hajó – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Bemutatták a rekorddöntésre készülő SP80 hajót https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/22/sp80-hajo-rekord/ Fri, 22 Apr 2022 05:00:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19871 Az SP80 bemutatja a végleges hajótervét annak a vízi járműnek, amellyel a vitorlázás sebességi világrekordjának megdöntésére készülnek. A 2018-ban alapított SP80 az elmúlt fél évben a hajó gyártásának kritikus szakaszát végezte el. Az űrhajószerű vitorlást úgy tervezték, hogy elérje a 80 csomós (150 km/h) sebességet, megdöntve ezzel a sebességi világrekordot. A svájci cég – a […]

The post Bemutatták a rekorddöntésre készülő SP80 hajót appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az SP80 bemutatja a végleges hajótervét annak a vízi járműnek, amellyel a vitorlázás sebességi világrekordjának megdöntésére készülnek.

A 2018-ban alapított SP80 az elmúlt fél évben a hajó gyártásának kritikus szakaszát végezte el. Az űrhajószerű vitorlást úgy tervezték, hogy elérje a 80 csomós (150 km/h) sebességet, megdöntve ezzel a sebességi világrekordot. A svájci cég – a titoktartási követelmények miatt – eddig csak egy koncepciót mutatott be (azt is korlátozottan), de legalább lehetővé tették a nézők számára, hogy megértsék a hajó működési elvét, anélkül, hogy felfednék a végleges tervezési elemeket.

Mostanra az építés olyan szintre jutott, hogy a csapat késznek érezte magát a végső terv felfedésére. Bár az alapelvek ugyanazok maradnak – egy ernyő által vontatott rendkívüli vitorlás –, a hajó nagyobb lesz, mint az eredeti koncepció (azaz 10 méter hosszú és 7 méter széles). A karcsúbb formával és a megnyújtott, agresszív vonalakkal más elemeket is finomítottak a szerkezet stabilitásának növelése érdekében; ez az SP80 által alkalmazott rekorddöntési stratégia egyik kulcspontja.

Kokpit két személyre

A neves Persico Marine hajógyár által elkészített hajótest áprilisban érkezik az SP80-asnak a svájci Renensben található telephelyére. És rögtön ez az első rész lerántja a leplet az egyik nagy titokról: két ember fér el a fedélzeten. Egyikük az ernyőt kezeli, míg másikuk a hajót kormányozza.

„Már a fejlesztési fázis korai szakaszában világossá vált, hogy nem lehet biztonságosan felgyorsulni 80 csomóra, ha csak egy ember van a fedélzeten – mondta Benoît Gaudiot, társalapító és pilóta. – 150 km/h-s sebességnél elengedhetetlen, hogy egyetlen feladatra koncentráljunk! Ezért egy pilóta fogja irányítani az ernyőt, míg a másik biztosítja, hogy tartsuk a menetirányt. Alacsony sebességnél (30 csomó körül) a hajó egyedül is vezethető, ez lehetővé teszi számunkra, hogy utasokat vihessünk magunkkal, akiknek így rendkívüli élményben lehet részük.”

A 80 csomós sebességnél fontoss, hogy a pilóták maximális biztonságban legyenek, ezért a pilótafülkét úgy tervezték meg, hogy akár 50 G-s gyorsulást is kibírjon! Mivel a vízen 150 km/h-s sebességgel haladó hajó a szárazföldön egy Forma–1-es autónak felel meg, a pilóták felszerelése is ehhez igazodik: kagylós ülések, hatpontos biztonsági övek és sisakok. Vészhelyzet esetén oxigénmaszkok is a rendelkezésükre állnak.

A következő lépések

Amíg a hajógyár legyártja a többi elemet (keresztmerevítő, úszótestek), addig az SP80 csapata beépíti az összes mechanikai rendszert. A hajó végső összeszerelése a tervek szerint ősszel kezdődik, a hivatalos vízre bocsátás pedig 2022 vége előtt lesz. Néhány hónapos optimalizálás és tesztelés után az első rekordkísérletekre 2023 nyarán kerül sor Dél-Franciaországban.

