generáció – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Fiatalokkal erősít Európa: a Z generáció a jövő kulcsa https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/04/generacio/ Wed, 04 Dec 2024 06:00:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32224 Fokozódik a globális verseny. A sikeres európai gazdaság egyik meghatározó eleme az erős innovációs ökoszisztéma és a tehetséges fiatalok képzésének támogatása. Az innovatív életforma, a hibázás kultúrája és az együttműködések fontossága is szóba került a „Z generáció – Az innovátorok új generációja” című konferencián, melyet az idei Bosch×Richter Innovátorok Napja alkalmából rendeztek meg a Bosch […]

The post Fiatalokkal erősít Európa: a Z generáció a jövő kulcsa appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fokozódik a globális verseny. A sikeres európai gazdaság egyik meghatározó eleme az erős innovációs ökoszisztéma és a tehetséges fiatalok képzésének támogatása.

Az innovatív életforma, a hibázás kultúrája és az együttműködések fontossága is szóba került a „Z generáció – Az innovátorok új generációja” című konferencián, melyet az idei Bosch×Richter Innovátorok Napja alkalmából rendeztek meg a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon.

Versenyben az elsőségért: fiatalokkal erősíthet Európa

A mindent megváltoztató innovatív technológiák hullámokban érkeznek, és néha váratlan időben, váratlan helyeken törnek utat maguknak. Azok az országok, amelyek az innovációban az elsők közé kerülnek, döntő versenyelőnyhöz juthatnak. A versenyképesség javítása Európa számára kiemelt kérdés, amihez a kulcsot az innovációs ökoszisztéma erősítése jelentheti, illetve az új generációk helyzetbe hozása, vélik a Bosch csoport és a Richter Gedeon Nyrt. szakértői.

A hatékony versenyképesség és az innováció nem valósulhat meg a különböző generációk együttműködése nélkül. Steigervald Krisztián generációkutató a Bosch×Richter Innovátorok Napján hangsúlyozta: egyik generáció sem jobb vagy rosszabb a másiknál, csak mindegyik más.  „A Z generáció tagjai már nem tekintélyelvű, hierarchikus környezetből jönnek, hanem jellemzően demokratikus családmodellből érkeznek, válaszkész nevelést kaptak, ami az egész szemléletüket meghatározza. Például egy Z generációs fiatal egy munkahelytől azt várja el, hogy a folyamatok az ő személyéből, és ne a munkáltató szempontjaiból induljanak ki, ami újdonság a többi generációval összehasonlítva” – fogalmazott a generációkutató.

A Bosch és a Richter vezetői egyetértettek abban, hogy a hibázás kultúrája erősítheti a kreativitást és az innovációt. „Az innováció és a kutatás-fejlesztés világában a hiba valójában nem hiba, hanem egy próbálkozás, ami nem lett sikeres. Merni kell próbálkozni, merni kell hibázni ahhoz, hogy legyenek új megoldások, de fontos felismerni azt is, ha egy ötlet nem életképes és nincs jövője” – fejtette ki Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban.

„Innovatív nagyvállalatként egyszerre kell biztosítanunk a kiszámítható és üzembiztos működést, ugyanakkor a kutatás-fejlesztésben támaszkodnunk kell a fiatalok energiáira. Ezt a kétféle igényt el kell tudnunk választani egymástól, de az innnovációs területeken teret kell engednünk a próbálkozásnak, sőt akár a hibázásnak is. Az a feladatunk, hogy olyan környezetet teremtsünk, amelyben létre tudnak jönni, ki tudnak sarjadni az új ötletek, hogy valódi változásokat érjünk el”

– jelezte Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója.

Együttműködés és inspiráció – csapatjáték a vállalatok világában

A közös élmény és a csapatjáték személyes szinten a Z generáció prioritása, de a vállalatok világában a Bosch és a Richter is hasonló értékek, átfogó együttműködések mellett tette le a voksát. Műszaki és gyógyszeripari területen mindkét vállalat létrehozta a maga innovációs ökoszisztémáját, amely az innovatív szakemberképzésnek és a közös kutatás-fejlesztésnek is egyfajta inkubátora.

A Boschnál és a Richternél is úgy értékelik, hogy a generációk hatékonyan segíthetik egymást a közös célok érdekében, de ehhez a vállalatoknál kultúraváltásra, szervezeti innovációkra van szükség.

Forrás: Bosch


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fiatalokkal erősít Európa: a Z generáció a jövő kulcsa appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Honda új következő generációs üzemanyagcella-rendszere https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/23/honda-uzemanyag-cella-rendszer/ Thu, 23 Nov 2023 06:00:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27632 Vadonatúj, következő generációs üzemanyagcellát mutatott be a november 20. és 23. között megtartott 2023-as Európai Hidrogénhéten a Honda. A Hydrogen Fuel Cell Stack Module névre keresztelt rendszer nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a márka működése 2050-re világszerte karbonsemlegessé váljon, ezért is határoztak úgy a cég illetékesei, hogy a Brussels Expo területén megrendezett European Hydrogen Weeken is […]

The post A Honda új következő generációs üzemanyagcella-rendszere appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vadonatúj, következő generációs üzemanyagcellát mutatott be a november 20. és 23. között megtartott 2023-as Európai Hidrogénhéten a Honda.

A Hydrogen Fuel Cell Stack Module névre keresztelt rendszer nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a márka működése 2050-re világszerte karbonsemlegessé váljon, ezért is határoztak úgy a cég illetékesei, hogy a Brussels Expo területén megrendezett European Hydrogen Weeken is közszemlére teszik.

Ultramodern mivoltáról nemcsak kis mérete, rendkívüli ereje és kivételes tartóssága árulkodik, hanem sokcélúsága is, hiszen személy- (FCEV) és haszongépjárművekbe, építőipari eszközökbe és a telepített áramtermelő egységekbe egyaránt beépíthető. A Honda az üzleti és technológiai partnerekkel való együttműködés vízióját kínálja az üzemanyagcellás rendszer alkalmazásainak kiterjesztése érdekében, és minden potenciális együttműködő partnert arra ösztönöz, hogy látogasson el az I90-es standra a 7-es csarnokban az Európai Hidrogén Héten.

A Honda már most is számos olyan céggel dolgozik együtt, amelyek a későbbiekben alkalmazhatják majd a rendszert, így a tervezési és az integrációs szakaszban is segíthetik az üzemanyagcella a fejlesztését. Tekintettel a rendszer kiforrottságára, a vállalat már a 2020-as évek közepén megkezdheti az értékesítést.

–Idestova 30 éve járunk élen a hidrogénalapú üzemanyagcellás rendszerek fejlesztésében, és hisszük, hogy hamarosan elérjük a piaci bevezetéshez szükséges keresleti szintet osztotta meg gondoltait Ingo Nyhues, a Honda Motor Europe európai üzleti tervezésért és fejlesztésért felelős igazgatója.– Új, fejlett üzemanyagcellánk tökéletesen alkalmas rá, hogy kielégítse a nullemissziós áramforrás iránti ipari igényeket, így rendkívül gyors átállást tesz lehetővé. Kis méretének, nagy teljesítményének, egyedülálló tartósságának és rövid üzembe helyezési idejének köszönhetően roppant sokoldalú, különösképpen, hogy hideg környezetben is használható. A hidrogénhasznosítás és FCEV-értékesítés kapcsán szerzett három évtizedes tapasztalat biztos alapként szolgál az új európai iparágak meghódításához, nem mellesleg átfogó támogatást jelent a térségnek, hogy elérje zéróemisszió kapcsán kitűzött céljait – tette hozzá.

Tekintettel a hidrogén egyedi tulajdonságaira, az üzemanyagcellás rendszer várhatóan különösen hatékony energiaforrásként szolgálhat majd mind a nagy igénybevételű, nagyméretű mobilitási termékek és a nagyméretű infrastruktúra, mind a gyors feltöltést igénylő mobilitási termékek esetében, ahol ezt akkumulátorokkal nehezen lehetne működtetni. E jellemzők alapján a Honda négy fő területet határozott meg az üzemanyagcellás rendszerének felhasználására mind a közlekedési, mind az ipari szektorban.

Üzemanyagcellás (FCEV) és -haszongépjárművek

A Honda azt tervezi, hogy 2024-ben megkezdi a vadonatúj CR-V FCEV modell értékesítését Észak-Amerikában és Japánban.

