gyors – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 02 Jan 2025 06:00:34 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Gyorsabb szállítás a Mazak európai gyártású gépeinél https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/13/mazak-gyors-szallitas-gep-eu/ Tue, 13 Aug 2024 06:00:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30792 Európai gyártóbázis – A megrendelők az európai gyártású Yamazaki Mazak gépek lényegesen rövidebb gyártási idejéből profitálhatnak a többéves beruházási programnak köszönhetően. A Mazak európai gyártóüzemének beruházása Worcesterben (Egyesült Királyság) magában foglalta a kutatás-fejlesztést, a gyártósor modernizációját, valamint a képzésbe való befektetést – ami a termelési kapacitás jelentős növekedéséhez és az átfutási idők csökkenéséhez vezetett. A […]

The post Gyorsabb szállítás a Mazak európai gyártású gépeinél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Európai gyártóbázis – A megrendelők az európai gyártású Yamazaki Mazak gépek lényegesen rövidebb gyártási idejéből profitálhatnak a többéves beruházási programnak köszönhetően.

A Mazak európai gyártóüzemének beruházása Worcesterben (Egyesült Királyság) magában foglalta a kutatás-fejlesztést, a gyártósor modernizációját, valamint a képzésbe való befektetést – ami a termelési kapacitás jelentős növekedéséhez és az átfutási idők csökkenéséhez vezetett.

A kutatás-fejlesztésbe történő befektetés egy sor belépő szintű gépre összpontosult, amelyek egyesítik a Mazak gyártási minőségét – minden gép a Mazak nemzetközi szabványai szerint készül – ugyanakkor rendkívül versenyképes árfekvésű, amely vonzó az európai gépfelhasználók számára. Valamennyi gépet az Európa-szerte működő technológiai központok hálózata támogat, amelyek teljes körű értékesítés utáni szolgáltatást és alkalmazástámogatást kínálnak.

A kifejezetten európai gépfelhasználók és alkalmazások számára kialakított belépő szintű termékcsalád magában foglalja a CV5-500 5 tengelyes megmunkálóközpontot, amely költséghatékony lehetőséget kínál azok számára, akik az 5 tengelyes alkalmázás első lépéseit teszik meg. Az automatizálásra tervezett gép 2018-as bevezetése óta népszerűnek bizonyult az európai vásárlók körében. A Mazak emellett piacra dobta a VCE vertikális megmunkálóközpontok sorozatát is, amelyek kiemelkedő termelékenységet kínálnak, és SmoothEz vezérlővel vannak felszerelve.

Az európai piacon is megjelent a nagy teljesítményű VCN-700 sorozat, amely ideális nagy igénybevételű megmunkáláshoz és nagy sebességű maráshoz. A Mazak számos európai gyártású modellből raktárkészletet is fenntart, amely azonnali szállítást jelent.

Az európai gyártóüzembe egy VERSATECH V-140N/280 szimultán 5 tengelyes, duplaoszlopos megmunkáló központot telepítettek, amely a 10 000 fordulat/perc fordulatszámú maróorsójának köszönhetően folyamatosan képes megmunkálni nagy méretű munkadarabokat, akár 3100 mm szélességben is. Mellette egy új FJV sorozatú gép is munkába állt, amely kétoszlopos megmunkálóközpont, mely magas szintű merevséget és pontosságot biztosít hosszú ideig tartó megmunkálásnál is. Az FJV gépet azért telepítették, hogy növeljék a létesítmény kapacitását a nagyméretű alkatrészek gyártására, így több munka házon belül is elvégezhető. A zászlóshajó Multi-Tasking megoldások termékcsaládjából két INTEGREX i-Series gép került be a létesítménybe, mindegyik RoboJob automatizálási rendszerrel.

Az új gépek mellett egy sikeres munkaerő-toborzási stratégia is megvalósult, amely a gyár maximális kapacitással történő működtetéséhez volt szükséges. Valamennyi szakmai pozíció teljes betöltésre került, így a Mazak rendkívül rövid átfutási idővel gyárt gépeket.

„Tisztában vagyunk vele, hogy ügyfeleinknek gyakran szükségük van egy gépre rövid szállítási határidővel ahhoz, hogy új szerződéseket és megrendeléseket teljesítsenek. Az európai gazdasági feltételek javulásával befektetéseink lehetővé teszik ügyfeleink számára, hogy gyorsan reagáljanak, és olyan új technológiába fektessenek be, amely jelentősen javíthatja a termelékenységet és a jövedelmezőséget saját megmunkálási műveleteiken belül. Valamennyi gépünk részesül Európa-szerte elérhető szolgáltatásainkból, amely technológiai központjaink hálózatán és a belgiumi Leuvenben található Európai Alkatrészközpontunkon keresztül érhető el.”

– tudtuk meg a Mazak szakértőitől.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gyorsabb szállítás a Mazak európai gyártású gépeinél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Üzembe állt a Siemens e-kamion töltője https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/09/siemens-sicharge-kamion-tolto/ Thu, 09 May 2024 05:00:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29575 Ultraerős, nyilvános gyorstöltő várja az e-kamionokat Ausztriában A világon elsőként a felső-ausztriai Laakirchenben, az autópálya melletti OMV-töltőállómáson helyezték mindennapos üzembe a Siemens e-kamionok tankolására is alkalmas új csúcstöltőjét. A nehéz tehergépjárművek igényeire szabott, folyadékhűtéses töltőkábelekkel felszerelt, 400 kW teljesítményt biztosító ultraerős készüléket a töltést egyszerűsítő AutoCharge funkcióval szerelték fel: a töltőkábel csatlakoztatásakor azonnal elindul a […]

The post Üzembe állt a Siemens e-kamion töltője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ultraerős, nyilvános gyorstöltő várja az e-kamionokat Ausztriában

A világon elsőként a felső-ausztriai Laakirchenben, az autópálya melletti OMV-töltőállómáson helyezték mindennapos üzembe a Siemens e-kamionok tankolására is alkalmas új csúcstöltőjét.

A nehéz tehergépjárművek igényeire szabott, folyadékhűtéses töltőkábelekkel felszerelt, 400 kW teljesítményt biztosító ultraerős készüléket a töltést egyszerűsítő AutoCharge funkcióval szerelték fel: a töltőkábel csatlakoztatásakor azonnal elindul a töltési folyamat, a beállított tarifa szerint. Azaz nincs szükség az alkalmazáson vagy töltőkártyán keresztüli hitelesítésre, hanem a járműveket egyedi azonosítójuk (MAC-címük) alapján ismeri fel a rendszer. A töltés végeztével a sofőrnek csak le kell választania a töltőkábelt, és már folytathatja a vezetést, mivel a fizetés is automatikusan történik.

Az új töltőállomásokat négy DC (egyenáramú) töltőkarral látták el, ennek köszönhetően a töltőkhöz egyidejűleg több jármű, és nem csak e-kamionok, hanem személygépkocsik is csatlakozhatóak. A rendelkezésre álló teljesítményt az eszközt kezelő szoftver dinamikusan osztja meg a járművek között, azok optimális töltési idejét, akkumulátortechnológiáját, valamint aktuális töltöttségi állapotát figyelembe véve.

A hazánkban is elérhető SICHARGE portfolió új tagja akár 40 Celsius fokos hőségben is stabil teljesítmény leadására képes.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Üzembe állt a Siemens e-kamion töltője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Euró átutalások tíz másodpercen belül https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/15/euro-atutalas-gyors-szabaly/ Thu, 15 Feb 2024 05:30:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28514 Az Európai Parlamenti képviselők február elején új szabályokat fogadtak el annak érdekében, hogy az átutalt pénzösszegek azonnal megérkezzenek a lakossági ügyfelek és a vállalkozások bankszámláira az EU-ban. Az új rendelet célja, hogy a lakossági ügyfeleknek és a vállalkozásoknak, különösen a kkv-knak, ne kelljen várniuk a pénzükre, és hogy növelje az átutalások biztonságát. A bankoknak és […]

The post Euró átutalások tíz másodpercen belül appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Európai Parlamenti képviselők február elején új szabályokat fogadtak el annak érdekében, hogy az átutalt pénzösszegek azonnal megérkezzenek a lakossági ügyfelek és a vállalkozások bankszámláira az EU-ban.

Az új rendelet célja, hogy a lakossági ügyfeleknek és a vállalkozásoknak, különösen a kkv-knak, ne kelljen várniuk a pénzükre, és hogy növelje az átutalások biztonságát. A bankoknak és más pénzforgalmi szolgáltatóknak biztosítaniuk kell, hogy az átutalások megfizethetők és azonnal feldolgozhatók legyenek. Az uniós tagállamok kormányaival már egyeztetett jogszabály frissíti az egységes eurófizetési térség (SEPA) jelenleg érvényes szabályait.

