hegesztés – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A fémmegmunkálás új dimenziói – Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum novemberben https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/04/messer-hegesztes-forum-2024/ Mon, 04 Nov 2024 04:45:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31813 A hegesztés és vágástechnológia területén jártas szakemberek számára ismét izgalmas szakmai programot kínál a Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum, amely 2024. november 26-án a Hotel Aquaworldben, Budapesten kerül megrendezésre. A konferencia célja, hogy bemutassa a legújabb fejlesztéseket és technológiai újdonságokat, különös tekintettel a hegesztés, vágás, lézertechnológiák és az Ipar 4.0 aktuális trendjeire. Az innovációs […]

The post A fémmegmunkálás új dimenziói – Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum novemberben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hegesztés és vágástechnológia területén jártas szakemberek számára ismét izgalmas szakmai programot kínál a Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum, amely 2024. november 26-án a Hotel Aquaworldben, Budapesten kerül megrendezésre. A konferencia célja, hogy bemutassa a legújabb fejlesztéseket és technológiai újdonságokat, különös tekintettel a hegesztés, vágás, lézertechnológiák és az Ipar 4.0 aktuális trendjeire.

Az innovációs fórum egyik központi témája a hidrogénes vágás – a Messer szakértői bemutatják ezt a forradalmi, fenntarthatósági célokat is támogató új technológiát. A valós üzemi környezetben szerzett gyakorlati tapasztalatokat a tudományos és ipari szektor neves képviselői vitatják meg egy panelbeszélgetés keretében.

A fórum mellett egy szakmai kiállítás is várja a résztvevőket, ahol a Messer mellett többek között olyan cégek is bemutatkoznak, mint a TRUMPF, REHM Hegesztéstechnika, CROWN/CLOOS, TÜV Thüringen Hungary, Rabacsa 247Jobshop, Varinex Industrial 3D printing, Freedee, Bay Zoltán Kutatóintézet, KL-SYSTEM Környezet-és Légtechnikai Kft., Soyer, Optimum Hungária. Ez a rendezvény egyedülálló lehetőséget biztosít a szakmai kapcsolatok építésére és a legújabb fejlesztések megismerésére.

A részvétel térítésmentes, de előzetes regisztrációhoz kötött, melynek határideje: 2024. november 15. Az érdeklődők a fórum hivatalos weboldalán jelentkezhetnek.


Időpont: 2024.11.26. (kedd)

Helyszín: Hotel Aquaworld, 1044 Budapest, Íves út 16. (Amazonas terem, 1. emelet)

Jelentkezés: az esemény weboldalán lehet regisztrálni. Jelentkezési határidő: 2024. november 15.


messer hegesztés hycut
RÉSZLETES PROGRAM:

HyCut: hidrogénes vágás – Zöld forradalom a vágástechnikában
Előadó: Halász Gábor, hegesztő szakmérnök, Messer Hungarogáz Kft.

Az előadásban szó lesz a hidrogén újrafelfedezéséről, a dekarbonizáció lehetőségeiről az autogéntechnikában. Összehasonlításra kerülnek a különböző égőgázok tulajdonságai, a velük végzett vágások kapcsán a CO2, NOX, valamint a füstrészecskék emissziós értékei, valamint a keménységértékek, illetve a diffúzióképes hidrogén mennyiségének alakulása. Az előadás kitér a vágási költségekre is, illetve a hidrogén autogéntechnikai alkalmazásaiból mutat be néhány érdekes példát.

Hidrogénes vágás gyakorlati tapasztalatai valós üzemi környezetben – tények, adatok, best pratice-ek – kerekasztal beszélgetés 
Résztvevők: Halász Gábor (Messer Hungarogáz Kft.), Törköly Tamás (műszaki igazgató, MVM OVIT Zrt. Göd) és Kuti János (tanszéki mérnök, Óbudai Egyetem) 

A résztvevők a hidrogénes vágással kapcsolatos saját gyakorlati tapasztalataikat osztják meg. A hidrogénnel történő vágások esetében bemutatásra kerülnek a különböző paraméterek hatásai a vágott felület minőségére, illetve a felszíni réteg felkeményedésére vonatkozóan. Konkrét lemezvastagságok esetében összehasonlításra kerülnek a vágási költségek. A beszélgetés foglalkozik a hidrogén alkalmazásának technikai lehetőségeivel is, amivel kiaknázhatók a benne rejlő előnyök a CO2 kibocsátás csökkentését, illetve az egészségesebb környezet fenntartását illetően.

Optimális gázválasztás lézerhegesztéshez: argon, nitrogén vagy formálógáz?

Előadók: Varbai Balázs (BME Anyagtudomány és Technológia Tanszék) és Ujvári József (hegesztő szakmérnök, Messer Hungarogáz Kft.)

Nemcsak hazai, de nemzetközi viszonylatban is napjaink aktuális témája a kézi lézerhegesztésnél alkalmazandó védőgázok. Az utóbbi időben ömlenek be a kézi lézerhegesztő gépek az országba és szinte kivétel nélkül minden gyártó, illetve forgalmazó a nitrogént ajánlja védőgázként a különböző anyagok, anyagkombinációk esetében. Ebben a blokkban két előadásban foglalkozunk a témával; az elsőben saját tapasztalatainkat osztjuk meg a különböző argon alapú védőgázok, hélium, CO2, nitrogén hatását illetően kézi lézerhegesztésnél. Bemutatásra kerülnek a különböző védőgázok alkalmazásánál szerzett tapasztalatok, a porozitásokra, a beolvadásokra, illetve az esztétikára gyakorolt hatás. A második előadásban arra keressük a választ, hogy milyen hatást gyakorol a nitrogén az anyagszerkezetre, a mechanikai tulajdonságokra a különböző anyagok (szerkezeti acél, rozsdamentes acél, horganyzott, alumínium) lézeres hegesztésénél.

A hegesztést-vágást érintő szabályozási aktualitások
Előadó: Wiegand Krisztina, ügyvezető, TÜV Thüringen Hungary Kft.

Hogyan alakulnak a jelenleg érvényben lévő, hegesztést-vágást szabályozó előírások, jogszabályok az Európai Unióban? Az 1866-ban alakul TÜV Thüringen nemzetközi vizsgáló, ellenőrző, tanúsító szervezet magyar leányvállalatának ügyvezető igazgatója beszél a hegesztést és vágást, és különösen az újabb technológiákat érintő szabványokról, valamint a várható módosításokról, változásokról.

Új lézerek, új technológiák: Milyen lehetőségeket nyitnak az új lézerek az anyagmegmunkálásban   
Előadó: Dr. Buza Gábor, Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.

A ’80-as években azt tartották, hogy a „lézer egy új szerszám, ami keresi alkalmazásait”. Először a lézer sugárforrások fényteljesítményének növelése zajlott, később a nyaláb minőségének javítása, majd a hullámhosszúság csökkentése. Az alkalmazások sokféleségét pedig mára már számba venni is nehéz. Azt, hogy milyenek lesznek a közel- vagy a távolabbi jövő eszközei és technológiái sok tényező befolyásolja, ezek közül a fizikai ismeretek, amikre biztonsággal támaszkodhatunk.

A Rabacsa 4 világa és a magas automatizáltságú 247Jobshop fémmegmunkáló üzem ipar 4.0 környezetben Előadó: Racker Balázs, ügyvezető, Rabacsa Metalltechnik

A 19.századig visszanyúló Rabacsa Metalltechnik a régi kovácsmesterségbeli tudást ötvözi a legmodernebb technológiákkal; az építőipar számára készítenek egyedi kovácsoltvas, rozsdamentes acél, alumínium, Corten acél, valamint acélszerkezeteket. Szentgotthárdi intelligens üzemükben a saját fejlesztésű DMWSOFT szoftverüknek köszönhetően és az Ipar 4.0 technológiák révén a legújabb automatizálási rendszerek segítségével, teljesen ellenőrzött környezetben zajlik a termelés, amelynek köszönhetően a hét minden napján és a nap 24 órájában elérhető a méretre vágott lemezek, csövek és komplex alkatrészek okosgyártása.

Váll-Ker sikertörténet: A tűz ereje az otthon melege – Lemeztől a csúcsminőségű kandallókig 
Előadó: Szabó Balázs, ügyvezető, Váll-Ker Kft.

A Váll-Ker Kft., amely Magyarországon az egyik legnagyobb kandallógyártó, 1992 óta működik, és azóta számos technológiai újítással bővítette kínálatát. A cég története a gyártási kapacitás és termelési volumen folyamatos növelésével jellemezhető, beleértve a fatüzelésű, pellet tüzelésű és hibrid rendszereket is. Az iparági kihívások, mint például az egyre szigorodó emissziós előírások, innovatív megoldásokat igényeltek, mint az elektronikus levegőszabályzás és katalizátor használat. A gyártási folyamatok automatizálása és a minőségbiztosítás területén szintén jelentős előrelépéseket tettek, így a cég képes a vevői igények maximális kielégítésére. A termékek fejlesztése a koncepciótól a gyártás bevezetéséig teljeskörűen az európai tüzeléstechnikai szabványoknak eleget téve, a legkorszerűbb technológiai háttér alkalmazásával történik.

Újdonságok és fejlesztések a hegesztés, vágás és additív gyártás területén nemzetközi szakvásárok tekintetében (Euroblech, Formnext)
Előadó: Halász Gábor, hegesztő szakmérnök, Messer Hungarogáz Kft.

Az EUROBLECH 2024, valamint a FORMNEXT 2024 szakvásárok újdonságai, érdekességei kerülnek bemutatásra. Többek között szó lesz a termikus vágások, ívhegesztés, automatizálás újdonságairól. Bemutatásra kerülnek a kézi lézeres alkalmazások (hegesztés, vágás, tisztítás) legújabb fejlesztései és a biztonságtechnikai kihívásokra adott válaszok. A továbbiakban egy válogatáscsokrot láthatnak a résztvevők, amely felöleli a fém additív gyártás érdekességeit az alapanyagoktól a különleges termékeken át az additív technológiák újdonságain keresztül egészen a nagy térfogatú termékek sorozatgyártására alkalmas gyártórendszerekig.

JELENTKEZÉS:

Az Innovációs Fórumra az esemény weboldalára kattintva lehet regisztrálni. A rendezvényen a részvételi létszám korlátozott, a regisztrációkat azok beérkezésének sorrendjében veszik figyelembe.

További információ a marketing@messer.hu email címen kérhető.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A fémmegmunkálás új dimenziói – Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum novemberben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kollaboratív robotok a hegesztésben https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/27/kollaborativ-robotok-hegesztes-rehm/ Mon, 27 Nov 2023 06:00:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27670 A kollaboratív robotok megjelenése új távlatokat nyitott az ívhegesztés gépesítésében. Egy kollaboratív robottal már tetszőleges vonalvezetésű varratok hegeszthetők. Asztalra szerelve, egyszerű készülékezéssel, hatékonyan végezhető vele kis, közepes sorozatú munkadarabok hegesztése, kiváló minőségben, esztétikusan, termelékenyen. A kollaboratív robotok jól alkalmazhatók nagyobb méretű termékeken található varratcsoportok hegesztésére, mobil alkalmazásban REHM WeldoRaptor mobil hegesztőállomás Erre a célra fejlesztettük […]

The post Kollaboratív robotok a hegesztésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kollaboratív robotok megjelenése új távlatokat nyitott az ívhegesztés gépesítésében.

Egy kollaboratív robottal már tetszőleges vonalvezetésű varratok hegeszthetők. Asztalra szerelve, egyszerű készülékezéssel, hatékonyan végezhető vele kis, közepes sorozatú munkadarabok hegesztése, kiváló minőségben, esztétikusan, termelékenyen.

A kollaboratív robotok jól alkalmazhatók nagyobb méretű termékeken található varratcsoportok hegesztésére, mobil alkalmazásban

REHM WeldoRaptor mobil hegesztőállomás

Erre a célra fejlesztettük a Rehm WeldoRaptor elnevezésű mobil hegesztő állomásunkat. Aki begyakorolja a WeldoRaptor programozását, az egyetlen varrat beprogramozását és hegesztését is gyorsabban elvégzi, mint kézzel, a minőségről és esztétikáról nem is szólva.

Természetesen nem néhány cm-es varratokról beszélünk. Egy ívekből álló varratszakasz, vagy teljes körvarrat hegesztése esetén a kobottal lényeges esztétikai és termelékenységi előny érhető el, ami a már említett sokkal hosszabb napi ívidővel a többszörösére növelhető.

A szépítő-javítgató köszörülések elmaradása „hab a tortán”.

 

REHM Magic Programming Tool – Innováció a kobotos hegesztésben

Egy robot kiválasztása során – jelen esetben az, hogy hagyományos, vagy kollaboratív robotra esik a választás – a leginkább befolyásoló tényező a felhasználás és az iparág jellege. A kollaboratív robotok, vagy kobotok, arra lettek kifejlesztve, hogy emberekkel tudjanak egy térben, együttműködve dolgozni, ellentétben a hagyományos robotokkal, melyek nem együtt dolgoznak a humán munkaerővel, hanem biztonságosan elzárva az embertől.

