gáz – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Száműzik az SF6 gázt a villamossági berendezésekből is az Európai Unióban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/02/sf6-gaz-kivonas-schneider-electric/ Tue, 02 Apr 2024 05:00:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29066 Megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában és hamarosan hatályba is lépett a fluortartalmú üvegházhatású gázok használatára vonatkozó jogszabály. A rendelkezés szerint több lépcsőben betiltják a kén-hexafluorid (SF6) alkalmazását a középfeszültségű kapcsolóberendezésekben. A Schneider Electric jelentős erőfeszítéseket tett, hogy alternatív megoldással álljon elő, a társaság új, innovatív berendezéseiben a tiszta levegőt és a vákuumtechnológiát ötvözi. Megjelent […]

The post Száműzik az SF6 gázt a villamossági berendezésekből is az Európai Unióban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában és hamarosan hatályba is lépett a fluortartalmú üvegházhatású gázok használatára vonatkozó jogszabály.

A rendelkezés szerint több lépcsőben betiltják a kén-hexafluorid (SF6) alkalmazását a középfeszültségű kapcsolóberendezésekben. A Schneider Electric jelentős erőfeszítéseket tett, hogy alternatív megoldással álljon elő, a társaság új, innovatív berendezéseiben a tiszta levegőt és a vákuumtechnológiát ötvözi.

Megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában és márciusban hatályba is lépett az a rendelet, amely szabályozza a fluortartalmú üvegházhatású gázok felhasználását az Európai Unióban.

A rendelet kitér a kén-hexafluorid (SF6) alkalmazására is, több fázisban tiltva be a használatát. A jogszabály alapján 2026. január 1-jétől az elsődleges és másodlagos elosztásra szolgáló, legfeljebb 24 kV-os középfeszültségű elektromos kapcsolóberendezések, majd 2030. január 1-jétől az elsődleges és másodlagos elosztásra szolgáló, 24 kV-nál nagyobb és legfeljebb 52 kV-os középfeszültségű elektromos kapcsolóberendezések esetében lesz tilos SF6-gázt használni. A rendelet szerint 2035. január 1-jétől tilos a kén-hexafluorid elektromos kapcsolóberendezések karbantartásához vagy szervizeléséhez való felhasználása, hacsak azt nem regenerálják vagy hasznosítják újra.

A fluortartalmú gázok jelenleg az EU üvegházhatású-gázkibocsátásának mintegy 2,5 százalékáért felelősek. A legnagyobb tételt a hidrofluorkarbon jelenti, ami ennek a kibocsátásnak a 90 százalékát adja. Ezt az anyagot többek között hűtőszekrényekben, fagyasztókban, illetve légkondicionálókban alkalmazzák. Bár a felhasznált mennyiség szempontjából kisebb tételt jelent, a legnagyobb üvegházhatást okozó gázok közé tartozik az SF6, vagyis a kén-hexafluorid. Az SF6 gázt az energiaszolgáltatók és ipari felhasználók által használt középfeszültségű kapcsolóberendezésekben alkalmazzák, amelyekből napjainkban is mintegy harmincmillió működik világszerte.

Ez az anyag ugyanis számos kedvező tulajdonsággal bír, jó hővezető, nem korrodál, nem tűzveszélyes, és tiszta formájában egyáltalán nem mérgező, továbbá kitűnő áramszigetelő képességgel bír. A problémát az jelenti, hogy az SF6 az egyik legerősebb üvegházhatású gáz. A GWP (global warming potential) értéke 24.300-szor haladja meg a szén-dioxidét, vagyis egy kilogramm SF6 ugyanannyi kárt tesz a környezetben, mint 24,3 tonna szén-dioxid. Ez nagyjából akkora mennyiség, amekkorát egy átlagos személyautó 200 ezer kilométer megtétele során juttat a környezetbe.

„Az új jogszabályban szereplő első fontos mérföldkő 2026 eleje, ami figyelembe véve, hogy mennyi feladatot kell elvégezniük az érintett cégeknek, meglehetősen szoros határidőnek számít. Éppen ezért célszerű mielőbb elkezdeni a felkészülést az SF6-gáz kivezetésére, elsősorban az áramszolgáltatóknak. A Schneider Electric, az energiagazdálkodás és az automatizálás digitális átalakításában élenjáró vállalatként határozottan támogatja az SF6 gáz lecserélésére vonatkozó szabályozást, és a cég jelentős erőfeszítéseket tett, hogy alternatív megoldással álljon elő. A társaság új, jövőformáló berendezéseiben a tiszta levegőt és a vákuumtechnológiát ötvözi. Mérnökeink elérték, hogy az új termékek mérete lényegében nem változott, és kezelésük, működtetésük sem okoz gondot a karbantartó szakembereknek. A 21. század igényeinek megfelelően a kapcsolóberendezések beépített okosszenzorokkal rendelkeznek, amelyek révén távolról is megoldható az állapotfelügyelet, és lehetővé válik az okoshálózatok kiépítése”

– mondta el az új szabályozás kapcsán Géczy Áron, a Schneider Electric termékmenedzsere.

