energiaellátás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 16 Sep 2024 14:04:56 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Újabb sportkomplexumba kerül a legmodernebb energiaelosztás https://www.muszaki-magazin.hu/2024/06/05/siemens-energia-elosztas-modern-sportkozpont/ Wed, 05 Jun 2024 05:30:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29953 Az utánpótlásképző Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémiában is Siemens-elosztóberendezéseket telepítettek. A Velencei-tó melletti Sukorón idén év végén zárul a 2020 decembere óta működő Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia, Magyarország első államilag támogatott kajak-kenu akadémiájának fejlesztése. A háromszoros olimpiai bajnok és harmincegyszeres világbajnok kajakozó nem csupán névadója, hanem elnöke is a sportkomplexumnak, amit a magyar kajak-kenu […]

The post Újabb sportkomplexumba kerül a legmodernebb energiaelosztás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az utánpótlásképző Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémiában is Siemens-elosztóberendezéseket telepítettek.

A Velencei-tó melletti Sukorón idén év végén zárul a 2020 decembere óta működő Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia, Magyarország első államilag támogatott kajak-kenu akadémiájának fejlesztése. A háromszoros olimpiai bajnok és harmincegyszeres világbajnok kajakozó nem csupán névadója, hanem elnöke is a sportkomplexumnak, amit a magyar kajak-kenu sport kiemelkedő utánpótlás-műhelyének szánnak.

A 10 hektáron elterülő, összesen 24 ezer négyzetméter alapterületű akadémia két épületből és számos, hivatalos sportrendezvények megtartására is alkalmas szabadtéri sportpályából áll. A Főépületében többek között helyet kapnak a különböző funkcionális egységek, például egy tanmedence, úszómedence, tornacsarnok, egy 66 szobás kollégium, étterem, irodák, illetve egy 400 fős konferenciaterem is. A Hajótároló épület pedig mintegy 4500 négyzetméteren fedett tesztpályaként és mérési központként, valamint a kajak-kenu, illetve az evezős hajók tárolóhelyiségeként szolgál.

A sportkomplexum kiegyensúlyozott és biztos energiaellátáshoz a kisfeszültségű energiaelosztási rendszer készülékeit és elemeit a Siemens Zrt. szállította; ezeket a VK Elektrocom Kft. szerelte készre, és a WHB Elektro Kft. telepítette villamos kivitelezőként. Így az alaplétesítményben és a hajótároló épületben több mint száz Siemens Sivacon és Alpha elosztóberendezés teljesít szolgálatot, azaz gondoskodik arról, hogy áramot kapjanak az épületben működő berendezések.

A Siemens Zrt. számára nem ismeretlen a sportlétesítmények világa: közép- és kisfeszültségű energiaelosztási megoldásait több jelentős komplexumban használják országszerte. Ezek közé tartozik például a tavaly debütált, alapüzemmódban is 15 ezer férőhelyes Nemzeti Atlétikai Központ, valamint a szegedi kézilabdacsapatoknak otthont adó Pick Aréna is.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Újabb sportkomplexumba kerül a legmodernebb energiaelosztás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Dürer Park új irodáihoz a Siemens biztosítja az energiaelosztást https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/28/durer-siemens-park-energiaelosztas/ Tue, 28 May 2024 05:00:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29827 Több mint 150 kisfeszültségű villamosenergia-elosztó berendezésre kapott megbízást a vállalat. Budapest egyik legnagyobb lakóingatlan- és irodaház-fejlesztése zajlik a Városliget közvetlen szomszédságában. A Dürer Park projekt keretében a XIV. kerületi Ajtósi Dürer sor melletti 3,7 hektáros terület újul meg teljesen. A leromlott állapotú ingatlanok helyét két iroda- és három lakóépület fogja átvenni. A Dürer Befektetési Kft., […]

The post A Dürer Park új irodáihoz a Siemens biztosítja az energiaelosztást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több mint 150 kisfeszültségű villamosenergia-elosztó berendezésre kapott megbízást a vállalat.