A hagyományos robotokhoz képest a kobotok rendkívül egyszerűen programozhatók. Az elvégzendő feladatokat munka közben be lehet programozni, a dolgozónak egyszerűen mozgatnia kell a robotkart és megtanítani a szükséges pozíciókat, folyamatosan elmentve a beállításokat. Számos mozgási folyamatot tud tárolni a rendszer, és képes arra, hogy az elmentett mozdulatokat egy végtelen körforgásban végezze. A kobotok programozásához nem kell egyéb készség, mint a logikai gondolkodás, míg a hagyományos robotokat ennél sokkal bonyolultabb kezelni – sokszor külön, offline kell elkészíttetni a programot egy programozó szakemberrel, vagy mérnökkel, telepíteni a robotra, tesztelni, majd igény szerint korrigálni.

Kobot programozása hegesztési alkalmazásra

A hegesztő alkalmazás programozása elméletben egy egyértelmű folyamat. Helyezzük a pisztolyt a kezdési ponthoz, kapcsoljuk be a hegesztőgépet, hogy a pisztolyon keresztül hegesszen, majd mozgassuk a pisztolyt a befejező pontra, végül állítsuk le a hegesztést. A kezdőpontot és a végpontot megtanítottuk a robotnak a robotkar megfelelő pozícióba történő beállításával, majd a mozgáspont elmentésével. Bár a kobotokkal a programozás folyamata egyszerű, az egyetlen mozgáspont beállításához szükséges gombnyomások és a felhasználó és programozó pult közötti interakciók száma aránylag magas. A mozgástípus kiválasztásától kezdve, a folyamat megtanítása a robotnak, a „freedrive” (vagyis szabad mozgatás) gomb használatával a programozó pulton, összesen 6 lépésből áll.

REHM Magic Programming Tool

Vajon lehet-e ezt a programozási folyamatot egyszerűbbé, gyorsabbá és ergonomikusabbá tenni? A REHM Hegesztéstechnika Kft. fejlesztésében készült „REHM Magic Programming Tool” elnevezésű eszköz, röviden MPT, pontosan ezt a célt hivatott elérni. Segítségével nem csak mozgatni tudjuk a kobotot, de egy lépésben programozni is képesek vagyunk, anélkül, hogy a kobot programozó pultjához kellene nyúlnunk. A REHM MPT egy UR (Universal Robots) kompatibilis kiegészítő, aminek segítségével sokkal gyorsabban lehet egy hegesztési programot összeállítani.

A programozó pulttal történő programozáshoz képes az MPT-vel kétszer olyan gyorsan lehet dolgozni. Az eszköz rengeteg időt megtakarít és segíti a felhasználót, hogy koncentrálni tudjon a hegesztési feladatra, miközben folyamatában tudja programozni a kobotot ahelyett, hogy a programozó pult és a robotkar között kellene „ugrálnia”, növelve ezzel a hibák lehetőségét. Nem csupán a programozás idejét tudjuk lefelezni az MPT-vel, de a felhasználó tanulási folyamata is gyorsabb.

Az MPT-vel bevihető hegesztés parancsok a REHM Kft. fejlesztésében.

A kollaboratív robotok a jövőben egyre nagyobb és nagyobb teret szereznek könnyű programozásuknak köszönhetően, így a hegesztéstechnika terén is. A REHM MPT egy versenyképes megoldást nyújt a programozás tovább gyorsításához és ergonomikusabbá tételéhez, mellyel a kobotos hegesztés még hatékonyabbá tehető.

REHM Hegesztéstechnika Kft.

www.rehm.hu

 

Meglepően könnyű programozás | Kobotos hegesztés | REHM Hegesztéstechnika Kft. – YouTube


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kollaboratív robotok a hegesztésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
3D lézerhegesztés a TRUMPF-nál https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/22/trumpf-3d-lezerhegesztes-trulaser/ Wed, 22 Nov 2023 05:30:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27616 Lézertechnológia – A TRUMPF idén ősszel átadott gödöllői székhelyének Showroomjában élőben is kipróbálható a TruLaser Station 7000 lézerhegesztő berendezés, valamint a TruDisk 2021 zöld hullámhosszú lézer, mellyel a réz és más rendkívül reflektív anyagok nemcsak hatékonyan, hanem kiváló minőségben hegeszthetők. Kompakt, hatékony és ergonomikus 3D lézerhegesztő berendezést keres, amellyel olyan kis részegységeket meg tud munkálni, […]

The post 3D lézerhegesztés a TRUMPF-nál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lézertechnológia – A TRUMPF idén ősszel átadott gödöllői székhelyének Showroomjában élőben is kipróbálható a TruLaser Station 7000 lézerhegesztő berendezés, valamint a TruDisk 2021 zöld hullámhosszú lézer, mellyel a réz és más rendkívül reflektív anyagok nemcsak hatékonyan, hanem kiváló minőségben hegeszthetők.

Kompakt, hatékony és ergonomikus 3D lézerhegesztő berendezést keres, amellyel olyan kis részegységeket meg tud munkálni, mint az érzékelők, forgásszimmetrikus komponensek vagy orvostechnikai készülékek? A TruLaser Station 7000 a TRUMPF kompakt és teljes értékű 3D lézerhegesztő berendezése elérhető alacsony befektetési költségekkel. A berendezés nagyon széles alkalmazási spektrumával, magasabb, akár 2 kW-os lézerteljesítményével és a nagyobb rugalmassággal győzi meg a felhasználókat. Helytakarékos mérete ellenére a gép nagy munkateret kínál berendezések integrálásához és nagyobb alkatrészek megmunkálásához is. Az opcionális forgóváltó révén nagy darabszámok is jelentősen termelékenyebben munkálhatók meg, mint a hasonló gépekkel. Az optimalizált tengelykinematika révén a nagyobb részegységeket a legkisebb felületen lehet megmunkálni. A nagy teljesítményű lézerekkel a rugalmas hegesztési geometriák és a nagy behegesztési mélységek egyszerűen megvalósíthatók.

 „A TRUMPF gödöllői központjának Showroomjában számos gép mellett a TruLaser Station népszerű változata a TruLaser Station 7000 lézerhegesztő élőben is kipróbálható”

– Molnár Zsolt, TRUMPF Hungary Kft. értékesítési csoportvezető – lézertechnika.

A legjobb alkatrészminőség és folyamatbiztonság

Az integrált képfeldolgozással a berendezés a hegesztési eredményt optimalizálja, és így a gyártó bízhat az egyenletesen magas munkadarab-minőségben, emellett a selejt a minimálisra csökken. A TruLaser Station 7000 optimalizált tengelykinematikával rendelkezik, ezáltal nagyobb részegységeket kis felületen ideálisan meg tud munkálni. Az okos, moduláris felépítés és a rugalmas platform lehető teszik, hogy a komplexebb alkatrészek is rugalmasan megmunkálhatók legyenek a 3D-s technológáinak köszönhetően.

Precíz hegesztés, rugalmas automatizálás

A tuttlingeni Karl Storz SE & Co. családi vállalat 2020-ban ünnepelte a 75. születésnapját, és Németországban, az USA-ban, Észtországban és Svájcban gyárt a legmagasabb igényeknek megfelelő orvosi endoszkópokat, eszközöket, készülékeket és képalkotó rendszereket. A telephelyvezető Sarah Mühleck hatékony megoldást keresett orvosi műszerek hegesztéséhez a svájci Widnauban lévő telephelyen. Gyorsan kiderült, hogy ez a gyártási eljárás automatizálható. Egy új TruLaser Station 7000 mellett döntöttek. A követelmények magasak voltak, hangsúlyozza Mühleck: „A hegesztési varratnak teljesen tömörnek kell lennie, mert az endoszkópba nem hatolhat be nedvesség.“ Közben a rozsdamentes acél alkatrészek egy milliméternél vékonyabbak, a hegesztési mélység és a hegesztési varrat szélessége ennek megfelelően kicsi. A Karl Storz projekt csapat egy szálalapú TruFiber 500 szilárdtest lézert választott 500 kilowatt teljesítménnyel sugárgenerátorként. Ez elég precíz a bonyolult alkatrészek hegesztéséhez. A hozzá illő automatizálási megoldást a wbt automation adta: egy mobil robotcellát rugalmas megfogórendszerrel, amely gyorsan felhelyezhető és levehető. Már a kezdeti időszakban is rendkívül sikeres volt az új egység gyártósorba helyezése.

TruDisk zöld hullámhosszal,

Zöld lézerfény rézhegesztéshez – A robusztusság, megbízhatóság és ipari környezetben való alkalmazhatóság tekintetében a TRUMPF TruDisk lézerek kiváló megoldásnak minősülnek. A zöld hullámhosszú TruDisk lézerek esetén ugyanazok a modulok működnek, mint a TruDisk infravörös lézereknél, ezért megbízhatóak az állandó lézerteljesítményben a teljes élettartam alatt. Ezenfelül a TRUMPF teljes csomagot kínál partnereinek, amely lézerekből, lézerfénykábelekből, fókuszáló optikákból és érzékelőrendszerből áll – a zöld hullámhosszra kifejlesztve és optimalizálva.

A zöld hullámhosszú TruDisk lézerekkel hatékonyan végezhető hegeszthetés kiváló minőségben és fröcskölés mentesen, méghozzá anyagfelülettől függetlenül. A zöld hullámhosszal a réz és más rendkívül reflektív anyagok nemcsak hatékonyan, hanem kiváló minőségben és rendkívül produktívan hegeszthetők. A fröcskölés minimálisra csökken, ugyanakkor a maximális reprodukálhatóság elérhető vele. Pont- vagy vonalhegesztésnél a zöld lézerfény megbízható eljárássá teszi a hővezető hegesztést és az állandó beolvadási mélységgel való mélyvarratos hegesztést. Ezenkívül a TRUMPF-nál az összehangolt teljes csomag előnyei elérhető, amely magában foglalja a bevált TruDisk diszklézer technológiát, több lézerfénykábel lézerkimenetet, a megmunkáló optikákat, valamint az intelligens érzékelőrendszert.

A hajszáléval azonos átmérőjű, mikroméretű lyukak fúrásától egészen a hajópanelek hegesztéséig: a piacvezető TRUMPF világszerte kínál megoldást. Mindegy, hogy állandó vonallézerről vagy ultrarövid impulzuslézerről beszélünk, a diszklézeres technológia előnyei egyaránt megmutatkoznak a magas impulzusenergia és a legjobb teljesítmény tekintetében, emellett a széles körű funkciókat biztosító, intelligens vezérlési koncepciónak köszönhetően a lézer rendkívül egyszerűen és rugalmasan integrálható.

A legkiválóbb minőség

Összefoglalva, a zöld lézerek képezik a kiváló minőségű, minimális fröcsköléssel járó rézhegesztés alapját. Legyen szó fényezett, oxidálódott vagy csiszolt réz felületről, a zöld lézerfény kiváló eredményt nyújt. A zöld lézerfény esetén is választ¬ható a folyamatos (cw) iletve impulzus (qcw) üzemű lézerforrások. A TruDisk infravörös lézerek a hosszú élettartammal és a tartóssággal tűnnek ki, így a felhasználó a zöld hullámhosszú TruDisk lézerek esetén is megbízható berendezést használnak. Mivel a rézben alacsony a hőbevitel, így a gyártó profitálhat az alkatrészek minimális deformálódásából, és a körben lévő műanyag komponensek sem deformálónak. A zöld hullámhosszt a réz optimálisan elnyeli, szobahőmérsékleten az elnyelés az infravöröshöz képest nyolcszor nagyobb. A zöld hullámhosszú TruDisk-kel ezért a réz rendkívül stabilan és majdnem fröcskölésmentesen hegeszthető. Teljesíti mind a hegesztési varratok mind a hegesztett alkatrészek minőségével szemben támasztott legmagasabb követelményeket.

www.trumpf.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 3D lézerhegesztés a TRUMPF-nál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/07/messer-hegesztes-innovacios-forum/ Tue, 07 Nov 2023 04:30:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27420 A hegesztés, vágás és additív gyártási technológiák újdonságai kerülnek ismét terítékre 2023. november 28-án a Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórumon, a szakma neves szakértőinek előadásában. Idén külön blokkot kap napjaink egyik leginkább felkapott technológiai kihívása; az ipar zöldítése hidrogéntechnológiák segítségével. Több szempontból is körüljárjuk, mi szükséges a zöld hidrogén ipari hasznosításához, hol tartunk jelenleg […]

The post A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hegesztés, vágás és additív gyártási technológiák újdonságai kerülnek ismét terítékre 2023. november 28-án a Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórumon, a szakma neves szakértőinek előadásában. Idén külön blokkot kap napjaink egyik leginkább felkapott technológiai kihívása; az ipar zöldítése hidrogéntechnológiák segítségével. Több szempontból is körüljárjuk, mi szükséges a zöld hidrogén ipari hasznosításához, hol tartunk jelenleg a 2030-ra megfogalmazott uniós célok elérésében.

Az érdeklődő szakemberek november 20-ig jelentkezhetnek az eseményre, melyen a részvétel térítésmentes, de előzetes regisztrációhoz kötött.

Az Innovációs Fórum kísérő programja egy szakmai kiállítás (kiállítók: Messer, Messer Cutting Systems, TRUMPF, REHM Hegesztéstechnika, CROWN/CLOOS, Vector Steel, Ferzol, Pécsi Tudományegyetem Hidrogéntechnológiai Szakmérnöki Képzés, Szegedi Tudományegyetem, Toyota)


Időpont: 2023.11.28. (kedd)

Helyszín: Hotel Aquaworld, 1044 Budapest, Íves út 16. (Amazonas terem, 1. emelet)

Jelentkezés:

az esemény weboldalán lehet regisztrálni. Jelentkezési határidő: 2023. november 28.

