gyártás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Sun, 05 Jan 2025 10:40:41 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Gyártásütemezés a világ élvonalában szereplő, műszaki fröccsöntött alkatrész gyártó vállalatnál https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/19/ganttplan-gyartasutemezes-froccsontott-alkatresz/ Tue, 19 Nov 2024 14:49:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32025 Tudja meg, hogy a műszaki fröccsöntött alkatrészek gyártásával foglalkozó, a világ vezető vállalatai között szereplő cég, miként optimalizálja termelését a GANTTPLAN APS megoldás használatával. Az egy- és többkomponensű fröccsöntési technológiát egyaránt alkalmazó vállalat a tömeggyártásra helyezi a hangsúlyt és számukra a legmagasabb prioritást a hatékony folyamatok élvezik, hogy teljesen működőképes, hibamentes alkatrészeket tudjanak előállítani. A […]

The post Gyártásütemezés a világ élvonalában szereplő, műszaki fröccsöntött alkatrész gyártó vállalatnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tudja meg, hogy a műszaki fröccsöntött alkatrészek gyártásával foglalkozó, a világ vezető vállalatai között szereplő cég, miként optimalizálja termelését a GANTTPLAN APS megoldás használatával.

Az egy- és többkomponensű fröccsöntési technológiát egyaránt alkalmazó vállalat a tömeggyártásra helyezi a hangsúlyt és számukra a legmagasabb prioritást a hatékony folyamatok élvezik, hogy teljesen működőképes, hibamentes alkatrészeket tudjanak előállítani. A zökkenőmentes gyártás elérése és az átláthatóság biztosítása érdekében integrálták működésükbe a GANTTPLAN, intelligens gyártásütemező eszközt.

       

Az eredeti cikket megtekintheti itt

Tudjon meg többet Ipari Digitalizáció honlapunkon! https://kontron.hu/ipar40/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gyártásütemezés a világ élvonalában szereplő, műszaki fröccsöntött alkatrész gyártó vállalatnál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fellendülő elektromobilitás: A Drees & Sommer támogatást nyújt az autógyártóknak a gyártó üzem átalakítása során https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/14/drees-sommer-tamogatas-auto-ipar/ Thu, 14 Nov 2024 05:00:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31960 A napi mintegy 1000 járművet gyártó és közel 7000 alkalmazottat foglalkoztató történelmi müncheni fő telephely a BMW globális termelési hálózatának nélkülözhetetlen része. A kizárólag elektromos meghajtást használó új járműarchitektúra, a New Class gyártása 2026-tól itt fog megkezdődni. Az autógyártó 650 millió eurót fektet be az új jármű-összeszerelő üzembe a logisztikai területeket és a karosszériagyártást is […]

The post Fellendülő elektromobilitás: A Drees & Sommer támogatást nyújt az autógyártóknak a gyártó üzem átalakítása során appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A napi mintegy 1000 járművet gyártó és közel 7000 alkalmazottat foglalkoztató történelmi müncheni fő telephely a BMW globális termelési hálózatának nélkülözhetetlen része.

A kizárólag elektromos meghajtást használó új járműarchitektúra, a New Class gyártása 2026-tól itt fog megkezdődni. Az autógyártó 650 millió eurót fektet be az új jármű-összeszerelő üzembe a logisztikai területeket és a karosszériagyártást is beleértve. A nagyszabású átalakítási munkálatokat a termelés fenntartása mellett végzik. A Drees & Sommer SE szakterülete az építőipari és ingatlan-tanácsadás. A vállalat interdiszciplináris csapata a projektirányítás, az építésirányítás és az épületinformációs modellezés (BIM) területén szerzett szakértelmével támogatja a nagyszabású projektet. A Drees & Sommer a BMW Group, a PORR AG és a PDE vállalatokkal karöltve egy újszerű együttműködési módszerre helyezi a hangsúlyt.

Idézet Maximilian Lammel-től, a Drees & Sommer szenior csoportvezetőjétől:

„A kivitelezés szempontjából a legnagyobb nehézség a feszített ütemterv. A bontási munkálatokat 2023 áprilisában kezdtük el – az első új járműnek 2026 novemberében kell legördülnie a gyártósorról. Ez alatt az időszak alatt az építési munkálatok nem akadályozhatják a folyamatban lévő járműgyártást. Ez csak hatékony építési munkafolyamat mellett működhet. Ezért szükséges, hogy a projektben részt vevők összefogjanak és hatékonyan kommunikáljanak egymással.”

Az új beszállítói modell a partnerségen alapul

Ezért a projekt a „partneri fővállalkozásként” is ismert partneri megvalósítási módszert alkalmazza. Az ügyfél, a tervező cég és a kivitelező cég már a kezdetektől fogva partnerként működik együtt. Konkrétan ez azt jelenti, hogy a BMW Group, a PORR AG és a Drees & Sommer SE csapatai mindegyik építési szakaszban együtt dolgoznak, és kölcsönösen támogatják egymást a projekt minden fázisában.

„A kölcsönös és közös felelősségvállalás javítja az érdekelt felek közötti kommunikációt és javítja az építési projektek minőségét”

– mondja Maximilian Lammel.

„A hagyományos beszállítói módszerekben a felelősség sok részterület között oszlik meg, és sokféle kapcsolódási ponton keresztül zajlik a kapcsolattartás. Ez gyakran vezet félreértésekhez és akadályozza az információáramlást, különösen a nagyszabású projektekben. A következmények katasztrofálisak lehetnek. Partneri modellünknek köszönhetően átlátható és együttműködő munkakörnyezetet tudunk teremteni. Az ebben a projektben alkalmazott együttműködési forma előmozdítja a kölcsönös megértést és a közös felelősséget a projekt sikeréért”

– folytatja.

Az autóktól az építkezésig: Lean alapelvek gyorsítják az építési folyamatot

Annak biztosítására, hogy az építési projektet az előírt határidőn belül befejezzék, Maximilian Lammel és csapata a lean menedzsment elveit alkalmazza. A módszer az autóiparból származik: az autógyártók pontosan tudják, hogy melyik jármű milyen felszereltséggel mikor gördül le a gyártósorról. Ha a precízen időzített gyártási folyamatban bármilyen hiba lép fel, azonnal reagálnak. Amilyen gyorsan csak lehet, azonosítják és kijavítják a hiba okát. A hagyományos építkezéseken ezzel szemben a hibák gyakran hosszú ideig észrevétlenek maradnak – néha olyan sokáig, hogy egy bizonyos ponton minden munka leáll.

„Az általunk kifejlesztett lean építésmenedzsment módszer az autóipari megközelítést ülteti át építési projektekre. A tervezési és kivitelezési folyamatot a lehető leghatékonyabban és a legapróbb részletekig kidolgozzuk, hogy minden szakág a lehető legcélszerűbb módon működjön együtt.”

Az első lépés tehát a kommunikáció megindítása volt az érintettek között. A hangsúly az építkezés ütemezésének és a teljes folyamatnak az optimalizálásán volt, következetes megvalósítási tervre törekedve. A tervezés végére egyértelmű meghatározásra került, hogy mikor, melyik alkalmazottra, gépre és építőanyagra mikor és melyik helyen van szükség – anélkül, hogy anyaghiány, tervhiány miatt üresjáratok vagy késések keletkeznének, és anélkül, hogy a különböző szakágak egymás útjában lennének a munka során. Ennek eredményeként mindössze tíz nap alatt elkészült az új szerelőcsarnok héjszerkezetének a tervezési rácsa.

A digitális ikerpár tervezés biztosítja a maximális tervezési biztonságot

Ezeket a minimális időkeretek nemcsak a hatékony építési munka tette lehetővé.

„Hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket az építkezésen, virtuális tervezést alkalmazunk”

– mondja Simon Rogalski, a Drees & Sommer szenior csoportvezetője, és elmagyarázza:

„Először minden releváns adatot összegyűjtve digitális ikerpár formájában tervezzük meg az épületeket. Ennél a módszernél az építéstervezők nem csak az új csarnokok geometriáját írják le. A modell a felhasznált anyagokra, azok költségére és élettartamára, valamint a hangszigetelési és tűzvédelmi tulajdonságokra vonatkozó különböző adatokkal bővíthető.”

Az ilyen részletességű tervezés ugyan kezdetben több munkát igényel, de a projekt során megtérül. A tervezésben és kivitelezésben részt vevő valamennyi fél ugyanazt a modellt használja. Tehát minden információ azonnal elérhető. Ha például a tervek már nem egyeznek, a konfliktus azonnal látható a digitális ikerpárban. A hibák nem maradnak észrevétlenül az építési folyamatig, amikor már drága késésekhez vezetnének. A virtuális tervezés tehát maximális tervezési biztonságot és az összes érdekelt fél szoros együttműködését biztosítja.

Az új csarnokoknak két éven belül teljesen el kell készülniük. Az autógyártás ezután teljes gőzzel beindul a müncheni fő telephelyen. Egy évvel később a müncheni üzem lesz a BMW Group első olyan gyártóhelye a világon, amely kizárólag teljesen elektromos járműveket gyárt.

