hegesztőasztal – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Nagyméretű munkafelületek Siegmund hegesztőasztalokon https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/17/hegesztoasztal-siegmund-nagymeretu/ Sun, 17 Oct 2021 15:05:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17244 Korábban már bemutattuk a németországi Siegmund gyors készüléképítést támogató hegesztőasztal rendszereit. Egy-egy rendszer alapját a rácspontok mentén furatokkal ellátott, síkba munkált asztalfelület adja, amely stabil és pontos bázist biztosít a hegesztési feladatokhoz. Nagyméretű szerkezetek összeállítása során kézenfekvő lehet a gondolat, hogy nagy hegesztőasztalt válasszunk. A megoldás azonban nem minden esetben ennyire egyértelmű. Előfordul, hogy a […]

The post Nagyméretű munkafelületek Siegmund hegesztőasztalokon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Korábban már bemutattuk a németországi Siegmund gyors készüléképítést támogató hegesztőasztal rendszereit.

Egy-egy rendszer alapját a rácspontok mentén furatokkal ellátott, síkba munkált asztalfelület adja, amely stabil és pontos bázist biztosít a hegesztési feladatokhoz. Nagyméretű szerkezetek összeállítása során kézenfekvő lehet a gondolat, hogy nagy hegesztőasztalt válasszunk. A megoldás azonban nem minden esetben ennyire egyértelmű.

Előfordul, hogy a gyártmányainknak csak kis része olyan nagy kiterjedésű, hogy indokolt lenne a méretes asztal beszerzése. Ez esetben a kisebb termékek hegesztése során hátrányos is lehet a nagy asztal, hiszen nem tudjuk megfelelően körbejárni a munkadarabokat. Az is elképzelhető, hogy gazdasági megfontolásból kényszerülünk kisebb hegesztőasztal vásárlására. Nagyobb méretű vagy éppen különleges alakú munkafelületek kialakítására többféle alternatív lehetőség is kínálkozik.

A legegyszerűbb és egyben költséghatékony megoldás is a nagyobb derékszögek használata. Ezeket az asztal oldallapjára szerelve bővíthetjük a munkafelületet. Előnyük, hogy könnyűek, ezért külön alátámasztást nem igényelnek, viszont csak korlátozott mértékben tudjuk velük növelni a munkatartományt. A derékszögek jobbos és balos kivitelben, rendszertől függően akár 800 mm, illetve 1200 mm méretben érhetők el.

A Siegmund új termékeit, a rendszerfuratokkal ellátott alumíniumprofilokat a fent említett derékszögekre szerelve teljesen összefüggő vagy tagolt síkokat is kialakíthatunk. Az ilyen módon bővített munkafelületen lényegesen több rendszerfurat áll rendelkezésünkre, nagymértékben megnövelve a lehetséges tájolási és rögzítési pontok számát. Az aluprofilok többféle hosszban rendelhetők és akár egyedi méretre is darabolhatók. Fontos megjegyezni azonban, hogy ezeken a felületeken bizonyos szerszámok használatához speciális adapterek szükségesek.

Több variációt és nagyobb méretű kiterjesztést tesznek lehetővé a gerendaszerű kialakítású, ún. U-derékszögek, amelyekkel szintén oldalirányban vagy – sarokcsatlakozó adapterek használatával – átlós irányban növelhetjük a munkatartományt. Ezek az elemek akár 4000 mm hosszban is elérhetők. Lábakkal alátámasztva használhatjuk kiterjesztésre, vagy segítségükkel több hegesztőasztalt is összeköthetünk. Az asztalok és U-derékszögek kombinálásával pontosan a hegesztendő szerkezeteinknek megfelelő méretű és alakú munkafelületet alakíthatjuk ki.

