épületek – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 17 Dec 2024 15:06:53 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Új eszközt kínál az épületek dekarbonizációjához a Schneider Electric https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/01/epuletek-schneider-dekarbonizacio/ Tue, 01 Oct 2024 06:00:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31399 Több millió dolláros megtakarítás, az energiahatékonysági és szén-dioxid-kibocsátás csökkentését célzó beruházások megtérülésének még pontosabb kiszámítása az épületek felújítása során – többek között ezt kínálja a Schneider Electric új megoldása. A „Building Decarbonization Calculator” elkészítéséhez közel félmillió épület adatait használták fel. A globális klímavédelmi célok eléréséhez elengedhetetlen, hogy az épületek esetében is növeljük az energiahatékonyságot és […]

The post Új eszközt kínál az épületek dekarbonizációjához a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több millió dolláros megtakarítás, az energiahatékonysági és szén-dioxid-kibocsátás csökkentését célzó beruházások megtérülésének még pontosabb kiszámítása az épületek felújítása során – többek között ezt kínálja a Schneider Electric új megoldása.

A „Building Decarbonization Calculator” elkészítéséhez közel félmillió épület adatait használták fel.

A globális klímavédelmi célok eléréséhez elengedhetetlen, hogy az épületek esetében is növeljük az energiahatékonyságot és csökkentsük a szén-dioxid-kibocsátást. Az ingatlantulajdonosok és -üzemeltetők dekarbonizációs erőfeszítéseit támogatja a Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat új „Building Decarbonization Calculator” nevű megoldása.

Ez a kalkulátor egy olyan innovatív, online eszköz, amely lehetővé teszi az épületek tulajdonosai és üzemeltetői számára, hogy gyorsan tesztelhessék és felmérhessék az energiafelhasználást és szén-dioxid-kibocsátást csökkentő intézkedések (Energy and Carbon Conservation Measures – ECCM) széles körét, és szimulált adatok alapján könnyen meghatározhassák a legjobb lehetőségeket. Ez a megoldás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy hatékonyan értékeljék és rangsorolják a különböző felújítási forgatókönyveket, segítve őket a teljes ráfordítás és a kibocsátás kiegyensúlyozásának összetett folyamatában, hogy meghatározhassák a számukra legcélravezetőbb utat a nettó zéró kibocsátás eléréséhez.

Az új eszköz elkészítéséhez összesen közel 500 ezer, változatos funkciójú, méretű és földrajzi elhelyezkedésű épület teljesítmény adatait használták fel. A Schneider Electric új kalkulátorát alkalmazták a közelmúltban egy nagy bostoni irodaépület felújítási projektjének elemzéséhez. A megoldás segítségével 3,7 millió dollárnyi energiamegtakarítás és egymillió dollárnyi bírság elkerülése válik lehetővé egy évtized alatt, aminek köszönhetően a fejlesztés megtérülési ideje hét év lesz. Az elemzés során modern épületirányítási rendszerek, energiahasználatot figyelő szoftverek, valamint napelemes rendszerek telepítésével, akkumulátoros energiatárolással és mikrohálózat kialakításával számoltak.

„Mivel a szabályozási követelmények egyre szigorúbbak az olyan nagyvárosokban, mint New York és Boston, illetve olyan országokban, mint Franciaország és az Egyesült Királyság, a „Building Decarbonization Calculator” hatékony tanácsadó eszköz, amely támogatja a helyi előírásoknak való megfelelést, miközben megmutatja, milyen utat érdemes választani az üzemeltetési fejlesztések során. Ezt az innovatív digitális megoldást úgy terveztük, hogy támogassa az épületek tulajdonosait és üzemeltetőit a kibocsátás csökkentésében, az energiahatékonyság javításában és az üzemeltetési költségek visszafogásában, segítve ezáltal azt, hogy a jelenleginél gyorsabb ütemben újuljanak meg épületeink”

– mondta el Mike Kazmierczak, a Schneider Electric „Digital Energy” részlegéért felelős alelnöke.

