energy – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Már 50.000 új akkumulátoripari szakember kiképzésénél jár az európai program https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/18/akkumulatoripari-kepzes-program-eu/ Mon, 18 Dec 2023 06:00:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27920 Fontos mérföldkőhöz ért Európa egyik vezető, a fenntartható energia területére fókuszáló munkaerő-képzéssel foglalkozó központja, az InnoEnergy Skills Institute. Bejelentették, hogy több mint 50.000 munkavállaló számára fejeződött be az a szakképzés, amelyen a résztvevők a gyorsan fejlődő akkumulátoripari értékláncban való boldoguláshoz szükséges készségeket szerezték meg. Az Európai Akkumulátor Szövetséggel együttműködve felépített képzések az akkumulátorok alapjaival az […]

The post Már 50.000 új akkumulátoripari szakember kiképzésénél jár az európai program appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fontos mérföldkőhöz ért Európa egyik vezető, a fenntartható energia területére fókuszáló munkaerő-képzéssel foglalkozó központja, az InnoEnergy Skills Institute.

Bejelentették, hogy több mint 50.000 munkavállaló számára fejeződött be az a szakképzés, amelyen a résztvevők a gyorsan fejlődő akkumulátoripari értékláncban való boldoguláshoz szükséges készségeket szerezték meg. Az Európai Akkumulátor Szövetséggel együttműködve felépített képzések az akkumulátorok alapjaival az akkumulátor-kezelő rendszerekkel, az akkumulátorok tesztelésével, a biztonsággal és a védelemmel kapcsolatos ismereteket nyújtó műszaki tanfolyamokig terjedtek.

Az akkumulátoripari értékláncon belüli piacok viharos gyorsasággal növekednek. A lítium-ion akkumulátorok iránti éves kereslet 2030-ra várhatóan eléri a 4700 gigawattórát (GWh) világszerte, ami a 2022-es 700 GWh körüli globális felhasználási érték több mint hatszorosát jelenti. A helyhez kötött energiatároló berendezések teljesítményei pedig 2030 végére, globálisan meghaladják a 400 gigawattot, ami a 2021 végén kapacitás tizenötszöröse lesz.

“Azt akarjuk, hogy az európai ipar vezető szerepet töltsön be a zöld átállásban. Ebbe természetesen beletartoznak a fenntartható akkumulátorok itteni gyártói, akiket akár 3 milliárd euró pénzügyi támogatással is segíteni fogunk. Ezzel és a munkaerő felkészítésével egyaránt biztosítjuk vállalataink versenyképességét, illetve az akkumulátoripari értéklánc megerősödését.”

– fejtette ki Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke.

Az ágazat bővüléséhez mindenkinek alkalmazkodnia kell, mert hatalmas a kereslet a munkavállalók képzésére, továbbképzésére a több mint 700 egyedi munkakört, készséget felsorakoztató ágazatban. A szakmák köre magában foglalja a bányászathoz, tervezéshez, gyártáshoz, alkalmazásokba való integráláshoz, leszereléshez és az akkumulátorok újrahasznosításához szükséges készségeket.

“Az InnoEnergy Skills Institute révén mind az iparági szereplőket, mind a készség-és képességfejlesztő partnereket multiplikátorként mozgósítjuk, így még több tanulót segítünk hozzá a megfelelő ismeretek elsajátításához.”

– mondta Oana Penu, az InnoEnergy Skills Institute igazgatója.

A Skills Institute jelenleg 11 tagállam és régió – köztük Spanyolország, Franciaország, Magyarország, a göteborgi régió, Románia, Bulgária, Flandria, Vallónia, Írország, Szlovákia – támogatásával, valamint a ManpowerGroup és a NIIT ipari nagyvállalatokkal partnerségben, 10 nyelven, 35 tanulási csomaggal és 400 helyi képzési szolgáltatóval karöltve végzi az oktatási tevékenységét.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Már 50.000 új akkumulátoripari szakember kiképzésénél jár az európai program appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Akkumulátor-újrahasznosítási programot indítanak https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/01/akkumulator-ujrahasznositas-eit/ Wed, 01 Mar 2023 05:30:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24220 Lengyelországban kezdi a kelet-közép-európai autóipari akkumulátor-újrahasznosítás beruházásfejlesztési programját az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és az EIT InnoEnergy Mivel az EU ambiciózus célokat tűzött ki a szén-dioxid-mentes és autonóm gazdaságra vonatkozóan, az EBRD és az EIT InnoEnergy együttműködik e szándék támogatásában. A cél a közép-kelet-európai EV-akkumulátorok újrahasznosítási piacának befektetési környezetének megteremtése és lehetővé tétele, kezdetben […]

The post Akkumulátor-újrahasznosítási programot indítanak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lengyelországban kezdi a kelet-közép-európai autóipari akkumulátor-újrahasznosítás beruházásfejlesztési programját az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és az EIT InnoEnergy

Mivel az EU ambiciózus célokat tűzött ki a szén-dioxid-mentes és autonóm gazdaságra vonatkozóan, az EBRD és az EIT InnoEnergy együttműködik e szándék támogatásában. A cél a közép-kelet-európai EV-akkumulátorok újrahasznosítási piacának befektetési környezetének megteremtése és lehetővé tétele, kezdetben Lengyelországra összpontosítva. Ezzel mind az EBRD, mind az EIT InnoEnergy lefekteti a megfelelő ökoszisztéma alapjait, és végső soron növeli a másodlagos nyersanyagok felhasználását az akkumulátorgyártásban.

Mind az EBRD, mind az EIT InnoEnergy széles körű tapasztalattal rendelkezik az elektromosjármű-akkumulátorok területén, és komoly tudással a körforgásos gazdasági üzleti modellek előmozdításában. Az elmúlt években az EBRD számos beruházást hajtott végre az elektromosjármű-akkumulátorok közép-európai gyártásában, és erős hálózatokat épített ki. Az EIT InnoEnergy, az Európai Akkumulátor Szövetség (EBA250) vezetője, támogatta a cleantech és az akkumulátorok szegmensében működő innovatív vállalatokat, és létrehozta az EBA Akadémiát, amely a jövő munkavállalóit képzi az ágazat számára.

A mostani feladat célkitűzései közé tartozik, hogy az akkumulátorok újrahasznosítási értékláncának fejlődését Lengyelországban gátló piaci akadályokat azonosítsák a technológiai- és szabályozási nehézségek kezelésén keresztül. Ez segíteni fogja egy megfelelő piactér azonosítását és létrehozását, amely platformként elősegíti az újrahasznosítási értékláncban érdekelt felek közötti kölcsönösség és partnerségek létrejöttét, valamint egy tudásközpont kialakítását, illetve végső soron támogatja a finanszírozási forrásokhoz való hozzáférést.

Az EIT InnoEnergy által vezetett EBA Akadémia platform jelenlegi eredményei kulcsfontosságúak lesznek az akkumulátorok újrahasznosítási értékláncának bármelyik szegmensében érdekelt felek bevonásában. Az EBA Akadémia egy páneurópai oktatási ökoszisztéma, amelynek célja az EU akkumulátoriparának növekedéséhez szükséges munkaerő képzése, továbbképzése és átképzése. A közeljövőben várható az akadémia kiterjesztése a szomszédos kelet-közép-európai országokra is.

