erőmű – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A cseh Nano Energies Magyarországon is beindítja virtuális erőművi szolgáltatásait https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/05/nano-energies-virtualis/ Mon, 05 Dec 2022 06:00:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23124 A vállalkozások Európa-szerte küzdenek a magas villamosenergia-árakkal. A válságból kivezető út lehet a cseh Nano Energies által kínált rugalmassági aggregáció, amely az áramfogyasztás és -termelés intelligens irányításával az energiaköltségek 10-30 százalékos csökkentését is lehetővé teszi. Emellett erősíti a villamosenergia-hálózat stabilitását, és optimalizálja a megújuló energiatermelés hálózatba visszatáplálását. Magyarország már a negyedik ország, ahol a cég […]

The post A cseh Nano Energies Magyarországon is beindítja virtuális erőművi szolgáltatásait appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vállalkozások Európa-szerte küzdenek a magas villamosenergia-árakkal.

A válságból kivezető út lehet a cseh Nano Energies által kínált rugalmassági aggregáció, amely az áramfogyasztás és -termelés intelligens irányításával az energiaköltségek 10-30 százalékos csökkentését is lehetővé teszi. Emellett erősíti a villamosenergia-hálózat stabilitását, és optimalizálja a megújuló energiatermelés hálózatba visszatáplálását. Magyarország már a negyedik ország, ahol a cég jelen van.

Miközben a villamosenergia rendszerek jelentős technológiai változáson mennek keresztül szerte a világban, egy akut kihívással, az emelkedő árakkal is szembe kell nézniük a vállalkozásoknak. Emiatt reflektorfénybe került az úgynevezett energia rugalmasság, amely a fogyasztás és termelés folyamatos összehangolását jelenti. Mivel a villamos energiát nem lehet nagy mennyiségben és költséghatékony módon tárolni, ezért az energiaellátás biztonsága szempontjából a kisebb eszközök vezérlése a hatékony megoldás. A Nano Energies független rugalmassági aggregátorként sok kisebb-nagyobb áramtermelőt és -fogyasztót egyesít egy közös intelligens rendszerbe, amely így egyetlen nagy “virtuális erőműként” működik.

A rugalmassági aggregátorok a megújuló energiatermelés növekedésével párhuzamosan kapnak egyre nagyobb szerepet. Mivel a megújuló energiatermelés időben nem kiegyensúlyozott, szükségessé váltak az olyan megoldások, amelyek kiegyensúlyozzák a villamosenergia rendszer működését.

„A napelemeken termelt áram visszatáplálása kiemelt témává vált Magyarországon az elmúlt hónapokban, ez is mutatja, hogy az átviteli hálózat egyensúlya mennyire fontos tényező. A hálózati kiegyensúlyozást célzó szolgáltatásai révén erre is megoldást tud kínálni a Nano Energies technológiája”

– mondja Lukács Tibor, a Nano Energies magyarországi vezetője. A cég intelligens megoldásaival a vállalatok – például biogáz erőművek, gázmotoros erőművek, vagy hulladéklerakó telepekhez kapcsolódó erőművek, hogy csak néhányat említsünk – 10-30 százalékos eredő energiaköltség-csökkenést tudnak elérni anélkül, hogy a napi működést át kellene alakítaniuk. Azoknál a vállalatoknál, amely a nap 24 órájában üzemelnek és az energiafogyasztás variálható, a költségmegtakarítás a 60 százalékot is elérheti.

“A rugalmassági aggregátorok felgyorsítják a fenntartható energiára való átállást. A Nano Energies ugyanis képes hozzáférni olyan energiaforrásokhoz, amelyek egyébként kihasználatlanul maradnának. Úgy állítjuk be a fogyasztást és a termelést, hogy az ügyfelek akkor termelnek áramot, amikor a legdrágább, és akkor fogyasztanak, amikor a legolcsóbb. Az ügyfél ezt működés közben észre sem veszi, mert minden automatikusan, távvezérléssel történik, ugyanakkor hozzájárul a hálózat stabilizálásához anélkül, hogy földgázzal üzemelő erőműveket kellene csatlakoztatni”

– magyarázza Stanislav Chvála, a Nano Energies vezérigazgatója.

