érték – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 19:18:32 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Az adatmegosztás új korszaka: jó a cégeknek https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/29/adatmegosztas-ceg-tipp/ Sat, 29 Jan 2022 18:05:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18672 A bevételszerzés új lehetőségét hozzák az új, megbízható adatmegosztási és adatvédelmi technológiák. „Az adat az új arany” – ez a kifejezés mostanában kezd valóban értelmet nyerni: az adatelemzésen alapuló döntések során már 70%-ban használnak fel külső forrásokból származó adatokat világszerte. Ez főként a pénzügyi és az egészségügyi szektorokban jellemző. Az adatmegosztási trend fejlődésével egyre több […]

The post Az adatmegosztás új korszaka: jó a cégeknek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A bevételszerzés új lehetőségét hozzák az új, megbízható adatmegosztási és adatvédelmi technológiák.

„Az adat az új arany” – ez a kifejezés mostanában kezd valóban értelmet nyerni: az adatelemzésen alapuló döntések során már 70%-ban használnak fel külső forrásokból származó adatokat világszerte. Ez főként a pénzügyi és az egészségügyi szektorokban jellemző. Az adatmegosztási trend fejlődésével egyre több szervezet lép majd adatközösségbe egymással, a felhő alapú adatpiacok pedig már most gyors és egyszerű lehetőséget nyújtanak adatok adás-vételére – áll a Deloitte legfrissebb Tech Trends tanulmányában.

Az adatkezelési folyamatok egyszerűsítésében és a kapcsolódó költségek csökkentésében segítheti a szervezeteket, ha külső adatkezelő szolgáltatókkal végzik az adatok biztonságos megosztását. Az adatmegosztás fejlődésének előrehaladtával a Deloitte szakértői arra számítanak, hogy egyre több szervezet – versenytársak és iparági partnerek egyaránt – vesz majd részt adatközösségekben, és vállalkozik kölcsönösen előnyös bevételi, működési és kutatási területek feltárására.

Az adatpiaci szektor jelenleg korai aranyláz fázisát éli. Az „adatmegosztás mint szolgáltatás” modell már bizonyította hatékonyságát olyan nagy horderejű adat-, információ- és tartalommegosztási területeken, mint a zenei fájlmegosztó platformok és a közösségi média. Ezekben a szolgáltató felhasználóbarát adatmegosztó platformot bocsát rendelkezésre, ügyfelei pedig biztosítják a tartalmat – az adatokat. Az adat többé nem pusztán a vezetői döntéshozatalt támogató eszköz, az adat mára üzleti szempontból kritikus eszközzé vált, melynek zökkenőmentes adás-vételében és megosztásában felhőalapú adatmegosztó platformok segítik a szervezeteket. A változást legkönnyebben és leghatékonyabban katalizáló platform végül akár az adatmegosztás szabványává is válhat az iparági adatszolgáltatások vertikumában.

„Az új adatvédelmi technológiák még gyerekcipőben járnak, de máris rohamosan nő az érdeklődés a külső adatforrások használata iránt. A következő években várhatóan számos szervezet fejleszt saját adatvagyonán és eszközein alapuló, biztonságos adatmegosztást kínáló megoldásokat, amellyel potenciális versenyelőnyre tehet szert”

– mondta Szöllősi Zoltán, a Deloitte kockázatkezelési tanácsadás üzletágának igazgatója.

Biztonságosan megosztott adatok

Az egyik kulcskérdés a technológia elterjedésében a biztonság kérdése: az elmúlt években soha nem látott mértékben nőtt meg az adatvesztési incidensek száma, egyre nagyobb kárt okozva a szervezeteknek, és a trend folytatódni látszik. Az adat akkor válik értékké egy szervezet számára, ha használhatja és megoszthatja. Az adatvédelmi irányelvek és a versenytitoktartási elvárások azonban eddig természetszerűleg korlátozták lehetőségeiket az adat értékre váltásában. Az adatbiztonsági kockázatok nélküli adatmegosztás és feldolgozás ezért is létfontosságú. A hatékony, felhő alapú piacterek felületein lehetővé vált adat adás-vétel és a legújabb adatvédelmi technológiák, mint például a Teljes Homomorf Titkosítás (Fully Homomorphic encryption – FHE) vagy a Differenciált Adatvédelem (Differential Privacy) kombinációja nem kevesebbet tesz lehetővé, mint titkosított adat továbbítását majd feldolgozását a titkosítás feloldása nélkül. Ezek a megközelítések lehetővé teszik a szervezetek számára, hogy az adatbiztonság feláldozása nélkül élvezhessék az adatmegosztás minden előnyét.

Milyen előnyökkel jár mindez a felhasználók és a szervezetek számára?

Egy egyszerű példa: az összesített adatok segítségével meg lehet ismerni a vásárlói szokásokat egy teljes szektorra vonatkoztatva. Így könnyedén fel lehet tárni a csalási mintákat, ezzel pedig biztonságosabbá válik a vásárlás a kereskedők és fogyasztók számára egyaránt. A szervezetek adatközösségbe lépése és kutatási együttműködése lehetővé teszi kritikus területekre vonatkozó kutatási kezdeményezések felgyorsítását – mindezt az egyes szervezetek versenyelőnyének veszélyeztetése nélkül. Az új technológiák ezen kívül védhetőbbé teszik a mesterséges intelligencia folyamatok alapjául szolgáló és nyilvános felhőben tárolt adatokat is. Végül, de nem utolsó sorban biztosíthatóvá válik a továbbított adat titkosításának megőrzése a feldolgozási folyamat egésze során, hiszen FHE alkalmazásával a felhasználó gyorsan és titkosítási kulcs nélkül férhet hozzá kritikus adatokhoz. Ez utóbbi olyan iparágakban lehet versenyelőny, ahol bizalmas adatok gyors áramoltatására van szükség – mint például a robotsebészet vagy az intelligens gyártóipar területein.

„Lehetővé válik a hatékonyság növelése a költségek csökkentése mellett – biztonságos adatbázisok válhatnak egy gombnyomásra elérhetővé, így az adatszolgáltatóknak nem kell többé hardvert biztosítaniuk, adatbázisokat karbantartani és alkalmazásprogramozási felületeket, ún. API-kat építeni”

– tette hozzá Szöllősi Zoltán.

