FANUC – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Kulcsrakész robotos palettázási megoldás https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/13/kulcsrakesz-robotos-palettazasi-megoldas/ Fri, 13 Sep 2024 06:43:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31148 Vissza nem térítendő pályázati forrásból! A Központi Agrárpolitika Stratégiai Terv részeként szeptember 17-től 150 Mrd Ft-nyi keret válik pályázhatóvá Feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatására (felhívás kódszáma: KAP-RD04a-RD04b-1-24). A támogatás elsődleges célja az élelmiszeripari vállalkozások hatékonyságának fejlesztése és a mezőgazdasági termékek értéknövelése technológiai fejlesztésekkel, ezzel elősegítve versenyképességüket. Ne hagyja ki ezt a verhetetlen fejlesztési potenciált, mellyel nem […]

The post Kulcsrakész robotos palettázási megoldás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Vissza nem térítendő pályázati forrásból! A Központi Agrárpolitika Stratégiai Terv részeként szeptember 17-től 150 Mrd Ft-nyi keret válik pályázhatóvá Feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatására (felhívás kódszáma: KAP-RD04a-RD04b-1-24).

A támogatás elsődleges célja az élelmiszeripari vállalkozások hatékonyságának fejlesztése és a mezőgazdasági termékek értéknövelése technológiai fejlesztésekkel, ezzel elősegítve versenyképességüket.

Ne hagyja ki ezt a verhetetlen fejlesztési potenciált, mellyel nem csupán hatékonyságát növelheti, de munkavállalói elégedettségét is növelheti!

Az UNITECH kulcsrakész robotos palettázási ajánlata dióhéjban:
• már 59.000 €-tól

• Ebből 50% vissza nem térítendő támogatás igényelhető
• CRX-10iA/L (Teherbírás 10 kg / Kinyúlás: 1418 mm)
• SERIES 3 palettázó alap, vezérlő egység, oszlop
• Szoftveropciók: FANUC gyári palettázó szoftver, DCS
• Vákumos megfogó, energialánc
• A robotra 8 év karbantartásmetes működés és teljes élettartamra szóló terméktámogatás
• Telephelyi összeállítás, tesztelés.

Lépjünk kapcsolatba!

8 +1 OK, HOGY MIÉRT HASZNÁLJON ROBOTOT A PALETTÁZÁSHOZ

1. Megnövelt hatékonyság
A robotok folyamatosan tudnak dolgozni megszakítás nélkül, így növelik a termelékenységet és a kibocsátást, különösen nagy volumenű műveletekben.

2. Konzisztencia és pontosság
A robotok biztosítják a termékek egyenletes és precíz elhelyezését, csökkentve a kézi raklapozás során fellépő hibákat.

3. Javított biztonság
A robotok átveszik a fizikailag megterhelő feladatokat, minimalizálva a sérülés kockázatát az ismétlődő mozgások, a nehéz emelés és a veszélyes környezetben végzett munka során.

4. Skálázhatóság és rugalmasság
A robotok képesek különféle méretű, súlyú és típusú termékek kezelésére. Könnyen átprogramozhatók, hogy alkalmazkodjanak a termelési változásokhoz vagy új raklapmintákhoz.

5. Helytakarékosság
A robotrendszerek általában kompaktak, és úgy tervezhetők, hogy optimalizálják a gyártási létesítményben rendelkezésre álló helyet, különösen, ha korlátozott a hely.

6. Hosszú távú költségmegtakarítás
Bár a kezdeti beruházás magasabb, a robotok hosszú távon csökkentik a működési költségeket a kevesebb munkaerő, a minimális állásidő és a magasabb termelékenység révén.

7. Alkalmazkodás zord környezetekhez
A robotok képesek olyan környezetben is dolgozni, ahol az emberek számára nem alkalmas, például hideg tárolóhelyeken, magas hőmérsékleten vagy poros környezetben.

8. Csökkentett termékkárosodás
A robotok kíméletesebben és egyenletesebben kezelik a termékeket, így csökken a raklapozás közbeni sérülés kockázata.

+1 Most 50% vissza nem térítő támogatással!

Tudjon meg többet a pályázatról

Tudjon meg többet a kollaboratív robotokról


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kulcsrakész robotos palettázási megoldás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A legújabb FANUC ROBODRILL megnövelt Y-tengellyel https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/03/robodrill-fanuc-megnovelt-tengely/ Fri, 03 May 2024 12:29:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29443 Nagyméretű alkatrészekhez – Az automatizálási specialista FANUC két Advanced Plus modellel bővíti a nagy teljesítményű CNC megmunkálóközpontok ROBODRILL α-DiB sorozatát. Többek között az elektromos járműgyártók is élvezhetik az új FANUC ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 előnyeit. A ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 500 mm-es Y-tengellyel rendelkezik, így az ügyfelek a ROBODRILL híres pontosságát és sebességét immár nagyobb […]

The post A legújabb FANUC ROBODRILL megnövelt Y-tengellyel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyméretű alkatrészekhez – Az automatizálási specialista FANUC két Advanced Plus modellel bővíti a nagy teljesítményű CNC megmunkálóközpontok ROBODRILL α-DiB sorozatát.

Többek között az elektromos járműgyártók is élvezhetik az új FANUC ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 előnyeit.

A ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 500 mm-es Y-tengellyel rendelkezik, így az ügyfelek a ROBODRILL híres pontosságát és sebességét immár nagyobb alkatrészeknél is alkalmazhatják. A FANUC a ROBODRILL α-D28MiB5ADV Plus gépet is piacra dobja, amely bár megtartja a standard 400 mm-es Y-tengelyt, számos, az ADV Plus Y500-zal közös fejlesztést tartalmaz, többek között egy nagyobb, 28 állomásos automatikus szerszámváltót (ATC).

Az új ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 500 mm-es Y-tengelyével számos nagyobb alkatrészt képes megmunkálni, amelyek az olyan iparágakban, mint az autóipar, különösen az elektromos járművek (EV) szegmensében elterjedtek. Az új gép a nagyobb méretű szerelvények befogadására szolgáló, 500 mm-re megnövelt asztalmélységgel kombinálva ideális az olyan alkatrészekhez, mint az EV akkumulátorházak és inverterházak. Fontos, hogy a nagyobb kapacitású ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 megtartja a sorozat többi modelljének meglévő kompakt helyigényét.

A verhetetlen sokoldalúságot kínáló legújabb modell a Z tengelyen gyorsabb gyorsjárati sebességet (akár 60 m/perc) és gyorsulást (2,2 G) is kínál, ami támogatja a fúrási és menetvágási műveletek ciklusidejének csökkentését. További előrelépés a 28 állomásos ATC (a standard 21 helyett), amely akár 46 kg összsúlyú szerszámot is elbír, és 0,7 másodperces gyors szerszámváltási sebességet biztosít (szerszámról szerszámra). A nagyobb szerszámkészlet azt jelenti, hogy a felhasználók a nagyobb munkadarabokat érintő megmunkálási feladatok szélesebb körét tudják lefedni, míg a gyors szerszámcserék elősegítik a termelékenység növekedését, ami létfontosságú mérőszám a nagy volumenű autóiparban. Egy másik figyelemre méltó tényező a nagyobb asztal, amely mostantól akár 400 kg-os terhelést is elbír.

A másik újonnan bemutatott modell, a FANUC ROBODRILL α-D28MiB5ADV Plus nem rendelkezik ugyan a meghosszabbított Y-tengellyel, de rendelkezik a 28 állomásos ATC-vel és a 400 kg-os maximális asztali terheléssel, valamint a FANUC legújabb 31i-B5 Plus vezérlésével a többtengelyes, nagy sebességű, nagy pontosságú megmunkáláshoz. Ami a csatlakoztathatóságot illeti, mindkét gép támogatja az összes főbb ipari kommunikációs protokollt, hogy az ügyfelek hozzáférhessenek a valós idejű termelésfelügyelet és adatelemzés számos előnyéhez.

Mindkét új modellhez rendelkezésre áll a FANUC összes szokásos opciója az orsósebesség (akár 24 000 fordulat/perc) és a tengelyek száma (3, 4 vagy 5) tekintetében; ez utóbbiak a nagy teljesítményű forgóasztalok és a forgótárcsás egységek jóvoltából. A FANUC emellett ipari robotok és kollaboratív robotok (kobotok) széles portfóliójával bármely ROBODRILL-beruházást tovább erősítheti, a robot és a gép közötti egyszerű, egykábeles csatlakozással.

Az idei MACH-TECH kiállításon a neves szakmai zsűri elismerésben részesítette a legújabb FANUC ROBODRILL megmunkálóközpontjának innovációit. A közepes méretű 28 tárhelyes gép egyik első európai példánya élőben is megtekinthető a FANUC 208A standján (Hungexpo, május 7-10.).

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A legújabb FANUC ROBODRILL megnövelt Y-tengellyel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC és Volvo Cars együttműködés https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/05/fanuc-volvo-egyuttmukodes-cars/ Tue, 05 Dec 2023 05:00:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27736 A fenntarthatóságra összpontosítva, a világ legnagyobb ipari robotgyártója világszerte ellátja a Volvo gyáregységeit. A FANUC és a Volvo Cars globális szerződést írt alá. A jövőben a FANUC biztosítja a Volvo Cars számára az ipari robotokat a modern autógyártásban szereplő összes gyártóüzemhez, beleértve az új akkumulátorgyártó létesítményeket Európában, Ázsiában és Amerikában. Az első szakaszban a FANUC […]

The post FANUC és Volvo Cars együttműködés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A fenntarthatóságra összpontosítva, a világ legnagyobb ipari robotgyártója világszerte ellátja a Volvo gyáregységeit. A FANUC és a Volvo Cars globális szerződést írt alá.