A Nano Energies jelenleg a villamosenergia-átviteli hálózatot üzemeltető MAVIR Zrt.-vel közösen azon dolgozik, hogy mindenben megfeleljen a magyar szabályozásnak, és jövőre elindíthassa kiegyenlítő szabályozási szolgáltatásait. A vállalat emellett jövőre tervezi a legújabb automatizált rugalmassági aggregációs szolgáltatás (aFRR) bevezetését is ügyfelei számára, amely kiegészítő bevételi forrást teremt számukra.

A vállalatot Petr Rokůsek cseh vállalkozó alapította 2008-ban Csehországban. Tavaly 116 millió euró árbevételt ért el csoportszinten és jelenleg 130 magasan képzett szakembert foglalkoztat – szoftverfejlesztőket, matematikusokat és megújulóenergia-szakértőket.

További információ: https://www.digitalenergyservices.cz/hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A cseh Nano Energies Magyarországon is beindítja virtuális erőművi szolgáltatásait appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bekapcsolták a britek a fúziós erőművet, rekordmennyiségű energiát állítottak elő https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/11/fuzios-eromu-uk/ Fri, 11 Feb 2022 14:38:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18859 Az Egyesült Királyság kísérleti fúziós erőműve 59 megajoule energiát állított elő nagyjából 5 másodperc leforgása alatt. Hosszú ideje dolgoznak már a tudósok a fúziós erőművek kifejlesztésén, az elmúlt években viszont különösen nagy figyelmet kapott a munkájuk. Köszönhető ez egyfelől a klímaváltozás egyre égetőbb problémájának, és annak is, hogy egyre hosszabb ideig, és egyre hatékonyabban tudják […]

The post Bekapcsolták a britek a fúziós erőművet, rekordmennyiségű energiát állítottak elő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>

Az Egyesült Királyság kísérleti fúziós erőműve 59 megajoule energiát állított elő nagyjából 5 másodperc leforgása alatt.

Hosszú ideje dolgoznak már a tudósok a fúziós erőművek kifejlesztésén, az elmúlt években viszont különösen nagy figyelmet kapott a munkájuk. Köszönhető ez egyfelől a klímaváltozás egyre égetőbb problémájának, és annak is, hogy egyre hosszabb ideig, és egyre hatékonyabban tudják ezeket az erőműveket működtetni.

CNN beszámolója szerint ezúttal az Egyesült Királyság tudósai jelentették be, hogy sikerült áttörést elérniük a területen. Ezek szerint sikerült megduplázniuk a fúziós energia létrehozásának és fenntartásának korábbi rekordját. A szakemberek egy fúziós (tokamak) reaktorral érték el mindezt: 59 MJ (megajoule) energiát sikerült előállítaniuk több mint öt másodpercig.

Ehhez a gép belsejében a Nap magjánál tízszer magasabb hőmérsékletet kellett elérni, hatalmas nyomás mellett. Az öt másodperc nem tűnik soknak ahhoz képest, hogy Kína nemrég például 1056 másodpercig működtette a mesterséges Napot, ám ennyi ideig ilyen nagy mennyiségű energiát még nem sikerült termelni.

A teszt során deutériumot és tríciumot, vagyis a hidrogén izotópjait használták. Tony Roulstone, a Cambridge-i Egyetem kutatója szerint ezekből hatalmas mennyiségű energia nyerhető ki. Ha egy napra szeretnék az Egyesült Királyság teljes áramfogyasztását fúziós energiával leőállítani, ahhoz fél tonnára lenne szükség belőlük. A két izotópot a tengervízből könnyedén ki lehet nyerni – hangsúlyozta Roulstone.

