felhasználás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 12:31:42 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A mesterséges intelligencia felhasználását kutatják a Széchenyi-egyetem doktoranduszai https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/30/mesterseges-intelligencia-szechenyi/ Thu, 30 Mar 2023 05:00:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24604 A győri Széchenyi István Egyetem angol nyelvű doktori programja aktuális kihívásokra fókuszáló, a gazdasági életben jól használható tudást kínál doktoranduszai számára. Az intézmény és az Upscale szoftverfejlesztő vállalkozás együttműködésében a mesterséges intelligencia legkülönbözőbb felhasználási területeit kutatják a hallgatók, akik így valós vállalati problémákon keresztül bővíthetik gyakorlati ismereteiket, míg a cég akadémiai igényességű kutatási háttérrel gazdagodik. […]

The post A mesterséges intelligencia felhasználását kutatják a Széchenyi-egyetem doktoranduszai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A győri Széchenyi István Egyetem angol nyelvű doktori programja aktuális kihívásokra fókuszáló, a gazdasági életben jól használható tudást kínál doktoranduszai számára.

Az intézmény és az Upscale szoftverfejlesztő vállalkozás együttműködésében a mesterséges intelligencia legkülönbözőbb felhasználási területeit kutatják a hallgatók, akik így valós vállalati problémákon keresztül bővíthetik gyakorlati ismereteiket, míg a cég akadémiai igényességű kutatási háttérrel gazdagodik. A doktoranduszok többek között a partner kanadai piacra lépését és a pénzügyi csalások megelőzésének lehetőségeit vizsgálták. A kutatások részletes bemutatása itt olvasható.

A Széchenyi István Egyetem legkülönlegesebb képzéseinek egyike az angol nyelvű Gazdálkodás- és Szervezéstudományi Doktori Program (SZEEDSM). Célja, hogy tovább építse a már diplomával rendelkezők szakmai életpályáját az akadémiai világban, másrészt hogy gyakorlati problémákra koncentráló, gazdasági életben is hasznosítható tudást nyújtson számukra. Ezt erősíti az egyetem és az Upscale együttműködése is.

„Olyan kihívások megfogalmazására kértük piaci partnerünket, amelyek felmerülnek mindennapi működésük során, és megoldásuk hatékonyabbá válhat a nemzetközi, tudományos világ legfrissebb eredményeinek ismeretével”

– fogalmazott dr. Czakó Katalin, a Széchenyi István Egyetem adjunktusa, a SZEEDSM programmenedzsere.

Hozzátette, a hallgatók már tanulmányaik elejétől végeznek nemzetközi szakirodalmi áttekintést, amely a piacon értékesíthető tudást eredményez, így a felvetett kérdések tudományos hátterét is hatékonyan tudják megvizsgálni.

„Fontos a doktori programban részt vevő széchenyis hallgatók transzdiszciplináris szemlélete is, hiszen több tudományág eredményeinek figyelembe vétele egy-egy probléma komplex megoldásához vezet”

– emelte ki.

Pintér Szabolcs, az Upscale ügyvezető igazgatója (Fotó: Májer Csaba József)

„Rendkívül imponáló számunkra a Széchenyi-egyetem modern és gyakorlatorientált megközelítése, ami a győri kampuszon, a laborépületekben sétálva is folyamatosan tetten érhető. Cégünk hasonló beállítottságú, a jelen problémáira keresi a legjobb válaszokat, többek között a mesterséges intelligencia nyelvén”

– fogalmazott Pintér Szabolcs, az Upscale ügyvezető igazgatója.

Mint mondta, vállalkozásuk az egyik legnagyobb kelet-közép-európai bank digitális felületeinek megújításával lépett a piacra 2017-ben, és azóta is az innováció játszik kulcsszerepet tevékenységükben.

„Korunk felgyorsult világában az egyik legfontosabb kérdés egy piaci szereplőnek, hogy lépést tud-e tartani a változásokkal, a folyamatosan fejlődő technológiával. Ehhez fontos számunkra, hogy ne csak a saját szakmai szemüvegünkön keresztül lássuk a problémákat, hanem más, külső szempontokat is érvényesíteni tudjunk. Ebben van segítségünkre a Széchenyi István Egyetem, hiszen felkészült hallgatói akadémiai minőségű tudományos hátteret tudnak biztosítani

– hangsúlyozta.

Programegyeztetés – a felvételen balról a második Usman Ghani, a negyedik Pap József PhD-hallgató. (Fotó: Májer Csaba József)

Az Upscale a közelmúltban irodát nyitott Torontóban. A program keretében Usman Ghani, az egyetem nemzetközi doktoranduszának az adatok közti rejtett összefüggéseket is kezelni képes mesterséges intelligencia témakörében végzett kutatása az adatvagyon ottani hasznosítási lehetőségeit vizsgálja, vagyis a cég kanadai piacra lépését segíti.

„Nagy lehetőség ez számomra, hiszen az általam végzett adatgyűjtés és nemzetközi összehasonlítás a disszertációmhoz és a nemzetközi publikációs tevékenységemhez is értékes kutatást jelent. A Széchenyi István Egyetem és a vállalati partner közös programjából tehát magam is sokat profitálhatok”

– hangsúlyozta.

A pénzügyi csalásoknak számtalan formája van, köztük az egyik leggyakoribb, amikor mi magunk például Magyarországon tartózkodunk, de bankkártyánkkal valaki épp a kontinens másik felén próbál fizetni. A mesterséges intelligencia segítségével az ilyen csalások is megelőzhetők. Ezen a területen végez kutatásokat Pap József, a doktori iskola hallgatója.

„Azzal foglalkozom, hogy a publikus adatokat miként tudjuk felhasználni a pénzügyi csalások leleplezésére. Ehhez az elmúlt években megjelent mintegy hatvan cikket vizsgáltam meg, és kerestem új szempontokat, tudományos igényű válaszokat”

– mondta. Aláhúzta, mivel maga is multinacionális cégnél dolgozik, pontosan tudja, hogy mekkora értéket jelent a megalapozott elméleti és a praktikus gyakorlati tudás együttes birtoklása.

„A Széchenyi-egyetemen a szükséges ismeretek megszerzése mellett valódi vállalati problémákon dolgozhatunk, ami sokszorosan megtérülő befektetés”

– zárta a PhD-hallgató.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A mesterséges intelligencia felhasználását kutatják a Széchenyi-egyetem doktoranduszai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Áttörés az 5G logisztikai felhasználásában https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/25/5g-vodafone-east-west/ Tue, 25 Oct 2022 05:00:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22559 Átadták Európa első 5G-vel működő vasúti terminálját, az East-West Gate-et. A vasúti logisztikában egyedülálló fejlesztéshez a Vodafone Magyarország építette ki a privát 5G-mobilhálózatot Alig egy évvel a beruházás bejelentése után már át is adták Európa legnagyobb és legmodernebb szárazföldi intermodális terminálját, a fényeslitkei East-West Gate-et. Európa legnagyobb okos vasúti logisztikai terminálján a kontinensen elsőként saját […]

The post Áttörés az 5G logisztikai felhasználásában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Átadták Európa első 5G-vel működő vasúti terminálját, az East-West Gate-et.

A vasúti logisztikában egyedülálló fejlesztéshez a Vodafone Magyarország építette ki a privát 5G-mobilhálózatot

Alig egy évvel a beruházás bejelentése után már át is adták Európa legnagyobb és legmodernebb szárazföldi intermodális terminálját, a fényeslitkei East-West Gate-et. Európa legnagyobb okos vasúti logisztikai terminálján a kontinensen elsőként saját 5G-hálózatot használnak a belső kommunikációra és a technológiai eszközök működtetésére. Emellett szintén az 5G-technológia segítségével, távolról irányítják a terminál teljesen önvezető, egészen finom mozdulatokra is képes óriásdaruit. A privát 5G-mobilhálózatot a Vodafone Magyarország építette ki a beruházó East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt. igényeire szabottan.

