gépipar – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Felmérés a gépiparban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/03/felmeres-gf-macining-solutions-kkv/ Tue, 03 Dec 2024 05:00:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32181 KKV szektor – A célunk az volt, hogy valós képet kapjunk azon hazai KKV-k helyzetéről, akik elsősorban fémforgácsolással, lemezmegmunkálással illetve acélszerkezetek gyártásával foglalkoznak. – tudjuk meg Szabó Gábortól, a felmérés készítésében részt vevő GF Machining Solutions hazai vezetőjétől. Kétszáznál is több cég töltötte ki a kérdőívet, ennek megfelelően jól prezentálja azokat a kihívásokat, melyekre gyors […]

The post Felmérés a gépiparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
KKV szektor – A célunk az volt, hogy valós képet kapjunk azon hazai KKV-k helyzetéről, akik elsősorban fémforgácsolással, lemezmegmunkálással illetve acélszerkezetek gyártásával foglalkoznak.

– tudjuk meg Szabó Gábortól, a felmérés készítésében részt vevő GF Machining Solutions hazai vezetőjétől.

Kétszáznál is több cég töltötte ki a kérdőívet, ennek megfelelően jól prezentálja azokat a kihívásokat, melyekre gyors és hatékony megoldást kell találni. A válaszadók kevesebb, mint 20%-át nem érintette a termelés visszaesés, ezen belül 9.6% volt képes növekedni az utóbbi egy évben. A vállalkozások közel 80%-a szenvedett el valamilyen mértékű termelés visszaesést. 50%-uk esetében ez kevesebb, mint a felére esett vissza, melyből közel 20% esetén szinte alig van gyártás.

Ajánlatkérések

A felmérés során kitűnt, hogy a vállalkozások jelentős hányadát érinti az ajánlatkérések számának csökkenése. Amíg korábban, mondjuk úgy normális gazdasági körülmények között, a cégek hónapokra vagy akár 1-2 évre előre látták, hogy milyen mértékben lesz lekötve a kapacitásuk, úgy most ez a trend teljesen felborult. Sok esetben kapjuk azt a visszajelzést, hogy szinte a következő hét is kérdéses. A hosszú távú szerződések szinte eltűntek, a felszabadult kapacitás soha nem látott mértékre nőt. A cégek jelentős része nyomott áron kénytelen vállalni munkákat a túlélés és az állandó költségeik fedezése érdekében, azonban ennek piacromboló hatása van. A vevők ezt tudják és ki is használják a profit növelése érdekében, sokszor 4-5 évvel ezelőtti árakon lehet csak munkát megnyerni.

A válaszadók kevesebb, mint 20%-át nem érintette a termelés visszaesés, ezen belül 9.6% volt képes növekedni az utóbbi egy évben. A vállalkozások közel 80%-a szenvedett el valamilyen mértékű termelés visszaesést. 50%-uk esetében ez kevesebb, mint a felére esett vissza, melyből közel 20% esetén szinte alig van gyártás. Ez magyarázatot ad a már megtörtént és tervezett elbocsátásokra, nem elhanyagolva, hogy jelentős bevétel kiesés jelent az államnak.

A fémfeldolgozási termékek gyártásával foglalkozó vállalkozások termelés csökkenése a beszállítókat is érinti. Ezen vállalkozások főbb beszállítói a teljesség igénye nélkül:
Szerszámgép gyártó és/vagy forgalmazó, szerviz szolgáltatást nyújtó vállalatok
Forgácsoló szerszámokat, felfogókat, befogókat és fogyóeszközöket, kenőanyagokat gyártó és/vagy forgalmazó cégek
Alapanyag beszállítók, mint pl. acél, alumínium, műanyag stb.
Gyártáshoz szükséges IT eszközök és szoftverek forgalmazói, gyártói és fejlesztő pl. CAD/CAM szoftverek
Szállítmányozók, anyagmozgató gépeket gyártó és/vagy forgalmazó cégek.

Hazánkban több, mint 440 vállalkozás fő tevékenysége a szerszámgép nagykereskedelem, melyből nagyságrendileg 60 vállalkozás 1 milliárd HUF feletti nettó árbevételt ért el 2023-ban. Már most látható, hogy ezen vállalkozások jelentős visszaesést könyvelnek el 2024-ben az új gépek értékesítésének drasztikus csökkenése miatt. A gépek és szállítóeszközökön belül a fémipari gépek behozatala közel 12%-al, a speciális szakipari gépeké pedig 34%-al esett vissza éves összehasonlításban. A szerszámgép piac meghatározó szereplői elsősorban európai, amerikai és japán cégek, melyek magyar leányvállalataikon vagy viszonteladókon keresztül értékesítik termékeiket. Jellemzően magasan képzett, a hazai átlagbért jelentősen meghaladó juttatást biztosító cégekről van szó. A munkavállalók meghatározó többsége szerviztechnikus vagy mérnök, akiket csak hatalmas költségek mellett lehet pótolni, hiszen ilyen képzés jelenleg nem létezik, ezt „házon belül” szükséges megoldani. Igaz ez egyébként a legtöbb beszállítóra, hiszen a saját területükön sok esetben több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek. A teljes beszállítói kör alkalmazotti létszámát nehéz megbecsülni, de biztosan alláthatjuk, hogy itt is több száz vagy akár ezer munkahely került veszélybe a feldolgozóipart érintő számottevő termelés visszaesés miatt.

 Versenyképesség

A kapott adatokból látszik, hogy a modern technológiákba történő beruházás igen csekély volument képvisel, ami alapvetően befolyásolja a KKV-k versenyképességét. Öt év elteltével egy modernebb berendezés minősége is romlik, főleg akkor, ha a szükséges karbantartások nem történnek meg. Márpedig ha egy autóban nem cserélünk olajat vagy szűrőt, akkor ne várjunk hosszú élettartamot tőle, ugyan ez igaz a szerszámgépekre is, a karbantartások hiánya, a gép életkora alapjaiban határozza meg a gép élettartamát és a gyártott termék minőségét. A hazai KKV-nál működő eszközpark átlagéletkora magas, ezzel naponta szembesülünk. Azonban az is tény, hogy még mindig jobb beruházni egy pár éves használt gépbe, mint nem fejleszteni.

Jövőbeni kilátások

Amikor egy vállalkozás fejlesztésben, létszámbővítésben gondolkodik, akkor ezt a múltbéli tapasztalatok, aktuális helyzet és nem utolsó sorban a jövőbeni kilátások befolyásolják. Egy megrendelést szinte minden esetben ajánlatkérés előz meg, ha az ajánlatkérések száma csökken, az a legtöbb esetben rontja a jövőbeni kilátásokat is. Ahogyan az elemzésből látszik, a vállalkozások jelentős hányadát érinti az ajánlatkérések számának csökkenése. Amíg korábban, mondjuk úgy normális gazdasági körülmények között, a cégek hónapokra vagy akár 1-2 évre előre látták, hogy milyen mértékben lesz lekötve a kapacitásuk, úgy most ez a trend teljesen felborult. Sok esetben kapjuk azt a visszajelzést, hogy szinte a következő hét is kérdéses. A hosszú távú szerződések szinte eltűntek, a felszabadult kapacitás soha nem látott mértékre nőt. A cégek jelentős része nyomott áron kénytelen vállalni munkákat a túlélés és az állandó költségeik fedezése érdekében, azonban ennek piacromboló hatása van. A vevők ezt tudják és ki is használják a profit növelése érdekében, sokszor 4-5 évvel ezelőtti árakon lehet csak munkát megnyerni. Leszögezhetjük, hogy mindez pedig kihatással van a várható beruházásokra, fejlesztésekre, nem beszélve a létszámbővítésről, hiszen alacsony haszonkulcs nem ad lehetőséget a komolyabb fejlesztésekre.

Javaslatok

A kérdőív végén volt lehetőség egyéni észrevételeket, javaslatokat tenni, ezek közül az egyik legérdekesebb: „hiába a kínai beruházási dömping, ha abból a magyar KKV-k nem fognak profitálni. Mi a garancia arra, hogy nem csak a munkavállalóinkat, szakembereinket fogják elcsábítani, de munkát is fognak adni a hazai termelő cégeknek? Tudjuk, hogy a saját beszállítóikat preferálják, és nem fogunk tudni labdába rúgni mellettük. Van-e olyan megállapodás a nagyberuházókkal, ami garantálja, kötelezi őket, hogy magyar beszállítókat is kötelesek szerződtetni termékgyártásra?”

Forrás: GF Machining Solutions és Magyar Metál Fémipari Klaszter

Fotó: Illusztráció


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Felmérés a gépiparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/21/faulhaber-imc-legkisebb-mozgasvezerlo-rendszer/ Mon, 21 Oct 2024 08:38:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31653 A FAULHABER bemutatja az új mozgásvezérlő rendszerét. Pontosabban: a világ legkisebb integrált mozgásvezérlőjét. A FAULHABER BX4 család erőteljes kefe nélküli motorjaiba integrált új BX4 IMC mozgásvezérlő lenyűgözi a felhasználókat funkcióinak széles skálájával és kiemelkedő teljesítményével. A bővítés csak a motorhoz képest 18 mm, mely tartalmazza a teljes szervovezérlőt és egy 12 bites jeladót. Ezen felül […]

The post A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FAULHABER bemutatja az új mozgásvezérlő rendszerét. Pontosabban: a világ legkisebb integrált mozgásvezérlőjét.

A FAULHABER BX4 család erőteljes kefe nélküli motorjaiba integrált új BX4 IMC mozgásvezérlő lenyűgözi a felhasználókat funkcióinak széles skálájával és kiemelkedő teljesítményével. A bővítés csak a motorhoz képest 18 mm, mely tartalmazza a teljes szervovezérlőt és egy 12 bites jeladót. Ezen felül a motorok teljes teljesítménye felhasználható minden különböző kivitelezésben.

