euroskills – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 FANUC Olimpia https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/01/fanuc-sanghaji-wordskills/ Wed, 01 Dec 2021 07:15:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17918 November végén, a 2022-ben megrendezésre kerülő sanghaji WordSkills válogatója zajlott a FANUC törökbálinti székházában. Eldőlt, hogy kik képviselik Magyarországot a világversenyen. A másfél napos versenyen négy csapat vett részt, köztük egy középiskolásokból álló duó: a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Mechatronikai Technikumának tanulói. A gyakorlatias feladatot idén az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának egyik csapata […]

The post FANUC Olimpia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
November végén, a 2022-ben megrendezésre kerülő sanghaji WordSkills válogatója zajlott a FANUC törökbálinti székházában. Eldőlt, hogy kik képviselik Magyarországot a világversenyen.

A másfél napos versenyen négy csapat vett részt, köztük egy középiskolásokból álló duó: a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Mechatronikai Technikumának tanulói. A gyakorlatias feladatot idén az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának egyik csapata oldotta meg a legmagasabb pontszámmal, de a másik ÓE-s csapat, illetve a Széchenyi István Egyetem hallgatói is figyelemreméltó eredményt értek el.

A tavalyi évben a Széchenyi István Egyetem hallgatói kvalifikálták magukat a FANUC Hungary Kft. által szervezett válogatóversenyen az EuroSkills Graz 2021-es megmérettetésre, és a frissen indult Ipari robotika szakmában az előkelő harmadik helyezést érték el a versenyen.

Másfél hét alatt a világversenyig

Kovács Erik és Farkas Bálint (ÓE Alba Regia Műszaki Kar), sok társukhoz hasonlóan az egyetemi gyakorlatokon találkoztak először a robotprogramozási ismeretek elsajátításának lehetőségével. Az intézményben komolyabban is elmerülhettek ebben, egy gyakorlat keretében FANUC robotcellát programoztak. Később dr. Széll Kálmán vezetésével kezdtek el, több másik csapattal együtt felkészülni a válogatóversenyre még tavaly. „Akkor a járványhelyzet miatt a EuroSkills válogatóján nem tudtunk részt venni és az idei versenyzésünk is bizonytalan volt. Mindössze másfél héttel ezelőtt tudtuk meg, hogy jöhetünk” – mesélte Kovács Erik. „A felkészülés ezért elég intenzív volt, szinte mindennap gyakoroltunk a laborban” – tette hozzá Farkas Bálint.

Korábban több csapattal, egymást támogatva készültek a versenyre, de csütörtökön azzal léptek be a bemutatóterembe, hogy nyerni akarnak. „Óriási lehetőség ez nekünk, eljuthatunk egy világversenyre, ráadásul addig is komoly szakmai képzésben lehet részünk” – mondta Kovács Erik.

A feladatban egy valódi ipari alkalmazást kellett megvalósítaniuk a robottal – a cellában és a szimulációs programban egyaránt. „Én a robottal foglalkoztam, amelynek egy magazinból kellett kiemelnie a munkadarabot. Ezt utána át kellett helyeznie egy tokmányba, később össze kellett szerelnie egy részegységet és a robotnak ellenőriznie is kellett annak megfelelőségét” – részletezte a feladatot Farkas Bálint. Az ő munkáját támogatta Kovács Erik a szimulációval: elkészítette a robotcella modelljét, amelyben programokat írt, hogy azokat később a cellában felhasználhassák.

„Tulajdonképpen csak az első köztes pontozásnál lett világos számunkra, hogy egy sor olyan feladattal is foglalkoznunk kell, amire korábban nem gondoltunk. Gyakorlatilag mindent a nulláról nekünk kellett megoldani és biztosítanunk kellett a megfelelő dokumentációt és követhetőséget is. Az egyetemen ennél könnyebb dolgunk van a laborokon”

– foglalta össze Kovács Erik a feladat nehézségeit.

