hibrid – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 02 Jan 2025 06:00:34 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Belső égésű, hibrid vagy elektromos? https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/24/elektromos-hibrid-benzin-dizel/ Wed, 24 Jul 2024 05:00:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30593 Amire a céges autók vásárlásakor érdemes figyelni. Új autó vásárlásánál egyre hangsúlyosabb kérdésként jelenik meg a meghajtás típusa mind vállalatok, mind magánszemélyek részéről. Bár 25,8% piaci részesedéssel a benzines autók még vezetnek, a hagyományos dízel és benzines motorok együttes aránya 83%-ról 50%-ra esett vissza 3 év alatt. Második helyen 25%-kal a hibrid-elektromos, harmadik helyen 14,6%-kal […]

The post Belső égésű, hibrid vagy elektromos? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Amire a céges autók vásárlásakor érdemes figyelni.

Új autó vásárlásánál egyre hangsúlyosabb kérdésként jelenik meg a meghajtás típusa mind vállalatok, mind magánszemélyek részéről. Bár 25,8% piaci részesedéssel a benzines autók még vezetnek, a hagyományos dízel és benzines motorok együttes aránya 83%-ról 50%-ra esett vissza 3 év alatt. Második helyen 25%-kal a hibrid-elektromos, harmadik helyen 14,6%-kal az elektromos autók állnak. Ezek az adatok a teljes autópiacra vonatkoznak, de érdekes megvizsgálni, mi történik a vállalati autóbeszerzésekkel, ott milyen alapelvek érvényesülnek, kik és mi alapján döntenek, a költséghatékonyság vagy a fenntarthatósági szempontok erősebbek, illetve egyáltalán kell-e választani a kettő között. A témáról Bacsó Ádámmal, az AVON európai indirekt beszerzési vezetőjével beszélgettünk.

Az ACEA (Európai Autógyártók Szövetség) publikált statisztikái alapján 2023 teljes évet nézve a benzines motorok 35,3%-kal megtartották vezető pozíciójukat, a második helyre a full-hibrid technológia kúszott fel 25,8%-os piaci részesedéssel. A tisztán elektromos autók a harmadik legnépszerűbb választási lehetőségnek bizonyultak 14,6%-al, megelőzve a dízel motorok részarányát. Ugyanezt a periódust vizsgálva Magyarországon a full-hibrid technológia első helyezett, második a benzin, harmadik helyen a dízel motorok álltak.

A fenti rangsorban feltehetően nagy szerepet játszik az is, hogy egyre több vállalat vizsgálja át autóflottáját, és tér át környezetbarátabb technológia használatára. Ez egyrészt megfelel a nagyvállalatok ESG vállalásainak is, másrészt az óriási mennyiségű piaci és gyártói információ elemzése után olyan megoldást is találnak, amely költségek szempontjából hosszú távon kedvezőbbek lehetnek.

“Emögött a tendencia mögött két tényező állhat: van-e alternatíva a környezetbarátabb technológia irányába és az milyen teljes költségmutatóval érhető el. Az elmozdulás nagyvállalatok részéről nem is alapvetően a szándék, hiszen az már jó ideje megvan, hanem az említett két paraméter együttállásának köszönhető”

– mondta el Bacsó Ádám, majd hozzátette:

„Az AVON két évvel ezelőtt készített egy globális  autópiaci elemzést. Megvizsgáltuk többek között a piaci tendenciákat, tárgyalásokat folytattunk importőrökkel és flottakezelőkkel, figyelembe vettük ajánlásaikat. Mindemellett átnéztük az autóflottánk károsanyag kibocsátását, a használati szokásokat, a kapcsolódó költségeket, valamint a megújuló energia kapcsán annak elérhetőségét és árát is.  Annak ellenére, hogy vállalatunk relatíve nem nagy autóflottával rendelkezik – Európában kb. 700, Magyarországon mintegy 60 autót használunk – készült el egy ajánlás és új globális belső szabályzat. Célunk, hogy 2025-re 30%-kal, 2030-ra 50%-kal csökkentsük CO2 kibocsátásunkat autóflottánk terén. A rendelkezésre álló adatok áttekintése, a globális és lokális piacfelmérés után, mi a full hibrid technológia mellett tettük le a voksunkat, és elkészítettünk egy javaslatot a lízing konstrukciókra is.”

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vállalat nem egy márka vagy ár szerinti limit mellett dönt, hanem a full-hibrid meghajtású modelleken belül határoz meg szegmensenkénti konkrét modell és motorajánlásokat, melyekből választhat az adott országban a céges autókért felelős kolléga, illetve végfelhasználó.

A szakember szerint talán itt van a legnagyobb különbség a magánszemély és vállalati autóvásárlás között. A magánemberek vagy kisebb cégek vezetői sok esetben vételi ár, akciók alapján választanak, vagy emocionálisabb alapon döntenek, sok esetben lojálisak egy márkához.  Ha a vállalatnál van olyan beszerző munkatárs, aki időt, energiát fektet a lehetőségek elemzésébe, a javaslat megalkotásába, akkor a választás optimalizálható egy racionális szempontrendszer mentén, ahol a fenntarthatósági elvek éppúgy érvényesülnek, mint az autó teljes élettartamára – vagy legalábbis a céges használat idejére – vonatkozó költséghatékonyság. Természetesen ismerni kell a saját adottságokat és felhasználói szokásokat is: hiába szeretne például egy cég elektromos autóflottát, ha a vállalati parkolóban nincs kiépítve a töltésére alkalmas hálózat, vagy a dolgozók otthon nem tudják tölteni az autókat, illetve elszámolni annak költségét.

„Az autópiac hihetetlen gyorsasággal fejlődik, így ezeket a javaslatokat bizonyos időszakonként felül kell vizsgálni. Érdemes minden év januárjában frissíteni a szegmensenkénti modellajánlásokat, 4-5 évente pedig akár komplex kutatást elvégezni. Egyetértek azokkal a szakemberekkel, akik szerint a következő nagy ugrás akkor lesz, amikor az elektromos autók hatótávja meghaladja a benzines autókét”

– mondta el a beszerzési szakember, majd hozzáfűzte:

„Nyilván akkor az AVON-nál is újabb komoly átvilágítás következik mind kínálat mind pedig a munkavállalói igények szempontjából keresve a leghatékonyabb motorválasztási mixet. Azt valószínűsítem, hogy ekkorra valósul meg a költséghatékonyság és fenntarthatóság újabb szintje, ahol még jobban tudunk majd az egyéni felhasználói szokásokhoz alkalmazkodni.”

A szakember szerint a vállalati szektornak nagy szerepe van a lakosság edukációjában is. A vállalati jó gyakorlatot szívesen viszi haza a munkatárs, ha cégen belül fontos a fenntarthatóság, akkor otthon is jobban odafigyel rá. Ha a dolgozó megtapasztalja egy-egy új technológia előnyeit és tudatában van, hogy ezzel a környezetet is kevésbé terheli, akkor később saját autó vásárlásakor ez is fontos szemponttá válik.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Belső égésű, hibrid vagy elektromos? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hibrid megoldások a felhőtlen és felhős igényekhez https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/09/hibrid-megoldas-felho-suse/ Wed, 09 Aug 2023 04:12:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26319 Hódít a hibrid: a fejlesztések felgyorsításához egyre több vállalat vesz igénybe felhőszolgáltatásokat, ám emellett továbbra is használja saját adatközpontját is. Ezért a cégeknek olyan megoldásokra van szükségük, amelyek megfelelően támogatják ezeket a hibrid megközelítéseket. A SUSE szakértői a fejlett konténerfelügyeleti eszközöket javasolják erre a célra, amelyekkel a vállalatok egyszerűen kezelhetik a konténerizált felhőnatív szolgáltatásokat a […]

The post Hibrid megoldások a felhőtlen és felhős igényekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hódít a hibrid: a fejlesztések felgyorsításához egyre több vállalat vesz igénybe felhőszolgáltatásokat, ám emellett továbbra is használja saját adatközpontját is.

Ezért a cégeknek olyan megoldásokra van szükségük, amelyek megfelelően támogatják ezeket a hibrid megközelítéseket. A SUSE szakértői a fejlett konténerfelügyeleti eszközöket javasolják erre a célra, amelyekkel a vállalatok egyszerűen kezelhetik a konténerizált felhőnatív szolgáltatásokat a felhőben és a helyszínen egyaránt.

A versenyképesség megőrzéséhez napjainkban elengedhetetlen, hogy egy vállalat képes legyen alkalmazásokat telepíteni, kezelni és fejleszteni. A TechTarget Enterprise Strategy Group friss kutatása szerint ugyanis a szervezetek nagy részénél a bevétel legalább 30 százaléka közvetlenül a saját fejlesztésű alkalmazásokhoz köthető.

A felhőben van megírva…

Ezekhez a feladatokhoz egyre szélesebb körben vesznek igénybe felhőalapú technológiákat és felhőnatív fejlesztési architektúrákat, mivel ezek biztosítják a legjobb és legrugalmasabb lehetőségeket. A fent említett felmérés alapján 2022-ben a szervezetek 71 százaléka használt felhőnatív alkalmazásokat, míg ez a szám az előző évben még csupán 60 százalék volt. A tendencia várhatóan a jövőben is folytatódik, ugyanis a válaszadók további 25 százaléka érdeklődik a felhőnatív alkalmazások iránt, vagy már tervez is igénybe venni ilyeneket a következő egy éven belül.

A növekvő adoptációs tendencia azonban tovább nehezíti az IT-részlegek feladatait a szervezeteknél, mivel még több rendszert kell felügyelniük, mint eddig, és az új fejlesztési megközelítéseket is támogatniuk kell. A felhőszolgáltatók az infrastruktúraszolgáltatásaik (IaaS) bővítésével igyekeznek támogatni a vállalatokat, hogy azok a fejlesztések során egyszerűbben tudjanak igénybe venni új erőforrásokat, amikor csak szükségük van rá. Ez természetesen hasznos, azonban nem kínál megfelelő megoldást az IT-környezetek felügyeletével és üzemeltetésével kapcsolatos kihívásokra. A házon belül fejlesztett szoftvereket ugyanis nem csupán a felhőben használják, hanem a saját adatközpontokban és kolokációs központokban is, így továbbra is több környezetet kell menedzselni.

Felhőtlenül is boldogulni szeretnének

Bár a szervezetek túlnyomó többsége (71%) használ felhőalapú alkalmazásokat, mégis mindössze kevesebb mint felük (46%) követi a „cloud first” megközelítést. Vagyis a vállalatok nem egész 50 százaléka használja elsődlegesen a felhőnatív megoldásokat, mielőtt más alternatívákat is felfedezne.

De még a kifejezetten „felhőnatívnak” tekintett szolgáltatások közül sem mindet telepítik közvetlenül a nyilvános felhőbe. A válaszadók 30 százaléka stratégiája értelmében olyan alkalmazásokat telepít a saját adatközpontjába, amelyek korábban a nyilvános felhőben voltak. 36 százalék pedig mikroszolgáltatásokat használ, hogy olyan felhőnatív alkalmazásokat fejleszthessen, amelyek az adatközpontban is egyszerűen futtathatók.

Univerzális megoldás

Ezért a szervezeteknek olyan megoldásokra van szükségük az adatközpontokban, amelyek képesek kezelni a felhőnatív, konténerizált szolgáltatásokat, de közben nem teszik még bonyolultabbá az infrastruktúrát és ezzel együtt az IT-részlegek feladatait. Ehhez ideális támogatást nyújt például a SUSE Rancher Prime, amellyel a vállalatok az adatközpontokban, a felhőben és az edge környezetekben is egyszerűen kezelhetik a Kubernetes konténerfelügyeleti eszközt, valamint a konténereket és a bennük futó szolgáltatásokat.