A Schneider Electric két új, az SF6 gáz használatát kiváltó, egyaránt 24 kV-os feszültségszintig használható középfeszültségű kapcsolóberendezés termékcsaládja az SM AirSeT (az ipari létesítményekbe) és az RM AirSeT (elosztóhálózatokba). A vállalat új, 40 millió eurós beruházással megvalósuló dunavecsei okosgyára, a Duna Smart Power Systems (DSPS) lesz az RM AirSeT termék európai gyártóközpontja, amely már idén, a második negyedévtől készen áll a megrendelések fogadására. Az SM AirSeT-nek szintén van hazai gyártókapacitása, a társaság zalaegerszegi gyárában készülnek ezek a berendezések, innen szolgálják ki már most is a hazai és regionális megrendeléseket.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Száműzik az SF6 gázt a villamossági berendezésekből is az Európai Unióban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyszerűbb lesz hozzáférniük a kisvállalatoknak a cseppfolyósított földgázhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/13/cseppfolyositott-gaz-kisvallalatok-hozzaferes/ Tue, 13 Feb 2024 05:30:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28481 Az EIT InnoEnergy újabb, a tiszta energiákra való áttérést elősegítő vállalatot karolt fel. Az LNG és bio-LNG gáz tárolásához, szállításához kisebb vállalatok számára kompozit konténereket építő német Nesetten vállalatnak nyújtanak mostantól széleskörű támogatást. Az LNG (cseppfolyósított földgáz) olyan alacsony kibocsátású üzemanyag, amelyet a földgáz -163°C-os hőmérsékleten való cseppfolyósításával állítanak elő. Míg a hagyományos LNG fosszilis […]

The post Egyszerűbb lesz hozzáférniük a kisvállalatoknak a cseppfolyósított földgázhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az EIT InnoEnergy újabb, a tiszta energiákra való áttérést elősegítő vállalatot karolt fel. Az LNG és bio-LNG gáz tárolásához, szállításához kisebb vállalatok számára kompozit konténereket építő német Nesetten vállalatnak nyújtanak mostantól széleskörű támogatást.

Az LNG (cseppfolyósított földgáz) olyan alacsony kibocsátású üzemanyag, amelyet a földgáz -163°C-os hőmérsékleten való cseppfolyósításával állítanak elő. Míg a hagyományos LNG fosszilis tüzelőanyagnak minősül, a bio-LNG megújuló energiaforrás. Főleg szerves hulladékok erjesztéséből származó biogáz feljavításával és cseppfolyósításával állítják elő. Jelenleg a helyhez kötött infrastruktúra szükségessége, valamint az ilyen típusú üzemanyag szállításának, tárolásának korlátjai miatt a bio-LNG-t és az LNG-t az ebből az energiaforrásból nagy mennyiséget igénybő ipari vállalatok képesek hasznosítani.

A cseppfolyós földgázhoz, az LNG-hez és a bio-LNG-hez való hozzáférés érdekében a Nesseten olyan acél-és vákuummentes, mobil kriogén tartályok gyártásába fogott, amelyek akár -196°C-os hőmérsékletre hűtve is alkalmasak az értékes energiahordozó biztonságos tárolására, szállítására. Ezzel a megoldással akár 450 kilogramm cseppfolyósított gáz is eljuttatható azokhoz az egyéni ügyfelekhez, kis vállalkozásokhoz, amelyek az LNG felhasználásához nem rendelkeznek helyhez kötött infrastruktúrával.

“A bio-LNG és az LNG egy olyan ágazatot képvisel, amely rendkívül fontos a régiónkban, ezért is örülünk annak, hogy a Nesseten-t már a növekedésének korai szakaszában beilleszthetjük a portfóliónkba, amely a zöld energia és a tiszta technológiák erősítésére törekszik. Hiszünk abban, hogy a tőkebefektetésünk, az egyedülálló know-how-hoz és a több mint 1200 partnerből álló ökoszisztémánkhoz való hozzáférés korlátlan fejlődési lehetőséget biztosít majd a csapatnak is.”

– jegyezte meg Marcin Wasilewski, az EIT InnoEnergy közép-európai vezérigazgatója.

A Nesetten már egy skálázható, önellátó hő- és áramellátó energiaállomást is létrehozott, amely többek közt irodák vagy kisebb termelőüzemek ellátására szolgál és további ambiciózus célokat tűzött ki maga elé a jövőre nézve.