A Honda rengeteg energiát fektet abba, hogy tiszta üzemű, alacsony zaj- és rezgésszintű üzemanyagcella-rendszereket hozzon létre, amelyek nehéz-tehergépjárművekben juthatnak szerephez. Az új fejlesztésekkel a szállítmányozási, árufuvarozási és logisztikai ágazat igényeit igyekszik kielégíteni a Honda, azaz olyan fenntartható hajtáslánc-technológiákon dolgozik, amelyekkel nehéz rakományok is eljuttathatók nagy távolságokra.

Ezt bizonyítja, hogy a Honda Motor és Isuzu Motors idén májusban megkezdte a következő generációs üzemanyagcella-rendszerrel felszerelt nehéz-haszongépjárművek közös fejlesztését és tesztjét. A két vállalat azt tervezi, hogy már a jelen pénzügyi év vége előtt, azaz 2024. március 31-ig elindítja a tanulmánymodell közúti, bemutatójellegű próbáit. Ha minden a tervek szerint alakul, 2027-ben érkezhet a sorozatgyártású változat, ami összegzi az eddig megszerzett tudást és tapasztalatot.

Telepített áramtermelő

Az adatközpontok áramigénye jelentősen megnőtt, hiszen a felhőalapú számítás és az úgynevezett ’big data’-alapú adatbázisok kezelése rengeteg energiát emészt fel, ráadásul egyre nagyobb szükség van tartalék energiaforrásokra az üzletmenet-folytonossági tervezéshez (BCP). A keresletet kielégítendő a Honda ezen a területen is megkezdi az üzemanyagcellára épülő, telepített generátorok alkalmazását, azaz tiszta és csendes tartalék áramforrást biztosíthat.

Építőipari gépek

A Honda szakemberei azon dolgoznak, hogy az építőiparban is kihasználhatók legyenek a hidrogénalapú rendszerek előnyei. A vállalat különféle zéróemissziós építőipari gépek, például üzemanyagcellás markolók és homlokrakodók fejlesztésében vesz részt, s további alkalmazási lehetőségeket keres a szektorban.

A Honda üzemanyagcella-technológiája és hidrogént hasznosító tevékenységei

A Honda több mint 30 éve folytat hidrogéntechnológiákkal és az üzemanyagcellás személygépjárművekkel (FCEV) kapcsolatos kutatásokat és fejlesztéseket. 2002-ben mutatta be a Honda FCX-et, mint az első zéróemissziós FCEV, amelyet az Egyesült Államokban és Japánban lízingelhettek az ügyfelek. További előrelépést jelentett, a két igencsak környezetbarát modell, a 2008-ban bemutatott Honda FCX Clarity és a 2016-ban debütáló ötüléses Clarity Fuel Cell szedán, amelyek a hagyományos járművekkel azonos teljesítményt tudott nyújtani.

A Honda hidrogénnel kapcsolatos tevékenysége túlmutat a termékeken. Európában a Honda R&D Europe (Deutschland) a németországi Offenbachban található bázisán zöld hidrogéngyártó üzemet hozott létre, hogy az energiagazdálkodás területére is kiterjessze a tevékenységi körét. Ez a legújabb létesítmény a fotovoltaikus rendszerekből származó felesleges napenergiát elektrolízis útján zöld hidrogén előállítására használja fel.

Ha szeretne többet megtudni a European Hydrogen Weekről (helyszín: Brussels Expo), kérjük, látogasson el a www.euhydrogenweek.eu honlapra!

Amennyiben a Honda Fuel Cell prototípusról és a Honda hidrogénüzletágáról szeretne bővebben tájékozódni, kérjük, keresse fel a Honda Global Newsroomot.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Honda új következő generációs üzemanyagcella-rendszere appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elektromos járművek új generációja új energiát hoz a Scania kínálatába https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/09/elektromos-jarmuvek-scania/ Thu, 09 Nov 2023 06:00:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27449 A Scania újgenerációs elektromos járművei (BEV) nagyobb teljesítményű, nagyobb hatótávolságú és nagyobb töltési teljesítményű elektromos teherautókat jelentenek a zökkenőmentes napi forgalomban a városi és regionális alkalmazások széles skáláján. A Scania új elektromos járművei  a meghajtásra optimalizált alvázat, új akkumulátorokat és továbbfejlesztett kiegészítő rendszereket kínálnak Valamennyi járművet a Scania legkorszerűbb, södertäljei üzemében, zöld Northvolt akkumulátorcellákból gyártott […]

The post Az elektromos járművek új generációja új energiát hoz a Scania kínálatába appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Scania újgenerációs elektromos járművei (BEV) nagyobb teljesítményű, nagyobb hatótávolságú és nagyobb töltési teljesítményű elektromos teherautókat jelentenek a zökkenőmentes napi forgalomban a városi és regionális alkalmazások széles skáláján.
  • A Scania új elektromos járművei  a meghajtásra optimalizált alvázat, új akkumulátorokat és továbbfejlesztett kiegészítő rendszereket kínálnak
  • Valamennyi járművet a Scania legkorszerűbb, södertäljei üzemében, zöld Northvolt akkumulátorcellákból gyártott akkucsomagokkal  szerelik fel.
  • A Scania széles kínálata teljes körű megoldást nyújt, beleértve a töltést, a finanszírozást, a JKSZ-t , a tanácsadást és a digitális szolgáltatásokat
  • A Scania Charging Access az utakon történő kényelmes töltés érdekében már 12 országban elérhető. Zökkenőmentes hozzáférést biztosít a folyamatosan bővülő európai töltőhálózathoz, fix és kiszámítható költségekkel és  minimális adminisztrációval.

A Scania 2022 júniusában bemutatta a regionális közlekedésben használt elektromos tehergépkocsik új generációját. Ezeknek az R és S fülkével és max. 450 kW-os motorokkal felszerelt teherautóknak a gyártása mostantól a márka svédországi södertäljei központjában történik. A Scania továbbfejlesztett városi elektromos járműveket is bemutat, amelyek elektromos meghajtásra optimalizált alvázra épülnek, és új, fenntartható módon gyártott akkumulátorokkal és Scania Charging Access szolgáltatással vannak felszerelve. Ez innovatív és praktikus megoldást kínál minden ügyfél számára, függetlenül a szállítási követelményektől.

„A zéró emissziós tehergépkocsik üzemeltetése már nem csak kevesek kiváltsága”

– mondta Frederik Allard, a Scania vezető alelnöke és e-mobilitásért felelős vezetője, majd hozzátette:

„Kínálatunk az alkalmazások és az ügyfelek igényeinek széles körét lefedi, miközben olyan szolgáltatásokat kínálunk, amelyek megkönnyítik a fosszilis energiaforrásoktól mentes közlekedésre való áttérést.”

A Scania új teherautói számokkal nyűgöznek le: a szerelvény tömege akár 64 tonna  is lehet, hatótávolsága pedig 390 kilométer, és az akár 375 kW-os töltési teljesítmény és a 450 kW-os maximális hajtáslánc-teljesítmény együttesen felülmúlja a hagyományos teherautók teljesítményét.

A Scania vontatók és tehergépkocsik zöld energiával működnek

A Scania a legújabb elektromos járműveket vontatóként és felépítményes alvázként kínálja. R és S fülkék egyaránt kaphatók. A hatótávolság a tömeg, a forgalom, az időjárás és a vezetési stílus függvényében változik, de egy 27 tonnás, hat akkumulátorral felszerelt városi billencs akár 350 km-t is megtehet két töltés között. Egy óra töltés 270 km-es hatótávolságot biztosít, és nincs szükség a legnagyobb teljesítményű, 350 kW-os töltőpontokra az észszerű töltési idő eléréséhez: egy 130 kW-os töltő egy óra alatt 100 km-es hatótávolságot biztosít egy 1,3 kWh/km fogyasztású teherautónál.

„Feleslegesen leragadtunk annál a koncepciónál, hogy mindig 10%-tól 100%-ig tankolunk, mint a dízel esetében. Az akkumulátoros elektromos járművek esetében figyelembe kell venni, hogy a hatótávolsághoz szükséges ideig kell feltölteni. Ha 120 km van az otthoni töltőig, akkor felesleges lenne a szükségesnél nagyobb távolságra tölteni”

– magyarázza Frederik Allard.

Korszerű városi megoldások és új elektromos gépek

A Scania első akkumulátoros elektromos teherautói 2021 óta vannak forgalomban, és megnyitották az utat a fosszilis anyagoktól mentes közlekedés felé, mindenekelőtt a városi forgalomban. A Scania most tovább bővíti kínálatát az elosztó teherautók és a könnyű billencsek terén. A járművek az elektromos hajtásláncra optimalizált alvázat, a Northvolt akkumulátorait és új segédrendszereket kapnak, ami jobb funkcionalitást és kisebb komplexitást biztosítanak.