Azonnali átutalás

Az azonnali átutalást naptól és órától függetlenül azonnal végre kell hajtani, és a pénznek tíz másodpercen belül meg kell érkeznie a címzett számlájára. A fizető félnek tíz másodpercen belül értesítést kell kapnia arról, hogy az átutalt összeg a címzett rendelkezésére áll-e vagy sem.

Azoknak a tagállamoknak, amelyek pénzneme nem az euró, hosszabb átmeneti időszakot követően szintén alkalmazniuk kell majd ezeket a szabályokat olyan számlák esetében, amelyek már euróban kínálnak rendszeres tranzakciókat. Az ilyen számlák esetében a munkaidőn kívüli időpontokban történő tíz másodpercen belüli fizetés teljesítésétől azonban eltérhetnek, tekintettel az euróban rendelkezésre álló likviditáshoz való hozzáféréssel kapcsolatos esetleges aggályokra.

Ügyfélbiztonság, szankciók és büntetések

A biztonság garantálása érdekében a szolgáltatóknak megbízható és naprakész csalásfelderítési és -megelőzési intézkedésekkel kell rendelkezniük annak elkerülése érdekében, hogy az átutalások csalás vagy hiba miatt rossz számlára kerüljenek. Ennek érdekében az EU-ban működő pénzforgalmi szolgáltatóknak haladéktalanul és minden további díj vagy költség nélkül szolgáltatást kell nyújtaniuk a címzett személyazonosságának ellenőrzésére.

A csalás elleni további biztosítékként a pénzforgalmi szolgáltatóknak lehetővé kell tenniük ügyfeleik számára, hogy az azonnali átutalások maximális összegét euróban állítsák be, amely a következő átutalás előtt könnyen módosítható.

Ha egy pénzforgalmi szolgáltató nem teljesíti csalásmegelőzési kötelezettségeit, és ez pénzügyi kárt okoz az ügyfélnek, akkor az új szabályok értelmében az ügyfél kártérítést követelhet a szolgáltatótól.

Az azonnali átutalásokat kínáló szolgáltatóknak azt is ellenőrizniük kell, hogy a pénzmosással és terrorizmus finanszírozásával kapcsolatos szankciók vagy egyéb korlátozó intézkedések hatálya vonatkozik-e bármelyik ügyfélre.

A díjak változatlanok maradnak

Az euróban történő azonnali átutalási műveletek tekintetében alkalmazott díjak nem lehetnek magasabbak, mint a „nem azonnali” átutalási műveletekre vonatkozó díjak.

A jelentéstevő szerint

Michiel Hoogeveen (ECR, Hollandia) jelentéstevő elmondta: „Az azonnali átutalásokról szóló rendelet a fizetések régóta várt modernizációját jelenti az európai egységes piacon. Az ügyfelek mostantól búcsút mondhatnak annak a kellemetlenségnek, hogy két-három munkanapot várjanak arra, hogy hozzáférjenek a pénzükhöz. Valamit megvalósítunk, ami az embereknek és a vállalkozásoknak valóban fontos: pénzátutalás tíz másodpercen belül, a nap bármely szakában”.

A következő lépések

A szöveget szerdán 599 szavazattal 7 ellenében, 35 tartózkodás mellett fogadták el. Az új szabályokat az EU Hivatalos Lapjában hirdetik ki, ezután 20 nap elteltével lépnek hatályba. A tagállamoknak 12 hónap áll rendelkezésükre a rendelet alkalmazásának megkezdésére.

Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Euró átutalások tíz másodpercen belül appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FreeScan Combo metrológiai 3D szkenner a Shining 3D-től https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/04/freescan-combo-3d-szkenner-freedee/ Fri, 04 Aug 2023 05:01:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26268 A SHINING 3D, a 3D digitalizálási és mérési technológiák egyik globális vezető fejlesztő és gyártó vállalata bővítette metrológiai kínálatát a hibrid FreeScan Combo kézi 3D szkennerrel. A SHINING 3D megoldásai magas minőséget és kiemelkedő ár-érték arányt képviselnek a metrológiai szkennerek piacán. A SHINING 3D széles metrológiai kínálata lézeres kézi 3D szkennereket, kék fényű, nagypontosságú telepített […]

The post FreeScan Combo metrológiai 3D szkenner a Shining 3D-től appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A SHINING 3D, a 3D digitalizálási és mérési technológiák egyik globális vezető fejlesztő és gyártó vállalata bővítette metrológiai kínálatát a hibrid FreeScan Combo kézi 3D szkennerrel.

A SHINING 3D megoldásai magas minőséget és kiemelkedő ár-érték arányt képviselnek a metrológiai szkennerek piacán.

A SHINING 3D széles metrológiai kínálata lézeres kézi 3D szkennereket, kék fényű, nagypontosságú telepített 3D szkennereket, intelligens, automatikus robot 3D ellenőrző rendszert és vezetéknélküli, optikai, hordozható CMM rendszert is tartalmaz.  A FreeScan Combo a kézi FreeScan széria legújabb tagja, azok metrológiai szintű pontosságára, nagyfelbontású digitalizálására és nagy precizitására épít, de még kompaktabb és kisebb súlyú designt kapott.

A FreeScan Combo hibrid 3D szkenner 26 + 7 + 1 kék lézervonalas és infravörös szkennelési móddal is rendelkezik. Figyelembe véve a sebességet, a sokoldalúságot és a pontosságot, ez a nagy teljesítményű metrológiai 3D szkenner gond nélkül megfelel az olyan népszerű alkalmazások elvárásainak, mint a metrológiai szintű méretellenőrzés vagy a mérnöki visszafejtés.

A FreeScan Combo fő jellemzői:

Rendkívül gyors munka

A FreeScan Combo 1 860 000 pont/másodperc letapogatási sebességet tud elérni a lézeres digitalizálási móddal, valamint 2 250 000 pont/másodperc sebességet infravörös mód használatával. Az eszköz a VDI-VDE 2634-2 szerint hitelesített, nagy, 0,02 mm-es pontosságot biztosít a másodpercenként rögzített, hatalmas mennyiségű adat mellett is.

Kényelmes méret

A FreeScan Combo kialakítása ergonomikus és kompakt, talán a metrológiai kézi 3D szkennerek legkompaktabb tagja címért is sikerrel indulhatna. A 193 mm × 63 mm × 53 mm méretű és mindössze 620 g tömegű FreeScan Combo könnyen használható, gyors és kényelmes digitalizálási élményt nyújt.

Sokoldalúság

A FreeScan Combo különböző szkennelési módjai:

  • 26 lézervonal (13 kereszt) az egyszerű és nagyméretű digitalizálási feladatokhoz
  • 7 párhuzamos lézervonal a legapróbb részletek 3D szkenneléséhez
  • 1 darab lézervonal a szűk, nehezen belátható helyek, mély zsebek rögzítéséhez
  • infravörös mód a gyors, markerek nélküli szkenneléshez

Intuitív szoftver és akadálytalan integrációk

A FreeScan Combo egyszerű munkafolyamatot nyújt, hatékony és felhasználóbarát szoftverrel érkezik. A szkenner szoftvere emellett gördülékeny integrációt biztosít olyan gyakran használt tervező és ellenőrző szoftverekkel, mint a Solid Edge, Geomagic Design X és Geomagic Control X.

További részletekért, keresse fel a SHINING 3D metrológiai 3D szkennerek hazai képviseletét ellátó FreeDee Kft. szakértő csapatát. A FreeDee díjmentes bemutatót és tesztlehetőséget biztosít a FreeScan Combo, AutoScan Inspec, EinScan HX és Einscan-SP SHINING 3D szkennerekkel, valamint a kapcsolódó, említett szoftverekkel is.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post FreeScan Combo metrológiai 3D szkenner a Shining 3D-től appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Olcsóbban, gyorsabban, kényelmesebben: a digitalizáció 7 előnye a szervezetek számára https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/30/digitalizacio-elony-kenyelem/ Thu, 30 Mar 2023 05:30:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24608 Jelentős kihívás a szervezetek számára a költségek racionalizálása, a hatékonyabb működés, a gyorsabb és produktívabb munka. A digitalizáció mindezek megvalósításához hatékony megoldásokat biztosít – derül ki a Königsberg Consulting szakértőjének elemzéséből. Magyarországon 2021 végére már több mint 3000 közszolgáltatás állt rendelkezésre az interneten – közel kétszer annyi, mint egy évvel korábban. Az online ügyintézés igénybevétele […]

The post Olcsóbban, gyorsabban, kényelmesebben: a digitalizáció 7 előnye a szervezetek számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jelentős kihívás a szervezetek számára a költségek racionalizálása, a hatékonyabb működés, a gyorsabb és produktívabb munka.

A digitalizáció mindezek megvalósításához hatékony megoldásokat biztosít – derül ki a Königsberg Consulting szakértőjének elemzéséből.