A mostani kísérlet eredményei a nemzetközi összefogással épülő fúziós reaktor, az ITER számára is jó előjelnek tekinthető. Az ITER-nél a cél, hogy 50 MW energia felhasználásával 500 MW energiát lehessen előállítani. A JET jelenleg 12 MW energiát tudna megtermelni, ami ettől még messze van, ám az irány egyértelműen jó.

Forrás: HVG

The post Bekapcsolták a britek a fúziós erőművet, rekordmennyiségű energiát állítottak elő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Éjjel-nappal tiszta áramot biztosít a világ legnagyobb úszó naperőműve https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/05/uszo-eromu-siemens/ Sat, 05 Feb 2022 15:59:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18746 Megkezdte múlt év végén az energiatermelést a thaiföldi Sirindhorn-gátnál megvalósított hibrid erőmű. A méretét tekintve világrekorder– csaknem hetven focipályányi területen elhelyezkedő – hibrid erőmű vízen lebegő napelemparkja 45 megawatt, vízerőműve pedig 36 megawatt kapacitásával éjjel-nappal termel áramot, megújuló energiaforrásokból. Míg a 145 000 napelem napközben a nap energiáját hasznosítja, addig éjszaka három turbina az áramló […]

The post Éjjel-nappal tiszta áramot biztosít a világ legnagyobb úszó naperőműve appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megkezdte múlt év végén az energiatermelést a thaiföldi Sirindhorn-gátnál megvalósított hibrid erőmű.

A méretét tekintve világrekorder– csaknem hetven focipályányi területen elhelyezkedő – hibrid erőmű vízen lebegő napelemparkja 45 megawatt, vízerőműve pedig 36 megawatt kapacitásával éjjel-nappal termel áramot, megújuló energiaforrásokból. Míg a 145 000 napelem napközben a nap energiáját hasznosítja, addig éjszaka három turbina az áramló víz energiáját alakítja át. Az erőmű energiairányítását a Siemens szoftvermegoldásai segítik.

Thaiföld energetikai ökoszisztémája gyorsan változik az energiagazdálkodást átalakító, innovatív technológiák hatására. A decentralizáció, a szén-dioxid-mentesítés, a digitalizáció és az intelligens villamosítás érdekében az ország mindinkább a megújuló energia hasznosítására és az integrált hibrid technológia alkalmazására törekszik.

A Siemens az úszó hibrid erőmű napelempark-vezérlő rendszerével együttműködő mikrogrid-irányító rendszer telepítését, tesztelését, valamint beüzemelését végezte, és bevezette az elosztott energiaforrások optimalizálására szolgáló DEOP (Distributed Energy Optimization) felhőalapú szoftvermegoldását is.

A Thaiföldi Villamosenergia-termelő Hatóság irányító központját az analitikához és a döntéstámogatáshoz nélkülözhetetlen, valós idejű adatokkal látják el a Siemens Microgrid Control, Photovoltaic Plant Control és DEOP megoldásai. A hatóság így hatékonyan felügyelheti az energiatermelést, erősítheti az ország villamosenergia-rendszerének stabilitását, és kiszolgálhatja a fogyasztók növekvő igényeit.

The post Éjjel-nappal tiszta áramot biztosít a világ legnagyobb úszó naperőműve appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tesla Megapack energiatároló épül itthon https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/02/megapack-tesla-magyarorszag/ Sun, 02 Jan 2022 14:35:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18371 Magyarországon elsőként Tesla Megapack típusú energiatárolót létesít Százhalombattán a MET Csoport, a Dunamenti Erőmű területén megvalósuló innovációs projekt részeként, az aláírt együttműködés értelmében az energetikai eszközt 2022 nyarán telepítik – közölte a MET Csoport. Az időjárásfüggő, ezáltal kiszámíthatatlan termelés miatt a kereslet-kínálat kiegyenlítésében kulcsszerep jut a rugalmassági eszközöknek és az energiatárolási megoldásoknak. Az akkumulátoros energiatárolási […]

The post Tesla Megapack energiatároló épül itthon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>

Magyarországon elsőként Tesla Megapack típusú energiatárolót létesít Százhalombattán a MET Csoport, a Dunamenti Erőmű területén megvalósuló innovációs projekt részeként, az aláírt együttműködés értelmében az energetikai eszközt 2022 nyarán telepítik – közölte a MET Csoport.