Ezzel egyidejűleg a Scania új elektromos gépeket mutat be, az EM C1-4-et, öt teljesítményszinten. Az EM C1-4 várhatóan nagyon népszerű lesz, és nem csak a széles választék miatt.

„A kínálat bővítésével lehetővé tesszük, hogy az elektromos járműveket a kívánt felhasználási területre szabják. Az öt különböző teljesítményszint és a négy sebességfokozat révén ezek az autók nagyon rugalmasak. Ennek alapja, hogy az akkumulátorok és kiegészítő szolgáltatások megfelelő konfigurációját ajánljuk az ügyfélnek, hogy a jármű valóban megfeleljen az igényeinek”

– mondja Allard.

A Scania hosszú élettartamú akkumulátorokat mutat be

A Scania a svéd Northvolt gyártótól származó cellákat használ, amelyek akár 1,5 millió kilométeren át képesek hajtani az elektromos teherautókat. A szén-dioxid-kibocsátás körülbelül egyharmada a iparági referenciaértéknek.

A Scania akkumulátorok egyik fő előnyét a töltési tulajdonságaik jelentik. Az akkumulátorok többször is feltölthetők a rendelkezésre álló kapacitásuk 100%-áig anélkül, hogy ez befolyásolná az akkumulátor élettartamát. Ráadásul egyenes töltési görbével rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy akkor is ugyanolyan sebességgel töltődnek, a töltöttségi állapottól függetlenül. Az egyenes töltési görbe kiszámítható töltési időt jelent, és a hosszú akkumulátor-élettartammal együtt alacsony összköltséget biztosít.

A Scania a Northvolt-tal együttműködve egy olyan jelentős innovációnak köszönhetően érte el ezeket a ritka tulajdonságokat, amely biztosítja, hogy az akkumulátorok mindig a megfelelő hőmérsékleten legyenek.

„Úgy gondoljuk, hogy a töltési kérdések nem fognak olyan bonyolultnak tűnni, ha széles körben ismert lesz, valójában hogyan működnek az akkumulátorok” 

– folytatja Allard:

 „Ha megnézzük az üzemeltetésimintákat, azt látjuk, hogy a nagy többségük rendelkezik a szükséges hatótávolsággal, és plusz még egy kis tartalékkal. A városi területeken a billencsek gyakran akár 200 km-t is megtesznek naponta. Amíg a saját telephelyükön történik a töltés, és csatlakoznak a Scania Charging Access rendszerhez, a hatótávolság nem jelenthet nekik problémát.”

„Az elektromos meghajtás iránti érdeklődés mérhetetlen, a potenciális vásárlók mindenütt jelen vannak. Érthető, hogy egyesek óvatosak, és csak néhány járművet rendelnek flottájukhoz. Először tapasztalatot akarnak szerezni, és csak azután döntenek”

– mondja Allard.

A Scania a növekvő portfóliójával és a bővülő infrastruktúrájával arra számít, hogy 2030-ra a márka teljes európai értékesítésének 50%-át az elektromos járművek adják majd.

Egyedi Scania Charging Access szolgáltatás a zökkenőmentes töltéshez

Az év elején a Scania bevezette Scania Charging Access szolgáltatását. Ez az egyedülálló rendszer zökkenőmentes hozzáférést biztosít a töltőhálózathoz 12 európai országban, a töltőpontok pedig aszerint vannak rangsorolva, hogy mennyire alkalmasak egy adott jármű számára. A szolgáltatás attól függetlenül épül fel, hogy ki üzemelteti a töltőpontot a hálózatban, az ügyfél csak egy összevont számlát kap a Scaniától.

A Scania Charging Access program regisztrációs és havidíj nélkül érhető el, az ügyfél csak a szolgáltatás igénybevételekor fizeti a kiszámítható árat. Az egyetlen feltétel, hogy legalább egy Scania márkájú járművel kell rendelkeznie.

„Úttörő szerepet játszunk a nehéz tehergépjárművek konszolidált szolgáltatásában Európában”

– mondta Magnus Höglund, a Scania töltési megoldásokért felelős vezetője, majd hozzátette:

„Küldetésünk az, hogy egyszerűsítsük a villamosítást azáltal, hogy megszüntetjük a hozzá kapcsolódó félelmeket: a hatótávolsággal és az akkumulátorok kapacitásával kapcsolatos aggodalmaktól kezdve az adminisztratív kérdésekig és a teherautók elegendő töltőpontjáig. Manuálisan feltérképezünk és értékelünk minden töltőállomást, függetlenül attól, hogy eredetileg személygépkocsik vagy teherautók számára épült-e, így azonosítani tudjuk azokat a töltőpontokat, amelyek az ügyfeleink számára előnyösek. A töltőhálózat 2024 után bővülni fog, a töltőállomások üzemeltetői, például a Milence, egyre nagyobb lendületet vesznek. A Scania Driver App vagy a My Scania applikációk nagy segítséget jelentenek, mivel lehetővé teszik a megfelelő töltőpontok keresését és szűrését.”

Forrás: Scania Hungária Kft.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az elektromos járművek új generációja új energiát hoz a Scania kínálatába appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC robot olimpia https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/12/fanuc-robot-olimpia-2/ Wed, 12 Jul 2023 05:30:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25994 A FANUC szívügyeként tekint a jövő generációjára és az ő rájuk váró technológiai kihívásokra. Ennek szellemiségében kezdett el világszinten nagyobb hangsúlyt fektetni az oktatási intézmények segítésére és a diákság, valamint az oktatók képzésére. A FANUC öt éve az Euroskills és Worldskills szakmai versenysorozatok egyik főtámogatójává vált, és a Robot Systems Integration (Ipari Robotika) szakmával a […]

The post FANUC robot olimpia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC szívügyeként tekint a jövő generációjára és az ő rájuk váró technológiai kihívásokra. Ennek szellemiségében kezdett el világszinten nagyobb hangsúlyt fektetni az oktatási intézmények segítésére és a diákság, valamint az oktatók képzésére.

A FANUC öt éve az Euroskills és Worldskills szakmai versenysorozatok egyik főtámogatójává vált, és a Robot Systems Integration (Ipari Robotika) szakmával a hivatalos versenyszámok közé is belépett. 2019-ben sikerrel debütált a kazani Worldskills-en, 2021-ben pedig a többször elhalasztott grazi EuroSkills versenyen bemutatkozó szakmaként szerepelt. A 2022-es Shanghaiba tervezett verseny Esch-sur-Alzetteben került megrendezésre, ahol a magyar csapat a kiválósági éremért volt versenyben, így biztosítva az ipari robotika jövőjét a több, mint 60 hivatalos szakma között.

A Magyarországon immár harmadik alkalommal megrendezett FANUC Olimpia Robotikai Verseny a hivatalos válogatója a 2024 szeptemberében megrendezésre kerülő WorldSkills Lyon versenynek, amelyre a felkészülést és a versenyzők részvételét a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara támogatja. A jelentkező 34 diákból előválogatók során került ki az az öt csapat, akik a FANUC nemzeti válogatóján fognak versengeni, hogy a győztes majd a világ legélesebb eszű robotikai diákjaival mérje össze a tudását Lyonban.

Palettázási feladat

„A FANUC Olimpián a feladat egy palettázási megoldás kidolgozása volt, a palettát egy adott palettatárolóra kellett helyezni, megvizsgálni, hogy valóban van-e paletta a pozícióban, majd 5 db téglát kellett elhelyezni a palettán különböző elrendezésekben – árulta el Bíró István, a FANUC Hungary Kft. robot applikációs mérnöke, a FANUC Olimpia fő szakértője és a feladat kiírója. A pontozás az Euroskills és Worldskills versenyeken alkalmazott pontozási metóduson alapult, mert a cél csakis az lehet, hogy a diákok nemzetközi színvonalú robotikai ismeretekre tegyenek szert mind az oktatás során, mind a verseny napjai alatt. A csapatok teljesítményén látszott, hogy hol milyen fejlettséget ért el a gyakorlati oktatás. Ezen segíthet majd az általunk összeállított képzési tematika.”