Budapest egyik legnagyobb lakóingatlan- és irodaház-fejlesztése zajlik a Városliget közvetlen szomszédságában. A Dürer Park projekt keretében a XIV. kerületi Ajtósi Dürer sor melletti 3,7 hektáros terület újul meg teljesen. A leromlott állapotú ingatlanok helyét két iroda- és három lakóépület fogja átvenni. A Dürer Befektetési Kft., mint beruházó, a Property Market Kft-vel, a Market Építő Zrt. ingatlanfejlesztésre szakosodott leányvállalatával együttműködésben, első ütemben közel 41 ezer négyzetméternyi nettó irodaterületet, második ütemben pedig összesen 207 újgenerációs lakást alakít ki, mintegy 11 ezer négyzetméter házak közötti zöldterülettel. Az 19. század végén átadott, régi épületek egyes részeit, a munkálatok során megőrzik, amely így felújítva szerves részét fogja képzeni a korszerű, vegyes funkciójú komplexumnak.

Az irodaházak megfelelő energiahatékonyságú, modern villamosenergia-ellátásához a Siemens Zrt. biztosította a kisfeszültségű elosztóberendezés-rendszereket, amelyeket a berendezésgyártó partnerei szereltek készre.

A két ütemből álló villamos kivitelezés során a Siemens szállította a kapcsolástechnikai készülékeket és a szerkezeti elemeket az összesen több mint 90 elosztóberendezéshez az irodaház és a közösségi területek (pl. kiszolgáló helyiségek, liftek, lépcsőházak) energiaelosztásához. További több mint 60 alelosztó-berendezéshez rendelt Siemens-elemek pedig a már a bérlői igények szerint kialakított helyiségek energiaelosztását biztosítják majd.

A Siemens széleskörű megoldási nem csupán a most épülő, zuglói irodaparkban, hanem például a 2022 decemberében átadott, Budapest legmagasabb irodaházának számító MOL Campus épületében is megtalálhatóak. A komplexum teljes közép- és kisfeszültségű energiaelosztási rendszerét Siemens-eszközök biztosítják, szintén Siemens-technológia mellett döntöttek a tűzvédelmi- és riasztórendszerek kiválasztásánál, emellett pedig az energiahatékonyságot és a kényelmet biztosító helyiségautomatizálásról, illetve a hűtés- és fűtéstechnikáról is Siemens-megoldások gondoskodnak.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Dürer Park új irodáihoz a Siemens biztosítja az energiaelosztást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Atlétikai Világbajnokság zökkenőmentes energiaellátását is Siemens-eszközök segítik https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/16/atletikai-vb-siemens-energiaellatas/ Wed, 16 Aug 2023 05:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26368 A versenynek otthont adó Nemzeti Atlétikai Központ a Siemens kis- és középfeszültségű energiaelosztási rendszereit használja. Az augusztus 19-én kezdődő Budapesti Atlétikai Világbajnokságon debütál a nagyközönség előtt a Budapest IX. kerületében, Ferencváros délnyugati csücskében található Nemzeti Atlétikai Központ. A korábbi Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Intézet (VITUKI) éveken át kihasználatlanul álló területén lévő építkezés 2020-ban indult. […]

The post Az Atlétikai Világbajnokság zökkenőmentes energiaellátását is Siemens-eszközök segítik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A versenynek otthont adó Nemzeti Atlétikai Központ a Siemens kis- és középfeszültségű energiaelosztási rendszereit használja.

Az augusztus 19-én kezdődő Budapesti Atlétikai Világbajnokságon debütál a nagyközönség előtt a Budapest IX. kerületében, Ferencváros délnyugati csücskében található Nemzeti Atlétikai Központ. A korábbi Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Intézet (VITUKI) éveken át kihasználatlanul álló területén lévő építkezés 2020-ban indult. A központot idén júniusban adták át egy családi nap keretében, ezzel is jelezve, hogy a világbajnokság után a sportlétesítmény egy része, valamint a körülötte található park megnyílik majd minden kikapcsolódni vagy sportolni vágyó előtt.

A stadion alapüzemmódban 15 ezer férőhelyes, azonban mivel a világbajnokságra mintegy 200 ország 2 000 versenyzőjét várják, erre az alkalomra egy visszabontható, ideiglenes felső lelátó is készült, amivel összesen 35 ezer férőhelyesre bővül a létesítmény. Ekkora méretű és jelentőségű épület esetében elengedhetetlen a folyamatos és biztos villamos energiaellátás.