A jövőben a FANUC biztosítja a Volvo Cars számára az ipari robotokat a modern autógyártásban szereplő összes gyártóüzemhez, beleértve az új akkumulátorgyártó létesítményeket Európában, Ázsiában és Amerikában. Az első szakaszban a FANUC több mint 700 robotot szállít a Kassai új gyártóhelyre Szlovákiába, ahol a Volvo Cars várakozásai szerint az első járművek 2026-ban legördülnek a gyártósorról. Ez a létesítmény lesz a Volvo Cars első olyan telephelye, ahol kizárólag elektromos járműveket gyártanak. Ugyanebben a fázisban a FANUC a belgiumi Gentben és a kínai Daqingba is szállít robotokat.

„A Volvo Cars hosszú távú partnert keresett a gyártásautomatizálás terén, és büszkék vagyunk rá, hogy mostantól együtt alakíthatjuk az autóipar jövőjét”

– mondja Ralf Völlinger, a FANUC Europe Robot Üzletágának vezetője.

A robotok Volvo gyártósoraiba történő optimális integrálása érdekében a FANUC szakértői csapata sokféle hardver- és szoftvermegoldás fejlesztésével volt elfoglalva, amelyek lefedik a teljes gyártási láncot. A Volvo Cars azt tervezi, hogy 2030-tól kizárólag elektromos járműveket gyárt, és ezzel eléri a CO2-semlegességet 2040- ig. Az új szlovákiai gyár szén-dioxid-semleges gyártóüzem lesz.

Forrás: FANUC


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post FANUC és Volvo Cars együttműködés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC kollaboratív robotok https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/16/fanuc-robotika-kollaborativ-robotok/ Thu, 16 Nov 2023 06:00:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27535 Nagyobb terhelésre – A FANUC bemutatott két új, nagyobb terhelési kapacitású kollaboratív robotot, hogy teljesítse azoknak a vállalatoknak az igényeit, akik könnyítést szeretnének nyújtani a munkavállalóknak a nehéz emelőmunkák terén. Legyen szó nehéz dobozok rakodásáról, alkatrészek elhelyezéséről raktárpolcokon, vagy bármely kimerítő és ismétlődő feladatról, a FANUC kollaboratív robotjai mostantól 4 kg-tól 50 kg-ig terjedő terhelési […]

The post FANUC kollaboratív robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyobb terhelésre – A FANUC bemutatott két új, nagyobb terhelési kapacitású kollaboratív robotot, hogy teljesítse azoknak a vállalatoknak az igényeit, akik könnyítést szeretnének nyújtani a munkavállalóknak a nehéz emelőmunkák terén.

Legyen szó nehéz dobozok rakodásáról, alkatrészek elhelyezéséről raktárpolcokon, vagy bármely kimerítő és ismétlődő feladatról, a FANUC kollaboratív robotjai mostantól 4 kg-tól 50 kg-ig terjedő terhelési kapacitással rendelkeznek. A nagyobb termékek emelése mellett a FANUC kobotok rendkívül könnyen használhatóak és rugalmas megoldásokat nyújtanak azon vállalatok számára, amelyek szeretnék növelni a termelékenységüket és megoldást szeretnének találni a szakemberhiányra.

Az automatizálásban kevésbé jártas vállalatok számára a kollaboratív robotok ideálisak egyszerű és ismétlődő munkák elvégzésére, így kapacitást szabadítanak fel, mely kapacitást olyan feladatokra fordíthatnak a cégek, amelyek nagyobb szaktudást igényelnek, például termelési ütemtervezés, minőségellenőrzés vagy más magasabb szintű, értékteremtő feladatok. Ezenkívül egy kollaboratív robot könnyen rögzíthető bármilyen guruló állványra, amellyel azonnal áthelyezhető egy másik területre, hogy más feladatot végezzen. Jelenleg 11 kollaboratív robot modell variációval rendelkező FANUC CR és CRX kobot sorozat számos ipari alkalmazásban használható, beleértve az összeszerelést, ellenőrzést, anyagmozgatást, csomagolást, raklapozást, csiszolást, hegesztést és sok minden mást. A sorozat legnagyobb modelljeit képviselve, a CRX-25iA kollaboratív robot mostantól teljes csuklómozgás mellett 30 kg teherbírással rendelkezik, míg a CR-35iB kollaboratív robot 50 kg teherbírású.

FANUC kollaboratív robotok: nagyobb terhelési kapacitás nehéz emeléshez és még sok más tevékenységhez.

Egyedi felhasználói felületek

A kollaboratív robotok rendkívül rugalmasak mindenféle alkalmazáshoz, a FANUC Tablet Teach Pendant (TP) Plug-in SDK segítségével pedig már a felhasználói felületek is azok lehetnek. A Plug-in SDK, azaz a Szoftverfejlesztői Készlet (Software Developer’s Kit) egy HTML5/JavaScript alapú platform, amely lehetővé teszi egyedi ikonok létrehozását a Tablet TP idővonal szerkesztőjéhez, valamint dedikált képernyők készítését a HMI-hez, azaz a kezelői felülethez (Human-Machine Interface).

Az egyéni képernyők teljes méretű oldalak, amelyek lehetővé teszik perifériás eszközök beállítását vagy a munkaterülettel való interakciót a kollaboratív robot Tablet TP-jén. Emellett létrehozhatók egyedi ikonok is, amelyek konkrét feladatok elvégzésére szolgálnak az adott alkalmazás számára. A FANUC ennek a funkciónak a szemléletes bemutatásához fejlesztett ki dedikált kezelői képernyőket és ikonokat a kollaboratív robot kerékpár-összeszerelési bemutatójához.

A FANUC CR-35iB kollaboratív robot kerékpár összeszerelési alkalmazásában olyan ikonokat hoztak létre, amelyek a program bizonyos pontjain a felhasználót a kerékpár szerelésére és ellenőrzésére ösztönzik, amihez a robot a felhasználó számára kényelmes pozícióba emeli a kerékpárt. Emellett egyedi munkaterület HMI is létrehozható a Plug-in SDK segítségével, ahogy a kerékpár-összeszerelési bemutatóban is látható, hogy a felhasználó minden lépést ellenőrizhessen a szerelési folyamat során. Egy lépés befejezésekor egy “megerősítés” gombot nyom meg a felhasználó, és a robot a következő összeszerelési pozícióba állítja a kerékpárt, ahol új utasítássor jelenik meg. Ezeket a Tablet TP-n található elemeket mind a Plug-in SDK segítségével hozták létre.

Egyedi ikonok is létrehozhatók, amelyek az alkalmazáshoz igazodnak, és testreszabott hibajelzést adhatnak ki. A kobot Tablet TP-jén ezek az ikonok bármilyen művelet elvégzésére programozhatók.

A Tablet TP SDK-val történő programozás megkönnyítése érdekében a FANUC előre telepített iHMI komponenseket kínál minden vezérlőhöz, amelyben elérhető a Tablet TP opció. Ezek egységes FANUC stílussablonok a vezérlőkhöz, például gombokhoz és legördülő menükhöz. A lehetőségek tárháza végtelen: a felhasználó az iHMI komponenseken kívül használhat bármilyen megszokott HTML kódot is, amit már ismer, vagy amit már korábban használt. A weboldalak létrehozásához JavaScript funkciókat kínál a cég, amelyek segítenek az információcsere kezelésében a képernyő és a vezérlő között, ami értékek vagy változók beállítására és olvasására használható.

Az SDK lehetőséget nyújt emellett strukturált szövegkód létrehozására a Tablet TP teljes testreszabásához. Azok, akik jártasak a JavaScript programozásban, egyedi ikonokat hozhatnak létre az idővonal szerkesztővel, és teljesen intuitív HMI képernyőket tervezhetnek a konkrét igényeikhez. Ez lehetővé teszi a FANUC Tablet TP elsődleges HMI felületként történő használatát egyszerű cellák esetén, anélkül, hogy harmadik féltől származó eszközöket kellene vásárolni. A Tablet TP Plug-in SDK kibővíti a FANUC robot programozási nyelvének funkcionalitását, így a FANUC kobot még rugalmasabbá és testre szabhatóbbá válik.

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post FANUC kollaboratív robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC 1 milliomodik robotja https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/18/fanuc-robot-egymillio/ Wed, 18 Oct 2023 05:00:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27242 A FANUC Corporation a közelmúltban jelentős mérföldkövet ünnepelt, az automatizálási iparban egymilliomodik ipari robotjának legyártásával. A CNC-rendszereket, robotokat és szerszámgépeket világszerte gyártó cég, a gyárautomatizálás úttörőjeként már 1974-ben telepítette első robotját saját gyártósorán. Ma robotok ezrei építenek új robotokat a cég gyáraiban. „A robotjaink iránti kereslet jelenleg történelmi csúcson van” – mondja Marco Ghirardello, a […]

The post A FANUC 1 milliomodik robotja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC Corporation a közelmúltban jelentős mérföldkövet ünnepelt, az automatizálási iparban egymilliomodik ipari robotjának legyártásával.

