FESTO – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/09/festo-ax-controls-zokkenomentes-adathozzaferes/ Mon, 09 Dec 2024 07:50:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32300 A Festo AX Controls automatizálási portfóliója számos szoftveralkalmazás platformja A felhasználóknak ma azzal a kihívással kell szembenézniük, hogy rövid fejlesztési ciklusok és folyamatos új követelmények mellett egyszerre kell integrálniuk különböző területeket, például vezérlést és mozgást, az mesterséges intelligenciát, adatintegrációt és -kiértékelést, prediktív karbantartást és még sok mást az alkalmazásaikba. A Festo AX Controls olyan automatizálási […]

The post Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo AX Controls automatizálási portfóliója számos szoftveralkalmazás platformja

A felhasználóknak ma azzal a kihívással kell szembenézniük, hogy rövid fejlesztési ciklusok és folyamatos új követelmények mellett egyszerre kell integrálniuk különböző területeket, például vezérlést és mozgást, az mesterséges intelligenciát, adatintegrációt és -kiértékelést, prediktív karbantartást és még sok mást az alkalmazásaikba. A Festo AX Controls olyan automatizálási portfóliót mutat be, amely figyelembe veszi ezeket a követelményeket. A “munkadarabtól a felhőig” mottót továbbgondolva, a Festo AX Controls egy skálázható hardverplatformmal kombinál számos szoftvermodult, például az operációs rendszert, mozgatás, vizualizációt, magas, és alacsony szintű programozási nyelveket egészen az üzembe helyező szoftverekig.

A Festo AX Controls tartalmazza a Festo AX OS-t (operációs rendszer), a Festo AX mozgásvezérlő szoftvert, a Festo AX gépi vizualizációs szoftvert és a CEPE-t, első edge vezérlőt. Ez egy rugalmas megoldási portfólióaz ipari vezérlési feladatokhoz. Számos alkalmazás fejleszthető a klasszikus mozgásvezérléstől kezdve az ügyfelek igényeitől függően a mozgátás, az IoT és az edge feladatok széles skáláján ipari környezetben.

Közös alap és nyílt architektúra több előnyért

A Festo AX OS a Phoenix Contact PLCnext technológiáján alapul, amelyet ipari környezetre fejlesztettek ki. Ez lehetővé teszi a valós idejű alkalmazásokat, a modern programozási nyelvekkel történő programozást és a zökkenőmentes felhőcsatlakozást. A konténerizált környezet lehetővé teszi a nyílt és moduláris szoftverarchitektúrát és a modern AI-alapú szoftverek integrálását. A kiberbiztonsági követelményeket már a fejlesztés során integrálták. Ez megteremti az értékes folyamatadatok elérésének, értékelésének, archiválásának és újrafelhasználásának alapját.

A Festo AX Controls kihasználja ezeket az előnyöket: a felhasználók egyedi megoldásokat fejleszthetnek és a meglévő rendszereket zökkenőmentesen integrálhatják a különböző ipari alkalmazások követelményeinek megfelelően. A fejlesztési folyamatok hatékonysága növelhető a nyílt forráskódú szoftverek és alkalmazások használatával – a jövőbeni bővítéseknek nincs határa.

Festo AX Controls PLCnext

Festo AX Controls – a PLCnext technológián alapuló automatizálási portfólió

Erős és kommunikatív hardver

A CEPE, a Festo AX OS első edge eszköze mostantól futásidőben is lehetővé teszi a szoftvermodulok futtatását. Az alapfelszereltségként Intel i3 processzorral és számos kommunikációs interfésszel, például EtherCAT vagy a Festo saját AP masterével felszerelt CEPE edge vezérlő optimálisan csatlakoztatható különböző vezérlési architektúrákhoz: zökkenőmentesen integrálja a Festo teljes elektromos és pneumatikus portfólióját, így az ügyfelek mindig a megfelelő technológiát használhatják az alkalmazásukhoz. A CEPE iparágban bevált hardvere a nyílt vezérlési architektúrája így számos fejlesztési lehetőséget kínál a különböző szoftveralkalmazásokhoz.

Számos alkalmazás elérhető

Első lépésként a Festo már most számos különböző szoftveralkalmazást kínál. A CODESYS egy vezető automatizálási szoftver a vezérlőrendszerek konfigurálásához. Az ügyfeleknek lehetőségük van arra is, hogy az automatizálási feladatokat magas szintű nyelveken programozzák Python alkalmazással.

Az ügyfelek a Festo AX Industrial Intelligence-t, a Festo nagy teljesítményű mesterséges intelligencia eszközét prediktív karbantartáshoz is használhatják a rendszereik rendelkezésre állásának növelése érdekében. Ezek szoftveralkalmazások és licencek mind a Festo online katalógusán keresztül lesznek elérhetők. A PLCnext Technology ökoszisztéma részeként a jövőben lehetőség lesz szoftverek vásárlására is a bővülő PLCnext Store-ban.

A kihívások közös leküzdése

A Festo és a Phoenix Contact szakértelmének kombinációja lehetővé teszi a jövedelmező együttműködést például a digitális átalakulás vagy a kiberbiztonság technológiai kihívásainak elsajátításában. A Festo és a Phoenix Contact közös célja, hogy nyílt automatizálási megoldások révén megfeleljen az IT és OT (információs technológia és üzemeltetési technológia) konvergenciájából eredő ipari követelményeknek.

A PLCnext technológiáról:

A PLCnext Technology a Phoenix Contact nyílt ökoszisztémája az ipari automatizáláshoz. A nyílt irányítástechnológia, a moduláris mérnöki szoftver és az online közösség kombinációjával ez a megoldás lehetővé teszi a változó követelményekhez való könnyű alkalmazkodást, valamint a meglévő és jövőbeli szoftverszolgáltatások hatékony használatát. A szoftverek digitális piacterével és a rendszerszintű felhőintegrációval együtt a PLCnext Technology megfelel az IoT világ kihívásainak.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Festo – QM Systems együttműködés https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/25/festo-qm-systems-egyuttmukodes/ Mon, 25 Nov 2024 10:40:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32091 Tömeges tesztelési rendszer automatizálása Az ipari automatizálásra specializálódott Festo és a rendszerintegrátor QM Systems közösen fejlesztett ki egy új automatizált laboratóriumi rendszert, amely óránként akár 3000 fiolát is képes megtölteni, lezárni és felcímkézni. A COVID világjárvány idején gyors és pontos tömeges tesztelésre volt szükség, és az adagolási folyamat automatizálásának képessége számos lehetőséget kínál a járvány […]

The post Festo – QM Systems együttműködés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tömeges tesztelési rendszer automatizálása

Az ipari automatizálásra specializálódott Festo és a rendszerintegrátor QM Systems közösen fejlesztett ki egy új automatizált laboratóriumi rendszert, amely óránként akár 3000 fiolát is képes megtölteni, lezárni és felcímkézni.

A COVID világjárvány idején gyors és pontos tömeges tesztelésre volt szükség, és az adagolási folyamat automatizálásának képessége számos lehetőséget kínál a járvány utáni világban is. Az alkalmazások a betegségek kimutatásától és az orvosi diagnosztikától kezdve a kozmetikáig és a biotechnológiáig terjednek.

A Festo és a QM Systems régóta egymás kereskedelmi partnerei, de az élettudományok és a lifetech automatizálása iránti kereslet növekedése az elmúlt néhány évben még szorosabb együttműködésre késztette őket. Russell Lotinga, a Festo üzletfejlesztési vezetője így beszél erről: „Megkeresett minket egy ügyfél, akinek egyértelmű és azonnali igénye volt egy nagy áteresztőképességű töltőrendszerre, de a Festo nem gépgyártó. Azért fordultunk a QM Systemshez, mert ők az ügyfelek igényeihez igazított automatizált rendszerek fejlesztésére szakosodtak. Az összetett töltési és mozgatási követelmények eléréséhez szükséges automatizálási szakértelmünkkel kombinálva optimális megoldást tudtunk kidolgozni az ügyfél számára.”

A kupakszerelési folyamat a Festo EHMD segítségével kiválasztja és meghatározott nyomatékkal rögzíti az egyes kupakokat.

Ismételhetőség nagy sebesség mellett is

Az eredeti kihívás az volt, hogy a légzésvizsgálathoz olyan gépet fejlesszenek ki, amely automatikusan, pontosan, ismételten és gyorsan képes különböző szintekre tölteni az injekciós üvegcséket, miközben biztosítja az egyes betegekhez való visszakövethetőséget.

A QM Systems egy Siemens vezérlésen alapuló, a fiolák töltésére, lezárására és címkézésére szolgáló nagysebességű vonalat tervezett. A rendszer két tálcás adagolót használ – egyet a fiolákhoz, egyet a kupakokhoz – az alkatrészek gépbe juttatásához. A Festo handling rendszer minden egyes fiolát kiemel és függőlegesen sorba állít, majd az adagolófej elé helyezi őket a folyadék hozzáadásához. Ezután a kupak felhelyezése következik, nyomatékellenőrzéssel biztosítva, hogy a fedél megfelelően illeszkedjen. A megtöltött és lezárt fiolát ezután vízszintesen tájolják, és egy szállítószalagon keresztül a címkézéshez továbbítják. A sorszámkódolt címke biztosítja, hogy minden egyes injekciós üveg egy adott beteghez kapcsolható legyen.

Kristian Richardson, a QM Systems kereskedelmi igazgatója elmondta: „A kihívást ennél a projektnél a nagy teljesítmény, a finom tűrések, a fokozott pontosság és a változó adagolási mennyiségek jelentették. A kritikus üzembe helyezési fázis során sikerült a lehető legjobb megoldást elérni. Itt kapott kulcsszerepet az alkalmazkodóképesség, ami biztosítja, hogy a beállítás során a pozíciókat módosítani tudjuk. A Festo automatizálási alkatrészek átfogó választéka, valamint az összetett handling rendszerek specifikálásában szerzett jelentős szakértelem lehetővé tette számunkra, hogy a legjobb megoldást dolgozzuk ki.”

A QM Systems által tervezett, injekciós üvegek töltésére, lezárására és címkézésére szolgáló nagysebességű gyártósor.

Precíziós automatizálás

Az optimális pontosság érdekében az automatizált töltősor a Festo VTOE adagolófejét és VAEM szelepvezérlő modulját tartalmazza. A VTOE nyolc adagolótűvel lehetővé teszi a különböző folyadékok és töltési mennyiségek precíz adagolását. A rugalmas és reprodukálható nyomásnak és nyitási időnek köszönhetően nagyon pontos adagolási mennyiségek érhetők el. A VAEM szelepvezérlő modul egyszerűvé teszi a szelepek pontos kapcsolását és lehetővé teszi akár nyolc csatorna egyedi paraméterezését. A mindössze 0,2 ms időfelbontás és a szelepek áram – nem feszültség – általi vezérlése nagy pontosságot biztosít.