A fent említett elemeket természetesen az asztal felületére szerelve merőleges síkok kialakítására is használhatjuk, tovább növelve ezzel rendszerünk rugalmasságát.

hegesztoasztal.hu

The post Nagyméretű munkafelületek Siegmund hegesztőasztalokon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Siegmund hegesztőasztal rendszerek https://www.muszaki-magazin.hu/2019/10/07/siegmund-hegesztoasztal-rendszerek/ Mon, 07 Oct 2019 14:24:11 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8335 Hegesztett szerkezetek előállításánál a gyártási költség jelentős része általában nem a varratok elkészítéséből, hanem az azt megelőző előkészítési feladatokból adódik. A szerkezet elemeit hegesztés előtt méret szerint pozícionálnunk és rögzítenünk kell. Ez a folyamat a gyártás teljes idejének akár 80 százalékát is elérheti, ezért ennek hatékonyságát növelve jelentős költséget takaríthatunk meg. A németországi Siegmund gyors […]

The post Siegmund hegesztőasztal rendszerek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hegesztett szerkezetek előállításánál a gyártási költség jelentős része általában nem a varratok elkészítéséből, hanem az azt megelőző előkészítési feladatokból adódik.

A szerkezet elemeit hegesztés előtt méret szerint pozícionálnunk és rögzítenünk kell. Ez a folyamat a gyártás teljes idejének akár 80 százalékát is elérheti, ezért ennek hatékonyságát növelve jelentős költséget takaríthatunk meg. A németországi Siegmund gyors készüléképítést támogató hegesztőasztal rendszereivel nemcsak az előkészítési műveletek idejét csökkenthetjük nagymértékben, de a hegesztett szerkezeteink is méret- és alakpontosak lesznek.

A hegesztőasztalok rendszerint egy asztallapból, négy oldallemezből, valamint alsó merevítőbordákból épülnek fel. Az asztalok külső felületeit precízen forgácsolják, éleit lekerekítik, majd kialakítják a rendszerfuratokat. A 16, 22 vagy 28 mm átmérőjű rendszerfuratok az asztal felső és oldallapjain, rácspontok mentén helyezkednek el, és a különböző tájoló- és rögzítőszerszámok számára biztosítanak csatlakozási pontokat.

A rendszerfuratok méretével együtt a hegesztőasztal merevsége is növekszik – míg az S16 rendszer asztalait vékonyabb falvastagságú szerkezetek összeállításához használhatjuk, az S28 rendszer robusztus és nagy tömegű munkadarabok fogadására is alkalmas. Az S22 rendszer pedig kisebb merevségével, de cserébe lényegesen alacsonyabb árával biztosít kompromisszumos megoldást.

A szerkezeti, illetve szerszámacélból készült hegesztőasztalokat plazmanitridálással hőkezelik, ezáltal a felületen egy kemény és vegyileg stabil réteg keletkezik. A nitridált kéreg az alapanyag minőségétől függően akár a 750–900 Vickers keménységet is elérheti. Az asztal felülete kopásálló lesz, azonkívül a korróziónak és a hegesztési fröccsenéseknek is jól ellenáll.

Az egyes rendszereken belül az asztalméretek széles választéka érhető el, az 500 x 1000 mm mérettől egészen a 4000 x 2000 mm méretig. Az asztalok ráadásul pontosságvesztés nélkül egymáshoz rögzíthetők, így tetszőleges méretű és alakú munkafelületet alakíthatunk ki.

A hegesztőkészülékek felépítéséhez különböző szerszámok állnak rendelkezésünkre, amelyek a rendszerfuratokhoz illeszkednek. Az ütközők, derékszögek, prizmák és állítható támaszok a tájolási pontok kialakítására szolgálnak. A gyors méretmeghatározást a szerszámok oldalára gravírozott méretskála és a hegesztőasztal felületén elhelyezett rácsvonalak segítik. A szerszámok pontos és stabil leszorításáról a golyós mechanizmussal ellátott gyorsrögzítő csavarok gondoskodnak. A munkadarabok rögzítésére pedig a különböző kivitelű és méretű csavaros szorítók alkalmasak.

A hegesztőasztalok és a szerszámok 3D modelljei elérhetők a Siegmund weboldalán, amely nagy segítség lehet a bonyolultabb hegesztőkészülékek megtervezéséhez.

www.hegesztoasztal.hu

The post Siegmund hegesztőasztal rendszerek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>