A CNC-rendszereket, robotokat és szerszámgépeket világszerte gyártó cég, a gyárautomatizálás úttörőjeként már 1974-ben telepítette első robotját saját gyártósorán.

Ma robotok ezrei építenek új robotokat a cég gyáraiban. „A robotjaink iránti kereslet jelenleg történelmi csúcson van” – mondja Marco Ghirardello, a FANUC Europe elnök-vezérigazgatója. Míg az ipari robotokat hagyományosan főként az autóiparban és az elektronikai iparban használták, mára számos más iparágban és vállalkozásban elterjedtek, beleértve az élelmiszer- és gyógyszergyártást, sőt a kézművesipart is. A robotika új szegmensekbe való elterjedésének oka többek között a növekvő munkaerőhiány és a javuló kezelhetőség.

A FANUC több mint 200 robotmodellt kínál, amelyek különféle gyártási feladatokat látnak el, mint például: hegesztés, festés, összeszerelés és csomagolás. A kollaboratív robotok (kobotok) egyre népszerűbbek, mivel külső biztonsági kerítések nélkül dolgozhatnak együtt az alkalmazottakkal. Az iparban továbbra is a hagyományos gyártórobotok dominálnak, és használatuk – például az autóiparban – felgyorsítja az elektromobilitás irányába való elmozdulást.

„Bővülnek a robotokra vonatkozó alkalmazások, és a kereslet várhatóan a jövőben is jelentősen növekedni fog. Ügyfeleink automatizálási igényeinek kielégítése érdekében a FANUC arra fog törekedni, hogy tovább javítsa a minőséget, a teljesítményt és az ellátási képességeket”

– mondta Ghirardello, a FANUC Europe elnök-vezérigazgatója.

FANUC mérföldkövek

1977-ben a FANUC kifejlesztette és megkezdte a “FANUC ROBOT MODEL 1” koordináta robot gyártását. Azóta a “FANUC ROBOT S-MODEL 420”-ig fejlődött, amelyet számos karosszéria-összeszerelő soron használnak, kiegészült a “FANUC Robot R-2000iA” robottal, amelyet 2000-ben fejlesztettek ki. Általa jelentősen megnövekedett a megbízhatóság, a mozgási teljesítmény és a költséghatékonyság.  Ebben az időszakban az automatizálás széles körben történő bővülése ösztönözte a különböző modellsorozatok kifejlesztését, mint például a kis és közepes méretű ARC Mate sorozatot ívhegesztéshez; a kis LR Mate sorozatot, amely közvetlenül a szerszámgépekre szerelhető. gépi karbantartáshoz.

Az M-710i sorozat, az M-410i sorozat és az M-900i sorozat pedig anyagmozgatáshoz ideális. Ezenkívül a FANUC tovább bővítette a választékát és ügyfelei igényeinek megfelelően fejlesztette a modelleket, beleértve az M-2000iA sorozatot, a világ legnagyobb robotját, valamint a SCARA és Delta robotokat az összeszereléshez és a nagy sebességű komissiózáshoz. 40 évvel az első FANUC robot leszállítása óta, 2017-ben a legyártott ipari robotok összesített száma elérte az 500 000 egységet. Az elmúlt években, hogy megelőzze az automatizálás iránti növekvő keresletet, a FANUC a CR sorozatú és a CRX sorozatú kollaboratív robotokkal egészítette ki termékkínálatát.

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A FANUC 1 milliomodik robotja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A jövő a robotika és az automatizálás területén https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/20/robotika-ceg-jovo-fanuc/ Wed, 20 Sep 2023 02:00:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26830 Ember és robot – Az elmúlt években az automatizálás jelentősen egyszerűsödött. A robotokban és az alkatrészekben található intelligens funkciók, a jelentősen egyszerűsített programozási felületek és a mesterséges intelligencia által támogatott folyamatok megkönnyítik a robotok számára az összetett feladatok megoldását. – kezdi Ralf Völlinger, a FANUC Europe Robot Business Division ügyvezető igazgatója. Emellett a robotika integrációja […]

The post A jövő a robotika és az automatizálás területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ember és robot – Az elmúlt években az automatizálás jelentősen egyszerűsödött.

A robotokban és az alkatrészekben található intelligens funkciók, a jelentősen egyszerűsített programozási felületek és a mesterséges intelligencia által támogatott folyamatok megkönnyítik a robotok számára az összetett feladatok megoldását. – kezdi Ralf Völlinger, a FANUC Europe Robot Business Division ügyvezető igazgatója.

Emellett a robotika integrációja is egyre könnyebbé válik az egyszerűsített interfészek miatt. Ebben a fejlődésben fontos szerepet játszottak a kollaboratív robotok. Az interfészek szabványosítása révén egyszerűsített programozásukat és telepítésüket fokozatosan kiterjesztették más robottípusokra is.

Hogyan hat az automatizálás a munkahelyekre és a munka világának egészére?

Jelenleg számos olyan társadalmi probléma van, amelyet a robotok legalábbis enyhíthetnek. A szakképzett munkaerő hiánya az egyik ilyen. Itt a robotok átvehetik az ismétlődő vagy megterhelő munkákat, hogy tehermentesítsék a megmaradt szakmunkásokat. Ugyanakkor a munkáltatóknak érdemes befektetniük a munkavállalóik képzésébe, mert az automatizálásnak köszönhetően magasabb kvalitást igénylő feladatokat is el tudnak látni. Egy másik kérdés az ellátási láncok biztosítása. Az automatizálásnak köszönhetően a termelés rugalmasabbá és olcsóbbá válhat még az iparosodott országokban is, ami lerövidíti az ellátási láncokat.

Mennyire fontos az ember és a robotok közötti együttműködés a modern termelésben?

Eddig nem túl gyakoriak azok az alkalmazások, ahol a robotok és az emberek “kéz a kézben” dolgoznak. Többnyire inkább az együttélésről van szó, vagy a munkás egy bizonyos gyártási lépésnél átadja a munkát a robotnak. Ez a mesterséges intelligencia (AI) fokozott alkalmazásával megváltozhat. Amint a szenzortechnológia eléri azt a szintet, hogy például a mesterséges intelligencia segítségével megbízhatóan felismerjen tárgyakat bonyolult mindennapi helyzetekben, több olyan alkalmazás valósulhat meg, ahol valódi együttműködésre kerül sor az ember és a robotok között, különösen a teljesen új piaci területeken.

Hogyan kezelik az adatvédelem és a biztonság kérdését a robotikában és az automatizálásban?

A robotok fokozatosan és egyre inkább integrálódnak a vállalatok meglévő IT-rendszereibe, így többnyire a vállalat saját tűzfala mögött helyezkednek el. Ugyanakkor minden adatot, amelyre a robotnak szüksége van, maga a robot kezel. Ezzel párhuzamosan a robotgyártók is kiemelten foglalkoznak ezekkel a kérdésekkel.

Segíthetnek-e a robotrendszerek a termelés energiafogyasztásának csökkentésében?

Ha megnézünk egy modern gyárat, a robotok jellemzően nem nagy energiafogyasztók. Mindazonáltal természetesen dolgozunk azon, hogy szoftveres és hardveres átalakításokkal tovább csökkentsük az energiaigényt. A szoftveres oldalon például az energiafelhasználást visszafogjuk, amíg a robot a következő gyártási lépésre vár. A hardveres oldalon különös figyelmet fordítunk a robotok súlyának csökkentésére.

Milyen szerepet játszik a robotika és az automatizálás a fenntartható termelési technológiák fejlesztésében?

A legfenntarthatóbb termelés mindig az, amelyik hosszú ideig működik. Ezért minden termékünket korlátlan ideig karbantartjuk és javítjuk. Nem számít, hogy egy FANUC-gép vagy robot mennyire régi – ha az ügyfél továbbra is használni szeretné, mi tovább működtetjük. És valóban, egyre több ügyfél ismeri fel ezt a lehetőséget nem csupán gazdasági, hanem fenntarthatósági szempontból is. A robotok például gyakran “második életet” kapnak. Egy másik fenntarthatósági szempont, hogy a robotok a gyártási minőség növelésével csökkentik a selejt és a hulladék mennyiségét.

Hogyan változtatja meg a robotika és az automatizálás fejlődése a társadalmat az elkövetkező években?

A robotok általánosan hozzáférhetőbbé válnak, olyan iparágak számára is, ahol eddig nem volt jellemző a robotok használata. Emellett lesznek olyan területek is, ahol a végfelhasználó, például egy pékségben, látni fogja a robotot munkavégzés, pl. kiflisütés közben. A mesterséges intelligencia különleges szerepet fog játszani ebben a fejlődésben. A mesterséges intelligenciával támogatott kamerarendszerek például már ma is elég megbízhatóan képesek kategorizálni a hulladékot, és így lehetővé teszik a robotok által támogatott hulladékszétválogatást.

Ahogy a mesterséges intelligenciával támogatott robotmozgások tovább fejlődnek, a robotok számos innovatív felhasználási módja fog megjelenni.

