fenntartható – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Hagyományosan fenntartható: a Mewa ipari törlőkendőrendszere https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/06/mewa-ipari-torlokendo-fenntarthato/ Wed, 06 Nov 2024 05:30:10 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31837 A tudomány még éppen csak elkezdte kongatni a vészharangokat, és a politikusok még éppen csak elkezdtek gondolkodni a törvényalkotási lehetőségeken, amikor a német Mewa vállalat már teljes mellszélességgel azon dolgozott, hogy ipari törlőkendőrendszerét a lehető legfenntarthatóbbá alakítsa. Ez 1980-ban történt. A családi vállalkozás már akkoriban azt vallotta: a környezet védelme előbbre való, mint a bővülés. […]

The post Hagyományosan fenntartható: a Mewa ipari törlőkendőrendszere appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A tudomány még éppen csak elkezdte kongatni a vészharangokat, és a politikusok még éppen csak elkezdtek gondolkodni a törvényalkotási lehetőségeken, amikor a német Mewa vállalat már teljes mellszélességgel azon dolgozott, hogy ipari törlőkendőrendszerét a lehető legfenntarthatóbbá alakítsa.

Ez 1980-ban történt. A családi vállalkozás már akkoriban azt vallotta: a környezet védelme előbbre való, mint a bővülés.

Hermann Gebauer 1908-ban azzal a fenntarthatóságon alapuló üzleti ötlettel indította útjára meg a Mewát, hogy többször felhasználható törlőkendőkkel lássa el a termelő üzemeket és kézműves műhelyeket. Az elv a mai napig mit sem változott: a Mewa közvetlenül a gyárakba vagy a műhelyekbe szállítja ki a törlőkendőket, a koszos kendőket begyűjti, kimossa, majd szigorú minőségellenőrzés után újra kiszállítja. Az ügyfelek számára az a legnagyobb előny, hogy mindig rendelkezésre állnak a tiszta törlőkendők, amelyekkel alaposan és környezetkímélő módon takaríthatók le a gépek és szerszámok. A kendőkhöz kapcsolódó teljes logisztikát pedig a Mewa átvállalja – ez komoly terhet vesz le az ügyfelek válláról.

Már 1980 nyarán kiderült, hogy egy vállalat fenntartható módon is képes a bővülésre. A Mewa ekkor nyitotta meg Lauenburgban mind a mai napig legnagyobb németországi leányvállalatát, amely a folyamatszervezés és a környezeti technológia területén úttörőnek bizonyult. Intelligens rendszerek révén már akkor sikerült energiát megtakarítani, és a kimosott szennyeződésekből – túlnyomórészt olajokról és zsírokról van szó – hőenergiát kinyerni. Ezzel fedezik a szárító- és mosóberendezések működéséhez szükséges energia egy részét, és az üzem jelentős mennyiségű fűtőolajat takarított meg. Ezzel a lépéssel a környezeti technológia terén ágazatában a Mewa lett az új viszonyítási alap, amely állandó innovációkkal azóta is folyamatosan fejlődik. A ma már Európa 24 országában jelenlévő családi vállalkozás egyre kisebb környezeti terheléssel mossa ki a törlőkendőket. A speciális Mewa eljárásokban alkalmazott adagolási és mosási eljárások 85 százalékkal kisebb mértékben terhelik a környezetet, mint a háztartásokban használt mosási folyamatok.

A vállalat saját szövödéjében készült törlőkendő is nagy fejlődésen ment keresztül az évtizedek során. Egyre nagyobb lett a nedvszívó képessége, formastabilabbá vált, és nőtt a szakítószilárdsága. Ma már akár ötvenszer is ki lehet mosni, hogy az ügyfelek újra és újra használhassák. És nemcsak egyféle törlőkendő létezik: a Mewa négy különböző minőségű törlőkendőt kínál különböző felhasználási területek számára, a robusztus, minden célra bevehető törlőkendőtől a hiperérzékeny felületeken alkalmazható finom mikroszálas kendőkig. Hogy mi a közös a négy kendőben? Az extrém nedvszívó képességük.

És mi történik a már teljesen elhasznált kendőkkel, amelyek megtették a dolgukat, és nem képesek további kenőanyagokat, festéket vagy zsírokat felvenni? A Mewa ezen a területen is környezetkímélő megoldást alkalmaz. A használt kendőket az erre a célra kifejlesztett, hermetikusan zárható biztonsági tárolóedényekben (SaCon) gyűjtik. A konténerek a Mewa ipari törlőkendőrendszerének integráns részei, és a teljes körű szolgáltatás keretében ezeket is megfelelő mennyiségben biztosítják az ügyfeleknek. Az edények a szennyezett törlőkendők biztos tárolását és a törvényi szabályozásnak megfelelő szállítását is szolgálják.

Az erőforrások megóvása, a hulladék keletkezésének elkerülése és a termékek hosszú távú használata – a Mewa üzleti alapötlet aktuálisabb, mint korábban bármikor. A rendszert könnyen és gyorsan be lehet vezetni akár kis-, akár nagyüzemekben. Az első törlőkendők beérkezésével máris fenntarthatóbbak az üzemi takarítási folyamatok. Mostantól úgy lehet megtisztítani a gépeket és a szerszámokat, hogy nem keletkeznek hulladékhegyek az eldobható törlőanyagokból. Akár ilyen egyszerűen hozzájárulhatnak az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hagyományosan fenntartható: a Mewa ipari törlőkendőrendszere appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Schneider Electric a világ legfenntarthatóbb vállalata a TIME szerint https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/08/time/ Mon, 08 Jul 2024 05:30:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30437 Az első helyen végzett a Schneider Electric a TIME magazin és a Statista által összeállított, a világ legfenntarthatóbban működő vállalatait bemutató rangsorban. A társaság többek között saját fenntarthatósági programjával, illetve az ügyfelei és beszállítói energiahatékonysági és klímavédelmi törekvéseit támogató megoldásaival és kezdeményezéseivel érdemelte ki az elismerést. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások […]

The post A Schneider Electric a világ legfenntarthatóbb vállalata a TIME szerint appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az első helyen végzett a Schneider Electric a TIME magazin és a Statista által összeállított, a világ legfenntarthatóbban működő vállalatait bemutató rangsorban.

A társaság többek között saját fenntarthatósági programjával, illetve az ügyfelei és beszállítói energiahatékonysági és klímavédelmi törekvéseit támogató megoldásaival és kezdeményezéseivel érdemelte ki az elismerést.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat áll a TIME magazin és a Statista által összeállított „World’s Most Sustainable Companies for 2024” rangsor élén. A TIME és a Statista egy átlátható, többlépcsős módszertan alapján határozta meg, hogy mely társaságok szerepelhetnek a listán.

A folyamat első lépéseként a világ legnagyobb és legbefolyásosabb vállalatai közül több mint 5000-et választottak ki. A szigorú, négylépcsős értékelést követően a végső rangsorból kizárták a nem fenntartható iparágakat, és olyan tényezőket vettek figyelembe, mint a külső szereplők által adott fenntarthatósági minősítések, kötelezettségvállalások, a vállalati jelentéstételi gyakorlat, valamint a környezeti és társadalmi teljesítménymutatók, ezek alapján pontozták a cégeket. Az átfogó elemzés révén jött létre a több mint 30 országból 500 vállalkozást tartalmazó rangsor, melynek első helyén a Schneider Electric található.

A TIME és a Statista egyaránt kiemelte a társaság technológiai szakértelmét és saját fenntarthatósági kezdeményezését, a Schneider Sustainability Impact (SSI) programot. Ez a program irányítja a vállalat aktivitását és méri az elért eredményeket a 2021 és 2025 közötti időszakra megfogalmazott fenntarthatósági célok kapcsán, amelyek lefedik az összes környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) dimenziót.

A Schneider Electric 2018 óta 553 millió tonna CO2-kibocsátás elkerülésében támogatta ügyfeleit. A vállalat saját ellátási láncának átalakítása terén is jelentős előrelépést ért el. A Schneider Electric 1000 legfontosabb beszállítójának szén-dioxid-kibocsátása 27 százalékkal csökkent a program kezdete óta, valamint a cég legfontosabb beszállítóinak 21 százaléka teljesítette a Schneider Electric tisztességes munkára vonatkozó elvárásait.

„Hihetetlenül megtisztelő számunkra, hogy a világ legfenntarthatóbb vállalataként ismertek el minket. Ez az eredmény is mutatja megingathatatlan elkötelezettségünket a fenntarthatóság iránt, amely minden tevékenységünkbe beágyazódik. Minden döntésünkben és a napi működésünkben figyelembe vesszük a környezetet, a társadalmat és a helyes irányítást. Éppen ezért keményen dolgozunk azon, hogy még nagyobb előrelépést érjünk el fenntarthatósági céljaink megvalósításában, és biztosítsuk, hogy mindenki hozzájárulhasson a pozitív és tartós, jövőformáló hatás eléréséhez”

– mondta el Peter Herweck, a Schneider Electric vezérigazgatója.

A Schneider Electric idén a 13. egymást követő évben is bekerült a Dow Jones Sustainability World Indexbe, iparágában az első helyen végzett. Ez az eredmény tükrözi a fenntarthatóságot stratégiája középpontjába állító vállalat erős környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) teljesítményét.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Schneider Electric a világ legfenntarthatóbb vállalata a TIME szerint appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vasúti fémalkatrészektől a fenntartható háznyomtatásig a NEXT 3D konferencián https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/14/vasuti-femalkatresz-fenntarthato-next-3d/ Fri, 14 Jun 2024 05:30:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30102 Ismét inspiráló alkalmazási gyakorlatokkal gazdagodtak a második budapesti NEXT 3D additív gyártás és digitalizálás konferencia látogatói. A szakmai tudásmegosztásra fókuszáló program során két teremben 15 hazai szakember állt színpadra, hogy megosszák magas hozzáadott értékű 3D nyomtatási és 3D szkennelési eredményeiket a résztvevőkkel és egymással.  Az egyik kiemelt téma a hazai fémnyomtatás volt. A nemzetközi NEXT […]

The post Vasúti fémalkatrészektől a fenntartható háznyomtatásig a NEXT 3D konferencián appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ismét inspiráló alkalmazási gyakorlatokkal gazdagodtak a második budapesti NEXT 3D additív gyártás és digitalizálás konferencia látogatói.