A „Building Decarbonization Calculator” megalkotásában a Schneider Electric együttműködött a JLL-el, a világ egyik vezető kereskedelmi ingatlan- és befektetési menedzsment cégével, valamint a San Francisco-i székhelyű EHDD építésziroda C.scale nevű leányvállalatával. A JLL az épületek teljesítményének modellezésével támogatja a kalkulátort, a C.scale pedig szorosan együttműködik a Schneider Electrickel a gépi tanulási modellek fejlesztésén.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új eszközt kínál az épületek dekarbonizációjához a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A legjobbak között a Schneider Electric az épületek dekarbonizációjának támogatásában https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/26/schneider-dekarbonizacio-epuletek/ Mon, 26 Aug 2024 05:30:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30882 A vezető piaci szereplők közé került a Schneider Electric a Verdantix legújabb jelentésében. Az elemzés a meglévő épületek szén-dioxid-kibocsátás csökkentését, illetve energiahatékonyságának javítását támogató tanácsadói szolgáltatásokat értékeli különböző szempontok alapján. Az épületek az energiával kapcsolatos globális károsanyag-kibocsátás 37 százalékáért felelnek, beleértve a közvetlen és közvetett kibocsátást is. A Verdantix első alkalommal készítette el „Green Quadrant: […]

The post A legjobbak között a Schneider Electric az épületek dekarbonizációjának támogatásában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vezető piaci szereplők közé került a Schneider Electric a Verdantix legújabb jelentésében. Az elemzés a meglévő épületek szén-dioxid-kibocsátás csökkentését, illetve energiahatékonyságának javítását támogató tanácsadói szolgáltatásokat értékeli különböző szempontok alapján.

Az épületek az energiával kapcsolatos globális károsanyag-kibocsátás 37 százalékáért felelnek, beleértve a közvetlen és közvetett kibocsátást is. A Verdantix első alkalommal készítette el „Green Quadrant: Building Decarbonization Consulting 2024” című jelentését, amely felhívja a figyelmet arra, hogy milyen jelentős mértékben támogathatják az energiagazdálkodási szolgáltatások az épületek dekarbonizációját. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat a vezető piaci szereplők közé került a Verdantix elemzésében, kiérdemelve a „Leader” pozíciót.

„A Schneider Electric számára megtiszteltetés, hogy a Verdantix elismerte erőfeszítéseit első, ebben a témában készült jelentésében. Büszkék vagyunk arra, hogy megbízható partnerként támogathatjuk az átfogó átalakulást, melynek célja az energiahatékony, digitális megoldásokkal támogatott épületek létrehozása. Továbbra is törekszünk arra, hogy a végponttól végpontig tartó fenntarthatósági és energiagazdálkodási szolgáltatásainkkal és megoldásainkkal minden ágazatban előmozdítsuk a szén-dioxid-mentesítési folyamatokat, igazodva Energia 4.0 stratégiánkhoz, melynek célja egy, az elektromos áramot és a digitális megoldásokat még szélesebb körben használó világ megteremtése”

– mondta el Steve Wilhite, a Schneider Electric „Sustainability Business” üzletágáért felelős elnöke.

A jelentés a meglévő épített környezet szén-dioxid-kibocsátásának és energiateljesítményének javítását célzó tanácsadói szolgáltatásokat értékeli. A Schneider Electric a szén-dioxid-mentesítéssel kapcsolatos végponttól végpontig tartó tanácsadói megközelítésével érdemelte ki a Verdantix elismerését. Az elemzés kiemeli a vállalat épületmenedzsment rendszerek optimalizálása, az energiafelhasználás-modellezése, valamint a megújuló energiára vonatkozó stratégia és beszerzés terén szerzett szakértelmét. A Schneider Electric meghatározta azokat a kulcsfontosságú prioritásokat, amelyek segítenek eljutni a nettó zéró kibocsátású épületek megvalósításához, a stratégiát, a digitalizációt és a dekarbonizációt helyezve a középpontba.

„Az épített környezethez kapcsolódó szakértelemmel rendelkező tanácsadó szolgáltatók az épületek teljes életciklusa során – az építéstől a lebontásig – az energia- és szén-dioxid-teljesítmény javítását célzó szolgáltatásokat kínálnak. A Schneider Electric változatos termék- és szolgáltatási portfóliót kínál, és az elmúlt években jelentős befektetéseket hajtott végre dekarbonizációs kínálatának bővítésére, fejlesztve a cégen belüli tanácsadási tudást, valamint speciális digitális megoldásokat kialakítva a dekarbonizációs törekvések támogatására”

– jelezte Connor Taylor, a Verdantix vezető elemzője.