Forrás: BMW AG


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fellendülő elektromobilitás: A Drees & Sommer támogatást nyújt az autógyártóknak a gyártó üzem átalakítása során appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Már újrahasznosított növényolajból is gyárt műanyag-alapanyagot a BorsodChem https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/21/borsodchem-muanyag-ujrahasznositott/ Mon, 21 Oct 2024 06:00:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31644 Körkörös gazdasági folyamatok fejlesztése, és 2030-ra a CO2-kibocsátás 30 százalékos csökkentése is a fő célok között a vállalatnál A BorsodChem, követve a Fenntarthatósági Stratégiájában foglalt Körkörösség fókuszterület Fenntartható, prémium termékportfólió kialakítására irányuló célkitűzését, folytatja a bio alapanyagokból készülő termékei fejlesztését. A saját kutatás-fejlesztési projektnek köszönhetően bővült termékportfóliója a nemrégiben nemzetközi ISCC PLUS tanúsítást is szerzett […]

The post Már újrahasznosított növényolajból is gyárt műanyag-alapanyagot a BorsodChem appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Körkörös gazdasági folyamatok fejlesztése, és 2030-ra a CO2-kibocsátás 30 százalékos csökkentése is a fő célok között a vállalatnál

A BorsodChem, követve a Fenntarthatósági Stratégiájában foglalt Körkörösség fókuszterület Fenntartható, prémium termékportfólió kialakítására irányuló célkitűzését, folytatja a bio alapanyagokból készülő termékei fejlesztését. A saját kutatás-fejlesztési projektnek köszönhetően bővült termékportfóliója a nemrégiben nemzetközi ISCC PLUS tanúsítást is szerzett bio-alapú TPU termoplasztikus poliuretánnal. Ennek köszönhetően megújuló, növényi eredetű alapanyagot is fel tud használni a gyártó üzem a TPU bio-termék változatának előállításához. A zöld fejlesztési irányokat elősegítő technológiai folyamatok alkalmazásával, valamint azzal, hogy az MDI termékük fő alapanyagát, az anilint immár saját üzemükben, helyben állítják elő, a Társaság újabb fontos lépéseket tett a fenntarthatósági törekvései teljesítésére. De a fentiekkel összefüggésben hogyan sikerülhet elérni a két kiemelt célt; 2030-ra 30 százalékkal csökkenteni a CO2-kibocsátást, valamint 2050-re elérni a nettó nulla üvegházhatású gázkibocsátást?

Európa egyik piacvezető műanyag-alapanyag és szervetlen vegyianyag gyártójának fenntarthatósági törekvései között szerepel többek között az is, hogy a körkörös gazdasági átállás keretében fenntartható – bio-, valamint bio-cirkuláris – alapanyagokból készülő prémium termékkínálatot alakítson ki. Az új generációs paletta úttörői a bioalapú izocianátok és termoplasztikus poliuretán, amit a körkörös értéklánc követelményeinek megfelelve bio-cirkuláris alapanyagokból is, például a háztartásokban keletkező használt, környezetre veszélyes, de újrahasznosítható napraforgó-, pálma- és repceolajból elő tudnak állítani.

Az ISCC Plus tanúsítás megszerzése új utakat nyitott

Jelentős mérföldkő a vállalat életében, hogy a saját fejlesztésű termék piaci bevezetése részeként egy fontos nemzetközi tanúsítványt szerzett meg első ízben 2023-ban, melyet az idei évben sikeresen megújított. Az ISCC (International Sustainability Carbon Certification – Nemzetközi Fenntarthatósági és Szén-dioxid-kibocsátási Tanúsítvány) egy világszerte elismert, átlátható tanúsítási rendszer, mely egyrészt igazolja, hogy a BorsodChem termelési és értékesítési folyamatai megfelelnek az előírásoknak, másrészt lehetővé teszi a Vállalat számára a teljes ellátási lánc mentén a termékei fenntartható anyagtartalmának igazolását.

De miért volt olyan fontos a tanúsítvány megszerzése? Kruppa László, a BorsodChem vezérigazgatója így válaszolt a kérdésre:

Vevőink részéről igényként jelentkezett, hogy mi is kínáljunk független szervezet által minősített bio-MDI és bio-TDI termékeket. A tanúsításunk sikeresen megtörtént. A rendszerünk 2024 évi felülvizsgálata alkalmával tovább bővítettük a bio-termékeink körét, így a TPU termékcsaládunkra is kiterjesztettük az ISCC PLUS tanúsítványunkat. Ezzel külső fél által megerősítve igazoljuk a termékünk fenntartható anyagtartalmát a vevőink részére. Jelenleg világszerte összesen több mint 100 országban, mintegy 11 ezer vállalat rendelkezik ISCC és ISCC PLUS tanúsítvánnyal. Ehhez a népes táborhoz csatlakozott a BorsodChem is. Ez a tanúsítvány megerősíti, hogy termékeink és folyamataink megfelelnek a legmagasabb nemzetközi fenntarthatósági, minőségi és nyomon követhetőségi szabványoknak. Az ISCC Plus tanúsítvány is a fenntartható gyakorlatok előmozdítása és a működésünk környezeti hatásainak csökkentése iránti elkötelezettségünk bizonyítéka.”

Működési, gyártási és fenntarthatósági szemléletváltás

Az ISCC Plus rendszer igazolja a fenntartható anyagok nyomon követhetőségét a teljes értéklánc mentén. A fenntartható termékek előállításához felhasználható alapanyagok köre háromféle; bio (például elsődleges mezőgazdasági termékekből előállított alapanyagok), bio-cirkuláris (például használt sütőolaj, erdészeti maradékok, azaz hulladék megújuló anyagokból előállított anyagok), cirkuláris (például műanyag-hulladék, azaz nem megújuló termékek hulladékából visszanyert anyagok). A tanúsítás a teljes ellátási láncon végig ívelő, szigorúan szabályozott folyamat, amely megköveteli a fenntarthatósági követelményeknek való megfelelést, beleértve az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését, a takarékos víz- és földhasználatot, valamint a nyersanyagok felelős beszerzését. Fontos szempont, hogy mind a felhasznált fenntartható alapanyagok beszállítóinak, mind a termék további feldolgozóinak, valamint a vevőknek is rendelkezniük kell ISCC tanúsítvánnyal a nyomon követhetőség biztosítása érdekében. Ennek megvalósítása szoros együttműködést kíván meg a teljes értékláncon belül minden szereplőtől.

„A rendszer működtetése során is alapvetően az integrált irányítási rendszerünk szabályozásait kell követni. A működést pedig belső auditokon keresztül szükséges folyamatosan ellenőrizni, ezt a Fenntarthatósági Csoportunk végzi”

– tette hozzá a vezérigazgató, aki a piaci igények kapcsán is megosztotta gondolatait.

„Napjainkban egyre fokozódó elvárás a bio-, bio-cirkuláris és cirkuláris alapanyagok felhasználása a műanyagiparban. Ez csökkenti a keletkező hulladékok mennyiségét és biztosítja, hogy az ipari termelés során is mind nagyobb arányban a mezőgazdasági eredetű melléktermékek felhasználásával kiváltsuk a nem megújuló forrásból (például kőolajból) származó alapanyagokat. A fenntartható termékportfóliónk fejlesztése során kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy azok megfeleljenek a legmagasabb fenntarthatósági szabványoknak, felelősségteljes forrásból származó anyagok felhasználásával készüljenek, így minimalizálva a környezeti hatásunkat. Célunk olyan termékek fejlesztése, amelyek nemcsak vásárlóink igényeit elégítik ki, hanem hozzájárulnak egy mindenki számára elérhető fenntarthatóbb jövőhöz is”.

A Vállalat 2020-ban meghirdetett hosszútávú Fenntarthatósági Stratégiájának egyik kiemelt célja a nettó karbonsemlegesség elérése 2050-re. A szén-dioxid kibocsátásaik csökkentésére tett törekvésüket segíti többek között az is, hogy az izocianát gyártás egyik fő alapanyagát, az anilint a tavaly átadott új, IV-es telepük területén működő saját üzemük állítja elő. Az anilin-import mérséklésével jelentős karbonlábnyom csökkenést ért el a vállalat. Tehát a gyártási folyamatok tudatos és innovatív fejlesztése is a karbonsemlegesség felé vezető út indikátora. Ugyanezt a célt szolgálják a Vállalat már meglévő és újonnan létesülő napelemparkjai által termelt saját zöldenergia révén a megújuló energia felhasználás arányának növelése, de az egyéb, megvalósított energiahatékonysági és -megtakarítási programjaik is. Ezek összességében egyre közelebb viszik a BorsodChem-et a fenntarthatósági célkitűzéseik végső teljesítéséhez, amelynek két meghatározó mérföldköve a 2030-as és a 2050-es év. Előbbi időpontig a Scope 1-es és 2-es típusú CO2-kibocsátás 30 százalékos csökkentését irányozták elő, míg a végső célként viszont azt, hogy 2050-re elérjék a nettó karbonsemlegességet.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Már újrahasznosított növényolajból is gyárt műanyag-alapanyagot a BorsodChem appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Additív gyártással nyerni a célgépek piacán https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/02/additiv-gyartas-3d-freedee/ Fri, 02 Aug 2024 06:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30686 Az ipari automatizálással összefüggésben számtalan egyedi célgépre, azokban pedig még több egyedi alkatrészre, készülékre, megfogóra vagy akár burkolatra lehet szükség. Az ipari automatizálással, célgépek és robotrendszerek fejlesztésével foglalkozó KLS-2000 Kft. munkáját már bő tíz éve segíti az additív gyártás, amely hamar fontos pillérré vált versenyképességük növelésében. Mára nincs olyan berendezésük, amelyben ne lenne nyomtatott elem. […]

The post Additív gyártással nyerni a célgépek piacán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari automatizálással összefüggésben számtalan egyedi célgépre, azokban pedig még több egyedi alkatrészre, készülékre, megfogóra vagy akár burkolatra lehet szükség.

