hatékony – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 05 Nov 2024 10:08:16 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Szuperhatékony napelemek fejlesztésén dolgoznak a BME kutatói https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/07/bme-napelem-hatekonysag-kutatas/ Wed, 07 Aug 2024 05:00:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30717 Egy új anyagcsoport használatával a jelenlegi hatásfok megduplázása is reális lehet. A BME Fizikai Intézetének munkatársai új típusú napelem-alapanyagokkal végzett kutatásukról publikáltak az Advanced Energy & Sustainability Research folyóiratban. A Semilab Zrt.-vel együttműködve vizsgálták a perovszkitalapú anyagokat, melyekből a várakozások szerint a hagyományos, szilíciumalapú napelemeknél jobb hatásfokú fotovoltaikus eszközöket lehet gyártani. Ezen a területen azonban egyelőre vannak […]

The post Szuperhatékony napelemek fejlesztésén dolgoznak a BME kutatói appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy új anyagcsoport használatával a jelenlegi hatásfok megduplázása is reális lehet.

A BME Fizikai Intézetének munkatársai új típusú napelem-alapanyagokkal végzett kutatásukról publikáltak az Advanced Energy & Sustainability Research folyóiratban. A Semilab Zrt.-vel együttműködve vizsgálták a perovszkitalapú anyagokat, melyekből a várakozások szerint a hagyományos, szilíciumalapú napelemeknél jobb hatásfokú fotovoltaikus eszközöket lehet gyártani. Ezen a területen azonban egyelőre vannak nyitott kérdések, például a töltéshordozók élettartama. Erről kérdeztük Simon Ferencet, a Természettudományi Kar egyetemi tanárát.

Mindenekelőtt annak tisztázására kértük, hogy mi az a perovszkit, és miért lehet jobb, mint a szilícium.

„A perovszkit egy anyagcsalád, amelyben több összetevő van együttesen jelen. Az általunk vizsgált anyagok összetétele CsPbBr₃, melyek legnagyobb problémája az ólom (Pb) jelenléte, hiszen az mérgező. Nagy feladvány, hogy ebben az egyébként ígéretes anyagcsaládban hogyan tudnánk az ólmot más anyaggal helyettesíteni, illetve megbizonyosodni arról, hogy ezen napelemek az élettartamuk végén nem szennyezik a környezetet”

– mondta Simon Ferenc.

De akkor miért éri meg mégis a perovszkittal bajlódni? Nos, azért, mert a perovszkitalapú napelemek hatásfoka már most versenyképes a hagyományos, szilíciumalapú napelemekével. A szakértők pedig arra számítanak, hogy a két anyagot kombináló, úgynevezett tandem-napelemcellák lesznek igazán hatékonyak.

A jelenleg kapható napelemek hatásfoka 15-20 százalék, a tandemekkel ez remélhetőleg megduplázódhat vagy akár 50 százalékig is felmehet.

„Gondoljuk csak el, nem mindegy, hogy a házamra telepített 10 négyzetméternyi napelem, négyzetméterenként 1 kW bejövő fényteljesítménnyel számolva, 2 kW vagy 5 kW teljesítményt tud leadni”

– magyarázta Simon Ferenc.

Hogy az új technológia mikor jelenhet meg a gyakorlatban, az egyelőre „a jóslás kategóriája”, de az általános ipari várakozás szerint a 2030-as évek közepére már a perovszkit-szilícium tandem-napelemcellák elérhetők lesznek a kereskedelemben. Hanem addig még a végére kell járni néhány fontos dolognak, az egyik ilyen az említett töltésélettartam kérdése.

A félvezetőkben fény hatására töltéshordozók, elektron-lyuk párok jönnek létre. Ezek mozognak egy tipikus napelemben a megfelelő polaritású elektródák felé. Megtörténhet azonban, hogy a létrejött elektron-lyuk pár nem tud eljutni az elektródához (ezáltal energiát termelve), hanem újra összeáll, ami a napelem működése szempontjából nem jó.

„Ahhoz, hogy egy napelem nagy hatásfokkal működjön, minél nagyobb töltéshordozó-élettartamra van szükség. Az új típusú perovszkitokban az eddig megfigyelt élettartamok 100 mikroszekundumnál nem voltak hosszabbak, mi a kutatásunkban 1 milliszekundumnál hosszabb élettartamokat figyeltünk meg”

– számolt be a professzor.

Szélsőséges hőmérsékletek

Ezt az ugrást egy saját fejlesztésű összeállítással sikerült megfigyelni, a munkában a Semilab Zrt. munkatársai is részt vettek egy Kooperatív Doktori Program keretében. A berendezés egy rövid lézerimpulzust küld a mintára, ezután tanulmányozzák annak megváltozott töltésállapotát. A minta a mérés közben változtatható hőmérsékleten (kriosztátban) van, a hőmérsékletét 10 és 500 Kelvin (-263 és 227 Celsius fok) között lehet állítani.

„Persze senki sem akarja a napelemeket az abszolút 0 fok közelében használni, de a tudományos kutatás lényege, hogy az anyagokat különleges körülmények között vizsgáljuk, ezáltal a viselkedés fizikai leírását kapjuk meg. Így meg tudjuk mondani, hogyan kell az anyagokat módosítani, hogy előnyösebb tulajdonságaik legyenek”

– mondta Simon Ferenc.

Az alapkutatás folytatódik: az elmúlt néhány hónapban átépítették a berendezést, hogy érzékenyebb és jobban vezérelt legyen.

„A munka oroszlánrészét végző doktorandusz, Bojtor András, épp a doktori fokozatának megvédésére készül. De bízom benne, hogy új fiatalokkal folytatódhat a munka, és további perovszkit-anyagmódosulatokat lesz lehetőségünk vizsgálni”

– tette hozzá.

A kutatást végző csapat tagjai: Bojtor András, Krisztián Dávid, Korsós Ferenc, Kollarics Sándor, Paráda Gábor, Thomas Pinel, Kollár Márton, Horváth Endre, Xavier Mettan, Hidetsugu Shiozawa, Márkus G. Bence, Forró László, Simon Ferenc.

Forrás: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Szuperhatékony napelemek fejlesztésén dolgoznak a BME kutatói appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hatékony, innovatív és fenntartható alkatrészek tisztítása a teljes gyártási láncban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/01/12/ecoclean-fenntarthato-hatekony-tisztitas/ Fri, 12 Jan 2024 05:30:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28099 Legyen szó zsírtalanításról, klasszikus alkatrészek tisztításáról vagy nagy tisztaságú alkalmazásokról – a tisztító megoldásokkal szemben támasztott követelmények a feldolgozóipar minden területén megnövekedtek. Az Ecoclean ezekre a változó piaci követelményekre még szélesebb és modulárisabb termékskálával válaszol. A hangsúly a magasabb tisztítási minőségen, a magasabb költségeken és az energiahatékonyabb folyamatokon van. Az alkatrészek tisztítása minden ipari szektorban […]

The post Hatékony, innovatív és fenntartható alkatrészek tisztítása a teljes gyártási láncban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Legyen szó zsírtalanításról, klasszikus alkatrészek tisztításáról vagy nagy tisztaságú alkalmazásokról – a tisztító megoldásokkal szemben támasztott követelmények a feldolgozóipar minden területén megnövekedtek.

Az Ecoclean ezekre a változó piaci követelményekre még szélesebb és modulárisabb termékskálával válaszol. A hangsúly a magasabb tisztítási minőségen, a magasabb költségeken és az energiahatékonyabb folyamatokon van.

Az alkatrészek tisztítása minden ipari szektorban elengedhetetlen gyártási lépés a követelményeknek megfelelő későbbi folyamatok és a magas, stabil termékminőség biztosítása érdekében. Iparágtól függetlenül az új és módosított termékek, az egyre kompaktabb és összetettebb geometriák, az anyagok egyre szélesedő változatossága, valamint a millimétertől a több méterig terjedő munkadarab-méretek hozzájárulnak ahhoz, hogy a szükséges tisztítási alkalmazások spektruma olyan sokrétű legyen, mint ma még soha. Az eljárással és az elérendő tisztasággal szemben támasztott követelmények a gyártási szakasztól, valamint a terméktől és az iparágtól függően változnak. A csúcstechnológiás alkatrészek, köztük a félvezetőipar, az orvosi, szenzor- és elemzéstechnika, valamint a precíziós optika végső tisztítása során el kell távolítani a nanométeres tartományban lévő szemcsés szennyeződéseket, valamint a filmes maradék szennyeződés nanorétegeit.

A moduláris EcoCvela speciális vízbázisú tisztítási rendszereket takar, legfeljebb 1500 mm átmérőjű munkakamrával, valamint több elárasztó tartályt és szükség esetén több munkakamrát is.

Ezzel szemben például az általános iparban, ahol nagyon eltérő területei és komponensei vannak, gyakran az első prioritás a nagy mennyiségű forgács és feldolgozási közeg eltávolítása. Gyakran olyan tényezők is szerepet játszanak, mint a nagy teljesítményigény, a nehéz munkadarabok, az alkatrészek széles köre és a rövid szállítási idők. Emellett a tisztítást mindig gazdaságosan, energia- és erőforráshatékonyan kell elvégezni.

A feladat határozza meg a tisztítóközeget

Ahhoz, hogy egy tisztítási megoldást optimálisan a feladathoz igazíthassunk, a teljesítendő tisztasági előírásokon túl egyéb termék- és cégspecifikus kritériumokat is figyelembe kell venni. Ehhez olyan gyártóra van szükség, amelynek termékskálája megfelelő rugalmasságot kínál a felhasznált tisztítóközegek, valamint a rendszer- és folyamattechnológiák tekintetében. A jövőorientált, rugalmas és energiahatékony ipari alkatrésztisztítási megoldások teljes körű szolgáltatójaként az Ecoclean és az UCM, a csoport precíziós és ultrafinom tisztításra szakosodott részlege a nedves kémiai eljárások teljes spektrumát lefedi vízbázissal. közegek, oldószerek és módosított alkoholok. Ez azt jelenti, hogy a tisztítási folyamatok és rendszerek, beleértve a legmegfelelőbb eljárási és szárítási technológiákat mind a szakaszos, mind az egyes alkatrészek tisztításához, nagyon hatékonyan szabhatók a termék- és cégspecifikus követelményekhez. A folyamattervezést a vállalat saját tesztközpontjaiban végzik, az orvostechnikai és a nagytisztaságú alkalmazásokhoz adaptált rendszerekkel és méréstechnikával rendelkező tisztatéri tesztközpontok állnak rendelkezésre.

Az energiahatékony és gyors tisztítási folyamatok érdekében a rendszerek hatékony hővisszanyeréssel rendelkeznek, és különféle folyamattechnológiákkal szerelhetők fel.

