elismerés – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 20 Nov 2024 12:13:05 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Idén is az ELTE a legjobb magyar egyetem https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/17/elte-legjobb-magyar-egyetem/ Wed, 17 Jul 2024 05:00:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30541 Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a Quacquarelli Symonds  európai rangsorában a 190. helyet szerezte meg, ezzel a cég idei világrangsora (QS WUR) után a regionális rangsorában is a legjobb egyetem lett Magyarországon. A végzettek elhelyezkedési lehetőségeit mérő mutatót tekintve az ELTE az európai mezőnyben a legjobb százon belül, a 68. helyen áll. A Quacquarelli Symonds (QS) […]

The post Idén is az ELTE a legjobb magyar egyetem appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a Quacquarelli Symonds  európai rangsorában a 190. helyet szerezte meg, ezzel a cég idei világrangsora (QS WUR) után a regionális rangsorában is a legjobb egyetem lett Magyarországon.

A végzettek elhelyezkedési lehetőségeit mérő mutatót tekintve az ELTE az európai mezőnyben a legjobb százon belül, a 68. helyen áll.

A Quacquarelli Symonds (QS) 2023 őszén tette először közzé európai egyetemi rangsorát, amelynek most a második kiadását publikálták QS Europe 2025 néven. A kontinens 42 helyszínén összesen 685 intézményt vizsgáltak. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem az összesített rangsorban 18 helyet javítva tavalyi eredményén a 190. lett, ezzel pedig idén is a legjobb felsőoktatási intézménynek számít Magyarországon. Hazánkból egyébként összesen 15 egyetem került be a rangsorba, az ELTE után a 2-5. helyeken sorrendben a Debreceni Egyetem (222.), a Szegedi Tudományegyetem (228.), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (247.), majd a Pécsi Tudományegyetem (314.) következik.

A QS európai rangsora a szervezet más listáihoz hasonló módszertannal készül azzal a különbséggel, hogy az intézmények értékelése során nagyobb hangsúllyal veszik figyelembe a nemzetköziesítést és a mobilitást, mint fontos európai értékeket. Ezt egy újonnan bevezetett, a nemzetközi hallgatók sokszínűségét (International Student Diversity) vizsgáló új mérőszám jeleníti meg a rangsorban.

A QS Europe 12 indikátorral számol, ezek közül az akadémiai reputáció, a publikációk szerinti hivatkozás, az elhelyezkedési lehetőségek, a kimenő hallgatói mobilitás, valamint a fenntarthatóság területén hazánkban az ELTE szerepelt a legjobban. Az elhelyezkedési lehetőségek tekintetében az ELTE az európai mezőnyben a legjobb százon belül, a 68. helyen áll. A felmérés módszertanról ezen az oldalon olvashat bővebben angol nyelven.

A QS 2024 júliusában megjelent európai rangsorában Kelet-Európából a prágai Károly Egyetem és a Varsói Egyetem érte el a legjobb eredményt, előbbi a 79., utóbbi a 96. helyen szerepel. A Jagelló Egyetem (120.), a Masaryk Egyetem (143.) és a Prágai Műszaki Egyetem (177.) után az ELTE (190.) a hatodik helyen áll a kelet-európai intézmények között. A részletes eredmények országok szerinti bontásban böngészhetők a QS honlapján.

Az ELTE hazai és nemzetközi rangsorokban elért eredményeiről ebben az összefoglalóban olvashat bővebben.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Idén is az ELTE a legjobb magyar egyetem appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gábor Dénes-díjjal ismerték el a magyarországi Bosch csoport vezetőjét https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/27/bosch-gabor-denes-elismeres/ Wed, 27 Dec 2023 05:00:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27988 Gábor Dénes-díjat vehetett át a Parlamentben Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban. A díjat ünnepélyes keretek között, idén 35. alkalommal adták át a technológiai innováció, műszaki és mérnöki kutatómunka terén mutatott kiemelkedő teljesítmények elismeréseként. A NOVOFER Alapítvány 1989-ben létrehozott Gábor Dénes-díja a civil szféra legnevesebb műszaki alkotói elismerése ma […]

The post Gábor Dénes-díjjal ismerték el a magyarországi Bosch csoport vezetőjét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gábor Dénes-díjat vehetett át a Parlamentben Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban.