Az ipari automatizálással, célgépek és robotrendszerek fejlesztésével foglalkozó KLS-2000 Kft. munkáját már bő tíz éve segíti az additív gyártás, amely hamar fontos pillérré vált versenyképességük növelésében. Mára nincs olyan berendezésük, amelyben ne lenne nyomtatott elem.

A technológiát adaptáló gépgyártók és rendszerintegrátorok az additív gyártás egyik legnagyobb nyertesei: a 3D nyomtatás rugalmassága rengeteg előnyt kínál az automatizálás és célgépgyártás területén. Költséghatékony megoldást biztosít a kis darabszámú gyártási igényekre, geometriai szabadságával jobb megoldásokat segít elérni, miközben egyszerűsíti a szerelést is. Növeli a reakcióképességet, így nemcsak a megrendelések gyors kiszolgálásában, de karbantartás során is rendkívül értékes segítséget jelent. A technológiával elérhető magasabb színtű és gyorsabban megvalósítható megoldások nemcsak a gépgyártóknak, de ügyfeleiknek is versenyelőnyt jelenthetnek.

Az additív gyártástechnológiákra intenzíven építő KLS-2000 Kft. partnerei elsősorban az autóipar és a műanyagfeldolgozó ipar területéről kerülnek ki. Több, mint 10 éve szerezték be első 3D nyomtatójukat, amely mindössze 2 hét alatt visszahozta az árát korábban forgácsolással készülő alkatrészek kiváltásával. Jelenleg UltiMaker FDM nyomtatókkal, egy Markforged Onyx One és egy Markforged X7 folyamatos szálerősítéses ipari kompozit nyomtatóval oldják meg a felmerülő 3D nyomtatási feladatokat. A 3D nyomtatókat hosszútávú additív gyártási partnerük, a FreeDee Kft. telepítette náluk.

’Mára nincsen olyan berendezésünk, amelyben ne szerepelnének additív gyártással készült egységek. Gyorsan tudunk gyártani, gyorsan tudunk reagálni a vevői igényekre, a modellek átadásával villámgyors karbantartásra adunk lehetőséget, valamint esztétikusabb és ergonomikusabb egységeket tudunk létrehozni.”  – Török Richárd, tervezőmérnök, KLS-2000 Kft.

Noha az iparban sok területen visszaesés tapasztalható, a KLS-2000 műhelyében ennek nyoma sincs. Rugalmas és innovatív, problémamegoldó hozzáállásuk biztosítja a visszatérő és új vevőket.

 „Arra a felismerésre jutottunk az évek során, hogy a 3D nyomtatás értő alkalmazása mind a célgépgyártó, mind az őt alkalmazó cég számára versenyelőnyt tud jelenteni.’ – Török Richárd.

3D nyomtatás alkalmazása az egyedi gépgyártásban

Idén júniusban a FreeDee által szervezett NEXT 3D additív gyártás konferencián Török Richárd, a KLS-2000 Kft. tervező- és additív gyártásért felelős mérnöke mutatta be, milyen területeken alkalmazzák az additív gyártást és milyen megfontolások mentén döntenek a hagyományos gyártástechnológiák és a 3D nyomtatás alkalmazása között. Noha a jó gyakorlat szerint törekednek kész és félkész kereskedelmi alkatrészek minél nagyobb arányú alkalmazására, a berendezéseik nagy részét így is egyedi alkatrészek teszik ki, amelyek hatékony előállításában évek óta nélkülözhetetlen eszközük a 3D nyomtatás. Most az általuk megosztott példákon keresztül mutatunk be néhány nagy hozzáadott értékű additív alkalmazási területet a célgépgyártásban:

Egyedi robot megfogók

A nyomtatott robotmegfogók költséghatékonyan előállíthatók és célra szabhatók, nem karcolják a terméket, valamint kisebb súlyukkal jelentősen hozzá tudnak járulni a rövidebb ciklusidők eléréséhez, azaz a célgép termelékenységének növeléséhez. Az additív gyártás nyújtotta geometriai szabadság emellett lehetővé teszi olyan összetett geometriák gyártását is, mint az integrált vákuumcsatornákkal nyomtatott megfogók.

Az egyik projekt során a KLS-2000 csapatának PCB-k manipulálásához kellett ezt a kompakt, vákuumos megfogót megépítenie. Gyakoriak a hasonló feladatok az autóiparban. Ebben az esetben a hagyományos vákuumos belső kialakítás mellett döntöttek, miközben 3D nyomtatott elemek segítségével érték el, hogy kis helyen elférjen, megfelelően védett és egyben esztétikus, profi megjelenésű legyen a kész megoldás. Ennek a megoldásnak köszönhetően kevesebb mérnöki munkaórával tudtak hosszú élettartamú, megbízható megoldást építeni.

Alkatrészek összevonása, bonyolult geometriák

A 3D nyomtatás biztosította geometriai szabadság lehetővé teszi korábban gyárthatatlan formák előállítását, ezáltal akár több alkatrészből álló összeállítások összevonását is. Az összevont alkatrészek gyorsabban legyárthatók, miközben a szükséges szerelési idő is csökken.

Markforged X7 kompozit nyomtatóval gyártott burkolat Onyx alapanyagból

Egy projekt esetében 40 mm átmérőjű, két fólia közé préselt, vékony fémlapok adagolása volt a KLS-2000 csapat feladata. Először megterveztek minden gépépítő elemet, hajtást, szorító egységet, majd az ezeket tartó vázat. A minden szükséges rögzítőelemet tartalmazó burkolatot csak két részre osztva, 3D nyomtatással gyártották le. Ez rendkívül csökkentette az alkatrészszámot és felgyorsította az összeszerelést.

Standardizálás, manuális hibák kiküszöbölése

Gyakori igény a célgépgyártásban az olyan kialakítás, amely a gép-ember interakció során segít elkerülni a manuális hibák lehetőségét.

Ebben a projektben egy automata körasztalos összeszerelő berendezésbe manuálisan helyeznek be két alkatrészet. Az alkatrészeknek alak és formahelyesen, pontosan pozícionálva kell bekerülni a gépbe, ezért fontos kritérium volt, hogy csak egyféleképpen lehessen behelyezni őket. A KLS-2000 mérnökei minden kritériumot összevonva kifejezetten additív gyártásra tervezték meg a behelyezőt, így egyetlen alkatrésszel meg tudták oldani a feladatot.

A termékek pontos pozícionálása például a csomagolástechnikai gépekben is fontos elvárás, ezért ott is széleskörben alkalmaznak hasonló, 3D nyomtatott jigeket, helyezőket, pozícionálókat vagy átfordítókat.

Operátori biztonság és ergonómia

Az operátori biztonság és kényelem szintén fontos kérdés az olyan egyedi gépek és robotcellák kialakításakor, ahol manuális beavatkozásra is szükség van. 3D nyomtatással olyan védőelemeket, tartókat, ergonomikus fogókat és eszközöket lehet költséghatékonyan előállítani, amelyek az operátori elégedettséget is növelik ezzel közvetve csökkentve a fluktuációt.

Kompozit nyomtatással készült ergonomikus kézi megfogó a KLS-2000 egyik megoldásában, hogy a napi operátori munka kényelmesebb legyen.

Rendszerezés, jelölés

A tiszta, rendezett gépkialakításhoz nagyban hozzá tudnak járulni a 3D nyomtatott jigek, tartók, jelölők vagy rendszerezők. Ezek a kis hozzáadott értékűnek tűnő alkatrészek jelentősen megkönnyíthetik a kezelést és a karbantartást, egyben segítenek elkerülni a hibák okozta, potenciálisan nagy veszteséget jelentő leállásokat.

Például a pneumatikus, elektromos kábelek elvezetését pontosan kell megoldani a robotkaros megoldásoknál. Ilyenkor a KLS-2000-nél olyan egyedi rögzítőelemeket terveznek, amelyek pozícióban tartják a kábeleket és megakadályozzák a kopást és elhasználódást.