Szijjártó Péter külügyminiszter jelenlétében, október 18-án adták át a fényeslitkei East-West Gate intermodális terminált, Európa legnagyobb és legmodernebb okos vasúti terminálját. A projekt nemcsak a hazai 5G-fejlesztésekben, hanem a vasúti áruszállítás digitalizációja területén is fontos mérföldkő. A fejlesztéshez szükséges hardvereket a Huawei Technologies Hungary, míg a platform- és hálózati támogatást a Vodafone Magyarország biztosította.

A 21. század termináljaként számontartott East-West Gate Európában elsőként saját 5G-hálózatot használ a belső kommunikációra és a technológiai eszközök működtetésére. A jelenleg létező legfejlettebb mobiltechnológiai megoldás, az ötödik generációs mobil privát hálózat nem más, mint egy, a publikus hálózattól elszeparált magánhálózat. A telephelyen lévő hardverek segítségével az eszközök közvetlenül tudnak csatlakozni a hálózatra, így az információ egy pillanatra sem hagyja el a helyszínt, vagyis a hálózat a legszigorúbb adatbiztonsági követelményeknek is megfelel.

A biztonság mellett további nagy előny a privát 5G-hálózat megnövekedett sebessége, kapacitása és minimális késleltetése, melyek lehetővé teszik a legmodernebb eszközökkel, technológiákkal, irányító és biztonsági berendezésekkel felszerelt okos vasúti kombiterminál hatékony, rugalmas és gördülékeny működését, immár vezetékek nélkül. Utóbbiak mellett a minimális késleltetés lehetővé teszi, hogy Európában elsőként[3] 5G-technológia segítségével, valós idejű képi jelátvitellel távolról irányítsák a terminálon szolgálatot teljesítő, egészen finom mozdulatokra is képes óriásdarukat. A távvezérlésű óriásdaruk jelentősége abban rejlik továbbá, hogy megváltoznak és kedvezőbbé válnak a munkakörülmények is, Fényeslitkén például a darukezelőknek már nem kell egész nap a darukon ülni, hanem kényelmes, légkondicionált helységből irányíthatják a mozgó darukat.

„A privát 5G hálózattal kapcsolatos befektetések egyértelműen megtérülnek, hiszen az újgenerációs mobilhálózatokon új ipari, logisztikai üzleti modellek építhetők fel, melyek hozzájárulhatnak a hazai vállalatok fejlődéséhez, a munkahelyteremtéshez, nem utolsósorban pedig ösztönzik az exportot és vonzó célponttá teszik Magyarországot. Minderre nagyszerű példa az East-West Gate intermodális terminálon kiépített privát 5G-hálózat, amely nagymértékben hozzájárul az okos vasúti kombiterminál hatékony és rugalmas működéséhez. Büszkék vagyunk, hogy Európa első 5G-vel működő vasúti terminálja a Vodafone Magyarország segítségével jöhetett létre”

– mondta el Dobó Mátyás, a Vodafone Magyarország Vállalati Szolgáltatások Üzletág vezérigazgató-helyettese.

„Az East-West Gate megépítésével Magyarország visszakerült a nemzetközi vasúti logisztika térképére. A terminálba az elérhető legfejlettebb technológiákat építettük be, így gyorsabbá és pontosabbá tesszük a szállítást. Az East-West Gate, alkalmazkodva a háborús helyzethez, a mezőgazdasági termékek átrakására is felkészült, így az ukrán élelmiszerexport legnagyobb vasúti központja lehet”

– hangsúlyozta Tálosi János, a beruházó East-West Intermodális Logisztikai Zrt. vezérigazgatója.

Az East-West Gate intermodális terminálról

Az ukrán-magyar határ közelében, a magyarországi Fényeslitkén több mint 40 milliárd forintos magánberuházásból épült East-West Gate (EWG) intermodális terminál a normál és a széles vasúti nyomtáv találkozásánál található. Évente akár egymillió darab húszlábas konténert (TEU) is tud kezelni, elméleti kapacitását és területét tekintve is a legnagyobb ilyen létesítmény a kontinensen. A terminálon a széles és a normál nyomtáv között, valamint vasúti szerelvények és kamionok között lehet átrakodni a konténereket. Az EWG alkalmas teljes kamionok és hagyományos közúti félpótkocsik vasútra rakására is. Ez lehetővé teszi, hogy – az EU klímacéljaival összhangban – az unió határához kamionon érkező teherforgalmat minél nagyobb arányban vasútra terelje.

The post Áttörés az 5G logisztikai felhasználásában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fenntartható és emberközeli terek üveg felhasználásával https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/28/fenntarthato-uveg-emberkozeli/ Wed, 28 Sep 2022 06:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22115 Az üveg a kortárs belsőépítészetben és designban. Az üveg a modern és kortárs építészet, design és lakberendezés központi anyaga, amelynek felhasználása nemcsak világos tereket hozhat létre, de hozzájárulhat a 2030-as klímavédelmi célok eléréséhez is. A korszerű energiagazdálkodási elvárások a megőrzés, átalakítás és újrahasznosítás felé terelik az építészeti koncepciókat. Jelenleg a gyártók 25-40%-ban használnak újrahasznosított üveget […]

The post Fenntartható és emberközeli terek üveg felhasználásával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az üveg a kortárs belsőépítészetben és designban.

Az üveg a modern és kortárs építészet, design és lakberendezés központi anyaga, amelynek felhasználása nemcsak világos tereket hozhat létre, de hozzájárulhat a 2030-as klímavédelmi célok eléréséhez is. A korszerű energiagazdálkodási elvárások a megőrzés, átalakítás és újrahasznosítás felé terelik az építészeti koncepciókat. Jelenleg a gyártók 25-40%-ban használnak újrahasznosított üveget termékeikhez. A 2022 ENSZ az Üveg Nemzetközi Éve nemzetközi programsorozatához csatlakozva mutatta be a legfrissebb hazai belsőépítészeti és design trendeket a S/ALON BUDAPEST lakástrend kiállítás szeptember 23-25. között.

A 20. századi modernizmus óta az üveg az építészet és a lakberendezés egyik legfontosabb anyagává vált. Ahogy a rendeltetésen alapuló, az anyag tulajdonságainak megfelelő funkcionális kialakítás került előtérbe, az acél mellett felértékelődtek az üveg anyagának szerteágazó funkciói. Az üveg tetszőlegesen alakítható, transzparenciát biztosító és tartós, inert anyag, amely végtelen újrahasznosítás után sem veszít a minőségéből és megőrzi az eredeti tulajdonságait. A kortárs építészet és design területein egyaránt előtérbe került az üveg anyagának sokoldalúsága, amely fenntartható és világos terek kialakítását teszi lehetővé.

Kiemelten foglalkozik az üveg környezettudatos hasznosításával a Saint-Gobain építőipari vállalat is.

„Az Oraé nevű, »low-carbon« üveghez 70% újrahasznosított üveget használunk fel, így a termék karbon kibocsátását mintegy 40%-kal csökkentjük. Az alapüveg, kombinálva a legenergiatakarékosabb, multifunkciós bevonatokkal még tovább csökkenti az épületek karbon kibocsátását”

– mutatott rá Széll Andrea, a Saint-Gobain területi értékesítési vezetője.

A kortárs belsőépítészetben gyakran megjelennek a padlótól mennyezetig tartó üvegfalak, amelyek nemcsak több természetes fényt engednek be, de jobban hangszigetelnek is. Az üvegfalak egész évben világos tereket hoznak létre, miközben energiát takarítanak meg. A lágybevonatos építészeti üvegek a felületükön lévő láthatatlan nemesfém-bevonat ötvözetnek köszönhetően a kitűnő hő- és napvédelem mellett különösen ellenállóak, valamint az épület energiafelhasználását is optimalizálják.