A díjat ünnepélyes keretek között, idén 35. alkalommal adták át a technológiai innováció, műszaki és mérnöki kutatómunka terén mutatott kiemelkedő teljesítmények elismeréseként. A NOVOFER Alapítvány 1989-ben létrehozott Gábor Dénes-díja a civil szféra legnevesebb műszaki alkotói elismerése ma Magyarországon.

„Az innováció a fejlődés motorja, ami csapatmunka nélkül elképzelhetetlen. Ez a megtisztelő díj annak a több ezer kiváló kollégámnak is elismerést jelent, akikkel a Boschnál évtizedek óta az innováció eszközével egy fenntarthatóbb, hatékonyabb és biztonságosabb világért dolgozunk közösen. Fontos célunk, hogy elősegítsük, támogassuk az akadémiai világ és az ipari szereplők közötti együttműködést is, erősítve ezzel Magyarország innovatív erejét. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a munkámat Gábor Dénes-díjjal ismerik el. Inspirációt ad és egyúttal abban is megerősít, hogy a kollégákkal jó úton járunk.”

– mondta el Dr. Szászi István.

A magyarországi Bosch csoportnál több mint 3500 szakember dolgozik a jövőt meghatározó technológiák és innovációk fejlesztésén. A Bosch hosszú távú stratégiájának fontos része a felsőoktatás és az ipari kutatás-fejlesztés kapcsolatának erősítése egy egyedülálló innovációs ökoszisztéma kiépítésével. A vállalat Szászi István vezetésével és aktív szerepvállalásával évek óta komoly szerepet vállal a felsőoktatási intézményekkel való együttműködésekben, a magas színvonalú hazai mérnökképzés támogatásában, és kiemelt partnerként tekint a hazai egyetemekre.

Innovációra hangolt életút

Dr. Szászi István Mátészalkán született, tanulmányait a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen végezte. 1997-ben járműmérnöki diplomát, majd 2004-ben PhD fokozatot, ezt követően pedig 2005-ben MBA diplomát szerzett. Karrierjét a tudományos világban kezdte: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem elvégzése után az egyetem doktorandusza, tanársegéde, majd adjunktusa volt. Közel 20 éve dolgozik a Bosch csoportnál: projektmérnökből lett a Budapesti Fejlesztési Központ vezetője, majd 2021-től a magyarországi és Adria régióbeli Bosch csoport elsőszámú vezetője.

Dr. Szászi István több mint 23 000 Bosch munkavállalóért felel a régióban, köztük többezer fejlesztőmérnök munkáját irányítja Magyarországon, Romániában és Bulgáriában. Számos vezetőknek szóló mentorprogramban vállal szerepet, emellett a Magyar Mérnökakadémia tagja, a BME címzetes egyetemi docense, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara, a Rudolf Kalman Óbudai Egyetemért Alapítvány kuratóriumának, valamint a Joint Venture Szövetség (JVSZ) elnökségi tagja. 2023-tól részt vesz a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány kuratóriumának munkájában. 2022-ben az innovációért, az elektromobilitás fejlesztéséért végzett kimagasló munkáját a Menedzserszövetség és a Volkswagen közös Kék Innovációs Különdíjával ismerték el.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gábor Dénes-díjjal ismerték el a magyarországi Bosch csoport vezetőjét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Építőipari Nívódíjat nyert a Bosch Budapest Innovációs Kampusz https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/14/bosch-epitoipari-nivodij-kampusz/ Thu, 14 Dec 2023 05:00:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27885 Magyarország egyik legmodernebb irodaháza, a Bosch Budapest Innovációs Kampusz nemrég két építészeti szakmai elismerésben is részesült. A kampusz ipari és energetikai építmény (K+F) kategóriában elnyerte az Építőipari Nívódíjat, amelyet immár 23. alkalommal ítélt oda az erre legméltóbb projekteknek az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma. A 2022-ben átadott ultramodern épület emellett a HuGBC különdíjában is részesült az […]

The post Építőipari Nívódíjat nyert a Bosch Budapest Innovációs Kampusz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyarország egyik legmodernebb irodaháza, a Bosch Budapest Innovációs Kampusz nemrég két építészeti szakmai elismerésben is részesült.