A közlekedés szén-dioxid-mentesítése kulcsfontosságú szerepet játszik az EU azon tervében, hogy 2050-re elérjék a klímasemlegességét. Ehhez hozzájárul az is, hogy Lengyelországban várhatóan 2030-ra több mint 1 millió elektromos jármű fog közlekedni, és az ország az európai piacok egyik fő akkumulátor-beszállítója lesz. Jelentős kihívást jelent azonban a fejlődés szempontjából az akkumulátor-alkatrészek rendelkezésre állása. Az elektromos járművek anyagigénye ugyanis majdnem kétszerese a belső égésűekének. Bár bizonyos új technológiák csökkenthetik ezt az arányt, az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság erősítése kritikus fontossággal bír abban, hogy a kínálat kielégíthesse a keresletet és biztosítsa az EU stratégiai autonómiáját ebben az ágazatban is. Az EIT InnoEnergy-nél elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a kelet-közép-európai cleantech-ipart bevonjuk az EU stratégiai értékláncaiba, ideértve a megfelelő hozzáértéssel rendelkező munkaerőt is. Izgatottan várjuk, hogy most az EBRD-vel közösen dolgozhatunk a közép-európai elektromosjármű-akkumulátorok újrahasznosítási ökoszisztémájának fejlesztésén és bővítésén

– mondta Marcin Wasilewski, az EIT InnoEnergy Central Europe vezérigazgatója.

Az akkumulátorokat az alacsony szén-dioxid-kibocsátású és rugalmas gazdaságra való áttérés egyik kulcsfontosságú technológiájaként ismerik el, ami az EBRD számára kiemelt prioritás. Az akkumulátorok másodlagos nyersanyagpiacainak fejlesztése kulcsfontosságú lesz az alacsony és nulla szén-dioxid-kibocsátású járművekre való átállás felgyorsítása szempontjából. Ez lehetővé teszi az anyagok Európában való, és az e-hulladékból történő előállítását is, annak érdekében, hogy a körforgásos gazdaság mindenki számára – a állampolgároktól a befektetőkig – jelentős előnyökkel bírjon. Az EBRD örömmel működik együtt az EIT InnoEnergyvel a zöldebb közlekedési rendszer és az erőforrás-hatékonyság felé vezető közös céljaink megvalósításában

– nyilatkozta Gianpiero Nacci, az EBRD fenntartható üzleti és infrastrukturális, éghajlatstratégiai és végrehajtási igazgatója.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Akkumulátor-újrahasznosítási programot indítanak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ABB a legmodernebb technológiákkal támogatja a Clean Energy Portot https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/14/clean-energy-port/ Wed, 14 Sep 2022 06:26:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21884 A lengyelországi Trójmiasto polgárait az ABB DCS és gáz analitikai rendszerei segítségével látják majd el fenntartható energiával, melyet az új gdanski üzemben alkalmazott világszínvonalú technológiával a hulladék energetikai hasznosításából nyernek majd, amely várhatóan megoldja a környéken kialakult hulladékgazdálkodási problémák egy részét. Az ABB – a Termomeccanicával együttműködve – aláírta a szerződést a legkorszerűbb folyamatautomatizálási technológiák […]

The post Az ABB a legmodernebb technológiákkal támogatja a Clean Energy Portot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A lengyelországi Trójmiasto polgárait az ABB DCS és gáz analitikai rendszerei segítségével látják majd el fenntartható energiával, melyet az új gdanski üzemben alkalmazott világszínvonalú technológiával a hulladék energetikai hasznosításából nyernek majd, amely várhatóan megoldja a környéken kialakult hulladékgazdálkodási problémák egy részét.

Az ABB – a Termomeccanicával együttműködve – aláírta a szerződést a legkorszerűbb folyamatautomatizálási technológiák biztosítására, melyek révén a lengyelországi Gdanskban hulladék energetikai hasznosításával foglalkozó zöldmezős projekt kivitelezéséhez nyújt támogatást. A Clean Energy Port nevű üzem jelenleg építés alatt áll, és várhatóan 2023-ban kezdi meg működését. A hulladékból energiát előállító korszerű üzem a tervek szerint megközelítőleg 160 000 tonnányi Gdanskból és a környező településekről származó hulladékot fog feldolgozni, miközben becslések szerint 109 GWh elektromos energiát és 509 TJ hőt termel.

A legújabb csúcstechnológia biztonságosabb, okosabb és fenntarthatóbb működést tesz lehetővé

Az ABB által szállított termékek köre az ABB Ability™ System 800xA DCS rendszere mellett kommunikációs megoldásokat foglal magában. A projekt teljes megvalósításának részeként egy tucat, a környezeti hatásoknak (hőmérséklet, por, rezgés) ellenálló, automatizálási modulokkal felszerelt, távkezeléssel működő szekrény, valamint további vezérlőszekrények kerülnek beépítésre. A digitális rendszernek köszönhetően kevesebb kábelre lesz szükség, csökken a szerelés költsége és rövidebb idő alatt valósul meg a telepítés.

A biztonságot szavatoló központi vezérlőrendszer teljes ellenőrzést biztosít a folyamat minden eleme felett. Emellett az Európa-szerte működő több mint 400 szemétégető mű 95%-ában alkalmazott rostélytüzelésű technológia is hozzájárul majd az üzem megbízhatóságához és hatékonyságához. Lengyelországban jelenleg Białystokban, Bydgoszczban, Koninban, Krakkóban, Poznańban, Rzeszówban és Szczecinben működnek ilyen rendszerek.

„A műszaki terv szerint az új gdanski üzemben kialakítandó rendszer több mint 3500, az égetés és az energiatermelés teljes folyamatából érkező jelet fogad majd. A szoftveresen feldolgozott digitális jelek, a felhasználó számára grafikus formában jelennek meg a kibővített funkciókat ellátó kezelőállomásokon. A múltbeli adatok kezeléséről egy további alrendszer gondoskodik. Mindez biztonságosabb, okosabb és fenntarthatóbb működést biztosít”

– mondta Sławomir Cieślak, az ABB Process Automation Poland projektmenedzsere.

Az uniós előírások betartását az ABB emissziófigyelő rendszere garantálja

Az Európai Unió előírásainak megfelelő célként kitűzött tiszta energiatermelés megvalósítása érdekében az üzembe telepített technológiának a kibocsátás számottevő csökkenését kell biztosítania. A jelenleg hatályos előírások betartását az ABB emisszióellenőrző rendszere biztosítja, mely a kéményből származó füstgáz folyamatos mérését végző gázanalizátorokkal felszerelt analitikai tartályból és egy nyersgáz-mérőállomásból áll.

A kazánból kilépő füstgázok kétszeres ellenőrzésen esnek át: még a kezdeti fázisban, ún. nyersgázként, másodszorra pedig a kéményben, miután az összes füstgáztisztító rendszeren áthaladtak. Ez utóbbi szakaszban a környezetbe kibocsátott füstgázt alapos vizsgálatnak vetik alá. Erről összefoglaló napi ellenőrzési jelentés készül, amit a helyi környezetvédelmi hatóság, a Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) is megkap.