Robotcella az oktatás számára

Mezei Tamás, a FANUC Hungary Kft. ügyvezetője a rendezvényen elmondta, hogy a vállalat számára a szakemberképzés és az oktatás támogatása kiemelt fontosságú.

„Nemcsak világszinten, hanem Magyarországon is keressük a lehetőségeit annak, hogy megfelelő eszközöket és naprakész tudást biztosítsunk az oktatási intézmények számára. Az oktatócsomag segítségével a tanulók biztonságos körülmények között tanulhatják meg a robot használatát”. Erre pedig valóban szükség van: sok oktatási intézményben olyan eszközök állnak csak rendelkezésre, amelyeken a legújabb, ipari technológiák már nem mutathatók be. „Így hiába van meg a tudás és a tapasztalat, nincs megfelelő eszköz az oktatáshoz”

– emelte ki Mezei Tamás.

A csomagokat megfelelő képzéssel és szoftverlicenszekkel szállítják, így az oktatók jártasságot szereznek az eszközök használatában.

„Ezáltal könnyebbé válik az oktatás, illetve naprakész tudást adhatnak át a tanárok”

– tette hozzá az ügyvezető. Ez a FANUC érdeke is, hiszen jó szakemberekre nekik is szükségük lesz a jövőben a növekedéshez.

A FANUC Hungary Kft. 2010 óta oktatja a FANUC ACADEMY program keretében az érdeklődő szakembereket.

„Míg az indulás évében évente néhány csoport képzése folyt, idén több, mint ötszázan vettek részt a tanfolyamainkon”

– foglalta össze előadásában Mezei Tamás.

A verseny megszervezésével egy egész szakma népszerűsítésében vesz részt a vállalat, amely eddigi rövid története ellenére igazán ígéretes. A cég nemcsak a válogatóverseny szervezésében, hanem a sanghaji WordSkills versenyre való felkészítésében is részt vesz majd – a FANUC szakemberei ipari gyakorlattal támogatják a hallgatókat.

November végén, a 2022-ben megrendezésre kerülő sanghaji WordSkills válogatója zajlott a FANUC törökbálinti székházában

Hagyomány egy új szakma tekintetében

A Skills versenyek célja világszerte – a szakmai kiválóságok megtalálása mellett – az oktatási intézmények és a támogató vállalatok közötti kapcsolat megteremtése. „Egyre több cég látja meg a potenciált ebben és tartja lehetőségnek egy-egy szakma versenyszámának támogatását. Felfogható ez egyfajta társadalmi felelősségvállalásként is” – mondta Vörös-Gubicza Zsanett, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) oktatási és képzési igazgatója. Kiemelte továbbá, hogy a megmérettetések követelményrendszere a nemzetközi trendeket követi, amelyeket mindenképpen célszerű a hazai oktatási rendszerbe is integrálni.

„A házi versenyeken a résztvevők ízelítőt kaphatnak a Skills versenyek hangulatából, a FANUC által szervezett válogató nyilvánossága pedig jó lehetőség arra is, hogy az érdeklődő intézmények és szervezetek megismerjék egy ilyen forduló feltételeit”

– foglalta össze a szakértő. Elmondása szerint a versenyek iránt folyamatosan nő a résztvevői és a támogatói érdeklődés is, de a népszerűsítés továbbra is kiemelt feladat az MKIK számára.

„Célunk, hogy a szakmák válogatóversenyeivel országos lefedettséget érjünk el, így még több jelentkező közül kerülhessenek ki azok, akik végül a világversenyeken képviselhetik hazánkat”.

Vörös-Gubicza Zsanett elmondta továbbá, hogy a szakmai versenyek hatása napjainkban már az oktatásban is jelentkezik.

„Nő az érdeklődés egy-egy sikeres szakma iránt. Így több képzőhelyen is előfordul, hogy párhuzamos osztályokat kell indítani, ami jó visszacsatolás”.