Az RS232 csatlakozóval szerelt változat PC-vel vagy beágyazott fölérendelt egységgel egyaránt összekapcsolható. A CANopen változat tökéletesen illeszkedik az ipari automatizálási hálózatokhoz. Teljes mértékben megfelel a CiA 402 szervohajtás szabványnak és ez lehetővé teszi a tipikus PLC-k közvetlen támogatását. De még az RS232 verzió használatával is több meghajtó vezérelhető a fölérendelt egység egyetlen portjával. Az olyan jellemző feladatok, mint a meghajtó elhelyezése, közvetlenül elvégezhető az integrált mozgásvezérlő helyi digitális és analóg I/O-ival.

Alternatív megoldásként mindkét változat fölérendelt egység nélkül, „önálló” módban is használható. A digitális és analóg I/O-k rugalmasan használhatók helyi vezérlési feladatokhoz vagy az egyedien beállított és a tényleges értékekhez egyaránt.

A kompakt 22xx…BX4 IMC természetesen a FAULHABER termékcsalád számos termékével kombinálható, ideértve a kompakt GPT-hajtóműveket és az új FAULHABER 22L lineáris aktuátorokat.

Hatékony és rendkívül dinamikus

A beépített áramszabályozás automatikusan megvédi a rendszert a túlterheléstől, továbbá diagnosztikai funkcióval is rendelkezik. Támogatja a nyomaték, a sebesség vagy a helyzet szabályozását a szervohajtás szabványai szerint. Ezekhez a jellemzőkhöz alacsony EMC-kibocsátás párosul, és a kötelező CE-címke is megtalálható a készüléken.

Az új BX4 IMC integrált mozgásvezérlővel felszerelt, kefe nélküli motorok két hosszúságban érhetők el, amelyhez kategóriaelső térfogat-teljesítmény arány, valamint kiemelkedően dinamikus vezérlési jellemzők párosulnak. Számos különféle piaci szegmensben alkalmazhatók, ideértve például az orvosi és a laboratóriumi technológiákat, az automatizálást, a robotikát és a speciális ipai gépeket.

Kompakt és teljes körű megoldás bizonyított minőségben

Az átmérőnek megfelelő kialakítás olyan rendszerszintű megoldást kínál a felhasználóknak, amely minimálisra csökkenti a hely- és erőforrásigényt, valamint a kábelezési követelményeket. Egyszerűen csatlakoztassa az alkalmazáshoz, és már meg is kezdheti a használatot. A FAULHABER ingyenes Motion Manager 7.1 szoftvere továbbá valószínűleg a legjobb eszköz a kategóriájában az egyszerű konfigurálásokhoz és rendszerek integrációjához. A rendszer egyszerűen beállítható a felhasználói kezelőfelületről, amely a speciális diagnosztikai funkciókhoz is hozzáférést biztosít. Az eszköz azonnali használatához az RS232-, a CANopen- és az USB-interfésszel ellátott változatokhoz egyaránt beszerezhetők programozási adapterek.

Fedezze fel az új IMC-t most! – További információ>>


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagy teljesítményű fúrás https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/01/horn-nagy-teljesitmenyu-furas/ Tue, 01 Oct 2024 05:00:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31392 A D1122 tömör keményfém fúrórendszerrel a HORN a szerszámok új generációját mutatja be acél és öntött anyagok termelékeny és gazdaságos fúrásához. Az egyenes vágóél rendkívül stabil, és csökkenti a élrátétek kialakulását. Ezenkívül a sarokletörések hozzájárulnak a vágóél kopásvédelméhez és ezáltal a szerszám hosszabb élettartamához. A speciálisan saját fejlesztésű HiPIMS bevonat magas szintű kopásvédelmet biztosít a […]

The post Nagy teljesítményű fúrás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A D1122 tömör keményfém fúrórendszerrel a HORN a szerszámok új generációját mutatja be acél és öntött anyagok termelékeny és gazdaságos fúrásához.

Az egyenes vágóél rendkívül stabil, és csökkenti a élrátétek kialakulását. Ezenkívül a sarokletörések hozzájárulnak a vágóél kopásvédelméhez és ezáltal a szerszám hosszabb élettartamához. A speciálisan saját fejlesztésű HiPIMS bevonat magas szintű kopásvédelmet biztosít a szerszám számára. A nyitott, precíziós köszörülésű hornyok megbízható forgácseltávolítást biztosítanak.

Az új szerszámrendszerrel a HORN bizonyítja szakértelmét az igényes megmunkálási műveletekhez szükséges fúrók fejlesztésében. A tömör keményfém szerszámok vonzó ár/teljesítmény arányt kínálnak.

A Horn D1122 tömör keményfém fúrórendszer egyenes vágóéle rendkívül stabil, és csökkenti a élrátét képződések kialakulását.

A személyre szabott vágóél-geometria a folyamatok magas szintű megbízhatóságát mutatja. A HORN 135 fokos és 140 fokos csúcsszögű fúrókat kínál. Két süllyesztési perem biztosítja a stabilitást és a csökkentett súrlódást. A 135 fokos típus 8-szoros átmérőjű változatban kapható, négy süllyesztési peremmel. Ez optimális fúrási minőséget és nagy pozicionálási pontosságot biztosít. A 140 fokos fúró rövid és hosszú változatban (3 x D és 5 x D) kapható a DIN 6537 szerint. Az optimalizált hegy jó forgácsképződést és hűtőfolyadék-eloszlást tesz lehetővé mindkét szögben. Minden típus belső hűtőfolyadék-ellátással van felszerelve. Az egyértelműen hozzárendelt anyagcsoportok segítségével a felhasználó könnyen kiválaszthatja a szerszámokat.

Forrás: Horn/Sauermann


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagy teljesítményű fúrás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Év ötlete https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/10/ev-celgepe-dij-otlet-bemutatkozas/ Wed, 10 Jul 2024 06:00:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30453 Bemutatkoznak a Magyar Ipari Célgép Nagydíj nyertesei.  Egy innovatív takarító robot nyerte el idén az év ötletéért járó elismerést a Magyar Ipari Célgép Nagydíj átadó ünnepségén. Az immár negyedik alkalommal megrendezett Gépész Szalon június végi díjátadóján a szakma legjobbjai gyűltek össze a Millennium Házában. Összesen nyolc kategóriában tüntették ki az elmúlt év legkiemelkedőbb pályamunkáit és […]

The post Az Év ötlete appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bemutatkoznak a Magyar Ipari Célgép Nagydíj nyertesei.  Egy innovatív takarító robot nyerte el idén az év ötletéért járó elismerést a Magyar Ipari Célgép Nagydíj átadó ünnepségén.

Az immár negyedik alkalommal megrendezett Gépész Szalon június végi díjátadóján a szakma legjobbjai gyűltek össze a Millennium Házában. Összesen nyolc kategóriában tüntették ki az elmúlt év legkiemelkedőbb pályamunkáit és három különdíjat osztott ki a zsűri, köztük volt Csikós Irén, aki egy vegyiüzem poros szállítópályáinak tisztítási problémájára tervezett egy innovatív takarító robotot, és a BBM csapata, akik kiemelkedő ipari célgéppel nyertek, a pályázatot mesterséges intelligencia segítségével szerkesztett zenével adták be.


Csikós Irén jelenleg a Henkel Magyarország Operations Kft karbantartómérnöke, de korábban tervezőmérnökként is dolgozott. Az általa tervezett takarító robot kapta a Magyar Ipari Célgép Nagydíj, Év ötlete 2024 elismerést.

„Jelenlegi munkakörömben nem feladatom a tervezés, de mégis megesik, hogy bizonyos feladatokat magam tervezek és oldok meg. Ez is egy ilyen kihívás volt a fejfeletti magasságban elhelyezkedő berendezések tisztítására. Egy vegyiüzemben dolgozunk, ahol a tisztaság kulcsfontosságú. Bizonyos gyártást segítő berendezéseink, melyek érintkeznek a termékkel, magasan fej felett helyezkednek el, a porral történő szennyezettség azonban gyakran előfordul, a tisztítás pedig kötelező része a technológiának. Ezen rendszerek takarítása korábban kizárólag emberi erővel volt megoldható, ami egy nagyobb kockázattal járó, időigényes és kevésbé hatékony munkafolyamat. „A munkabiztonságért felelős osztály részéről merült fel az igény a gépesítésre. Elindult az ötletelés, végül sikerült megoldást találni, az általam tervezett berendezés egy kis méretű teljesen automatizált robot, amely távirányítóval vezérelhető„

– idézte fel a fejlesztési folyamatot Csikós Irén.

Irén a Szalonban elmesélte, hogy munkaidején túl rajzolt, az első gép elemeit egyenként szerezte be, majd túlórákat nem sajnálva építette meg azt egy kis technikus csapat segítségével. Az első próbálozás nem váltotta be a reményeket, de ő nem adta fel, más alapanyaggal kísérletezett, amely könnyebb volt és megbízhatóbb működést tett lehetővé. A takarító robot célja teljesen egészében kiváltani a kézi munkaerőt, a robot már dolgozik, de a berendezés még finomításra szorul, és a további fejlesztése folyamatban van.

„A robot különlegessége abban rejlik, hogy jelenleg erre a takarítási problémára nincs másik, elérhető műszaki megoldás”

– tette hozzá Henkel munkatársa.

Fiatal tehetségek forradalmasítják az ipari célgépek világát

Az Év Célgépe díjra a tavalyi jelentkezéseket is felülmúlva az idén 121 pályamű érkezett, a fő kategóriák mellett díjazták az év ötletét, az év öko-célgépét és az év tervezőjét is. Sipos Sándor, a Magyar Ipari Célgép Nagydíj ötletgazdája kiemelte, hogy a verseny lehetőséget biztosít a pályázóknak, hogy bemutassák kreativitásukat, technikai tudásukat és problémamegoldó képességüket. A Chemplex Kft. tulajdonosa fontosnak nevezte a fiatal tehetségek támogatását, tehetségük bemutatását és megünneplését, amelyre ez a megmérettetés lehetőséget ad. A Nagydíjjal mindenki nyer, az is, aki nem lesz díjazott; a résztvevők kapcsolatokat építenek, tanulnak egymástól, barátságokat kötnek, szinergiákat alkotnak és szakmai kapcsolatokkal lépnek tovább a jövő felé.