A szoftver a fejlesztő és üzemeltető csapatok számra egyaránt lehetővé teszi, hogy egyszerűen menedzseljenek akár több Kubernetes-klasztert. Az eszköz egy platformon összesíti a Kubernetes számos funkcióját, így egységes megoldásként szolgál a konténerizált alkalmazások létrehozásához, telepítéséhez, futtatásához, kezeléséhez és méretezéséhez, beleértve a csomagolást, a naplózást, a monitorozást és a CI/CD módszertan (Continuous Integration/Continuous Deployment, vagyis folyamatos integráció/folyamatos telepítés) követését.

A Rancher Prime továbbá segíti a szervezeteket a konténerizált alkalmazásaik biztonságának megőrzésében, illetve az üzemeltetési és biztonsági kihívások elhárításában. Ehhez olyan funkciókat biztosít, mint a hozzáférések szerepköralapú vezérlése, illetve a hálózati irányelvek és pod biztonsági irányelvek (PSP) kialakítása és betartatása, amelyek korlátozzák a hozzáférést a bizalmas erőforrásokhoz, valamint védelmet nyújtanak a potenciális fenyegetések ellen.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hibrid megoldások a felhőtlen és felhős igényekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy nagyon különleges „jubileumi ajándék”! https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/06/arburg-kulonleges-jubileumi-ajandek/ Thu, 06 Jul 2023 05:00:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25936 A „100 éves a Hehl családi vállalkozás” jubileumi rendezvényen került bemutatásra Lossburgban az Arburg új géptechnológiája, a hibrid Allrounder 470 H. A jubileumi gép minden szempontból lenyűgöző: egyszerre energiatakarékos, erőforrás-takarékos, termelési szempontból hatékony, felhasználóbarát és megbízható! Az elektromos záróegység és a hidraulikus befecskendező egység tökéletes kombinációja jelentősen csökkenti a beszerzési és üzemeltetési költségeket, valamint a […]

The post Egy nagyon különleges „jubileumi ajándék”! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A „100 éves a Hehl családi vállalkozás” jubileumi rendezvényen került bemutatásra Lossburgban az Arburg új géptechnológiája, a hibrid Allrounder 470 H.

A jubileumi gép minden szempontból lenyűgöző: egyszerre energiatakarékos, erőforrás-takarékos, termelési szempontból hatékony, felhasználóbarát és megbízható! Az elektromos záróegység és a hidraulikus befecskendező egység tökéletes kombinációja jelentősen csökkenti a beszerzési és üzemeltetési költségeket, valamint a CO2 lábnyomot. A „Comfort”, „Premium” és „Ultimate” teljesítmény-variánsoknak, valamint a különböző fröccsegységeknek és számos opciónak köszönhetően az új Allrounder 470 H nemcsak pontosan az ügyfelek igényeihez igazítható, hanem egy új gépgenerációt is beharangoz az Arburgtól.

„Az elektromos meghajtások egyre fontosabbá válnak, nem utolsósorban az energiahatékonyság szempontjából”

– hangsúlyozza Gerhard Böhm, értékesítési és szolgáltatási ügyvezető igazgató.

„Az új Allrounder 470 H-val pontosan azt a hibrid gépet hoztuk létre, amelyre ma és a jövőben is szüksége van a felhasználóknak, és amely korábban nem volt elérhető a piacon.”

A jubileumi gép különösen érdekes például azon ügyfelek számára, akik a hidraulikus gépek energiatakarékos alternatíváját keresik, ugyanakkor szeretnék kihasználni azok bevált előnyeit.

Egy egyedülálló hibrid gép

„Az új gépgeneráció számos olyan műszaki újítást tartalmaz, amelyek csak az Arburgtól és az Arburg által érhetők el”

– teszi hozzá Guido Frohnhaus, a műszaki területért felelő ügyvezető.

„Az új Allrounder 470 H tervezésekor jelentősen továbbfejlesztettük a jól bevált technológiánkat, hogy optimalizáljuk az energiaegyensúlyt és csökkentsük a ciklusidőket.”

Ehhez hozzájárul többek között az új olajkezelési koncepció, a hidraulikus melléktengelyek egyidejű mozgatására szolgáló áramlásfelosztás és az Arburg szervohidraulikák kiterjesztett használata.

50 százalékkal kevesebb energia, 12 000 kilogrammal kevesebb CO2

Egy vele összemérhető hidraulikus géphez képest az Allrounder 470 H energiamérlege akár 50 százalékkal is jobb lehet, és az alkalmazási esettől függően évente akár 12 000 kilogramm CO2-t takaríthat meg. Az új olajkezelési koncepció hozzájárul a további erőforrás-megtakarításhoz: egyrészt mintegy 35 százalékkal kevesebb olajra van szükség, másrészt a gép hulladékhőjét az olaj előmelegítésére használják fel. Ráadásul a szükséges hűtővíz teljesítmény 50-70 százalékkal alacsonyabb! Jelentősen nagyobb gyártási hatékonyságot eredményez a száraz futási idő akár 33 százalékos csökkentése.

Idő és pénz megtakarítás a szervizelésnél és a karbantartásnál

„Emellett a felhasználóbarát kialakítás és a megbízhatóság is fontos szempont az új gép esetében, hogy időt és költségeket lehessen megtakarítani a szervizelés és karbantartás során”

– mondja Gerhard Böhm.

„Ügyfeleink és szerviztechnikusaink tapasztalatai és javaslatai közvetlenül beépültek a tervezésbe.”

Fontos kulcsszó ebben az összefüggésben a prediktív karbantartás: a gép automatikusan jelzi, ha például az olajszűrőt hamarosan ki kell cserélni, így ez ennek megfelelően tervezhető.

Az új Allrounder 470 H energiatakarékos, erőforrás-takarékos, termelési szempontból hatékony, felhasználóbarát és megbízható.

Kisebb energiaigény az Arburg szervohidraulikának köszönhetően

Az Arburg szervohidraulika (ASH), amely már bizonyított a hidraulikus és elektromos Allrounderekben, az Allrounder 470 H Comfort és Premium modellekbe is beépítésre került. Az ASH különösen energiahatékony és alacsony károsanyag-kibocsátású üzemelést tesz lehetővé, mivel a hajtásrendszer fokozatmentesen állítható az aktuális teljesítményigényhez a fordulatszám-szabályozott, vízhűtéses szervomotoron keresztül. Ez például azt jelenti, hogy amikor a gép áll, a szivattyúhajtás is leáll, és nincs többé üresjárati veszteség. Ezzel akár 50 százalékos energiamegtakarítás is elérhető, különösen a hosszú hűlési idővel járó folyamatoknál. Ugyanakkor jelentősen csökken a hűtésigény és a gép zajszintje.

Áramlásfelosztás egyidejű menetmozgásokhoz

A hidraulikaszivattyú szállítási áramának megosztása lehetővé teszi egyidejűleg egy további másodlagos tengely mozgatását. Ez a technológia különösen pozitív hatással van a gyártásra és az energiahatékonyságra a nagy teljesítményű hibrid Allrounder H gépeknél. Ennek eredményeként a gépek összességében kevesebb energiát fogyasztanak, és a ciklusidők is csökkennek. Ez két olyan kézzelfogható előny, amelyet a hibrid gyártmánysorozat a tisztán hidraulikus gépekkel szemben kínál.

Az olajkezelés erőforrásokat takarít meg

A továbbfejlesztett olajtartályt használó új olajkezelési koncepció, a differenciál nyomásra képes olajtartály, valamint a szűrőcserére és az olajszivattyú ellenőrzésére vonatkozó prediktív karbantartás olyan szempontok, amelyek az új gépek esetében nagyfokú megbízhatóságot, valamint az energia- és erőforrás-takarékos üzemeltetést jelentenek. A szennyezett szűrőre vonatkozó figyelmeztető üzenet 75 százalékos szintnél jelenik meg, tehát elég korán ahhoz, hogy időben, proaktívan lehessen új szűrőt beszerezni. Az eredmény: nincs gépleállás. A szűrőház is ergonómikusabb: a szűrőelem fogantyúval van rögzítve a levehető burkolathoz, a szűrőház pedig a kezelőoldalon könnyen hozzáférhető.

Az új olajkezelés csökkenti az energia- és hűtővízfogyasztást, esetenként pedig jelentősen megnöveli az egyes komponensek élettartamát. A forró, szennyezett hidraulikaolaj elválik a hideg, tiszta hidraulikaolajtól az olajtartályban. A folyamatosan szűrt és hűtött visszatérő mennyiséggel, valamint a célzott áramlásszabályozással együtt nem csak a gép rendelkezésre állása javul, hanem az olaj minősége is mintegy 35 százalékkal kisebb olajtérfogat mellett, ezen kívül az alkatrészek élettartama is megnő. A gép hulladékhője felhasználható az olaj előmelegítésére, és nem kerül vissza maradékhőként a hűtővízkörbe.

Könnyebb használat

További tervezési egyszerűsítések történtek annak érdekében, hogy a gép rendkívül felhasználóbarát legyen. Valósidejű Ethernet busz helyettesíti a vezérlőmodulok egyes szalagkábeleit, ami növeli a gép üzemidejét és élettartamát. A hardver eloszlása a gépállványon és a gépállványban teljesen átalakult. A vezérlő blokk és a hidraulikanyomás-tárolási technológia belülre került, így több hely áll rendelkezésre az Allrounder 470 H perifériáinak a gép hátoldalán. Az elektromos, hidraulika- és vízköröket szétválasztottuk, ami egyszerűsíti a szerelést, a szervizelést és az átalakítást. A hidraulika- és vízkör a gépállványban fut. A pneumatika és a központi kenés a kezelői oldalon kapott helyet, ami egyben nagyobb rugalmasságot is jelent a hátoldali opciókkal. A szervizelés és a napi használat során ez az optimalizált felosztás előnyös az időráfordítás szempontjából. Az opciók és a csatlakozási helyek egységes elrendezése a gép hátoldalán végső soron nagyobb áttekinthetőséget és rendet jelent az Allrounder H környezetében.

Jubileumi gép – első lépés a jövő felé

Az új Allrounder 470 H a „Comfort” és „Premium” teljesítmény-variáns exkluzív jubileumi rendezvényeken ünnepelte világpremierjét 2023 februárjában az Arburg székhelyén, Lossburgban. A jubileumi gépek ezután élőben is megtekinthetők voltak a Jubileumi Napokon március 8. és 11. között, valamint az év során világszerte számos Arburg rendezvényen és vásáron is látható lesz. „A jubileumi Allrounder 470 H géppel az Arburg fontos lépést tesz a jövő felé” – hangsúlyozza Guido Frohnhaus, és némi bepillantást is kínál ebbe a jövőbe: „Az új koncepciót a hibrid Hidrive gyártmánysorozat további Allrounder gépeinél is fokozatosan bevezetjük – ráadásul az új gépgeneráció nagy dolgokat vetít előre az Arburgnál. Alig várjuk, hogy mi lesz a következő lépés!”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Egy nagyon különleges „jubileumi ajándék”! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Rolls-Royce új, kisméretű motort tesztel hibrid-elektromos légiipari alkalmazásba https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/23/rolls-royce-hibrid-elektromos-motor/ Fri, 23 Jun 2023 05:30:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25818 A Rolls-Royce mérnökei az új, kisméretű gázturbinát kifejezetten hibrid-elektromos repülőgépek meghajtására fejlesztették, tesztjei hamarosan elkezdődnek, amely során fenntartható repülőgép-üzemanyagot (SAF) használnak. A motor a turbógenerátor rendszer része, amit a fejlett légiközlekedés piacára készít a vállalat. A technológia elérhető lesz mind az elektromos függőlegesen fel- és leszálló városi légiközlekedés járművei, valamint a regionális légiközlekedés, akár 19 […]

The post A Rolls-Royce új, kisméretű motort tesztel hibrid-elektromos légiipari alkalmazásba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Rolls-Royce mérnökei az új, kisméretű gázturbinát kifejezetten hibrid-elektromos repülőgépek meghajtására fejlesztették, tesztjei hamarosan elkezdődnek, amely során fenntartható repülőgép-üzemanyagot (SAF) használnak.