Kiemelte továbbá, hogy az új szakmák esetén, mint amilyen az Ipari robotika is, elengedhetetlen a biztos vállalati háttér: ez ugyanis vonzóbbá teszi a fiatalok körében az adott szakma tanulását. A Kamara törekszik továbbá arra is, hogy eloszlassa a kételyeket a jelentkező versenyzőkben, a felkészítőtanárokban és a képzőhelyek vezetőiben afelől, hogy a felkészülés részükről komoly anyagi megterhelésekkel jár:

„Minden tekintetben támogatjuk a versenyzők felkészülését, nemcsak szakmai képzésekkel. Ebben pedig a jövőben is számítunk a vállalatok segítségére”

– foglalja össze Vörös Gubicza Zsanett.

Verseny és felkészülés

Az előttünk álló évben együtt izgulhatunk az Óbudai Egyetem hallgatóiért, illetve ezzel párhuzamosan megkezdődik majd a 2023-as évi EuroSkills válogatóversenyének szervezése is.

 

www.fanuc.hu

The post FANUC Olimpia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyar érem a Szakmák Európa-bajnokságán robotikában https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/30/szechenyi-istvan-egyete-dobogo/ Sat, 30 Oct 2021 16:03:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17444 Bronzérmet szerzett a győri Széchenyi István Egyetem csapata a Szakmák Európa-bajnokságán az ipari robotika kategória első magyar résztvevőjeként. A siker mutatja, hogy az intézmény számára mennyire fontosak az ipari együttműködések, valamint az, hogy a hallgatók a magas szintű elméleti ismeretek mellett valós gyakorlati tudással is felvérteződjenek. A két fiatal, Kuller Máté és Hökkön Szilárd elhelyezkedéséhez […]

The post Magyar érem a Szakmák Európa-bajnokságán robotikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bronzérmet szerzett a győri Széchenyi István Egyetem csapata a Szakmák Európa-bajnokságán az ipari robotika kategória első magyar résztvevőjeként.

A siker mutatja, hogy az intézmény számára mennyire fontosak az ipari együttműködések, valamint az, hogy a hallgatók a magas szintű elméleti ismeretek mellett valós gyakorlati tudással is felvérteződjenek. A két fiatal, Kuller Máté és Hökkön Szilárd elhelyezkedéséhez is jó ajánlólevél volt a verseny.

„A Széchenyi István Egyetemen megszerzett tudás és a robotikai versenyen való megmérettetés hosszú távon alapozta meg a jövőmet. A hazai válogatón elért eredmény olyan jó ajánlólevélnek bizonyult, amelynek köszönhetően ma már egy gépipari cégnél dolgozom mérnökként”

– világított rá teljesítményük jelentőségére Kuller Máté. Csapattársa, Hökkön Szilárd hasonlóképp a versenynek köszönheti munkahelyét, s úgy érzi, ha nem éri ez az élmény, valószínűleg nem is ezen a területen helyezkedett volna el.

Magyarország hosszú évek óta bekapcsolódik a Worldskills és az Euroskills versenybe, amit a Szakmák Európa-bajnokságának is hívnak. Kvalifikálni a nemzeti válogatók megnyerésével lehet. A világ vezető iparirobot-gyártó vállalata, a FANUC kezdeményezésére már robotikából is összemérhetik tudásukat a fiatalok. A cég által tavaly rendezett hazai FANUC Olimpián mások mellett a Széchenyi István Egyetem három csapata is indult. Közülük a Kuller Máté és Hökkön Szilárd alkotta páros diadalmaskodott, s így bejutott az Euroskills fináléjába, amit idén ősszel rendeztek meg Grazban. A Szakmák Európa-bajnokságán 31 ország közel 400 fiatalja mérte össze tudását 38 szakmában, amelyen Magyarország az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében vett részt.