A kampusz ipari és energetikai építmény (K+F) kategóriában elnyerte az Építőipari Nívódíjat, amelyet immár 23. alkalommal ítélt oda az erre legméltóbb projekteknek az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma.

A 2022-ben átadott ultramodern épület emellett a HuGBC különdíjában is részesült az idén 25. alkalommal meghirdetett Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj pályázatán, melyet a színvonalas megvalósítással érdemelt ki.

A díjazott beruházás a Robert Bosch Kft., a CÉH Zrt., a Market Építő Zrt. és az Óbuda Group közös projektjeként valósult meg.

„Olyan épületet álmodtunk meg, amely amellett, hogy méltó otthont teremt a holnap autóipari innovációinak, a jövő munkahelyének vízióját valósítja meg. Büszkék vagyunk a Bosch új kampuszára, a benne felvonultatott műszaki, technológiai újdonságokra és arra, hogy az irodakomplexum nemcsak közvetlen és tágabb környezetének fejlődéséhez, hanem a fenntarthatósághoz is hozzájárul. Öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy ezt az építész szakma is elismeri”

– mondta el Kemler András, a Robert Bosch Kft. műszaki területekért és a telephely működéséért felelős ügyvezető igazgatója.

Ahol az autóipari innovációk születnek

A Bosch Budapest Innovációs Kampusz a vállalat világszintű fejlesztéseinek fontos helyszíne, melynek építése 2018-ban kezdődött, az átadásra 2022 szeptemberében került sor. A kampusz a Gyömrői úton 90 000 négyzetméteren 1800 újgenerációs munkahelynek ad otthont. 14 000 négyzetméter műszeres kutató- és tesztlabor, egy különleges kültéri jármű verifikációs felület és egy csúcstechnológiás óriás tesztcsarnok is erősíti a komplexum innovatív erejét, a vállalat szerteágazó technológiai fejlesztéseit szolgálva.

A kampusz tervezésekor kiemelt hangsúlyt kapott az inspiráló és kreatív munkakörnyezet kialakítása. A különböző funkciók a Bosch New Way of Working koncepciójával összhangban valósultak meg. A legújabb HR-trendek, valamint a munkatársak visszajelzéseinek figyelembevételével az építészeti tervezés során különösen nagy hangsúlyt helyeztek a kreatív gondolkodást, inspirációt segítő közösségi terek létrehozására, emellett kiemelt fókuszt kaptak a fenntarthatósági törekvések és az energiatakarékos üzemeltetés is.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Építőipari Nívódíjat nyert a Bosch Budapest Innovációs Kampusz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyar fejlesztésen alapuló innováció nyerte el az egyik legrangosabb európai pályázatot https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/05/magyar-startup-innovacio-dij-elismeres/ Tue, 05 Dec 2023 06:00:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27751 A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpontban elért tudományos eredményeket hasznosító, röntgenspektroszkópiai fejlesztéssel foglalkozó magyar startup cég, a LynXes Innovation Kft. idén ősszel az Európai Innovációs Tanács (EIC) rangos Accelerator kiírásán nyert el pályázati támogatást, amihez hasonló magyar pályázónak legutóbb három éve sikerült. Az általuk kifejlesztett eszköz eddig csak nemzetközi nagyberendezéseknél, méregdrágán elvégezhető anyagvizsgálati méréseket tesz széles […]

The post Magyar fejlesztésen alapuló innováció nyerte el az egyik legrangosabb európai pályázatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpontban elért tudományos eredményeket hasznosító, röntgenspektroszkópiai fejlesztéssel foglalkozó magyar startup cég, a LynXes Innovation Kft. idén ősszel az Európai Innovációs Tanács (EIC) rangos Accelerator kiírásán nyert el pályázati támogatást, amihez hasonló magyar pályázónak legutóbb három éve sikerült.

Az általuk kifejlesztett eszköz eddig csak nemzetközi nagyberendezéseknél, méregdrágán elvégezhető anyagvizsgálati méréseket tesz széles körben elérhetővé, egyszerűen és olcsón.