Az elektromos rendszerek zökkenőmentes működésének és az üzemzavarok kockázatának csökkentése érdekében a Siemens Zrt. nagy megbízhatóságú energiaelosztási berendezései kerültek a létesítménybe. A vállalat biztosítja a stadion komplett középfeszültségű energiaelosztási rendszerét 8DJH kapcsolóberendezésekkel, továbbá a kisfeszültségű hálózat fő- és alelosztóit, SIVACON S8 és S4, valamint Alpha berendezésekkel. Emellett az üzemállapotkapcsolók és a tűztabló vezérlését is Siemens-technológia segíti.

A Siemens Zrt. energiaelosztási megoldásait, a Nemzeti Atlétikai Központ mellett, több jelentős sportlétesítményben használják országszerte.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az Atlétikai Világbajnokság zökkenőmentes energiaellátását is Siemens-eszközök segítik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új szoftverrel teszi könnyebbé az energiaátállást a Siemens https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/17/siemens-szoftver-energiaellatas/ Mon, 17 Jul 2023 06:00:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26050 A kisfeszültségű villamosenergia-hálózat kulcsszerepet tölt be a megújuló energiaforrásokra való átállásban, de hogy ez ne fékezze az uniós energiafüggetlenedési- és klímacélok elérését, a hálózati kapacitások gyors és nagymértékű bővítésére van szükség. A decentralizált és időjárásfüggő megújulóenergia-termelők, valamint az e-töltők és a hőszivattyúk terjedése miatt a villamosenergia-elosztó rendszerek világszerte már most teljesítőképességük határán működnek. Ez a […]

The post Új szoftverrel teszi könnyebbé az energiaátállást a Siemens appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kisfeszültségű villamosenergia-hálózat kulcsszerepet tölt be a megújuló energiaforrásokra való átállásban, de hogy ez ne fékezze az uniós energiafüggetlenedési- és klímacélok elérését, a hálózati kapacitások gyors és nagymértékű bővítésére van szükség.

A decentralizált és időjárásfüggő megújulóenergia-termelők, valamint az e-töltők és a hőszivattyúk terjedése miatt a villamosenergia-elosztó rendszerek világszerte már most teljesítőképességük határán működnek. Ez a trend várhatóan a következő években csak fokozódik, és a kihívások célzott kezelése nélkül a megújuló energiaforrásokra való átállás, az e-mobilitás terjedése, valamint az ellátásbiztonság is veszélybe kerülhet.

A most bemutatott, iparági elsőnek számító Siemens LV Insights X szoftver erre, a rendszer egyik legégetőbb problémájára kínál megoldást: megnyitja az utat az adaptálható és skálázható kisfeszültségű hálózatkezelés, így a munkafolyamatok hatékonyságának és gyorsaságának növelése, végső soron pedig a hálózati kapacitás jelentős növelése előtt. Azaz elkerülhető, hogy a hálózat fejlesztése szükségszerűen az energiaátmenet szűk keresztmetszetévé váljon.

Screenshot of LV Insights X placed in an ipad screen.

A Siemens LV Insights X szoftver alkalmazása a hálózatüzemeltetőknek (distribution system operators – DSO-knak) számottevő időmegtakarítást, részletesebb rálátást, valamint hatékonyabb üzemzavar-kezelést és optimalizált munkafolyamatokat jelent, mivel valós idejű adatok alapján felügyelhetik és kezelhetik a kisfeszültségű hálózatot. Ezzel akár 30 százalékkal mérsékelhető a szolgáltatáskiesések hossza; 80 százalékkal csökkenthetőek az adatkezelési erőfeszítések, a hálózati modellek karbantartásához szükséges idő pedig 50 százalékkal.

A szoftver használatával a kisfeszültségű hálózat digitális mása (digital twin) könnyen létrehozható például a földrajzi információs rendszerekből (GIS), a mérőadat-kezelő (MDM) rendszerekből és a fejlett elosztásirányítási rendszerekből (ADMS) származó adatok integrálásával. Ez a digitális iker lehetővé teszi a teljes hálózati topológia és közel az összes információ valós idejű megjelenítését egy böngésző alapú, felhasználó-központú grafikus felületen – akár a vezérlőtermen kívülről, mobileszközökön keresztül is. A térképes megjelenítéssel a hálózatüzemeltető mérnökök gyorsabban azonosíthatják a kimaradásokat, javíthatják tervezési pontosságukat és optimalizálhatják a beruházások hatékonyságát, illetve költségigényét.