A motor a turbógenerátor rendszer része, amit a fejlett légiközlekedés piacára készít a vállalat. A technológia elérhető lesz mind az elektromos függőlegesen fel- és leszálló városi légiközlekedés járművei, valamint a regionális légiközlekedés, akár 19 üléses repülőgépei számára egyaránt.

A turbógenerátor kiegészíti a Rolls-Royce elektromos hajtásrendszer portfólióját. A fedélzeti energiaellátó rendszer széles, 500kW és 1200kW közötti teljesítménytartományban skálázható, így lehetőség nyílik a nagyobb hatótávolság elérésére fenntartható üzemanyagokkal, később akár hidrogén használatával is. A turbógenerátor fejlesztésével új, hosszabb útvonalak nyílhatnak meg az akkumulátoros, elektromos repülőgépekhez képest.

Olaf Otto, a Rolls-Royce Electrical elnöke elmondta:

„A Rolls-Royce a fejlett légiközlekedés vezető beszállítója kíván lenni a teljesen elektromos és hibrid-elektromos energiaelosztó- és hajtásrendszerek terén. A turbógenerátor rendszerünket működtető új, kisméretű motor sikeres tesztelése fontos előrelépést jelent ebben a törekvésünkben. Termékünk lehetővé teszi ügyfeleink számára, hogy növeljék a hatótávolságot a jelenleg elektromos repülőgépekkel elérhető útvonalakon, vagy akár több utas is repülhet alacsony károsanyagkibocsátás mellett, vagy akár karbonsemlegesen.”

A turbógenerátor rendszer fejlesztése a Rolls-Royce elektromos és gázturbina fejlesztési kompetenciáit egyesíti. Az új, belsőégésű motor a legmodernebb mérnöki technológia felhasználásával készült, ami a kisméretű gázturbinák hatékonyságának ugrásszerű növekedését eredményezi. A turbógenerátor soros vagy párhuzamos hibrid-elektromos alkalmazásokban használható, a felszállást követően feltölti az akkumulátorokat, valamint energiával látja el az elektromos meghajtóegységeket, így a rendszer lehetővé teszi, hogy a repülőgépek repülés közben váltsanak az energiaforrások között. A technológia kutatását és fejlesztését részben Németország Gazdasági és Klímavédelmi Minisztériuma finanszírozza.

A motort az elkövetkező hónapokban tesztelik fenntartható repülőgép üzemanyaggal (SAF) a Rolls-Royce dahlewitzi tesztüzemében. Németországban a Rolls-Royce Power Gearbox tesztüzemét alakították át az új hajtómű teszteléséhez és műszaki jellemzőinek megerősítéséhez.

A Rolls-Royce teljes energiaelosztó- és hajtásrendszereket fejleszt tisztán elektromos és hibrid-elektromos légiipari alkalmazásokhoz. A tervezés alatt álló rendszereink a legmodernebb mérnöki technológiára épülnek, az energiaellátástól és energiatárolástól kezdve a teljesítményelektronikán és vezérlőrendszereken át az elektromos motorokig.

www.rolls-royce.com/hungary


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Rolls-Royce új, kisméretű motort tesztel hibrid-elektromos légiipari alkalmazásba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az alkalmazottak részéről alapelvárás lett a rugalmasság, de árnyoldalai is vannak a hibrid munkának https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/11/rugalmassag-munkavegzes-alkalmazottak/ Thu, 11 May 2023 05:30:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25109 Az Ericsson új kutatása szerint 10-ből 4 dolgozót hátráltatnak a munkában az elégtelen technológiai körülmények Az alkalmazottak több mint fele létfontosságúnak tartja a rugalmas munkaidőt és a távoli munkavégzés lehetőségét, ugyanakkor minden harmadik küszködik a munka–magánélet-egyensúly kialakításával. Vidéken a távmunkások 40 százaléka már mobilinternet segítségével dolgozik, és az 5G még nagyobb lehetőségeket tartogat. A fejlődő […]

The post Az alkalmazottak részéről alapelvárás lett a rugalmasság, de árnyoldalai is vannak a hibrid munkának appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ericsson új kutatása szerint 10-ből 4 dolgozót hátráltatnak a munkában az elégtelen technológiai körülmények

Az alkalmazottak több mint fele létfontosságúnak tartja a rugalmas munkaidőt és a távoli munkavégzés lehetőségét, ugyanakkor minden harmadik küszködik a munka–magánélet-egyensúly kialakításával. Vidéken a távmunkások 40 százaléka már mobilinternet segítségével dolgozik, és az 5G még nagyobb lehetőségeket tartogat. A fejlődő országok munkaadói pedig félnek, hogy a távmunka miatt gazdagabb régiók cégei elszipkázzák előlük a tehetségeket. Mindez az Ericsson friss kutatásából derül ki, amelyhez több mint 40 ezer munkavállaló és döntéshozó megkérdezésével vizsgálták, milyen maradandó hatásokkal járt a munka világában a pandémia.

A teljes Future of Work Life jelentés az Ericsson Consumer & IndustryLab honlapján érhető el.

A COVID-19 alapjaiban forgatta fel a munka világát. Olyan cégeknél, ahol korábban elképzelhetetlennek számított a home office, egyik napról a másikra álltak át távmunkára. A pandémiával járó lezárásokat úgy tűnik már magunk mögött tudhatjuk, a változások azonban visszafordíthatatlanok. Az Ericsson Consumer & IndustryLab nagyszabású tanulmányban térképezte fel, hogy milyen maradandó változásokat hozott a járvány. Az 5 földrész 30 országában több mint 40 ezer munkavállaló és munkaadó megkérdezésével készült tanulmány fő tanulsága, hogy végérvényesen a múlté az a paradigma, hogy a munkahelyre kizárólag „bejárunk dolgozni”, ami viszont biztosnak tűnik, hogy az infokommunikációs technológia kulcsszerepet játszik a munka jövőjében.

  1. A rugalmasság a fizetésnél is fontosabb

A munkavállalók 52 százaléka számára a rugalmas munkaidő, illetve a munkavégzés helyének rugalmas megválasztása létfontosságú tényező a munkahelyek megítélésekor. Sőt, minden negyedik válaszadó szerint minden másnál fontosabb, beleértve a fizetést is, és akár felmondani is hajlandó, ha a munkavállaló nem veszi figyelembe ezeket az igényeket. A megkérdezett dolgozók munkaidejük 60 százalékát töltötték az irodában, és 40 százalékot azon kívül, vagyis a kettőt ötvöző hibrid modell ma már nem vízió, hanem a mindennapok valósága.

  1. Továbbra is kihívás megtalálni a munka és magánélet közötti egyensúlyt

A megkérdezett alkalmazottak fele szerint a rugalmasság megkönnyíti a harmónia elérését a szakmai és privát szféra között, ugyanakkor 36 százalék az új körülmények között is nehezen találja meg az egyensúlyt, és 33 százalék arra számít, hogy a munka és magánélet közötti határvonal elmosódásával növekedni fog az őt ért stressz. Intő jel a munkáltatók számára, hogy a dolgozók közel harmada elsősorban emiatt gondolkozik munkahelyváltáson.

  1. Komoly lehetőségeket ígér a mobilinternet és az 5G

A tanulmányból kiderül, hogy a távmunkások 29 százaléka már ma sem vezetékes, hanem mobilinterneten (3G/4G/5G) keresztül dolgozik. Ez az arány a vidéki – 5000 főnél kisebb – településeken még magasabb, 40 százalék, de meglepő módon a legnagyobb (5 millió főnél népesebb) városokban is eléri a 26 százalékot. A jövőben az 5G terjedésével, a magasabb sávszélesség és alacsony késleltetési idő révén ez tovább nőhet. Sőt, mivel a vállalatok nem tudják kontrollálni, dolgozóik lakhelyén milyen vezetékes internetszolgáltatás áll rendelkezésre, akár a termelékenységüket is növelhetik, ha 5G képes készülékeket és e-SIM kártyákat adnak munkaeszközként.

  1. Sokakat frusztrál a munkahelyi informatika hiányossága, bonyolultsága

A megkérdezett alkalmazottak 77 százaléka vallja, a munka során használt informatikai eszközök és szolgáltatások minősége főszerepet játszik a munkavállalói élmény szintjében. Tízből négyen pedig azt mondták, hogy a használt platformok túlzott bonyolultsága, nehézkes kezelhetősége, illetve a párhuzamos megoldások (például többféle videókonferencia-szoftver vagy felhőplatform) használata nehézséget okoz neki. Ennek ellenére a munkaadóknak mindössze egyharmada veszi figyelembe a dolgozók preferenciáit az informatikai beszerzési döntések során.

  1. Több digitalizáció – több megfigyelés

A munkavállalók fele úgy véli, a jövőben bárhonnan képes lesz ellátni a munkáját, ugyanakkor az ezt vallók kétharmada szerint ez az alkalmazottak fokozottabb megfigyelésével is jár. Az otthoni munkavégzés terjedésével az elmúlt években elterjedt az ún. bossware, a munkáltatók alkalmazottfigyelő szoftverekkel követik nyomon a dolgozók tevékenységét munkaidőben – például a billentyűleütések, egérmozgások követésével, képernyőképek készítésével. A megkérdezett munkáltatók 70 százaléka szerint a jövőben ez általános gyakorlat lesz, és minden második válaszadó úgy véli, ez jótékony hatással lesz a produktivitásra. A döntéshozók 76 százaléka ugyanakkor fogadkozik, hogy fokozott figyelmet fog fordítani arra, hogy vállalata ne éljen vissza a dolgozókról begyűjtött adatokkal.

  1. A munkaerőpiaci verseny globalizálódik

A távmunka megnyitja, már meg is nyitotta az utat azelőtt, hogy bizonyos munkakörökben, például az informatikában dolgozók más országokban, esetleg más földrészeken működő cégeknél helyezkedjenek el. Ezt a jelenséget azonban gyökeresen máshogy látják a fejlett és fejlődő országokban. Európában az alkalmazottak 65 százaléka tart tőle, hogy az alacsonyabb munkaerőköltségű országokból bedolgozók veszélyeztetik az állását. A fejlődő országokokban működő munkaadók 72 százaléka pedig attól fél, hogy a gazdagabb országok cégei elszipkázzák a tehetségeket.

Tanulság: a vállalatoknak be kell fektetniük a technológiába

Andreas Erlandsson, az Ericsson IndustryLab vezetője elmondta:

„Mivel a járvány legnehezebb részét magunk mögött hagytuk, úgy gondoltuk, ideje számot vetni azzal, hogy mely változások bizonyultak tartósnak, és melyek átmenetinek a munka világában. A kutatásunk rámutatott, hogy a munka jövője egyre inkább az infokommunikációs megoldásoktól, például a nagy sebességű, világszerte elérhető mobilkapcsolatoktól függ.  A távmunka egyértelműen velünk marad – talán nem olyan szinten, mint a világjárvány idején, de lényegesen magasabb szinten, mint a pandémia előtt.”

