heitec – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Piacvezető gyártástámogató szoftvereket csak a célokat ismerve érdemes fejleszteni https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/15/dmg-mori-gyartastamogato/ Wed, 15 Feb 2023 05:30:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23998 Miért jó, ha a programozók saját maguk tapasztalhatják meg a gyártásautomatizálást? Hogyan befolyásolhatja a szoftver gyakorlati felhasználása a szoftverfejlesztők munkáját? A DMG MORI HEITEC Digital Kft. fejlesztőgárdája több alkalommal is ellátogathatott a DMG MORI szerszámgépgyártó pleszewi gyáregységébe, a FAMOT-ba, ahol termékeik felhasználását testközelből is megismerhették. A gyárlátogató turnusok „osztályfőnökeivel”, Harrer Ágnessel, Boros Ferenccel és Bagdi […]

The post Piacvezető gyártástámogató szoftvereket csak a célokat ismerve érdemes fejleszteni appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Miért jó, ha a programozók saját maguk tapasztalhatják meg a gyártásautomatizálást? Hogyan befolyásolhatja a szoftver gyakorlati felhasználása a szoftverfejlesztők munkáját?

A DMG MORI HEITEC Digital Kft. fejlesztőgárdája több alkalommal is ellátogathatott a DMG MORI szerszámgépgyártó pleszewi gyáregységébe, a FAMOT-ba, ahol termékeik felhasználását testközelből is megismerhették. A gyárlátogató turnusok „osztályfőnökeivel”, Harrer Ágnessel, Boros Ferenccel és Bagdi Attilával többek között erről is beszélgettünk.

DMG MORI HEITEC Digital Kft. olyan nemzetközileg elismert gyártástámogató rendszerek fejlesztésével foglalkozik, mint a CELOS vagy az ISTOS, valamint egyéb olyan szoftverekkel és digitalizációs megoldásokkal, amelyek szintén a DMG MORI érdekkörébe tartoznak. A 2020-ban indult magyarországi fejlesztőközpont kollektívája két év alatt több, mint 150 főre bővült és a DMG MORI vállalatcsoport fontos részévé vált. A DMG MORI HEITEC szervezésében a magyar kollégák ellátogathattak a DMG MORI lengyelországi Pleszewben található FAMOT nevű, teljesen digitalizált gyáregységébe, ahol az általuk is fejlesztett szoftvereket üzem közben is láthatták. A FAMOT a DMG MORI legmodernebb és legnagyobb szerszámgépeivel, valamint szinte minden automatizálási rendszerével és digitalizációs megoldásával felszerelt üzem, melyben nem mellesleg szinte tisztateres körülmények között folyik a gyártás. Az akár negyventonnás munkadarabokat is feldolgozni képes gyár jelentős szerepet vállal a csúcstechnológia bemutatásában ügyfeleik, és saját fejlesztőik számára egyaránt.

Milyen területen dolgoztok a cégnél?

Harrer Ágnes: 2021-ben csatlakoztam a DMG MORI HEITEC-hez, mint Team Manager. A csapatom CELOS applikációkat fejleszt, illetve a szerszámgépek adatkommunikációjában kiemelkedő szerepet játszó szoftverkomponenseket. Szerves részei vagyunk a nagy CELOS platform projektnek is, szoftveres megoldásainkkal mind a gépi kommunikációt, mind az operátorok munkáját igyekszünk támogatni.

A gyárlátogatás számomra a főpróba volt: mintha addig csak a háttérből tevékenykedtem volna, majd hirtelen elhúzódik a függöny, ott állok a színpadon és testközelből én vagyok a felelős a színdarab sikeréért.

Boros Ferenc: 2019 végén kerültem a céghez. Az előző vállalatomnál projekt- és csapatvezető voltam, így először itt is ezekben a pozíciókban dolgoztam. Nagyon örültünk, amikor a struktúrát tudtuk bővíteni, és ezeket a területeket dedikált vezetőknek adhattuk át. Így alakult ki a jelenlegi szervezet, két ágazattal, melyből én az egyik működéséért felelek. A FAMOT-nál bevett gyakorlat a szakemberek fogadása, hiszen a DMG MORI nagyon büszke a digitalizált gyártóegységére, így az utóbbi másfél évben nekünk, szoftverfejlesztő kollégáknak is volt lehetőségünk ilyen látogatáson részt venni.

Bagdi Attila: 2021-ben csatlakoztam a céghez, mint Digital Sales Manager, a vállalat által fejlesztett szoftveres megoldásoknak regionális értékesítésére és a piaci visszajelzések visszacsatornázására a fejlesztés irányába. A látogatás során a fő fókuszom az volt, hogy minél inkább segítsek a szoftverfejlesztő kollégáknak az ügyféligények és piaci elvárások megértésében.

Mi a célja a DMG MORI HEITEC Digital Kft-nek a FAMOT gyárlátogatások szervezésével?

H.Á.: Régóta foglalkozom szoftverfejlesztőkkel, és tudom, hogy a számukra az egyik leginkább motiváló tényező, ha látják a hasznát a munkájuknak, és ha olyan témán dolgozhatnak, ami trendi, értékteremtő és időt álló. Amikor viszont olyan kódot kell írniuk, ami soha sehol nem fog lefutni, azzal elveszítik lelkesedésüket.

Fantasztikus élmény jelen lenni a szoftver és a gyártás találkozásánál. Egy ilyen gyárlátogatásnál találkozik a shop-floor a back office-szal, ily módon a fejlesztőnk azzal az operátorral, aki ténylegesen használja az általunk fejlesztett szoftvereket. Ezek a találkozások a személyes kapcsolatok létre jöttén túl a termék iránti elköteleződést is segítik, ami pedig a hatékony közös munka alapját képezi. A visszajelzések alapján a kollégáink lelkesednek ezekért a látogatásokért.

Mely kollégák vehetnek részt az úton?

B.F.: Minden erőnkkel arra törekszünk, hogy minden kollégánk kijuthasson. Az, hogy aktuálisan ki mehet, attól függ, hogy milyen projekten dolgozik éppen, a munka mennyire sürgős, és belefér-e a határidőbe a néhány napos szakmai út.

H.Á.: Területtől függetlenül is kijuthatnak a kollégák, így ennek az utazásnak csapatépítő szerepe is van.  Hiszen, ha más emeleten dolgoznak a munkatársak, gyakran nincs már meg a napi szintű kapcsolat köztük. Annak jelentőségét se feledjük el, hogy a COVID után – ami két nehéz évet jelentett – újra van lehetőségünk a német és lengyel kollégákkal személyesen is találkozni.