Az LV Insights X szoftver a Siemens Xcelerator portfóliójának a része, és SaaS (szoftver-mint-szolgáltatás) alapon vehető igénybe, ami garantálja a gyors bevezetést, a költséghatékonyságot, miközben szavatolja a skálázhatóságot és a nagyfokú kiberbiztonságot.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új szoftverrel teszi könnyebbé az energiaátállást a Siemens appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2040-re akár meg is épülhet az első űrnaperőmű https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/31/urnaperomu-uk-beruhazas/ Thu, 31 Mar 2022 05:30:06 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19526 Az 5 kilométeres eszköz a Föld körül keringene, és rádióhullámokként továbbítaná az energiát a Földre. Mintegy 16 milliárd fontos beruházást indított Nagy-Britannia, mellyel 2050-re karbonmentes energiaellátást szeretnének elérni a szigetország számára – írja a Rakéta.hu cikkében. A jelen megbízás lenne, aminek megvalósíthatóságáról a Frazer-Nash Consultancy tanácsadócég közölte az eredményeiket. A projektet a Space Energy Initiative vezeti. Az űrnaperőmű napelemei egy közel 5 kilométer hosszú […]

The post 2040-re akár meg is épülhet az első űrnaperőmű appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az 5 kilométeres eszköz a Föld körül keringene, és rádióhullámokként továbbítaná az energiát a Földre.

Mintegy 16 milliárd fontos beruházást indított Nagy-Britannia, mellyel 2050-re karbonmentes energiaellátást szeretnének elérni a szigetország számára – írja a Rakéta.hu cikkében. A jelen megbízás lenne, aminek megvalósíthatóságáról a Frazer-Nash Consultancy tanácsadócég közölte az eredményeiket. A projektet a Space Energy Initiative vezeti.

Az űrnaperőmű napelemei egy közel 5 kilométer hosszú objektumként állnának Föld körüli pályára. A tükrök 1,7 kilométer szélességben irányítanák a napsugarakat 60 ezer napelemre. Az energia rádióhullámok formájában visszasugárzódna a Földre, ahol egy tengerre telepített nagyméretű antenna fogná a jelet. Az erőmű a számítások szerint egy atomerőművel azonos mennyiségű energiát lenne képes kitermelni.

Az összeszerelésre a nagy méret miatt várhatóan az űrben kerül sor. Sok technológiai kérdés még válaszra vár, de az eddig publikált eredmények alapján az első ilyen naperőmű 2040-re készülhet el.

Forrás: Időkép

The post 2040-re akár meg is épülhet az első űrnaperőmű appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A háromfázisú hibrid invertereké a jövő https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/06/haromfazisu-hibrid-inverter-huawei/ Tue, 06 Jul 2021 06:57:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15847 Ezek a készülékek a háztartások megnövekedett energiaigénye és a későbbi bővíthetőség miatt ideálisak. A háztartások egyre növekvő megújuló energia-igénye, a szabályozás várható változása és az új építésű ingatlanok túlnyomó többségében kiépített villamosenergia-hálózatok is azt mutatják, hogy a háromfázisú invertereké, méghozzá a hibrideké a jövő. Aki mégis egyfázisú megoldást szeretne, annak mielőbb, várhatóan május elejéig érdemes […]

The post A háromfázisú hibrid invertereké a jövő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ezek a készülékek a háztartások megnövekedett energiaigénye és a későbbi bővíthetőség miatt ideálisak.

A háztartások egyre növekvő megújuló energia-igénye, a szabályozás várható változása és az új építésű ingatlanok túlnyomó többségében kiépített villamosenergia-hálózatok is azt mutatják, hogy a háromfázisú invertereké, méghozzá a hibrideké a jövő. Aki mégis egyfázisú megoldást szeretne, annak mielőbb, várhatóan május elejéig érdemes igényét bejelentenie, mert azt követően várhatóan már csak 2,5 kilowattnál kisebb rendszer telepítésére lesz lehetősége.