Magasabb színvonalú célgépek költséghatékonyan

Az egyszerűség, a gyorsaság és – ami a legfontosabb – a költséghatékonyság szellemében a géptervezők arra törekednek, hogy a lehető legtöbb esetben kész kereskedelmi alkatrészt használjanak fel. Az optimális gépteljesítmény elérése érdekében azonban gyakran kell egyedi alkatrészeket készíteni. A 3D nyomtatás, főként az ellenálló kompozit nyomtatás hatékony eszköz a gépgyártók kezében a magasabb szinten igényre szabott, egyedi berendezésekhez kapcsolódó költségeik kordában tartására. További hasonló, gyakorlati példákért látogassa meg az additív gyártás specialista FreeDee Kft. célgépgyártásban bevált alkalmazásoknak dedikált weboldalát!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Additív gyártással nyerni a célgépek piacán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A termelés visszatelepítése saját országon belülre, avagy reshoring https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/24/reshoring-termeles-gazdasag/ Wed, 24 Jul 2024 05:55:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30604 Az offshoring – a gyártás áthelyezése az alacsonyabb költségű országokba – elvesztette fényét. Egykor az erősebb versenypozíció kiépítésének egyik módjaként tekintettek rá, ma azonban úgy tűnik, hogy sebezhetőséget és korlátokat jelent. Ennek eredményeképpen egyre nagyobb az érdeklődés a reshoring, azaz a termelés saját országba való visszatelepítése iránt. Míg egyes országok számára vonzó stratégiának tűnhet, ez […]

The post A termelés visszatelepítése saját országon belülre, avagy reshoring appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az offshoring – a gyártás áthelyezése az alacsonyabb költségű országokba – elvesztette fényét. Egykor az erősebb versenypozíció kiépítésének egyik módjaként tekintettek rá, ma azonban úgy tűnik, hogy sebezhetőséget és korlátokat jelent.

Ennek eredményeképpen egyre nagyobb az érdeklődés a reshoring, azaz a termelés saját országba való visszatelepítése iránt. Míg egyes országok számára vonzó stratégiának tűnhet, ez a megoldás többletköltségekkel és kihívásokkal jár. De ha a megfelelő technológiát használják a tervezéshez és a végrehajtáshoz, lehetőséget ad a fejlődésre is. Ez a technológia nem más, mint a Visual Components szimulációs megoldás, amely központi szerepet játszik abban, hogy a gyártók sikeresen végrehajthassák a visszatelepítési folyamatot.

A reshoring-ra három különálló, de mégis összefüggő tényező motiválja a gyártókat, a költségek, az ellátási lánc korlátai, valamint a környezetvédelmi, társadalmi és kormányzási (ESG) aggályok.

Az alábbi cikk részletesen kifejti a reshoring iránti motivációt, a benne rejlő lehetőségeket, illetve azt is miért kell a szimulációnak a tevékenység részévé válnia.

A teljes cikket elolvashatja itt. https://kontron.hu/blog/a-termeles-visszatelepitese-sajat-orszagon-belulre-avagy-reshoring-2023-ban-okok-kihivasok-es-lehetosegek/

Tudjon meg többet a Kontron Ipari Digitalizáció honlapján!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A termelés visszatelepítése saját országon belülre, avagy reshoring appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az élet habos oldala https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/10/borsodi-siemens-egyuttmukodes-digitalizacio/ Wed, 10 Jul 2024 05:00:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30445 1973 ÓTA TERMEL A BORSODI A sörgyár nevéhez fűződik többek között az első alkoholmentes, az első fémdobozos sör, és az elsők között vezetett be ízesített alkoholos sört magyar piacra. Miként befolyásolja a fogyasztói preferenciák változása a műszaki környezetet, a gyártást? Cikkünkben ennek is utánajárunk. A Borsodi Sörgyár a mindenkori igényeknek megfelelően alakítja a portfólióját, és ezek […]

The post Az élet habos oldala appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
1973 ÓTA TERMEL A BORSODI A sörgyár nevéhez fűződik többek között az első alkoholmentes, az első fémdobozos sör, és az elsők között vezetett be ízesített alkoholos sört magyar piacra.

Miként befolyásolja a fogyasztói preferenciák változása a műszaki környezetet, a gyártást? Cikkünkben ennek is utánajárunk.

A Borsodi Sörgyár a mindenkori igényeknek megfelelően alakítja a portfólióját, és ezek változása az ellátási lánc, a gyártási folyamatok változtatásánál, fejlesztésénél kezdődik. Mivel széles portfólióval rendelkezünk, ehhez elengedhetetlen az automatizálás – tudjuk meg Ofella Ildikótól, a vállalat ellátási lánc igazgatójától és Kovács Nándor szakértőtől.

Hogyan jelenik meg a gyártásban a digitalizáció?

Ahhoz, hogy a folyamatainkat a lehető legjobban tudjuk kontrollálni, naprakész adatokra van szükség, amelyeket a különböző műszerek, vezérléstechnikai készülékek, okoseszközök szolgáltatnak.
Önmagában viszont az adat még kevés, mert azt megfelelően fel is kell dolgozni. Folyamatosan fejlesztjük a meglévő adatgyűjtő és feldolgozó rendszereinket, hogy a kinyert adatokat a termelésben felhasználva optimalizálhassuk azt. Nem csupán a termelési adatokat elemezzük, hanem az energiafelhasználást is, ami az utóbbi évek gazdasági körülményeit tekintve kiemelt jelentőséggel bír. Ezért hamarosan elkezdődik a Siemens energiamenedzsment szoftvereinek implementálása, amely nagyban segít majd a különböző energiaforrások optimális felhasználásában.

Milyen technológiai innovációk jellemzik a Borsodinál zajló sörgyártást?

Bár a sörgyártás-technológia fázisai jól elhatárolhatóak, viszont a sör egy élő, változó dolog. A technológiai lépéseken belül már közel sem ilyen egyszerű a helyzet, ezért fontos az ezeket megvalósító rendszerek fejlesztése. Ehhez megfelelő eszközöket és készülékeket használunk, amelyek hosszú távú, megbízható működést garantálnak. A Siemens ebben is segítségünkre van. A szűrővonal modernizációja során például a meglévő és új átfolyásmérőket kommunikációs modulokkal láttuk el. Így pontosabb szabályzást valósíthattunk meg, illetve a mérőés számítóművek állapotáról is nagyobb mennyiségű információ áll rendelkezésre. Továbbá megemlíthetjük még a tartályok szintmérésénél használt differenciált nyomásmérésen alapuló szintmérés. Ehhez is  Siemens mérőműszert használunk, amely lényegesen lerövidítette a telepítési és programozási időt, továbbá stabil működést és mérést eredményez. A szoftveres feldolgozásban is előnyben részesítettük a Siemens gyári megoldásait, ezzel sztenderdizálva bizonyos eljárásokat, amelyek garanciát jelentek, hogy az adott folyamat, eljárás rendszerintegrátortól függetlenül ugyanúgy fog működni.

Mi a legutóbbi, nagyobb műszaki projekt, amit megvalósítottak a sörgyárban, és milyen eredményeket hozott?

Egyik kiemelt projektünk a nagyobb kapacitású szűrővonalunk teljes körű automatizációja és felújítása volt. A felújítás során a Siemens eszközeit és megoldásait részesítettük előnyben. Ennek megfelelően a vezérlésbe az S7-1500-as sorozatú központi egységet és a hozzá kapcsolódó ET200SP kihelyezett I/O eszközöket építettük be. Mindezek mellett az egyéb készülékek (mágneskapcsolók, kismegszakítók, elektronikus tápfeszültség-elosztók stb.) is a Siemens portfóliójából kerültek kiválasztásra, a vonal felügyeletét pedig egy Siemens IPC-n futó SCADA rendszer látja el. A másik nagyobb projekt a közelmúltban a gyár ipari informatikai gerinc hálózatának a felújítása volt. A tervezés során segítséget kaptunk a Siemens Zrt.-től, így sikerült a megfelelő eszközök kiválasztása után egy olyan gyűrű topológiájú, redundáns hálózatot kiépíteni, melynek minden eleme Siemens-eszköz. A munka nagyságát mutatja, hogy kb. 4,5 km optikai kábel került kihúzásra és 16 db új RACK szekrényt szereltünk fel. A gyárteleptől 1,5 km-re található szennyvíztelep kapcsolatát pedig a Siemens wireless eszközei biztosítják. Az új hálózat felügyeletét és menedzselését a SINEC NMS rendszerrel valósítottuk meg. Ennek a rendszernek köszönhetően valós időben lehet követni a hálózat és annak elemeinek viselkedését, és ez nagy segítséget nyújt az esetleges hibák feltárásában, elhárításában.

Hogyan érinti a NIS2 megfelelés a Borsodi sörgyárat?

Folyik a felkészülés, hogy mi is sikeresen teljesítsük majd 2025-ben a NIS2 auditot. Évek óta nagy hangsúlyt fektetünk az ipari hálózat védelmére, hogy minél ellenállóbb legyen a kibertámadásokkal szemben. Ennek megfelelően már korábban elkezdődött a szükséges eszközök cseréje, beszerzése. A tervnek szerves része a korábban említett gerinchálózat. A Siemens eszközei, megoldásai nagyban hozzájárulnak, hogy csökkenthessük a sebezhetőségünket. Viszont, mint a hétköznapi életben, itt is az emberi tényező a legkritikusabb pont, ezért fontos a megfelelő edukáció.

Milyen Siemens-eszközök segítik a mindennapi, gyártási munkátokat?

A Borsodi Sörgyár elkötelezett felhasználója a Siemens megoldásainak. A vezérlés legalacsonyabb szintjén találhatók olyan eszközök, mint a motorvédelem, megszakítók, mágneskapcsolók, hajtások és a PLC-ken és a hozzájuk kapcsolódó eszközökön át, a magasabb szinten pedig az IPC-k, HMI-k és SCADA rendszerek segítik a gépek megbízható működését. Itt szeretnénk megjegyezni, hogy a Borsodi Sörgyár minden gépgyártóval és rendszerintegrátor vállalattal együtt arra törekszik, hogy Siemens-vezérlés és kapcsolástechnikai eszközök kerüljenek beépítésre
a nekünk szállított gépekben, vezérlésekben.

