hidraulika – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 19:18:32 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 ROEMHELD hidraulikus támhenger a stabil munkadarab támasztáshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/13/roemheld-hidraulikus-tamhenger/ Fri, 13 Oct 2023 05:30:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27182 Kifogástalan befogástechnika Megmunkálás során gyakori probléma a munkadarab beremegése. A munkadarab megfelelő megtámasztása garantálja az előírt méretpontosságot, az elvárt felületi minőséget és megnövekszik a szerszám élettartam is. Kiválthatóak az emberi munka-folyamatok pl. az alátámasztó csavarok beállításával, amivel időt és pénzt spórolunk. A német ROEMHELD Group hidraulikus működtetésű támhengerei az egyszerű készüléktől a komplex automatizált rendszerekig biztosítják […]

The post ROEMHELD hidraulikus támhenger a stabil munkadarab támasztáshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kifogástalan befogástechnika

Megmunkálás során gyakori probléma a munkadarab beremegéseA munkadarab megfelelő megtámasztása garantálja az előírt méretpontosságot, az elvárt felületi minőséget és megnövekszik a szerszám élettartam is. Kiválthatóak az emberi munka-folyamatok pl. az alátámasztó csavarok beállításával, amivel időt és pénzt spórolunk.

A német ROEMHELD Group hidraulikus működtetésű támhengerei az egyszerű készüléktől a komplex automatizált rendszerekig biztosítják a munkadarabok megfelelő megtámasztását.

ROEMHELD támhengerek

Hogyan működik?

Működtetésük alapján megkülönböztetünk egyszeres vagy kettős működtetésű támhengert. Az egyszeres működtetésű kiviteleket kisebb méretek és a vezérlés egyszerűsége jellemzi, a támasztócsapjaikat rugók húzzák vissza. Egy darab hidraulika kör szükséges a kijáratáshoz, és egyben a rögzítéshez is.

A kettős működésű elemek előnye, hogy a támasztócsapjaik egy pontosan meghatározott időben járnak vissza alaphelyzetbe, mivel külön hidraulika kör kell ezek működtetéséhez. Automatizált rendszerek elengedhetetlen része ez, hogy tudjuk, milyen műveletet végzünk, és az visszacsatolható is legyen. Nem egy rugóra vagyunk hagyatkozva, amelynek működése csak nehezen kontrollálható, ellenőrizhető.

Működésmódjuk alapján 3 féle támhenger típusból választhatunk. A kijárt alaphelyzetű, amikor alapból a támhenger rúdja kitolt állapotban van, és maga a munkadarab nyomja be, állítja a megfelelő pozícióba rugóerő ellenében. Itt egy hidraulika körre van szükség a szorító-persely működtetéséhez. A kétfajta bejárt alaphelyzetű kivitelből az egyiket pneumatika segítségével járatjuk ki, így a pneumatika nyomás szabályozással tudjuk a kijáratási erőt szabályozni. A hidraulika kör pedig a rögzítéshez szükséges. Főleg a vékonyfalu munkadarabok alátámasztásánál előnyös ez a megoldás. A harmadik leggyakrabban használt kivitel szintén alaphelyzetben bejárt állapotban van, egy hidraulika körre van szükség a kijáratáshoz, és egyben a rögzítéshez. Kis beépítési geometria mellett, egyszerű vezérlés jellemzi.

Működés és mód

Milyen műszaki információkat érdemes tudni a kiválasztáshoz?

Első és legfontosabb, hogy a csapok támaszereje nem deformálhatja a munkadarabokat. Ennek érdekében a támasztást rugó- vagy pneumatikus erő biztosítja. A támaszelemek minden beépítési helyzetben működnek. Továbbá mindegyik támasztócsapja el van látva egy FKM/Viton 150°C-ig megfelelő porlehúzóval, és fém lehúzó-éllel vannak megvédve a durva és forró forgács által okozott károsító hatások ellen. A szennyeződések bejutása ellen megbízható védelmet egy záró-levegő alkalmazása biztosítja.

A támaszelemeknél a pneumatikus helyzetellenőrzés és a munkadarab felfekvés figyelés típustól függően kialakítható. A megengedett maximális üzemi nyomásnál a legnagyobb teherbírás is elérhető, típustól függően akár 500 bar is. Külön széria áll rendelkezésre kimondottan kisnyomású 70 bar alatti hidraulika rendszerekhez, amely leginkább a japán szerszámgépeket jellemzi. A támasztóelemek, mint minden más acélelem, rugalmasan viselkednek, azaz túlterhelés hatására rugalmas alakváltozást szenvedhetnek.

Támhenger felépítése

Tipp: tervezőtől tervezőknek!

Tervezésnél figyelembe kell venni:

  • szükséges minimum nyomást,
  • maximális nyomást,
  • a hidraulika rendszer folyadék áramát,
  • esetleges keresztirányú terheléseket,
  • a támhenger tartó erejét, amely legalább kétszerese a rá ható ellenerőnek (szorítóhenger + forgácsoló erő),
  • légtelenítés lehetőségét,
  • szuszogó furatok kiépítését.

A következő két alkalmazási példán keresztül látható a hidraulikus támhenger használatának két véglete. Egy mechanikus készüléken mutatjuk meg, hogyan egyszerűsíthető, gyorsítható és nem utolsó sorban, hogyan csökkenthető a selejtek aránya. A 2. példa pedig bemutatja, hogy egy támhengernek milyen műszaki tulajdonságokkal kell rendelkeznie, hogy egy automatizált rendszer üzembiztos része legyen.

Mechanikus készülék, nem szükséges tápegység

Mechanikus készülékek esetén, főleg ahol számos szorítási, pozícionálási és alátámasztási pont van, kellő odafigyelést és jelentős többletmunkát igényel, hogy valamennyi mechanikus elemet a megfelelő nyomaték mellett rögzítsük. Hatványozottan igaz ez az alátámasztási pontokra, ahol külön szaktudás szükséges a támasztó elem megfelelő beállításához. Vannak esetek, amikor a munkadarab- és/vagy a készülék geometriájából adódóan nehezen hozzáférhetőek az alátámasztási pontok, amely jelentősen megnöveli a gyártási időket, hibalehetőséget. Ezen készülékek esetén már jelentősen, akár utólagos kiépítés mellett, megkönnyítjük dolgunkat, ha a mechanikus alátámasztókat kiváltjuk egy gyorsabb és termelékenyebb megoldásra. Erre egy megfelelő eszköz lehet a hidraulikus támhenger, ami nem feltételezi, hogy még egy költséges hidraulikus nyomás-előállító egységbe is be kell ruházni. Megfelelő a támhengerek működtetésére egy egyszerű mechanikusan működtethető csavarpumpa, amellyel akár az 500 bar is elérhető. Egy tekeréssel akár több alátámasztási pont működtetése is megoldható, különösebb többletköltség nélkül.

Mechanikus készülék hidraulikus támhengerrel

A képen egy alkatrészt két darab kézi szorítóval először rögzítünk, majd így a megfelelő pozícióba került munkadarabot középen egy hidraulikus működtetésű támhengerrel alátámasztunk. A támhenger működtetését a csavarpumpával végezzük, és a manométeren keresztül beállítható illetve ellenőrizhető az alátámasztási erőhöz szükséges nyomás.

Teljes- és részben automatizált rendszerek

Az automatizálás elterjedésével a támhengereket olyan tulajdonságokkal kellett felruházni, amely az emberek nélküli termelés igényeit teljes mértékben kiszolgálják. A kettős működés, a pozíciók lekérdezése, a munkadarab felfekvés figyelése és a szennyeződés eltávolítása együttesen garantálják, hogy a robotok a megfelelő visszacsatolással rendelkezzenek, amely az egész automatizált rendszer kommunikációjának, és folyamatbiztonságának nélkülözhetetlen része. Hiába figyeljük csak a hidraulika nyomás értékeit a tápegységen keresztül, az abban az esetben is felépülhet, ha a munkadarabunk nem megfelelő pozícióban helyezkedik el. Ezért mindenképpen szükséges ezen opciók egyidejű használata, amelynek kiépítését már a készülék tervezésének fázisában célszerű kialakítani.

ROEMHELD hidraulikus támhenger

A képen látható megoldásban a kettős működésű támhengerek visszajáratása is vezérelhető, a záró- levegő használatával eltávolíthatóak a szennyeződések a támhengerek csapjaitól, és a bal oldali támhenger nyomócsavarján keresztül egy furat van kialakítva, amelyen keresztül is, ellenőrizhető a munkadarab megfelelő pozíciója. A készüléken a két szorítóelem is pozíció lekérdezéssel rendelkezik, ezáltal a szorítási és oldási pozíciók ellenőrizhetőek, amelyekkel kiegészülve fog a készülékünk üzembiztosan működni, elegendő visszacsatolással rendelkezni.

ROEMHELD Hidraulikus támasztóelemek:

További információkért látogasson el oldalunkra

gimex logó

Csonka Szabolcs értékesítési vezető
GIMEX-Hidraulika Kft.
a ROEMHELD csoport hivatalos partnere
sales@gimex.hu
www.gimex.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post ROEMHELD hidraulikus támhenger a stabil munkadarab támasztáshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
STARK.nullpontrendszerek – kifogástalan befogástechnika https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/13/stark-nullpontrendszerek-befogastechnika-roemheld/ Wed, 13 Sep 2023 05:30:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26754 A termékgyártás költségmegtakarítása elsősorban a munkadarabcsere, illetve a technológiai ciklusidők csökkentésére korlátozódik, viszont a gyorscsere rendszerek alkalmazásával hihetetlenül megnő a gépek gyártási kapacitása. Valamennyi szemlélet középpontjában a gazdaságos termékgyártás áll, épp ezért a munkadarab befogástechnika területén is új, racionális lépésekre, folyamatos fejlesztésekre van szükség. A német ROEMHELD Group tagjaként, a STARK által kifejlesztett gyorscserélő rendszerek […]

The post STARK.nullpontrendszerek – kifogástalan befogástechnika appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A termékgyártás költségmegtakarítása elsősorban a munkadarabcsere, illetve a technológiai ciklusidők csökkentésére korlátozódik, viszont a gyorscsere rendszerek alkalmazásával hihetetlenül megnő a gépek gyártási kapacitása.

Valamennyi szemlélet középpontjában a gazdaságos termékgyártás áll, épp ezért a munkadarab befogástechnika területén is új, racionális lépésekre, folyamatos fejlesztésekre van szükség.

A német ROEMHELD Group tagjaként, a STARK által kifejlesztett gyorscserélő rendszerek elősegítik a rugalmas és automatizált gyártást, számtalan megoldást nyújtanak a készülék-csere idők és költségek csökkentésére, ezzel megnövelve a gép termékkibocsátó kapacitását.

A vállalat kizárólag innovatív és komplex megoldásokban gondolkodik, legyen szó mechanikus, pneumatikus, hidraulikus, vagy akár már elektromos rendszerről. Kiváló minőségű acélötvözetű alapanyagok szavatolják a hosszú élettartamot és kopásállóságot.

A STARK nullpont befogórendszereivel maximumra növelhető a termelékenység, a beállítási és ellenőrzési művelet kiiktatásával több idő jut magára a gyártásra. A nullpont befogórendszerrel a gyártóberendezéseken akár még a betanulók is el tudják végezni a felszerelési munkákat. Ezzel csökkennek a felszerszámozási költségek, és több gép egyidejű felszerelése válik lehetővé. Nagyfokú rugalmasság jellemzi, mely a megmunkáló központok maximális kihasználtságát teszi lehetővé.