Mennyire nyitottak a programozó kollégák egy ilyen utazással és látogatással egybekötött eseményre? Nehéz őket elmozdítani a számítógép elől?

B.A.: Összességében nyitottak az ilyen utakkal kapcsolatban. Megemlíteném azt is, hogy a kollégáknak a FAMOT mellett lehetőségük van hazai vagy külföldi ipari kiállításokon részt venni, ahol kicsiben szintén megtapasztalhatják a szerszámgépes iparágat. Emellett a DMG MORI németországi gyára Pfrontenben szintén nyitva áll előttük.

B.F.: Jártak már kollégák a DMG bielefeldi gyárban is. Aztán az ISTOS-nál volt ősszel egy developer summit Düsseldorfban. Ez egy egyhetes program, ahol összegyűlnek a kollégák, beleértve a mi fejlesztőinket is, a rendezvény pedig workshop-okból, meeting-ekből, előadásokból és közösségépítő programokból áll. Itt egy napot rászántunk arra, hogy a munkatársaink elutazzanak Bielefeldbe, ahol megnézték a DMG gyárat, aztán visszatértek Düsseldorfba. Mi is törekszünk az ilyen típusú programok népszerűsítésére pont úgy, mint a DMG MORI konszernen belüli cégek egy része, hiszen ez közös érdekünk. A vállalatcsoporton belül észszerű megoldás, hogy a DMG-nél nézzük meg a rendszerek működését, mivel mi is ezeken dolgozunk.

Milyen érzés volt először látni a gyárban a saját fejlesztésű megoldásaitok gyakorlati alkalmazását?

B.A.: Izgatott voltam, emellett szerencsésnek is éreztem magam, mert az első turnusnak én lehettem a vezetője. A csapat is akkor találkozott a lengyel kollégákkal először, és első alkalommal látták, hogy miként testesülnek meg a szoftverek teljes valójukban a felhasználási területen. Beszédes volt az a tekintet, amikor egy érdeklődő szem egy operátor által használt kijelzőre figyelt, és ott a saját fejlesztésű szoftverrésze, programsora jelent meg. Az pedig mindenkire óriási hatást gyakorolt, amikor teljes valójában látták használat közben a munkájukat.

H.Á.: Én jártam már korábban a pfronteni gyárban, de ismét meg tudott lepni egyrészt az a tisztaság, ami a FAMOT-nál fogadott, másrészt pedig a gépek korszerűsége és a gyártási folyamat automatizáltsága. Érdekes volt látni, hogy az üzembejárás során a csoport mindig oda akart menni, ahol épp valamilyen munkavégzési fázis, vagyis a valós gyártás folyt, így a vezetőnek folyamatosan terelgetni kellett a kollégákat.

B.A.: A kollégáknak mindig megakadt valamin a szemük. Volt egy tervezett tematika, ami az üzembejárás programját tartalmazta, de valahogy mindig oda- odaterelődtünk, ahol épp izgalmas dolog történt. A lengyel kollégák nagyon segítőkészek és együttműködőek voltak, és mindig elmagyarázták a helyszínen látottakat.

B.F.: Számomra a profizmus tűnt ki a leginkább. Az látszik, hogy mindenki a maximumot nyújtja, és az ott dolgozóknak óriási presztízst jelent, hogy DMG MORI felirat van a gépeken és az üzem épületén is ez olvasható a FAMOT logó mellett.

A csapatépítés eredménye megmutatkozik a későbbi munkavégzés során?

B.F.: Úgy látjuk, hogy abszolút igen. A kollégák jobban tudják, hogy célzottan kihez forduljanak kérdéseikkel. Azt természetesen feltételezzük, hogy a saját csapatukban működik és jó a kommunikáció. Attól, hogy különböző területre más-más szoftvereket fejlesztenek, a szálak összeérnek, hisz’ minden általuk fejlesztett termék például megjelenik a CELOS-on. Ha valakinek az a kérdése, hogy az ő fejlesztése hogyan lesz egy másik platformra implementálva, akkor máris tudja, hogy kihez kell fordulni ez ügyben.

B.A: Látható volt, hogy nemcsak a magyar csapaton belül működött ez a szinergia, hanem közvetve a német és lengyel kollégákat is közelebb hozta egymáshoz ez a találkozó. A CELOS-ra való fejlesztés találkozott a TULIP igényekkel, valamint a helyi felhasználással, és ezek inspiráltak további fejlesztéseket is. Volt alkalom, hogy a myDMGMORI portál fejlesztőihez jöttek oda a FAMOT karbantartó kollégái néhány kérdést feltenni. Itt egy teljesen jól működő kölcsönös kommunikáció alakult ki a fejlesztők és felhasználók között, hisz rengeteg olyan igény, fejlesztési lehetőség megfogalmazódott, ami közvetlenül a helybéli kollégáktól érkezett.

Bagdi Attila

Milyen élmény a szoftverfejlesztő számára egy hatalmas, ház- méretű szerszámgép mellett látni azokat szoftvereket, amelyek segítségével ezeket a monstrumokat vezérelhetik, programozhatják?

H.Á.: A gépészeknek csillogott a szemük, a szoftverfejlesztőknek pedig egy „aha” élménynek számítottak az olyan monumentális gépek, mint például a DMU 1000-es. Munkatársaink a gyakorlatban is láthatták, ahogyan a fejlesztésük a gyártást segíti. Ugyanakkor olyan praktikus beszélgetésekre is sor került például, hogy milyen nehézségekkel szembesülnek az operátorok a szoftverek üzemi területen való alkalmazása során.

B.A.: Van, hogy a legkisebb felismerés eredményezi majd a legjelentősebb fejlesztést a szoftverekben. Az utazásunk előtt a kollégák azzal a feltételezéssel éltek, hogy a szoftvert jellemzően számítógépen, egérrel használják, a helyszínen viszont kiderült, hogy az operátorok inkább közvetlenül a szerszámgép érintőképernyőjét preferálják. A szoftverfejlesztőknek majdnem mindegy, hogy milyen megjelenítő területre fejlesztik a programot, de egy operátornak már sokkal fontosabb, hogy mekkora az adott gomb, vagy hány kattintással érhet el egy funkciót, olajos kézzel vagy esetleg kesztyűben. Többnyire a kollégák a saját fejlesztésüket, szoftvereiket figyelik meg, de most volt arra is példa, hogy a myDMGMORI-s kolléga fedezte fel az ISTOS rendszerében rejlő lehetőséget. Ily módon ezeket a tapasztalatokat hasznosíthatják majd a saját fejlesztésükben is.