Magyarországon 2021 végére már több mint 3000 közszolgáltatás állt rendelkezésre az interneten – közel kétszer annyi, mint egy évvel korábban. Az online ügyintézés igénybevétele 2018 óta kötelező a vállalkozások számára. Az Európai Unió 2022-es Digitális Gazdaság és Társadalom Indexe (DESI) szerint az e-kormányzati felhasználók száma jelentősen nőtt hazánkban: a 2019-es 64 százalékról két év alatt 81 százalékra. Az uniós átlag 65 százalék.

A jelenlegi gazdasági kihívásokra a digitalizációs fejlesztések fokozása az egyik eredményes válasz. A digitalizáció költségcsökkentő hatású és pontosan mérhető a hatékonyság növekedése. A szervezetek óriási összegeket spórolhatnak a folyamataik digitalizációjával. Mára nem csupán egy lehetőségről, hanem egyfajta szükségszerű fejlődésről is beszélhetünk, amikor a digitalizációt emlegetjük”

– mondja Balogh Gábor, a Königsberg Consulting Kft. szakértője. 

A szakember szerint 7 fontos előnnyel járnak a digitalizációs fejlesztések egy szervezet életében.

  1. A digitalizáció időt és erőforrást szabadít fel: ugyanazt csinálhatjuk gazdaságosabban, gyorsabban és kényelmesebben, hatékonyabbá válik a döntéshozatal, nő a produktivitás, a munkafolyamatok ideje és száma csökken.
  2. Nyomon követhetőbbé, könnyebben dokumentálhatóvá válnak az üzleti folyamatok. Jelentősen csökkenthető a manuális adatrögzítés igénye, az adminisztrációs terhek csökkenése pedig a kollégák megtartásához is hozzájárulhat.
  3. Nő a működés megbízhatósága: a hibaszázalék javul, csökkennek a kockázati tényezők.
  4. Az ügyfélkiszolgálás színvonala látványosan nő, fokozódik az ügyfélélmény. 
  5. Csökkennek az adminisztratív/működési/beruházási költségek: a folyamatok teljes papírmentesítésével például a cégek akár a vonatkozó költségeik 80 százalékát is megtakaríthatják és fenntarthatóbbá tehetik működésüket.
  6. Az egyéni digitalizációs készségek sikeresen fejleszthetők.
  7. Szakmai területtől függetlenül, minden egyes munkavállalóra ugyanazok a dokumentációs lépések terjeszthetőek ki, létrejön egyfajta vállalati digitális tudásanyag.

Balogh Gábor hozzáteszi: a digitalizációs törekvésekhez érdemes szakértő segítségét igénybe venni, mert a cégeknek, önkormányzatoknak, közfeladatokat ellátó szervezeteknek egyedül nehéz megtalálni a helyes irányt, még akkor is, ha valóban elkötelezettek a fejlesztések iránt. Egy digitalizációs tanácsadó kívülről lát rá a szervezet folyamataira és hatékonyan tudja segíteni, akár katalizálni is a digitalizációs fejlesztéseket megalapozó tervezést. Ma már számos eszköz segíti a problémafeltárást és a megoldást, például a szervezetek digitalizációs hiányosságait feltáró digitális érettségi audit, az ügyfelek és a felhasználók viselkedését, döntéseik mögött meghúzódó gondolkodást elemző viselkedésértési tanácsadás vagy a folyamatok felmérését, és legfőképpen a digitális szempontú optimalizációját elősegítő tanácsadás – sorolja a Königsberg Consulting Kft. szakértője.

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Olcsóbban, gyorsabban, kényelmesebben: a digitalizáció 7 előnye a szervezetek számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szeretné megismerni cégének csapágykarbantartási érettségét? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/04/skf-csapagykarbantartas-ceg/ Sun, 04 Dec 2022 14:12:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23108 Kutatások kimutatták, hogy különböző okok miatt, de nem minden csapágy éri el maximális élettartamát. A megfelelő karbantartási gyakorlatok alkalmazásával és a megfelelő szerszámok használatával jelentősen meghosszabbíthatjuk a csapágyak élettartamát, növelhető az üzem termelékenysége és hatékonysága. Az SKF a csapágykarbantartási gyakorlattal kapcsolatban ingyenes karbantartási tanácsadást nyújt egy új felmérés bevezetésével. Az SKF QMR Gyors Karbantartási Átvilágítás […]

The post Szeretné megismerni cégének csapágykarbantartási érettségét? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kutatások kimutatták, hogy különböző okok miatt, de nem minden csapágy éri el maximális élettartamát.

A megfelelő karbantartási gyakorlatok alkalmazásával és a megfelelő szerszámok használatával jelentősen meghosszabbíthatjuk a csapágyak élettartamát, növelhető az üzem termelékenysége és hatékonysága.

Az SKF a csapágykarbantartási gyakorlattal kapcsolatban ingyenes karbantartási tanácsadást nyújt egy új felmérés bevezetésével. Az SKF QMR Gyors Karbantartási Átvilágítás lehetővé teszi, hogy a vállalatok áttekintsék a saját gyakorlatukat, valamint összevessék azt az ugyanazon iparágon belül működő hasonló vállalatok karbantartási gyakorlataival az iparági legjobb gyakorlat bevezetése érdekében.

A magyar nyelvű kérdőív kitöltése 20 percet vesz igénybe, és ezt követően az SKF megosztja a konkrét eredményeket egy egyszerűen letölthető, a karbantartás érettségi szintjét szemléltető radardiagram formájában. A radardiagram megkönnyíti a résztvevők számára a fejlesztésre szoruló területek beazonosítását, és emellett az SKF szakértői ajánlásokat és javaslatokat tesznek az azonosított területek fejlesztésére.

Egy konkrét karbantartási probléma esetében, mely szakértői tanácsadást igényel, megadhatják a probléma részleteit és feltölthetnek hozzá fényképeket. Ez alapján az SKF csapata testre szabott javaslatokat küld az adott probléma kezelésére. Minél több részletet adnak meg, annál részletesebb tanácsot tud adni az SKF. Az eredmény és a lehetőségek alaposabb megbeszélése érdekében felvehetik a kapcsolatot az SKF szakembereivel is – a tanácsadás nem jár semmilyen kötelezettséggel.

Az ingyenes SKF QMR Gyors Karbantartási Átvilágítás itt érhető el magyar nyelven.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Szeretné megismerni cégének csapágykarbantartási érettségét? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Újabb mérföldkő a 6G fejlesztése terén https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/28/6g-fejlesztes-lg/ Wed, 28 Sep 2022 05:30:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22101 Sikeresen tesztelték a terahertzes vezeték nélküli adatátviteli technológiát 320 méter távolságot áthidalva. Az LG Electronics (LG) megerősítette globális vezető szerepét a mobilhálózati technológia területén azzal, hogy sikeresen tesztelte a 6G terahertzes (THz) vezeték nélküli adatátvitelt és -vételt a 155-175 GHz-es frekvenciatartományban, 320 méteres távolságban, szabadtéren. A berlini Fraunhofer Heinrich Hertz Intézetben (HHI) szeptember 7-én lezajlott […]

The post Újabb mérföldkő a 6G fejlesztése terén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sikeresen tesztelték a terahertzes vezeték nélküli adatátviteli technológiát 320 méter távolságot áthidalva.

Az LG Electronics (LG) megerősítette globális vezető szerepét a mobilhálózati technológia területén azzal, hogy sikeresen tesztelte a 6G terahertzes (THz) vezeték nélküli adatátvitelt és -vételt a 155-175 GHz-es frekvenciatartományban, 320 méteres távolságban, szabadtéren.

A berlini Fraunhofer Heinrich Hertz Intézetben (HHI) szeptember 7-én lezajlott teszt egyrészt azért számít mérföldkőnek a 6G THz technológia kereskedelmi forgalomba hozatala terén, mind a beltéri, mind a kültéri városi területeken történő használat esetében, mert a városi makrocellák bázisállomásainak referencia-cellái kültéren körülbelül 250 méteres távolságban vannak, másrészt pedig azért, mert tavaly augusztusban még csak a 100 méteres kültéri adatátvitelt tudta teljesíteni az LG.

Az ultraszélessávú frekvenciákat használó 6G viszonylag rövid hatótávolsággal rendelkezik, ráadásul az adástól a vételig teljesítményveszteség léphet fel. E problémák megoldására az LG, a Fraunhofer HHI és a Fraunhofer Alkalmazott Szilárdtestfizikai Intézet (IAF) közösen fejlesztett ki egy olyan teljesítményerősítőt, amely képes növelni az átviteli erősséget, valamint egy olyan alacsony zajszintű vevőerősítőt, amely javítja a bejövő jel minőségét.