Sokoldalúság: STARK.classic

STARK.classic levegő léfúvatással és orientáló csapokkal

A STARK.classic megoldást jelent manuális, félautomata, vagy akár teljesen automatizált palettacserélő rendszerek esetében is. Az évek során jól bevált nullpont befogórendszer a STARK termékcsalád legátfogóbb és legsokoldalúbb gyorscsere rendszere. Háromféle méretosztályban készül, 10, 20 és 30 kN behúzó erő mellett. Alkalmas egyedi darabokra, illetve kis- és nagysorozatú termékgyártásra. Ismétlési pontossága <0,005, különböző paletták esetén is a max. 0,01-os visszaállási pontosság garantált. A robusztus kialakítás, illetve alacsony beépítési magasság és változatos befoglaló méretek mellett alkalmas kis- és nagyméretű készülékek gyors cseréjéhez. Közvetlen munkadarab befogással ötoldalú megmunkálást tesz lehetővé. Integrált forgács lefúvatás és opcionális hűtőfolyadék elvezetés, továbbá opcionális felfekvés, rögzítettség és pozíció ellenőrzés jellemzi, akár szennyeződésre érzéketlen központi-reteszelő rendszerrel ellátva. A rendszerhez optikai lekérdező is integrálható, amellyel vizuálisan ellenőrizhető a megfelelő rögzítési állapot.

Behúzás – pozícionálás – befogás – oldás – kiemelés: mindez egyetlen palettaelembe integrálva.

Videó online, print QR kód, aláírás_STARK.classic:

A behúzó csapokat a rugóerő (tányérrugó) folyamatosan behúzott állapotban tartja, ezáltal nem keletkezik vibráció, amely a megmunkált felületi minőségét befolyásolná, így a szerszámok élettartama látványosan meghosszabbodik. A speciális rögzítő csap – alakjának köszönhetően – az illesztékből történő kiemelés során nem akad fenn, nem sérül meg, és nem deformálódik. A munkadarab, vagy a készülék minden további nélkül akár ferde helyzetben is ki- és berakható. Az illesztékbe való behúzás és az onnan való kilökés pedig automatikusan megy végbe. A csapok pozicionálása átmerőn történik, amely precízebb és tartósabb, mit egy kúpos pozicionálás. Egyszerűen szerelhető, ezáltal könnyen tisztítható és karbantartható.

STARK.easyclick – azonnal bepattan, energiafelhasználás nélkül

Gyorscsatlakozó STARK.easyclick-kel

Egy kattanás és tart. Ez jellemzi a STARK.easyclick-et, amely egy mechanikus gyorscsatlakozó egység. Energiafelhasználás nélkül azonnal rögzít és stabilan fog. Kioldásához csak egy 3-8 bar levegőnyomás szükséges, amelyet alaplapon vagy közvetve a házba csavarva tudunk csatlakoztatni. A STARK.easyclick a többtengelyes megmunkálás támogató eszköze, mechanikus rögzítésével az automatizált rendszerek, robotok kiegészítő eleme. A befogó készülékek rögzítése mellett, egyedi feladatoknál kihasználható gyorsasága, például egy gyorscsatlakozó rendszer részeként. A gyors befogási idő (egy kattanás), mellet az oldási ideje sem több mint 0,1 s, amely az automatizált gyártósorok jelen elvárásait elégíti ki. Rendkívül kompakt felépítésű, a ø85 mm-es egység kis helyigényű. Rövid 12 mm-es behúzó csapja pedig rövid kiemelési utat igényel. Készülék orientáció az egységbe integrálható (előkészítve) pozicionáló csapon keresztül lehetséges és opcióként a pozíció lekérdezés is megoldott. Az integrált furat pedig a levegős tisztítást biztosítja.

Videó online, print QR kód, aláírás_STARK.easyclick:

Technikai adatok:

  • Mérete:                                                 ø85 mm
  • Befogóerő:                                            5 kN
  • Tartóerő:                                              10 kN
  • Oldási idő:                                        < 0,1s
  • Befogási idő:                                    Azonnal
  • Ismétlési pontossága:                    < 10 μm
  • Súlya:                                                    0,62 kg

További információk

Csonka Szabolcs értékesítési vezető
GIMEX-Hidraulika Kft.
a ROEMHELD csoport hivatalos partnere
sales@gimex.hu
www.gimex.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post STARK.nullpontrendszerek – kifogástalan befogástechnika appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hidraulikus szorítóelemek pozíció ellenőrzése https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/09/hidraulikus-gimex-roemheld/ Thu, 09 Mar 2023 05:38:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24316 Kifogástalan Befogástechnika Egy selejtes vagy egy rosszul behelyezett munkadarab a megmunkáló készülékbe jelentős termelés kiesést és akár komolyabb gépkárosodást is okozhat. Sőt a selejtes munkadarab gyártás jelentős költségtöbbletet eredményez. A munkadarabok megfelelő behelyezése a készülékbe már kis szériáknál is, de főleg nagy sorozatú gyártásnál alap elvárás lett. A német ROEMHELD csoport hidraulikus szorítóelemei és támhengerei […]

The post Hidraulikus szorítóelemek pozíció ellenőrzése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kifogástalan Befogástechnika

Egy selejtes vagy egy rosszul behelyezett munkadarab a megmunkáló készülékbe jelentős termelés kiesést és akár komolyabb gépkárosodást is okozhat. Sőt a selejtes munkadarab gyártás jelentős költségtöbbletet eredményez. A munkadarabok megfelelő behelyezése a készülékbe már kis szériáknál is, de főleg nagy sorozatú gyártásnál alap elvárás lett.

A német ROEMHELD csoport hidraulikus szorítóelemei és támhengerei rendelkeznek olyan kiegészítő megoldásokkal, amelyekkel a szorító elemek szorítási és oldási pozíciója, valamint a támhengerek esetében a munkadarab alátámasztási pozíciója ellenőrizhető. Akár már meglévő készülékünk is továbbfejleszthető ezekkel a megoldásokkal.

A német ROEMHELD család innovatív termékei elsősorban a nagysorozatgyártást teszik egyszerűbbé, stabil munkadarab-befogást tesznek lehetővé. Főként a fémmegmunkálással, NC/CNC megmunkáló technológiával, automatizálással foglalkozó, illetve szerszámgépgyártó és járműipari cégek számára kínál sokrétű megoldást. A hidraulikus lengőkaros befogókat olyan munkadarabok rögzítésére használjuk, melyek rögzítési pontjainak a készülékbe rakáskor és kivételekor szabaddá kell válniuk. Így a standard 45, 60, 90 fokos elfordulásnak köszönhetően, a kezelő vagy a robot egyszerűen tud munkadarabot cserélni. Maga az elfordulás automatikusan megy végbe a forgató pályának köszönhetően.

A lengőkaros befogók különálló egységként felszerelhetők pozíció érzékelővel. Általában a hidraulikus szorító körben felépülő nyomás értékből következtetünk a munkadarab szorítás meglétére, a hidraulika nyomás azonban akkor is felépül, ha pl. hiányzó munkadarab esetén a szorító véghelyzetbe állt vagy az elakadt. Az érzékelő lehetővé teszi, hogy ne csak a felépült nyomást mérhessük, hanem a szorító pontos pozícióját is figyeljük. Az érzékelőbe helyezett tolattyú két véghelyzetében szabad utat enged a levegő áramlásának, a köztes helyzetben viszont zárja azt. Ez a köztes helyzet az, amikor a szorító felütközik a munkadarabra, az axiális mozgás megszűnik, a szelep zárva marad. Ha a munkadarab valami okból nincs a helyén, a szorító tovább mozog, a levegő útja ismét szabaddá válik, amiből következtethetünk a hibára. A pneumatikus pozíció rendszerrel továbbá még az is ellenőrizhető, ha a munkadarab nincs megfelelő pozícióban. A pneumatikus egységek közvetlen a lengőkaros befogók házába integrálhatóak bizonyos típusok esetében. Villamos pozíció lekérdezésre is van lehetőség indultív jeladókon keresztül, azonban ezeket nem célszerű szerszámgépek megmunkáló tereiben alkalmazni, a forgács és hűtővíz befolyásolhatja a megfelelő működést. A villamos pozíció érzékelővel ellátott lengőkaros befogók egyedi célgépek megfelelő szorítóeleme.

Kompakt befogók:

A hidraulikus kompakt befogók kettős működésű behúzó-hengerek, melyek a méretosztályuktól függően 1,3-tól akár 10,5 kN-os szorítóerőre is képesek. Minimális helyigényük révén, ott használhatjuk őket, ahol nem elérhető a standard hidraulikus befogók által igényelt nagy tér. A kompakt kivitel további előnye, hogy a szorító közelebb helyezhető a munkadarabhoz, ezáltal csökkenthető a készülék súlya, valamint a gyártásának költsége. A befogókar kilazított állásban olyan mértékben fordul ki, hogy a munkadarabot gond nélkül ki és be lehessen tenni hosszú szorítókar esetén is. A befogókart befogási útján, a házban, két nitridált felület vezeti meg, melyeknél az alapfelszerelés részét képező kis furat biztosítja a pneumatikus befogás-ellenőrzés lehetőségét. Amikor a befogókar eléri a munkadarabot, a befogóerő pedig eléri a meghatározott minimális értéket, a szorítókar lezárja ezt a furatot, ezáltal tudjuk figyelni a tényleges szorítási állapotot. Főleg automatizált rendszerek esetében tudjuk ezzel a felszereltséggel lekövetni a tényleges állapotot, akár oldott akár szorított állapotban van a befogó.

Kettős működésű támhengerek

A hidraulikus támaszelemeket, munkadarabok alátámasztására használják, hogy megakadályozható legyen azok megmunkálás közben történő beremegése és behajlása. Több méretosztályban elérhetőek, a kisebb kivitelek 6,5 a nagyobbak 42 kN-os támasztóerőt képesek biztosítani. Fontos szempont, hogy a támhengerek csapjai ne deformálhassák a munkadarabot, ennek érdekében a darabhoz járást rugóerő biztosítja, a hidraulika a beállt pozíció fix megtartásáért felel. A ROEMHELD kettősműködésű hengerek nagy előnye, egyszeres működésű társaikkal szemben, hogy visszajárási idejük jelentősen gyorsabb, és a hidraulika rendszer ismeretében pontosan meghatározható. A kettősműködésű támhengereknél az átvezető furaton keresztül a munkadarabok felfekvését tudjuk ellenőrizni, a levegő segítségével. Az alátámasztó csap közepén előkészített 1 mm-es furaton keresztül a már készre munkált munkadarab felületek felfekvése ellenőrizhető. Míg nyers vagy nagy felületi érdességgel rendelkező munkadarabok esetében, az adott feladathoz tervezett egyedi nyomódarabbal szerelt támhengerek akár több milliméter toleranciát is képesek áthidalni és a munkadarab felfekvésének pozícióját ellenőrizni.