A szakmai tudásmegosztásra fókuszáló program során két teremben 15 hazai szakember állt színpadra, hogy megosszák magas hozzáadott értékű 3D nyomtatási és 3D szkennelési eredményeiket a résztvevőkkel és egymással.  Az egyik kiemelt téma a hazai fémnyomtatás volt.

A nemzetközi NEXT 3D konferencia sorozatot 2022-ben Csehországban indította el az Admasys International cégcsoport azzal a céllal, hogy teret adjon a független szakmai tapasztalat megosztásnak az additív gyártás területén. Annak ellenére, hogy a budapesti szervezésért a FreeDee Kft., azaz egy ismert hazai forgalmazó felel, a program idén is megőrizte célját és egyediségét: a NEXT 3D-re az ipar számos területéről érkeztek előadók az alkalmazott eszközeik márkájától, típusától és beszállító partnereiktől függetlenül.

A NEXT 3D konferencia főszereplői

A konferenciát Koperniczky Ferenc, a FreeDee ügyvezetőjének köszöntője és Bod Péter Ákos, közgazdász, volt ipari és kereskedelmi miniszter gazdasági kitekintése nyitotta meg. Ezután a program olyan hazai szakemberek tapasztalataival és eredményeivel folytatódott, akik a saját területükön mind magas szinten alkalmazzák a 3D technológiákat. A látogatók betekintést nyerhettek a maform, a KLS-2000, a National Instruments Hungary, a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek, az Ökodome, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a LimesVet, a MouldTech Systems, a Messer Hungarogáz, a TCT Hungary, az ACPS Automotive, a DDD Control és a G3D-Print Hungary mérnökeinek munkájába. Az utóbbi három cég egy külön szekció keretében 3D szkenneléssel támogatott tervezési és automatizálási gyakorlatait mutatta be a jelenlévőknek. A programot kisérő kiállítás során olyan különlegességekkel is találkozhattak a látogatók, mint egy „robotkar barista”, szintén robotkaros, automatizált 3D szkennelés munkafolyamat, 3D nyomtatással fejlesztett mezőgazdasági drón vagy a kifejezetten terepen való bevetésre, honvédelmi célokra tervezett Markforged X7 Field Edition 3D nyomtató.

A konferencia során az is kiderült, hogy a résztvevők közel 40%-a leginkább végtermékek vagy beépülő alkatrészek előállításához támaszkodik az additív gyártásra. Ezt követve 36%-uk a prototípus gyártást, míg 15%-uk a gyártástámogatást és karbantartást jelölte meg fő alkalmazási területeként. Ami a 3D szkennereket illeti, a jelenlévők harmadának nem kapcsolódott a munkájához, azonban a fennmaradó 66% már alkalmazta a technológiát vagy épp a bevezetését tervezte.

Fémnyomtatás trendek, kihívások és lehetőségek Magyarországon

A 2024-es NEXT 3D egyik fókusztémája a fémnyomtatás volt. Nagy Ábel, a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. 3D fémnyomtatás applikációs mérnöke átfogó prezentációban mutatta be, hogyan jutottak el a házon belüli fémnyomtatás bevezetésétől az ügyfeleik által elfogadott, validált végtermékekig. Kiállításra kerültek porágy fúziós, energia-lerakásos és kötött fémporos eljárással készült fémnyomtatás alkalmazások. Emellett egy kerekasztal beszélgetés keretében Halász Gábor (Messer Hungarogáz), Fendrik Ármin (Mouldtech Systems), Nagy Ábel (Knorr-Bremse) és Töttösi Ákos (TCT Hungary) járták körbe a fémnyomtatás hazai és nemzetközi trendjeit.

A NEXT 3D látogatói az árcsökkenés mellett főként a gyártási sebesség és mérettartomány, azaz, ahogy a panelbeszélgetés során Nagy Ábel összefoglalta, a termelékenység növekedésére számítanak a jövőben. „Fontos a produktivitás növelése, például a minél erősebb lézer, ami minél vastagabb réteget át tud olvasztani nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a fémnyomtatás szolgáltatók versenyképesebb árakat tudjanak ajánlani.” Halász Gábor a Messer Hungarogáz EWE/IWE hegesztő szakmérnöke hozzátette, hogy egyre több köbméteres munkaterű és akár több tucat lézerrel dolgozó fémnyomtató óriás jelenik meg a nemzetközi piacon.

A magyar valóságra terelve a szót, Töttösi Ákos a fémnyomtatás hazai húzóágazataiként a fröccsöntést, a járműipart és a versenysportokat jelölte meg, emellett a fogtechnika is felmerült. A kerekasztal résztvevői a terület fő kihívásainak a kevés elérhető szakmai tudásanyagot és adatot jelölték meg, ami nehezíti a végeredmények precíz előrejelzését. Emellett a fémszerszámok additív gyártása még viszonylag drágának számít, így kevesen szánják rá a forrást, annak ellenére, hogy például egy formakövető hűtőfuratokkal gyártott szerszámmal mennyivel produktívabb folyamatokat, jobb ciklusidőket lehetne elérni.

A jövő lehetőségei felé fordulva többen hangsúlyozták, hogy a nyomtatott fémalkatrészek szilárdsága kiemelkedő, ami bizonyos területeken fontos lehet. Fendrik Ármin tapasztalatai alapján az acélok nyomtatása viszonylag egyszerű, miközben fajlagos szilárdságuk a titánéval vetekszik.  Jelentős potenciált rejt a területen zajló intenzív K+F tevékenység is, fejlődnek az alapanyagok és a lézerek teljesítménye is egyre növekszik. Halász Gábor azt is hozzátette, hogy az additív technológiák széndioxid lábnyoma kisebb, mint a hagyományos gyártástechnológiáknak. Ez a jelenlegi trendek alapján fontos érv lehet az eljárás bevezetése mellett a jövőben. Előnyt jelenthet EU-s pályázatokban, illetve az ügyfelek megnyerésében is. Konklúzióként elhangzott, hogy míg a jelenben egyelőre inkább a kis darabszámú, szerszám beruházás nélküli gyártás lehetőségeit aknázzák ki a fémnyomtatás alkalmazói, addig a jövő az additív gyártásra optimalizált alkatrészek sorozatgyártásáé lehet. A legnagyobb hozzáadott értéket ugyanis ott lehetne elérni.

Megtetszett a NEXT 3D konferencia?

Hasonló hazai és nemzetközi alkalmazási példákért, illetve a következő NEXT 3D híreiért javasoljuk, hogy kövesse a FreeDee Kft. hírlevelét, Linkedin vagy Facebook oldalát!


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Vasúti fémalkatrészektől a fenntartható háznyomtatásig a NEXT 3D konferencián appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A legfenntarthatóbban működő vállalatok között a Schneider Electric https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/22/schneider-electric-fenntarthato-vallalat/ Thu, 22 Feb 2024 06:00:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28615 Idén is felkerült a Schneider Electric a Corporate Knights által összeállított, a legfenntarthatóbban működő vállalkozásokat bemutató százas toplistára. A társaság immár 13. alkalommal szerepel a rangsorban, amelynek összeállításához közel 7000 nagyvállalat eredményeit és teljesítményét vizsgálták meg. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat idén is szerepel a Corporate Knights […]

The post A legfenntarthatóbban működő vállalatok között a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén is felkerült a Schneider Electric a Corporate Knights által összeállított, a legfenntarthatóbban működő vállalkozásokat bemutató százas toplistára.

A társaság immár 13. alkalommal szerepel a rangsorban, amelynek összeállításához közel 7000 nagyvállalat eredményeit és teljesítményét vizsgálták meg.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat idén is szerepel a Corporate Knights legfenntarthatóbban működő vállalkozásokat bemutató globális, százas toplistáján. A cég iparágán belül az első, összesítésben pedig a 7. helyet szerezte meg.

A Corporate Knights évente összeállított rangsorának elkészítéséhez 25 kulcsfontosságú teljesítménymutatót (KPI) értékelnek, többek között az erőforrás-gazdálkodásra, a pénzügyi eredményekre, a munkavállalókkal való bánásmódra, a fenntarthatóságot előmozdító befektetésre vonatkozó, nyilvánosan közzétett információk alapján. Az idei lista elkészítése során közel 7000, éves szinten egymilliárd dollár feletti árbevételt elérő tőzsdei vállalatot vizsgáltak meg.

Az, hogy a Schneider Electric idén is bekerült a rangsorban a top 10-be egyértelmű elismerése a vállalat példamutató teljesítményének az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási szempontok) minden területén, valamint annak, hogy a fenntarthatóság beépült a cég üzleti stratégiájába és megoldásaiba. A Schneider Electric a saját iparágán belül az egyetlen vállalat, amely 2012 óta hat alkalommal szerepelt a rangsor 10 legjobb társasága között.