A Vankó György vezette Femtoszekundumos Spektroszkópiai és Röntgenspektroszkópiai „Lendület” Kutatócsoport egy ERC-pályázat segítségével, a 2010-es években kezdte el azokat a kutatásokat, amelyek járulékos eredményeként állt elő a fenti laboratóriumi eszköz, amely forradalmasíthatja az anyagvizsgálati kutatásokat. A fejlesztés olyan nagy energiafelbontású röntgenspektroszkópiákon alapuló elemzéseket tesz lehetővé laboratóriumi méretekben mind az akadémiai, mind az ipari felhasználók számára, amelyek korábban szinte kizárólag nagy nemzetközi kutatási infrastruktúráknál, számottevő összegeket felemésztő (jellemzően néhány 10 000 euró/nap) mérési időben voltak megvalósíthatók. Ezek a vizsgálatok eddig nyilvánvalóan korlátozottan voltak elérhetők számos laboratórium számára, így az új fejlesztés hatalmas lehetőségeket rejt, demokratizálva az eddig méltatlanul háttérbe szorult röntgenspektroszkópiai technikákat.

A fejlesztések eredményeként elérhetővé tett mérési megoldások részletes, elemspecifikus információkat nyújtanak új anyagok elektronszerkezetéről, az atomok közötti kötésekről, amit számos olyan területen hasznosítani lehet, mint például az energiaipar, a zöld kémia, a hulladékkezelés, az informatikai anyagok fejlesztésével foglalkozó szektor, a biotechnológia ipar stb.

A technológiatranszfer megvalósítása érdekében az eredmény megfelelő jogi védelme után a végső termék kifejlesztését és piacra vitelét a Wigneres kutatók (Németh Zoltán és Vankó György) által alapított LynXes Innovation Kft. folytatja. A LynXes Innovation Kft. két éve kezdett felkészülni az Európai Innovációs Tanács pályázatára, amit hónapokon át tartó, több körös versenyben sikerült elnyernie idén ősszel. A pályázat rangját mutatja, hogy a nyerési esély körülbelül 6%.

A cég továbbra is szorosan együttműködik a HUN-REN Wigner FK kutatóival, hiszen a cél nem csak a fejlesztés piacra vitele, hanem a készülék alkalmazásával új tudományos eredmények elérése is.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Magyar fejlesztésen alapuló innováció nyerte el az egyik legrangosabb európai pályázatot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Busch-Hungária az Év Beszállítója https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/14/busch-hungaria-beszallito/ Tue, 14 Mar 2023 05:30:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24379 A vasöntöde egyike a legnagyobb fejlődést felmutató hazai járműipari vállalatoknak. Az Év Beszállítójának választották a hazai járműipari szakma képviselői az ország legnagyobb vasöntödéjét, az évente mintegy 43 ezer tonna öntvényt előállító Busch-Hungáriát. A díjat a legnagyobb fejlődést felmutató járműipari vállalatok kaphatják meg az ágazat vezető szereplőinek jelölése alapján. Az elismerés a Busch-Hungária beruházási és modernizációs […]

The post A Busch-Hungária az Év Beszállítója appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vasöntöde egyike a legnagyobb fejlődést felmutató hazai járműipari vállalatoknak.

Az Év Beszállítójának választották a hazai járműipari szakma képviselői az ország legnagyobb vasöntödéjét, az évente mintegy 43 ezer tonna öntvényt előállító
Busch-Hungáriát. A díjat a legnagyobb fejlődést felmutató járműipari vállalatok kaphatják meg az ágazat vezető szereplőinek jelölése alapján. Az elismerés a Busch-Hungária beruházási és modernizációs programjának sikerét, valamint az európai vasöntészeti piacon betöltött jelentős szerepét tükrözi.