„Jelenlegi partnereinknek köszönhetően sikerült megvalósítanunk ezt a forradalmi hajót, amelynek a bemutatójára még az idén ősszel sor kerül – mondja Mayeul van den Broek társalapító és projektvezető. – 2023 kritikus év lesz, az utolsó előkészületekkel, hogy megdöntsük a 80 csomós rekordot és vitorlástörténelmet írjunk. Az egész csapat nagyon büszke arra, hogy ez az elképzelés valósággá válik, és alig várjuk, hogy végre a vízen is kipróbáljuk a végleges konstrukciót!”

SP80 bemutató:

fotók: robbreport.com, livesaildie.com

Forrás: Aquamagazin

The post Bemutatták a rekorddöntésre készülő SP80 hajót appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Önvezető hajót mutatott be a Vodafone https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/05/onvezeto-hajo-vodafone/ Sat, 05 Feb 2022 16:12:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18754 Hatalmas áttörést ért el a Vodafone és a Sea Machines Robotics a tengeri közlekedésben: a Nellie Bly nevű vontatóhajó lett a világ első kereskedelmi hajója, amely 100%-ban ön- és távvezérlés mellett tett meg egy 13 napos, összesen több mint 1000 tengeri mérföldes utat. A vontatóhajó mindössze 129 üzemóra alatt tette meg a Kiel-csatornán keresztül a […]

The post Önvezető hajót mutatott be a Vodafone appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hatalmas áttörést ért el a Vodafone és a Sea Machines Robotics a tengeri közlekedésben: a Nellie Bly nevű vontatóhajó lett a világ első kereskedelmi hajója, amely 100%-ban ön- és távvezérlés mellett tett meg egy 13 napos, összesen több mint 1000 tengeri mérföldes utat.

A vontatóhajó mindössze 129 üzemóra alatt tette meg a Kiel-csatornán keresztül a Cuxhaven-Skagen-Koppenhága-Hamburg kísérleti utat, Dánia keleti partja mentén. A hajó ön- és távvezérlését a Vodafone 4G mobilhálózata biztosította, amely lehetővé tette a Sea Machines Robotics szakemberei számára, hogy bostoni székhelyükről, több mint 3000 mérföld távolságról felügyelhessék és adott esetben irányíthassák a hajót.

Gépi Odüsszeia – így nevezték el a tengeri technológiával foglalkozó Sea Machines Robotics és az Vodafone által bemutatott, több mint 1000 tengeri mérföldes utat, amely abszolút rekordnak számít az önvezető kereskedelmi hajózás területén. A projektet a bostoni székhelyű Sea Machines Robotics vállalat vezette a Vodafone-nal együttműködésben: a partközeli 4G roaming kapcsolatot a vontatóhajó számára a teljes út során a Vodafone biztosította. A Nellie Bly vezérlésének középpontjában a Sea Machines Robotics SM300-as parancsnoki és vezérlőrendszere állt, amely lehetővé tette a hajó ön- és távvezérlését, így a bostoni központban több mint 3000 mérföldről irányíthatták a vontatót a Vodafone 4G/LTE hálózatán.

A szenzorok sokaságának köszönhetően a vontatóhajó vezérlőrendszere képes volt több mint 12.000 négyzetmérföldnyi óceánt olyan részletességgel pásztázni, amely az emberi szem számára lehetetlen lenne, lehetővé téve ezáltal a biztonságos és kiszámítható navigációt. A Nellie Bly útja megmutatta a világ flottáinak, hogy az integrált önvezérelt technológiákkal felszerelt hajók fokozott biztonságot, megbízhatóságot és új tengerjáró képességeket – például dinamikus helyzetfelismerést – biztosíthatnak. A Vodafone széles lefedettségű, nagy sebességű, alacsony késleltetésű 4G hálózata a part közelében is kapcsolatban tartotta a hajót a központtal, és több mint 1 terabyte adatot továbbított a hajó és a bostoni irányítóterem között, ami segítette a biztonságos navigációt a part menti vizeken.