„Az ipari célgépek tervezése és gyártása rendkívüli kihívásokat tartogat, a szaktudáson túl szélesebb ismeretekre és nagy adag kreativitásra van szükség, és csak a legkiválóbbak képesek megfelelni ezeknek a követelményeknek. A verseny célja nemcsak a legtehetségesebb mérnökök megtalálása, hanem a folyamatos fejlődés és innováció ösztönzése is. Az ehhez hasonló megmérettetések során mutatkozhatnak be azok az ötletek és megoldások, amelyek alapvető fontosságúak ahhoz, hogy a szakmánk továbbra is elismert legyen és virágozzon, hogy a hazai célgépgyártó legyen a forrása az itt tevékenykedő nagyvállalatoknak. A zsűri olyan elképesztően tehetséges fiatalokat ismert meg, akik bizonyították, hogy ki lehet lépni a komfortzónából oly módon, hogy közben mindenben megfelelnek a kritériumoknak. Hol máshol értékelnénk ezeket a formabontó megoldásokat, mint ott, ahol az innovációkat kutatjuk?”

– fogalmazott Sipos Sándor.

AI írta a zenét a pályázatukhoz

„Ha célgépre van szükséged, fordulj a BBM-hez, ők segítenek rajtad”

– mondja a refrén a BBM Engineering Solutions Zrt. pályamunkájának kísérőzenéjében. A társaság automata szitanyomtató gyártósora kapta az Év Célgépe díjat, teljes gyártósorok, üzemi és kisüzemi technológiák kategóriában.

Bővíz Botond Gergő és társai egy rendhagyó, zenés pályázatot nyújtottak be, amelynek a tartalma egyértelműen kiemelkedett a mezőnyből, és a formája is lenyűgözte a zsűri tagjait.

„A kollégák szerkesztették mesterséges intelligencia segítségével a dalt, amely annyira megtetszett mindenkinek, hogy eldöntöttük, bele is kerül a pályázatunkba”

– árulta el a cég vezérigazgatója.

„Az egész anyaggal azt szerettük volna demonstrálni, hogy bár fiatal a cég, a szakmai veteránjai is nálunk dolgoznak, mindig nyitottak vagyunk az újdonságokra, és a csapat rendkívül kreatív.”

A BBM Engineering Solutions Zrt. díjnyertes pályamunkája egy komplex gyártósort takar, amely egy hazánkban is jelenlévő japán multinacionális vállalat által kínált megoldásokat integráltan valósította meg.

„Bízunk abban, hogy a díj lehetőséget ad számunkra arra, hogy többen megismerjenek minket, lássák, hogy itt van egy budapesti cég, egy erős csapat, és bízunk benne, hogy egyre több vállalkozás tud majd velünk együtt dolgozni a jövőben”

– hangsúlyozta Bővíz Botond Gergő.

A Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2024 zsűrije egyetemi professzorokból és az ipar képviselőiből állt össze, olyan vállalatok szakmai vezetői választották ki a legjobbakat, mint a Schneider Electric, a Bosch Rexroth, az RWH, a Hafner Pneumatika és az Eurpsolid Zrt. A zsűri kategóriákra osztotta a pályaműveket és azok innovációtartalmát, komplexitását, gépészeti megvalósítását, megtérülését és fenntarthatóságát vizsgálva osztották ki a hazai ipari szakemberek legrangosabb díját „Az Év Célgépe 2024″ díjakat.

www.gepedvanhozza.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az Év ötlete appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Különleges megmunkálási feladatokhoz itt a Horn SG66 szerszámbevonata! https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/05/sg66-horn-megmunkalas-feladat-kulonleges/ Fri, 05 Apr 2024 05:00:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29112 A kemény külső lágy belsőt takar a Horn SG66 bevonat esetében. A vállalat az új SG66 szerszámbevonatot különböző keménységi zónákkal rendelkező munkadarabok esztergálásához fejlesztette ki. Kemény külső, lágy belső – a Horn az új SG66 bevonatot különböző keménységi zónákkal rendelkező munkadarabok esztergálására fejlesztette ki. Edzett vagy megszakított felületű esztergált darabok megmunkálása során a CBN váltólapkák […]

The post Különleges megmunkálási feladatokhoz itt a Horn SG66 szerszámbevonata! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kemény külső lágy belsőt takar a Horn SG66 bevonat esetében. A vállalat az új SG66 szerszámbevonatot különböző keménységi zónákkal rendelkező munkadarabok esztergálásához fejlesztette ki.

Kemény külső, lágy belső – a Horn az új SG66 bevonatot különböző keménységi zónákkal rendelkező munkadarabok esztergálására fejlesztette ki. Edzett vagy megszakított felületű esztergált darabok megmunkálása során a CBN váltólapkák hamar akadályba ütköznek, itt jelent megoldást az új bevonat.

Finom szemcséjű keményfémmel kombinálva az alumínium-titán-szilícium-króm-nitrid réteg magas teljesítményt garantál akár 58 HRC keménységű acélok megmunkálása esetén is. A maximális megengedett hőmérséklet a megmunkálás során 1200 Celsius-fok. A keményfém alapanyag magas hajlítószilárdságának köszönhetően edzett anyagok megszakított vágására is van lehetőség. A kemény anyagok megmunkálásán túl az új keményfém bevonat a magasan hőálló anyagok és a nehezen megmunkálható acélötvözetek megbízható feldolgozására is alkalmas.

Az SG66 keményfém bevonat szinte minden Horn lapkarendszerhez elérhető. A házon belül előállított bevonat rövid szállítási idővel rendelhető még a speciális szerszámok esetében is. Az SG66 nem váltja ki a CBN bevonatot, hanem kitölti a rést a különösen nehéz beszúró esztergálási műveletekhez kínált szerszámok palettáján. Összehasonlítva a két anyagot, a CBN bevonattal akár több mint kétszeres vágósebesség érhető el az edzett anyagok megmunkálása során.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Különleges megmunkálási feladatokhoz itt a Horn SG66 szerszámbevonata! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új dimenziók a gyártásban a kibővített DMF sorozattal https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/23/dmf-sorozat-gyartas-dmg-mori/ Fri, 23 Feb 2024 06:00:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28649 A DMG MORI új DMF 400|11 modellje a jól bevált mozgóoszlopos koncepciót 4,7 m³-es munkaterülettel kombinálja. A DMG MORI a saját fejlesztésű DMF 200|8, DMF 300|8 és DMF 300|11 gépeivel az elmúlt években többször is bizonyította innovatív szakértelmét. Az úttörő mozgóoszlop-koncepciót követve a szerszámgépgyártó bemutatja a sorozat eddigi legnagyobb modelljét, a DMF 400|11-et is. A […]

The post Új dimenziók a gyártásban a kibővített DMF sorozattal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A DMG MORI új DMF 400|11 modellje a jól bevált mozgóoszlopos koncepciót 4,7 m³-es munkaterülettel kombinálja.

A DMG MORI a saját fejlesztésű DMF 200|8, DMF 300|8 és DMF 300|11 gépeivel az elmúlt években többször is bizonyította innovatív szakértelmét. Az úttörő mozgóoszlop-koncepciót követve a szerszámgépgyártó bemutatja a sorozat eddigi legnagyobb modelljét, a DMF 400|11-et is. A világpremierrel debütáló gép az előző modellhez képest 20 százalékkal merevebb és 1,1 m³-rel nagyobb munkaterületet kapott. A stabil felépítés az öntöttvas gépágynak, a három lineáris vezetőnek, valamint a köszörülésen és hűtésen átesett golyósorsóknak köszönhető. A dupla golyós teszt során a DMF 400|11 5 µm-es pontosságot ért el. Ez teszi a mozgóoszlopos gépet tökéletes társsá az igényes, nagyméretű alkatrészek megmunkálásához – kezdve a szerkezeti alkatrészektől és hosszú rudaktól, a szerszám- és formagyártáshoz használt alkatrészekig.

A DMG MORI mozgóoszlopos gépei mindig is megfelelő választásnak bizonyultak a nagyméretű alkatrészek megmunkálásához. A 4000 x 1100 x 1050 mm-es munkaterülettel a DMF 400|11 bőséges helyet kínál az Y- és Z-tengely mentén is. Az opcionálisan beépíthető válaszfal két különálló munkaterületet hoz létre, amely az orsó ingamegmunkálása révén lehetővé teszi a megmunkálással párhuzamos beállítást. A rögzített asztal alapfelszereltségként 8000 kg-ig terjedő munkadarabokhoz van kialakítva. A DMG MORI opcionálisan egy vagy két forgóasztalt is képes integrálni egyenként 1200 kg tömegű alkatrészekhez. Ezenkívül egy 500 kg teherbírású A-tengelyes kiegészítő asztal is rendelkezésre áll. A moduláris rendszert egy maró-esztergáló műveletekhez való FD forgóasztal és egy nagyobb, jelenleg akár 120 férőhelyes szerszámtároló egészíti ki. A szabványos tárba 40 szerszám fér be, legfeljebb 400 mm hosszúságban. A szerszámcsere a munkaasztal mögött történik – ez a DMG MORI legújabb DMF-generációjának különlegessége. Ez biztosítja a DMF 400|11 nagyfokú folyamatbiztonságát. A lineárvezetékek a munkaterületen kívül helyezkednek el, amely megvédi őket az abrazív anyagoktól, mely ezáltal hozzájárul az alkatrészek hosszú élettartamához.

Precizitás és dinamika minden alkalmazáshoz

A DMG MORI innovatív mozgóoszlop-koncepciójának – és így a DMF 400|11-nek is – egyik csúcspontja a folyamatosan tartókarként funkcionáló Y-tengely. Ez állandó merevséget biztosít a gépnek a teljes mozgástartományban. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az orsó helyzetétől függetlenül mindig maximális orsóteljesítményre legyenek képesek. Az alapfelszereltség részét képező kiterjedt hűtőmérések biztosítják hosszú távon a nagy hőmérsékleti pontosságot, minimális tűrések mellett. Az X-, Y- és Z-tengely golyósorsóit nyílfogazású szíj hajtja, mely a legjobb felületi minőségről gondoskodik. A lineárhajtással – a DMF 400|11 X-tengely szériafelszereltségeként – a gyorsjárati sebesség akár 80 m/perc is lehet.