A 2023-as FANUC Olimpia Robotikai Verseny végeredménye

Csapattagok Oktatási intézmény Pontszám Helyezés
Benczik Árpád / Németh Márk Óbudai Egytem Alba Regia Műszaki Kar 750 Aranyérem
Aczél Ákos / Deák István Balázs Széchenyi István Egyetem 720 Ezüstérem
Fekete Botond / Lepcsényi Erik BMSZC Újpesti Két Tanítási Nyelvű Műszaki Technikum 700 Bronzérem
Kormány Tibor / Varga Krisztián László Szegedi Tudományegyetem 683
Sárközi Bence / Szűcs Péter Szegedi Tudományegyetem 679

www.fanuc.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post FANUC robot olimpia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A mikrofúrók új generációja https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/22/sandvik-coromant-mikrofurok/ Thu, 22 Jun 2023 05:30:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25797 A Sandvik Coromant új szerszámokat vezet be a precíziós megmunkáláshoz A Sandvik Coromant, a világ egyik vezető vállalata a megmunkálási megoldások terén, két új, kifejezetten precíziós megmunkálásra tervezett mikrofúrócsaládot mutatott be. A CoroDrill® 462 -XM geometriával és a CoroDrill® 862 -GM geometriával támogatja a kis alkatrészek gyártását igénylő iparágakat, mint például az orvosi és elektronikai […]

The post A mikrofúrók új generációja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sandvik Coromant új szerszámokat vezet be a precíziós megmunkáláshoz

A Sandvik Coromant, a világ egyik vezető vállalata a megmunkálási megoldások terén, két új, kifejezetten precíziós megmunkálásra tervezett mikrofúrócsaládot mutatott be. A CoroDrill® 462 -XM geometriával és a CoroDrill® 862 -GM geometriával támogatja a kis alkatrészek gyártását igénylő iparágakat, mint például az orvosi és elektronikai ipart, a járműipart és űripart. A különböző munkadarab-anyagokhoz tervezett új fúrók precíz teljesítményt nyújtanak ott, ahol a pontosság kulcsfontosságú.

Az eszközök mérete több iparágban is csökken. Ez leginkább az elektronikában érhető tetten, ahol a modern eszközök kisebb kiszerelésekben nagyobb képességeket kínálnak. Máshol, az orvostechnikai eszközök gyártásában a minimálisan invazív sebészet növekvő trendje – amely olyan technikákat alkalmaz, amelyek minimalizálják a sebész által ejtett bemetszések méretét és mértékét – bonyolultabb sebészeti eszközöket követel meg. Ahogy a technológia mérete csökken, és a kifinomultsági szintje növekszik, a gyártók olyan szerszámokat igényelnek, amelyekkel kisebb és bonyolultabb alkatrészeket lehet előállítani.

A fúrási szakemberek általában a mikrofurat kifejezést használják a három milliméternél (mm) kisebb átmérőjű furatokra. Ez utalhat az elektronikai iparban gyakran előforduló furatokra, ahol a munkadarabok vastagsága csak néhány század milliméter, de a leggyakoribb alkalmazások közé tartozik a repülőgépipar, az öntőformák és szerszámok gyártása, valamint az orvosi berendezések gyártása.

A CoroDrill® 462 és 862 a Sandvik Coromant mikrofúróinak következő generációja. Az új geometriákban kapható fúrók a vágási átmérők és hosszak széles választékát kínálják, és a korábbi választékhoz képest megnövelt termékválasztékkal büszkélkedhetnek.

A fúrókat kifejezetten a mikrofúrás kihívásainak leküzdésére alakították ki. Például a makroszintű alkalmazásokhoz hasonlóan a mikroszerszámokkal végzett mélyfurat-fúrásoknál is kritikus fontosságú a minőségi hűtőfolyadék a forgácsok hatékony eltávolításához. Mind a CoroDrill® 462, mind a 862 külső hűtőközeg használatával könnyedén fúrhat akár kilencszeres átmérőjű (xD) furatmélységig, és az 1,00 mm-es és annál nagyobb átmérőjű fúrásokhoz és 16xD furatmélységekhez egy átmenő hűtőközeg-hozzávezetéses opció is rendelkezésre áll. A hűtőfolyadék hatékony használata nem csak abban segít, hogy a szerszámok mélyebb lyukakat fúrjanak, hanem meghosszabbítja a szerszámok éltartamát is, és csökkenti a forgács elakadásának kockázatát.

A CoroDrill® 462 nagy teljesítménnyel készít furatokat 3,00 mm-ig. A fúró ideális vak- és átmenő furatok fúrásához, és számos ISO anyag megmunkálására alkalmas, beleértve az ISO P, M, K, N, S, O és H anyagokat. A 6xD fúrási mélységgel a CoroDrill® 462 sokoldalú fúrási megoldást kínál a gyártóknak.

A CoroDrill® 862 ideális 1,00 mm és 3,00 mm közötti átmérőjű furatok készítésére minden anyagban, ha belső hűtőközeggel használják. A hagyományos fúrás mellett a CoroDrill® 862 számos más fúrási tevékenységet is támogat, beleértve a keresztfuratokat, a rétegfúrást és a domború és homorú felületek fúrását.

Amellett, hogy a CoroDrill® 462 és a 862 kész szerszámként kaphatók, a szerszámok testre is szabhatóak. A kínálat részeként a Sandvik Coromant lehetővé tette a szerszámok átmérő, hasznos hossz, lépésátmérő-hossz és szárátmérő alapján történő konfigurálását azon gyártók számára, akiknek a mikrofúráshoz testreszabott megközelítésre van szükségük.

A vásárlóknak továbbá lehetőségük van a CoroDrill® 862 polikristályos gyémánt (PCD) vágóéllel történő megvásárlására.

A PCD akár 100-szor kopásállóbb, mint a tömör keményfém. Ezenkívül a PCD szerszámok pontosabbak és szorosabb tűréseket tudnak produkálni, mint a tömör keményfém szerszámok. Ezért azoknak az ügyfeleknek, akik mikroméretű furatokat szeretnének fúrni a közismerten nehezen megmunkálható anyagokban, például titánban, alumíniumban, üvegben és kerámiában, érdemes megfontolniuk a PCD használatát.

„A CoroDrill® 462 és 862 új korszakot jelent a mikrofúrás területén”

– mondta James Thorpe, a Sandvik Coromant globális termékmenedzsere.

„Jelentős fejlesztéseket hajtottunk végre a legutóbbi mikrofúróink bevezetése óta, azzal a céllal, hogy több lehetőséget kínáljunk ügyfeleinknek. A mai gyártási környezetben – legyen szó luxusórák vagy űrhajózási alkatrészek gyártásáról – a bonyolultság iránti igény nagyobb, mint valaha. Mivel a termékek egyre kisebbek és összetettebb alkatrészekből állnak, felismertük, hogy nekünk is alkalmazkodnunk kell, és fúróinkat kisebb furatok megmunkálására is alkalmassá kell tennünk. A mikrofúrást igénylő alkalmazások rendkívül változatosak, ezért a standard szerszámok szélesebb választéka mellett több testreszabható opciót kínálunk.”

A CoroDrill® 462 és 862 a Sandvik Coromant meglévő R840 és jelenlegi 862 mikrofúró-választékát váltja fel.

Ha többet szeretne megtudni a CoroDrill® 462 -XM geometriáról és a CoroDrill® 862 -GM geometriáról, látogasson el a Sandvik Coromant weboldalára.

 www.sandvik.coromant.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A mikrofúrók új generációja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A légmegszakítók legújabb generációja Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/18/legmegszakitok-portfolio-siemens/ Wed, 18 Jan 2023 06:31:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23643 Hazánkban is kapható a Siemens vezeték nélküli funkciókkal ellátott 3WA légmegszakítója. A Siemens az új 3WA sorozatával frissíti a Sentron légmegszakítók portfólióját. A már Magyarországon is elérhető újgenerációs légmegszakítók a kisfeszültségű kapcsolószekrények központi elemeként megbízhatóan védik az épületek, infrastruktúrák és ipari létesítmények elektromos berendezéseit a rövidzárlatok, a földzárlatok vagy a túlterhelési hibák okozta károktól. Ugyanakkor […]

The post A légmegszakítók legújabb generációja Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazánkban is kapható a Siemens vezeték nélküli funkciókkal ellátott 3WA légmegszakítója.

A Siemens az új 3WA sorozatával frissíti a Sentron légmegszakítók portfólióját. A már Magyarországon is elérhető újgenerációs légmegszakítók a kisfeszültségű kapcsolószekrények központi elemeként megbízhatóan védik az épületek, infrastruktúrák és ipari létesítmények elektromos berendezéseit a rövidzárlatok, a földzárlatok vagy a túlterhelési hibák okozta károktól.

