formula – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Egyetemi Formula-csapatot támogat az Eaton Magyarország https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/14/eaton-formula-racing-csapat-tamogatas/ Mon, 14 Aug 2023 05:30:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26341 A BME Formula Racing Team rangos nemzetközi versenyeken indul idén. Arany fokozatú támogatóként segíti a BME Formula Racing Teamet az Eaton hazai leányvállalata. Az együttműködés keretében az energiagazdálkodási vállalat többek között egy CNC-gép építéséhez, valamint az IT-infrastruktúra és az autóalkatrészek védelméhez szükséges eszközökkel támogatta a BME csapatát. Az augusztus 1-6. között a Hungaroringen megrendezett Formula […]

The post Egyetemi Formula-csapatot támogat az Eaton Magyarország appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BME Formula Racing Team rangos nemzetközi versenyeken indul idén.

Arany fokozatú támogatóként segíti a BME Formula Racing Teamet az Eaton hazai leányvállalata. Az együttműködés keretében az energiagazdálkodási vállalat többek között egy CNC-gép építéséhez, valamint az IT-infrastruktúra és az autóalkatrészek védelméhez szükséges eszközökkel támogatta a BME csapatát. Az augusztus 1-6. között a Hungaroringen megrendezett Formula Student East versenyen a magyar csapat sikeres teszteket hajtott végre, emellett több versenyszámban is nagyszerű eredményt ért el.

A BME Formula Racing Team egy több mint 70 főből álló társaság, amely még 2007-ben egyedüli magyarként épített versenyautót és indult el a rangos nemzetközi Formula Student versenysorozatban. A csapat mérnökei és menedzserei különböző területeken dolgoznak a minél jobb eredmények eléréséért, valamint az anyagi, szervezeti és tárgyi feltételek megteremtéséért. Emellett kiemelt hangsúlyt fektetnek az oktatásra, ezért a csapatnál dolgozó idősebb és tapasztalt mérnökök elméleti ismeretekkel is segítik a Junior csapatot. Idén összesen négy versenyen indulnak, a már lezajlott Formula Student East mellett a Formula Student Austria, Formula Student East és a Formula Student Germany rendezvényeken.

Az Eaton Magyarország a két fél közötti támogatási megállapodás keretében az IT-infrastruktúra és az autóalkatrészek védelméhez szükséges eszközöket – többek között szünetmentes tápegységet, PLC-vel rendelkező érintőképernyőt, egyedi gravírozású ipari nyomógombokat és kapcsolókat, gyorskioldású speciális olvadóbiztosítókat – és további villamos alkatrészeket biztosít a felkészüléshez és a versenysorozatban való minél sikeresebb szerepléshez.

„Mindig örömet jelent számunkra olyan hallgatói kezdeményezések támogatása, amelyek a méltán híres magyar mérnöki képességeken és a diákok soha nem csillapodó tudásvágyán alapszanak. Büszkék vagyunk rá, hogy a több évszázados múlttal rendelkező Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem csapata többek között az Eaton jól bevált és fenntartható termékeivel érhet el újabb szakmai eredményeket és tapasztalatokat ebben a rendkívül izgalmas tudományágban”

– mondta Farkas Gábor, az Eaton termékmenedzsere.

A Formula Student East nemzetközi hallgatói konstrukciós versenyt 2016-ban olyan volt műszaki hallgatók hívták életre, akik korábban versenyzőként és szervezőként is kipróbálták magukat a diákoknak szóló nemzetközi mérnöki versenysorozat, a Formula Student világában. A bajnokság és a szervezők célja a kezdetektől fogva egy olyan szakmai verseny megvalósítása, amely az oktatási szempontokat tartja szem előtt és elősegíti a csapatok további fejlődését. Az idei eseményen 19 ország 84 csapata vett részt saját fejlesztésű, belső égésű, elektromos és önvezető formulajárműveikkel.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Egyetemi Formula-csapatot támogat az Eaton Magyarország appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Formula Student East: A jövő mérnökei a Hungaroringen versenyeztek https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/13/formula-student-east-audi/ Fri, 13 Aug 2021 19:37:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16291 Az Audi Hungaria négy magyar csapatot támogatott a nemzetközi Formula Student konstrukciós verseny hazai futamán: az Arrabona Racing Team-et, a SZEngine csapatát, valamint a BME Formula Racing Team-et és a BME Motorsport csapatát. A verseny nemzetközi mezőnyében 21 ország 71 csapata mérhette össze tudását a mogyoródi Hungaroringen. A rendezvény minden évben lehetőséget biztosít a közép- […]

The post Formula Student East: A jövő mérnökei a Hungaroringen versenyeztek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Audi Hungaria négy magyar csapatot támogatott a nemzetközi Formula Student konstrukciós verseny hazai futamán: az Arrabona Racing Team-et, a SZEngine csapatát, valamint a BME Formula Racing Team-et és a BME Motorsport csapatát.

A verseny nemzetközi mezőnyében 21 ország 71 csapata mérhette össze tudását a mogyoródi Hungaroringen. A rendezvény minden évben lehetőséget biztosít a közép- és kelet-európai régió mérnökhallgatói számára, hogy a világ elsőszámú Formula Student csapataival versenyezhessenek.

Az Arrabona Racing Team autója a Formula Student East versenyen

„Az Audi Hungaria elkötelezett a jövő generáció oktatása és nevelése iránt, elhivatott támogatói vagyunk a tehetségeknek. Számunkra kulcsfontosságú a széles körű tudományos együttműködés, amely meghatározó eleme személyügyi stratégiánknak. A Formula Student mozgalom kiváló lehetőséget nyújt a jövő szakembereinek tehetségkutatására és felkarolására. Megteremti annak lehetőségét is, hogy vállalatunkat idejekorán megismertessük a fiatalokkal és valós projektekbe vonjuk be őket”

– mondta Németh Kinga, az Audi Hungaria személyügyért és szervezetért felelős igazgatósági tagja.