A DMF 400|11 optimalizált B-tengelye ferdefogazású fogaskerekes hajtással és 6000 Nm-es, továbbfejlesztett befogóval rendelkezik. Az alapfelszereltséghez tartozik a beépített speedMASTER orsó 15 000 fordulat/perc fordulatszámmal. Alternatívaként elérhető egy 20.000 fordulat/perc speedMASTER orsóval és egy 12.000 fordulat/perc powerMASTER orsóval ellátott, nagyobb nyomatékkal (288 Nm) rendelkező modell is. Ahogy azt már megszokhattuk a MASTER-orsóknál, most is 36 hónap garancia van érvényben, függetlenül az orsó futási idejétől. Továbbá a gép forgácsolási teljesítménye még tovább növelhető a HSK-A100 interfésszel.

Optimális berendezések a jövőbiztos termeléshez

A DMF 400|11 könnyen integrálható a digitális infrastruktúrába, jövőbiztossá téve ezzel a beruházást. A DMG MORI exkluzív technológiai ciklusai a megmunkálás során növelik a termelékenységet, például a szabadon forgatható szögfejek problémamentes programozásával, amit az angularTOOL használata tesz lehetővé. Az automatizált megoldásoknak köszönhetően a DMF 400|11-en történő gyártással még nagyobb termelékenység érhető el. Ennek megfelelően a DMG MORI már integrálta a megfelelő interfészeket, többek között például a robotos kiszolgálás telepítéséhez is.

Tovább információ:

A DMF 400|11 gépkonstrukcióról a DMG MORI hivatalos honlapján.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új dimenziók a gyártásban a kibővített DMF sorozattal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizált befogás RÖHM KZS központosító satukkal https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/07/rohm-kzs-automatizalas-satu/ Wed, 07 Feb 2024 05:30:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28383 Az optimalizált gyártástechnológiák és folyamatok az esetek döntő többségében, nagyobb termelékenységet biztosítanak a gyártó vállalatoknak. Ez a megállapítás igaz a központosító satuk használata esetén is, melyekkel például kerek és szögletes munkadarabok merev befogása egyaránt lehetséges a legkülönfélébb szerszámgépeken. A befogás- és megfogástechnikában több évtizedes tapasztalattal rendelkező, Sontheim-ben található RÖHM GmbH bemutatta a továbbfejlesztett KZS központosító […]

The post Automatizált befogás RÖHM KZS központosító satukkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az optimalizált gyártástechnológiák és folyamatok az esetek döntő többségében, nagyobb termelékenységet biztosítanak a gyártó vállalatoknak.

Ez a megállapítás igaz a központosító satuk használata esetén is, melyekkel például kerek és szögletes munkadarabok merev befogása egyaránt lehetséges a legkülönfélébb szerszámgépeken. A befogás- és megfogástechnikában több évtizedes tapasztalattal rendelkező, Sontheim-ben található RÖHM GmbH bemutatta a továbbfejlesztett KZS központosító satuk családját. Az új kialakításnak köszönhetően számos előnnyel rendelkeznek. Többek között 6 oldalas megmunkálásra is alkalmasak. Pneumatikus vagy hidraulikus működtetéssel használhatóak. Kompakt kialakításuk és magas ismétlési pontosságuk mellett (méret függvényében 0,01-0,03 mm pl. KZS-P100 0,01mm) nagy, akár 55 kN-os szorítóerővel és 20% -kal megnövelt befogási tartománnyal, szélesebb körben alkalmazhatóak. A letörésekkel csökkentett ütközési kontúrnak köszönhetően jobb körüljárást engednek meg a forgácsleválasztás során. Az új kialakítás előnyösen hat a forgácsáramlásra az öblítéskor is. Számos, rugalmasan változtatható alkalmazási lehetőség kínálkozik, különösen a 3-, 4- és 5-tengelyes megmunkáló központokban, ahol jól kombinálhatóak különféle null-pontos befogó rendszerekkel.

A kompakt kialakítás és a magas ismétlési pontosság mellett a KZS-központosító satuk nagy, akár 55 kN-os szorítóerővel és 20%-kal megnövelt befogási tartománnyal rendelkeznek. A csökkentett ütközési kontúr az optimális forgácsáramlást segíti elő (Kép: Röhm).

Ezen a területen nyílik a legnagyobb optimalizálási lehetőség a felhasználók számára. Az új KZS központosító satuk és a Röhm null-pontos rögzítő rendszere egyaránt alkalmas automatizált folyamatokra. Mindkét készülék pneumatikusan vagy hidraulikusan működtethető, akár a szerszámgép vezérlésén keresztül. Ezért kifejezetten alkalmasak a szerszámgépek robot által támogatott munkadarab-betöltésére. Ez a kombináció nagy beállítási-idő megtakarítást tesz lehetővé: automatizált folyamatokban például egy vagy két KZS szorítóblokk helyettesítheti a nagyszámú kézi satut.

Mindez hogyan működik?

A Röhm-KZS robotkar segítségével közvetlenül a gépbe helyezhető. Ezért nem szükséges, hogy a gépkezelő a munkadarabot a gépen kívül extra szorítóeszközzel lássa el. Ezenkívül nincs szükség külön kézi leszorítóra minden egyes munkadarabhoz. A nullpontos szorítórendszerrel kombinálva a költségigényes beállítási idők jelentős mértékben lerövidülhetnek. Az ügyfelek kívánságára, akár más gyártók nullpontos rögzítő rendszereihez is illeszthetik a központosító satukat.
A felhasználók számára előnyt jelent, a rövidebb beállítási idő, a gépidő jobb kihasználása és ezáltal a lényegesen magasabb termelékenység.

A KZS precíziós ékhorgos pofa mozgató rendszere nagy szorítási erőt és a megmunkálási folyamatok magas fokú megbízhatóságát biztosítja. A továbbfejlesztett kenési rendszer, hosszabb élettartamot és hosszú időn át egyenletes befogási erőket garantál. Ez azt jelenti, hogy a szorítóblokkok nagy igényű marási műveletekhez is alkalmasak, magas forgácsleválasztási sebesség, nagy ciklusszám és pontos gyártási tűrés esetén is. Az opcionálisan integrált löketérzékelőt a szorítás vezérléséhez használhatják, ami egyben az optimális folyamatellenőrzést is biztosítja.

A módosított kialakítású KZS satukat a RÖHM Magyarországon is elérhetővé tette.

Az IPAR NAPJAI – AUTOMOTIVE 2024 kiállításon megtekinthető lesz a cég standján! Keressék a Német-Magyar Iparkamara közösségi standját.

Amennyiben bővebb információkra van szüksége, kérdezze szakértőinket vagy nézze meg honlapunkat:

www.roehm.biz


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Automatizált befogás RÖHM KZS központosító satukkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyártás a felemelkedéshez – Fémforgácsolási szempontok az űrversenyben https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/19/hrsa-sandvik-coromant-femforgacsolas-urverseny/ Tue, 19 Dec 2023 05:30:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27946 2023 májusában új rekordot állítottak fel az egyidejűleg az űrben tartózkodó személyek számát tekintve, ekkor egyszerre 20 ember keringett a bolygó körüli pályán. Az idén lezajlott számos űrmisszió közül a Virgin Galactic vállalat Galactic 01 útja volt az első kereskedelmi célú szuborbitális űrrepülés, és már a SpaceX is felkészült az első kereskedelmi célú űrsétájára. Az […]

The post Gyártás a felemelkedéshez – Fémforgácsolási szempontok az űrversenyben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2023 májusában új rekordot állítottak fel az egyidejűleg az űrben tartózkodó személyek számát tekintve, ekkor egyszerre 20 ember keringett a bolygó körüli pályán.

Az idén lezajlott számos űrmisszió közül a Virgin Galactic vállalat Galactic 01 útja volt az első kereskedelmi célú szuborbitális űrrepülés, és már a SpaceX is felkészült az első kereskedelmi célú űrsétájára. Az űrturizmustól a rakétainnovációig az emberiség egyre mélyebbre hatol a sötétségben. De vajon mennyit tudunk az űrkutatásban szerepet játszó szerszámokról? William Durow, a Sandvik Coromant űrkutatásért, védelemért és repülőgépiparért felelős globális mérnöki projektmenedzsere ismerteti az űrutazással kapcsolatos fémforgácsolási szempontokat.

Az elmúlt években az emberiség óriási lépéseket tett meg. Az Európai Űrügynökség JUpiter ICy moons Explorer (JUICE) missziója 2023 áprilisában indult útjára, és 2030-ban érkezik meg a Jovian-rendszerbe. Három és fél évet fog a Jupiter három holdjának a megfigyelésével tölteni. A SpaceX idén mintegy 100 kilövést tervez, a NASA OSIRIS-Rex pedig 2023 szeptemberében tér vissza a Földre. És ez csak néhány a közelmúltbeli, jelenlegi és jövőbeli projektek közül, amelyek célja, hogy még több ismeretet szerezzünk a galaxisunkról.

A csillagokat ostromló siker biztosításához számos dolgot kell megfontolni. Legyen szó alapos küldetéstervezésről, szigorú szimulációról, képzett küldetésvezetőkről vagy hatékony vészhelyzeti tervezésről, a sikeres űrutazás minden szempontból gondos tervezést, előkészítést és végrehajtást igényel. Ezenkívül az űrtechnikai alkalmazásokban használt anyagoknak a legszélsőségesebb körülményeknek is ellen kell állniuk – például vákuumnak, sugárzásnak, termikus ciklusoknak és mikrometeoroid-becsapódásoknak.

Szívós anyagok

Az űrbe szánt dolgok megépítésekor az anyag megválasztása alapos megfontolást igényel, hiszen garantálni kell a biztonságot, a teljesítményt és a funkcionalitást szélsőséges körülmények között is. Szerkezetileg az anyagoknak képesnek kell lenniük ellenállni a kilövés és a repülés során tapasztalt nagy nyomásoknak és feszültségeknek. Az űrhajók intenzív hőhatásnak lesznek kitéve a Föld légkörébe való visszatérés során, így a külső anyagoknak meg kell akadályozniuk az űrhajó kigyulladását, de az olyan alkatrészeket is hőálló anyagból kell gyártani, mint például a hajtómű fúvókája.

