igazgatója és Szabó Krisztián termelési igazgató beszélt lapunknak.

Kockázatos egyetlen iparágra építeni

A Festo ügyvezetője úgy fogalmazott, hogy a felsorolt tényezők már rövid távon is előtérbe fognak kerülni. “A koronavírus-járvány megmutatta a termelési rendszerek gyenge pontjait, ez pedig biztosan lökést ad számos vállalatnak folyamataik újragondolásához. A Festo az elmúlt évtizedekben tudatosan a több lábon állás stratégiáját követte, így nincs kiszolgáltatva egyetlen iparág változásainak – tette hozzá.” A globálisan 62 országban jelen lévő cégcsoport több ágazatnak szállítja termékeit. Így például a csökkenő autóipari megrendeléseket jól kompenzálják az élelmiszer- és gyógyszeripar megnövekedett igényei. A volumenre jellemző, hogy szinte néhány hét alatt kellene teljesíteni éves igényeket. “Természetesen azokban a régiókban, ahol éppen tartott a járvány, átmenetileg elmaradtunk a tervtől, de a számok alapján azt látjuk, hogy globális szinten nem esett vissza a Festo teljesítménye. Éppen a már említett több lábon állásnak köszönhetően terveinket nem kellett átírni, a hangsúlyok eltolódtak” – mondta a cégvezető.

Festo

Szövényi-Lux Márton, a Festo Kft. ügyvezető igazgatója

Véleménye szerint a hatékony válságkezelésben meghatározó lépés volt, hogy a Festo a járvány kitörésekor szinte azonnal felállított egy döntéshozó központot – a magyar operatív törzshöz hasonló egységet – amely folyamatosan monitorozta az eseményeket, képes volt rendkívül gyorsan reagálni minden változásra és teljes kontroll alatt tudta tartani a folyamatokat. Például amikor Olaszországot érte el a járvány és minden helyi beszállító azonnal leállt, akkor a Festo globális jelenlétének köszönhetően sikerült más régiókból beszerezni a hiányzó alkatrészeket és pótolni a gyártáshoz szükséges eszközök nagy részét. A németországi gyárban több ezren dolgoznak, így ott nem lehetett megoldás a gyártás leállítása. A Festo elsődleges célja családi vállalkozásként az alkalmazottak egészségének védelme volt, de ezt követte az operatív termelést mindenütt fenntartani. Ezt a szemléletet igyekezett valamennyi, így a budapesti vállalat is megvalósítani, hiszen ha valahol problémák adódtak, az végig hullámzott az egész cégcsoporton.

“Kétségtelen, hogy a vírusfertőzés nyomán járó válság számos kérdést vet fel. Ezek egyike a környezet védelme, a fenntarthatóság szempontjának további előtérbe kerülése. A járvány gyorsan elérte, amit a cégek maguktól csak komótosabb tempóban valósítottak volna meg. A Festo cégfilozófiájában eddig is kiemelt szerepet kapott e két szempont. Választ kell találnunk arra a kérdésre, hogy képesek vagyunk-e olyan megoldásokat találni, melyek révén folyamataink hosszú távon, a környezet terhelése nélkül a jövőben is fenntarthatók lesznek. Az automatizálás – amiben szakértők vagyunk – a jövőben még hangsúlyosabbá válik. Ez számunkra újabb lehetőségeket jelent. A járvány kapcsán ismét előtérbe került a globalizáció kontra lokális termelés, illetve a beszállítói kör kérdése. Nálunk is számos országból vannak beszállítók, de az elmúlt években úgy szervezte meg a Festo a helyi operációt, hogy preferálja a regionális működtetést. Tipikusan most lehetett látni, hogy azok a gyárak vagy üzemek, amelyek beszállítói az elmúlt három hónapban Kínára vártak, nehéz helyzetbe kerültek. De ha a termeléshez közel próbáljuk meg elejétől a végéig kiszolgálni az igényeket, akkor egy ilyen helyzetben előnyhöz juthatunk. Ha Kínában bezár egy gyár, egyszerre bezárnak a beszállítók is. Így felértékelődik a geográfiailag lokális gyártás megszervezése.”- vont mérleget Szövényi-Lux Márton.