Nem ez az első alkalom, hogy a Vodafone mobilhálózatain működő távvezérlésű, illetve önvezető technológiát mutatnak be. A Vodafone Magyarország 2019-ben, a hazai szolgáltatók közül elsőként tette elérhetővé az 5G hálózatot: ekkor az ország első állandó, élő 5G bázisállomásának képességeit egy 5G kapcsolaton keresztül távvezérelt autóval szemléltették. Ugyanebben az évben szintén a Vodafone Magyarország az AImotive-val és a HERE Technologies-zal közösen mutatta be Magyarország első önvezető autós parkolását.

The post Önvezető hajót mutatott be a Vodafone appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az IBM önvezető hajója legénység nélkül indult útjára https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/23/ibm-onvezeto-hajo/ Wed, 23 Jun 2021 08:33:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15683 Igen nagy fába vágta fejszéjét az IBM vállalat: a Mayflower nevű önvezető hajójuk személyzet és emberi irányítás nélkül készül átszelni az Atlanti-óceánt – számolt be róla a New Atlas. A ProMare óceánkutató nonprofit szervezet és több ipari partner bevonásával megépített trimarán hajó június 15-én hagyta az az angliai Plymouth kikötőjét, hogy körül-belül három hét múlva az […]

The post Az IBM önvezető hajója legénység nélkül indult útjára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Igen nagy fába vágta fejszéjét az IBM vállalat: a Mayflower nevű önvezető hajójuk személyzet és emberi irányítás nélkül készül átszelni az Atlanti-óceánt – számolt be róla a New Atlas.

A ProMare óceánkutató nonprofit szervezet és több ipari partner bevonásával megépített trimarán hajó június 15-én hagyta az az angliai Plymouth kikötőjét, hogy körül-belül három hét múlva az Amerikai Egyesült Államokban található Plymouth (Massachusetts) kikötőjében érjen célba.

A robothajó az eredeti Mayflower 1620-as útvonalát követi, mellyel az angol telepesek megérkeztek az új világba. Az IBM vízi járműje 50 láb (15 méter hosszú), 20 láb (6,2 méter) széles. A hajó aluminimum- és szén-kompozit elemekből áll, 5 tonna kiszorítóerővel rendelkezik, napelem-meghajtású hibrid motor hajtja, dízel-rásegítéssel.

A Mayflower az angliai Plymouth-ban található parancsnoki központ felügyelete alatt több mint 50 szenzor segítségével navigál, többek között hat AI Vision kamerával, és az IBM saját mély tanulási (deep learning) rendszerével, melynek feladata, hogy azonosítsa és elkerülje az akadályokat, ellenséges tengeráramlatokat és a rossz időjárási körülményeket. Szintén fontos kritérium, hogy az út során a hajó tartsa be a nemzetközi navigációs szabályokat. Az adatok feldolgozása a fedélzeti számítógépeken történik.
A fedélzeten 700 kilogramm hasznos teher található, amely jelen esetben tudományos eszközökből áll: akusztikus tápanyag- és hőmérséklet-érzékelőket, víz- és levegőminták rögzítésére alkalmas mérőeszközöket tartalmaz, melyeknek köszönhetően tudományos adatokat gyűjtenek az óceánkémia, a tengerszint és a hullámminták jövőbeli tanulmányozásának elősegítésére.

Forrás: vg.hu

The post Az IBM önvezető hajója legénység nélkül indult útjára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kétéltű solar katamarán https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/08/katamaran-solar-keteltu/ Fri, 08 Jan 2021 18:16:16 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13282 Pierpaolo Lazzarini olasz tervező egy kétéltű, napenergiát is felhasználó katamaránt mutatott be, amely vízen és homokon is képes közlekedni. A huszonöt méter hosszú, rendkívül innovatív vízi jármű két hajótestében és az azokat acél hídszerkezettel összekötő főfedélzetén összesen nyolc utas és négy főből álló személyzet fér el kényelmesen. A középső fedélzeti rész elektromos csörlőkkel leengedhető részén […]

The post Kétéltű solar katamarán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Pierpaolo Lazzarini olasz tervező egy kétéltű, napenergiát is felhasználó katamaránt mutatott be, amely vízen és homokon is képes közlekedni.