Ugyanakkor az új 3WA megszakítók megfelelnek az összes kisfeszültségű energiaelosztási követelménynek a digitális környezetekben. Támogatják a szoftveralapú tervezést és kivitelezést, a digitális tesztelést és felügyeletet, valamint az automatizálási és IoT-rendszerekbe való zökkenőmentes integrációt. A frissítések most először teljes mértékben digitálisan végezhetők el: a felhasználók egyszerűen letöltik az új funkciókat az internetről, és egy alkalmazás segítségével hozzáadják azokat az eszközhöz.

A Siemens megszakítókat 30 000 működési ciklusra tervezték, miközben évente csak egy ellenőrzést igényelnek. A 100 évet meghaladó potenciális élettartam mellett a gyakorlati élettartamuk átlagosan körülbelül 10 év.

Ha a technológiai követelmények megváltoznak, a Sentron powerconfig üzembe helyező szoftver és egy USB- vagy kommunikációs port segítségével könnyen hozzá lehet adni új funkciókat a 3WA légmegszakítókba szerelt elektronikus kioldóegységhez (ETU600). A funkciók online elérhetők, és a Siemens folyamatosan bővíti őket. A funkciók bővíthetőségének köszönhetően a felhasználók beruházásai magasszintű védelemben részesülnek.

With the new 3WA series, Siemens Smart Infrastructure is updating its Sentron portfolio of air circuit breakers. As a core element of low-voltage switchboards, they reliably protect electrical installations in buildings, infrastructures and industrial facilities from damage caused by short circuits, ground faults or overload faults. At the same time, the new 3WA circuit breakers meet all low-voltage power distribution requirements in digital environments. They support software-based planning and engineering, digital testing and monitoring, and seamless integration in automation and IoT systems. For the first time, upgrades can be completed 100 percent digitally. Users simply download new features from the Internet and add them using an app.

Nagyfokú megbízhatóság az elosztott energiarendszerekben

Napjainkban a világszerte megtermelt energia egyharmada megújuló forrásokból származik. A szél- és napenergia természeténél fogva ingadozást okozhat a hálózati feszültségben, ami viszont költséges meghibásodásokhoz vezethet az ipari létesítmények és az épületek üzemeltetésben. A European Power Quality Survey Report szerint a berendezések nem tervezett leállásainak 30-40 százaléka a nem megfelelő minőségű áramellátásra vezethető vissza. Az új 3WA megszakítók akár 10 százalékos feszültségingadozást is képesek kezelni, megbízhatóan megelőzve a téves kioldásokat és meghibásodásokat.

Aktív hálózati résztvevőként az infrastruktúra és az ipari rendszerek saját energiát termelnek, tárolnak és használnak fel, illetve táplálnak be a hálózatba. Ehhez olyan technológiára van szükség, amely kezeli a kétirányú energiaáramlást. A 3WA légmegszakítók mostantól képesek védelmi algoritmusaikat automatikusan a tényleges áramlási irányhoz igazítani, így maximalizálva az intelligens hálózat fogyasztóinak nyújtott védelmet.

Végponttól végpontig tartó digitális életciklus

Az egyszerű és hibamentes tervezés érdekében az ún. CAx-adatok felhasználhatók a 3WA légmegszakítók digitális ikreinek létrehozásához. A paraméterezéshez az intuitív powerconfig szoftver szolgál. A kapcsolódó alkalmazáshoz hasonlóan a powerconfig szoftver is lehetővé teszi az összes kapcsoló aktuális érintkezőállapotainak és érzékelőinek távfelügyeletét, és ezáltal a korai hibafelismerést. Az integrált kommunikációs és mérési funkciók rögzítik az energiaadatokat, és továbbítják azokat az automatizálási és felhőalapú energiagazdálkodási platformokra, valamint a középfeszültségű rendszerekre. A Switched Ethernet funkció lehetővé teszi több kommunikációs protokoll, például a Profinet és a Modbus TCP egyidejű használatát, így a felhasználók kihasználhatják a gyors és hatékony adatátvitel által nyújtott előnyöket.

A 3WA légmegszakítók három méretben, 630 és 6300A közötti névleges áramértékkel kaphatók váltakozó áramú alkalmazásokhoz, valamint egy méretben, 1000, 2000 és 4000 A névleges áramértékkel egyenáramú alkalmazásokhoz.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A légmegszakítók legújabb generációja Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Eaton bemutatja a szünetmentes tápok új generációját https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/13/szunetmentes-eaton-tap/ Fri, 13 May 2022 05:30:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20304 Az 5PX Gen2 sorozat bővelkedik az innovatív megoldásokban. Az Eaton UPS kínálatának legújabb tagja számos innovatív megoldást vonultat fel a teljesítmény, a rugalmasság és a kiberbiztonság terén. Az alacsonyabb üzemeltetési költségek és a rugalmasság miatt az új UPS-ek ideálisak napjaink kihívásokkal teli IT-környezeteiben való használatra. Az Eaton energiagazdálkodási vállalat bemutatta szünetmentes tápegységeinek (UPS) legújabb generációját. […]

The post Az Eaton bemutatja a szünetmentes tápok új generációját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az 5PX Gen2 sorozat bővelkedik az innovatív megoldásokban.

Az Eaton UPS kínálatának legújabb tagja számos innovatív megoldást vonultat fel a teljesítmény, a rugalmasság és a kiberbiztonság terén. Az alacsonyabb üzemeltetési költségek és a rugalmasság miatt az új UPS-ek ideálisak napjaink kihívásokkal teli IT-környezeteiben való használatra.

Az Eaton energiagazdálkodási vállalat bemutatta szünetmentes tápegységeinek (UPS) legújabb generációját. Az 5PX Gen2 – amelyet a hatékonyság és a rugalmasság szem előtt tartásával terveztek – csökkentett üzemeltetési költséget, könnyű kezelhetőséget és fokozott szolgáltatási folytonosságot biztosít. A kiberbiztonsági szempontokat is a legmesszemenőbben figyelembe vevő 5PX Gen2 megfelel korunk legigényesebb vállalati és Edge IT-alkalmazásaihoz is.

Az új Eaton 5PX Gen2 UPS a kategóriájában legjobb vonali interaktív áramellátást biztosítja vállalati hálózatok és Edge IT-berendezések számára, és maximalizálja az IT-szolgáltatás folyamatosságát. Az Eaton 5PX Gen 2 egyaránt hatékony megoldást kínál a távfelügyelethez, az IT-architektúrába való integrációhoz és a távoli telepítéshez. Az Eaton Intelligent Power szoftvere könnyen integrálható a vezető virtualizációs környezetekhez és felhőalapú menedzsment-szolgáltatásokhoz.

Az innovatív grafikus LCD-kijelző egyszerű és intuitív konfigurálást tesz lehetővé. A szünetmentes tápegység (UPS) könnyedén indítható a konfigurációs varázsló segítségével, amely egyszerűvé teszi a beállítás folyamatát. Az opcionális Eaton Gigabit hálózati kártyával távoli menedzsment és firmware-frissítések érhetők el.

Az egységnyi teljesítménytényezőnek köszönhetően az 5PX Gen2 készülékek 11 százalékkal több energiát biztosítanak a csatlakoztatott szerverek számára, mint más UPS-ek. Az Energy Star 2.0 tanúsítvánnyal rendelkező, új szünetmentes tápegység maximális a hatékonysággal rendelkezik a teljes működési tartományban. Az energiamérés az egyes kimeneti aljzatcsoportokra vonatkozóan történik, és megjeleníthető közvetlenül a kijelzőn, illetveaz Eaton Intelligent Power Manageren (IPM) keresztül.

A csatlakoztatott eszközök priorizálhatók annak érdekében, hogy az alapvető szolgáltatások maximális rendelkezésre állása biztosítva legyen. A terhelési szegmens-vezérléssel könnyen kezelhető az áramellátás átkapcsolása és a vészhelyzet helyreállítása. A Netpack modellek kettős kiberbiztonsági tanúsítással (UL 2900-1 és MSZ EN IEC 62443-4-2) védik a digitális tartalmat, és lehetővé teszik az Eaton Cyber Secured Monitoring felhőhöz való csatlakozást.

„Korunk energiahatékonysági és kiberbiztonsági elvárásai egyre hangsúlyosabban jelennek meg az élet minden területén. Legyen szó akár saját otthonunk különböző eszközeiről, vagy éppen a legmagasabb standardoknak megfelelő adatközpontokról. Az Eaton az ügyfelek ezen elvárásainak maximális figyelembevételével alkotta meg és vezeti be a magyar piacra az új 5PX Gen2 UPS berendezését. Biztosak vagyunk benne, hogy ez a két téma továbbra is kiemelt jelentőséggel bír majd nemcsak az IT területen dolgozó szakemberek körében, hanem a végfelhasználó igények megfogalmazásánál is alapvetés lesz, hogy ezeken a területeken nem lehet kompromisszumot kötni”

– mondta Szontág Balázs, az Eaton Magyaroszág marketing menedzsere.