További információ:

Csonka Szabolcs értékesítési vezető
GIMEX-Hidraulika Kft.
a ROEMHELD csoport hivatalos partnere
sales@gimex.hu
www.gimex.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hidraulikus szorítóelemek pozíció ellenőrzése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Bosch Rexroth a hidraulika specialista HydraForce felvásárlását tervezi https://www.muszaki-magazin.hu/2022/07/28/hidraulika-felvaraslas-bosch/ Thu, 28 Jul 2022 14:16:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21241 Az akvizícióval bővül a hidraulika üzletág és erősödik az észak-amerikai piaci jelenlét. A Bosch Rexroth hidraulika üzletágának bővítését tervezi az Illinois állambeli Lincolnshire-ben (USA) működő HydraForce Inc. felvásárlásával. A HydraForce 2100 munkatársával hat gyártóüzemben – az USA-ban, Brazíliában, Nagy-Britanniában és Kínában – fejleszt és gyárt kompakt hidraulikus szelepeket és megoldásokat. A Bosch Rexroth és a […]

The post A Bosch Rexroth a hidraulika specialista HydraForce felvásárlását tervezi appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az akvizícióval bővül a hidraulika üzletág és erősödik az észak-amerikai piaci jelenlét.

A Bosch Rexroth hidraulika üzletágának bővítését tervezi az Illinois állambeli Lincolnshire-ben (USA) működő HydraForce Inc. felvásárlásával. A HydraForce 2100 munkatársával hat gyártóüzemben – az USA-ban, Brazíliában, Nagy-Britanniában és Kínában – fejleszt és gyárt kompakt hidraulikus szelepeket és megoldásokat. A Bosch Rexroth és a HydraForce 2022. július 15-én írta alá a megállapodást. Mindkét fél megállapodott abban, hogy a befektetés összegét bizalmasan kezeli.

A tranzakció trösztellenes jóváhagyások függvénye.

A HydraForce tervezett felvásárlásával a Bosch Rexroth tovább növeli észak-amerikai értékesítési hálózatát, egyúttal piaci jelenlétét is erősíti.

„A HydraForce felvásárlásával növeljük piaci jelenlétünket a környező régiókban a kompakt hidraulika területén, egyúttal Európában és Észak-Amerikában piaci jelenlétünk is kiegyensúlyozottabbá válik. Az akvizíció ugyanakkor növekedést tesz lehetővé Ázsiában”

– mondja Rolf Najork, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának tagja és a Bosch Rexroth AG elnök-vezérigazgatója.

„A Bosch Rexroth-ban egy olyan nagyszerű partnerre találtunk, aki értékeli és osztja az innovációról, az ügyfélközpontúságról, a termékekről és az alkalmazási szakértelemről, valamint a kultúránkról alkotott nézeteinket. Meggyőződésem, hogy új tulajdonosként a Bosch Rexroth-tal nagyszerű új távlatok nyílnak meg ügyfeleink, partnereink és munkatársaink előtt, és további növekedés is lehetséges”

– mondja Mike Terzich, a HydraForce elnök-vezérigazgatója.

A két vállalat együttes tevékenysége a kompakt hidraulikus megoldások széles skáláját biztosítja az ügyfelek számára. Míg a Bosch Rexroth kompakt hidraulikus elemek és rendszerek széles választékát kínálja, a HydraForce mechanikus és elektromos becsavarható szelepeket és vezérlőblokkokat gyárt. A kompakt hidraulikus megoldások nagy teljesítménysűrűsége lenyűgöző, és lefedi a hidraulikus rendszerek alapvető másodlagos funkcióit. Többek között biztosítja például, hogy a kotrógép biztonságosan és pontosan fel- és leemelhesse a terheket.

„Széleskörű portfóliójának és nemzetközi pozíciójának köszönhetően a Bosch Rexroth stabil alapokkal rendelkezik. A HydraForce felvásárlásával, közvetett értékesítési csatornákon keresztül még tovább bővítjük világszerte piaci jelenlétünket: az értékesítési partnerek és a rendszerintegrátorok fontos célcsoportjaink a jövőben. Ezekben a kihívásokkal teli időkben a regionális ellátási láncok stabilizálásában is segítünk, hogy még jobban támogassuk ügyfeleinket”

– mondja Frank Hess, a Bosch Rexroth kompakt hidraulika üzletágának vezetője. Az üzletág jelenleg 1800 munkatársat foglalkoztat, és négy helyszínen gyárt Kínában, az USA-ban, Németországban és Olaszországban.

Hidraulika üzletág: befektetések, partneri együttműködések és a gyártási hálózat fejlesztése

A Bosch Rexroth aktív szerepet tölt be a kompakt hidraulikában, valamint az ipari és mobil hidraulikában. A fluidtechnika a gépgyártás és az összes ipari szektor egyik legfontosabb beszállítói ágazata. A hidraulikus rendszereket az építőiparban, a mezőgazdaságban és a szerszámgépekben, valamint az anyagok szállításában és kezelésében is használják. Az iparág erős növekedést mutat, és jó a rendelésállománya. A Német Gépész- és Üzemmérnöki Szövetség az idén 6 százalékos árbevétel-növekedésre számít (forrás: VDMA, 2022). A növekvő kereslet kielégítése érdekében a Bosch Rexroth célzott felvásárlásokba, stratégiai partneri együttműködésekbe, valamint gyártási hálózatának modernizálásába és bővítésébe invesztál. A Bosch Rexroth a közelmúltban például kisebbségi részesedést szerzett a svájci BRUSA HyPower AG vállalatban, és fokozott együttműködésre törekszik a mobil munkagépek piacán. A mintegy 220 munkatárssal rendelkező BRUSA nagy teljesítményű alkatrészeket fejleszt és gyárt elektromos meghajtású járművekhez. Ezenkívül a Bosch Rexroth a következő öt évben több mint 80 millió eurót fektet be elchingeni (Németország) mobil hidraulika gyárába. A helyszínen a mobil munkagépekhez, például kotrógépekhez, kerekes rakodógépekhez, mobil darukhoz, traktorokhoz vagy kombájnokhoz szükséges alkatrészeket gyártják.

The post A Bosch Rexroth a hidraulika specialista HydraForce felvásárlását tervezi appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A ROEMHELD innovatív szorítási technológia https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/roemheld-innovativ-szoritas/ Thu, 05 May 2022 12:36:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20092 A ROEMHELD innovatív szorítási technológiája gyorsan és egyszerűen észleli a megmunkálatlan alkatrészek öntési- és kontúr hibáit. Az automatizált rendszerek munkadarab megfogó készülékeinek is fejlődniük kell a technológiai folyamatok elvárásaihoz. Olyan készülékekre, olyan szorítóelemekre van szükség, amelyek már a szorítóhengerek pontos pozíciójáról, a tényleges szorítóerejéről, a munkadarab pontos felfekvési helyzetéről informálja a gyártósor központi vezérlését. Ezek […]

The post A ROEMHELD innovatív szorítási technológia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A ROEMHELD innovatív szorítási technológiája gyorsan és egyszerűen észleli a megmunkálatlan alkatrészek öntési- és kontúr hibáit.

Az automatizált rendszerek munkadarab megfogó készülékeinek is fejlődniük kell a technológiai folyamatok elvárásaihoz.

Olyan készülékekre, olyan szorítóelemekre van szükség, amelyek már a szorítóhengerek pontos pozíciójáról, a tényleges szorítóerejéről, a munkadarab pontos felfekvési helyzetéről informálja a gyártósor központi vezérlését. Ezek együttesével garantálható csak a selejtmentes gyártás, a folyamatbiztos megmunkálás.

Drasztikusan csökkenti a selejt mennyiségét, és figyeli a megmunkálást

A ROEMHELD cégcsoport új befogási szorítókoncepciójával, kis beruházási költségek mellett, egyszerűen ellenőrizhető pl. az alumínium nyersdarabok öntési- és kontúr hibái. A megmunkálás előtti ellenőrzésnek nagy jelentősége van, mert már a korai szakaszban ki lehet szortírozni a nem megfelelő munkadarabot. Ezzel jelentős időt és költséget tudunk így megspórolni.

Az intelligens befogási technológia azt is érzékeli, hogy a munkadarabot megfelelően vagy rosszul helyezték be a készülékbe. Emellett folyamatosan figyelemmel kíséri a megmunkálást, folyamatos tájékoztatást ad a befogási helyzetről, valamint az alkatrész elhelyezkedéséről és a szorítóerőről. A teljes gyártást folyamatosan dokumentálni tudjuk. Az innovatív szorítómegoldásnak az alkalmazási területei szélesek, de főleg az alumínium alkatrészek feldolgozásával foglalkozó cégek számára nyújt lehetőséget. Az új megfogó rendszer továbbá olyan gyártási folyamatoknál is használható, ahol teljesen megakarjuk szüntetni az emberi és egyéb technológiából eredő selejtgyártást.

A Wenzler és a ROEMHELD projektje jelentősen csökkenti a selejteket

A ROEMHELD és August Wenzler Maschinenbau GmbH közös projekt keretében kidolgozta az „innovatív állapotfelismerés növeli a folyamat megbízhatóságát” című koncepciót. A Wenzler 5 tengelyes megmunkáló központokat fejleszt és gyárt, amelyeket elsősorban az autóiparban használnak alumínium alkatrészek megmunkálására.

A szükséges adatok összegyűjtése érdekében két módosított standard hidraulikus lengőkaros befogóhengerrel szerelt készülék ki van egészítve egy nyomásérzékelővel és egy támasztó érzékelővel. Fénykép a Wenzler TechCenter gépén lévő teszt készülékről (Fotó: Wenzler).

Mindkét cég arra a problémára keresett megoldást, hogy hogyan csökkenthetik a hibás alumínium munkadarabok darabszámát. Ennek az az oka, hogy az alkatrészeket általában csak megmunkálásuk után ellenőrzik. Különösen az autógyártásban gyakran elutasítják a könnyű alumínium alkatrészeket, amelyek a megmunkálás után vékony fallal rendelkeznek. Így a selejtezésre kerülő munkadarabok száma drasztikusan csökkenthető az új szorítási koncepció segítségével.

A szorítási technológia figyeli a készüléken lévő alkatrészt

Ezzel az újítással különféle szorítóelemek figyelik a készülékben megszorításra kerülő alkatrészeket. A kísérleti projektben például mindösszesen két módosított standard hidraulikus lengőkaros befogóra volt szükség, amik egy nyomásérzékelővel és két támasztóérzékelővel, egy öntött alumínium hátsó tengelyvázat ellenőriztek. A szorítóhengerek helyes elrendezésével és a szenzorok lekérdezésével két elektromos rögzítési pont elegendő ahhoz, hogy megbízható ellenőrzéseket lehessen végezni, hogy:

  • az öntési- és kontúrhibák befolyásolják-e a nyers alkatrész méretét a tűréshatáron kívül,
  • a munkadarab helyesen van-e behelyezve és a befogási pozíció megfelelő,
  • a beállított szorítóerő valóban eléri-e a kívánt értéket a szorítóhengereknél,
  • a munkadarab felfekvési pontra ható ereje a megadott kereteken belül van-e, és
  • a készülék szorítónyomása megfelel-e az előírásoknak.

A gépvezérlése összehasonlítja a tényleges és a folyamatbiztos megmunkáláshoz szükséges adatokat, amelyet egy kijelzőn meg is tudunk jeleníteni. Eltérés esetén a rendszer megtagadja a megmunkálás indítását, ha pedig minden beállított érték teljesül, megkezdődik a folyamat.

A kijelzőn látható, hogy minden mért adat megfelel az előírt értékeknek, kezdődhet a megmunkálás (Fotó: Wenzler).