Az építészetben és a belsőépítészetben is népszerű, exkluzív megoldás az üvegtextil, Hegedűs Andrea textiltervező művész innovációja, amely térelválasztó megoldások, dekorfalak, tolóajtók, lépcsőkorlátok és épület homlokzat kialakítására egyaránt alkalmas. Az üvegtextil 2011-ben debütált a 100% Design kiállításon, ezt követően a látványos anyag felhasználásával több köztéri mű született a budapesti 4-es metróvonal állomásain (Kelenföldön, Újbuda-központban, a Kálvin téren és a II. János Pál pápa téren) és kulturális intézményekben, mint a Thália Télikert Színház rendezvényterében; valamint megannyi magánlakásban.

A fenntarthatósági követelmények ma már nemcsak a tisztább energiafelhasználásra, de egy épület lakóinak fizikai és szellemi jóllétére is vonatkoznak. A természetes fény-árnyék hatásokra, a lakók természetes környezettel való kapcsolatára épül a Balogh Eleonóra Ferenczy Noémi-díjas üvegművész által tervezett Tópark ingatlanfejlesztés látványvilága is: az épületet összesen 90 négyzetméter, Magyarországon építészeti léptékben először alkalmazott speciális bevonatú színes üveg díszíti. A visszaverődő fénysugarak színes, absztrakt formákat festenek az épület körüli térre. Emellett az épület számos más pontján is felfedezhetőek a művész üvegmunkái, többek között az épület előterében 25 négyzetméteres üvegfal található.

Az üvegművek páratlan térszervező erejével foglalkozott az idei S/ALON BUDAPEST lakástrend kiállítás 2022. szeptember 23-25-én, kiemelt szakmai együttműködő partnerségben a Bohus-Lugossy Alapítvánnyal, az Üveg Éve hivatalos magyarországi szervezőpartnerével. Összesen tizennégy művész és designer egyedi, teljesen üveg vagy üveg felhasználásával készült alkotásai kerültek bemutatásra a Budapest Arénában. A kiállításon résztvevő Kohut-Görömbei Luca üvegtervező művész a kortárs design területén használja fel az újrahasznosított üveget: Tücsökzene névre hallgató tálalókészlete összese 9 darab, elegáns darabból áll, amely a balatonszemesi Kistücsök étterem törött, csorbult tálaló darabjainak felhasználásával készült.

A kiállításon továbbá Telegdi Balázs, Majoros Áron, Borbás Dorka, Lukácsi László, Darabos Anita és Borkovics Péter képzőművészek munkáit tekinthették meg a látogatók. Az üvegdesign területét a Szentgyörgyi Szandra, Edőcs Márta // marta edocs, a Manooi, Kohut-Görömbei Luca, Csala Zsuzsa, Soltész Melinda // GlassFlow, Koós Daniella és Zala Zsófia képviselik az eseményen. Lukácsi László nemzetközileg elismert üvegszobrász művész külön erre az alkalomra készített új alkotást, amely Magyarországon egyetlen alkalommal, a lakástrend kiállításon volt látható. Üveg-design alkotások is debütáltak az eseményen, mint Edőcs Márta üvegpanel kollekciója, Soltész Melinda Glassflow márkája és Koós Daniella bútor, valamint váza kollekciója.

www.uvegeve2022.hu

The post Fenntartható és emberközeli terek üveg felhasználásával appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tavaly a megtermelt villamos energia 63,8 százaléka származott karbonsemleges forrásból https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/23/karbonsemleges-villamosenergia-termeles/ Wed, 23 Feb 2022 06:43:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18997 2021-ben a hazai bruttó villamosenergia-termelés 35805 GWh volt, ami 2,5%-kal több a 2020-as mennyiséghez képest. A megtermelt villamos energia 63,8%-a karbonsemleges forrásból származott, a teljes bruttó termelésben a napenergia aránya 10,6% volt.  Tavaly a belföldi villamosenergia-felhasználás az előző évhez képest 5,3%-kal emelkedett – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2021. évi első […]

The post Tavaly a megtermelt villamos energia 63,8 százaléka származott karbonsemleges forrásból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2021-ben a hazai bruttó villamosenergia-termelés 35805 GWh volt, ami 2,5%-kal több a 2020-as mennyiséghez képest.

A megtermelt villamos energia 63,8%-a karbonsemleges forrásból származott, a teljes bruttó termelésben a napenergia aránya 10,6% volt.  Tavaly a belföldi villamosenergia-felhasználás az előző évhez képest 5,3%-kal emelkedett – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2021. évi első előzetes adatiból.

A MEKH előzetes adatai szerint 2021-ben a bruttó villamosenergia-termelés 35805 GWh volt, ami 2,5%-kal több a 2020-as mennyiséghez képest. A megtermelt villamos energia 63,8%-a karbonsemleges forrásból – 44,7%-a nukleáris, 19,2%-a megújuló energiahordozó – származott.

A megújuló forrásból termelt villamos energia mennyisége az előző évhez képest 24,2%-kal növekedett. A termelésben a megújuló energiaforrások 55,2%-át a napenergia, 25,9%-át a biomassza, 9,5%-át pedig a szélenergia biztosította.

A naperőművek által termelt villamos energia mennyisége 2021-ben 3793 GWh volt, ami 54,3%-os növekedés az előző évhez képest. A teljes bruttó termelésben a napenergia aránya 10,6% volt, ami két százalékponttal meghaladta a szén és széntermékek arányát. A fosszilis energiatermékek a bruttó villamosenergia-termelés 35,1%-át, míg az egyéb források 1%-ot biztosítottak.

A 2021-ben a belföldi villamosenergia-felhasználás (az erőművi önfogyasztást és a hálózati veszteséget nem számolva) az előző évhez képest 5,3%-kal emelkedett, a nettó import aránya az összes felhasználáson belül 26,3%-ot tett ki.

A MEKH 2022-től gyorsabb és bővebb adatközlést vezet be a havi villamosenergia-adatok közzétételében. A felhasználói igényekhez igazodva a havi villamosenergia-termelés (nettó import, bruttó termelés és annak összetétele energiahordozók szerint), valamint újdonságként a villamosenergia-mérleg (bruttó termelés, önfogyasztás, hálózati veszteség, külkereskedelem, belföldi felhasználás) már a tárgyhónapot követő 40. napon hozzáférhetőek lesznek a hivatal honlapján.

A 2021-es előzetes éves villamosenergia-adatok itt érhetők el.

The post Tavaly a megtermelt villamos energia 63,8 százaléka származott karbonsemleges forrásból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sodick gépek jellemzői https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/22/sodick-gepek-jellemzoi/ Mon, 22 Nov 2021 08:07:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17776 A Sodick a legmagasabb szintre törekszik szikraforgácsoló gépei fejlesztései során a megmunkálási pontosság, a sebesség és a multifunkcionális elérhetőség tekintetében. A szikraforgácsolás folyamán két elektromosan vezető anyagra feszültséget adunk (elektróda és munkadarab) és kisülést hozunk létre a köztük lévő távolság folyamatos csökkentésével. Az egész folyamatot egy folyékony szigetelő közegben folytatjuk, hogy a kisülések minél ellenőrzöttebb […]

The post Sodick gépek jellemzői appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sodick a legmagasabb szintre törekszik szikraforgácsoló gépei fejlesztései során a megmunkálási pontosság, a sebesség és a multifunkcionális elérhetőség tekintetében.