Az időjárásfüggő, ezáltal kiszámíthatatlan termelés miatt a kereslet-kínálat kiegyenlítésében kulcsszerep jut a rugalmassági eszközöknek és az energiatárolási megoldásoknak. Az akkumulátoros energiatárolási iparág egyik úttörője és innovátora a Tesla, Magyarországon viszont ez az első ilyen típusú együttműködése.

A Dunamenti Erőmű innovációs projektjének részeként létesítendő, közel 4 megawattos (MW) maximális teljesítményű és 8 megawattórás tárolási kapacitású Tesla Megapack akkumulátoros energiatároló kétórás tárolási ciklusidővel rendelkezik – szemben az eddigi hazai gyakorlattal, amely inkább a teljesítményoptimalizált, fél-egyórás tárolást alkalmazza. Ezzel lehetőséget teremt a megújuló energiatermelők hatékonyabb rendszerintegrációjára is.

A most leszerződött beruházás lesz az egyik kulcsfontosságú eszköze a 2021 áprilisban indult kutatás-fejlesztési (K+F) projektnek – mondta Horváth Péter, a Dunamenti Erőmű vezérigazgatója a közlemény szerint. Hozzátette, hogy a jövő a karbonmentes eszközöké, így a hálózati rugalmasságot biztosító gáztüzelésű erőműveknek is minél inkább karbonmentesnek kell lenniük. Az energiatárolásra is építő kísérleti projekt így előszobája lesz az ipari léptékű alkalmazásoknak.

A Dunamenti Erőmű 755 MW névleges teljesítményével Magyarország legnagyobb jelenleg üzemelő gáztüzelésű erőműve. A Dunamenti Erőmű többségi, 74,8 százalékos tulajdonosa 2014. július 1-től a MET Holding cégcsoport tagjaként működő MET Asset Management AG. A részvények 25 százaléka az MVM csoport, 0,2 százaléka pedig kisrészvényesek tulajdonában van az intézmény honlapja szerint.

A MET áprilisi közleménye szerint a K+F projekt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított pályázati támogatással valósul meg, teljes költségvetése 1,585 milliárd forint, a támogatás összege mintegy 399 millió forint.

Forrás: infostart

The post Tesla Megapack energiatároló épül itthon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A következő két évtizedben is szükség lesz a földgáztüzelésű erőművekre https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/03/gasnaturally-foldgaztermeles-mekh/ Sun, 03 Oct 2021 07:56:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17052 A megújulók ingadozó teljesítményének kiszabályozásához a következő két évtizedben is szükség lesz a földgáztüzelésű erőművekre, ám azoknak meg kell felelniük a fenntarthatósági és klímapolitikai feltételeknek – mondta Ságvári Pál a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese a GasNaturally vezetőivel folytatott tárgyalás után. A GasNaturally 2011-ben alakult, brüsszeli székhelyű iparági szervezet. Tagsága […]

The post A következő két évtizedben is szükség lesz a földgáztüzelésű erőművekre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A megújulók ingadozó teljesítményének kiszabályozásához a következő két évtizedben is szükség lesz a földgáztüzelésű erőművekre, ám azoknak meg kell felelniük a fenntarthatósági és klímapolitikai feltételeknek – mondta Ságvári Pál a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese a GasNaturally vezetőivel folytatott tárgyalás után.

A GasNaturally 2011-ben alakult, brüsszeli székhelyű iparági szervezet. Tagsága magában foglalja a földgáz-kitermelés, -szállítás, -elosztás, -tárolás, -értékesítés olyan neves iparági szervezeteit, mint az EUROGAS, a Gas Infrastructure Europe, az Olaj- és Gázkitermelők Nemzetközi Egyesülete (IOGP), valamint a Nemzetközi Gáz Unió (IGU).