Az elmúlt másfél két évben egyre nagyobb teljesítményű napelemes rendszereket vásárolnak a magyar háztartások, míg korábban jellemzően a 3-4 kilowattos inverterek voltak a legnépszerűbb termékek. Tavaly már a 6-8, idén pedig a 10 kilowattos invertereket választják a legtöbben. A vásárlók ugyanis már nemcsak a jelenlegi, hanem akár a jövőbeni megnövekedett energiafogyasztásukra is gondolnak – akár a fűtés, vagy később az elektromos autó fogyasztását is a napenergiából fedeznék. A jövőben a szaldós elszámolás kivezetése miatt is egyre kelendőbbek lesznek a nagyobb teljesítményű, hibrid megoldások, azaz az olyan inverterek, amelyekhez már energiatárolót is lehet csatlakoztatni, így optimalizálva a háztartás energiafogyasztását.

Egy, vagy három fázis?

A Huawei az egy- és háromfázisú inverterek széles palettáját nyújtja a lakossági felhasználók számára is, a vállalat mindkét kategóriában már több mint egy éve kínál hibrid típust is. Az egyfázisú inverterek jellemzően kisebb 2-5 kilowattos rendszerek, amelyeket olyan alacsonyabb energiaigényű háztartásokba telepítenek, amelyekben csak egy fázis áll rendelkezésre. A piac szakértői szerint több okból is a háromfázisú hibrid invertereké a jövő, és azt tanácsolják, hogy aki egyfázisút szeretne vásárolni, annak érdemes mielőbb lépnie, mert a szabályozás is változni fog.

A szabályozást várhatóan már május elejétől úgy tervezik megváltoztatni, hogy az ilyen inverterek maximális teljesítménye egy fázison maximum 2,5 kilowatt lehet majd, ami szűkíti a háztartások lehetőségeit. Ezért aki napelemes rendszert szeretne telepíteni a jövőben, az mindenképpen háromfázisú rendszert válasszon. Ezeket később bővíteni is egyszerűbb lesz, mert így akár 3×32 amper is elérhető. Emellett a jövőre is érdemes lehet készülni, hiszen például egy elektromos autó töltője is három fázisú. Továbbá a hazai nagy áramszolgáltatók (EON, ELMŰ, ÉMÁSZ) is az ilyen rendszereket preferálják a hálózat szempontjából.

A háromfázisú inverteres rendszerek sokkal nagyobb teljesítményre képesek, és kisebb terhelést jelentenek a hálózatra, a vezetékekre is. Ebben a kategóriában a Huawei akár 20 kilowattos terméket is kínál a háztartások számára. Ez utóbbi már egyértelműen azt feltételezi, hogy az ingatlanban minden villanyról működik: fűtés, hűtés, vízmelegítés, elektromos autókat is töltenek, illetve a ház mérete minimum 200 négyzetméter.

Noha az új építésű ingatlanok többségében már három fázist telepítenek – ahol például villanytűzhely vagy klíma van, szinte minden esetben –, könnyen lehet, hogy mindenhol szükség lesz a hálózat bővítésére is napelemes rendszer telepítéséhez. A Huawei mindemellett továbbra is kínál 2kW teljesítményű, egyfázisú invertert a kis fogyasztású ügyfeleknek.

A háromfázisú inverterek egy olyan plusz funkcióval is rendelkeznek, melynek köszönhetően még hatékonyabban működnek a napelemes rendszerek. Az úgynevezett PID Recovery funkció – mely jelenleg csak a Huawei készülékeiben elérhető – szükség esetén lassítja a napelem degradációt, vagyis az éjszakai és nappali működés során a napelemtáblában kialakult potenciálkülönbsége