A Schneider Electric fenntarthatósági törekvéseit a közelmúltban az S&P Global hitelminősítő cég is elismerte, amely ismét felvette a vállalatot a „Dow Jones Sustainability World Index” listára tavaly ősszel. A társaság a 13. egymást követő évben szerepelt ebben a rangsorban, a 2023-as évre vonatkozó fenntarthatósági értékelése szerint a lehetséges 100-ból 88 pontot ért el az ESG-teljesítményt vizsgálva, amivel iparágán belül az első helyen végzett.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A legfenntarthatóbban működő vállalatok között a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hatékony, innovatív és fenntartható alkatrészek tisztítása a teljes gyártási láncban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/01/12/ecoclean-fenntarthato-hatekony-tisztitas/ Fri, 12 Jan 2024 05:30:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28099 Legyen szó zsírtalanításról, klasszikus alkatrészek tisztításáról vagy nagy tisztaságú alkalmazásokról – a tisztító megoldásokkal szemben támasztott követelmények a feldolgozóipar minden területén megnövekedtek. Az Ecoclean ezekre a változó piaci követelményekre még szélesebb és modulárisabb termékskálával válaszol. A hangsúly a magasabb tisztítási minőségen, a magasabb költségeken és az energiahatékonyabb folyamatokon van. Az alkatrészek tisztítása minden ipari szektorban […]

The post Hatékony, innovatív és fenntartható alkatrészek tisztítása a teljes gyártási láncban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Legyen szó zsírtalanításról, klasszikus alkatrészek tisztításáról vagy nagy tisztaságú alkalmazásokról – a tisztító megoldásokkal szemben támasztott követelmények a feldolgozóipar minden területén megnövekedtek.

Az Ecoclean ezekre a változó piaci követelményekre még szélesebb és modulárisabb termékskálával válaszol. A hangsúly a magasabb tisztítási minőségen, a magasabb költségeken és az energiahatékonyabb folyamatokon van.

Az alkatrészek tisztítása minden ipari szektorban elengedhetetlen gyártási lépés a követelményeknek megfelelő későbbi folyamatok és a magas, stabil termékminőség biztosítása érdekében. Iparágtól függetlenül az új és módosított termékek, az egyre kompaktabb és összetettebb geometriák, az anyagok egyre szélesedő változatossága, valamint a millimétertől a több méterig terjedő munkadarab-méretek hozzájárulnak ahhoz, hogy a szükséges tisztítási alkalmazások spektruma olyan sokrétű legyen, mint ma még soha. Az eljárással és az elérendő tisztasággal szemben támasztott követelmények a gyártási szakasztól, valamint a terméktől és az iparágtól függően változnak. A csúcstechnológiás alkatrészek, köztük a félvezetőipar, az orvosi, szenzor- és elemzéstechnika, valamint a precíziós optika végső tisztítása során el kell távolítani a nanométeres tartományban lévő szemcsés szennyeződéseket, valamint a filmes maradék szennyeződés nanorétegeit.

A moduláris EcoCvela speciális vízbázisú tisztítási rendszereket takar, legfeljebb 1500 mm átmérőjű munkakamrával, valamint több elárasztó tartályt és szükség esetén több munkakamrát is.

Ezzel szemben például az általános iparban, ahol nagyon eltérő területei és komponensei vannak, gyakran az első prioritás a nagy mennyiségű forgács és feldolgozási közeg eltávolítása. Gyakran olyan tényezők is szerepet játszanak, mint a nagy teljesítményigény, a nehéz munkadarabok, az alkatrészek széles köre és a rövid szállítási idők. Emellett a tisztítást mindig gazdaságosan, energia- és erőforráshatékonyan kell elvégezni.

A feladat határozza meg a tisztítóközeget

Ahhoz, hogy egy tisztítási megoldást optimálisan a feladathoz igazíthassunk, a teljesítendő tisztasági előírásokon túl egyéb termék- és cégspecifikus kritériumokat is figyelembe kell venni. Ehhez olyan gyártóra van szükség, amelynek termékskálája megfelelő rugalmasságot kínál a felhasznált tisztítóközegek, valamint a rendszer- és folyamattechnológiák tekintetében. A jövőorientált, rugalmas és energiahatékony ipari alkatrésztisztítási megoldások teljes körű szolgáltatójaként az Ecoclean és az UCM, a csoport precíziós és ultrafinom tisztításra szakosodott részlege a nedves kémiai eljárások teljes spektrumát lefedi vízbázissal. közegek, oldószerek és módosított alkoholok. Ez azt jelenti, hogy a tisztítási folyamatok és rendszerek, beleértve a legmegfelelőbb eljárási és szárítási technológiákat mind a szakaszos, mind az egyes alkatrészek tisztításához, nagyon hatékonyan szabhatók a termék- és cégspecifikus követelményekhez. A folyamattervezést a vállalat saját tesztközpontjaiban végzik, az orvostechnikai és a nagytisztaságú alkalmazásokhoz adaptált rendszerekkel és méréstechnikával rendelkező tisztatéri tesztközpontok állnak rendelkezésre.

Az energiahatékony és gyors tisztítási folyamatok érdekében a rendszerek hatékony hővisszanyeréssel rendelkeznek, és különféle folyamattechnológiákkal szerelhetők fel.

A moduláris rendszer azt jelenti, hogy a speciális kamrás rendszerek gyorsabban szállíthatók

Szabványos kamrarendszerek széles választékával vízbázisú közegekkel, oldószerekkel és módosított alkoholokkal történő tisztításhoz, valamint számos technológiai skálával, mint például permetezés és nagynyomású tisztítás, ultrahang, befecskendezéses örvényáram (IFW), gőzzel történő zsírtalanítás, ultrahang plusz, pulzáló nyomású tisztítás (PPC) és plazmatisztítás, az Ecoclean lefedi a tisztítási feladatok többségét az általános iparban, valamint az autóiparban és a beszállítói szektorban. Az elmúlt években azonban jelentősen megszaporodtak azok az alkalmazások, amelyek egyedi tervezésű speciális rendszert igényelnek az alkatrészek méretei, az áteresztőképességi követelmények, a tisztasági előírások vagy más cégspecifikus tényezők miatt. A tervezési erőfeszítések csökkentése és a szállítási idők lerövidítése érdekében a rendszergyártó kifejlesztette az EcoCvela innovatív moduláris rendszereket a vízbázisú tisztításhoz és az EcoCstretchet az oldószeres vagy módosított alkoholos tisztításhoz. Az oldószerrendszerek moduláris koncepciója négy, 750-1200 mm átmérőjű munkakamrát és több elárasztó tartállyal rendelkező berendezést tartalmaz. Az egyedi tisztítási folyamatokhoz a rendszerek az oldószeres tisztításhoz rendelkezésre álló összes folyamattechnológiával felszerelhetők.

Az EcoCvelában a moduláris munkakamrák átmérője 650 és 1500 mm között változik. Ezenkívül a rendszerek több munkakamrával és elárasztó tartállyal is felszerelhetők. Ezekben a rendkívül rugalmas rendszerekben a különböző folyamattechnológiák és a hatékony hővisszanyerést szolgáló rendszerek is biztosítják a rövid folyamatidőket és az energiatakarékos működést. Mindkét rendszertípus megfelelő nagy tisztaságú berendezéssel is megvalósítható, ha nagyon magas tisztasági követelményekre van szükség.

A szabványos modulokból álló többfürdős ultrahangos tisztítórendszerekkel, itt az UCMPerformanceLine-nel, a tisztító megoldások egyedileg konfigurálhatók, például ultrafinom tisztításhoz és nagy tisztaságú alkalmazásokhoz.

Moduláris megoldások többfürdős ultrahangos tisztításhoz is

A többfürdős ultrahangos tisztítórendszerek területén az UCMBaseLine, UCMSmartLine, UCMPerformanceLine és UCMHighLine modellsorozattal is kínálnak szabványos modulokból álló megoldásokat. A tisztítási, öblítési, PPC, szárítási, be- és kirakodási folyamatlépések moduljaival, valamint a rugalmas szállítórendszerrel a tisztítórendszerek széles köréhez konfigurálhatók és üzembe helyezhetők költséghatékonyan és egyszerűen. Ehhez hozzájárul az is, hogy az elektromos és vezérléstechnika már integrálva van. A nagy tisztaságú alkalmazásokhoz a rendszereket megfelelő felszereléssel és tiszta helyiségben történő működésre vagy ahhoz csatlakoztatásra tervezték.

A tovább diverzifikált portfólió révén az Ecoclean valamennyi ipari szektorban lehetővé teszi, hogy a változó tisztítási követelményeknek ne csak gazdaságosan és stabilan, hanem erőforrás-takarékosan és jövőorientáltan is megfeleljenek.

www.ecoclean-group.net


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hatékony, innovatív és fenntartható alkatrészek tisztítása a teljes gyártási láncban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Úttörő megoldást vetett be a Schneider Electric és az Aeven https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/16/schneider-electric-aeven/ Mon, 16 Oct 2023 05:30:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27215 A dán elektromos hálózat stabilitásának támogatását is szolgálja az a különleges projekt, amit közösen valósított meg a Schneider Electric és az Aeven. A fejlesztés révén a digitális és adatközponti megoldásokat kínáló dán cég szünetmentes tápegységeinél (UPS) kétharmadával csökkent az energiapazarlás. A fosszilis energiahordozókról a megújuló energiaforrásokra történő átállás és a kihívásokkal teli makrogazdasági környezet miatt […]

The post Úttörő megoldást vetett be a Schneider Electric és az Aeven appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A dán elektromos hálózat stabilitásának támogatását is szolgálja az a különleges projekt, amit közösen valósított meg a Schneider Electric és az Aeven. A fejlesztés révén a digitális és adatközponti megoldásokat kínáló dán cég szünetmentes tápegységeinél (UPS) kétharmadával csökkent az energiapazarlás.