A moduláris rendszer azt jelenti, hogy a speciális kamrás rendszerek gyorsabban szállíthatók

Szabványos kamrarendszerek széles választékával vízbázisú közegekkel, oldószerekkel és módosított alkoholokkal történő tisztításhoz, valamint számos technológiai skálával, mint például permetezés és nagynyomású tisztítás, ultrahang, befecskendezéses örvényáram (IFW), gőzzel történő zsírtalanítás, ultrahang plusz, pulzáló nyomású tisztítás (PPC) és plazmatisztítás, az Ecoclean lefedi a tisztítási feladatok többségét az általános iparban, valamint az autóiparban és a beszállítói szektorban. Az elmúlt években azonban jelentősen megszaporodtak azok az alkalmazások, amelyek egyedi tervezésű speciális rendszert igényelnek az alkatrészek méretei, az áteresztőképességi követelmények, a tisztasági előírások vagy más cégspecifikus tényezők miatt. A tervezési erőfeszítések csökkentése és a szállítási idők lerövidítése érdekében a rendszergyártó kifejlesztette az EcoCvela innovatív moduláris rendszereket a vízbázisú tisztításhoz és az EcoCstretchet az oldószeres vagy módosított alkoholos tisztításhoz. Az oldószerrendszerek moduláris koncepciója négy, 750-1200 mm átmérőjű munkakamrát és több elárasztó tartállyal rendelkező berendezést tartalmaz. Az egyedi tisztítási folyamatokhoz a rendszerek az oldószeres tisztításhoz rendelkezésre álló összes folyamattechnológiával felszerelhetők.

Az EcoCvelában a moduláris munkakamrák átmérője 650 és 1500 mm között változik. Ezenkívül a rendszerek több munkakamrával és elárasztó tartállyal is felszerelhetők. Ezekben a rendkívül rugalmas rendszerekben a különböző folyamattechnológiák és a hatékony hővisszanyerést szolgáló rendszerek is biztosítják a rövid folyamatidőket és az energiatakarékos működést. Mindkét rendszertípus megfelelő nagy tisztaságú berendezéssel is megvalósítható, ha nagyon magas tisztasági követelményekre van szükség.

A szabványos modulokból álló többfürdős ultrahangos tisztítórendszerekkel, itt az UCMPerformanceLine-nel, a tisztító megoldások egyedileg konfigurálhatók, például ultrafinom tisztításhoz és nagy tisztaságú alkalmazásokhoz.

Moduláris megoldások többfürdős ultrahangos tisztításhoz is

A többfürdős ultrahangos tisztítórendszerek területén az UCMBaseLine, UCMSmartLine, UCMPerformanceLine és UCMHighLine modellsorozattal is kínálnak szabványos modulokból álló megoldásokat. A tisztítási, öblítési, PPC, szárítási, be- és kirakodási folyamatlépések moduljaival, valamint a rugalmas szállítórendszerrel a tisztítórendszerek széles köréhez konfigurálhatók és üzembe helyezhetők költséghatékonyan és egyszerűen. Ehhez hozzájárul az is, hogy az elektromos és vezérléstechnika már integrálva van. A nagy tisztaságú alkalmazásokhoz a rendszereket megfelelő felszereléssel és tiszta helyiségben történő működésre vagy ahhoz csatlakoztatásra tervezték.

A tovább diverzifikált portfólió révén az Ecoclean valamennyi ipari szektorban lehetővé teszi, hogy a változó tisztítási követelményeknek ne csak gazdaságosan és stabilan, hanem erőforrás-takarékosan és jövőorientáltan is megfeleljenek.

www.ecoclean-group.net


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hatékony, innovatív és fenntartható alkatrészek tisztítása a teljes gyártási láncban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az alumínium hatékonyabb megmunkálása https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/17/almuinium-sandvik-megmunkalas/ Mon, 17 Oct 2022 06:00:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22382 Egyetlen maró a több szerszám helyett, amely javítja az alumínium megmunkálását. A járműiparban jelen van egy súllyal kapcsolatos dilemma. 2017-ben például az Egyesült Államokban gyártott könnyű tehergépjárművek átlagosan 1835 kg (4044 font) súlyúak voltak – nem mindig felelnek meg a nevüknek. Az új alkatrészek és technológiák növelik a járművek súlyát, ám a környezetvédelmi aggályok azt […]

The post Az alumínium hatékonyabb megmunkálása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyetlen maró a több szerszám helyett, amely javítja az alumínium megmunkálását.

A járműiparban jelen van egy súllyal kapcsolatos dilemma. 2017-ben például az Egyesült Államokban gyártott könnyű tehergépjárművek átlagosan 1835 kg (4044 font) súlyúak voltak – nem mindig felelnek meg a nevüknek. Az új alkatrészek és technológiák növelik a járművek súlyát, ám a környezetvédelmi aggályok azt is megkövetelik, hogy a gyártók könnyebbé tegyék azokat. Könnyebb anyagként az alumínium képes ennek megoldására, de marási és megmunkálási kihívásokat is jelent. Eduardo Debone, a fémforgácsolás területén világelső Sandvik Coromant vállalat globális járműipari szegmensmenedzsere bemutatja, hogy egyetlen marószerszám hogyan jelenthet megoldást.

Az alumíniumra mindig úgy fognak tekinteni, hogy ez az anyag tette lehetővé az embereknek a repülést. A légi közlekedésben való felhasználása már az első repülőgépet megelőzően is megtörtént, mivel Ferdinand Zeppelin gróf az 1800-as évek végén híres, ugyanolyan nevű léghajói is alumíniumból készültek. Az alumínium alacsony súlya továbbra is jelentős. Például az autók motorblokkjaiban történő felhasználása jelentős súlymegtakarításra és az üzemanyag-fogyasztás javítására biztosít lehetőséget. A közlekedés más területén, egy európai személygépkocsi hajtóműje általában körülbelül 80 kg alumíniumot tartalmaz, ezért ezek az alkatrészek – például a motor és a sebességváltó – nyilvánvaló érdeklődésre tartanak számot a könnyű súly kialakításának szempontjából. Mivel az alumínium egyre kedveltebb fémmé válik, a szerszámgépgyártóknak külön szerszámmegoldásokra van szükségük, amelyek egyszerűbbé teszik az anyag megmunkálását.

Az alkatrészek összetettsége

A hengerblokk a jármű motorjának fő alkotórésze. Ebben helyezkedik el több mozgó alkatrész, amelyek együttesen energiát termelnek a jármű mozgatásához. A hengerblokkot éveken keresztül öntöttvas ötvözetekből gyártották, de a mai személygépkocsiknál az alumíniumötvözeteket gyakrabban használják a súlymegtakarítás érdekében.

A járműipari alkatrészek közül a hengerblokkok gyártási folyamatához kell a legnagyobb számú gépet használni, amely gyakran több összetett eljárásból és szoros tűrésekből áll. A kritikus és összetett járműipari alkatrészek, például hengerblokkok nagyolása és simítása drága és időigényes folyamat. Számos különféle eszközt igényel; ami azt jelenti, hogy nagyobb előkészületekre és több hűtőfolyadékra van szükség a megnövekedett súrlódási szintből származó hő csökkentésére. A motor hengerfeje ugyanolyan fontos alkatrész, amely gyakran alumíniumból készül. Levegőt és üzemanyagot vezet az égéstérbe, a hengerblokk tetején van, és több alkatrész, például szelepek, izzógyertyák és üzemanyag-befecskendezők ebben helyezkednek el. A hengerblokkhoz hasonlóan a fej is aprólékos és minőségi megmunkálást igényel.

Lehet, hogy az alumínium könnyebb, mint az öntöttvas, azonban sokkal lágyabb is. Ezért a rossz minőségű felületek, a sorjaképződés és a szabálytalan szerszámkopás gyakran előfordul. Tehát hogyan juthatnak túl az autógyártók ezeken a kihívásokon, hogy rövidebb ciklusidőket, jobb felületi minőséget és nagyobb megtakarításokat érjenek el?

Egyműveletes megoldás

A fémforgácsolásra specializálódott Sandvik Coromant felismerte, hogy az innováció az egyszerűségben rejlik. A homlokmarási műveletekhez készült több eszköz helyett egyetlen megoldással reagálhatnak a gyártók az alumíniummal végzett munka számos kihívására. Az egyelemű maró egyetlen szerszámmal biztosítja a nagyolási és a megmunkálási képességeket, és így csökkenti az alumínium terhelését a jobb minőségű eredmények elérése érdekében.

A Sandvik Coromant alumínium-megmunkálási megoldásai közt számos egyedi és szabadalmaztatott marószerkezet található a problémamentes, pontos és sorjamentes maráshoz. Ide tartozik az M5C90 alumínium maró, amely az M5 termékcsalád része, és a hengerfejek, hengerblokkok és az összes alumínium alkatrész nagyoló és simító homlokmarására tervezték széles fogásvételben a vékony falú alkatrészeken kívül. Az eszköz képes a teljes folyamatot egyidejűleg elvégezni a nagyolástól a simításig.

Fontos, hogy a szerszám egyetlen lépéssel elvégzi a nagyolást és a simító marást, sok esetben akár 6 milliméteres (mm) axiális fogásmélységig is. Láttuk, hogy ez jelentősen, ötszörösen meghosszabbítja a szerszám éltartamát a ciklusidő 200%-os csökkentésével.

Az M5 marócsalád egyik legfontosabb funkciója a lépcsős technológia. A pontos és hosszú élettartamú polikristályos gyémánt (PCD) csúcsok kör alakban vannak elrendezve, hogy fokozatosan távolítsanak el egyre több anyagot a munkadarabról, mind axiálisan, mind radiálisan. Továbbá az eszköz utolsó foga Wiper-kivitelezésű, amely kiváló felületi minőséget és simaságot nyújt. A wiper és a fogak rögzített pozíciója kiküszöböli az összetett és időigényes előbeállítási eljárásokat is. Bár több szerszámra van szükség az autóipari alumínium alkatrészek teljes megmunkálásához, ez a több előnnyel járó megoldás csökkenti az alumínium terhelését a megmunkálás során.

Az autóipar folyamatos környezetbarátabb teljesítmény iránti törekvéseinek részeként a megfelelő anyagok kiválasztása nélkülözhetetlen a járművek könnyebbé tételéhez. Ugyanakkor a megmunkálás egyszerűbb megközelítése, amelyet az M5C90 alumínium maró nyújt, lehetőséget biztosít a gyártóknak az alumínium megmunkálási igényeinek és összetettségének leküzdésére. Akkor talán az alumínium elfoglalhatja az őt illető helyet az autóipar súlydilemmájának megoldásaként.

Ha többet szeretne megtudni a Sandvik Coromant járműipari megoldásáról, látogasson el a weboldalra.