Gyártás Home Office-ban

“A járvány kitörésének első percétől munkafolyamatainkat az online és a digitális felületekre tereltük. A Festo számára ezek már bejáratott közeget jelentettek, mind a gyártásban az ipar 4.0 megoldások révén, mind pedig a vevői kommunikációban, a digitális vevői élmény kapcsán. Ezért nem volt nehéz átállni a teljesen digitális kapcsolattartásra. Már az első héten zökkenőmentesen tudtunk a vevőkkel kommunikálni. Webes konferenciákat szerveztünk, online vevői konzultációkat tartottunk. A mérnöki és támogató eszközök, az oktató videók, valamint a Festo Online Shop zavartalanul rendelkezésre álltak ügyfeleink részére. Ezeket a digitális megoldásokat korábban is használtuk, így nem a válsághelyzetben kellett kísérletezni – vevőinkkel egy pillanatra sem szakadt meg a kapcsolat. A Festo számára a vevők mellett munkavállalói is különösen fontos értéket jelentenek, ezért a járvány idején kiemelt törekvésünk volt, hogy megtartsuk munkatársainkat. Arra készülünk, hogy a vészhelyzet elmúltával, olyan mennyiségű megrendeléssel szembesülünk, aminek csak úgy tudunk eleget tenni, ha rendelkezésre állnak a megfelelő szakemberek a szükséges létszámban. Ez az alapvető szemlélet minden Festo érdekeltségnél. A gyártásban is arra törekszünk, hogy megtaláljuk azokat a rugalmas foglalkoztatási formákat melyek lehetőséget biztosítanak a munkaerő megtartására.” – összegezte a legfontosabb szempontokat a Festo ügyvezető igazgatója.

Festo Fazekas Árpád

Fazekas Árpád a Festo-AM Kft. műszaki igazgatója

Fazekas Árpád műszaki igazgató mindehhez hozzátette: “Tagadhatatlan, hogy ez egy különleges helyzet. Nem tudtuk minden munkatársunkat otthoni munkavégzésre küldeni, és bizonyos gyártástámogató funkciót ellátó kollégák egymást váltva minimális létszámban fizikailag is jelen vannak a gyár területén. Bizakodásra ad okot, hogy a magyarországi gyártás összességében nem csökkent, a megrendelés állomány továbbra is kiegyensúlyozott. A termelés folyamatos, nem rendeltünk el leállást azért sem, mert a jelenlegi helyzetben olyan kritikus iparágaknak szállítunk komponenseket, mint az élelmiszer- vagy gyógyszeripar, de említhetem a különböző lélegeztetőgép projekteket is. Nagyon sok megkeresésnek és speciális igénynek próbálunk megfelelni. Ezek a vírusjárvány pozitív hozadékai. Ugyanakkor a növekvő megrendeléseket a szokásosnál alacsonyabb dolgozói létszám mellett kell teljesíteni. Munkatársaink többségének, különösen a kisgyermekeseknek lehetővé tettük a rugalmas munkavégzést és olyan munkarendet vezettünk be, amely figyelembe veszi a dolgozók helyzetét.” A szakember szerint a járványhelyzet két komoly kihívás elé állította a gyártásért felelős vezetőket. Az egyik a szükséges emberi erőforrás biztosítása, és a folyamatos beszállítás megoldása. Ez utóbbi különösen az ázsiai járványhelyzet idején okozhatott komoly fejfájást számos cégnek. “A Festo esetében a kockázat menedzsment szerencsére megfelelően működött. Rugalmas beszállítóink vannak, emellett megfelelően gazdálkodtunk raktárkészletünkkel. A kisebb-nagyobb nehézségeket sikerült megoldani. Többször gyorsan kellett lépni és új beszállító után nézni egy-egy termék esetében, de általánosságban elmondható, hogy a Festo nem egyetlen beszállítóra építi beszerzéseit. Emellett arra törekszünk, hogy helybeli beszállítókkal, a gyártáshoz közeli cégekkel dolgozzunk.”

A járványhelyzettel kapcsolatban egy további tanulságra is felhívta a figyelmet Fazekas Árpád, amiről a Festo ügyvezetője is beszélt: “Akit a kommunikáció területén is felkészülten ért ez a helyzet, és rendelkezett már olyan működő megoldásokkal, amelyekkel gyorsan tudott alkalmazkodni a körülményekhez, sokkal könnyebben vette az akadályokat. Ezért nem okozott számunkra problémát, hogy kollégáinkat Home Office-ba küldtük. Egyrészt rendelkeztünk már korábban egy erre vonatkozó szabályozással, amit most jól tudtunk alkalmazni, másrészt azokkal a szoftverekkel, amelyeket már rutinosan használtunk. Pár nap alatt alkalmazkodtunk az új kihívásokhoz és gyakorlatilag problémamentesen tudtunk az otthon lévő kollégákkal együttműködni. Nem azzal telt az első egy-két hét, hogy kitaláljuk, milyen rendszert használjunk. Ebből a szempontból valószínűleg felkészültebben ért bennünket ez a helyzet, mint az átlag magyar vállalatot. A helyzetből adódóan vannak további terveink, hogy a digitális megoldásokat hol és hogyan tudnánk még szélesebb körben pl. a belső oktatások területén felhasználni. Úgy gondolom, hogy egy új időszámítás indul és a jó tapasztalatokat, megoldásokat mindenki igyekszik továbbvinni. Ilyen például, hogy nem kell mindenhol személyesen jelen lenni, és az online térben időt és pénzt lehet megtakarítani. “Jó volt azt is látni, hogy munkatársaink mindenben együttműködtek és értékelték azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a munkahelyek és egészségük megőrzése érdekében tettünk ebben a váratlan és nehéz helyzetben.”