B.F.: Ha valaki egy összeszokott csapatban dolgozik egyetlen szoftveren, akkor a többi fejlesztés nevét csak futólag hallja. Viszont egy ilyen alkalomnál megtudhatják, hogy mit jelent valójában a myDMGMORI, vagy mi az a Planning & Control. Az pedig, hogy a különböző területeken dolgozó fejlesztő kollégáknak van lehetőségük egymással is beszélgetni, pozitív tartalmú kommunikációt eredményezhet.

A FAMOT gyárában aktívan használják az ISTOS gyártásütemező megoldását, a Planning & Control-t, melyet a DMG MORI-n belül a magyar kollégák is fejlesztenek. Ti hogyan láttátok az integrációt a gyárban? Hogyan használják az ISTOS rendszerét a gyártáson belül? Milyen ismeretekkel tértetek most haza?

B.F.: Elsősorban gyakorlati tapasztalatokat gyűjtöttünk. A FAMOT-nál a Planning & Control Pro verziója fut, aminek nagy előnye, hogy van benne egy automatikus ütemezés. Az ütemezés számítása eltarthat náluk pár percig, hiszen rendkívül sokrétű optimalizálást folytat le a szoftver, az összes erőforrás ismeretében és az egymástól való függőségeket is figyelembe véve. A kalkulációk és ütemezések szükség esetén manuálisan finomíthatóak, ezt követően mehet az éles gyártásba. Minden gép, minden vezérlés mellett persze ott áll a kolléga, aki küldi a visszajelzést a Production Planningbe visszajuttatva azt a tervező kolléga felé. Úgy látom, hogy az automatikus ütemezés a leginkább használt funkció, amivel itt dolgoznak és még nem teljesen használják ki az ISTOS termékek összes elérhető funkcióját.

B.A: A FAMOT egy igazi digitalizációs látványpékség! A gépek és szoftverek legjobb funkcionalitását mutatja meg, ami inspirálhatja a kisebb cégeket is, hisz láthatják, hogy hova lehet eljutni. Az ISTOS Pro megoldásai számos kkv-nak is előnyös lehet, ha ezeket a funkciókat lépésről lépésre saját igényekre átemelik. Van olyan partnerünk például, aki csak három-négy géppel használja az ISTOS-t, ő az esszenciáját alkalmazza ugyanennek a megoldásnak. A kis vállalatoknál – szemben a FAMOT-nál használt automata tervezéssel- a tervező kolléga végzi a megrendelések ütemezését, és a Planning & Control ezt asszisztens funkciókkal segíti. Így a tervezőknél marad a fő kontroll, a kiegészítő funkciók pedig még hatékonyabbá tehetik a folyamatot. Ha esetleg kkv-s ügyfelek látogatnak el a FAMOT-hoz, akkor ők is rengeteg inspirációt találhatnak maguknak a gyártásuk tervezéséhez.

Hogyan alkalmazzák a FAMOT-nál a TULIP rendszert?

B.F.: Van egy felhasználási terület, amit Tool Shop-nak neveznek. Az összeszerelés során, ha valamilyen alkatrészre, szerszámra van szükség – például fúróra vagy esztergatüskére -, akkor ezen keresztül tudja az operátor leadni az igényét. Ez az igény befut a központba, majd a kolléga besétálhat az üzemnek erre a célra elkülönített helyiségébe, ahol megkapja a kért szerszámot teljesen előkészítve. Ez is a TULIP-on keresztül működik.

H.Á.: Én a FAMOT-nál láttam először működés közben ezt a szerszámmenedzselő programot. Annak a csoportnak, amelyikkel én voltam, egy külön bemutatót is tartottak, ami nagyon érdekes és profi volt.

B.F.: Sőt, én magam is jutottam olyan következtetésre, hogy a házon belüli folyamatainkhoz hogyan tudnánk használni a TULIP rendszert.

A szerelési folyamat irányításán túl milyen funkciót emelnétek ki?

H.Á.: Nem gyári példa ugyan, de szemléltetésnek kiváló, hogy nálunk házon belül készült egy telepítés-kompatibilitást ellenőrző oktató modul tesztelők számára. Igazából a fantázia szab határt a lehetőségeknek. Pont ez az előnye ennek a keretrendszernek, hogy egyszerű a használata, és bármit meg lehet vele valósítani.

Lengyel és német kollégák is részt vesznek a szoftverfejlesztésben. Velük együtt kell dolgoznotok, vagy teljesen házon belül mozog egy-egy fejlesztés?

H.Á.: Mára már teljesen megszokott, hogy külföldi kollégákkal közösen dolgozunk különböző szoftverfejlesztői-tesztelői csapatokban. Mint a gyárlátogatás során kiderült, a DMG különböző telephelyein dolgozó kollégák is megfordulnak olykor a FAMOT-nál.

Milyen szervezés áll az utak mögött? A vendéglátó gyár milyen programokat szervez?

H.Á.: A szervezés abszolút a sales csapat munkáját dicséri, ők egyeztették le a látogatás részleteit. Ha már van egy bevált menetrend, és egy jól összeállított tematika, hogy minek kell beleférnie ebbe a szűk három napba, akkor már megvannak azok a sarokpontok, amelyek köré tudjuk szervezni a további programokat. Nekünk, szervezőknek, valamivel több a szervezési feladatunk, mint a kollégáknak. Igyekszünk őket tehermentesíteni, hogy a munkából kiszakadva minden tekintetben pozitívumként éljék meg ezt az eseményt.

Milyen hosszú távú terveitek vannak a gyárlátogatásokkal kapcsolatban?

B.F.:  A menedzsment célja az, hogy ez a program folytatódjon 2023-ban is, és minél több kolléga vegyen részt rajta. Tavaly három turnus valósult meg, és reméljük, hogy idén többet is tudunk szervezni.

H.Á.: Nagyon sokszor beszélgetünk csoportvezetői körben arról, hogy szükséges-e, és ha igen, milyen mértékben ismerni egy szoftverfejlesztőnek azt a szakterületet, domain-t, amiben dolgoznak. Én úgy gondolom, hogy egy bizonyos szintig igenis értenie kell a szoftvert használó személyek gondolkodását, motivációját, és tisztában kell lennie azokkal a munkahelyi adottságokkal is, amelyek között a felhasználók dolgoznak. Emiatt különösen fontos, hogy a szakmai területre vonatkozó tudásunkat bővítsük. Ezért is volt fontos és hasznos a gyárlátogatás megszervezése. Lehetőség szerint szeretnénk folytatni ezt a programot, hogy minden kolléga sorra kerülhessen.