Messer Hegesztés Fórum 2023


RÉSZLETES PROGRAM:

Tiszta hidrogén tárolásához, szállításához és felhasználásához fejlesztett modern anyagok és gyártástechnológiák
Előadó: Dr. Adonyi János – University West, Trollhättan, Sweden
Az utóbbi évben az új Európai Hidrogén Csővezetékhálózat fejlesztése vált az európai zöld hidrogén diskurzus egyik fő témájává. Bemutatásra kerülnek a nagyentrópiás komplex ötvözeteken (HEA) alapuló új bevonatolási és burkolási technológiai megoldások. Az előzetes laboratóriumi eredmények alapján ezek a bimetál kialakítások biztonságosabbak és költséghatékonyabbak lehetnek – a monolit ausztenites rozsdamentes acélokból előállított tároló tartályok és vezetékek élettartamához képest megduplázhatják a jövőbeni hidrogéntárolási és -szállító eszközök élettartamát. A projektben nyugat-európai partnerek vesznek részt, de magyar egyetemek és cégek – köztük a Messer Hungarogáz – is szerepelnek a termikus szórással, additív gyártással és a hidrogén okozta ridegedésnek ellenálló, új fémötvözetek hegesztésével és hengerlésével kapcsolatos kutatásban.

A K+F+I szerepe a hidrogéngazdaság fejlődésében
Előadó: Dr. Janáky Csaba – SZTE Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék
A Magyar Nemzeti Hidrogénstratégia rögzítette, hogy hazánk milyen lépéseken keresztül kíván bekapcsolódni a most formálódó hidrogéngazdaságba. A számos beavatkozási pont közös jellemzője az a tény, hogy valamilyen szintű K+F+I tevékenységet igényel. Az előadásban bemutatásra kerül a zöld hidrogén értéklánca, és hogy az értéklánc egyes elemei esetében milyen K+F+I vetületek vannak. A Bükkábrányi Energiapark és a Szegedi Tudományegyetem közös projektjének bemutatása, amely úttörő szerepet tölt be a hazai zöld hidrogén előállításban.

Hidrogénellátási koncepciók gyártástól a hidrogéntöltőállomásokig
Előadó: Bándy Tamás – Messer Hungarogáz Kft.
A Messer energiairányítási vezetője a hidrogénben rejlő energetikai lehetőségekről, az ipari dekarbonizációban betöltött szerepéről, a technológia jövőbeli elterjedésének irányairól és jelenlegi gátjairól is beszél majd. Hol tart most a zöld hidrogén technológiai? Hidrogén ipari előállítási módszerei gőzreformálástól az elektrolízisig. Hogyan válhat ipari léptékűvé a zöldhidrogén gyártás? Hidrogén előállításához és eljuttatásához szükséges infrastruktúra, a hidrogén értéklánc elemei.

HyCut: Hidrogénes vágás – Dekarbonizáció a termikus vágás világában
Előadó: Dr. Bernd Hildebrandt – Messer Group, Application Technology Welding – angol és magyar nyelven
A hidrogén lehet az autogén vágás technológia újabb felfutásának kulcsa? A HyCut hidrogénes vágás az ipari gázokra specializálódott Messer Group és testvérvállalata, a Messer Cutting Systems közös fejlesztésének eredménye. A HyCut-tal nem csak a szén-dioxid kibocsátás kerülhető el, hanem jelentősen csökkenthető a nitrogén-oxid és por kibocsátás is. Ezen kívül a zajterhelést is pozitívan befolyásolja. A hagyományos lángvágás technológiához képest a HyCut így jelentősen javítja a munkahelyi egészségvédelmet. A klasszikus égőgázokhoz képest a hidrogénnek kevesebb oxigénre van szüksége a teljes égéshez – a nagy teljesítménnyel együtt ez hozzájárulhat a költségcsökkentéshez is.

Csúcstechnológia a lemezmegmunkálásban
Előadó: Bagi László – FERZOL Lemezmegmunkáló Kft.
A Ferzol Kft. 1990 óta foglalkozik többek között lézervágással, élhajlítással, stancolással, hegesztéssel és porszórással. Ez idő alatt egyszemélyes vállalkozásból több száz főt foglalkoztató, területén elismert vállalattá nőtt a fémfeldolgozás és a lemezmegmunkálás területén. A cég operatív igazgatója, Bagi László mesél a siker receptjéről, a legfőbb alkalmazott hegesztéstechnológiákról, eszközparkjukról.

Lézeres hegesztéstechnológia legújabb trendjei
Előadó: Szabó Balázs – TRUMPF Hungary Kft.
A Trumpf Csoport és a Trumpf Hungary elmúlt évi eredményeinek prezentálása, a TRUMPF Hungary újonnan épült székhelyének bemutatása. Betekintés nyílik a lézerhegesztés legújabb trendjeibe, a gyakorlati használat lehetőségeibe. A TRUMPF legújabb és egyben legegyszerűbben használható Robothegesztőcellájának (TruLaser Weld 1000) bemutatása.

Az additív gyártás legújabb fejlesztési irányai
Előadó: Falk György – Varinex Kft.
Melyek az additív gyártás legújabb fejlesztési irányai? A Varinex tulajdonosa előadásában az ipari 3D nyomtatás legújabb fejlesztéseit mutatja be hőre lágyuló műanyagok vonatkozásában a Szelektív Lézer Szinterezés (SLS) eljárás napi gyakorlatában, illetve a fémporágyas lézerrel történő fémnyomtatás legújabb megoldásaira is kitér. Felvillantja az additív gyártás mozgatóerőit, és ennek kapcsán a legfontosabb alkalmazásokat is megemlíti. Külön részben kerül ismertetésre a vörösréz fémnyomtatás technológiai megoldása és annak alkalmazásai, és hogy melyek a többlézeres fémnyomtatás előnyei.

Újdonságok és fejlesztések a hegesztés, vágás és additív gyártás területén
Előadó: Halász Gábor – Messer Hungarogáz Kft.
A Schweissen & Schneiden 2023 valamint a FORMNEXT 2023 szakvásárok újdonságaiból, érdekességeiből láthat a közönség egy válogatást. A lézeres vágás az ultranagy teljesítményű lézerek korszakába lépett. Bemutatásra kerülnek a kézi lézeres alkalmazások (hegesztés, vágás, tisztítás) fejlesztései és biztonságtechnikai kihívásai, az ívhegesztés automatizálás legújabb lehetőségei. Válogatás a fém additív gyártás érdekességeiről az alapanyagoktól, a különleges termékeken át a szoftverek és az egyedi additív gyártóberendezés újdonságain keresztül a nagy térfogatú termékek sorozatgyártására alkalmas, 20 lézerforrást alkalmazó porágyas gyártórendszerig.

JELENTKEZÉS:

Az Innovációs Fórumra az esemény weboldalára kattintva lehet regisztrálni. Jelentkezési határidő: 2023. november 20. A rendezvényen a részvételi létszám korlátozott, a regisztrációkat azok beérkezésének sorrendjében veszik figyelembe.

További információ a marketing@messer.hu email címen elérhető.

messer innovációs fórum esemény


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tanácsok kezdő otthoni hegesztőknek https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/01/tanacsok-kezdo-otthoni-hegesztoknek/ Wed, 01 Feb 2023 15:41:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23806 Az otthoni barkácsolásnak megvannak a szintjei. A spektrum a fával végzett egyszerűbb munkálatoktól az egyszerűbb szerelési feladatokon át egészen a kisebb építkezési munkálatokig, például betonozásig terjed. Cikkünkben azok számára foglalunk össze hasznos tanácsokat, akik most szeretnének belekóstolni a hegesztésbe, ebbe a messze nem megtanulhatatlan, de azért haladóbb műfajba. Milyen hegesztőberendezést válassz? Bevonatos pálcás hegesztő, MIG/MAG […]

The post Tanácsok kezdő otthoni hegesztőknek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az otthoni barkácsolásnak megvannak a szintjei. A spektrum a fával végzett egyszerűbb munkálatoktól az egyszerűbb szerelési feladatokon át egészen a kisebb építkezési munkálatokig, például betonozásig terjed. Cikkünkben azok számára foglalunk össze hasznos tanácsokat, akik most szeretnének belekóstolni a hegesztésbe, ebbe a messze nem megtanulhatatlan, de azért haladóbb műfajba.

Milyen hegesztőberendezést válassz?

Bevonatos pálcás hegesztő, MIG/MAG hegesztő, porbeles hegesztő – kezdőként nehéz kiigazodni a különféle típusok, hegesztési módok között. Mit is takarnak ezek a szakszavak?

Pálcás hegesztés

A pálcás hegesztés a legegyszerűbb, legolcsóbb technológia. A berendezés egy speciális bevonattal ellátott fémpálcát melegít fel, ez fogja a kötést létrehozni a munkadarabok között. Ez a költséghatékony technológia sok ház körüli munkához és javításhoz elégséges, viszont igazán szépen, salakmentesen nem lehet vele dolgozni. Légtömör, vízzáró varratokat nagyon nehéz vele készíteni, ezért ahol magasabb szintű munkára van szükség, másféle gép után kell néznünk.

MIG/MAG/CO-hegesztés

Ez a védőgázas, fogyóelektródás technológia jóval drágább, cserébe jobb minőségű munkát lehet végezni vele. A munkadarabra áramoltatott védőgáz (szén-dioxid) megakadályozza a salakképződést, így szebb varratok készíthetők. Ha CO-hegesztőt vásárolsz, tartsd észben, hogy a pálcákon túl védőgázt is vásárolnod kell majd. A porbeles hegesztők is ide tartoznak: ezeknél a huzalon belül speciális hozaganyag található, ami egyfelől beépül a varratba, másfelől a védőgázképzéshez is hozzájárul.

Iweld-Gorilla-Multiflux-153-hegeszto

Fotó: Iweld Gorilla Multiflux 153 fogyóelektródás védőgázas inverteres hegesztő, Zákány Szerszámház

AWI/TIG hegesztés

A CO-hegesztéshez hasonlóan szintén védőgázas technológia, amely wolfram elektródát használ. Ez is egy magasabb kategóriát jelent mind minőségben, mind árban.

Ha csak kisebb javításokat akarsz végezni, elegendő lehet számodra egy pálcás hegesztőgép, ha viszont fontos számodra az esztétikus munka, érdemes egy védőgázas megoldást választanod.

Csak óvatosan!

A hegesztés során rengeteg hő és UV-sugárzás keletkezik, amitől meg kell védened magad. Mindenképpen viselj hegesztőpajzsot, ezzel tudod megvédeni az arcodat és szemedet a hőtől, fénytől és a káros gőzöktől. A védőruházat szintén elengedhetetlen, ezalatt pedig vastag, zárt munkaruházatra, bakancsra és munkavédelmi kesztyűre kell gondolni. Gondoskodj róla, hogy sehol ne maradjon szabad bőrfelület, mert nagyon veszélyes, ha véletlenül ráfröcsög a forró fém vagy salak!

Az előkészítésről és az utómunkáról se feledkezz meg!

A hegesztés során nagyon fontos, hogy előtte tiszta, szennyeződésmentes felületet alakítsunk ki. A szennyeződések ugyanis salakanyag-képződéshez vezethetnek, ami csúnya kötéshez és rossz minőségű varrathoz vezethet. Fogjunk tehát egy csiszolókorongot, és távolítsuk el a rozsdát, a horganyt vagy festékmaradványokat, amíg fémtiszta felületet nem kapunk!

Az utómunka szintén nagymértékben hozzájárul a megfelelő minőséghez. A használt hegesztő típusától függően eltérő, hogy mennyi salakanyag keletkezik, de a munkadarabok lehűlése után érdemes fogni egy csiszolót és megtisztítani a varratot. A lépés további előnye, hogy könnyen megbizonyosodhatunk róla, vajon megfelelő lett-e a varrat, vagy esetleg újra elő kell vennünk a hegesztőt.

Honnan vásárolj szerszámot?

Ahogy a többi eszközre, a hegesztőkre is igaz, hogy kezdőként szakértő ajánlása alapján a legszerencsésebb választani. Érdemes tehát pár szót váltani a szerszám áruházak munkatársaival, online rendelés esetén pedig telefonon vagy emailben érdeklődni.

Képek forrása: Freepik


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tanácsok kezdő otthoni hegesztőknek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/26/messer-innovacios-forum-2022/ Wed, 26 Oct 2022 09:33:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22594 A hegesztés, vágás és additív gyártási technológiák újdonságai kerülnek terítékre 2022. november 22-én a Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórumon, a szakma neves szakértőinek előadásában. A szakmai nap során többek között a Bay Zoltán Kutatóintézet előadójától megtudhatjuk, miért nehezebb lézersugárral rezet hegeszteni, mint acélt, a svéd University West magyar professzorával a jövő repülőit hajtó hidrogén […]

The post A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hegesztés, vágás és additív gyártási technológiák újdonságai kerülnek terítékre 2022. november 22-én a Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórumon, a szakma neves szakértőinek előadásában. A szakmai nap során többek között a Bay Zoltán Kutatóintézet előadójától megtudhatjuk, miért nehezebb lézersugárral rezet hegeszteni, mint acélt, a svéd University West magyar professzorával a jövő repülőit hajtó hidrogén üzemanyagtartályok gyártástechnológiai kihívásait tárhatjuk fel, a TEQBALL képviselői pedig bemutatják, hogyan lehet fémipari technológiákkal az olimpiáig rúgni a labdát. A Messer hegesztéstechnikai szakértője, Halász Gábor az idei hazai és nemzetközi szakmai vásárokról hoz összefoglalót a fémipari gáztechnológiákra fókuszálva.