A zárókupakok pontos illesztését a Festo EHMD forgó-megfogó modulja szabályozza. Az egyedülálló Z-kompenzáló modul automatikusan alkalmazkodik a fiolák menettávolságához. A Festo további szervohajtásai és vezérlői a pneumatikus hajtóművekkel együttműködve megkönnyítik a fiolák helyes tájolását az adagolás során, majd vízszintesen elforgatják őket, hogy lehetővé tegyék az egyedi címkék felhelyezését.

Az automatizált töltősor a Festo VTOE adagolófejeit és VAEM nagysebességű szelepvezérlő modulját tartalmazza.

Jelentős előrelépés

Az új automatizált adagolórendszer a 10 mikroliter alatti mennyiségtől a sokkal nagyobb tételek ömlesztett adagolásáig képes változó töltési mennyiségeket biztosítani. A rendszer óránként 3000 fiolát dolgoz fel, és 50 µl-től 1500 µl-ig terjedő töltési térfogat esetén +/- 0,5%-os ismételhetőséget ér el.

Összefoglalva Kristian Richardson elmondta: „Ezt az automatizált rendszert egy injekciós üveg- és fedéltípus kezelésére tervezték, változó adagolási szintekkel. Az automatizálási alapelvek azonban könnyen bővíthetők és adaptálhatók más vevői igényeknek megfelelően. A korábbi handling rendszerekhez képest jelentős előnye a nagyobb sebesség és pontosság, és egyaránt alkalmazható vér és más testnedvek, valamint nem orvosi folyadékok adagolására és vizsgálatára.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Festo – QM Systems együttműködés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Inert gázok pontos szabályozása https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/16/inert-gazok-festo-vefc/ Wed, 16 Oct 2024 11:12:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31600 VEFC tömegáram-szabályozó Festo piezo technológiával A Festo VEFC tömegáram-szabályozója a megfelelő választás minden olyan esetben, amikor inert gázokat kell pontosan szabályozni. A piezo technológiának köszönhetően kompakt felépítésű és rugalmasan alkalmazható, valamint kiváló ár/teljesítmény arányt kínál. Különösen alkalmas az elektronikai gyártás, az élelmiszer-előállítás és a gépgyártás minden olyan területén, ahol védőgázra van szükség. A Festo VEFC […]

The post Inert gázok pontos szabályozása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
VEFC tömegáram-szabályozó Festo piezo technológiával

A Festo VEFC tömegáram-szabályozója a megfelelő választás minden olyan esetben, amikor inert gázokat kell pontosan szabályozni. A piezo technológiának köszönhetően kompakt felépítésű és rugalmasan alkalmazható, valamint kiváló ár/teljesítmény arányt kínál. Különösen alkalmas az elektronikai gyártás, az élelmiszer-előállítás és a gépgyártás minden olyan területén, ahol védőgázra van szükség.

A Festo VEFC tömegáram-szabályozója az egyik legkompaktabb a piacon, miközben 200 l/perc átáramlásra  képes. A digitalizálásnak köszönhetően az áramlás állandó marad. Ez azt jelenti, hogy ezt a dinamikus, közvetlenül vezérelt piezo-szelepet nem kell kézzel beállítani. Az áramlási mennyiségek pontos beállítása mindössze ezredmásodpercekbe telik, és azok manipulációbiztosak maradnak. Ez biztosítja a felhasználók számára a gyártási folyamataikhoz szükséges rugalmasságot. Ezen túlmenően a VEFC lehetővé teszi számukra a folyamatok állandó nyomon követését, mivel az áramlás és a kimeneti nyomás mindig monitorozható.

A félvezető ostyák megbízható védelme

Az inert gázok, például a nitrogén áramlásának megbízható szabályozása különösen fontos a félvezetőiparban, hogy elkerülhető legyen az ostyák károsodása. A VEFC kedvező alternatíva a piacon kapható egyéb megoldásokkal szemben a nitrogén szabályozásakor a töltő- vagy Front End egységekben.

Gazdaságos, megbízható és pontos nitrogénes öblítés

Az egyes tisztítási lépésekben különböző áramlási mennyiségek szabályozhatók a VEFC-vel a töltőfejekben. Ez biztosítja, hogy csak a feltétlenül szükséges mennyiségű nitrogént használják fel, legyen szó a befúvás és a tisztítás bármelyik fázisáról. A felhasználók így nitrogént takarítanak meg, és lerövidítik a feldolgozási időt a száraz védőgázatmoszféra eléréséig.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Inert gázok pontos szabályozása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szupravezető technológia: érintésmentes munka a jövő laboratóriumában https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/01/szupravezeto-technologia-erintesmentes-munka/ Thu, 01 Aug 2024 05:30:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30665 Fagyasztva szárító tartályok automatizált tisztatéri töltése a Festo SupraMotion segítségével A szupravezető technológia lehetővé teszi a tárgyak érintkezés nélküli mozgatását és kezelését, ami ideális a csúcstechnológiai iparágakban, például a laboratóriumi automatizálásban vagy a biotechnológiában. A Festo a Hannoveri Vásáron bemutatta a fagyasztva szárító tartályok tisztaterekben történő teljesen automatizált töltésére és mérlegelésére szolgáló koncepciót. A SupraMotion […]

The post Szupravezető technológia: érintésmentes munka a jövő laboratóriumában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fagyasztva szárító tartályok automatizált tisztatéri töltése a Festo SupraMotion segítségével

A szupravezető technológia lehetővé teszi a tárgyak érintkezés nélküli mozgatását és kezelését, ami ideális a csúcstechnológiai iparágakban, például a laboratóriumi automatizálásban vagy a biotechnológiában. A Festo a Hannoveri Vásáron bemutatta a fagyasztva szárító tartályok tisztaterekben történő teljesen automatizált töltésére és mérlegelésére szolgáló koncepciót. A SupraMotion lebegtető modulokkal és a Festo laboratóriumi automatizálási portfóliójának termékeivel a legmagasabb tisztítási és tisztasági igények is kielégíthetők.

“A laboratóriumi folyamatok szennyeződésmentesen tartása nem könnyű”

– mondja Michael Schöttner, a Festo SupraMotion projektek vezetője.

“Az itt használt berendezések, például a kémcsövek vagy az olyan mérőeszközök, mint a mérlegek, különösen problematikusak. A piszkos külső térből hajlamosak a szennyeződéseket a tiszta belső oldalra is átvinni. SupraMotion moduljainkkal ezt nagyrészt ki tudjuk zárni, mivel ezek lehetővé teszik az érintkezés nélküli szállítást és mérlegelést.”

A kiállításon speciális, eldobható fagyasztva szárító tartályokat töltenek meg automatikusan, és a hozzáadott tömeget érintésmentes mérleggel ellenőrzik. A Festo LifeTech portfóliójának termékeit a SupraMotion termékcsalád lebegtető moduljával kombinálva használják. Összességében ez egy megbízható, átfogó megoldást eredményez, amely egyszerűvé és hatékonnyá teszi a tisztítást a legmagasabb tisztasági követelmények teljesítése érdekében.

A szupravezető és a tartályokat szállító hordozók közötti mágneses erők 10 milliméteres és nagyobb lebegtetési magasságot tesznek lehetővé. A sokféle anyagon áthatolni képes lebegtető erő rengeteg helyet hagy a steril munkakörnyezetet lezáró elválasztó falaknak. A hordozó mozgatása kívülről is lehetséges, akárcsak a súlyellenőrzés egy szabványos laboratóriumi mérleggel. Így a technológia nagy része a tiszta téren kívül marad; mindenféle szennyeződésveszély a lehető legkisebbre csökken.

“Koncepciónkkal megmutatjuk, hogyan lehet innovatív szupravezető technológiánkat az élettudományi ágazatban alkalmazott automatizálási megoldásainkkal kombinálni, és így a laboratóriumi automatizálás legigényesebb kihívásai közül néhányat kezelni”

– mondja Michael Schöttner.

Nyitás, zárás, töltés és mérlegelés a tiszta térben

A SupraMotion érintésmentes lebegtető modulja a tartályt egy tiszta helyiségbe mozgatja. A kifejezetten a laboratóriumi automatizáláshoz kifejlesztett, univerzálisan alkalmazható, kompakt EHMD forgó megfogó modul a tartály csavaros kupakját nyitja ki, függetlenül annak menetemelkedésétől. Ezután a következő állomásra szállítják, ahol két VTOE adagolófej tölti meg a tartályt folyadékkal. Ezek az adagolófejek nagyon pontosan dolgoznak, jellemzően < 1%-os szórással a 10 és 1000 μl közötti tartományban. A szállítórendszerbe integrált érintésmentes mérlegek a folyamat során bármikor lehetővé teszik a töltési mennyiség pontos ellenőrzését.

“A SupraMotion modulokkal és a laboratóriumi automatizáláshoz használt termékeinkkel olyan innovatív, teljes körű megoldásokat tudunk tervezni az élettudományi ágazatban dolgozó ügyfelek számára, amik pontosak, megbízhatók és az érintésmentes kezelésnek köszönhetően nagyrészt szennyeződésmentesek. Ilyen megoldásokat csak a Festo kínál!”

– mondja Marcus Kroll, a Festo LifeTech üzletfejlesztési vezetője. Kérésre az érdeklődő potenciális felhasználók az igényeiknek megfelelő, személyre szabott alkalmazást kapnak.

A szupravezető-alapú mágneses lebegtetésről

A szupravezetők egyedi mágneses tulajdonságokkal rendelkező anyagok. A SupraMotion alkalmazásokban használt szupravezető képes bizonyos hőmérsékletre lehűtve az állandó mágneseket egy adott távolságban lebegésben tartani, erős, de láthatatlan csatolást hozva létre, amely a mágnest és a szupravezetőt egymástól rögzített távolságban tartja – akár falakon keresztül, folyadékban vagy vákuumban is. A lebegtetési rés 10 mm, vagy még annál nagyobb is lehet. Amíg a szupravezető mágneses memóriája az átmeneti hőmérséklet alatt marad, addig a mágnes „ujjlenyomatát” és így annak helyzetét is tárolja, még akkor is, ha a kettő egymástól távol van.

A technológiát a lebegtetési magasságtól és a hasznos tehertől független alacsony energiaigény jellemzi. A jelenlegi hűtőkkel a teljesítményigény az alkalmazástól függően 15 és 80 watt között van. A lebegtető hatás áramkimaradás esetén is fennmarad akár 15 percig, nem igényel külön vezérlési technológiát, és nem melegíti fel a felületeket vagy a lebegtető modulokat.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Szupravezető technológia: érintésmentes munka a jövő laboratóriumában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ritka ásványi anyagok gazdaságos újrahasznosítása https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/04/asvanyi-anyagok-festo-ritka-ujrahasznositas/ Thu, 04 Jul 2024 05:00:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30414 Az akkumulátorok újrahasznosításának automatizálása fenntartható módon kíméli az erőforrásokat Becslések szerint 2025-ig mintegy 600 000 tonna, elektromos személygépkocsikból származó használt akkumulátort kell újrahasznosítani. Mivel az akkumulátorok értékes nyersanyagokból készült energiatároló eszközök, ez óhatatlanul felveti a fenntarthatóság kérdését. A Festo ezért nemcsak a cellagyártáshoz, az akkumulátormodulok és -csomagok összeszereléséhez és a platformintegrációhoz kínál moduláris automatizálási koncepciókat, […]

The post Ritka ásványi anyagok gazdaságos újrahasznosítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az akkumulátorok újrahasznosításának automatizálása fenntartható módon kíméli az erőforrásokat

Becslések szerint 2025-ig mintegy 600 000 tonna, elektromos személygépkocsikból származó használt akkumulátort kell újrahasznosítani. Mivel az akkumulátorok értékes nyersanyagokból készült energiatároló eszközök, ez óhatatlanul felveti a fenntarthatóság kérdését. A Festo ezért nemcsak a cellagyártáshoz, az akkumulátormodulok és -csomagok összeszereléséhez és a platformintegrációhoz kínál moduláris automatizálási koncepciókat, hanem a szétszereléshez és az anyagok újrahasznosításához vagy szétválasztásához is.