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A jövő a robotika és az automatizálás területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új FANUC CNC rendszer, szerszámgépek és robotok az EMO Hannover 2023 kiállításon https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/04/fanuc-cnc-robot-emo-hannover/ Mon, 04 Sep 2023 03:00:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26595 A FANUC 1444 m2-es standjának fő attrakciója az EMO Hannover 2023 kiállításon a vállalat új, jelenleg fejlesztés alatt álló FS500i-A sorozatú CNC-rendszerének előzetes bemutatója lesz. (C54 stand, 9. csarnok, szeptember 18-23-ig) A magas teljesítményt és könnyű kezelhetőséget kínáló új FS500i-A sorozat számos újítást tartalmaz. Ilyen például az új HMI, amely egyszerűsíti a használatot a tapasztalt […]

The post Új FANUC CNC rendszer, szerszámgépek és robotok az EMO Hannover 2023 kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC 1444 m2-es standjának fő attrakciója az EMO Hannover 2023 kiállításon a vállalat új, jelenleg fejlesztés alatt álló FS500i-A sorozatú CNC-rendszerének előzetes bemutatója lesz. (C54 stand, 9. csarnok, szeptember 18-23-ig)

A magas teljesítményt és könnyű kezelhetőséget kínáló új FS500i-A sorozat számos újítást tartalmaz. Ilyen például az új HMI, amely egyszerűsíti a használatot a tapasztalt és az új FANUC felhasználók számára egyaránt. Az összes funkció egyetlen felületen kezelhető, így nem kell több képernyő között váltogatni a kezelőnek. További nagy újítás, hogy a beépített PMC, strukturált szöveg formában is programozható, és a CNC bármilyen gépi kinematikát támogat.

Bár az új CNC még fejlesztés alatt áll, számos funkciója közül néhány már elérhető: A FANUC meglévő, fejlett FS30i/31i/32i-B Plus és a standard FS0i-F Plus vezérlései már tartalmaznak energiatakarékossági és karbon-semlegességi funkciókat, valamint a digitális ikertechnológiát (Digital Twin), amely az FS500i-A-ban is megtalálható lesz, és közvetlen végfelhasználói előnyöket biztosít ügyfeleink számára.

Az új CPU, az újonnan bevezetett funkciókkal kombinálva javítja az alapteljesítményt, és a ciklusidő csökkentését is elősegíti.

Automatizált gyártócella az autóipar számára

Az EMO-n egy komplett gyártó cella lesz a FANUC kiállításának központi eleme, amely két ROBODRILL α-DiB Plus szériájú megmunkálóközpontot tartalmaz, továbbá egy FANUC M-20iD/25 robotot, lineáris sínre szerelve a gépkiszolgáláshoz, egy AGV-t (automata irányított járművet) a nyers és kész alkatrészpaletták cseréjéhez, egy CMM-et (koordináta mérőgépet) az alkatrészek méréséhez, valamint érzékelő és csatlakozási technológiát tartalmaz, amely például a CMM-től a szerszámgépek számára visszajelzést biztosít. Két ROBOCUT α-CiC huzalszikra forgácsoló (EDM) gép is része lesz a rendszernek, a standon kiállított három ROBOCUT között.

Ez a gyártócella egy komplex EV (elektromos jármű) alkatrész négy-öt tengelyen történő megmunkálását szimulálja, beleértve az esztergálási műveleteket is, az új nagysebességű DDR-HSiB forgóasztalok segítségével. További bemutatott technológiák között lesz a FANUC iRVision, egy 24″-os FANUC iPC a HMI-hez és a FANUC FsbP (FIELD rendszer alapcsomag) az adatok gyűjtésére, kezelésére és vizualizálására. A látogatók egy hídról tekinthetik meg ezt a teljesen automatizált gyárat.

Másik kiemelkedő látványosság lesz az új FANUC ROBODRILL α-D28LiB5ADV Plus Y500 megmunkálóközpont, amely 28 szerszámhelyes automatikus szerszámcserélővel és megnövelt, 500 mm-es Y-tengely lökettel rendelkezik. Az Európában debütáló gép az EMO-n egy forgóasztallal is fel van szerelve, amely segít szimulálni egy nagy EV alumínium inverterház megmunkálását.

Az EMO-n a ROBODRILL α-DiB Plus sorozat további bemutatói között szerepel egy alumínium alkatrész szimultán öttengelyes megmunkálása, amelyet egy FANUC CRX-10iA/L kollaboratív robot szolgál ki.

A látogatók egy ROBODRILL α-DiB Plus sorozatú gépet is láthatnak, amely élőben végez nagy teljesítményű marást, fúrást, valamint lefejtő marást, kiemelve a gép magas teljesítményét és sokoldalúságát. Emellett egy ROBODRILL oktatási cella is jelen lesz, amely magát a gépet, a folyamat közbeni mérést, a kéttengelyes asztalt és a munkadarab megfogót foglalja magába.

A standon ezek mellett, a FANUC egy ROBOSHOT α-S50iB fröccsöntőgépet mutat be, amely 16 mm átmérőjű csigával egy okostelefon precíziós lencsetartóját készíti, amelyet egy FANUC LR Mate 200iD/7L szolgál ki. A ROBOCUT α-CiC huzalszikra forgácsoló gép szintén a cella része, amely a lencsetartó szerszámbetéteket gyártja.

A bemutatók között lesz egy ROBOCUT α-C600iC forgóasztallal, amely befecskendezőket fog gyártani a repülőgépipar számára. A FANUC CRX-10iA/L a mozgatási feladatokat fogja ellátni, a ROBOCUT LINKi pedig az energiafogyasztás felügyeletét biztosítja.

Az EMO-n tartja világpremierjét a FANUC ROBOCUT α-C800iC huzalos szikraforgácsoló gép, egy 800 mm X-tengelyes löketű gép, amely teljessé teszi a ROBOCUT α-CiC családot. A kiállításon ez a nagyméretű gép egy összetett repülőgép-turbina alkatrész huzalszikra forgácsolását szimulálja.

Robotok

A szerszámgépek területén található számos gépkiszolgáló robot mellett a FANUC egy külön területet is kialakít, ahol több, különböző méretű és kapacitású robot kerül bemutatásra. Ezek mindegyike egyaránt jó választás kezdő és tapasztalt programozók számára, akár a hagyományos Teach Pendant, akár egy tablet TP segítségével.

Számos élő példán keresztül mutatjuk be, milyen rugalmasan használhatók a FANUC robotok. Ezek a megbízható termelési segítőtársak egy szempillantás alatt eltávolítják a konténereket, átveszik a palettázást vagy az összeszerelést, nagyméretű öntvényeket szállítanak át, vagy nehéz akkumulátorokat mozgatnak. Három applikációban a FANUC iPC Box (ipari PC) is szerepet kap, amely nagy számítási teljesítményt és számos fejlett látásfunkciót kínál, amelyek fokozzák a teljesítményt és a feladatok megbízhatóságát.

Az EMO-n debütáló új FANUC robotok között megtalálható lesz a CRX-25iA kollaboratív robot 30 kg hasznos teherbírású opcióval, a FANUC M-710iD/50M hajlított karral és a CR-35iB kollaboratív robot 50 kg-os teherbírású opcióval.

FIELD rendszer: Helyszíni on-premise adatelemzés

Az EMO-n aFANUC kiemelt IoT eseménye a “FIELD rendszer” új verziójának debütálása lesz. A FIELD rendszer Basic Package egy lokálisan használható platform (internetkapcsolat nem szükséges), amely lehetővé teszi a gyártók számára, hogy adatokat gyűjtsenek, elemezzenek és hasznosítsanak a csatlakoztatott gépekből és eszközökből, kompatibilitást kínálva a FANUC akár 20 éves termékeivel, és kiterjesztve a támogatást külső gyártók termékeire is. Gyors beállítást, könnyen használható sablonokat és rendszeres frissítési lehetőséget kínál, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a Kaizen stratégiákkal összhangban, folyamatos termelési fejlesztéseket valósítsanak meg.

Végül, de nem utolsósorban, az EMO látogatói többet tudhatnak meg a vállalat legújabb szerviz kínálatáról, beleértve a FANUC Assisted Reality (FAR) távoli támogatási eszköz új funkcióit. A vállalat például bemutatja a tablet-megosztást egy CRX kollaboratív roboton, a FANUC közvetlen hívási képességével. Emellett áttekintést adnak a vállalat szerviz portfóliójáról, a FANUC Academy képzéseiről és a FANUC Care-ről, egy új, teljes körű szolgáltatási csomagról, amely lényegében a kiterjesztett garanciához hasonlítható.

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új FANUC CNC rendszer, szerszámgépek és robotok az EMO Hannover 2023 kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új európai vezető a FANUC-nál https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/01/fanuc-eu-vezeto-marco-ghirardello/ Tue, 01 Aug 2023 08:22:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26235 A FANUC Europe Corporation örömmel jelenti be Marco Ghirardello kinevezését az új elnök-vezérigazgatói posztra. Ghirardello Shinichi Tanzawa utódja, aki 2016 óta vezette a vállalatot. Tanzawa új megbízatást kapott, és visszatér a FANUC Japán központjába. Az elmúlt években a FANUC Europe számára nyújtott hozzájárulását nagyra értékeli a vállalat. “Nagy megtiszteltetés és felelősség számomra, hogy átvehetem FANUC […]

The post Új európai vezető a FANUC-nál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC Europe Corporation örömmel jelenti be Marco Ghirardello kinevezését az új elnök-vezérigazgatói posztra.