Hibrid kontra nem hibrid

A Huawei Technologies Magyarország kínálatában jelenleg a lakossági termékek palettájában a hibrid inverterek is elérhetők 10 kW teljesítményig, azaz, olyan készülékek, melyekhez már külső energiatároló rendszerek is csatlakoztathatók. Ezek nagy előnye, hogy a megtermelt többletenergiát, vagy akár a kedvezőbb elszámolású éjszakai áramot is el tudják tárolni, amit a háztartás később, a magasabb fogyasztási igény esetén fel tud használni. A Huawei LUNA2000 intelligens lakossági akkumulátora beépített energia-optimalizálóval rendelkezik, támogatja a független töltést és ívzárlati védelemmel rendelkezik. A rendszer tökéletesen együttműködik a Huawei okos napelemes megoldásaival: működése előre programozható és bármikor ellenőrizhető a Huawei FusionSolar okostelefonos alkalmazáson keresztül. Az energiatárolóval szerelt napelemes rendszerek a szaldós elszámolás kivezetése miatt a jövőben kiváló megoldást jelentenek az áramköltségek minimalizálására.

Aktív biztonság

A mesterséges intelligencia által működtetett intelligens ívzárlati hibaérzékelő (AFCI) proaktív módon csökkenti a tűzveszélyt a gyors leállítási technológiával, amelyek felhasználhatók az ívveszélyek hatékony megelőzésére a tetőtéri napelemes rendszereknél. A Huawei az iparágban elsőként integrált mesterséges intelligencia algoritmust az AFCI megoldásába, amely három egyedülálló funkciót tesz lehetővé: pontos ívhiba-észlelést a helyi neurális hálózati algoritmuson keresztül, gyors ívhiba-védelmet az inverter leállításával mindössze 0,5 másodperc alatt (ami messze az előírt 2,5 másodperc alatti érték), és az ívhibák tűpontos helymeghatározását, amivel megtakarítható a helyszíni hibaelhárítási idő és költség akár 80 százaléka.

The post A háromfázisú hibrid invertereké a jövő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Eaton energiatároló rendszer létesítése a karbonsemlegesség érdekében a Lille-i egyetemen https://www.muszaki-magazin.hu/2020/02/18/eaton-energiatarolo-rendszer-letesitese-karbonsemlegesseg-erdekeben-lille-egyetemen/ Tue, 18 Feb 2020 18:52:35 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9287 A Lille-i Katolikus Egyetem az Eaton energiatároló rendszerével kívánja a jövőben elérni a zéró széndioxid-kibocsátást. A rendszer 1400 m2-nyi napelem által termelt megújuló energiát tárolja el, melyet az egyetemi épületek és hat elektromosautó-töltőállomás energiaellátására használnak fel. Az Eaton xStorage Buildings megoldása már az első néhány hónap leforgása alatt mintegy 174 kg szén-dioxid kibocsátásától mentesítette az […]

The post Eaton energiatároló rendszer létesítése a karbonsemlegesség érdekében a Lille-i egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Lille-i Katolikus Egyetem az Eaton energiatároló rendszerével kívánja a jövőben elérni a zéró széndioxid-kibocsátást. A rendszer 1400 m2-nyi napelem által termelt megújuló energiát tárolja el, melyet az egyetemi épületek és hat elektromosautó-töltőállomás energiaellátására használnak fel.

Az Eaton xStorage Buildings megoldása már az első néhány hónap leforgása alatt mintegy 174 kg szén-dioxid kibocsátásától mentesítette az egyetemet. Ez az elért eredmény akkor fog még tovább javulni, amikor az egyetem majd jobban kiismeri saját energiafogyasztási szokásait és a rendszert többet használják csúcsigény idején, amikor a szükséges extra hálózati kapacitást szén- illetve gázerőművek biztosítják.

Az egyetem a 20. század vége óta kiemelten foglalkozik az energia témaköréhez szorosan kapcsolódó gazdasági és társadalmi átalakulásokkal és 2013-ban indította útjára Live Tree elnevezésű programját. A Live Tree program célja, hogy az észak-franciaországi Hauts-de-France régió kutatói a helyi lakosokkal és vállalkozásokkal szorosan együttműködve gyorsítsák fel az energiafogyasztási szokások megváltozását a Lille-i Vauban-Esquermes térségben. A sikeres szemléletváltás elengedhetetlen a fenntartható jövőhöz szükséges ökológiai és gazdasági változások érdekében.