Hogyan jelenik meg a környezeti fenntarthatóság a gyártásban, az ellátási láncban?

A fenntarthatóság jegyében az elmúlt időszakban több energiahatékonyságot segítő és zöld energiát termelő beruházás is történt. Ezek közül kiemelkedő az április elején üzembe helyezett napelemparkunk. Az elkövetkezendő években a Molson Coors Net Zero stratégiájával összhangban tervezzük beruházásainkat. Az árufuvarozás elektrifikációja még csak kopogtat az ajtónkon.
Vannak olyan partnereink, akik már rendelkeznek ilyen járművekkel, azonban fuvarozási feladataink, desztinációink jellegéből adódóan még nem az elektromos járművek az optimálisak számunkra. Elsődlegesen a belső logisztikai feladatokban tervezzük elektromos hajtású eszközök bevezetését.

www.siemens.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az élet habos oldala appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Óriásprésgépek az új elektromotor gyártásához az Audinál https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/08/elektromotor-oriasgep-gyartas-audi/ Mon, 08 Jul 2024 06:00:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30440 Már javában zajlanak az előkészületek a győri Audi Hungariánál a legújabb elektromos hajtás generáció, az MEBeco (Modularer E-Antriebs-Baukasten, azaz modulrendszerű elektromos hajtáskoncepció) gyártásához. A vállalatnál az MEBeco számára készülő lemezcsomagot, valamint az elektromos hajtás rotorját fogják gyártani a győri munkatársak. A jövőben a teljesítményelektronika gyártása is a vállalatnál történik majd. A váltókomponensek gyártásához szükséges gyártóberendezések […]

The post Óriásprésgépek az új elektromotor gyártásához az Audinál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Már javában zajlanak az előkészületek a győri Audi Hungariánál a legújabb elektromos hajtás generáció, az MEBeco (Modularer E-Antriebs-Baukasten, azaz modulrendszerű elektromos hajtáskoncepció) gyártásához.

A vállalatnál az MEBeco számára készülő lemezcsomagot, valamint az elektromos hajtás rotorját fogják gyártani a győri munkatársak. A jövőben a teljesítményelektronika gyártása is a vállalatnál történik majd. A váltókomponensek gyártásához szükséges gyártóberendezések után nemrég újabb berendezések érkeztek az Audi Hungariához.

Az újonnan érkezett présgép és szalagtovábbító egység az MEBeco hajtások lemezcsomagjának előállításához szükségesek. A 110 tonnát nyomó présgép elemei 11 kamionnal érkeztek a vállalat gyártótelephelyére. A szalagtovábbító egységgel a termelés során közel nyolc tonnás lemeztekercseket fognak mozgatni, mely naponta 100 tonna nyersanyag feldolgozását jelenti.

„A transzformáció intenzíven zajlik vállalatunknál: motorgyárunk jövőjét hamarosan egy újabb elektromos hajtásgenerációval, az MEBeco-val fogjuk biztosítani, melyhez a berendezések sorra érkeznek Győrbe. Munkatársainkat folyamatos képzésekkel készítjük fel: az új elektromos hajtásgeneráció gyártásának előfeltétele az új kompetenciák elsajátítása. Az MEBeco motorcsalád szériagyártásának megkezdése közeledik”

– mondta Robert Buttenhauser, az Audi Hungaria motorgyártásáért felelős igazgatósági tagja.

A győri Audi Hungariánál 2018 óta több mint 500 000 elektromos motort gyártottak. A vállalatnál 2023 novemberében indult el a legújabb elektromotor család, a Premium Platform Electric (PPE) szériagyártása, mely az új Audi Q6 e-tron modellt is hajtja.

Az új MEBeco elektromos hajtásgeneráció gyártásával tovább folytatódik az elektromobilitásra történő átállás a vállalatnál és az autóiparban egyaránt. Az MEBeco hajtásokat a jövőben a Volkswagen Konszern kisméretű elektromos autóiba építik.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Óriásprésgépek az új elektromotor gyártásához az Audinál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Wavin bezárja a Zsámbékon található gyártóüzemét https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/24/wavin-zsambek-uzem-zaras/ Mon, 24 Jun 2024 05:30:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30261 A Wavin, az Orbia Building & Infrastructure üzletága bejelentette, hogy bezárja a Zsámbékon található gyártóüzemét. A termelést 2024 október végéig lengyelországi és csehországi üzemekbe helyezik át. A bezárás az Orbia Building & Infrastructure azon stratégiáját tükrözi, amelynek célja a csoportszintű, még hatékonyabb eszközkihasználás, illetve a gyártási folyamatok leegyszerűsítése. A Magyarországon piacvezető Wavin több mint 200 […]

The post A Wavin bezárja a Zsámbékon található gyártóüzemét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Wavin, az Orbia Building & Infrastructure üzletága bejelentette, hogy bezárja a Zsámbékon található gyártóüzemét.

A termelést 2024 október végéig lengyelországi és csehországi üzemekbe helyezik át. A bezárás az Orbia Building & Infrastructure azon stratégiáját tükrözi, amelynek célja a csoportszintű, még hatékonyabb eszközkihasználás, illetve a gyártási folyamatok leegyszerűsítése.

A Magyarországon piacvezető Wavin több mint 200 hazai építőipari partnerrel működik együtt. Jövőbe illeszkedő termékeit, mint például az esővíz szikkasztó rendszerek, felületfűtési és hűtési megoldások, valamint a városi zöld infrastruktúrát támogató innovációkat számos állami, önkormányzati, vállalati és magánprojektbe építették már be.

A Wavin továbbra is szilárdan elkötelezett a magyar piac és ügyfelei mellett, ezért Magyarországon a jövőben is erős ügyfélközpontú jelenlétet fog fenntartani, tanácsadási és értékesítési szolgáltatásokkal. A más telephelyek által szállított termékeket Magyarországon fogják tárolni, ami megkönnyíti az elosztást. Ez a helyi ügyfélközpontú jelenlét erősítésével együtt hozzájárul ahhoz, hogy az Orbia B&I meg tudjon felelni a jövő kihívásainak és fenntartható növekedésre képes vállalat legyen. A Wavin célkitűzését követve folytatja az egészséges, fenntartható környezet építését, valamint a klímaváltozásnak ellenálló városok kialakításának támogatását Magyarországon, és továbbra is az állami, önkormányzati, vállalati és magánprojektek megbízható partnere marad.

A Wavin a törvényi előírásokon túlmenően hosszabb felmondási idővel, pénzügyi juttatásokkal és új munkahely keresésében segítve támogatja az elbocsátásban érintett munkavállalókat.

A kapcsolódó szociális partnerek is tájékoztatást kaptak a tervezett bezárásról és a következő lépésekről. A véglegesítésre a szokásos konzultációs folyamatot követően kerül sor.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Wavin bezárja a Zsámbékon található gyártóüzemét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
3D gyártás szimulációs szoftverek: A teljes útmutató (videókkal) https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/07/3d-gyartas-szoftver-video-utmutato/ Tue, 07 May 2024 04:04:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29557 Ezen, 3D gyártás szimulációhoz készült átfogó útmutatóból megtudhatja hogyan kezdjen hozzá a 3D szimulációhoz, melyek a szimuláció legnagyobb előnyei, hogyan fejlesztheti készségeit, és még sok minden mást. Ennek az útmutatónak 2 célja van: a 3D szimuláció bemutatása arra az esetre, ha nem ismerné mire használható annak bemutatása, hogy a 3D gyártás szimuláció milyen segítséget nyújthat az Ön […]

The post 3D gyártás szimulációs szoftverek: A teljes útmutató (videókkal) appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ezen, 3D gyártás szimulációhoz készült átfogó útmutatóból megtudhatja hogyan kezdjen hozzá a 3D szimulációhoz, melyek a szimuláció legnagyobb előnyei, hogyan fejlesztheti készségeit, és még sok minden mást.

Ennek az útmutatónak 2 célja van:

  • a 3D szimuláció bemutatása arra az esetre, ha nem ismerné mire használható
  • annak bemutatása, hogy a 3D gyártás szimuláció milyen segítséget nyújthat az Ön vállalkozásának

A következőket vesszük végig:

  • Mi az a 3D szimuláció?
  • A 3D gyártás szimuláció bemutatása
  • A 3D gyártás szimulációs szoftver előnyei
  • 3D szimulációs szoftver kezdőknek — Hogyan lehet tanulni?
  • Hogyan készíthető el a 3D szimuláció?
  • Gyártás szimuláció tervezők számára

További információ itt:

https://kontron.hu/blog/3d-gyartas-szimulacios-szoftverek-a-teljes-utmutato-videokkal-egyutt/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 3D gyártás szimulációs szoftverek: A teljes útmutató (videókkal) appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új név INNOMOTICS! https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/05/innomotics-uj-nev-valtozas/ Sun, 05 May 2024 05:30:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29501 Villamos motorok – Új név, mégis 150 éves tapasztalat a kis és középfeszültségű motorok európai gyártói piacán! A Siemens AG 2023-ban úgy döntött, hogy átszervezi a kínálati termék portfólióját és ez mára meg is valósult.  A villamos motorokat ezentúl az INNOMOTICS GmbH fogja kínálni, mely a Siemens tulajdonában álló önálló cég. A Siemens portfóliójának hangsúlyeltolódása […]

The post Új név INNOMOTICS! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Villamos motorok – Új név, mégis 150 éves tapasztalat a kis és középfeszültségű motorok európai gyártói piacán!