Automatikus kalibrálás a megbízhatóság legmagasabb szintjének biztosítása érdekében

„A maximális megbízhatóság érdekében az ABB két, egymástól függetlenül működő gázanalizátort fog telepíteni. Mindkét analizátor ugyanazokat az adatokat továbbítja majd a rendszernek. Ha bármelyik meghibásodik, a mérések automatikusan „lefagynak”. A rendszer ezt a logikát követve hitelesíti a kapott adatokat, és csak a működő analizátor adatait használja fel a jelentések elkészítéséhez”

– mondta Witold Huminiecki, az ABB Process Automation Poland tervezőmérnöke.

Ezenkívül az ABB megoldása ún. validációs kerekeket is alkalmaz, melyek automatikusan kalibrálják az analizátorokat.

Az analizátorok standard kalibráló gázt tartalmazó speciális lencsékkel vannak felszerelve. Az analizátor bármikor hitelesítheti az elvégzett mérés pontosságát, mégpedig úgy, hogy összeveti azt a standard gázzal, a kezelő pedig lefuttathatja a hitelesítési eljárást. A validációs kerekeket alkalmazó megoldás szükségtelenné teszi külön tesztgázpalackok beszerzését, illetve egy olyan berendezés kiépítését, amely a tesztgázt juttatja el az analizátorokhoz.

„A Clean Energy Port üzem tervezésénél a kibocsátás-csökkentés jelenleg elérhető legjobb technikájának szabványelőírásait vették figyelembe. A projekt támogatására olyan megbízható megoldásokat kínáltunk, amelyek már eddig is bizonyítottan jól teljesítettek a világ legnagyobb terhelésnek kitett létesítményeiben”

– mondta Marek Strymer, az ABB Process Automation Poland Key Account menedzsere.

The post Az ABB a legmodernebb technológiákkal támogatja a Clean Energy Portot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hibrid megújuló energiaforrás https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/21/photon-energy-hibrid-energiaforras/ Tue, 21 Sep 2021 07:26:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16847 A Photon Energy bejelentette, hogy ausztráliai leányvállalata egy hibrid megújuló energiaforrásokra vonatkozó projektet dolgozott ki a Lord Howe-sziget számára. A vállalat egy fotovoltaikus erőmű tervezésére és építésére kapott megbízást. „A projekt bejelentése fantasztikus eredmény a Lord Howe-sziget közösségének és látogatóinak egyaránt. Csökkentjük az energiaellátásunk környezeti hatásait, miközben az energiabiztonságunkon is javítunk. Az, hogy ezt úgy […]

The post Hibrid megújuló energiaforrás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Photon Energy bejelentette, hogy ausztráliai leányvállalata egy hibrid megújuló energiaforrásokra vonatkozó projektet dolgozott ki a Lord Howe-sziget számára. A vállalat egy fotovoltaikus erőmű tervezésére és építésére kapott megbízást.

„A projekt bejelentése fantasztikus eredmény a Lord Howe-sziget közösségének és látogatóinak egyaránt. Csökkentjük az energiaellátásunk környezeti hatásait, miközben az energiabiztonságunkon is javítunk. Az, hogy ezt úgy értük el, hogy semmilyen kár nem érte a Lord Howe-sziget világörökségi értékeit, mindenki számára ünneplésre ad okot.”

– mondta Mick Pettitt, a Lord Howe-sziget Testületének megbízott vezérigazgatója.

„Nagyon elégedettek vagyunk a Lord Howe-szigeten megvalósított projekt sikerével. A projekt által szerzett tapasztalataink azt mutatják, hogy a napenergia és az energiatárolás nemcsak a kibocsátások és egyéb környezeti hatások csökkentésére alkalmas, de alapvető szerepet játszik az energiabiztonság kialakításában is.”

– mondta Michael Gartner, a Photon Energy Group műszaki igazgatója és a Photon Energy Australia ügyvezető igazgatója.

Az UNESCO Világörökségét képező Lord Howe-sziget a Tasman-tengeren található, 700 km-re északkeletre Sydney-től. A földre telepített naperőművet és annak Powerpack akkumulátoros tárolórendszerét kifejezetten egy félreeső helyszínre tervezték, és a helyi mikrohálózat és dízelgenerátorok rendszerébe integrálták, melyek korábban a szigetország fő áramforrását képezték.

A rendszer immár több mint hat hónapja látja el tiszta árammal a szigetországot, beleértve öt egymást követő augusztusi napot és éjszakát, melyeken nem volt szükség további dízelüzemű áramellátásra. Ez egyértelműen mutatja a fotovoltaikus erőmű és energiatárolási rendszer megbízhatóságát, még a kevésbé napos téli hónapokban is.

A rendszer 3 240 fotovoltaikus modulból áll, amelyek összteljesítménye 1,328 MWp, és egy 3,712 MWh teljesítményű Tesla Powerpack tárolóhoz kapcsolódnak, melyet egy Tesla Microgrid Controller vezérel. A munkálatok 2020 februárjában kezdődtek, és 14 hónap alatt be is fejeződtek.

A szövetségi kormány az Ausztrál Megújuló Energia Ügynökségen (ARENA) keresztül 4,5 millió AUD támogatást biztosított ehhez a 11,1 millió AUD volumenű projekthez. A Lord Howe-sziget Testülete 5,9 millió AUD összegű új-dél-walesi kormányzati kölcsönt, valamint a fennmaradó összeget saját tőkéjéből biztosította.

The post Hibrid megújuló energiaforrás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A cseppfolyós földgázzal kapcsolatos kibocsátás csökkentése https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/04/siemens-energy-lng-totalenergies/ Sun, 04 Jul 2021 17:01:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15805 A TotalEnergies és a Siemens Energy műszaki együttműködésbe kezd annak érdekében, hogy fenntartható megoldásokat hozzon létre a CO2-kibocsátás csökkentésére. Az együttműködés a földgáz cseppfolyósításával foglalkozó létesítményekre és az ehhez kapcsolódó áramtermelésre összpontosít. A partnerség összefogja – saját területén – a legkiválóbb technológiákat és olyan ipari szintű megoldások megvalósításához egyesítik tudásukat, mint a tiszta hidrogén gázturbinákban […]

The post A cseppfolyós földgázzal kapcsolatos kibocsátás csökkentése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A TotalEnergies és a Siemens Energy műszaki együttműködésbe kezd annak érdekében, hogy fenntartható megoldásokat hozzon létre a CO2-kibocsátás csökkentésére. Az együttműködés a földgáz cseppfolyósításával foglalkozó létesítményekre és az ehhez kapcsolódó áramtermelésre összpontosít.

A partnerség összefogja – saját területén – a legkiválóbb technológiákat és olyan ipari szintű megoldások megvalósításához egyesítik tudásukat, mint a tiszta hidrogén gázturbinákban történő elégetése, tisztán elektromos cseppfolyósítás, optimalizált energiatermelés, valamint a megújuló energia integrálása a cseppfolyósító üzemek energiarendszerébe és a hatékonyság növelése.

“Ez az együttműködés a Siemens Energy-vel – az energiatechnológiai ágazat egyik legfőbb szereplőjével – számos lehetőséget kínál tevékenységeink szénkibocsátásának további csökkentésére, különös tekintettel stratégiai LNG üzletágunkra”

– mondta Arnaud Breuillac, a TotalEnergies termelésért felelős elnöke.

“Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású LNG fejlesztése hozzá fog járulni a globális energiaigény növeléséhez, miközben csökkenti az elfogyasztott energiatermékek szén-dioxid intenzitását. A szén-dioxid kibocsátás csökkentése elengedhetetlen ahhoz, hogy az LNG teljes mértékben betölthesse szerepét az energetikai átállásban.”

“Örömünkre szolgál, hogy partneri kapcsolatban állhatunk a TotalEnergies-zel, mint az LNG értéklánc egyik fő szereplőjével, hiszen így lehetőségünk nyílik arra, hogy megvizsgáljuk, hogyan tudjuk versenyképesen csökkenteni az LNG-projektek szén-dioxid kibocsátását”

– mondta Thorbjörn Fors, a Siemens Energy ipari alkalmazások divíziójának alelnöke.

„Ez az együttműködésünk következő lépése. A tavaly júniusi bejelentésünk értelmében folytatjuk együttműködésünket és tanulmányokat készítünk az LNG dekarbonizálása, az LNG cseppfolyósításának folyamatai, valamint az LNG energiatermelésének kifejlesztése érdekében.”

TotalEnergies, a második legnagyobb magán tulajdonban lévő globális LNG szereplője

2025-re közel 50 Mtpa globális portfólióval és mintegy 10%-os piaci részesedéssel fog rendelkezni. A Katarban, Nigériában, Oroszországban, Norvégiában, Ománban, Egyiptomban, az Egyesült Arab Emírségekben, az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Angolában található cseppfolyósítási üzemekben való érdekeltségei révén a vállalat az LNG-t minden világpiacon forgalmazza.

The post A cseppfolyós földgázzal kapcsolatos kibocsátás csökkentése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyar akkumulátoripari szakértőket képez az EIT InnoEnergy https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/05/akkumulatoripar-inno-energy/ Wed, 05 May 2021 06:38:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14881 Az akkumulátoripar hatalmas ugrás előtt áll. Iparági becslések szerint a kontinensünkön, 2025-re már mintegy 800.000 embert fog foglalkoztatni ez a szektor a teljes értékláncát tekintve. Ennek elébe menve, hazánkban is eljött az ideje annak, hogy a Magyar Akkumulátor Stratégiában foglaltakat, illetve a Magyar Akkumulátor Szövetség céljait követve, az európai szinten 255 milliárd euró forgalmat generáló […]

The post Magyar akkumulátoripari szakértőket képez az EIT InnoEnergy appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az akkumulátoripar hatalmas ugrás előtt áll.

Iparági becslések szerint a kontinensünkön, 2025-re már mintegy 800.000 embert fog foglalkoztatni ez a szektor a teljes értékláncát tekintve. Ennek elébe menve, hazánkban is eljött az ideje annak, hogy a Magyar Akkumulátor Stratégiában foglaltakat, illetve a Magyar Akkumulátor Szövetség céljait követve, az európai szinten 255 milliárd euró forgalmat generáló akkumulátoripar folyamatairól, hatásairól minden érdekelt teljes körű áttekintést kaphasson, ezért az EIT InnoEnergy képzést indít ebben a témában. A május 10-én induló, 13 hetes online Battery Storage Expert oktatási program keretében a résztvevők előadásokat hallgathatnak meg az EIT InnoEnergy szakértőitől az energiarendszert strukturálisan átalakító akkumulátor ökoszisztémával kapcsolatos kérdésekről, a fenntarthatóságot megcélzó transzformáció folyamatáról és várt eredményeiről.

“Magyarország bekapcsolódása az európai akkumulátoripari értékláncokba a tudásátadással kezdődik. Nincs jobb módja, mint azzal kezdeni, hogy elsajátítjuk a szükséges tudást és továbbadjuk azt a hazai és külföldi szakembereknek. Ez a kulcsa a hazai hozzáadott érték növelésének, és a regionális akkumulátoripari szerepünk megerősítésének.”

– hangsúlyozta Az EIT InnoEnergy HUB Hungary vezetője, és a Green Brother üzleti tanácsadó szakértője, Dervalics Ákos.

A szakember kiemelte, hogy az iparági vezetőknek és szakértőknek meghirdetett Battery Storage Expert képzés széles körű tudásanyagot ölel fel. Az akkumulátorok szerepétől kezdve az alkotórészekig; az akkumulátoripari értéklánc bemutatásától az energetikai alkalmazásokba való integrálásig; a villamosenergia-piacra gyakorolt hatástól az úttörő üzleti modellekig számos témakörön, illetve többféle megközelítésen keresztül kaphatnak átfogó ismeretek a program résztvevői, akik Budapesten személyesen is találkozhatnak akkumulátoriparági szakértőkkel, valamint részesei lehetnek egy a képzést záró projektnek, a virtuálisan szervezett csoportos gyakorlatnak, továbbá a kétnapos személyes tréningnek is.

A Battery Storage Expert oktatási programra május 3-ig lehet jelentkezni erre a linkre kattintva, illetve további részletek találhatóak a Green Brother megújult weboldalán, amely az Interreg Central Europe társfinanszírozásában futó InNow projekt részeként lett létrehozva a Business Support Program keretén belül.

The post Magyar akkumulátoripari szakértőket képez az EIT InnoEnergy appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megváltoztatjuk a játékszabályokat https://www.muszaki-magazin.hu/2020/05/19/kluber-energiafogyasztas-valtozas/ Tue, 19 May 2020 17:51:53 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10124 Az energiafogyasztás és a széndioxid kibocsátás csökkentése a világ összes vállalkozásának fontos. Az aktuális piaci trendekről, a nagyobb energiahatékonyságot szolgáló kezdeményezésekről és a fenntarthatóság szempontjából megfelelő kenésről beszélünk Alexander Leis és Iraja B. Ribeiro energia szakértőkkel. A szén-dioxid kibocsátás csökkentése olyan fontos téma, amely az egyes embereket az egész világon éppúgy érinti, mint a kormányokat […]

The post Megváltoztatjuk a játékszabályokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az energiafogyasztás és a széndioxid kibocsátás csökkentése a világ összes vállalkozásának fontos. Az aktuális piaci trendekről, a nagyobb energiahatékonyságot szolgáló kezdeményezésekről és a fenntarthatóság szempontjából megfelelő kenésről beszélünk Alexander Leis és Iraja B. Ribeiro energia szakértőkkel.

A szén-dioxid kibocsátás csökkentése olyan fontos téma, amely az egyes embereket az egész világon éppúgy érinti, mint a kormányokat és a vállalkozásokat. Milyen kezdeményezések vannak a fenntartható fejlődésre vonatkozóan?

Leis: Fontos megérteni, hogy a szén-dioxid kérdéskör közvetlen összefüggésben áll az energiafelhasználással. A szén-dioxid kibocsátásának a fő oka az energiafogyasztás.

Három lehetőség van, hogy egy fenntartható fejlődést megvalósítsunk. A legjobb minden bizonnyal az energiafelhasználás csökkentése. Egy további lehetőség a megújuló energiaforrásokban rejlik. A harmadik mód az energiahatékonyság növelése, azaz, hogy az azonos szintű energiafelhasználásból többet hozzunk ki. Avagy a másik oldalról megközelítve: termeljünk ugyanannyit, mint korábban, de kevesebb energia felhasználásával.