Az egyetem azt a célt tűzte ki maga elé, hogy 2035-re az egész campus karbonsemlegessé váljon. A Rizomm elnevezésű épületükben ezt már 2021-ben szeretnék elérni. Ezen az épületen 1200 m2-nyi napelemet helyeztek el, amelyek 194 kWp megújuló energiát képesek előállítani. Egy másik épület, a HEI 200 m2 napelemmel rendelkezik, amelyek további 28 kWp csúcsteljesítményt biztosítanak. Az egyetemnek maximalizálnia kellett a megújuló erőforrás-felhasználását, hogy tovább csökkenthesse karbonlábnyomát és a villamoshálózattól való kitettségét  – különösen csúcsidőben.

A választásuk azért esett az Eaton xStorage Buildings megoldásra, mert rugalmas és könnyen telepíthető, mivel az akkupakkok fizikailag különválaszthatók (akkumulátorvédelemmel együtt) az energiaátalakító rendszer többi elemétől. Az Eaton személyre szabott szoftver megírásával és fejlesztésével is segítette az egyetemet annak érdekében, hogy az xStorage Buildings integrálható legyen az egyetem energiagazdálkodási rendszerébe.

Az Eaton xStorage Buildings energiaátalakító rendszere két inverter egységből áll, melyek egyaránt 40 kW kisütési és 20 kW töltési teljesítménnyel rendelkeznek, ehhez összesen 25 darab 10 kWh kapacitású új akkumulátor egység párosul.

Gregory Vangreveninge, az Yncréa Hauts-de-France műszaki igazgatója hozzáfűzte: „Az Eaton olyan megoldást nyújtott számunkra, amely lehetővé teszi a saját magunk által megtermelt megújuló energia magasabb arányú felhasználását, mindezt megbízhatóan és egyedi igényeinkhez igazítva. Az energiatároló rendszert beillesztve az egyetem átfogó energiagazdálkodási tervébe a célunk a Rizomm, a HEI és az Hôtel Académique épületek karbon-lábnyomának további csökkentése.”

A kutatók és a PhD hallgatók jelenleg is az egyetem energiafelhasználásának átalakítási programján dolgoznak, az energiahatékonyság javítása és a megújuló energiaforrások arányának növelése érdekében. Munkájuk magában foglalja egy algoritmus kidolgozását az energia kínálati és keresleti minták pontosabb megértéséhez, valamint egy, a napelemek által előállított energia maximalizálásának lehetőségét kutató programot.

Az Eaton xStorage Buildings másik nagy előnye, hogy könnyen bővíthető, így a jövőben megnövekedett mennyiségű megújuló energia tárolására is alkalmas lesz. A meglévő rendszerhez további 50 kWh tárolási kapacitás hozzáadása lehetséges.

Grégory Vangreveninge összegzése:

„Intelligens villamos hálózat lehetőségeit bemutató mintaprojektünk messze túlmutat az egyetem igényein. Nem csupán kísérleti, hanem valós megoldást demonstrál egész Lille város és a környező térség számára, beleértve kiemelt partnereinket és mindenkit, akit érdekel a Li-ion akkumulátoros energiatárolási technológia alkalmazásának gyakorlati lehetősége. Ahhoz, hogy – mind egyetemi, mind országos szinten – elérjük kitűzött célunkat, a zéró széndioxid-kibocsátást, feltétlenül szükség van olyan rugalmas energiatároló rendszerek létesítésére, mint amilyen az Eaton xStorage megoldása, amely magában hordozza a szolár erőművek által megtermelt energia hatékony felhasználását.”

Ha többet szeretne megtudni az Eaton minőségi energiaelosztási és áramellátási megoldásairól, kérjük látogasson el a www.eaton.hu weboldalra.

The post Eaton energiatároló rendszer létesítése a karbonsemlegesség érdekében a Lille-i egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az igus új megoldása minden irányban lehetővé teszi az energiaellátást https://www.muszaki-magazin.hu/2019/08/22/az-igus-uj-megoldasa-minden-iranyban-lehetove-teszi-az-energiaellatast/ Thu, 22 Aug 2019 18:27:13 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7955 21 méternyi kábel vagy cső biztonságos felcsévélése motoros meghajtás nélkül A rendszer a magasban, sík felületeken és nagyobb mélységekben is megbízhatóan alkalmazható. Az igus által különféle energiatovábbító rendszerekhez és felhasználási területekre ajánlott e-spool kábeldobjában nincs csúszógyűrű. A kompakt, rugós meghajtású rendszer biztonságosan vezeti az energiát, a különféle közegeket és a száloptikás adatkábeleket. Az igus újonnan […]