“A Nesettennél együttműködésbe kezdtünk indiai, lengyel, amerikai és nigériai stratégiai partnerekkel. A folyamatban lévő tanúsítási folyamat alapján egy innovatív gyártósor kifejlesztésén dolgozunk, amely nemcsak a termékek legmagasabb minőségét biztosítja, hanem azt is, hogy rugalmasan reagálhassunk a piaci igényekre. Terveink szerint az értékesítés 2024 végén indul.”

– hangsúlyozta Paweł Warszycki, a Nesetten vezérigazgatója. Hozzátette, hogy a vállalat előtt 2024 harmadik negyedévében megnyíló beruházási kör segíteni fog nekik ezeknek a céloknak az elérésében.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Egyszerűbb lesz hozzáférniük a kisvállalatoknak a cseppfolyósított földgázhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
SKF – 2050-re nettó zéró kibocsátás https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/05/zero-skf-kibocsatas-klima/ Fri, 05 Nov 2021 12:42:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17560 Az SKF elkötelezte magát amellett, hogy 2050-re olyan ellátási láncot hoz létre, amelynek az üvegházhatású gázkibocsátása nettó zéró. Rickard Gustafson elnök-vezérigazgató nyilatkozatában elmondta: „Már eddig is jelentős előrelépést értünk el azon a téren, hogy a saját működésünkből fakadó károsanyag-kibocsátást 2030-ra nettó zéróra csökkentsük, azonban ma még ambiciózusabb célt tűztünk ki magunk elé, amely a teljes […]

The post SKF – 2050-re nettó zéró kibocsátás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az SKF elkötelezte magát amellett, hogy 2050-re olyan ellátási láncot hoz létre, amelynek az üvegházhatású gázkibocsátása nettó zéró.

Rickard Gustafson elnök-vezérigazgató nyilatkozatában elmondta: „Már eddig is jelentős előrelépést értünk el azon a téren, hogy a saját működésünkből fakadó károsanyag-kibocsátást 2030-ra nettó zéróra csökkentsük, azonban ma még ambiciózusabb célt tűztünk ki magunk elé, amely a teljes ellátási láncunkat érinti. Ennek a célkitűzésnek a megvalósítása komoly összpontosítást és elkötelezettséget igényel a saját működésünk, valamint a beszállítóink, a partnereink és a vevőink részéről.”

Az SKF kötelezettséget vállal arra, hogy a 2050-re kitűzött új cél mérföldköveiként 2035-re 45%-kal, 2040-re pedig 60%-kal csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást az ellátási láncában. Továbbá az SKF ígéretet tett, hogy 2040-re az acél legalább 40%-át szén-dioxid-semleges acélgyárakból szerzi be, és 80%-kal csökkenti a szállításokhoz kapcsolódó üvegházhatásúgáz-kibocsátást. Ez összhangban áll a Párizsi Klímaegyezménnyel, amelynek célja, hogy 2050-re elérjük a nettó zéró globális kibocsátást, és a globális felmelegedést 1,5°C-ra mérsékeljük.

Az SKF már fontos lépéseket tett ezen cél felé az energiahatékonyabb gyártási folyamatokba történő beruházásokkal, valamint azzal, hogy az energiaigényes acél- és kovácsolt termékek beszállítóitól megköveteli az ISO 50001 energiairányítási rendszerszabvány bevezetését, amely szisztematikus megközelítésben teszi lehetővé a vállalatok számára az energiahatékonyság folyamatos fejlesztését. Az érintett beszállítók 85%-a már rendelkezik ezzel a tanúsítvánnyal.

„Az SKF öröksége olyan termékekből áll, amelyek csökkentik a súrlódást, és ezáltal fenntarthatóbbá teszik az ipart.”

– tette hozzá Rickard Gustafson.

„Az új, átfogóbb célkitűzéseink eléréséhez az együttműködés új formáira lesz szükség. Mi a magunk részéről eltökéltségünkkel, tapasztalatainkkal és technológiai innovációval is hozzájárulunk a feladathoz.”

Előrelépés a gyártáson belül és fokozott átláthatóság

2022-től a Csoport göteborgi (Svédország) gyára lesz a harmadik olyan telephely, amely eléri a nettó zéró státuszt. Ezt zöldenergia-felhasználással és az energiatakarékosabb folyamatokba való beruházással érjük el. Az SKF telephelyei közül a spanyolországi Tudelában és az ausztriai Steyrben működő gyáraink már elérték ezt a célt.

Az SKF az átláthatóság és az együttműködés iránti elkötelezettségének részeként 2021 júliusában csatlakozott a Tudományos alapú célkitűzések elnevezésű kezdeményezéshez (SBTI). A Csoport a SteelZero, az RE100 és a ResponsibleSteel kezdeményezésekben való részvételével is támogatja a változást.