Jasmeet Singh Sethi, az Ericsson ConsumerLab vezetője elmondta:

A tanulmány aggasztó szakadékra mutatott rá a munkahelyeken rendelkezésre álló technológia és a munkavállalók igényei között: tízből csak két munkavállaló érzi úgy, hogy megfelelő technikai eszközöket bocsátanak a rendelkezésére. A szervezeteknek sürgősen be kell fektetniük digitális eszközökbe és dolgozóik internetkapcsolatának javításába, mert ez teszi lehetővé a hatékony és rugalmas távoli együttműködést. Ez nem csak azért fontos, hogy magukhoz vonzzák és megtartsák a tehetségeket, hanem azért is, hogy versenyképesek maradjanak a pandémia utáni világban.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az alkalmazottak részéről alapelvárás lett a rugalmasság, de árnyoldalai is vannak a hibrid munkának appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hazai kkv-k jelentős része úgy vezette be a hibrid informatikát, hogy nem is tud róla https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/28/hibrid-munkavegzes-kkv-isolutions/ Mon, 28 Nov 2022 05:30:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23011 A pandémia alatt bevezetett felhős rendszereket a mai napig sokan nem használják megfelelően. A felhő alapú munkavégzés az élet megannyi területén megkönnyíti a cégek mindennapjait. A technológia szervezeti szintű bevezetésétől azonban a hazai kkv-k vezetőinek jelentős része a mai napig tart. A felhő világába való átlépés azonban a közhiedelemmel ellentétben, koránt sem jelent drasztikus átállást. Egy […]

The post A hazai kkv-k jelentős része úgy vezette be a hibrid informatikát, hogy nem is tud róla appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A pandémia alatt bevezetett felhős rendszereket a mai napig sokan nem használják megfelelően. A felhő alapú munkavégzés az élet megannyi területén megkönnyíti a cégek mindennapjait.

A technológia szervezeti szintű bevezetésétől azonban a hazai kkv-k vezetőinek jelentős része a mai napig tart. A felhő világába való átlépés azonban a közhiedelemmel ellentétben, koránt sem jelent drasztikus átállást. Egy korszerű IT rendszerben a felhő nyújtotta kényelmes megoldások és a saját szerver-infrastruktúra kiegészítik egymást és együtt növelik a szervezet hatékonyságát, és ezáltal jelentős erőforrások takaríthatók meg a gyorsan változó üzleti környezetben.

A felhős rendszerekre való átállás gyorsan ment, a hatékonyság azonban továbbra is alacsony

A hibrid informatika szakmai berkekben már több, mint 5 éve emlegetett fogalom, 2020 óta pedig egyre szélesebb körökben hallani róla, miután a világjárvány rákényszerítette a vállalkozásokat a gyors digitalizációra. A legtöbb vállalat, hogy a lezárások idején is folytathassa működését, kénytelen volt kiszervezni informatikáját valamilyen felhő alapú platformra. A probléma az, hogy a legtöbb szervezet az átállást nem tervszerűen kivitelezte, így számos esetben nagyobb fejfájást okozott a felhőbe kiszervezett IT rendszer, mint amennyi könnyedséget adott. Ennek betudható, hogy sok helyen a mai napig nem használják rendeltetésszerűen a felhő rendszereket.

„Sok vállalkozás olyan fázisban van a felhőrendszerek használatában, mintha valaki csak telefonálásra használná az okostelefonját. Persze, ez is egy nagyon fontos funkció, de emellett egy okostelefonnal tudok közlekedni, vásárolni, emailezni, videotelefonálni, jegyzetelni, internetezni stb. A felhőrendszerek az okostelefonokhoz hasonlóan rendkívül összetett eszközök, amit, ha megtanulunk jól használni nem órákat, hanem egész napokat spórolhatunk meg a munkaidő tekintetében.”

magyarázta a szakember.

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy milyen területeket tudnak fejleszteni a hibrid IT rendszerekkel

A hibrid informatikai rendszerekben jól megférnek egymás mellett a felhőben és szerveren tárolt adatok. Azt azonban mindenképpen érdemes megvizsgálni, hogy mit hova szervezünk egy ilyen rendszer kialakítása során. Az egyik legnagyobb probléma, hogy a szolgáltatók sokszor a cégektől várják, hogy megmondják, mit és miként szeretnének megvalósítani a szervezet informatikájában. A vállalatok azonban a legtöbb esetben nincsenek tisztában azzal, milyen területeket tudnának fejleszteni a hibrid IT rendszer bevezetésével.

„Ha egy vállalatnak vannak jól működő eszközei és szervere, amibe már jelentős összeget invesztált, érthető, hogy nem akar egy az egyben mindent felhőre cserélni. Ezért ami bevált, azt meg lehet tartani. Mivel azonban a felhő alapú rendszerek használata ma már a legtöbb cég számára megkerülhetetlen, az üzleti célok elérésének érdekében mindenképpen törekedni kell a hibrid infrastruktúra megfelelő kiépítésére.”

fejtette ki Juhász Viktor, a felhőmegoldásokkal foglalkozó iSolutions ügyvezetője.

A felhőrendszerek bevezetése a legtöbb helyen nem tudatos döntés

A szakember szerint a legtöbb vállalkozás anélkül kezdte el a felhőre való átállást, hogy tudná, valójában milyen szolgáltatásokért is fizet. A felhőbe az egyik leggyakoribb belépési pont a levelezőrendszereken keresztül vezet. A céges emailezés tipikusan olyan szisztéma, ami a felhőben jobban működik, gyorsabb és egyszerűbben kezelhető, mint egy belső szerveren. Ha egy szervezet eljut addig, hogy hatékonyabbá szeretné tenni a levelezését, akkor nagy százalékban a Google vagy Microsoft 365 rendszert választja. Ám egy email kliens nem attól lesz jó, hogy bekerül a felhőbe, hanem attól, hogy elvégzik rajta a megfelelő beállításokat. Ehhez pedig egy mély szakmai ismeretekkel rendelkező informatikus kell. Ha egy szolgáltató tudja, mit ad el, ezeket a beállításokat kérés nélkül végzi el. Egy másik gyakori belépési pontja a felhőnek, mikor több munkatársak kell együtt dolgoznia bizonyos dokumentumokon, így elkezdik a Google Drive-ot használni.

„A legtöbb esetben a felhőrendszerek iránti igény abból fakad, hogy a felhőt használó munkatársak megtapasztalják az élményét annak, mennyivel egyszerűbb egy ilyen rendszerben közösen dolgozni, és megszeretik.”

fogalmazta meg Juhász Viktor felhőmegoldásokkal foglalkozó IT szakember.

A felhő önmagában nem elég a szintlépéshez: szakértelem kell a használatához

Tipikus téves elképzelés a vállalkozás-irányítás részéről, mikor azt gondolják, egy számos hasznos funkcióval ellátott felhő alapú rendszer bevezetése önmagában új szintre emeli majd a vállalat működését. A cég adatainak felhőbe való költöztetése csak az első lépés. Ahhoz, hogy az átállás sikeres legyen, törekedni kell arra, hogy a szervezeten belül mindenki ismerje az új rendszert, értelmezni és használni tudja a platformok funkcióit. Ennek tükrében kulcsfontosságú, hogy a vállalat olyan IT szolgáltatóval álljon kapcsolatban, aki nemcsak technikai téren nyújt támogatást, hanem segíti a munkatársak felhőben történő munkavégzését. Tehát megmutatja a rendszer működését, iránymutatást és igény esetén segítséget nyújt. Hiszen, ha a felhasználó nem ismeri ki magát egy új rendszerben, hajlamos feladni a benne történő munkavégzést és hamar visszatér a régi, jól megszokott kerékvágásba.

„A felhőre nagyon egyszerű átállni, hiszen a legtöbb platform érdeke az, hogy az ő szolgáltatását válasszuk. Az átállás után a használatot illetően azonban már nagyon kevés információ áll a vállalatok rendelkezésére. Ezért mindenképpen kell egy jó szolgáltató, aki megfelelő referenciákkal rendelkezik és megmutatja, mi mindenre jelent megoldást a felhő.”

– érvelt Juhász Viktor.

Mit és hol érdemes kezelni egy hibrid informatikai rendszerben?

Egy hibrid rendszerben ketté kell választani a vállalat informatikáját, ami sokszor nehéz döntés. A szakember szerint ilyenkor egy jó tanácsadó és egy kis számolás általában segít eldönteni, hogyan lehet a lehető leghatékonyabb módon, a legkevesebb anyagi ráfordítás mellett kettéválasztani a cég IT rendszerét. Praktikus a levelező rendszert, a naptárt és a video hívásokat a felhőben tartani. A vállalatirányítási rendszert viszont ajánlott saját szerveren futtatni. A fájlszerver ilyen tekintetben határeset, mivel a fájlokat előnyös a felhőben tárolni, de sok cégvezető nyugodtabb, ha a szerveren vannak. De vannak olyan rendszerek is, amiket nem érdemes a felhőbe tenni, tipikusan ilyen a kamerarendszer, vagy a beléptető rendszer. Fordítva pedig, amit nem lehet helyi szervereken tartani, az feladatkezelés, projektkezelés, időgazdálkodás.

„A felhővel kapcsolatban sok cégnél még mindig az az alapvető hozzáállás, hogy ez egy olyan dolog, ami megbonyolítja a működést, pedig éppen ellenkezőleg! Persze érthető az is, ha valakinek rossz tapasztalata van a felhővel kapcsolatban, mert amennyiben egy vállalat nem talál jó szolgáltatót, esetleg magától próbál meg átállni, ott tényleg felmerülhetnek gondok.”

fejtette ki Juhász Viktor

A leggyakrabban előforduló hibák a felhőre való átállásban

  1. hiba: Egyszerre van a cég több helyen. Tipikus hiba, mikor a munkatársak egyszerre élnek a felhőben a saját gépeiken és a szerveren. Tehát egy helyett három helyen vannak. Így a tárhelyek karbantartásához is, azaz egységnyi energia helyett háromszor annyi kell. Ráadásul többletköltséget is jelent.
  2. hiba: Szervezetlen jogosultságok. A felhő egyik nagy előnye, hogy rajta keresztül egy gombnyomással megoszthatók a táblázatok, dokumentumok, mappák. A dokumentumtárak szervezését illetően azonban, a cégek a legtöbb esetben nem túl elővigyázatosak. Megfelelő szervezés és a hozzáférések kezelése nélkül sokszor szinte véletlen, ki milyen céges adatokhoz fér hozzá. Ennek tipikus esete, mikor a már nem ott dolgozó munkatársak, partnerek még hozzá vannak adva a közös fájlkezeléshez.
  3. hiba: Nincsenek adatok a központi szerveren. Az is jelentős problémát tud okozni, ha a munkatársak minden adatot a saját gépükön tárolnak és nem osztják meg a központi szerveren. Ilyenkor a cégen belüli tudás a munkavállalóhoz kötött, ami nem kerül be a vállalkozás vagyontárgyai közé.
  4. hiba: Többet fizet a cég, mint amennyit használ. A felhő egyik legjobb tulajdonsága, hogy rugalmasan skálázható, így nagyon jó ár-érték arányú. Ehhez azonban ki kell tudni választani a cég méreteihez és igényeihez legjobban illeszkedő csomagot. Sok vállalat ott követi el a hibát, mikor nem néz kellő alapossággal utána, milyen előfizetést köt. Sokan ugyanis túl nagy tárhelyet vagy túl sok kihasználatlan szolgáltatást vásárolnak, ami ez esetben ablakon kidobott pénz.
  5. hiba: Nincs kialakítva jól működő rendszer. Tipikus hiba a felhőben, hogy nincs megszabva egy munkavégzési protokoll, hanem a munkatársak maguknak alakítják ki a működést. Ilyenkor az az élmény, hogy ahelyett, hogy a dolgok szervezettebben mennének, még nagyobb káosz alakul ki.

„Ha valakinek rossz élménye van a felhővel kapcsolatban, az azt jelenti, hogy még nem talált jó IT szolgáltatót. Úgy gondolom a szakértő a referenciáiról ismerszik meg a legegyszerűbben. Tehát csak meg kell nézni, hány céggel dolgozott együtt, hány hasonló rendszert alakított már ki.”

– érvelt Juhász Viktor a felhőmegoldásokkal foglalkozó iSolutions ügyvezetője.