The post Az alumínium hatékonyabb megmunkálása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az acélfúrás most vált gyorsabbá és hatékonyabbá https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/24/acelfuras-gyors-hatekony-sandvik/ Thu, 24 Mar 2022 06:00:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19410 A Sandvik Coromant bemutatja az új generációs CoroDrill®  860 választékot ISO P anyaghoz. A Sandvik Coromant, a fémforgácsolás globális vezető vállalata, a CoroDrill® 860 tömör keményfém fúrók továbbfejlesztett választékát jelentette meg annak érdekében, hogy az ügyfeleknek nagyobb termelékenységet kínáljon az acélfúrás során. A fejlett -PM geometria nagy teljesítményű fúrást biztosít ISO P-acélokban, miközben jelentősen javítja […]

The post Az acélfúrás most vált gyorsabbá és hatékonyabbá appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sandvik Coromant bemutatja az új generációs CoroDrill®  860 választékot ISO P anyaghoz.

A Sandvik Coromant, a fémforgácsolás globális vezető vállalata, a CoroDrill® 860 tömör keményfém fúrók továbbfejlesztett választékát jelentette meg annak érdekében, hogy az ügyfeleknek nagyobb termelékenységet kínáljon az acélfúrás során. A fejlett -PM geometria nagy teljesítményű fúrást biztosít ISO P-acélokban, miközben jelentősen javítja a szerszám élettartamát.

A -PM geometriájú CoroDrill® 860 új minőséget kínál, továbbfejlesztett, többrétegű fizikai gőzfázisú bevonattal (PVD). Az eredmény a fokozott kopásállóság, a jobb szerszáméltartam a termelékenység általános növekedése, és ezáltal az alkatrészenkénti költség csökkenése. A fúró tökéletesen alkalmas a járműiparban, az általános gépészetben, a préselésben és öntésben, valamint az energiaiparban való alkalmazásra.

A szerszám 3 mm (0,12 col) és 16 mm (0,63 col) közötti szabványos, készletről elérhető átmérőben kapható. Egyedi kialakítású szerszámok is rendelkezésre állnak, hogy a fúrót a felhasználók egyedi megmunkálási igényeihez igazítsák. Az egyedi kialakítású fúrási lehetőségekre vonatkozó árajánlatok és rendelések a a Sandvik Coromant webhelyén érhetők el.

A szerszáméltartam további meghosszabbítása és a fenntarthatóbb megmunkálási stratégia támogatása érdekében a CoroDrill® 860-PM beléphet a Sandvik Coromant szerszámfelújítási programjába. Az élettartam végét követően az eszköz beléphet a Sandvik Coromant újrahasznosítási programjába.

James Thorpe, a Sandvik Coromant globális termékmenedzsere elmondta: „Folyamatosan fejlesztjük kínálatunkat, és tisztában vagyunk vele, hogy ügyfeleink két fő igénye a termelékenység növelése és az alkatrészenkénti költség csökkentése. A továbbfejlesztett PVD-bevonattal ellátott, új generációs tömör keményfém fúró bevezetése lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy javítsák a folyamatbiztonságot, a termelékenységet, a minőséget, és csökkentsék a költségeket.”

A -PM geometriájú CoroDrill® 860 világszerte 2022. március 1-jén jelenik meg. A termékkel kapcsolatos további információkért látogasson el a a Sandvik Coromant webhelyére.

The post Az acélfúrás most vált gyorsabbá és hatékonyabbá appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kapcsolat a jobb termelékenység és versenyképesség érdekében https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/24/ecoclean-connect-kapcsolat/ Wed, 24 Nov 2021 07:02:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17818 A növekvő minőségi követelmények, a nyomon követhetőség szigorítása, az ügyfélspecifikusabb projektek és a rövidebb szállítási határidő – a gyártási vállalatok előtt álló kihívások egyre változatosabbak. Ezek elsajátításához az automatizálás, a digitalizálás és a hálózatépítés elengedhetetlen előfeltétel. Az alkatrésztisztítás területén az Ecoclean az Ecoclean Connect innovatív felhőmegoldással támogatja a digitális átalakulást. A vállalatok versenyképessége és jövőbeni életképessége […]

The post Kapcsolat a jobb termelékenység és versenyképesség érdekében appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A növekvő minőségi követelmények, a nyomon követhetőség szigorítása, az ügyfélspecifikusabb projektek és a rövidebb szállítási határidő – a gyártási vállalatok előtt álló kihívások egyre változatosabbak. Ezek elsajátításához az automatizálás, a digitalizálás és a hálózatépítés elengedhetetlen előfeltétel. Az alkatrésztisztítás területén az Ecoclean az Ecoclean Connect innovatív felhőmegoldással támogatja a digitális átalakulást.

A vállalatok versenyképessége és jövőbeni életképessége döntően attól függ, hogy mennyire hatékonyan és gyorsan tudnak reagálni a piacokra és a változó vásárlói igényekre. Ide tartozik a növekvő minőségi követelmények, az értéklánc zökkenőmentes nyomon követhetősége, a határidők betartása, a rugalmasság és a gazdasági hatékonyság. A gyártáshoz szükséges gépek további technikai fejlesztése önmagában nem elegendő ezen összetett feladatok ellátásához. Alkalmazott szoftvermegoldásokra van szükség, amelyek minimalizálják a kézi beavatkozásokat és az interfészeket, magas szintű átláthatóságot biztosítanak és lehetővé teszik a végpontok közötti hálózatot.

Ecoclean Connect – az alkatrészek tisztítását hatékonyan dokumentálja. Ezeket a követelményeket beépítették az innovatív Ecoclean Connect felhőmegoldásba. A tisztítórendszer vezérlésével létrehozott meghatározott adatokat titkosítják és biztonságos kapcsolaton keresztül továbbítják a felhőbe.

Az összes rendszer- és folyamatadat egy asztali számítógépen vagy táblagépen jelenik meg az innovatív Ecoclean Connect felhőmegoldás irányítópultján keresztül.
Kép forrása: Ecoclean GmbH

Ezeket a legújabb technológiáknak és infrastruktúráknak megfelelően tárolják, értékelik, elemzik és intelligensen összekapcsolják az IoT platformon. A digitalizáló eszköz hozzáadott értéket teremt a következő területeken:

  • Állapotfigyelés: A rendszer állapotának ábrázolása online adatok alapján; Folyamatmegjelenítés, beleértve az előválasztásokat és a lépéslánc megjelenítését; Működési adattörténet; A fő teljesítménymutatók (KPI) áttekintése, például a kihasználtság és az eredményesség; Üzenetarchívum és statisztikák.
  • Dokumentáció: az összes elvégzett tisztítási folyamat áttekintése; Egyedi jelentések a tisztítási folyamatokról, beleértve a folyamat paramétereit; Tisztító programok kezelése verzióelőzményekkel és jelentésekkel; Könyvtár a rendszerrel kapcsolatos összes fontos dokumentum számára; A fontos események ütemterve.
  • A gyártás megtervezése: A berendezés teljes hatékonyságának (OEE), valamint elérhetőségének és kihasználtságának bemutatása; A futási idő és az átviteli sebesség áttekintése; A rendszer összes rendszerének hely- és időfüggetlen figyelemmel kísérése (flottakezelés); Üzenetstatisztika.
  • Prediktív karbantartás: a rendszer állapotának megjelenítése a jövőben szabadon választható időpontban; célzott karbantartási előrejelzés szivattyúk, fűtés, szárnyak és szűrők számára; Karbantartási ajánlások karbantartási tervek és automatizált karbantartási utasítások készítéséhez.
  • Kapcsolódás: csatlakozás magasabb szintű vezérlő struktúrákhoz közös interfészprotokollokon keresztül; optimalizált interfész az Ecoclean szolgáltatáshoz; automatikus e-mail értesítési szolgáltatás.

A megjelenítés egyszerű és világos az asztalon vagy táblagépen található irányítópulton keresztül.

Az ön igényeinek megfelelő csomagok

A felhasználók különféle igényeinek megfelelően az Ecoclean Connect a „Comfort”, „Premium” és „Premium Plus” csomagokban érhető el. A bemutató Ecoclean GmbH fiók lehetővé teszi, hogy ingyenesen és kötelezettség nélkül megismerje a felhő megoldást.

Az SBSEcocleanGroup jövőorientált üzemeket, rendszereket és szolgáltatásokat fejleszt, gyárt és értékesít ipari alkatrészek tisztításához, precíziós alkatrésztisztításhoz, sorjázáshoz, felületelőkészítéshez és felületkezeléshez. Ezek a világvezető megoldások világszerte támogatják a vállalatokat a kiváló minőségű, hatékony és fenntartható termelésben. Az ügyfelek a széleskörű ipari piacról érkeznek – az orvostechnikától, a mikró technikától és a precíziós mérnöki munkától kezdve a gépgyártásig és az optikai iparig, valamint az autóiparig és a beszállítóig, az energiatechnikáig és a repülésig. A csoport sikere az innováción, az élvonalbeli technológián, a fenntarthatóságon, az ügyfelek közelségén, a sokféleségen és a tiszteleten alapul. A vállalatcsoport kilenc országban képviselteti magát, világszerte tizenkét telephellyel, és körülbelül 900 embert foglalkoztat.

Ecoclean GmbH:  www.ecoclean-group.net

Kapcsolat: connect@ecoclean-group.net

The post Kapcsolat a jobb termelékenység és versenyképesség érdekében appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új globális terjesztési megállapodást írt alá a Farnell és a CUI Inc. https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/26/cui-inc-farnell-megallapodas/ Wed, 26 May 2021 06:06:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15224 A CUI Inc hatékony és megbízható áramellátási megoldásai, mint az AC-DC tápegységek és DC-DC konverterek, ideálisak fogyasztói, IoT, ipari és orvosi felhasználásra egyaránt. Globális nemzetközi franchise megállapodást írt alá az elektronikai alkatrészeket, termékeket és megoldásokat forgalmazó, Avnet céghez tartozó Farnell, és a CUI Inc. A cél a Farnell átfogó áramellátási portfóliójának kibővítése. Mostantól a Farnell […]

The post Új globális terjesztési megállapodást írt alá a Farnell és a CUI Inc. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A CUI Inc hatékony és megbízható áramellátási megoldásai, mint az AC-DC tápegységek és DC-DC konverterek, ideálisak fogyasztói, IoT, ipari és orvosi felhasználásra egyaránt.

Globális nemzetközi franchise megállapodást írt alá az elektronikai alkatrészeket, termékeket és megoldásokat forgalmazó, Avnet céghez tartozó Farnell, és a CUI Inc. A cél a Farnell átfogó áramellátási portfóliójának kibővítése. Mostantól a Farnell ügyfelei számára is elérthető összesen 780 termék a CUI széles, hatékony és megbízható áramellátási megoldásokat magában foglaló termékkínálatából, legyen szó fogyasztói, Dolgok Internete (IoT), ipari vagy orvosi felhasználási módról.