The post SKF – 2050-re nettó zéró kibocsátás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innováció-Transzfer Kft – Az ipari ultrahangtechnika szakértője https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/21/innovacio-transzfer-ultrahang/ Wed, 21 Apr 2021 08:10:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14702 Hőformázás – Az ultrahang ipari alkalmazásainak köre rendkívül szerteágazó. Attól függően, hogy milyen halmazállapotú közegekben történik az ultrahang alkalmazása, megkülönböztethető szilárd-, folyadék-, és gázfázisú ultrahang, amelyekre kiterjedt referenciákkal rendelkezünk. Az ultrahang olyan mechanikai rezgés, amely esetén rendkívül nagy gyorsulások és lassulások jönnek létre az anyagban. Ennek hatására úgynevezett akusztikai jelenségek alakulnak ki. Az ultrahang valódi […]

The post Innováció-Transzfer Kft – Az ipari ultrahangtechnika szakértője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hőformázás – Az ultrahang ipari alkalmazásainak köre rendkívül szerteágazó. Attól függően, hogy milyen halmazállapotú közegekben történik az ultrahang alkalmazása, megkülönböztethető szilárd-, folyadék-, és gázfázisú ultrahang, amelyekre kiterjedt referenciákkal rendelkezünk.

Az ultrahang olyan mechanikai rezgés, amely esetén rendkívül nagy gyorsulások és lassulások jönnek létre az anyagban. Ennek hatására úgynevezett akusztikai jelenségek alakulnak ki. Az ultrahang valódi hatását, főleg folyadék és gáz fázisban e jelenségek adják, nem is a primer rezgések.

A szilárd fázisú ultrahang legelterjedtebb alkalmazási területei a statikus és a folyamatos hegesztés, a műanyagok formázása, a vágás és a súrlódás csökkentés, az extrúziós és préserő csökkentés.

A hegesztés és a műanyagok formázása határfelületi jelenség. Ennek során az érintkező anyagok felülete eltolt fázisban rezeg. A fázis eltolódás intenzív fizikai súrlódást eredményez, amely miatt a határfelületeken hő képződik, amely elegendő az anyagok lágyítására, megolvasztására, megöntésére, összehegesztésére. Az ultrahangos hegesztés előnye más eljárásokkal szemben, hogy csak a határfelületek melegszenek fel, maga a hegesztőfej és az anyag többi része nem.

A statikus ultrahangos hegesztés-, és hőformázás minőségét az ultrahang teljesítménye – a behatási idő – és a présnyomás együttesen határozza meg. A piacon kapható ultrahangos hegesztő rendszerek e három paramétert fixen kezelik. A legújabb eredmények szerint azonban, e három paraméter fix beállítása magas szintű hegesztéshez, hőformázáshoz nem elegendő! E paramétereket a hegesztés során folyamatosan, megfelelő értékek mentén, lépcsősen változtatni, optimalizálni kell tudni. Ezt jelenleg egy gyártó sem alkalmazza.


Az Innováció-Transzfer Kft. ultrahangos hegesztő és hőformázó berendezései már kezelik a több lépcsős nyomás-idő-teljesítmény programokat. E programok, mint hegesztési „receptúrák” felhasználó-barát módon vihetők be PLC-n keresztül a rendszerbe és hajthatók azzal végre.


Egy precíziós hegesztés, vagy hőformázás akár 5-6-8 változó teljesítmény-idő-nyomás lépcsőt is igényelhet. Ezt berendezéseink automatikusan kezelik, így az alkalmazók nem kerülnek kiszolgáltatott helyzetbe és kompromisszum kényszerbe. Ez egyedülálló az ultrahangtechnikában. Ultrahangos hegesztő- és hőformázó berendezéseinket az autóipar, műanyagipar, textilipar ill. használati eszközök előállítói számára ajánljuk.

A folyamatos ultrahangos hegesztés során akár több méteres hegesztési varratok készíthetők ultrahanggal. Ipari textíliák, csövek, ponyvák, ruházati cikkek cérna, fonál nélküli hermetikus sáv, vagy pontsáv hegesztése, biztonsági szövetek, hőszigetelő rétegek hegesztése, illesztése, formázása, konfekcionálása valósítható meg általa.

Az Innováció-Transzfer Kft. vállalja folyamatos ultrahangos hegesztő rendszerek szállítását standard és egyéni igények alapján.