IT szolgáltatói redflag-ek, avagy mi az, amit egy szakértő biztosan  nem mond

  • „A kedvedért utánajárok…”
  • „Hát jó, akkor megpróbáljuk…”
  • „Nem annyira szeretem, de ha ezt kéred, akkor valahogy megcsináljuk…”
  • „Szólok egy ismerősömnek, aki ért hozzá…”
  • Hozok egy tanácsadót, aki majd megcsinálja…”

The post A hazai kkv-k jelentős része úgy vezette be a hibrid informatikát, hogy nem is tud róla appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kenésmentes gömbcsuklók: műanyag – fém hibrid nagy terhelésekhez az élelmiszeriparban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/08/kenesmentes-igus-gombcsuklo/ Mon, 08 Aug 2022 05:30:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21336 Az igubal rozsdamentes acél gömbcsuklók iglidur A160-nal lehetővé teszik a kenésmentes, száraz működést szennyeződés veszélye nélkül. Az élelmiszeriparban a fém csapágyak folyamatos utánkenése időbe és pénzbe kerül, emellett növeli a szennyeződés kockázatát. Az igus karbantartást nem igénylő igubal gömbcsuklói gazdaságos és biztonságos alternatívát jelentenek. A motion plastics megoldások szakértője most egy új modellt mutat be […]

The post Kenésmentes gömbcsuklók: műanyag – fém hibrid nagy terhelésekhez az élelmiszeriparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az igubal rozsdamentes acél gömbcsuklók iglidur A160-nal lehetővé teszik a kenésmentes, száraz működést szennyeződés veszélye nélkül.

Az élelmiszeriparban a fém csapágyak folyamatos utánkenése időbe és pénzbe kerül, emellett növeli a szennyeződés kockázatát. Az igus karbantartást nem igénylő igubal gömbcsuklói gazdaságos és biztonságos alternatívát jelentenek. A motion plastics megoldások szakértője most egy új modellt mutat be a nagyobb terhelésekhez. Rozsdamentes acél házzal, önkenő polimer belső gyűrűvel és rozsdamentes acél csapágygolyóval van felszerelve. Így a nagyobb terheléssel járó alkalmazások is jövőfókuszú tribo-technológiává fejleszthetők.

A gömbcsuklók nélkülözhetetlenek az élelmiszeripari gépek és üzemek fejlesztésében. A töltőüzemektől a húsfeldolgozó gépeken át a csomagolórendszerekig mindenhol alkalmazzák őket, ahol dinamikus erőket adnak át a forgó, billenő és körkörös mozgások során. A folyamat során a fejeket újra kell kenni, hogy biztosítsák az alacsony súrlódású mozgást a csapágygyűrű és a gömb között. Ez a munka nem csak időigényes, hanem növeli a szennyeződés kockázatát is, mivel a szennyeződés és a por könnyen ragacsos bevonatot és szilárd csomókat képez.

„Az élelmiszer-feldolgozó üzemek terheinek enyhítése és a mozgó alkalmazások higiéniájának javítása érdekében kibővítettük igubal gömbcsuklóink kínálatát”

– magyarázza Thomas Preißner, az igus termékmenedzsere. “Az új műanyag-fém hibrid acél házból és csapágygolyóból, valamint az iglidur A160 nagy teljesítményű műanyagból készült belső gyűrűből áll, amely megfelel az FDA és az EU 10/2011 követelményeinek is.”

Higiénikus száraz működés a mikroszkopikus szilárd kenőanyagoknak köszönhetően

Mint minden iglidur műanyag, az iglidur A160 is tartalmaz szilárd kenőanyagot, amely idővel mikroszkopikus mennyiségben szabadul fel. Ez biztosítja az alacsony súrlódású száraz működést a belső gyűrű és a rozsdamentes acél golyó között. A kenés hiánya jelentősen felgyorsítja a gömbcsuklók tisztítását is. Zsír nélkül a szennyeződésnek és a pornak kicsi az esélye a lerakódásra. Az élelmiszer-biztonság további javítása érdekében a nagy teljesítményű iglidur A160 műanyag kék színben készült. Ezen a tisztítási ellenőrzések során gyorsan kimutathatóak az élelmiszer-maradványok és a penészspórák. Ráadásul a szín optikailag is érzékelhető.

„Ezt a magas szintű higiéniát az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságának (FDA) jóváhagyása is megerősíti, amely a világ egyik legszigorúbb higiéniai irányelvét követi”

– mondja Preißner. “Ahogy az EU 10/2011 irányelvekkel való konformitás is.”

Nem csak tiszta, de ellenálló is

Az új igubal termékek azonban nemcsak higiénikusak, de strapabíróak is, még kültéri alkalmazásokban is. A műanyag gömbcsuklókhoz képest nagyobb szakítószilárdsággal és merevséggel rendelkeznek. Ezenkívül ellenállnak a nedvességnek, savaknak, lúgoknak és UV-sugárzásnak, valamint -40°C és +90°C közötti hőmérsékleten használhatók. Az igus tesztlaboratórium eredményei szerint az iglidur A160 kopásállósága tízszer jobb, mint a poliamidé – még a szerelt tengely gyors forgómozgásai mellett is. Thomas Preißner:

“A felhasználók tehát szerény befektetéssel jelentősen növelhetik rendszereik megbízhatóságát.”

Az új gömbcsuklók M6, M8, M10, M12, M16 és M20 méretekben kaphatók.

The post Kenésmentes gömbcsuklók: műanyag – fém hibrid nagy terhelésekhez az élelmiszeriparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Stratégiai megállapodást kötött a Renault csoport és a Vitesco Technologies https://www.muszaki-magazin.hu/2022/07/19/strategiai-megallapodas-renault-vitesco/ Tue, 19 Jul 2022 08:08:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21126 A két cég közösen fejleszti az elektromos és a hibrid autók erősáramú rendszereit. A globális autóipar egyik legnagyobb szereplője, a Renault csoport és a fenntartható mobilitást támogató modern hajtástechnológiák vezető nemzetközi fejlesztője, a Vitesco Technologies stratégiai együttműködést írt alá az elektromos és a hibrid hajtásláncú autók erősáramú elektronikai rendszereinek közös fejlesztéséről és gyártásáról. A megállapodás […]

The post Stratégiai megállapodást kötött a Renault csoport és a Vitesco Technologies appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A két cég közösen fejleszti az elektromos és a hibrid autók erősáramú rendszereit.

A globális autóipar egyik legnagyobb szereplője, a Renault csoport és a fenntartható mobilitást támogató modern hajtástechnológiák vezető nemzetközi fejlesztője, a Vitesco Technologies stratégiai együttműködést írt alá az elektromos és a hibrid hajtásláncú autók erősáramú elektronikai rendszereinek közös fejlesztéséről és gyártásáról.

A megállapodás értelmében a két társaság egyesíti szellemi és gyártási képességeit. A felek célja egy, a piacon egyedülálló erősáramú elektronikai – „One Box” néven futó – koncepció kifejlesztése. A Renault csoport az elektromos és a hibrid járművek terén szerzett tudását osztja meg és használja föl, míg a Vitesco Technologies a „kategóriájában legjobb” technológiákat és eljárásokat biztosítja.

A „One Box” egy olyan kulcsfontosságú elektronikai egységet takar, amely egy dobozban egyesíti a hibrid és elektromos járművek energiaellátáshoz és hajtáshoz kapcsolódó összes meghatározó alkatrészét: így a DC-DC átalakítót, az OBC fedélzeti töltőt és az invertert. A Renault csoport és a Vitesco Technologies csapatai a legújabb technológiák integrálásával határozzák meg a “One Box” termékeit és összeszerelési folyamatait. Ezáltal biztosítják a lehető legmagasabb szintű versenyképességet a teljesítmény és a költségek terén. A Renault járműveinek jövőbeli fejlesztése során példátlan kompaktságot érhetnek el a „One Box” segítségével, amelynek köszönhetően további hangsúlyt fektethetnek az utastér méretének és a kényelem növelésére. Az újdonság konfigurációi és az összeszerelése, valamint a különböző alapvető alkatrészek az elektromos és hibrid hajtásláncokhoz igazodnak. A fejlesztési munkálatok döntő részben Toulouse-ban zajlanak majd.

A “One Box” a tervek szerint 2026-tól a Renault elektromos és hibrid járműveiben jelenik meg. A cél az, hogy a Renault csoport végül ezt a terméket a 100 százalékban elektromos járművek számára szerelje össze a franciaországi ipari telephelyein. Ezzel az új partnerséggel a Renault csoport kiterjeszti az elektromos értéklánc feletti ellenőrzését, miután integrálja a rendszerébe ezt a „minden az egyben” erősáramú elektronikai eszközt.

A partnerség részeként a Renault csoport egyúttal többéves szerződést biztosít a Vitesco Technologies számára a Renault hibrid járműveinek erősáramú elektronikai rendszereinek kifejlesztésére. Ezen túlmenően a Vitesco Technologies 2025-től a Renault csoport számára egy “High Voltage Box”-ot szállít majd, amely egyesíti a DC/DC átalakítót és a töltőt az akkumulátoros elektromos járművekhez.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy a Vitesco Technologies-szal, a Renault csoport elektromos járművekkel foglalkozó régi partnerével, amelynek erősáramú elektronikai rendszerek terén világszerte ismert szakértelme, új mérföldkőhöz érkezett kapcsolatunk. Partnerségünk részeként együtt tervezünk és fejlesztünk egy olyan, a piacon egyedülálló és korszerű “One Box”-ot, amely valódi versenyelőnyt jelent majd számunkra. Ezzel a stratégiai együttműködéssel tovább erősítjük az elektromos értékláncok terén a jártasságunkat. E mellett megerősítjük azt a szándékunkat, hogy az elektromos járművekkel kapcsolatos technológiai és ipari fejlesztéseinket Franciaországra fókuszáljuk”

– mondta Gilles Le Borgne, a Renault csoport műszaki igazgatója.

Andreas Wolf, a Vitesco Technologies vezérigazgatója hozzátette:

„Számunkra is nagy öröm, hogy stratégiai együttműködést köthettünk a Renault csoporttal, amely az egyik legnagyobb autógyártó és úttörő az elektromos járművek területén. Ezzel a lépéssel a vállalat kulcsfontosságú szövetségesévé válunk az erősáramú elektronikai rendszerek terén, ugyanakkor a megállapodás egy fontos mérföldkő is, mivel így tovább erősíthetjük növekedésünket a villamosítás területén”.

The post Stratégiai megállapodást kötött a Renault csoport és a Vitesco Technologies appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Rolls-Royce új technológiával formálja a hibrid-elektromos repülést https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/27/rolls-royce-hibrid-elektromos-replues/ Mon, 27 Jun 2022 06:34:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20897 A Rolls-Royce magyar csapata is részt vesz a vállalat turbógenerátor technológia fejlesztésében, ami egy új generációs, kisméretű gázturbinából, villamos generátorból és energiaátalakító egységből áll elsősorban repülőgépek hibrid-elektromos hajtásrendszerei számára. A turbógenerátor egy fedélzeti energiaellátórendszer, amelynek teljesítménye skálázható. A technológia kiegészíti a Rolls-Royce elektromos hajtásrendszer portfólióját, lehetővé téve a nagyobb hatótávolság elérését fenntartható üzemanyagokkal, később akár […]

The post A Rolls-Royce új technológiával formálja a hibrid-elektromos repülést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Rolls-Royce magyar csapata is részt vesz a vállalat turbógenerátor technológia fejlesztésében, ami egy új generációs, kisméretű gázturbinából, villamos generátorból és energiaátalakító egységből áll elsősorban repülőgépek hibrid-elektromos hajtásrendszerei számára.