Az Audi Hungaria által szponzorált csapatok

A Formula Student verseny célja, hogy a csapatok megmérettethessék magukat mind az autók versenykörülmények közti próbatételével, mind pedig a mérnöki munkájuk, a költség- és gyártási tervük, valamint az üzleti tervük ipari szakembereknek való bemutatásával. A kiértékelésben számos hazai és nemzetközi szakember vesz részt, többek között az Audi Hungaria mérnökei is. Ez az interaktív közeg kiváló lehetőséget biztosít mind a mérnökhallgatóknak, mind az ipari szakembereknek a nemzetközi szintű kapcsolatépítésre. Az idei Formula Student East konstrukciós versenyt augusztus 7. és 11. között rendezték meg a Hungaroring autóverseny-pályán. A versenyen 71 csapat képviseltette magát 21 európai országból. A közel 2000 hallgató belsőégésű, elektromos és önvezető jármű kategóriában mérte össze tudását.

„Nagyon örülünk, hogy 2021-ben ismét megrendezték a Formula Student East versenyt, ráadásul ez alkalommal új helyszínen, a Hungaroringen. Ez számunkra egy óriási lehetőség. Hálásak vagyunk az Audi Hungariának, akik már hét éve állnak mellettünk és támogatnak minket”

– mondta Sebestyén Regina, az Arrabona Racing Team csapatkapitánya.

A győri egyetemi csapatok között szoros az együttműködés, hiszen az Arrabona Racing Team versenyautójában a szintén az Audi Hungaria által támogatott SZEngine Motorfejlesztő Csapat egyedi fejlesztésű motorja található.

„Csapatunk a belsőégésű jármű kategóriában indul. Az idei évben rengeteg fejlesztést hajtottunk végre ART_08-as járművünkön, acél csőváz helyett szénszálas monocoque-al láttuk el a járművet, valamint teljesen új aerodinamikai csomagot és egy SZEngine által fejlesztett erőforrást kapott az autó”

– tette hozzá Sebestyén Regina.

Az Arrabona Racing Team autója a Formula Student East versenyen

Az Audi Hungaria számára kulcsfontosságú a széles körű egyetemi együttműködés és ezen belül a fiatal mérnök-tehetségek támogatása, ezzel elősegítve további fejlődésüket. A Formula Student csapatok hallgatói – a csapattevékenységüket követően – gyakran a vállalat gyakornoki programjában folytatják szakmai pályafutásukat. A Formula Student támogatása óta az autóipari nagyvállalat számos, a versenyen résztvevő hallgatót köszönthetett munkatársként.

The post Formula Student East: A jövő mérnökei a Hungaroringen versenyeztek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A legújabb magyar elektromos versenyautó https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/15/elektromos-versenyauto-magyar/ Tue, 15 Jun 2021 14:31:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15550 Az egyetemi hallgatókból álló BME Formula Racing Team Michelisz Norberttel mutatta be legújabb elektromos versenyautóit a Hungaroringen. Hétfőn megrendezésre került a BME Formula Racing Team csapatának autóbemutató Rollout eseménye a Hungaroringen, amelyen leleplezték az egyetemisták a 2021-es versenyszezonra épített elektromos és önvezető versenyautóikat. Az rendezvényen a csapat támogatói, továbbá Michelisz Norbert, világbajnok túraautó versenyző és […]

The post A legújabb magyar elektromos versenyautó appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az egyetemi hallgatókból álló BME Formula Racing Team Michelisz Norberttel mutatta be legújabb elektromos versenyautóit a Hungaroringen.

Hétfőn megrendezésre került a BME Formula Racing Team csapatának autóbemutató Rollout eseménye a Hungaroringen, amelyen leleplezték az egyetemisták a 2021-es versenyszezonra épített elektromos és önvezető versenyautóikat. Az rendezvényen a csapat támogatói, továbbá Michelisz Norbert, világbajnok túraautó versenyző és Gazsi Júlia, a Hungaroring Sport Zrt. vezérigazgató helyettese vettek részt.

Az eseményt Gazsi Júlia nyitotta meg:

“Nagyon örülünk neki, hogy a BME Formula Racing otthonra talált a Hungaroringen. Amikor 2019-ben ez a lelkes csapat megkeresett minket, nem sokáig gondolkodtunk az együttműködésen. Mindig is támogattuk a fiatal tehetségeket és az innovatív megoldásokat, közös érdekünk, hogy minél több jó magyar szakember legyen az autósportban. Ezért is örülünk annak, hogy a mostani bemutatón kívül még ebben a hónapban egy Formula Student felkészülési versenynek is a házigazdái lehetünk. Nekünk általában pártatlannak kell lennünk, de talán megengedhető annyi, hogy ezúttal a magyar csapatnak szurkoljunk.”

A nyitóbeszéd után a BME Formula Racing Team csapatkapitánya és főmérnöke prezentálta a csapat idei céljait és fejlesztéseit. A csapat új önvezető autója, “Rozi” a tavalyi elektromos versenygép átépített verziója, mivel tavaly elmaradtak a versenyek, a csapat nyáron folyamatosan tesztelt a Hungaroringen, és szeptembertől elkezdte átépíteni az elektromos autóját önvezetővé szenzorok és számítógépek felszerelésével.

Az elektromos versenyautójuknak, “Ajnának” teljesen új vázgeometriát terveztek a mérnökhallgatók, így a formula egyes technológiával készült karbon kompozit váz sokkal keskenyebb, mint a korábbi, és jóval könnyebb is, aminek köszönhetően az autó csupán 186 kilogrammra csökkent, ami várhatóan az eredményekben is megmutatkozik majd.