Vágás során a késfelületet intenzív ultrahang rezgésnek tesszük ki. A késfelület, vagy vágó felület a statikus nyomáson túl másodpercenként több tízezer apró rezgést végez. A vágás emiatt sokkal kisebb erőt igényel majd, mint a normál vágáshoz szükséges erő, ezen túl pedig a vágási felület sokkal szebb, fényes lesz, illetve a ragacsos, tapadós, sorjázó anyagok nem ragadnak fel a kés felületére.

Automata ultrahangos tisztítóberendezéseink zsír-és üledékleválasztóval.

Vállaljuk komplett ultrahangos pozícionáló-vágó rendszerek szállítását.

A súrlódás-, az extrúziós és préserő csökkentés nagyon izgalmas és teljesen új területek. E területek egy-egy ötlet kapcsán kerültek képbe, amelyek megbízóinktól származtak. Nem volt rá beható szakirodalom, mindössze arra kértek minket, hogy nézzük meg, működhet-e az adott alkalmazásnál, vagy sem. És legtöbbször működött… Az alkalmazás lényege, hogy harmonikus rezgés hatására az anyag rezonanciába hozható – legyen az extrúder fej, vagy acél tömb, cső, lap, stb. Ekkor a felületén és a magban folyamatos rezgés alakul ki. A rezgés hatására a határréteghez érő egyéb anyagok nem tudnak rásimulni, feltapadni a rezgő felületre, ezért lecsökken a súrlódás, kvázi az anyagok megúsznak a rezgő felületen. Ennek volt köszönhető például ciklonokon a kiülepedés-mentesség, extrúder esetén a préserő-igény csökkenés, az extrudált anyag homogenitásának növekedése. Azt gondolom, hogy ez a lehetőség nagyon sok olyan alkalmazási területen hasznosítható, amelyre most még nem is gondolunk.

Ultrahang reaktor

Új területeken a munkamenet úgy zajlik, hogy a megkeresésünket követően szóbeli, vagy email összefoglaló alapján döntünk, hogy hatékony tud-e lenni az ultrahang az adott területen. Pozitív megítélés és a leendő megrendelővel történő megegyezés esetén, próbaberendezéseink alkalmazásával létrehozunk egy olyan kísérleti rendszert, amellyel elővizsgálatokat, méréseket végzünk. Meghatározzuk a sarokparamétereket, pl. a teljesítmény igényt, a szükséges rendszer-elemeket stb. Ez alapján árajánlatot készítünk, majd megrendelés után megtörténik a rendszer leszállítás, a beüzemelés és az átadás. Ezután megrendelőinkkel folyamatos kapcsolatban maradunk és vállaljuk a berendezések után-követését és szervizét.

Ajánlom magunkat a Tisztelt Olvasó, leendő felhasználó részére!

Dr. Lőrincz Attila
Ügyvezető
Innováció-Transzfer Kft.
06-30-237-8334
lorincza@lorincza.hu
www.innovaciotranszfer.hu
www.ultrahangtechnika.hu

The post Innováció-Transzfer Kft – Az ipari ultrahangtechnika szakértője appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Üzembe állt a horvátországi Krk LNG terminál https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/08/krk-lng-terminal-uzem/ Fri, 08 Jan 2021 20:25:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13293 A horvátországi Krk LNG visszagázosító terminálban (Krk LNG terminál, Krk LNG) sikeresen lefejtésre került az első cseppfolyósított gáz (LNG) szállítmány, mely az MVM Csoporthoz tartozó Magyar Földgázkereskedő Zrt. (MFGK) horvátországi leányvállalata, az MFGK Croatia d.o.o. (MFGKC) számára került leszállításra. A Tristar Ruby nevű, 12 éves, 289 m hosszúságú és 44 m szélességű, 155 000 LNG m3 kapacitású tankerhajó 2021. […]

The post Üzembe állt a horvátországi Krk LNG terminál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A horvátországi Krk LNG visszagázosító terminálban (Krk LNG terminál, Krk LNG) sikeresen lefejtésre került az első cseppfolyósított gáz (LNG) szállítmány, mely az MVM Csoporthoz tartozó Magyar Földgázkereskedő Zrt. (MFGK) horvátországi leányvállalata, az MFGK Croatia d.o.o. (MFGKC) számára került leszállításra.

Tristar Ruby nevű, 12 éves, 289 m hosszúságú és 44 m szélességű, 155 000 LNG m3 kapacitású tankerhajó 2021. január 1-jén kötött ki a Krk LNG terminálban 91 millió m3 gázegyenértékű LNG szállítmánnyal, ami egyben a Magyarország és Horvátország számára is stratégiai jelentőségű új földgázellátási útvonalnak számító létesítmény kereskedelmi üzembeállását és az MFGK Krk LNG terminálbeli szerepvállalásának kezdetét is jelentette.