“Ezek egyike volt, hogy részben a német központunkkal egyeztetve és igazodva az általuk is kialakított irányelvekhez, megfogalmaztuk azokat az alapfeltételeket, melyek mentén dolgozni lehet mind az operatív területeken mind pedig az Office állományban. Létrehoztuk a helyi Covid-19 operatív törzset és elindítottunk egy napi szintű egyeztetést és helyzetértékelést annak érdekében, hogy a menedzsmentben mindenki rendelkezzen a legfontosabb információkkal, például, van-e egyáltalán aktív fertőzött a cégnél, hiszen először mindenkit váratlanul ért a vírusfertőzés mértéke és veszélyessége. Definiáltuk azokat a legfontosabb intézkedéseket, melyek segítettek a fertőzésveszély kiterjedtségének felismerésében, a rizikófaktorok azonosításában. Home Office-ba küldtük azokat a kollégákat, akik olyan munkakörben dolgoztak, ahol ez lehetséges volt. Ez az intézkedés elsősorban a logisztika, a pénzügy, az anyaggazdálkodás és a kutatás-fejlesztés területén dolgozókat érintette. Ahol ezt nem tudtuk teljes mértékben megvalósítani, ott rendszeresen rotáltuk az üzemben és az otthon dolgozók létszámát. Természetesen arra is figyeltünk, hogy a rotáció során fizikailag lehetőség szerint ne keverjük a munkatársakat.” – sorolja az intézkedéseket Szabó Krisztián termelési igazgató

Festo Budapest

“Szerencsére vírusfertőzés miatt nem merült fel a termelés leállítása, kezdettől azon dolgoztunk, hogy folyamatos legyen a gyártás. Bizonyos műveleteknél, ahol fizikailag közel ülnek egymáshoz a munkatársak, fóliával, plexivel vagy a munkahelyek fizikai széthúzásával növeltük a kollégák közötti távolságot, hogy biztosítsuk az előírt 1,5-2 m-es védőtávolságot. Szétválasztottuk a műszakokat, és fizikailag is elkülönített helyen gyülekezik a következő műszak, hogy ne legyen keveredés. A maszk viselést már szinte az első perctől kötelezővé tettük. Akik a fertőzésveszély miatt távol kívántak maradni, azoknak felajánlottuk a fizetés nélküli szabadság lehetőségét vagy az éves szabadság felhasználását, illetve bevezettük az idő kontó lehetőségét is, ami azt jelenti, hogy a munkatársak meghatározott mennyiségű munkaóráig munkaidőt gyűjthettek, erre az időre megkapták az alapbért, majd ezt a kontót a későbbiekben dolgozzák le. A Festo globális előírásához alkalmazkodva mi is bevezettük, hogy egyszerre csak négy-öt kolléga csoportosulhat megfelelő távolságot tartva, akár a tárgyalóban is maszk viselés mellett. Nagyobb létszámú rendezvényeket nem tartottunk, külföldi utazásokat megszüntettük, azaz hozzánk sem jöttek vendégek és mi sem utaztunk külföldre. Online platformra tereltük át a kommunikációt többek között annak érdekében is, hogy a Home Office-ban dolgozó kollégák, akik közvetlenül támogatják a termelést, minél kevésbé essenek ki a napi rutinból. Ebben az időszakban a takarításra és fertőtlenítésre különös gondot fordítottunk.

“A már hónapok óta tartó világjárvány hatásai minden vállalatot érzékenyen érint, egyes iparágak esetében akár 60-80 százalékos visszaesésről is érkeznek hírek. Globális vállalatként természetesen a Festo sem független az európai piacoktól, de ha a budapesti Festo-AM Kft. kilátásairól beszélünk, szerencsére eddig nem tapasztaltunk kereslet csökkenést – jelenleg a körülményekhez képest pozitívak a kilátások erre az évre. Abszolút optimisták vagyunk, ugyanakkor óvatosak is. A több lábon állás nálunk a Festo-AM Kft-nél és cégcsoport szinten is beigazolódott, ez egy fontos és jó stratégia.”– összegezte Szabó Krisztián.

The post Hatékony kockázatmenedzsment világjárvány idején appeared first on Műszaki Magazin.

]]>