A turbógenerátor egy fedélzeti energiaellátórendszer, amelynek teljesítménye skálázható. A technológia kiegészíti a Rolls-Royce elektromos hajtásrendszer portfólióját, lehetővé téve a nagyobb hatótávolság elérését fenntartható üzemanyagokkal, később akár hidrogén használatával.

A teljesen elektromos hajtásrendszerek jelenlegi akkumulátor technológiája a függőlegesen fel- és leszálló, valamint ingázó repülőgépek számára tesz lehetővé rövid távú városi, régiók-, illetve olyan szigetek közötti ingázó repülést, mint a norvég vagy a skót szigetvilág. A széles, 500kW és 1200kW közötti teljesítménytartományt lefedő turbógenerátor fejlesztésével új, nagyobb távolságú útvonalak nyílhatnak meg, az akkumulátoros, elektromos repülőgépekhez képest.

A Rolls-Royce magyar, német és norvég szakemberei fejlesztik a turbógenerátort, dolgoznak az egyes rendszerek összekapcsolásán és a repülés közbeni intelligens energiaelosztás biztosításán. A turbógenerátor a felszállást követően feltölti az akkumulátorokat, vagy közvetlenül hajtja a légcsavarokat, lehetővé téve a repülőgép számára, hogy repülés közben váltson az energiaforrások között. A technológia kutatását és fejlesztését részben Németország Gazdasági és Klímavédelmi Minisztériuma finanszírozza.

Rob Watson, a Rolls-Royce Electrical elnöke elmondta:

„A Rolls-Royce lesz a vezető beszállítója a fejlett légiközlekedés piacán a teljesen elektromos és hibrid-elektromos energiaellátó- és hajtásrendszereknek, ezek a technológiák idővel nagyobb teljesítményű platformok számára is elérhetőek lesznek. Stratégiánk részeként arra törekszünk, hogy teljesen fenntartható megoldást kínáljunk ügyfeleinknek. Ez azt jelenti, hogy az új turbógenerátoros technológiánk segítségével új, hosszabb útvonalakat nyissunk meg a fenntartható repülésben. Ez egy újabb szintre emeli a hibrid-elektromos légi közlekedést, hiszen több utas utazhat egy alacsony vagy akár nulla károsanyag-kibocsátású repülőgépen.”

„A Rolls-Royce a már meglévő hálózatunkra építve karbantartási szolgáltatásokat is kínál az elektromos rendszerekhez. Továbbá a Rolls-Royce Power Systems üzletága megoldásokat kínál az elektromos repülőgépek gyorstöltéséhez, valamint megbízható, költséghatékony és környezetbarát, fenntartható áramellátást tud biztosítani repülőtereken”

– tette hozzá Rob.

Tavaly jelentette be a Rolls-Royce, hogy olyan elektromos és hibrid-elektromos technológiai megoldásokat fejleszt a jövőben, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a vállalat a saját működését 2030-ig, a teljes légiipart pedig 2050-ig karbonsemlegessé tegye. Ennek az elköteleződésnek volt jelentős mérföldköve a magyar Rolls-Royce mérnökök által fejlesztett párhuzamos hibrid-elektromos hajtásrendszer létrehozása, a H3PS projekt. A technológiai mérföldkőről ezen a linken érhető el további információ.

The post A Rolls-Royce új technológiával formálja a hibrid-elektromos repülést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Dell Technologies új szintre emeli a hibrid munkavégzést https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/06/hibrid-munkavegzes-dell/ Wed, 06 Apr 2022 05:30:16 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19603 A mesterséges intelligencia alapú szoftvercsalád fejlesztéseivel még hatékonyabbá válik a közös munka, az adatvédelem és a csatlakoztathatóság. A Dell Technologies bemutatta az intelligens számítógépekből, kiegészítőkből, szoftverekből és szolgáltatásokból álló új portfólióját, amely segít a hibrid munkavégzés jövőjének megalapozásában. „A hibrid munkavégzés már nem csak egy elképzelés vagy kiváltság, ma már ez az általános. A legfontosabb […]

The post A Dell Technologies új szintre emeli a hibrid munkavégzést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A mesterséges intelligencia alapú szoftvercsalád fejlesztéseivel még hatékonyabbá válik a közös munka, az adatvédelem és a csatlakoztathatóság.

A Dell Technologies bemutatta az intelligens számítógépekből, kiegészítőkből, szoftverekből és szolgáltatásokból álló új portfólióját, amely segít a hibrid munkavégzés jövőjének megalapozásában.

„A hibrid munkavégzés már nem csak egy elképzelés vagy kiváltság, ma már ez az általános. A legfontosabb feladatunk a hatékonyság biztosítása minden helyszínen. A legújabb üzleti portfóliónk a közös munkát, az intelligenciát és a biztonságot helyezi előtérbe, és még nagyobb hangsúlyt fektet a mostani, és a jövőben felmerülő igények kiszolgálására”

– mondta Ed Ward, a Dell ügyfélmegoldásokkal foglalkozó csoportjának elnöke.

A Dell Technologies új kutatása szerint a munkavégzők 44 százaléka szeretné, ha a vezetői biztosítanák a munkavégzéshez megfelelő eszközök és infrastruktúra használatát, illetve lehetőséget a munkavégzés módjának kiválasztására.  A Dell legújabb üzleti termékei segítik az informatikai csapatokat abban, hogy a legideálisabb eszközöket biztosíthassák a felhasználóiknak a munkavégzéshez.

Hatékonyabb hibrid munkavégzés

A Dell Optimizer egy mesterséges intelligenciára épülő szoftvercsomag, amely a világ legintelligensebb, mesterséges intelligenciát alkalmazó számítógépeit is vezérli. Elősegíti a testreszabott felhasználói élmény megvalósítását, az adatvédelmi kockázatok és a zavaró tényezők csökkentését.

  • Adatvédelem: Az új Intelligent Privacy funkcióknak köszönhetően a felhasználók elrejthetik a képernyőről a bizalmas adatokat, és a számítógép automatikusan elsötétül, ha a felhasználó félrenéz. Így a megoldás egyszerre óvja az adatokat és takarékoskodik az energiával.
  • Csatlakoztathatóság: A Dell Optimizer a világ első olyan szoftvere, amely egyszerre több hálózathoz is kapcsolódik, azaz a felhasználó egyszerre két vezetékes vagy vezeték nélküli hálózathoz is kapcsolódhat a gyorsabb adatátvitel és letöltések érdekében. A használatával kevesebb pufferelésre van szükség, és akár 30 százalékkal lerövidül a válaszidő.
  • Együttműködés: A Dell Optimizer továbbfejlesztett zajszűrést biztosít, amely érzékeli a felhasználó környezetét, és tovább csökkenti a nem kívánt háttérzajt mind a felhasználó, mind a hívás további résztvevői számára.

A Dell Optimizer a moduláris üzembe helyezéssel új szintre emeli a könnyű kezelhetőséget. Legyen szó felhasználóról vagy rendszergazdáról, bárki rugalmasan kiválaszthatja a telepíteni kívánt funkciókat.

A munkavégzés továbbfejlesztése minden szempontból

A Dell egyaránt kínál új termékeket üzleti vezetőknek és felhasználóknak, akik a hordozhatóságot és a kiemelkedő teljesítményt keresik – mindezt a 12. generációs Intel® Core processzorokkal és a legújabb csatlakozási lehetőségekkel kiegészítve (beleértve az 5G-t és az Intel® Wi-Fi 6E-t is).

  • A Latitude 9430 egy ultraprémium laptop vagy 2 az 1-ben modell, amely a világ legkisebb 14 colos, 16:10 képarányú üzleti számítógépe, a 14 colos üzleti számítógépek között a legnagyobb hasznos képernyőfelülettel. A termék új, fémes grafitszürke színben érhető el, és egy új FHD-kamerát is kapott a tisztább videóhívások érdekében.
  • A Dell hihetetlenül könnyen hordozható, mégis strapabíró Latitude 7330 Ultralight modellje a világ legkisebb és legkönnyebb 13,3 colos, 16:9 képarányú, üzleti prémium laptopja. Bár a minőségi házba zárt gép súlya még az 1 kg-ot sem éri el (0,967 kg9), minden szükséges porttal rendelkezik és a Latitude termékektől elvárható megbízhatóságot nyújtja.
  • Az új Latitude 7000 sorozat nagyobb teljesítményű processzorokkal és DDR5 memóriával rendelkezik, továbbá még jobb hőeloszlást és hangzást kínál. A Latitude 2 az 1-ben eszközöket az új Dell Premier Rechargeable Active Pennel együtt is használhatja: ez a világ első Tile helymeghatározással ellátott aktív tolla, amelynek pontos helyét Bluetooth segítségével be lehet azonosítani. A Dell a Latitude 5000 sorozatot is továbbfejlesztette, és bemutatja az új Latitude 3330-at is.

A grafikus alkotómunkát végzők és a mérnökök maximális teljesítményre és hordozhatóságra támaszkodhatnak az új mobil Dell munkaállomásokkal és a hozzájuk ajánlott perifériákkal.

  • Az új Precision 5470 a világ legkisebb, legvékonyabb és legerősebb 14 colos hordozható munkaállomása. A modell elérhető akár 12. generációs Intel® Core i9 processzorokkal, 64 GB DDR5 memóriával, 4 TB tárhellyel és választható NVIDIA RTX A1000 videokártyával. A Dell bemutatta a legvékonyabb és legkisebb 15 és 17 colos hordozható munkaállomásait, a Precision 5570 és 5770 modellt is.

U2723QE Ultrasharp 27 inch Monitor (u2723qe) Lifestyle. Creative Young Woman Digital Editor working with Latitude 9000 Series Touch Notebook (la9430) codename Andrews MLK, Dell Wireless Keyboard and Mouse Combo (km7321w) and Dell Wireless Headset (wl7022) codename Blazer.

Mivel a munkavállalók sok esetben különböző helyeken dolgoznak, a megfelelő kiegészítő eszközök és az informatikai szolgáltatások elengedhetetlenek a zökkenőmentes és könnyen igénybe vehető megoldások megteremtéséhez.

  • A kompakt Dell Dual Charge Dock a világ első olyan laptop-dokkolóállomása, amely vezeték nélküli töltőállvánnyal rendelkezik a Qi-kompatibilis okostelefonok és fülhallgatók töltéséhez, és amely akár két 4K monitor használatát is támogatja. Az új és továbbfejlesztett Dell ThunderboltTM Dock jövőbe mutató moduláris kialakításával elősegíti az előző generációs megoldások egyszerű bővítését. A megoldás a Thunderbolt™ 4-nek köszönhetően villámgyors töltést biztosít, és ideális a megszokott munkakörnyezet bővítéséhez akár több 4K-s kijelzővel, és egyéb kiegészítő eszközzel. A nyitott terű irodákhoz az új Dell Universal Dock a legjobb választás, hiszen, kiszámítható felhasználói élményt nyújt bármilyen USB-C-s laptoppal, ráadásul az univerzális dokkolók között a legtöbb porttal rendelkezik.

A konferenciahívások korában a Dell Speakerphone és a Dell Slim Conferencing Soundbar a világ legintelligensebb Microsoft Team tanúsítvánnyal rendelkező hangszórója és soundbarja. Mesterséges intelligencia vezérelte zajszűrő funkcióval csökkentik a háttérzajt, miközben megőrzik az emberi hangok tisztaságát, így a felhasználóknak gazdagabb és tisztább hangélményben lehet részük.

  • Azon rendszergazdák igényeit szem előtt tartva, akiknek még gyorsabban kell testre szabott eszközökkel ellátniuk a végfelhasználókat, a Dell 37 új országra terjesztette ki a Connected Provisioning szolgáltatását szerte Európában, a Közel-Keleten és Afrikában (az EMEA régióban) és Ausztráliában. A felhőalapú kiépítési szolgáltatás felgyorsítja az eszközök konfigurálását, így pillanatok alatt célba juttathatók a használatra kész eszközök.