Tristar Ruby-n a Krk LNG-be érkezett első LNG szállítmány az MFGK által 2020. június 5-én aláírt, 2021. január 1-től közel hét éves időszakra szóló, összesen 6,75 milliárd m3 kapacitáslekötésről és a hozzá megkötött LNG forrásbeszerzési szerződéseket tartalmazó megállapodáscsomagban szereplő ügylet első eleme.

A Krk LNG terminál üzembeállásával és az LNG beszerzés megindulásával új korszak kezdődik a magyar földgázellátásban. A Krk LNG terminál és a megkötött forrásszerződések révén valódi forrás-és útvonaldiverzifikáció valósul meg Magyarország számára, mivel hazánk az MFGK révén kereskedelmi összeköttetésbe került a globalizálódó LNG piaccal és a magyar piacon és az egész régióban eddig nem elérhető földgázforrásokhoz és új piaci szereplőkhöz is közvetlenül hozzáfér. Az MFGK által a terminálban beszerzett LNG források kizárólag nyugat-európai piaci szereplőktől érkeznek.

Az MFGK Krk LNG szerepvállalása az MVM Csoport földgáz forrás- és útvonaldiverzifikációs, valamint regionális terjeszkedési stratégiai célkitűzésével is összhangban áll. A Közép-Európa egyik legnagyobb vállalatcsoportjának számító, a villamosáram-termeléstől és földgáz importtól az ügyfélszolgálatokig, valamint a villamos áram rendszerüzemeltetéstől a földgáztárolásig a villamosáram-és földgáz értéklánc szinte minden elemén jelen lévő MVM Csoport Magyarország energiabiztonságának fő letéteményese. A Krk LNG terminálon keresztüli LNG beszerzéssel az MVM Csoport még nagyobb mértékben járul hozzá a hazai és regionális ellátásbiztonsági törekvésekhez. Az MFGK Krk LNG szerepvállalása továbbá illeszkedik az MVM Csoport hat piacot (Ausztria, Szlovákia, Csehország, Horvátország, Szerbia, Románia) célzó regionális növekedési stratégiájába, mivel a terminálban történő kapacitáslekötés és a forrásbeszerzés mellett a Társaságcsoport az MFGK 2020-ban alapított helyi leányvállalata révén közvetlenül is belép a horvátországi földgázpiacra.

Magyarország számára gazdaságstratégiai, nemzetstratégiai és nemzetbiztonsági kérdés az ország biztonságos, több forrásból és több útvonalon történő földgázellátása. Hazánknak kiemelt érdeke fűződött a horvátországi Krk-szigeten létesült évi 2,6 milliárd m3 kapacitású LNG visszagázosító terminál 2021. január 1-i üzembeállásához, mivel általa földrajzi közelségbe került a globalizálódó LNG piacokhoz való közvetlen hozzáférés lehetősége. A Krk LNG-ben történő magyar szerepvállalás kérdését a Kormány kiemelt fontosságúként kezelte, ami az új Nemzeti Energiastratégiában is tételesen megjelenik.

A Krk LNG az Európai Unió (EU) földgáz forrás-és útvonaldiverzifikációs törekvéseibe is illeszkedik, mivel a terminál az Észak-Déli Gázfolyosó egyik végpontja, a közép- és délkelet-európai energetikai összeköttetésekről szóló kezdeményezés (CESEC) egyik prioritásprojektje, továbbá a 2016-ban elfogadott, a cseppfolyósított földgázra és a földgáztárolásra vonatkozó uniós stratégiával is összhangban van. Az EU az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközből (CEF) 101,4 millió EUR pénzügyi forrással támogatta a terminál megvalósulását.

A horvátországi Krk LNG terminált kereskedelmi üzembe helyező első, magyar piaci szereplő számára beérkezett LNG szállítmány a regionális földgáz-ellátásbiztonság erősítését célzó többéves horvát-magyar együttműködést is megkoronázza, egyúttal Horvátország és Magyarország közösen elért sikerének méltó jelképéül is szolgál.

The post Üzembe állt a horvátországi Krk LNG terminál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyar tudósok kifejlesztették a gáz formában tárolt villamos energiát https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/11/magyar-tudosok-gaz-villamos/ Sun, 11 Oct 2020 17:26:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11914 A klímaváltozás hatásait a gazdaság zöldítésével mérsékelné a kormány. A zöld hidrogén nélkülözhetetlen eszköz a 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) éppen ezért kiemelten fontosnak tartja a hidrogén- (és biometán-) technológiákon alapuló pilot projekteket – mondta Kaderják Péter energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár, akit az ITM közleménye idéz. Az MTI-hez eljuttatott közleményben az […]

The post Magyar tudósok kifejlesztették a gáz formában tárolt villamos energiát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A klímaváltozás hatásait a gazdaság zöldítésével mérsékelné a kormány.