Mivel az eddig elfogadott európai uniós jogszabályok üvegházhatást okozó gázkibocsátásra vonatkozó szigorú kritériumait a földgáztüzelésű erőművek nem tudják teljesíteni egyik napról a másikra, ezért a követelmények fokozatos bevezetéséről a GasNaturally javaslatcsomagot dolgozott ki.

Az egyeztetésen napirendre vett javaslatcsomaggal kapcsolatban Ságvári Pál a MEKH nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese elmondta, hogy az ellátásbiztonságot jelentő földgáztüzelésű erőművekre a következő évtizedekben is szükség lesz, különösen a megújuló, többségében időjárásfüggő szél- és naperőművek rendszerbe állítása miatt jelentkező hálózati és rendszer-egyensúlytalanságok kiszabályozásában.

A földgázra és a földgáztüzelésű villamosenergia-termelésre ezért olyan áthidaló technológiaként kell tekinteni, ami alapvetően járul hozzá a megújulók rendszerbe illesztéséhez, és a klímaátmenet megvalósításához – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a fokozatosan szigorodó követelmények előírása megvalósítható időkeretet, és megfelelő ösztönzést is nyújthat a földgáz erőművek részére, ami a biztonságos átálláshoz szükséges.

Ságvári Pál elmondta, a földgáztüzelésű erőművek jelentős szerepet töltenek be a magyar villamosenergia-rendszerben. 2020-ban Magyarországon a megtermelt villamos energia tekintetében a második helyen állt a földgáz, 28,1 százaléknyi részesedéssel. A MEKH elnökhelyettese rámutatott, hogy az erőművek egy része életciklusa végéhez közeledik, így különösen fontos, hogy legyen elég rugalmas kapacitás, ami részt vesz az évtized végéig várhatóan háromszorosára növekedő naperőművi termelés kiegyensúlyozásában.

A hivatal ezért kiemelt feladatának tekinti a rugalmas források – így az energiatárolás vagy a keresletoldali részvétel – bevonását elősegítő szabályozási keret kialakítását és fejlesztését – hangsúlyozta Ságvári Pál

The post A következő két évtizedben is szükség lesz a földgáztüzelésű erőművekre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Óriási kincsre bukkant Németország: az egész EU elektromos autógyártásának hatalmas lökést adhat https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/12/litium-nemetorszag-elektromos/ Wed, 12 May 2021 07:16:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15006 400 millió darab villanyautónak elegendő akkumulátor gyártásához felhasználható lítiumlelőhelyet találtak Németországban, a Felső-Rajna-völgy alatt. A németek ezután egyáltalán nem szorulnak majd rá a lítium behozatalára, amelynek Kína és Ausztrália a fő exportőrei. A globális lítiumpiacot jelenleg Ausztrália és Kína dominálja, a német lelőhely felfedezése pedig akár az egész EU-nak elhozhatja a Kánaánt az elektromos autógyártásban […]

The post Óriási kincsre bukkant Németország: az egész EU elektromos autógyártásának hatalmas lökést adhat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
400 millió darab villanyautónak elegendő akkumulátor gyártásához felhasználható lítiumlelőhelyet találtak Németországban, a Felső-Rajna-völgy alatt. A németek ezután egyáltalán nem szorulnak majd rá a lítium behozatalára, amelynek Kína és Ausztrália a fő exportőrei.

A globális lítiumpiacot jelenleg Ausztrália és Kína dominálja, a német lelőhely felfedezése pedig akár az egész EU-nak elhozhatja a Kánaánt az elektromos autógyártásban – írja a totalcar.hu. Geológusok becslése szerint a Felső-Rajna-völgy környékén egy 300 kilométer hosszú és akár 40 kilométer széles terület alatt található óriási mennyiségű lítium, több ezer méter mélyen.

A lap azt írja, hogy egy német-ausztrál vegyesvállalat, a Vulcan Energy Resources már be is jelentkezett a termelésre. Elmondásuk szerint a lehető legkörnyezetkímélőbb módon oldanák meg a kitermelést.