Az érdeklődő szakemberek november 15-ig jelentkezhetnek az eseményre, melyen a részvétel térítésmentes, de előzetes regisztrációhoz kötött.

Az Innovációs Fórum kísérő programja egy szakmai kiállítás (kiállítók: TRUMPF, REHM Hegesztéstechnika, CROWN/CLOOS, Flexman Robotics, TEQBALL, BAYATI, Igm Robotrendszerek, Vector Steel), és egy látványos Teqball bemutató.


Időpont: 2022.11.22. (kedd)

Helyszín: Hotel Aquaworld, 1044 Budapest, Íves út 16. (Amazonas terem, 1. emelet)

Jelentkezés:

az esemény weboldalán lehet regisztrálni. Jelentkezési határidő: 2022. november 15.


RÉSZLETES PROGRAM:

Miért nehezebb lézersugárral rezet és alumíniumot hegeszteni, mint acélt?
Előadó: Dr. Buza Gábor – Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.
Az e-mobilitás fejlődése a jó elektromos vezetőképességű anyagok (réz és ötvözetei, alumínium és ötvözetei) lézersugaras hegesztése iránti minőségi és termelékenységi igény növekedését indukálja. Miért és milyen nehézségeket jelent a hegesztendő anyag megváltozása acélról rézre, vagy alumíniumra?

Hegesztett fém üzemanyagtartályok kriogén folyékony hidrogén tároláshoz a jövő repülőgépei számára
Előadó: Dr. Adonyi János, Senior Professor – University West, Trollhättan, Sweden
A hidrogén a jövő egyik fenntartható és környezetbarát repülőgép-üzemanyaga lehet, ha előállítása, forgalmazása és tárolása biztonságosan és költséghatékonyan kivitelezhető. Az előadás kifejezetten a hidrogén -253 °C-on folyékony formában (LH2) történő tárolásának fémes megoldásával foglalkozik, a szigetelt, hegesztett belső tartály különböző alumíniumötvözetekből készül, valamint a vizsgálat részét képezi a rozsdamentes acél és egy titánötvözet is. A svéd West University által vezetett, kihívásokkal teli nemzetközi munkába kapunk betekintést.

A hidrogén okozta károsodások különböző fajtái
Előadó: Varbai Balázs – BME Anyagtudomány és Technológia Tanszék
A hidrogéné a jövő, de addig számos kihívással kell megküzdeni a szakembereknek. Az előadásban összefoglalásra kerülnek a tudomány mai állása szerint a hidrogén okozta károsodások különböző fajtái és az ellenük való védekezés lehetőségei.

Ívek találkozása – Fémipari technológiákkal az olimpiáig 
Előadó: Hertling Zsolt és Palásthy István –  TEQBALL Kft.
TEQBALL sikertörténet – a cég bemutatása, sportszergyártás fejlesztése, jövőbe mutató technológiák, lézervágás, automata robothegesztés. Messer lézergázok és hegesztési védőgázok alkalmazása a TEQBALL-nál.

Autogéntechnikai fejlesztések és újdonságok – kézi lángvágó eszközök és hordozható lángvágó gépek
Előadó: Lutz Sohler, Messer Cutting Systems – angol és magyar nyelven
Messer Cutting Systems autogén fejlesztéseinek bemutatása. Kézi lángvágó eszközök TABLECUT, PORTACUT, SECATOR 2, három technológia (láng, plazma, hegesztés) egy gépen.

Védőgázok az additív gyártáshoz – áttekintés és ajánlások 
Előadó: Dr-Ing  Dirk Kampffmayer – Messer SE & Co. KGaA- Welding Department – angol és magyar nyelven
Additív gyártáshoz használatos eljárások és az alkalmazható védőgázok összefoglalása. Az elmúlt évek kutatás-fejlesztési projektjeiből szerzett gyakorlati tapasztalatok megosztása.

Újdonságok és fejlesztések a hegesztés, vágás és additív gyártás területén
Előadó: Halász Gábor – Messer Hungarogáz Kft.
Az elmúlt időszak bezártságát követően ismét megrendezésre kerülnek a nemzetközi szakvásárok. Az előadásban a hegesztés, vágás és additív gyártás legfrissebb újdonságait gyűjtöttük össze, ebből készítettünk egy válogatást.

JELENTKEZÉS:

Az Innovációs Fórumra az esemény weboldalára kattintva lehet regisztrálni.

Jelentkezési határidő: 2022. november 15. További információ a marketing@messer.hu email címen elérhető.

Messer Innovációs Fórum 2022

The post A fémmegmunkálás új dimenziói: Messer Hegesztés- és Lézertechnológiai Innovációs Fórum appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Design bútorok automatizált hegesztéssel https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/12/automatizalt-hegesztes-trumpf/ Fri, 12 Nov 2021 16:22:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17654 A Sanamöbel Kerecsenden főként design fémbútorok gyártásával és tervezésével foglalkozik. A korábbi orvosi bútorok készítésével szerzett fémmegmunkálási tapasztalataikat ma a nemzetközi kis- és közepes szériás bútorok terén kamatoztatják. A flamand gyökerű családi vállalkozás nagy hangsúlyt helyez az automatizált gyártási folyamatokra, mivel folyamatosan, magas minőségben kell előállítaniuk termékeiket. Emellett a hegesztési szakmában tapasztalható munkaerőhiányra is válasz […]

The post Design bútorok automatizált hegesztéssel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sanamöbel Kerecsenden főként design fémbútorok gyártásával és tervezésével foglalkozik. A korábbi orvosi bútorok készítésével szerzett fémmegmunkálási tapasztalataikat ma a nemzetközi kis- és közepes szériás bútorok terén kamatoztatják.

A flamand gyökerű családi vállalkozás nagy hangsúlyt helyez az automatizált gyártási folyamatokra, mivel folyamatosan, magas minőségben kell előállítaniuk termékeiket. Emellett a hegesztési szakmában tapasztalható munkaerőhiányra is válasz a TruArc Weld 1000 automatizált hegesztőcella, melyből hamarosan a második is a cég gyártósorának részévé válik. – tudtuk meg Joost Vandendriessche cégvezetőtől, valamint Ditti Vandendriesschetől, aki elárulta, hogy ezen kívül a TRUMPF kínálatából még két lézervágó, valamint egy lézersugaras csővágógép található náluk.

automatizált

MM: Hogyan döntöttek a TruArc Weld 1000 beszerzése mellett?

10 darabtól 300 darabig terjedő szériák gyártásával foglalkozunk, és szeretnénk javítani és szabványosítani a hegesztési munkáink minőségét. Hiány van jó szakképzett hegesztőkből. A mesterséges intelligencia segítségével történő programozás kevés időt vesz igénybe, és kevésbé bonyolult, mint egy 3D-s robot esetében.

MM: Fél év elteltével mik a tapasztalataik, milyen gyártási műveletekhez használják a hegesztő cellát?

Fontos, hogy néhány munkatársat betanítsunk, hogy elsajátítsák a programozást. Az alkatrészek, szerszámok tervezése és kivitelezése szintén fontos feladat. Ha ezeket a problémákat megoldottuk, a szerelvényeink (többnyire bútorelemek) sorozatmunkája meglehetősen egyszerű és könnyen követhető a kezelők számára.

MM: Mennyivel lett hatékonyabb a gyártás általa, könnyen beillesztették a gyártási folyamataikba?

Egy új technológia beillesztése a napi termelésbe általában tervezést és kitartást igényel, de jó hallani az ügyfelek pozitív reakcióit a minőség javulása tekintetében. Dolgozóink pedig örülnek, hogy jobb körülmények között végezhetik a munkájukat, mivel már nincsenek kitéve a pornak és a mérgező gázoknak.

MM: Hogyan értékelik a gép használatát, programozhatóságát?

A robot programozásának elsajátításához szükséges képzés meglehetősen rövid. Néhány nap alatt azok is megtanulhatnak programozni, akik valamennyire hozzászoktak a digitalizációhoz. Egy új alkatrész programozása után fontos, hogy a hegesztési munkát tapasztalt szakemberrel és technológussal ellenőriztesse. Néha némi finomhangolásra van szükség. Ezt követően a sorozatgyártás egy gépkezelő által zökkenőmentesen folyik.

MM: A TRUMPF Hungary Kft. munkatársai továbbra is segítik munkájukat?

Sok éve lézeres eljárással vágjuk a lemezeket, csöveket és profilokat a TRUMPF gépeivel. Ezek a gépek megbízhatóak, és ha valami elromlik, gyorsan kapunk segítséget, akár online is. Ha új alkatrészekre van szükség, azokat nagyon gyorsan, általában 24-36 órán belül szállítják. Ez nagyon fontos a számunkra, mert a gyártási folyamat: lézervágás, marás, hajlítás, hegesztés, csiszolás, porszórás, összeszerelés, végső ellenőrzés és csomagolás nem szakadhat meg.  A TRUMPF munkatársait ügyfélközpontúnak tapasztaljuk.

MM: Tervezik új hegesztő cella beszerzését?

Az első TruArc-unkkal szerzett jó tapasztalatok után hamarosan a második gépet is üzembe helyezzük. Mivel vállalatunk további terjeszkedését már nem fogja hátráltatni a jó hegesztők hiánya, 2022 folyamán további 3 TruArc beszerzését tervezzük.

MM: Az érdeklődők hol találkozhatnak Önökkel, megnézhetik a TruArc Weld 1000-et?

A fémmegmunkálás iránt érdeklődők, akik többet szeretnének megtudni az együttműködő robot lehetőségeiről, megnézhetik a második gépet az Automotive Hungary kiállításon. Miután a gépünket ott kiállították, azt cégünknél telepítjük.

A TruArc Weld 1000

A TRUMPF kibővítette hegesztőgép-portfólióját azzal, hogy egy belépő szintű, ívhegesztési megoldást kínál és egyúttal utat nyit a lézerhegesztés világába. Ez a gép a TRUMPF hegesztési portfóliójának belépő szintű gépe, mely a hagyományos MIG / MAG fogyóelektródás védőgázas ívhegesztési technológián alapszik. Az új TruArc Weld 1000 segítségével az ügyfelek könnyen automatizálhatják hegesztési folyamataikat. A termék komplett szerszámgépként kerül forgalomba, amely lehetővé teszi az ügyfél számára a gép egyszerű telepítését és kezelését. –tudjuk meg a TRUMPF Hungary Kft. szakértőitől.

A TruArc Weld 1000 programozása rendkívül egyszerű, azonban hegesztési ismeretekkel rendelkező személyre van szükség a kezeléséhez. A hegesztő cella telepítéséhez, programozásához vagy működtetéséhez azonban nincs szükség személyi oktatásra – a videó oktatóanyagok elegendőek a teljes üzemeltetés elsajátításához. Használható egy vagy két munkaállomásos változatban, a helyi igényeknek megfelelően, így akár sorozatgyártásra is alkalmas. Létrejöttének egyik oka, hogy hidat képezzen a hagyományos és a lézeres hegesztés között, mely egyfajta „antré” a lézerhegesztés világába. Másik oka pedig, hogy a szakképzett hegesztők hiánya és az emelkedő munkaerő-költségek megnövekedett igényt jelentenek a kézi hegesztési folyamatok automatizálására is. Az együttműködő (kollaboratív) robotokkal rendelkező automatizálási szegmens erre ad kiváló választ, mely ma nagyon dinamikus piacot jelent.

A TruArc Weld 1000 előnyei:

  • automatizált hegesztőcellába, amely felváltja a kézi hegesztőállomást,
  • az alkatrészek egyszerű programozása,
  • kollaboratív robot,
  • könnyen és egyszerűen installálható,
  • 2 munkatérrel bíró cella, mellyel magas termelékenység növekedés érhető el,
  • E-Learning (videó oktatóanyag) mind az üzembe helyezést mind a kezelést tekintve,
  • hagyományos hegesztési folyamat robotokkal történő automatizálása.

Technikai jellemzők

A technikai jellemzők között kiemelhető, hogy a TruArc Weld 1000 kulcsfontosságú elemeként egy nagy teljesítményű FRONIUS MAG / MIG hegesztőforrás áll rendelkezésre. Maga az ívhegesztő cella CMT (Cold Metal Transfer) technológiával szerelt, huzalos ívhegesztő, ez azt biztosítja, hogy a hozaganyag bizonyos „Push-Pull” előtolással kerül a felületre, ami sokkal egyenletesebb varratot biztosít. A hegesztési forrás programozásának egyszerűsítése érdekében a TruArc Weld 1000 előre meghatározott paraméterekkel ellátott táblázatokkal rendelkezik. A kezelő úgy programozza a gépet, hogy kiválaszt egy számot a listából, és beilleszti ezt a számot az UR panelre. Számos hegesztési program már elérhető sarokvarrathoz, tompavarrathoz vagy függőleges lefelé hegesztéshez, 1–15 mm vastagságú lágy acélhoz, rozsdamentes acélhoz, valamint alumíniumhoz. További hegesztési programokat a kezelő határozhat meg.