Ribeiro: Az energiahatékonyságnak van a legnagyobb jelentősége, hiszen a föld lakossága nő és ezáltal az energia iránti szükséglet is. Ha nő az energiafelhasználás, nagyobb lesz a szén-dioxid-kibocsátás. Az egyik manapság elérendő cél, hogy azonos energiafelhasználás mellett csökkentsük a kibocsátást. De mivel az energia drága dolog, így az energiafelhasználás csökkentése is egy fontos téma. Mindkét célhoz leginkább úgy jutunk közelebb, ha az energiahatékonyságot növeljük. Alig elképzelhető az olyan fenntarthatósági program, amely nem szól az energiahatékonyságról. Ha tehát egy fenntarthatóbb jövőről beszélünk, akkor először is azon gondolkodjunk el, hogy hogyan tudjuk az energiát hatékonyabban felhasználni.

Európában éppen az ipar adja az energiafogyasztás felét. Van valamilyen szabályozás az energiahatékonyságra vonatkozóan?

Ribeiro: Európában sok cég rendelkezik az ISO 50001 energia irányítási rendszerre vonatkozó tanúsítvánnyal. Ez a szabvány kötelezi a vállalatokat, hogy folyamatosan javítsák az energiahatékonyságukat. A téma azonban az Európán kívüli országoknak is fontos – minden cég, amelynél látogatást tettem, energia magtakarítási mutatószámokkal dolgozik.

Hogyan tudják az egyes iparágazatok az energiahatékonyságot a munkafolyamataikban javítani?

Leis: Sokféle intézkedést lehet tenni: például a fűtési rendszerek átépítése vagy jobb sűrített levegős berendezések alkalmazása. De van egy különleges terület, amely minden iparágazatban közvetlen hatással bír: a kenőanyagok. Minden ágazatban használnak kenőanyagot. Minden gyárban vannak nagy berendezések, amelyek energiát fogyasztanak. Mivel a világon mindenhol szállítanak kenőanyagokat az iparvállalatoknak, így ezeknek nagy a hatása a szén-dioxid kibocsátásra. Ez azt jelenti, hogy megtakarítást lehet elérni rajtuk keresztül.

Pontosan hogyan tudnak a kenőanyagok a jobb energiahatékonysághoz hozzájárulni?

Ribeiro: A Klüber Lubrication a kiemelkedő tulajdonságú speciális kenőanyagok világszerte tevékeny szakértője. Ezeknek a nagy teljesítményű termékeknek alacsony a súrlódási értéke, ami az energiafelhasználás optimalizálásában nagy szerepet játszik. Továbbá azáltal is kiemelkedünk a piaci versenytársaink közül, hogy műszaki szakértőink a hatékonyság növekedést is mérik és így igazolni tudják a vevőink számára a költségmegtakarításokat. Az ilyen kézzel fogható eredmények nagyon fontosak a hitelesség és javító intézkedések megvalósíthatósága szempontjából. Mi is a gazdaság részeként tevékenykedünk, a cégek számára pedig a jobb fenntarthatóságért tett erőfeszítések akkor lesznek vonzóak, ha azok eredményét mérni lehet és azok pénzügyi előnyöket jelentenek. Ezért például a brazíliai leányvállalatunk kifejlesztett egy mérő eszközt, amellyel nemcsak a termékeink alkalmazásával elért energiafelhasználási és a szén-dioxid-kibocsátási megtakarításokat lehet mérni, hanem azokat a megtakarításokat is, amelyek a kisebb fuvarköltségekre és az optimális kenésnek köszönhető hosszabb karbantartási időközökre vezethetők vissza. Jelenleg azon dolgozunk, hogy ezt az eszközt nemzetközileg is elérhetővé tegyük. Én kenéstechnikai szakértőként abban látom a feladatomat, hogy az ilyen jellegű tudást megosszam és a piacokat ennek megfelelően fejlesszem.

Mely ágazatoknál jelentkezik jelenleg a legnagyobb igény az energiahatékonyság optimalizálására?

Ribeiro: Jelenleg a legnagyobb igényt a nehéziparban látjuk, méghozzá a következő okok miatt: a nehéziparban találhatóak a legnagyobb energiafogyasztású vállalatok. Nekik vannak a legnagyobb gépeik és ők használnak a legnagyobb mennyiségben kenőanyagokat. Az olajoknál találhatjuk a legnagyobb energiahatékonysági és ezáltal költségmegtakarítási potenciált. A nehézipar sajnos a világ legnagyobb környezetszennyezőjének számít. Ezért ott van igény arra, hogy fenntartható megoldásokkal ezen az imázson javítsanak. Az imázs az élelmiszeripar számára is egy központi téma, hiszen ők közvetlen kapcsolatban vannak a végfelhasználókkal: az olyan kérdések, mint az egészség vagy a higiénikus és környezetbarát gyártás közvetlenül kihatnak az élelmiszeripar és az italgyártás vállalatainak az imázsára.

De sok más területen is van optimalizálási potenciál. Ezeket egyenként kívánjuk feltérképezni.

Tekintsünk most ne a vevőkre: milyen szerepet játszik az energiahatékonyság és a fenntarthatóság a Klüber Lubricationnél?

Leis: Természetesen dolgozni kell a saját ökológiai lábnyomunkon footprintünkön, ha azt akarjuk, hogy komolyan vegyenek, amikor azt állítjuk, hogy „tudunk nektek segíteni” a fenntarthatóság témájában. Itt tehát jóhírünkről és a hitelességünkről van szó. Azaz, nem lehet úgy a pozitív kézlenyomatunkról beszélni, hogy a saját ökológiai lábynomunkat figyelembe ne vegyük. Az ökológiai lábynom témában van néhány kezdeményezésünk, amelyekre büszkék lehetünk. Mi a mexikói és az indiai telephelyeinken fotóvoltaikus berendezéseket telepítettünk, hogy ilyen megújuló energiaforrásból lássuk el az áramszükségletünket. Néhány üzemnél zöld energiát kínáló szolgáltatóra váltottunk. Dolgozunk a termékpalettánkon is: a kevesebb veszélyes anyagot és a több megújuló anyagot tartalmazó termékekkel kívánjuk a saját termékeinket is fenntarthatóbbá tenni. És természetesen folyamatosan javítjuk a gyártási folyamatainkat a Freudenberg Csoport fenntarthatósági előírásainak megfelelően. Egy jó idevágó információforrás a fenntarthatósági jelentésünk.

Hogyan fog fejlődni a jövőben az energiahatékonyság, és hogyan lehet az egyes ágazatokat átfogóan fenntarthatóbb a működésünk?

Leis: A Nemzetközi Energiaügynökség éves piaci kitekintést tesz közzé. E jelentés forgatókönyve szerint az energia iránti szükséglet a következő években tovább fog nőni. Így az energiahatékonyságnak is nő a jelentősége. Minél több vállalat vesz részt az energiahatékonysági kezdeményezésekben, annál nagyobb hatással lesz majd a gazdasági szereplők új generációjára.

Ribeiro: A jövőben az energiahatékonyság növekvő szerepet fog játszani az üzleti élet alakulásában.