A Bel csoporthoz tartozó CUI fő célja a tervezőmérnökök technikai és gyártási szükségleteinek kielégítése, a cég áramellátási megoldásai segítségével. A CUI széleskörű kínálatába beletartoznak a belső AC-DC tápegységek, DC-DC konverterek, tovább bővítve így a Farnell piacvezető portfólióját. A CUI az új termékek tervezéséhez teljes körű támogatást nyújt a tervezőmérnökök számára a szükséges információkkal és eszközökkel.

„A Farnell célja, hogy egy széles és releváns termékpalettát nyújthassunk ügyfeleink számára az új termékeik tervezéséhez. A CUI termékei tovább bővítik a teljesen integrált és költséghatékony áramellátási megoldásaink palettáját a tervezőmérnökök számára. A Farnell és a Bel szoros kapcsolatot alakított ki, hogy a lehető legkiválóbb értéket nyújthassuk az ügyfeleink számára.”

– mondta Simon Meadmore, a Farnell IP&E globális vezetője.

„A Farnell fontos partner a Bel számára, hogy jobban kiszolgálhassuk a mérnöki közösséget Európában. A Bel és a Farnell szoros kapcsolata alapján nyilvánvalóvá vált számunkra a termékpalettánk növelésének a lehetősége a CUI áramellátási termékei segítségével. Így Európán belül még több terméklehetőséget kínálhatunk ügyfeleink számára, azonnali elérhetőséggel.”

mondta Dan Bernstein, a Bel elnök-vezérigazgatója.

A Farnell majdnem 20 éve partnere a Bel-nek, széles választékot kínálva a mágneses megoldások, tápegységek, áramkörvédelem és csatlakozások terén. Míg a CUI kezdetben az oszcilloszkópokra, illetve elektromechanikus komponensekre fordította a figyelmét, később megragadott egy lehetőséget az áramellátási rendszerek tervezésére és gyártására, amely mostanra egy piacvezető portfolióhoz vezetett az AC-DC tápegységek és DC-DC konverterek terén.

A Farnell továbbá 24/5 technikai támogatást, illetve széles körű online támogatási szolgáltatást nyújt saját weboldalán a tervezőmérnökök számára, ingyenes online tartalmakkal, adatlapokkal, alkalmazásjegyzetekkel, videókkal és webináriumokkal. A Farnell ügyfelei hozzáférnek az Avnet széles ökoszisztémájához, biztosítva a támogatást a tervezés minden fázisában, hogy időt és pénzt takaríthassanak meg a tervezés és a gyártás közötti idő lerövidítésével.

hu.farnell.com

The post Új globális terjesztési megállapodást írt alá a Farnell és a CUI Inc. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA új operációs rendszere a robotika új korszakának kezdetét jelenti https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/25/iiqka-operacios-rendszer-kuka/ Sun, 25 Apr 2021 16:33:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14757 Úton a mindenki számára elérhető, intuitív, gyors és hatékony automatizálás felé! Az idén online formában megrendezett Hannover Messe kiállításon a KUKA bemutatta a jövő operációs rendszerét, az iiQKA.OS-t. Az új operációs rendszer egy teljes ökoszisztéma alapjait képezi, így hozzáférést biztosít rendszerkomponensek, programok, alkalmazások és szolgáltatások széles választékához, melyek telepítése, működtetése és használata a rendszer fejlesztése […]

The post A KUKA új operációs rendszere a robotika új korszakának kezdetét jelenti appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Úton a mindenki számára elérhető, intuitív, gyors és hatékony automatizálás felé!

Az idén online formában megrendezett Hannover Messe kiállításon a KUKA bemutatta a jövő operációs rendszerét, az iiQKA.OS-t.

Az új operációs rendszer egy teljes ökoszisztéma alapjait képezi, így hozzáférést biztosít rendszerkomponensek, programok, alkalmazások és szolgáltatások széles választékához, melyek telepítése, működtetése és használata a rendszer fejlesztése érdekében rendkívül egyszerű.

Az iiQKA operációs rendszer az automatizálás világába újonnan belépők számára, speciális képzések nélkül is lehetővé teszi a robotok és rendszerek alkalmazását amellett, hogy szakértők számára jelentősen javítja és egyszerűsíti a folyamatokat.

Mindenki számára könnyen elérhető, robotalapú automatizálás

A mostani korszak egyik megatrendjének mondható az automatizálás – éppen ezért a KUKA célja, hogy a robotalapú automatizálást mindenki számára elérhetővé tegye. Ez a cég „2030-as jövőképében” is jelentős helyet foglal el. Az iiQKA ökoszisztéma az automatizálásban fontos szerepet tölt be: ez a modern és moduláris architektúrán alapuló rendszer rendkívül felhasználóbarát, és emellett intuitív módon támogatja a felhasználót.

Szoftver, szolgáltatás és könnyen használható KUKA robot egy csomagban

A szoftver minden eddiginél fontosabb a teljes robotrendszer felhasználóbarát jellege szempontjából. Ehhez olyan operációs rendszerre van szükség, amely intuitívan használható, és hozzáférést kínál a rendszerkomponensekhez, programokhoz, alkalmazásokhoz, szolgáltatásokhoz és kiegészítőkhöz, illeszkedve az iiQKA ökoszisztéma koncepciójába. A kollaboratív LBR iisy robot az első, ami kizárólag az iiQKA ökoszisztéma által támogatott új operációs rendszerrel működik – kombinálva a KR C5 micro vezérlővel és az új smartPAD pro kezelő eszközzel.

A KUKA célja nem csak az, hogy a robot-alapú automatizálást elérhetővé tegye az új felhasználóknak, hanem emellett jövőbe mutató megoldásaival szeretné a meglévő ügyfélkört is tovább támogatni. Az elkövetkező években az a cél, hogy minden KUKA terméket integráljunk az új iiQKA.OS rendszerbe és a körülötte lévő ökoszisztémába – ez egy hosszú távú fejlesztési projekt, amelyben már megtettük az első lépéseket.

Partnerek és fejlesztők hálózata

A kiválasztott partnerektől kezdve az iiQKA ökoszisztéma a hardvereket és szoftvereket biztosító partnerek és fejlesztők nyílt hálózatává válik – például megfogók vagy egyéb szerszámok, kamerarendszerek, biztonsági szenzortechnika vagy alkalmazás-specifikus programok területén tevékenykedő partnerekig. Ezt reprezentálják a KUKA iiQKA ökoszisztémához elsőként csatlakozó partnerei: a SCHUNK, a SICK és a Roboception. Ebben fontos szerepet játszanak a nyitott és szabványosított interfészek, lehetővé téve a partnerek és a fejlesztők számára, hogy ilyen hardver- és szoftverbővítményeket egyszerű módon biztosítsanak kiaknázva az ökoszisztéma erejét. A végfelhasználók és integrátorok oly módon profitálnak ebből, hogy gyorsan és egyszerűen megtalálják az adott alkalmazáshoz szükséges KUKA termékek és az ökoszisztéma kiegészítőinek megfelelő kombinációját. Így az elkövetkező években a KUKA olyan funkciókat és szolgáltatásokat kínál majd, amelyek rugalmasabbá és erőteljesebbé teszik a portfólióját, és ezáltal képesek lesznek olyan gyorsan alkalmazkodni, ahogy azt a változó piaci igények megkövetelik.

Intelligens megoldások a felhasználóbarát felület elérése érdekében

A Linux kernelre épített új operációs rendszer teljes architektúráját a gyors fejlesztés és a maximális felhasználóbarátság jellemzi: az iiQKA.OS gyorsan nyújt frissítéseket és fejlesztéseket, így az idő múlásával egyre több funkció is integrálható. Az új operációs rendszer a meglévő KUKA robotnyelvet (KRL) is támogatja. Ez lehetővé teszi a KUKA.SystemSoftware terén jártas már meglévő ügyfelek számára, hogy a következő években zökkenőmentesen áttérjenek az iiQKA.OS rendszerre, és továbbra is használhassák a bevált munkafolyamatokat és a kódokat.

www.kuka.com/hu-hu

The post A KUKA új operációs rendszere a robotika új korszakának kezdetét jelenti appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Klüber digitális szolgáltatásokkal segíti hatékonyabbá válni a vevőit https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/13/leitner-digitalis-szolgaltatas/ Fri, 13 Nov 2020 15:00:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12528 A magas költségek, a szűkös időtervek, a szigorú jogi előírások, valamint a pontosan meghatározott követelmények teszik a gépek karbantartását igazi kihívássá. A Klüber Lubrication a Teljeskörű Hatékony Karbantartásra (TPM) irányuló szolgáltatásával segít a vevőinek, hogy megfeleljenek ezeknek a kihívásoknak. A Klüber Lubrication néhány évvel ezelőtt az EfficiencyManager-rel, egy modern karbantartási menedzsment rendszerrel bővítette a digitális […]

The post A Klüber digitális szolgáltatásokkal segíti hatékonyabbá válni a vevőit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A magas költségek, a szűkös időtervek, a szigorú jogi előírások, valamint a pontosan meghatározott követelmények teszik a gépek karbantartását igazi kihívássá.

A Klüber Lubrication a Teljeskörű Hatékony Karbantartásra (TPM) irányuló szolgáltatásával segít a vevőinek, hogy megfeleljenek ezeknek a kihívásoknak.

A Klüber Lubrication néhány évvel ezelőtt az EfficiencyManager-rel, egy modern karbantartási menedzsment rendszerrel bővítette a digitális szolgáltatásainak körét. Ezzel az eszközzel a vállalkozások leképezhetik a teljes infrastruktúrájukat, beleértve az összes koordinálandó karbantartási feladatot. A karbantartás így minden tervezett karbantartási munkát át tud tekinteni és minden fontos, a gépekre és a kenőanyagokra vonatkozó részlet rögzítésre kerül. Az EfficiencyManager-t folyamatosan fejlesztjük és a felhasználók kiigazítási javaslataival optimalizáljuk, hogy egy átfogó digitális szolgáltatási platformmá váljon. –árulták el a Klüber Lubrication szakértői.