Az elektromos versenyautójukkal  az osztrák Red Bull Ringen és a Zalaegerszeg mellett található Zala Zone tesztpályán tartott nemzetközi Formula Student versenyeken állnak majd rajthoz a nyár folyamán. Az önvezető, szintén elektromos versenyautóval pedig a németországi Hockenheimringen bizonyítja a csapat a tudását. Ezen megmérettetések előtt a Hungaroringen megrendezett Formula Student csapatoknak szánt felkészülési versenyen, az FS Easter-en vesznek részt június 18. és 20. között.

A rendezvény zárásként Michelisz Norbert tartott látványos bemutatót az elektromos formula autóval. Az elképesztő gyorsulások és a látványos kanyarvételek után ezek voltak Michelisz Norbert benyomásai:

„Jó kis napunk volt, végighallgattam a Formula Studentesek előadását, láttam az önvezető autót és vezettem az elektromos versenygépet, nagyon élveztem – mondta Michelisz. – Borzasztóan gyors az autó, 1.8 másodperc alatt gyorsul százra, nagyon jók a fékjei és kanyarban is igazi gokartos érzést nyújt – ilyen jellegű erőhatásokhoz még én sem feltétlenül vagyok hozzászokva. Megizzasztott a rövid teszt. A csapat nagyon szimpatikus, érződik a tagjain az a mélyről jövő autósport iránti szeretet, az elkötelezettség, az, hogy minden apróságra odafigyelnek. Kíváncsiak és eredmény-orientáltak, ami borzasztóan fontos.” 

The post A legújabb magyar elektromos versenyautó appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Formula Student Symposium 28 csapattal https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/02/formula-student-symposium/ Tue, 01 Dec 2020 22:51:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12830 Rekordszámú, csaknem félezer hallgató és 28 külföldi csapat vett részt a győri Széchenyi István Egyetem által megrendezett VI. Formula Student Symposiumon, amely mutatja a járműmérnök képzésben élen járó intézmény nemzetközi kapcsolatainak erősségét. Neves Forma–1-es mérnökök is tartottak előadásokat a magyarok mellett többek között egyesült államokbeli, kanadai, német, spanyol, belga és francia egyetemistáknak. Az egyetemi motorsportot […]

The post Formula Student Symposium 28 csapattal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rekordszámú, csaknem félezer hallgató és 28 külföldi csapat vett részt a győri Széchenyi István Egyetem által megrendezett VI. Formula Student Symposiumon, amely mutatja a járműmérnök képzésben élen járó intézmény nemzetközi kapcsolatainak erősségét.

Neves Forma–1-es mérnökök is tartottak előadásokat a magyarok mellett többek között egyesült államokbeli, kanadai, német, spanyol, belga és francia egyetemistáknak.

Az egyetemi motorsportot összefogó Formula Student versenysorozatban világszerte több száz csapat dolgozik azon, hogy a legjobb eredményt érje el együléses versenyautója fejlesztésében, az ehhez kacsolódó mérnöki tervezésben, projektmenedzsmentben. A szokásos éves menetrendet a koronavírus-járvány jelentősen befolyásolja, de az évről évre egyre nagyobb nemzetközi népszerűségnek örvendő Formula Student Symposiumot online formában így is megrendezte a Széchenyi István Egyetem az elmúlt hétvégén, ráadásul nem akármilyen sikerrel. Az esemény motorja ismét az intézmény hallgatói-oktatói közösége volt.

Kolossváry Tamás projektvezető elmondta: bár a fizikai találkozás elmaradt, a hallgatók nagyon várták a szakmai rendezvényt, amelyre másfél-kétszeres volt a túljelentkezés volt, s a jegyek nagyon gyorsan elfogytak a regisztrációs időszakban.

„A virtuális formátum pozitív hozadéka, hogy nem kell a helyszín adottságai miatt a szokásos 200-250 főben korlátoznunk a résztvevők számát, bár technikai sajátosságok miatt most is meg kellett húznunk a határt 430 hallgatónál, s idén 28 nemzetközi Formula Student-csapat képviseltette magát. Mindkét szám rekordnak számít a program történetében”

– fejtette ki Kolossváry Tamás. Többek között az egyesült államokbeli University of San Francisco, a kanadai École de Technologie Supérieure Montréal, a német Technische Universität Berlin, Universität Stuttgart, DHBW Stuttgart és University of Applied Sciences Esslingen, a belga KU Leuven, a spanyol Universitat Politecnica de Catalunya, a finn Metropolia University of Applied Sciences, valamint a cseh TU Brno hallgatói kapcsolódtak be a rendezvénybe.

A győri Formula Student Symposium nagy népszerűsége már csak azért sem meglepő, mert a Széchenyi István Egyetem járműmérnöki területen is erős nemzetközi kapcsolatainak köszönhetően a fiatalok ezúttal is neves mérnököktől tanulhattak és kérdezhettek. Közülük többen az autósport csúcskategóriáját, a Forma–1-et képviselték, így Owen Carless, a Red Bull Racing szerkezeti elemzésért felelős vezetője, Luca Marmorini, a Ferrari korábbi motorfejlesztési vezetője és Kling Sándor, a Red Bull fejlesztőmérnöke.

A főbb témák közé tartoztak a belsőégésű versenymotorok mellett a Formula Student világában is egyre jelentősebb szerepet betöltő önvezető rendszerek, elektromos hajtások. Arról is hangzott el előadás, miként lehet a Formula Student-autók paramétereit mérőpadon mérni, illetve az így nyert adatokat a fejlesztésbe visszacsatolva felhasználni. Ezeken kívül a karosszériafejlesztés témaköréhez kapcsolódó kompozit szerkezeti elemek fejlesztéséről, illetve gyártásáról szintén szó volt, s a kulcsfontosságú csapatmenedzsment ugyancsak fontos helyet kapott a témák között.