Szöveg: Mészáros Zsolt

www.sanamobel.com

www.trumpf.com

 

The post Design bútorok automatizált hegesztéssel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo szervopneumatikus hegesztőpisztolyai 25 százalékkal csökkentik az állásidőt https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/19/festo-szervopneumatikus-hegesztopisztolyai/ Tue, 19 Oct 2021 13:24:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17309 Az Ipar 4.0 végre ipari méretekben is megvalósult az autógyártásban Egy vezető autógyártó már évek óta számít a Festo szervopneumatikus hegesztőpisztolyainak pontosságára és hatékonyságára. Olyannyira, hogy mára már több mint 2500 ilyen technológiájú hegesztőrobotot telepítettek a prémium márka karosszériaüzemeibe. Ez az autógyártó most 25 százalékkal tudta csökkenteni az állásidőt a Festo mesterséges intelligenciára felkészített, prediktív […]

The post A Festo szervopneumatikus hegesztőpisztolyai 25 százalékkal csökkentik az állásidőt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ipar 4.0 végre ipari méretekben is megvalósult az autógyártásban

Egy vezető autógyártó már évek óta számít a Festo szervopneumatikus hegesztőpisztolyainak pontosságára és hatékonyságára. Olyannyira, hogy mára már több mint 2500 ilyen technológiájú hegesztőrobotot telepítettek a prémium márka karosszériaüzemeibe. Ez az autógyártó most 25 százalékkal tudta csökkenteni az állásidőt a Festo mesterséges intelligenciára felkészített, prediktív karbantartási rendszerének köszönhetően.

A Festo már az autógyárakban valósítja meg azt, amiről más automatizálási vállalatok még csak beszélnek. Számos olyan projekten dolgozik az autóiparban és a Tier 1 beszállítói iparban, a fémmegmunkálásban, valamint az élelmiszeriparban, ahol a prediktív karbantartás – a jövőben pedig már a mesterséges intelligencia – biztosítja, hogy a folyamatok eltéréseit időben felismerjék, a karbantartást optimalizálják és energiát takarítsanak meg.

Hozzáadott értéket biztosító megoldások

Ugyanakkor az ügyfélspecifikus megoldások az alkalmazási ismeretekkel együtt agilis, innovatív megközelítéseket tesznek lehetővé. Az így szerzett tapasztalatok lehetőséget nyújtanak arra, hogy ezeket a megoldásokat más üzletágakban is meg lehessen ismételni. A kihívás az, hogy az eszközökből és az alkalmazási környezetből származó adatokat felhasználva, a folyamatok ismeretével együtt valódi hozzáadott értéket hozzunk létre a végfelhasználó számára.

Az előnyök nyilvánvalóak. Az autógyártók a hegesztőpisztolyok javítását a termelésen kívüli időszakra is be tudják ütemezni, így növelhetik üzemeik rendelkezésre állását. A hegesztőpisztolyok állapota modellezhető, automatizált javítási megbízásaik és akár életciklusaik is könnyedén létrehozhatók a vezérlőrendszerben. A szűrőfunkciók lehetővé teszik az összehasonlításokat. Az is fontos tényező, hogy a szivárgások korai felismerése energiamegtakarítást eredményez, mivel az energia- és karbantartási költségek nagy szerepet játszanak a karosszériaüzemben.

Minden szem előtt: a prediktív karbantartási felület áttekintést nyújt a gép állapotáról.

Előrejelző karbantartás

A Festo hegesztőrendszerekben alkalmazott mechatronikai termékei már számos adatot dolgoznak fel és tömörítenek, hogy azok a karbantartás során diagnosztikai célokra felhasználhatók legyenek. De az egyszerű adatszolgáltatás és -megjelenítés nem elegendő. A jövőben a mesterséges intelligencián alapuló prediktív karbantartás további lehetőségeket kínál a hagyományos állapotfelügyeleti megközelítésekhez képest. Az eszközökből származó adatokat egyesítik majd a folyamatadatokkal, és elemzési modellek illetve felhőalapú megoldások segítségével értékelik ki őket.

A Festo rendszerspecialistái a robotcella meglévő rendszerszámítógépeit olyan szoftverrel egészítették ki, amely összegyűjti a hegesztőpisztoly diagnosztikai adatait és elküldi azokat egy felhőben lévő gyűjtőpontra. A felhőben egy karbantartási alkalmazás fut, amely amellett, hogy az adatokat a böngészőben megjeleníti (karbantartási dashboard), a várható élettartam tekintetében ki is értékeli azokat.

Az adatátvitel kihívása

“Az első kihívás az volt, hogy a hegesztőpisztoly adatait a gyártásból a felhőbe vigyük át. Az olyan témák, mint a hálózati forgalom, a processzorterhelés és az adatbiztonság akkoriban mindkét fél számára ismeretlen területet jelentettek” – magyarázza Dr. Jan Bredau, a Festo System Solutions alkalmazásszoftverekért felelős vezetője.

A szervopneumatikus hegesztőpisztoly hardverkoncepcióját a Festo az autóipar szakértőivel szoros együttműködésben fejlesztette ki. Ez lehetővé tette, hogy a Festo termékfejlesztői figyelembe vegyenek számos, az ipar által megkövetelt tulajdonságot, beleértve a helyigény csökkentését, mivel a szervopneumatikus rendszer lényegesen kompaktabb, mint a hasonló hegesztő-működtető egységek. A felhasználók mostantól a vezérlőrendszer elektronikus és pneumatikus részeit akár egy egységként, akár külön-külön telepíthetik és működtethetik, az igényeiknek és az alkalmazásnak megfelelően. Ez jelentősen rugalmasabbá teszi a rendszert, és elvezet a robotizált kiépítés különböző koncepcióihoz.

Ha a hegesztő egység a gyári karbantartási rendszerhez kapcsolódik, a prediktív karbantartási megbízások a szokásos környezetükben indulnak el, és ha szükséges, SMS-ben elküldhetők a karbantartó szakember mobiltelefonjára.

“Ami összetartozik, az mostantól együtt fog fejlődni: több évtizedes tudásunk van az érzékelők és működtetők terén, amelyet most kombinálni tudunk a domain és adattudományi ismeretekkel. Ez megnyitja az ajtót a mesterséges intelligencia alkalmazása előtt” – zárja Bredau.

www.festo.hu/automotive

 

The post A Festo szervopneumatikus hegesztőpisztolyai 25 százalékkal csökkentik az állásidőt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hegesztésieljárás-kezelés, mint versenyelőny https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/06/hegesztesi-eljarasok-fronius/ Sun, 06 Jun 2021 07:58:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15363 Az Ipar 4.0 mostanra már mindenki számára ismert. A társadalomban, a politikában és az üzleti életben ez a kifejezés az egyik legfontosabb téma. De mi a helyzet a digitalizációval a fémfeldolgozó üzemeknél? Mit jelent ez a különböző hegesztési eljárásokat alkalmazó illesztéstechnológia szempontjából? Milyen hatása van a rendszerek és alkatrészek digitális hálózatba kapcsolásának, milyen előnyökkel jár […]

The post Hegesztésieljárás-kezelés, mint versenyelőny appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ipar 4.0 mostanra már mindenki számára ismert. A társadalomban, a politikában és az üzleti életben ez a kifejezés az egyik legfontosabb téma.

De mi a helyzet a digitalizációval a fémfeldolgozó üzemeknél? Mit jelent ez a különböző hegesztési eljárásokat alkalmazó illesztéstechnológia szempontjából? Milyen hatása van a rendszerek és alkatrészek digitális hálózatba kapcsolásának, milyen előnyökkel jár a vállalatok számára? A fókusz a gazdasági hatékonyságon és a versenyképességen van.

Hegesztési paraméterek elemzése, optimalizálása és dokumentálása. Stabil hegesztési eljárások biztosítása a lehető legalacsonyabb vetemedési tulajdonsággal, és ezzel egyidejűleg a gazdasági hatékonyság növelése. Ezek mind kihívások a fémfeldolgozó vállalatok számára, hogy a jövőben is versenyképesek maradjanak. Ebben kulcsszerepet játszik az átfogó digitalizálás.

A Fronius például prototípusközpontot működtet welsi telephelyén, ahol már számos hegesztéstechnikával és más csúcstechnológiás berendezésekkel kapcsolatos digitális megoldást használnak. A prototípusközpont így természetesen lehetőséget kínál a prototípushegesztés kiszervezésére. Ugyanakkor mintaként is szolgál arra, hogy az Ipar 4.0 hogyan nézhet ki a gyakorlatban.

Prototípusközpont a Froniusnál

„Offline” programozás: kevesebb állásidő-költség és nagyobb eredmény

A hatékonyság növelése érdekében a vállalatok már „offline” módon programozzák hegesztési folyamataikat. Más szóval a munka a robothegesztő rendszerektől elkülönítve történik – ahogyan a Fronius prototípusközpontjában is. Ennek eredményeképpen a hegesztő technikusoknak nem kell megvárniuk, amíg a folyamatban lévő hegesztési munka befejeződik, hogy a robotot új feladatokra tanítsák be. Ehelyett a kezdetektől fogva varratról varratra meghatározhatják és szimulálhatják az összes hegesztési sorrendet.

Az offline programozási és szimulációs szoftverek, mint például a Fronius Pathfinder felismeri a tengelyhatárokat, kiszámítja az indulási pontokat, a véghelyzeteket, valamint a két pontot összekötő utat. A szoftver a pozíciópontokat is önállóan állítja be. A zavaró kontúrok egyidejűleg láthatóvá válnak, valamint a hegesztőpisztoly pozíciója is megfelelően korrigálásra kerül – mindez már előre megtörténik, nem csak az első hegesztési próbák során. Az offline programozás és szimuláció optimalizálja a hegesztési folyamatot, növeli a termelékenységet és megtakarítja a szükségtelen állásidő költségeit.

Hatékony és erőforrásokat kímélő: robot által támogatott felülettisztítás forró plazma technológiával

Az autóiparban megkövetelt, kiváló minőségű hegesztett kötésekhez a fémfelületeket a hegesztés előtt meg kell tisztítani az idegen részecskéktől, illetve a filmszerű szennyeződésektől. A múltban gyakran nagy mennyiségű kémiai tisztítóoldatra volt szükség, ami általában az alkatrész teljes felületének kezelését igényelte. A szerves és filmszerű szennyeződések azonban ma már igen hatékonyan eltávolíthatók az Ipar 4.0 jegyében:

A Fronius Acerios felülettisztító rendszere forró aktív plazmát használ erre a célra. A robot pontosan a tisztítandó területekre vezeti az 1000 Celsius-fokos plazmalánggal rendelkező hegesztőpisztolyt, amelyeket aztán hegesztenek. A tisztító plazma ezután percenként körülbelül hat méteres sebességgel halad át a fémfelületeken. A hatékonyság egyértelmű növekedése: az Acerios csak annyira tisztít, amennyire szükséges. A pénz- és környezeti erőforrásokkal takarékoskodik.

Acerios: A Fronius plazmát használ a felülettisztításhoz

A jövőorientált ívszabályozás előfeltétele: modern csúcstechnológiás berendezések

De hogyan lehet stabil, kis fröcskölésű hegesztési eljárásokat létrehozni, amelyek kiváló gyökkialakítást, csökkentett fajlagos hőbevitel mellett nagy leolvasztási teljesítményt, stabil beolvadási viselkedést vagy állandó hegesztőív hosszt biztosítanak? A megoldást a nagy számítási teljesítményű, hatalmas memóriakapacitású, rendkívül gyors buszrendszerekkel és nem utolsósorban nagy dinamikájú huzalelőtolókkal rendelkező digitális hegesztőrendszerek jelentik. A Froniusnál a TPS/i csúcstechnológiás hegesztőrendszerek platformja ilyen rendszereket jelent. Ez innovatív hegesztési eljárásokkal és folyamatváltozatokkal jár együtt:

Az LSC (Low Spatter Control) például nagy ívstabilitással és jelentősen kevesebb fröcsköléssel jellemezhető. A PMC-t (Pulse Multi Control) az olyan jelleggörbék teszik egyedülállóvá, mint a továbbfejlesztett impulzuskorrekció funkció vagy a továbbfejlesztett SynchroPuls eljárás. Mindkét hegesztési eljárás rendelkezik beolvadási és hegesztő ívhossz-stabilizátorokkal. A PCS (Pulse Controlled Spray-Arc) viszont lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy zökkenőmentesen váltsanak az impulzus ív és a szórt ív között, elkerülve a problémás átmeneti ívet.

Általánosságban elmondható, hogy az ilyen innovatív hegesztési eljárások és jelleggörbék egyszerűsítik a hegesztőrendszerek működését, időt takarítanak meg és javítják a hegesztővarratok minőségét.