A fosszilis energiahordozókról a megújuló energiaforrásokra történő átállás és a kihívásokkal teli makrogazdasági környezet miatt komoly problémával találták szembe magukat az ország villamos hálózatát működtető szakemberek. Dánia domborzati adottságai miatt ugyanis az ország hálózatának egyes részei ma a csúcskereslet jelentős növekedésével küzdenek, aminek kezelésére a helyi átviteli rendszerirányító, az Energinet kidolgozta a Fast Frequency Reserve (FFR) nevű koncepciót, melynek keretében az adatközpontok és más energiaigényes iparágak frekvenciastabilizációs szolgáltatásokkal támogathatják a hálózat stabilitását.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat koldingi kutató-fejlesztő csapatával és párizsi szakembereivel együttműködve hozott létre egy rendszert az Aeven az FFR biztosítására. Az NNIT-ből kivált, Dánia mellett a Fülöp-szigeteken és Csehországban is jelen lévő cég műszaki szakemberei 2022-ben az egyik dániai adatközpontjukból egy megawatt (MW) kapacitást kötöttek le ennek a kritikus projektnek a támogatására. Az Aeven a Schneider Electric Galaxy VX UPS-ét, valamint a cég szabadalmaztatott eConversion technológiáját és az EcoStruxure Microgrid Advisor szoftverét használta fel egy dedikált FFR-megoldás létrehozására, amely segít stabilizálni a hálózatot a csúcsigény idején.

A projekt a teszteléssel, validálással és üzembe helyezéssel együtt összesen 12 hónapig tartott, és jelentősen megnövelte az Aevennél lévő Galaxy VX UPS-ek működési hatékonyságát. A vállalat az eConversion üzemmód felhasználásával például évente 68 százalékkal tudta csökkenteni a szünetmentes tápegységek energiapazarlását anélkül, hogy az adatközpont működési stabilitását kockáztatta volna. A Schneider Electric EcoStruxure Microgrid Advisor nevű, felhőalapú szoftverplatformja lehetővé teszi a vállalatok számára a helyszíni energiaforrások dinamikus vezérlését és automatizálását előrejelző algoritmusok segítségével, hogy amikor arra szükség van, zökkenőmentesen kapcsolódjanak a decentralizált energiához.

Fenntartható innováció

Az Aeven azt tervezi, hogy kiterjeszti a megoldást és több adatközpontból több MW-os energiaellátási képességeket is bevon, ezzel is demonstrálva azt a jelentős értéket, amelyet az iparág a megújuló energia előállításában és egy fenntarthatóbb és ellenállóbb jövő építésében játszhat. Az Aeven FFR-megoldása nemrégiben elnyerte a „Fenntartható adatközpont projekt” díjat a dán adatközpont-ipari díjátadón, mivel a projekt a fenntartható jövő építésére összpontosít, és a technológiai innovációt Dánia egyik legnagyobb kihívásának megoldására használja. A projektet jelölték a Dán Kereskedelmi Kamara éves díjára is, amely a szélesebb társadalom javát szolgáló digitális tevékenységet ismeri el.

„Az újítás az Aeven létezésének kritikus része, de a sikeres innovációhoz hasonló gondolkodású partnerekkel kell együttműködnünk, akikkel kölcsönösen megértjük egymás üzleti tevékenységét. A Schneider Electric megérti, hogy a fenntarthatóságnak és a rugalmasságnak kéz a kézben kell járnia. Ez a projekt lehetővé tette számunkra, hogy együtt dolgozzunk egy olyan megoldás létrehozásán, ami első a maga nemében a hazánkban, és az innováció segítségével stabilizáljuk a hálózatot és pozitívan befolyásoljuk a környezetet”

– mondta el Peter Kristian Soegaard, az Aeven adatközpontjának vezetője.

„Vállalkozásunk küldetése, hogy ügyfeleink partnerei legyünk a fenntarthatóság és a hatékonyság terén, és a fenntartható innovációra való fáradhatatlan törekvés révén az Aeven és a Schneider Electric valami úttörő dolgot hozott el a dán ipar számára. A helyi energiaszolgáltatók igényeinek meghallgatásával és az Aevennel való szoros együttműködés révén olyan megoldás létrehozásához járultunk hozzá, amely, ha széles körben alkalmazzák, nemcsak Dániában, hanem világszerte a közösségek javát szolgálhatja”

– tette hozzá Marc Garner, a Schneider Electric Secure Power üzletágának európai ügyvezető alelnöke.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Úttörő megoldást vetett be a Schneider Electric és az Aeven appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fenntartható elektromobilitás: a kör bezárul https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/30/fenntarthato-elektromobilitas-festo/ Wed, 30 Aug 2023 08:26:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26562 Az akkumulátorok újrahasznosításának automatizált megoldásai egyre népszerűbbek. Becslések szerint 2025-ig az elektromos személygépkocsikból származó mintegy 600 000 tonna használt akkumulátort kell újrahasznosítani. Mivel az akkumulátorok értékes nyersanyagokból készült energiatároló eszközök, ez óhatatlanul felveti a fenntarthatóság kérdését. A Festo ezért nemcsak a cellagyártáshoz, az akkumulátormodulok és -csomagok összeszereléséhez és a platformintegrációhoz kínál moduláris automatizálási koncepciókat, hanem […]

The post Fenntartható elektromobilitás: a kör bezárul appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az akkumulátorok újrahasznosításának automatizált megoldásai egyre népszerűbbek.

Becslések szerint 2025-ig az elektromos személygépkocsikból származó mintegy 600 000 tonna használt akkumulátort kell újrahasznosítani. Mivel az akkumulátorok értékes nyersanyagokból készült energiatároló eszközök, ez óhatatlanul felveti a fenntarthatóság kérdését. A Festo ezért nemcsak a cellagyártáshoz, az akkumulátormodulok és -csomagok összeszereléséhez és a platformintegrációhoz kínál moduláris automatizálási koncepciókat, hanem a szétszereléshez és az anyagok újrahasznosításához vagy szétválasztásához is.

Körülbelül 1500 töltési és kisütési ciklus után, ami 8-10 év alatt körülbelül 160 000 kilométert jelent, az elektromos autók akkumulátorai már nagy valószínűséggel nem lesznek költséghatékonyak. Ennek oka az, hogy az akkumulátorok egyre kisebb töltési kapacitása jelentősen csökkenti a hatótávolságot egy új rendszerhez képest. A körülbelül 80%-os maradék kapacitás azonban egy akkumulátor-farm részeként egy második életet biztosíthat az akkumulátoroknak. Mivel a szétszerelési folyamat egyre inkább automatizálódik, az akkumulátorok újrahasznosítása egyre rugalmasabbá és dinamikusabbá válik; ez pedig gyorsabban elérhetővé teszi az újrahasznosított anyagot. A Festo egyik fő mozgatórugója ennek a fejlesztésnek, mivel az illeszkedik a fenntartható körforgásos gazdaságról alkotott elképzelésébe.

Körforgásos gazdaság az elektromobilitásban Körkörös gazdaság az elektromobilitásban: a Festo nemcsak a cellagyártáshoz, az akkumulátor-modulok és -csomagok összeszereléséhez és a platformintegrációhoz kínál moduláris automatizálási koncepciókat, hanem a szétszereléshez és az újrahasznosításhoz vagy a szétválasztáshoz is.

Automatizált újrahasznosítás

Miután azonban az akkumulátorokat eltávolították a járműből, újrahasznosításuk előtt úgynevezett “akkumulátor-farmokban” vagy helyhez kötött tárolórendszerekben használhatók fel. Az akkumulátorok életének utolsó szakasza a megfelelő újrahasznosítás. Először a csomagokat mechanikusan szét kell szedni modulokra, akkumulátorcellákra és egyéb alkatrészekre. Jelenleg ez egy kézi, nehéz és fáradságos tevékenység. A Festo már kínál moduláris automatizálási koncepciókat, amelyek felgyorsítják és egyszerűsítik ezt a folyamatot.

A következő lépés az anyagok, például a fémek, műanyagok és egyéb anyagok szétválasztása. A hangsúly itt azonban nem kizárólag az automatizálási megoldásra helyeződik. A Festo megfelelő folyamatautomatizálási termékeket kínál ehhez a lépéshez, különösen a hidrometallurgiai újrahasznosítási módszerekhez. A folyamatszelepek széles választéka használható gáznemű, szilárd vagy folyékony anyagokhoz.

Szétszerelő rendszerek modulokhoz és csomagokhoz

Ezekre a feladatokra már tervben vannak speciális gyári rendszerek. A Festo már kifejlesztette és bemutatta az akkumulátor-modulok és -csomagok mechanikus moduláris szétszerelő rendszerének első változatát. Ez egyaránt használ handling- és megfogórendszereket, valamint a Festo pneumatikus és elektromos automatizálási portfóliójának bevált komponenseit.

A Festo az elektromobilitás jövőjét is szem előtt tartja, és részt vesz az új típusú szilárdtest-akkumulátorok gyártási koncepcióinak kutatásában. Szakértők szerint ezek a még nagyobb teljesítményű tárolóeszközök az elkövetkező években felváltják a jelenleg használatos lítium-ion akkumulátorokat.

Az új gigagyárak termelési helyszínekre vonatkozó követelményei

A nagy területek, a kedvező közlekedési kapcsolatok, az alacsony fejlesztési költségek, valamint a biztonságos és fenntartható energiaellátás fontos előfeltételek, amelyek általában a városi központoktól távol találhatók. Egy másik fontos szempont az elegendő szakképzett munkaerő megléte. Az elektromobilitásra való átállás nemcsak új gyárakat hoz létre, hanem új feladatokat, tevékenységeket és munkaköri profilokat is, amelyekhez a munkavállalókat ki kell képezni és tovább kell tanítani.