A huszonöt méter hosszú, rendkívül innovatív vízi jármű két hajótestében és az azokat acél hídszerkezettel összekötő főfedélzetén összesen nyolc utas és négy főből álló személyzet fér el kényelmesen. A középső fedélzeti rész elektromos csörlőkkel leengedhető részén több jármű is tárolható. A katamarán „Pagurus” és „Crabmaran” elnevezései a kétéltű üzemmódra utalnak: vízen és homokos, iszapos földterületen egyaránt megállja a helyét. Az eszköz a vízen maximum 24 csomóval, azaz körülbelül 45 km/órával, míg szárazföldön maximum 35 km/órával tud haladni. Ugyan Lazzarini a környezetbarát megoldások felé nyitva napelemekkel felszerelt járművet mutat modelljein, a tervbe dízelmotorok is kerültek. A katamarán megrendelésre készül, ára 24.000.000 euró.

The post Kétéltű solar katamarán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Fujitsu mérsékli a hajók által kibocsátott üvegházhatású gázok mennyiségét https://www.muszaki-magazin.hu/2019/06/08/fujitsu-mersekli-hajok-altal-kibocsatott-uveghazhatasu-gazok-mennyiseget/ Sat, 08 Jun 2019 12:55:31 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7369 Az azonnal elérhető Fujitsu VFO fejlett adatanalitikai és MI-alapú hajóútvonal-optimalizáló megoldás nyílt forráskódú adatok fogadására is képes, és a Kongsberg Digital „Kognifai Services” környezetbarát digitális portfóliójának részeként vehető igénybe. A Fujitsu bemutatta a mesterséges intelligenciára (MI) épülő, új Vessel Fuel Optimization (VFO) digitális webszolgáltatását, amellyel a hajózási társaságok csökkenthetik a nagyméretű hajók üzemanyagköltségét és megfelelhetnek […]

The post A Fujitsu mérsékli a hajók által kibocsátott üvegházhatású gázok mennyiségét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az azonnal elérhető Fujitsu VFO fejlett adatanalitikai és MI-alapú hajóútvonal-optimalizáló megoldás nyílt forráskódú adatok fogadására is képes, és a Kongsberg Digital „Kognifai Services” környezetbarát digitális portfóliójának részeként vehető igénybe.

A Fujitsu bemutatta a mesterséges intelligenciára (MI) épülő, új Vessel Fuel Optimization (VFO) digitális webszolgáltatását, amellyel a hajózási társaságok csökkenthetik a nagyméretű hajók üzemanyagköltségét és megfelelhetnek az – üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését célzó – alacsony kéntartalmú üzemanyag használatát megkövetelő előírásoknak. Ráadásul ezt úgy tehetik meg, hogy nem kell bonyolult módon újratervezniük és átalakítaniuk a hajókat, és sem a hajók tulajdonosainak, sem üzemeltetőinek nem kell komoly kiadásokkal számolniuk.

A hajótulajdonosok és -üzemeltetők számára egyaránt komoly problémát jelentenek a számottevően növekvő üzemanyaköltségek. Az üzemeltetők egyik legnagyobb költségtétele amiatt merült fel, hogy a nemzetközi és az uniós hatóságok is új előírásokat vezetnek be az üzemanyagok kéntartalmának csökkentésére. A nemzetközi hajóközlekedés az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős és egyre növekvő forrása. Egyes becslések szerint a piac szereplői számára 35 milliárd dollár többletköltséget fog jelenteni a jelenlegi globális üzemanyagkészletek kiváltása, ha 2020. január 1-től életbe lép a Nemzetközi Hajózási Szervezet (IMO, International Maritime Organization) új 0,5 tömegszázalékos kéntartalom-határértéke.