The post Formula Student Symposium 28 csapattal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyar Formula csapat Hockenheimben https://www.muszaki-magazin.hu/2019/08/14/magyar-formula-csapat-hockenheimben/ Wed, 14 Aug 2019 20:55:01 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7912 Lezajlott csapatunk idei, 2019-es versenyszezonjának második megmérettetése –tudtuk meg Gudra Gábrieltől, a Széchenyi Egyetem Arrabona Racing Team képviselőjétől. Egyben ez a világ legrangosabb versenye is, a Formula Student Germany. A világ 35 országából, 118 versenycsapat, összesen 3500 hallgatója érkezett meg augusztus 6-án a méltán híres Hockenheimring Formula 1-es versenypálya mellett fekvő kempingébe, hogy a versenypályán […]

The post Magyar Formula csapat Hockenheimben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lezajlott csapatunk idei, 2019-es versenyszezonjának második megmérettetése –tudtuk meg Gudra Gábrieltől, a Széchenyi Egyetem Arrabona Racing Team képviselőjétől. Egyben ez a világ legrangosabb versenye is, a Formula Student Germany.

A világ 35 országából, 118 versenycsapat, összesen 3500 hallgatója érkezett meg augusztus 6-án a méltán híres Hockenheimring Formula 1-es versenypálya mellett fekvő kempingébe, hogy a versenypályán másnap kezdődő nemzetközi mérnökversenyen összemérhessék tudásukat – köztük csapatunk is. Kategóriánkban 60 csapat szerepelt összesen.

Az első nap a Pit-be történő bepakolással és az ott lévő szerszámok, felszerelések és egyéb dolgok elrendezésével telt.

Második napunk a Scrutineering-el telt el, mely a gépátvételt jelenti, minden verseny elején. Ez több részből áll, első körben a Mechanical Inspection van, amely a versenyautó teljes átvizsgálását jelenti, illetve a szabályoknak való megfelelését is ilyenkor ellenőrzik le. Hamar túljutottunk az átvizsgáláson, majd a Tilt teszt következett. Itt a versenyautót egy dönthető padra állítják, és először 45 majd 60 fokban megdöntik, így vizsgálva, hogy folyik-e bármi az autóból, illetve, hogy kibírja-e az ilyen jellegű terhelést az autó. Ezt követte a Noise teszt, itt az autó alapjárati, illetve emelt fordulaton kibocsátott hangnyomását mérik, 103 és 110 decibeles határértékekkel, ezt is elsőre, sikeresen teljesítettük. Mindezek után a Brake teszt következett, ahol az autó kerekeit blokkolva kell megállnunk, ennek sikeres teljesítése után az autónk hivatalosan is megfelelt a követelményeknek, és részt vehetett a későbbi napok dinamikus versenyszámain.

A harmadik napon zajlottak le a statikus versenyszámok. Első volt az Engineering Design Event, ahol az autó tervezési és fejlesztési döntéseit kellett részlegenként előadnunk és megindokolnunk a gyártási folyamatokat bemutatása mellett, az általános mérnöki tudásunkat versenybe állítva ezzel. Egyből ezután következett a Cost and Manufacturing, ahol az autó elkészítésének teljes költségvetés bemutatása zajlott. Délután jött a Business Plan Presentation, ahol egy – a csapat által felépített – fiktív üzleti tervet kellett 10 percben prezentálnunk, egy vállalkozás megalapításának, költségvetés felépítésének, illetve egy termék bevezetésének teljes marketing, pénzügyi és logisztikai hátterének átfogó bemutatásával. Csapatunk rengeteget készült a statikus versenyszámokra, a gyakorlás is korábban el lett kezdve rá, de sajnos az elképesztő mennyiségű belefektetett energia ellenére sem sikerültek úgy ezek a versenyszámok, ahogy mi szerettük volna, mindhárom esetben a a belsőégésű mezőny közepén sikerült végeznünk.

A negyedik nap elkezdődtek a dinamikus versenyszámok, így menet közben is láthattuk már az autót teljesíteni. Délelőtt a Skidpad került megrendezésre, a nyolcas alakú pályán minden irányban a második kör számít, és ennek a két körnek az átlaga a végleges idő. Első pilótánk legjobb ideje 5.71 mp volt, második pilótánk 5.49 mp-et ért el. Délután sor került a Acceleration (gyorsulás) versenyszámra, ahol egy 75 méter hosszú egyenesen kell a lehető leggyorsabban végigmenni. Az eső gyors közeledtével sietősen letudtuk egymás után a gyorsulásokat mindkét pilótánkkal, 4.91 mp volt a legjobb időnk, 109 km/h-s átlépő sebességgel. Alapvetően elégedettek voltunk a nap végén az elért eredményekkel, az estét a másnapra való készüléssel töltöttük.

Az ötödik nap volt az Autocross amely egy Formula 1-es hétvége időmérő edzéséhez hasonlítható leginkább. Egy nagyjából 1,2 kilométer hosszú, sikánokkal és technikás kanyarokkal teletűzdelt pályán kellett teljesítenie két pilótánknak 2-2 kört. Maga az Autocross délután zajlott, előtte viszont akadt egy kisebb elektronikai problémánk, melyet kiváló csapatmunkával, gyorsan meg tudtunk oldani. Mindkét pilótánk kiváló teljesítményt nyújtott, viszont sajnos a gumimelegítéssel és futómű beállítással adódtak problémáink, így nem sikerült az általunk kitűzött célt elérni. A legjobb időnk vitt bójákkal együtt 81.01 mp volt, mely alapján a másnapi verseny fordított rajtrácsán – jobb idővel kvalifikáló autók kezdenek később – a délutáni indulók közé tudtunk bekerülni.

Az utolsó és egyben legfontosabb nap volt a hatodik a 2019-es Formula Student Germany-n, amikoris az Endurance versenyszám került megrendezésre. Ez az embert és gépet egyaránt próbára tévő futam egy kétszer 11 km-es táv teljesítéséről szól, féltávon egy pilótacsere beiktatásával. Első etapunk jól zajlott, körről körre sikerült faragni az időn, első pilótánk konstans jó köröket hozott. A pilótacsere is zökkenőmentesen sikerült, azonban második pilótánk második körének a felénél a sebességváltó és egy szenzor kábele szakadás végett felmondta a szolgálatot, így kiestünk a versenyről.