Minden fél számára előnyös megoldás kell

A gyors fejlődés mellett természetesen vannak adatbiztonság-megőrző megosztást és feldolgozást lassító tényezők is. Érdemes figyelembe venni, hogy a teljes körű felhasználáshoz szervezeti változtatások szükségesek, amelyek jelentős erőfeszítéseket és időt kívánhatnak meg, így átmenetileg lassíthatják a munkavégzést és csökkenthetik a teljesítményt. Szabályozási akadályok is vannak az adatvédelem, illetve az adat tulajdonjoga körül, amelyekkel foglalkozni kell, mielőtt az adatbiztonság-megőrző megosztást és feldolgozást teljes mértékben és minden fél számára előnyös módon ki lehet aknázni.

Egy jó és igen aktuális példa az új technológiai lehetőség gyors kiaknázására a világjárványhoz, ezen belül a vakcinaelosztás optimalizálásához kapcsolódik: az Egyesült Államok-szerte közel 10 ezer üzletet magáénak tudó, és az évenkénti influenza- és egyéb oltások bevezetésének sikerével büszkélkedő CVS Health kereskedelmi adatmérnöki részlegének vezető igazgatója, Karthik Kirubakaran szerint:

“Hatékony adatstratégiánknak köszönhetően, külső adatforrások elemzésével tökéletesíteni tudtuk a vakcina disztribúciónkat, mindezt hónapok helyett hetek alatt. Gyorsan tudtunk lépni azáltal, hogy egyetlen technológia alkalmazása helyett egy több platformon átívelő adathálót hoztunk létre.”

A Deloitte legfrissebb Tech Trends 2022 tanulmánya itt érhető el.

The post Az adatmegosztás új korszaka: jó a cégeknek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az adat a jövő valutája: de kinek a kezében van? https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/15/adat-jovo-vaulata-deloitte/ Fri, 15 Oct 2021 13:06:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17224 Az mára világossá vált, hogy digitális világunk motorja az adat, az azonban csak mostanában kezd kikristályosodni, hogy az adat nem az új olaj, ahogy korábban gondolták, hanem egy magánszemélyek, intézmények és államok számára is rendelkezésre álló megújuló valuta. Ennek tükrében különösen fontos, hogy hová vezetnek minket a tárolás, az adatátvitel és a logisztika innovációi? A […]

The post Az adat a jövő valutája: de kinek a kezében van? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az mára világossá vált, hogy digitális világunk motorja az adat, az azonban csak mostanában kezd kikristályosodni, hogy az adat nem az új olaj, ahogy korábban gondolták, hanem egy magánszemélyek, intézmények és államok számára is rendelkezésre álló megújuló valuta.

Ennek tükrében különösen fontos, hogy hová vezetnek minket a tárolás, az adatátvitel és a logisztika innovációi? A Deloitte 2021-es Technology Futures kutatása a lehetséges jövőképeket járja körül, és többek között erre keresi a választ.

A világban használt adatmennyiség óriási ütemben növekszik. Ez nem csak az egy főre jutó adatmennyiségre igaz, de az információk megosztásának ütemére is. Becslések szerint 2025-ben a naponta keletkező adatok mennyisége eléri a 463 milliárd gigabájtot, ami közel 200-szoros növekedést jelent a jelenlegi helyzethez képest. 2019 és 2020 között, mindössze egyetlen év alatt 10%-kal nőtt a közösségi médiát használók száma, és elérte a 3,96 milliárd főt. Ez a növekedés számos lehetőséget rejt magában, másrészt komoly fejtörést okoz a törvényhozók, gazdasági szervezetek és jogvédők számára, akik az adatok jövőjét kutatva arra keresik a választ, hogy a mai gyakorlatnak megfelelően az információ továbbra is központosított marad, vagy a nyílt adatelosztási és -megosztási modell felé fogunk elmozdulni.

Intézményi, vagy decentralizált modell: kinek a kezében legyenek az adatok?

Jelenleg alapvetően a központosított modell él. Azok az intézmények és szervezetek, amelyek a személyes adatok nagy részét gyűjtik és kezelik, tulajdonképpen kizárólagosan hasznosítják is azokat. Az adatok üzleti célú felhasználásával kapcsolatos adatvédelmi és etikai aggályok miatt sok felhasználó nagyobb rálátást szeretne kapni saját adataira. A blokklánc technológián alapuló decentralizált adattulajdonlás ezt hivatott elérni, hiszen olyan stabil és ellenőrizhető adatbázist teremt, amely lehetővé teszi a végfelhasználók számára a teljes ellenőrzést adataik felett, beleértve, hogy ki férhet hozzá azokhoz. Még sokan nincsenek is tisztában vele, de sok szolgáltatásért már most is adataikkal fizetnek. A népszerű közösségi média platformokat, levelező- és keresőszolgáltatásokat látszólag ingyen használjuk, valójában azonban adatainkkal fizetünk a használatukért. A jövőre nézve elképzelhető, hogy a felhasználók számára bevételszerzési forrás lesz, ha személyes adatainkat megosztjuk bizonyos cégekkel, ehhez azonban a teljes kontroll lehetősége is szükséges. Éppen ezért, számos folyamatban lévő blokklánc projekt van, amelyek célja a végfelhasználói adatok tulajdonjogának átláthatósága, és az adatbiztonság növelése.

Az adatok biztonsága egyre inkább kulcskérdés

A világhálót eredetileg nem a biztonságot vagy bizalmat szem előtt tartva tervezték, ma pedig egyre több felhasználó egyre több személyes adatot oszt meg. A növekvő fogyasztói aggodalmakra reagálva a világ számos országában vezettek be szabályozásokat, de a digitalizáció növekedése magával hozta az adatok megszerzését célzó kibertámadásokat is. A rosszindulatú szoftverek száma több mint 600%-kal emelkedett 2009 óta, és 2020-ban az adatszivárgások révén nyilvánosságra került adatrekordok száma elérte a megdöbbentő 36 milliárdot. Nem csak a támadások száma nőtt meg drasztikusan; az információs technológiától való függőségünk miatt az adatszivárgások hatásai is egyre jelentősebbek. Nem meglepő, hogy mind állami, vállalati, és magán szinten is nagyobb figyelmet fordítunk adataink biztonságára.

A kvantum mumusa

Az új fenyegetések megjelenésével az adatgyűjtési és -tárolási, valamint a kiberbiztonsági technológiák is változnak. A maihoz mérten hatalmas kapacitású kvantum számítástechnika elavulttá teszi a jelenleg széles körben alkalmazott nyilvános kulcsú titkosítási algoritmusokat, melyek visszafejtése kvantum eszközökkel gyerekjáték lehet. Ez azt is jelenti, hogy a jelenleg biztonságosnak vélt algoritmusok könnyen a kvantum technológia áldozataivá válhatnak. Bizonyos szervezeteknél vannak előremutató törekvések, ahol már a poszt-kvantum nyilvános kulcsú kriptográfia fejlesztésén dolgoznak, amely sokkal hatékonyabb védelmet nyújt a jövőbeli kvantumszámítógépek fenyegetésével szemben.