B.A.: Az utaknak köszönhetően a vendéglátók már ismerős arcokat is tudnak kötni egy adott fejlesztő csapathoz. A másik oldal is profitál ezekből a találkozásokból, hiszen a szoftverfejlesztő a helyszínen tapasztalja, hogy az adott kódsornak milyen jelentősége és súlya van egy bizonyos programon belül. Azzal is szembesül, hogy az általa fejlesztett funkciónak miért kell pontosan és megbízhatóan ellátnia a feladatát. Ha esetleg a szoftverfejlesztő arra döbbenne rá, hogy egy rosszul felépített rendszer – ami az ő nevéhez fűződik – problémákat okoz egy gyárban, az egyértelműen megmutatná a munkája jelentőségét a kolléga számára is.

B.F.:  Fontos tudni, hogy ez elsődlegesen egy tanulmányút. Ezzel is szeretnénk a kollégák tudását növelni, tágítani. Ugyanakkor arra is természetesen figyelni kell – visszacsatolva az olyan visszajelzésekre, mint például, hogy viszonylag sűrű ezt három napba préselni -, hogy az utazással kiesett munkanapok száma ne növekedjen meg irreálisan. Elsődleges értékünk nekünk is a munka, ezért az is meghatározó szempont, hogy ne essen ki több munkanap egy-egy gyárlátogatás miatt. Ezeket szem előtt tartva próbáljuk rugalmasabban szervezni a programot a jövőben. A FAMOT részéről is együttműködést tapasztaltunk ezzel kapcsolatosan.

Vannak törekvéseitek olyan irányba, hogy az anyavállalathoz hasonlóan hazai cégek is adjanak inspirációt a fejlesztésekbe?

B.F.: Beszéltünk már róla, hogy látogassunk el magyar céghez is. A tapasztalatok gyűjtésén túl más érv is szól emellett, hiszen van egy új terület, amit szeretnék a későbbiekben fejleszteni. Nevezetesen az, hogy az ügyfeleknek a helyszínen nyújtunk majd segítséget a telepítésben, a szoftver testreszabásában. Eddig a FAMOT-ba tett látogatások prioritást élveztek.

Az ott tapasztalt presztízsnek lehet-e megtartó értéke a magyar kollégák számára is?

B.F.: Mindenképpen érezni lehet a kollégákon annak a pozitív hatását, hogy egészben láthatták a munkafolyamatokat. Eddig bent ültek az irodában, fejlesztették a programot, de nem igazán tudták, hogy végül mi lesz belőle. Egy ilyen látogatás során viszont a munkájuk gyakorlati megvalósulását is látják. Azoknak, akik ezt tudják értékelni, mindenképp sokat fog számítani a jövőben.

B.A.: A megtartó erő szempontjából annak is fontos szerepe van, hogy a DMG MORI egyedülálló az innováció és a fejlesztések terén. Kevés olyan cég létezik, ahol az a gyakorlat a munkatársak körében – akár a kezdő kollégák esetében is – hogy fél év után lehetőség nyílik ellátogatniuk az üzembe, és megnézhetik a saját fejlesztésüket alkalmazás közben. Ha ezt a presztízst sikerül hitelesen átadni a fiatal szakembereknek, akkor az elvárások és a realitás is közelebb kerülnek egymáshoz.

H.Á.: Az üzemben elhangoztak olyan jövőbeli tervekről, fejlesztésekről, beszerzésekről szóló információk, amelyek megerősítették a látogatók számára is azt, hogy ez nem egy kis cég, hanem egy tőkeerős nagyvállalat. Úgy gondolom, egy ilyen helyen valóban jó dolgozni.

További információ:

DMG MORI HEITEC Digital Kft.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Piacvezető gyártástámogató szoftvereket csak a célokat ismerve érdemes fejleszteni appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
DMG MORI HEITEC – szoftverfejlesztés a szerszámgépgyártás mellé https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/30/szoftverfejlesztes-dmg-mor-heitec/ Mon, 30 May 2022 06:42:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20485 Hogyan kapcsolódik egymáshoz a szoftverfejlesztés és a gépipar világa? Hogyan ülteti egy asztalhoz egy vállalat a gépész- és villamosmérnököket az IT fejlesztőkkel? Milyen lehetőségeket teremt ez? Milyen hatással vannak erre napjaink digitalizációs trendjei? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ interjúnkban, ahol Dr. Várady Péter, a DMG MORI HEITEC Digital Kft. és a HEITEC Hungary Kft. […]

The post DMG MORI HEITEC – szoftverfejlesztés a szerszámgépgyártás mellé appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hogyan kapcsolódik egymáshoz a szoftverfejlesztés és a gépipar világa? Hogyan ülteti egy asztalhoz egy vállalat a gépész- és villamosmérnököket az IT fejlesztőkkel? Milyen lehetőségeket teremt ez? Milyen hatással vannak erre napjaink digitalizációs trendjei? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ interjúnkban, ahol Dr. Várady Péter, a DMG MORI HEITEC Digital Kft. és a HEITEC Hungary Kft. ügyvezetője beszélt az általuk fejlesztett alkalmazásokról, a cég terveiről és a szoftverek és szerszámgépek összefonódásáról is.

A kezdetek

A nemzetközi HEITEC cégcsoport közel 40 éves múltra tekint vissza, annak idején klasszikus mérnöki irodaként indult az automatizálástechnikai megoldások területén, de már széles körű kompetenciákkal rendelkezik az elektronika, a gyártó- és minőségellenőrző rendszerek és a digitalizáció területén is. A ma már 1000 fő feletti munkatárssal rendelkező, máig családi tulajdonban lévő cégcsoport központja a németországi Erlangen, de emellett mintegy további 10 német telephellyel és leányvállalatokkal rendelkezik Ausztriában, Szlovákiában, Romániában, Törökországban, Kínában, továbbá bő 4 év óta immár Magyarországon is.

„Korábban egy ipari IT fejlesztő cégnél kezdtem szoftverfejlesztőként, ahol később ágazatvezető lettem, majd az ottani utolsó 10 évemet mint ennek a szoftvefejlesztő cégnek a cég ügyvezetője töltöttem el

– mondja Dr. Várady Péter.

“Sokat tanultam ez idő alatt, részese voltam organikus fejlődésnek, akvizícióknak és mindannak, ami hozzátartozik a KKV-ból nagyvállalattá történő átalakulásnak. 2018-ban csatlakoztam a HEITEC-hez ügyvezetőként, amely Magyarországon is gyors növekedésnek indult és ma már egy széles kompetenciákkal bíró mérnöki vállalattá vált, hiszen elektronikával, szoftverekkel, gépészeti tervezéssel és digitalizációs megoldásokkal is foglalkozunk.