Az endurance napján történtek nehéz pillanatok voltak a csapat számára, főleg egy ilyen szezonkezdés után, de mindezek ellenére sok szép emléket szereztünk, illetve ami még fontosabb, rengeteg tapasztalattal gazdagodtunk. Utolsó versenyünk még hátra van, ahol az itt összegyűjtött tapasztalatokkal gazdagodva és a felszínre került hibákat kijavítva minden eddiginél nagyobb elszántsággal és szervezettséggel küzdünk majd, hogy szezonunk méltó záró akkordjaként egy sikeres versenyt teljesíthessünk.

A Formula Student Czech Republic fejleményeivel hamarosan jelentkezünk.

www.arrabonaracing.hu

The post Magyar Formula csapat Hockenheimben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazai Formula Student sikerek https://www.muszaki-magazin.hu/2019/07/27/hazai-formula-student-arrabona/ Sat, 27 Jul 2019 10:44:44 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7776 Örömmel mondhatjuk, hogy sikeresen teljesítettük a 2019-es versenyszezonunk első megmérettetését, a magyarországi Formula Student Eastet. – nyilatkozta Gudra Gábriel az Arrabona Racing Team csapatvezetője. „Fennállásunk óta csapatunk az eddigi legtöbb pontot szerezte meg ezen a formula student versenyen, 758 pontot sikerült összegyűjtenünk 9 különböző versenyszámban az összes 1000 pontból. Az elmúlt 10 hónap kitartó munkája […]

The post Hazai Formula Student sikerek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Örömmel mondhatjuk, hogy sikeresen teljesítettük a 2019-es versenyszezonunk első megmérettetését, a magyarországi Formula Student Eastet. – nyilatkozta Gudra Gábriel az Arrabona Racing Team csapatvezetője.

„Fennállásunk óta csapatunk az eddigi legtöbb pontot szerezte meg ezen a formula student versenyen, 758 pontot sikerült összegyűjtenünk 9 különböző versenyszámban az összes 1000 pontból. Az elmúlt 10 hónap kitartó munkája meghozta gyümölcsét,  büszkén mondhatjuk, hogy sikerült a 25 belsőégésű csapatból az összesített 3. helyezést elérnünk, felléphettünk a dobogó harmadik fokára, továbbá üzemanyag hatékonyság versenyszámban a 2. helyezést érte el csapatunk a SZEngine erőforrásával. Nagyon erős mezőny képviseltette magát az FSEAST-en nem csak a belsőégésű, de az elektromos és önvezető kategóriában egyaránt. Sikerült versenyautónkkal az eddigi legjobb köridőket elérnünk, megalakulásunk óta ez a legsikeresebb, legjobb teljesítményünk, amit egy FS versenyen elértünk. Az eredmény, amiért már jó ideje dolgozott csapatunk, legalább annyira nagy érdeme minden minket támogató vállalatnak és személynek, mint annak a 40 főnek, aki idén dolgozik azon, hogy az ART_06-os versenyautónkkal a világ legjobbjai közé kerülhessünk.”

www.arrabonaracing.hu

The post Hazai Formula Student sikerek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Formula Student East https://www.muszaki-magazin.hu/2019/07/12/formula-student-east/ Fri, 12 Jul 2019 14:09:07 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7669 A Formula Student East 2019 főszervezője, a Járműmérnökök Egyesülete a versenyhelyszínt biztosító Zalaegerszegi Járműipari Tesztpálya vezetőivel tartott sajtótájékoztatót Európa egyik legnagyobb hallgatói konstrukciós versenyének részleteiről. Az együttműködő partnereknek és szponzoroknak köszönhetően a tesztpálya legnagyobb látogatottságú rendezvénye valósulhat meg július 17. és 21 között, amely a lakosság számára is nyitva áll. A versenyen Formula 1 szintű […]

The post Formula Student East appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Formula Student East 2019 főszervezője, a Járműmérnökök Egyesülete a versenyhelyszínt biztosító Zalaegerszegi Járműipari Tesztpálya vezetőivel tartott sajtótájékoztatót Európa egyik legnagyobb hallgatói konstrukciós versenyének részleteiről.

Az együttműködő partnereknek és szponzoroknak köszönhetően a tesztpálya legnagyobb látogatottságú rendezvénye valósulhat meg július 17. és 21 között, amely a lakosság számára is nyitva áll. A versenyen Formula 1 szintű technológiával találkozhatnak az érdeklődők, ugyanakkor a diákok nyitott boxutcával várják a látogatókat és szívesen válaszolnak az járművekkel és a fejlesztéseikkel kapcsolatos kérdésekre. Az FS East emellett kiváló pályaorientációs lehetőség is egyben. A nagyközönség számára a szombat-vasárnapi versenynapok ajánlottak, szombaton kerül sor az önvezető kategória leglátványosabb versenyszámára, valamint a gyorsulásra és az időmérőre a belsőégésű és az elektromos kategóriákban. Vasárnap rendezik meg a 22 km-es Endurance futamot, melynek során egyszerre akár 3-4 autó is versenyez a pályán.

Hamar Zoltán, a Formula Student East számára egyedülálló versenyhelyszínt biztosító Zala ZONE Járműipari Tesztpálya műszaki igazgatója a Formula Student mozgalmat az elképzelhető legjobb kapocsnak tartja az ipar és a felsőoktatás között, amely a két szektor közti együttműködésnek jó és motiváló példája. Elmondta, hogy az FS Eastnek azért is kiemelt a jelentősége, mert olyan embertömegeket vonz a tesztpályára, akik a világ élvonalába tartozó fejlesztési tevékenységet folytatnak, és azok, akik egy ilyen versenyen részt vesznek, nagyon nagy arányban helyezkednek el fejlesztési területeken. Ők a jövő mérnökei, akik hírét viszik ennek a projektnek. A Zala ZONE-nak nem titkolt célja a hosszú távú együttműködés és az, hogy az FS Eastet az elkövetkezendő években is a tesztpályán szervezhessék meg.