A képzés prioritás

A Festo Didactic speciális képzési programokat biztosít, amelyek lehetővé teszik a munkavállalók számára, hogy megszerezzék a magasan automatizált gyártóüzemekben szükséges szakértelmet. A kínálat magában foglalja az üzemekben történő gyakorlati képzést, a házon belüli oktatógyárak felállítását, valamint a digitális tanulási tartalmakat, amelyek a Festo Learning Experience (Festo LX) segítségével időtől és helytől függetlenül elérhetők. A képzés során természetesen a fenntarthatóság kérdésével is foglalkoznak.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fenntartható elektromobilitás: a kör bezárul appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fenntartható repülőgép-üzemanyagot tesztel a MOL és a Wizz Air a budapesti repülőtéren https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/25/repulogep-uzemanyag-fenntarthato/ Thu, 25 May 2023 05:10:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25403 A MOL a Budapest Airporttal, a Wizz Airrel és a Repülőtéri Üzemanyag Kiszolgáló Kft.-vel együttműködve megkezdte a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) kereskedelmi tesztelését. Az együttműködés célja a teljes légiközlekedési ágazat szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése és a Budapest Airport üzemanyag-ellátórendszerének felkészítése a 2025-ben életbe lépő, az EU által meghatározott fenntartható üzemanyag használati kötelezettségre. Május 10-én a Liszt Ferenc Nemzetközi […]

The post Fenntartható repülőgép-üzemanyagot tesztel a MOL és a Wizz Air a budapesti repülőtéren appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A MOL a Budapest Airporttal, a Wizz Airrel és a Repülőtéri Üzemanyag Kiszolgáló Kft.-vel együttműködve megkezdte a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) kereskedelmi tesztelését.

Az együttműködés célja a teljes légiközlekedési ágazat szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése és a Budapest Airport üzemanyag-ellátórendszerének felkészítése a 2025-ben életbe lépő, az EU által meghatározott fenntartható üzemanyag használati kötelezettségre. Május 10-én a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről szállt fel először olyan kereskedelmi Wizz Air repülőjárat, amely a MOL által szállított Neste MY Sustainable Aviation Fuel™ üzemanyagkeverékét használta. A fenntartható repülőgép-üzemagyag tesztje során a Wizz Air három legújabb Airbus A321neo típusú repülőgépébe összesen 23,5 tonna, 37% tiszta SAF és 63% Jet A1 üzemanyagot tartalmazó keveréket tankoltak. A gépek Budapestről Párizsba és további nagyvárosokba szállították utasaikat a fenntartható üzemanyagkeverékkel üzemeltetett, a korábbi repülőgép modellekhez képest 20%-kal kevesebbet fogyasztó, modern hajtóművekkel meghajtott repülőgépekkel.

A járatoknak köszönhetően a MOL, mint a budapesti repülőtér üzemanyagbeszállítója és a Wizz Air, mint Európa leggyorsabban növekvő és legfenntarthatóbb légitársasága újabb lépést tett a közlekedési üzemanyagok környezeti lábnyomának csökkentése érdekében. A finn Neste által gyártott üzemanyag használt sütőolajból és elhullott állati zsiradékból készül, azaz hulladékot hasznosít. A SAF használata az üzemanyag életciklusa során akár 80%-kal csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást a fosszilis repülőgép-üzemanyag használatához képest.

„Stratégiai célunk, hogy beindítsuk a régió körforgásos gazdaságát és 2050-re karbonsemlegessé tegyük a működésünket. Folyamatosan teszteljük az új technológiákat és fejlesztjük a termékeinket, hogy alacsony szén-dioxid-kibocsátású üzemanyagokkal erősíthessük a régió ellátásbiztonságát, és felgyorsítsuk a zöld átmenetet. Eddig elsősorban a közúti közlekedési üzemanyagok terén tettünk lépéseket: a Dunai Finomítóban például 2021 óta együtt dolgozzuk fel a növényi olajokat, a használt étolajokat és az állati zsírokat a fosszilis komponensekkel, hogy fenntarthatóbb dízelt állítsunk elő. Most egy új területre léptünk, hogy partnereinkkel együttműködve tapasztalatot szerezzünk a légi üzemanyagok területén, és fenntarthatóbbá tegyük a légi közlekedést is. Bízom benne, hogy a most kereskedelmi teszt jelleggel indított első SAF-szállítmányt még sokkal több fogja követni”

– mondta Zsótér Csaba, a MOL-csoport Üzemanyag Üzletág ügyvezető igazgatója .

A MOL 2021 óta a Dunai Finomítóban bioalapanyagot – növényi olajokat, használt étolajokat és állati zsírokat – a fosszilis komponensekkel együtt dolgozza fel az üzemanyag-előállítás során, hogy fenntarthatóbb dízelt állítsanak elő, ezzel mintegy 700 000 tonnával csökkentve a szén-dioxid kibocsátás. Ugyancsak a hulladék újrahasznosítását támogatja, hogy 2011 óta a használt konyhai zsiradékot le lehet adni a MOL töltőállomásokon.

A Wizz Air szintén követendő példának számít az iparágban, hiszen versenytársaihoz képest a legalacsonyabb, utaskilométerenként számított szén-dioxid-kibocsátással rendelkezik, és folyamatosan törekszik a további csökkentésre. Az utóbbi időben jelentősen megújított flottájában található Airbus A321neo repülőgépek akár 50%-os bioüzemanyag-keverékkel is képesek repülni.

„ A mai fenntartható üzemanyag tesztelés, amely megelőzi a 2025-től esedékes jogszabályi előírásokat, bizonyítja, hogy az iparági együttműködés az egyik leghatékonyabb módja a klímaváltozás kihívásainak kezelésére. A Wizz Air a világ egyik legfiatalabb repülőgép-állományával és a flotta kiemelkedően hatékony üzemeltetésével már most is vezető szerepet tölt be a fenntarthatóság terén. A mostani kezdeményezés a szélesebb körű stratégiánkról tesz tanúbizonyságot, amelyben az új, alternatív üzemanyagok meghatározó szerepet játszanak. Ez további előrelépést mutat azon kötelezettségünk megvalósításában, hogy 2030-ig további 25%-kal csökkentsük a szén-dioxid-kibocsátásunkat, ugyanakkor azt is bizonyítja, hogy változatlanul a fenntartható technológiára és az innovációra összpontosítunk”

– nyilatkozta Yvonne Moynihan, a Wizz Air fenntarthatóségért felelős igazgatója.

„Jövőbe mutató, nagyon innovatív és egyben régóta várt pillanat, hogy itt, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren fenntartható repülőgép-üzemanyagot töltenek egy repülőgépbe. Naponta több százezer liter kerozin fogy a budapesti légikikötőben, és nagyon szeretnénk mihamarabb látni, hogy egyre nagyobb arányban fenntartható repülőgép-üzemanyagot tankolunk a járatok kiszolgálásakor”

– mondta Chris Dinsdale, a Budapest Airport leköszönő vezérigazgatója . Hozzátette: „A Budapest Airport is rengeteget tesz azért, hogy a repülőtér minél fenntarthatóbb módon működjön, közvetlen működésünkből adódó kibocsátásunkat tíz év alatt 65%-kal csökkentettük. Kiemelt célunk, hogy legkésőbb 2035-re, vagyis 15 évvel hamarabb a korábbi vállalásunknál elérjük a nettó zéró kibocsátást. Azonban ahhoz, hogy az egész iparág egyre fenntarthatóbbá váljon, és a repülésből származó kibocsátások is tovább csökkenjenek, a SAF használta elengedhetetlen.”

Mi az SAF?

A fenntartható repülőgép-üzemanyag (Sustainable Aviation Fuel, azaz SAF) egy új generációs repülőgép-üzemanyag, amely fenntartható módon előállított, megújuló hulladékokból és maradék nyersanyagokból készül. A Neste MY Sustainable Aviation Fuel tiszta formában és az életciklusa során akár 80%-kal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását a fosszilis repülőgép-üzemanyag használatához képest (a bevált életciklus-értékelési (LCA) módszerekkel, például a CORSIA módszertannal kiszámítva). A Neste MY SAF üzemanyagot „drop-in” üzemanyagként lehet használni, mivel kompatibilis a meglévő repülőgép-hajtóművekkel és repülőtéri infrastruktúrával, így ezekbe nem kell külön beruházni. Használat előtt a Neste MY fenntartható repülőgép-üzemanyagot fosszilis repülőgép-üzemanyaggal keverik, és tanúsítják, hogy megfelel az ASTM repülőgép-üzemanyagokra vonatkozó előírásoknak.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fenntartható repülőgép-üzemanyagot tesztel a MOL és a Wizz Air a budapesti repülőtéren appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A DMG MORI elindítja Japán legnagyobb, saját használatra szánt napelemes rendszerét https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/09/dmg-mori-napelem-japan/ Tue, 09 May 2023 06:00:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25062 A DMG MORI napelemes energiatermelő rendszert telepít a DMG MORI csoport legnagyobb termelési bázisának, a Mie prefektúrában található Iga Campus tetőszerkezetére. Korábban már telepítettek egy sorozatot, amely 5400 kW energiát termelt 2023 február óta. A 130 000 m2 tetőfelületet lefedő, 13 400 kW teljesítményű rendszer lesz a Japánban a valaha épített legnagyobb, saját felhasználásra szánt […]

The post A DMG MORI elindítja Japán legnagyobb, saját használatra szánt napelemes rendszerét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A DMG MORI napelemes energiatermelő rendszert telepít a DMG MORI csoport legnagyobb termelési bázisának, a Mie prefektúrában található Iga Campus tetőszerkezetére.

Korábban már telepítettek egy sorozatot, amely 5400 kW energiát termelt 2023 február óta.

A 130 000 m2 tetőfelületet lefedő, 13 400 kW teljesítményű rendszer lesz a Japánban a valaha épített legnagyobb, saját felhasználásra szánt napenergia-termelő rendszer. A napelemek első sorozatának építése 2022 augusztusában kezdődött, és a terveknek megfelelően fejeződött be. Az első sorozat 2023. február 1-jén kezdte meg az 5400 kW energia előállítását. A jelenlegi méretű panelek évente hatmillió kWh energiát termelnek, ami az Iga Campus éves energiaigényének kb. 13%-át teszi ki.