Ghirardello Shinichi Tanzawa utódja, aki 2016 óta vezette a vállalatot. Tanzawa új megbízatást kapott, és visszatér a FANUC Japán központjába. Az elmúlt években a FANUC Europe számára nyújtott hozzájárulását nagyra értékeli a vállalat.

“Nagy megtiszteltetés és felelősség számomra, hogy átvehetem FANUC Europe vezetését, és alig várom, hogy szorosan együttműködhessek ügyfeleinkkel és partnereinkkel, hogy növeljük versenyképességüket a piacon és alakítsuk az automatizálási ipar jövőjét”

– mondta Ghirardello kinevezésekor.

Ghirardello, aki 1994 óta dolgozik a FANUC-nál, széleskörű tapasztalatot hoz új szerepkörébe. Legutóbb a FANUC Europe alelnökeként vezette a Factory Automation üzletágat, amely a FANUC fontos CNC-vezérlés üzletágát is magában foglalja. Korábban a FANUC Törökország, majd a FANUC Olaszország ügyvezető igazgatója volt, ahol döntő szerepet játszott a vállalat terjeszkedésében ezen a kulcsfontosságú európai piacon.

“Kiváló minőségű termékeinkkel, globális szervizhálózatunkkal és erős szervezeti képességeinkkel továbbra is a technológiai kiválóságot fogjuk képviselni az automatizálási iparban Európa-szerte”

– mondta Ghirardello.

A FANUC Europe a 2023 márciusával záruló pénzügyi évben rekordszintű, több mint 1 milliárd eurós forgalmat ért el, és az alkalmazottak száma 2000 fölé emelkedett. Ghirardello köszönetet mondott elődjének az elért eredményekért:

“Folytatni fogom a FANUC Europe erős növekedési pályáját, az innovációra és a fenntarthatóságra összpontosítva”.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új európai vezető a FANUC-nál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A javításhoz való jog eljön végre? https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/26/fanuc-retrofit-felujitas-fenntarthatosag/ Wed, 26 Jul 2023 05:30:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26146 Retrofit – A FANUC példát mutat, hogyan építheti be az ipar a fenntarthatóságot üzleti koncepciójába. Mi történik azokkal a dolgokkal, amelyek elromlanak vagy nem működnek? Nos, a garanciaidő lejárta után az általános válasz az, hogy kidobjuk őket, nem utolsósorban azért, mert a javítás gyakran nem kivitelezhető vagy üzletileg nem életképes. Az idők azonban változnak: az Európai […]

The post A javításhoz való jog eljön végre? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Retrofit – A FANUC példát mutat, hogyan építheti be az ipar a fenntarthatóságot üzleti koncepciójába.

Mi történik azokkal a dolgokkal, amelyek elromlanak vagy nem működnek? Nos, a garanciaidő lejárta után az általános válasz az, hogy kidobjuk őket, nem utolsósorban azért, mert a javítás gyakran nem kivitelezhető vagy üzletileg nem életképes. Az idők azonban változnak: az Európai Bizottság a mobiltelefonok és táblagépek javításához való “jogot” akar érvényesíteni, amely védi a fogyasztókat és megakadályozza a pazarlást. Ugyanakkor egyre több vállalat törekszik a körforgásos gazdaságra, amelyben a termékek és nyersanyagok a lehető leghosszabb ideig használatban maradnak.

Míg Európában sok vállalat a változási folyamat közepén jár, addig a japán automatizálási specialista FANUC már a kezdetektől fogva integrálta az élethosszig tartó szervizelést, javítást és újrahasznosítást az üzleti modelljébe. A vállalat úgy tervezi termékeit, hogy azok hosszú élettartamúak és könnyen karbantarthatók legyenek. A FANUC emellett világméretű szervizhálózatot működtet, amely javítóközpontokat és alkatrészraktárakat foglal magában.

Amit a felhasználók sok éven át jó ügyfélélményként természetesnek vettek, mostanra a FANUC számára váratlan versenyelőnnyé alakul, főként azért, mert a különféle ágazatokban termelő ipari vállalatok maguk is felfedezték a fenntarthatóság témáját. Ez a stratégia a CO2-semlegességgel kezdődik, kiterjed a hulladékkeletkezés elkerülésére és az újrahasznosításra, és a termelőeszközök hosszú távú használatával ér véget.

Retrofit, azaz felújítás az újak építése helyett

Azt tapasztaljuk, hogy ügyfeleink egyre gyakrabban újítják fel utólagosan gyártósorukat, ahelyett, hogy újonnan építenék azokat” – jelenti ki Nagy Zsolt, a FANUC Hungary Kft. szervizvezetője, aki szerint a megelőző karbantartás és a régi termékek utólagos felszerelése egyre gyakoribb. “Nem ritka, hogy szerviztechnikusaink olyan FANUC-termékeken dolgoznak, amelyek öregebbek, mint ők” – teszi hozzá.

Az ilyen megközelítés gyakran kifizetődő az ügyfelek számára, nemcsak fenntarthatósági szempontból, hanem pénzügyileg is, ahogy Nagy Zsolt elmagyarázza: “Ha egy 20 éves gép, amely egy bevált gyártósoron eddig zökkenőmentesen működött, hirtelen megáll, egy javítás általában megéri, még az ilyen nagyon régi termékek esetében is.” Megjegyzendő, hogy vannak olyan ügyfelek, akiknél a FANUC huzalos szikraforgácsoló gépei már több mint 35 éve üzemelnek.

De nem minden vállalat képes rövid időn belül ilyen javítási szolgáltatást nyújtani. Nagy Zsolt szerint alacsony hibaérzékenységre, könnyen javítható termékekre, magas pótalkatrész-ellátottságra és hatékony szervizhálózatra van szükség. A régi modellsorozatok tervrajzait, a lehetséges hibaforrásokra vonatkozó információkat és javítási utasításokat tartalmazó adatbázisok létrehozása szintén kulcsfontosságú, hogy a szervizszemélyzet a leghatékonyabban tudjon eljárni.

A minőség csökkenti a hibaarányt

Annak érdekében, hogy a termék esetleges gyenge pontjait már a kezdetektől fogva ki lehessen zárni, fontos a szigorú minőségellenőrzés, amely akár a vállalat saját tesztközpontjának felállítását is jelentheti. A FANUC japán székhelyén található tesztközpont például kemény gyári környezetet szimulál. A termékeknek túl kell élniük a port, a gőzt vagy a vízfürdőt, míg a vállalat a kábeleket és tömlőket extrém stresszteszteknek is aláveti. A FANUC fejlesztési részlege az eredményeket a Kaizen-alapú megközelítés részeként folyamatos fejlesztésekhez használja fel.

Egy másik fontos tényező – a könnyen javítható termékek – jól átgondolt tervezéssel érhető el, ahogy Mitsuyuki Taniguchi, a FANUC Europe ügyvezető alelnöke megerősíti: “Termékeinket a kezdetektől fogva úgy fejlesztjük, hogy lehetővé tegyük a könnyű javítást”.

Az, hogy a vállalat számos robotot használ a gyártás és az összeszerelés során, azt jelenti, hogy a termékek összeszerelése egyszerű, robotokkal kompatibilis lépésekben történik, ugyanakkor a szerviztechnikusok számára is egyszerű szétszerelést biztosít, ha erre igény merülne fel.

A pótalkatrészek magas szintű rendelkezésre állása még egy új modellsorozat gyártása során is aprólékos tervezést igényel. Elengedhetetlen annak meghatározása, hogy a jövőben hány és melyik pótalkatrészre lesz szükség a vevői igények kielégítéséhez vagy akár a “javítási joghoz”. Ezután szükségessé válik ezeknek az alkatrészeknek a beszerzése és raktározása évekre, ha nem évtizedekre. Végül pedig az alkatrészeknek a megfelelő helyen kell lenniük a megfelelő időben, hogy támogassák a gyors ügyfél kiszolgálást.

Kiterjedt készletezés

E stratégiák végrehajtása szervezeti és pénzügyi kihívást jelenthet. A FANUC például csak az európai alkatrészraktárában mintegy 600 000 darab, több millió euró értékű alkatrészt tárol. Annak érdekében, hogy ezeket az alkatrészeket hatékonyan és a lehető leghosszabb ideig lehessen felhasználni, a FANUC rendszeresen végez újrahasznosítási tevékenységet.

Nagy Zsolt, a FANUC Hungary Kft. szervizvezetője

Nagy Zsolt, a FANUC Hungary Kft. szervizvezetője

“Amikor szervizmérnökeink az ügyfélszolgálat során lecserélik az elhasználódott vagy meghibásodott alkatrészeket, a szokásos eljárás részeként elküldik azokat a luxemburgi javítóközpontunkba. Ügyfeleink az átadott hibás alkatrészekért cserébe magas kedvezményeket kapnak az új alkatrészek árából.” – Nagy Zsolt, a FANUC Hungary Kft. szervizvezetője.

A két szinten és 2400 négyzetméteren elterülő javítóközpontban 28 alkalmazott dolgozik, akik évente 14.000-16.000 alkatrészt újítanak fel, a szervomotoroktól és robotcsuklóktól kezdve az erősítőkig. Annak érdekében, hogy a technikusok még a nagyon régi termékeken is megfelelő hibaelemzést tudjanak végezni, nemcsak modern, hanem régebbi tesztberendezések is rendelkezésre állnak, amelyekkel például az 1980-as évekből származó analóg áramköröket lehet vizsgálni.