The post Az igus új megoldása minden irányban lehetővé teszi az energiaellátást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
21 méternyi kábel vagy cső biztonságos felcsévélése motoros meghajtás nélkül

A rendszer a magasban, sík felületeken és nagyobb mélységekben is megbízhatóan alkalmazható. Az igus által különféle energiatovábbító rendszerekhez és felhasználási területekre ajánlott e-spool kábeldobjában nincs csúszógyűrű. A kompakt, rugós meghajtású rendszer biztonságosan vezeti az energiát, a különféle közegeket és a száloptikás adatkábeleket. Az igus újonnan kifejlesztett megoldása sokkal nagyobb távolságokon is lehetővé teszi az energiatovábbító láncok alkalmazását. Optimalizált kialakításának köszönhetően az e-spool 21 méternyi kábel vagy cső biztonságos felcsévélésére alkalmas, motoros meghajtás nélkül.

A felcsavarható e-spool a legszélesebb területen, például színpadokon, olajfúró tornyokon és darukon is sikerrel alkalmazható, ahol a kábeleket szűk helyen, és természetesen biztonságosan kell mozgatni. Az igus kompakt energiaellátó rendszere megfelelő alternatívát kínál a hagyományos kábeldobos megoldások helyett. A korábbi rendszerekhez képest két alapvető különbség jellemzi: a e-spool az egyetlen, amely nem pusztán energiát továbbító kábelek megvezetésére alkalmas, hanem az összes egyéb közeg, például adatok, sűrített levegő és folyadékok szállítására szolgáló csövek is elférnek benne. Az egyik legfőbb előnye, hogy egyesíti magában a kétféle rendszer kedvező tulajdonságait.

A vezetőgörgő által megvezetett normál e-chain a beépített rugónak köszönhetően mindig biztosítja az e-chain-rendszer optimális hosszát és feszességét. A forgó mozgást igus twisterband segíti. Ez a különleges szerkezet minden irányban lehetővé teszi a mozgást. A másik jelentős eltérés, hogy az e-spoolhoz nincs szükség drága csúszógyűrűre. Az új kialakítás jóvoltából a legszélesebb körben változó fajtájú kábelek még szűk helyeken is folyamatosan csatlakoztatva lehetnek, és természetesen bármikor igény szerint kicserélhetők, illetve bővíthetők is. A nagyobb távolságok energiatovábbító rendszerrel való áthidalását igénylő ügyfelek számára az igus egy teljesen új, 21 méteres távolságot bejáró e-spool-megoldást fejlesztett ki. A prototípust az igus a szakértő közönségnek a Hannover Messe szakkiállításon mutatja be első alkalommal.

Optimalizált szerkezet a kedvezőbb töltési és teherbírási jellemzők érdekében

Az e-spool rendszert a cég az ügyfelek követelményei és elvárásai, valamint az elmúlt évek tapasztalatai alapján fejlesztette ki. Az új rendszer a legfeljebb 14 méteres, rugós visszacsévélővel ellátott normál e-spool, illetve a nagyobb projekteken, például tengeri fúrótornyokon vagy színházakban alkalmazott motoros meghajtású e-spool rendszer közötti rést hivatott betölteni. A jobb tölthetőség érdekében az új energiatovábbító láncot nagyobb twisterbanddel látták el. A terhelés és a nagyobb hossz kompenzálása érdekében az új kialakítású e-spool jobban megerősített szerkezettel rendelkezik, kialakítása zárt, sokkal stabilabb, és a visszahúzás közben megerősített padlólemez nyújt extra védelmet. A nagyobb igénybevétel elviseléséhez a fejlesztők a rugóerő beállítását lehetővé tévő, optimalizált kialakítású szerkezetet alakítottak ki. Az új e-spool 2 HD rugóval ellátott rugós visszahúzó mechanizmussal vagy beépített motoros meghajtással is rendelhető.

https://www.igus.hu/

The post Az igus új megoldása minden irányban lehetővé teszi az energiaellátást appeared first on Műszaki Magazin.

]]>