A Schneider Electric „Sustainability Business” üzletága globális szinten vezető szerepet tölt be az energetikai és fenntarthatósági tanácsadás és menedzselt szolgáltatások területén, világszerte 3000-nél is több alkalmazottal, több mint 180 országban. A vállalat alapvető szolgáltatásai közé tartozik a piaci és éghajlati kockázatelemzés, az energiahatékonysági, az energiagazdálkodási, a fenntarthatósági tanácsadás, valamint a megújuló energiával és a szén-dioxiddal kapcsolatos tanácsadás. A társaság digitális megoldások növekvő portfóliójával is rendelkezik, mint az EcoStruxure Resource Advisor és a Zeigo, amelyek széles körben az erőforrás-gazdálkodás és a megújuló energiamenedzsment legjobb megoldásaiként ismertek.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A legjobbak között a Schneider Electric az épületek dekarbonizációjának támogatásában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akár ötödével is csökkenthető az épületek energiapazarlása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/16/epuletek-energiapazarlas-schneider/ Thu, 16 Mar 2023 05:00:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24435 Akár 20 százalékkal is csökkenthető az épületek energiapazarlása a Schneider Electric „EcoStruxure™ Building Operation 2023” megoldásának alkalmazásával. A társaság új rendszerei azon túl, hogy támogatják az épületek energiahatékony működtetését, a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében is segítik az üzemeltetőket. A Világgazdasági Fórum elemzése szerint napjainkban az energia mintegy 60 százaléka elvész vagy elpazarolják, ezért a digitális technológiák […]

The post Akár ötödével is csökkenthető az épületek energiapazarlása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akár 20 százalékkal is csökkenthető az épületek energiapazarlása a Schneider Electric „EcoStruxure™ Building Operation 2023” megoldásának alkalmazásával.

A társaság új rendszerei azon túl, hogy támogatják az épületek energiahatékony működtetését, a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében is segítik az üzemeltetőket.

A Világgazdasági Fórum elemzése szerint napjainkban az energia mintegy 60 százaléka elvész vagy elpazarolják, ezért a digitális technológiák és a villamos áram fokozott használata kulcsfontosságú az éghajlati és energiaválságok kezelésében. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és az ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat ennek támogatására modernizált épületirányítási megoldásokat mutatott be. Az EcoStruxure™ Building Operation 2023 segítségével az épületeken belüli különböző rendszerek összekapcsolhatók és digitalizálhatók, így az energiafelhasználás áttekinthetőbbé válik, ezáltal segít csökkenteni az energiapazarlást és a hozzá kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátást akár 20 százalékkal.

A nyitott és rugalmas EcoStruxure Building megoldások segítenek az ingatlantulajdonosoknak és a létesítmények üzemeltetőinek, hogy reagáljanak az emelkedő energiaköltségekre, valamint megfeleljenek a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére vonatkozó előírásoknak. Az új funkciók lehetővé teszik a zökkenőmentes integrációt más rendszerekkel, hogy egyetlen, kényelmes, akár mobiltelefonról is kezelhető felületről nyújtsanak áttekintést és vezérlést több rendszerhez.

Egyszerűsített hozzáférés és integráció

A Schneider Electric az egyetlen vállalat, amely a nem kritikus energiaellátást integrálja az épületirányítási rendszerébe (BMS), így mostantól a PowerLogic-ból™ érkező teljesítmény- és energiaadatok könnyebben elérhetők az EcoStruxure Building Operation megoldásban.  Emellett az elektromos járművek töltéséhez használható EVlink Pro AC és EVlink Wallbox berendezések, valamint az EcoStruxure EV Charging Expert adatai is integrálhatók a Building Operation és az EcoStruxure Power Monitoring Expert rendszerekbe.

Ez lehetővé teszi, hogy a töltőállomásokat az épület- és energiarendszerekkel egy nézetben lehessen felügyelni és vezérelni. A létesítmények üzemeltetői így pontosabb képet kaphatnak a helyszíni EV-töltők energiafogyasztásáról, és lehetőségük nyílik arra, hogy minden eddiginél pontosabban szabályozzák a töltőállomások energiafelhasználását, alkalmazkodva az adott épület aktuális energiaigényéhez.