Körülbelül 1500 töltési és kisütési ciklus után, azaz 8-10 év alatt körülbelül 160 000 kilométer megtétele után az elektromos autók akkumulátorai már aligha jövedelmezőek. Ennek oka az, hogy az akkumulátorok egyre kisebb töltési kapacitása jelentősen csökkenti a hatótávolságot egy új rendszerhez képest. A 80% körüli maradék kapacitás azonban egy második életet biztosít az akkumulátoroknak, például egy akkumulátorpark részeként. A szétszerelés fokozódó automatizálásával az újrahasznosítási folyamat rugalmasabbá és dinamikusabbá válik, ami azt is jelenti, hogy az újrahasznosításhoz gyorsabban áll rendelkezésre anyag. A Festo egyik fő mozgatórugója ennek a fejlesztésnek, mivel az illeszkedik a fenntartható körforgásos gazdaságról alkotott elképzelésébe.

Emellett a megfelelő ártalmatlanítás már számos államban és országban kötelezővé vált. Európában az EU akkumulátor-irányelv előírja a gyártók számára az akkumulátorok újrahasznosítását vagy visszavételét. Az USA Kalifornia államában is kötelező az újrahasznosítás.

Az automatizált újrahasznosítási eljárások lehetővé teszik e ritka ásványi anyagok gazdaságos és tiszta újrafelhasználását. A Festo rendelkezik ehhez a megfelelő receptekkel.

Automatizált újrahasznosítás

Mielőtt azonban a használt járműakkumulátorokat újrahasznosítanák, kiveszik őket a járműből, és például úgynevezett “akkumulátor-farmokban” vagy helyhez kötött tárolórendszerekben használják fel. Az akkumulátorok életének utolsó szakasza a megfelelő újrahasznosítás. Az első lépés a csomagok mechanikus szétszerelése modulokra, akkumulátorcellákra és egyéb alkatrészekre – ez eddig kézzel végzett, nehéz és időigényes feladat volt. A Festo már kínál moduláris automatizálási koncepciókat, amelyek felgyorsítják és egyszerűsítik ezt a folyamatot.

A következő lépés az értékes lítium, kobalt, mangán és nikkel visszanyerése a használt akkumulátorokból, és ezek felhasználása új akkumulátorok gyártásához. Az automatizált újrahasznosítási eljárások lehetővé teszik e ritka ásványi anyagok gazdaságos és tiszta újrafelhasználását. A Festo rendelkezik ehhez a megfelelő receptekkel.

Az elektromos járművek akkumulátorainak többsége lítium-ion akkumulátor. Ezek megfelelő ártalmatlanítása fontos az embereket és a környezetet fenyegető kockázatok elkerülése érdekében. Az újrafeldolgozásra és a nyersanyagok visszanyerésére vonatkozó új koncepciók ebben támogatják az iparágat. Az akkumulátorok anyagainak újrahasznosítására mechanikai, pirometallurgiai és hidrometallurgiai eljárások különböző kombinációit alkalmazzák. A hidrometallurgiai újrahasznosítási eljárás során például sav segítségével, kémiai úton történik az anyagok kicsapatása. A fekete masszából fémsó formájában ritka ásványokat vonnak ki. Ezeket az ásványi anyagokat az akkumulátorgyárakba szállítják, ahol új akkumulátorok gyártásához használják fel őket.

Szétszerelő rendszerek modulokhoz és csomagokhoz

Ezekre a feladatokra már terveznek speciális gyári rendszereket. A Festo már kifejlesztette és bemutatta első mechanikus moduláris szétszerelő rendszerét akkumulátor modulokhoz és csomagokhoz. Ebben mind a handling- és megfogórendszereket, mind pedig a Festo pneumatikus és elektromos automatizálási portfóliójának további bevált komponenseit használják.

A Festo már az elektromobilitás jövőjét is szem előtt tartja: új típusú szilárdtest-akkumulátorok gyártási koncepcióinak kutatásában vesz részt. Szakértők szerint ezek a még nagyobb teljesítményű energiatároló rendszerek az elkövetkező években felváltják a jelenlegi lítium-ion akkumulátorokat.

Az értékes lítium, kobalt, mangán és nikkel visszanyerése a használt akkumulátorokból, és ezek felhasználása új akkumulátorok gyártásához: az automatizált újrahasznosítási eljárások lehetővé teszik e ritka ásványi anyagok gazdaságos és tiszta újrafelhasználását. A Festo rendelkezik a megfelelő ismeretekkel és eszközökkel ezeknek a folyamatoknak az automatizálásához.

Az új giga-gyárak termelési helyszínekre vonatkozó követelményei

A nagy területek, a jó közlekedési kapcsolatok, az alacsony fejlesztési költségek, valamint a biztonságos és fenntartható energiaellátás olyan, fontos előfeltételek, amelyek általában a városi központoktól távol találhatók. Fontos szempont az elegendő szakképzett munkaerő megléte is. Az elektromobilitásra való átállás nemcsak új gyárakat, hanem új feladatokat, tevékenységi köröket és munkaköri profilokat is teremt. A munkavállalókat erre kell képezni és kiképezni.

Szükséges képesítés

A Festo Didactic célzott képzési programokat biztosít. Itt a dolgozók megkapják azt a know-how-t, amelyre a magasan automatizált gyártásban szükség van. A kínálat magában foglalja az üzemekben történő gyakorlati képzést, a házon belüli oktatógyárak létrehozását és a digitális tanulási tartalmakat, amelyek a Festo Learning Experience (Festo LX) segítségével bármikor és bárhonnan elérhetők –többek között a fenntarthatóság témakörében is.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ritka ásványi anyagok gazdaságos újrahasznosítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A biologizáció lehetővé teszi a jövő ökológiai innovációit https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/14/festo-biologizacioautomatizalas-okologiai/ Fri, 14 Jun 2024 06:00:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30116 Az algatermesztéstől kezdve, a hidrogéntároláson és -szállításon keresztül egészen az oktatási koncepciókig. A Festo a „BionicHydrogenBattery” modellel a hidrogén egyszerű tárolására és biztonságos szállítására szolgáló egyedülálló koncepciót mutatott be baktériumok segítségével a Hannoveri Vásáron. A vállalat azt is bemutatta, hogyan lehet az ipari biotechnológiai folyamatokat hosszú távon hatékonyan üzemeltetni a Festo termékportfóliójából származó alkatrészek és […]

The post A biologizáció lehetővé teszi a jövő ökológiai innovációit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az algatermesztéstől kezdve, a hidrogéntároláson és -szállításon keresztül egészen az oktatási koncepciókig.

A Festo a „BionicHydrogenBattery” modellel a hidrogén egyszerű tárolására és biztonságos szállítására szolgáló egyedülálló koncepciót mutatott be baktériumok segítségével a Hannoveri Vásáron. A vállalat azt is bemutatta, hogyan lehet az ipari biotechnológiai folyamatokat hosszú távon hatékonyan üzemeltetni a Festo termékportfóliójából származó alkatrészek és megoldások széles választékának felhasználásával. A Festo elkötelezett a biotechnológia mint tanulási terület mellett is: moduláris oktatási rendszerekkel, kiegészítő kamarai képesítéssel és szakirányú biomechatronikai továbbképzés kifejlesztésével segíti az oktatást.

Automatizálási technológiájával a Festo célja, hogy éghajlatbarát megoldásokat kínáljon, és ezáltal hozzájáruljon a jelen és a jövő generációk életminőségének javításához. Ezért a vállalat intenzíven dolgozik azon, hogyan lehet a folyamatokat kevesebb anyagfelhasználással és több újrahasznosítással végezni, és milyen alternatív anyagokat lehet felhasználni. Az automatizálás tevékenységi körébe bevont biológiai fejlesztések különösen ígéretesek. A jövő legkisebb gyára egy biológiai sejtben lesz megtalálható.

Az automatizálással a természetben hosszú időt igénylő biológiai folyamatok felgyorsíthatók, nagyobb méretekben végezhetők és gazdaságilag életképessé tehetők. Sokéves tapasztalatával és magasan fejlett technológiájával a Festo ezen a területen is vezető szerepet játszik, bemutatva, hogy mi minden lehetséges az automatizálás kifinomult vezérlési és szabályozási technológiájával a biológia területén. A „PhotoBionicCell” (2022) és a „BionicCellFactory” (2023) bioreaktorok után, amelyek az algák tenyésztésére összpontosítottak, a Festo jelenlegi „BionicHydrogenBattery” projektje a jövő egyik energiaforrásával, a hidrogénnel foglalkozik.

Az új munkaköri profilok kifejlesztése mellett a Festo moduláris képzési koncepciót is kidolgozott a biomechatronika területére. Az oktatóreaktorban ezt a tudást hardver és szoftver kombinációjával tanítják.

BionicHydrogenBattery: a hidrogén biztonságos tárolása és szállítása baktériumok segítségével

A hidrogént jelenleg csak olyan eljárásokkal lehet biztonságosan és helytakarékosan tárolni és szállítani, amelyek rendkívül magas vagy alacsony hőmérsékletet és nagy, 150-700 bar nyomást igényelnek, ezért rengeteg energiát használnak fel. A Festo a teljesen automatizált „BionicHydrogenBattery” biotechnológiai rendszerrel egy teljesen új megközelítést mutat be: az illékony anyagot baktériumok segítségével alacsony kockázattal és energiatakarékosan – viszonylag alacsony, 65 °C körüli hőmérsékleten és 1,5 bar nyomáson – hangyasavvá alakítják. A sav könnyen tárolható és szállítható. A célállomáson ugyanazok a baktériumok megfordítják a folyamatot, és a savat újra szén-dioxidra és hidrogénre bontják. Míg az utóbbit villamosenergia-termelésre lehet felhasználni, a nagy tisztaságú szén-dioxidot újra lehet hasznosítani és például az italiparban lehet felhasználni. A kiállításon a körforgásos gazdaság és az újrahasznosítás jegyében ismét hangyasav előállítására használták fel.