A Siemens AG 2023-ban úgy döntött, hogy átszervezi a kínálati termék portfólióját és ez mára meg is valósult.  A villamos motorokat ezentúl az INNOMOTICS GmbH fogja kínálni, mely a Siemens tulajdonában álló önálló cég.

A Siemens portfóliójának hangsúlyeltolódása új lehetőségeket kínál az INNOMOTICS számára a motorok és nagy meghajtások jól megalapozott piacán. A Siemens az automatizálásra, a digitalizációra és a szoftverekre összpontosít, és teljesen integrált automatizálást „Xcelerátor”-t vezet be. A hagyományos a kis és középfeszültségű Siemens motorok és a nagy hajtások területén erős piaci pozíciókkal rendelkezik. Az INNOMOTICS jogi személyként különvált, hogy a motorok és a nagy hajtások üzletágára összpontosíthasson!

Az INNOMOTICS piacvezető szerepet kíván betölteni a villamos motor üzletágban, 3 mrd euró éves árbevétellel, 15 000 alkalmazottal, 150 éves gyártói tapasztalatával és 16 gyárral.

Mire fókuszál az INNOMOTICS?

  • Az INNOMOTICS három üzletágra fókuszál a motorok, hajtások, megoldások, klasszikus és digitális szolgáltatások széles portfólióját kínálja a fenntartható mozgatás érdekében:
  • LV Kisfeszültségű villamos motorok aszinkron, reluktancia és állandó mágneses technológiával. A legmagasabb minőség és hatékonyság kínálata.
  • HV Középfeszültségű motorok ipari alkalmazásokra, melyeket a kulcsfontosságú hajtásokban alkalmazhatják.
  • MV Középfeszültségű hajtások (frekvenciaváltók), fenntarthatóbb jövő érdekében a feldolgozóiparba és minden iparági szegmensbe, beleértve a hálózati alkalmazásokat is.

A termék kínálatot szolgáltatásainkkal is segítjük

Az INNOMOTICS gyár és képviselete a Lammers Trióda Motor Kft kínálatával szeretné támogatni Vevőink korszerű villamosítási, automatizálási és digitalizálási megoldásait, a termelékenység, a hatékonyság és a fenntarthatóság terén.

Ügyfélszolgálatunk áll rendelkezésükre, amelyek iparágvezető szolgáltatásokat és digitalizációt nyújtanak, hogy biztosítsák ügyfeleink eszközeinek termelékenységét, rendelkezésre állását és megbízhatóságát.

Mit nyernek a Vevők az INNOMOTICS új céggel és a Lammers Trióda Motor Kft-vel?

Az ügyfelek a Siemens örökségéből profitálnak, amelyet az INNOMOTICS GmbH és a Lammers Trióda Motor Kft. által vezérelt új ambíciók egészítenek ki. Az INNOMOTICS azonos termékkínálatot, azonos minőséget, azonos gyárakból, azonos alkalmazottakkal, azonos értéket kínál, mint a Siemens.

Mit szeretnénk fejleszteni?

  • élesebben fókuszálni a piac kihívásaira,
  • szorosabb ügyfélkapcsolatokat teremteni,
  • gyorsabb üzleti végrehajtást nyújtani,
  • az ügyfélhez közelebbi megoldásokkal.

Az INNOMOTICS GmbH és a Lammers Trióda Motor Kft. megtesz mindent, hogy az átalakulás zökkenőmentesen történjék és a Vevők ténylegesen csak kedvezőbb feltételeket kapjanak.

triodamotor.hu

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új név INNOMOTICS! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/21/ganttplan-intelligens-aps-rendszer/ Sun, 21 Apr 2024 09:56:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29299 A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére. A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia. Tervezze és optimalizálja […]

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Kontron Hungary 2023 végén kötött szerződést a GANTTPLAN APS rendszer magyarországi képviseletére.

A szoftver gyártója, a német DUALIS® GmbH 30 éves tapasztalattal rendelkezik a gyártástervezési megoldások megvalósításában és integrálásában. Az általuk fejlesztett GANTTPLAN Advanced Planning and Scheduling (APS) rendszer egy nagy teljesítményű, modern és elérhető árú gyártás ütemező és optimalizáló technológia.

Tervezze és optimalizálja gyártását GANTTPLAN-nel!

A szoftver rendkívül népszerű Németországban, és Ausztriában. Ezt a szoftvert alkalmazza pl. az osztrák Starlim, ami világvezető a szilikonból készült fröccsöntött termékek gyártásában. Most viszont már a magyar felhasználók is élvezhetik a rendszer sebességét, sokoldalúságát, könnyű használatát és gyors bevezethetőségét!

Hozzon létre optimális gyártási terveket egyetlen gombnyomással, miközben megfelel az összes meglévő peremfeltételnek.

A GANTTPLAN-nel optimálisan tervezheti meg az összes megrendelést a ténylegesen rendelkezésre álló erőforrásoktól és kapacitásoktól függően, figyelembe véve mind az ütemezést, mind az összes költségtényezőt, és átláthatóan megjelenítheti az eredményt a grafikus gyártásvezérlő központban. Az olyan funkciók, mint az egyidejű több erőforrásra kiterjedő tervezés, az integrált anyagszükséglet-tervezés és a termelési alternatívák optimalizáláson alapuló kiválasztása lehetővé teszik a termelés hatékony tervezését és ellenőrzését.

Emellett a “mi lenne, ha” forgatókönyvek létrehozása és elemzése megkönnyíti a döntéshozatalt a közép- és hosszútávú tervezési horizonton, és támogatja a taktikai és stratégiai intézkedéseket. ERP vagy MES rendszer kiegészítőjeként az interaktív APS rendszer lehetővé teszi a különböző iparágakban működő, bármilyen méretű gyártó vállalatok számára, hogy zökkenőmentes rendelési teljesítést, rövid szállítási határidőket és állandó költségoptimalizálást érjenek el.

A főbb előnyök

  • Az összes megrendelés automatizált, időtakarékos tervezése
  • Interaktív tervezés: a tervek bármikor módosíthatók vagy manuálisan is létrehozhatók
  • Az összes erőforrás egyidejű tervezése: operátorok, gépek, anyagok, szerszámok és termelési segédeszközök
  • Folyamatos költségoptimalizálás hét súlyozható célkritérium alapján
  • Az eredmények azonnal átlátható és méretezhető formában jelennek meg a gyártásvezérlő állomáson (Gantt-diagram)
  • Futtatható felhő alapú platformon is
  • Zökkenőmentesen integrálható a meglévő ERP és MES rendszerbe

Önöknek a GANTTPLAN-re van szükségük, ha ilyen és hasonló kihívásokkal szembesülnek:

  • Az ellátási lánccal kapcsolatos problémák
  • A szakképzett munkaerő hiánya és a személyzet rövid távú hiányzása
  • Időigényes, manuális tervezés
  • Gyenge szállítási megbízhatóság és hosszú átfutási idők
  • Magas félkészáru és késztermék állomány
  • Nagyszámú változat
  • A kereslet rövid távú ingadozása
  • Emelkedő (termelési, energia) költségek

Bővebb információért látogasson el honlapunkra!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post GANTTPLAN – Intelligens APS rendszer gyártásoptimalizáláshoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Közel hatmilliárd forintos fejlesztési programmal növeli gyártási kapacitásait az Alstom vasúti forgóvázkereteket előállító gyára Mátranovákon https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/16/vasuti-gyartas-kapacitas-novekedes/ Tue, 16 Apr 2024 05:30:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29228 Az intelligens és fenntartható mobilitás globális piacvezető vállalata, az Alstom 6 milliárd forint értékű fejlesztési program eredményeként 40 százalékkal tervezi növelni gyártási kapacitásait a mátranováki forgóvázkeret-gyártó telephelyén. A Mátranovák 2030 program keretében az Alstom Csoporthoz 2021-ben csatlakozott gyárat a legkorszerűbb gépekkel szerelik fel, új, az Alstom szabványoknak megfelelő gyártási módszereket vezetnek be és közel 150 […]

The post Közel hatmilliárd forintos fejlesztési programmal növeli gyártási kapacitásait az Alstom vasúti forgóvázkereteket előállító gyára Mátranovákon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az intelligens és fenntartható mobilitás globális piacvezető vállalata, az Alstom 6 milliárd forint értékű fejlesztési program eredményeként 40 százalékkal tervezi növelni gyártási kapacitásait a mátranováki forgóvázkeret-gyártó telephelyén.

A Mátranovák 2030 program keretében az Alstom Csoporthoz 2021-ben csatlakozott gyárat a legkorszerűbb gépekkel szerelik fel, új, az Alstom szabványoknak megfelelő gyártási módszereket vezetnek be és közel 150 új munkatárssal bővítik létszámát.