A zöld hidrogén nélkülözhetetlen eszköz a 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) éppen ezért kiemelten fontosnak tartja a hidrogén- (és biometán-) technológiákon alapuló pilot projekteket – mondta Kaderják Péter energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár, akit az ITM közleménye idéz. Az MTI-hez eljuttatott közleményben az államtitkár kifejti: a klímaváltozás hatásai csak a gazdaság zöldítésével mérsékelhetők.

A karbonmentes forrásból termelt villamos energia hosszabb távú tárolását lehetővé tevő technológiák egyre fontosabbá válnak. A napenergiával termelt elektromos áram rendelkezésre állása és a felhasználói igény időben és térben is eltérő. Ez az adottság az akkumulátorokon túlmutató tárolási eljárások fejlesztését, az áramtöbblet hatékonyabb felhasználását indokolja.

A zöld hidrogénről szóló uniós kezdeményezés az Európai Bizottság 2020 júliusában közzétett hidrogén-stratégiájára építve azt tűzi ki célul, hogy a hidrogéngazdaság fejlesztése kiemelt figyelmet kapjon a koronavírus utáni időszak helyreállítási beruházásaiban, a klímabarát, fenntartható ipari szektor kialakításában.

A zöld hidrogén hathatós megoldás lehet a különféle ágazatok szén-dioxid-mentesítésére, ezért ösztönözni és támogatni kell a kapcsolódó technológiák fejlesztését és alkalmazását. A magyar álláspont szerint a hidrogéngazdaság fejlesztésének területén az állami és a magánszféra partnerségén alapuló, széles körű nemzetközi együttműködéssel lehet eredményeket elérni.

Kaderják Péter emlékeztetett arra, hogy Magyarország a Nemzeti energia- és klímatervben és az új Nemzeti energiastratégiában is kitért a hidrogén jövőbeni szerepére. A magyar hidrogéngazdaság fejlődésének erőteljes lendületet adhat az idén megalakult Nemzeti Hidrogén-technológiai Platform, amely összehozza a kutatás és az ipar érintett szereplőit, és javaslatot tesz egy hazai hidrogén-stratégiára.

A zöld hidrogén előállításának alapját jelentő elektrolizáló technológiákkal kapcsolatban folyó magyar kutatások máris élenjáró eredményeket hoztak. Szegedi kutatók és ipari partnereik egy saját fejlesztésű, energiahatékony, kizárólag vizet és szén-dioxidot felhasználó elektrolizáló technológiát dolgoztak ki, amellyel a világon elsőként sikerült átlépniük az 1 amper/négyzetcentiméter áramsűrűségi álomhatárt a szén-monoxid előállítása során. A technológia innovatív megoldást kínál a villamos energia gáz formájában való tárolására. Az előállított szén-monoxid pedig a petrolkémiai értékláncban közvetlenül felhasználható, nagy értékű termékként hasznosítható – mutat rá a szaktárca közleménye.

A projekt Janáky Csaba, a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai Tanszékének docense vezetésével, a ThalesNanoEnergy Zrt. és a W7Energy LLC együttműködésével valósult meg, a magyar kormány és az Európai Unió H2020 keretprogramjának a támogatásával. A kutatócsoport módszerét bemutató, úttörő jelentőségű közös tanulmány az energia- és környezettudomány vezető nemzetközi folyóiratában (Energy & Environmental Science) jelent meg – tájékoztatott az ITM.

The post Magyar tudósok kifejlesztették a gáz formában tárolt villamos energiát appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari gáz piac változása https://www.muszaki-magazin.hu/2020/06/21/messer-ipari-gaz-piac/ Sun, 21 Jun 2020 16:43:50 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10519 Növekedéssel zárta a múlt évet a Messer Hungarogáz Kft., Magyarország egyik legnagyobb iparigáz gyártó vállalata, mind árbevétel mind az értékesített gázmennyiségek tekintetében.  2019-ben a vállalat 23,371 milliárd forint forgalmat realizált, ami hat százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest. A koronavírus-járvány negatív gazdasági hatása azonban a 2020-as optimista várakozások újra tervezésével jár. A tavalyi hat […]

The post Az ipari gáz piac változása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Növekedéssel zárta a múlt évet a Messer Hungarogáz Kft., Magyarország egyik legnagyobb iparigáz gyártó vállalata, mind árbevétel mind az értékesített gázmennyiségek tekintetében.

 2019-ben a vállalat 23,371 milliárd forint forgalmat realizált, ami hat százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest. A koronavírus-járvány negatív gazdasági hatása azonban a 2020-as optimista várakozások újra tervezésével jár.