Tárgyalóterem a HEITEC budapesti irodájában

A HEITEC és DMG MORI közös vállalata

A németországi HEITEC-nek már korábban is volt kapcsolata a DMG MORI-val, hiszen a CELOS fejlesztésén közösen dolgoztak. Magyarországon a HEITEC 2019-ben kezdett el a CELOS rendszertesztelésén dolgozni, egy tesztlabor létrehozásával.

„Akkoriban még az 5-ös verziót teszteltük, most már a 6-os van a piacon. 6 fős csapatunk volt, ami fél évre rá megduplázódott. 2019 végén kaptam a hírt, hogy a HEITEC és a DMG MORI tárgyal egy közös fejlesztőközpont alapításáról, így jött létre a DMG MORI HEITEC Digital Kft., amiben a HEITEC-nek picivel több a tulajdonrésze, megőrizve így a középvállalati rugalmasságot.”

– mondja Várady

Dr. Várady Péter, a DMG MORI HEITEC Digital Kft. ügyvezetője

Jelenleg egy integrált digitalizációs platform fejlesztésén dolgoznak, mely szolgáltatásaival lefedi az egész gyártási életciklust, és a CELOS legújabb verzióján túl magában foglal a DMG MORI portfóliójába vagy érdekkörébe tartozó számos különböző megoldást, ilyen például a WERKBLIQ, az ISTOS, az UP2PARTS, PAYZR, a CONNECTIVITY és az ADAMOS STORE is. A Németországban már felépített fejlesztőcsapatok mellett a magyarországi központ 2020-ban indult el, ami két év alatt közel 150 főre bővült. A növekedés itt nem áll meg, ami nem csak létszámban vagy a megbízások számában mérhető, hanem az itt végezett munka egyre nagyobb hozzáadott értéket képvisel, hiszen a budapesti fejlesztőmérnökök egyre nagyobb felelősséggel járó feladatokat kapnak.

Széles skálájú tevékenységkör és munkaerő

A DMG MORI HEITEC küldetése a szoftverfejlesztés, ezen belül az integrált digitalizációs megoldások és szolgáltatások fejlesztése a szerszámgépipar számára. Az új termékek mellett a korábban különböző földrajzi helyeken készülő szoftvermegoldások egységes szemléletű továbbfejlesztését ma már a budapesti kompetenciaközpont támogatja, gyorsabbá és hatékonyabbá téve így a munkát.

„Egyre nehezebb jó szakembert találni a fejlesztésekhez, ez Németországban sincs máshogy. Különösen az IT területén van szükség egyre több szakemberre. Mi itt Magyarországon vonzó munkahelyet kínálunk a fejlesztőmérnököknek, hiszen világszínvonalú, az iparág jövőjét meghatározó termékek készülnek nálunk, azt is mondhatnám: igazi mérnöki alkotások. Emellett pedig igyekszünk a lehető legrugalmasabb munkakörülményeket biztosítani a kollégáinknak.”

 – számol be róla Várady.

CELOS vezérlők a tesztefeladatok elvégzéséhez a budapesti iroda laborjában

Szoftverfejlesztés gépgyártó múlttal

Felmerül a kérdés, hogyan illeszkedik a DMG MORI fő profilja, a szerszámgépgyártás mellé a szoftverfejlesztés és a digitalizáció? A DMG MORI felismerte már több éve, hogy a digitalizáció a következő mérföldkő az ipar világában, amire kiemelten nagy figyelmet fordít, hiszen hatalmas potenciál rejlik a szerszámgépek körüli világ digitalizációjában. Ennek a támogatására fogott össze a HEITEC és a DMG MORI, hogy közösen készítsenek digitalizációs megoldásokat az ipar számára.

„Sokat hallani róla, hogy zajlik a negyedik ipari forradalom, amit a digitalizáció hozott létre: új üzleti modellek, hatékonyságnövelés a fókusz. A DMG MORI pedig rendelkezik egy nagyon jó digitalizációs stratégiával, aminek az célja, hogy átvezesse az egész szerszámgépipart a digitális korba. Itt a DMG MORI HEITEC -nél már bő két éve olyan szoftveres megoldásokon, szolgáltatásokon dolgozunk, amik lefedik a gyártás teljes életciklusát, egészen a megrendelések kezelésétől a gyártástervezésen át a szervizelésig, karbantartásig. Sok esetben ráadásul akár más gyártók gépei is integrálhatóak ezekbe a megoldásokba.”

– emeli ki Várady

“Egyre nehezebb jó szakembert találni a fejlesztésekhez, ez Németországban sincs máshogy.”

A kereslet és kínálat egyensúlya

„Az ügyfélkapcsolatoknak a döntő része a DMG MORI-nál van, ahogy a termékmenedzsment is. Ugyanakkor mi is egyre több visszajelzést kapunk az ügyfelektől, látjuk a helyi piacot. Tavaly nyáron kezdtük el értékesíteni a régióban a részben itt készülő termékeket és digitális szolgáltatásokat, valamint most indítjuk el a terméktámogatási és integrációs szolgáltatásunkat is. Két digitális értékesítő kollegánk van, akik szorosan együttműködnek a környező országokban lévő gépértékesítő kollegákkal.”

A piac és a fejlesztés tehát szoros kapcsolatban van, a visszacsatolás is kifejezetten jó. Mivel házon belül van a fejlesztés és az értékesítés, így számos szinergia, tudásátadás zajlik a két funkció között, amire a DMG MORI-nál is felfigyeltek, így egyre nagyobb bizalmat szavaznak meg a magyarországi fejlesztőközpontnak.

Globális csapat

„Ez egy nagy ívű pálya, az értékesítésnek még az elején vagyunk. Az elvárásaink és reményeink is azok, hogy exponenciális felfutás előtt állunk a következő 3-5 évben. Jelenleg egy 3-4 fős csapatunk van az értékesítés és terméktámogatás terén, reményeink szerint egy éven belül ez akár megduplázódhat.”

– mondja Várady

A cég közreműködésével fejlesztett termékeket nyilván nem csak regionálisan, de globálisan is értékesíti a DMG MORI. Az értékesítési csatornák kiépítése mellett folyamatosan fejlődik a globális termékfejlesztés is, így a DMG MORI HEITEC termék- és szoftverfejlesztése egy nemzetközi projekt csapatmunkájába illeszkedik.

