hajtásrendszer – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Átadták a BME új hibrid hajtásrendszer-laboratóriumát https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/30/bme-hibrid-hajtasrendszer/ Sat, 30 Oct 2021 16:15:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17455 A 2021. október 15-én, a Műegyetemen felavatott BME – Rolls-Royce Moduláris Hibrid Hajtásrendszer Laboratórium a Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) első nagyprojektjének keretében jött létre. A négy évvel ezelőtt indított projektben összesen öt, az ipar-egyetem közös projektjeinek színhelyet adó laboratórium valósult meg. A BME FIEK szervezet olyan egyetemi szintű projekteket kezel, amelyek sikeres megvalósításához […]

The post Átadták a BME új hibrid hajtásrendszer-laboratóriumát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 2021. október 15-én, a Műegyetemen felavatott BME – Rolls-Royce Moduláris Hibrid Hajtásrendszer Laboratórium a Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) első nagyprojektjének keretében jött létre. A négy évvel ezelőtt indított projektben összesen öt, az ipar-egyetem közös projektjeinek színhelyet adó laboratórium valósult meg.

A BME FIEK szervezet olyan egyetemi szintű projekteket kezel, amelyek sikeres megvalósításához több egyetemi kar érdemi együtt dolgozása szükséges. Az elektromos hajtásinverter és energiaellátó rendszer optimalizálási technológia létrehozása területen a BME és a Siemens közös munkája 2012-ig nyúlik vissza. 2019-ig, a Siemensnél több mint száz fiatal mérnök munkáját integráló K+F részleg alakult ki, amelyet elősegített a Műegyetemmel való több K+F projekten való együttműködés. A közös munka tovább folytatódott, miután a Rolls-Royce, a világ vezető repülőipari vállalata felvásárolta a Siemens légiipari hajtásrendszereket fejlesztő részlegét. A BME-Siemens, majd BME-Rolls-Royce együttműködés tekintetében az egyik legjobb példa Magyarországon arra, hogyan tud az ipar-egyetem szorosan együttműködve valami igazán jót kidolgozni, nemzetközi színtéren is magasan elismert eredményt létrehozni – emelte ki a megnyitón Lengyel László, a BME FIEK igazgatója. Mindennek a közös ipar-egyetem fejlesztésnek a Hajtáslaboratórium egy meghatározó K+F helyszíne.

A legmodernebb környezet

Az elektromos járművek gyors terjedésével egyre nagyobb igény mutatkozik a tesztelésükhöz szükséges speciális teljesítmény-elektronikai berendezésekre. Ennek az igénynek a labor, a régióban egyedülálló kapacitásával és teljesítményével eleget is tud tenni – hangsúlyozta Becker Péter laborvezető.

A BME és a Rolls-Royce együttműködésében az egyetemi campuson létrehozott laboratórium 300 kilowatt teljesítményszinten, 1200 volt feszültségen és maximum 20 ezer percenkénti fordulatszámon biztosítja az elektromos járművek komponensenkénti vagy akár rendszerszintű tesztelését. A vállalati partnerek számára széleskörű tesztelési lehetőségeket kínál a Hajtáslabor teljes hajtáslánc és komponens szinten is – motorok, generátorok, teljesítmény-átalakító konverterek, akkumulátorok és inverterek.

A labor speciális nagyfeszültségű, nagy kapcsolási frekvenciájú és nagy teljesítményű PHIL (Power Hardware-in-the-Loop) rendszere lehetővé teszi a felhasználói szinten paraméterezhető forgógépek, valamint különböző fordulatszám- és pozíciószenzorok emulációját is. A vizsgálandó berendezés számára levegő és folyadékhűtés egyaránt biztosított. Az automatizált mérő és adatgyűjtő rendszer mérni tudja a berendezés feszültségeit, áramait, fordulatszámát, nyomatékát és hőmérsékletét.