A szikraforgácsolás folyamán két elektromosan vezető anyagra feszültséget adunk (elektróda és munkadarab) és kisülést hozunk létre a köztük lévő távolság folyamatos csökkentésével. Az egész folyamatot egy folyékony szigetelő közegben folytatjuk, hogy a kisülések minél ellenőrzöttebb módon jöjjenek létre. A keletkező kisülések energiáját használjuk fel a munkadarab részecskéinek elolvasztására. A kisülések által generált óriási nyomás azonnal el is távolítja a leválasztott részeket a munkadarabról. Ha ezt a folyamatot ezerszer vagy százezerszer ismételjük percenként, akkor jön létre a szikraforgácsoló megmunkálás. Az impulzusok energiáját, lefolyását és az elektródák közötti távolságot ellenőrzés alatt tartva a kívánt minőségű és sebességű szikraforgácsolási folyamat hozható létre.

sodick

A generátor a Sodick gépek „szíve”

A nagysebességű nagyoló megmunkálás alapegységei, olyan áramimpulzusok, melyeket a generátor ezred másodpercenként állít elő 1000 A -es csúcsárammal. A simító impulzusok nano másodperces időtartamban ismétlődnek. Az impulzusok időtartamát, lefolyását és nagyságát bonyolult áramköri visszacsatolások tartják ellenőrzés alatt, hogy az elektróda kopása minimális legyen. Ez a komplett áramköri rendszer a generátor, a szikraforgácsoló gépek szíve és lényegi alkotórésze.

Huzalos szikraforgácsolás

A legújabb gépekben található Smart Pulse szikraforgácsolási technológiának köszönhetően a nagy sebesség és a kimagasló pontosság együttesen vált elérhetővé.

  • TM áramkör: 1000A nagyságú csúcsáram 1 s alatt.
  • Hordósság – csökkentő áramkör: jelentősen javítja a párhuzamosságot az első vágásnál
  • TMP áramkör: gondoskodik a simító vágások hordósságának csökkentéséről és a sarkok pontosságáról
  • Digital PIKA-W: simító áramkör ultra magas digitális frekvenciával

Tömbös szikraforgácsoló gépek

  • SVC áramkör: ezredmásodpercenként generál néhány Amper erősségű impulzust
  • Elektróda kopást csökkentő áramkör: viszonylagosan hosszabb impulzusokat generál századmásodperces időtartamban
  • PIKA- áramkör: tükörsima felület eléréséhez szükséges impulzusokat generál
  • Ívmentes impulzus: lehetővé teszi az abnormális instabil kisülések megelőzését és így a sebesség növelését.

A K-SMC Sodick mozgásvezérlő használatával a 10 nanométeres egységekben történő számolással a 0,1 mikrométeres valóságos szikraköz szabályzás is lehetséges.

Az NC egység – a Sodick gépek „agya”

A kiváló parancsnok maximalizálja a Sodick gépek képességeit. Az NC-egység egy numerikus vezérlőegység, amely számérték-információkat és szervo-mechanizmust használ a szerszámgépek és robotok mozgásának vezérlésére. A Sodick ipari tulajdonjoggal rendelkezik az akár 8 tengelyes egyidejű vezérlésű NC egység előállítására, valamint szerzői jog védi a nagysebességű maróközpontokban használt numerikus vezérlőszoftver sokszorosítását és használatát.

  • Többérintéses 19”-os LCD képernyő – a termelékenység javítása beleértve az okostelefon érintőképernyős működésének beállítását. A billentyűzet típusának váltása szoftveres billentyűzet használatával lehetséges.
  • Nagy sebességű kétmagos processzorral szerelve – a nagy mennyiségű információ feldolgozási sebessége rendkívül pontos, nagy felbontású, nagy sebességű szervo vezérlést tesz lehetővé.
  • A soros adatátvitel 1 Gbit/s a nagy, valós idejű teljesítményprotokoll nagy sebességű többtengelyes szinkron szervovezérlést tesz lehetővé.

Kerámia alkatrészek – A Sodick gépek „építőelemei”

A kerámia alkatrészeket különböző területeken használják.  Az alacsony hőtágulásuknak köszönhetően a kerámia alkatrészek létfontosságú anyagok az ultraprecíziós megmunkálásban. A Sodick rendelkezik a rendkívül tartós kerámia alkatrészek és hidrosztatikus csapágyak gyártásához szükséges saját fejlesztésű technológiáival, amelyek elősegítik a nagy pontosságú pozícionálást. A Sodick szikraforgácsoló gépek kritikus alkatrészei kerámiából készülnek, kihasználva ezen anyagok olyan előnyös tulajdonságait, mint a tartósság, kopásállóság hőmérsékleti stabilitás és kiváló elektromos ellenállás.

A Sodick által fejlesztett kerámia anyagok nem csak a szikraforgácsoló gépeikben kerülnek felhasználásra. Az évek során a Sodick kerámiagyártó részlege önálló gyáregységgé nőtte ki magát és különféle testreszabott vevői igényeket lát el a következő három területre összpontosítva: alumínium-oxid (Al2O3), cirkónium-dioxid (ZrO2) és szilícium-nitrid (Si3N4) alkatrészek szállítása különféle mérőműszerekbe és félvezető gyártó rendszerekbe.

www.ichungary.hu

The post Sodick gépek jellemzői appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Audi Hungaria: csomagolj okosan! https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/06/csomagoloanyag-audi-okos/ Wed, 06 Oct 2021 12:15:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17069 A prémium minőségű termékek környezetbarát technológiákkal történő fejlesztése és gyártása mellett az Audi Hungariánál a logisztikai folyamatokban is központi szerepet játszik a fenntarthatóság. A vállalat 2020 óta karbonsemlegesen végzi tevékenységét, emellett számos intézkedéssel tovább csökkenti ökológiai lábnyomát, mint például az alkatrészekhez kapcsolódó csomagolóanyag-felhasználás folyamatos optimalizálásával. A prémium minőségű termékek környezetbarát technológiákkal történő fejlesztése és gyártása […]

The post Audi Hungaria: csomagolj okosan! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A prémium minőségű termékek környezetbarát technológiákkal történő fejlesztése és gyártása mellett az Audi Hungariánál a logisztikai folyamatokban is központi szerepet játszik a fenntarthatóság. A vállalat 2020 óta karbonsemlegesen végzi tevékenységét, emellett számos intézkedéssel tovább csökkenti ökológiai lábnyomát, mint például az alkatrészekhez kapcsolódó csomagolóanyag-felhasználás folyamatos optimalizálásával.

A prémium minőségű termékek környezetbarát technológiákkal történő fejlesztése és gyártása mellett az Audi Hungariánál a logisztikai folyamatokban is központi szerepet játszik a fenntarthatóság. A vállalat 2020 óta karbonsemlegesen végzi tevékenységét, emellett számos intézkedéssel tovább csökkenti ökológiai lábnyomát, mint például az alkatrészekhez kapcsolódó csomagolóanyag-felhasználás folyamatos optimalizálásával.

A vállalat folyamatosan dolgozik a felhasznált csomagolóanyag mennyiségének további csökkentésén

A világ legnagyobb motorgyárában az Audi Hungaria munkatársai közel 5 000 különböző alkatrészt 97 százalékban többutas, illetve speciális csomagolóanyagok felhasználásával szállítanak és tárolnak, lehetővé téve ezzel az egyes csomagolóanyagok és tárolók többszöri felhasználását. A vállalat a járműgyártás területén is nagy hangsúlyt fektet a csomagolóanyagok mennyiségének csökkentésére. A bevezetett intézkedéseknek köszönhetően a járműgyártás területén a tavalyi évben közel 100 tonnával kevesebb hullámpapírlemezt és több mint 30 tonnával kevesebb polietilénfóliát használtak fel. Emellett a vállalat a Volkswagen Konszern különböző telephelyeinek gyártott karosszériaelemek, elektromos meghajtások, belsőégésű motorok és motoralkatrészek szállításához is optimált csomagolási eljárásokat alkalmaz, tovább csökkentve ezzel a környezet terhelését. A vállalat folyamatosan dolgozik a felhasznált csomagolóanyag mennyiségének további csökkentésén, a termékek előállításához és szállításához kötődő biztonsági intézkedések maradéktalan betartásával. A vállalat a csomagolóanyagok csökkentésének érdekében szorosan együttműködik a beszállítóival és az Audi Konszern többi telephelyével is. Az Audi Konszern világszintű termelési hálózatához tartozó gyártótelephelyek folyamatosan megosztják a csomagolóanyagok csökkentésére hozott intézkedéseiket egymással és vezetik be saját folyamataikba azokat. A vállalat zöld logisztikai tevékenységében fontos szerepet kapnak továbbá a Győr-Ingolstadt-Brüsszel között karbonsemlegesen közlekedő „zöld vonatok”, a gyárterületen belül a kész motorokat a járműgyárba szállító elektromos vontatók és a logisztikai központból a gyártócsarnokokba alkatrészeket szállító elektromos kamion is.

