felület – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 19:18:32 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A Continental járművek beltereihez mutat be fenntartható felületi megoldásokat https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/28/continental-jarmuvek-fenntarthato/ Wed, 28 Sep 2022 06:00:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22105 Az IAA Transportation szakkiállításon a Continental a vezetőfülke változatos követelményeinek megfelelő fenntartható és funkcionális felületi megoldásokat mutatott be. A globális éghajlati kihívás fenntarthatóbb mobilitást követel, így a Continental felületi megoldásai a fenntarthatóságra és a klímavédelemre helyezik a hangsúlyt. „Fenntartható terméktervezésünk alapját három pillér képezi: a szén-dioxid-semlegesség, a körforgásos gazdaság és a kulcstényezőként funkcionáló egyedi terméktulajdonságok” […]

The post A Continental járművek beltereihez mutat be fenntartható felületi megoldásokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az IAA Transportation szakkiállításon a Continental a vezetőfülke változatos követelményeinek megfelelő fenntartható és funkcionális felületi megoldásokat mutatott be.

A globális éghajlati kihívás fenntarthatóbb mobilitást követel, így a Continental felületi megoldásai a fenntarthatóságra és a klímavédelemre helyezik a hangsúlyt.

„Fenntartható terméktervezésünk alapját három pillér képezi: a szén-dioxid-semlegesség, a körforgásos gazdaság és a kulcstényezőként funkcionáló egyedi terméktulajdonságok”

– mondja Dr. Dirk Leiß, a Continental felületi megoldások üzleti területének vezetője.

„Termékeinkkel már korábban is jelentős sikereket értünk el a fenntartható járműbelsők felé vezető úton. Ily módon immár ügyfélspecifikus felületi megoldásokat hozhatunk létre, amelyek akár 100 százalékban is klímasemlegesek lehetnek”

– magyarázza Dr. Leiß.

A szén-dioxid-semleges termékek felé vezető út számos területen hordoz magával kihívásokat, például a nyersanyagokat, a termelési folyamatokat vagy az energiafogyasztást érintően. A fenntartható terméktervezés szempontjából a Continental számára kulcsfontosságú, hogy a klasszikus kőolaj alapú nyersanyagokat újrahasznosítható és bioalapú alapanyagokkal helyettesítse. A felületspecialisták a fejlesztési folyamatok során is a lebomló megoldásokra helyezik a hangsúlyt, a jelenlegi fenntarthatósági intézkedéseket pedig folyamatos erőfeszítések kísérik a kritikus tartalmak helyettesítése, valamint a kibocsátások és szagok minimalizálása érdekében.

Bioalapú termékek

Az Xpreshn felületi anyagot már ma elő lehet állítani megújuló alapanyagokból, ami így egyszerre nyújt könnyű és környezetbarát megoldást.

„A bioalapú Xpreshn segítségével olyan optimális CO2-lábnyomú terméket tudunk szállítani, amely kiváló műszaki tulajdonságokat és tervezési lehetőségek széles skáláját egyesíti”

– mondja Dr. Gabriele Wittmann, a Continental globális felületkutatásának vezetője.

Újrahasznosításra tervezve

Az újrahasznosítás elengedhetetlen lépés az erőforrások megőrzése felé. A cél egy termék körforgásának lezárása. Az egyetlen típusú anyagot tartalmazó kompozitok – azaz monoanyagok – fejlesztése olyan újrahasznosítási folyamatokat tesz lehetővé, amelyekből új vagy eredeti termékekhez kiváló minőségű alapanyagok állíthatók elő. Az Xpreshn – melynek anyagát az ajtópanelek és műszerfalpanelek használják – teljesen újrahasznosítható monoanyagként is megvalósítható, ami azt jelenti, hogy teljes egészében visszakerülhet a körforgásos gazdaságba.

Az Xpreshn teljes alkotóelemek újrahasznosítására is kínál megoldásokat, ha például a hordozóelem és a felület ugyanabból az anyagból készül, melyek így élettartamuk végén együtt hasznosíthatók újra.

A Continental már számos olyan terméket kifejlesztett, amely rendelkezik ezekkel a tulajdonságokkal, és megőrzi bizonyított prémium tulajdonságait.