Az IT szektorra gyakorolt hatás

A DMG MORI szoftverfejlesztése saját példából is táplálkozik: a fejlesztett termékeket saját üzemei is használják, így elsőkézből érkeznek visszajelzések a szoftverfejlesztés irányába. Az ügyfélkör fejlesztési igényei, javaslatai a DMG MORI értékesítői hálózatán érkeznek vissza a fejlesztés irányába, melyeket a termékmenedzserek összesítenek és építenek be a fejlesztésbe.

A DMG MORI mindig híres volt arról, hogy folyamatosan törekszik az ipari innovációra. A digitalizációs stratégiájával most ismét zászlóshajóként megy előre, fejlesztve a gyártás körüli világot és létrehozva a digitális gyár koncepcióját. Fejlesztéseivel lefedi a teljes gyártási ciklust, melynél még nem állhat meg a fejlődés, új funkcionalitások, új megoldások kellenek majd, a piacról érkező ügyféligények alapján.

Digitalizáció magyarországi viszonylatban

„A kis- és közepes méretű gyártó cégek digitalizációs törekvéseit nehezebb kiszolgálni, de egyre több kisebb cég látja, hogy érdemes ebbe az irányba haladni, hiszen már rövid távon is meg tudnak térülni ezek a beruházások. Ezeknek az alkalmazásoknak az a fő céljuk, hogy a meglévő géppark hatékonyságát növeljék, vagy akár új üzleti lehetőségeket teremtsenek. Egyre nagyobb a nyitottság eziránt. Persze a COVID miatt az elmúlt évben sok beruházást visszafogtak, illetve azelőtt meg már voltak jelei egy autóipari recessziónak is. De az ügyfelek most újra nyitottabbak a digitális megoldások felé.”

A digitalizációs fejlesztések, beruházások esetén érthető, hogy amit egy multinacionális cég megengedhet magának, azt egy 20-30 fős kisüzem nem feltétlenül. A DMG MORI ezt a kihívást is felismerte, amikor a stratégiáját kidolgozta, ezért jól skálázhatóvá, méretezhetővé alakította termékeit, így a valós ügyféligényekre, gépszámra lehet szabni a megoldásokat, akár havidíjas előfizetéses rendszerben. Nagy hangsúlyt fektet a DMG MORI ezen felül arra, hogy az általa kínált megoldások gyártófüggetlenek legyenek, így jóval szélesebbre körbe juttathatja el megoldásait. A WERKBLiQ szervizalkalmazás, az ISTOS gyártástervező alkalmazás, és a gyártóhelyeket támogató TULIP rendszer is élen jár ebben.

Jövőbiztos fejlesztések

„A szoftverfejlesztői bázisunk kiépült, kiváló szakembereket tudtunk felvenni, akiknek a tudására tudjuk alapozni a jövőbeli fejlődést”

– számol be Dr. Várady Péter.

“Idén és jövőre is 15-20%-os további létszámbővülést tervezünk. Azonban a szoftverfejlesztőknek együtt kell dolgozni a gépészmérnökökkel, villamosmérnökökkel meg kell érteniük a gyártást, egy szerszámgép működését. Ez nem megy egyik napról a másikra. Éppen ezért oktatásokkal, gyárlátogatásokkal támogatjuk a kollegáknak a tudás megszerzését.”

A DMG MORI HEITEC nagy hangsúlyt fektet a kollégák képzésére, arra, hogy az informatikusok is megismerkedjenek a szerszámgépekkel. Céljuk, hogy az összes fejlesztő élőben is lássa azt, amin dolgoznak. A vállalat a cégcsoport egyik legmodernebb, legdigitalizáltabb gyárába a FAMOT-ba, szakmai tréninget, illetve gyárlátogatást biztosít a kollégáknak, így megismerhetik a gyártást, láthatják működés közben a saját maguk által fejlesztett termékeket.

„Saját fejlesztéseink bemutatására tervben van egy virtuális showroom kialakítása, egy digitális gyár létrehozása is. Most ezen dolgozunk a DMG MORI-s kollégákkal, hogy teljes körűen bemutathatóak legyenek a szoftvermegoldások és a köztük húzódó kapcsolatok.”

A jövő kapcsán kiemelkedően fontos a biztonság és a megbízhatóság, amely a szoftverfejlesztés terén igazi kulcskérdésnek mondható. Olyan korban élünk, ahol a kiberbűnözés egyre fenyegetőbb, így alapkövetelmény az adatbiztonság.

„A DMG MORI HEITEC a cég alapítása után már fél évvel ISO 27001-es minősítést szerzett, amire kevés vállalat képes ilyen rövid időn belül. Fontos, hogy biztonságban legyenek nem csak az ügyfelek adatai, hanem a termékfejlesztés minden vonatkozása.”

– emelte ki Várady.

„A szoftverfejlesztői kapacitásunk kiépült, kiváló szakembereket tudtunk felvenni, akiknek a tudására tudjuk alapozni a jövőbeli fejlesztéseket”

Iparfüggetlen vagy gépiparnak szóló megoldások?

A DMG MORI HEITEC megoldásai elsősorban a gépipart szolgálják ki, de léteznek kifejezetten iparágsemleges szoftverek is, mint például az általuk érékesített TULIP. A szoftver egy rugalmas applikáció építő platform, amelynek segítségével növelhető a folyamatbiztonság, egyszerűen gyűjthetőek az adatok és visszakövethetővé válik a termelés; csupa olyan ismérv, amit minden iparág hasznosítani tud.

„A DMG MORI saját folyamataiba is integrálja a TULIP rendszert, illetve különálló megoldásként is értékesítik azt. Mi is foglalkozunk a TULIP értékesítésével, illetve vannaj saját applikációs mérnökeink hozzá, így a TULIP mentén hamar el fogunk jutni nem kifejezetten szerszámgépes cégekhez is”

 mondta Várady.

“Kiemelném még a WERKBLiQ-et, pont azért, mert gyártófüggetlen. Ez egy olyan szervizes, karbantartási platform, amivel meg lehet célozni komplett gyárakat, üzemeket, ahol heterogén a gépstruktúra. Nem csak szerszámgépes iparágban lehet használni, hanem más területen is lehet ezt a szolgáltatást honosítani. Nagyon sokféleképpen konfigurálható.”

Mit hoz a jövő?

Fontos, hogy az itt dolgozó fejlesztőmérnökök minél jobban kötődjenek a céghez és az itt készülő termékekhez. Ez folyamatos munkát igényel, hiszen a kollégák szaktudása a cég legfontosabb értéke. Ezért is fordítanak figyelmet a folyamatos szakmai fejlődésre és kihívásokra, valamint a munkakörnyezetre és a lehető legnagyobb rugalmasságra.