A biológiai folyamat középpontjában a Thermoanaerobacter kivui (T. kivui) baktérium áll. Ez a baktérium egy speciális enzimet termel, amely lehetővé teszi, hogy a hidrogént és a szén-dioxidot hangyasavvá alakítsa. Ennek a folyamatnak felfedezése és alapkutatása a frankfurti Goethe Egyetem Molekuláris Mikrobiológiai és Bioenergetikai Tanszékének nevéhez fűződik.  A csapat vezetője Prof. Dr. Volker Müller, akivel a Festo szakemberei szorosan együttműködik a projektben.

A biologizálás azt jelenti: nemcsak tanulunk a természettől, hanem együtt is dolgozunk vele. Így lehetővé tesszük az ökológiai innovációkat a jövő világa számára.

„A  jövő egyik energiaforrása a hidrogén, amely többek között a tiszta áram előállításában is fontos szerepet fog játszani”

– mondja Dr. Michael Sinsbeck, a Festo Bionikai Projektek felelős vezetője. „Koncepciónkkal segítünk abban, hogy ez a lehetőség gazdaságosan kihasználható legyen.”

BioTech Automation: reaktorok algák és baktériumok számára

A biofolyamatok egyre fontosabbá válnak az ipar számára, mivel fenntartható alternatívákat kínálnak a hagyományos módon előállított termékekkel szemben.

„Az algákon kívül más szervezeteket is használhatunk, amelyek megújuló erőforrásokból például élelmiszert, bioüzemanyagot vagy bioműanyagot állítanak elő”

– mondja Dr. Elias Knubben, a Festo kutatási és innovációs vezetője. A Festo ezért a Hannoveri Vásáron a kiválasztott tenyésztési eljárások segítségével áttekintést adott a már elérhető komponensekről és megoldásokról, amelyeket két bioreaktorban mutatnak be: egy algareaktorban a Chlorella vulgaris példáján, valamint egy rozsdamentes acél reaktorban, amely mikroorganizmusok, például E. coli tenyésztésére szolgál.

BioTech Automation: A Festo áttekintést nyújt a kiválasztott tenyésztési eljárásokon alapuló bioreaktorok automatizálásához már elérhető komponensekről és megoldásokról.

„Termékportfóliónkkal már most számos területen ki tudjuk szolgálni a növekvő biotechnológiai piacot, különösen a gázosítás, a folyadékkezelés és a bioreaktorok holisztikus automatizálása terén”

– mondja Ralf Kapfhamer, a Biotech és Folyamatautomatizálás magas szintű fejlesztéséért felelős vezető. Az egyik legfontosabb termék itt az új VTUX szelepterminál, amely lehetővé teszi a bioreaktorok pneumatikus vezérlésű szelepeinek működtetését.

Az egyedi komponensek mellett a Festo egyedi rendszermegoldásokat is kínál bioreaktorokhoz. Az egyedi automatizálási megoldásokat válogatott egységekből fejlesztik ki, például komplett vezérlőszekrények formájában. Ügyfélspecifikus szoftverek is létrehozhatók, a vezérlőrendszertől a felhőig. A rendszerek zökkenőmentes integrációja és az adatok valós idejű elemzése lehetővé teszi a hatékony és átlátható folyamatirányítást.

Biologizáció mint tanulási terület: új képzési modul és szakirány 

Egy biotechnológiai folyamat működtetéséhez az elektrotechnika, a mechanika, az informatika és a biotechnológia területéről származó ismeretekre van szükség. Egy új munkaköri profil van kialakulóban: a biomechatronikai technikus. Ezt a tudást moduláris képzési koncepció keretében az oktatóreaktorban, hardver és szoftver kombinációjával tanítják.

A Festo termékportfóliójából származó alkatrészekkel felszerelt rozsdamentes acél reaktor mikroorganizmusok, például az E. coli tenyésztésére szolgál.

A Festo nem csak műszaki szempontból felel meg a biológia területén jelentkező új kihívásoknak, hanem a műszaki alap- és továbbképzés piacvezetőjeként a jövőben szükséges képesítéseket is szem előtt tartja. A saját szakképzési területén ezért a Festo a Stuttgarti Regionális Ipari és Kereskedelmi Kamarával közösen elindította a „Klímavédelem és fenntartható fejlődés” kiegészítő szakképesítést. Ez számos szakmai képzést céloz meg, köztük „A biológiai átalakítás automatizálása” modult, különösen az ipari-műszaki és kereskedelmi szakmunkástanulók számára. A Festo saját képzési központjában a téma egyes részeit saját gyakornokaival kezdi. A Festo a leendő biomechatronikai mérnökök számára egy moduláris oktatási koncepciót is kidolgozott, amely az ismeretek, különösen a műszaki alapok átadására használható.

A Festónak konkrét tervei vannak a felsőoktatással kapcsolatban is:

„A jövő szakembereit képezzük, ezért jelenleg a Reutlingeni Egyetemmel közösen dolgozunk egy új biomechatronikai kurzus megtervezésén, amely a biológiai és műszaki tartalmakat ötvözi, és a sejtre, mint a világ legkisebb gyárára összpontosít”

– mondja Stefan Dietl, a Festo képzési vezetője.

„A hallgatók elsősorban műszaki ismereteket tanulhatnak majd nálunk.”

Az új oktatóreaktort itt is használni fogják.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A biologizáció lehetővé teszi a jövő ökológiai innovációit appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/23/autonom-repulesre-kepes-mesterseges-mehraj/ Thu, 23 May 2024 14:21:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29806 BionicBee – pontosan irányított ultrakönnyű repülő eszköz A Bionic Learning Network több mint 15 éve foglalkozik a repülés varázsával. A madarak szárnyalásának technikai megfejtése után (Festo SmartBird) a csapat számos más lény repülésének  természetes alapelveit is kutatta és technológiai módszerekkel meg is valósította. A BionicBee-vel a Bionic Learning Network most először fejlesztett ki olyan repülő […]

The post Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
BionicBee – pontosan irányított ultrakönnyű repülő eszköz

A Bionic Learning Network több mint 15 éve foglalkozik a repülés varázsával. A madarak szárnyalásának technikai megfejtése után (Festo SmartBird) a csapat számos más lény repülésének  természetes alapelveit is kutatta és technológiai módszerekkel meg is valósította. A BionicBee-vel a Bionic Learning Network most először fejlesztett ki olyan repülő tárgyat, amely teljesen önállóan, nagy egyedszámú rajban képes repülni. A BionicBee első repülési bemutatóját a 2024-es Hannover Messe kiállításon láthatták az érdeklődők.

festo bionicbee

Természetes repülési manőverek négy szabadságfokkal: a mesterséges méh 15-20 Hz-s szárnycsapási frekvenciával repül. A szárnyak 180 fokos szögben csapkodnak előre és hátra.

A BionicBee körülbelül 34 grammos tömegével, 220 milliméteres hosszúságával és 240 milliméteres szárnyfesztávolságával a Bionic Learning Network által eddig létrehozott legkisebb repülő tárgy. A fejlesztők először alkalmazták a generatív tervezés módszerét: néhány paraméter megadása után egy szoftveralkalmazás meghatározott tervezési elvek alapján megtalálja az optimális szerkezetet, hogy a lehető legkevesebb anyagot használja fel, ugyanakkor a lehető legstabilabb konstrukciót hozza létre. Ez a következetes könnyűszerkezetes felépítés elengedhetetlen a jó manőverezőképességhez és az egy feltöltéssel repülhető időhöz.

Autonóm kötelékrepülés

A mesterséges méhraj autonóm viselkedését egy ultraszéles sávú (UWB) technológiával működő beltéri helymeghatározó rendszer segítségével érik el. Ehhez a térben két szinten nyolc UWB-állomást (anchort) telepítenek. Ez pontos időmérést tesz lehetővé, és képessé teszi a méheket arra, hogy a térben meghatározzák a helyzetüket. Az UWB-állomások jeleket küldenek az egyes méheknek, amelyek az időbélyegek alapján önállóan meg tudják mérni a távolságot az adott adóelemektől és ki tudják számítani saját helyzetüket a térben.

mesterséges méhraj

Funkcionális integráció kis helyen: a méh teste tartalmazza a kompakt kialakítású szárnymozgató mechanizmust, a kommunikációs technológiát, valamint a szárnycsapkodást és a szárnygeometria adaptálását vezérlő alkatrészeket.

A rajban való repüléshez a méhek egy központi számítógép által meghatározott útvonalakat követnek. A szoros alakzatban is biztonságos és ütközésmentes repüléshez nagyfokú térbeli és időbeli pontosságra van szükség. Az útvonal tervezésénél figyelembe kell venni az esetleges légörvényekben létrejövő kölcsönhatásokat is.

Mivel a mesterséges méhek kézzel készülnek és a legkisebb gyártási különbségek is befolyásolhatják a repülési viselkedésüket, a méhek automatikus kalibrációs funkcióval is rendelkeznek: egy rövid próbarepülés során minden méh meghatározza az egyedileg optimalizált vezérlési paramétereit. Az intelligens algoritmus így ki tudja számítani az egyes méhek közötti hardveres különbségeket, így a teljes raj kívülről úgy vezérelhető, mintha minden méh azonos lenne.

festo bionicbee mesterséges méhraj statisztika

Ütközésmentes repülés: a méhek a rajban repülve egy központi számítógép által megadott útvonalakat követnek.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo AI robotmegoldást fejleszt a Würth logisztikai központjába https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/17/wurth-innovacios-partnerseg-festo/ Fri, 17 May 2024 05:00:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29692 Innovációs partnerség a Festo és a Würth között. A Festo és a Würth közötti innovációs partnerség már két éve tart, és az együttműködés első szakasza most sikerrel véget ért: a prototípus működik. A Würth a Reinhold Würth Curio Innovációs Központban szeretné átfogóan tesztelni a Festo testre szabott AI szoftvermegoldását, majd megvitatni azt a munkatársakkal, és […]

The post A Festo AI robotmegoldást fejleszt a Würth logisztikai központjába appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innovációs partnerség a Festo és a Würth között.

A Festo és a Würth közötti innovációs partnerség már két éve tart, és az együttműködés első szakasza most sikerrel véget ért: a prototípus működik. A Würth a Reinhold Würth Curio Innovációs Központban szeretné átfogóan tesztelni a Festo testre szabott AI szoftvermegoldását, majd megvitatni azt a munkatársakkal, és ha minden sikeresnek bizonyul, világszerte bevezetni a logisztikai központjaiban.

Künzelsauban, a Würth-csoport székhelyén, a logisztikai központ csomagolóállomásaira a legkülönfélébb termékek érkeznek tálcákon, speciális szállítószalagokon. A dolgozók kiveszik a tárgyakat a tálcákból és szállítódobozokba csomagolják őket. A Würth portfóliójában mintegy 1.000.000 termék található – kis és könnyű termékektől a nagyon nehéz darabokig. A nehéz alkatrészekkel való munka rendkívül megterhelő az alkalmazottak számára. A Festo “GripperAI” szoftverének ezért lehetővé kell tennie, hogy akár 20 kilogramm súlyú alkatrészeket is kezeljen egy robot. A Würth a meggyőző AI-szakértelme miatt döntött úgy, hogy a Festo közreműködésével valósítja meg innovációs projektjét, egy testre szabott és rugalmas megoldást.