“Akik előre gondolkodnak, megértették, hogy most kell lépni információbiztonság, adattárolás és bizalom tekintetében, és a jövő védelmi módszereit beépíteni rendszereikbe. Az adat határozza meg ugyanis a jövő gazdaságát, mind egyéni, mind szervezeti, mind állami szinten. Tekintsünk úgy az adatra, mint a jövő konvertibilis, megújuló fizetőeszközére – aki nem tudja biztosítani ennek sértetlenségét, lemarad a gazdasági versenyben”

– mondta Szöllősi Zoltán, a Deloitte információ biztonsági szakértője.

A személyes adatokra vonatkozó szabályozás globális szigorodása

Felismerve, hogy az életünk valamennyi területe fokozódó ütemben digitalizált megoldásokra épül, illetve a személyes adatok globális allokálása és továbbítása összehangolt szabályozást igényel, az Európai Unióban 2018-ban lépett hatályba az általános adatvédelmi rendeletet (GDPR), amely a korábban tagállami szintű adatvédelmi szabályok helyett egy egységes és átfogó szabályozási rendszert hozott, súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett. Ugyanebben az évben az Egyesült Államokban Kalifornia állam elfogadta a kaliforniai fogyasztói adatvédelmi törvényt (CCPA), amely a fogyasztók számára nagyobb ellenőrzést biztosít a vállalkozások által róluk gyűjtött személyes adatokról. Fontos megemlíteni, hogy az Unió határán túl számos további helyen is GDPR alapú szabályozást alkalmaznak. A szomszédos nem uniós országok közül például Ukrajna és Szerbia is számottevő mértékben implementálta a GDPR rendelkezéseit, de India és Thaiföld is a GDPR-on alapuló szabályozást vezetett be az elmúlt évek során. A kínai adatvédelmi tárgyú törvény, amely november 1. napján lép hatályba szintén több ponton mutat hasonlóságokat a GDPR szabályaival.

A technológiai cégek sikeressége azt mutatja, hogy a felhasználók személyes adata komoly bevétel forrás, és a jogalkotók, valamint a felügyeleti hatóságok is a személyes adatra, mint fizetőeszközre kezdenek el tekinteni világszerte. A személyes adat azonban sosem fog „közönséges áruként” viselkedni, mivel az adatvédelem egyik legfontosabb pillére, hogy az érintettek a saját adatukkal a jogi kapcsolatot sosem veszítik el, ebből következően az éppen aktuális adatkezelőre a személyes adatok hasznosításával kapcsolatba korlátozások vonatkoznak, valamint az érintetti jogok gyakorlását biztosítania kell. Ez alapvető akadálya annak, hogy például a személyes adatokat korlátlanul lehessen adni és venni

–  mondta dr. Orbán Zsombor, a Deloitte Legal Adatvédelmi és Technológiai csoportjának vezetője.

The post Az adat a jövő valutája: de kinek a kezében van? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Miért éri meg foglalkozni a design védelmével? https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/05/design-robotkutya-sztnh/ Mon, 05 Apr 2021 10:18:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14475 A design, vagyis a termékek megjelenése ma már óriási jelentőséggel bír. Vitathatatlan, hogy ma már a vásárlói döntésben sokszor a design fontosabb szempont, mint a funkcionális tulajdonság és bármilyen árucikk vásárlásakor a termék versenyképességét növeli a jól megfogalmazott forma, az esztétikus külső. A design kiemelt fókuszt kap például otthonunk műszaki berendezései, televíziók, hangfalak, játékkonzolok tervezése […]

The post Miért éri meg foglalkozni a design védelmével? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A design, vagyis a termékek megjelenése ma már óriási jelentőséggel bír.

Vitathatatlan, hogy ma már a vásárlói döntésben sokszor a design fontosabb szempont, mint a funkcionális tulajdonság és bármilyen árucikk vásárlásakor a termék versenyképességét növeli a jól megfogalmazott forma, az esztétikus külső. A design kiemelt fókuszt kap például otthonunk műszaki berendezései, televíziók, hangfalak, játékkonzolok tervezése során, de szerepe megkérdőjelezhetetlen a gépjárműiparban is. Gondoljunk csak az olyan ikonikus megjelenésű járművekre, mint például a FIAT Topolino vagy a Porsche 911, de érdemes megnézni a Volvo 360c multifunkcionális teret kínáló vízióját is.

A jó design érték, amelyen a termék és a vállalkozás sikere múlhat. Ahhoz, hogy 2021-ben valami versenyképes legyen, fontos az innováció, de az előállított újdonságnak a design is elengedhetetlen része kell, hogy legyen. Ha ebből a kettőből valamelyik hiányzik, akkor piaci hátrányba kerül a vállalkozás, amit ma senki nem engedhet meg magának. Épp ezért kell a designt is jogi oltalommal védeni, aminek eszköze a formatervezésiminta-oltalom. De mit is jelent számadatokban kifejezve ez az érték?

A szellemitulajdon-intenzív ágazatok foglalkoztatáshoz és GDP-hez való hozzájárulását vizsgálva meggyőző eredmények születtek az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) és az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) közös, 2019. szeptemberében kiadott jelentése szerint. Magyarországon a design-intenzív ágazatok által teremtett munkahelyek aránya az összes munkahelyhez viszonyítva 16,1 százalék, EU-s szinten pedig 14,2 százalék. A többi szellemi tulajdonhoz fűződő jog, például a szabadalom, formatervezésiminta-oltalom, védjegy, szerzői jog, növényfajta-oltalom, földrajzi árujelző munkahelyteremtő képességét elemezve is kiemelkedik a formatervezésiminta-oltalom, mert ennél csak a védjegyek járulnak hozzá erőteljesebben a foglalkoztatottsághoz.

Magyarországon a design-intenzív ágazatok által termelt GDP aránya a teljes GDP-hez viszonyítva 22,4 százalék, ami jelentősen meghaladja az Európai Unió 16,2 százalékos arányát.

Mindemellett a szellemitulajdon-joggal rendelkező vállalkozásoknál átlagosan 20 százalékkal magasabb az egy alkalmazottra jutó bevétel a többi céggel szemben, ha pedig a formatervezési mintával rendelkező cégeket vizsgáljuk ez az arány 32 százalékra emelkedik.