A vállalat a modernizációs programot Magyarország Kormányának támogatásával valósítja meg.

Ennek eredményeként a gyár, Nógrád vármegye legnagyobb foglalkoztatója 2025-ig jelentősen növeli gyártókapacitásait, így ez lehet az Alstom legjelentősebb forgóvázkereteket gyártó telephelye Európán belül. Ez azt jelenti, hogy a Mátranovákon készült forgóvázak Európa-szerte megtalálhatóak lesznek az Alstom vasúti járműveiben, ezzel erősítve a magyar vasúti alkatrészgyártó szektor jó hírnevét.

„A fejlesztési programnak köszönhetően a mátranováki telephely válhat az Alstom európai szervezetének egyik, ha nem a legfontosabb vasúti forgóvázkereteket gyártó telephelyévé. A jelenleg zajló termelési kapacitás növelésének elengedhetetlen feltétele a szakember állomány bővítése is. Az elmúlt évben közel 150 új dolgozó – magasan képzett hegesztők és lakatosok, CNC gépkezelők, mérnökök és projekt menedzserek – csatlakoztak a mátranováki Alstom gyár csapatához, amely így eléri a 720 főt. Mindamellett, hogy a cég Nógrád vármegye legnagyobb foglalkoztatója, Magyarország Kormányának stratégiai partnereként évi 42 millió euróval járulunk hozzá az export teljesítményhez. Fontosnak tartom hangsúlyozni azt is, hogy a MÁV, a MÁV-HÉV, és a BKV számára kínált valamennyi vasúti jármű forgóvázkeretei ebben a gyárban készülhetnek majd.”

– emelte ki Balázs Gáspár, az Alstom Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.

A 2022-ben indított Mátranovák 2030 fejlesztési terv részeként a vállalat modernizálja a gépparkját: új élhajlító gépeket szerez be, növeli a három dimenziós mérésekre használt cellájának kapacitásait, modernizálja plazmavágó gépét, közel 60 új emelő és forgató berendezést szerez be és telepít, valamint egy új hegesztő robotot is üzembe állít. Szintén a beruházás keretében számos modern konténerirodát és tárgyalót is telepítettek a szakemberek.

Az elmúlt időszakban nem csak az infrastruktúra és a géppark modernizációja történt meg, de elindult egy új, cellaalapú gyártási rendszerre történő átállás is, amelynek köszönhetően hatékonyabban, kisebb helyigény mellett lesznek képesek a szakemberek előállítani a forgóvázkereteket.

Az itt dolgozók között számos olyan szakember van, aki a gyár saját, akkreditált hegesztő iskolájában tanulta ki a szakmát, amelyet kifejezetten ezen hiányszakma oktatására és a szakembergárda utánpótlásának biztosítására hozott létre a vállalat.

A fejlesztési program várhatóan 2025 év végén záródik le egy új logisztikai csarnok kialakításával és átadásával.

A mátranováki gyárban négy évtizede kezdték meg a forgóvázkeretek gyártását metró- és vasúti szerelvényekhez. Ezekre szerelik fel a tengelyeket, rugókat és fékeket, ezért minőségük meghatározó a vasúti biztonság szempontjából. A mátranováki forgóvázkeretek gyártásakor az általánosan elvártnál bonyolultabb, magasabb szintű, kombinált hegesztési technikákat alkalmaznak.

Ma már a Mátranovákon előállított termékek számos szerelvénytípusban megtalálhatóak Európa-szerte: a hagyományos és a nagysebességű vonatokban, elővárosi vonatokban, mozdonyokban és emeletes vasúti kocsikban.

Az Alstom a magyar vasúti közlekedés meghatározó szereplője, több mint 20 éve van jelen Magyarországon. Az ország egyik legnagyobb metrószerelvény-beszállítója, amely a budapesti metrószerelvények 50 százalékát gyártotta, a 2-es valamint a 4-es metróvonalra, és az utóbbin közlekednek az első vezető nélküli metrók Közép- és Kelet-Európában. Emellett 27 Traxx mozdony fut Magyarországon. A vállalat ezen túlmenően sikeresen modernizálta a MÁV-Start 59 elektromos motorvonatát is a legmodernebb ETCS L2 vonatbefolyásoló rendszerrel, amelynek köszönhetően ezek a szerelvények a korábbinál biztonságosabban és jóval hatékonyabban közlekedhetnek a magyar vasúti vonalakon.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Közel hatmilliárd forintos fejlesztési programmal növeli gyártási kapacitásait az Alstom vasúti forgóvázkereteket előállító gyára Mátranovákon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új dimenziók a gyártásban a kibővített DMF sorozattal https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/23/dmf-sorozat-gyartas-dmg-mori/ Fri, 23 Feb 2024 06:00:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28649 A DMG MORI új DMF 400|11 modellje a jól bevált mozgóoszlopos koncepciót 4,7 m³-es munkaterülettel kombinálja. A DMG MORI a saját fejlesztésű DMF 200|8, DMF 300|8 és DMF 300|11 gépeivel az elmúlt években többször is bizonyította innovatív szakértelmét. Az úttörő mozgóoszlop-koncepciót követve a szerszámgépgyártó bemutatja a sorozat eddigi legnagyobb modelljét, a DMF 400|11-et is. A […]

The post Új dimenziók a gyártásban a kibővített DMF sorozattal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A DMG MORI új DMF 400|11 modellje a jól bevált mozgóoszlopos koncepciót 4,7 m³-es munkaterülettel kombinálja.

A DMG MORI a saját fejlesztésű DMF 200|8, DMF 300|8 és DMF 300|11 gépeivel az elmúlt években többször is bizonyította innovatív szakértelmét. Az úttörő mozgóoszlop-koncepciót követve a szerszámgépgyártó bemutatja a sorozat eddigi legnagyobb modelljét, a DMF 400|11-et is. A világpremierrel debütáló gép az előző modellhez képest 20 százalékkal merevebb és 1,1 m³-rel nagyobb munkaterületet kapott. A stabil felépítés az öntöttvas gépágynak, a három lineáris vezetőnek, valamint a köszörülésen és hűtésen átesett golyósorsóknak köszönhető. A dupla golyós teszt során a DMF 400|11 5 µm-es pontosságot ért el. Ez teszi a mozgóoszlopos gépet tökéletes társsá az igényes, nagyméretű alkatrészek megmunkálásához – kezdve a szerkezeti alkatrészektől és hosszú rudaktól, a szerszám- és formagyártáshoz használt alkatrészekig.

A DMG MORI mozgóoszlopos gépei mindig is megfelelő választásnak bizonyultak a nagyméretű alkatrészek megmunkálásához. A 4000 x 1100 x 1050 mm-es munkaterülettel a DMF 400|11 bőséges helyet kínál az Y- és Z-tengely mentén is. Az opcionálisan beépíthető válaszfal két különálló munkaterületet hoz létre, amely az orsó ingamegmunkálása révén lehetővé teszi a megmunkálással párhuzamos beállítást. A rögzített asztal alapfelszereltségként 8000 kg-ig terjedő munkadarabokhoz van kialakítva. A DMG MORI opcionálisan egy vagy két forgóasztalt is képes integrálni egyenként 1200 kg tömegű alkatrészekhez. Ezenkívül egy 500 kg teherbírású A-tengelyes kiegészítő asztal is rendelkezésre áll. A moduláris rendszert egy maró-esztergáló műveletekhez való FD forgóasztal és egy nagyobb, jelenleg akár 120 férőhelyes szerszámtároló egészíti ki. A szabványos tárba 40 szerszám fér be, legfeljebb 400 mm hosszúságban. A szerszámcsere a munkaasztal mögött történik – ez a DMG MORI legújabb DMF-generációjának különlegessége. Ez biztosítja a DMF 400|11 nagyfokú folyamatbiztonságát. A lineárvezetékek a munkaterületen kívül helyezkednek el, amely megvédi őket az abrazív anyagoktól, mely ezáltal hozzájárul az alkatrészek hosszú élettartamához.

Precizitás és dinamika minden alkalmazáshoz

A DMG MORI innovatív mozgóoszlop-koncepciójának – és így a DMF 400|11-nek is – egyik csúcspontja a folyamatosan tartókarként funkcionáló Y-tengely. Ez állandó merevséget biztosít a gépnek a teljes mozgástartományban. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az orsó helyzetétől függetlenül mindig maximális orsóteljesítményre legyenek képesek. Az alapfelszereltség részét képező kiterjedt hűtőmérések biztosítják hosszú távon a nagy hőmérsékleti pontosságot, minimális tűrések mellett. Az X-, Y- és Z-tengely golyósorsóit nyílfogazású szíj hajtja, mely a legjobb felületi minőségről gondoskodik. A lineárhajtással – a DMF 400|11 X-tengely szériafelszereltségeként – a gyorsjárati sebesség akár 80 m/perc is lehet.

A DMF 400|11 optimalizált B-tengelye ferdefogazású fogaskerekes hajtással és 6000 Nm-es, továbbfejlesztett befogóval rendelkezik. Az alapfelszereltséghez tartozik a beépített speedMASTER orsó 15 000 fordulat/perc fordulatszámmal. Alternatívaként elérhető egy 20.000 fordulat/perc speedMASTER orsóval és egy 12.000 fordulat/perc powerMASTER orsóval ellátott, nagyobb nyomatékkal (288 Nm) rendelkező modell is. Ahogy azt már megszokhattuk a MASTER-orsóknál, most is 36 hónap garancia van érvényben, függetlenül az orsó futási idejétől. Továbbá a gép forgácsolási teljesítménye még tovább növelhető a HSK-A100 interfésszel.