A második körben telepített napelemek további 5200 kW (5,2 MW) teljesítményt fognak biztosítani 2024 februárjától. Ezt követően pedig 2024 decemberétől a harmadik sorozat is működésbe lép és újabb 2800 kW (2,8 MW) energiát termel majd. A teljes rendszer évente 14 millió kWh-t (14 000 MWh) fog szolgáltatni, ami az Iga Campus éves energiaigényének körülbelül 30 százalékát fedezi.

A napelemes energiatermelő rendszer egy helyszíni PPA2 modell lesz, amelyet a TESS Engineering Co., Ltd. (Yodogawa-ku, Osaka) biztosít. Az összes megtermelt villamos energiát saját fogyasztásra használnak majd az Iga Campuson, amely évente kb. 5300 tonnával csökkenti a gyártóüzem CO2-kibocsátását. A napenergia-termelő rendszerek telepítésével a DMG MORI hosszú távon stabil áramforrást tud biztosítani a piaci ingadozások vagy az üzemanyag-ellátási problémák elkerülése érdekében, valamint ezáltal képes erősíteni üzleti rugalmasságát és csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást a megújuló energián keresztül.

A DMG MORI különféle erőfeszítései egy szén-dioxid-semleges, újrahasznosítás-orientált és fenntartható társadalom felé irányulnak. A megújuló energiaforrásokat illetően a DMG MORI már minden japán telephelyén CO2-mentes villamos energiát használ, 2022 májusától pedig egy újonnan épített biomasszaüzem működik az Iga Campuson, amely faforgácsot használ tüzelőanyagként a szén-dioxid-semleges energiatermeléshez. 2022 novembere óta a DMG MORI kaliforniai Davis-gyárában is napelemes energiatermelő rendszer működik, 2025 februárjától pedig a Nara Campus is megkezdi majd a napenergia termelését.

A DMG MORI mindezek mellett nemzetközileg elismert fenntartható klímavédelmi projektekbe történő befektetéssel kompenzálja a saját erőfeszítéseivel nem csökkenthető CO2-kibocsátást. 2021-től a DMG MORI teljes gyártása – az alkatrészbeszerzéstől a termékszállításig – teljesen szén-dioxid-semleges. Napjainkban világszerte minden DMG MORI gépet GREENMACHINE jelzéssel szállítanak.

A DMG MORI folyamatosan bővíti a megújuló energiák használatát a CO2-kibocsátás csökkentésének felgyorsítása érdekében, és hogy hozzájáruljon a karbonsemleges társadalom megvalósításához.

További információ:

A DMG MORI hivatalos honlapján.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A DMG MORI elindítja Japán legnagyobb, saját használatra szánt napelemes rendszerét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ecocrete, a beton következő generációja https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/11/ecocrete-beton-innovacio/ Fri, 11 Nov 2022 05:30:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22774 A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) tovább bővíti termékportfólióját, amellyel újabb lépést tesz a klímacél eléréséhez! A Betonüzletág új terméke, az Ecocrete lehetővé teszi az alacsonyabb környezeti lábnyom megteremtését. A német tapasztalatok alapján kifejlesztett ökobeton továbbra is magas minőséget és tartósságot biztosít, valamint ugyanolyan szilárdsági jellemzőkkel rendelkezik, mint a hagyományos beton. Sőt, vastagabb szerkezetek is biztonsággal […]

The post Ecocrete, a beton következő generációja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) tovább bővíti termékportfólióját, amellyel újabb lépést tesz a klímacél eléréséhez! A Betonüzletág új terméke, az Ecocrete lehetővé teszi az alacsonyabb környezeti lábnyom megteremtését.

A német tapasztalatok alapján kifejlesztett ökobeton továbbra is magas minőséget és tartósságot biztosít, valamint ugyanolyan szilárdsági jellemzőkkel rendelkezik, mint a hagyományos beton. Sőt, vastagabb szerkezetek is biztonsággal készíthetőek belőle, mindezt úgy, hogy lehetővé teszi az alacsonyabb környezeti lábnyom megteremtését.

Az Ecocrete előállítása során jelentősen, akár 60%-kal csökken a CO2 kibocsátás, köszönhetően az erre optimalizált cementeknek, valamint a környezettudatos nyersanyagbeszerzésnek és felhasználásnak.

Fenntarthatósági törekvések a jövőre nézve

A DDC anyavállalatával maximális összhangban határozta meg a fenntarthatósági stratégiájának legfontosabb témaköreit és fő elveit. Az Ecocrete is ennek a folyamatnak a része, hiszen cementet és a betont – építőanyagként – tekintve jelenleg nincs olyan alternatíva, amely hatékony választ adna a nagy mennyiségben felmerülő keresletre.

Éppen ezért tekinthető az Ecocrete a beton következő generációjának!

The post Ecocrete, a beton következő generációja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fenntartható és emberközeli terek üveg felhasználásával https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/28/fenntarthato-uveg-emberkozeli/ Wed, 28 Sep 2022 06:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22115 Az üveg a kortárs belsőépítészetben és designban. Az üveg a modern és kortárs építészet, design és lakberendezés központi anyaga, amelynek felhasználása nemcsak világos tereket hozhat létre, de hozzájárulhat a 2030-as klímavédelmi célok eléréséhez is. A korszerű energiagazdálkodási elvárások a megőrzés, átalakítás és újrahasznosítás felé terelik az építészeti koncepciókat. Jelenleg a gyártók 25-40%-ban használnak újrahasznosított üveget […]

The post Fenntartható és emberközeli terek üveg felhasználásával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az üveg a kortárs belsőépítészetben és designban.

Az üveg a modern és kortárs építészet, design és lakberendezés központi anyaga, amelynek felhasználása nemcsak világos tereket hozhat létre, de hozzájárulhat a 2030-as klímavédelmi célok eléréséhez is. A korszerű energiagazdálkodási elvárások a megőrzés, átalakítás és újrahasznosítás felé terelik az építészeti koncepciókat. Jelenleg a gyártók 25-40%-ban használnak újrahasznosított üveget termékeikhez. A 2022 ENSZ az Üveg Nemzetközi Éve nemzetközi programsorozatához csatlakozva mutatta be a legfrissebb hazai belsőépítészeti és design trendeket a S/ALON BUDAPEST lakástrend kiállítás szeptember 23-25. között.

A 20. századi modernizmus óta az üveg az építészet és a lakberendezés egyik legfontosabb anyagává vált. Ahogy a rendeltetésen alapuló, az anyag tulajdonságainak megfelelő funkcionális kialakítás került előtérbe, az acél mellett felértékelődtek az üveg anyagának szerteágazó funkciói. Az üveg tetszőlegesen alakítható, transzparenciát biztosító és tartós, inert anyag, amely végtelen újrahasznosítás után sem veszít a minőségéből és megőrzi az eredeti tulajdonságait. A kortárs építészet és design területein egyaránt előtérbe került az üveg anyagának sokoldalúsága, amely fenntartható és világos terek kialakítását teszi lehetővé.

Kiemelten foglalkozik az üveg környezettudatos hasznosításával a Saint-Gobain építőipari vállalat is.

„Az Oraé nevű, »low-carbon« üveghez 70% újrahasznosított üveget használunk fel, így a termék karbon kibocsátását mintegy 40%-kal csökkentjük. Az alapüveg, kombinálva a legenergiatakarékosabb, multifunkciós bevonatokkal még tovább csökkenti az épületek karbon kibocsátását”

– mutatott rá Széll Andrea, a Saint-Gobain területi értékesítési vezetője.

A kortárs belsőépítészetben gyakran megjelennek a padlótól mennyezetig tartó üvegfalak, amelyek nemcsak több természetes fényt engednek be, de jobban hangszigetelnek is. Az üvegfalak egész évben világos tereket hoznak létre, miközben energiát takarítanak meg. A lágybevonatos építészeti üvegek a felületükön lévő láthatatlan nemesfém-bevonat ötvözetnek köszönhetően a kitűnő hő- és napvédelem mellett különösen ellenállóak, valamint az épület energiafelhasználását is optimalizálják.

Az építészetben és a belsőépítészetben is népszerű, exkluzív megoldás az üvegtextil, Hegedűs Andrea textiltervező művész innovációja, amely térelválasztó megoldások, dekorfalak, tolóajtók, lépcsőkorlátok és épület homlokzat kialakítására egyaránt alkalmas. Az üvegtextil 2011-ben debütált a 100% Design kiállításon, ezt követően a látványos anyag felhasználásával több köztéri mű született a budapesti 4-es metróvonal állomásain (Kelenföldön, Újbuda-központban, a Kálvin téren és a II. János Pál pápa téren) és kulturális intézményekben, mint a Thália Télikert Színház rendezvényterében; valamint megannyi magánlakásban.

A fenntarthatósági követelmények ma már nemcsak a tisztább energiafelhasználásra, de egy épület lakóinak fizikai és szellemi jóllétére is vonatkoznak. A természetes fény-árnyék hatásokra, a lakók természetes környezettel való kapcsolatára épül a Balogh Eleonóra Ferenczy Noémi-díjas üvegművész által tervezett Tópark ingatlanfejlesztés látványvilága is: az épületet összesen 90 négyzetméter, Magyarországon építészeti léptékben először alkalmazott speciális bevonatú színes üveg díszíti. A visszaverődő fénysugarak színes, absztrakt formákat festenek az épület körüli térre. Emellett az épület számos más pontján is felfedezhetőek a művész üvegmunkái, többek között az épület előterében 25 négyzetméteres üvegfal található.