Dr. Hanula Barna két szerepkörben is felszólalt a sajtótájékoztatón. Az Audi Hungaria Zrt. tudományos kapcsolatok vezetőjeként emlékeztetett, hogy a vállalat személyügyi marketing területe szinte mindenkinél előbb ismerte fel, hogy nem elég learatni a magyar mérnökképzés gyümölcseit, hanem tenni kell érte, hogy még jobb és még több gyümölcsöt hozzon, ezért is támogatja a versenyek megrendezését a kezdetektől fogva, a magyarországi FS mozgalom leghűségesebb szponzoraként. Ebben a döntésben az is szerepet játszik, hogy a magyar és a környező országok csapatai számára – akik nem feltétlenül jutnak el távoli versenyekre – biztosítsák a lehetőséget, hogy mindenképp rajthoz állhassanak. Egyértelműen felismerhető, hogy a vállalat legjobb mérnökei kerülnek ki ebből a mozgalomból, ezekből a csapatokból, nemcsak elméleti, hanem gyakorlati tudással is felvértezve.

Mint a Széchenyi István Egyetem Audi Hungaria Járműmérnöki karának dékánja és egyetemi docense kiemelte, hogy az egyetem nem csak a verseny szervezésében vállal szerepet a rendezvény együttműködő partnereként. Annak érdekében, hogy elég nagy számú diák vehessen részt a mozgalomban, két csapat is létrejött az egyetemen: az egyik csakis kizárólag a hajtáslánccal foglalkozik, a motort fejleszti a járműhöz (SZENgine), a másik csapat pedig a komplett versenyjármű fejlesztését végzi (Arrabona Racing Team). A hallgatóknak arra is lehetőségük van, hogy az itt elvégzett megfelelő szintű és intenzitású tevékenységekért kreditpontokat szerezzenek.

A rendezvényt szervező Járműmérnökök Egyesületének gazdasági alelnöke, valamint a Formula Student East projekt pénzügyi, szponzorációs és jogi vezetője, Lágler Gergely további részleteket osztott meg a rendezvényről.  A Formula Student East konstrukciós verseny fővédnöke 2018 óta az Innovációs és Technológiai Minisztérium, és szintén 2018-tól itt, a Zala ZONE Járműipari Tesztpályán szervezik meg az eseményt, amelyhez Zalaegerszeg városa is jelentős támogatást nyújt – többek közt a Zalaegerszeg-Andráshida Repülőtér rendelkezésre bocsátását a világ 22 országából érkező 2300 mérnökhallgató kempingben való elszállásolására.

A jelenleg 14 versenyből álló Formula Student mozgalmon belül az FS East a világon egyedülálló módon képes kifogástalan körülményeket és maximális biztonsági feltételeket biztosítani az egyetemista csapatok nem csak belsőégésű motoros és elektromos hajtású, hanem önvezető járműveinek versenyzéséhez is a tesztpálya dinamikus platform elnevezésű pályaelemének köszönhetően.

A Széchenyi István Egyetemnek, mint együttműködő partnernek, valamint az MVM, AVL Hungary Kft., Audi Hungaria Zrt., Duna-aszfalt, és további szponzoroknak köszönhetően a tesztpálya legnagyobb látogatottságú rendezvényét szervezik meg július 17. és július 21. között, melyre szeretettel invitálják a lakosságot, hogy tekintsék meg Európa épülő, legszínvonalasabb tesztpályáját, és a versenycsapatok által felvonultatott jövő technológiát.

Csütörtöki Tamás, az FS East projekt vezetőségének rendezvényszervezésért felelős tagja tájékoztatta a résztvevőket a 2019-es versenyen induló csapatokról. Negyedik alkalommal rendezik meg Formula Student East néven a rendezvényt, maga a mozgalom Magyarországon 12 éves múltra tekint vissza, hiszen 2007-ben kezdődött akkor még a BME járműépítő csapatával. 2019-ben már a világ élvonala érkezik Zalaegerszegre, köztük négy magyar csapattal.

72 csapat indul belsőégésű, elektromos és önvezető kategóriában. Ez a korábbi évekhez képest jelentős növekedés, 60-ról 72-re emelkedett a csapatszám. A rendezvény előtt az együttműködő partnerekkel közösen meghatározott, hároméves növekedési ütem áll, amelyben ez az első lépés, majd a másodikban 90, végül 100 csapatra bővül a rendezvény. Az FS Easten Európa legjobb csapatai vesznek részt, a rendezvény közkedvelt és gyakorlatilag a legjobb összetételű verseny, amelyet a rendezvényeket minősítő ún. ranking – tehát osztályozási – rendszer is alátámaszt, ahol az elmúlt években első és második helyeken szerepelt az FS East.

Legtávolabbról az Egyesült Államokból, illetve Izraelből érkeznek csapatok, a legtöbben a mozgalom arányszámai miatt Németországból regisztráltak. Egy nagyon fontos ismérve van a Magyarországon rendezett FS East versenyeknek: a kelet-európai csapatoknak biztosít fix regisztrációs helyeket, hiszen a mozgalomban betöltött szerepe világméretekben az, hogy a kelet-európai régióban ezt a mozgalmat erősítse és tovább vigye, így ezúttal 19 csapat érkezik majd ebből a régióból. Magyarországot képviseli a BME Formula Racing Team elektromos csapata, a belsőégésűek közül pedig az Arrabona Racing Team Győrből, a BME Motorsport, és a kecskeméti KEFO Motorsport.