Korábban – még a KlüberEnergy szolgáltatásunk előtt – alig volt számunkra mint a speciális kenőanyagok felkínálója elképzelhető, hogy több ezer liter olajat értékesítünk a nagy hajtóművekhez, mivel a nagy teljesítményű kenőanyagok jóval drágábbak, mint a konkurens termékek. Most azonban, az energiahatékonysági kezdeményezésünkkel nemcsak kiemelkedő minőségű termékeket kínálunk, hanem megnyitjuk a vevőink számára a fenntartható termelés és a költségmegtakarítások lehetőségét. Ezáltal számukra a haszon nagyobb, mint a költség. Így változtatjuk meg a játékszabályokat.

Leis: A fenntarthatóság témájával komolyan kell foglalkoznunk. Minden apró személyes lépés fontos, de nekünk vállalatként nagy a társadalmi felelőségünk és potenciálunk, hogy a saját szűkebb területünkön kívül is hatást tudjunk generálni. Mi olyan szereplője vagyunk a gazdaságnak, amely minden iparágazathoz kapcsolódik. Ezért is az a küldetésünk, hogy jobb megoldásokat kínáljunk és az ezekről szóló ismereteket minden ágazat számára elérhetővé tegyük. És akkor egy jó hír: mi már most olyan nagy teljesítményű kenőanyagokat kínálunk, amelyek felülmúlják a sok ágazatban standardként használt ásványolaj-termékeket. Nincs ok arra, hogy még tovább várjunk – menjünk el a vevőkhöz és adjunk el jobb kenőanyagokat!

www.klueber.hu

The post Megváltoztatjuk a játékszabályokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szakszerű tribológiai tanácsadás https://www.muszaki-magazin.hu/2020/04/20/kluber-lubrication-tribiologia/ Mon, 20 Apr 2020 11:24:05 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9855 Optimalizált karbantartás a Klüber Lubrication által nyújtott testreszabott szolgáltatásoknak köszönhetően Hogyan lehet a kenési folyamatokat a karbantartás keretében optimalizálni? Hogyan lehet hosszú karbantartási időközöket biztosítani? Csökkentheti-e a kenőanyagok helyes alkalmazása az üzemi költségeket? Hogyan lehet a nem tervezett leállásokat elkerülni, és mit nyújt a berendezésállapot biztonsága? A gépek üzemeltetői folyamatosan szembesülnek ezekkel a kérdésekkel. Ön […]

The post Szakszerű tribológiai tanácsadás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Optimalizált karbantartás a Klüber Lubrication által nyújtott testreszabott szolgáltatásoknak köszönhetően

Hogyan lehet a kenési folyamatokat a karbantartás keretében optimalizálni? Hogyan lehet hosszú karbantartási időközöket biztosítani? Csökkentheti-e a kenőanyagok helyes alkalmazása az üzemi költségeket? Hogyan lehet a nem tervezett leállásokat elkerülni, és mit nyújt a berendezésállapot biztonsága? A gépek üzemeltetői folyamatosan szembesülnek ezekkel a kérdésekkel. Ön bizonyára kitartóan keresi a karbantartókkal és minőségbiztosítási vezetőkkel közösen, hogyan lehetne a karbantartási folyamatokat optimalizálni, az energiafelhasználást és a kopást csökkenteni. Ezért is fordít nagy figyelmet a kenőanyagok alkalmazására.

A kenőanyag specialista Klüber Lubrication hosszú ideje támogat számos vállalatot a karbantartás optimalizálásában. A KlüberEfficiencySupport-Service segítségével cégünk egy olyan moduláris szolgáltatást fejlesztett ki, amely az egyszerű kenőanyag ajánlásokon messze túlmutat. A két leggyakrabban igényelt modul, a KlüberEnergy és a KlüberMaintain összefogja az összes tanácsadási szolgáltatást az energiahatékonyság és karbantartást illetően.

Biztonság egy professzionális üzemi kenési terv létrehozásával – KlüberMaintain

A Klüber Lubrication szakértői a vállalatokkal közösen vonják vizsgálat alá az üzemben található gépeket, meghatározzák az összes kenési helyet, valamint az alkalmazott kenőanyagokat. Ezen információk segítségével egy egyedi üzemi kenési terv készül. Ebben minden egyes kenési hely optimális kenőanyag mennyisége és felviteli módszere rögzítésre kerül. Az elérhető megtakarítások és optimalizálások mérhetővé és áttekinthetővé válnak. Ezen túl a Klüber Lubrication egy folyamatos, egységes jelölési rendszert biztosít a kenési helyekhez és az ott alkalmazott termékekhez. Ezáltal elkerülhető a helytelen kenőanyag alkalmazásból adódó termeléskiesés.

Hogy ez konkrétan hogyan néz ki, egy élelmiszeripari példán keresztül szemléltetjük:
Az első analízis során 600 kenési hely, közel 13.000 kenési tevékenység évi 450 óra karbantartási időráfordítással került meghatározásra. Ügyfelünkkel közösen több lépésben történt meg a karbantartás optimalizálása. Az ásványi olajokról teljesen szintetikus olajokra történő átállással sikerült a karbantartási intervallumokat meghosszabbítani, és a munkaráfordítást éves 120 üzemórára csökkenteni. Továbbá automatikus kenőanyagadagolók lettek felszerelve, amelyek által a kenési tevékenységet több mint 70 %-kal, kereken 3.400 -ra sikerült csökkenteni.

Kifejezetten a termelés magas kapacitás kihasználtsága mellett segít a KlüberMaintain elkerülni a költséges gépkiesést, valamint a nem tervezett karbantartások miatti leállásokat.

Az energiaköltségek csökkentése és a környezet védelme – KlüberEnergy

Az energiaköltségek vállalati szinten nemcsak jelentős részét képezik az üzemi költségeknek, hanem az energiafelhasználás terheli egyidejűleg a cég CO2 mérlegét is. Számos véghezvitt projekt tapasztalata azt mutatja, hogy a nagyértékű speciális kenőanyagok, és a KlüberEnergy együttes kombinációjának jelentősebb a hatása, mint tisztán a kenőanyagváltásnak. A Klüber Lubrication esetében az első szaktanácsadást minden esetben megelőzi a fennálló állapotok átfogó vizsgálata, minden befolyásoló tényező figyelembevételével. Az eredeti állapot energiafelvételének mérése után a szakértőink által javasolt megoldás véghezvitele, majd annak analízise következik. Ezt követően partnerünk egy részletezett jelentést kap a konkrét energiamegtakarítási eredményekről. Ezek az eredmények a cég egyéb alkalmazásaira is átültethetők, és a megtakarítások így rövid időn belül megtöbbszörözhetők. Összegezve az energiafogyasztás mérséklése a környezetre gyakorolt kedvező hatásában és az üzemi költségek egy fenntartható csökkentésében nyilvánul meg.