Ide tartozik a szenzorok integrálására vonatkozó lehetőségek, amelyek pl. a hajtóművekben lévő olaj állapotát teszik átláthatóvá. Ezért a Klüber Lubrication innovatív vezető cégekkel digitális projekteket indított útjára az olajállapot monitorozás (oil condition monitoring) területén. A legfrissebb példa erre a LEITNER, amely a kötélpályás rendszerek egyik vezető gyártója. A Klüber Lubrication és a LEITNER már régóta szoros kapcsolatban működik együtt. Amikor adódott egy lehetőség, hogy a bozeni (Bolzano) Rittner drótkötélpálya hajtóművei olajállapotának a monitorozására egy digitális projektet valósítsunk meg, azonnal megragadtuk az alkalmat. A cél az volt, hogy az olajállapot nagyobb fokú átláthatóságát biztosítsuk, valamint költség- és energiamegtakarítást realizáljunk a megrendelő számára.

A kihívás: lehetővé tenni a zavartalan üzemelést

„Különösen a városi szállító berendezések – mint amely Bozenből Oberbozenbe közlekedik – egész évben, akár napi 18 órán keresztül üzemelnek szélsőséges hőmérsékleti és időjárási körülmények között. Egy év üzemidő megfelel a sípályák 5 évnyi üzemidejének. A kieséséket abszolút kerülni kell“

– nyilatkozta Christian Scartezzini, a Peoplemover Service, a LEITNER AG egyik leányvállalata vezető menedzsere. A karbantartási időt néhány órára kell csökkenteni, és ez is többnyire csak éjjel történhet. Ezért pontosan az ilyen területeken központi téma a „prediktív karbantartás“.

„A digitális megoldásainkkal támogatjuk a vevőinket, hogy minimalizálják a leállások számát, továbbá, hogy növeljék a megbízhatóságot, és hogy lehetővé tegyenek egy előre tekintő tervezést“

– foglalja össze a digitális prediktív karbantartás előnyeit Dennis Klamer, a Klüber Lubrication Digital Services részlegének vezetője. Ennek során szenzorokkal mérjük az olaj állapotát és elemezzük azt. A kinyert adatok IoT átjárókon kerülnek a felhőbe központi kiértékelésre. Így szükség esetén cserélni lehet az olajat. Így a meghatározott időben végzett ellenőrzések és újratöltések elhagyhatók.

Gyors és egyszerű telepítés

A Klüber Lubrication a vevővel együtt fejleszt ki egy olyan egyéni megoldást, amely biztosítja számára a specifikus alkalmazásai áttekintését. A Klüber Lubrication – vevők igénye szerint – a telephelyen belül elvégzi a telepítést vagy távolról irányítva támogatja őket.

A LEITNER esetében az ügyfél támogatása a korona vírus okozta járvány miatt kizárólag online történt. Ahhoz, hogy a szenzorok optimális helyét meghatározhassuk, először a berendezések rajzait és a kapcsolási rajzokat kaptuk meg és elemeztük közösen. A működéshez szükséges szenzorok adaptereinek és a hajtómű és a szenzorok közötti csatlakozóknak a terveit és a legyártását a LEITNER egyik teamje saját maga végezte a Klüber Lubrication támogatásával, majd elkezdődhetett az ezt követő tesztfázis.

„A szenzorok adatait sikeresen továbbították és az IoT rendszerünkben rögzítették. A mért adatok végső vizsgálatát a szakterületek mindenkori szakértő munkatársai végezték az EfficiencyManager és a vizualizációs eszközünk segítségével. Ennek során a szenzorok adatai korreláltak az uralkodó üzemi körülményekkel. Ezáltal tudtuk, hogy a telepített IoT megoldás működik.”

– foglalta össze Klamer az eredményt. Az EfficiencyManager rögzíti az elvégzett karbantartási műveleteket és folyamatokat, amelyek aztán nyomon követhetők minden érintett munkatárs számára, továbbá az eljárás eleget tesz a dokumentációra és az auditokra vonatkozó jogi előírásoknak.

Az első sikerek gyorsan jelentkeztek
Csak néhány hetes időszak kellett ahhoz, hogy kifejlesszünk és üzembe helyezzünk egy egyedi megoldást.

„Minden megbeszélt határidőt tartottak. Mi a Klüber Lubricationben egy igen megbízható és professzionális partnert ismertünk meg. Minden zavartalanul működött, függetlenül a korona vírus okozta helyzettől. Már most kijelenthetjük, hogy a szoros együttműködésnek és a Klüber Lubrication és a LEITNER know-how-jai egyesítésének köszönhetően a jövőbeni karbantartásokat célzottabban és hatékonyabban tudjuk végrehajtani. Az üzemeltető költségei megtakarítását és a berendezései hatékonyságának a növelését fogja realizálni, de még a fenntarthatóság is javulni fog.”

– örvend Scartezzini a Klüber Lubricationnel folytatott együttműködésnek és a projekt első eredményeinek.

A Klüber Lubrication a digitális szolgáltatásaival támogatja világszerte az ügyfeleit a karbantartás-menedzsmentjük optimalizálásában és folyamatosan bővíti a kínálatát ezen a területen is.

Fotó: LEITNER

The post A Klüber digitális szolgáltatásokkal segíti hatékonyabbá válni a vevőit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új keményfém lapkák a termelékeny és hatékony acélesztergáláshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/13/kemenyfem-lapkak-sandvik-coromant/ Tue, 13 Oct 2020 13:49:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11955 A Sandvik Coromant továbbfejleszti az ISO P-acélok megmunkálásához szükséges esztergálólapkák választékát. A szerszámspecialista két új keményfém minőséget dobott piacra, amelyeket gyengén ötvözött és ötvözetlen acélok külső és belső megmunkálására terveztek. Az új GC4415 és GC4425 lapkák, fokozott szívósságot, hőállóságot és kiszámítható kopást kínálnak. A GC4415 és a GC4425 ideális azoknak a gyártóknak, akik gyengén ötvözött […]

The post Új keményfém lapkák a termelékeny és hatékony acélesztergáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sandvik Coromant továbbfejleszti az ISO P-acélok megmunkálásához szükséges esztergálólapkák választékát. A szerszámspecialista két új keményfém minőséget dobott piacra, amelyeket gyengén ötvözött és ötvözetlen acélok külső és belső megmunkálására terveztek. Az új GC4415 és GC4425 lapkák, fokozott szívósságot, hőállóságot és kiszámítható kopást kínálnak.

A GC4415 és a GC4425 ideális azoknak a gyártóknak, akik gyengén ötvözött (P 2,1–2,6) és ötvözetlen (P 1,1–1,5) acélok tömeg- és sorozatgyártásos megmunkálásával foglalkoznak.

A GC4425 minőség az acélesztergálási alkalmazások többségében felülmúlja a versenytársakat. Jobb kopás- és hőállósággal és szívóssággal rendelkezik, ami jelentősen kibővíti az alkalmazások körét. Ez és a GC4415 is használható simítástól nagyolásig, folyamatos forgácsolásban és enyhe megszakításokkal.

A GC4415-öt úgy tervezték, hogy kiegészítse a GC4425-öt, amikor fokozott teljesítményre és nagyobb hőállóságra van szükség. Ezen túlmenően az anyagok új utókezelése növeli a teljesítményt az megszakított forgácsolási műveletek során, elkerülhetővé teszi a hirtelen töréseket és mindkét lapkaminőségnek kiváló teljesítményt biztosít az alkalmazások széles körében.

„Általánosságban elmondható, hogy minden gyártó a következő célokat akarja elérni: megnövekedett fémeltávolítási sebesség, több darab élenként, rövidebb ciklusidő, minimalizált hulladék és optimalizált készletfelhasználás”

– mondta Johan Anderstedt, a Sandvik Coromant globális esztergálási termékmenedzsere.

„A sorozatgyártást végző gyártók számára ez azt is jelenti, hogy rugalmasan kell kezelni több, azonos minőségű acélanyagot. Az új GC4415 és GC4425 minőségeink segíthetnek ebben – még a szívós és összetett ISO P-anyagok esetében is.”

Megnövelt kopásállóság

A GC4415 és GC4425 lapkák kiváló kopásállóságot kínálnak a versenytársakkal szemben, ami minden használat során hozzájárul a hosszabb éltartamhoz és a kiszámítható teljesítményhez. Ez minimalizálja az anyagpazarlást is, mind a munkadarabból, mind a lapkából.

A lapkák rendkívüli kopásállósága a Sandvik Coromant második generációs Inveio® technológiájának, egy alumínium-oxid-bevonatrétegnek tulajdonítható. Az Inveiót egyedülállósága mikroszkopikus szinten látható; felületét egyirányú kristályorientáció jellemzi.

Mindegyik kristály a forgácsolóél felé mutat, ami erős akadályt hoz létre, ezy javítja a kráteres és a hátkopással szembeni ellenálló képességet. A hőt gyorsabban vezeti el a forgácsolási zónából, ami hosszabb ideig formában tartja a forgácsolóélt. Az eredmény egy nehezebben kopó eszköz.

A jobb fenntarthatóság érdekében ezen új minőségek keményfém hordozója nagy arányban, több mint 50%-ban újrahasznosított keményfémet tartalmaz. A minőségek újrahasznosított anyagból történő előállítása megőrzi a szűz alapanyagokat, kevesebb energiát és kevesebb CO2 -kibocsátást igényel a gyártásban.

Alacsonyabb gyártási költség

Az ügyfelek az új keményfém lapkákkal nagyobb vágási sebességet (vc) és többszörös előtolási sebességet (fn) tudtak megvalósítani.

Az egyik esetben egy általános gépészeti gyártó egy 4140-es előhőkezelt acél munkadarabot többirányú külső nagyolásnak vetett alá a GC4425 lapkával. A versenytárs ISO-lapkájához képest ugyanabban a folyamatban az ügyfél 100%-os termelékenységnövekedést tudott elérni, csökkentette a ciklusidőt 50%-kal, a költséget pedig 30%-kal.

Annak érdekében, hogy az ügyfelek optimalizálhassák a forgácsolási sebességet és az előtolási sebességet, és megtalálják az igényeiknek megfelelő lapkát vagy szerszámot, a Sandvik Coromant kifejlesztette online CoroPlus® Tool Guide megoldást.

„A GC4425 és a GC4415 meghosszabbítja a szerszám éltartamát a legnagyobb kihívást jelentő forgácsolási körülmények között”, tette hozzá Anderstedt. „A Sandvik Coromant szoros partnerségével és a Tool Guide-dal együtt ügyfeleink magasabb termelékenységet, alacsonyabb alkatrészköltséget és nyereségesebb gyártást érhetnek el.”

Látogasson el a Sandvik Coromant weboldalára, és tekintse meg az acél esztergálási lapkáinak és minőségeinek a választékát. Vagy keresse meg a legközelebbi szakembert vagy forgalmazót, hogy a GC4415 és a GC4425 termékkel kapcsolatban érdeklődjön.