A súly egy további szempont, különösen az olyan elemek esetében, mint a rakétaüzemanyag-tartályok, ahol egy könnyebb tartály jobban ellenáll a szerkezeti feszültségeknek, és segítheti a hasznos teherbírást. Minél nagyobb a rakéta súlya, annál kisebb hasznos terhet tud az űrbe szállítani, beleértve a műholdakat, a tudományos műszereket és a személyzetet is. A könnyebb tartályok ily módon lehetővé teszik, hogy a rakéta össztömegének nagyobb részét a hasznos teher tegye ki, ezzel maximalizálva a küldetés lehetőségeit.

Ezen alkalmazások népszerű anyagai közé tartoznak a hőálló szuperötvözetek (HRSA-k). Ezek az anyagok előnyösen használhatók a világűrben, mivel különös ellenálló-képességgel rendelkeznek zord körülmények között is. Szívósságuk azonban megmunkálási kihívásokat is jelent.

A HRSA-kat úgy tervezték, hogy ellenálljanak a szélsőséges hőmérsékleteknek, a mechanikai igénybevételeknek és a korrozív környezetnek, és elsősorban olyan alkalmazásokban használják őket, ahol a hagyományos anyagok használata szélsőséges körülmények között korlátokba ütközik. Mivel mechanikai tulajdonságaikat és szerkezeti integritásukat nagyon magas, gyakran 1000 °C-ot (1832 °F) meghaladó hőmérsékleten is képesek megtartani, valamint kiváló kúszásállósággal és jó hőstabilitással rendelkeznek, a HRSA-kat olyan alkatrészekhez használják, mint a turbinalapátok, kipufogófúvókák és kamrák.

A HRSA-knak azonban megvannak a saját korlátai, különösen a megmunkálhatóság szempontjából. Miközben az anyagok metallurgiai összetételét úgy alakították ki, hogy szélsőséges hőmérsékletnek kitéve is megőrizzék tulajdonságaikat, ez azt is jelenti, hogy az ezen anyagok megmunkálása során keletkező feszültségek nagyok. A nikkel alapú szuperötvözeteknek azon egyedülálló képessége, hogy olvadáspontjuk közelében teljesítenek, rossz megmunkálhatóságot jelent.

Az űrtechnikai alkatrészekhez használt másik kulcsfontosságú anyag a titán. A titán egy könnyű fém, amelynek sűrűsége nagyjából fele az acélénak, ezzel segít csökkenteni az űrhajók össztömegét, ami viszont nagyobb üzemanyag-hatékonyságot és hasznos teherbírást eredményez. Emellett rendkívül korrózióálló és kiválóan ellenáll az atomi oxigénnel szemben, így a titán ideális az alacsony Föld körüli pályán történő alkalmazásokhoz, ahol az oxidréteg védelmet nyújthat az oxigén ezen erősen reaktív formájával szemben.

Ezek az előnyök azonban megnehezítik a titán megmunkálását. A forgácsolószerszámoknak élesnek kell lenniük, meg kell tartaniuk az élvonalat és hihetetlen kopásállósággal kell rendelkezniük, hogy megküzdjenek az anyag nagy szilárdságával, míg az olyan fémekhez képest, mint az acél vagy a rozsdamentes acél, az alacsony hővezető-képesség a megmunkálás során hőfelhalmozódáshoz vezethet, ami a szerszámok idő előtti kopását eredményezheti.

Megmunkálási szempontok

A hőálló szuperötvözetek megmunkálása speciális szerszámokat és technológiát igényel. Mit kell tehát figyelembe venniük az űrmérnököknek? Először is át kell gondolniuk a forgácsolószerszámok anyagát. Jóllehet a keményfém a legelterjedtebb anyag, más anyagok is rendelkezésre állnak, így például a kerámia használható a nagyolási műveletekhez, a köbös bórnitrid (CBN) a HRSA-k simításához, illetve a polikristályos gyémánt (PCD) a titánötvözetek simításához. A szerszámbevonat és a geometria szintén fontos szempontok. Ezek az anyagok tűrik a nyírást, így az élesebb geometria általában jobb megoldás annak megelőzésére, hogy a megmunkálás során jelentős hő termelődjön. A vékony szívós anyagok egyértelműen előnyösek. A fizikai gőzfázisú leválasztás (PVD) általában az első számú választás a HRSA anyagok esetében, azonban a titán esztergálási alkalmazásokban a bevonat nélküli minőséget részesítik előnyben.

A HRSA-kat általában alacsonyabb forgácsolási sebességgel (ford/perc) munkálják meg a hagyományos anyagokhoz képest, hogy megakadályozzák a túlzott hőfelhalmozódást és a horonykopást. Az előtolási sebességek és a fogásmélységek beállítása szintén kulcsfontosságú szerepet játszik a hatékony megmunkálás fenntartásában. A megfelelő hűtési stratégia szintén kulcsfontosságú a HRSA-k és a titán megmunkálása során keletkező hőmennyiség miatt. Gyakran alkalmaznak nagynyomású hűtőfolyadékot a jó forgácstörés elérésére és a felesleges hő elvezetésére. A gyártók a szerszámkopás ellenőrzését is előtérbe kívánják helyezni, hogy előrejelezhető legyen a szerszám meghibásodása, és csökkentsék a lapka meghibásodásának esélyét, ami károsíthatja a drága alkatrészt.

Az egyik módszer, amelyet a Sandvik Coromant az űrtechnikai alkatrészek megmunkálásához javasol, a nagy előtolású palástmarás. A technológia magában foglal egy kis radiális kapcsolatot a munkadarabbal, amely lehetővé teszi a nagyobb forgácsolási sebességeket és előtolási sebességeket, valamint az axiális fogásmélységeket, csökkentett hővel és sugárirányú erőkkel. Ennek a módszernek a támogatására a Sandvik Coromant kifejlesztette a CoroMill® Plura HFS nagy előtolású palástmaró termékcsaládot. A termékcsalád egyedi geometriájú és minőségű szármarók sorozatából és két szármarócsaládból áll. Az egyik termékcsalád titánötvözetekre, a másik pedig nikkelötvözetekre optimalizált.

Egyedi követelmények

Míg a titán és a HRSA-k kulcsfontosságú anyagok az űrversenyben, a szakértők folyamatosan fejlesztik saját anyagaikat is. Az űrbéli versenyelőny megszerzéséért a legtöbb, ezen a területen működő szervezet saját, egyedi anyagot is fejleszt.

Ezeknek az anyagoknak az összetételét gyakran titok övezi – lehet titánötvözet, ablatív anyag, szénszál, szénszálas kompozit vagy valami egészen más. Az űrmérnökökön kívül az anyagkeverék összetételét a gépipari beszállítók is megismerik.

A Sandvik Coromant esetében az űrkutatással kapcsolatos szakértelmünk világszintű, és több külön K+F csoportot is magában foglal, amelyek feladata, hogy tanácsot adjanak a feladathoz leginkább megfelelő eszközök és technológiák kiválasztásában. Amikor egy ügyfél felkeresi a Sandvik Coromantot, a csapat minden erejével azon lesz, hogy megtalálják az ügyfél anyaggal szemben támasztott követelményeinek megfelelő megmunkálási megoldást. Ez magában foglalhatja a biztonságos helyszínen történő tesztelést, a szerszámok kiválasztásával kapcsolatos tanácsadást és a megmunkálási módszerekkel kapcsolatos tanácsadást.

A világűrbe szánt alkatrészek fejlesztésekor nagy a tét. Még a legcsekélyebb minőségi romlás is megakadályozhatja a kilövést, ezért gondosan ügyelni kell a gyártási folyamat minden egyes lépésére. Ez magában foglalja az egyes alkatrészekhez kiválasztott anyagokat és a megmunkálás módját. Ahhoz, hogy a csillagok közötti pályákon sikereket érjenek el, fontos, hogy a gyártók egyensúlyt teremtsenek a szívós anyagok és az általuk támasztott megmunkálási kihívások között. A megfelelő megmunkálási szakismeretekhez és robusztus szerszámokhoz való hozzáférés kulcsfontosságú szerepet játszik a következő nagy ugrás megtételében.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gyártás a felemelkedéshez – Fémforgácsolási szempontok az űrversenyben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mazak újdonságok az EMO 2023-on https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/21/emo-mazak-kiallitas-2023/ Tue, 21 Nov 2023 06:00:16 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27605 Kiállítói siker – A Mazak 19 gépet és tizenegy automatizálási rendszert vitt a hannoveri EMO 2023 kiállításra, köztük új, belépő szintű függőleges megmunkáló központokat, 5 tengelyes és többfunkciós gépeket, lézervágó berendezéseket. Az EMO szervezői megerősítették, hogy az idei látogatók száma elérte 92 000-et. A Mazak EMO 2023-ra vonatkozó stratégiája az volt, hogy innovatív, megfizethető megoldásokat […]

The post Mazak újdonságok az EMO 2023-on appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kiállítói siker – A Mazak 19 gépet és tizenegy automatizálási rendszert vitt a hannoveri EMO 2023 kiállításra, köztük új, belépő szintű függőleges megmunkáló központokat, 5 tengelyes és többfunkciós gépeket, lézervágó berendezéseket.

Az EMO szervezői megerősítették, hogy az idei látogatók száma elérte 92 000-et. A Mazak EMO 2023-ra vonatkozó stratégiája az volt, hogy innovatív, megfizethető megoldásokat kínáljon azokra a kihívásokra, amelyekkel Európa-szerte szembesülnek a gyártók, új technológiákkal, automatizálási rendszerekkel, az INTEGREX termékcsaláddal és digitális termékekkel, mint pl. az új MAZATROL DX szoftver. Bruno Munier, a Yamazaki Mazak európai ügyvezető igazgató-helyettese szerint az EMO 2023 bebizonyította, hogy az európai gyártók továbbra is hajlandóak új technológiákba fektetni. Jelentős volt az érdeklődés az INTEGREX modellek, valamint a CV5-500 5-tengelyes megmunkálóközpont, és az újonnan kibővített VCN és VCE termékcsaládok iránt, amelyek immár a VCN-700-at is tartalmazzák nagy kapacitású szerszámtárral. „Az európai gyártású CV5-500 és belépő szintű megmunkáló központjaink nagyon népszerűnek bizonyultak az európai gépfelhasználók körében, akik kiváló minőségű gépekbe kívánnak beruházni megfizethető áron. A bemutatott három INTEGREX modellünk nagy érdeklődést mutatott a nagy komplexitású Multi-Tasking megmunkálásra szakosodott gyártók részéről is. Végső soron az EMO 2023 nagyszerű bemutató volt technológiáink számára, és nagyon örülünk az eredményeknek.” – mondta Bruno Munier, a Yamazaki Mazak európai ügyvezető igazgató-helyettese.