Például az Acella szintetikus bőr egy tartós termék, amely újrahasznosított anyagokat és bioalapú alapanyagokat tartalmaz rPET textíliával kombinálva. A hátsó burkolatok textíliájának előállításához használt fonalak újrahasznosított műanyag palackokból készülnek. Az Acella robusztus és könnyen tisztítható jellemzőivel, valamint számos változatos mintájával felkelti a vásárlók érdeklődését a fenntartható termékek iránt, anélkül, hogy bármennyit is engednie kellene terméktulajdonságainak teljesítményéből.

„Ügyfeleinknek már most olyan prémium felületi megoldásokat tudunk kínálni, amelyek 100 százalékban szén-dioxid-semlegesek”

– hangsúlyozza Wittmann. Ennek hátterében a klasszikus kőolajalapú nyersanyagok bioalapú, CO2-alapú vagy újrahasznosított nyersanyagokkal való helyettesítése áll.

Az anyatermészet, mint példakép

A természet utat mutat: minden növény és állat egyedi képességekkel rendelkezik ahhoz, hogy tökéletesen és harmonikusan illeszkedjen az ökológiai körforgásba. Fenntartható terméktervezési megközelítésükkel a Continental szakértői ezt a példát követik és folyamatosan innovatív felületi megoldások kifejlesztésén dolgoznak, melyek egyedi termékjellemzőkkel bírnak. Így megoldásaik lehetővé teszik a fenntartható járműbelsők létrehozását és pozitívan járulnak hozzá a jármű életciklusához.

Ezen megoldások egyik példája a Benova Eco Protect, amely elnyerte a Német Innovációs Díjat. Egyedülálló termékjellemzőinek köszönhetően lényeges mérföldkövet jelent a fenntartható járműbelsők fejlesztésében. A rendkívül strapabíró és tartós innovatív anyag új lehetőségeket nyit meg a belső terek kialakításában.

Készen az ipar igényeinek kielégítésére

Egy további példával élve, a kisebb tömeg alacsonyabb CO2-lábnyomot jelent a termék és a jármű energiafogyasztása szempontjából.

„A maximális teljesítményre tervezett felületeink emellett egyszerre könnyű súlyúak és robusztusak”

– hangsúlyozza Witmann. A hosszabb élettartam szintén hozzájárul a fenntarthatósághoz, még nagy igénybevétel mellett is, különösen a megosztáson alapuló mobilitási koncepciók és a haszongépjárművek vonatkozásában.

„A staynu elnevezésű technológiánkkal a felületek ellenállnak a szennyeződéseknek, valamint például a tisztítószerek okozta mechanikai és kémiai igénybevételnek, aminek eredménye, hogy felületeink tartósak maradnak.”

Jelenleg a staynu technológiát főként üléseken és kiegészítőkön alkalmazzák, de a jövőben a műszerfalpanelhez is használható lesz.

Funkcionális kényelem

Köztudott tény, hogy számos logisztikai vállalat küzd akut sofőrhiánnyal. A Nemzetközi Közúti Szállítók Egyesületének (IRU) becslése szerint Európában 600 ezer hivatásos sofőrrel van kevesebb a kelleténél. Itt a cél a munkahely vonzerejének növelése a személyzet megtartása és a pályakezdők bevonzása érdekében, a vezetőfülke kényelme pedig döntő tényező ebben. A Continental modern dizájnt alkalmaz természetes színekkel és textúrákkal. Az áttetsző anyagokból készült háttérvilágított felületek által nyújtott hangulatvilágítás érzelmi töltetet ad a belső térhez, a fűtött felületek teljesen új komfortélményt nyújtanak, alacsony energiafogyasztásuk, gyors fűthetőségük és könnyű súlyú kialakításuk pedig klímabaráttá is teszi őket.

The post A Continental járművek beltereihez mutat be fenntartható felületi megoldásokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Környezetbarát felületkezelési eljárás a lemezmegmunkálásban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/07/melior-laser-kornyezetbarat/ Wed, 07 Oct 2020 11:44:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11888 A lemezmegmunkálással foglalkozó cégek életében akkor jön el a technológia sor hátsó szegmenséhez tartozó beruházások ideje, amikor a partneri kör prémium minőség iránti igénye másként már nem kielégíthető, illetve az elérte minőségi, vagy gazdaságossági területen felső határát. A Melior Laser példáján tekintjük át mit jelent a fejlődés e szakaszának elérése egy magyar cég életében. A […]

The post Környezetbarát felületkezelési eljárás a lemezmegmunkálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A lemezmegmunkálással foglalkozó cégek életében akkor jön el a technológia sor hátsó szegmenséhez tartozó beruházások ideje, amikor a partneri kör prémium minőség iránti igénye másként már nem kielégíthető, illetve az elérte minőségi, vagy gazdaságossági területen felső határát. A Melior Laser példáján tekintjük át mit jelent a fejlődés e szakaszának elérése egy magyar cég életében.