A nemrégiben tartott bemutatón a felek többcsatornás teljesítményerősítője több mint 20dBm-es jelkimenettel rendelkezett — ez több mint 5dBm-es növekedést jelent az LG és a Fraunhofer HHI és az IAF által az előző kísérletben alkalmazott megoldáshoz képest. A teszt során egy olyan alacsonyzajszint-erősítőt használtak, amely minimalizálja a jel vétele során jelentkező zajt. Azért, hogy a jövőbeli kereskedelmi forgalomba hozatal könnyebb legyen, ezeket az új technológiákat az LG legújabb, az integráltáramkör-gyártásra nagymértékben alkalmas moduldizájnjába integrálták.

A legutóbbi teszt sikerével egy lépéssel közelebb kerültünk az 1 terabit (TB)/másodperces 6G sebesség megvalósításához mind beltéren, mind a kültéri városi területeken”

— mondta Dr. Kim Byoung-hoon, az LG Electronics technológiai igazgatója és ügyvezető alelnöke.

Az LG folytatja együttműködését a kutatóintézetekkel és az iparági innovátorokkal azért, hogy tovább erősítse vezető szerepét a 6G technológiában. Arra számítunk, hogy a 6G az üzleti teljesítmény és az új felhasználói élmények egyik fő mozgatórugója lesz a jövőben, és nem is lehetnénk jobb helyen, mint itt, vagyis a fejlesztés élvonalában.”

Az LG azt tervezi, hogy szeptember 23-án a szöuli LG Science Parkban megrendezendő 6G Grand Summiton jelenti be a legújabb 6G távközlési tesztjének részletes eredményeit, illetve áttekintést ad a technológia eddigi fejlesztéséről. A vállalat az eseményt Dél-Korea legjelentősebb kutatóegyetemével, a Koreai Felsőfokú Tudományos és Technológiai Intézettel (KAIST) és a Koreai Szabványügyi és Tudományos Kutatóintézettel (KRISS) együttműködve rendezi meg.

Az 5G vezeték nélküli hálózatokhoz képest a 6G sokkal jobb adatátviteli sebességet biztosít alacsonyabb késleltetéssel és nagyobb megbízhatósággal. A 6G hálózat szabványosításáról szóló megbeszélések várhatóan 2025 körül kezdődnek el, a technológia kereskedelmi forgalomba hozatala pedig 2029-re valószínű.

A globális vállalatok versenyt futnak azért, hogy beléphessenek a 6G technológia világába. Ez a technológia kulcsfontosságú szerepet fog játszani számos innováció megvalósulásában, az ultrarealisztikus mobil hologramoktól kezdve az IoT (a dolgok internete) és az ún. ambient computing következő fázisáig, amely az emberek, tárgyak és terek organikus összekapcsolásával adaptívabb, személyre szabottabb élményeket nyújt majd.

Azért, hogy a 6G területén továbbra is vezető szerepet tölthessen be, az LG aktívan együttműködik a világ elismert kutatóintézeteivel, egyetemeivel és vállalataival. A társaság célja mindemellett, hogy K+F együttműködési zónákat hozzon létre a 6G alaptechnológiái számára, szorosan együtt dolgozva olyan szervezetekkel, mint a Fraunhofer HHI és IAF, a KAIST, a KRISS és a Keysight Technologies, így gyorsítva fel a vezeték nélküli hálózati kommunikáció következő generációjának megjelenését.

2021 júniusában az LG-t választották meg a Next G Alliance alkalmazási munkacsoportjának vezetőjévé. A Next G Alliance az Alliance for Telecommunications Industry Solutions (ATIS) iparági kezdeményezése, amely 6G technológiák megvitatására és a 6G távközlési szolgáltatások jövőbeli irányának meghatározására jött létre.

The post Újabb mérföldkő a 6G fejlesztése terén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligensebb és gyorsabb autonóm mobil robotok (AMR-ek) https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/21/amr-mir-mobil-robot-automatizalas/ Tue, 21 Jun 2022 05:30:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20852 Egy új szoftver segítségével a robusztus és skálázható autonóm mobil robotok (AMR-ek) gyorsabban hajthatják végre küldetéseiket és szorosabban integrálhatók egyéb rendszerekkel, valamint emelkedett kiberbiztonság mellett végezhetik munkájukat. Az új szoftver első fázisa, amely a mai naptól mind az egyes robotok, mind egész flották számára elérhető, a gördülékenyebb, intuitívabb felhasználói felületre fókuszál, amely lehetővé teszi az […]

The post Intelligensebb és gyorsabb autonóm mobil robotok (AMR-ek) appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy új szoftver segítségével a robusztus és skálázható autonóm mobil robotok (AMR-ek) gyorsabban hajthatják végre küldetéseiket és szorosabban integrálhatók egyéb rendszerekkel, valamint emelkedett kiberbiztonság mellett végezhetik munkájukat.

Az új szoftver első fázisa, amely a mai naptól mind az egyes robotok, mind egész flották számára elérhető, a gördülékenyebb, intuitívabb felhasználói felületre fókuszál, amely lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy gyorsabban hajthassanak olyan funkciókat, mint például:

  • a navigáció azonnali tervezése és újratervezése akadályok kikerülése esetén, illetve optimalizált reakció a közelben mozgó járművekre, robotokra, villástargoncákra, vagy alkalmazottakra
  • nagy alapterületű üzemekben való hatékony tájékozódás, illetve a különböző emeletek vagy üzemcsarnokok közti zökkenőmentes váltás.

A hatékony közlekedés és a torlódások elkerülése létfontosságú hatással vannak az AMR-ek teljesítményére, és ezek az új funkciók optimális működést biztosítanak a MiR robotok számára.

Az évek során sok száz ügyfél segítségével szerzett tapasztalataink nemcsak azt tették egyértelművé, hogy a szoftver kulcsfontosságú jelentőséggel bír az automatizálásban, hanem azt is, hogy mely új funkciók biztosítják a legjobb átfogó élményt

– mondta Søren E. Nielsen, a MiR elnöke.

Ez az új szoftvercsomag stabil alapot teremt AMR-jeink jelenlegi és jövőbeli használatának optimalizálásához, miközben alkalmazkodunk az egyre dinamikusabbá váló munkakörnyezethez és a technológia fejlődéséhez. Attól kezdve, hogy lehetővé tesszük az üzemeltetők számára a robotok küldetéseinek gyorsabb és gördülékenyebb megtervezését, vagy a még magasabb szintű kiberbiztonság megteremtését, illetve a létesítmény számtalan rendszerével való integráció biztosítását, továbbra is emelni fogjuk robotjaink teljesítményét, hogy a vállalkozások termelékenyek, az igazgatók pedig boldogok maradhassanak.”

A könnyű használat és a fejlettebb kiberbiztonság kielégíti az ügyféligényeket

Az új MiR szoftver teljesen újratervezett felhasználói felülettel rendelkezik, hogy javítsa az általános használat egyszerűségét. A felület különböző szintű felhasználói szinteket alkalmaz, és egyszerűen használható asztali számítógépekről, okostelefonokról és tabletekről, mely során az alkalmazottak egyetlen kattintással elérhetik a különböző irányítópultokat, vagy magukhoz hívhatják a robotokat.

Szeretnénk lehetővé tenni a vállalatok számára, hogy könnyedén kezdhessenek el automatizálni

– mondta Nielsen.

Az új interfészünkön kevesebb, mint egy óra kell csak ahhoz, hogy egy robotot megbízzunk egy egyszerű feladattal. Emellett a felhasználói felület az összetettebb műveletek esetén – amelyek speciális funkciókat és beállításokat igényelhetnek – is lehetővé teszi az alkalmazottak számára, hogy egyszerűen és hatékonyan kezeljék a robotokat. Ha figyelembe veszik a robotok megnövelt hatékonyságát, a felhasználók gyorsan felismerik, hogy az AMR-jeink teljes tulajdonlási költsége nem magas.”

Ezen túlmenően, az új szoftverrel a MiR fokozott hangsúlyt fektet a kiberbiztonságra is, mivel az ipari automatizálási rendszerek IEC 62443 kiberbiztonsági szabványának megfelelő új biztonsági fejlesztésekkel rendelkezik, beleértve az alábbiakat:

  • szoftverkód aláírás
  • kiterjesztett robot autentikáció
  • a robot operációs rendszerének frissítése.

The post Intelligensebb és gyorsabb autonóm mobil robotok (AMR-ek) appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Termék ellenőrzés lézerszkennerrel 3D-ben egyszerű és gyors betanítással https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/03/termek-3d-ellenorzes/ Fri, 03 Jun 2022 06:52:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20581 A legtöbb optikai ellenőrző rendszer betanítást, paraméter beállításokat, sokszor felprogramozást igényel, amely értékes mérnökórákat vesz igénybe. Sok esetben az optikai rendszer jó működésének biztosítéka az állandó fényviszonyok biztosításán is múlik. Ha változik a mérési környezet vagy akár a terméken történik kis módosítás, a legtöbbször meg kell ismételni a betanítás vagy beállítás  hosszabb folyamatát. Ezen folyamatok […]

The post Termék ellenőrzés lézerszkennerrel 3D-ben egyszerű és gyors betanítással appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A legtöbb optikai ellenőrző rendszer betanítást, paraméter beállításokat, sokszor felprogramozást igényel, amely értékes mérnökórákat vesz igénybe.