A logisztikai folyamatokban is központi szerepet játszik a fenntarthatóság

Az Audi Hungaria 2020 óta karbonsemlegesen folytatja tevékenységét. A vállalat az Audi Környezetvédelmi Programja, a „Mission:Zero” jegyében következetesen törekszik a fenntartható termelésre. Középpontban az Audi Hungaria számára fő kihívást jelentő dekarbonizáció, a víz-, valamint az erőforrások hatékony felhasználása és a biodiverzitás állnak. A célkitűzések eléréséhez nagymértékben hozzájárul az alumínium zárt körforgásba kapcsolása, amely során a vállalat jelentős erőforrásokat spórol és tovább csökkenti ökológiai lábnyomát.

The post Audi Hungaria: csomagolj okosan! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az East-West Gate-en építik ki Európa első 5G-vel működő vasúti terminálját https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/06/east-west-gate-5g/ Wed, 06 Oct 2021 12:10:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17066 Újabb áttörés az 5G ipari felhasználásában A vasúti logisztikában egyedülálló technológiai fejlesztés kezdődik a Fényeslitkén épülő East-West Gate intermodális kombiterminálon. Európa legnagyobb, a jövő év első negyedévére elkészülő, okos vasúti logisztikai terminálján a kontinensen elsőként saját 5G-hálózatot használnak majd a belső kommunikációra és a technológiai eszközök működtetésére. Emellett szintén az 5G-technológia segítségével, távolról irányítják majd […]

The post Az East-West Gate-en építik ki Európa első 5G-vel működő vasúti terminálját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Újabb áttörés az 5G ipari felhasználásában

A vasúti logisztikában egyedülálló technológiai fejlesztés kezdődik a Fényeslitkén épülő East-West Gate intermodális kombiterminálon. Európa legnagyobb, a jövő év első negyedévére elkészülő, okos vasúti logisztikai terminálján a kontinensen elsőként saját 5G-hálózatot használnak majd a belső kommunikációra és a technológiai eszközök működtetésére. Emellett szintén az 5G-technológia segítségével, távolról irányítják majd a terminál teljesen önvezető, egészen finom mozdulatokra is képes óriásdaruit. A privát 5G-hálózatot a Vodafone Magyarország és a Huawei Technologies Hungary telepíti a beruházó East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt. igényeire szabottan.

Dr. Sztáray Péter biztonságpolitikáért felelős államtitkár és Dr. Solymár Károly Balázs digitalizációért felelős helyettes-államtitkár jelenlétében megállapodást kötött az East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt., a Vodafone Magyarország és a Huawei Technologies Hungary a Fényeslitkén épülő intermodális terminál ipari 5G-magánhálózatának kiépítéséről. A fejlesztéshez szükséges hardvereket a Huawei, míg a platform- és hálózati támogatást a Vodafone Magyarország biztosítja. A projekt nemcsak a hazai 5G-fejlesztésekben, hanem a vasúti áruszállítás digitalizációja területén is fontos mérföldkő, az East-West Gate minden tekintetben a 21. század vasúti logisztikai központja lesz.

„A fényeslitkei projekttel kapcsolatos együttműködés bejelentése ünnep az NMHH számára is, hiszen a mi munkánknak is egy újabb eredményét láthatjuk. Annak a munkának az eredményét, amit közel két éve kezdtünk meg és amely arra irányul, hogy az ipari szektor szereplői is a lehető legnagyobb mértékben részesedjenek az 5G technológia nyújtotta hihetetlen lehetőségekből.”

– mondta el Aranyosné Dr. Börcs Janka, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság főigazgatója.

„Magyarország Kormányának célja, hogy hazánk a mostani világpiaci átalakulások nyertese legyen. Ehhez a munkahelyteremtés, a beruházások és az adócsökkentés eszközeit használja, mert ezzel lehet hosszú távon is fenntartható és versenyképes a magyar gazdaság. Nagyon jó példa erre az ország keleti határán épülő East-West Gate terminál, és a most bejelentett technológiai fejlesztés. A Külgazdasági és Külügyminisztérium bízik a további együttműködésben.”

– mondta el dr. Sztáray Péter a Külgazdasági és külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára.

„Kiemelt figyelmet fordít a kormány az 5G technológiára épülő ipari megoldások fejlődésére, ennek első komoly mérföldkövét jelenti a most megvalósuló logisztikai beruházás. Reményeink szerint több, a legfejlettebb digitális technológiákat alkalmazó innovatív fejlesztés valósul meg a közeljövőben Magyarországon, ezzel is tovább javítva a hazai versenyképességet. Éppen ezért a kormány partner minden olyan csúcstechnológiát fejlesztő, szolgáltató vagy alkalmazó vállalatnak, amely hozzájárul a hazai gazdaság erősítéséhez”

– mondta el dr. Solymár Károly Balázs digitalizációért felelős helyettes államtitkár.

Az East-West Gate, a 21. század terminálja Európában elsőként használ majd saját 5G-hálózatot a belső kommunikációra és a technológiai eszközeinek működtetésére. Az 5G logisztikai felhasználási lehetőségeit jól szemlélteti továbbá, hogy a világon elsőként 5G technológia segítségével, távolról irányítják majd a szárazföldi terminál teljesen automata, egészen finom mozdulatokra is képes óriásdaruit.

„Az East-West Gate megépítésével Magyarország visszakerül a nemzetközi vasúti logisztika térképére, újra lehetősége lesz aktívan bekapcsolódni az Ázsia és Európa közötti vasúti áruszállításba”

– hangsúlyozta Tálosi János. Az East-West Intermodális Logisztikai Zrt vezérigazgatója hozzátette, hogy a legfejlettebb technológiákat építik be a terminálba, így gyorsabbá és pontosabbá teszik a szállítást.

„Az 5G-technológia használatával maximalizálhatjuk a terminál működési hatékonyságát, továbbá lehetőség nyílik kutatás-fejlesztési programok indítására, valamint a világszerte még csak most berobbanó technológia ipari felhasználásának bemutatására is” – emelte ki Tálosi János.

„Az 5G világszerte új platformnak számít, ugyanakkor jelentősége már most vitathatatlan: az újgenerációs mobilhálózatokon új ipari, logisztikai üzleti modellek építhetők fel, melyek hozzájárulnak a hazai vállalatok fejlődéséhez, a munkahelyteremtéshez, nem utolsósorban pedig ösztönzik az exportot és vonzó célponttá teszik Magyarországot a gyártást külföldre kiszervező vállalatok számára. Az 5G az első olyan technológia, ami szervesen összekapcsolja a mobilhálózatot az üzleti felhasználással, épp ezért a kezdetek óta azon dolgozunk, hogy Magyarország a régió egyik legjelentősebb privát 5G hálózatokat szolgáltató központjává váljon, ahol a hazai és nemzetközi partnerek összefogásával ösztönzik az erre irányuló projekteket, befektetéseket. Tökéletes példa erre az East-West Gate logisztikai terminálon megvalósuló fejlesztés. Bízom benne, hogy ezt a páratlan, az állami- és magánszektort egyaránt mozgósító beruházást a jövőben sok hasonló projekt követi majd.”