A lemezmegmunkálással foglalkozó vállalatok életciklusának fontos állomása a technológia sor hátsó szegmensébe tartozó felületkezelési módok, így pl. a porfestő rendszer saját üzemen belüli honosítása. A Melior Laser megrendelői köre, ezen belül a műszeripar és elektronikai ipar magas minőséget igényel, de a vállalat lemezalkatrész termékeit illetően a komplexitás növelése még komolyabb szakmai kihívásokat támaszt.

„Az elérendő cél két kulcsszóval jellemezhető: magas szintű automatizáltság és hatékonyság. Ez valósult meg a közel 500 m2-es és kb. 350 000 m2 éves kapacitással rendelkező rendszerrel, egyedi és környezetbarát technológiával.”

– mondta el az idén ősszel üzembe helyezett beruházást értékelve Lendvai László ügyvezető igazgató.

A tervezés 2020 szeptemberében indult el, a sorozatgyártás a rendszerauditokat követően legalább két műszakban zajlik majd. A tanulóidőszak minimalizálását a házon belüli szakembergárda felkészültsége, és a megfelelő rendszer- és technológiai ismeretekkel rendelkező szakmai szövetséggel való együttműködés dominálta.

„Már a beruházás tervezésének megkezdésekor, az együttgondolkodás során nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy a mai kor igényeit minden téren kielégítő, környezetbarát technológiát hozzunk létre. A megvalósult festő sor energiatakarékos, elektromos üzemű fűtésrendszerrel felszerelt és teljesen automatizált.”

– mondta el a folyamatban a szövetség részéről aktív szerepet vállaló, a porfestés területén 20 éves tapasztalattal rendelkező Nagy Attila, a Nanosurface Team alapítója, akivel szoros együttműködésben folyik a munka.

Egyedi felületkezelő technológia

A porfestő üzemek minőségének alapja az előkezelő sor, ami esetünkben cirkóniumos nanotechnológiás, környezetbarát előkezelő technológiával működik. Különlegesség, hogy négy lépésben kiváló minőségű, és víztakarékos előkezelés zajlik a lehető legkevesebb szennyvíz keletkezésével. A festési minőség egyik alappillére, a vegyszerek koncentrációja, folyamatos pH méréssel, automatizált vegyszeradagolókkal állandó kontroll alatt van. A termékek az üzem felső részében kialakított elektromos kemencében száradnak, ahol az így kevesebb energiát felhasználva járul hozzá a környezetre is tekintettel lévő gazdaságos gyártáshoz.

A festést Wagner üzemű szórástechnikával, egyedi, gyors színváltásra képes Wagner porközponttal oldották meg, amihez egyedi tervezésű, saválló festőkabin csatlakozik ciklonos porvisszanyerő rendszerrel. A porközpont saját kontrolling rendszerrel ellátott, igy minden pillanatban folyamatosan ellenőrizhető, mennyi festék van a rendszerben, illetve, hogy az adott munkadarabra mennyi festék került.

A beégető kemence hasonló elven működik, mint a vízleszárító kemence, de magasabb hőfokon és több ideig vannak bent a munkadarabok, hogy a festék térhálósodása (kikeményedése) rendben megtörténjen.

A minőség-ellenőrzés a vevők igényei szerinti minden vizsgálatot házon belül végez el. A festett munkadarabokon rétegvastagság-, tapadás-, fényesség- és keménység méréseket rendszeresen végeznek, más vizsgálatok – sóköd vizsgálat, színmérés, benyomódás vizsgálat, hajlítás teszt – bizonyos időközönként mintalemezeken történnek.

További információk: www.meliorlaser.hu

The post Környezetbarát felületkezelési eljárás a lemezmegmunkálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>