Sok esetben az optikai rendszer jó működésének biztosítéka az állandó fényviszonyok biztosításán is múlik. Ha változik a mérési környezet vagy akár a terméken történik kis módosítás, a legtöbbször meg kell ismételni a betanítás vagy beállítás  hosszabb folyamatát. Ezen folyamatok lerövidítésében segít  az  Assembly Compare 3D lézerszkenneres összeszerelés ellenőrző szoftver, amely változó fényviszonyok mellett is jól teljesít a termék minőségellenőrzésben.

Pho-Xi 3D lézerszkenner

Az Assembly Compare 3D a PhoXi 3D lézerszkenneren alapuló, összességében költséghatékony megoldás.  A főleg összeszerelés ellenőrzésére, de méretellenőrzésre is alkalmas, a  betanítása rendkívül egyszerű. Egy  referencia mintadarab, “Golden Sample / Mesterdarab” vagy a termékről egy CAD modell kell a betanításhoz. A 3D lézerszkenner egy vagy több oldalról beszkenneli a terméket. Pontfelhőt készít róla, majd  az alkalmazás szoftver kiszámolja a különbségeket a referencia model és az aktuális termék közt. A rendszer ideális bármilyen mozgató mechanizmussal mint pl.  robotos mozgatással, mivel a robot könnyedén tudja a terméket több nézőpontban is megmutatni a 3D-s szkennernek és egyben a hibás termék szortírozására is képes.

A legtöbb optikai ellenőrző rendszer betanítást, paraméter beállításokat, sokszor felprogramozást igényel, amely értékes mérnökórákat vesz igénybe. Sok esetben az optikai rendszer jó működésének biztosítéka az állandó fényviszonyok biztosításán is múlik. Ha változik a mérési környezet vagy akár a terméken történik kis módosítás, a legtöbbször meg kell ismételni a betanítás vagy beállítás  hosszabb folyamatát. Ezen folyamatok lerövidítésében segít  az  Assembly Compare 3D lézerszkenneres összeszerelés ellenőrző szoftver, amely változó fényviszonyok mellett is jól teljesít a termék minőségellenőrzésben.

Az Assembly Compare 3D a PhoXi 3D lézerszkenneren alapuló, összességében költséghatékony megoldás.  A főleg összeszerelés ellenőrzésére, de méretellenőrzésre is alkalmas, a  betanítása rendkívül egyszerű. Egy  referencia mintadarab, “Golden Sample / Mesterdarab” vagy a termékről egy CAD modell kell a betanításhoz. A 3D lézerszkenner egy vagy több oldalról beszkenneli a terméket. Pontfelhőt készít róla, majd  az alkalmazás szoftver kiszámolja a különbségeket a referencia model és az aktuális termék közt. A rendszer ideális bármilyen mozgató mechanizmussal mint pl.  robotos mozgatással, mivel a robot könnyedén tudja a terméket több nézőpontban is megmutatni a 3D-s szkennernek és egyben a hibás termék szortírozására is képes.

Tömítőcsík felhordásának ellenőrzése

Az egyszerű, jól áttekinthető kezelőfelület és az intuitív “beszédes” ikonok nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy kis betanulás után bárki használni tudja a programot. Egy termék betanítása a terméken ellenőrzendő részletek mennyiségétől függően 3-20 perc. A számítógépes program a pontfelhő felbontását skálázhatóvá teszi, így a sebesség és felbontási pontosság optimálisan kiválasztható.  Átlagos számítógépen futtatva 2-4 másodperces mérési idővel számolhatunk.

Az Assembly Compare 3D kezelőfelülete

A PhoXi 3D szkenner lézerfényt használ a felület beszkenneléséhez, így nagyon megbízhatóan, a külső fényekre nem érzékenyen tudja végrehajtani a szkennelést.

Az Assembly Compare 3D az eredményeket a felhasználó számára egyértelműen a képernyőn megjeleníti, piros pontokkal kiemeli a hiányzó vagy többlet anyagkülönbségeket a beállított limitek figyelembevételével.

PASS: A csavar a helyén van

FAIL: A csavar hiányzik

A számítógépes program TCP/IP kapcsolaton tud kommunikálni más programokkal, robottal vagy PLC-vel, ezáltal lehet integrálni egy automata gyártósorba. A nyílt interfész és a példaprogramok lehetővé teszik az Assembly Compare 3D könnyű integrálását és egyedi igényekre szabását.

Bin-Picking+Assembly Compare 3D

Bin-Picking megoldással kombinálható az Assembly Compare 3D. A Bin-Picking egy olyan automatikus termékfelismerő és robotvezérlő alkalmazás, amellyel ömlesztett alkatrészeket lehet egy CAD modell alapján beazonosítani és a robotkarral automatikusan felvenni. Ha a robot már felvette az adott alkatrész az Assembly Compare 3D-vel a termék különböző részeit át lehet vizsgálni minőségellenőrzés céljából.

The post Termék ellenőrzés lézerszkennerrel 3D-ben egyszerű és gyors betanítással appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az acélfúrás most vált gyorsabbá és hatékonyabbá https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/24/acelfuras-gyors-hatekony-sandvik/ Thu, 24 Mar 2022 06:00:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19410 A Sandvik Coromant bemutatja az új generációs CoroDrill®  860 választékot ISO P anyaghoz. A Sandvik Coromant, a fémforgácsolás globális vezető vállalata, a CoroDrill® 860 tömör keményfém fúrók továbbfejlesztett választékát jelentette meg annak érdekében, hogy az ügyfeleknek nagyobb termelékenységet kínáljon az acélfúrás során. A fejlett -PM geometria nagy teljesítményű fúrást biztosít ISO P-acélokban, miközben jelentősen javítja […]

The post Az acélfúrás most vált gyorsabbá és hatékonyabbá appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sandvik Coromant bemutatja az új generációs CoroDrill®  860 választékot ISO P anyaghoz.

A Sandvik Coromant, a fémforgácsolás globális vezető vállalata, a CoroDrill® 860 tömör keményfém fúrók továbbfejlesztett választékát jelentette meg annak érdekében, hogy az ügyfeleknek nagyobb termelékenységet kínáljon az acélfúrás során. A fejlett -PM geometria nagy teljesítményű fúrást biztosít ISO P-acélokban, miközben jelentősen javítja a szerszám élettartamát.

A -PM geometriájú CoroDrill® 860 új minőséget kínál, továbbfejlesztett, többrétegű fizikai gőzfázisú bevonattal (PVD). Az eredmény a fokozott kopásállóság, a jobb szerszáméltartam a termelékenység általános növekedése, és ezáltal az alkatrészenkénti költség csökkenése. A fúró tökéletesen alkalmas a járműiparban, az általános gépészetben, a préselésben és öntésben, valamint az energiaiparban való alkalmazásra.

A szerszám 3 mm (0,12 col) és 16 mm (0,63 col) közötti szabványos, készletről elérhető átmérőben kapható. Egyedi kialakítású szerszámok is rendelkezésre állnak, hogy a fúrót a felhasználók egyedi megmunkálási igényeihez igazítsák. Az egyedi kialakítású fúrási lehetőségekre vonatkozó árajánlatok és rendelések a a Sandvik Coromant webhelyén érhetők el.

A szerszáméltartam további meghosszabbítása és a fenntarthatóbb megmunkálási stratégia támogatása érdekében a CoroDrill® 860-PM beléphet a Sandvik Coromant szerszámfelújítási programjába. Az élettartam végét követően az eszköz beléphet a Sandvik Coromant újrahasznosítási programjába.

James Thorpe, a Sandvik Coromant globális termékmenedzsere elmondta: „Folyamatosan fejlesztjük kínálatunkat, és tisztában vagyunk vele, hogy ügyfeleink két fő igénye a termelékenység növelése és az alkatrészenkénti költség csökkentése. A továbbfejlesztett PVD-bevonattal ellátott, új generációs tömör keményfém fúró bevezetése lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy javítsák a folyamatbiztonságot, a termelékenységet, a minőséget, és csökkentsék a költségeket.”

A -PM geometriájú CoroDrill® 860 világszerte 2022. március 1-jén jelenik meg. A termékkel kapcsolatos további információkért látogasson el a a Sandvik Coromant webhelyére.