További információ: 

Csonka Szabolcs értékesítési vezető
GIMEX-Hidraulika Kft. – a ROEMHELD csoport hivatalos partnere
sales@gimex.huwww.gimex.hu

The post A ROEMHELD innovatív szorítási technológia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lemezalakító gépek mobil szerszámcserélő rendszere https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/09/szerszamcserelo-roemheld-gimex/ Sat, 09 Apr 2022 05:30:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19665 50 t szerszámsúlyig a ROEMHELD-től. Az alkatrészgyártó cégek nagy kihívása a folyamatosan változó vevői igényekhez történő alkalmazkodás. A jelenlegi alapanyag- és beszállítói lánc problémái miatt a gyártás rugalmassága még jobban felértékelődik. Mindig az aktuális szituációra kell reagálni. Nemcsak az anyagleválasztásos alkatrészgyártás során megfelelő megoldás a különböző gyorscsere- és nullpontrendszerek. A présüzemek több tíz tonnás szerszámainál […]

The post Lemezalakító gépek mobil szerszámcserélő rendszere appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
50 t szerszámsúlyig a ROEMHELD-től.

Az alkatrészgyártó cégek nagy kihívása a folyamatosan változó vevői igényekhez történő alkalmazkodás. A jelenlegi alapanyag- és beszállítói lánc problémái miatt a gyártás rugalmassága még jobban felértékelődik. Mindig az aktuális szituációra kell reagálni. Nemcsak az anyagleválasztásos alkatrészgyártás során megfelelő megoldás a különböző gyorscsere- és nullpontrendszerek. A présüzemek több tíz tonnás szerszámainál különösen felértékelődnek a könnyű szerszámmozgatást és gyors szerszámcserét segítő eszközök, amelyekkel jelentős költséget spórolhatunk meg.

A német ROEMHELD cégcsoport új kézi mozgatású szerszámcserélő rendszere egyszerre teszi lehetővé a gyors és könnyű szerszámcserét 50 tonnás szerszámsúlyig. A helytakarékos innováció kibővíti a vállalatok szélesebb választékát a lemezalakítás területén. Minden olyan felhasználó számára egy megfelelő megoldás, aki a különböző méretű és súlyú szerszámokat akarja úgy cserélni, hogy időt és energiát takarít meg. A lemezalakítással foglalkozó vállalatok részére lehet egy gyorsan megtérülő beruházás ez a megoldás.

Mobil szerszámcserélő rendszer

A mobilszerszámcserélő rendszer kerekeken mozgatható, amely lehetővé teszi, hogy több gépnél is használható legyen. Nem szükséges gépenként külön konzolokat telepíteni, amely által jelentősen leegyszerűsödik az eszközök tárolásának problémája és csökkenek a beruházási költségek is. Könnyen integrálható új vagy akár már meglévő présgépekhez is. Félautomata és teljesen automatizált szerszámcsere rendszerekbe is beépíthető, tetszőleges magasságú présasztalokhoz illeszthető. A szerszámasztalhoz történő csatlakozás egy lábbal működtetett lineáris hengerrel történik, amely segítségével egyszerűen csatlakozunk a présgép oldalán elhelyezett tartóelemre. A hátsó támasztólábak ± 5 mm-es kézi beállítás mellett letalpalhatóak. Egyedi kivitelben akár különböző magasságú lábak gyorsan egy rögzítőcsap segítségével cserélhetőek. Ez a rendszer mobilitását garantálja különböző magasságú présgépasztalok esetében. A szerszámcserélő rendszer kialakításának köszönhetően alkalmas nagyon alacsony magassággal és nehezen hozzáférhető helyekkel rendelkező présgépek szerszámcseréjére.

Villamos vezérlő szekrény az egységre szerelve

Az elektromos lánchajtással kiegészített görgős konzolok alkalmazásával a nehéz szerszámok is könnyen és emberi beavatkozás nélkül mozgathatóak a présasztalon. Nem kellenek külön kiegészítő ütközők, mivel a hajtásláncnak köszönhetően a szerszám milliméteres pontossággal pozícionálható. A szerszám félautomatikusan vagy automatikusan csatlakoztatható a hajtáslánchoz és akár 2 m/perc sebességgel mozgathatjuk azt. A szerszámcsere automatizáltsági foka szabadon meghatározható, a vezérlésbe egyedi érzékelők, ütközők integrálhatóak. A mobil egységre felszerelt vezérléssel vagy a présgép saját vezérlésével összekötve működtethető. Emellett egyedi megoldásokkal vevőspecifikus szerszámbeállítások is megvalósíthatók.

Cserélje ki a nehéz szerszámokat egyszerűen, gyorsan és biztonságosan!

A szerszámcsere folyamata:

  1. Kézi mozgatással tolja a rendszert az adott géphez. A kerekeken guruló egységgel és oldalán elhelyezett fogantyúkkal ez könnyen megoldható, továbbá tárolásuk egyszerűbb a helyhez kötött megoldásokkal szemben.
  2. A szerszámcserélő egységen elhelyezett lábpumpával működtetett lineáris munkahenger segítségével rögzítsük egységünket a présasztalra felszerelt akasztó elemekre.
  3. A hátsó talpalólábakat az azokon található hüvely kézi elforgatásával rögzítsük a talajhoz. Ezzel az egész mobilszerszámcserélő egységet fixáltuk, letalpaltuk.
  4. Dugjuk be a tápkábelt az elektromos hajtás működtetéséhez.
  5. Felsőpályás daru vagy targonca segítségével helyezzük a szerszámot a konzolra.
  6. A lánchajtás összekapcsolása automatikusan történik a kézi egységen található működtető gombok segítségével.
  7. Toljuk be a szerszámot a kívánt pozícióba a lánchajtás működtetésével.
  8. Kézzel csatlakoztassuk le a lánchajtást a szerszámról.
  9. Járassuk vissza a lánchajtást, húzzuk ki a villamos kábelt, a talpalást oldjuk és akasszuk le az egységet a tartóelemekről.
  10. Következhet az újabb szerszámcsere akár egy másik gépnél.

Mobil szerszámcserélő rendszer szemből

Az innováció a szabványos szerszámcserélő konzolt elektromos merev lánchajtással kombinálja. Különböző változatokban kapható, és szinte minden préstípushoz alkalmas, új rendszerekhez és utólagos felszerelésekhez egyaránt.

Csonka Szabolcs értékesítési vezető

GIMEX-Hidraulika Kft.

a ROEMHELD csoport hivatalos partnere.

sales@gimex.hu

www.gimex.hu

The post Lemezalakító gépek mobil szerszámcserélő rendszere appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A DUPLOMATIC hidraulikus vezérlése mozgatja az EXPO 2020 DUBAI FLY sólyomszárnyát https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/13/duplomatic-hidraolikus-vezerles/ Wed, 13 Oct 2021 06:24:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17183 A Duplomatic, a Made in Italy mérnöki kiválóságát képviseli az Expo 2020 Dubai kiállításon, ahol az olasz cég megtervezte és megépítette az Egyesült Arab Emírségek pavilonjának tetőmozgató rendszerét. A pavilon a kiállítás egyik legfontosabb része, amelyet Santiago Calatrava építész tervezett sólyomszárny alakúra. A Duplomatic MS Spa futurisztikus mérnöki projektjével járult hozzá az Expo 2020 Dubai […]

The post A DUPLOMATIC hidraulikus vezérlése mozgatja az EXPO 2020 DUBAI FLY sólyomszárnyát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Duplomatic, a Made in Italy mérnöki kiválóságát képviseli az Expo 2020 Dubai kiállításon, ahol az olasz cég megtervezte és megépítette az Egyesült Arab Emírségek pavilonjának tetőmozgató rendszerét. A pavilon a kiállítás egyik legfontosabb része, amelyet Santiago Calatrava építész tervezett sólyomszárny alakúra.

A Duplomatic MS Spa futurisztikus mérnöki projektjével járult hozzá az Expo 2020 Dubai kiállításhoz. Az Egyesült Arab Emírségekben megrendezett kiállítást a Covid-19 járvány miatt az idei évre halasztották, amely 2021. október 01. és 2022. március 31. között kerül megrendezésre és először ad otthont számára Arábia.

Olaszország, mint hivatalos résztvevő vitte el mérnöki kiválóságát az Arab-félszigetre, valamint azt a jól ismert olasz tudást, amelyet ma már világszerte elismernek. Nagy egyedi projekteket, valamint technológiai kihívásokat oldanak meg hatékony és innovatív technikákkal.

Az Egyesült Arab Emírségek azzal bízták meg a Duplomatic céget, hogy alkossák meg a kiállításpavilonjának tetőnyitására szolgáló hidraulikus rendszert. Santiago Calatrava építész ezt sólyomszárnyak mintájára tervezte meg, amely a fogadó nemzet szimbóluma.

„A Santiago Calatrava által tervezett pavilon – számol be Paolo Leutenegger, a Duplomatic MS vezérigazgatója – egy műalkotás. Az első nagy nehézséget az esztétikai és egyéb követelmények műszaki és mérnöki paraméterekké történő lefordítása jelentette. Az Expo projekt fontos kihívást jelentett csapatunk számára mind technikai, mind logisztikai és szervezési szempontból. Az Egyesült Arab Emírségek pavilonjának szárnymozgató rendszere egyedülálló fejlesztés a világon.”

Ez a projekt a valaha épített legnagyobb ilyen típusú hidraulikus rendszer. A Duplomatic rendszere egy 1 mW teljesítményű hidraulikus egységből és egy 20 000 literes olajtartályból áll. A nyomás alatt lévő olajat egy 2,5 km hosszú csővezetéken keresztül juttatják el a 28 szárnyhoz, amelyet összesen 46 hidraulikus munkahenger mozgat.

A pavilonszárnyak mozgásának esztétikai szempontból tökéletesnek kellett lennie, ezt segíti a vezérlőelektronika felépítése is. A rendszer kilenc számítógéppel és egy dedikált szoftverrel működik, amely több mint 2000, a pavilonban elosztott vezérlőpontot kezel. A projekt ezért is egyedülálló. Ez a projekt kifejezi a Duplomatic cégcsoport azon elképzelését, hogy az innovatív mozgásvezérlő megoldások globális technológiai szereplőjévé válhasson az egész világban.

A projekt számokban:

  • 1 mW teljesítmény,
  • 46 db hidraulikus munkahenger,
  • 2,5 km csővezeték,
  • 20 km elektromos kábel,
  • 2000 db vezérlőpont,
  • 17 db elektromos szekrény az áramellátáshoz és vezérléshez, 9 db PLC-vel.

A Duplomatic csoport központja Parabiago (Milánó), Olaszország. A cég 96 millió euró árbevétellel és több mint 450 alkalmazottal működik. Számos hidraulikus és vezérlőrendszert tervez és gyárt különböző ágazatok számára. Három márkával van jelen a piacon, Duplomatic Motion Solutions az ipari alkalmazásokhoz, Hydreco a mobil alkalmazásokhoz és Continental Hydraulics, amely az Észak-Amerikai piacra kínálja megoldásait. A csoport világszerte jelen van saját gyártóüzemeivel. Többek között az USA-ban, Kínában, Indiában, Ausztráliában, Olaszországban, Nagy -Britanniában és értékesítési hálózattal a világ különböző részein. A hidraulikus szivattyúk, hidraulikus munkahengerek, hidraulikus szelepek, proporcionális vezérléstechnikai rendszermegoldások és elektromos hengerek kiváló minőségben kerülnek gyártásra. Az elemekről CAD-modellek érhetők el, amelyek már nélkülözhetetlenek egy komplett hidraulikus rendszer megtervezéséhez, így a tervezők munkáját is jelentősen leegyszerűsítik.