A Fujitsu Vessel Fuel Optimization (VFO) szolgáltatása a hajózási, olaj- és gázipari, megújuló energiatermelésre szakosodott és közműszektorbeli ügyfelek részére következő generációs szoftvereket szállító Kongsberg Digital és a Fujitsu új partnerkapcsolatának első terméke. A szolgáltatás, amelynek keretében többféle költséghatékony digitális megoldást is kínálnak majd a hajózási iparág számára, a Kongsberg „Kognifai Services” környezetbarát digitális megoldásportfóliójának részeként lesz elérhető.

A könnyen kezelhető szolgáltatás azonnali és jelentős megtakarítást biztosít minden hajózási osztályban

A Fujitsu könnyen kezelhető VFO szolgáltatása sokféle hajóosztályban alkalmazható, és azonnali jelentős megtakarítást ígér az ügyfeleknek. Ezzel együtt az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése terén a hajózási szektor számára meghatározott célok elérését is lehetővé teszi. A hajóra semmilyen érzékelőt vagy szoftvert nem kell telepíteni, a szolgáltatás egy azonnal üzembe állítható, webalapú alkalmazásra épül. Az alkalmazás mesterséges intelligencia segítségével megismeri a hajó kapitányainak stratégiáit és a hajók teljesítményadatait, majd ezeket meteorológiai és vízrajzi előrejelzésekkel ötvözve javaslatot tesz a legmagasabb energiahatékonyságot, biztonságot és nyereséget biztosító, optimális útvonalra.

A Fujitsu Laboratories által kidolgozott MI-alapú adatanalitikai hajóútvonal-optimalizáló megoldás a nyílt forráskódú automatikus azonosítórendszerek (AIS, Automatic Identification System) adatait is képes feldolgozni. Lehetővé teszi, hogy a hajóparancsnokok és a szárazföldi útvonalirányítók kövessék a tervezett és módosított útvonalakat, és folyamatos párbeszédet folytassanak a legénységgel az üzemanyag-megtakarítást elősegítő, optimális útvonalválasztásról. A megoldás mellé olyan új, fejlett, értéknövelt szolgáltatásokat is kínálnak, amelyek a hajók adatrögzítő rendszereiből (VDR, Vessel Data Recorder) származó adatokat, például a motorparaméter-napló információit és a modernebb, több adatot gyűjtő tengerjáró hajók érzékelőadatait is képesek fogadni.

„A hajózásban hamarosan megkezdődik a globális átállás az új üzemanyagra, amelynek következményei hasonlóak lesznek a széntüzelésű és gőzüzemű hajók közötti váltáséhoz. A Fujitsu Vessel Fuel Optimization szolgáltatása praktikus, gyorsan megvalósítható megoldást kínál az üzemanyagköltség csökkentésére a nyereség megőrzése érdekében, és ezzel együtt a tisztább levegőhöz és az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérsékléséhez is hozzájárul”

– nyilatkozta Yves de Beauregard, a FUJITSU EMEIA-régió digitális üzleti megoldásokért felelős vezetője.

„Az új üzemanyagszabályok bevezetése kihívás elé állította a hajózási szektor szereplőit. A Kongsberg Digital hamar reagált erre, és a Kognifai portfólió részeként gyors eredményeket produkáló és rövid időn belül megtérülő, innovatív megoldásokat kínál ügyfeleinek. A fejlett analitika és a mesterséges intelligencia alkalmazásában kivívott vezető pozíciója miatt választottuk a Fujitsut partnerül, mivel ezek a technológiák értékes lehetőséget kínálnak a hajók üzemeltetési hatékonyságának jelentős növelésére. A KONGSBERG Vessel Insight infrastruktúráját hasznosító, új VFO-szolgáltatás az első gyümölcse partnerkapcsolatunknak, amellyel a jövőben számos fontos üzleti eredmény eléréséhez kívánjuk hozzásegíteni a hajózási ágazatot”

– mutatott rá Vigleik Takle, a Kongsberg Digital digitális hajózási megoldásokért felelős alelnöke.