The post Az acélfúrás most vált gyorsabbá és hatékonyabbá appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rugalmas, gyors reagálású gyártás – kobotokkal https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/12/kobotok-segitseg-gyors-reagalas/ Wed, 12 Jan 2022 06:18:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18463 Ha az elmúlt lassan két év valamire felhívta a gyártó szektor figyelmét, akkor az a rugalmas, könnyen alakítható és gyors reagálású gyártás szükségessége, amely automatizált folyamatok nélkül kivitelezhetetlen. Így lehetséges az, hogy bár a Covid-19 korlátozások még mindig akadályozzák a világ üzleti fellendülését és a bizonytalanság negatív hatással van a befektetési kedvre, a robotika, azon […]

The post Rugalmas, gyors reagálású gyártás – kobotokkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ha az elmúlt lassan két év valamire felhívta a gyártó szektor figyelmét, akkor az a rugalmas, könnyen alakítható és gyors reagálású gyártás szükségessége, amely automatizált folyamatok nélkül kivitelezhetetlen.

Így lehetséges az, hogy bár a Covid-19 korlátozások még mindig akadályozzák a világ üzleti fellendülését és a bizonytalanság negatív hatással van a befektetési kedvre, a robotika, azon belül is a kollaboratív robotok (kobotok) alkalmazása folyamatosan bővül immár nem csak a nagyvállalatok, de kis- és középvállalatok körében is. A kobotok egyik nagy felvevőpiaca, az elektronikai ipar iránt folyamatosan növekszik a kereslet, illetve az acél és fémtermékek iránt is bővül az igény, másrészt a robotikai megoldások könnyű telepíthetőségük, egyszerű programozhatóságuk és flexibilis alkalmazhatóságuk miatt egyre több iparágban és változatosabb vállalati körben megoldást jelentenek részfolymatok ellátására. Alkalmazásuk ugyanis különösebb szakértelem nélkül növelheti a termelékenységet és hatékonyabbá teheti a gyártást, elérhető feltételekkel. Erről számol be az International Federation of Robotics (IFR) által frissen megjelent 2021-es riport, de a Markets and Markets Kollaboratív robotpiac – Globális előrejelzés 2027-ig című jelentésének eredményei is ezt támasztják alá: ők a kollaboratív robotpiac jelenlegi, 2021-es 1,2 milliárd dolláros értékét 2027-re 10,5 milliárd dollárra becsülik. Igaz, ebben nagy szerepet játszik, hogy az automtizálásban élen járó autó- és elektronikai ipar kínai szereplői vezetők a kollaboratív robotikai alkalmazások használatában, sőt mi több, önellátók kívánnak lenni a kollaboratív robotok gyártásában is.

De hogyan segítik a rugalmas gyártást a kobotok?

A kobotok olyanok, mint a mobiltelefonok, applikációk nélkül csak pár alaptevékenységre használhatók, azokkal viszont alkalmazhatóságuk határa a csillagos ég. A gripperek és szenzorok segítségével a robotkiegészítő-gyártók funkciók széles körét teszik lehetővé a felhasználók számára, mindezt biztonságosan, az emberekkel egyműködve, könnyen kezelhetően, speciális háttértudás szükségessége nélkül és többnyire gyors megtérüléssel.

Ezen előnyöket használta ki a high mix/low volume (HMLV) acél-és fémalkatrészeket gyártó japán Sanmatsu is, amely több mint 100 000 tételt gyárt havonta, ezek 70 százaléka pedig egy darabos gyártás.

Tetsuro Tanabe, a cég vezetője hamar felismerte az alacsony darabszámú gyártásra mutatkozó igényt, és üzleti modellt épített az akár egy tételes termékek gyártására is. Ahhoz azonban, hogy egy gyártósor akár naponta más formájú, méretű és funkciójú terméket állítson elő, a gyártási beállításokat gyakran kell módosítani, ami időigényes, ezzel termeléskiesést, így végül hatékonyságcsökkenést és bevételkiesést okoz. A megmunkálási folyamatok egyszerűsítése érdekében ezért a Sanmatsu egy profi megmunkálóközpontot vásárolt, amely 5-10 perc között elkészít egy alkatrészt. Ez azt jelenti, hogy bár a megmunkálógép hatékonyan és gyorsan dolgozik, az elkészült termék kivételéhez és az újabb megdolgozandó alkatrész behelyezéséhez és paraméterezéséhez a gépet minden 5-10 percben le kell állítani, hogy egy kolléga ki-be pakolja az alkatrészeket, a köztes időben pedig várjon. Ez humanerőforrás és állásidő-pazarlás – gondolta Mr. Tanabe, ezért úgy döntött, olyan automatizálási megoldásra van szüksége, amellyel az anyagmozgatást folyamatossá és önműködővé tudja tenni.

Végül a kollaboratív robotkarra szerelhető érzékeny és rugalmas RG6 kétujjas dual grippere jelentette a megoldást, amely zökkenőmentesen működik kobottal, biztonságosan dolgozik egy munkatérben az emberekkel, így a kezdeti beruházás során nincsen szükség biztonsági kerítés telepítésére. A 6kg teherbírású, 150 mm lökethosszú dual megfogó különböző méretű és súlyú alkatrészeket képes könnyedén kezelni, és mivel egyszerre tudja a kész alkatrészt eltávolítani, a megmunkálandó munkadarabot pedig behelyezni a gépbe, jelentősen csökkenti a megmunkálóközpont állásidejét, ezzel pedig javít a hatékonyságon. A cég a ki- és behelyezés automatizálásával 10 százalékot csökkentett gyártási költségein, hiszen növelte a produktiviást és csökkentette a túlórák, műszakok számát. Mr. Tanabe szerint a kollaboratív robotok és az együttműködő alkalmazások nagyon hatékonyan segítik a termelést, főleg a HMLV gyártó kis- és középvállalkozások esetében.

“Nagyon izgalmas időszaka ez az automatizálásnak”

– fogalmazott Milton Guerry, az IFR elnöke a jelentésben, amelyben nem csak azt hangsúlyozta, hogy a globális robottelepítések száma 2021-ben várhatóan meghaladja a 2018-ban elért rekordértéket, de azt is elmondta, hogy a pandémiát követően egyértelmű tény, a robotikai megoldások könnyű telepíthetőségük és egyszerű, flexibilis alkalmazhatóságuk miatt további nagy fellendülés előtt állnak.

The post Rugalmas, gyors reagálású gyártás – kobotokkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új OmniCore robotvezérlők gyorsabb gyártást kínálnak https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/09/omnicore-abb-gyartas-energiahatekony/ Sun, 09 Jan 2022 15:20:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18421 A gyorsabb és hatékonyabb termelés iránti igény kielégítésére az ABB két új taggal bővíti OmniCore vezérlőcsaládját. Az ABB portfóliójához tartozó robotok széles köréhez elérhető új E10 és V250XT vezérlők a kategóriájukban a legjobb mozgásvezérlést, valamint 20 százalékos energiamegtakarítást és időtállóságot kínálnak a beépített digitális csatlakoztathatóság és a változó igényeknek megfelelő több mint 1000 kiegészítő funkció […]

The post Az új OmniCore robotvezérlők gyorsabb gyártást kínálnak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyorsabb és hatékonyabb termelés iránti igény kielégítésére az ABB két új taggal bővíti OmniCore vezérlőcsaládját.

Az ABB portfóliójához tartozó robotok széles köréhez elérhető új E10 és V250XT vezérlők a kategóriájukban a legjobb mozgásvezérlést, valamint 20 százalékos energiamegtakarítást és időtállóságot kínálnak a beépített digitális csatlakoztathatóság és a változó igényeknek megfelelő több mint 1000 kiegészítő funkció révén.  Ez a két új vezérlő kibővíti a továbbfejlesztett robotvezérlés lehetőségeit számos iparágban, köztük az elektronikai összeszerelésben, az autóiparban, a logisztikában és az általános gyártásban is.

„Az ipar egyre növekvő szükséglete a gyorsabb, változatosabb termelésre és a változó piaci körülményekre való gyorsabb reagálásra olyan megoldásokat igényel, amelyek a sebesség, a pontosság és a rugalmasság új, magasabb szintjét biztosítják”

– mondta Antti Matinlauri, az ABB Robotika Product Management részlegének vezetője.

„Az ABB OmniCore vezérlőcsaládjához tartozó E10 és V250XT vezérlők a lehetőségek szélesebb körét kínálják a gyártók számára, lehetővé téve számukra, hogy maximalizálják termelékenységüket, és minimális állásidővel feleljenek meg a változó piaci igényeknek.”

Mindkét vezérlő nagyfokú rugalmasságot kínál a több mint 1000 hardver- és szoftverfunkció beépítésének köszönhetően, amelyek olyan területeket foglalnak magukba, mint a programozás, az offline üzembe helyezés és szimuláció, a karbantartás, a gépi látás és a biztonság. A vezérlők beépített csatlakozási lehetőséggel rendelkeznek, hogy kapcsolódási módot tudjanak biztosítani a robotok számára fejlesztett, felhő alapú ABB Ability™ Connected Services szolgáltatáscsomaghoz, ami új lehetőségeket kínál a teljesítmény javítására a továbbfejlesztett, előrejelző (prediktív) karbantartás és az életciklus-menedzsment révén.