The post Új keményfém lapkák a termelékeny és hatékony acélesztergáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okos megoldás a hatékony precíziós tisztítás érdekében https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/07/ucmsmartline-hatekony-preciz/ Wed, 07 Oct 2020 10:28:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11870 A vállalatok számos területen és piacon szembesülnek az alkatrészek tisztaságának egyre növekvő igényével. Az elvárásoknak gyakran csak precíziós tisztítási eljárásokkal lehet megfelelni. Az UCM az ilyen jellegű alkalmazásokhoz fejlesztette ki új, költséghatékony UCMSmartLine ultrahangos berendezéssorozatát. Ezek szabványosított modulokon alapulnak, melyek a tisztítási, öblítési, szárítási, betöltési és kiürítési folyamatokhoz beépített elektrotechnikával, vezérléstechnikával, valamint rugalmas szállítási rendszerrel […]

The post Okos megoldás a hatékony precíziós tisztítás érdekében appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vállalatok számos területen és piacon szembesülnek az alkatrészek tisztaságának egyre növekvő igényével. Az elvárásoknak gyakran csak precíziós tisztítási eljárásokkal lehet megfelelni. Az UCM az ilyen jellegű alkalmazásokhoz fejlesztette ki új, költséghatékony UCMSmartLine ultrahangos berendezéssorozatát. Ezek szabványosított modulokon alapulnak, melyek a tisztítási, öblítési, szárítási, betöltési és kiürítési folyamatokhoz beépített elektrotechnikával, vezérléstechnikával, valamint rugalmas szállítási rendszerrel rendelkeznek. Ezekből a modulokból egyedi berendezéseket lehet konfigurálni az előtisztításhoz, a köztes és a végső tisztításhoz, illetve igény szerint bővíthetőek is.

Az újonnan kifejlesztett UCMSmartLine többkamrás, merítő tisztítóberendezés-sorozattal a svájci székhelyű UCM AG vállalat, amely az SBS Ecoclean Group finom- és precíziós tisztításra specializálódott üzletága, a különböző ágazatokban hosszú ideje kirajzolódó és egyre inkább erősödő trendre reagált: az új és egyre magasabb termékkövetelmények, a megváltozott gyártási, illesztési és bevonási eljárások, valamint a részben szigorodó szabályozási előírások miatt folyamatosan nőnek az alkatrészek tisztasága iránti igények. Így például az orvostechnika, az óra- és ékszergyártás, az optika, a finommechanika és mikrotechnika, az autó- és alkatrészgyártó-ipar, a szerszámgépgyártás és a bevonatgyártó ipar területén tevékenykedő vállalatok azzal a kihívással néznek szembe, hogy a növekvő számú különleges és rendkívüli tisztasági specifikációnak a folyamatokhoz igazodva biztonságosan, ugyanakkor versenyképes áron feleljenek meg. Hasonló figyelhető meg a karbantartás, a javítás és a generáljavítás területén, illetve többek között a repülőgépipar, az elektronika és az orvostudomány területén, a termékek előkészítése során is.

Optimálisan igényre szabható és a jövőben biztonsággal bővíthető

Ehhez a széles alkalmazási spektrumhoz az új UCMSmartLine átgondolt, moduláris koncepciónak köszönhetően olyan kompakt, ultrahangos, többkamrás merítő tisztítóberendezéseket lehet egyedileg konfigurálni, amelyek 3–9 tisztítási és öblítési fokozattal rendelkeznek az elő-, a köztes és a végső tisztításhoz, és melyeket mindig hozzá lehet igazítani a változó piaci feltételekhez. Olyan két- és háromrészes modulok állnak rendelkezésre a tisztítási és öblítési folyamati lépésekhez, valamint a tisztításhoz, illetve tisztításhoz és öblítéshez, melyek tetszés szerint kombinálhatóak. Egy további modul segítségével a kétfokozatú finom és nagyon finom öblítési folyamatokat kaszkádba vezetett ozmózissal kezelt vízzel vagy lágyvízzel lehet egyesíteni.

A gyárilag beépített, fűtött, szűrőkörrel ellátott ultrahangos tisztítóegységek kialakítása szintén nagyon rugalmasan testre szabható. Így mono- (25, 40, 80 kHz), twin- (25/50, 40/80 kHz) és multifrekvenciás ultrahang (40/80/120 kHz) alkalmazása is lehetséges. Az ultrahangos rezgéskeltő gépet a talajon és/vagy a 370 x 420 x 390 mm (H x Sz x M) méretű mérőkádak egyik oldalánál kell elhelyezni. Az alkatrészek szárítása infravörös sugárzó hővel, meleg levegővel vagy vákuummal történik. Az alkalmazástól függően mindkét szárítási technológiát – akár kombinálva is – lehet használni. A betöltésnél és az ürítésnél az UCMSmartLine az elülső oldali vagy oldalsó elrendezésű állomásokkal minden térbeli feltételhez alkalmazkodik. Ezt kézzel vagy automatikusan is el lehet végezni.

Azon tisztítási alkalmazásokhoz, ahol nagyon tiszta környezetre van szükség, a berendezést a hosszától függően egy vagy két HEPA-szűrővel is fel lehet szerelni, amelyeket a ház tetején lehet elhelyezni. Erre rendszerint két flow-boxot használnak, amelyek az utolsó öblítési állomástól az ürítésig terjedő területen tiszta levegőjű környezetet hoznak létre. Egy tiszta levegőjű helyiséggel való összekapcsolás szintén járható út.

Gyárilag maximális folyamatbiztonságra tervezve

A berendezésen belül az alkatrészek szállítása egy gyárilag beállított, szervohajtású szállítóautomatával történik. Ez lehetővé teszi, hogy a szállítási sebesség pontosan az alkatrészkínálathoz igazodjon. A folyamatok során ez egyfelől az alkatrészek kiemelten kíméletes kezelését biztosítja. Az érzékeny munkadarabok károsodása és megkarcolódása ezáltal szintén megakadályozható, akárcsak az alkatrészek felúszása. Másrészt ott, ahol magas áteresztőképesség is lehetséges, gyorsabb haladást tesz lehetővé. A szervohajtás további előnye az alkatrész-specifikus kiemelés az utolsó öblítőkádból az alkatrészek előszárításához. Ez hozzájárul ahhoz, hogy a rákövetkező szárítási folyamat során el lehessen kerülni a foltok képződését.

Standard kivitel esetén az automata nemesacélból készült, statikus szállítóállvánnyal rendelkezik a maximális 20 kg-os töltési súlyhoz. Ömlesztett áru tisztításához, ahol az áru mozgása fokozottabb, vízszintes elforgatású szállítóállvány áll rendelkezésre. Egy további szállítóállvány függőleges, forgó mozgásokat tesz lehetővé percenként 200-as fordulatszámmal nedves fokozatban, illetve száraz folyamat esetén akár percenként 1000-es fordulatszámmal is. Az optikában többek között mikrolencsék tisztítására használják.

A teljesítőképességgel szembeni magas követelmények teljesítéséhez a berendezést egy második szállítóautomatával is fel lehet szerelni.

A követelményeknek megfelelő és egyenletesen jó tisztítási eredményről az UCM által kifejlesztett oldalsó túlfolyó gondoskodik. A közegeket minden tisztító- és öblítőkádban alulról töltik be, felfelé szállítják, és a közegek aztán a két oldalon tudnak túlcsordulni. Ezáltal a medencében folyamatos áramlás van, amely egyrészt biztosítja az alkatrészek intenzív kezelését, másrészt pedig ezáltal a tisztítás során levált részecskék és más anyagmaradványok azonnal távozhatnak a medencéből. Ez minimalizálja az alkatrészek újbóli szennyeződésének kockázatát a kiemelés, illetve az áthelyezés során. A kádak kialakításakor figyelembe vették azt a tényt, hogy azokat gyorsan lehessen teljesen kiüríteni, és hogy ne képződjenek szennyeződési gócok. Ugyanez vonatkozik a berendezés csővezetékeire is, amelyet max. 70 °C-os hőmérsékletre terveztek.

Nagyfokú rugalmasság a beépített elektrotechnikának és vezérléstechnikának köszönhetően

Az új UCMSmartLine minden modulja tartalmazza az elektrotechnikát és vezérléstechnikát. Ez a plug-and-play kivitel egyfelől jelentősen hozzájárul az ultrahangos, többkamrás merítő tisztítóberendezés helytakarékos felépítéséhez, nincs ugyanis szükség helyre a különálló kapcsolószekrény számára. Másfelől pedig a berendezéseket gyorsan üzembe lehet helyezni és bármikor lehet bővíteni.

Meggyőző külső megjelenés munkavédelmi és környezeti előnyökkel

A teljesítőképessége és rugalmassága mellett az elektropolírozott, nemesacélból készült és teljesen zárt UCMSmartLine külső megjelenése révén is megnyerő. A kiváló minőségű, biztonsági üvegből készült, gyárilag beépített elülső burkolat itt nem csak optikai elemként szolgál. A burkolat megakadályozza, hogy a berendezésből a gőzök a környezetbe kerüljenek, ami az alkalmazott tisztítóanyagtól függően egészségügyi kockázatot jelenthet. A gyakran ajánlott nyitott berendezésekkel összehasonlítva a burkolat a hőveszteséget is csökkenti. Ezáltal csökken az energiaszükséglet, akárcsak a fedéllel ellátott szárítók esetében. Ez utóbbiaknál ráadásul a szárítási idők is rövidebbek.

A berendezések számítógép-alapú vezérlését interfészeken keresztül egymás fölé rendelt MES (Manufacturing Executive Systeme) rendszerekbe lehet kapcsolni.

A modularitásnak és a nagyfokú rugalmasságnak köszönhetően, amely mind a berendezés konfigurációját, mind pedig a folyamatkialakítást jellemzi, az új UCMSmartLine a csúcstechnológiás iparágakban, valamint a karbantartás, a javítás és a generáljavítás, illetve az előkészítés területén nagyon széles alkalmazási spektrumot fed le. A modern, moduláris kialakítási elv pedig költséghatékony termelést és viszonylag rövid szállítási határidőt tesz lehetővé.

The post Okos megoldás a hatékony precíziós tisztítás érdekében appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A digitalizáció térnyerése a biztonságos és hatékony energiaelosztásban https://www.muszaki-magazin.hu/2019/06/07/digitalizacio-ternyerese-biztonsagos/ Fri, 07 Jun 2019 15:29:31 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7355 Bátran kijelenthetjük, hogy a digitalizáció mindennapi életünk szerves részévé vált. Nem meglepő tehát, hogy az információtechnológia ma már teljesen átszövi az elektromos ipart, azon belül is az energiaelosztási rendszereket. Ennek jótékony hatása vitathatatlan, mely nemcsak a folyamatokat befolyásolja pozitívan, de egy előremutató fejlesztési irányt is ad, amivel az értéklánc résztvevői komoly előnyökhöz jutnak. Mindehhez a […]

The post A digitalizáció térnyerése a biztonságos és hatékony energiaelosztásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bátran kijelenthetjük, hogy a digitalizáció mindennapi életünk szerves részévé vált.

