glass – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Energiahatékonyabbá vált az üveggyártás https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/23/stoelzle-glass-siemens/ Mon, 23 Jan 2023 05:00:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23668 Az osztrák Stoelzle Glass Group a Siemens megoldásaival csökkentette energiafelhasználását. Évente 3,8 milliárd üvegterméket gyárt az osztrák Stoelzle Glass Group. Míg korábban csupán a vállalat költségeinek 10 százalékát tették ki az energetikai kiadások, addig ez az arány 30 százalékra nőtt, így nem volt kérdéses, hogy hatékonyabbá tegyék a termelésüket. A több mint 200 éves múltra […]

The post Energiahatékonyabbá vált az üveggyártás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az osztrák Stoelzle Glass Group a Siemens megoldásaival csökkentette energiafelhasználását.

Évente 3,8 milliárd üvegterméket gyárt az osztrák Stoelzle Glass Group. Míg korábban csupán a vállalat költségeinek 10 százalékát tették ki az energetikai kiadások, addig ez az arány 30 százalékra nőtt, így nem volt kérdéses, hogy hatékonyabbá tegyék a termelésüket.

A több mint 200 éves múltra visszatekintő üveggyár további céljai között szerepel, hogy jelenlegi szén-dioxid-kibocsátását 50, energiafelhasználását pedig 20 százalékkal csökkentse 2030-ig. A vállalat az energiahatékonyság fokozásához és az emisszió leszorításához és a Siemensben találta meg a megfelelő ipari partnerét.

Felismerés, optimalizálás, fenntartás

A nagy energiaigényű üveggyárban hamar felismerték, hogy a céljaik eléréséhez a teljes rendszer optimalizálására lesz szükség, és olyan megoldást kerestek, amely egyszerre biztosít lehetőséget a felügyeletre és az ideális működési lehetőségek feltárására. Bár a Stoelzle-csoport üzemeiben már korábban is voltak mérőhelyek, ezek szórványosan helyezkedtek el a gyárterületen és nem volt közöttük semmiféle összeköttetés, emiatt az eredmények elemzéséhez további adatösszesítő munkára volt szükség. Problémát jelentett továbbá, hogy nem határoztak meg olyan egységes mutatószámokat (KPI-okat) sem, amelyek mentén mérni lehetett volna a gyártás teljesítményét, valamint a kibocsátási paraméterekkel kapcsolatos célokat.

Így 2020 elején, amikor a Stoelzle Glass először kereste fel a Siemens szakértőit, gyakorlatilag tiszta lappal vágtak bele a projektbe. A Siemens már a KPI-ok meghatározásában is gyakorlati támogatást nyújtott, az áttörést pedig a Simatic Energy Manager PRO rendszer kiépítése jelentette. Ez lehetőséget biztosított arra, hogy a termelési folyamatok minden szinten átláthatóvá váljanak, a kibocsátás-csökkentés lehetőségeit pedig a mérési eredmények alapján azonosítsák.

A hatékonyságfokozás mellett az Európai Uniós jogszabályoknak való megfelelés miatt is valódi, megbízható adatokra volt szükség. A Siemens Simatic EnMPRO energiagazdálkodási rendszere azért is alkalmas a feladatra, mert a gyártósoroktól kezdve az üzemegységeken át a teljes cégcsoport minden gyárának adatait képes együtt kezelni. Ennek köszönhetően vállalatszintű energiamérlegeket tudnak készíteni, amely segít rávilágítani arra, hogy hol, milyen mértékű beavatkozásokra van még szükség.

Kibocsátás-csökkentés egy tisztább jövőért

Amellett, hogy a rendszer bevezetésével átláthatóvá vált az energiafelhasználás, a SiGREEN alkalmazás segít meghatározni a gyártott termékek valódi karbonlábnyomát. Így részletes kibocsátási jegyzőkönyvek készíthetők, amik alapján további fejlesztési irányokat határozhatnak meg akár a teljes cégcsoportra nézve.