Öt geotermikus erőmű építésével kezdenék, ezeken keresztül működne maga a kitermelés.

A mélyből felhozott lítiumban gazdag forró vízzel meghajtanák a generátorokat, így egyrészt áramot termelnének velük, majd ebből a vízből kémiai módszerekkel leválasztanák a lítiumot és a visszamaradt vizet visszapumpálnák a mélybe.

A beruházás 1,7 milliárd euróba kerülhet, és terveik szerint 2024-ben már évi 15 ezer tonna, egy évre rá pedig már évi 40 ezer tonna lítium-hidroxidot hoznának a fel. Csak szemléltetésképp említendő: Németország tavaly összesen 5300 tonnát importált, az új lelőhely így elképesztő méretűnek tekinthető.

A lap szerint még sok a kérdés a projekttel kapcsolatban, a fő aggály, hogy a lelőhely lakott terület közelében van, így nem tudható, hogyan reagál majd a lakosság. A kutakon keresztül végzett kitermelés ugyan nem jár nagy felszíni pusztítással, mégis okozhat változásokat a felszín közelében, így például lehet következménye épületek süllyedése, vagy a talajvíz szintjének változása, a német autóiparnak viszont jelentős lobbiereje van az országban.

A bolygón kitermelt lítium nagyjából felét jelenleg Ausztráliában termelik ki, miközben az ismert tartalékok java Dél-Amerika egyes országaiban, például Chilében és Bolíviában vannak.

Forrás: Portfolio

The post Óriási kincsre bukkant Németország: az egész EU elektromos autógyártásának hatalmas lökést adhat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Siemens sikeres nagyjavítást végzett a Dunamenti Erőműben https://www.muszaki-magazin.hu/2019/11/15/siemens-eromudunamentijavitas/ Fri, 15 Nov 2019 10:59:29 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8651 794 megawattos teljesítményével a százhalombattai Dunamenti Erőmű – amelynek tulajdonosa a Siemens egyik ügyfele, a MET Asset Management AG – Magyarország legnagyobb gáztüzelésű erőműve, és a megbízható áramszolgáltatás egyik alappillére az országban. A tulajdonossal együttműködve a Siemens egy felújítási projekt keretében az erőmű SGT5-2000E gázturbinájában teljes rotorcserét hajtott végre, és új, modern SPPA-T3000 vezérlőrendszert helyezett […]

The post A Siemens sikeres nagyjavítást végzett a Dunamenti Erőműben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
794 megawattos teljesítményével a százhalombattai Dunamenti Erőmű – amelynek tulajdonosa a Siemens egyik ügyfele, a MET Asset Management AG –

Magyarország legnagyobb gáztüzelésű erőműve, és a megbízható áramszolgáltatás egyik alappillére az országban. A tulajdonossal együttműködve a Siemens egy felújítási projekt keretében az erőmű SGT5-2000E gázturbinájában teljes rotorcserét hajtott végre, és új, modern SPPA-T3000 vezérlőrendszert helyezett üzembe.

A Dunamenti Erőmű SGT5-2000E rotorjának cseréje nyomán az erőmű teljesítménye 148 MW-ról 155 MW-ra nőtt, az egység hatásfoka pedig 0,8 százalékkal emelkedett. A turbina a felújítás előtt 120 000 üzemórát futott, az új rotorral pedig készen áll további 41 000 órányi üzemelésre a következő tervezett karbantartási leállás előtt.

„A csapaton belüli gyors és közvetlen kommunikáció és információáramlás, valamint a vevővel folytatott magas szintű együttműködés eredményeképp a nagyszabású projektet mindössze 51 nap alatt sikerült megvalósítanunk. Egy ekkora munka esetében ez valóban nagyon rövid idő”

– nyilatkozta Vinod Philip, a Siemens Service Power Generation ügyvezető igazgatója.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy a Dunamenti Erőműbe ilyen modern technológiát telepíthettünk, hozzájárulva Magyarország hatékony és megbízható energiaellátásához.”