Fenntarthatóság és biztonság

A Dell minden terméket a fenntarthatóság és a biztonság melletti elköteleződésének jegyében fejleszt ki. Az új portfóliókban még több fenntartható gazdaságból származó alapanyagot használtak fel. Az új csomagolás 100%-ban újrahasznosított és megújuló anyagokból készült – és teljes mértékben újrahasznosítható –, és elérhető minden új Latitude laptop, Precision mobil munkaállomás és XPS modell esetében.

A Dell kínálja továbbá az iparág legbiztonságosabb üzleti célú számítógépeit – mind szoftveralapú, az operációs rendszeren túli védelmi rendszerek, mind hardveralapú, az operációs rendszer képességeit megalapozó védelem használatával. Immáron minden Dell Latitude eszközön elérhető a Self-Healing Image Recovery, amely egy katasztrófa után képes visszaállítani az operációs rendszert.

The post A Dell Technologies új szintre emeli a hibrid munkavégzést appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bombabiztos adatvédelem kell a hibrid munkavégzés korában https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/15/munkavegzes-hibrid-covid/ Tue, 15 Feb 2022 13:33:00 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18893 Már a járvány előtt is erősen függtünk az adatainktól, ám az elmúlt két évben óriási mértékben nőtt tovább az igény aziránt, hogy folyamatosan el tudjuk érni a fontos információkat bárhonnan, bármilyen eszközről. Miután a munkavégzés számos munkakör esetében ma már nem helyhez kötött, elengedhetetlenné vált, hogy az adatok távolról is hozzáférhetők legyenek. Ez felgyorsította a […]

The post Bombabiztos adatvédelem kell a hibrid munkavégzés korában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Már a járvány előtt is erősen függtünk az adatainktól, ám az elmúlt két évben óriási mértékben nőtt tovább az igény aziránt, hogy folyamatosan el tudjuk érni a fontos információkat bárhonnan, bármilyen eszközről.

Miután a munkavégzés számos munkakör esetében ma már nem helyhez kötött, elengedhetetlenné vált, hogy az adatok távolról is hozzáférhetők legyenek. Ez felgyorsította a szervezetek körében a felhő használatát, ami viszont kihívásokkal is jár, hiszen ha az adatok mindenfelé áramlanak, akkor nagyobb veszélynek vannak kitéve. A Micro Focus szakértői szerint megfelelő óvintézkedésekkel, például speciális titkosítással csökkenthetők a kockázatok.

A vállalatok jelentős része engedélyezi manapság alkalmazottainak a távmunkát, miután az elmúlt két évben megtapasztalta, hogy általában jól működik, és a munkavállalók is igénylik. Sőt, adott esetben akár lelkesebben és hatékonyabban dolgoznak otthonról, illetve ez a modell szolgálja leginkább a biztonságos és folyamatos működést, amikor fellángol a járvány egy-egy területen. A távmunkának ugyanakkor elengedhetetlen velejárója, hogy az alkalmazottaknak távolról is használniuk kell a céges erőforrásokat és adatokat, ehhez pedig a szervezetek felhőszolgáltatásokat vesznek igénybe. Így azonban nő a kockázatok száma és a támadási felület is, amelyen keresztül a kiberbűnözők hozzáférhetnek a cég fájljaihoz és rendszereihez. A Micro Focus szakértői szerint az alábbi óvintézkedésekkel csökkenthető a rizikó.

Induljunk ki abból, hogy semmi sincs biztonságban

Az elmúlt évek változásai miatt már nem csupán az adatközpontban találhatók az adatok, hanem a különféle felhőszolgáltatásokban is. Természetesen a felhőszolgáltatók is igyekeznek mindent megtenni az adatok védelméért, de ezzel együtt a vállalatoknak ajánlott úgy hozzáállniuk a helyzethez, hogy az adataik bárhol és bármikor veszélyben lehetnek. Ezért érdemes titkosítani a fontos, érzékeny információkat, és csak azokban az esetekben feloldani a titkosítást, amikor ez elengedhetetlenül szükséges egy adott alkalmazott munkájához.

Menet közben is védjük az adatokat

Sok szervezet a felhőszolgáltató által kínált védelemre hagyatkozik. Ám ezek a biztonsági intézkedések jellemzően csak az adott szolgáltató környezetében érvényesek. Vagyis az adatok nem védettek akkor, amikor az egyes felhőszolgáltatások és felhőalapú alkalmazások között mozognak. Ezért jobb stratégia, ha a fontosabb, érzékeny adatok folyamatosan védelem alatt állnak mozgás közben is, például formátummegőrző titkosítással.

Gondoskodjunk a használhatóságról

Az nem jó üzlet, ha védve vannak az adatok, de cserébe nem lehet őket használni. Az adatvédelmi infrastruktúra akkor hatékony, ha képes lehetővé tenni az adatok feldolgozását a kiválasztott személyeknek, például üzleti elemzőknek, data scientist munkatársaknak és egyéb olyan felhasználóknak, akiknek erre szükségük van a munkájukhoz. Ebben is hasznos eszköz a formátummegőrző titkosítás, amely az eredeti adatot véletlenszerű karakterekkel vagy adatokkal helyettesíti. Ez azt jelenti, hogy megmarad az adatok formátuma, mivel az eszköz például egy igazolványszámban a számokat más, véletlenszerű számokkal és a betűket is más, véletlenszerű betűkarakterekkel helyettesíti. Az információk így felhasználhatók a különféle elemzési és statisztikai célokra anélkül, hogy veszélyben lennének. A formátummegőrző titkosítási módszernél még erősebb biztonságot nyújt a dinamikus adatmaszkolás, amely valós időben titkosít egyes adatokat egy előre definiált szabályrendszer alapján, azaz már a tárolásuk is titkosítva történik.

Menjünk biztosra a védelmi megoldások hatékonyságával kapcsolatban

Minden szállító azt állítja, hogy a saját tokenizációs, titkosítási vagy adatmaszkolási eszköze biztonságos. Érdemes azonban meggyőződni arról, hogy ezt független szakértők is ellenőrizték és igazolták-e. A szabványos technológiák biztosítékot nyújtanak arra, hogy a megoldás szilárd és megbízható. Ezért célszerű olyan eszközt használni, amely megfelel a szigorú szabványoknak. A Micro Focus kapcsolódó terméke, a Voltage például egyszerre rendelkezik az iparág két legjelentősebb tanúsítványával (FIPS 140-2 és Common Criteria).

A Voltage dinamikus adatmaszkolás terén is a legjobbat nyújtja. A Forrester friss elemzése szerint egyetlen gyártóként a Micro Focus vezeti ezt a területet. A jelentésben kiemelik, hogy az eszköz támogatja a vezető felhőplatformokat és a legacy platformokat is, emellett olyan SaaS alkalmazásokban is használható, mint például a Salesforce vagy a Workday. Ezért a megoldást széles körben alkalmazzák nagy és közepes méretű vállalatoknál az adatbázisokban, illetve a helyben és a felhőben működtetett, külső és belső alkalmazásokban egyaránt.

Legyen tervünk betörés esetére is

A titkosítás garantálja, hogy a támadók akkor sem férnek hozzá az érzékeny információinkhoz, ha sikerül behatolniuk a rendszereinkbe. Ugyanakkor az ilyen incidenseket kezelni kell, tehát az adatvédelem csak egy része az általános biztonsági stratégiának. Akkor teljes a biztonság, ha megvannak a megfelelő rendszereink ahhoz, hogy valós időben észlelhessünk minden behatolást, és végre is tudjuk hajtani a megfelelő lépéseket ahhoz, hogy azonnal elhárítsuk a támadást.

The post Bombabiztos adatvédelem kell a hibrid munkavégzés korában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Éjjel-nappal tiszta áramot biztosít a világ legnagyobb úszó naperőműve https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/05/uszo-eromu-siemens/ Sat, 05 Feb 2022 15:59:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18746 Megkezdte múlt év végén az energiatermelést a thaiföldi Sirindhorn-gátnál megvalósított hibrid erőmű. A méretét tekintve világrekorder– csaknem hetven focipályányi területen elhelyezkedő – hibrid erőmű vízen lebegő napelemparkja 45 megawatt, vízerőműve pedig 36 megawatt kapacitásával éjjel-nappal termel áramot, megújuló energiaforrásokból. Míg a 145 000 napelem napközben a nap energiáját hasznosítja, addig éjszaka három turbina az áramló […]

The post Éjjel-nappal tiszta áramot biztosít a világ legnagyobb úszó naperőműve appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megkezdte múlt év végén az energiatermelést a thaiföldi Sirindhorn-gátnál megvalósított hibrid erőmű.

A méretét tekintve világrekorder– csaknem hetven focipályányi területen elhelyezkedő – hibrid erőmű vízen lebegő napelemparkja 45 megawatt, vízerőműve pedig 36 megawatt kapacitásával éjjel-nappal termel áramot, megújuló energiaforrásokból. Míg a 145 000 napelem napközben a nap energiáját hasznosítja, addig éjszaka három turbina az áramló víz energiáját alakítja át. Az erőmű energiairányítását a Siemens szoftvermegoldásai segítik.

Thaiföld energetikai ökoszisztémája gyorsan változik az energiagazdálkodást átalakító, innovatív technológiák hatására. A decentralizáció, a szén-dioxid-mentesítés, a digitalizáció és az intelligens villamosítás érdekében az ország mindinkább a megújuló energia hasznosítására és az integrált hibrid technológia alkalmazására törekszik.

A Siemens az úszó hibrid erőmű napelempark-vezérlő rendszerével együttműködő mikrogrid-irányító rendszer telepítését, tesztelését, valamint beüzemelését végezte, és bevezette az elosztott energiaforrások optimalizálására szolgáló DEOP (Distributed Energy Optimization) felhőalapú szoftvermegoldását is.

A Thaiföldi Villamosenergia-termelő Hatóság irányító központját az analitikához és a döntéstámogatáshoz nélkülözhetetlen, valós idejű adatokkal látják el a Siemens Microgrid Control, Photovoltaic Plant Control és DEOP megoldásai. A hatóság így hatékonyan felügyelheti az energiatermelést, erősítheti az ország villamosenergia-rendszerének stabilitását, és kiszolgálhatja a fogyasztók növekvő igényeit.

The post Éjjel-nappal tiszta áramot biztosít a világ legnagyobb úszó naperőműve appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Milyen lesz a jövő munkahelye? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/19/jovo-munkahely-vallalat-dell/ Wed, 19 Jan 2022 06:57:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18532 A hibrid munkavégzés során fennakadásokat okozhat a munkakörnyezet folyamatos változása. A jobb kommunikáció és az együttműködés hatékonyságának növelése érdekében a Dell Technologies vázolt pár potenciális megoldást, amelyek a jövő munkahelyének szerves részei lehetnek. Concept Flow ökoszisztéma A különböző eszközök, kiegészítők együttműködése problémás lehet a hibrid munkavégzés során. A laptopnak idő kell, míg csatlakozik egy másik […]

The post Milyen lesz a jövő munkahelye? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hibrid munkavégzés során fennakadásokat okozhat a munkakörnyezet folyamatos változása.

A jobb kommunikáció és az együttműködés hatékonyságának növelése érdekében a Dell Technologies vázolt pár potenciális megoldást, amelyek a jövő munkahelyének szerves részei lehetnek.