Innovatív és gazdaságos: a huzalelektróda mint automatikus korrekciók érzékelője

Automatizált, teljesen autonóm hegesztés hibátlan hegesztővarratokkal – ez az elképzelés. A hegesztőrendszereknek önállóan kell kiegyenlíteniük a hézagokat, a befogási tűréshatárokat és egyéb szabálytalanságokat. A WireSense, a SeamTracking és a TouchSense segítségével a Fronius innovatív segédrendszereket kínál különböző alkalmazásokhoz, amelyek jelentősen növelik a hegesztés hatékonyságát. Segítségükkel a hegesztőrobotok teljesen önállóan tudják programjukat a varratok menetéhez igazítani.

Ez jelentősen csökkenti az utómunkálatokat. Ezenkívül – eltérések esetén – csökken a robotpályák utólagos átprogramozására fordított idő. Mindhárom segédrendszer tehát a huzalelektródát nemcsak hegesztőanyagként, hanem érzékelőként is használja. Nincsenek korlátozások az alkatrészek hozzáférhetőségét illetően, mint a lézeres vagy kamerás érzékelőrendszerek esetében. A vállalatok megspórolják a karbantartási munkát és a további érzékelőhardverek költségeit.

Valós idejű ívfelügyelet kamerával

A Fronius legújabb ArcView kamerarendszere azonnali képet ad az ívről. Ez biztosítja a folyamatban lévő hegesztési eljárás valós idejű felügyeletét. A TPS/i áramforrásokkal kombinálva az ArcView impulzusvezérelt képeket készít – pontosan az ív sötét fázisaiban. Ennek eredményeképpen a rendszer nagy felbontású képeket készít, a különböző felvételeket kombinálva részletes HDR-képet alkot. Szükség esetén a hegesztő technikus azonnali korrekciós intézkedéseket tehet.

Hegesztési adatok kezelése webalapú szoftvermegoldásokkal

Az átláthatóság és a biztonság, de a termelékenység és az időmegtakarítás is gyakori követelmény a hegesztéstechnikai termelésben. Ehhez a hegesztési adatok rögzítésére van szükség dokumentálás és elemzés céljából. A termelésből érkező azonnali visszajelzés támogatja a folyamatoptimalizálást. Ezenkívül a biztonságos és magas színvonalú termelés érdekében a rendszer állapotát is nyomon lehet követni, és a hibákat fel lehet fedezni.

A Fronius WeldCube adatdokumentációs szoftver tárolja az összes releváns hegesztési eljárás adatát. Ez azt jelenti, hogy minden egyes hegesztővarrat nyomon követhető. Ezenkívül a WeldCube minden változata webalapú szoftvermegoldás. A felhasználók számítógépen és mobileszközökön keresztül is hozzáférhetnek a WeldCube-hoz, és lekérdezhetik az egyes hegesztések adatait. A rendszer dokumentálja a hegesztési munka előrehaladását, és egy jelzőlámpás rendszer segítségével értékeli az egyes hegesztővarratokat.

WeldCube Basic (fronius.com)

Kamera és robot: hegesztett alkatrészek pontos mérése

Egy modern optikai mérőrendszer – mint amilyet a Fronius prototípusközpontban használnak – ellenőrzi a vetemedést és az eltéréseket az alkatrészek CAD tervezési adataihoz képest. Ehhez egy robot egy speciális mérőkamerát helyez el az alkatrészek különböző pontjain.Mielőtt ezeket lefényképeznénk, az alkatrészekre fényrácsot vetünk.

E fényrács segítségével a rendszer felismeri az alkatrész körvonalait, és háromdimenziós felvételt készít. Ennek eredményeképpen egy speciális szoftver észleli az eredeti tervadatoktól való eltéréseket, és értékeli azokat (hegesztési sorrend stb.). A mérési adatokból származó eredményeket azonban nemcsak a minőség-ellenőrzésre használják, hanem az illesztési folyamat állandó optimalizálásához is vezetnek.

Magas fokú autonómia: robothegesztő rendszerek digitálisan hálózatba kapcsolt alkatrészekkel

A különböző méretű és formájú alkatrészek intelligens hegesztési koncepciókat igényelnek. A Fronius Welding Automation a robotika platformkoncepciójára támaszkodik. Ez lehetővé teszi, hogy szabványosított alkatrészek kombinálásával ügyfélspecifikus hegesztőrendszert hozzanak létre. Hegesztőrobotokat, kezelőrobotokat és pozicionálókat használnak. Ezen kívül a hegesztőpisztolyok és áramátadók cseréjére szolgáló állomások, a fogó-tárolórendszerek, a befelé és kifelé irányuló szállításhoz alkatrészzárak és az automatizált polcrendszerek is integrálva vannak.

Mindezen alkatrészek digitális hálózatba kapcsolása és központi rendszervezérlésük teljesen automatizált hegesztési és alkatrészkezelési folyamatokat biztosít. Ez viszont nagyfokú autonómiát biztosít. Interfészek a gyakori ERP rendszerekhez és webes API is rendelkezésre áll a harmadik fél rendszereihez történő adatátvitelhez.

HTW Robotic Welding Cell (fronius.com)

The post Hegesztésieljárás-kezelés, mint versenyelőny appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 6 leggyakoribb hiba, amivel hegesztés közben találkozhatunk https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/12/hegesztes-tipp-messer/ Wed, 12 May 2021 07:54:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15019 Villamos ívhegesztés során számos tipikus hibalehetőség akadályozhatja a megfelelő minőségű varrat elkészítését. Ezek azonban kiküszöbölhetőek, és érdemes is odafigyelni rájuk, mert sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat ezeknek a hibaforrásoknak a kizárásával. Aki villamos ívhegesztésre adja a fejét, annak aligha lesz ismeretlen a most következő hibalista. Talán úgy is érezhetjük, hogy néhány, a cikkben szereplő hibára […]

The post A 6 leggyakoribb hiba, amivel hegesztés közben találkozhatunk appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Villamos ívhegesztés során számos tipikus hibalehetőség akadályozhatja a megfelelő minőségű varrat elkészítését.

Ezek azonban kiküszöbölhetőek, és érdemes is odafigyelni rájuk, mert sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat ezeknek a hibaforrásoknak a kizárásával.

Aki villamos ívhegesztésre adja a fejét, annak aligha lesz ismeretlen a most következő hibalista. Talán úgy is érezhetjük, hogy néhány, a cikkben szereplő hibára nem is kellene kitérni, annyira evidens. A dolog azonban egy kicsit arra emlékeztethet, mint amikor az elektromos berendezések leírásában a hibalista azzal kezdődik, hogy

“Ellenőrizze, csatlakoztatta-e az eszközt az elektromos hálózathoz”.

A hegesztés során azonban számos dologra oda kell figyelni, és néha még a tapasztalt szakemberekkel is előfordul, hogy a magától értetődőnek látszó tényezőkkel gyűlik meg a bajuk.

Ezért remélhetőleg az alábbi tanácsok nem csak a hegesztésben járatlanabb, kevésbé rutinos olvasóknak lesznek hasznosak, hanem minden hegesztéssel foglalkozó szakember számára.

  1. A védőgázzal összefüggő általános hibák

Védőgázas hegesztésnél a hegesztőgáz megakadályozza, hogy a varrat és környezete annak minőségét rontó szennyező anyagokkal érintkezzen. Ha két használat között hosszabb idő telik el, a nyomáscsökkentőbe levegő, vagyis nitrogén, oxigén, de akár nedvesség is kerülhet.

Annak érdekében, hogy ezek ne szennyezzék el a védőgázt, öblítsük át a rendszert a munka megkezdése előtt. Ugyanez, vagyis egy bőséges, 1-2 perces védőgázas öblítés vonatkozik arra az esetre is, ha akár a gázpalackot, akár a munkakábelt kicseréltük.

Egy másik tipikus hiba, amikor az átfolyó védőgáz indításkor hirtelen megnövekvő mennyiségét egy védőgáz-megtakarítóval csökkentjük. Ezzel azonban a varrat indításánál pórusképződést idézhetünk elő. Ezért érdemes inkább a nyomáscsökkentőt és az áramforrást összekötő tömlő hosszát lerövidíteni: a legjobb, ha ez a távolság legfeljebb 3 méteres.

  1. A nyomáscsökkentőkhöz kapcsolódó hibák

A tömítések hiánya és a laza kötések is szivárgáshoz vezethetnek – képek: messer.hu

Az is valós probléma lehet, hogy a palackszelep hirtelen rányitása miatt intenzív nyomáslökést kap a reduktor. Ha ez gyakran előfordul, a reduktor hamar tönkremehet. Ezt a nyomáscsökkentő membránjának előzetes fesztelenítésével védhetjük ki.

A 200-300 baros nyomáscsökkentőknél a tömítetlenség, illetve a laza záró kötések következtében fellépő szivárgás is gondot okozhat. Ezért fontos a kötések és a tömítések ellenőrzésével kezdeni a munkát. Az elöregedett tömítéseket cseréljük, a laza záró kötéseket pedig húzzuk meg.

  1. A tömlővel kapcsolatos hibák

A megfelelő csatlakozás itt is kiemelt jelentőségű, a nem megfelelő vagy rosszul felszerelt tömlőcsatlakozó ugyanis szivárgást idézhet elő. Ezért érdemes EN 560 és EN 561 szabvány szerinti csatlakozókat alkalmazni, és műszak elején ellenőrizni őket.

A gyorscsatlakozók használata is jó megoldás, ezek zárófelületei azonban fokozottan hajlamosak a kopásra. A legjobb, ha nem csak a munka megkezdésekor, hanem napközben, műszakváltáskor is rájuk nézünk.

De hiába tökéletesek a csatlakozások, ha a tömlő anyaga elfárad, vagy nem megfelelő, a védőgáz az 1. pontban leírtakhoz hasonlóan elszennyeződik. Ennek elkerülésére ajánlott ISO 3821-es és ISO 1327-es tömlőt használni (a sűrített levegőhöz gyártott PVC-tömlőt például felejtsük el). Ugyanezért fontos az elöregedett tömlőt időben kicserélni.

  1. Az áramforrásnál jelentkező hibák

Az áramforrás bizonyos szempontból az egész rendszer “lelke”, ezért itt is számos potenciális hibaforrás fordulhat elő. Régebbi típusú gépeknél, ahol kézzel állítjuk be, előfordulhat például, hogy rosszul választjuk meg az alkalmazott áramerősséget. Ha ez az optimálisnál alacsonyabb, az nem megfelelő varratbeolvadáshoz vezethet.

A megfelelő ívfeszültség beállítása is kulcsfontosságú. A túl nagy ívfeszültség porozitások kialakulását, de akár szélkiolvadást, illetve a huzal fúvókával történő összeolvadását is előidézheti. Az áramerősséghez képest túlzott ívfeszültség következtében a varrat meg is repedhet. A túl kicsi ívfeszültség miatt pedig előfordulhat, hogy az ív az anyagban ég, illetve salakzárvány alakul ki.

A felsoroltakon túl a szelepek, csatlakozások, tömlők megfelelő tömítettségére az áramforráson belül is oda kell figyelni. Ezért érdemes időnként ellenőrizni – vagy a gyártóval ellenőriztetni – a készüléket.

  1. A munkakábellel előforduló problémák

A hegesztőpisztolyt az áramforrással vagy a huzaladagolóval összekötő munkakábel esetében is biztosítani kell a megfelelő csatlakozásokat, tömítéseket. A sérült vagy elöregedett tömítőgyűrűket késlekedés nélkül cseréljük ki. A cél, hogy a védőgáz szennyezés nélkül eljuthasson a munkafelületre, a készülő kötésig.

Ezért lényeges, hogy a munkakábel állapotát rendszeresen ellenőrizzük, valamint, hogy az előírt EN 60974-7 szabványnak megfelelő tömlőt használjunk. Ennek ugyan a PVC-tömlő is megfelel, mégis érdemes jobb minőségű, tartósabb anyagból készült tömlőt választani.

  1. A hegesztőpisztoly potenciális hibaforrásai

Tiszta és szennyezett gázfúvóka

Eljutottunk oda, hogy a védőgáz megfelelő tisztaságban megérkezik a hegesztőpisztoly gázfúvókájához. Előfordul, hogy itt, a lánc végén, a hegesztendő munkadarabnál kerül homokszem a gépezetbe. Amit akár szó szerint is érthetünk, ugyanis ha a gázfúvóka szennyezett, a varrat minősége nem lesz megfelelő. Ezért rendszeresen ellenőrizzük a fúvóka állapotát, és alaposan tisztítsuk meg a ráfröccsenő szennyeződésektől és a füsttől, koromtól. (Gázdiffúzor használata esetén arra is ugyanez vonatkozik.)

Ugyanilyen fontos, hogy a gázterelő hüvely jól illeszkejden a fúvókára – ellenkező esetben tömítetlenség lép fel, ami porozitáshoz vezet.

A hegesztőpisztoly nem megfelelő vezetése pedig szélkiolvadást idézhet elő. Ennek elkerülésére íveléskor tartsuk ki a pisztolyt a széleken. A rosszul megválasztott döntési szög eredménye sokszor a nem megfelelő varratbeolvadás. Amellett, hogy a döntési szöget módosítjuk, az áramerősség növelésével, illetve a hegesztési sebesség csökkentésével is kiküszöbölhetjük ezt a problémát.

További hibalehetőségek

A fenti lista természetesen csak a lehetséges hibák egy részét tartalmazza, ezek mellett további hibalehetőségek is előfordulhatnak.