Az irodaterekben is csökken az energiapazarlás

Az EcoStruxure™ Connected Rooms Solutions most új kiegészítőkkel bővült a helyiségek szellőztetőrendszerének felügyeletéhez és vezérléséhez. A légmennyiség vezérlőhöz (VAV) kifejlesztett új SpaceLogic RP-V a SpaceLogic Insight-érzékelővel és a Building Operation szoftverrel együttműködve pontosan szabályozza a helyiségek környezetét a valós idejű foglaltsági információk alapján, így csak ott és akkor kell energiát használni, ahol és amikor szükség van rá. A Connected Room Solutions akár 23 százalékos energiamegtakarítást (és a hozzá kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátás elkerülését) eredményezhet a HVAC (fűtés, szellőztetés, légkondicionálás) és a világítás, a helyiségek foglaltsága alapján történő vezérlésével.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Akár ötödével is csökkenthető az épületek energiapazarlása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szuperzöld épületek segíthetnek a Földön https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/12/epuletek-szuperzold-fold/ Fri, 12 Aug 2022 05:00:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21400 Okos rendszerekkel tizedére eshet az energiafelhasználás. A globális CO2-kibocsátás közel feléért az épített környezetünk felel, ezért kulcsfontosságú, hogy minél energiahatékonyabb legyen az épületeink üzemeltetése. A Schneider Electric grenoble-i IntenCity létesítményének példája azt mutatja, hogy intelligens rendszerekkel akár tizedére is csökkenthető az energiaigény, a nettó zéró kibocsátás elérését pedig megújuló energiaforrásokkal lehet támogatni. Az Architecture 2030 […]

The post Szuperzöld épületek segíthetnek a Földön appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okos rendszerekkel tizedére eshet az energiafelhasználás.

A globális CO2-kibocsátás közel feléért az épített környezetünk felel, ezért kulcsfontosságú, hogy minél energiahatékonyabb legyen az épületeink üzemeltetése. A Schneider Electric grenoble-i IntenCity létesítményének példája azt mutatja, hogy intelligens rendszerekkel akár tizedére is csökkenthető az energiaigény, a nettó zéró kibocsátás elérését pedig megújuló energiaforrásokkal lehet támogatni.

Az Architecture 2030 nevű non-profit szervezet becslése szerint az épített környezetünk felel az éves széndioxid-kibocsátás közel 50 százalékáért. Az építőanyagok és maga a kivitelezés 20, míg az épületek üzemeltetése 27 százalékos részesedéssel bír a CO2-kibocsátásból. A Föld jövője szempontjából is kulcsfontosságú tehát, hogy minél energiahatékonyabban működtessük az ingatlanokat, arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi energiaárak mellett üzleti szempontból is megéri az odafigyelés.

A jó hír, hogy vannak már olyan megoldások, amelyek révén számottevő mértékben növelhető az épületek energiahatékonysága sőt, már gyakorlati példák is vannak arra, hogy milyen eredmények érhetők el. A Schneider Electric IntenCity fejlesztése a franciaországi Grenoble-ban jól érzékelteti, hogyan csökkenthető az ingatlanok rezsije és még arra is példát mutat, hogyan érdemes elindulni a nettó zéró kibocsátás felé vezető úton.

Az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető cég még 2016-ban indította el a fejlesztést, amelynek eredményeket korábban 13 különböző létesítményben dolgozó, mintegy 5000 munkatársa került át egy négy épületből álló, a fenntarthatósági szempontok maximális figyelembevételével tervezett komplexumba. A 26 ezer négyzetméteres, tavaly átadott létesítményt a vállalat felhőalapú épületmenedzsment szoftverével szerelték fel, amely a mintegy 60 ezer érzékelőből érkező adatok alapján optimalizálja folyamatosan az energiafelhasználást. A fejlesztés eredményeként sikerült elérni, hogy az IntenCity-ben az egy négyzetméterre jutó átlagos éves fogyasztás 37 kWh legyen, szemben az európai irodaépületeknél becsült 300 kWh-val.

Ráadásul a komplexum ezt a fogyasztást is megújuló forrásból származó energiából fedezi. Az épületen több mint 4000 négyzetméternyi napelemet helyeztek el, illetve két szélturbina is gondoskodik az áramellátásról. A napelemek és a szélturbinák kapacitása évente mintegy 970 MWh, ami nagyjából 200 háztartás fogyasztásának felel meg, és segítségükkel teljesen energiafüggetlenné válik a komplexum. A zöld működését összesen 300 kilowatt kapacitású akkumulátorok is támogatják, amelyek tárolják a fel nem használt energiát.