„Rendkívül büszkék vagyunk az Év Beszállítója díjra, és köszönjük a jelölő járműgyártóknak, hogy a legmegbízhatóbb és a legdinamikusabban fejlődő iparági szereplők között tartják számon a Busch-Hungáriát. Számunkra ez a díj azt jelenti, hogy a járműipar prominensei elismerik törekvéseinket, amelyekkel Győr több mint 110 éves öntészeti hagyományainak megújításán, illetve az örökséget meghaladva egy modern iparvállalat és európai szinten is jelentős szerepű vasöntöde építésén dolgozunk. Megerősíti azt a döntésünket is, hogy a nehezen kiszámítható gazdasági környezet ellenére következetesen folytassuk növekedési stratégiánk megvalósítását. A következő két évben több nagy horderejű fejlesztést hajtunk végre. Sőt, nagyobb léptékre váltunk, hiszen a Busch-Hungária mérnökei és műszaki szakembergárdája már dolgozik a 2025 és 2030 közötti időszak további Ipar 4.0-ás beruházásainak előkészítésén”

– mondta Hegymegi Dávid, a Busch-Hungária ügyvezető igazgatója.

A Busch-Hungária győri központjában 36 ezer négyzetméteren, több mint 300 munkatárs közreműködésével állít elő futóműalkatrészeket a nehézgépjárműipar világszerte elismert szereplői számára. A vállalat az elmúlt két évben kiemelkedő eredményeket mutatott fel és sorra döntötte meg korábbi termelési csúcsait, például azzal, hogy 2022 júniusában maximális kapacitását megközelítve, több mint 5 ezer tonna öntényt gyártott.

Termelési volumene az elmúlt két évben stabilan meghaladta a 43 ezer tonnát, ami az azt megelőző öt év távlatában 51 százalékos növekedést jelentett. A teljesítmény nem jöhetett volna létre a vállalat technológiai beruházásai és fejlesztési programja nélkül, melynek köszönhetően 25 százalékkal, óránként 20,5 tonnára nőtt az öntöde olvasztási kapacitása, egyes folyamatok optimalizálása, illetve digitalizálása révén jelentősen nőtt a termelés hatékonysága és iparági viszonylatban is átlag feletti szintre emelkedett az üzem műszaki rendelkezésre állása. A vállalat ezzel párhuzamosan folyamatosan bővíti nemzetközi ügyfélkörét és termékportfólióját. A Busch-Hungária tavaly ősszel, alapításának 15. évfordulója alkalmából jelentette be, hogy a termelési kapacitás és hatékonyság fokozására, valamint az energia- és költséghatékony működésre fókuszálva újabb beruházási programot indít.

Az Év Beszállítója díj honlapja itt érhető el.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Busch-Hungária az Év Beszállítója appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A világ legnagyobb műszaki szakmai szervezetének elismerését vehette át a Széchenyi István Egyetem oktatója https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/13/muszaki-szakmai-elismeres/ Mon, 13 Feb 2023 06:00:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23925 A villamosmérnökök legjelentősebb nemzetközi társasága, az Institute for Electrical and Electronic Engineers (IEEE) kiválósági díját vehette át dr. Fodor Dénes, a győri Széchenyi István Egyetem Audi Hungaria Járműmérnöki Karának dékánhelyettese az egyesület magyar szakosztályának évnyitó ülésén. A kitüntetett oktató-kutató széchenyis hallgatói szakosztály indítását tervezi, amellyel a tehetséges fiatalok már tanulmányaik korai szakaszában kulcsot kaphatnak a […]

The post A világ legnagyobb műszaki szakmai szervezetének elismerését vehette át a Széchenyi István Egyetem oktatója appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A villamosmérnökök legjelentősebb nemzetközi társasága, az Institute for Electrical and Electronic Engineers (IEEE) kiválósági díját vehette át dr. Fodor Dénes, a győri Széchenyi István Egyetem Audi Hungaria Járműmérnöki Karának dékánhelyettese az egyesület magyar szakosztályának évnyitó ülésén.

A kitüntetett oktató-kutató széchenyis hallgatói szakosztály indítását tervezi, amellyel a tehetséges fiatalok már tanulmányaik korai szakaszában kulcsot kaphatnak a világra, és bekerülhetnek a nemzetközi tudományos, szakmai vérkeringésbe.