Egyedi szoftveres megoldás kifejlesztése 

A Festo kutatási és fejlesztési területének Fejlesztési Analitikai és Vezérlési Részlege több mint két évig dolgozott a projekten:

“Laboratóriumunkban megépítettük a Würth szállítószalagjainak másolatát, és így tudtuk kifejleszteni a robot különböző képességeit: a megfogók tárgyfüggő kiválasztását, a tálcákon lévő bármely tárgy megragadását, a karton szállítódobozok csomagolását, valamint a kartondobozok és tálcák mozgatását”

– mondja Jan Seyler, a részleg vezetője. A robotcella különleges tulajdonsága, hogy  szerszámállomással szerelték fel, így a robot különböző vákuumkorongokat és megfogókat használhat. A GripperAI a tárgy típusától, alakjától és felületkezelésétől függően határozza meg, hogy melyik szerszám a legmegfelelőbb. A robotba integrált kamera felismeri a különböző tárgyakat, ezzel lehetővé teszi a pontos kiválasztást. A Festo testre szabott Festo GripperAI megoldása szinte bármit képes megfogni, amit elé teszünk – és amire a megfogót és a robotot tervezték. A kifejezetten ehhez a projekthez kifejlesztett megfogók új mércét állítanak fel a robottechnológiában, míg a vákuumkorongok a Festo standard választékába tartoznak.

A testre szabott AI robotmegoldás lehetővé teszi a Würth számára a nehéz alkatrészek és különböző tárgyak célirányos mozgatását, ami jelentősen csökkenti az alkalmazottak munkaterhelését és növeli a műveletek hatékonyságát.

“A Festo megoldásának további előnye, hogy nem igényel betanítást vagy képzést. Csak kezdj hozzá és csináld! Emellett bármilyen robot- és optikai rendszerrel működik, így rugalmasan választhatunk partnert”

– mondja Roland Schneider, a Würth műszaki osztályának vezetője.

Képzési irány kidolgozása

A partnerség részeként a Festo csapata tesztelhette és validálhatta a kutatásból származó mesterséges intelligencia képességeit.

“A mechanika, a logisztika és az ipari automatizálás területén szerzett sokéves tapasztalatunk, valamint a csapatként szerzett AI-szakértelmünk tette lehetővé számunkra, hogy ezt a teljes körű megoldást kifejlesszük a Würthnek”

– mondja Jan Seyler. Ezzel egyidejűleg egy képzési irányt is ki kell dolgozni ahhoz, hogy a szakembereket felkészítsék a jövőbeli feladatokra, és elmagyarázzák, hogyan dolgozzanak együtt a kollaboratív robottal.

Sikeres telepítés

A robotcellát 2023 tavasza óta használják a Würthnél, és az összes tervezett termelő vonalat ki tudja szolgálni. Már meghatározták a további fejlesztési feladatokat és optimalizálási lépéseket, például a sebesség növelését, a jobb csomagolást és a teljes folyamat javítását. Johannes Scheuermann, a Würth készletgazdálkodási vezetője:

„Lenyűgözött minket a Festo fejlesztőinek és kutatóinak csapatszelleme és magas szintű szakértelme. Meggyőződésünk, hogy ez a projekt lehetővé teszi számunkra, hogy jelentősen javítsuk logisztikai folyamatainkat és elősegítsük a további növekedést, még a nehéz időkben is, amikor kevés a szakképzett munkaerő.”

Az együttműködő robot lehetővé teszi a további növekedést és a munkavállalók támogatását.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Festo AI robotmegoldást fejleszt a Würth logisztikai központjába appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vezérlési funkciók csúcstalálkozója a VTUX szigeten https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/08/vtux-szelepsziget-festo/ Wed, 08 May 2024 11:51:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29607 A Festo új szelepterminálja, a VTUX egyesíti három klasszikus szelepsziget-család előnyeit. A Festo most még egyszerűbbé teszi a felhasználók dolgát: a klasszikus CPV, MPA-L/S és VTUG szelepszigetek funkciói mostantól a szabadon konfigurálható VTUX szelepterminálban egyesülnek. Emellett az AP-I és AP-A kommunikációs rendszer ideális platformot teremt a digitalizált gyártáshoz. Ez rugalmasságot és nyitottságot jelent, hűen a […]

The post A vezérlési funkciók csúcstalálkozója a VTUX szigeten appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo új szelepterminálja, a VTUX egyesíti három klasszikus szelepsziget-család előnyeit.

A Festo most még egyszerűbbé teszi a felhasználók dolgát: a klasszikus CPV, MPA-L/S és VTUG szelepszigetek funkciói mostantól a szabadon konfigurálható VTUX szelepterminálban egyesülnek. Emellett az AP-I és AP-A kommunikációs rendszer ideális platformot teremt a digitalizált gyártáshoz. Ez rugalmasságot és nyitottságot jelent, hűen a “Nyitott architektúra” mottóhoz.

A három klasszikus, a CPV, az MPA-L/S és a VTUG utódja, a VTUX nagy átáramlásával és szinte korlátlan modularitásával nyűgöz le. Ez a szelepterminál szinte bármilyen gépkoncepcióhoz illeszkedik, legyen az központosított vagy decentralizált. A szelepterminál moduljai tetszőlegesen elrendezhetők, kompaktak és könnyűek, ezáltal időt, helyet és súlyt takarítanak meg a gépben.

Nyitottság az AP kommunikációs technológiával

Az AP kommunikációs technológiával a kapcsolatok felépítése szinte gyerekjáték, még nagy távolságokon keresztül is. Ez a kommunikációs technológia megteremti a biztonságos kialakítás, a prediktív karbantartás és a felhővel való adatcsere előfeltételeit a dolgok ipari internetén (IIOT) belül. Az IP65/67 védettségű CPX-AP-A távoli I/O rendszer valós idejű kommunikációt tesz lehetővé Ethernet-alapú terepi buszon és belső AP-kommunikáción keresztül. A be- és kimeneti jelek – legyenek azok digitálisak vagy analógok – közvetlenül csatlakoztathatók bármilyen alkalmazáshoz (M8, M12 csatlakozó). A rendszer a tápfeszültségellátás és -továbbítás széles választékát kínálja, valamint interfészt biztosít a programozáshoz.

A pneumatikus csatlakozók igény szerint, a csövek átmérőjének megfelelően választhatók. Így optimális egyensúly érhető el a helytakarékosság és a megfelelő átáramlás között. Tetszőleges számú nyomászónát is ki lehet alakítani. A VTUX könnyű felépítése lehetővé teszi, hogy front-end egységen, portálon vagy robotkaron is használható legyen, és energiahatékonyan, rövid pneumatikus csövekkel csatlakozzon a pneumatikus hajtóművekhez.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A vezérlési funkciók csúcstalálkozója a VTUX szigeten appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
80%-kal nagyobb termelékenység a 3D nyomtatásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/01/3d-nyomtatas-termeles-dmg-mori-ipar/ Mon, 01 Apr 2024 05:00:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29055 A DMG MORI Additive automatizálási technológiával erősíti a szelektív lézerolvasztást. „Célunk, hogy additív gyártási gépeinkkel elérjük a CNC-gépek magas szintű érettségét” – magyarázza Dr. Vino Suntharakumaran, a DMG MORI Additive GmbH ügyvezető igazgatója. A vállalat nem áll messze ennek a célnak az elérésétől a LASERTEC 30 DUAL SLM készülékkel, amely 80%-kal növeli a termelékenységet. A […]

The post 80%-kal nagyobb termelékenység a 3D nyomtatásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A DMG MORI Additive automatizálási technológiával erősíti a szelektív lézerolvasztást.

„Célunk, hogy additív gyártási gépeinkkel elérjük a CNC-gépek magas szintű érettségét”

– magyarázza Dr. Vino Suntharakumaran, a DMG MORI Additive GmbH ügyvezető igazgatója.

A vállalat nem áll messze ennek a célnak az elérésétől a LASERTEC 30 DUAL SLM készülékkel, amely 80%-kal növeli a termelékenységet. A Festo céget fejlesztési partnerként vonták be a feladatba. A beépítésre kész automatizálási megoldásnak köszönhetően az inertgáz atmoszféra precízen kezelhető. 

A DMG MORI Additive LASERTEC 30 DUAL SLM a porágyban történő szelektív lézerolvasztással (SLM) történő additív gyártás zászlóshajója. Rendkívül összetett alkatrészeket állít elő funkcióintegrációval, belső, szorosan kontúrozott hűtőcsatornákkal, és az azonnal rendelkezésre álló, sorozatgyártású anyagokból készült prototípusoknak köszönhetően csökkenti a termékfejlesztési időt. A két nagy teljesítményű, 600 W-os lézer, amelyek mindegyike a teljes munkaterületet lefedő letapogatási mezővel rendelkezik, akár 90 cm³/óra gyártási sebességet tesz lehetővé.

Gyorsabb és biztonságosabb pormodulcsere

További előnyök: a kettős lézerrendszer 80%-kal növeli a termelékenységet az egylézeres rendszerhez képest. A gyors anyagcserét biztosító, rePLUG nevű pormodul automatizálja a porkezelést. A por inertgáz-atmoszférában történő újrafeldolgozása biztosítja a nagyobb hatékonyságot és a zárt anyagkörforgásnak köszönhetően a munkahelyi biztonságot. A pormodullal kevesebb mint két óra alatt, szennyeződés nélkül lehet váltani a különböző anyagok között.

Egy másik újítás az állandó szűrőrendszer, amely az anyagtól függetlenül működik, és a fémporok automatikus passziválásának köszönhetően új szintű tartósságot és munkahelyi biztonságot kínál. Mivel a beépítési hely aktívan hűtött, a felhasználók korábban eltávolíthatják a kész alkatrészeket, és így gyorsabban előkészíthetik az új munkákat. Az eredmény a termelékenység további növekedése.

A szelektív lézerolvasztással (SLM) történő additív gyártás zászlóshajója a porágyban: a DMG MORI Additive LASERTEC 30 DUAL SLM. Az előtérben Dr. Vino Suntharakumaran, a DMG MORI Additive ügyvezető igazgatója (jobbra) beszélget.

Technológiai gáz teljes ellenőrzés alatt

A technológiai gáz atmoszférája döntő szerepet játszik. Fontos, hogy a nyomás és az oxigéntartalom szűk határok között maradjon, hogy az alkatrészek magas minősége biztosítva legyen.

„A Festo automatizálási megoldása segített itt áttörést elérni” – mondja Suntharakumaran. A megoldás egy olyan egységből áll, amely a munkakamrát inert gázzal tölti fel. Az additív gyártás során csak a biztonságos inertgáz-légkör biztosítja a stabil folyamatokat. „Ezt teszik lehetővé az áramlás- és nyomásszabályozás innovatív termékei, amelyeket a Festótól kapunk”

– teszi hozzá a 3D szakértő Suntharakumaran.