Forrás: BME

The post Átadták a BME új hibrid hajtásrendszer-laboratóriumát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Értékesítés, szolgáltatás és a hajtásrendszerekre vonatkozó know‐how megosztása egy további piacon https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/13/faulhaber-hajtasrendszer-know-how/ Fri, 13 Aug 2021 19:47:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16300 A FAULHABER Austria közvetlenül fogja támogatni a magyarországi ügyfeleket. 2021. augusztus 1‐jétől a FAULHABER Austria átveszi az értékesítést és a szolgáltatást Magyarország esetében. A szomszédos ország ügyfelei így kihasználhatják a mikrohajtásrendszerek szakértőinek közvetlen és átfogó támogatását. „Magyarországot rendkívül dinamikus gazdasági fejlődés jellemzi. Szeretnénk a jövőben még intenzívebben fejleszteni ezt a figyelemre méltó piacot” – magyarázza […]

The post Értékesítés, szolgáltatás és a hajtásrendszerekre vonatkozó know‐how megosztása egy további piacon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FAULHABER Austria közvetlenül fogja támogatni a magyarországi ügyfeleket. 2021. augusztus 1‐jétől a FAULHABER Austria átveszi az értékesítést és a szolgáltatást Magyarország esetében.

A szomszédos ország ügyfelei így kihasználhatják a mikrohajtásrendszerek szakértőinek közvetlen és átfogó támogatását.

„Magyarországot rendkívül dinamikus gazdasági fejlődés jellemzi. Szeretnénk a jövőben még intenzívebben fejleszteni ezt a figyelemre méltó piacot”

– magyarázza Martin Kellner, a FAULHABER Austria regionális értékesítési vezetője.

„Különösen a laboratóriumi eszközök és az orvostechnológia, valamint az automatizálási technológia területén számos innovatív vállalat létezik, amelyek közül néhány már az ügyfelünk. A közvetlen párbeszéd során még jobb tanácsokat tudunk nyújtani ezeknek a partnereknek és a jövőbeli ügyfeleknek, valamint támogathatjuk őket projektjeikben.”

Ausztria és Szlovénia mellett a FAULHABER Austriának most a szomszédos ország esetében kell átvennie a közvetlen értékesítést.

„Bécsi központunkból Magyarország legfontosabb ipari helyszínei rendkívül gyorsan elérhetők. Mostantól közvetlen támogatást nyújthatunk ügyfeleinknek az egyéni alkalmazások optimális hajtásrendszereinek kiválasztásában, és hozzá tudunk járulni a speciális know‐how‐jukhoz a termékfejlesztés terén. A termékek kiváló minősége mellett az ilyen jellegű technológiai együttműködés is kiemelkedő erősségeink közé tartozik, amelyekből már más partnerországok számos vállalata profitál.”

 

The post Értékesítés, szolgáltatás és a hajtásrendszerekre vonatkozó know‐how megosztása egy további piacon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Scania bemutatja a villamosított hajtásrendszerek tanulmányát https://www.muszaki-magazin.hu/2020/06/14/scania-villamositott-hajtasrendszer/ Sun, 14 Jun 2020 16:27:29 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10442 Mivel egyre több ügyfél szeretné csökkenteni a szén-dioxid-lábnyomát, a Scania most bemutatja a tanulmányát a hibrid és teljesen elektromos hajtásrendszerek terén. „A házon belül kifejlesztett villamosítási tanulmányunk a közúti járművek villamosításában szerzett tapasztalatainkon alapul” – mondta Joel Granath, a Scania alelnöke. „Miután a Scania hosszú idők óta kiválóságnak számít a gázolajjal és alternatív üzemanyagokkal működő […]

The post A Scania bemutatja a villamosított hajtásrendszerek tanulmányát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mivel egyre több ügyfél szeretné csökkenteni a szén-dioxid-lábnyomát, a Scania most bemutatja a tanulmányát a hibrid és teljesen elektromos hajtásrendszerek terén.