Forrás: https://www.duplomatic.com/en/expo-2020-dubai.html

Csonka Szabolcs értékesítési vezető
GIMEX-Hidraulika Kft.
a Duplomatic magyar partnere
sales@gimex.hu
www.gimex.hu

 

The post A DUPLOMATIC hidraulikus vezérlése mozgatja az EXPO 2020 DUBAI FLY sólyomszárnyát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Minden körülmények között automatizáljunk?! https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/10/gepsatu-gimex-automatizalas/ Mon, 10 May 2021 08:04:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14937 Automatizált vs. „hagyományos” készülékek költsége Gépsatu és furatmegfogó, a Kifogástalan Befogástechnika. Az automatizálás és az ipar 4.0 az alkatrészgyártás területén, sok helyen mára már központi téma lett. Sok gyártó kínálja az automatizált rendszerekhez illeszkedő termékeit és megoldásait. Azonban több esetben, nem indokolt egy teljesen automatizált rendszer kiépítése. Előfordul, hogy a gyártandó darabszám vagy egyéb okok […]

The post Minden körülmények között automatizáljunk?! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizált vs. „hagyományos” készülékek költsége

Gépsatu és furatmegfogó, a Kifogástalan Befogástechnika. Az automatizálás és az ipar 4.0 az alkatrészgyártás területén, sok helyen mára már központi téma lett. Sok gyártó kínálja az automatizált rendszerekhez illeszkedő termékeit és megoldásait. Azonban több esetben, nem indokolt egy teljesen automatizált rendszer kiépítése. Előfordul, hogy a gyártandó darabszám vagy egyéb okok nem teszik rentábilissá a beruházást.

Fejlődni, fejleszteni viszont elvárás! A GIMEX-Hidraulika Kft. közel 30 éves tapasztalatával a partnereivel közösen keresi a legmegfelelőbb rendszer megoldásokat. Rugalmassága és neves beszállítói révén a tervezéstől a teljes kivitelezésig vállalja akár automatizált, akár hagyományos munkadarabmegfogó és hidraulikus rendszerek komplett kiépítését.

A ROEMHELD csoport standardizált megfogó szorítóelemei, gépsaturendszerei és nullpontrendszerei alkalmazásával lehetőség nyílik, hogy akár utólag, a meglévő munkadarabmegfogó készülékünket egyszerűen átalakíthassuk a fél- vagy teljesen automatizált rendszerek elvárásainak megfelelően. Számos utólag is könnyen felszerelhető kiegészítő elem, illetve olyan integrált funkciók állnak rendelkezésre, amelyekkel a szorítási, alátámasztási- és rögzítési pozíciók, valamint a szorítóerők ellenőrizhetők.

Nézzük számokban!

Jelen készülék példáján keresztül, milyen költséggel kalkulálhatunk egy hagyományos és egy automatizáltható készüléket nézve, a hozzá tartozó hidraulika rendszer figyelembe vétele mellett?

A munkadarab egy 900 mm hosszúságú acélrúd, amelyet az első operációban 3 db 125 mm-es pofaszélességű gépsatuval szorítunk. Megmunkáljuk a felső síkját és kialakításra kerül a 6 db ø 40 mm-es furat. A második operációban a készre munkált furatokon keresztül hidraulikus furatmegfogókkal rögzítjük a munkadarabot, így a munkadarab 5 oldala megmunkálható egy felfogásban. Jó megoldást jelenthet számos esetben, egy technikai furat kialakítása az első operációban, amely a következő műveletekben egyszerűsíti és költséghatékonyabbá teszi a megmunkálási folyamatainkat a furatmegfogó segítségével.

Hidraulikus készülékek előnyei:

  • könnyen integrálhatók egy automatizált rendszerbe (akár utólag is),
  • visszacsatolás lehetősége (nyomásérték, mkd. felfekvés, hengerpozíció),
  • nehezen hozzáférhető helyeken is állandó szorítás és alátámasztás,
  • emberi hibákból eredő selejt minimalizálása,
  • ciklusidők csökkentése,
  • termelékenység növelése.

Az automatizálható HILMA satuk az 5-tengelyes megmunkáláshoz valamennyi forgácsolási művelethez integrálhatók, legyen szó nyers vagy akár már készre munkált felület szorításánál.

Az ütközésmentes szerszámpályák, az 5-tengelyes megmunkáló központok hatékony gyártásának alapkövetelményei. Az MC-P, MC és SCS szorítórendszereket kifejezetten erre a követelményre fejlesztették ki. A tömített orsótér megvédi az összes mozgó alkatrészt a forgácsok behatolásától. Az erőátvitellel történő működtetés, a szorító-pofák szorítóerejének veszteség nélküli használatát eredményezi. A hidraulikus változatok automatizált folyamatokhoz is alkalmasak. A kompakt kialakítás lehetővé teszi a szabványos szerszámok használatát. A kívánt megmunkálási feladathoz megfelelő szorító pofák egészítik ki a termékpalettát pl.: kemény, beálló, lépcsős, esztergálható és prizmás pofák, stb.

Előnyök (MC és SCS sorozat):

  • szabadalmaztatott forgács elleni védelem,
  • nagy pontosság és merevség,
  • széles megfogási tartomány,
  • pofaszélesség: 40, 60, 80, 100, 120, 125 mm,
  • mechanikus vagy hidraulikus működtetés,
  • fix pofával, központosított és úszó kivitelekben is,
  • széles szorítópofa választék,
  • könnyű karbantartás.

Egy bonyolultabb munkadarabmegfogó készülék sokszor csak több szorító- és alátámasztó elem együttes használata mellett kivitelezhető. Kis helyigény miatt nehéz kiválasztani a megfelelő szorító eszközt. Ez jelentős mértékben bonyolítja a konstrukciót és növeli a készülék költségét.

Három funkció egy egységben?

A kis helyigényű, kompakt ROEMHELD hidraulikus furatmegfogók a készre munkált furatokba illeszkednek. A furatmegfogó kialakításának köszönhetően, a munkadarabok szorítására, központosítására és megtámasztására alkalmas. Szorítási átmérő tartomány standard kivitelben 16 – 46 mm. A furatmegfogó egy kettős működésű húzóhenger és egy vulkanizált szegmenses szorítótüske kombinációja. A szorítótüskét egy húzócsavaron keresztül húzzuk a kúpra. A szegmens szorítótüske sugárirányban kitágul a rögzítendő munkadarab furatátmérőjéhez. Az axiális mozgás miatt a munkadarabot a ház edzett felületére húzza. Ez még nagyobb stabilitást és pozíciópontosságot biztosít. Az integrált levegős furattal lehetőség nyílik a munkadarab megfelelő felfekvését ellenőrizni, amely egy automatizált rendszer elengedhetetlen eleme. A vulkanizált szorítótüske pedig nagyobb merevséget és üzembiztonságot eredményez. Egy szabványos expanziós tüskével szemben, a furatmegfogó rendkívül kopásálló és érzéketlen a szennyeződésekre.

 Furatmegfogó előnyei:

  • szorítás és központosítás egy elememmel,
  • kompakt kialakítás,
  • szorítás-ismétlési pontosság: 0,005 mm,
  • edzett felfekvési felület,
  • integrált pneumatikus munkadarab felfekvés figyelés,
  • gyors vulkanizált szorítótüske csere,
  • nem központosított kivitelekben is elérhető.

 

Csonka Szabolcs értékesítési vezető

GIMEX-Hidraulika Kft.

a ROEMHELD csoport hivatalos partnere

sales@gimex.hu

www.gimex.hu

The post Minden körülmények között automatizáljunk?! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kreatív gyorscsatlakozás nullpontrendszer segítségével https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/18/nullpontrendszer-gyorscsatlakozas-gimex/ Sun, 18 Apr 2021 15:22:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14642 Kifogástalan Befogástechnika Az automatizáció terjedésével és a gyártási folyamatok komplexitásával a szakemberek egyre gyakrabban találkoznak olyan feladatokkal, amelyek komoly kihívás elé állítják őket. Pedig gyakran a megoldást egy oda nem is gondolt eszköz jelenti. A ROEMHELD csoport tagjaként, a STARK cég nullpontelemei nem csak a munkadarabmegfogó készülékek gyors cseréjére nyújtanak megoldást, hanem olyan feladatok esetén […]

The post Kreatív gyorscsatlakozás nullpontrendszer segítségével appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kifogástalan Befogástechnika

Az automatizáció terjedésével és a gyártási folyamatok komplexitásával a szakemberek egyre gyakrabban találkoznak olyan feladatokkal, amelyek komoly kihívás elé állítják őket. Pedig gyakran a megoldást egy oda nem is gondolt eszköz jelenti. A ROEMHELD csoport tagjaként, a STARK cég nullpontelemei nem csak a munkadarabmegfogó készülékek gyors cseréjére nyújtanak megoldást, hanem olyan feladatok esetén is, amelyekre nem is gondolnánk. A tervezés világa határtalan, találja meg a legjobb megoldást az adott feladatra a GIMEX-Hidraulika Kft.-vel közösen!

A köztudatban a nullpontrendszerek, gyorscsererendszerek valamely munkadarabmegfogó készülék beállítás nélküli villámgyors átállására szolgálnak. Valóban, ezen elemeket évtizedek óta olyan feladatokra optimalizálják, ahol kisebb vagy akár több tonnás készülékek cseréje, különösebb szaktudás nélkül percek alatt kivitelezhető. Legyen szó egy megmunkálóközpontról, szikraforgácsológépről, köszörűgépről vagy akár egy esztergagépről, a nullpontrendszerek napjainkra a rugalmas alkatrészgyártás elengedhetetlen eszközévé váltak.

De milyen alkalmazási területeken tudjuk még kihasználni a nullpontelemek előnyeit?

Hidraulikus és pneumatikus rendszerek esetén sokszor fejtörést okoz a különböző részegységek gyors és cseppmentes összekapcsolása. Különösen igaz ez, ha több ágat kell gyorsan és biztonságosan összekötni. Erre általános és ismert megoldás a gyorscsatlakozóelem. A gyorscsatlakozók valóban megfelelő megoldást nyújtanak egy bizonyos határig (1-3 ág összekapcsolásáig). Például egy központi hidraulika nélküli forgópalettás szerszámgép esetén, a munkadarab megfogó készülékeket külső tápegységgel a hidraulikus gyorscsatlakozó-elemek felcsatlakoztatásával működtetjük. Azonban, ha esetleg több, akár 5 db ágat kell összekapcsolni, a hagyományos gyorscsatlakozó elemek használatával korlátokba ütközünk. Jó ágakat kötünk össze? Hogyan tudjuk a helytelen összekapcsolást megakadályozni? Ergonómiai szempontokat figyelembe véve, megfelelő a felhasználó számára? Kishelyigényű készülékek esetén hogyan alakítsuk ki a csatlakozási pontokat? Ezen felül még jó néhány kérdés felmerülhet.

Gyorscsatlakozó rendszerek elvárásai:

  • kis helyigény,
  • több ág és közeg egyidejű cseppmentes össze- és szétkapcsolása,
  • üzembiztos használat,
  • gyors karbantartás,
  • igény esetén automatizálható legyen.

Kattan és tart, rögzítés azonnal a STARK easy click-el

A SPEEDY easy click egy mechanikus, gyorsan záródó nullpontrendszer, amelynek nincs szüksége energiaellátásra az azonnali csatlakozáshoz és rögzítéshez. A kioldásához 3-8 bar levegőnyomás szükséges, amelyet alaplapon vagy közvetve a házba csavarva tudunk csatlakoztatni. A kompakt kialakítása miatt kis helyet foglal. Rövid, 12 mm-es behúzó csapja pedig rövid kiemelési utat igényel. A mechanikus működés ideálissá teszi robotmegfogóként történő használatát is automatizált rendszerekben. Egyedi feladatoknál kihasználható gyorsasága, például egy gyorscsatlakozó rendszer részeként. A gyors befogási idő (egy kattanás) mellet, az oldási ideje sem több mint 0,1 másodperc. Olajmentes működésének köszönhetően a szigorúbb egészségügyi követelményeket igénylő területeken is felhasználható, például: élelmiszeripari, orvosi vagy vegyipari ágazatokban.