Optimális berendezések a jövőbiztos termeléshez

A DMF 400|11 könnyen integrálható a digitális infrastruktúrába, jövőbiztossá téve ezzel a beruházást. A DMG MORI exkluzív technológiai ciklusai a megmunkálás során növelik a termelékenységet, például a szabadon forgatható szögfejek problémamentes programozásával, amit az angularTOOL használata tesz lehetővé. Az automatizált megoldásoknak köszönhetően a DMF 400|11-en történő gyártással még nagyobb termelékenység érhető el. Ennek megfelelően a DMG MORI már integrálta a megfelelő interfészeket, többek között például a robotos kiszolgálás telepítéséhez is.

Tovább információ:

A DMF 400|11 gépkonstrukcióról a DMG MORI hivatalos honlapján.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új dimenziók a gyártásban a kibővített DMF sorozattal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fokozatosan szigorodó követelmények az elemek és akkumulátorok gyártói és forgalmazói számára https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/21/elemek-akkumulatorok-kovetelmeny-gyartas/ Wed, 21 Feb 2024 05:00:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28594 Fontos uniós jogszabályi változással kell szembenézniük az elem- és akkumulátor gyártóknak és forgalmazóknak, független attól, hogy a termék importált-e vagy sem. 2024. február 18-tól ugyanis hatályba lépett az új elem és akkumulátor rendelet, amely életciklus-szemlélet alapú termék karbonlábnyom-számítás és -nyilatkozat készítésre, valamint a számítás eredményeinek láthatóvá tételére kötelezi az érintetteket. Az ellátási láncra kiterjedő ellenőrzési […]

The post Fokozatosan szigorodó követelmények az elemek és akkumulátorok gyártói és forgalmazói számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fontos uniós jogszabályi változással kell szembenézniük az elem- és akkumulátor gyártóknak és forgalmazóknak, független attól, hogy a termék importált-e vagy sem.

2024. február 18-tól ugyanis hatályba lépett az új elem és akkumulátor rendelet, amely életciklus-szemlélet alapú termék karbonlábnyom-számítás és -nyilatkozat készítésre, valamint a számítás eredményeinek láthatóvá tételére kötelezi az érintetteket. Az ellátási láncra kiterjedő ellenőrzési és átláthatósági rendszer kialakítását és működtetését is szorgalmazza. Továbbá biztosítani kell a végfelhasználók számára a termékek eltávolíthatóságát és kicserélhetőségét. 

A rendelet – hozzájárulva az EU klímasemlegességi törekvésekhez – ezen lépésekkel kívánja csökkenteni az elemek és akkumulátorok környezetre gyakorolt negatív hatásait, legyen szó az előállítás során alkalmazott nyersanyagok minőségéről, vagy a hulladékkezelésről. Egyre több iparágon kérik számon a karbonkibocsátás-csökkentés felelősségét. Ha időben felismerik az üzleti lehetőségeket, akár előnyükre is tudják fordítani a jogszabályi kötelezettségeket. Korábban már foglalkoztunk az építőipari szereplők egyre szélesebb körében bevezetett környezetvédelmi terméknyilatkozat-készítés gyakorlatával. Kérdéses, hogy például ez a módszertan kiépül-e,  el fog-e terjedni az elem-, és akkumulátorgyártók körében. Nézzük meg, hogy pontosan milyen elvárások várnak  az elem-, és akkumulátor gyártókra és forgalmazókra.

Az új elem és akkumulátor rendelet (EU 2023/1542) megalkotása az európai zöld megállapodás része, mely szerint az unióban forgalmazott és értékesített termékek beszerzését és gyártását fenntartható módon kell megvalósítani. A rendelet preambuluma szerint az elemek és akkumulátorok kulcsfontosságú támogató eszközök a fenntartható fejlődés, a zöld mobilitás, a tiszta energia és a klímasemlegesség terén. Az elektromos gépjárművek megnőtt gyártási igénye miatt is érzékelhető az elemek és akkumulátorok stratégiai szerepének jelentősége a zöld mobilitásban. Ez is indokolja a jelenlegi szabályozások átformálását.

Az irányelvet felváltó, 2024. február 18-tól minden tagállamban alkalmazandó rendelet deklarált célja egységes követelmények alkalmazása valamennyi gazdasági szereplőre, amely, valamennyi elem-, illetve akkumulátorkategóriára vonatkozik, függetlenül attól, hogy azokat az unióban állították-e elő, vagy importálták. Ennek fényében, az új szabályozási keret az elem-, és akkumulátormodell termékek teljes életciklusát írja elő,  a gyártóüzemeknek karbonlábnyom-nyilatkozatottal kell rendelkezniük valamennyi elem-, és akkumulátor termékre. 

Az egyes terméktípusokra (többek között: LMT- és SLI-elemek, akkumulátorok) fokozatos bevezetési időket határoz meg a jogszabály, az alábbi főbb követelmények tekintetében:

Életciklus szemlélet

A rendelet kötelezi a gyártóüzemeket a terméktípusok életciklus szemlélet szerinti karbonlábnyom-számítás  és nyilatkozat készítésre. A meghatározott elemeket és/vagy akkumulátorokat jól látható, olvasható  és letörölhetetlen címkével kell ellátni, amely feltünteti a termék karbonlábnyomát és karbonlábnyomteljesítményosztályát. A teljesítményosztályok létrehozásának célja az összességében alacsonyabb karbonlábnyommal rendelkező termék azonosítása.

Megfelelőségértékelés

Az elemeket és akkumulátorokat el kell látni használati utasítással és biztonsági tájékoztatóval, jelöléssel  és címkével. Műszaki dokumentációt kell készíteni és megfelelőségértékelési eljárást kell végezni,  EU-megfelelőségi nyilatkozatot kell készíteni és el kell látni CE-jelöléssel.

Eltávolíthatóság és cserélhetőség

A hordozható elemek, illetve akkumulátorok forgalomba hozóinak biztosítania kell, hogy az említett elemek, illetve akkumulátorok a végfelhasználó által a termék élettartama alatt bármikor könnyen eltávolíthatóak  és kicserélhetőek legyenek.

Due diligence (kellő gondosság) / Irányítási Rendszer

A forgalomba hozónak vagy üzembe helyezőnek elemekre, illetve akkumulátorokra irányuló kellő gondosságra vonatkozó politikákat kell kidolgozniuk és végrehajtaniuk, valamint elvárás a belső irányítási rendszer kialakítása (politika, ellenőrzési és átláthatósági rendszer, panaszkezelés). Az ellenőrzési és átláthatósági rendszer kialakítása és működtetése kiterjed az ellátási láncra is, különös tekintettel a társadalmi és környezeti kockázati kategóriákkal kapcsolatos káros hatások kockázatára. A saját ellátási lánccal kapcsolatos kellő gondosság megvalósulását harmadik fél általi ellenőrzéssel kell biztosítani.

Kiterjesztett gyártói felelősség (Extended Producer Responsibility – EPR)

A gyártóknak kiterjesztett gyártói felelősséget kell viselniük. A gyártó által fizetendő pénzügyi hozzájárulásnak fedeznie kell a gyártó által az érintett tagállamban forgalmazott termékekre vonatkozó elkülönített gyűjtési, szállítási, kezelési költségeket is.

Gyűjtési célkitűzések

A hordozható elemek, illetve akkumulátorok gyártóinak vagy a gyártói felelősségi szervezeteknek el kell érniük  a gyűjtési célkitűzések alsó határértékeit:

  • december 31-ig 45 %;
  • december 31-ig 63 %;
  • december 31-ig 73 %.

Az LMT (könnyűszállítóeszköz)-elemek, illetve -akkumulátorok esetében ezek a célkitűzések:

  • december 31-ig 51 %; –       2030. december 31-ig 61 %.

Elem-, és akkumulátor-útlevél

Minden forgalomba hozott vagy üzembe helyezett LMT-elemnek, illetve -akkumulátornak, 2 kWh-nál nagyobb kapacitású ipari elemnek, illetve akkumulátornak és elektromosjármű-elemnek, illetve -akkumulátornak elektronikus dokumentációval, – ún. elem- vagy akkumulátor-útlevéllel, kell rendelkeznie 2027. február 18-tól, amelyet QR-kód útján kell elérhetővé tenni.

Zöld közbeszerzés

A meghatározott közszolgáltató ajánlatkérőknek elemek vagy akkumulátorok, illetve ezeket tartalmazó termékek beszerzése során a közbeszerzés, valamint a vízügyi, energiaipari, közlekedési és postai szolgáltatási ágazat ajánlattevőire vonatkozó irányelvek hatálya alá tartozó helyzetekben figyelembe kell venniük az említett elemek, illetve akkumulátorok életciklusuk során gyakorolt környezeti hatásait.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fokozatosan szigorodó követelmények az elemek és akkumulátorok gyártói és forgalmazói számára appeared first on Műszaki Magazin.

]]>