Az ABB bevezeti az OmniCore-hoz készült IoT Gateway nyílt automatizálási szoftverét is. Az IoT Gateway lehetővé teszi a teljes mértékben összekapcsolt termelés megvalósítását azáltal, hogy zökkenőmentesen továbbítja az adatokat a gépek között (M2M), a robotok és más gépek között, a robotok és az érzékelők között, valamint az üzemi szintről az MES/ERP rendszerbe vagy a felhőbe.

A karcsú, 19 hüvelykes rack-be szerelhető kialakításával az E10 ideális a szűk helyeken és azokon a gyártósorokon, ahol a helytakarékosság kulcsfontosságú követelmény, például az elektronikai iparban a kis alkatrészek összeszerelése és az anyagmozgatás területén. Az E10 vezérlőt az ABB SCARA-robotjainak és a legfeljebb 11 kg hasznos teherbírású, ipari robotjainak, például az IRB 920T és IRB 1300 robotoknak a működtetésére tervezték.

Az akár 300 kg hasznos teherbírású csuklókaros ipari robotok – mint például az IRB 6700 – meghajtására tervezett OmniCore V250XT vezérlő sokoldalú és nagy teljesítményű megoldást kínál az elektromos járművek gyártásában, az autógyártásban, a logisztikában és az általános ipari alkalmazásokban.

Az OmniCore E10 és V250XT vezérlők az ABB korábbi IRC5 vezérlőihez képest akár 20 százalékkal kevesebb energiát fogyasztanak a villamosenergia-visszatáplálási technológiának és a fékenergia-visszanyerésnek köszönhetően, így a gyártók csökkenthetik energiaköltségeiket és javíthatják az energiahatékonyságot, ezzel hozzájárulva az energiafogyasztás általános csökkentéséhez.

Mindkét robotvezérlő ABB FlexPendant kézi vezérlővel használható. A nagyméretű, 8″-os, multi-touch kijelző támogatja az olyan szabványos műveleteket, mint a összehúzás, a mozgatás és a koppintás, ami leegyszerűsíti a robot programozását. A FlexPendant “hot-swapolható”, ami azt jelenti, hogy a folyamatban lévő termelés megszakítása nélkül kihúzható vagy újracsatlakoztatható. Ez lehetővé teszi, hogy a FlexPendant-ottöbb robot között is megosszák, ezáltal felgyorsítva a robotok telepítését minimalizálva a költségeket.

Az E10 és a V250XT piacra dobása az ABB OmniCore termékcsalád fejlesztésének legújabb fejezetét jelenti, amelynek köszönhetően 14 robot részesül a megnövelt teljesítmény és rugalmasság előnyeiből. Minden OmniCore vezérlő az ABB iparágvezető RobotWare operációs rendszerén alapul. Az OmniCore vezérlőcsaládot az ABB teljes robotportfóliójára kiterjesztik, így 2022-ben további alkalmazások kerülnek bevezetésre.

Bővebb információk: https://new.abb.com/products/robotics/controllers/omnicore.

The post Az új OmniCore robotvezérlők gyorsabb gyártást kínálnak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gépjárműgyártásnak igazodnia kell a gyorsan változó hajtáslánc-mixhez https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/22/abb-gepjarmugyartas-hajtaslanc/ Wed, 22 Dec 2021 15:14:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18274 Egy új jelentés rávilágít, hogy az autógyáraknak milyen kihívások elé kell nézniük, mióta az elektromos járművekre való átállás egyre gyorsuló ütemben zajlik, hiszen minden eddiginél bonyolultabb összeszerelő sorokat és ellátási láncokat kell kezelniük. Az ABB Robotics által támogatott és az Ultima Media autóipari „hírszerző” egysége által Flexing for the Future címen elkészített 2035 Global Powertrain […]

The post A gépjárműgyártásnak igazodnia kell a gyorsan változó hajtáslánc-mixhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy új jelentés rávilágít, hogy az autógyáraknak milyen kihívások elé kell nézniük, mióta az elektromos járművekre való átállás egyre gyorsuló ütemben zajlik, hiszen minden eddiginél bonyolultabb összeszerelő sorokat és ellátási láncokat kell kezelniük.

Az ABB Robotics által támogatott és az Ultima Media autóipari „hírszerző” egysége által Flexing for the Future címen elkészített 2035 Global Powertrain Forecast jelentés arról ír, hogy az autógyáraknak rugalmasabban és az együttműködés magasabb szintjén kell megközelíteniük a termelési és a logisztikai infrastruktúra kérdését, ha a következő évtized során is fenn kívánják tartani jövedelmezőségüket és az eddig elért minőségi színvonalat.

A gyártók az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló ambiciózus célokra, valamint a szabályozások és a fogyasztói attitűdök hatalmas regionális eltéréseire olyan platformok és gyártó létesítmények létrehozásával válaszolnak, amelyek a hajtásláncok rendkívül összetett egyvelegét képesek befogadni a benzin- és dízelüzeműtől a hibriden át egészen az akkumulátorral működő elektromos hajtásokig, hogy az olyan feltörekvő technológiákról már ne is beszéljünk, mint a hidrogén üzemanyagcellák.

Ez a változatosság olyan új szintre emeli a komplexitást, amely messze túlnyúlik a gyárkapukon, és már globális logisztikai és ellátási láncokat igényel. Mivel a hagyományos belső égésű motorral (ICE) szerelt hajtásláncnak már nem sok köze van a legújabb elektromos járművekhez, a támogatandó alkatrészek és eljárások puszta sokfélesége már önmagában is hamar kezelhetetlenné válik. Ezen túlmenően a piaci feltételek, a kormányzati ösztönzők, a jogszabályok és a háttértechnológiák változásának hatalmas sebessége megkívánja, hogy az autógyártók törekedjenek termelő üzemeik műszaki rugalmasságának fokozására, amennyiben megfelelően akarnak reagálni erre a bizonytalanságra.

A ma közzétett jelentés azt sugallja, hogy a gyártóknak egyre inkább a digitalizáció és az automatizálás felé kell fordulniuk e nagyfokú variabilitás kezeléséhez szükséges rugalmasság megteremtése érdekében.

„A gyártók a hagyományos hosszú soros gyártási architektúrák megbontásával és dedikált modulrendszerű gyártócellák telepítésével tehetnek szert az egyes cellák módosításának vagy akár cseréjének a képességére anélkül, hogy meg kellene szakítaniuk a gyártás folyamatát, ami bizony nagyon sokba kerül”

– mondja Jörg Reger, az ABB Robotics gépjárműipari üzletágának ügyvezető igazgatója.

„A gyártás folyamatának ezek a veszteségmentes átalakításai lehetővé teszik az eredeti berendezésgyártók (OEM) számára, hogy kicsiben kezdjék meg az összeszerelési folyamat kulcselemeinek gyártását, majd újabb cellák üzembe állításával, illetve a meglévők áttelepítésével fokozatosan futtassák fel azt, ha a kereslet változása megkívánja. A folyamat műszaki rugalmasságának fokozásával nem csak e növekvő komplexitás kezelésének eszközrendszerét teremtjük meg, hanem lehetőséggé alakítjuk át azt.”

A jelentés azt állítja, hogy a rugalmasság fokozását segítő egyik legfigyelemreméltóbb technológia az lehet, ha még önállóbban működő logisztikai és anyagmozgató rendszereket alkalmazunk az üzemekben, miközben az OEM-ek a rugalmas anyagmozgatásban egyre inkább az autonóm mobil robotokra (AMR) támaszkodnak.

Az üzem „digitális hasonmásának” létrehozásával a változtatások már előre bevizsgálhatók és optimalizálhatók, és miután egy gyártócella kialakítását a virtuális térben már tökéletesítették, az a való világ bármely pontján könnyen-gyorsan kiépíthető és maximálisan validálható. A cellarendszerű gyártás azt is lehetővé teszi, hogy a robotokat ún. „lift and shift” eljárás keretében átcsoportosítsák, vagy olyan területekre vigyék át, ahol nagy rájuk az igény, ami azt jelenti, hogy egy eszköz az eredeti rendeltetésén túl is meghosszabbíthatja élettartamát.

Az ilyen kezdeményezések sikerének a kulcsa abban áll, hogy a gyártónak és az automatizálását végző partnernek szorosan együtt kell működnie. A jelentés vázlatosan kitér arra, hogy sok OEM és első vonalbeli beszállító számára kihívást jelent, hogy szakmai ismereteik köre leginkább csak bizonyos terméktechnológiákra és gyártási eljárásokra terjed ki. Éppen ezért az új megoldások gyors kidolgozásának legjobb módja a megfelelő külső partnerrel folytatott együttműködés. A beszállító technológiai szakértelmének és a külső cég automatizálási ismereteinek ötvözése lehetővé teheti olyan automatizálási megoldások közös létrehozását, amelyekben a termékeket már nemcsak „gyártásra”, hanem kifejezetten „automatizálásra” tervezik.