Műszaki rendeltetés kontra design

Létezik egy olyan, már közhelyesnek mondható, de főleg a műszaki, funkcionális termékekre nézve helytálló állítás, hogy „a jó design nem látszik”: a jól használható, jól működő eszközöknél, ha a tervező jó munkát végzett, a design felett átsiklunk, lehet, hogy észre sem vesszük. Ez nem azt jelenti, hogy középszerű lenne, hanem épp azt, hogyha nem lenne kellemes ránézni, az egész biztosan feltűnne.

Egy tárgy összképét legtöbbször nem csupán a műszaki megfontolások alakítják ki, hanem bizonyos egyéb, meghatározó jellemzők (például egyes alkatrészek pontos formája, a termék arányos megjelenése, felületi mintázata), amelyek mind formatervezői munka eredményei. Ennek a munkának a gyümölcseként válnak a műszaki termékek is arányos, harmonikus megjelenésű tárgyakká, amelyek design-ja néha észrevétlen támogatója a funkciónak, használhatóságnak.

A robotika területéről megannyi példa hozható, amely bizonyítja, hogy a design – adott esetben a karakteres megjelenés – lényeges lehet műszaki termékek esetén is. Napjainkban sokat hallhatunk a robotkutyákról, amelyek számos területen segíthetik az emberek munkáját. A négylábú robotokat kamerákkal és különböző szenzorokkal látják el, így a legkülönfélébb feladatokra alkalmasak. Segíthetik a kórházakban az ápolók munkáját vagy végezhetnek emberek számára veszélyes, esetleg megközelíthetetlen helyeken méréseket. Mozgásuk kifinomult és botlásaikból tanulni képesek – göröngyös, akadályokkal teli terepen is boldogulnak. Általános elnevezésük is utal rá, hogy megjelenésükben, mozgásukban egy kutyára hasonlítanak: az emberi szem számára egy sokkal barátságosabb, ismertebb, így könnyebben befogadható összbenyomást tesz a kutyaszerű megjelenés, mint egy olyan robot-kinézet, amelyet nem tudunk élőlénnyel társítani. Ez a fajta tervezés, a tárgyak emberi, állati, egyéb természeti formákkal való felruházása nem újdonság a formatervezők munkájában. Jó néhány ikonikus design és mindennapjainkban használt termék megjelenése a természetből merít.

A műszaki tartalom a külcsínnel olykor igazán különleges módon is összefonódhat. Az Intel például Edison nevű hordozható chipjei segítségével ötvözi a design-t és a robotikát, nem mindennapi ruhakölteményeket készítve a chipek felhasználásával. Ezek az öltözékek világítanak vagy éppen mozognak viselőjükön, de a ruháról gombnyomásra felröppenő pillangók is felejthetetlen látványt nyújtanak. Tehát akár a leginkább design-központú iparág, a divatipar területén is nagy szerepet kaphatnak a különböző műszaki megoldások, újítások.

A robotkutya és az iparjogvédelem

Egy adott terméket számos, különböző iparjogvédelmi oltalmi forma védhet. A robotkutya esetében például szabadalmazható minden új, feltalálói tevékenységen alapuló, iparilag alkalmazható, a termékre vagy eljárásra vonatkozó műszaki megoldás. Ugyanakkor a robot kialakítására, szerkezetére vagy részeinek elrendezésére vonatkozó megoldás, amely új, feltalálói lépésen alapul és iparilag alkalmazható, használatiminta-oltalomban részesülhet. A termékhez emellett tartozhat olyan megjelölés is, amely az adott gyártó áruját hivatott megkülönböztetni a versenytársak robotkutyáitól – például a kutya logója vagy a kapcsolódó szlogen –: ez védjegyoltalommal védhető.

A külső megjelenés, a design oltalmára pedig a formatervezésiminta-oltalom szolgál. Ide tartozik tehát a külcsín, a robotkutya külső jellegzetességei, vagyis a formája, a rajzolata, a színei, illetve felületi mintázatai is. Ugyanakkor az a külső jellegzetesség, amely kizárólag a termék műszaki rendeltetésének következménye, nem részesülhet ilyen oltalomban.

Hogyan szerezhető formatervezésiminta-oltalom, tehát kizárólagos jog a termék megjelenésére?

A formatervezésiminta-oltalmi bejelentés, amely egyszerre akár 50 különböző mintára is vonatkozhat, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál nyújtható be papír alapon vagy az SZTNH online felületén keresztül elektronikusan. Oltalomban pedig akkor részesülhet, ha az új és egyéni.

A formatervezésiminta-oltalom annak jogosultja számára kizárólagos jogot ad a minta hasznosítására, vagyis az előállításra, használatára, forgalomba hozatalára, a forgalomba hozatalra való felkínálásra, behozatalra, kivitelre, vagy a raktáron tartásra. Emellett az oltalommal a tulajdonos hatékonyan léphet fel a bitorlókkal szemben, ha azok másolatokkal tévesztik meg a vásárlókat.

Az oltalom öt évre szól, és még négy alkalommal, további öt-öt évre megújítható, így a termék megjelenése akár 25 évig is védelmezhető. A formatervezésiminta-oltalmi bejelentés útmutatója és további információk elérhetők az SZTNH honlapján. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Iparjog pályázatával pedig az oltalomszerzés teljes költsége ingyenessé tehető.

www.sztnh.hu

The post Miért éri meg foglalkozni a design védelmével? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Oracle felmérése szerint még kevesen tudnak az adatból értéket kovácsolni https://www.muszaki-magazin.hu/2019/06/21/az-oracle-felmerese-szerint-meg-kevesen-tudnak-az-adatbol-erteket-kovacsolni/ Fri, 21 Jun 2019 19:29:09 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7493 Az európai, közép-keleti és afrikai (EMEA) vállalatok átlagosan kevesebb mint 40 százaléka állítja magabiztosan, hogy jól bánik az adataival – ideértve azok kezelését, biztonságos tárolását, valamint az adatokból való információk kinyerését és felelős használatát. Az Oracle legújabb felmérése szerint a vállalatok ezen képességei nem fognak javulni a következő három évben. Ennek ellenére a válaszadók, akik […]

The post Az Oracle felmérése szerint még kevesen tudnak az adatból értéket kovácsolni appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az európai, közép-keleti és afrikai (EMEA) vállalatok átlagosan kevesebb mint 40 százaléka állítja magabiztosan, hogy jól bánik az adataival – ideértve azok kezelését, biztonságos tárolását, valamint az adatokból való információk kinyerését és felelős használatát.

Az Oracle legújabb felmérése szerint a vállalatok ezen képességei nem fognak javulni a következő három évben. Ennek ellenére a válaszadók, akik felismerték ezen képességek értéknövelő erejét, a legfőbb előnyök között a magasabb ügyfélhűséget, a bevételek és a márkaérték növekedését említették legtöbben.