A mozgásszabályozás, a járműmérnöki kutatás és oktatás terén nyújtott kiemelkedő teljesítménye elismeréseként vehette át a díjat dr. Fodor Dénes, a Széchenyi István Egyetem Audi Hungaria Járműmérnöki Karának stratégiai és ipari kapcsolatokért felelős dékánhelyettese, a Teljesítményelektronika és Villamos Hajtások Tanszék tanszékvezetője, az intézmény Járműipari Kutatóközpontja e-Mobilitás Központjának tudományos vezetője. A kitüntetést dr. Kovács Levente professzor, az IEEE magyar szekciójának elnöke, az Óbudai Egyetem rektora nyújtotta át.

Az elismerés rangját jól mutatja, hogy az IEEE a világ legnagyobb nonprofit műszaki szakmai szervezete, amely elősegíti a villamosmérnöki és információs technológiák fejlődését, integrálását és alkalmazását a mérnöki társadalom és az egész emberiség javára. 160 országból közel félmillió tagot számlál, akik sokat idézett publikációikkal, rangos konferenciáikkal, technológiai szabványaikkal, valamint szakmai és oktatási tevékenységükkel globális közösséget inspirálnak.

„Nem számítottam rá, hogy megkapom az elismerést, de sokat jelent a számomra, hiszen nem csak a szakmám legnagyobb, de a tudományos világ egyik jelentős, és nagy hagyományokkal rendelkező szervezete ismerte el tevékenységemet. Az IEEE története egészen 1884-re nyúlik vissza, s a kezdeteket olyan tudósok jelentették, mint Edison vagy Bell és Green, a rendszerváltás után csatlakozott Magyarországot pedig olyan neves tudós szakemberek fémjelezték, mint Vámos Tibor, Arató Péter, Roska Tamás, Bokor József, Péceli Gábor akadémikusok”

– fogalmazott dr. Fodor Dénes. Hozzátette, ez a szervezet már jóval túlmutat egy villamosmérnököket tömörítő közösségen, hiszen számos társszakma és a tudomány több szegmense is csatlakozott az emberiség javát szolgáló technológiai fejlődés, az innováció és a globális fenntarthatóság érdekében végzett tevékenységéhez.

A Széchenyi István Egyetem oktatója maga is szerepet vállal az IEEE munkájában a magyar szakosztály ipari alkalmazások és teljesítményelektronika szekciójának elnökeként.

Már az is nagy megtiszteltetés volt, amikor a funkció betöltésére felkértek. E tisztségemben is erősítem a szakterületet a hazai mérnöktársadalom körében, illetve arra törekszem, hogy hozzájáruljak a tagság szakmai fejlődéséhez és a megfelelő utánpótlás biztosításához”

– emelte ki. Aláhúzta, az IEEE-tagság rengeteg előnnyel jár, hiszen a legfrissebb szakmai eredmények válnak hozzáférhetővé, a legrangosabb konferenciák nyílnak meg, ahol meg lehet ismerkedni a szakterület vezető kutatóival, barátságok köthetők és kapcsolatok építhetők, valamint publikálni lehet a legnívósabb tudományos folyóiratokban és szakmai felületeken.

„A Széchenyi-egyetem oktatójaként nekem is sokat segít a tagság, hiszen ezeket a legfrissebb kutatási eredményeket beépítem a tanmenetbe, hogy hallgatóink naprakész tudást kapjanak, ezzel nemzetközi szinten is versenyképes diplomát szerezzenek”

– mondta.

A tanszékvezető kitért arra is, hogy az egyetemen több olyan kutatás is megvalósult, amelyre felfigyelt a szakma, és nemzetközi elismerést vívott ki. „Sikerült olyan doktori témákat találnunk, amelyek több esetben átütő eredményt hoztak. Kiváló hallgatóink vannak tehát, akiket igyekszem oktatóként és kutatóként segíteni, szakmai karrierútjukat egyengetni” – fogalmazott. Dr. Fodor Dénes szándéka, hogy az IEEE-n belül egy széchenyis hallgatói szekciót hozzon létre, amely a legkiválóbb hallgatókat tömöríti, és aktív tagjai bekerülhetnek a globális szakmai élvonalba, felbecsülhetetlen értékű kapcsolatokat építhetnek, és részt vehetnek határokon átívelő programokban. „Nem az IEEE-nek van szüksége tagokra, hanem a legkiválóbb mérnököknek és mérnökjelölteknek van szüksége az IEEE-re” – zárta.