SPEEDY easy click előnyei:

  • átmérője 85 mm és csak 19 mm magas,
  • 5 kN szorítóerő – 10 kN tartóerő,
  • oldás 3 – 8 bar levegőnyomással,
  • azonnal rögzít,
  • oldási idő <0,1 sec.

 Helytakarékos kuplungelemek

A ROEMHELD cég rozsdamentes kuplungelemei valamennyi műszaki elvárásnak megfelelnek, ha különböző részegységek közegellátásait kell cseppmentesen összekapcsolni. Az elemek hidraulikus, pneumatikus, hűtőfolyadék, víz vagy akár vákuum közegekre is alkalmazhatók. Max. 500 bar üzemi nyomás mellett és 70 l/perc-es átfolyásig válaszhatók különböző kivitelekben. Kis helyigényükkel helytakarékos megoldást nyújtanak a felhasználók számára. A sima csatlakozási felületeknek köszönhetően kevésbé érzékenyek a szennyeződésekre, ezáltal könnyen tisztíthatók. A tömítések könnyen cserélhetők, amely a karbantartást jelentősen megkönnyíti.

Példa egy hidraulikus megfogó készülék működtetésére külső tápegységről

A ROEMHELD kuplungelemek és a STARK nullpontrendszerek kombinációjával egy olyan kompakt, kis helyigényű gyorscsatlakozó egységet tudunk az adott feladatra tervezni, amellyel egyszerűen több kör összekapcsolható. A SPEEDY easy click nullpont elem biztosítja az azonnali rögzítést 1 tonnás tartóerejével. Pneumatika segítségével tudjuk a szétkapcsolást szabályozni. Egy pneumatikus nyit-zár szelep felhelyezése a tömbre (a súlycsökkentés miatt alumíniumból gyártott gyorscsatlakozó) garantálja az ergonomikus fel- és lecsatlakozás lehetőségét. Ennek köszönhetően akár a vezérlésből tudjuk szabályozni, engedélyezni a lecsatlakozást. Ameddig nem teljesülnek az elvárt feltételek például megfelelő munkadarabfelfekvés; hidraulikanyomás felépülés; támhenger alátámasztásának megfelelő pozíciója; vagy szorítóhengerek szorítási-oldási pozíciójának teljesülése, addig nem engedélyezzük a lecsatlakozást. Ezáltal a rendszert fél- vagy teljesen automatizált feladatoknál is alkalmazhatjuk. A STARK easy click nullpontelem rendelkezik egy kiegészített levegő furattal, amely tisztításra és/vagy a nullpontcsap megfelelő pozíciójának ellenőrzésére is felhasználható. A kuplungelemre előírt axiális pozíciótűrés és a gyorscsatlakozó egység könnyebb összekapcsolása miatt, az Erwin Halder cég szabványosított illesztő csapjait és perselyeit használjuk. A gyorscsatlakozó egységet felhelyezhetjük akár egy lineáris mozgó szerkezetre, ezáltal teljes mértékben kiválthatjuk az emberi folyamatokat a gyorscsatlakozású rendszerek esetén is.

 

Csonka Szabolcs értékesítési vezető

GIMEX-Hidraulika Kft.

a ROEMHELD csoport hivatalos partnere

sales@gimex.hu

www.gimex.hu

The post Kreatív gyorscsatlakozás nullpontrendszer segítségével appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy kézből a megoldás, villámgyors szerszámcsere lemezalakító gépeken https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/07/szerszamcsere-megoldas-lemezalakito/ Sun, 07 Mar 2021 19:10:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14090 Szorítóelem, golyós léc, tartókonzol, szerszámkocsi a Kifogástalan Befogástechnika! Számos iparágban lemezalakító gépeken állítják elő az alkatrészeket. Ebből jelentős részt tesz ki az autóipar, a gépjárművek különböző elemeinek gyártásával. Az elektromos gépjárművek terjedésével, amelyek lényegesen kevesebb alkatrészből állnak, kevesebb megmunkált alkatrész előállítása válik szükségessé. Azonban ez nem mondható el a karosszéria elemekről. Sőt, a legtöbb elektromos […]

The post Egy kézből a megoldás, villámgyors szerszámcsere lemezalakító gépeken appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szorítóelem, golyós léc, tartókonzol, szerszámkocsi a Kifogástalan Befogástechnika!

Számos iparágban lemezalakító gépeken állítják elő az alkatrészeket. Ebből jelentős részt tesz ki az autóipar, a gépjárművek különböző elemeinek gyártásával. Az elektromos gépjárművek terjedésével, amelyek lényegesen kevesebb alkatrészből állnak, kevesebb megmunkált alkatrész előállítása válik szükségessé. Azonban ez nem mondható el a karosszéria elemekről. Sőt, a legtöbb elektromos modellnél az akkumulátor tartó elemeket is présgépeken állítják elő. A különböző lemezalakító gépek szerszámcsere rendszerei továbbfejlődnek, igazodva a rugalmas gyártás követelményeihez. A GIMEX-Hidraulika Kft. közel 30 éves tapasztalatával vállalja komplett szerszámrögzítő rendszerek tervezését és kivitelezését.

Ismerje meg a termelésében rejlő tartalékokat a szerszámcserélő rendszerek segítségével!

 

Használatuk egyszerű, akár extrém körülmények között is!

A német ROEMHELD cégcsoport az innovatív technológia és a sokéves tapasztalata alapján kínálja szerszámrögzítés és szerszámcsere programját. Milyen előnyökkel jár a felhasználók számára ezen termékek és rendszerek alkalmazása? Magasabb termelékenység, nagyobb kapacitás a rövidebb beállítási idők miatt, kevesebb állásidő pl.: szerszámtörés esetén, rövidebb tesztekre fordított idő. A kézi működtetés nélküli elemek használatával, mint a nyomás- és pozíciófigyelő kiegészítők, pedig automatizálhatjuk a szerszámcsere folyamatát. A rövid kapcsolási idők, a gépvezérlésbe történő akár utólagos integrálás, a szerszám helyzetének reprodukálása mind az állandó alkatrész minőséget és a deformációmentes szerszámszorítást biztosítják. Nagy szorítóerő mellett, gyors megfogás érhető el akár hozzáférhetetlen helyeken is. Kevésbé tapasztalt alkalmazottak számára sem okoz nehézséget használatuk, így a gépkezelők számára a szerszámcsere folyamatai leegyszerűsödnek.

Gazdasági oldalról nézve, jelentős költséget tudunk spórolni. A rövid beállítási idők kis szériák esetében is kisebb készletezést eredményeznek. A szorítóeszközök számát csökkenteni tudjuk, növekszik a szerszámok élettartama a kevesebb kopás miatt. Rövidebb indulási idő szükséges új szerszám esetén, azaz kevesebb mintadarabbal és beállítási idővel számolhatunk. Összegezve ezen előnyöket, már rövid távon is rentábilis a szerszámcserét meggyorsító eszközök beszerzése.

Szűkös a beépítési hely? Használjon betolható kompakt szorítót!

A ROEMHELD által kifejlesztett új betolható szorítók kompakt kialakításának köszönhetően, szűk helyeken is megoldhatóvá válik a présszerszámok nagy erővel történő rögzítése. A kompakt méret és a kis tömeg ellenére megfogónként akár 7,8 tonnás szorítóerő is elérhető. A meglevő rendszerekbe történő könnyű beépíthetőséget a szorítóhoz kidolgozott T-nútos adapterrendszer teszi lehetővé 14, 18, 22, és 28 mm-es méretekben. A szorítóelem igény esetén külön is rendelhető.

A magas minőségű felületkezelésnek és a speciális tömítéseknek köszönhetően a szorítóelem extrém körülmények között, pl.: nagysebességű lyukasztógépeken is használható, akár 120 °C-os környezeti hőmérsékletig. A könnyű kezelhetőség érdekében a megfogó süllyesztett markolattal lett ellátva.

Előnyök:

  • kis beépítési hely,
  • nagy szorítóerő,
  • 8-12 mm löket,
  • adaptálható T-nútos rendszer,
  • lekerekített orr a beépítés egyszerűsítése végett,
  • könnyű utólagos beépíthetőség, akár meglévő rendszerekbe,
  • magas minőségű felületkezelés.

Szerszámmozgatás könnyedén

A szerszámcserélő rendszerrel nehéz szerszámok is könnyedén és gyorsan mozgathatóvá válnak. A standard szerszámcserélő konzolok alapján tervezett rendszer könnyen és helytakarékosan összeszerelhető, így az új rendszereken felül, ideális a meglévő gépekre való utólagos felszerelésre is.

A speciális húzó- és tolóhajtással rendelkező szerszámcserélő állomás lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy rövid idő alatt akár 25 tonna súlyú szerszámokat mozgasson. Az gépasztal T-nútos hornyaiban található görgős és golyós lécek lehetővé teszik a szerszámok könnyű behelyezését. A meghajtó egység és a tartókonzol rögzítése után, daruval vagy targoncával könnyedén ráhelyezhető a szerszám. Az integrált meghajtórendszer lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy egy külön kézi távirányító segítségével működtesse a rendszert. Ez a csererendszer szinte minden préshez alkalmas, könnyen leszerelhető és könnyen használható.

A szerszámcserélő rendszer előnyei:

  • kisebb erőkifejtés és a nehéz szerszámok biztonságos kezelése,
  • rövidebb leállások a könnyű és hatékony eszközcserének köszönhetően,
  • kis szériák könnyen kivitelezhetők,
  • nagy teherbírás,
  • könnyen használható,
  • a szerszámok egyszerű behelyezése kézzel vagy automatikusan, a görgős vagy golyós lécek segítségével.

Kulcsrakész megoldás?

A fent említett elemek kiegészülve az akár 1600 kg-os szerszámok szállításához alkalmas szállító eszközök használatával, a komplett szerszámcsere folyamatára megfelelő megoldást nyújtanak, egészen a szerszámok szállításától a szerszámok rögzítéséig. A GIMEX-Hidraulika Kft. vállalja az aktuális feladat komplett megtervezését és kivitelezését. Emellett kérhető a hidraulikus tápegység tervezése villamos vezérléssel, amely összeköthető a prés- vagy stancoló gép központi vezérléséhez, így biztosítva a megfelelő üzembiztonságot. Így válik kulcskész folyamattá.