A Festo telepítésre kész komplett megoldása egy szerelőlemezből áll, amelyre EtherCAT buszcsatlakozású VTUG szelepszigetet, VZQA tömlőszelepet, MS4 levegőelőkészítő egységet és VEAB arányos nyomásszabályozót építenek. A VTUG szelepsziget mind pneumatikus, mind szabályozástechnikai szempontból megfelel a követelményeknek. A VZQA tömlőszelep pontosan szabályozza az argon inertgázt és a gázkeverék kiürítését a tisztítási folyamat során.

Innovatív automatizálási megoldás

A VEAB arányos nyomásszabályozó kompakt kivitele mellett pontos és dinamikus szabályozási jellemzőkkel bír. Ezek a szelepek nagy pontosságú, akár 20 l/perc áramlásszabályozást biztosítanak alacsony hiszterézissel, nagy ismétlési pontossággal és alacsony energiafogyasztással. A közvetlen működtetésű piezoelemek arányos jellemzői stabil és megbízható szabályozást és fokozatmentes nyomásfelfutást biztosítanak. Az MS4 levegőelőkészítő egység moduláris felépítésű és alkatrészei szabadon kombinálhatók. Ezek közé tartoznak a nyomásszabályozók, a biztonsági funkcióval ellátott be/kikapcsoló és lassú feltöltő szelepek, szűrők, nyomás- és áramlásérzékelők, légszárítók, érzékelők és olajozó egységek. Ez azt jelenti, hogy minden feladatra van megoldás.

Minden alkalmazott automatizálási termék alkalmas inert gázokhoz.

„Ez a megoldás szűk határok között tartja a nyomást és az oxigéntartalmat”

– teszi hozzá a 3D nyomtatási szakértő. A munkaterület feltöltéséhez szükséges idő lerövidítésével a ciklusidőt is felére csökkenti.

A szimulációs szoftverek is keresettek

A Festo szolgáltatásai nem korlátozódnak az automatizálási megoldások szállítására. A cég szakemberei a gép fejlesztésében is részt vettek. A Festo megfelelő szimulációs szoftverével és mérnöki eszközeivel az automatizálási komponenseket már a korai szakaszban be lehetett ágyazni a gépbe és a fejlesztési folyamatokba, és így már korán a megoldás részévé váltak.

A DMG MORI a világ egyik vezető szerszámgépgyártó vállalataként tovább bővíti technológiai vezető szerepét.

„Ezért fontos nekünk, hogy innovatív partnerekkel fogjunk össze. A Festo ilyen partner számunkra, mert a pneumatikus és elektromos automatizálási technológia gyártójaként a jövő témáira összpontosítva dolgozik, ahogyan az a bionikus megfogókban vagy a Festo AX digitalizációs megoldásában is látható”

– magyarázza Suntharakumaran. Így mindketten közösen keresnek további megoldásokat a munkaigényes tevékenységek automatizálására.

www.festo.hu/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 80%-kal nagyobb termelékenység a 3D nyomtatásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
MI festőrobot a Magyar Ifjúsági Robot Kupán https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/14/festorobot-magyar-ifi-kupa/ Thu, 14 Mar 2024 05:30:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28850 Az előző évek közkedvelt versenyszámaival, így többek közt a robotszínházzal, robotfocival és a menekítő robotok mérkőzésével zajlott le a 17. Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) Nyíregyházán. A versenyt a Neumann Társaság megyei szervezete, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Robot Kupa Alapítvány szervezésében, a Neumann Társaság kiemelt szakmai támogatásával bonyolították le. Budapest, 2024. március 12. […]

The post MI festőrobot a Magyar Ifjúsági Robot Kupán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az előző évek közkedvelt versenyszámaival, így többek közt a robotszínházzal, robotfocival és a menekítő robotok mérkőzésével zajlott le a 17. Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) Nyíregyházán.

A versenyt a Neumann Társaság megyei szervezete, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Robot Kupa Alapítvány szervezésében, a Neumann Társaság kiemelt szakmai támogatásával bonyolították le.

Budapest, 2024. március 12. Március 9-én a Nyíregyházi Egyetemen rendezték meg a Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) fordulóját: idén már a tizenhetedik alkalommal kerül megrendezésre itthon a diákok részvételével zajló robotikai verseny, amely egyben a nemzetközi szintű RoboCup Junior hivatalos minősítőversenye is. A versenyt, ahogyan az elmúlt években is, két helyszínen tartják: márciusban Nyíregyházán, majd áprilisban Budapesten, eltérő kategóriákban.

A nyíregyházi rendezvényen főleg általános- és középiskolás diákok alkotta csapatok mérhették össze tudásukat a robotszínház, robotfoci és menekítési szimuláció versenyszámokban. A Magyar Ifjúsági Robot Kupa nyíregyházi ligáján Nyíregyházáról, Budapestről, Kisvárdáról, Szegedről és Esztárról érkező diákcsapatok vettek részt, közülük öt csapat szerzett minősítést az európai/nemzetközi RoboCup Junior versenyen való részvételre is.

Robotfestő, robotdinók és cirkuszi robotok

Az évről évre egyre több diákot vonzó OnStage, vagyis robotszínház versenykategóriát idén is megrendezték, a First Steps kategóriában egészen kis, óvodás – kisiskolás gyerekek is részt vesznek. A robotszínház célja, hogy a fiatalok által elkészített robotok egy előadást adjanak elő, ami történhet akár tánc, történetmesélés vagy művészeti installáció formájában is, melyben nagy szerepet kap a koreográfia, a robotok és gyerekek közötti, sokszintű kooperáció. Idén kiemelkedően sokféle robottal találkozhatott a közönség: robotdinók, cirkuszi robotok, robot DJ és diszkórobotok szórakoztatták a nézőket. Advanced kategóriában pedig egy „robotfestő” lépett színre: Rick, a festőrobot élőben kommunikált, a mesterséges intelligencia alkalmazásával készült „festményeit” pedig a hasán elhelyezett képernyőn mutatta be.

A versenyszámok közül a robotfoci is hagyományosan népszerű, ennek különlegessége, hogy a csapatok a saját maguk által megtervezett, megépített és programozott robotokkal egy másik csapat ellen mérkőznek meg a focipályán. Kezdetben a robotfutball eltérő színű térfeleken zajlott, a robotok csak elektronikus, infravörös fényt kibocsátó labdát tudtak felismerni és terelgetni, és csak egy nagyon kicsi pályán tudtak játszani. Azonban a technológia fejlődésének köszönhetően mára már egy emberi focipályát imitáló, zöld színű terepen is megfelelően szerepelnek, felismerik a felfestéseket és a sárga labdát, betalálnak a kijelölt kapuba.

A Rapidly Manufactured Robot Challenge (DEMO) kategóriában négy magyar csapat mérte össze felkészültségét a MIRK2024 Nyíregyháza versenyen. A szimulált menekítési környezetben a robot feladata egy különböző, egyre nehezedő akadályokat tartalmazó pálya bejárása, tárgyak manipulálása, QR kódok olvasása és egyéb vizuális objektumok érzékelése. Ebben a kategóriában nem minősítés, hanem pályázati úton, meghívás alapján vehetnek részt a csapatok a nemzetközi versenyeken.

A jövő mérnökeit formálják

„A jelent és a várható jövő világképét is elemezve, kiemelkedő jelentőségű, hogy a felnövekvő generáció általánosan is képes legyen az automatizált technológiák működését értelmező szemléletre, valamint azok alkalmazásra. A magas technológiai szinten működő junior kutatóprojektek, illetve azok kiemelkedő társadalmi jelentőségű területei, mint a RCJ Rescue, a kapcsolódó ismeretek elsajátítása mellett fontos személyiségformáló hatást is gyakorolhatnak a jövő mérnökeire.”

– mondta el Abán Csaba, az NJSZT Robotika Szakosztályának elnöke, a Baptista Szeretetszolgálat robotika oktatója.

Simon Béláné tanárnő, a MIRK verseny alapítója – az UNESCO múlt évi Bolyai-emlékév kezdeményezését folytatva – egy Bolyai János matematikus életművét bemutató kamarakiállítást nyitott meg a robotverseny kísérőrendezvényeként. A kiállítás egyben a versenyalapító és a Szepessy Béla Vizuális Kultúra Intézet által kiírt Bolyai művészeti pályázat díjátadója is volt, melyen a nyíregyházi Abigél Művészeti Gimnázium három diákcsapata vehetett át értékes jutalmakat. „Álmaidat ne add fel!” – a versenyalapító Bolyai szellemiségében hangsúlyozta, hogy igazi eredmény csak kitartással, szorgalommal és a „hagyományos gondolkodás határainak feszegetésével” érhető el, jó tanítómesterek nyomában.

A Magyar Ifjúsági Robot Kupa 2024. április 13-án Budapesten folytatódik a VIK Vendéglátó, Turisztikai, Szépészeti Baptista Technikumban. A versenyen részt vevő csapatok által készített robotok autonóm módon, a junior (U19) korosztály tekintetében jellemző legmagasabb technológiai szinten, emberi beavatkozás nélkül, katasztrófa szimulációs környezetben mentenek áldozatokat. Az idei évben huszonhat csapat közel hetven versenyzője méri majd össze tudását. 2024-ben is négy kategóriában lehet minősítést szerezni a Németországban megrendezett EURCJ-re, illetve két kategóriában a hollandiai RCJ világversenyre is.

A magyar minősítő verseny szakmai színvonalát jelzi, hogy 2023-ban négy hazai Rescue csapat végzett az Európa-bajnokság dobogóján, és egy csapat az RCJ világverseny legeredményesebb európai résztvevőjeként ért el második helyezést. A Baptista Szeretetszolgálat robotika csapatai több, mint egy évtizede képviselik Magyarországot a Rescue kategóriák világversenyeinek élmezőnyében.

MIRK2024 Nyíregyháza első helyezettek

  • Rapidly Manufactured Robot Challenge: Kókány Corporations (Nyíregyházi SzC Széchenyi István Technikum és Kollégium)
  • Rescue Simulation CoSpace: Axolotls (Szent László Katolikus Gimnázium, Technikum, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium és Óvoda)
  • Rescue Simulation RCJ: SERVERHU.EU (Szent László Katolikus Gimnázium, Technikum, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Kollégium és Óvoda)
  • OnStage First Steps: RoboTeam Explore (BISB)
  • OnStage Preliminary: BYTE (SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola)
  • OnStage Advanced RCJ: HU-MORE-BOT (HU-MORE-BOT TEAM)
  • Soccer Lightweight Entry: Y (Irinyi Károly Általános Iskola)
  • Soccer Entry: D-G (Irinyi Károly Általános Iskola)

Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post MI festőrobot a Magyar Ifjúsági Robot Kupán appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/07/festo-automatizalas-elektromos-mondelez/ Thu, 07 Mar 2024 05:00:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28761 Tökéletes húsvéti csokitojás-ízkombinációk a Mondeleznél A Mondelez a Festo elektromos hajtástechnológiáját választotta a belgiumi Herentalsban található új automatizált húsvéti csokitojás-keverő berendezéséhez. A tojáskeverő vonal egy ötletes szállítószalag-rendszert használ, hogy mindenki az ízek kellemes keverékét találja a húsvéti csokoládétojás-csomagjában. Az elektromos meghajtást választották a pneumatikus helyett, mert ez alacsonyabb energiafogyasztást, nagyobb biztonságot és nagyobb rugalmasságot kínál […]

The post Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tökéletes húsvéti csokitojás-ízkombinációk a Mondeleznél

A Mondelez a Festo elektromos hajtástechnológiáját választotta a belgiumi Herentalsban található új automatizált húsvéti csokitojás-keverő berendezéséhez. A tojáskeverő vonal egy ötletes szállítószalag-rendszert használ, hogy mindenki az ízek kellemes keverékét találja a húsvéti csokoládétojás-csomagjában. Az elektromos meghajtást választották a pneumatikus helyett, mert ez alacsonyabb energiafogyasztást, nagyobb biztonságot és nagyobb rugalmasságot kínál a sebességek és pozíciók szabályozásában.