„Az elmúlt években számos korszerűsítési és karbantartási átalakítást végeztünk a Dunamenti Erőműben, hogy fenntarthatóvá tegyük a működésünket. Ennek részeként újult meg a SGT5-2000E jelű, Siemens gyártmányú gázturbina is. A karbantartással a SGT5-2000E turbina további 41 000 üzemórát garantál az erőmű számára, ami azt jelenti, hogy a következő évtizedben is meghatározó szereplője maradhatunk a hazai energiaellátásnak”

– mondta el Horváth Péter, a Dunamenti Erőmű vezérigazgatója

Az új SGT5-2000E gázturbinaközismert megbízható teljesítményéről, amely a kérdéses felújítás szempontjából tökéletes, gazdasági szempontból is optimális választásnak bizonyult. A teljes rotorcsere után a turbinát csak rövid időszakokra kell majd leállítani, mert várhatóan sokkal ritkábban lesz szükség a rendszer javítására, és az esetlegesen előforduló hibák kevésbé lesznek súlyosak. Az új rotor a Dunamenti Erőműben a Siemens legmodernebb technológiáját képviseli, melyet optimális kialakítás és hatékonyság jellemez. A projekt a személyre szabott finanszírozási megoldás miatt is érdekes, amely révén az erőmű rugalmasan reagálhat a jövőbeli piaci követelményekre.

A rotorcserével párhuzamosan a teljes műszerezést és a vezérlőrendszert is modernizálták. A műszaki és telepítési feladatokat a Siemens Zrt. tapasztalt magyar mérnökökből álló csapata végezte, akiket duális képzésben résztvevő mérnökhallgatók segítettek a munkában, ezzel a gyakorlati tapasztalattal egészítve ki tanulmányaikat. A telepített hardver tesztje is a Siemens Zrt. központjában történt, a gyors reakcióidő és a vevővel folytatott szoros együttműködés biztosítása érdekében.

Az erőmű immár a Siemens csúcstechnológiát képviselő SPPA-T3000 R8.2 vezérlőrendszerét használja. A Dunamenti Erőmű gázturbinája világszinten is az első, amelynek felújításához ET200 SPHA hardvert építettek be: ez a rendszer megnövelt redundancia mellett jelentősen nagyobb jelsűrűséget biztosít és az érzékelők fokozott ellenőrzését is lehetővé teszi, ráadásul gyorsabb i/o csoportokat ad a legjobb jel/ár érték mellett. Az innovatív vezérlőrendszer szilárd alapokat nyújt a magas szintű kiberbiztonsághoz, a rendszerbe integrált teljes redundanciához, a kompakt kialakításhoz és az egyszerű kezelhetőséghez. A javítások és frissítések telepítése egyszerűen, online rendszeren keresztül is megoldható anélkül, hogy ez az üzemeltetésben vagy az ellenőrzési műveletekben zavart okozna.

„A projekt a Siemens anyavállalata és a magyar mérnöki csapat közös sikere. Köszönhetően nemzetközi vezetésünk támogatásának, a komplett magyar műszaki projektkivitelezéssel új szintre emeltük a saját mércénket, miközben a jövő mérnökeit a duális képzés keretein belül is sikeresen integráltuk a projektmegvalósításba”

– mondta el a vezérlőrendszer modernizálása kapcsán Palkó Zsolt, a Siemens Gas and Power magyarországi kompetencia-központjának vezetője.

A Siemens Gas and Power vállalattal kapcsolatban a további információkat keresse a www.siemens.com/energy oldalon.

Ha többet szeretne megtudni a SGT5-2000E gázturbináról, keresse fel a www.siemens.com/sgt5-2000e oldalt.

Az SPPA-T3000 vezérlőrendszerrel kapcsolatos további információk a

www.siemens.com/sppa-t3000 oldalon találhatók.

The post A Siemens sikeres nagyjavítást végzett a Dunamenti Erőműben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>