A Fujitsu és a Kongsberg Digital hosszú távon elkötelezettek aziránt, hogy klímabarát, költséghatékony üzleti megoldások kidolgozásával segítsék a környezet megóvását. Egyedülálló „co-creation” szemléletük jegyében a Fujitsu élvonalbeli adatanalitikai és MI-technológiáit a Kongsberg Digital óriási iparági szakértelmével és tapasztalatával ötvözve nyújtanak költséghatékony digitális megoldásokat a hajózási ágazat számára.

Kép: Wired

The post A Fujitsu mérsékli a hajók által kibocsátott üvegházhatású gázok mennyiségét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB megoldásaival üzemel a világ első, hidrogén meghajtású folyami hajója https://www.muszaki-magazin.hu/2019/05/28/az-abb-megoldasaival-uzemel-vilag-elso-hidrogen-meghajtasu-folyami-hajoja/ Tue, 28 May 2019 14:56:54 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7273 Az ABB energiaellátási és hajtási megoldást szállít a franciaországi Rhône folyóra tervezett, teljesen hidrogén üzemanyagcellákkal hajtott új tolóhajóhoz Az ABB az Európai Unió által finanszírozott, nulla kibocsátású belvízi és tengerpart-menti kereskedelmi célú hajók fejlesztését célzó FLAGSHIP programban betöltött szerepének, és a fejlett hidrogén üzemanyagcella technológiájának köszönhetően tovább erősíti vezető szerepét a tengerhajózási piacon. Az ABB […]

The post Az ABB megoldásaival üzemel a világ első, hidrogén meghajtású folyami hajója appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB energiaellátási és hajtási megoldást szállít a franciaországi Rhône folyóra tervezett, teljesen hidrogén üzemanyagcellákkal hajtott új tolóhajóhoz

Az ABB az Európai Unió által finanszírozott, nulla kibocsátású belvízi és tengerpart-menti kereskedelmi célú hajók fejlesztését célzó FLAGSHIP programban betöltött szerepének, és a fejlett hidrogén üzemanyagcella technológiájának köszönhetően tovább erősíti vezető szerepét a tengerhajózási piacon.

Az ABB a program keretében üzemanyagcella-alapú energiaellátási és meghajtási megoldást szállít a franciaországi központú Sogestran Group leányvállalata, a Compagnie Fluviale de Transport (CFT) számára épülő tolóhajóhoz. A szállítás tervezett határideje 2021. Az üzemanyagcellához a hidrogént part menti megújuló energiaforrás biztosítja, és a hajó teljes energialánca kibocsátásmentes lesz.

„A CFT innovációival több mint fél évszázada a belvízi hajózás megújításán dolgozik. A folyami hajózás fenntartható energiaellátása új kihívást jelent, mivel döntő fontosságúvá vált, hogy az európai belvízi vízi utak mentén, különösen a folyók belvárosokat átszelő szakaszain, csökkentsük a káros anyagok kibocsátást. E projekt keretében azt szeretnénk bebizonyítani, hogy az emissziómentes hajóüzemeltetés megvalósítható, és gazdaságilag is életképes.” 

– nyilatkozta Matthieu Blanc, a CFT üzemeltetési igazgatója.

„A “FLAGSHIP” program végrehajtásában aktív szerepet vállaló ABB arra törekszik, hogy a hajózásban is kitolja az e-mobilitás határait. A fenntartható közlekedés térnyerésének egyik legnagyobb globális támogatójának számító ABB elkötelezte magát amellett, hogy jelentős szerepet vállaljon a tengerhajózási szektor jövőjének alakításában, és arra törekszik, hogy egyre tisztább és jobb energiahatékonyságú hajók szeljék a tengerek és az óceánok hullámait.” 