Csonka Szabolcs értékesítési vezető

GIMEX-Hidraulika Kft.

a ROEMHELD csoport hivatalos partnere

sales@gimex.hu

www.gimex.hu

 

 

 

 


 


The post Egy kézből a megoldás, villámgyors szerszámcsere lemezalakító gépeken appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
500 bar-os hidraulika nyomás https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/07/gimex-roemheld-hidraulika-nyomas/ Sat, 07 Nov 2020 10:47:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12416 A mindennapok során, számos helyen találkozhatunk a hidraulikával, még ha azt észre sem vesszük. Az útépítésen dolgozó markológép kanalát, a búcsúban lévő körhinta karját, a repülőgép lépcsőmozgató mechanikáját, a szemétszállító autó kuka billentését, a zsilip ajtaját mind-mind hidraulikus elemek működtetik. Jelenleg a hidraulika nyomás segítségével érhetőek el a legnagyobb mozgató és támasztó erők a legkisebb […]

The post 500 bar-os hidraulika nyomás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A mindennapok során, számos helyen találkozhatunk a hidraulikával, még ha azt észre sem vesszük.
roemheld

Komplett rendszer

Az útépítésen dolgozó markológép kanalát, a búcsúban lévő körhinta karját, a repülőgép lépcsőmozgató mechanikáját, a szemétszállító autó kuka billentését, a zsilip ajtaját mind-mind hidraulikus elemek működtetik. Jelenleg a hidraulika nyomás segítségével érhetőek el a legnagyobb mozgató és támasztó erők a legkisebb geometriai méretek mellet. Ezért biztosak lehetünk abban, hogy a jövőben is számos helyen találkozni fogunk a különböző hidraulikus megoldásokkal.

A befogástechnikai rendszermegoldások területén, a neves német Roemheld cégnél számos olyan hidraulikus komponens érhető el, amely nem csak az autóipar számára nyújt megoldást, hanem pl.: a mezőgazdaságban, építőiparban, fuvarozásban, vasútiparban, alkatrészgyártásban, egyedi célgép gyártásban vagy egyéb speciális területeken is.

Ezen hidraulika elemek egyik előnye, hogy a minőségen és a hosszú élettartamon túl, a megengedett maximális üzemi nyomásuk 500 bar. A nagy nyomásérték segítségével el tudjuk érni, hogy a lehető legkisebb beépítési geometria mellett a maximumot hozzuk ki hidraulika munkahengerinkből vagy egyéb hidraulikus fogyasztóinkból. A kisebb helyigény elérésével akár egyszerűsíthetjük a komplett rendszerünket, csökkenthetjük a fogyasztók súlyát és kisebb folyadékszállítással rendelkező szivattyúra lesz szükségünk.

Nyomóerő = 25 kN, különböző méretosztályú blokkhengerek esetében

500 bar-os hidraulikus elemek

A Roemheld termékpalettáján valamennyi hidraulikus feladatra alkalmas komponens elérhető 500 bar-os kivitelben, mint például:

  • nyomáselőállító-egységek,
  • kézi- és lábpumpák,
  • munkahengerek,
  • útváltó szelepek,
  • nyomáshatároló szelepek,
  • sorrendkapcsoló szelepek,
  • nyomáscsökkentő szelepek,
  • visszacsapó szelepek,
  • kézi elzáró szelepek,
  • fojtó szelepek,
  • hidroakkumulátorok,
  • szűrők,
  • nyomáskapcsolók,
  • vezeték nélküli nyomástávadók,
  • gyorscsatlakozók,
  • kuplungok,
  • forgóátvezetők,
  • tömlők,
  • csőcsavarzatok,

Ezen elemek együttes alkalmazásával mód van rá, hogy egy kézből egy komplett, akár 500 bar nyomású hidraulikus rendszer kerüljön kiépítésre. A rövid szállítási határidők mellett, a tervezők számára nagy segítséget nyújt, hogy minden egyes komponens katalóguslapja és CAD-modellje gyorsan elérhető online formában.

Kompakt nyomáselőállító-egységek kevés energiafelhasználással

A tápegységek mellett a hidro-pneumatikus nyomáselőállító-egységek segítségével egyszerűen 6 bar levegő nyomás felhasználásával, 500 bar hidraulikus nyomás érhető el. Olyan feladatoknál van létjogosultsága, ahol nincs szükség jelentős olajmennyiségre és egy egyszerű kicsi kompakt berendezésre van szükségünk kevés energiafelhasználás mellett. A hidro-pneumatikus egységek elérhetőek mind kézi, mind automatizált működtetéssel. Az egységek kiadópontjain keresztül, az adott feladathoz megfelelő szelepvezérlést tudjuk kiépíteni vagy akár már szelepvezérléssel együtt összeépítve rendelni. A feladatnak megfelelő szelepvezérlés kiépítéséhez elérhetőek az ülékes 2/2-, 3/2- és már a 4/3-as útváltó szelepek is, amelyek egy építőkocka elven működő szelepblokkra szerelhetőek. Emellett a szelepblokkal egyszerűen összeépíthetőek szükség szerint a hidroakkumulátorok, a furatba építhető nyomáshatárolók, a 2-kapcsolási ponttal rendelkező könnyen kezelhető digitális nyomáskapcsolók, a manométerek, valamint egyéb kiegészítő elemek. Az építőkocka elven működő szelepblokk célja, hogy egy moduláris és rugalmasan variálható szelepvezérlés álljon rendelkezésünkre az adott feladatra.

Gimex által tervezett egyedi hidro-pneumatikus lábpumpa egység szelepvezérléssel

Munkahengerek

A Roemheld számos, különböző kialakítású hidraulikus munkahengert kínál a legkülönfélébb feladatok ellátására. A nemesített háznak és a nitridált, keménykrómozott rudaknak köszönhetően szavatolt a hosszú élettartamuk. Különböző kialakításoknak köszönhetően valamennyi feladatra megtaláljuk a legmegfelelőbb típust. Az egyszeres rugós visszatérítésű és kettős működés mellett a hagyományos kialakítású munkahengerek, kicsi beépíthető munkahengerek, menetes házzal kialakított munkahengerek, kompakt blokkhengerek, üreges dugattyús hengerek alkalmazása is lehetséges a felhasználók számára. A munkahengerek opcionálisan felszerelhetőek állítható löketvégi csillapítással, elektromos és pneumatikus pozíció lekérdezéssel, integrált út- és erőmérővel. Az elfordulás ellen vezetőoszloppal vagy poligon rúddal felszerelt kivitelek pedig megfelelő megoldás nyújtanak pl. préselési műveleteknél. Speciális esetekben, főként, ahol a beépítési méretek korlátjába ütközünk, lehetőség van külön a vezetőpersely és a hozzá tartozó dugattyúrúddal történő megrendeléséhez. Ebben az esetben a géptestben ki tudjuk alakítani a hengerünk fészkét, amellyel jelentős helyet tudunk nyerni. A munkahengerek valamennyi típusa NBR és VITON tömítéssel elérhető. Lehetőségünk van csőcsavarzatos és lapcsatlakozásra, valamint különböző horony-kialakításokra és különböző illesztésekre is.

Roemheld munkahengerek

Forgatás és cseppmentes gyorscsatlakozás

Számos helyen különböző forgató asztal és egyéb mozgó szerkezeten található fogyasztók ellátására szükséges továbbítani az adott levegő- és/vagy hidraulika köröket. Erre a célra a legjobb megoldás a forgóátvezető elemek, amelyek 1-, 2-, 4- és 6-körös kialakítással érhetőek el standard kivitelben. Egyedi kivitelben további ágak kialakítására van lehetőség. A hosszabb élettartam miatt az új generációs forgóátvezetők már csapágyazott kivitelben is elérhetőek. Csatlakozás csővezetéken vagy lapcsatlakozáson keresztül is biztosított. Tömlőink feszülésének és csavarodásának elkerülése érdekében ideális megoldás az 1-körös forgóátvezetők, amelyek egyenes és 90°-os kivitelben is elérhetőek.

Egy hidraulikus rendszer használatánál nagyon fontos, hogy környezetünket megóvjuk mindennemű felesleges olajfolyástól, amely azt beszennyezheti. A különböző gépegységek csatlakozásánál, valamint azok hidraulikus ágainak újbóli összekapcsolódásánál általában egy O-gyűrűs tömítési megoldást alkalmazunk. Ha szükséges egyes részegységek gyakori cseréje, abban az esetben megfelelő megoldást nyújtanak a Roemheld kuplungok alkalmazása, amellyel megóvjuk környezetünket a felesleges olajfolyástól és megkönnyítjük az adott részegység cseréjének munkafolyamatát. Nem kell figyelni, hogy pl. O-gyűrűnk nem esett-e ki a fészkéből vagy megfelelő pozícióban maradt-e, így nagymértékben meg tudjuk könnyíteni a szerelés műveletét, jelentősen leegyszerűsítve azt.

Kuplung rendszer

A Roemheld elemek alkalmazásával nincs lehetetlen feladat, valamennyi szituációra találunk egy megfelelő megoldást. A Gimex-Hidraulika Kft., mint a Roemheld csoport magyarországi szerződéses partnere az elemek értékesítésén túl, szakmai tanácsadással, tervező- és szervizhátterével támogatja partnereit. A tervezéstől egészen a kivitelezésig.

Csonka Szabolcs értékesítési vezető

GIMEX-Hidraulika Kft.

a Roemheld csoport hivatalos partnere

sales@gimex.hu

www.gimex.hu

The post 500 bar-os hidraulika nyomás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
CytroBox A hidraulika jövője https://www.muszaki-magazin.hu/2019/10/11/cytrobox-hidraulika-jovoje/ Fri, 11 Oct 2019 13:14:58 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8380 Új gondolkodásmódok és tervezési megközelítések jelentek meg a hidraulikus hajtások terén. A CytroBox forradalmasítja a hidraulikus rendszereket és megváltoztatja az emberek hidraulikáról alkotott képét. A CytroBox hidraulikus tápegységek 7,5 kW és 30 kW közötti teljesítménytartományban találhatóak meg a Bosch Rexroth kínálatában, változtatható sebességgel, a szinkronmotorok és axiáldugattyús szivattyúk intelligens kombinációjával. A megfelelő hatékonyság a szervomotor […]

The post CytroBox A hidraulika jövője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új gondolkodásmódok és tervezési megközelítések jelentek meg a hidraulikus hajtások terén.

A CytroBox forradalmasítja a hidraulikus rendszereket és megváltoztatja az emberek hidraulikáról alkotott képét.

A CytroBox hidraulikus tápegységek 7,5 kW és 30 kW közötti teljesítménytartományban találhatóak meg a Bosch Rexroth kínálatában, változtatható sebességgel, a szinkronmotorok és axiáldugattyús szivattyúk intelligens kombinációjával. A megfelelő hatékonyság a szervomotor és a szivattyú optimális beállításával érhető el, ami biztosítja a szükség szerinti energia felhasználást.

Az előre beállított vezérlők a változó sebességű szivattyúhajtásokban az energiaszükségleteket egyedileg módosítják. Ennek köszönhetően a terhelés csökkenésével a fordulatszám is csökken, míg teljes terhelésnél a fordulatszám emelkedik. Ez a rugalmasság akár 80 % energia megtakarítást tesz lehetővé az állandó fordulatszámmal hajtott egységekhez képest.

A hidraulikus blokk additív gyártási módszerrel készült, aminek eredményeként 40 százalékkal kompaktabbá vált a kialakítás és a jobb áramlási csatornák jöttek létre.  Ezzel a módszerrel kevesebb zárócsavarra van szükség, ami csökkenti a nyomásveszteséget, hiszen minimálisra redukálódnak azok a területek, ahol olajszivárgás fordulhat elő.