Burkhard Molitor, a javítóközpont vezetője

Burkhard Molitor, a javítóközpont vezetője

“Kicseréljük az összes elhasználódott alkatrészt, burkolatokat, megtisztítjuk és lefestjük a felületeket, valamint szoftverfrissítéseket végzünk, hogy az alkatrészek újszerű állapotba kerüljenek” – számol be Burkhard Molitor, a javítóközpont vezetője.

Alkalmanként a termékek még hardverfrissítést is kapnak, például amikor a munkatársak a régi katódsugárcsöveket modern LCD-képernyőkre cserélik. A legtöbb alkatrész a FANUC alkatrészraktárába kerül és várja a következő szervizfeladatát.

Magas pótalkatrész-ellátottság

Az újrahasznosítás és a hosszú távú készlettervezés meghozza a hatását: “A szerviztechnikusaink által Európa-szerte igényelt összes pótalkatrész 99,96%-át raktáron tartjuk. És ha mégis hiányzik egy alkatrész, általában néhány napon belül más FANUC telephelyekről is ki tudjuk szállítani. Az ügyfelek még a 40 éves kezelőszoftvereket is beszerezhetik a FANUC-tól. – Molitor.

A gyártó vállalatoknak nyilvánvalóan sok évnyi munkára és nagy elkötelezettségre lesz szükségük a “javításhoz való jog” bevezetéséhez. Gyors cselekvésre van szükség ahhoz, hogy az elkövetkező évekre és évtizedekre irányt szabjunk.

Molitor így zárja: “Még két évvel ezelőtt is azt kérdezték tőlünk a látogatók, hogy megérte-e ez nekünk, de ma már úgy tűnik, hogy azon gondolkodnak, hogy miért nem láttak ilyet máshol!”.

www.fanuc.eu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A javításhoz való jog eljön végre? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC robot olimpia https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/12/fanuc-robot-olimpia-2/ Wed, 12 Jul 2023 05:30:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25994 A FANUC szívügyeként tekint a jövő generációjára és az ő rájuk váró technológiai kihívásokra. Ennek szellemiségében kezdett el világszinten nagyobb hangsúlyt fektetni az oktatási intézmények segítésére és a diákság, valamint az oktatók képzésére. A FANUC öt éve az Euroskills és Worldskills szakmai versenysorozatok egyik főtámogatójává vált, és a Robot Systems Integration (Ipari Robotika) szakmával a […]

The post FANUC robot olimpia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC szívügyeként tekint a jövő generációjára és az ő rájuk váró technológiai kihívásokra. Ennek szellemiségében kezdett el világszinten nagyobb hangsúlyt fektetni az oktatási intézmények segítésére és a diákság, valamint az oktatók képzésére.

A FANUC öt éve az Euroskills és Worldskills szakmai versenysorozatok egyik főtámogatójává vált, és a Robot Systems Integration (Ipari Robotika) szakmával a hivatalos versenyszámok közé is belépett. 2019-ben sikerrel debütált a kazani Worldskills-en, 2021-ben pedig a többször elhalasztott grazi EuroSkills versenyen bemutatkozó szakmaként szerepelt. A 2022-es Shanghaiba tervezett verseny Esch-sur-Alzetteben került megrendezésre, ahol a magyar csapat a kiválósági éremért volt versenyben, így biztosítva az ipari robotika jövőjét a több, mint 60 hivatalos szakma között.

A Magyarországon immár harmadik alkalommal megrendezett FANUC Olimpia Robotikai Verseny a hivatalos válogatója a 2024 szeptemberében megrendezésre kerülő WorldSkills Lyon versenynek, amelyre a felkészülést és a versenyzők részvételét a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara támogatja. A jelentkező 34 diákból előválogatók során került ki az az öt csapat, akik a FANUC nemzeti válogatóján fognak versengeni, hogy a győztes majd a világ legélesebb eszű robotikai diákjaival mérje össze a tudását Lyonban.

Palettázási feladat

„A FANUC Olimpián a feladat egy palettázási megoldás kidolgozása volt, a palettát egy adott palettatárolóra kellett helyezni, megvizsgálni, hogy valóban van-e paletta a pozícióban, majd 5 db téglát kellett elhelyezni a palettán különböző elrendezésekben – árulta el Bíró István, a FANUC Hungary Kft. robot applikációs mérnöke, a FANUC Olimpia fő szakértője és a feladat kiírója. A pontozás az Euroskills és Worldskills versenyeken alkalmazott pontozási metóduson alapult, mert a cél csakis az lehet, hogy a diákok nemzetközi színvonalú robotikai ismeretekre tegyenek szert mind az oktatás során, mind a verseny napjai alatt. A csapatok teljesítményén látszott, hogy hol milyen fejlettséget ért el a gyakorlati oktatás. Ezen segíthet majd az általunk összeállított képzési tematika.”

A 2023-as FANUC Olimpia Robotikai Verseny végeredménye

Csapattagok Oktatási intézmény Pontszám Helyezés
Benczik Árpád / Németh Márk Óbudai Egytem Alba Regia Műszaki Kar 750 Aranyérem
Aczél Ákos / Deák István Balázs Széchenyi István Egyetem 720 Ezüstérem
Fekete Botond / Lepcsényi Erik BMSZC Újpesti Két Tanítási Nyelvű Műszaki Technikum 700 Bronzérem
Kormány Tibor / Varga Krisztián László Szegedi Tudományegyetem 683
Sárközi Bence / Szűcs Péter Szegedi Tudományegyetem 679

www.fanuc.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post FANUC robot olimpia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagydíjas CRX és teli stand az Ipar napjai kiállításon https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/20/crx-fanuc-robot-nagydij/ Tue, 20 Jun 2023 05:00:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25759 Izgalmas bemutatók – Idén újra személyesen látogathatták meg az érdeklődők az Ipar Napjai és Automotive Hungary szakkiállításokat a Hungexpo területén. Az eseményen számos nagyvállalat és technológiai szereplő mutatta be legújabb fejlesztéseit és innovációit. Az egyik kiemelkedő résztvevő, a FANUC Hungary Kft., nem csupán jelenlétével tűnt ki, hanem bemutatott innovatív termékeivel és technológiáival is lenyűgözte a […]

The post Nagydíjas CRX és teli stand az Ipar napjai kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Izgalmas bemutatók – Idén újra személyesen látogathatták meg az érdeklődők az Ipar Napjai és Automotive Hungary szakkiállításokat a Hungexpo területén.

Az eseményen számos nagyvállalat és technológiai szereplő mutatta be legújabb fejlesztéseit és innovációit. Az egyik kiemelkedő résztvevő, a FANUC Hungary Kft., nem csupán jelenlétével tűnt ki, hanem bemutatott innovatív termékeivel és technológiáival is lenyűgözte a közönséget. – tudjuk meg Gyalog Anitától, a FANUC Hungary Kft. marketing specialistájától.

MM: Cégük milyen újdonságokat, fejlesztéseket mutatott be az idei Ipar Napjai kiállításon?

Gy. A.: A FANUC büszke arra, hogy a világon a legszélesebb robotválasztékkal rendelkezik, több, mint 100 különböző modell érhető el kínálatában, hogy minden automatizálásra váró folyamathoz a megfelelő mozgástartományú és teherbírású robotot alkalmazhassák ügyfeleink. Ezekből egy ilyen kiállításon csak egy nagyon pici szeletet tudunk megmutatni. A FANUC tavalyi megjelenéséhez képest legjelentősebb újdonsága a CRX teljes sorozatának bemutatása volt. 2022-ben egészült ki a kollaboratív CRX portfólió öt tagúvá, de a magyar közönség most láthatta először a teljes sorozatot együtt, ezzel a termékünkkel nyertük az esemény szakmai zsűrije által ítélt Ipar Napjai 2023 Nagydíjat is. A 13 mozgó és működő roboton kívül egy RoboDrill függőleges megmunkálóközpontot és egy RoboShot elektromos fröccsöntőgépet vittünk magunkkal. Előzőn egy tükörsima felületet martunk a PH Horn szerszáma segítségével, míg utóbbin a Cavity Eye szenzoraival követtük nyomon a présszerszám üregeiben történő eseményeket.

Ezek közül mely eszköz, gép, rendszer vagy szolgáltatás iránt volt a legnagyobb az érdeklődés (röviden bemutatná ezt)?

Kétségkívül a RoboSpritz cellánk körül volt a legnagyobb az érdeklődés. Hiszünk abban, hogy egy kiállításra érkező látogatónak nem lehet mindent megmutatni, amit ő a gyártásában látni szeretne, ezért egy ilyen alkalommal mi csupán egy magot tudunk elültetni az automatizálásban gondolkodó látogatók fejében. Az idén fröccsel és almafröccsel kínáltuk a hozzánk látogatógat, amelyet egy LR Mate robot szolgált fel. Ennek a demonstrációs cellának az ereje a részletekben rejlik, amit a szakértő elmék azért könnyen felfedeznek.