Nem meglepő tehát, hogy az információtechnológia ma már teljesen átszövi az elektromos ipart, azon belül is az energiaelosztási rendszereket. Ennek jótékony hatása vitathatatlan, mely nemcsak a folyamatokat befolyásolja pozitívan, de egy előremutató fejlesztési irányt is ad, amivel az értéklánc résztvevői komoly előnyökhöz jutnak. Mindehhez a Siemens Kisfeszültségű Energiaelosztási üzletága a megfelelő portfóliót kínálja az infrastrukturális és az ipari vállalatok számára.

Legyen szó akár ipari környezetről, akár épületekről, egy feszültség-kimaradás megannyi következménnyel járhat. A lehetséges károk és balesetek elkerülése érdekében olyan megoldásokra van szükség, amelyek képesek az üzembiztos működés ellátására. A Siemens kínálatának egyik fontos eleme a moduláris, variálható SENTRON 3VA kompakt megszakító készülékcsalád, amely a kisfeszültségű energiaelosztás meghatározó termékeként megbízható, biztonságos működést és védelmet nyújt. Mindezek mellett a felhasználók a termék teljes életciklusa során minden szükséges támogatást megkapnak, hiszen a Siemens komplex szoftvermegoldásai nagyban megkönnyítik a mérnöki munkát, egészen a kezdeti előkészítési fázistól a tervezésen és megvalósításon át a mindennapi működés biztosításáig.

A korszerű energiaelosztási rendszergyártók a digitalizáció segítségével már a kezdeti előkészítési, illetve tervezési fázisában támogatják az egyes projekteket, saját alkalmazásaik segítségével. Ez a Siemens SENTRON készülékek esetében is biztosított a SIMARIS programcsaládnak köszönhetően.

Szelektivitási vizsgálat a SIMARIS Curves alkalmazás segítségével.

A kezdeti munkafázisokhoz a Siemens egy többfunkciós alkalmazást biztosít, mely a készülékek kiválasztását segítő konfigurátorokkal támogatja a felhasználókat. Továbbá egy olyan, melegedést vizsgáló specifikációs szoftverrel van ellátva, amely az elosztó berendezések egyik kritikus paraméterét, a berendezés hőleadási képességét számolja és ellenőrzi. Mindezek mellett a védelmi készülékek beállításait is kiszámítja, illetve a rendszer szelektivitását is ellenőrzi. Ezen alkalmazások segítségével nemcsak lerövidülhet az előkészületi munkafázis, de költséghatékonyabb, hibás kiválasztást kizáró és pontos készülékspecifikációk készülhetnek. A készülék továbbá integrálva van a Siemens kisfeszültségű energiaelosztó rendszereibe az érvényes kisfeszültségű kapcsoló- és vezérlőberendezések MSZ EN 61 439 szabványa szerint. Ezáltal a rendszeren belüli komponensek együttműködése megbízhatóbb, és a berendezés is üzembiztosabb lehet.

A berendezések összeszereléséhez, illetve a készülékek beépítéséhez olyan különböző, gyártást támogató dokumentációk (CAD rajzok, 3D-s objektumok), és kisfilmek állnak rendelkezésre, melyek nagyban megkönnyítik, és egyben le is rövidítik a gyártási folyamatokat. Mindez jól mutatja, hogy már az implementációs fázist is átszövi az információtechnológia. Üzembe helyezéskor a védelmi és kommunikációs beállításokat a Siemens powerconfig szoftverével lehet elvégezni, majd a működést tesztelni. Ennek segítségével az üzembe helyezés dokumentálása leegyszerűsödik, hiszen a leírás egy felhasználóbarát digitális formátumban azonnal az üzemeltető rendelkezésre áll.

SENTRON 3VA termék konfigurátor a pontos készülék specifikációhoz.

A korszerű védelmi készülékek és kompakt megszakítók napjainkban már nem csak egyszerű védelmi eszközként működnek. A megszakító megbízható és transzparens működését a rendszerhez választható szabványos kommunikációs interfészek, sokrétű állapotjelzések és a védelembe integrált mérési funkció biztosítja. Az állapotjelzések információt adnak a leágazás üzemállapotáról és adott esetben a védelmi kioldás okáról is, így a felhasználó pontos tájékoztatást kap a fennálló üzemzavarról. Az üzembe helyezéshez is használt powerconfig segítségével még pontosabb kép kapható a védelmi kioldás okáról és a kioldások számáról, ami egy kompakt megszakító esetében az üzemállapot és élettartam szempontjából az egyik leglényegesebb mérőszám. Ennek megengedett darabszáma a szabványban is pontosan rögzítve van.

Az integrált mérési funkció lehetőséget ad, hogy az adott leágazásban információhoz lehessen jutni a különböző villamosenergia-fogyasztási adatokról. A villamos mennyiségek mérése mellett például a berendezésen belüli hőmérsékletet is képes mérni a megszakító. Mindez nagyban javítja a berendezés üzembiztonságát és megbízhatóságát.

A megszakító alkalmas az üzemállapot monitorozására is, például egy forgógépnél, ami lehetőséget ad egy esetleges meghibásodás előre jelzésére. Ezáltal a megelőző karbantartás is jobban tervezhető, ami az üzem leállási idejét csökkenti, így költségmegtakarítással is jár.

A megszakítón található QR kód segítségével egy mobil eszközön keresztül minden műszaki információ azonnal elérhető a készülékkel kapcsolatban. Tervezett karbantartások idején, vagy védelmi kioldásokat követően a megszakító kézi tesztere segítségével ellenőrizhető, hogy a készülék üzemszerűen képes-e ellátni a funkcióját.

Hardver összeállítás a powerconfig alkalmazáshoz.

A SENTRON 3VA moduláris kompaktmegszakító készülékcsalád fejlesztésekor fontos szempont volt, hogy a lehető legjobban illeszkedjen a felhasználói igényekhez. Ezt a készülék rendkívül széles tartozékskálája biztosítja:

  • segéd-, állapotjelző-érintkezők
  • segédkioldók, motoros hajtások a készülék távműködtetéshez
  • rotációs hajtások széles köre a könnyebb működtetésért
  • szabványos kommunikációs interfészek
  • legkülönbözőbb kialakítású és pozíciójú bekötőkapcsok, amik a készülék bekötésének módját széles választékban biztosítják
  • reteszek, amikkel a felhasználó, üzem által támasztott biztonsági funkciók megvalósíthatók

A fenntartható és energiatakarékos működtetés napjainkban az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a létesítményüzemeltetők szembesülnek. Az energiaelosztásban világszerte vezető pozíciót betöltő szállítóként, a Siemens hozzájárul a felelős és fenntartható elektromos energiaelosztás megvalósításához. Széleskörű portfóliójával elérhetővé teszi az intelligens energiaelosztó hálózatok kialakítását, és megteremti az energiahatékonyság alapját. Legyen szó ipari alkalmazásokról, infrastruktúráról vagy épületekről, a SENTRON család biztosítja a megfelelő készülékeket. A Siemens a digitalizáció jegyében folyamatosan fejleszti termékeit, olyan innovatív megoldások kifejlesztésén dolgozik, amelyek képesek megfelelni az energetikai rendszerekkel szemben támasztott legújabb kihívásoknak is.

Mára a digitalizáció a villamosipar hosszú múltra visszatekintő, konzervatív területeire is beszivárgott. Ezzel hatékonyan támogatja a különböző munkafázisokat, javítja az üzembiztonságot, átláthatóvá teszi a működést, jótékony hatással van az erőforráshiányra és segíti az energiahatékonyságot. Épp ezért megkerülhetetlenné váltak a különböző digitális megoldások ahhoz, hogy versenyképes szolgáltatást nyújthassanak a piaci szereplők és vállalatok számára.

A SENTRON 3VA készülékcsalád mellett a Siemens számos egyéb megoldást kínál e téren. További információt kisfeszültségű energiaelosztó termékeinkről honlapunkon talál:

További információk: http://www.siemens.hu/kif

The post A digitalizáció térnyerése a biztonságos és hatékony energiaelosztásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hatékony kenőanyagok robotok számára https://www.muszaki-magazin.hu/2019/05/07/hatekony-kenoanyag-robotok-szamara-kluber/ Tue, 07 May 2019 08:45:38 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6866 A Klüber Lubrication bemutatja új termékeit az Ipar Napjai 2019 kiállításon az A csarnokban a 101-es standon. A vállalat főként a robotipar számára kínál kenőanyag-újdonságokat. Az iparág automatizálása és digitalizálása világszinten évek óta növeli a robotok értékesítési számait. 2020-ban világszerte több mint 550 000 egységet szállítanak le a különböző gyárakba. Összességében több mint hárommillió ipari […]

The post Hatékony kenőanyagok robotok számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Klüber Lubrication bemutatja új termékeit az Ipar Napjai 2019 kiállításon az A csarnokban a 101-es standon.

A vállalat főként a robotipar számára kínál kenőanyag-újdonságokat.

Az iparág automatizálása és digitalizálása világszinten évek óta növeli a robotok értékesítési számait. 2020-ban világszerte több mint 550 000 egységet szállítanak le a különböző gyárakba. Összességében több mint hárommillió ipari robotot használnak majd ekkor.

A robotok iránti kereslet legnagyobb része 2017-ben még az autóiparból érkezett, de növekedés figyelhető meg az elektromos, fém-, valamint az élelmiszer- és italgyártó iparban is.

Ezek olyan iparágak, amelyeket a Klüber Lubrication már évtizedek óta ismer, és kenőanyag-megoldásokkal támogat.

Ezért a Klüber Lubrication a robotipar legnagyobb eredeti ipari berendezések gyártóival (OEM) együttműködésben már több éve fejleszt speciális kenőanyagokat nagy teljesítményű hajtóművekhez, gördülőcsapágyakhoz és tömítésekhez. Ezeknek az új, kiváló minőségű, speciális kenőanyagoknak igazodniuk kell az ipari robotok komplex mozgásaihoz, és garantálniuk kell a működési biztonságot, a pozicionálási pontosságot és a kiváló teljesítményt.

Védi a precíziós hajtóművek nagy igénybevételnek kitett súrlódási pontjait

A termékcsalád újdonságai a Klübersynth GE 44-51 és GE 44-52. Mindkét kenőzsírtípust kifejezetten a precíziós hajtóművek olyan nagy terhelésű súrlódási pontjai számára fejlesztették ki, amelyek robotoknál és szerszámgépeknél fordulnak elő. Az élelmiszer-feldolgozó vagy gyógyszeripar gyártási és csomagoló berendezéseinek gyártói vagy üzemeltetői számára a Klüber Lubrication új alternatív terméket kínál H1 minősítéssel és NSF regisztrációval: Klüberfood NH1 94-51.