A tavalyi hat százalékos növekedés hátterében elsősorban a nitrogén, argon és a szén-dioxid iránti élénk ipari kereslet, ezen belül is a legnagyobb iparigáz felhasználó szektorok, az autóipar, az élelmiszeripar és a vegyipar folyamatos növekedése állt.

Nagyberuházásokra, a gáztermelő kapacitások bővítésére mintegy 4 milliárd forintot fordított a Messer 2019-ben. Kiemelt, stratégiai beruházásként tavaly indult egy új nagyteljesítményű nitrogén- és sűrítettlevegő-üzem építése Tiszaújvárosban, amely a MOL-csoport épülő poliol komplexumát fogja ellátni a poliolgyártáshoz szükséges gázokkal. Egy másik nagyberuházáshoz, a japán Toray Industries csoporthoz tartozó Zoltek bővítéséhez kapcsolódóan Nyergesújfalun adtak át egy újabb nitrogénüzemet. Ezzel Európa legnagyobb szénszál gyártóbázisán már három nitrogénelőállító üzemet működtet a vállalat. A Robert Bosch Elektronika Kft. hatvani telephelyén pedig már a negyedik nitrogénüzemet indították be tavaly tavasszal. Az idei év kiemelt projektje az első hazai cseppfolyós metánüzem elindítása, ahonnan egyelőre nyugat-európai export piacokra fognak nagytisztaságú metánt szállítani. Ezt a metán-terméket nem üzemanyagként, hanem kazán- és kemence égésterek tesztgázaként hasznosítják.

A Messer levegőszétválasztó és nitrogénüzeme Tiszaújvárosban a MOL Petrolkémia telephelyén

A tavalyi pozitív hazai ipari növekedési trendekre alapozva optimistán tervezte az iparigáz gyártó a 2020-as évet, és március végéig sikerült hét százalékkal a tavalyi azonos időszak felett teljesíteni. A koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásai azonban az iparigáz gyártást sem kerülték el. Az autóipar leállása, a beszállító gumi- és elektronikai ipar jelentős visszaesése a cseppfolyós gázok értékesítése terén húsz, a palackos gázok esetében harminc százalékos forgalomcsökkenést hozott áprilisban. Konkrét termékek tekintetében a cseppfolyós nitrogén és palackos szén-dioxid kereslet terén volt érezhető a legnagyobb csökkenés. Az előbbi termék legnagyobb felhasználója az autóipar, a palackos szén-dioxid pedig a vendéglátó- és rendezvényipar leállását tükrözi. Érdekesség, hogy a palackozott sör és szénsavas italgyártók cseppfolyós szén-dioxid felhasználása nem esett vissza jelentősen, ami az otthoni italfogyasztás növekedésére enged következtetni. Május végétől már érezhető az ipari gyártók fokozatos visszaállása, az autóipar kivételével.

Az otthoni sörfogyasztás nem esett vissza a vírus idején – a Heineken Hungária Sörgyárak Zrt. a Messer egyik kiemelt szén-dioxid felvásárlója

„2020-ra nagyon jó évet vártunk, a koronavírushoz kötődő bizonytalanság azonban nagy kihívást jelent az idei év újratervezésében. Iránymutatóul a hazai GDP várható hat-hét százalékos csökkenését véve egyszámjegyű elmaradást várunk a tervektől. A jól diverzifikált gázellátási módoknak és gázfelhasználói vevőállományunknak köszönhetően mindig vannak olyan szektorok, amelyek válságállónak bizonyulnak, jelen esetben a vegyipari, gyógyszeripari, petrolkémiai és élelmiszeripari nagyfelhasználók. Ez nagyfokú stabilitást és jelentős tartalékokat biztosít vállalatunknak egy ilyen válsághelyzet sikeres kezelésére. 2021-re viszont fellendülést várunk, mindenki azon lesz, hogy behozza az elmaradást.”

– nyilatkozta Bohner Zsolt, a Messer Hungarogáz Kft. ügyvezető igazgatója.

Bohner Zsolt, a Messer Hungarogáz Kft. ügyvezető igazgatója

A koronavírus járvány nemcsak gazdaságilag befolyásolta a vállalat működését, hanem a lélegeztetőgépekhez és a légzési nehézséggel küzdők légzésterápiájához szükséges orvosi oxigén gyártójaként a Messert is a 140 Létfontosságú Magyar Vállalat közé sorolta a kormány. A kiemelt járványkórházak oxigénellátó infrastruktúrájának és oxigénkészleteinek bővítése, a termelés felkészítése a megnövekvő oxigénigények ellátására prioritást élvezett az utóbbi időszakokban. Pozitívum, hogy az orvosi oxigéngyártó kapacitások megsokszorozására végül nem volt szükség.

http://www.messer.hu

 

The post Az ipari gáz piac változása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>