További információk: fseast.eu/press-2019

The post Formula Student East appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
ABB Formula E versenyautó Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2019/05/05/abb-formula-e-versenyauto-magyarorszagon/ Sun, 05 May 2019 15:56:59 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6821 Még nem látott e-mobilitási csúcstechnológiát vonultatott fel az ABB a Budapest belvárosában rendezett „Nagy Futamon” Az ABB FIA Formula-E háromszoros futamgyőztese, Jérôme D’Ambrosio volt az egyik sztárja az e heti Budapesti “Nagy Futamnak”, amelyen a belga pilóta egy második generációs ABB Formula-E versenyautót vezet a belvárosban. Az ABB, amely névadója a világ első, teljesen elektromos […]

The post ABB Formula E versenyautó Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Még nem látott e-mobilitási csúcstechnológiát vonultatott fel az ABB a Budapest belvárosában rendezett „Nagy Futamon”

Az ABB FIA Formula-E háromszoros futamgyőztese, Jérôme D’Ambrosio volt az egyik sztárja az e heti Budapesti “Nagy Futamnak”, amelyen a belga pilóta egy második generációs ABB Formula-E versenyautót vezet a belvárosban.

Az ABB, amely névadója a világ első, teljesen elektromos hajtású autók számára rendezett Formula-E versenysorozatnak, az e heti budapesti “Nagy Futamra” elhozta az egyik másodgenerációs, elektromos hajtású versenyautót.

Magyarországon ez az első alkalom, hogy az ABB Formula-E bemutatta, hogy milyen lehetőséget kínál az e-mobilitás a fenntartható közlekedési megoldások terén.

A jelenlegi bajnoki versenyszezonban a pilóták között ötödik helyen álló belga versenyző, Jérôme D’Ambrosio mutatta be Budapesten az ABB Formula-E párizsi futamáról érkező autó képességeit.

A versenyautó mellett az ABB villámtöltőit is láthatta a nagyközönség. A kiállítás egyik célja, hogy széles körű párbeszédet kezdeményezzenek a közlekedés és a nagyvárosok jövőjét érintő aktuális témákról.

A versenysorozat, amelyet az ABB névadó partnerként támogat, a legújabb innovációkat alkalmazó elektromos hajtású járműveket és alternatív energetikai megoldásokat vonultat fel világszerte a nagyvárosok központjában. D’Ambrosio az egyik legtapasztaltabb pilóta a Formula-E versenysorozatban, eddig a 2014-ben útjára indított bajnokság minden egyes futamán rajthoz állt.

A “Nagy Futamon” versenyautók, motorkerékpárok és kamionok vonulnak fel Budapest szívében. A rajongók itt közelebbről csodálhatják meg a gépeket, mint arra alkalmuk nyílna egy zárt versenypályán. Az esemény kiváló alkalmat teremt arra is, hogy az ABB standján bemutassák a legújabb elektromos jármű töltési rendszereket.

 Az elektromos járművek piacának fejlődése

Az ABB az ezredforduló óta fordít jelentős összegeket az e-mobilitási megoldások fejlesztésére, és napjainkra technológiai vezető szerepet vívott ki magának ezen a területen. A vállalat portfóliójához számos innovatív termék tartozik, köztük az ABB villámtöltői. Az ABB AbilityTM platform digitális hálózatkezelési képességei által támogatott töltők jelentős segítséget nyújtanak az elektromos hajtású autók gyors elterjedéséhez.

Az ABB globális piacvezető a DC villámtöltők fejlesztése és szállítása terén.

A cég miden versenytársát „lekörözve” már több mint 10 500 villámtöltőt értékesített a világ 73 országában. Az ABB a villámtöltők teljes skáláját kínálja elektromos hajtású autókhoz, elektromos és hibrid hajtású buszokhoz, valamint elektromos rendszereket szállít hajókhoz és vasúti járművekhez.

Az ABB 2018 januárjában hét évre szóló partneri együttműködést kötött a Formula-E-vel, hogy a globális vezető szerepére támaszkodva jelentősen formálni tudja az e-mobilitás jövőjét. Az ABB FIA Formula-E bajnokság kiváló lehetőség arra, hogy a villamosítási és digitalizálási technológiákat az autóversenyzés körülményei között teszteljék, finomítsák az elektromos autók konstrukcióját és működését, illetve fejlesszék az infrastruktúrát és a kapcsolódó digitális platformokat.

A névadó partnerség mellett, az ABB ez évben az ABB FIA Formula-E első számú betét-versenysorozatának számító Jaguar I-PACE eTROPHY bajnokság hivatalos járműtöltési partnere lett. Az eTROPHY minden futamán az ABB Terra 54 DC töltői biztosítják az I-PACE SUV versenyautók villámtöltését.

Az e-járművek iránti globális kereslet növekedésével párhuzamosan erősödik a kereslet a töltési infrastruktúra iránt is. Az ABB iparágvezető termékei, köztük a Terra DC töltők, kiváló lehetőséget biztosítanak az ABB számára, hogy meghatározó szerepet játsszon a felfutó kereslet kielégítésében.

Az ABB Terra 54 DC villámtöltői nyolc perc alatt – azaz egy hagyományos személyautó tankolásához szükséges idő alatt – képesek a Jaguar I-PACE versenyautók akkumulátorát olyan szintre feltölteni, hogy az 200 km-es hatótávolságot biztosítson. A Formula-E egyedi építésű versenyautóitól eltérően, a Jaguar I-PACE bajnokságban a közúti közlekedésre is alkalmas, a nagyközönség számára is elérhető járművek versenyeznek. Az eTROPHY a fogyasztói technológiát viszi be a versenypályára, és ezáltal lehetővé teszi a legmodernebb töltési technológia további fejlesztését és tesztelését.

Az ABB Magyarországon Vácot választotta ki a töltőberendezés-gyártás egyik helyszínéül. A váci üzem 2011 óta szállítja a világpiacra az e-töltők széles választékát.