Concept Flow ökoszisztéma

A különböző eszközök, kiegészítők együttműködése problémás lehet a hibrid munkavégzés során. A laptopnak idő kell, míg csatlakozik egy másik Wi-Fi hálózathoz, vagy amíg újra megnyit egy alkalmazást, és fontos kérdés, hogy megfelelően hallják vagy látják-e egymást a kollégák az online megbeszéléseken. A Concept Flow egy olyan megoldás, amely számos frusztrációt és hatékonyságot zavaró tényezőt kiküszöbölhet. A Concept Flow egy intelligens munkaterületet jelent, ahol a laptop automatikusan csatlakozik a kijelzőkhöz, az egérhez, a billentyűzethez és a megbízható hálózathoz, még mielőtt leül a munkavállaló az asztalhoz. Így a felhasználó pontosan ott folytathatja a munkát, ahol legutóbb abbahagyta. Ezzel egyidejűleg, amint az asztalra kerül a laptop, az vezeték nélkül kap áramot, így nem kell többé a kábelekkel vesződni. Amikor a munkavállaló felkel az asztaltól és más helyre viszi az eszközt, a közelségérzékelő funkciónak köszönhetően a monitor, a töltő és minden csatlakoztatott eszköz kikapcsol. Az elgondolás ötvözi az iparági szabványos vezeték nélküli töltési technológiát, az intelligens szoftveralkalmazásokat és a Wi-Fi 6E adta dokkolási technológiát, hogy egységes, zökkenőmentes élményt teremtsenek.

jövő

Concept Pari

Szeretjük vagy nem, a virtuális megbeszélések velünk maradnak. Ugyanakkor az ilyen meetingekhez köszönhető gyors  elfáradás valós, hiszen a videón keresztül próbáljuk tartani a szemkontaktust, figyeljük a testbeszédet, miközben jegyzetelünk vagy diákat mutatunk be. A Dell Technologies megoldása elősegíti a tartalmasabb emberi interakciót, miközben lehetővé teszi, hogy a hívások során könnyedén megosztható legyen akár egy papíralapú dokumentum is..

A Concept Pari elgondolás egy egyszerű, mozgatható, vezeték nélküli webkamera, amely bármilyen kompatibilis kijelzőn, dokkolóban, állványon, vagy akár kézben is elhelyezhető. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy közvetlen szemkontaktust teremtsenek azokkal, akikkel beszélgetnek, és további, képernyőn kívüli tartalmakat osszanak meg egyszerűen. A kicsi és könnyű megoldás (csupán 30 g) mikrofonnal rendelkezik, és képes 1080p felbontású videót továbbítani Wi-Fi-n keresztül. Olyan hasznos beépített funkciókkal rendelkezik, mint a tápellátás jelzője, egy jelzőfény, amely segít a tökéletes beállításban (kiküszöbölve az állandó lefelé nézést), valamint egy beépített USB-C dokkoló a vezeték nélküli töltéshez.

A Concept Pari kis helyigénye, rugalmassága és egyszerűsége vonzó lehet a rendszeresen videohívásokat folytatóknak, és könnyen lehet a “hibrid munka” eszköztárának része, amikor az emberek különböző helyekről dolgoznak.

Concept Stanza

Az apró technológiai fejlesztések nagy hatással lehetnek a mindennapi munkavégzésre, így érdemes lehet újragondolni a munkánk egyik legáltalánosabb feladatát, a jegyzetelést is.

Több képernyő használata alapvetően javíthatja a hatékonyságot és az együttműködést. A Concept Stanza egy lépéssel továbblép ezen, mégpedig egy újfajta, vékony, könnyű, port nélküli 11 colos kiegészítő érintőkijelző gondolatával, amelyet kizárólag arra terveztek, hogy a jegyzetelés folyamatát egyszerűbbé és okosabbá tegye.

A megoldás szinte olyan érzést biztosít, mintha tollal és papírral jegyzetelne a felhasználó, kivéve, hogy dupla koppintással azonnal szöveggé tudja alakítani a kézírását. Intelligenciával, képernyőbővítő funkciókkal és szoftverekkel a tartalom visszakereshető és megosztható az eszközök között. Így nem kell többé egy jegyzetfüzetben keresgélni, vagy fényképet készíteni a kézzel írt jegyzetekről, hogy az e-mailben elküldhető legyen. A Concept Stanza ötvözi az analóg és a digitális megoldások legjobb tulajdonságait, és még tollat és mikrofont is fejlesztettek hozzá.

A hibrid munkavégzésé a jövő

A hibrid munka ígérete túlmutat a hatékonyságon, és ehhez egyszerre van szükség a munkavégzési kultúra megváltoztatására és a technológia fejlődésére. A Dell Technologies célja továbbra is az, hogy a jövő technológiai megoldásai még aktívabban segítsék a munkavállalók együttműködését, és hogy jobban illeszkedjenek az egyes munkahelyek igényeihez.

The post Milyen lesz a jövő munkahelye? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jönnek a „hibrid plázák” https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/28/hibrid-plaza-megoldas/ Tue, 28 Dec 2021 17:58:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18330 A felhasználók várakozása szerint 2030-ban úgy fogunk majd bevásárlóközpontokba látogatni, hogy a kiterjesztett valóságot kínáló okosszemüvegek vagy épp a mozgásérzékelős ruhák révén nemcsak a fizikai, hanem a virtuális valóságban is átélhetjük a vásárlás, vagy csupán az érdeklődő nézelődés élményét a plázákban – derül ki az Ericsson fogyasztói trendeket vizsgáló laborja, a ConsumerLab legújabb jelentéséből. Az […]

The post Jönnek a „hibrid plázák” appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A felhasználók várakozása szerint 2030-ban úgy fogunk majd bevásárlóközpontokba látogatni, hogy a kiterjesztett valóságot kínáló okosszemüvegek vagy épp a mozgásérzékelős ruhák révén nemcsak a fizikai, hanem a virtuális valóságban is átélhetjük a vásárlás, vagy csupán az érdeklődő nézelődés élményét a plázákban – derül ki az Ericsson fogyasztói trendeket vizsgáló laborja, a ConsumerLab legújabb jelentéséből.

Az évtized végére a mindennapok megszokott részévé válhatnak és a vásárlói élmény új szintjét tehetik lehetővé a hálózatban kötött, a valóságot virtuális technológiákkal ötvöző hibrid megoldások. Erre számítanak azok a “korai adaptálónak” számító felhasználók, akik részt vettek az Ericsson 10 aktuális fogyasztói trendet vizsgáló idei felmérésében. Az átfogó kutatás világszerte mintegy 57 millió olyan felhasználó várakozásait és előrejelzéseit mutatja be, akik már ma alkalmazzák az úttörő technológiákat.

Bevásárlóközpontok téglából és kódból – jön az XR élmény

A 2021 decemberében kiadott jelentés, mely már a tizenegyedik a sorban, egy fikciós, hibrid vásárlási élményt kínáló bevásárlóközpontra koncentrál. A felhasználóknak 15 olyan, a vásárlás élményét digitálisan technológiákkal ötvöző szolgáltatást kellett értékelniük, amilyen egy ilyen hibrid bevásárlóközpontban elérhető lehet majd 2030-ban. Öt válaszadóból csaknem négyen úgy vélték, hogy mind a 15 tesztelt koncepció elérhető lesz majd valamilyen formában. Ezeknek a “téglából és kódból” álló, a fizikai és digitális valóságot ötvöző létesítményeknek a megszületését a virtuális (AR) és kiterjesztett valóság (VR) – együttesen XR –, illetve a programozható anyagok teszik majd lehetővé.

„Úgy gondoljuk, hogy a bevásárlóközpontok lehetnek az első helyszínek, ahol a következő generációs digitális élmények megjelenhetnek, mivel zárt terekről van szó, ahol könnyebb biztosítani az ilyen alkalmazásokhoz szükséges nagyon rövid hálózati válaszidőt – vélekedik Magnus Frodigh, az Ericsson Research vezetője. – Az XR megéléséhez szükséges eszközöket a helyszínen lehetne biztosítani a felhasználóknak, akik a vállalkozások magánhálózatához csatlakozva vehetnék igénybe a digitális szolgáltatásokat.”

Globális élmények helyben

„Nehéz elképzelni, hogy 2030-ban felhasználók tömegei lesznek felszerelve a kiterjesztett valósághoz szükséges technikai eszközökkel, például AR szemüveggel, vízálló VR szemüveggel, haptikus, azaz mozgásérzékelő ruhával, vagy épp taktilis, érintőképernyők vezérlésére alkalmas kesztyűvel. De ha elérhető áron igénybe vehetik a plázában ezeket a felszereléseket, akkor miért ne lehetne bevezetni a plázákban ezeket az új szolgáltatásokat?”

– mondta el Michael Björn, az Ericsson kutatási programjának vezetője.

A megkérdezettek zöme egyetértett abban, hogy a bevásárlóközpontok nagyobb valószínűséggel rendelkeznek majd következő generációs technológiákkal, mint az egyéni felhasználók, hiszen már régóta a csúcstechnológia központjai, gondoljunk csak a 3D és 4DX mozikra, játéktermekre és hasonló létesítményekre. A high-tech bevásárlóközpontok vonzóbbá tehetik a kisvárosi és vidéki létet is, hiszen így helyben is elérhetőek lesznek a virtuális térben a globális élmények.

Az Everyspace Plaza 10 fő szolgáltatásai

  1. Virtuális előadóterem

Tíz fogyasztóból közel nyolc olyan rendezvénytermeket képzel el, ahol távjelenlét révén a művészek digitálisan úgy léphetnek fel, mintha személyesen is ott lennének.

  1. Avatár-szépségszalon

A fogyasztók kétharmada olyan szépségszalonokat jósol, ahol volumetrikus – térbeli – modellezés segítségével digitális avatár-önmagunk szépülhet.

  1. Metaszabóság

Fast fashion csak rád szabva. Tíz AR/VR-felhasználóból több mint hét olyan szabászatot lát a jövő plázáiban, amelyek szükség esetén vízállóvá vagy szellőzővé váló anyagokból készítenek egyénre szabott viseletet.

  1. Űrmedence

Vízálló, oxigénellátást biztosító VR búvársisakok segítségével vízben lebegve képzelhetjük majd magunkat a súlytalanságban lebegő űrhajósnak. A fogyasztók kétharmada számít ilyen medencékre.

  1. Hibrid edzőterem

Sokak számára a fizikai erőnlét és a mentális egészség elválaszthatatlanul összekapcsolódik. A mentális fitneszközpontok, amelyek multiszenzoros, személyre szabott AR/VR látványvilággal rendelkeznek, segítenek majd a mentális egészség javításában.

  1. A kívánsággyár

A jövő a személyre szabott gyártásé és javításé. A fogyasztók több mint fele szeretne fenntartható módon vásárolni olyan gyári outlet üzletben, amely újrahasznosítja régi termékeit.

  1. Virtuális étterem

A fogyasztók fele szeretne úgy étterembe járni, hogy virtuálisan együtt falatozhasson egy másik étteremben étkező barátjával, akárhol is legyen a világon.

  1. Kiterjesztett áruház

Próbáld ki virtuálisan, mielőtt megveszed! A fogyasztók háromnegyede arra számít, hogy új termékek kipróbálásakor az üzletben is képes lesz kivetíteni otthona belső terét.

  1. Orvosi multiplex

Hozzászoktunk, hogy minden azonnal történik. Miért várnánk mást, ha az egészségről van szó? A fogyasztók 77%-a bevásárlóközpontokban található orvosi központokat vizionál, ahol egy mesterséges intelligencia által végzett egészségügyi szkennelést követően szinte azonnal tájékoztatást kapnak egészségügyi állapotukról.

  1. Park 2.0

A városlakók számára hiányozhat a természet. A fogyasztók 42 százaléka szeretne egy olyan bevásárlóközponton belüli parkot meglátogatni, ahol a hibrid élményeket nyújtó digitális és programozható anyagok segítségével közelebb érezheti magát a természethez.

Az Ericsson ConsumerLab teljes jelentését az Everyspace Plázáról itt lehet elolvasni.

The post Jönnek a „hibrid plázák” appeared first on Műszaki Magazin.

]]>