“Jól tudjuk, hogy az adatok feldolgozása révén kiugró üzleti növekedést érhet el egy vállalat, és ezt a növekedést más cégek nehezen tudják megállítani”

mondta Andrew Sutherland, az Oracle Technology and Systems APAC és EMEA régióbeli szenior alelnöke.

„A legújabb felmérési eredmények viszont azt mutatják, hogy a vállalatok továbbra sem tudnak mit kezdeni napjaink adatáradatával. Ezzel a problémával szembe kell nézniük, mégpedig hatékonyabb belső céges gyakorlatokkal, valamint megfelelő adatkezelési stratégiák és fejlett biztonsági ellenőrzőpontok kialakítása révén. Emellett kulcsfontosságú lesz a felhő és az olyan feltörekvő technológiák mint az AI és az automatizálás körültekintő alkalmazása is közeledvén ahhoz a ponthoz, amikor az emberi munkaerő már nem lesz képes az adatok feldolgozását és védelmét önmaga ellátni.”

A Rediscovering trust in your data and security’ felmérés főbb megállapításai:

  • Átlagosan a válaszadók 42 százalékának nincs megfelelő adatkezelési stratégiája
  • Tízből négy vállalat állította magabiztosan, hogy képes jól kezelni, biztonságosan tárolni és felelősen felhasználni az adatait
  • A válaszadók 35 százaléka állította, hogy az adatok feldolgozásából értékes információkat tud kinyerni
  • A kulcsfontosságú részlegek továbbra sem vállalnak felelősséget és elszámolhatóságot az adatkezelés terén
  • Az adatbiztonsági szabályozásokat gyakran nem értik, vagy nem tartják be azokat

Közös erőfeszítés szükséges

Zavarodottság tapasztalható a vállalatoknál a téren, hogy kik felelősek elsősorban az adatok biztonságáért. A pénzügyi és IT döntéshozók közel fele például úgy gondolja, ők a felelősek az adatok biztonságos kezeléséért, míg azok, akik jellemzően használják az adatokat – marketing és HR osztályok – csupán harmaduk állította, hogy felelősséget vállal az adatokért.

Több figyelmet az adatvédelemre!

Az EMEA régióbeli vezetők 53 százaléka szerint a vállalat jó hírneve szempontjából kifejezetten fontos a biztonságos adatkezelés, ezzel szemben a felmérés eredményei azt mutatják, hogy számos belső céges szokás megtöri ezt a bizalmat.

A válaszadók negyede szerint az adatbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak legfőbb oka, hogy kevés figyelem irányul a bizalmas adatokra a vállalaton belül. Ezt követte az adatokhoz való hozzáférések gyenge szabályozása (24%), a mobileszközökön és közösségi platformokon való adatkezelés (23%) és a nem megbízható eszközök és kapcsolatok használata (23%).

A felmérésben résztvevők mintegy ötöde (22%) azt is állította, hogy az adatkezelésbe vetett bizalmukat leginkább az alábbi hozzáállások törik meg: az adatok megfelelő kezelésének elhanyagolása, a kritikus adatokkal való visszaélések és az alkalmazandó adatvédelmi szabályozások figyelmen kívül hagyása.

Lépések a változásért

A fenti magatartási mintákkal szemben azoknál a vállalatoknál, amelyek megfelelő adatkezelési stratégiával rendelkeznek 8 százalékkal nagyobb eséllyel használnak jelszóval védett dokumentumokat, 10 százalékkal nagyobb eséllyel rendelkeznek hozzáféréssel biztonságos telephelyi adatbázisokhoz, és 9 százalékkal valószínűbb, hogy megbízható eszközökön kezelik az adatokat.

A kritikus adatok és a biztonsági prioritások vonatkozásában a vállalatoknak a következő évben fontos lesz lépéseket tenni a felelősségteljes adathasználat elősegítésében: az ellenőrzőpontok és -folyamatok megerősítése révén, illetve a különböző üzletágak dolgozóinak közös képzésével és adatbiztonsági workshopok szervezésével. A vállalatok egyre nagyobb számban számítanak a technológiai cégek segítségére az adatkezelés teljes spektrumát tekintve, beleértve a felhőbe való gyorsabb átállást a magasabb fokú biztonsági teljesítmény érdekében (30%), az AI és a gépi tanulás használatát, amelyek lehetővé teszik, hogy az adatokból kinyert információkat cselekvésekbe fordíthassák (26%), továbbá a gépi tanulási képességeket, amelyek elősegítik a biztonságos adatkezelést, illetve hogy a rendszer képes legyen önmagán javításokat végezni (25%).

Az Oracle-lel (NYSE: ORCL) kapcsolatos további információkért látogasson el az oracle.com oldalra.

Kép: Fortune

The post Az Oracle felmérése szerint még kevesen tudnak az adatból értéket kovácsolni appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kézzelfogható értékekkel gazdagít minden szereplőt a Startup Safari https://www.muszaki-magazin.hu/2019/04/03/kezzelfoghato-ertekekkel-gazdagit-minden-szereplot-startup-safari/ Wed, 03 Apr 2019 20:38:02 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6561 Új munka, új befektető, új vevő, új üzleti partner, új élmények… mindezekhez juthat hozzá az, aki ellátogat április 17 és 19. között a mintegy 300 program valamelyikére az idei Startup Safari Budapesten. A hazai ökoszisztémában az egyik legváltozatosabb szakmai támogatói kezdeményezésként tartják számon emiatt a Startup Safarit – hangzott el az IVSZ Smart X konferenciáján. […]

The post Kézzelfogható értékekkel gazdagít minden szereplőt a Startup Safari appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új munka, új befektető, új vevő, új üzleti partner, új élmények… mindezekhez juthat hozzá az, aki ellátogat április 17 és 19. között a mintegy 300 program valamelyikére az idei Startup Safari Budapesten.

A hazai ökoszisztémában az egyik legváltozatosabb szakmai támogatói kezdeményezésként tartják számon emiatt a Startup Safarit – hangzott el az IVSZ Smart X konferenciáján.