Néhány példa:

  • A munkakábel áramátadó csatlakozásánál található légrés. Elkerülhető a huzalnak megfelelő méretű áramátadó használatával.
  • Optimális védőgázmennyiség beállítása a hegesztőpisztolynál a porozitások elkerülése végett.
  • Helyes pisztolytartás, megfelelő döntési szög alkalmazása – ezzel elkerülhető, hogy a kiáramló védőgáz a túlzott pisztolydöntésnek köszönhető injektorhatás következtében beszippantsa a környezeti levegőt.
  • Szennyezett hozaganyag – ez rontja a varrat minőségét, porozitáshoz vezethet.

Messer Hungarogáz Kft. – a hegesztési gázok hazai szakértője

A felsorolt hibaforrások komoly problémákat idézhetnek elő és jelentősen megnehezíthetik, lelassíthatják a munkát. Feltárásukhoz és megoldásukhoz ugyanakkor szakmai segítséget is kaphatunk a minősített, professzionális gázszolgáltatóktól. Magasan képzett szakembereik a szükséges megelőző eljárási rutinok kialakításában és a helyes eszközhasználat megválasztásában is hatékony támogatást képesek nyújtani.

Ilyen szolgáltató a Messer Hungarogáz Kft. is, amely anyagfajtákra és hegesztési eljárásokra optimalizált védőgázkeverékek széles választékát fejlesztette ki, melyek megfelelnek a modern jármű- és fémipar által támasztott magas minőségi követelményeknek.

A védőgázos ívhegesztési eljárások, a MIG, MAG és TIG (AWI) technológia esetében napjainkban már a standardizált és az egyedi követelményekhez hangolt két-, három-, vagy akár többkomponensű védőgáz-keverékek széles skálájával találkozunk az iparban. A lehetséges keverékek választéka rendkívül széles, a fő összetevőnek számító argonon, héliumon és szén-dioxidon kívül további alkotórészként oxigén, hidrogén vagy nitrogén is előfordul.

A Messer Hungarogáz Kft. Magyarország egyik vezető ipari és egészségügyi gázgyártó és -forgalmazó vállalata. A Messer a hegesztési gázok mellett számos egyéb gázzal (pl. nitrogén, oxigén, szén-dioxid, argon, műszaki, lézer, élelmiszeripari, egészségügyi, nagytisztaságú és különleges laborgázok, stb.) is ellátja partnereit. Mindezek mellett a vállalat a nagyipari on-site gázüzemek építésében és működtetésében is piacvezető.

The post A 6 leggyakoribb hiba, amivel hegesztés közben találkozhatunk appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hegesztő képzés szimulátor használatával https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/10/virtual-welding-effizienz-ausbildung/ Mon, 10 May 2021 07:09:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14934 Nincs zaj, hőség, vagy anyagfelhasználás – a virtuális hegesztés valóságközeli, teljesen biztonságos, valamint fenntartható keretet kínál leendő hegesztők tréningjéhez. Hasonlóan, mint a repülőgép-szimulátorban a VR virtuális szemüveg és a kitűnő grafika segítségével egy valóságközeli élmény válik lehetővé. Az eredmény kiváló minőségű hegesztési képzés költségmegtakarítással egyidejűleg. Teljes képzési koncepció: elmélet és gyakorlat A Fronius, a virtuális […]

The post Hegesztő képzés szimulátor használatával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nincs zaj, hőség, vagy anyagfelhasználás – a virtuális hegesztés valóságközeli, teljesen biztonságos, valamint fenntartható keretet kínál leendő hegesztők tréningjéhez.

Hasonlóan, mint a repülőgép-szimulátorban a VR virtuális szemüveg és a kitűnő grafika segítségével egy valóságközeli élmény válik lehetővé. Az eredmény kiváló minőségű hegesztési képzés költségmegtakarítással egyidejűleg.

Teljes képzési koncepció: elmélet és gyakorlat

A Fronius, a virtuális hegesztéssel egy átgondolt képzési koncepciót vállal. Többek között elméleti ismereteket közvetít a MIG/MAG, az AVI, illetve a bevont elektródás hegesztésről, valamint tudásellenőrzést is folytat. Egy ranglista ösztönzi a gyakornokokat arra, hogy játékos formában megméressék magukat a másikkal szemben.

A virtuális hegesztésről szóló Fronius-tantervben a gyakorlati hegesztési feladatok a Nemzetközi Hegesztéstechnikai Intézet képzésére támaszkodnak. Ezáltal megfelelnek a hegesztő képzés nemzetközi sztenderdjének.

Ghost funkció: A tanár mindig mellettünk

A kézügyesség elsajátítását a gyakornok először egy virtuális tanárral gyakorolja, amit Ghost funkciónak neveznek. Ez lépésről lépésre mutatja be pontosan a helyes hegesztési sebességet, a hegesztőpisztoly távolságát és beállítási szögét a munkadarabhoz. A Ghost funkción keresztül a gyakornok közvetlen visszajelzést kap. A feladat nehézségi foka egyre nő, amíg az életszerű szimulációs üzemmódban végül a Ghost funkció nélkül kell hegeszteni. A virtuális hegesztés rendszere nyilvántartja a hegesztéseket – így utólag van lehetőségünk visszajátszani és az oktatóval elemzeni őket.

Irányított gyakorlati feladatok és elméleti egységek ilyen kombinációjával a gyakornok a képzés sok lépését önállóan teljesítheti a hegesztő szimulátoron keresztül. Így alaptudást és gyakorlatot szerez, mielőtt valódi hegesztőberendezéssel dolgozna. Az oktatási intézmények ezáltal növelhetik az oktatás minőségét, mellyel egy időben csökkenthetik a költségeket.

Gyakorlati tanulmány: Fohnsdorf Oktatási Központ

Az osztrák Fohnsdorf Oktatási Központ, röviden SZF, az egyik legmodernebb és leginnovatívabb szakmai képzést nyújtó intézmény Ausztriában. A fémtechnológia területén már 2010 óta használja a virtuális hegesztést. Időközben a gyakorlati képzés 30%-a szimuláció segítségével folyik, ami az oktatásnak egy fix alkotóeleme.

Egy gyakorlati tanulmány azt kutatta, milyen hatásai vannak ennek a képzés hatékonyságára. A következő adatok kerültek kiértékelésre:

  • 13 képzésben részesülő gyakornok
  • 2 hetes tréning 30% virtuális hegesztéssel és 70% valódi hegesztéssel
  • Sarokvarrat (135 P FW FM1 S PB ml) és sarokvarrat csőnél (135 T FW FM1 S PB sl), amit mindig valóságosan és virtuálisan is hegesztettek

A virtuális hegesztést tartalmazó képzés költséghatékonyságának megállapítására az összesen 1577 valódi húzott hegesztési varrat fém-, gáz-, hegesztőhuzal- és energiafelhasználását értékelték ki. Azután következett az 1733 virtuális hegesztési varrat adataival való összehasonlítás.

Jobb képzési minőség: 23%-kal több gyakorlati idő

Az SZF a virtuális hegesztés segítségével a ténylegesen hegesztéssel eltöltött időt 23%-kal meg tudta növelni. Így virtuálisan háromszor annyi varrat készülhetett, mint ugyanazon időtartam alatt a hegesztőkabinban. Ezt elsősorban arra lehet visszavezetni, hogy a virtuális hegesztés közben kiesik a tesztpanelek időigényes előkészítése, a panelek hűtése, valamint a hegesztési varratok tisztítása. A szimulált hegesztési varrat csupán egy kattintást igényel. Ennek következtében több idő marad a szükséges mozdulatok elsajátítására, begyakorlására.

De nem csupán a gyakorlati idő növekszik:

„A virtuális hegesztés használatának fontos hozamát leginkább abban látjuk, hogy javítja az oktatás minőségét. A Ghost funkción keresztül minden képzésben résztvevő egyedi gondoskodást és közvetlen virtuális visszajelzést kap – valamit, amit egy igazi tréningvezető egyszerűen nem tud nyújtani”

– állítja Hannes Krempl, az SZF hegesztéstechnika/szállítmányozás oktatója.

Költségmegtakarítás: 230 euróval kevesebb anyagköltség

Továbbá a hegesztő szimulátor a képzés minőségén kívül a költséghatékonyságot is növeli: Az olyan fogyóeszközök megtakarítása, mint a gáz, a huzal és a fémlemez, jóval gazdaságosabbá teszik a képzést.

„A virtuális hegesztés célzott használatával összegben kifejezve körülbelül 230 euró anyagköltséget spórolunk meg résztvevőnként – a megemelkedett ívégési idő ellenére”

– mondja Krempl.

A hegesztési képzésben használt virtuális tréning eszerint rendkívüli költséghatékonyságot jelent alacsony erőforrás-kiadások mellett.

Szerző: Philipp Schlor, termékmenedzser, virtuális hegesztés, Fronius International GmbH

The post Hegesztő képzés szimulátor használatával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Műanyag hegesztés: hogyan működik? https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/30/muanyag-hegesztes-hogyan-mukodik/ Fri, 30 Apr 2021 12:00:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14828 Legyen szó akár házi barkácsolásról, ipari felhasználásról, vagy épp egy törött műanyag alkatrész javításáról, a műanyag hegesztők segítségével sokkal tartósabb megoldás hozható létre, mint pl. ragasztással vagy más alternatív módszerrel. Az első lépés Ha műanyagok hegesztéséről van szó, akkor azt mindenképpen tudni kell, hogy hasonló típusú műanyagokat lehet csak igazán jó végeredménnyel összeforrasztani. Így a […]

The post Műanyag hegesztés: hogyan működik? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Legyen szó akár házi barkácsolásról, ipari felhasználásról, vagy épp egy törött műanyag alkatrész javításáról, a műanyag hegesztők segítségével sokkal tartósabb megoldás hozható létre, mint pl. ragasztással vagy más alternatív módszerrel.

Az első lépés

Ha műanyagok hegesztéséről van szó, akkor azt mindenképpen tudni kell, hogy hasonló típusú műanyagokat lehet csak igazán jó végeredménnyel összeforrasztani. Így a folyamat legelső lépése tehát az kell legyen, hogy meg tudjuk állapítani, milyen fajtájú műanyagról van szó (pl. polipropilén), és pálcás forrasztó esetén olyan eszközt válasszunk, ami hasonló anyagból készült. Ha nem vagyunk biztosak benne, megpróbálhatjuk különböző tesztkészletekkel is beazonosítani a típust.

A műanyag hegesztés lépései

Ha sikerült megállapítani a műanyag fajtáját, akkor a hegesztés előtt alaposan tisztítsuk le a felületet. Ezt a lépést semmiképp ne hagyjuk ki, különben nem lesz annyira tartós a végeredmény. Erre akár egy szimpla vizes szivacs is elég lehet, a lényeg, hogy ne maradjanak apró egyéb részecskék a munkafelületen. Fontos, hogy nem elég a szennyeződéseket letisztítani, festett felület esetén a bevonatot is távolítsuk el pl. csiszolópapír segítségével. A festék eltávolítása jelentős porral is járhat, így ne felejtsünk el védőmaszkot használni, hogy védjük az arcunk és a szemünk.

A hegesztés elkezdése előtt helyezzük a megfelelő pozícióba az összeforrasztandó darabokat, és ha van rá lehetőség, rögzítsük őket stabilan, hogy véletlenül se tudjon elmozdulni a munka közben. Helyezzük őket minél közelebb egymáshoz, hogy pontos illesztést alkothassunk meg, és ha tudjuk, rögzítsük is a darabokat.

Ezután melegítsük elő a hegesztőgépet az adott műanyaghoz szükséges hőfokra, és helyezzük bele a megfelelő pálcát (ha ilyen típusú gépünk van). Óvatos mozdulatokkal, lassan, de stabilan vigyük végig az összeillesztendő felületen a pálcát. Ne hagyjuk sokáig egy helyben, az égésveszély elkerülése érdekében. Ha elkészültünk a feladattal, várjunk legalább 5-10 percet, amíg kihűl és stabilizálódik a szerkezet. A felület ilyenkor még természetesen egyenletlen marad, így csiszolópapírral dolgozzuk el a felületet, hogy szép, egyenletes, sima végeredményt kapjunk. Ha festett volt korábban a felület, akkor neki is állhatunk pótolni a korábban eltávolított réteget, hogy valóban makulátlan legyen a megmunkált darab.

Milyen fajta műanyag hegesztők léteznek?

Forrólevegős: ilyen gép használata esetén a hegesztési zónát, és a pálcát forró levegő melegíti fel.

Extrúderes: a pálcát a gép “ömledékké” alakítja, a gép pedig ezt hevíti fel a megfelelő, forrasztásra alkalmas hőmérsékletre.

Tompahegesztéses: ebben az esetben a folyamat abban tér el a fent leírtaktól, hogy nincsen szükség hegesztőpálcára. A gép ugyanis a kontaktfelületeket hevíti fel olyan hőmérsékletűre, hogy azok egymáshoz illesztve egyszerűen összehegeszthetőek.

A forrólevegős, és az extrúderes gépeket jellemzően kézi, hordozható formában találjuk meg, így az egyedi munkáknál igazán hasznosak. Ha pedig a hatékonyság a cél, és nagy mennyiségben kell műanyagokat feldolgozni, a tompahegesztéses gépek lehetnek a legjobb választás.