Az 5PX Gen2 négy méretben kapható, 1000 VA-tól 3000 VA-ig, és sokoldalúan alkalmazható rack- és torony kialakításban egyaránt. Az 5PX Gen2 2200 VA és 3000 VA elérhető rack szekrénybe szerelésre optimalizált RT2U formátumban , vagy RT3U formátumban (torony vagy kis mélységű rackek számára). Valamennyi típushoz hozzátartozik az oldalsó támaszték és a rack beépítősín-készlet. Az 5PX Gen2 UPS-hez elérhető az Eaton kibővített (Connected Warranty) garanciája.

A termék teljes körű részletei az Eaton weboldalán érhetők el.

The post Az Eaton bemutatja a szünetmentes tápok új generációját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
EdisonKids verseny- a jövőformáló kezdeményezéseké volt a főszerep https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/28/edisonkids-verseny-jovoformalo/ Mon, 28 Jun 2021 05:53:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15713 A hazánkban idén első alkalommal megrendezett Megoldások a holnapért kihívás négy hónapos projektidőszaka után a Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium tanulói vihették haza a fődíjat. A program az ország leginnovatívabb iskoláit, tanárait, illetve a 12 és 18 év közötti diákjait kereste, végül a Trois cent Soixante Croissants csapat megoldása bizonyult a legjobbnak. A Samsung és az […]

The post EdisonKids verseny- a jövőformáló kezdeményezéseké volt a főszerep appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hazánkban idén első alkalommal megrendezett Megoldások a holnapért kihívás négy hónapos projektidőszaka után a Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium tanulói vihették haza a fődíjat.

A program az ország leginnovatívabb iskoláit, tanárait, illetve a 12 és 18 év közötti diákjait kereste, végül a Trois cent Soixante Croissants csapat megoldása bizonyult a legjobbnak. A Samsung és az EdisonKids szakértői az elmúlt hónapokban a diákokkal közösen fejlesztették a projekteket, amelyek sokfélesége remekül megmutatta, milyen széleskörű a fiatalok érdeklődése és milyen kreatívan gondolkoznak a technológiai fejlődésről, a tudatosságról vagy a közösségi életről.

Az ország egész területéről érkeztek jelentkezések az EdisonKids és a Samsung közös kihívására, amely a jövő feltalálóinak, vállalkozóinak és kutatóinak adott lehetőséget, hogy élesben is kipróbálhassák magukat. A zsűri döntése alapján 27 csapat jutott az elődöntőbe, ahol több műhelymunka és folyamatos mentorálás után elkészíthették a projektjüket bemutató prezentációt. Az ötletek a legkülönfélébb helyi társadalmi, környezetvédelmi vagy személyes problémákra keresték a megoldást. A legjobb 8 közé végül egy zaklatás elleni kezdeményezés, egy robotikai projekt, egy hulladékgyűjtést megreformáló és egy fenntarthatósági alkalmazás, egy tudatos vásárlást támogató böngésző-bővítmény, két otthoni tanulást segítő platform és egy közösségi kertekre építő mozgalom is bejutott. A döntőbe jutott csapatok közül a zsűri a június 16-i élő megmérettetésen választotta ki a három dobogóst. A Dioxiday nevű böngészős bővítményt kidolgozó Croissants után az ezüstérmet a BánkiRobot egyedi fejlesztésű exoskeletonja kapta, a harmadik helyet pedig a Children of the Nature csapat érte el, közösségi ökokertészkedésre ösztönző kezdeményezésével.

A győztes csapat ötlete egy olyan különleges megoldás, amellyel az online vásárlás során azonnal környezetbarát alternatívákat ajánl, így ösztönözve a felhasználók tudatosságát. A csapat szerint a társadalom széles rétegét elérheti egy ilyen bővítmény, és hosszabb távon akár a fogyasztói szokásokat is megváltoztathatja. A projektjük alapja egy böngészős bővítmény, amelyet már el is kezdtek fejleszteni, a Kihívások a holnapért program alatt pedig szakértői segítséget is kaptak a megvalósításhoz. A csapattagok nagyon örülnek a győzelemnek, nyereményüket pedig iskolájukkal együtt a Samsung okoseszközei közül választhatják majd ki.

„Nagyszerű élmény volt, mi minden csapat ötletét nagyon szerettük és szeretnénk minden résztvevőnek gratulálni – mondták köszönőbeszédükben a csapat tagjai. – Úgy gondoljuk, ez a kihívás is megmutatta, milyen fontos élni a felkínálkozó lehetőségekkel, hiszen nagyon sokat tanulhatunk belőlük. Mi is rengeteg különleges emberrel találkoztunk, szeretnénk ezt az élményt megköszönni nekik, a szervezőknek és természetesen a mentorainknak.”

A megmérettetés főszereplői a diákok és az ötleteik voltak, azonban minden csapatot végigkísért a döntőbe vezető úton egy-egy tanáruk az iskolájukból. Ezek az EdisonTanárok időt és energiát nem kímélve segítették a csapatot és jövőformáló szemléletükkel hosszú távon is lehetőséget adnak a kreatív gyerekeknek, hogy megvalósítsák az ötleteiket. A kezdeményezés éppen ezért a vállalkozó szellemű fiatalok mellett az iskoláikat is támogatja, így a diákok nem csak dicsőséget, de új oktatási eszközöket is szereztek az őket patronáló intézménynek.

A Megoldások a holnapért emellett a szervezők számára is különleges, új tapasztalat volt, a Samsung szakemberei közül 8-an csatlakoztak az Edison csapat mentoraihoz és segítették tudásukkal a diákok munkáját, akik így értékes tapasztalatokat is gyűjthettek arról, hogyan látják a technológiai iparban dolgozók egy-egy ötlet megvalósíthatóságát. A mentorok válaszoltak a felmerülő kérdésekre, segítették a prototípusok megalkotását és a döntőre való felkészülést. A tervek minél alaposabb kidolgozásában a mentorok mellett a diákok segítségére volt még Meskó Bertalan jövőkutató, a kihívás fővédnöke, akihez egy online beszélgetés keretében fordulhattak kérdéseikkel, mellette pedig értékes segítséget kaptak Pais Pannitól és a Cellux design thinking csapatától, a prezentációjuk elkészítésében pedig Szerémi Péter kommunikációs trénertől is.

A program alapjául a Samsung nemzetközi sikereket elért Solve for Tomorrow, Megoldások a holnapért kezdeményezése szolgált, amelynek célja a kreatív gondolkodás és a problémamegoldó készségek fejlesztése. Az évtizedes nemzetközi sikerek után hazánkban idén indult el először a program, de a szervezők szeretnék, ha ez egy rendszeres megmérettetés alapja lehetne.

Különleges élmény volt látni, hogyan gondolkoznak a fiatalok a jövőről és reméljük, hogy az együtt töltött hónapok még tovább szélesítették a látókörüket és a közös műhelymunka, a szemléletformáló előadások felkészítették őket a jövő kihívásaira és hosszú távon is kamatoztatni tudják majd az itt tanultakat – mondta el Samu Zsófia, a Samsung Magyarország kommunikációs vezetője. – Szeretnénk hagyományt teremteni ezzel a kihívással és lehetőséget adni a fiataloknak, hogy hallassák a hangjukat és elhozzák azokat az ötleteket, amelyeket érdemes támogatni.”

 Veres Rita, az Edisonplatform stratégiai vezetője elmondta:

„Nagyszerű érzés volt látni, milyen sokféle kérdés foglalkoztatja a fiatalokat és milyen tudatosan állnak a jövő alakításához. A következő generáció szívügye a környezetvédelem és a fenntarthatóság, a kreativitásukkal pedig olyan megoldásokat is létrehozhatnak, amelyek később mindannyiunk életét megváltoztathatják. A Megoldások a holnapért kiváló platformnak bizonyult, ahol a diákok megmutathatják a nagyvilágnak, mire is képesek, ha a jó ügyért dolgoznak.” 

A Megoldások a holnapért kihívás eredményhirdetése megtekinthető az EdisonKids Facebook oldalán, a programról további információ pedig az www.edisonkids.org és a https://www.samsung.com/hu/solvefortomorrow/ weboldalon érhető el.