A tizedik, jubileumi Smart X konferenciához igazítva mutatta be idei terveit a Startup Safari Budapest. Mint a főszervező X Labs képviseletében Kovács Péter alapító ügyvezető elmondta, a magyar fővárosban idén negyedik alkalommal, 100 helyszín részvételével megrendezett eseménysorozat a hasonló szafarik legnagyobbja a világon. Ez egyszerre örömteli, ugyanakkor annak is jele, hogy nagy a hiány azokból a lehetőségekből, ahol kapcsolatot teremthetnek, illetve tapasztalathoz és erőforrásokhoz juthatnak a startupok. Persze a magyar rendezvény népszerűsége köszönhető a vállalkozó szellemű és érdeklődő startupoknak is, valamint azoknak a partneri nagyvállalatoknak – például a Bosch, a KPMG, az SAP, vagy a T-Systems közreműködésének – amelyek többek közt tematikus látogatói utak támogatóiként gondoskodnak az aktuális, változatos és értékes programokról.

A Startup Safari beharangozásához kötődően a Smart konferencián kerekasztalbeszélgetést is tartottak a hazai startupok igényeiről, lehetséges támogatásuk módjairól, mind a privát, mind az állami kezdeményezések útján. Kölkedi Krisztián, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal stratégiai tanácsadója szerint a magyar startup ökoszisztéma támogatói oldalán az államnak is helye kell legyen.

„Óriási félreértés azt állítani, hogy nincs helye az államnak, és élénk startupszférájuk miatt hivatkozni Izrael, Észtország, vagy az USA példájára, hiszen ezekben az országokban is jelen van az állam akár a megrendelői oldalon, akár a környezeti feltételek biztosításában.”

Somogyi Zsolt, a magáncégek szabad parkolóhelyeinek alkalmi bérbeadását applikáció útján bonyolító Parkl alapítója is kiemelte, hogy utólag visszatekintve úgy látja, hogy kizárólag saját képességeik mellett a networking útján megszerezhető tapasztalatokra, partnerekre, erőforrásokra is érdemes lett volna támaszkodniuk, még akkor is, ha abban az elkényeztetett helyzetben voltak, hogy financiálisan biztosítva volt belátható időre a működésük.

Galácz Ábel, a Lead Ventures vezérigazgatója, a kockázati tőkés oldal képviseletében elmondta, hogy változatos szolgáltatásokkal igyekeznek támogatni a startupokat az érvényesülésben, ugyanakkor fontos, hogy alap vállalkozói készségeket akár már középiskolai vagy egyetemi éveik alatt megszerezzenek a későbbi alapítók. Kölkedi Krisztián jelezte, hogy az NKFIH dolgozik egy olyan terven, ami a közép- és felsőoktatási intézményeket hozza helyzetbe, hogy támogatáshoz jussanak, amennyiben helyi ökoszisztémát, vállalkozóbarát környezetet és tudásmegosztási modelleket alakítanak ki a startupok ösztönzésére.

A kerekasztalbeszélgetésen résztvevők mind egyetértettek abban, hogy a startupok sikerének kulcsa leginkább az oktatásban rejlik, hogy az onnan kikerülőket már ne kelljen edukációs programokkal külön felkészíteni a vállalkozói létre. A Startup Safari szervezői ezért is határozták el, hogy idén országszerte több városból mintegy 250 általános és középiskolai diáknak szerveznek ingyenes bejutást a Startup Safari eseményeire. Mindenki más természetesen a hagyományos csatornákon válthat belépőt a több száz programra!

Honlap: www.budapest.startupsafari.com

Facebook: www.facebook.com/startupsafaribudapest

The post Kézzelfogható értékekkel gazdagít minden szereplőt a Startup Safari appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Értékteremtés minden gyártási fázisban https://www.muszaki-magazin.hu/2019/01/14/dmg-ertekteremtes-minden-gyartasi-fazisban/ Mon, 14 Jan 2019 11:14:12 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5913 70 high-tech gép, két világpremier, a digitalizálásra, az automatizálásra és az additív gyártásra irányuló jövőorientált témakörök. A DECKEL MAHO Pfronten közelgő nyílt napján az integrált folyamatok integrált gyártási megoldásai fognak dominálni. Az EMO kiállítási év kezdetén a DMG MORI 70 high-tech gépet – melyek közül 20 berendezés automatizált – és a DMP 70 valamint a […]

The post Értékteremtés minden gyártási fázisban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
70 high-tech gép, két világpremier, a digitalizálásra, az automatizálásra és az additív gyártásra irányuló jövőorientált témakörök. A DECKEL MAHO Pfronten közelgő nyílt napján az integrált folyamatok integrált gyártási megoldásai fognak dominálni.

Az EMO kiállítási év kezdetén a DMG MORI 70 high-tech gépet – melyek közül 20 berendezés automatizált – és a DMP 70 valamint a LASERTEC 125 Shape világpremierjét mutatja be a DECKEL MAHO Pfronten Nyílt Napján 2019. január 26-án. A jövőorientált fő témakörök a digitalizálás területei és a digitális termelési-szolgáltatási ajánlatok, a versenyképes gyártás integrált automatizálási megoldásai valamint az additív megmunkálás. Ennek alkalmából a DMG bemutatja a legújabb LASERTEC 12 SLM-et és az intelligens OPTOMET szoftvermegoldást a porágyas eljárás számára. Az idei év legfontosabb szempontjakén a DMG MORI minden figyelmét a felhasználó teljes értékteremtő folyamatláncára fordítja. A DMG MORI Aerospace és Die & Mold Technology Excellence Center egy példaértékű kapcsolati lehetőség, ahol tapasztalt szakemberek terveznek úttörő és termelékeny gyártási megoldásokat. A DMG MORI ezt a szakértelmet egy 7.500 m2-es kiállítási területen mutatja be. A kiállítás másik fénypontja a nagy méretű munkadarabok megmunkálása az XXL-Centerben, ahol a két asztallal rendelkező DMU 600 P először kerül bemutatásra. A DMG MORI Qualified Products a Nyílt Nap programját a perifériák és kiegészítők területének legújabb innovációival egészíti ki, különös tekintettel az újonnan kifejlesztett DMQP Tanusítvány Programmal, amely nagyteljesítményű szerszámrendszerek széleskörű válogatását kínálja exkluzív kivitelben.