– mondta el Dobó Mátyás, a Vodafone Magyarország Vállalati Szolgáltatások Üzletág Vezérigazgató-helyettese.

A vállalatunk 5G-s privát hálózatai teljesen új iparágak digitalizációját teszik lehetővé. A Huawei több hasonló rendszert épített már ki Kínában, Európában viszont ez az első olyan konténerterminál, ahol ilyen 5G technológiával megvalósított, önvezető, távvezérlési megoldást használnak”

– hangsúlyozta Colin Cai.

“A Huawei Technologies Hungary vezérigazgatója hozzátette, hogy a nagyfelbontású kameráknak nagy feltöltési sávszélesség, míg a távoli vezérléshez nagyon alacsony késleltetés szükséges. Az egyedi kialakítású, nagy adatbiztonságú, privát 5G hálózat lehetővé teszi, hogy a konténerterminál teljes területén vezeték nélkül, valós idejű távvezérlés működjön. A hálózatnak köszönhetően jelentősen nő a hatékonyság és megváltoznak a munkakörülmények, Fényeslitkén például a darukezelőknek már nem kell egész nap a darukon ülni”.

A HUAWEI pátyi üzemében tavaly elindult első hazai privát 5G hálózat után az EWG a következő lépés, amit a vállalat a Vodafone-nal közösen, partnerségben hozott létre. Az újabb beruházás jól mutatja, a technológia immár elérhető és használható bárki számára.

The post Az East-West Gate-en építik ki Európa első 5G-vel működő vasúti terminálját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nőtt a hazai megújulóenergia-felhasználás részaránya https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/30/megujuloenergia-reszarany-novekedes/ Wed, 30 Jun 2021 06:34:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15766 Két év csökkenést követően 2019-ben ismét nőtt a megújuló energia részaránya a teljes bruttó végső energiafogyasztáson belül. A villamosenergia-fogyasztás, valamint a közlekedés területén tovább zöldült az energiafelhasználás, míg a fűtésre és hűtésre kevesebb megújuló energiát fordítottunk, mint 2018-ban – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hazai megújulóenergia-felhasználás alakulásáról szóló beszámolójából, amely a […]

The post Nőtt a hazai megújulóenergia-felhasználás részaránya appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két év csökkenést követően 2019-ben ismét nőtt a megújuló energia részaránya a teljes bruttó végső energiafogyasztáson belül.

A villamosenergia-fogyasztás, valamint a közlekedés területén tovább zöldült az energiafelhasználás, míg a fűtésre és hűtésre kevesebb megújuló energiát fordítottunk, mint 2018-ban – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hazai megújulóenergia-felhasználás alakulásáról szóló beszámolójából, amely a 2010–2019-es időszakra vonatkozó adatokat tartalmazza.

A MEKH beszámolója alapján az összesített megújulóenergia-részarány az előző évek csökkenő tendenciáját megállítva 12,61 százalékra nőtt a 2018. évi 12,53 százalékos részarányhoz képest. Ily módon a 2020. évre kötelezően elérendő 13 százalékos megújuló részarány teljesítése várhatóan megvalósul.

Az előző évhez hasonlóan 2019-ben is a villamosenergia-felhasználás, valamint a közlekedés területén növekedett a megújuló energia részaránya. A villamosenergia-felhasználásban ismét a napelemek felfutása adta a részarány-növekedés döntő hányadát, hiszen újra közel megduplázódott a beépített napelemes kapacitás. Ilyen módon 2019-ben a beépített megújuló villamosenergia-termelési kapacitás közel 62 százalékát, a megújuló alapú villamosenergia-termelésnek pedig 32 százalékát adták a naperőművek.

Ezzel szemben a fűtés-hűtés területén a megújulóenergia-felhasználás részaránya tovább csökkent 2019-ben. Ezt elsősorban a lakossági biomassza (döntően tűzifa) felhasználás csökkenése okozta, ami az előző évhez képest enyhébb téllel és a tűzifa további drágulásával magyarázható.

A megújuló alapú villamosenergia-termelésben bekövetkezett, döntően a napelemek által indukált nagyarányú (mintegy 23%-os) növekedés, kiegészítve a közlekedési szektorban bekövetkezett kisebb mértékű (4%-os) bővüléssel összességében kompenzálni tudta a kiemelkedő súlyú fűtés-hűtés megújulóenergia-felhasználásának kisebb mértékű (3%-os) csökkenését. A viszonyítási alapul szolgáló bruttó végső energiafogyasztás (a megújuló részarány nevezője) eközben csupán 0,4 százalékos növekedést mutatott. Ilyen módon tehát az összesített megújulóenergia-részarány kis mértékben növekedni tudott.

2019-ben továbbra is jelentős, több mint 50 százalékos részarányt képviselt a lakossági biomassza (tűzifa) felhasználás a teljes megújulóenergia-felhasználáson belül (szemben a napenergia 6%-os részarányával), ezért a lakossági tűzifa-felhasználás alakulása jelentős mértékben befolyásolja a kötelezően teljesítendő megújuló célérték elérését.

A magyarországi megújulóenergia-felhasználás 2010–2019. évi alakulásáról szóló részletes beszámoló az alábbi linken elérhető:

Az egyes felhasználási célokra elfogyasztott, megújuló energiaforrásból előállított energia mennyisége (2010–2019)

The post Nőtt a hazai megújulóenergia-felhasználás részaránya appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
MEKH: A hidrogén felhasználásának fontos szerepe lesz az időjárásfüggő megújuló technológiák integrálásában https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/08/mekh-hidrogen-felghasznalas/ Tue, 08 Jun 2021 14:05:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15396 A zöld hidrogén felhasználásának fontos szerepe lesz az időjárásfüggő megújuló technológiák integrálásában és a körkörös gazdaság kialakításában – mondta dr. Tóth Tamás, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnökhelyettese pénteken a Hidrogéntechnológiai Fehér Könyv és a Nemzeti Hidrogénstratégia bemutató konferenciáján. Dr. Tóth Tamás kiemelte, a hidrogéntechnológia a jövőben nagymértékben átalakíthatja az energiaszektort, ahhoz azonban, […]

The post MEKH: A hidrogén felhasználásának fontos szerepe lesz az időjárásfüggő megújuló technológiák integrálásában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A zöld hidrogén felhasználásának fontos szerepe lesz az időjárásfüggő megújuló technológiák integrálásában és a körkörös gazdaság kialakításában – mondta dr. Tóth Tamás, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnökhelyettese pénteken a Hidrogéntechnológiai Fehér Könyv és a Nemzeti Hidrogénstratégia bemutató konferenciáján.

Dr. Tóth Tamás kiemelte, a hidrogéntechnológia a jövőben nagymértékben átalakíthatja az energiaszektort, ahhoz azonban, hogy ez az innovatív ágazat fejlődni tudjon, elengedhetetlen a hosszú távon is fenntartható szabályozás megteremtése.

Mint mondta, a MEKH szakmai támogatóként kíván részt venni a területtel kapcsolatos K+F projektekben, mivel fontosnak tartja a hidrogéntechnológia meghonosítását célzó innovációk felkarolását.

A MEKH elnökhelyettese elmondta, hogy a jövőben további pilot projektek indulnak a zöld hidrogén előállítás, a szállítóvezetéki betáplálás, a szállító-, elosztórendszerek és felhasználói belső hálózatok és berendezések hidrogén kompatibilitásának tesztelése érdekében. A hivatal az itt szerzett tapasztalatok felhasználásával olyan szabályozói tesztkörnyezetre kíván javaslatot tenni, melynek keretében azonosíthatók a szabályozási akadályok, és adott esetben a szabályozás alóli kivételeket állapíthatunk meg az innováció ösztönzése céljából – tette hozzá.