The post EdisonKids verseny- a jövőformáló kezdeményezéseké volt a főszerep appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automata parkolási rendszerek új generációja https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/20/parkolasi-rendszer-automata/ Sat, 20 Mar 2021 16:17:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14286 Hazai fejlesztők újra gondolták a parkolóház tervezés alapelveit és kifejlesztettek egy olyan korszerű, többszintes gépesített parkolási rendszert, amely körkörös elrendezésű, acél vázszerkezetű, gyorsan és költségtakarékosan felépíthető, üzemeltetési biztonsága egyedülálló, gazdaságosan üzemeltethető és kiemelkedő vagyonvédelmet biztosító high-tech automata parkolási rendszer. A körkörös elrendezésű gépesített parkolóházaktól eltérően a középre helyezett emelőaknában két gépkocsiemelő működik egymással párhuzamosan úgy, […]

The post Automata parkolási rendszerek új generációja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazai fejlesztők újra gondolták a parkolóház tervezés alapelveit és kifejlesztettek egy olyan korszerű, többszintes gépesített parkolási rendszert, amely körkörös elrendezésű, acél vázszerkezetű, gyorsan és költségtakarékosan felépíthető, üzemeltetési biztonsága egyedülálló, gazdaságosan üzemeltethető és kiemelkedő vagyonvédelmet biztosító high-tech automata parkolási rendszer.

A körkörös elrendezésű gépesített parkolóházaktól eltérően a középre helyezett emelőaknában két gépkocsiemelő működik egymással párhuzamosan úgy, hogy bármilyen hiba esetén egymást helyettesíteni tudják. Ez az új műszaki megoldás eredményezi a legnagyobb üzemeltetési biztonságot, de elősegíti a kiszolgálás gyorsaságát is azzal, hogy egyszerre két gépkocsit tud fogadni és kiadni két különböző szinten (célszerűen a földszinten és a -1 szinten). A hat parkoló modul 2 x 3 csoportos elhelyezése üveg, vagy üvegszerűen átlátszó napelem burkolattal, 756 parkolóhellyel, mindössze 3 850 m² alapterületen elfér. Egyébként 756 gépkocsi hagyományos parkolásához 23 – 26 000 m² alapterület szükséges.

Egy tároló szinten 12 parkolóhely van sugaras elrendezésben. Az optimálisnak tekintett 8-12 tároló szintes kivitel parkolóhelyeinek száma egy parkoló modulban 100-150 között van, figyelembe véve, hogy a földszinten a fogadó- és kiadó kabinok mellett igény esetén további 4-6 parkolóhely is kialakítható.

Egy 1500 férőhelyes parkolóház 10 darab, egyenként 12 tároló szintes kivitellel 6 325 m²-en, vagy 12 darab 10 tároló szintes kivitellel 7 425 m²-es alapterületen valósítható meg. Ezzel szemben 1500 gépkocsi hagyományos parkolásához 45 – 50 000 m²-re van szükség. Ez 6-szor, 7-szer akkora alapterület!.

Mivel mindegyik önálló parkoló modul egyszerre két gépkocsit tud fogadni és kiadni, ezért egy 10 parkoló modulból álló parkolóházban 20 bejárat és ettől független 20 kijárat van. Ez azt jelenti, hogy a folyamatos be- vagy kiparkolás során egyszerre egyidejűleg 20 gépkocsi parkolhat be vagy ki. Ezt eddig egyetlen más típusú parkolóháznál sem tudták megvalósítani.

Amikor párhuzamosan egyszerre 20 gépkocsi egymástól függetlenül beparkol az önálló parkoló modulokba, akkor az egy gépkocsira vetített fajlagos beparkolási idő is 20 felé oszlik, ami kevesebb, mint 4 sec/gépkocsi.

Az elektromos autók automatikus töltése sorbaállás nélkül vagy parkolás alatt

Az egyre nagyobb kapacitású akkumulátorral szerelt e-autókat előnyös a parkolás alatt feltölteni. Ez egy nyilvános töltőhelyen csak úgy oldható meg, hogy ha a tulajdonos az e-autója mellett van és kivárja a töltési folyamat végét, majd átáll egy szabad parkolóhelyre. Ez sok időveszteséggel jár. A Napfény garázs parkolóház továbbfejlesztésével ez a folyamat úgy automatizálható, hogy az e-autó tulajdonosa beparkol, egy gombnyomással jelzi a rendszernek a töltési igényét. Ez a parkolási rendszer a speciálisan kialakított eszközeivel a parkolás alatt feltölti a gépkocsi akkumulátorát és egy szabad tároló helyre szállítja a gépkocsit, amelyről a tulajdonos SMS értesítést kap. A feltöltött e-autója ott várakozik, amíg a tulajdonos érte jön.

Az e-autók számának növekedésével elkerülhetetlen, hogy egy-egy töltőhelyen sorbaállás alakuljon ki. A töltési idők gépkocsinként elérhetik a fél-egy órát is. A harmadik- negyedik e-autósnak már akár órákat is kellene várakoznia úgy, hogy nem hagyhatja ott a gépkocsiját, mert vagy kikerülik, vagy megelőzik. A parkoló vezérlési rendszere alkalmas arra, hogy fogadja a töltésre váró gépkocsikat úgy, hogy a tulajdonos azonnal tovább mehet egyéb feladatait intézni, majd SMS értesítést kap, hogy jöhet a feltöltött gépkocsijáért. Így a legkisebb az idővesztesége, ami nemcsak neki előnyös, hanem a szolgáltatónak is, mert a legjobb a töltő berendezés kihasználtsága, ezen keresztül a jövedelmezősége.

Az új konstrukció már rendelkezésre áll, megvalósításra vár.

Szerző: Friwaldszky Gyula okl. gépész- és gazdasági mérnök

The post Automata parkolási rendszerek új generációja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nem bízik a digitalizációban a magyar Y és Z generáció https://www.muszaki-magazin.hu/2019/05/26/nem-bizik-digitalizacioban-magyar-y-es-z-generacio/ Sun, 26 May 2019 19:02:05 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7233 A Magyarországon élő Y és Z generáció biztos benne, hogy a jövőben mindent áthat majd a digitalizáció és az online tér, viszont nem látják úgy, hogy ez egyértelműen jó lesz nekik – derül ki egy friss hazai kutatásból. A válaszadók többsége szívesen veszi az okos eszközök és az okoskörnyezet kényelmét, de pesszimista a személyes adatok […]

The post Nem bízik a digitalizációban a magyar Y és Z generáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyarországon élő Y és Z generáció biztos benne, hogy a jövőben mindent áthat majd a digitalizáció és az online tér, viszont nem látják úgy, hogy ez egyértelműen jó lesz nekik – derül ki egy friss hazai kutatásból.

A válaszadók többsége szívesen veszi az okos eszközök és az okoskörnyezet kényelmét, de pesszimista a személyes adatok védelmével, valamint a személyes szabadsággal és biztonsággal kapcsolatban. Érdekesség, hogy a két korcsoport válaszai között nem volt szignifikáns különbség.

A magyarok digitalizációhoz és online térhez való hozzáállását vizsgáló kutatás a Pulzus kutatási applikáció és a Senso Media magyar alapítású technológiai vállalat (akiknek okos információs tornyai minden nagyobb bevásárlóközpontban megtalálhatók) együttműködésében zajlott 2019. április 19-22. között. Célcsoportja a hazai Y (az 1980 és 1994 között születettek) és Z generáció (1995 és 2010 között születettek) volt, köztük is a városok, nagyvárosok lakói. Az adatelemzés a célcsoportjára nézve reprezentatív eredményeket adott.

Kényelem vs. biztonság?

Az itthon példa nélkül álló kutatás első szakasza magára az online tér fogalmára kérdezett rá, hogy mit is jelent az a válaszadók számára. Kiderült, hogy 55%-uk már most úgy gondolja, hogy az egész életét áthatja az online tér, amely nem csak a személyes digitális eszközeiben, de minden internetalapú szolgáltatásban és internetképes képernyőn keresztül ott van, beleértve az utcai berendezéseket is. 63%-uk pedig abban is biztos, hogy a jövőben a városok „tovább fognak okosodni”, vagyis szinte minden eszközre kiterjed majd a digitalizáció.