Új FSW gépek

Új innovációk sokaságát építették be a vadonatúj FSW-460V gépbe, amely európai kiállítási premierjét a hannoveri EMO kiállításon tartotta. Az FSW-460V célja, hogy leküzdje azokat a fő kihívásokat, amelyekkel az FSW technológiát (dörzshegesztés) alkalmazó gyártók szembesülnek az anyagok összekapcsolására. Az FSW-módszer alkalmazásának fő akadályai közé tartozik a folyamatok megbízhatósága és megismételhetősége, amelyeket gyakran veszélyeztet a gép merevsége és stabilitása. Az FSW olyan technika, amely jelentős tolóerőt igényel, ami terhelést jelent a szerszámgépre. A végfelhasználók számára a folyamat stabilitásának biztosítása érdekében a Mazak nagy teherbírású és rendkívül merev gépkonstrukciót hozott létre. Ezen a robusztus felépítésen továbbfejlesztett lineáris vezetőpályák és nagy teljesítményű szervomotorok állnak. Ez biztosítja az alapot az FSW-460V orsó számára, hogy megbízhatóan 14 kN maximális tolóerőt generáljon akár 10 000 ford./perc orsófordulatszámmal a nagysebességű hegesztéshez. A 8 m/perc X, Y és Z tengely előtolás és 42 m/perc gyors sebesség mellett a szerszámszár merevségét nagysebességű hegesztéskor a BIG-PLUS (BBT-40) homlok- és kúpos kétérintkezős orsókúp biztosítja.

Az új Mazak FSW-460V termelékenységét és automatizálási tulajdonságait a SmoothG CNC rendszer biztosítja, mely automatikusan beállítja a szerszám helyzetét, hogy fenntartsa a munkadarabra ható állandó szerszámtolóerőt.

A következő generációs Mazak NEO

A Mazak az EMO-n mutatta be az új HCN-4000 NEO és HCN-5000 NEO vízszintes megmunkáló központjait és VARIAXIS i-700 NEO 5 tengelyes függőleges megmunkáló központját. Az új modellek nagyobb termelékenységet, pontosságot biztosítanak. A Mazak mindhárom modellen bemutatta új, 20 000-es fordulatszámú, nagy sebességű orsóját, növelve ezzel a megmunkálási teljesítményt. Az új, 20 000-es fordulatszámú orsó 5%-kal csökkenti a ciklusidőt, és 18%-kal csökkenti az energiafogyasztást, ami óriási előnyökkel jár a versenyképesség megőrzésére. Az új NEO modelleknél a folyamatos megmunkálási pontosságot stabilizálja az új Ai Thermal Shield funkció, amely fejlett algoritmusok segítségével automatikusan meghatározza a kompenzációt az ingadozó hőmérséklet szerint, így javítva a koncentrikusságot a megmunkálási műveleteknél, például a szemben lévő furatoknál.

A Mazak Go Green környezetvédelmi kezdeményezésének részeként, amely 2030-ra 50%-kal csökkenti a cég szénlábnyomát, az új NEO sorozat a ma a legkörnyezetbarátabb gép. A Mazak elkötelezte magát amellett, hogy minden 2030-ban gyártott gépet legalább négyszer hatékonyabbá tesz, mint a 2010-ben gyártott gépeket – a HCN NEO és az i-Series NEO gépek pedig jelentős költségcsökkentést biztosítanak a végfelhasználók számára. A fenntarthatóbb jövő megteremtése és a gyártók fogyasztási költségeinek csökkentése érdekében az új NEO sorozat számos technológiai fejlesztést tartalmaz, amelyek 30%-kal csökkentik az energiafogyasztást a VARIAXIS i-700 NEO és 24%-kal a HCN-4000/5000 NEO esetében.

A környezeti teljesítményt fokozza az Energy Saver Dashboard, amely grafikusan megjeleníti az energia- és CO2-fogyasztást, valamint a Smooth Coolant rendszer automatikusan optimalizálja a hűtőfolyadék mennyiségét az energiafogyasztás további csökkentése érdekében. Ezenkívül a Smooth Coolant rendszer iszapeltávolító technológiát tartalmaz, amely tisztán tartja a hűtőfolyadék-teknőt és meghosszabbítja a hűtőfolyadékok élettartamát.

A Mazak bemutatta a HCN-5000 NEO-t és a VARIAXIS i-700 NEO-t egy integrált High-Rise PALLETECH-ben, az új PMC NEO szoftverrel, hogy megtestesítse a határtalan rugalmasságot és automatizálási potenciált. Az új grafikus felhasználói felülettel, oktató jellegű adatbevitellel és interaktív beállítási útmutatóval, az új PMC NEO fejlett rendszerfelügyeletet, erőforrás-kezelést és ERP-integrációs képességet kínál. A PALLETECH maximális rugalmasságát bemutatva a cella két dedikált szerszámátviteli palettát tartalmaz, mindegyik automatikusan szállítja a tartalék vagy túlméretes szerszámokat a megmunkálási területre egy 12 órás ütemterv alapján, az automatikus irányított targoncával (AGFL) együtt a meghosszabbított működés érdekében.

 

www.mazakeu.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Mazak újdonságok az EMO 2023-on appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Mazak egy új 2D síklézerrel szélesíti lemezfeldolgozásra optimalizált kínálatát https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/27/mazak-2d-siklezer-lemezfeldolgozas/ Wed, 27 Sep 2023 05:30:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26936 Ismerje meg a 2D lézerfeldolgozás új arcát a Mazak legújabb gépével. A Yamazaki Mazak bemutatta a legújabb 2D lézervágó berendezését, melyet csúcsminőségű lézervágásra optimalizáltak. A legújabb MCT3 vágófej és az innovatív MAZATROL SmoothLX CNC vezérlőrendszer csak egy pár a számtalan kiemelkedő funkció közül, melyek megtalálhatóak az OPTIPLEX 3015 NEO-ban. A nagy munkatér lehetővé teszi az […]

The post A Mazak egy új 2D síklézerrel szélesíti lemezfeldolgozásra optimalizált kínálatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ismerje meg a 2D lézerfeldolgozás új arcát a Mazak legújabb gépével.

A Yamazaki Mazak bemutatta a legújabb 2D lézervágó berendezését, melyet csúcsminőségű lézervágásra optimalizáltak. A legújabb MCT3 vágófej és az innovatív MAZATROL SmoothLX CNC vezérlőrendszer csak egy pár a számtalan kiemelkedő funkció közül, melyek megtalálhatóak az OPTIPLEX 3015 NEO-ban.

A nagy munkatér lehetővé teszi az akár a 1525 mm x 3050 mm-es munkadarabok megmunkálását egy 15kW-os fiber laser rezonátor segítségével. A Beam Shaping Technology-nak köszönhetően a gép egyedülálló módon automatikusan beállítja a sugárnyaláb átmérőjét és intenzitását, annak érdekében, hogy a lehető legjobb eredményt biztosítsa a különböző típusú és vastagságú anyagokon,

Az automata üzemmódok kulcsfontosságúak az OPTIPLEX 3015 NEO-ban. A teljesen újratervezett MCT3 vágófej rengeteg intelligens funkcióval rendelkezik, hogy még könnyebbé tegye a gépkezelők munkáját. Az Auto Nozzle Changing (automata fúvókacserélő) segít optimalizálni a lézervágást és csökkenteni a segédgáz-felhasználást, az automatikus fókusztávolság beállítása még gyorsabb vágási sebességet tesz lehetővé, az automata kalibrálása a fúvóka és a munkadarab távolságának pedig még nagyobb termelékenységet tesz lehetővé.

A teljes beállítási idő automatizálása a szabványos lézergépekhez képest akár 95%-kal gyorsabb előkészítést eredményezhet, továbbá az olyan funkciók, mint a Flash Cutting vagy a Fine Power Ramping még tovább gyorsíthatják a teljes folyamatot. Ahelyett, hogy a minden tengelynél külön megállna, a lézer be-, illetve kikapcsolása úgynevezett Flash Cutting-al működik, amely szinkronizálja tengelyek és a lézer mozgását, ezáltal még gyorsabb vágásidőt idézve elő. A Fine Power Ramping pedig a lézer teljesítményének és előtolási sebességének beállítására szolgál, a sarkok és egyenes vonalak vágásakor, hogy minimalizálja a hulladékot a vágási sebesség csökkentése nélkül.

A vágófejre szerelt érzékelők széles tárháza lehetővé teszi az OPTIPLEX 3015 NEO számára a lyukasztási és vágási műveletek pontos megfigyelését, valamint a feldolgozási rendellenességek és hibák észlelését. Plazma észlelésekor a Plasma Detection funkció beállítja a vágási sebességet a kiváló élminőség biztosítása és a vágási hibák minimalizálása érdekében. Ha égés történik a közepes vagy vastag lágy acéllemez vágásakor, az égésészlelés (Burn Detection) funkció automatikusan leállítja a folyamatot a hibák csökkentése érdekében. A Pierce Detection funkció észleli, ha a lyukasztás befejeződött, és automatikusan elindítja a vágási folyamatot, jelentősen csökkentve az állásidőt.