Az üvegművek páratlan térszervező erejével foglalkozott az idei S/ALON BUDAPEST lakástrend kiállítás 2022. szeptember 23-25-én, kiemelt szakmai együttműködő partnerségben a Bohus-Lugossy Alapítvánnyal, az Üveg Éve hivatalos magyarországi szervezőpartnerével. Összesen tizennégy művész és designer egyedi, teljesen üveg vagy üveg felhasználásával készült alkotásai kerültek bemutatásra a Budapest Arénában. A kiállításon résztvevő Kohut-Görömbei Luca üvegtervező művész a kortárs design területén használja fel az újrahasznosított üveget: Tücsökzene névre hallgató tálalókészlete összese 9 darab, elegáns darabból áll, amely a balatonszemesi Kistücsök étterem törött, csorbult tálaló darabjainak felhasználásával készült.

A kiállításon továbbá Telegdi Balázs, Majoros Áron, Borbás Dorka, Lukácsi László, Darabos Anita és Borkovics Péter képzőművészek munkáit tekinthették meg a látogatók. Az üvegdesign területét a Szentgyörgyi Szandra, Edőcs Márta // marta edocs, a Manooi, Kohut-Görömbei Luca, Csala Zsuzsa, Soltész Melinda // GlassFlow, Koós Daniella és Zala Zsófia képviselik az eseményen. Lukácsi László nemzetközileg elismert üvegszobrász művész külön erre az alkalomra készített új alkotást, amely Magyarországon egyetlen alkalommal, a lakástrend kiállításon volt látható. Üveg-design alkotások is debütáltak az eseményen, mint Edőcs Márta üvegpanel kollekciója, Soltész Melinda Glassflow márkája és Koós Daniella bútor, valamint váza kollekciója.

www.uvegeve2022.hu

The post Fenntartható és emberközeli terek üveg felhasználásával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Continental járművek beltereihez mutat be fenntartható felületi megoldásokat https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/28/continental-jarmuvek-fenntarthato/ Wed, 28 Sep 2022 06:00:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22105 Az IAA Transportation szakkiállításon a Continental a vezetőfülke változatos követelményeinek megfelelő fenntartható és funkcionális felületi megoldásokat mutatott be. A globális éghajlati kihívás fenntarthatóbb mobilitást követel, így a Continental felületi megoldásai a fenntarthatóságra és a klímavédelemre helyezik a hangsúlyt. „Fenntartható terméktervezésünk alapját három pillér képezi: a szén-dioxid-semlegesség, a körforgásos gazdaság és a kulcstényezőként funkcionáló egyedi terméktulajdonságok” […]

The post A Continental járművek beltereihez mutat be fenntartható felületi megoldásokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az IAA Transportation szakkiállításon a Continental a vezetőfülke változatos követelményeinek megfelelő fenntartható és funkcionális felületi megoldásokat mutatott be.

A globális éghajlati kihívás fenntarthatóbb mobilitást követel, így a Continental felületi megoldásai a fenntarthatóságra és a klímavédelemre helyezik a hangsúlyt.

„Fenntartható terméktervezésünk alapját három pillér képezi: a szén-dioxid-semlegesség, a körforgásos gazdaság és a kulcstényezőként funkcionáló egyedi terméktulajdonságok”

– mondja Dr. Dirk Leiß, a Continental felületi megoldások üzleti területének vezetője.

„Termékeinkkel már korábban is jelentős sikereket értünk el a fenntartható járműbelsők felé vezető úton. Ily módon immár ügyfélspecifikus felületi megoldásokat hozhatunk létre, amelyek akár 100 százalékban is klímasemlegesek lehetnek”

– magyarázza Dr. Leiß.

A szén-dioxid-semleges termékek felé vezető út számos területen hordoz magával kihívásokat, például a nyersanyagokat, a termelési folyamatokat vagy az energiafogyasztást érintően. A fenntartható terméktervezés szempontjából a Continental számára kulcsfontosságú, hogy a klasszikus kőolaj alapú nyersanyagokat újrahasznosítható és bioalapú alapanyagokkal helyettesítse. A felületspecialisták a fejlesztési folyamatok során is a lebomló megoldásokra helyezik a hangsúlyt, a jelenlegi fenntarthatósági intézkedéseket pedig folyamatos erőfeszítések kísérik a kritikus tartalmak helyettesítése, valamint a kibocsátások és szagok minimalizálása érdekében.

Bioalapú termékek

Az Xpreshn felületi anyagot már ma elő lehet állítani megújuló alapanyagokból, ami így egyszerre nyújt könnyű és környezetbarát megoldást.

„A bioalapú Xpreshn segítségével olyan optimális CO2-lábnyomú terméket tudunk szállítani, amely kiváló műszaki tulajdonságokat és tervezési lehetőségek széles skáláját egyesíti”

– mondja Dr. Gabriele Wittmann, a Continental globális felületkutatásának vezetője.

Újrahasznosításra tervezve

Az újrahasznosítás elengedhetetlen lépés az erőforrások megőrzése felé. A cél egy termék körforgásának lezárása. Az egyetlen típusú anyagot tartalmazó kompozitok – azaz monoanyagok – fejlesztése olyan újrahasznosítási folyamatokat tesz lehetővé, amelyekből új vagy eredeti termékekhez kiváló minőségű alapanyagok állíthatók elő. Az Xpreshn – melynek anyagát az ajtópanelek és műszerfalpanelek használják – teljesen újrahasznosítható monoanyagként is megvalósítható, ami azt jelenti, hogy teljes egészében visszakerülhet a körforgásos gazdaságba.

Az Xpreshn teljes alkotóelemek újrahasznosítására is kínál megoldásokat, ha például a hordozóelem és a felület ugyanabból az anyagból készül, melyek így élettartamuk végén együtt hasznosíthatók újra.

A Continental már számos olyan terméket kifejlesztett, amely rendelkezik ezekkel a tulajdonságokkal, és megőrzi bizonyított prémium tulajdonságait.

Például az Acella szintetikus bőr egy tartós termék, amely újrahasznosított anyagokat és bioalapú alapanyagokat tartalmaz rPET textíliával kombinálva. A hátsó burkolatok textíliájának előállításához használt fonalak újrahasznosított műanyag palackokból készülnek. Az Acella robusztus és könnyen tisztítható jellemzőivel, valamint számos változatos mintájával felkelti a vásárlók érdeklődését a fenntartható termékek iránt, anélkül, hogy bármennyit is engednie kellene terméktulajdonságainak teljesítményéből.

„Ügyfeleinknek már most olyan prémium felületi megoldásokat tudunk kínálni, amelyek 100 százalékban szén-dioxid-semlegesek”

– hangsúlyozza Wittmann. Ennek hátterében a klasszikus kőolajalapú nyersanyagok bioalapú, CO2-alapú vagy újrahasznosított nyersanyagokkal való helyettesítése áll.

Az anyatermészet, mint példakép

A természet utat mutat: minden növény és állat egyedi képességekkel rendelkezik ahhoz, hogy tökéletesen és harmonikusan illeszkedjen az ökológiai körforgásba. Fenntartható terméktervezési megközelítésükkel a Continental szakértői ezt a példát követik és folyamatosan innovatív felületi megoldások kifejlesztésén dolgoznak, melyek egyedi termékjellemzőkkel bírnak. Így megoldásaik lehetővé teszik a fenntartható járműbelsők létrehozását és pozitívan járulnak hozzá a jármű életciklusához.

Ezen megoldások egyik példája a Benova Eco Protect, amely elnyerte a Német Innovációs Díjat. Egyedülálló termékjellemzőinek köszönhetően lényeges mérföldkövet jelent a fenntartható járműbelsők fejlesztésében. A rendkívül strapabíró és tartós innovatív anyag új lehetőségeket nyit meg a belső terek kialakításában.

Készen az ipar igényeinek kielégítésére

Egy további példával élve, a kisebb tömeg alacsonyabb CO2-lábnyomot jelent a termék és a jármű energiafogyasztása szempontjából.

„A maximális teljesítményre tervezett felületeink emellett egyszerre könnyű súlyúak és robusztusak”

– hangsúlyozza Witmann. A hosszabb élettartam szintén hozzájárul a fenntarthatósághoz, még nagy igénybevétel mellett is, különösen a megosztáson alapuló mobilitási koncepciók és a haszongépjárművek vonatkozásában.

„A staynu elnevezésű technológiánkkal a felületek ellenállnak a szennyeződéseknek, valamint például a tisztítószerek okozta mechanikai és kémiai igénybevételnek, aminek eredménye, hogy felületeink tartósak maradnak.”

Jelenleg a staynu technológiát főként üléseken és kiegészítőkön alkalmazzák, de a jövőben a műszerfalpanelhez is használható lesz.

Funkcionális kényelem

Köztudott tény, hogy számos logisztikai vállalat küzd akut sofőrhiánnyal. A Nemzetközi Közúti Szállítók Egyesületének (IRU) becslése szerint Európában 600 ezer hivatásos sofőrrel van kevesebb a kelleténél. Itt a cél a munkahely vonzerejének növelése a személyzet megtartása és a pályakezdők bevonzása érdekében, a vezetőfülke kényelme pedig döntő tényező ebben. A Continental modern dizájnt alkalmaz természetes színekkel és textúrákkal. Az áttetsző anyagokból készült háttérvilágított felületek által nyújtott hangulatvilágítás érzelmi töltetet ad a belső térhez, a fűtött felületek teljesen új komfortélményt nyújtanak, alacsony energiafogyasztásuk, gyors fűthetőségük és könnyű súlyú kialakításuk pedig klímabaráttá is teszi őket.