A Schneider Electric azon vállalatok közé tartozik, amely nem csak fejleszti és gyártja a fenntartható működést, energiagazdálkodást támogató megoldásokat, hanem aktívan alkalmazza is azokat. A társaság klímavédelmi törekvései az elmúlt időszakban számos elismerést kaptak, és a közelmúltban elnyerte az „Energy & Sustainability 2022 Microsoft Partner of the Year Award” díjat is. A Microsoft a „Partner of the Year Awards” díjjal azokat a partnereit ismeri el, akik az elmúlt évben kiemelkedő Microsoft-alapú alkalmazásokat, szolgáltatásokat és eszközöket fejlesztettek és szállítottak.

A Schneider Electric elismerésben részesült az ügyfeleknek nyújtott innovatív EcoStruxure szoftvermegoldásaiért, amelyeket a Microsoft technológiája, többek között az Azure Cloud és a Dynamics 365 segítségével valósított meg. A társaság EcoStruxure rendszerei segítettek a cég ügyfeleinek abban, hogy 2021-ben 84 millió tonnával csökkentsék szén-dioxid-kibocsátásukat, 2018 óta pedig már 347 millió tonna ez az csökkentésében, ami 2018 óta 347 millió tonna megtakarított vagy elkerült szén-dioxid-kibocsátást jelent. Ezeket a megoldásokat a Microsoft Azure támogatja, és az elektromos és digitális megoldások erejével segíti az ügyfeleket energia- és fenntarthatósági céljaik elérésében.

The post Szuperzöld épületek segíthetnek a Földön appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Milyen tűzvédelmi kockázatot jelenthetnek a Covid-biztos épületek? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/07/29/covid-biztos-epuletek/ Fri, 29 Jul 2022 06:28:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21246 Bár nemrég még az egész világot sújtó koronavírus-járvány éppen nyugalmi állapotban van, sosem lehet tudni, mikor üti fel a fejét egy újabb hullám, amely ismét a lezárások korszakát hozhatja el. Egy épület tűzbiztonsági tényezőit ilyenkor nagyban befolyásolhatják azok a módosítások, amelyeket a korlátozásokkal kapcsolatos szabályozások érdekében végeztek el. A kereskedelmi célú ingatlanok tulajdonosai számára megfontolandó, […]

The post Milyen tűzvédelmi kockázatot jelenthetnek a Covid-biztos épületek? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bár nemrég még az egész világot sújtó koronavírus-járvány éppen nyugalmi állapotban van, sosem lehet tudni, mikor üti fel a fejét egy újabb hullám, amely ismét a lezárások korszakát hozhatja el.

Egy épület tűzbiztonsági tényezőit ilyenkor nagyban befolyásolhatják azok a módosítások, amelyeket a korlátozásokkal kapcsolatos szabályozások érdekében végeztek el.

A kereskedelmi célú ingatlanok tulajdonosai számára megfontolandó, hogyan használják ki a rendelkezésükre álló tereket úgy, hogy gondoskodni tudjanak az alkalmazottak és a vásárlóközönség biztonságáról. Ráadásul e rövid távú döntéssel lehet, hogy közép- vagy hosszú távon is számolniuk kell. Ezért még nagyobb figyelmet szükséges szentelniük arra, hogy hogyan valósítható meg a biztonságos távolságtartás az épületbe látogató emberek között. Sokak számára ez a belső terek elrendezésének és a közlekedési útvonalak megváltoztatását is jelenti.

Businessman standing by the window and using phone

„Az épületekre vonatkozó előírások általában kimondják, hogy ha egy ingatlanon változtatásokat hajtanak végre, új tűzvédelmi kockázatértékelést, azaz állapotfelmérést szükséges készíttetni. Az épület elrendezésének megváltoztatása, ideiglenes belső és külső szerkezetek – például védő-, terelőkorlátok és paravánok – beépítése esetén újra kell gondolni a tűzérzékelő és -riasztó berendezések, a kijáratjelzők és a vészvilágítás elhelyezését is”

– mondta Szontág Balázs, az Eaton Magyarország marketing menedzsere.