CytroBox Bosch Rexroth

Kisebb zajkibocsátás, nagyobb rugalmasság

A CytroBox hidraulikus tápegységek a zajkibocsátást is minimálisra csökkentik. A hang elnyeléséről a tápegységházban található komponensek kompakt elrendezése, valamint a beépített hangszigetelők gondoskodnak. A szivattyúegységet egy polimerbeton alapba rögzítették. Ez az alap növeli a tehetetlenségi tömeget, így a tápegység súlypontja mélyebben helyezkedik el. Az összeszerelésnél nélkülözzük azokat a csillapítással ellátott csapágyakat, amelyek a zajt továbbítják a tartályba.  A rendszer minden rezgést hatékonyan elnyel. Így a hidraulikus tápegység zajkibocsátása még teljes terhelés mellett is kevesebb, mint 75 dBA, szemben a hasonló tápegységek 85 dBA-es átlagos zajszintjével. Ez mérsékli a zajcsökkentéshez szükséges intézkedéseket és költségeket, valamint kellemes munkakörülményeket biztosít még a hidraulikus tápegység közvetlen közelében is.

Kisebb helyigény, nagyobb teljesítmény

A CytroBox kompakt tápegységgel hely takarítható meg a gyártósorokon, ami az egységbe integrált  légtelenítés és az áramlás szempontjából optimalizált tartálynak köszönhető. Sőt az innovatív vízhűtési koncepciónak hála, hűtővezetékekre sincs szükség.

További fontos előny, hogy az áramlástani szimuláció segítségével a szükséges olajmennyiség 75 %-kal, 600-ról 150 literre csökkent.  A nagy teljesítményű szinkronmotorok, melyek mindössze 400 mm hosszúak és 200 mm átmérőjűek, 80 %-kal kisebb helyigényűek mint a hasonló aszinkronmotorok. A szinkrontechnológia további hasznai közé tartozik a nagyobb dinamika és fokozott energiasűrűség is.

Kevesebb meglepetés, nagyobb rendelkezésre állás

A modern automatizálási koncepciók csak akkor felelnek meg a jövő követelményeinek, ha képesek alkalmazkodni az innovációkhoz és a legkülönfélébb új környezetekhez. A jövő gyárának gépei és moduljai nyílt interfészek, vezeték nélküli technológiák és intelligens állapotfelügyeleti koncepciók használatával cserélnek információt illetve hajtják végre az utasításokat. A CytroBox ezeknek a feltételeknek figyelembevételével született meg.

A tápegység előre konfigurált, vezetékes érzékelőcsomaggal van felszerelve, az adatok feldolgozásáról a hajtás gondoskodik. A Multi Ethernet interfész és Open Core interfész lehetővé teszi az adatok kényelmes felhasználását a magasabb szintű adatrendszerekben és modern gépi automatizálási architektúrákban.

A CytroConnect IoT lehetőség teremt az IoT-technológiák használatán alapuló szolgáltatások igénybevételére – egyszerűen és kockázatmentesen.

A tápegységgel kapcsolatos összes információ egyszerűen és bárhonnan elérhető – legyen szó az alkatrészek állapotáról, a működési adatokról, a várható karbantartási igényekről, vagy prediktív analitikáról a Rexroth online diagnosztikai hálózatán (ODiN) keresztül.

Hidraulika a jövő gyárában

A felhasználók tápegységekkel szembeni alapvető elvárása az energiahatékony üzemeltetés, valamint a kompakt méret és alacsony zajszint is. A digitális átalakulásnak köszönhetően az elmúlt években elsősorban a hatékonysági és rugalmassági szintekre vonatkozó új igények jelentek meg.

A CytroBox minden fenti elvárásnak megfelel, amely értékes eszközzé teszi a jövő gyárában.

www.boschrexroth.hu

The post CytroBox A hidraulika jövője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Connected hydraulics: kész az Ipar 4.0-ra https://www.muszaki-magazin.hu/2019/02/28/ipar-connected-hydraulics-bosch/ Thu, 28 Feb 2019 09:52:16 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6310 Nehéz az előítéleteket megváltoztatni, még akkor is, ha a valóság mást igazol. Az egyik előítélet így hangzik: a hidraulikának nincs helye az Ipar 4.0-ban, mert nem elég okos hozzá – jóllehet már régóta készen áll a jövő kihívásaira. A hidraulikus technológiát évtizedek óta felszerelték elektronikával, szenzorokkal, megfelelő tartozékokkal és önálló vezérléssel. Hosszú ideje látóterünkben van […]

The post Connected hydraulics: kész az Ipar 4.0-ra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nehéz az előítéleteket megváltoztatni, még akkor is, ha a valóság mást igazol. Az egyik előítélet így hangzik: a hidraulikának nincs helye az Ipar 4.0-ban, mert nem elég okos hozzá – jóllehet már régóta készen áll a jövő kihívásaira.

A hidraulikus technológiát évtizedek óta felszerelték elektronikával, szenzorokkal, megfelelő tartozékokkal és önálló vezérléssel. Hosszú ideje látóterünkben van az elektromechanikus hajtásoknak köszönhetően, akár az automatizálás területén is – a Bosch Rexroth számos rendszermegoldása jó példa erre. A fekete-fehér szelepek jó pár alkalmazásból eltűntek, helyüket a szervohidraulikus tengelyek vették át. A kérdés nem az, hogy a hidraulikus szeleptechnika profitálhat-e a hálózatba kapcsoltságból, hanem az, hogy mikor. Jelenleg a hagyományos, analóg hidraulika változását éljük át, ahogyan hálózatba kapcsolt, digitális fluidtechnológiává alakul. Az európai gépgyártók már most egyre inkább digitalizálják berendezéseiket és egyúttal elvárják a hidraulikától, hogy a hálózatba kapcsolt környezethez tökéletesen illeszkedjen. Már most is számít, hogy törekedjünk gépeink és berendezéseink hálózatba kapcsolására – és ezzel egy időben az óriási adatmennyiséget minőségi információvá tudjuk alakítani, és ezeket az adatokat mélyrehatóan ki is értékeljük.

Dönt az intelligens összjáték

Azokat a feladatokat, amelyeket korábban acélból és vasból készült szelepvezérlések végeztek, az elektronikus vezérlőeszközökben megtalálható decentrális intelligencia veszi át. Igény szerint alkalmazkodik a szivattyúhajtások fordulatszámához, amikor a fogyasztónak nyomatékra van szüksége, vagy akár a nullához is közelíthet a teljesítmény, ha épp arra van szükség. Sok folyamatban ez igen jelentős energetikai szakasz. A fordulatszám-szabályozott hidraulika a konstans rendszerekkel szemben így akár 80 százalékkal kevesebb energiát is fogyaszthat.

Az Ipar 4.0 körüli aktuális viták is azt mutatják, milyen fontos, hogy az összes funkciót és funkcionalitást definiáljuk. Amennyiben csak a mechanikát, az elektronikát és szenzorikát standardizáljuk gyártótól függetlenül, már képesek vagyunk gépeinket hálózatba kapcsolni, és egyúttal elérni, hogy azok aktívan kommunikáljanak egymással. Ehhez a jövőben például nem szükséges, hogy minden egyes hidraulikus-mechanikus nyomásszabályozó rendelkezzen beépített digitális elektronikával, ami a vezérléssel vagy más szelepekkel köti össze. Kizárólag akkor, ha ennek értelme is van.

Okos megoldások decentrális intelligenciával

A decentrális intelligencia, csak úgy, mint a nyílt szabványok a jövőképes automatizálási megoldások döntő előfeltételeit képezik. Az elektronikus és hidraulikus technológiában a Bosch Rexroth ezért is helyezi a hangsúlyt a Multi-Ethernet-szabványokra, amelyek minden jelenleg futó protokollt támogatnak. A következő lépés a szenzorika integrálása a meglévő szelepházba. Ez sok mindent lehetővé tesz. Gondoljuk csak a gépek állapotfigyelésére, ahol a szenzorok már képesek bármilyen információt gyűjteni és szolgáltatni az olajminőségtől kezdve a hőmérsékletig, a vibráción keresztül egészen a teljesített ciklusidőig. A Deep-Learning-algoritmusok támogatják a felhasználókat a hibák felismerésében, még mielőtt azok kiesést okoznának – ez egy rendkívül fontos lépés a megelőző karbantartás eléréséhez felé vezető úton.

Intelligens egytengelyes szabályozók már ma felelnek a decentrális hidraulikus egy zárt szabályozási körben történő mozgatásokért. Ezzel a szelepben meglévő elektronikába egy ütőképes mozgásvezérlést integráltak, ami már a helyszínen elvégzi a terv-tény-összehasonlítást, és mikrométer pontossággal a szabályozást is. A rendszerszabályozás minőségét igazából a mérőrendszer feloldása határozza meg. Ezeket a vezérlőszekrény nélküli mozgásvezérlőket egyre gyakrabban alkalmazzák a piac különböző területein.

Az IAC-szabályozószeleppel a Rexroth egy olyan vezérlőszekrény nélküli mozgásvezérlő megoldást kínál, amit a szelep elektronikájába teljes körűen integráltak. Nyílt szabványokon keresztül teljes mértékben hálózatba kapcsolható, éppúgy, mint a szervohidraulikus, saját decentrális folyadékáramú tengelyek. Ezekben a beépítésre kész tengelyekben szivattyúk, szelepek és hengerek alkotnak egy szerelési egységet, melyekhez a gépgyártóknak kizárólag áramellátást és vezetői kommunikációt kell csatlakoztatniuk.

Plug and Play a hidraulika számára is

A jövőben a legjobb szabályozókat olyan szelepek fogják helyettesíteni, amelyeket korábban a mozgatáshoz használtak. Az elektromos hajtás a szivattyúhajtás fordulatszámából kiindulva pozícionálja a hidraulikus szelepet. Így a hidraulikus hajtás elvileg ugyanúgy működik, mint az elektromechanikus lineáris hajtás: az elektromos hajtás forgómozgatása lineáris mozgatássá alakul, és egyúttal a hidraulikus technológia minden előnye érvényesül.

Az ebből következő fejlesztési lépésnél, azaz az önálló lineáris tengelyek esetében a az előrehaladás különösen jelentős lesz. Ezek beépítésre kész hengercsoportok saját, magasan integrált folyadékárammal. Azoknak a gépeknek, amelyek üzemelésük során ilyen tengelyeket használnak, a továbbiakban nincs szükségük központi hidraulikus tápegységre. Az önálló tengelyeket elektromos tengelyként csatlakoztatják, elég lesz egy vezérlőkábel, ami az adatkapcsolatot biztosítja a gép vezérlésével. Az üzembe helyezésnél ugyanazokat a szoftvereszközöket használják majd, mint az elektromos hajtások esetében. Annak, aki az üzembe helyezést végzi, már nincs szüksége mélyreható hidraulikus ismeretekre, hiszen az előprogramozott funkciókat csupán a gépi feltételekhez kell illesztenie.

3D-nyomtatással újra elkészítve

Új anyagok és gyártástechnológiák területén is kínál a Rexroth újdonságokat. Épp a 3D-nyomtatással készült belső részek és borítások/ házak vagy a direktnyomtatás csökkentik a szelepek működése közbeni energiafelhasználást rendkívüli mértékben. Korábban ezeknek az elemeknek a tervezésében a hozzájuk készült szerszámok megoszthatóságát kellett figyelembe venni, ma már ez azonban egyáltalán nem szükséges. A Bosch Rexroth ezzel például olyan csatornákat hoz létre, amelyek alacsonyabb nyomásveszteséget tesznek lehetővé és egyúttal az energiamérleget is javítják. Egy olyan szelepnél, ahol az átfolyási sebesség 10 000 liter percenként, az áramellenállás 10–20 százalék körüli csökkentése igen jelentős mértékben hozzájárul az üzemi költségek csökkentéséhez.

További infó: www.boschrexroth.hu

The post Connected hydraulics: kész az Ipar 4.0-ra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>