Világpremier: DMP 70 – Dinamikus gyártógép a legkülönbözőbb iparágak számára

A DMG MORI által fejlesztett, rendkívül kompakt gyártóberendezés a mindössze 4,2 m²-es alapterületével kiváló az orvostechnikai alkalmazások, a különböző gyártósorok, de akár a repülőgépipari szektor és egyéb nehézipari alkalmazások számára. A 700 x 420 x 380 mm szánhossznak köszönhetően elegendő hely áll rendelkezésre a munkadarabok széles skálája számára, amivel a DMP 70 a már meglévő géppark tökéletes kiegészítője lehet. A berendezés képes bonyolult munkadarabok dinamikus megmunkálására a szánrendszer akár 60 m/perc-es mozgásainak és maximális 2 g-s gyorsulásának köszönhetően. A dinamikus szerszámváltás időszükséglete pedig csupán 1,5 másodperc. A szerszámtár maximum 25 szerszám befogadására képes, és a fémből készült rögzítőknek köszönhetően rendkívül időtálló. A szükséges pontosságot az erős, egyrészes, öntöttvasból készült gépágy, a közvetlen abszolút útmérő rendszerek és az optimális hűtési rendszer biztosítja. A DMP 70 többek között olyan automatizációs megoldásokkal kerül bemutatásra a Nyílt Napon, mint például a WH 3 CELL alkatrészkezelő, amely – akárcsak a további kiegészítő megoldások – jobbról, balról vagy akár elölről is csatlakoztathatók a géphez.

A mindössze 4,2 m2 alapterületű új DMP 70 egy különösen kompakt gyártóberendezés az embert és gépet próbáló iparágak számra.

Világpremier: LASERTEC 125 Shape – Nagy moldok hatékony felületi strukturálása

A DMG MORI első ízben a Pfrontenben rendezett Nyílt Nap során mutatja be a LASERTEC sorozat legújabb tagját, a 125 Shape-t. Kifejezetten nagy, ø1.250×700 mm-es öntőformák felületi struktúrálására tervezték, legfeljebb 2.600 kg-os munkadarabok számára (opcionálisan tandem-meghajtással is rendelhető). A választható nagy sebességű Z-váltó segítségével a Z-irányú mozgások sebessége 1,5 m/s-ról 4 m/s-ra növelhető, míg a lézer pulzusszáma 1000 kHz-ig emelhető. A textúraminőség tovább optimalizálható a berendezés munkasebességének csökkentése nélkül. Ennek eredménye a folyamat időszükségletének akár 69%-os csökkenése, és így a lényegesen alacsonyabb egy alkatrészre jutó gyártási költség.

A LASERTEC 125 Shape-t kifejezetten a nagyméretű (akár Ø1.250×700 mm) öntőformák textúriának kialakítására tervezték

Integrált Digitalizáció – Termékek és megoldások a gyártási folyamatok integrált digitalizációjához

A gépgyártás digitalizálásának úttörőjeként, a DMG MORI ezt a témakört továbbra is a jövő stratégiai fontosságú területének tekinti. A technológia vezetője a Nyílt Nap során az integrált digitalizálás keretein belül bemutatja a hálózatba kapcsolt gyártás felé vezető utat. A rendezvény alkalmából a DMG MORI egy 45 perces Digitális Pfronten Túrára invitálja az érdeklődőket, melynek során az integrált digitalizáció termékei és megoldásai kerülnek bemutatásra. Megismerhető lesz többek között a vállalat gyártástervezési megoldása is, a DECKEL MAHO Pfronten öt munkaerő-tervező állomásán. Az ELŐKÉSZÍTÉS & GYÁRTÁS területén bemutatásra kerül egy teljes mértékben integrált, öntőforma betétek előállításának digitális megvalósítását végző gyártástervező és irányító rendszer – a folyamatok CAD/CAM (Siemens NX) rendszerekkel és CELOS PC-vel történő ütemezésétől kezdve a CELOS 5. verziójával ellátott DMC 1850 V berendezéssel történő megmunkálásig. A DMG MORI termékek teljes értékláncának digitalizálására vonatkozó DIGITALIZÁCIÓS BEMUTATÓ után a túra következő állomásaként a MONITORING következik, mely során a látogatók megismerkedhetnek a DMG MORI MESSENGER, a CONDITION ANALYZER, a PERFORMANCE MONITOR és a PRODUCTION COCKPIT, valamint a SERVICE & MAINTENANCE területekkel a WERKBLiQ segítségével. A web alapú, több gyártó berendezésén is használható platform használatával akár a DECKEL MAHO Pfronten mechanikus megmunkálási részlegén található nyolc 5-tengelyes maróközpontjának és három univerzális köszörűgépének, valamint a Technology Center 17 maróközpontjának karbantartása is kézben tartható. Ezeken felül a közvetlen szervíztámogatás új NETservice és SERVICEcamera által nyújtott előnyök is élőben kerülnek bemutatásra a látogatók számára.

Termékek és megoldások a gyártás integrált digitalizációjáért.

Automatizálás – Több értékteremtés az integrált automatizálás segítségével

Az automatizált gépek a digitális gyár kulcsfontosságú összetevői, ezért az Ipar 4.0 szerves részét képezik. A gépgyártás iparág digitalizálásának úttörőjeként a DMG MORI ezt a témakört továbbra is a jövő stratégiai fontosságú területének tekinti. Egy közös vállalkozás, a DMG MORI HEITEC támogatja a DMG MORI-t a rugalmas automatizálási megoldások, például a munkadarab-kezelés fejlesztésében és megvalósításában. A palettakezelés automatizálásának szakértelmét a DMG MORI gyártóüzemébe közvetlenül is integrálták. A DMG MORI üzemek és a DMG MORI HEITEC automatizálási szakértelme közötti kölcsönhatás testreszabott, integrált és megbízható megoldást nyújt a felhasználónak, mindezt egyetlen forrásból. A DMG MORI HEITEC kiegészítő szolgáltatásai a rendszer működésétől egészen a konfigurációig terjednek, beleértve a rendszer későbbi módosítását vagy bővítését.

A Robo2Go egy rugalmas szerszámkezelő rendszer esztergagépekhez

A DMG MORI automatizálási szakértelmének legfrissebb példái az esztergagépek rugalmas kezelésére megalkotott 2. generációs Robo2Go és a palettakezelő rendszerek széles választékára. A maximum 12 férőhelyes és 150 kg-os teherbírású PH 150 egy DMU 65 monoBLOCK-ban, a DMU 85 monoBLOCK pedig az új PH 400-zal kerül bemutatásra. A PH 400 egy nagy munkadarabok betöltésére alkalmas 800 kg maximális teherbírású automatizált palettakezelő rendszer DMU gépekhez. A DMU 80 P duoBLOCK és a DMU 90 P duoBLOCK 800 kg súlyú palettákhoz is rendelhető.