A cella CNC oktatási célokra készült, de a kiállítás idejére – és talán még egy kicsit tovább is – egy robottal egészült ki. A látogatók az érintőképernyős CNC képernyőről tudták kiválasztani a megfelelő italvariációkat, amelyből egyszerre 4 rendelést tudott kiszolgálni a robot, körülbelül 1 perces ciklusidővel. Hogy mit tudtunk ezzel mutatni magunkból? A robotok és CNC-k könnyű csatlakoztathatóságát, az integrált kamerarendszerünket, az iR Vision-t, a vezérlőrendszer képernyőjének személyre szabhatóságát FANUC Picture iHMI-vel és a gyártásfelügyeleti rendszerünket, az MT-Linki-t is, amely végig nyomon követte a kiadott italok mennyiségét, és a standon üzemelő összes berendezés üzemi állapotát. A megbízhatóság pedig példaértékű, hiba nélkül szolgáltuk ki azt az 1674 fröccsöt a kiállítás 4 napja alatt.

A Nagydíjas kollaboratív robotok milyen szerepet töltenek be a piac és a FANUC jövőjében?

Az ipari robotok gyorsaságával és precizitásával valószínűleg sosem fogják tudni felvenni a versenyt a kollaboratív robotok. A tömeggyártás milliószor ismétlődő munkafolyamataihoz valószínűleg mindig is sárga robotokat használnak majd, de úgy látjuk, hogy számos olyan munkakörnyezetben tudnak a kollaboratív robotok kiegészítői vagy segítői lenni a meglévő humán munkaerőnek, ahol eddig talán fel sem merült korábban az automatizálás lehetősége. Európai szinten most kezdik bizonyítani megbízhatóságukat, precizitásukat ezek a kobotok, többek között ragasztásban, hegesztésben, gépkiszolgálásban, pékségekben, hogy csak egy pár valós alkalmazási környezetet említsünk. A bátrabbak idén is kézbe vehették a robot tablet teach pendantját, amellyel pár perces eligazítás után mondhatni gyerekjáték a robot mozgatása és csempés programozása.

Mennyire volt elégedett a kiállítói és a látogatói számmal, összetétellel?

A statisztikákat még nem kaptuk meg a látogatók számát illetően, a 2022-es kiállítással összehasonlítva a kiállítók valószínűleg kevesebben voltak, és talán a részvevők is, de ez nagyrészt a minden második évben megrendezésre kerülő Mach-Tech kiállításnak is betudható. Összességében nincs okunk panaszra, a FANUC standján folyamatos volt a nyüzsgés és az érdeklődés, köszönhetően a fent már említett izgalmas bemutatóknak.

CRX robotcsalád

A FANUC CRX kobotjai biztonságosak, könnyen használhatók, megbízhatóak és sokoldalú  megoldást kínálnak az alkalmazások széles skálájához, beleértve az ellenőrzést, a gép be-/kirakodását, a csomagolást, a raklapozást, a csiszolást, a hegesztést stb. Az IP67 védelmi szint por- és vízálló teljesítmény mind az öt CRX modellnél alapfelszereltség, így a vásárlók a gyár zord környezetében is használhatják. A CRX kobotok képesek érzékelni a külső erőket a munkaterületen, és biztonságosan megállnak, amikor kapcsolatba lépnek egy személlyel vagy tárggyal. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy a CRX biztonságosan dolgozzon emberek mellett.

A legtöbb kobot könnyű és kompakt kialakítású – de a FANUC CRX kobotok sokkal többet kínálnak, beleértve azt is, hogy kiválóan alkalmasak az ipari környezetben való használatra, és nem igényelnek karbantartást akár nyolc évig. Ezen túlmenően az interaktív programozás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kézi vezetéssel vagy egy táblagép interfészen keresztül ikonokkal vezéreljék. A CRX szabványos 100V/240V tápegységgel használható, emellett energiatakarékos berendezést is tartalmaz, kb. 400 W fogyasztású (25 kg hasznos teher mellett). A sorozat támogatja a FANUC számos fejlett funkcióját, köztük az iRVisiont és tökéletesen illeszkedik minden nagyobb hatékonyságot elérni kívánó vállalathoz.

Forrás: FANUC


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Nagydíjas CRX és teli stand az Ipar napjai kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC az Automatica kiállításon https://www.muszaki-magazin.hu/2023/06/07/fanuc-automatica-kiallitas/ Wed, 07 Jun 2023 06:00:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25561 A robotok számos iparágat és alkalmazást támogatnak – az autóipartól az élelmiszeriparon át a kézművességig. A FANUC számos innovatív megoldást, műszaki mérföldkőnek számító és gyakorlati alkalmazást mutat be az Automatica kiállításon (2023. június 27-30.) Münchenben, a B6 csarnokban, a 231-es standon. A világ vezető robotgyártója magasan automatizált iparágakat és új ügyfélcsoportokat céloz meg. A vállalat […]

The post FANUC az Automatica kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A robotok számos iparágat és alkalmazást támogatnak – az autóipartól az élelmiszeriparon át a kézművességig.

A FANUC számos innovatív megoldást, műszaki mérföldkőnek számító és gyakorlati alkalmazást mutat be az Automatica kiállításon (2023. június 27-30.) Münchenben, a B6 csarnokban, a 231-es standon. A világ vezető robotgyártója magasan automatizált iparágakat és új ügyfélcsoportokat céloz meg. A vállalat többek között egyszerű és intuitív programozási megoldásokkal kívánja ellensúlyozni a szakmunkáshiányt.

fanuc

Mind a kezdők, mind a tapasztalt programozók mostantól az összes FANUC robotmodell előnyeit kihasználhatják, akár a hagyományos iPendant segítségével, akár egy tableten keresztül.

“Lehetőséget adunk a kezelőknek, hogy intuitív módon mozogjanak a robotkörnyezetben anélkül, hogy korlátokat szabnánk a programozóknak”

– mondja Ralf Völlinger, a FANUC Europe Robot Business Division vezetője.

A kollaboratív robotika területén is a rugalmasság áll a középpontban. Az Automatica kiállításon a vállalat olyan kiegészítő funkciókat mutat be, amelyek nagyobb teherbírást tesznek lehetővé: a CRX-25iA 25 kg helyett 30 kg-ot, a CR-35iB pedig 35 kg helyett 50 kg-ot képes kezelni, csuklótartás-korlátozás nélkül.

Az M-710iD az Automatica kiállításon egy logisztikai alkalmazást fog végrehajtani, ami csak egy a sokoldalú robot számos alkalmazási lehetősége közül. Az M-710iC utódja nagyobb hasznos terhet és sebességet, valamint több csuklónyomatékot és tehetetlenségi képességet kínál. Ezen túlmenően a hajlított kar támogatja a szűkebb helyeket érintő alkalmazásokban való felhasználását, mint például alkatrészek eltávolítását egy konténerből.

A vásáron egy másik fontos újdonság lesz az opcionális iPC (ipari PC), amely nagy számítási teljesítményt kínál az adatintenzív műveletek gyors ciklusidőben történő feldolgozásához a FANUC AI-alkalmazásszoftvereihez tervezve – például a szortírozáshoz vagy automatikus útvonal-generáláshoz és más alkalmazásokhoz.

A FANUC standján a rendszerintegrátorok és partnerek a hagyományos ipari szektoron kívüli innovatív alkalmazásokat is bemutatnak, amelyekben az AI fontos szerepet játszik. Például a WIESHEU sütőgyártóval és a kiskereskedelemre specializálódott Wanzl céggel közösen kifejlesztett “Bakisto” robotrendszer friss croissantokat fog sütni a látogatóknak. A rendszer biztosítja a szükséges péksütemények és mennyiségek pontosabb, adatalapú kiszámítását, segítve ezzel a szupermarketek és diszkontok dolgozóinak tehermentesítését.

Nagy mosodákban már használatban van a “Velum”, a Sewts start-up vállalkozással közösen kifejlesztett rendszer. A FANUC robotokkal, 3D kamerával és intelligens szoftverrel felszerelt Velum elemzi a deformálható anyagok mozgását, és hatékonyan adagolja a textíliákat a hajtogatógépekbe.

A mobil platformokon működő robotok egyszerű módja a termelés rugalmasabbá tételének. A FANUC egy mobil kezelőegységet fejlesztett ki osztrák partnerével, a Ger4Tech-csel együttműködve. A “G4T4” mobil platform egy CRX kollaboratív robottal kombinálódik, és a FANUC iRVision kamerarendszerének segítségével oldja meg a szortírozási feladatokat.

A rozsdamentes acélból készült DR-3iB/6 STAINLESS delta robot kevésbé mobil, de alkalmas csomagolatlan élelmiszerek kezelésére. Egy SR-12iA SCARA robottal kombinálva az Automatica sajtcsomagoló sorát szolgálja ki. Az SR-12iA ideális a csomagolt élelmiszerek kezelésére is az olyan opciók révén, mint az élelmiszeripari zsiradék.

Az akkumulátor-kezelési alkalmazások területén a FANUC egy olyan demócellával mutatja be erejét, amelyben egy M-1000iA robotot használnak a Güdel által gyártott Traverz tengelyen. Az 1000 kg-ot mozgatni képes robot különösen nagy mozgástartományban mozog. Az Automatica kiállításon az SR-3iA/U SCARA-robotot használó akkumulátor-alkatrészek összeszerelését tartalmazó alkalmazás szintén ezt a növekvő piacot célozza meg.