A Mondelez az élelmiszeripar nagy nemzetközi szereplője, portfóliójában számos ismert márkával, mint például a Côte d’Or, a Milka és az Oreo. Az Ergomix projekt a húsvéti tojások gyártásának támogatására indult, azzal a céllal, hogy javítsa a kezelőszemélyzet ergonómiáját. A tojások gyártása gyakorlatilag egész évben folyik, hogy húsvétkor elegendő készlet álljon rendelkezésre a szezonális kereslet kielégítésére. Korábban a különböző ízekből álló tálcákból származó tojásokat kézzel keverték össze, ami munkaigényes volt. Az új létesítményben ez a folyamat teljesen automatizált.

A kettős Festo ELGA fogasszíjas tengelyek és az ESBF elektromos hengerek a megfelelő irányba mozgatják a töltőszalagot, hogy az egyenletesen töltse meg a raklaptartókat.

A tökéletes keverék elérése

Miután a tojások lekerülnek a formázósorról, egyenként csomagolva, szállítószalagon keresztül az új üzembe kerülnek, ahol először ízesítés szerint nagy palettás tárolókba válogatják őket. Ezeket a tálcákat ezután egy robot segítségével előkészítik a keveréshez, vagy pedig egy mobil robot  ideiglenes raktári tárolásra továbbítja őket. Miután minden, a keverék összeállításához szükséges íz elkészült, a tojásokat surrantókon keresztül egy széles szállítószalaggal pontos pozíciókba szállítják, hogy az összes íz egymás mellé kerüljön. A végén a tojások ismét egy palettás tárolóba kerülnek, ahol a különböző ízek tökéletesen összekeverednek.

A hajtástechnológia szempontjából az első kihívást az jelentette, hogy a paletták megtöltésekor a tojások egyetlen rétegben legyenek elosztva. Ellenkező esetben a felszínük nem lenne vízszintes, ami lehetetlenné tenné a tárolók egymásra helyezését. A második kihívás a tartályok elhelyezése volt a szállítószalag fölött, amelyen a keveréket összeállítják. Ehhez rugalmas rendszerre volt szükség, mivel nem minden keverék tartalmaz ugyanannyi különböző ízesítést. Végül megfelelő meghajtást kellett találni a robot megfogójához is, amely a 150 kg-os palettás tárolókat mozgatja.

„A projekt kiindulópontja az volt, hogy nem használunk pneumatikát”

– mondja Bob Aerts, a Mondelez mérnöki osztályának munkatársa.

„Az indoklás az volt, hogy az elektromos hajtások az energiafogyasztás szempontjából kedvezőbbek, és a gépbiztonság minden szempontját is könnyebb megvalósítani. Ezt bemutattuk a Festónak, és ők nemcsak megértették a kiindulási szempontunkat és az általunk megépíteni kívánt alkalmazásokat, de képesek voltak felajánlani az összes szükséges alkatrészt is, hogy mindez megvalósulhasson.”

Az új üzem tervezését a Betecem végezte, Koen Roobaert, a Festo alkalmazásmérnöke pedig tanácsot adott az alkatrészek kiválasztásában. A programozásért az Alax Automation volt felelős.

A Festo elektromos meghajtásoknak köszönhetően a különböző ízkeverékek nehézség nélkül megvalósíthatók.

Pontos pozicionálás

Az új Ergomix-berendezés egy légkondicionált helyiségben található, és teljesen automatikusan működik. A paletták egyenletes feltöltése érdekében a rendszert úgy alakították ki, hogy a tojásokat adagoló szállítószalagot két, szervomotorral és torziós tengellyel felszerelt, időzített fogasszíjas tengelyen keresztül jobbra és balra lehet mozgatni. A szállítószalag meghosszabbításában lévő, golyósorsós elektromos henger lehetővé teszi, hogy a szalag előre és hátra is meghosszabbítható legyen. Ez a kombináció azt jelenti, hogy a rendszer képes úgy pozícionálni magát, hogy a tojásokat a raklapos tárolóban bármelyik pozícióban le tudja dobni. A vezérlő visszajelzést kap a tároló alatti mérőcellákból és a termékek áramlási sebességéről, így pontosan meg tudja határozni, hogy a tárolóban hol van még hely.

A keveréshez a széles szalag feletti tartályok pozícionálását szintén elektromos tengelyekkel valósították meg. Ezek lehetővé teszik a pozíciók automatikus beállítását az adott keverékben összeadandó ízek számához. A tálcatartó kereteket mozgató robot megfogója is egy Festo ESBF elektromos hengerrel és szervomotorral lett felszerelve. Az összes CMMT szervomotor-vezérlő a légkondicionált helyiségen kívül található elektromos szekrényben kapott helyet. Ezek Profineten keresztül kommunikálnak a berendezést vezérlő PLC-vel. A különböző tojásízek kombinálása így már nem igényel kézi munkát.

„A Festo másik előnye az volt, hogy az alkatrészek teljes választékát kínálják”

– mondja Bob Aerts.

„Ez nem csak a mechanikus meghajtásokat, sebességváltókat, motorokat és hajtásokat foglalja magában, hanem az összes szükséges mechanikus szerelvényt és tartozékot is. Ez óriási segítséget jelentett a szabványosításban, és azt is biztosítja, hogy minden alkatrész tökéletesen illeszkedjen egymáshoz. Azt a rugalmasságot, amit most ezzel a berendezéssel elérhetünk, pneumatikus meghajtásokkal nem tudtuk volna megvalósítani.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/06/schuko-automatizals-osszeszereles-festo/ Wed, 06 Dec 2023 05:00:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27739 A SCHUKO villásdugók teljesen automatizált összeszerelése új teljesítményszinten. Az ipari, kereskedelmi és építőipari szektorban már közel száz éve használják az ABL által 1925-ben feltalált SCHUKO villásdugókat. A vállalat mostantól a SCHUKO dugók és csatlakozók több mint 100 változatát tudja gyorsan és rugalmasan gyártani egy új szerelőrendszeren, amelyet a speciális gépgyártó AS Automation szállított. Ezt a […]

The post Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A SCHUKO villásdugók teljesen automatizált összeszerelése új teljesítményszinten.

Az ipari, kereskedelmi és építőipari szektorban már közel száz éve használják az ABL által 1925-ben feltalált SCHUKO villásdugókat. A vállalat mostantól a SCHUKO dugók és csatlakozók több mint 100 változatát tudja gyorsan és rugalmasan gyártani egy új szerelőrendszeren, amelyet a speciális gépgyártó AS Automation szállított. Ezt a rendkívül rugalmas Multi-Carrier-System MCS®, valamint a Festo számos más elektromos és pneumatikus automatizálási terméke is lehetővé teszi.

Az ABL dugók és csatlakozók az olyan megbízható anyagoknak köszönhetően, mint a nagy teljesítményű Elamid polimer vagy a 2K technológia, hihetetlenül erősek. A tesztek során még azt is épségben kibírták, hogy egy négytonnás teherautó átgördüljön rajtuk. Ezért az ipari, a kereskedelmi és az építőipari szektor első számú választásnak tekinti őket. A Nürnberg közelében található vállalat az energiafordulat úttörőjeként is nevet szerzett magának az elektromobilitáshoz szükséges fali dobozok és töltőállomások kifejlesztésével.

Sokoldalú és rugalmas

Dr. Manuel Loos, az ABL GmbH üzemeltetési igazgatója

Dr. Manuel Loos, az ABL GmbH üzemeltetési igazgatója

„Ahhoz, hogy ezt a minőségi szintet elérjük, megfelelően rugalmas összeszerelő rendszerekre van szükségünk. A bambergi AS Automation speciális gépgyártó pontosan ezt tudta biztosítani”

– magyarázza Dr. Loos, az ABL operatív igazgatója. Az új rendszer most 21 különböző egyedi alkatrészből a SCHUKO csatlakozók több mint száz különböző változatát szereli össze.

„Az AS Automation önálló forgó és lineáris  berendezéseinek moduláris felépítése lehetővé teszi a különböző folyamatlépések és technológiák gyors integrálását és a végfelhasználó igényeinek pontos kielégítését”

– teszi hozzá Ingo Brendl, a speciális gépgyártó ügyvezető partnere.

Ingo Brendl, az AS Automation GmbH ügyvezető partnere

Ingo Brendl, az AS Automation GmbH ügyvezető partnere

Az AS Automation pontosan a megfelelő partner volt az ABL csatlakoztatási specialista számára, mivel képes teljesen automatizált összeszerelő- és csomagolórendszereket tervezni és építeni, a kezdeti ötlettől a telepítésre kész, testre szabott gépig. Az AS Automation szerelőrendszerei minden iparágban előnyösek azon ügyfelek számára, akik gyorsan és megbízhatóan szeretnének összetett, több részből álló termékeket összeszerelni és feldolgozni. A vállalat nagy szakértelemre tett szert például a kozmetikai ipar, az elektromos ipar, az orvostechnika és a gyógyszeripar számára készült rendszerek terén.

Adagolás és szerelés kompakt rendszerben

„A SCHUKO-dugók előállításakor a kihívást a nagyszámú egyedi alkatrész kis helyen történő adagolása és összeszerelése jelenti. Az összes folyamat, az alaptestek összeszerelésétől és a házak előszerelésétől kezdve az összes alkatrész összerakásáig, egy kompakt rendszerben történik”

– folytatja Brendl.

Moduláris felépítésének köszönhetően a rendszer különböző összeszerelési eljárásokhoz és technológiákhoz igazítható. „A Festo integrált Multi-Carrier-System-jének köszönhetően a pályavezérelt munkadarab-hordozók mozgása új szintre emeli összeszerelési és munkadarab-feldolgozási képességeinket” – mondja Brendl. A Multi-Carrier-System ovális konfigurációja nagyon kompakt rendszerkialakítást tesz lehetővé, miközben egyidejűleg nagy működési dinamikát és pontosságot biztosít. Ráadásul a munkadarabtartók optimális ciklusidővel mozognak a megmunkálási területen, és egy alul futó szalagon keresztül juttatják őket vissza.