Az a magas mérce, amelyet a Klüber Lubrication a kenőanyagok fejlesztésében és gyártásában felállít, érvényes a  KlüberEfficiencySupport minden szerviz moduljára is. A szolgáltatásaink kínálatát kiegészítjük az EfficiencyManager webalapú szoftverrel. Így a vállalkozások egy egyszerű forrás- és karbantartás-menendzsment eszközzel rendelkezhetnek. A cégek (mérettől függetlenül) a teljes gyártási struktúrát – telephelyeket is magukba foglalva – le tudják képezni. Ezzel az eszközzel minden végrehajtott karbantartási tevékenységet és a gépekhez kapcsolódó lényeges információt dokumentálni lehet, és ez biztonságot nyújt az auditok vagy törvényi előírások tekintetében. A belépő verzió díjmentes és ideális indulást jelent az Ipar 4.0 –ba. A szoftver könnyen kezelhető, nem igényel kiegészítő képzést.

www.klueber.hu

The post Szakszerű tribológiai tanácsadás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Újra díjazzák a legjobb fenntarthatósági kezdeményezéseket https://www.muszaki-magazin.hu/2020/03/08/e-on-dij-fenntarthatosag/ Sun, 08 Mar 2020 12:03:46 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9458 Nemzetközi sikert is jelenthet a hazai győzelem az E.ON pályázatán Az idén is díjazza a legjobb fenntartható, energiatudatos és zöld kezdeményezéseket az E.ON a nemzetközi Energy Globe verseny magyarországi fordulóján. Április 6-ig hat kategóriában jelentkezhetnek ötleteikkel a pályázók. Magánszemélyektől kezdve szervezeteken, vállalatokon át az önkormányzatokig bárki beküldheti a környezet- és energiatudatos szemléletformálást célzó pályázatát a […]

The post Újra díjazzák a legjobb fenntarthatósági kezdeményezéseket appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nemzetközi sikert is jelenthet a hazai győzelem az E.ON pályázatán

Az idén is díjazza a legjobb fenntartható, energiatudatos és zöld kezdeményezéseket az E.ON a nemzetközi Energy Globe verseny magyarországi fordulóján. Április 6-ig hat kategóriában jelentkezhetnek ötleteikkel a pályázók. Magánszemélyektől kezdve szervezeteken, vállalatokon át az önkormányzatokig bárki beküldheti a környezet- és energiatudatos szemléletformálást célzó pályázatát a versenyre. Az E.ON Energy Globe az energiavilág „Oscar-díja”, 187 országban tartanak hasonló versenyeket. A legjobb ötleteket milliós nyereményekkel díjazzák.

Klímasemleges üdülőhely a legmodernebb környezettudatos technológiákkal kiegészítve, természet-idegen anyagoktól mentes ökogazdaság, lépten-nyomon megújuló energiaforrást használó kisközség, évi 70 ezer látogatót vonzó, a környezettel teljes harmóniában fejlesztett élménypark, a gázkonvektort „felokosító” technikai megoldás, környezettudatosságra nevelő oktatóterem – néhány példa az E.ON Energy Globe Magyarország díj korábbi nyertesei közül.

Az 1999-ben indított Energy Globe Award a fenntarthatóság és az energiahatékonyság rangos nemzetközi eseménye, az energiavilág “Oscar-díjaként” tartják számon. A versenyeket ma már 187 országban – köztük Magyarországon – rendezik meg, a győztesek pedig bejutnak a nemzetközi döntőbe. A nevezéseket a hazai fordulóban 2020. április 6-ig várják a www.energy-globe.hu oldalon. A pályázatokat az energetika, a klímaváltozás és az innováció terén elismert szakértők bírálják el. A nemzetközi zsűri által kiválasztott döntős pályázatok közül pedig a közönség az idén is online szavazással választhatja ki, hogy ki legyen az egyes kategóriák győztese.

Jelentkezhetnek olyan magánszemélyek, akik a háztartásukban, tágabb közösségükben környezet- vagy energiatudatos változást hozó kezdeményezést indítottak el, olyan csapatok, akik az okos és fenntartható energiafelhasználást, energiatudatosságot, otthoni életet, közlekedést, városi életet elősegítő ötlettel, üzleti modellel rendelkeznek, és a piacra lépéshez szeretnének szakmai és anyagi támogatást kapni. Nevezhetnek pályázók energiahatékony, környezetkímélő épületekkel, a szemléletformálást segítő projektekkel, és olyan vállalati, önkormányzati megoldásokkal, amelyek az innovatív energiafelhasználást, a fenntarthatóságot, környezetvédelmet és a megújuló energia használatát szolgálják.

Az egyes kategóriák nyerteseit 2020 őszén, ünnepélyes díjátadó keretében hirdetik ki. A győztesek az elismerés mellett értékes nyereménnyel is gazdagodnak. A verseny fődíja egy 2.500.000 forint értékű támogatási csomag, amelyet a zsűri által kiválasztott legjobb projekt továbbfejlesztésére használhat fel a nyertes.

A Bíráló Bizottság elnöke idén is Ürge-Vorsatz Diána, Nobel-díjas klímakutató.

Kategória Kik nevezhetnek? Kategóriadíj
Vállalat Vállalatok, kkv-k energia- és környezettudatos kezdeményezései nevezhetők 1.000.000 forint értékű nyeremény, mely a vállalkozás fenntarthatóságához, környezettudatosságához járul hozzá
Önkormányzat Önkormányzatok energia- és környezettudatos kezdeményezései nevezhetők 1.000.000 forint értékű nyeremény, mely a település fejlesztéséhez fenntarthatóságához, környezettudatosságához járul hozzá
Jövő generációja Azon szervezetek, amelyek a jövő generáció szemléletformálásán dolgoznak, és sikeres szemléletformáló programot tudnak nevezni 1.000.000 forint értékű nyeremény, mely a szervezet fejlesztéséhez, fenntarthatóságához, környezettudatosságához járul hozzá
Épület Építészeti irodák, kivitelezők, akik fenntartható, energiatudatos épület megvalósításában vettek részt 1.000.000 forint értékű nyeremény, mellyel cége fejlesztéséhez, fenntarthatóságához, környezettudatosságához járulunk hozzá
Egyéni kezdeményezés Magánszemélyek, akik saját háztartásukban vagy környezetükben hajtottak végre fenntartható beruházást, átalakítást vagy egyénileg vettek részt kezdeményezésben 500.000 forint értékű nyeremény, mely a szervezet fejlesztéséhez, fenntarthatóságához, környezettudatosságához járul hozzá
Ötlet Innovatív, fenntarthatósághoz/energetikához kötődő ötlettel csapatban jelentkezhetnek azok a fiatal innovátorok, akik ötletükről már validált prototípussal rendelkeznek 1.000.000 forint értékű nyeremény, mellyel projektje fejlesztéséhez, fenntarthatóságához, környezettudatosságához járulunk hozzá
Átfogó nyertes Az átfogó nyertest a szakmai zsűri választja ki a pályázatokból 2.500.000 forint értékű nyeremény, mellyel projektje fejlesztéséhez, fenntarthatóságához, környezettudatosságához járulunk hozzá

The post Újra díjazzák a legjobb fenntarthatósági kezdeményezéseket appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Öt nap múlva kiderül, hogy kik pályáznak idén a legjobb energetikai startup címre https://www.muszaki-magazin.hu/2019/03/06/legjobb-energetikai-startup/ Wed, 06 Mar 2019 09:15:19 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6362 Március 11-ig lehet jelentkezni az InnoEnergy által szervezett PowerUp! versenyre. Ezen az 50.000 eurós fődíj mellett további 150 000 eurós anyagi támogatás is elérhetővé válik a legjobb közép-és kelet-európai startupok számára, amelyek az energiaügy, a mobilitás, a tiszta energia és az okos technológiák területén tevékenykednek. A PowerUp! nem csak az anyagi díjazás miatt egyedülálló. Legalább ennyire […]

The post Öt nap múlva kiderül, hogy kik pályáznak idén a legjobb energetikai startup címre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Március 11-ig lehet jelentkezni az InnoEnergy által szervezett PowerUp! versenyre.