Kuller Máté a feladat megoldása közben. (Forrás: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara)

„A hazai válogató megnyerése után nagy lendülettel készültünk, naponta legalább öt-hat órát gyakoroltunk a versenyre, de sajnos jött a járvány, a bezárkózás, ami a felkészülést is nehezítette, ráadásul magát az Euroskillst kétszer is elhalasztották. Rendkívül elégedett vagyok a harmadik hellyel, de főleg azokkal a tapasztalatokkal, amelyekkel a verseny révén gazdagodtam”

– mondta Kuller Máté.

„A felkészülés valóban nehezített pálya volt, ha nincs a halasztás, talán még ennél is jobb eredményt érhettünk volna el. Jó szereplésünkhöz hozzájárult, hogy igazi csapatként tudtunk együtt dolgozni”

Hökkön Szilárd az Euroskills döntőjében. 

– tette hozzá Hökkön Szilárd, akinek a grazi verseny örök emlék marad.

„Olyan volt, mint egy olimpia, hiszen a többi szakma magyar résztvevőivel együtt utaztunk, a versenyeken kívüli időt együtt töltöttük, szurkoltunk egymásnak”

– elevenítette fel. A Szakmák Európa-bajnokságát valóban úgy kell elképzelni, mint egy nagyszabású világversenyt. A programok hatalmas csarnokokban zajlanak, ahol a látogatók az egyik versenyről átsétálhatnak egy másikra, belepillanthatnak a robotikába, az ipar 4.0, a mechatronika vagy éppen a webfejlesztő szakmák versenyébe.

„Nagyon büszke vagyok az elvégzett munkára és az elért eredményre, hiszen a mi csapatunk volt az első magyarországi résztvevő az ipari robotika kategóriában” – fogalmazott Szilágyi Zoltán, a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar Automatizálási Tanszékének mesteroktatója, a versenyzők felkészítője. Mint mondta, a megmérettetést hosszú felkészülés előzte meg, amelynek során a szakmai és gyakorlati tudás mellett a csapatmunka is fontos szempont volt. „A versenyen egy iparirobot-alkalmazást kellett elkészíteni, ami nagyon komplex feladat, hiszen nemcsak a robotot kell működtetni, de meg is kell építeni az állomást, számítógépes szimulációt alkotni, a robotot programozni, végül pedig az alkalmazás dokumentációját is el kell készíteni”

– ismertette.

Az Euroskillsre a két versenyzőt Bíró István, a FANUC Hungary Kft. robotapplikációs mérnöke kísérte el. Mint kifejtette, cégük, amely a Worldskills és az Euroskills egyik főtámogatója, azért fordít kiemelt figyelmet az új generációk képzésére, mert a jövőben a robotok és az automatizálás várhatóan nagyobb teret hódít majd. A fiatalok számára tehát egyre inkább elengedhetetlen tudásról van szó.

„Ez a verseny egy igazi megmérettetés, mert a hallgatóknak itt olyan rapid határidőkön belül kell teljesíteniük a feladatokat, mint a munkaerőpiacon, ráadásul munkájukat itt is vigyázó tekintetek fürkészik, ahogy később a megrendelők teszik azt”

– hangsúlyozta.

A szakember szerint a magyar csapat valósággal berobbant a versenyre, hiszen a Széchenyi-egyetem hallgatói az első magyar szereplést rögtön felejthetetlenné és érmessé tették egy nagyon erős, tapasztalt mezőnyben.

Ehhez egyrészt az egyetem és az oktatójuk részéről magas szintű szakmai felkészítés volt szükséges, de a két fiatal hihetetlen elszántsága is kellett. A magyarok tehát beléptek a kapun, a FANUC célja pedig az, hogy olyan támogatást biztosítson, amellyel a következő évek versenyzői is legalább ilyen eredményesek lehetnek

– mondta Bíró István.

The post Magyar érem a Szakmák Európa-bajnokságán robotikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>