Eredmények

Elsőként 2021-ben a köflachi telephelyen vezették be az energetikai rendszereket, amely 70 új gáz-, villamosenergia-, sűrített levegő- és vízmérési ponttal bővült, és amelybe 1800 adatpontot integráltak a folyamat- és termelési rendszerekből. Már az első lépések is jól látható eredményeket hoztak: a kommunális vízfelhasználás 50, a földgázhasználat pedig 20 százalékkal csökkent az üzemben a méréseknek és a beavatkozás lehetőségének köszönhetően. A tapasztalatokra alapozva 2022 végére már mindegyik európai Stoelzle Glass üzemet ellátták a szükséges mérőpontokkal és kapcsolati hálózattal, 2023-ban pedig az amerikai gyáregység felszerelését tervezik, hogy megvalósuljon a globális átállás egy zöldebb és hatékonyabb gyártásra.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Energiahatékonyabbá vált az üveggyártás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Biopolimerből fejlesztett ipari 3D nyomtatószálakat a magyar cég https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/20/ipari-3d-nyomtatas/ Wed, 20 Jan 2021 07:06:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13418 Kétéves kutatás-fejlesztési tevékenységet zárt a 3D nyomtatószálakat gyártó Filamania Kft. A cég olyan környezetbarát nyomtatószálakat fejlesztett ki, amelyek az adalékanyagként felhasznált üvegszálnak, szénszálnak illetve szénpornak köszönhetően számos iparág 3D nyomtatási feladataihoz adnak a piacon egyedülálló megoldást. A Filamania Kft. 2015 nyara óta gyárt a hazai és az európai piacra filamenteket (3D nyomtatószálakat). A 3D nyomtatásban […]

The post Biopolimerből fejlesztett ipari 3D nyomtatószálakat a magyar cég appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kétéves kutatás-fejlesztési tevékenységet zárt a 3D nyomtatószálakat gyártó Filamania Kft.

A cég olyan környezetbarát nyomtatószálakat fejlesztett ki, amelyek az adalékanyagként felhasznált üvegszálnak, szénszálnak illetve szénpornak köszönhetően számos iparág 3D nyomtatási feladataihoz adnak a piacon egyedülálló megoldást.

A Filamania Kft. 2015 nyara óta gyárt a hazai és az európai piacra filamenteket (3D nyomtatószálakat). A 3D nyomtatásban az egyik legelterjedtebb és igent kedvelt alapanyag a politejsav (PLA). A PLA biológia úton, komposztálási körülmények között lebomló műanyag. Környezetbarát tulajdonságai mellett a népszerűségét annak is köszönheti, hogy jól kezelhető, könnyen nyomtatható anyag. Ugyanakkor a PLA alapú filamentnek van számos olyan előnytelen tulajdonsága – viszonylag könnyen törik, nem hőálló, nem vezetőképes, húzószilárdsága gyenge – ami miatt ipari felhasználásra többnyire nem alkalmas. A Filamania Kft. által kifejlesztett nyomtatószálak ezekre a kihívásokra adnak megoldást.

A cég „Bio-kompozit anyagok a 3D nyomtatás számára” című pályázatával 67,5 millió forintos támogatást nyert el a „Mikro- és kisvállalkozások innovációs tevékenységének támogatása (2018-1.1.1-MKI)” című pályázaton, melynek eredményeképpen az alábbi filamentek készültek el:

Az egyebek mellett szénszálat, illetve szénport tartalmazó Philament Electrical filamentekből nyomtatott tárgyak nem töltődnek fel elektrosztatikusan. A nyomtatószálakat széles körben használják az elektronikai iparban.

Az üvegszállal erősített Philament Glass és Engineering szálakból nyomtatott tárgyak a külső behatásoknak jobban ellenállnak, magas az ütés- és törésállóságuk, ezért kiváló alapanyagnak bizonyultak például az autóipar számára.

Emellett kísérleti termékként fémtartalmú PLA nyomtatószál is elkészült a Filamania Kft. laborjában.

„A fejlesztéseink az ipari felhasználóinktól érkező igények messzemenő figyelembevételével zajlottak. Ügyfeleink többsége a fenntarthatósági szempontoknak megfelelő alapanyagokat keres, ugyanakkor az ipari környezet speciális elvárásait is teljesíteni kell. Erre a kihívásra kiváló alapanyag a PLA és a belőle készült kompozit filamentek”

– mondta el dr. Bodnár Zsolt, a Filamania Kft. ügyvezető igazgatója.

The post Biopolimerből fejlesztett ipari 3D nyomtatószálakat a magyar cég appeared first on Műszaki Magazin.

]]>