Ezen az 50.000 eurós fődíj mellett további 150 000 eurós anyagi támogatás is elérhetővé válik a legjobb közép-és kelet-európai startupok számára, amelyek az energiaügy, a mobilitás, a tiszta energia és az okos technológiák területén tevékenykednek.

A PowerUp! nem csak az anyagi díjazás miatt egyedülálló. Legalább ennyire fontos a startupok fejlődése szempontjából Highway® programhoz való csatlakozás lehetősége. Ennek köszönhetően a legígéretesebb fejlesztésekkel előálló vállalkozások bekerülhetnek az InnoEnergy üzleti partnereiből álló nemzetközi hálózatába, és vele együtt akár 150 000 euró értékű befektetési csomaghoz is hozzáférhetnek.

„Célunk azon induló vállalkozások felkarolása, amelyek még csak most keresik az első ügyfeleiket. Nekik abban segítünk, hogy megtalálják a sikeres jövő felé vezető utat”

– hangsúlyozza Jakub Miler, az InnoEnergy Kelet – Közép-Európáért felelős vezérigazgatója.

A nevezési szakaszt sikerrel teljesítő startupok elismert nemzetközi üzleti mentorok által vezetett rendezvénysorozatokba kapcsolódhatnak be, amelyek a nemzeti döntőkre, valamint a nagydöntőre is felkészítik a résztvevőket. Utóbbin az indulóknak a befektetőkből és iparági szakértőkből álló zsűri előtt kell bemutatniuk ötleteiket. A győztest május 21-én hirdetik ki Krakkóban, Közép- és Kelet-Európa legnagyobb gazdasági rendezvényén, az Impact’19-en.

A versenyben való indulás alapkövetelménye a szakértői csapaton felül egy olyan szolgáltatás vagy termék ötletének megléte, amely két éven belül piacra vezethető. A részvétellel kapcsolatos további információk, a jelentkezési lap és minden egyéb szükséges adat letölthető a www.powerup.innoenergy.com oldalról.

Kép: BBVA.com

The post Öt nap múlva kiderül, hogy kik pályáznak idén a legjobb energetikai startup címre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ismét ringbe szállnak a magyar startupok https://www.muszaki-magazin.hu/2019/02/12/ismet-ringbe-szallnak-magyar-startupok-power-up-innoenergy/ Tue, 12 Feb 2019 10:52:21 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6164 Immár ötödik alkalommal rajtolt el február 11-én a PowerUp! verseny, amelyen a résztvevők nem csupán az 50 000 eurós fődíjért szállhatnak ringbe, hanem annak a lehetőségéért is, hogy vállalkozásukat nemzetközi szinten fejlesszék. Az InnoEnergy szervezésében megvalósuló verseny Kelet-Közép-Európa legnagyobb, startup vállalkozások számára kiírt megmérettetése, amely olyan területeket érint, mint az energetika, a mobilitás, a tiszta levegő, […]

The post Ismét ringbe szállnak a magyar startupok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Immár ötödik alkalommal rajtolt el február 11-én a PowerUp! verseny, amelyen a résztvevők nem csupán az 50 000 eurós fődíjért szállhatnak ringbe, hanem annak a lehetőségéért is, hogy vállalkozásukat nemzetközi szinten fejlesszék.

Az InnoEnergy szervezésében megvalósuló verseny Kelet-Közép-Európa legnagyobb, startup vállalkozások számára kiírt megmérettetése, amely olyan területeket érint, mint az energetika, a mobilitás, a tiszta levegő, a cleantech, a fűtés és az okos megoldások.

A PowerUp!-ra jelentkezők száma évről-évre megduplázódik. A 2018-as InnoEnergy pályázatra 300 induló adta le nevezését, míg idén újabb rekordra számítanak a szervezők.  Az elmúlt két évben nem csak a beadott munkák száma, hanem azok minősége is emelkedett. Míg 2016-ban csupán 28 jelentkező rendelkezett kész prototípussal, addig 2018-ban már 120. Hasonló méretű növekedés volt tapasztalható a már működő termékkel, vagy szolgáltatással rendelkező pályázók vonatkozásában is. A három évvel ezelőtti 19-ről a tavalyi esztendőre már 93-ra nőtt ezeknek a száma.

 „A verseny elismertségét és növekvő presztízsét mi sem mutatja annál jobban, mint hogy egyre több olyan startup vállalkozás adja le nevezését, amely már előrehaladott állapotban lévő projektekkel foglalkozik. A PowerUp! megnyitja a fejlesztéshez vezető utat Közép-Kelet-Európa legbátrabb újítói számára és megadja annak a lehetőségét, hogy hozzáférjenek üzleti partnereink nemzetközi hálózatához.”

– emelte ki Jakub Miler, az InnoEnergy Central Europe vezérigazgatója.

Az idei pályázati kiírás, amelyre 2019. március 11-ig várják a jelentkezéseket, ugyanakkor nem csak anyagi szempontból kecsegtet ígéretes díjakkal, hanem az InnoEnergy rangos üzleti gyorsító programjában való részvétellel is. A Highway® program célja az induló projektek felkarolása és azok európai piacra segítése. Azok, akik csatlakoznak a programhoz, támogatást kaphatnak egyebek mellett a jogi- vagy szellemi tulajdon védelemmel, illetve a hatékony prezentálással kapcsolatban. A további előnyök közé tartozik a nemzetközi ügyfelekkel való kapcsolatteremtés és akár egy 150 000 eurós pénzügyi befektetés elnyerése is az InnoEnergy révén.

Idén először jutalmazzák külön a verseny résztvevői között a „Clean Air Challenge”-témában indulókat, miután az InnoEnergy kulcsfontosságú résztvevője a 2018 októberében, Brüsszelben útjára indított Clean Air Challenge programnak. Az elismerést az a startup vállalkozás fogja kapni, amelynek megoldása leginkább hozzájárul a légszennyezés és a szmog csökkentéséhez.

Azok a startup vállalkozások, amelyek túljutnak a nevezési fázison, részt vesznek az európai üzleti mentorok vezetésével megvalósuló felkészítő programokban. A workshopok célja a nemzeti döntőre és a végső döntőre való felkészítés, ahol szakértők előtt kell bemutatniuk az ötleteiket. A győztest 2019. május 21-én választják ki Krakkóban az Impact’19 rendezvényen, ami Közép- és Kelet-Európa egyik legfontosabb gazdasági eseményének számít.

A részvétellel kapcsolatos egyéb információk, a jelentkezési lap és minden további fontos információ a www.powerup.innoenergy.com oldalon érhető el.

The post Ismét ringbe szállnak a magyar startupok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>