A kiállítás látogatóinak további vonzerejét a hegesztéshez kínált különféle megoldások jelentik. A FANUC partnere, a LEWA Attendorn például rugalmas és optimális választ tervez mutatni az összetett gyártási kihívásokra egy összeszerelési folyamaton belül, míg a partner Demmeler hegesztőcellájának középpontjában egy intuitívan programozható, automatizált hegesztésre alkalmas CRX kollaboratív robot áll. Más partnerek, például a Wandelbots és a voraus robotik olyan témákat mutatnak be, mint a “kód nélküli” programozás és a Future Human Robot Interface. Végül, de nem utolsósorban az INperfektion vállalat egy kétkomponensű ragasztási alkalmazást mutat be egy FANUC CRX-20iA/L és 3D látórendszer segítségével.

Jöjjön el és látogasson el hozzánk. Biztosítsa ingyenes belépőjegyét az Automatica 2023-ra itt.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post FANUC az Automatica kiállításon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A CRX robot család https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/11/fanuc-crx-robot-csalad/ Thu, 11 May 2023 06:00:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25114 Nagydíjas kobotok – A FANUC Corporation, a CNC-k, a robotika és a gyártás automatizálás egyik vezető fejlesztő cége egyedülálló módon összesen 11 kollaboratív robotot kínál a CRX robotcsaládban. A CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kollaboratív (emberrel együttműködő) robotok nemrégiben egészítették ki a népszerű CRX sorozat eddigi CRX-10iA és CRX-10iA/L tagjait. „Az európai piacon nagy keresletet látunk […]

The post A CRX robot család appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagydíjas kobotok – A FANUC Corporation, a CNC-k, a robotika és a gyártás automatizálás egyik vezető fejlesztő cége egyedülálló módon összesen 11 kollaboratív robotot kínál a CRX robotcsaládban.

A CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kollaboratív (emberrel együttműködő) robotok nemrégiben egészítették ki a népszerű CRX sorozat eddigi CRX-10iA és CRX-10iA/L tagjait.

„Az európai piacon nagy keresletet látunk a kollaboratív robotok iránt és az alkalmazások széles skálájához szeretnénk megfelelő megoldásokat kínálni. Kobotjainkat úgy terveztük, hogy minden gyártótípust – kicsiket vagy nagyokat – támogassanak, hogy a lehető legnagyobb megbízhatósággal bővítsék képességeiket”

– mondta Shinichi Tanzawa, a FANUC Europe Corporation elnök-vezérigazgatója.

A CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kobotok 5 kg-os, 20 kg-os és 25 kg-os hasznos teherbírást, valamint 994 mm-es, 1418 mm-es és 1889 mm-es maximális hatótávolságot biztosítanak és egészítik ki a FANUC CRX-10iA és CRX-10iA/L kobot modelleket, melyek 10 kg hasznos teherbírással és 1249 mm-es, illetve 1418 mm-es hatótávolsággal rendelkeznek. Az öt CRX modell a FANUC CR zöld kobotjaival kombinálva bővíti az automatizálás lehetőségeit a gyártó vállalatok számára.

CRX Collaborative Robots

A FANUC CRX kobotjai biztonságosak, könnyen használhatók, megbízhatóak és sokoldalú megoldást kínálnak az alkalmazások széles skálájához, beleértve az ellenőrzést, a gép be-/kirakodását, a csomagolást, a raklapozást, a csiszolást, a hegesztést stb. Az IP67 védelmi szint por- és vízálló teljesítmény mind az öt CRX modellnél alapfelszereltség, így a vásárlók a gyár zord környezetében is használhatják. A CRX kobotok képesek érzékelni a külső erőket a munkaterületen, és biztonságosan megállnak, amikor kapcsolatba lépnek egy személlyel vagy tárggyal. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy a CRX biztonságosan dolgozzon emberek mellett.

A legtöbb kobot könnyű és kompakt kialakítású – de a FANUC CRX kobotok sokkal többet kínálnak, beleértve azt is, hogy kiválóan alkalmasak az ipari környezetben való használatra, és nem igényelnek karbantartást akár nyolc évig. Ezen túlmenően az interaktív programozás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kézi vezetéssel vagy egy táblagép interfészen keresztül ikonokkal vezéreljék. A CRX szabványos 100V/240V tápegységgel használható, emellett energiatakarékos is, kb. 400 W fogyasztású (25 kg hasznos teher mellett). A sorozat támogatja a FANUC számos fejlett funkcióját, köztük az iRVisiont és tökéletesen illeszkedik minden nagyobb hatékonyságot elérni kívánó vállalathoz.

„A FANUC CRX családja ugyanazokat az intelligens szolgáltatásokat és megbízhatóságot kínálja, mint amihez ügyfeleink már hozzászoktak”

– mondta Ralf Völlinger, a FANUC Europe robot részlegének alelnöke és vezérigazgatója.

“Ezen túlmenően könnyű súlyuk, egyszerű beállításuk és intuitív kezelésük kiválóan illeszkedik az első robothasználók számára.”

A CRX kobot család idén az IPAR NAPJAI kiállítás Nagydíjában részesült, a már meglévő CR robotcsaláddal együtt a FANUC így már összesen 11 kobot modellvariációt kínál a 4 és 35 kg közötti termékek kezelésére. Ez ma a piacon elérhető, könnyen használható kobotok legszélesebb választéka.

www.fanuc.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A CRX robot család appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens robotok különleges felhasználása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/03/velum-fanuc-intelligens-robotok/ Wed, 03 May 2023 05:00:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24998 Automatizálási rés – Az ipari mosodai ágazatban az automatizálás lehetővé tette, hogy naponta akár 100 tonna textíliát is feldolgozzanak, szinte teljesen emberi beavatkozás nélkül. A közelmúltig a törülközők vagy ágyneműk mosodai hajtogatógépekbe való bepakolása még mindig kézzel történt. Ebben a kézi folyamatban látott fejlődési lehetőséget a müncheni székhelyű Sewts start-up cég új robotrendszerével, a VELUM-mal, […]

The post Intelligens robotok különleges felhasználása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizálási rés – Az ipari mosodai ágazatban az automatizálás lehetővé tette, hogy naponta akár 100 tonna textíliát is feldolgozzanak, szinte teljesen emberi beavatkozás nélkül.

A közelmúltig a törülközők vagy ágyneműk mosodai hajtogatógépekbe való bepakolása még mindig kézzel történt. Ebben a kézi folyamatban látott fejlődési lehetőséget a müncheni székhelyű Sewts start-up cég új robotrendszerével, a VELUM-mal, amely ezt a feladatot képes úgy elvégezni, hogy az eredmény teljesen gyűrődésmentes legyen.

“A piaci potenciál jelentős”

– magyarázza Till Rickert, a Sewts társalapítója. Becslései szerint világszerte mintegy 25 000 mosodai vállalkozás profitálhatna a technológiából. Az első VELUM-rendszereket már telepítették, a bajorországi Wolfratshausenben működő Greif Textile Mietsysteme ügyfele 2022 novembere óta használja a rendszert. A robotrendszer óránként átlagosan 500-600 textíliát dolgoz fel, automatizálva a korábban kézzel végzett feladatot.

Jelenleg a VELUM rendszer teljesítménye az emberi kezelő teljesítményéhez hasonló, de a folyamatos, vezeték nélküli szoftverfrissítésekkel folyamatosan bővül a rendszer funkcióköre, javítva ezzel a hatékonyságot. Rickert szerint a munkaterheléstől függően a VELUM másfél-két és fél év után megtérül.

“Az egyik kezdeti kihívás a szűk szerelési hely volt, ahol nagyon gyors mozgásokat kell végrehajtani”

– magyarázza Rickert.

Images together with press release about robots in the industrial laundry
Please mention copyright Sewts

A Sewts két szimulációs eszközt használt a fejlesztés során. A FANUC ROBOGUIDE szoftvert a robotmozgások és a helyigény elemzésére, valamint egy fejlett anyagszimulációs szoftvert a különböző típusú textíliák viselkedésének szimulálására. A Wolfratshausenben telepített rendszer két FANUC M-10iD robotot használ, amelyek 12 kg hasznos teherbírásúak és 1400 mm hatótávolságúak.


A VELUM rendszer központi eleme az intelligens szoftver, amely képes elemezni a deformálható anyagokat és megjósolni azok viselkedését a megfogáskor.


Egy FANUC robot és egy 3D-s kamerarendszerrel kombinálva az intelligens szoftver képes azonosítani az egyes textíliák textúráit, varratait és sarkait, lokalizálni azokat a térben, és létrehozni a vezérlőparancsokat, így a robot valós időben képes a textíliát az ideális ponton megragadni.

A Sewts azt tervezi, hogy fokozatosan növeli a VELUM rendszerek számát és teljesítményét. A start-up már dolgozik a következő újításokon, a nagy online kereskedők számára a jövőben a textilvisszavételeket feldolgozó, látórendszerrel ellátott robotokon. A munkaerőhiány miatt az ilyen visszaküldéseket gyakran távoli országokban dolgozzák fel, ami hosszú szállítási útvonalakat és elvesztegetett árut eredményez.

“A jövőben az automatizálásnak köszönhetően az ilyen folyamatok a vásárló közelében történhetnek”

– reméli Rickert.

www.fanuc.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Intelligens robotok különleges felhasználása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>