– nyilatkozta Peter Terwiesch, aki az ABB-nél azt az Ipari Automatizálás divíziót vezeti, amely számos iparág, köztük a tengerhajózás számára kínál megoldásokat.

Az ABB 2019 január, azaz a FLAGSHIP program kezdete óta vesz részt a kezdeményezésben. Az ABB a projekt keretében szorosan együttműködik a projektkoordinálási feladatokat ellátó finn kutatási szervezettel, a VTT-vel, valamint az innovatív, új, tiszta energiacella-megoldásokat fejlesztő Ballard Power Systems Europe-pal. Az együttműködés keretében hajók üzemeltetésére alkalmas 400KW teljesítményű üzemanyagcella-megoldás fejlesztésén dolgoznak.

A projekt célja azt bebizonyítani, hogy az üzemanyagcellák a gyakorlatban alkalmazható és megvalósítható hajtási megoldást jelenthetnek a közepes méretű, több mint 100 utast vagy ezzel azonos tömegű árut szállító, belvízi vagy tengerpart-menti közlekedésben résztvevő hajók tulajdonosai és építői számára.  A FLAGSHIP program emiatt kiterjed annak vizsgálatára is, hogy a hidrogén üzemanyagra történő átállás milyen hatást gyakorol az üzemeltetésre.

Az üzemanyagcellás erőmű kiépítést követően azt tervezik, hogy a hajó naponta fog közlekedni. Különös figyelmet fordítanak majd az üzemanyag-utántöltési eljárásokra, amelyeknek illeszkedniük kell az üzemeltetési menetrendekhez.  A próbaüzem értékes tapasztalatokat nyújt majd arra is, hogy a tengeri hajózásban alkalmazni kívánt hidrogén üzemanyagcellák esetében miként fejleszthető ki, illetve optimalizálható az üzemanyag-utántöltési infrastruktúra.

A tengerhajózás a becslések szerint évi 940 millió tonna szén-dioxidot juttat a légkörbe, ezért egyre nagyobb nyomás nehezedik a hajózási ágazatra, hogy olyan eszközöket vezessen be, amelyek csökkentik a káros szennyezőanyagok kibocsátását.  Az ENSZ-nek a hajózás biztonságáért felelős Nemzetközi Tengerészeti Szervezete stratégiát fogadott el a hajók által termelt üvegházhatású gázok csökkentésére. A stratégia céljai között szerepel, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátását a 2008-as szinthez képest 2050-re 50%-kal csökkentik, majd később teljesen megszüntetik.

Az üzemanyagcellás technológiát általában az egyik legígéretesebb, olyan fenntartható energetikai megoldásnak tartják, amely alkalmas lehet arra, hogy a világszerte folytatott tengerhajózáshoz kapcsolódó kibocsátások szintjét csökkentse. Az üzemanyagcellák a hidrogén kémiai energiáját elektrokémiai reakció során elektromossággá alakítják. A cellák az üzemanyagot közvetlenül elektromossággá, hővé és tiszta vízzé alakítják át.

A FLAGSHIP projektet a Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking (FCH JU/ Üzemanyagcella- és Hidrogéntechnológiai Közös Vállalkozás) elnevezésű köz- és magánszféra partnerség támogatja. Az FCH JU-t az EU Horizont 2020 programja keretében azzal a céllal hozták létre, hogy felgyorsítása az üzemanyagcella- és hidrogéntechnológiai közlekedési és energetikai felhasználását.  Az FCH JU-nak három tagja van: az Európai Bizottság, az üzemanyagcella- és hidrogéngyártókat képviselő Hydrogen Europe, valamint a kutatási területet képviselő Hydrogen Europe Research.  A CFT fejlesztési projektjében részt vesz az LMG Marin, a NCE Maritime CleanTech és a PersEE is.

The post Az ABB megoldásaival üzemel a világ első, hidrogén meghajtású folyami hajója appeared first on Műszaki Magazin.

]]>