Szabadon pozícionálható munkadarabtartók

Julius Albrecht, az AS Automation GmbH speciális gépgyártásért felelős projektmenedzsere

Julius Albrecht, az AS Automation GmbH speciális gépgyártásért felelős projektmenedzsere

„Az MCS® a Festo elektromos tengelyeivel kombinálva egy kartéziánus 3D portált alkot, amely nagy szabadságot biztosít számunkra a termékek alkatrészeinek egymáshoz viszonyított elhelyezésében, és lehetőséget ad új összeszerelési és megmunkálási folyamatok megvalósítására. A munkadarab-hordozók szabad, független pozícionálása a lineáris szakasz mentén új lehetőségeket biztosít számunkra rendszereink kialakításához”

– írja le a Multi-Carrier-System használatának előnyeit Julius Albrecht, az AS Automation speciális gépgyártásért felelős projektvezetője. A hordozók Siemens technológiai objektumként való leképezése azt is jelenti, hogy a vezérlés ugyanolyan intuitív és egyszerű, mint a Festo bármely más elektromos tengelye esetében, amit a felhasználók nagyra értékelnek.

A rendszer központi eleme, az MCS® csak egy része a rendszerben használt Festo automatizálási megoldásoknak. A széleskörű moduláris rendszer számos más elektromos és pneumatikus terméke is hozzájárul az összeszerelési folyamatok megvalósításához. Különösen az elektromechanikus megoldások alkalmasak a rendkívül dinamikus összeszerelési folyamatok végrehajtására. Az MCS® mellett a vállalat a Festo elektromos tengelyek, vezérlők és motorok széles választékát használja. A rendszerben például 34, EGC és EGSC tengelyekkel felszerelt lineáris portál, valamint sok különálló elektromos hajtás működik. A Festo új generációs EMMT motorjait a Festo új CMMT szervohajtásaival együtt szintén használják az alkalmazásban, amik könnyen és intuitív módon integrálhatók a Siemens vezérlőrendszerébe.

Az ABL, az AS Automation és a Festo közötti partnerség

Az ABL, az AS Automation és a Festo közötti partnerségen alapuló együttműködés biztosította az új rendszer maximális hatékonyságát a fejlesztés során (balról jobbra: Ingo Brendl, Dr. Manuel Loos, Torsten Liesaus)

Digitális mérnöki eszközök

A Festo szolgáltatása már jóval a tényleges rendszer megépítése előtt megkezdődik.

„A digitális mérnöki eszközök segítenek a megfelelő alkatrészek gyors kiválasztásában. Emellett nagyra értékeljük a személyes kapcsolatot a Festo értékesítési mérnökeivel, akik mindig támogatnak minket a projekt kezdetétől fogva, és gondoskodnak arról, hogy a legmegfelelőbb alkatrészeket válasszuk ki és konfiguráljuk”

– magyarázza Albrecht.

„Számunkra a Festo nélkülözhetetlen partner az automatizálási technológiában. A pneumatikus hajtóművek és az elektromos tengelyek folyamatos továbbfejlesztésével, valamint az olyan innovatív szállítási rendszerek bevezetésével, mint a Multi-Carrier-System MCS®, a Festo folyamatosan új lehetőségeket kínál számunkra, hogy gyorsabbá, pontosabbá és hatékonyabbá tegyük rendszereinket”

– mondja Albrecht, aki már nagyon várja a következő közös rendszerprojekteket.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A szabványosítás minden csomagolósor számára előnyös https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/06/festo-csomagolosor-elony-szabvanyositas/ Mon, 06 Nov 2023 06:00:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27404 A Syntegon Technology a Festo automatizálási platformját használja. A szabványosítás a siker receptje a csomagológépgyártók és az automatizálási szakemberek közötti gyümölcsöző együttműködéshez. Remek példa erre a Syntegon és a Festo közötti stratégiai partnerség. Ennek az együttműködésnek köszönhetően a Syntegon képes volt egyszerűsíteni folyamatait és hatékonyabban kezelni a világjárvány és az ellátási lánc válsága által támasztott […]

The post A szabványosítás minden csomagolósor számára előnyös appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Syntegon Technology a Festo automatizálási platformját használja.

A szabványosítás a siker receptje a csomagológépgyártók és az automatizálási szakemberek közötti gyümölcsöző együttműködéshez. Remek példa erre a Syntegon és a Festo közötti stratégiai partnerség. Ennek az együttműködésnek köszönhetően a Syntegon képes volt egyszerűsíteni folyamatait és hatékonyabban kezelni a világjárvány és az ellátási lánc válsága által támasztott kihívásokat.

A Festo sikeresen megbirkózott az elektronikai alkatrészhiány által kiváltott globális ellátási válsággal.

“Amikor a hiányzó alkatrészek szűk keresztmetszeteket okoztak, a Festo proaktívan keresett alternatív megoldásokat, és általában gyorsan meg is találta azokat a mérnökeinkkel “

– magyarázza Andreas Bäuerle, a Syntegon stratégiai beszerzési vezetője.

Csatlakozás számos gazdavezérlőhöz

A Festo a Syntegon rendelkezésére bocsátott egy helyszíni csapatot, amely támogatja és tanácsokkal látja el a Syntegon összes gép- és rendszerépítő üzemét Európában, Amerikában és Ázsiában. A Syntegon igényeinek megfelelő eszközökkel a Festo jelentősen hozzájárul a szabványosításhoz és ezáltal a Syntegon jövedelmezőségéhez is. A Festo automatizálási platformja segít a gépgyártónak abban, hogy a gépek a mechanikai egységek változtatása nélkül csatlakozhassanak különböző host-vezérlőkhöz.

Nyitott interfészek

A gépek vezérlése a Festo automatizálási platformjának elektromos és pneumatikus alkatrészein és moduljain alapul, így biztosítva az egységességet a beszállítói oldalon, mivel a Festo termékek világszerte elérhetők, és nyílt interfészeket kínálnak a magasabb szintű vezérlőrendszerekhez. A Festo automatizálási platform nyitott a PROFINET, az EtherCAT® és – különösen az észak-amerikai piac számára – az EtherNet/IP felé is. Ezen túlmenően az alkatrészek szabványosítása felgyorsítja a piacra jutási időt, ami döntő versenyelőnyt jelent. Nyitott interfészek és gyorsabb piacra jutási idő – ezek egyre fontosabb érvek a Syntegon számára minden nemzetközi piacon.

Erre példa az RMA kézi összeszerelő gép, amely a Syntegon injekcióskészlet-összeszerelő és -címkéző gépének szíve. A moduláris RMA (Range Manual Assembly) egy olyan kísérleti rendszer, amely inzulintollakhoz, tűvédő rendszerekhez és más orvostechnikai eszközökhöz készült, klinikai kísérletekhez és kis tételszámokhoz. Az alkatrészek kézi be- és kirakodását egy munkaállomáson végzik, minden további folyamatlépés automatikusan történik. A kézi munkaállomás így percenként egy-három darabos teljesítményt ér el.

Moduláris szervoprés-rendszer biztosítja a minőséget

Itt a Festo automatizálási platformjába tartozó YJKP moduláris szervoprés-rendszert használják. Ez egy előre konfigurált moduláris rendszer, amely szoftverből, vezérlőből és szabványos elektromos hajtásból áll. Az előre telepített szoftvereknek köszönhetően könnyen integrálható bármilyen rendszerbe. Ez azt jelenti, hogy a szervohajtással ellátott, préseléshez és illesztéshez 17 kN-ig használható moduláris sajtolórendszer azonnal használatra kész. A piacon kapható hasonló megoldásokkal összehasonlítva intuitív módon paraméterezhető és költséghatékony, ezért betanítás nem szükséges. A pontosan beállítható sajtoló- és illesztési erők egyenletes minőséget és alacsony selejtarányt biztosítanak.

Az öninjekciózáshoz használt inzulintollaknak biztonságosnak és felhasználóbarátnak kell lenniük, nem veszélyeztethetik a beteget, például nem törhetnek el, amikor a beteg használja őket. A Festo Servo Press Kit elkerüli az ilyen termékhibákat, mivel állandó előfeszítő és sajtoló erőt tart fenn a gyártási folyamat során.

Az arányos szelepek biztosítják a megbízhatóságot

A Sepion 175 dobos bevonógépet tabletták filmmmel és cukorral történő bevonására használják. Ez a legkisebb méret a 175 és 1000 liter közötti dobméreteket kínáló Sepion termékcsaládban. A Sepion Coater maximális rugalmassággal (10-100%) alkalmazkodik a tételnagysághoz, valamint nagy szórási hatékonyságot és ezáltal rövid folyamatidőt tesz lehetővé. A fúvókák és a tablettafészek közötti távolság automatikusan beállítható a receptúrán keresztül.

A Festo arányos szelepekkel bővített MPA szelepterminálja létfontosságú funkciókat lát el: biztosítja a szóráskép megfelelő alakját és a bevonóanyag optimális porlasztását. Emellett vezérli az elülső és az oldalsó ajtók felfújható tömítéseit is, így garantálva a zárt folyamatot, amely a nagy hatású hatóanyagok elkülönítési követelményeinek is megfelel. A receptúra-vezérelt tisztítás során a Festo szelepterminál kapcsolja a különböző tisztítási zónák szelepeit, ami hatékony tisztítást és reprodukálható eredményeket eredményez.

“A Sepion 175-tel kifejezetten a gyógyszergyártókat célozzuk meg, akiknek kis gyártási tételek esetén is rugalmas és hatékony bevonatolási megoldásra van szükségük”

– mondja Fritz-Martin Scholz, a Syntegon termékmenedzsere.

“A Sepion Coater a modern vezérlőknek, valamint az innovatív dobkialakításnak köszönhetően mindkettőt kínálja.”

Rugalmasság megfogókkal

Az Elematic 3001 WAH csomagoló gép egy rugalmas csomagolósor utolsó elemeként az álló tasakokba csomagolt szemes kávét helyezi kartonokba. A handling rendszer két behordó vonalról hozza össze a termékeket, ellenőrzi a minőséget, és a csomagolóhoz szállítja őket a végcsomagoláshoz. Az Elematic 3001 WAH berendezés két méretben, tíz vagy nyolc, kávéval töltött álló tasakot helyez egy kartondobozba.

A számos termékmérethez illeszkedő nagyfokú rugalmassága mellett az is fontos, hogy a csomagoló hozzájárul a fenntarthatósághoz: újrahasznosított és alternatív csomagolóanyagokból, például fűből, kókuszból vagy csészekóróból (silphium) készült hullámkartont használ. A Festo elektromos párhuzamos megfogója, az EHPS is hozzájárul ehhez a rugalmassághoz, mivel megbízhatóan igazítja a megfogóerőt az érzékeny munkadarabokhoz. A megfogó vezérlése is rugalmas –történhet akár digitális I/O-n vagy IO-Linken keresztül –, és nincs szükség külső vezérlőre.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A szabványosítás minden csomagolósor számára előnyös appeared first on Műszaki Magazin.

]]>