Az OPTIPLEX 3015 NEO-t kifejezetten úgy tervezték, hogy segítse a gépkezelőket mindennapi munkájuk során. A beépített munkatérkameráknak köszönhetően a gép felméri a táblán lévő szabad területeket, ennek köszönhetően további alkatrészeket helyezhetünk fel a Mazak Smart System-en keresztül, a táblák maximális kihasználhatósága érdekében. Az új MAZATROL SmoothLX nagy, 21,5 hüvelykes kijelzőjén egy pillantással láthatók az egymásba ágyazott alkatrészek, az érintőpanel pedig könnyű hozzáférést biztosít a szükséges információkhoz, például a vágási feltételekhez vagy a fúvókabeállításokhoz. A Nest Progamming, a vágásfigyelés (Cut Monitoring), a termelés ütemezése (Production Scheduling) és a gépkarbantartás (Machine Maintanance) csak néhány a kezelő számára elérhető számos funkció közül. Ezenkívül az opcionális dupla monitor több alkalmazás egyidejű futtatását is lehetővé teszi.

A gépet a kiváló hozzáférhetőség jellemzi. A nagy elülső és oldalsó ajtók csökkentik a gép számára szükséges alapterületet, és gördülékennyé teszik az anyagok be- és kirakodását. A dönthető és forgatható CNC vezérlő lehetővé teszi a kezelő számára, hogy a gép elejénél vagy oldalánál dolgozzon, a könnyen hozzáférhető munkaterület letővé teszi az alapanyag feletti teljes kontrollt, az automatikus fúvókaközpontosító-kamera pedig lehetővé teszi az egy percnél rövidebb beállítási időt.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Mazak egy új 2D síklézerrel szélesíti lemezfeldolgozásra optimalizált kínálatát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
STARK.nullpontrendszerek – kifogástalan befogástechnika https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/13/stark-nullpontrendszerek-befogastechnika-roemheld/ Wed, 13 Sep 2023 05:30:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26754 A termékgyártás költségmegtakarítása elsősorban a munkadarabcsere, illetve a technológiai ciklusidők csökkentésére korlátozódik, viszont a gyorscsere rendszerek alkalmazásával hihetetlenül megnő a gépek gyártási kapacitása. Valamennyi szemlélet középpontjában a gazdaságos termékgyártás áll, épp ezért a munkadarab befogástechnika területén is új, racionális lépésekre, folyamatos fejlesztésekre van szükség. A német ROEMHELD Group tagjaként, a STARK által kifejlesztett gyorscserélő rendszerek […]

The post STARK.nullpontrendszerek – kifogástalan befogástechnika appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A termékgyártás költségmegtakarítása elsősorban a munkadarabcsere, illetve a technológiai ciklusidők csökkentésére korlátozódik, viszont a gyorscsere rendszerek alkalmazásával hihetetlenül megnő a gépek gyártási kapacitása.

Valamennyi szemlélet középpontjában a gazdaságos termékgyártás áll, épp ezért a munkadarab befogástechnika területén is új, racionális lépésekre, folyamatos fejlesztésekre van szükség.

A német ROEMHELD Group tagjaként, a STARK által kifejlesztett gyorscserélő rendszerek elősegítik a rugalmas és automatizált gyártást, számtalan megoldást nyújtanak a készülék-csere idők és költségek csökkentésére, ezzel megnövelve a gép termékkibocsátó kapacitását.

A vállalat kizárólag innovatív és komplex megoldásokban gondolkodik, legyen szó mechanikus, pneumatikus, hidraulikus, vagy akár már elektromos rendszerről. Kiváló minőségű acélötvözetű alapanyagok szavatolják a hosszú élettartamot és kopásállóságot.

A STARK nullpont befogórendszereivel maximumra növelhető a termelékenység, a beállítási és ellenőrzési művelet kiiktatásával több idő jut magára a gyártásra. A nullpont befogórendszerrel a gyártóberendezéseken akár még a betanulók is el tudják végezni a felszerelési munkákat. Ezzel csökkennek a felszerszámozási költségek, és több gép egyidejű felszerelése válik lehetővé. Nagyfokú rugalmasság jellemzi, mely a megmunkáló központok maximális kihasználtságát teszi lehetővé.

Sokoldalúság: STARK.classic

STARK.classic levegő léfúvatással és orientáló csapokkal

A STARK.classic megoldást jelent manuális, félautomata, vagy akár teljesen automatizált palettacserélő rendszerek esetében is. Az évek során jól bevált nullpont befogórendszer a STARK termékcsalád legátfogóbb és legsokoldalúbb gyorscsere rendszere. Háromféle méretosztályban készül, 10, 20 és 30 kN behúzó erő mellett. Alkalmas egyedi darabokra, illetve kis- és nagysorozatú termékgyártásra. Ismétlési pontossága <0,005, különböző paletták esetén is a max. 0,01-os visszaállási pontosság garantált. A robusztus kialakítás, illetve alacsony beépítési magasság és változatos befoglaló méretek mellett alkalmas kis- és nagyméretű készülékek gyors cseréjéhez. Közvetlen munkadarab befogással ötoldalú megmunkálást tesz lehetővé. Integrált forgács lefúvatás és opcionális hűtőfolyadék elvezetés, továbbá opcionális felfekvés, rögzítettség és pozíció ellenőrzés jellemzi, akár szennyeződésre érzéketlen központi-reteszelő rendszerrel ellátva. A rendszerhez optikai lekérdező is integrálható, amellyel vizuálisan ellenőrizhető a megfelelő rögzítési állapot.

Behúzás – pozícionálás – befogás – oldás – kiemelés: mindez egyetlen palettaelembe integrálva.

Videó online, print QR kód, aláírás_STARK.classic:

A behúzó csapokat a rugóerő (tányérrugó) folyamatosan behúzott állapotban tartja, ezáltal nem keletkezik vibráció, amely a megmunkált felületi minőségét befolyásolná, így a szerszámok élettartama látványosan meghosszabbodik. A speciális rögzítő csap – alakjának köszönhetően – az illesztékből történő kiemelés során nem akad fenn, nem sérül meg, és nem deformálódik. A munkadarab, vagy a készülék minden további nélkül akár ferde helyzetben is ki- és berakható. Az illesztékbe való behúzás és az onnan való kilökés pedig automatikusan megy végbe. A csapok pozicionálása átmerőn történik, amely precízebb és tartósabb, mit egy kúpos pozicionálás. Egyszerűen szerelhető, ezáltal könnyen tisztítható és karbantartható.

STARK.easyclick – azonnal bepattan, energiafelhasználás nélkül

Gyorscsatlakozó STARK.easyclick-kel

Egy kattanás és tart. Ez jellemzi a STARK.easyclick-et, amely egy mechanikus gyorscsatlakozó egység. Energiafelhasználás nélkül azonnal rögzít és stabilan fog. Kioldásához csak egy 3-8 bar levegőnyomás szükséges, amelyet alaplapon vagy közvetve a házba csavarva tudunk csatlakoztatni. A STARK.easyclick a többtengelyes megmunkálás támogató eszköze, mechanikus rögzítésével az automatizált rendszerek, robotok kiegészítő eleme. A befogó készülékek rögzítése mellett, egyedi feladatoknál kihasználható gyorsasága, például egy gyorscsatlakozó rendszer részeként. A gyors befogási idő (egy kattanás), mellet az oldási ideje sem több mint 0,1 s, amely az automatizált gyártósorok jelen elvárásait elégíti ki. Rendkívül kompakt felépítésű, a ø85 mm-es egység kis helyigényű. Rövid 12 mm-es behúzó csapja pedig rövid kiemelési utat igényel. Készülék orientáció az egységbe integrálható (előkészítve) pozicionáló csapon keresztül lehetséges és opcióként a pozíció lekérdezés is megoldott. Az integrált furat pedig a levegős tisztítást biztosítja.

Videó online, print QR kód, aláírás_STARK.easyclick:

Technikai adatok:

  • Mérete:                                                 ø85 mm
  • Befogóerő:                                            5 kN
  • Tartóerő:                                              10 kN
  • Oldási idő:                                        < 0,1s
  • Befogási idő:                                    Azonnal
  • Ismétlési pontossága:                    < 10 μm
  • Súlya:                                                    0,62 kg

További információk

Csonka Szabolcs értékesítési vezető
GIMEX-Hidraulika Kft.
a ROEMHELD csoport hivatalos partnere
sales@gimex.hu
www.gimex.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post STARK.nullpontrendszerek – kifogástalan befogástechnika appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ismeretlen munkadarabok megfogása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/01/festo-gripperai-megfogas/ Thu, 01 Jun 2023 05:30:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25481 Festo GripperAI az ibk robotikai megoldásaihoz A Festo GripperAI nevű szoftvere lehetővé teszi a „vakon“ történő megfogást és így az autonóm handling megoldásokat szinte bármilyen robot, cobot vagy kartéziánus portál segítségével. Az ibk Ingenieur Consult GmbH cég egy online konfigurálható robotcellát kínál belépő szintű modellként. Ez számos megfogási feladat szabadalmaztatott megoldása lehet, beleértve a testre […]

The post Ismeretlen munkadarabok megfogása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Festo GripperAI az ibk robotikai megoldásaihoz

A Festo GripperAI nevű szoftvere lehetővé teszi a „vakon“ történő megfogást és így az autonóm handling megoldásokat szinte bármilyen robot, cobot vagy kartéziánus portál segítségével. Az ibk Ingenieur Consult GmbH cég egy online konfigurálható robotcellát kínál belépő szintű modellként. Ez számos megfogási feladat szabadalmaztatott megoldása lehet, beleértve a testre szabott tervezést és az integrációs szolgáltatásokat is.

Melyik robot-, cobot- vagy kartéziánusportál-felhasználó ne álmodna arról, hogy ismeretlen vagy nem betanított tárgyakat ismerjen fel és fogjon meg, beleértve a megfogók automatikus váltását is? A Festo GripperAI-jával ez az álom a nem túl távoli jövőben valóra válhat. A hagyományos megoldásoknál vagy CAD segítségével, vagy kézzel kell betanítani a robot mozgását.

A Festo GripperAI teszi ezt a cobot-cellát különlegessé: minden alkatrészt felismer és automatikusan megfog. Az ibk gondoskodik arról, hogy minden összehangoltan és zökkenőmentesen működjön.

A partnerség elősegíti a termelékenységet

A Festo és az ibk most kibővítik partneri kapcsolatukat, és közös robotikai megoldással lépnek a piacra a gép- és rendszerépítők, valamint a rendszer- és gyárüzemeltetők számára. A partnerség célja, hogy a különböző termékváltozatok gyártása automatizált, rugalmas és költséghatékonyabb módon történjen. Emellett átfogó megoldásokat kínál majd a logisztika tipikus komissiózási feladataihoz is.