The post Műanyag hegesztés: hogyan működik? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új prototípus központ https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/20/fronius-prototipus-akkumulator-heggesztes/ Sun, 20 Dec 2020 17:13:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13115 A Fronius december elejétől biztosítja a prototípusgyártás kiszervezésének lehetőségét Welsben (Felső‐Ausztriában) járműipari gyártók, azok beszállítói és integrátorai számára. A Fronius hegesztéstechnikai szakemberei az ügyfelekkel együtt az ott újonnan létesített Prototípus Központban dolgozzák ki az ideális megoldásokat az alkatrészek összekapcsolásához: az építési fázistól kezdve a szimulációk, hegesztési eljárás értékelések, hegesztési próbák segítségével végrehajtott megvalósíthatósági tanulmányokon keresztül […]

The post Új prototípus központ appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Fronius december elejétől biztosítja a prototípusgyártás kiszervezésének lehetőségét Welsben (Felső‐Ausztriában) járműipari gyártók, azok beszállítói és integrátorai számára.

A Fronius hegesztéstechnikai szakemberei az ügyfelekkel együtt az ott újonnan létesített Prototípus Központban dolgozzák ki az ideális megoldásokat az alkatrészek összekapcsolásához: az építési fázistól kezdve a szimulációk, hegesztési eljárás értékelések, hegesztési próbák segítségével végrehajtott megvalósíthatósági tanulmányokon keresztül egészen a különböző minőségellenőrzésekig és projekt támogatásig. A Fronius szükség esetén a prototípusgyártás és annak különböző fázisai mellett kisebb darabszámú testreszabható alkatrészeket is gyárt a nullszériákhoz. A Fronius tehát teljes prototípusgyártási megoldást kínál.

Ennek köszönhetően jelentős mértékű megtakarítási lehetőséget, nagyobb hatékonyságnövekedést és kockázatcsökkentést biztosít a járműipari gyártók számára. A prototípusgyártás kiszervezésével a saját Prototípus Központban gyakorlatilag megszűnnek a fejlesztési költségek, az időráfordítás, valamint a beruházások. Emellett az ügyfelek érdekeit szolgálják a Fronius átfogó hegesztési ismeretei, és az ahhoz kapcsolódó legmodernebb technológiák is.

Az akkumulátortálcák az elektromos járművek akkumulátorait védik a környezeti hatásoktól, akár ütközés esetén is – ennek megfelelően magasak a hegesztési varratokkal szemben támasztott követelmények. A Fronius Prototípus Központja éppen az ilyen és ehhez hasonló újszerű alkatrészekre specializálódott.

Prémium hegesztéstechnika a prototípusépítés számára

A Prototípus Központ kifinomult szimulációs, hegesztési és mérési technológiát kínál több mint 900 négyzetméteren. Ez akár 3×2 méteres, maximum 1500 kg tömegű alkatrészek gyártását teszi lehetővé. A berendezéseket teljesen elszigetelik a többi területtől, és garantálják az abszolút diszkréciót.

A két alkalmazott robot-hegesztőcella egyikét a Fronius CMT technológiájával szerelték fel. A hőcsökkentett hegesztési eljárás különösen a vékony fémlemez területen alkalmas szinte minden alapanyagához, csökkenti a fröcskölést, valamint a vetemedést. Az itt alkalmazott rugalmas TPS/i hegesztőrendszer platform szükség esetén lehetővé teszi más hegesztési eljárások alkalmazását is. Emellett a robotcella Acerios felülettisztító rendszert használ, amely forró plazma technológia segítségével előkezeli az alkatrész éleit. Ez tökéletes feltételeket teremt a kiváló minőségű hegesztési varratok létrehozásához.

A második robot-hegesztőcella lézerrel, valamint nagy teljesítményű MSG (Metall SchutzGas – fogyóelektródás-védőgázas) hegesztőrendszerrel rendelkezik. A lézer-hibrid hegesztési eljárás egyesíti a két világ előnyeit, így kimagasló rés-áthidaló képességet, valamint nagyobb hegesztési sebességet kínál. Mélyebb beolvadással és alacsonyabb hőbevitellel jár – ennek köszönhetően minimális lesz az alkatrész vetemedés.

Érzékeléstechnika, mérés és adatdokumentáció

Mindkét hegesztőcella kifinomult robot-segítő és ellenőrző rendszerrel rendelkezik:

  • Egy – a hegesztőpisztoly végére szerelt – lézer felügyeleti rendszer biztosítja, hogy a robot éppen a megfelelő helyen hegesszen. A gyártás során gyakori eltérések, vetemedések, vagy tűrések esetén a robot képes automatikusan módosítani az előre beprogramozott hegesztési varrat folyamatot, és a hegesztést megbízhatóan, a megfelelő helyzetben hajtja végre.
  • A Fronius SeamTracking alkalmazásával egy további lehetőség áll rendelkezésre a varratkövetéshez: A funkció – a hegesztőpisztoly lengő mozgásának köszönhetően – sarok- és megmunkált tompavarratok esetén megbízhatóan érzékeli az alkatrész élét.
  • Emellett az ArcView kamerarendszer közvetlen rálátást biztosít az ívre, így a hegesztési eljárás pontos felügyeletét teszi lehetővé. A hegesztőtechnikus szükség esetén, korrigálás céljából közvetlenül beavatkozhat.
  • Emellett az automatizált hegesztési varrat ellenőrző rendszer a hegesztési folyamat befejezése után végigszkenneli a varratot és optikailag közvetlenül ellenőrzi annak minőségét.
  • Ugyanakkor a WeldCube adatdokumentációs szoftver felügyeli és menti a hegesztési eljárás releváns adatait, és lehetővé teszi a varratok egyértelmű utánkövethetőségét.

A magasan fejlett hegesztési eljárások és azok felügyelete mellett a rendszer a hegesztés előtt és után egy saját robotcellában három dimenzióban beméri az alkatrészt, ezáltal bármilyen eltérés, például tűrés vagy vetemedés pontosan meghatározható. Így a prototípusgyártás egészen korai fázisától lehetséges a pontos méretek precíz felügyelete. Ez a különböző paramétereknél (például hegesztési sorrend, hegesztési paraméterek és rögzítési technológia) gyors reagálást és kiigazítást tesz lehetővé, így időt és költségeket takarít meg mind a fejlesztési, mind a későbbi termelés-felfutási időszakban. A Fronius ezenkívül a prototípusok laboratóriumban történő metallurgiai ellenőrzésének lehetőségét is felkínálja ügyfeleinek.

The post Új prototípus központ appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
LaserFlex- Hegesztés LÉZERREL akár tízszer gyorsabban, pontosabban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/17/laserflex-hegesztes-lezerrel-akar-tizszer-gyorsabban-pontosabban/ Sat, 17 Oct 2020 05:15:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12083 Hegesztéstechnikai partnert keres sokoldalú tudással és tapasztalattal? A hegesztéssel, vágással, automatizálással és robotikával foglalkozó lendvai VIRS d.o.o. speciális rendszerpartnerként évek óta szolgálja ki magyarországi ügyfelek igényeit is. A magyar határ mentén fekvő szlovéniai Lendnván található cég professzionális ipari megoldásokat nyújt a fémfeldolgozó ipar különböző területei – többek között a gépészet, az autóipar, a gasztronómia stb. […]

The post LaserFlex- Hegesztés LÉZERREL akár tízszer gyorsabban, pontosabban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hegesztéstechnikai partnert keres sokoldalú tudással és tapasztalattal? A hegesztéssel, vágással, automatizálással és robotikával foglalkozó lendvai VIRS d.o.o. speciális rendszerpartnerként évek óta szolgálja ki magyarországi ügyfelek igényeit is.

A magyar határ mentén fekvő szlovéniai Lendnván található cég professzionális ipari megoldásokat nyújt a fémfeldolgozó ipar különböző területei – többek között a gépészet, az autóipar, a gasztronómia stb. – számára.  Az általa  létrehozott robotrendszerek a legigényesebb vásárlók   kívánalmainak  is  megfelelnek,  és  még a legőrültebb kihívásokkal is megküzdenek!

Egyik újdonság, amelyet ebben az évben vezetnek be a piacon: a LaserFlex lézer robothegesztő cella, amelyet technológiailag fejlett megoldásnak tekintenek a gyártás területén a legigényesebb hegesztési kihívásokhoz.

Eljött az ideje a lézeres hegesztésnek!

A lézertechnológia megvalósítása a gyártás egy teljesen új dimenzióját nyújtja Önnek. Lézersugaras hegesztés során a hegesztés felületén nincs közvetlen mechanikai terhelés, és az energiabevitel kontakt nélküli a hagyományos hegesztéshez képest. A kicsi, helyi és szabályozott energiabevitel szinte semmilyen deformációt nem okoz az alapanyagban, a lézeres hegesztés eredményeként tehát kiváló minőségű varrat készül. A hegesztés rendkívül pontos, és megtartja az alapanyag fényét. További feldolgozás sem szükséges, ezért a jövő a lézeres hegesztésé!

LaserFlex lézeres hegesztés

LaserFlex – egy megbízható, pontos és hatékony lézeres robothegesztő cella

A LaserFlex egy kompakt lézeres robothegesztő cella tökéletesen illeszkedő alkatrészekkel, ami korlátlan lehetőségeket kínál. A kulcsrakész cella kis helyet foglal, így bármilyen gyártási rendszerbe könnyen telepíthető. Egy targonca segítségével a teljes cella könnyen mozgatható. Ezáltal egy innovatív és költséghatékony termelési környezet hozható létre, amely nemzetközi szinten is garantálja az üzem versenyképességét.

A LaserFlex cella egy robot manipulátorból, a hozzá tartozó vezérlőből, egy kéttengelyes pozicionálóból, lézersugárforrásból, hűtőrendszerből, lézerhegesztő fejből, a védőburkolatokból, valamint egyéb szükséges perifériákból áll. A hegesztési munkaterülethez való hozzáférés egy gyorsan mozgó ajtón keresztül történik, ami a hegesztési folyamat során zárva van. A cella belsejébe kamerákat telepítettek, így a hegesztési folyamat figyelemmel kísérhető a képernyőn. A LaserFlex bármilyen fajta anyag hegesztésére alkalmas, kis és nagy darabszámokban egyaránt. Működése lehet manuális vagy automatizált.

A LaserFlex megoldást kínál minden gyártási igényre!

Miért alkalmazza a LaserFlexet a gyártásban?

  • Termelékenyég növekedése – a hegesztési művelet akár ötször-tízszer gyorsabban elkészülhet.
  • Kiváló hegesztési minőség érhető el – a hegesztési mélység, valamint a keskeny és pontos hegesztések révén.
  • Csökkennek az egy munkadarabra jutó költségek – a folyamat nagy sebességének és a kevesebb újrafeldolgozásnak köszönhetően.
  • Megbízhatóság – az érintésmentes anyagfeldolgozás és az alacsonyabb hőbevitel miatt.
  • A lézeres technológia rugalmasságából fakadó előnyök – lehetővé teszik a különféle vonalak, spirálok és szabálytalan formák hegesztését. A lézeres hegesztési technológia minden hegeszthető anyaghoz alkalmazható.

LaserFlex

A LaserFlex offline programozása Robotguide szoftverrel

A Robotguide szoftverrel szimulálható a lézeres robothegesztés, és lehetővé teszi a hegesztési program irodában vagy személyi számítógépen történő elkészítését a további robotfunkciók tesztelése és szimulálása mellett. A szoftver figyelmeztet a felmerülő hibákra, amik azonnal ki is javíthatóak. A hegesztőprogram készítése során a Robotguide hegesztési vonalat rajzol a munkadarabra CAD-formátumban. A virtuális munkaállomásról érkező programok és beállítások ezután könnyedén átvihetők a hegesztést végző robothoz. A program segítségével költséget takaríthatunk meg, és a termelékenységet is növelhetjük, mivel a LaserFlex cellát nem használjuk a programozás során, ezért közben a munkavégzés zavartalanul folytatódhat.

WeldCockpit – csatlakoztassa és elemezze a gyártási folyamatait!

A WeldCockpit szoftveralkalmazás segítségével ellenőrizhetők és dokumentálhatók a robot lézerhegesztés műszaki és gazdasági paraméterei, az iparági 4.0 szabványnak megfelelően. Minden adathoz valós időben, bárhol és bármikor hozzáférhetünk. A gyártás megtervezésekor így optimalizálható az idő és a költség.

Az Ön hegesztési kihívása + a mi tudásunk = LaserFlex!

A VIRS robotintegrátorral egy hosszú távú üzleti partnert választ, aki minden lépésében támogatni fogja Önt a költséghatékony gyártás kiépítése felé vezető úton.

Segítenek fejleszteni az alkalmazást, kiválasztani az Ön számára megfelelő technológiát, és bevezetik azt a gyártási folyamatba. Mi több – egy olyan partnert nyerhet, aki minden értékesítés utáni szolgáltatást egy kézből adhat Önnek. Használja ki a VIRS szakértőinek tapasztalatát!

www.autorel.hu


Műszaki Magazin előfizetés Műszaki Magazin hírlevél feliratkozás

The post LaserFlex- Hegesztés LÉZERREL akár tízszer gyorsabban, pontosabban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>