„Ahogy már említettem, a DMG MORI célja a teljes iparág digitális átformálása. Összességében már most annyi minden van a DMG MORI digitalizációs portfóliójában, hogy tényleg azt gondolom, megkerülhetetlenné vált ezen a téren is, ezáltal pedig a DMG MORI HEITEC-nél folyó fejlesztések is.”

További információ:

A DMG MORI HEITEC Digital Kft. hivatalos Facebook oldalán.

A DMG MORI HEITEC Digital Kft. hivatalos LinkedIn oldalán.

The post DMG MORI HEITEC – szoftverfejlesztés a szerszámgépgyártás mellé appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
TULIP – gyártástámogató applikációk https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/22/tulip-dmgmori-heitec/ Mon, 22 Nov 2021 08:42:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17794 A TULIP lehetővé teszi mindenki számára, hogy gyorsan interaktív APP-okat készíthessen bármiféle programozási ismeret nélkül, amelyek felváltják a papír alapú folyamat dokumentációt. Gyorsan és egyszerűen hozhat létre interaktív alkalmazásokat a gyártáshoz a TULIP webalapú alkalmazásszerkesztőjével. A papír továbbra is uralja a termelést. A gyártók papíralapú dokumentációt használnak a gyártás teljes területén, az összeszerelési utasításoktól a […]

The post TULIP – gyártástámogató applikációk appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A TULIP lehetővé teszi mindenki számára, hogy gyorsan interaktív APP-okat készíthessen bármiféle programozási ismeret nélkül, amelyek felváltják a papír alapú folyamat dokumentációt. Gyorsan és egyszerűen hozhat létre interaktív alkalmazásokat a gyártáshoz a TULIP webalapú alkalmazásszerkesztőjével.

A papír továbbra is uralja a termelést. A gyártók papíralapú dokumentációt használnak a gyártás teljes területén, az összeszerelési utasításoktól a minőség ellenőrzőlistákon át a jelentésekig. A papír azonban sajátos kihívásokkal jár. A kézi adatgyűjtés időigényes és nagyobb a hibalehetőség is. A folyamatos fejlesztési kezdeményezésekhez vagy a kiváltó okok elemzéséhez szükséges hasznos információk megismeréséhez át kell alakítani az adatokat, ami költségekkel jár az adatgyűjtés, az elemzés és a jelentések készítése során.

Ha képes azonban egy PowerPoint prezen­tációt elkészíteni, akkor ugyan­ilyen könnyedén hozhat létre intelligens TULIP alkalmazásokat is folyamatai segítésére. Futtassa a Tulip APP-ot különböző típusú eszközökön: számítógépeken, táblagépeken, mobiltelefonokon, és most a legújabb CELOS verziótól kezdve, akár a DMG MORI gép vezérlőpultján is. Hozzon létre APP-okat a munkautasítások digitalizálásához és az operátorok irányításához, a gyártási adatok valós időben történő összegyűjtéséhez és megjelenítéséhez, vagy a gépbeállítási utasítások megjelenítéséhez és még sok minden máshoz. A használati lehetőségeknek csak a képzelet szab határt, a TULIP biztosítja a megvalósítás platformját.

Hozzon létre egyszerűen testreszabott alkalmazásokat berendezéséhez, programozási ismeretek nélkül.

Az analóg, papír alapú folyamatokból a papír nélküli, digitális gyártássá való átalakulás a gyártás jövője. A DMG MORI 2019 óta dolgozik a TULIP-pal a digitális átalakulás lehetővé tétele érdekében. A CELOS világába integrálva a TULIP lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy saját digitális szkriptjeiket hatékonyan alkalmazzák a gyakorlatban, bármilyen speciális programozási ismeret nélkül.

„A TULIP egy digitális eszköz, amely lehetővé teszi a gyártók számára, hogy gyorsan és egyszerűen készítsenek saját APP-okat a gyártáshoz. Ide tartoznak például a digitális tesztjelentések, az interaktív szerelési utasítások, valamint az utómunkán átesett és hiányzó alkatrészek szisztematikus rögzítése és elemzése”

– jegyezte meg Bagdi Attila a DMG MORI HEITEC Digital Kft Digital Sales Managere.

Saját TULIP alkalmazások a DMG MORI gépein:

1.Beállítási utasítások

  • Folyamatmegbízhatóság: Nagyobb folyamatbiztonság az interaktív, lépésről-lépésre haladó utasításoknak köszönhetően, fotókkal, videókkal és rajzokkal
  • Hibajelentés: Egyszerű visszajelzés a gyakran előforduló problémákról, csupán néhány kattintással
  • Időmérés: A beállítási idők automatikus rögzítése és elemzése

2. Minőségi adatgyűjtés

  • Elemzések: A digitális minőségi adatok automatikus elemzése valós idejű betekintéssel a folyamatokba
  • IoT kapcsolat: Digitális mérőberendezések integrálása a TULIP APP-okkal
  • IT interfész: Adatátvitel a meglévő szoftverrendszerekbe, például a CAQ-rendszerekbe

3. Oktatás

  • Praktikus: Életszerű képzési lehetőség közvetlenül a gépen
  • Gépadatok: A gépi szenzorok adatainak integrálása az oktatáshoz az OPC UA interfészen keresztül
  • Gépi visszajelzés: Interaktív visszajelzés az APP-ban, ha a folyamat lépéseit nem megfelelően hajtották végre a tanulási folyamat előrehaladásához és ezek rögzítése

4 .Szerszámkezelés

  • Átláthatóság: A szerszám státuszának és állapotának egyszerű elemzése a gépen
  • Információszolgáltatás: Gyors hozzáférés az információkhoz a szerszámok kalibrálásakor
  • Biztonság: A selejt és a szerszámok életciklusainak dokumentálása és nyomon követése.

További információkért, bemutatóért és ingyenes próbaidőszakért lépjen kapcsolatba szakértőinkkel a sales@dmgmori-heitec.hu címen!

The post TULIP – gyártástámogató applikációk appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyártásütemezés és gyártástervezés https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/17/dmg-mori-heitec-istos-gyartasutemezes/ Wed, 17 Nov 2021 07:11:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17728 Minden gyártás a tervezésen, vezérlésen és a visszacsatoláson alapul. A DMG MORI leányvállalata, a düsseldorfi ISTOS GmbH fejlesztette PRODUCTION PLANNING & CONTROL termékek pontosan ezt teszik. A mindennapi életben szívesen élünk azokkal a lehetőségekkel, amelyeket a digitalizálás kínál életünk megkönnyítésére. A Google Maps segítségével például hatékonyan eljuthatunk A-ból B-be. A gyártásban a vállalatok gyakran lemondanak […]

The post Gyártásütemezés és gyártástervezés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Minden gyártás a tervezésen, vezérlésen és a visszacsatoláson alapul.