Ez oda vezethet, hogy az automatizálás még inkább behatol a gyártás folyamatába, amit a végső simítások és az összeszerelés terén a robottechnika egyre terjedő alkalmazása, vagy az olyan új technológiák megjelenése is bizonyít, mint az ABB PixelPaint technológia, mely szükségtelenné teszi a gyártás folyamatát lassító munkaerőigényes folyamatok alkalmazását.

Ugyanakkor, ahogy a jelentés szerzői megjegyzik, a rugalmas automatizálás megvalósítása nem pusztán a robotok beszerzésén múlik – abban a tekintetben is teljesen friss látásmódot igényel, hogy miként lehet a gyártás hatékonyságát maximalizálni ebben a bizonytalan és gyorsan változó gazdasági környezetben.

A jelentést itt lehet letölteni.

The post A gépjárműgyártásnak igazodnia kell a gyorsan változó hajtáslánc-mixhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ha leáll a berendezése, azonnal tudja pótolni a kiesést? https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/15/odin-bosch-rexroth-leallas/ Wed, 15 Sep 2021 10:11:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16760 A váratlan gépi állásidő minden termelésirányító rémálmai közé tartozik. Különösen az éjjel-nappal gyártó üzemek esetében jelent rendkívül magas költségeket a gépek működéséből kieső minden egyes óra. A megelőző karbantartás megbízható gyakorlati módszer a költséges üzemleállások gyakoriságának csökkentésére. Egy hirtelen bekövetkező leállás végzetes és emellett rendkívül költséges lehet. Fennáll annak is a kockázata, hogy a gépen […]

The post Ha leáll a berendezése, azonnal tudja pótolni a kiesést? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A váratlan gépi állásidő minden termelésirányító rémálmai közé tartozik. Különösen az éjjel-nappal gyártó üzemek esetében jelent rendkívül magas költségeket a gépek működéséből kieső minden egyes óra. A megelőző karbantartás megbízható gyakorlati módszer a költséges üzemleállások gyakoriságának csökkentésére.

Egy hirtelen bekövetkező leállás végzetes és emellett rendkívül költséges lehet. Fennáll annak is a kockázata, hogy a gépen esetlegesen rosszul elvégzett beállítások miatt, akár jóval a várható élettartam előtt véglegesen meghibásodhatnak az alkatrészek. Az Online Diagnostics Network (ODiN) szolgáltatáscsomag érzékelők, felhőalapú alkalmazások és gépi tanulási módszerek kölcsönhatásán keresztül biztosítja a modelleken alapuló üzemi körülmények monitorozását és a megelőző karbantartási tevékenységek elvégzését.

A betanulási időszak során egy gépi tanulási algoritmus figyelemmel kíséri a gép, berendezés vagy gépcsoport különböző – például nyomás, áramlás, rezgés, hőmérséklet és olajminőség – érzékelőinek jeleit, majd ezek alapján határozza meg a gép normál (egészséges) állapotát. A betanulási időszak után az online rendszer az adatokra alapozott modell segítségével végzi a monitorozott gép vagy gépcsoport állapotának folyamatos kalkulációját.

Nem eredményez feltétlenül hamis figyelmeztetést az, ha egyetlen mért érték rövid időre a tűréshatáron kívül esik, mivel a kopás ritkán mutatható ki csupán egyetlen jelből. A gép megváltozott viselkedése nyomán azonban a rendszer problémára figyelmeztet, amennyiben a több érzékelőből származó adatok előírt határértéken belüli megváltozása miatt romlik az állapotindex. A kalkulált állapotindex nemcsak a monitorozott gépcsoport állapotát jelzi, hanem a gépcsoport előtt és után elhelyezkedő mechanikus vagy hidraulikus rendszerek fokozatos változásait is. Ha az idő múlásával a mozgások elindulása tovább tart vagy több energiát igényel, akkor ez a mechanikus vagy hidraulikus rendszer kopását jelzi.

Gépi tanulás és big data

A prediktív analitika alkalmazhatósága érdekében megfelelő infrastruktúrát kell biztosítani az óriási méretű adathalmazok tárolásához, elemzéséhez és megjelenítéséhez. Ez többek között gépi tanulás és trendelemzés alkalmazását teszi szükségessé. Az IoT terén a jövőbeni üzleti modellek sikeréhez létfontosságú a nagy adathalmazok rendelkezésre állása. Ez az abszolút kulcs a hagyományos adatfeldolgozó kapacitásokat meghaladó mennyiségű adatok kezeléséhez. A prediktív analitika végzésének másik alapvető elemét a gépi tanulás jelenti – ezzel az MI (mesterséges intelligencia) módszertannal szerzett tapasztalatok alapján biztosítható a tudás.

Ez teszi lehetővé, hogy a gépek – az emberekhez hasonlóan – képesek legyenek nagy mennyiségű mintaadatból tanulni, vagyis felismerni a hasonló adatsémákat és azonosítani a nem hasonló sémákat. A tanulási folyamat során a gép megkapja a könyvtárak felépítéséhez és a sémák felismeréséhez szükséges mintaadatokat. Ezekkel a modellekkel történik az új adatok meghatározott kategóriákba rendezése. A modellek minden egyes adatkészlettel egyre tökéletesebbek lesznek. A gépi tanulás rendkívül bonyolult feladatokat (például dinamikus adatok elemzését, sokféle paraméter osztályozását stb.) képes elvégezni az ember helyett. A gépi tanulásra alapozott rendszerek gyorsabbak, pontosabbak és automatizáltak.

Adatvédelem mindenekelőtt

A mesterséges intelligencia akkor működik jól, ha rengeteg adat áll rendelkezésére, és azok több forrásból is gyűjthetők. Ehhez kapcsolódóan azonnal felmerül a biztonság kérdése is. Ha az információk illetéktelen kezekbe kerülnek, az komoly károkat okozhat a vállalat számára. Az adatkezeléssel kapcsolatos félelmek legfőképpen azért alakulhattak ki, mert a vállatoknál gyakori az a tévhit, hogy a felhőben tárolt adatok könnyen eltulajdoníthatók. A Bosch Rexroth élen jár a kiberbiztonságban. Az adatlopás megelőzése érdekében a Bosch Rexroth magas biztonsági szintű hálózati kapcsolatot biztosít, és igény szerint helyi szerveren történő adattárolással is támogatja ügyfeleit.

Tervezett állásidő = Kevesebb költség

Minden hidraulikus présrendszert sokféle különálló, de összehangoltan működő gép, készülék vagy eszköz alkot. Ennek egyik fontos része a hidraulikus tápegység, amely esetében többek között a villanymotor, a hidraulikus szivattyú, a munkafolyadék és a szűrők állapotának figyelése történik.

A mélyhúzó présgépek főhengereinek karbantartása roppant időigényes folyamatot jelent, ezért minden váratlan állásidő nagy költségekkel jár. A karbantartás tervezhetőségéhez tehát érdemes az ODiN használatával monitorozni a présrendszert, azon belül például a préselés sebességét, a nyomást, a pozícionálás pontosságát. Mindezek mellett további információt nyerhetünk a hengerek, tápegységek, szelepek aktuális értékeinek megfigyeléséből. A szerzett információknak köszönhetően ugyanis időben felkészülhetünk a henger cseréjére, amely így a tervezett állásidő alatt elvégezhető. Mindez gyorsabb karbantartást és alacsonyabb (kapcsolódó) költségeket eredményez.

Az első lépés a megelőzés felé

A legegyszerűbb módszer az adatgyűjtésre és -vizualizációra a Bosch Rexroth Kft. saját fejlesztésű adatgyűjtő rendszerének, a ConnectivityKit-nek a használata. Az adatokat egyszerű, állapotra vonatkozó jelzésekkel (zöld-sárga-piros színek logikája mentén) magán az eszközön is láthatóvá lehet tenni, de lehetőség nyílik arra is, hogy azokat decentralizált módon feldolgozzák, az eredményeket pedig elküldjék, majd egy webes felületen jelenítsék meg. Ezekből az eredményekből a karbantartók online láthatják a gép aktuális üzemelési értékeit, az információkból pedig tervezehetővé válik a karbantartás és megelőzhető a nem kívánt gépleállás.  A távdiagnosztikai rendszer webes felületének köszönhetően bárhol, bármikor láthatók az adatok, a megjelenítés egy online műszerfalhoz hasonló.

Ügyfeleinknél minden esetben testre szabott megoldásokat valósítunk meg, melyeket összetett, rendszerszintű, célorientált koncepció alapján alakítunk ki. A megelőző karbantartáshoz kínált i4.0-megoldások hosszú távon biztosítják Önnek, hogy gépei és berendezései időtállóan működjenek. További információért látogasson el a boschrexroth.hu/megelozokarbantartas oldalra.

The post Ha leáll a berendezése, azonnal tudja pótolni a kiesést? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>