Az elnökhelyettes felhívta a figyelmet az újonnan kiépítendő, tiszta hidrogén hálózatok fejlesztésének fontossága mellett az olyan kisebb infrastruktúra-átalakításokra is, amelyek az átmeneti időben lehetővé teszik a termelt hidrogén földgázhoz történő keverését, szállítását és elosztását. Annak érdekében azonban, hogy a földgázhálózatot a hidrogén szállítására alkalmassá tegyük, ki kell dolgozni a keverési, betáplálási szabványokat, valamit rendezni kell a betáplálás gazdasági, jogi és tarifális kérdéseit is – tette hozzá dr. Tóth Tamás.

A fenntartható fejlődés és a körkörös gazdaság kialakításához elengedhetetlen az energiaszektor egészének optimalizálása. A villamosenergia- és a földgázszektor integrációjának egyik fontos eszköze lehet a hidrogéntechnológia, amely megteremtheti a villamosenergia- és a gázpiac közti átjárhatóságot. A hivatal elkötelezett abban, hogy az energiafajták közötti átmenetet biztosító szabályozással segítse elő a folyamatot.

The post MEKH: A hidrogén felhasználásának fontos szerepe lesz az időjárásfüggő megújuló technológiák integrálásában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új globális terjesztési megállapodást írt alá a Farnell és a CUI Inc. https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/26/cui-inc-farnell-megallapodas/ Wed, 26 May 2021 06:06:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15224 A CUI Inc hatékony és megbízható áramellátási megoldásai, mint az AC-DC tápegységek és DC-DC konverterek, ideálisak fogyasztói, IoT, ipari és orvosi felhasználásra egyaránt. Globális nemzetközi franchise megállapodást írt alá az elektronikai alkatrészeket, termékeket és megoldásokat forgalmazó, Avnet céghez tartozó Farnell, és a CUI Inc. A cél a Farnell átfogó áramellátási portfóliójának kibővítése. Mostantól a Farnell […]

The post Új globális terjesztési megállapodást írt alá a Farnell és a CUI Inc. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A CUI Inc hatékony és megbízható áramellátási megoldásai, mint az AC-DC tápegységek és DC-DC konverterek, ideálisak fogyasztói, IoT, ipari és orvosi felhasználásra egyaránt.

Globális nemzetközi franchise megállapodást írt alá az elektronikai alkatrészeket, termékeket és megoldásokat forgalmazó, Avnet céghez tartozó Farnell, és a CUI Inc. A cél a Farnell átfogó áramellátási portfóliójának kibővítése. Mostantól a Farnell ügyfelei számára is elérthető összesen 780 termék a CUI széles, hatékony és megbízható áramellátási megoldásokat magában foglaló termékkínálatából, legyen szó fogyasztói, Dolgok Internete (IoT), ipari vagy orvosi felhasználási módról.

A Bel csoporthoz tartozó CUI fő célja a tervezőmérnökök technikai és gyártási szükségleteinek kielégítése, a cég áramellátási megoldásai segítségével. A CUI széleskörű kínálatába beletartoznak a belső AC-DC tápegységek, DC-DC konverterek, tovább bővítve így a Farnell piacvezető portfólióját. A CUI az új termékek tervezéséhez teljes körű támogatást nyújt a tervezőmérnökök számára a szükséges információkkal és eszközökkel.

„A Farnell célja, hogy egy széles és releváns termékpalettát nyújthassunk ügyfeleink számára az új termékeik tervezéséhez. A CUI termékei tovább bővítik a teljesen integrált és költséghatékony áramellátási megoldásaink palettáját a tervezőmérnökök számára. A Farnell és a Bel szoros kapcsolatot alakított ki, hogy a lehető legkiválóbb értéket nyújthassuk az ügyfeleink számára.”

– mondta Simon Meadmore, a Farnell IP&E globális vezetője.

„A Farnell fontos partner a Bel számára, hogy jobban kiszolgálhassuk a mérnöki közösséget Európában. A Bel és a Farnell szoros kapcsolata alapján nyilvánvalóvá vált számunkra a termékpalettánk növelésének a lehetősége a CUI áramellátási termékei segítségével. Így Európán belül még több terméklehetőséget kínálhatunk ügyfeleink számára, azonnali elérhetőséggel.”

mondta Dan Bernstein, a Bel elnök-vezérigazgatója.

A Farnell majdnem 20 éve partnere a Bel-nek, széles választékot kínálva a mágneses megoldások, tápegységek, áramkörvédelem és csatlakozások terén. Míg a CUI kezdetben az oszcilloszkópokra, illetve elektromechanikus komponensekre fordította a figyelmét, később megragadott egy lehetőséget az áramellátási rendszerek tervezésére és gyártására, amely mostanra egy piacvezető portfolióhoz vezetett az AC-DC tápegységek és DC-DC konverterek terén.

A Farnell továbbá 24/5 technikai támogatást, illetve széles körű online támogatási szolgáltatást nyújt saját weboldalán a tervezőmérnökök számára, ingyenes online tartalmakkal, adatlapokkal, alkalmazásjegyzetekkel, videókkal és webináriumokkal. A Farnell ügyfelei hozzáférnek az Avnet széles ökoszisztémájához, biztosítva a támogatást a tervezés minden fázisában, hogy időt és pénzt takaríthassanak meg a tervezés és a gyártás közötti idő lerövidítésével.

hu.farnell.com

The post Új globális terjesztési megállapodást írt alá a Farnell és a CUI Inc. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
5G felszeletelt mobilhálózaton https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/16/5g-ran-slicing-ericsson/ Tue, 16 Feb 2021 17:43:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13858 Jelentősen megnőtt azoknak a felhasználási területeknek a száma, ahol nem folyamatosan van szükség a nagy sávszélességű mobilhálózatra, de amikor igen, akkor fontos, hogy folyamatosan gyors maradjon a kapcsolat. A vezeték nélküli hálózatok üzemeltetése kapcsán az egyik legjelentősebb kihívás a rendelkezésre álló szűkös kapacitás – jelen esetben a rádióspektrum – minél hatékonyabb felhasználása. Bár a kapacitás […]

The post 5G felszeletelt mobilhálózaton appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jelentősen megnőtt azoknak a felhasználási területeknek a száma, ahol nem folyamatosan van szükség a nagy sávszélességű mobilhálózatra, de amikor igen, akkor fontos, hogy folyamatosan gyors maradjon a kapcsolat.

A vezeték nélküli hálózatok üzemeltetése kapcsán az egyik legjelentősebb kihívás a rendelkezésre álló szűkös kapacitás – jelen esetben a rádióspektrum – minél hatékonyabb felhasználása. Bár a kapacitás a mobilhálózatok újabb generációi és újabb spektrumok bevonása révén folyamatosan bővült, de közben nőtt a csatlakozó eszközök száma is, és egyes iparágaknál megjelent az igény az átlagosnál nagyobb sávszélességet kínáló, de csak időszakosan szükséges mobilhálózatra. Ennek a kihívásnak az áthidalására nyújt megoldást az Ericsson 5G RAN slicing nevű szoftveres eljárása, melyet a svéd gyártó januárban tett elérhetővé partnerei számára.

Egy hálózatból többet, csinálni 1 milliszekundum alatt

Az 5G technológia bevezetésével a mobilszolgáltatók minden eddiginél hatékonyabban használhatják ki, tehetik pénzzé hálózati erőforrásaikat. Többek közt dedikált kapacitást biztosíthatnak azoknak a magánhálózatoknak, melyeket a gyártóüzemek, a kutatás-fejlesztési részlegek vagy éppen az egyetemi campusok üzemeltetnek, akár a szolgáltatóval közösen. Akadnak azonban olyan területek is, ahol a nagy sávszélességű, nagy rendelkezésre állású kapcsolatra nincs folyamatosan szükség, így az erőforrásokat dinamikusan át lehet csoportosítani más célokra.