ADDITÍV MEGMUNKÁLÁS – Intelligens szoftvermegoldások az optimális folyamatparaméterekért

A fémek additív megmunkálásának területén szerzett több mint 20 éves tapasztalattal rendelkező DMG MORI neve az innovatív gyártási technológiák és globális szolgáltatások kifejezésekkel forrt egybe. A vállalat portfóliója négy teljes folyamatláncot foglal magába az additív porfúvó és porágyas technológiák területén. Ehhez az integrált kínálathoz a DMG MORI a LASERTEC 3D és LASERTEC SLM sorozat additív berendezéseit egyesíti a megmunkáló központok széles választékával. A generatív gyártás folyamatos továbbfejlesztését a vállalat a legutóbb bemutatott LASERTEC 12 SLM-mel és az OPTOMET innovatív szoftvermegoldással demonstrálta. A DMG MORI Akadémia egy olyan tanácsadói megközelítéssel egészíti ki az ADDITÍV MEGMUNKÁLÁS szolgáltatásainak körét, amelyet kifejezetten erre a technológiai ágazatra alakítottak ki.

A DMG MORI portfólió négy teljes folyamatláncot foglal magába az additív porfújás és porágyas technológiák területén.

Mindössze 35 µm-es fókuszátmérővel az új LASERTEC 12 SLM négyszer pontosabb, mint a jelenlegi ipari szabvány. Ez jelentősen finomabb szerkezeti felbontást jelent, amely vékonyabb falvastagságú alkatrészek elkészítését teszi lehetővé. A porágyas berendezés 125 x 125 x 200 mm-es építési térfogatot kínál, amely egyedülálló e pontossági osztály számára. A felhasználóbarát Stealth Design és a LASERTEC 30 SLM 2. generációjából ismert alapanyagcsere-modul – amely kevesebb, mint két órán belüli alapanyagcserét tesz lehetővé – garantálja a magas szintű automatizációt és a magas munkabiztonságot.

Az INTECH-ben szerzett 30%-os részesedéssel a DMG MORI hozzáférést biztosított magának a generatív gyártáshoz szükséges fontos szoftver- és technológiai tudásbázishoz is. Az Indiában, a 3D nyomtatás úttörőjeként számon tartott, és az additív megmunkálás specialistájának számító INTECH az iparághoz kapcsolódó szoftver megoldások szakértője – beleértve az iparágon belül alkalmazott mesterséges intelligenciát is. Ennek az együttműködésnek az egyik első eredménye az új OPTOMET szoftver, amelyet az INTECH a DMG MORI LASERTEC SLM sorozathoz kínál. A program automatikusan kiszámítja az optimális folyamatparamétereket. Ez megkönnyíti a programozást, és jelentősen javítja a felületi tulajdonságokat és az előállított termék anyagtulajdonságait.

Az OPTOMET automatikusan kiszámítja az optimális folyamatparamétereket, megkönnyíti a programozást, és jelentősen javítja a felületi tulajdonságokat és az előállított termék anyagtulajdonságait.

DMG MORI Technology Excellence: Repülőgépipar

A termékfejlesztés korai szakaszában és a partnerek számára történő új gyártóegységek és üzemek tervezésében való részvételnek köszönhetően a DECKEL MAHO Pfrontenben található DMG MORI Aerospace Excellence Center képes optimális és integrált gyártási megoldásokat fejleszteni a repülőgépipar számára. A DMG MORI több mint 20 éves technológiai tapasztalattal rendelkezik a komplex szimultán 5-tengelyes marással történő teljes megmunkálás – a marási, esztergálási, valamint a köszörülési és az ultrahangos marási technológiák integrációjának – területén. A DMG MORI Aerospace Excellence Center fő eredményei az iparági jellegű alkalmazások, mint pl. szögletes fej felbontás a DMU 125 FD duoBLOCK-on történő borítás gyártásához. Itt az elülső szerszámok automatikusan cserélhetők. A DMC 65 monoBLOCK-on található szenzor által vezérelt Tool Control Center (TCC) nagyobb megbízhatóságot biztosít a folyamatban, így gyorsan reagálhat a nem tervezett szerszámkopásra, így védve a munkadarabot és a berendezést az esetleges sérülésektől.

A DMG MORI Aerospace Excellence Center optimális gyártómegoldásokat fejleszt a repülőipari alkalmazások számára.

DMG MORI Technology Excellence: Alakítástechnika

A DMG MORI mindig nagy jelentőséget tulajdonított az alakítástechnikai alkalmazásoknak, ami egyrészt a területen szerzett temérdek tudáshoz, másrészt pedig úttörő technológiai megoldásokhoz vezetett. A DMG MORI Die & Mold Excellence Center sokoldalú projektjei a munkadarabok óriási választékára összpontosítanak – 10 mm-es lyukaktól a 6000 mm-es munkadarabok mindegyike számára elegendő hely található az XXL megmunkálóközpontban. A terület legújabb tagjai a dupla asztallal rendelkező DMU 600 P, valamint a kiváló pontosságot támogató, DMC 85 monoBLOCK-kal kompatibilis DMG MORI Technology Cycle VCS Complete. Ezeken felül a DMG MORI garantálja a megbízható és pontos lineáíris hajtásokkal elérhető max. 0,15 µm-es felületet, a kiváló MAGNESCALE mérőrendszert, és a SpeedMASTER orsók segítségével az akár 30.000 fordulat/perces, HSC orsókkal pedig a max. 60.000 fordulat/perces sebességet. A DMG MORI a LASERTEC Shape sorozatnak köszönhetően folyamatosan új szabványokat állít fel a felületi strukturálás területén, hogy ügyfelei számára integrált gyártási megoldásokat kínálhasson.

Az XXL-Center gépei akár 6.000 mm méretű szerszám moldokat is képesek elkészíteni.

DMQP – Minőségi garancia az innovációs együttműködéseknek és a DMQP tanúsítványnak köszönhetően

A lehető legjobb teljesítményt és alkatrészminőséget csak összehangolt és tanúsított technológiával és periféria komponensekkel lehet elérni. A DMG MORI ezért a DMG MORI Quality Products (DMQP) program keretein belül határozza meg a minőségi igényeit. E minőség garanciájának alappilléreit a perifériák és kiegészítők területén kötött sokéves innovációs együttműködések alkotják. A DMQP partnereknek meg kell felelniük az innovációs kapacitással, a technológiai szakértelemmel és a minőséggel kapcsolatos legszigorúbb követelményeknek. A koordinált interfészek, az összekapcsolhatóság biztosítása, az ár-karbantartás és a meghatározott jótállási feltételek optimális termelékenységet biztosítanak a DMG MORI ügyfelei számára.

A DMG MORI nemrég megkezdte DMQP tanúsítványainak kiállítását ügyfelei számára, amely számos egyedi előnyt kínál: Nagy teljesítményű szerszámrendszerek széleskörű választékát, melyet a DMQP szakértők egyedileg állítanak össze.

www.en.dmgmori.com

The post Értékteremtés minden gyártási fázisban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>