A DMG MORI leányvállalata, a düsseldorfi ISTOS GmbH fejlesztette PRODUCTION PLANNING & CONTROL termékek pontosan ezt teszik.

A mindennapi életben szívesen élünk azokkal a lehetőségekkel, amelyeket a digitalizálás kínál életünk megkönnyítésére. A Google Maps segítségével például hatékonyan eljuthatunk A-ból B-be. A gyártásban a vállalatok gyakran lemondanak a digitális lehetőségekről, és például az EXCEL-t vagy egy üres papírt használnak a termelés megtervezéséhez. Ám a vállalatok mintegy 90 %-ánál már az első műszak alatt változtatni kell a terven.

Miért ne használhatnánk valamilyen navigációt a termelésben is, ami hatékonyan irányíthatja a megrendeléseket a gyártás során? Egyszerűen lecserélhető az EXCEL és a papír. A felhőalapú PRODUCTION PLANNING & CONTROL termékek pontosan ebben nyújtanak segítséget.

„A DMG MORI három, koordinált modulból álló megoldása egyensúlyt teremt a szállítási határidők és a hatékonyság között. Gyorsan digitalizálható a papír és Excel alapú gyártástervezés, azonnal felhasználhatók, karbantartásmentesek, egyszerű használatuknak köszönhetően speciális képzést nem igényelnek, és kifejezetten a kis és közepes méretű gyártó vállalatok számára fejlesztették ki őket.” 

–tudjuk meg Varsányi Zsolttól, a DMG MORI HEITEC Digital Kft. Digital Sales Managerétől.

PLANNING BOARD – intuitív eszköz, amely segédfunkciókkal támogatja a manuális gyártástervezést. A szoftver alkalmas az EXCEL vagy a papír leváltására, és figyelembe veszi a munkaállomások, gépek és alkalmazottak korlátozott erőforrásait is. Előnyei: Tervezési eszköz manuális gyártástervezéshez segítő funkciókkal. Egyszerűen lecserélhető vele az EXCEL és a papír. Tervezés korlátozott kapacitáshoz igazodva.

PRODUCTION FEEDBACK – valós idejű visszajelzést biztosít a gyártásról; röviden termelési adatgyűjtésnek vagy PDA-nak is nevezik. A PRODUCTION FEEDBACK áttekintést nyújt a gépkezelő számára az összes jelenlegi gyártási munkáról, és közvetlenül kapcsolódik a PLANNING BOARD-hoz. Előnyei: Közvetlen visszajelzés a PLANNING BOARD-ra a munkaállomások és gépek állapotáról. Termelési adatgyűjtés (PDA) és visszajelzés. Gyors reakció a változásokra.

PRODUCTION COCKPIT – egy egyszerűen felépített irányítópult, amely megjeleníti az összes gyártási információt – legyen szó a szállítás megbízhatóságáról, a rendelési számokról vagy a megrendelések állapotáról, beleértve a tételt, a késést és az előrehaladottsági állapotot. Ráadásul egyénileg konfigurálható. Előnyei: átlátható információk a PLANNING BOARD-ról és a PRODUCTION FEEDBACK-től. Egyénileg konfigurálható információs táblák. A termelékenység és a szállítás megbízhatóságának megjelenítése.

Összefoglalva, a PRODUCTION PLANNING & CONTROL-lal a felhasználás és a szállítás javulása észrevehető már néhány hét alatt; 20 %-os javulás tapasztalható a kihasználtságban szűk keresztmetszetű gépek esetén; azonnal és karbantartás nélkül használható minden géphez, valamint ingyenesen kipróbálható 30 napig.

További információkért, bemutatóért és ingyenes próbaidőszakért lépjen kapcsolatba szakértőinkkel a sales@dmgmori-heitec.hu címen!

 

 

The post Gyártásütemezés és gyártástervezés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kutatóközpontot hoz létre Budapesten a DMG Mori és a Heitec https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/20/dmg-mori-heitec/ Sun, 20 Jun 2021 20:10:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15647 A japán-német hátterű DMG Mori és a Heitec közös vállalkozásával egy magyar kutatóközpont jön létre Budapesten a XI. kerületben. A DMG MORI HEITEC a DMG Mori és a Heitec közös vállalkozása, amelyben mindkét partner érvényesíti tudását az automatizálás és a szerszámgépek digitalizálása terén. A 4 magyarországi milliárd forintos beruházáshoz a kormány 1 milliárd forintos támogatást […]

The post Kutatóközpontot hoz létre Budapesten a DMG Mori és a Heitec appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A japán-német hátterű DMG Mori és a Heitec közös vállalkozásával egy magyar kutatóközpont jön létre Budapesten a XI. kerületben.

A DMG MORI HEITEC a DMG Mori és a Heitec közös vállalkozása, amelyben mindkét partner érvényesíti tudását az automatizálás és a szerszámgépek digitalizálása terén. A 4 magyarországi milliárd forintos beruházáshoz a kormány 1 milliárd forintos támogatást biztosít, különös tekintettel arra, hogy 55 új, magas hozzáadott értékű kutatásfejlesztéshez kapcsolódó munkahely jön létre. Idén minden eddiginél több forrást, összesen 182 milliárd forintot biztosít a kormány a kutatásfejlesztési és innovációs pályázatokra – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a beruházás-bejelentő sajtótájékoztatóján.

A Budapesten megvalósuló legújabb beruházásról szólva elmondta, hogy ismét egy kifejezetten kutatásfejlesztésre fókuszáló beruházás valósul meg az országban. Olyan szoftverek fejlesztésére kerül sor, amelyek a szerszámgépgyártást a kezdeti fázistól egészen a végéig digitalizálják – mondta el a miniszter. Hozzátette: a DMG Mori Heitec magyarországi tevékenységének bővítése azért is jelentős nemzetgazdasági szempontból, mert a vállalat 100 százalékos exporthányaddal dolgozik, tehát az itt előállított kutatásfejlesztési eredmények egészét külföldön értékesítik, ami nagyban hozzájárul a magyar export teljesítményéhez.

Forrás: MTI

The post Kutatóközpontot hoz létre Budapesten a DMG Mori és a Heitec appeared first on Műszaki Magazin.

]]>