Megnövekedett kockázat

Jelenleg a legtöbb átalakítás azért történik egy épületben, hogy a lehető legkisebbre csökkentsék annak a kockázatát, hogy az épületben tartózkodók megfertőzzék egymást. Ez a fajta kockázat valóban leredukálható ilyen lépésekkel, azonban bizonyos esetekben éppen ezek az intézkedések növelik egy másik veszély, a tűzesetek kockázatát. Ez pedig szintén komoly problémát jelenthet az épületben tartózkodók szempontjából. De a tulajdonos is könnyen bajba kerülhet, ha nem veszi ezt figyelembe. Számos nagy visszhangot kiváltó eset történt, amikor egy cégtulajdonost vagy épületüzemeltetőt a bíróság nagy összegű pénzbírságra, szélsőséges esetben akár börtönbüntetésre ítélt az alapvető tűzvédelmi követelmények teljesítésének elmulasztása vagy a tűzvédelmi tervezés hiánya miatt. Azaz a COVID-19 ellen hozott intézkedések nagy része jelentős mértékben kihat a tűzbiztonságra.

Menekülési útvonalak

A legtöbb kiskereskedelmi üzletben és vendéglátóhelyen egyirányú a forgalom az egyes helyiségeiken keresztül, amelyet vagy a haladási irányt jelző nyilakkal, vagy egyes esetekben az átjárást korláttal, kötéllel vagy szalaggal történő lezárással jelölnek. Vészhelyzet esetén – amikor az épület kiürítése a cél – ez áttekinthetetlen helyzetet teremt, sőt teljes zűrzavarhoz is vezethet, és még meg is akadályozhatja, hogy az emberek könnyen eljussanak a vészkijáratokhoz. Az átalakítás tehát kihat a vészvilágításra és a kijáratjelzőkre, hiszen ezek egy része a módosítások után rossz helyre kerül, és hátráltatja az egyszerű és biztonságos evakuálást. Szintén ellenőrizni kell tűzoltó készülékek meglétét minden újonnan kialakított menekülési útvonalon.

Elkülönített emberek figyelmeztetése

Amennyiben az emberek elkülönítése érdekében az üzemeltető új helyiségeket alakít ki, területeket választ le, vagy megváltoztatja az alaprajzi elrendezést, azt is ellenőriznie kell, hogy minden új helyiségben vannak-e tűzérzékelők. Továbbá az ott tartózkodók hallják és/vagy látják-e a tűzjelzőket, illetve hogy azok továbbra is megfelelnek-e a követelményeknek. Az ilyen ideiglenes leválasztások tűzbiztonsági kockázatot is jelentenek, mert alagutat hozhatnak létre, amelyben áramlik a füst. Emellett sok esetben műanyagból készülnek, amely tűz esetén különösen sok füsttel járó égést okoz. Ráadásul az ilyen válaszfalak a sprinkler-rendszerek hatékonyságát is módosíthatják.

A kiskereskedelmi egységek esetében pedig sok pultot és pénztárterületet fából és átlátszó műanyagból vagy plexiből készült ideiglenes szerkezetekkel választanak el, amelyek biztosítják az egyes személyek elhatárolását. Azonban ezek általában a kijáratok közelében vannak. Ha bekövetkezne a legrosszabb, és tűz ütne ki, akkor egy ilyen építmény potenciálisan elzárná vagy gátolná az evakuálás egyik útvonalát. Ha netán ez a szerkezet meg is gyulladna, sűrű és mérgező füst keletkezne.

Kockázatértékelés

Miközben számos ilyen intézkedést kell végrehajtanunk, amikor visszatérünk a munkába, épülettulajdonosként és munkáltatóként kötelességünk figyelembe venni minden olyan kockázatot, amelynek a munkavállalók és a közönség a felelősségi körünkbe tartozó helyiségekben ki vannak téve. Ez azt jelenti, hogy az új intézkedésekből eredő kockázatok csökkentése érdekében szükségessé válhat a tűzvédelmi rendszerek átalakítása, adott esetben megváltoztatása. Ez arra is késztethet bennünket, hogy átgondoljuk néhány döntésünket. Így például megfontolhatjuk, hogy milyen anyagokat használunk a válaszfalak építéséhez.

„Egy jól megtervezett tűzvédelmi rendszer húsz százalékos többletkapacitással rendelkezik, és némi rugalmasságot biztosít a rendszeren belül, de sajnos a legtöbbre ez nem jellemző. Ha még jellemző is valamelyikre, azok sem veszik figyelembe a nagyobb átalakításokat, amelyeket az épületekben szükséges elvégezni”

– tette hozzá Szontág Balázs.