Az Ericsson 5G RAN slicing szoftver segítségével a rendelkezésre álló hálózati kapacitást rendkívül rövid idő – mindössze akár 1 milliszekundum – alatt lehet szabályozni, így egyazon fizikai hálózaton belül több logikai hálózat jöhet létre és üzemelhet párhuzamosan. A szolgáltató az 5G RAN slicinggel lényegesen egyszerűbben biztosíthat hálózati prioritást és stabil rendelkezésre állást a alhálózatra csatlakozó kliensek számára, amelyeknek így nem kell több száz, vagy akár több ezer másik eszközzel versengeniük ugyanazért a sávszélességért, ami a szolgáltatás minőségének romlásához vezethet.

Így lesz a mobil a műhold alternatívája

Jó példa erre a médiaipari felhasználás, illetve az élő televíziós műsorközvetítés, ahol eddig nem, vagy csak bonyolult módon volt megoldható a mobilhálózatokon keresztüli bejelentkezés, és ha össze is jött a kapcsolat, gyakran előfordult, hogy a kép szétesett, akadozott. Az 5G RAN slicingnek köszönhetően a stábok számára a hálózat által lefedett területeken mostantól a műholdas átviteli közeggel összemérhető stabilitású és rendelkezésre állású kapcsolat biztosítható függetlenül attól, hogy csak egy kétperces élő interjút kell közvetíteni vagy egy hetekig tartó sporteseményt.

Az 5G RAN slicing emellett más, időkritikus vagy kiemelt rendelkezésre állást igénylő feladatok számára biztosíthat optimális megoldást. Ilyen lehet a cloud gaming, ahol „virtuális életek múlnak” a lehető legrövidebb késleltetésen, vagy a járművek mobilhálózaton való távvezérlése, a mentést/kutatást támogató rendszerek, ideiglenes egészségügyi állomások és közbiztonsági rendszerek működtetése.

Nagyobb védelem a kibertámadások ellen

A hálózati szeletek elkülönítése növelheti a hálózatbiztonságot is, így például az egyes hálózati szeletek túlterheléses támadása nincs hatással a többi szelet működésére, de az izoláció más jellegű kibertámadás esetén is drasztikusan csökkentheti az adott szelet sebezhetőségét. Az Ericsson 5G RAN slicing szervesen támaszkodik a gyártó robusztus szoftverportfóliójának részét képező gépi tanulásos és mesterséges intelligencia algoritmusokra, melyek itt különösen relevánsak lehetnek.

The post 5G felszeletelt mobilhálózaton appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egységes automatizációval állhat talpra az ipar https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/25/arc-egyseges-automatizacio/ Wed, 25 Nov 2020 13:09:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12728 Évente mintegy 20-30 milliárd dollárt költenek az ipari felhasználók az automatizációs rendszereik szervizelésére, karbantartására, azonban ennek az összegnek a túlnyomó többsége megtakarítható lenne, ha egységes automatizálási megoldásokat alkalmaznának – állapítja meg az ARC Advisory Group elemzése. Az ipari technológiára szakosodott kutatócég szerint a Schneider Electric által kifejlesztett EcoStruxure Automation Expert „a vezérlőrendszerek tervezéséhez használható rendkívül […]

The post Egységes automatizációval állhat talpra az ipar appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Évente mintegy 20-30 milliárd dollárt költenek az ipari felhasználók az automatizációs rendszereik szervizelésére, karbantartására, azonban ennek az összegnek a túlnyomó többsége megtakarítható lenne, ha egységes automatizálási megoldásokat alkalmaznának – állapítja meg az ARC Advisory Group elemzése.

Az ipari technológiára szakosodott kutatócég szerint a Schneider Electric által kifejlesztett EcoStruxure Automation Expert

„a vezérlőrendszerek tervezéséhez használható rendkívül hatékony eszköz és egyben egy olyan korszak hírnöke, amelyben az automatizálási szoftverek a hordozhatóság és a hardvertől való függetlenség új szintjét érik el.”

Az ARC „The Road to Universal Automation” című tanulmánya szerint az egységes automatizáció, vagyis a „kapcsold be és termelj” elven működő automatizálási szoftverkomponensek világa az alkalmazásokat olyan hordozható eszközökké alakítja, amelyek képesek növelni az ipari működés hatékonyságát, rugalmasságát, javítják a termelékenységét, fokozzák az agilitást és támogatják a fenntarthatósági célok elérését.

A jelentés készítői szerint „a szabványosított automatizálási rendszer gazdasági szempontból rendkívül értékes lenne”. Az ipari felhasználók évente mintegy 20-30 milliárd dollárt költenek a már telepített automatizációs megoldásaikkal kapcsolatos szerviz- és karbantartási feladatokra. Ennek a kiadásnak a jelentős részét el lehetne kerülni egy szabványosított automatizálási réteg révén, ami értékes mérnökidőt takaríthat meg azáltal, hogy megszünteti a függést egy-egy megoldásszállítótól, illetve lehetőséget teremthet a további innovációra.

“A költségmegtakarításon túlmenően a szabványosítás lehetővé tenné a magasan képzett folyamatmérnököknek és technikusoknak, hogy inkább a termelés fejlesztésére és a változó üzleti igények kezelésére koncentráljanak, és ne csupán a régi kód átírásával kelljen foglalkozniuk”

– jegyzi meg a jelentés. Az újonnan megjelenő szoftvereszközök és technológiák lehetővé teszik, hogy beköszöntsön a szoftver által definiált automatizálási rendszerek korszaka. Egy másik tanulmány szerint az EcoStruxure Automation Expert 68 százalékos megtakarítást hozott a mérnöki órák mennyiségében a jelenlegi automatizálási rendszerekhez képest

„A nagyobb gyártási rugalmasság, termelékenység és agilitás iránti mai igények megkövetelik, hogy az ipar is kihasználja az informatikai szoftverek felhőalapú forradalmában rejlő lehetőségeket. A hardver és szoftver szétválasztásával az ipari környezetben a szervezetek képesek lesznek automatizálni és ellenőrizni a műveletek tervezését és irányítását, valóra váltva ezzel az Ipar 4.0 ígéretét. A Schneider Electric EcoStruxure Automation Expert alkalmas arra, hogy betöltse a híd szerepét a régi gyakorlat és az új struktúra között. Ez a megoldás a Schneider Electric jövőképével és a nyílt automatizálási szoftverek iránti elkötelezettségével együtt jelentős előrelépést jelent az egységes automatizálás területén”

– mondta el Harry Forbes, az ARC Advisory Group munkatársa. ”

„A gépi tanulás, a kiterjesztett valóság, a valósidejű elemzés és az ipari IoT egyaránt nagy lehetőséget jelentenek az ipari vállalkozások és gyártók számára, hogy megfelelhessenek a mai, agilis és digitális világ igényeinek. Az új technológiákban rejlő potenciál kihasználását azonban korlátozzák a zárt, szorosan egy gyártóhoz kötődő automatizálási platformok, amelyek megnehezítik a legújabb technológiák alkalmazását, komoly kihívást jelentenek a harmadik felektől származó összetevők integrálása során, és nem mellékesen a frissítésük és fenntartásuk is igen költséges. A világjárvány utáni világban a gyártóknak képesnek kell lenniük arra, hogy gyorsan alkalmazkodjanak a működésükben a folyamatosan változó piaci viszonyokhoz. Az új és innovatív szoftverfunkciók zökkenőmentes és ellenőrzött módon történő alkalmazása révén az iparban használt automatizálási rendszerek folyamatosan naprakészek lesznek. Az egységes automatizálás ösztönzően hathat az innovációra az egész iparban, gondoljunk rá úgy, mint az Ipari Automatizálás App Store-jának kezdetére”

– mutatott rá Fabrice Jadot, a Schneider Electric „Industrial Automation Incubator” részlegért felelős alelnöke.

The post Egységes automatizációval állhat talpra az ipar appeared first on Műszaki Magazin.

]]>