Magyarországon is növekszik az elektromos járművek piaca: bár az európai szinthez képest az elektromos járművek részaránya még viszonylag alacsony, a zöld rendszámtáblák száma 2018-ban már túllépte a 10 000-t. Budapesten megközelítően már 70 db DC töltő üzemel, míg a fővároson kívül – főként a nagyobb városokban – további 54 töltőt telepítettek. Ezek a számok azt jelzik, hogy az ország EV-infrastrukturális piacában még jelentős növekedési lehetőség rejlik.

Magyarországon az első ABB gyártású villámtöltőt 2012 áprilisában helyezték üzembe az egyik környezetbarát MOL töltőállomáson. Az azóta eltel időszakban az ABB már több villámtöltőt is telepített az ország különböző pontjain. Az ABB töltői üzemelnek többek között a LIDL áruházak parkolóiban, a tatabányai DELPHI Connection Systems parkolójában, valamint az ország északi részén található Bükkaranyoson is, ahol a töltési infrastruktúra szélerőmű parkhoz csatlakozik.

Az ABB részt vesz a szupergyors töltők kiépítését célzó Ionity projektben is. A BMW, a Ford, a Daimler és a Wolkswagen Csoport együttműködésével létrejött projektben villámtöltő hálózatot fejlesztenek ki Európában elektromos hajtású autók számára. A Magyarországi M1-es autópálya bábolnai szakasza mellett több ABB által szállított 350kW-os Terra HP töltő kerül majd telepítésre. Ezek a töltők egy autót 350 kW/h, még két autót egyidejűleg 150 kW/h teljesítménnyel képesek tölteni.

The post ABB Formula E versenyautó Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
BME Formula Racing Team – Új autó születik https://www.muszaki-magazin.hu/2019/02/11/bme-formula-racing-team-uj-auto-szuletik/ Mon, 11 Feb 2019 13:39:24 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6150 A BME Formula Racing Team (FRT) a 2019-es évet nagy erőbedobással kezdte. Január elején megérkeztek az építés alatt álló új autó akkumulátorához szükséges cellák, amiket először leteszteltünk – tudtuk meg a csapattól, akik így folytatták beszámolójukat: a tesztelés első fázisában az akkumulátorral foglalkozó tagjaink oktatáson vettek részt. Az oktatás után kezdődött a tényleges munka, 14 […]

The post BME Formula Racing Team – Új autó születik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BME Formula Racing Team (FRT) a 2019-es évet nagy erőbedobással kezdte.

Január elején megérkeztek az építés alatt álló új autó akkumulátorához szükséges cellák, amiket először leteszteltünk – tudtuk meg a csapattól, akik így folytatták beszámolójukat: a tesztelés első fázisában az akkumulátorral foglalkozó tagjaink oktatáson vettek részt. Az oktatás után kezdődött a tényleges munka, 14 vállalkozó különböző számítógépes szoftverek segítségével segített a folyamat gyors és szakszerű leforgásában. Maga a tesztelés 10 napon keresztül zajlott saját műhelyünkben. A Melasta által elküldött 372 cellából 365 db bizonyult jónak.

A decemberi és a januári hónapok sem maradtak el csapaton belüli workshopok nélkül. Az aerodinamika, illetve az elektronika csoport által szervezett workshopokon kívül kezdetét vette a nyári statikus versenyszámokra való felkészülések időszaka is. Elkezdtünk kidolgozni egy általunk kitalált, fiktív Business Plan-t, valamint a Cost and Manufacturing Event-re szükséges alapokat sikerült lefektetnünk.

Egyes csapattagjaink abba a szerencsés helyzetbe kerültek, hogy két külföldi csapattal is tudtak találkozni. Egyik tagunk a svájci AMZ Racing csapatánál tett látogatást, míg hozzánk a bécsi TUW Racing csapattól érkeztek látogatóba.

Concept Freeze

Még december folyamán csapatunk sikeresen megtartotta az idei szezon Concept Freeze nevezetű eseményét, melyen korábbi FRT-s csapattagoknak mutattuk be, hogyan is állunk jelenleg. Az előadás során a csapatkapitányon kívül valamennyi csoportvezető ismertette az eddig elért eredményeket. A CF-nek köszönhetően számos megválaszolatlan, illetve általunk rejtett kérdésre kaptunk választ. A következő hónapokban két nagyobb feladattal kell szembenéznünk: idei első tagfelvételünk, valamint Design Freeze-ünk megszervezése.

Tagfelvétel

A hónap elején új tagok érkeztek hozzánk, decemberben először adtunk fel álláshirdetést a Facebook segítségével, melynek köszönhetően hat új tagot sikerült felvennünk, akik ugyanúgy, mint az ősszel érkezett hallgatók, részt vesznek a saját, egy hónapos Onboarding nevezetű programunkon. Továbbá, jelenleg is zajlik két tagfelvelvételünk a Fluid Dynamics, valamint az Operative csoportunkba, melyekről az érdeklődők Facebook esemény keretein belül informálódhatnak. A jövőben is szeretnénk folytatni új tagok keresését. Akövetkező hetekben pedig Driverless csoportunkba várunk minden lelkes jelentkezőt.

Design Freeze

Február második felében, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen rendezzük meg Design Freeze-ünket, amelyre korábbi csapattagjainkon kívül támogatóinkat is szeretettel várjuk. Ezen az eseményen bemutatjuk a külső hallgatóság számára a 2019-es végleges modellünket.

Az FRT-ről
A BME Formula Racing Team 2007-ben alakult a Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetemen azzal a céllal, hogy megvalósítsa pár fiatal
egyetemista álmát és részt vehessen a Formula Student versenysorozatban,
hagyományt teremtve ezzel nemcsak az egyetemen, hanem Magyarországon is.

Idén egy elektromos versenyautót építünk, amely képes lesz mind az
elektromos, mind pedig az önvezető kategóriában is a maximumot nyújtani.
Ezt egyfajta fel- és leszerelhető driverless csomaggal oldjuk meg, amely
segítségével különböző versenyeken, különböző kategóriákban tudunk
elindulni.

További információ: frt.bme.hu

The post BME Formula Racing Team – Új autó születik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>