A rövidebb termék-életciklusok rugalmas gép- és rendszerkoncepciókat igényelnek. A munkaerőhiány miatt a gyártás és a logisztika területén automatizált, de ugyanakkor rugalmas, lehetőleg öntanuló automatizálási megoldásokra van szükség. Csak így csökkenthetők az üzleti és működési kockázatok a beruházás és az üzemeltetés során. A Festo és az ibk támogatja a rugalmas és adaptív gyártási folyamatok fejlesztését, amelyet egy innovatív AI algoritmus segítségével valósítanak meg, szinte bármilyen alkatrész megfogására.

„A GripperAI-val megvalósítjuk az első robotikai készséget vagy képességet az autonóm rendszerek számára. De már dolgozunk más kihívásokon is, például a dinamikus mozgástervezésen és a dobozok optimális csomagolásán. Ezek az elkövetkező években bővíteni fogják a portfóliónkat”

– mondja Dr. Jan Seyler, a Festo Advanced Analytics vezetője.

A Festo GripperAI saját neurális hálózatát használja a megfogási pontok kiszámításához. Még a különböző megfogó technikákat is képes megkülönböztetni, és maga is képes az eszközök cseréjére.

Teljesen autonóm tanulási folyamat

A Festo GripperAI bármilyen pályainterpolációval rendelkező robot-, cobot- vagy handlingrendszerrel együttműködik. Sok meglévő alkalmazással ellentétben a Festo GripperAI valójában egy autonóm megoldás. Sok gyártó vizuális rendszerei vagy robotjai képek, illetve CAD alapján tanulnak, vagy a robotokat kézzel tanítják be egy mozgás, képfelismerés és megfogásipont-számítás folyamatos „gyakorlásával”. A Festo GripperAI ezzel szemben egy teljesen autonóm tanulási folyamatot követ, és lehetővé teszi a valódi „vakon“ történő megfogást bármilyen alkatrész esetében. Ez még egyszerű és olcsó 3D kamerákkal is működik.

A párhuzamos vagy vákuumos megfogók kiválasztásához előre betanított készségek (képességek) állnak rendelkezésre, amelyeket az ügyfél igényeihez igazítanak vagy továbbfejlesztenek. Ezeket a készségeket a GripperAI csomagon belül készletként, valamint külön-külön vagy modulárisan kínálják. A felhasználók így csak azért fizetnek, amire valóban szükségük van.

„A Festo Grasping Dataset esetében már a kezdetektől fogva arra összpontosítottunk, hogy ki tudjuk szélesíteni képességeinket a mesterséges intelligencia terén. Ez a moduláris és rendkívül innovatív termék a bizonyíték arra, hogy ez sikerült”

– hangsúlyozza a Festo Research GripperAI képzéseinek fő felelőse, Michael Sinsbeck.

Minden tekintetben rugalmas

Ha az alkalmazás több szerszám cseréje miatt nagy rugalmasságot igényel, a szerszámcsere a Festo GripperAI-n keresztül is történhet. A jövőben több új funkció, mint például a pozicionálás és az adagolás is megvalósítható a modul segítségével. Az alkalmazás rugalmas, és futtatható magán az erre alkalmas megfogón vagy szerszámon, például RaspberryPI-n keresztül, a roboton lévő PC-n vagy a kamerában, vagy akár felhőkapcsolat is létrehozható.

Az árképzési modell jelentős rugalmasságot is kínál. Bár a teljes GripperAI-csomag egyszeri megvásárlására is lehetőség van, ajánlott a szükséges készségenként egy-egy licencet beszerezni, éves megújítási és frissítési szolgáltatással. Előkészületben van a felhasználásonként történő fizetés is, például a BlockChain technológiákon keresztül. Az olyan rendszerintegrátoroknál, mint az ibk IngenieurConsult GmbH, a robotra vonatkozó integrációs szolgáltatást és az ügyfélspecifikus adaptációt megoldáscsomagként kínálják.

„Az ibk-val való együttműködés előnye számunkra az, hogy az online áruházban komplett robot- és automatizálási cellák választhatók ki és rendelhetők meg, ráadásul fix áron. Ezáltal számos célcsoport számára alacsony belépő árszintű kínálatot hozunk létre, a laboratóriumi automatizálástól kezdve a kkv-kon és a logisztikán át az autóiparig”

– mondja Eberhard Klotz, a Festo ipar 4.0/digitalizáció területének globális értékesítési igazgatója.

Michael Becker, az ibk IngenieurConsult GmbH értékesítési vezetője hozzáteszi: „A Festo innovatív technológiái, mint például ez a GripperAI, mérföldkövet jelentenek számunkra, mivel lehetővé teszik számunkra, hogy a piac élvonalába pozícionáljuk magunkat, és további egyedülálló hozzáadott értéket kínáljunk.”

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ismeretlen munkadarabok megfogása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagy teherbírású NSK mozgató golyósorsók https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/01/nsk-golyosorsok-mozgato/ Mon, 01 May 2023 06:00:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24989 A mozgató golyósorsókat az iparban a precíziósan köszörült golyós menetesorsók költséghatékony alternatívájaként használják. Olyan alkalmazásokhoz ideálisak, amelyek nem igénylik a köszörült menetesorsók véges pontosságát, de ennek ellenére megbízhatóan kell továbbítaniuk a lineáris terhelést, és nagy sebességű, mégis pontos pozicionálást kell biztosítaniuk. Az ilyen alkalmazásokban nagy kereslet mutatkozik az NSK mozgató golyósorsóira – nevezetesen a PR/LPR […]

The post Nagy teherbírású NSK mozgató golyósorsók appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A mozgató golyósorsókat az iparban a precíziósan köszörült golyós menetesorsók költséghatékony alternatívájaként használják.

Olyan alkalmazásokhoz ideálisak, amelyek nem igénylik a köszörült menetesorsók véges pontosságát, de ennek ellenére megbízhatóan kell továbbítaniuk a lineáris terhelést, és nagy sebességű, mégis pontos pozicionálást kell biztosítaniuk. Az ilyen alkalmazásokban nagy kereslet mutatkozik az NSK mozgató golyósorsóira – nevezetesen a PR/LPR és a BS Interchangeable sorozatokra.

Az NSK mozgató golyósorsói tökéletes lineáris mozgásrendszerek olyan alkalmazások számára, amelyek magukban foglalják a famegmunkálást, a fémlemez megmunkálást, a csomagolási műveleteket, a pick and place rendszereket és az automatizált szállítóegységeket, hogy csak néhányat említsünk. Mind a PR/LPR, mind a BS Interchangeable sorozat a 160 000 dn (5 000 ford./perc) megengedett forgási sebességnek köszönhetően gyors ciklusidőt képes biztosítani. A nagy sebesség ellenére a pontosság terén sem kell kompromisszumot kötni, mivel mindkét golyósorsó Ct7 pontossági kategóriában készül.

Az NSK BS Interchangeable mozgató golyósorsó sorozatának fő jellemzője a külön kapható tengely és anya

A PR/LPR és a BS Interchangeable golyósorsók az NSK innovatív terelőlapos recirkulációs rendszerét is tartalmazzák, ami a fent említett nagy sebessége elérését segíti elő. Az optimalizált (sima) golyós recirkulációs kialakítású terelőlap a hagyományos rendszerekhez képest a zajkibocsátást is a felére csökkenti.

Egy másik előny az NSK opcionális K1 kenőegysége. A forradalmi kenőrendszer a gép egész élettartama alatt hordja fel a kenőanyagot, így fenntartható és környezetbarát módon biztosítja a hosszú távú, karbantartásmentes működést. A zsírvisszatartó tömítéssel kombinálva a K1 egység az alacsony TCO (teljes birtoklási költség) eléréséhez is hozzájárul. az NSK K1 készlete retrofit munkákhoz is elérhető.

Az NSK LPR/PR sorozatú mozgató golyósorsói előfeszített és összeszerelt állapotban érkeznek (a kompakt anyát már a tengelyre szerelik az előfeszítés beállításához). Ezek a népszerű, 4 méteres hosszban is elérhető golyósorsók nulla holtjátékot biztosítanak.

Az NSK BS Interchangeable mozgató golyósorsó sorozatának fő jellemzője a külön kapható tengely és anya, amelyek az egyszerű telepítés érdekében univerzálisan cserélhetők (20 μm-nél kisebb játékkal). Az anya és a tengely szabad cseréje azt is jelenti, hogy a gépgyártó vagy egy hivatalos NSK márkakereskedő a szükséges hosszra vághatja a golyósorsót.

Ez növeli a rugalmasságot és a DIN-kompatibilis golyósorsók gyors elérhetőségét egyedi méretekben (maximum 2 méterig), például speciális gépekhez vagy prototípusokhoz. A két NSK mozgató golyósorsó-sorozat mechanikai és teljesítménybeli tulajdonságainak köszönhetően a gépgyártók Európa-szerte gyors és pontos lineáris mozgásokat hozhatnak létre. A golyósorsók eredendő minősége ezenkívül megbízható és megismételhető pozicionálást is biztosít a márka hírnevének öregbítése, valamint a piaci részesedés növelése érdekében.

www.nskeurope.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagy teherbírású NSK mozgató golyósorsók appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gépbiztonság https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/17/gepbiztonsag/ Mon, 17 Apr 2023 09:01:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24814 A gyárilag biztonságos szerkezetek gyártásától, a műszaki és szervezési folyamatokon keresztül, a veszélyforrások teljeskörű kiküszöböléséig – minden fontos tudnivaló az item-től áttekinthető formában! Gépbiztonság – az alapok >>  

The post Gépbiztonság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyárilag biztonságos szerkezetek gyártásától, a műszaki és szervezési folyamatokon keresztül, a veszélyforrások teljeskörű kiküszöböléséig – minden fontos tudnivaló az item-től áttekinthető formában!

Gépbiztonság – az alapok >>

 

The post Gépbiztonság appeared first on Műszaki Magazin.

]]>