The post A Continental járművek beltereihez mutat be fenntartható felületi megoldásokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Csúcsteljesítmény fenntarthatóságra fejlesztve https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/23/fenntarthato-csucsteljesitmeny-continental/ Wed, 23 Feb 2022 06:11:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18988 2022-ben is a Continental lesz a teljesen elektromos Extreme E versenysorozat exkluzív gumiabroncs-beszállítója. A Continental új, nagy teljesítményű abroncsot fejlesztett ki a teljesen elektromos Extreme E versenysorozat második szezonjára, amely február 19-én és 20-án, a Desert X Prix sivatagi futammal veszi kezdetét a szaúd-arábiai Neomban. Az új modell fejlesztése során a Continental gumiabroncs-mérnökei és anyagszakértői […]

The post Csúcsteljesítmény fenntarthatóságra fejlesztve appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2022-ben is a Continental lesz a teljesen elektromos Extreme E versenysorozat exkluzív gumiabroncs-beszállítója.

A Continental új, nagy teljesítményű abroncsot fejlesztett ki a teljesen elektromos Extreme E versenysorozat második szezonjára, amely február 19-én és 20-án, a Desert X Prix sivatagi futammal veszi kezdetét a szaúd-arábiai Neomban. Az új modell fejlesztése során a Continental gumiabroncs-mérnökei és anyagszakértői amellett, hogy javítottak a teljesítményen, kiemelt hangsúlyt fektettek a fenntartható alapanyagok nagyobb arányára. A Continental így tehát a fenntartható anyagok felhasználása tükrében teljesen újratervezte a második generációs CrossContact Extreme E futófelület-keverékét és szövetvázát. Ez azt jelenti, hogy az új CrossContact Extreme E körülbelül egyharmada készül újrahasznosított és megújuló nyersanyagokból. Az alkalmazott szilícium-dioxidot például a mezőgazdasági hulladékterméknek számító rizshéj hamujából nyerték ki.

Először alkalmazzák a ContiRe.Tex technológiát Continental abroncsokon

Az újrafeldolgozott acél és korom mellett a Continental első ízben használ újrahasznosított PET-palackokból készült poliészter fonalat is a gumiabroncs vázában. A műanyag flakonok felhasználásának köszönhetően a CrossContact Extreme E-ben teljes mértékben kiváltásra került a hagyományos poliészter. A karkaszban, azaz az abroncs teherhordó vázában lévő poliésztert a Continental egyik együttműködő partnere újrafelhasználásra már nem kerülő PET-palackokból, köztes vegyi lépések nélkül, az ún. ContiRe.Tex technológiával állítja elő. Így mind a 30 abroncs, amelyet a Continental az Extreme E tíz résztvevő csapatának szállít, körülbelül 60 újrafeldolgozott PET-palackból származó újrahasznosított poliésztert tartalmaz. A technológiát még ebben az évben integrálják a különféle prémium Continental abroncsok sorozatgyártásába is.

Sandra Roslan, az Extreme E versenysorozat felelőse a Continentalnál, biztos abban, hogy az abroncsfejlesztők erőfeszítései hatással lesznek a hagyományos abroncsok jövőjére is:

“Az Extreme E-vel különösen extrém és egyedi körülmények között teszteljük legújabb technológiánkat és fejlesztéseinket. Az eredmények segítenek bennünket abban, hogy fenntartható megoldásokat vezessünk be sorozatgyártásunkba.”

A valamennyi éghajlati zónában és terepviszonyok között is maximális teljesítményre optimalizált második generációs CrossContact Extreme E abroncsot a 2022-es szezon mind az öt versenyén használni fogják.

„Az első szezon során megszerzett rengeteg új ismeretnek köszönhetően tovább tudtuk fejleszteni a CrossContact Extreme E következő generációját, és még nagyobb hangsúlyt fektettünk a fenntartható és újrahasznosítható anyagok használatára”

– mondja Nels von Schnakenburg, az Extreme E műszaki igazgatója a Continentalnál. Az abroncs mérete, átmérője és szélessége ugyanakkor változatlan maradt (37 X 12,5 R 17, azaz 37 colos átmérő, 12,5 colos szélesség és 17 colos felni).

A technológiai vállalat a 2021-ben bemutatkozó off-road versenysorozat alapító partnere és exkluzív gumiabroncs-beszállítója. A bajnokság a világ legtávolabbi zugaiba is eljuttatja az elektromos meghajtású járművekkel űzött autósportot, hogy felhívja az autóversenyzés rajongóinak figyelmét az éghajlatváltozásra. A második Extreme E szezon február 19-én és 20-án kezdődik Szaúd-Arábiában. A teljesen elektromos versenysorozatot Európában online stream-en lehet követni de különböző tévétársaságok és műsorszolgáltatók közvetítik majd.

A Continental azt a nagyratörő célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ra fenntartható és az egyik legkorszerűbb gumiabroncsgyártó vállalat legyen az ökológiai és társadalmi felelősségvállalás tekintetében. A vállalat legkésőbb 2050-re száz százalékban fenntarthatóan előállított anyagokat kíván felhasználni gumiabroncs-termékeiben, és maradéktalan szén-dioxid-semlegességet tervez elérni teljes értéklánca mentén.

The post Csúcsteljesítmény fenntarthatóságra fejlesztve appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bioalapú ipari tisztítókendő segíthet a vállalatoknak elérni a fenntarthatósági célokat https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/18/bioalapu-ipari-tisztitokendo-fenntarthatosagi-celok/ Thu, 18 Nov 2021 11:25:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17755 Bioalapú és 99%-ban fenntartható forrásból származó növényi rostokból készül az az új tisztítókendő, amellyel a higiéniai termékek gyártására szakosodott Essity bővíti ipari környezetben használható megoldásainak palettáját. A nagyteljesítményű, fenntartható alapanyagokból készülő tisztítókendő elnyerte a független TÜV Austria intézet „OK Biobased” minősítését is. Kínálatának más újításaival együtt a gyártó célja, hogy olyan megoldásokat dolgozzon ki, melyek […]

The post Bioalapú ipari tisztítókendő segíthet a vállalatoknak elérni a fenntarthatósági célokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bioalapú és 99%-ban fenntartható forrásból származó növényi rostokból készül az az új tisztítókendő, amellyel a higiéniai termékek gyártására szakosodott Essity bővíti ipari környezetben használható megoldásainak palettáját. A nagyteljesítményű, fenntartható alapanyagokból készülő tisztítókendő elnyerte a független TÜV Austria intézet „OK Biobased” minősítését is. Kínálatának más újításaival együtt a gyártó célja, hogy olyan megoldásokat dolgozzon ki, melyek egyszerre segítenek növelni az ipari munka hatékonyságát és a fenntarthatósági célok elérését.

Az ipari vállalatok egyre inkább olyan eszközök használatát tervezik üzemeikben, amelyek segítségével nem csupán a termelékenységet növelhetik, de közelebb kerülnek fenntarthatósági céljaik eléréséhez is. A Tork új, bioalapú ipari tisztítókendője (Biobased Heavy-Duty Cleaning Cloth) segítségével a vállalatok olyan termékhez juthatnak hozzá, amelynek nedvszívó képessége, tartóssága, „szöszszegénysége” és kedvező oldószerfogyasztása is jelentős előrelépést jelent a korábbi megoldásokhoz képest, miközben káros környezeti hatásukat is csökkenti. Mindezek a tényezők kritikusnak számítanak az ipari környezetben nap mint nap zajló gép tisztítási, takarítási műveletekben is.

A csomagolás is fenntarthatóbb: fókuszban a körkörös gazdaság

További újítás, hogy a Tork csomagolások mostantól 100%-ban újrahasznosított kartonpapír rostokból vagy 30%-ban újrahasznosított műanyagból készülnek, hozzájárulva a körkörös gazdasághoz és mérsékelve a „szűz”, újonnan előállított műanyagok felhasználását. Fontos eredmény az is, hogy az elmúlt évtizedben a Tork az exelCLEAN® tisztítókendők előállításával és forgalmazásával több mint 28%-kal csökkentette* a vállalat karbonlábnyomát. Sőt, a fenntarthatóságot célzó fejlesztések mellett a tisztítókendők adagolását is hatékonyabbá és gazdaságosabbá tették egy-egy újítással: az egymásba hajtogatott elrendezés könnyebb és gyorsabb hozzáférést tesz lehetővé a munkatársak számára, a laponkénti adagolás révén pedig a hulladék mennyisége is csökkenthető.

„Talán kevesebbet gondolunk rá, de az ipari környezetben a gyártósorok tisztítása, tisztán tartása a hatékonyság és termelékenység egyik fontos eleme. Ehhez sok iparágban nagyon sok tisztítókendőre van szükség, ami később hulladékká válva korábban egyértelműen növelte egy-egy üzem ökolábnyomát. Azonban ma már ez nem szükségszerű. Az újrahasznosított anyagból készült Tork tisztítókendők a körforgásos gazdaság részévé válva segítenek tartani az iparvállalatok fenntarthatósági céljait. Fontos kérdés mindez, hiszen egy-egy nagyobb gyárban jelentős mennyiségű ilyen jellegű hulladék is keletkezhet” – mondta el Nagy Géza, az Essity Hungary Professional Hygiene divízió kereskedelmi igazgatója.

A felhasználók igényei inspirálják a fejlesztéseket

A fenntarthatóság egyre inkább meghatározó tényező az iparban dolgozó vállalatok számára. A Tork termékeket és csomagolásokat éppen ezért úgy tervezik, hogy magas szinten támogassák az ipari vállalatok hatékonysági elvárásait, megfeleljenek a szigorú teljesítménybeli követelményeknek, miközben maximálisan szem előtt tartják a fenntarthatósági elvárásokat is.

További információkat ezen a linken talál

* A Essity által végzett életciklus elemzés alapján, melyet az IVL Svenska Miljöinstitutet hitelesített 2021 áprilisában, a 2011-es Tork exelCLEAN®-en végezve.

The post Bioalapú ipari tisztítókendő segíthet a vállalatoknak elérni a fenntarthatósági célokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>