Tűzbiztonság tervezése változó épületfunkciókhoz

Új építési és felújítási projektek esetében célszerű a tűzvédelmi rendszereket rugalmasan tervezni. Egyre valószínűbb, hogy a jövőben rugalmasabb épületek tervezésére van szükség, és rendszeresen változtatnunk kell használatukat és elrendezésüket. Még ha nem is nézünk szembe egy újabb világjárvánnyal, a munkavégzés és a szabadidőnk eltöltésének módja valószínűleg változni fog, amihez az épületeknek is alkalmazkodnia kell.

Egy – már specifikálásnál és telepítésnél figyelembe vett – rugalmas tűzvédelmi rendszerrel, valamint az adaptív evakuálási technológia segítségével könnyen megvédhető az épület jövője, és ami a legfontosabb, az épületben tartózkodó emberek élete és testi épsége. Ha alkalmazkodóbbá és modulárisabbá tesszük az épületeket, akkor ugyanezt kell tennünk a tűzvédelmi rendszer valamennyi elemével is.

The post Milyen tűzvédelmi kockázatot jelenthetnek a Covid-biztos épületek? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A korona-világjárvánnyal kapcsolatos aktuális tanulságok https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/01/condair-egeszsegesebbe-tenni-az-epuleteket/ Tue, 01 Dec 2020 17:41:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12820 Új brosúra: „Egészségesebbé tenni az épületeket” Az épületek egészségre gyakorolt hatásait számos tényező határozza meg, melyek egymásra is kihatással vannak. Erre az eredményre jutott a Condair Systems aktuális brosúrája:  a megfelelő szellőztetéstől kezdve az optimális páratartalmon, a szűrőkön, a fényen át a megfelelő anyagok kiválasztásáig számos tényező biztosíthat védelmet a fertőzések terjedésével szemben.  >> Infócsomag: […]

The post A korona-világjárvánnyal kapcsolatos aktuális tanulságok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új brosúra: „Egészségesebbé tenni az épületeket”

Az épületek egészségre gyakorolt hatásait számos tényező határozza meg, melyek egymásra is kihatással vannak. Erre az eredményre jutott a Condair Systems aktuális brosúrája:  a megfelelő szellőztetéstől kezdve az optimális páratartalmon, a szűrőkön, a fényen át a megfelelő anyagok kiválasztásáig számos tényező biztosíthat védelmet a fertőzések terjedésével szemben.

 >> Infócsomag:

Egészségesebbé tenni az épületeket + műszaki megoldások

A Covid-19 tanulságai

A korona-világjárvánnyal kapcsolatosan a közfigyelem erőteljesebben összpontosul az épületekben fennálló vírusveszélyre. A már hosszabb ideje ismert összefüggések újra középpontba kerültek, és kihangsúlyozzák, hogy a friss levegő, a hőmérséklet, a levegő páratartalma és a fény is jelentős hatással van a vírusok terjedésére. A helyiségklímának kiemelt szerepe van az épületeken belüli egészség-védelemben.

condair

A határértékek felügyelete csökkenti a fertőzés kockázatát

A vírusok szeretik a szárazat

A vírusok légi úton történő terjedését és élettartamát számottevően befolyásolja a helyiség páratartalma. A legkisebb átadási kockázat 40 és 60 %-os páratartalom között áll fenn. Ez egyben az a tartomány is, amelyben az ember immunvédelme a leghatékonyabb. A 40 és 60% közötti páratartalom ma minden épületben folyamatosan, higiénikusan és energiahatékonyan garantálható a műszaki levegő párásításnak köszönhetően. A decentralizált direkt helyiség párásítás minden épületbe, akár utólagosan is beépíthető.

condair Egészségesebbé tenni az épületeket

Egészségesebbé tenni az épületeket

A Condair Systems kiadványa 16 oldalon bemutatja az orvostudomány és az épülettechnika legfontosabb összefüggéseit. A szemléletesen és érthetően összeállított információkkal a cél az épületfelelősök, a használók és a tervezők közötti párbeszéd elősegítése, hogy az új és meglévő épületek esetében hatékony fertőzésvédelmet lehessen elérni. A kiadvány végén található 12 pontos ellenőrzőlista lehetővé teszi az épületekből kiinduló kockázat felmérését, és megmutatja a lehetséges fejlesztéseket.

Az „Egészségesebbé tenni az épületeket” kiadvány a 12 pontos ellenőrző listával itt igényelhető díjtalanul.

The post A korona-világjárvánnyal kapcsolatos aktuális tanulságok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>