A többség szerint ez azért pozitív, mert a környezetükben fellelhető tárgyakról gyorsan elérhetők lesznek majd az információk, így az ügyintézés leegyszerűsödik, kényelmesebbé válik. A válaszadók leginkább a mindennapjaikhoz tartozó funkciókat várnák el a jövő okos városi eszközeitől: jegyvásárlás, közlekedési valamint a környékbeli szolgáltatásokkal kapcsolatos információk, mobilfeltöltés, alapvető italok vásárlása, segélyhívás indítása és elsősegély eszközökhöz való hozzáférés. Az általános online vásárlás lehetőségét különösen a férfiak díjaznák egy kültéri berendezés esetében. (Ez a multifunkcionalitás egyébként már megvalósult Magyarországon is a Senso Media töltőállomásokra telepített Allpay rendszerei által.)

Ugyanakkor a kutatásban résztvevők 45%-a valószínűsíti és negatívumként emelte ki, hogy a gépek kontroll nélkül mindent tudni fognak arról, hogy az emberek mikor, hol és mit csinálnak. Ennél is borúlátóbb eredmény, hogy csak a válaszadók 18%-a gondolta úgy, hogy a jövő okosvárosaiban biztonságosabb, élhetőbb lesz a környezet, és csak 6% véleménye szerint nő majd a személyes szabadság.

„A kutatásból egyértelműen kiderült, hogy a magyar városi fiatalok nem igazán bíznak a világszerte zajló smart city fejlesztésekben, legalábbis abban, hogy mindez a javukat fogja szolgálni – pedig az ilyen projektek közül nem egy célozza a munkaerőhiány enyhítését, a fenntarthatóság elősegítését, az energiahatékonyság növelését, az emberi élet védelmét, vagy éppen a közösségi terek hatékony kialakítását, mint például a Senso okospadok.”

– mutatott rá Major Attila Gábor, a Senso Media alapító-vezérigazgatója.

A kutatás arra is kereste a válaszokat, hogy hol van az a pont, amikor a reklámok hasznos információvá válnak az emberek számára. Az derült ki, hogy a válaszadók 84%-ának egyértelműen fontos, hogy szabályozni tudja a saját online terében megjelenő információk áramlását – mindkét irányba. A válaszadók 73%-át zavarják az online reklámok, amit egyértelműen a kontrollálhatatlansággal hoztak összefüggésbe, bár az Y generáció kicsit kevésbé mutatkozott érzékenynek rájuk. Szignifikánsan jobban elfogadják a személyre szabott online ajánlatokat, melyek korábbi kereséseik vagy érdeklődési körük alapján találják meg őket: ezeket „csak” a válaszadók 50%-a kifogásolta, és itt a Z generáció bizonyult nyitottabbnak. Tehát a válaszadók fele nem bánja, ha annak érdekében gyűjtenek adatot róla, hogy a hirdető az érdeklődési körébe vágó, vagy valamely konkrét szükségletére választ adó ajánlattal keresse meg őt, mert így a keresésre fordított időt és energiát meg tudja spórolni.

Viszont mindkét korcsoport vásárlási döntéseiben nagy szerepet játszik a személyes ajánlás, ami talán kompenzáció az egyre nagyobb online információdömping ellen: 69% szívesebben megvesz vagy kipróbál egy terméket, ha barátja, ismerőse ajánlotta azt.

Web: www.sensomedia.hu/

The post Nem bízik a digitalizációban a magyar Y és Z generáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
NAGÉV CINK – Tartós megoldás több generációnak https://www.muszaki-magazin.hu/2019/05/17/nagev-cink-tartos-megoldas-tobb-generacionak/ Fri, 17 May 2019 07:52:07 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7146 Az acélok korrózió elleni felületvédelmét szolgáló technológiák közötti rendkívül erős versenyben talán már érzékelhető egy hangsúlyeltolódás a tartós technológiák irányába. Ezzel csökkenteni lehet a szokásos organikus bevonatokkal ellátott acélszerkezetek használata során, a jó esetben 10-15 évente esedékes felújítási költségeket, melyek jelentős környezetterheléssel is járhatnak. Gondoljunk csak egy budapesti acélhíd védőbevonatának megújítására. A NAGÉV tűzihorganyzók a […]

The post NAGÉV CINK – Tartós megoldás több generációnak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az acélok korrózió elleni felületvédelmét szolgáló technológiák közötti rendkívül erős versenyben talán már érzékelhető egy hangsúlyeltolódás a tartós technológiák irányába.

Ezzel csökkenteni lehet a szokásos organikus bevonatokkal ellátott acélszerkezetek használata során, a jó esetben 10-15 évente esedékes felújítási költségeket, melyek jelentős környezetterheléssel is járhatnak. Gondoljunk csak egy budapesti acélhíd védőbevonatának megújítására. A NAGÉV tűzihorganyzók a legszigorúbb nemzetközi előírásoknak is megfelelő minőségű horganyrétegekkel látják el az acélszerkezeteket, melyek élettartama a megrendelők/tervezők/gyártók aktív közreműködésével befolyásolható.

TERVEZHETŐ ÉLETTARTAM – nagév segítség a BEVONAT kiválasztásához

A jövőben az acélszerkezetek tervezőinek ne csak az adott szerkezet statikai tervezése legyen feladata, hanem eljött az ideje annak, hogy az acélokat védő bevonatot is mérnöki szemlélettel tervezzék meg. Tűzihorganyzással (MSZ EN ISO 1461) kialakított védőréteg élettartama, hosszabb távon (˃ 10 év) vastagságával arányos. Azaz egy kétszeres vastagságú horganybevonat kétszeresen hosszú ideig védi a vasat, mint egy fele akkora vastag horganyréteg. A szükséges legkisebb vastagság meghatározásához könnyen kezelhető szabványok, irányelvek állnak rendelkezésre (pl. MSZ EN ISO 9223:2012, MSZ EN ISO 9224:2012). A legkisebb elvárt vastagság megállapításához ki lehet választani az ahhoz legjobban alkalmas acélösszetételt (MSZ EN 10025:2005, 7.4.3.). Tűzihorganyzás közben kialakuló védőrétegek vastagsága, és színe is általában ehhez fog igazodni (1. kép). Az acélösszetétel meghatározásához a NAGÉV szakmai segítséget nyújt. Előzetes információk megtalálhatók a NAGÉV honlapján.

 

Hosszú életciklus – csökkenő környezetterhelés

Az emberiség nagyobb része talán már ráébredt arra, hogy az egyre rövidülő fogyasztási ciklusok, a túlfogyasztás egyre nagyobb környezeti terheléssel jár. Ez bővebb értelemben magába foglalja az előállítás-használat-megsemmisítés teljes folyamatát. Amennyiben olyan gyártástechnológiát választunk, mely megfelel az elérhető legjobb technikáknak (IPPC-BAT), ugyanakkor a termék (esetünkben a horganybevonat) használati ideje igen hosszú, akkor jó, és határozott lépést tettünk az egyre sürgetőbb környezetvédelmi céljaink elérése felé. Az acélszerkezeti tűzihorganyzás szokásos bevonatvastagságoknál és környezeti hatások esetén, legtöbbször jóval 50-60 év feletti élettartamot garantál. A NAGÉV CINK KFT az ország legújabb generációs tűzihorganyzója is a fenti célt szolgálja. Termelési folyamata során „zéró-hulladék” technológiával állítja elő a rendkívül tartós fémbevonatokat akár 7-8 tonnás acélelemek felületére is.

Elmaradó felújítások – JELENTŐSEN KISEBB fennTARTÁSI KÖLTSÉGEK

A bérhorganyzás ára a legtöbb esetben nem több mint egy jó minőségben kivitelezett kétrétegű festékbevonaté. Ezzel együtt elmaradnak a 10-15 évente esedékes felújítások, karbantartások, melynek nagyon fontos szerepe van egy-egy beruházás működtetése során, mert lecsökkennek az acélszerkezet fenntartására fordítandó, a jövőben egyre növekvő költségek.

KÖZPONTI HELYZETBEN A NAGÉV

A hazai iparág meghatározó vállalata a NAGÉV CINK KFT az ország szívében, 30 km-re Budapesttől az M5 autópálya mellett 8 éve létesült. Az ország legnagyobb térfogatú bevonó berendezésével, piaci részesedésével a magyar bérhorganyzás piacvezető vállalata. Kisebb testvérvállalata, a NAGÉV KFT Tiszacsegén fogadja partnereit. A NAGÉV CINK KFT ócsai oktatási bázisán megrendelői részére rendszeresen speciális továbbképzéseket, szakmai napokat tart, ahol lehetőség nyílik a technológia megtekintésére is. Munkanapokon meghosszabbított szolgáltatási idővel áll partnerei rendelkezésére. További információk elérhetők a NAGÉV vállalatcsoport honlapján (www.nagev.hu)

The post NAGÉV CINK – Tartós megoldás több generációnak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>