A házon belül kifejlesztett villamosítási tanulmányunk a közúti járművek villamosításában szerzett tapasztalatainkon alapul” – mondta Joel Granath, a Scania alelnöke. „Miután a Scania hosszú idők óta kiválóságnak számít a gázolajjal és alternatív üzemanyagokkal működő motorok gyártása terén, most a fejlesztések következő szintjére lépünk, nevezetesen a szén-dioxid-terhelést csökkentő villamosított rendszerekkel.”

A villamosított hajtásrendszerek kompakt kialakításuk mellett kimagasló teljesítményt nyújtanak. Minden részegységük zökkenőmentesen együttműködik egymással, és ezeket egy közös vezérlőrendszer irányítja. Az egyetlen rendszervezérlő csatlakozási felület és az egyetlen mechanikus csatlakozási felület – CAN J1939 és SAE 1 – változatlan marad a korábbiakhoz képest, így egyszerűbb összekapcsolni külső részegységekkel.

A Scania rendszerei modulárisak és méretezhetők lesznek, így az ügyfelek számos részegység közül válogathatnak, illetve társíthatják ezeket az adott alkalmazásnak és a sajátos követelményeknek megfelelően.

A szén-dioxid-kibocsátás akár 92 százalékos csökkentésének lehetőségével a Scania hibrid elektromos rendszere egy villanymotorból és egy belső égésű motorból áll – közösen vagy önállóan is működő erőforrásokként. A hibrid elektromos rendszer eredményesen alkalmazható például kotrógépekben, dömperekben, kőtörőkben, autódarukban, betonszivattyúkban, valamint repülőtéri tűzoltóautókban. A hajózási ágazatban például ingajáratokat teljesítő hajókban, járműszállító kompokban, révkalauzhajókban és halgazdaságokat segítő hajókban lehet előnyös ez a rendszer. A hibrid megoldás rendkívüli nyomatékkal és már közvetlenül az alapjárati fordulatszámtól kiváló gázreakcióval javítja a hajtáslánc teljesítőképességét. Továbbá jelentősen csökkenti az üzemanyag-fogyasztást, miközben mérsékli az üzemeltetési költségeket, a zajt és a károsanyag-kibocsátást. Mivel a villanymotort a belső égésű motorra csavarozzák, fordulatszám-tartományát pedig a belső égésű motoréhoz igazítják, nincs szükség további áttételre. Ez minimalizálja az energiaveszteséget és megkönnyíti a berendezések kialakítását, illetve beépítését, ez utóbbit pedig a kompakt kialakítás is segíti.

A teljesen elektromos rendszer akár 98 százalékkal is csökkentheti a szén-dioxidkibocsátást, ha az elektromos áramot megújuló forrásokból állítják elő. A konténerrakodó targoncák, terpeszdaruk, dömperek, kotrógépek, homlokrakodók, repülőtéri tűzoltóautók és repülőtéri hátratoló traktorok néhány példái azoknak a járműveknek és eszközöknek, amelyeknél előnyös lehet a Scania teljesen elektromos hajtásrendszere. A hajózás terén a rendszer különösen hasznos lehet például városnéző hajókban, járműszállító kompokban, szélerőműparkokat segítő hajókban és járőrhajókban.

A villanymotort használó teljesen elektromos hajtásrendszert kimagasló energiasűrűség, valamint már közvetlenül az elindulástól rendelkezésre álló legnagyobb nyomaték és gázreakció jellemzi. A nagy energiahatékonyságnak és csekély karbantartásigénynek köszönhetően kis üzemeltetési költségeket biztosít.

A Scania jövőbeli hibrid és teljesen elektromos hajtásrendszereinek fejlesztése során azt a következtetést vontuk le, hogy ezek számos különféle alkalmazási területen igen előnyösek lehetnek. A piac örömmel fogadja majd a már indulástól rendelkezésre álló azonnali gázreakciót és kimagasló nyomatékot biztosító hajtásláncokat

– magyarázta Joel Granath.

The post A Scania bemutatja a villamosított hajtásrendszerek tanulmányát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>