A gépekkel szemben támasztott szigorú követelmények optimális karbantartást igényelnek

A rövidebb termék életciklusok és az újabb technológiák növelik a gépekkel és berendezésekkel szemben támasztott igényeket. A karbantartó személyzet számára ez azt jelenti, hogy az erőforrásokat – például a munkavállalókat, pótalkatrészeket vagy kenőanyagokat – tervezniük kell annak érdekében, hogy a karbantartási feladatokat kellő időben és gyorsan végrehajthassák.

Itt olyan szoftveres megoldások nyújtanak támogatást, mint például a Klüber Lubrication EfficiencyManager programja. Az üzemeltetők áttekintést kapnak a gyártási folyamat szempontjából releváns gépek, készülékek és felszerelések mindegyikéről. A jelentéseket és riportokat, valamint az elemzéseket, az ellenőrzéseket és a hasonló iratokat a megfelelő géphez igazítva lehet tárolni és dokumentálni. Megfelelően tárolható minden olyan adat, amely a problémamentes gyártási folyamathoz nélkülözhetetlen, mint például a szükséges újrakenésekhez és karbantartásokhoz kapcsolódó információk, a pótalkatrész-beszállítók vagy a raktárkészlet.
A vállalatok ingyenesen használhatják online az EfficiencyManager-t a www.efficiency-manager.comhonlapon vagy mobilalkalmazáson keresztül.

Az Ipar Napjai 2019 rendezvény keretében a látogatóknak az A csarnok/101 E standján lehetőségük nyílik arra, hogy többet megtudjanak az Efficiency Manager, illetve az új kenőanyag-megoldások jellemzőiről.

www.klueber.hu

The post Hatékony kenőanyagok robotok számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hatékonyabb és fenntarthatóbb az Ericsson adatközpontja az ABB integrált automatizálási rendszerével https://www.muszaki-magazin.hu/2019/01/14/hatekonyabb-es-fenntarthatobb-az-ericsson-adatkozpontja-az-abb-integralt-automatizalasi-rendszerevel/ Mon, 14 Jan 2019 08:10:32 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5908 Az ABB AbilityTM Data Center Automation vezető helyen áll azon megoldások között, amelyekkel a világ egyre bővülő információs csomópontjainak komplex energia- és üzemeltetési igényei kezelhetők.   Az adatközpontok állnak a digitális forradalom élén. A világszerte keletkező digitalizált információik zöme ezeken az egyre nagyobb terjedelmű létesítményeken áramlik át. Ezeknek az információs csomópontoknak az adattárolási és biztonsági […]

The post Hatékonyabb és fenntarthatóbb az Ericsson adatközpontja az ABB integrált automatizálási rendszerével appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB AbilityTM Data Center Automation vezető helyen áll azon megoldások között, amelyekkel a világ egyre bővülő információs csomópontjainak komplex energia- és üzemeltetési igényei kezelhetők.

 

Az adatközpontok állnak a digitális forradalom élén. A világszerte keletkező digitalizált információik zöme ezeken az egyre nagyobb terjedelmű létesítményeken áramlik át. Ezeknek az információs csomópontoknak az adattárolási és biztonsági mentési igényei olyan óriásiak, hogy a világ digitális információk iránti “éhsége” már csak zettabyte-ban (1 zettabyte = 1024 byte) mérhető.

A technológiai kihívások messze meghaladják az adatfeldolgozás lehetőségeit. A modern adatközpontokban sorakozó nagyszámú szerver hatalmas mennyiségű villamos energiát fogyaszt, és üzemelése során rengeteg hőt termel.

Az Eureca adatai szerinti az Európai Unió területén működő adatközpontok 2017-ben 25%-kal több energiát fogyasztottak, mint 2014-ben. Az Eurace az Európai Bizottság által finanszírozott projekt, amelynek célja, hogy növelje az adatközpontokkal és azok energiafelhasználásával kapcsolatos ismereteket és tudatosságot.

Az Eureca számításai szerinti a 2017-ben kiadott Despacito című sláger öt milliárd letöltést és streamelést generált, amihez annyi energia felhasználására volt szükség, mint amennyit Csád, Bissau-Guinea, Szomália, Sierra Leone és a Közép-afrikai Köztársaság lakossága együttvéve egy év alatt felhasznál.

Az ilyen nagyságú energiagazdálkodási feladatok irányítása, valamint az üzleti világban ma elvárt üzemelési hatékonyság és megbízhatóság biztosítása a fejlett technológia alkalmazásától és a mélyen gyökerező műszaki szaktudástól függ.

A szélessávú adatkapcsolat vezeték nélküli változatának megfelelő 5G globális bevezetése robbanásszerűen megnöveli a digitális adatok mennyiségét, aminek a kezelése egyre jobb energiagazdálkodási és üzemelési hatásfokot követel az adatközpontoktól. Más szavakkal: tovább nő a kereslet az ABB adatközpontokhoz kifejlesztett technológiai megoldásai iránt.

Ezért is tudott az ABB a világ egyik piacvezető beszállítójává válni azadatközpontok működés- és energiairányítási rendszereinek terén. Az Ericsson, a világ legnagyobb távközlési hálózati berendezés szállítója, hasonló megfontolásokból bízta meg az ABB-t azzal, hogy tervezze meg a svédországi Rosersberg városában felépülő Global Information and Communication Technology Center-ét.

A Global ICT Center kulcsfontosságú az Ericsson számára, mivel ezzel a létesítménnyel a világ különböző pontjain dolgozó mérnökei a nap 24 órájában távolról tesztelhetik a termékeket és a szolgáltatásokat még az előtt, hogy azokat az ügyfeleknek átadnák. A létesítmény megbízhatósága és folyamatos, hatékony üzeme döntő fontosságú az Ericsson sikeressége szempontjából.

Az ABB AbilityTM Data Center Automation megoldásnak köszönhetően a hatalmas, több mint 20 000 m2-en elterülő adatközpontot egy mérnökcsoport egyetlen helyiségből tudja felügyelni és vezérelni. Ezen a “központi idegrendszeren keresztül” az adatközpont mindhárom vezérlő rendszerét, azaz az épületfelügyeleti rendszert (BMS), az intelligens, automatikus funkciókkal rendelkező villamosenergia-irányítási rendszert (PMS) és az energiairányítási rendszert (EMS), egyetlen vezérlési pontról felügyelik.  Az ABB szakértelmének köszönhetően a Global ICT Center energiamegtakarítást ért el, valamint csökkentette a működési- és tőkekiadásait is.

„Az ABB ennél és a többi hasonló létesítményünknél stratégiai partnernek számít. Az ABB által szállított BMS, PMS és EMS, amelyek itt egyetlen rendszerbe vannak integrálva, a létesítményünk „szívét és az agyát” alkotják. Az ABB megoldásának köszönhetően könnyebbé vált a létesítmény felügyelete. Ismerve az ABB-rendszer kiváló tulajdonságait, a jövőben nyugodtabban tudok majd aludni.” 

– nyilatkozta Mikael Anckers, az Global ICT Center építési ügyekért felelős vezetője.

Az Ericsson az ABB erőátvitel és automatizálás terén meglévő kiemelkedő szaktudását hívta segítségül. A projekt keretében az ABB a hűtővíz-hozamokat regisztráló elektromágneses áramlásmérőket, alállomási transzformátorokat, középfeszültségű kapcsolóberendezéseket szállított. Az ABB által szállított összes berendezést az automatizálási rendszer felügyeli és vezérli.

Az energiairányítás kulcsfontosságú  

Az ABB technológiája lehetővé tette, hogy az Ericsson az üzemelés automatizálását és vezérlését a hardver és szoftver rendszerek mellett kiterjessze a villamosenergia-ellátási, a hűtési és az energiairányítási rendszerekre is.

Az adatközpontok nagyon energiaigényesek, hatalmas mennyiségű villamos energiát igényelnek, energiafogyasztásuk vetekszik egy kisebb városéval. Az ABB számításai szerint az adatközpontok adatforgalma a következő két évben 400 %-kal nő majd, így világszerte az adatközpontok villamosenergia-fogyasztása 60 gigawattra ugrik, és 2020-ra a világ áramfogyasztásának már 2,5%-át adja.

Mivel az adatközpontok méretben és számban is gyarapodni fognak, ezért a tulajdonosok és az ügyfelek egyaránt abban érdekeltek, hogy az energiafelhasználásukat körültekintően, okosan szabályozzuk. A becslések szerint az energiaköltségek a tulajdonlási költségek akár 40%-ra is rúghatnak. Ha az adatközpontok üzemeltetése nem válik hatékonyabbá és innovatívabbá, előbb vagy utóbb túlterhelik az országos villamosenergia-hálózatokat, ami – ha bekövetkezik – gátat szabhat további növekedésüknek.

A svédországi központúEricsson egyértelmű előnyöket kínál az adatközpontok működtetése terén. Idesorolhatók a fenntartható energiaforrások, mint például a szél- és a vízenergia, vagy azok az országos energiapolitikák, amelyek előnyben részesítik a megfizethető elektromos áramot.

„Ha összevetünk egy 10 megawattos svédországi adatközpontot egy hasonló teljesítményű németországi létesítménnyel, akkor a számítások szerint tíz éves időszak alatt a Svédországban működtetett adatközponttal 50 és 100 millió euro közötti megtakarítást lehet elérni. Ha az adatközpontot össze tudnánk kötni a Stockholmban működő távfűtő és -hűtő hálózatokkal – ahogy azt az Ericsson már meg is tette –, a városban 20 000 lakás fűtését lehetne segíteni. Ezek olyan kiváló fenntarthatósági célok, amelyet bármelyik adatközpont-üzemeltető szívesen tűzne ki maga elé.”

– mondja Tomas Sokolnicki, aki a Business Sweden nevű kereskedelmi és beruházási tanács adatközpontokkal foglalkozó részlegének vezetője.

Amellett, hogy az adatközpontokban termelt hő újrahasznosítása keretében hőt és meleg vizet lehet biztosítani a helyi lakosoknak, az Ericsson Global ICT Center hideg vizet kap vissza a várostól, amellyel a központ szervereit tudja hűteni. Ezeknek a hőátadási műveleteknek a hatékony kezelését az ABB vezérlőrendszere teszi lehetővé, aminek az alkalmazása egy hatékonyabb és fenntartható globális gazdasági jövőt ígér.    

The post Hatékonyabb és fenntarthatóbb az Ericsson adatközpontja az ABB integrált automatizálási rendszerével appeared first on Műszaki Magazin.

]]>