„Büszkék vagyunk arra, hogy Fodor Dénes a Széchenyi István Egyetem közösségét erősíti. A professzor úr fontos szerepet játszik a minőségi képzések és a kutatások összekapcsolásában, valamint abban, hogy intézményünk győri és ZalaZONE járműipari tesztpálya melletti nemzetközi színvonalú infrastruktúrájának bázisán olyan gyakorlati, innovatív kutatás-fejlesztési tevékenység zajlik, ami jövőbe mutató technológiák fejlődéséhez járul hozzá. Ennek a példaértékű munkának is elismerését jelenti ez a díj, amihez szívből gratulálunk”

– fogalmazott dr. Filep Bálint, a Széchenyi István Egyetem elnöke.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A világ legnagyobb műszaki szakmai szervezetének elismerését vehette át a Széchenyi István Egyetem oktatója appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 2022. Évi legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerése https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/22/magyar-innovacios-nagydij/ Thu, 22 Dec 2022 05:00:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23386 A Magyar Innovációs Szövetség – a Magyar Innovációs Alapítvánnyal közösen – a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, valamint az Agrárminisztérium és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala támogatásával, immár 31. alkalommal hirdeti meg a 2022. évi MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ pályázatot. A Magyar Innovációs Nagydíj célja, hogy elismerésben részesítse […]

The post A 2022. Évi legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Innovációs Szövetség – a Magyar Innovációs Alapítvánnyal közösen – a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, valamint az Agrárminisztérium és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala támogatásával, immár 31. alkalommal hirdeti meg a

2022. évi MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ pályázatot.

A Magyar Innovációs Nagydíj célja, hogy elismerésben részesítse a hazai innováció legkiemelkedőbb eredményeit, egyben teret és lehetőséget biztosítson az innovatív termékek és technológiák megismerésére mind a gazdasági élet szereplői, mind az érdeklődők számára. A 2022-es év legjelentősebb innovációs eredményét elismerő Magyar Innovációs Nagydíj mellett a bíráló bizottság további kategóriákban ítél oda kiemelkedő innovációs teljesítményeknek járó díjat.

A 2022. év legjelentősebb innovációs teljesítményét elismerő

  • Magyar Innovációs Nagydíj mellett a kiemelkedő innovációs teljesítmények további, összesen hét kategóriában kaphatnak díjat:
    • a 2022. évi Ipari Innovációs Díj,
    • a 2022. évi Informatikai Innovációs Díj,
    • a 2022. évi Agrár Innovációs Díj,
    • a 2022. évi Környezetvédelmi Innovációs Díj,
    • a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Innovációs Díja,
    • az „Alapkutatástól a piacig” 2022. évi Innovációs Díj (NKFIH).
  • a legeredményesebb, 2020. január 1. után alapított innovatív startup vállalkozás pedig a
    • „2022. év legjobb startup vállalkozása” Díját nyeri el.

A díjak ünnepélyes átadására 2023 márciusában kerül sor az Országházban.

Elbírálási szempontok

Az Innovációs Nagydíj odaítélésénél a bírálóbizottság az innovációból 2022-ben elért eredmény/árbevétel és műszaki, valamint gazdasági előnyök mellett, a benyújtott dokumentumok elemzésével, értékelésével hasonlítja össze a pályázatokat. A bírálóbizottság a Magyar Innovációs Alapítvány Kuratóriuma által felkért tudósokból, vezető gazdasági szakemberekből áll, elnöke Csák János, kultúráért és innovációért felelős miniszter. A bírálóbizottság által meghozott döntés végleges, fellebbezésnek helye nincs.

A bírálóbizottság tagjainak névsora és a részletes pályázati felhívás a www.innovacio.hu/nagydij oldalon olvasható.

Előző Innovációs Nagydíj pályázatokon díjazott innovációval újból pályázni nem lehet.

Az online nevezés a www.innovacio.hu/innonagydij oldalon tölthető ki

  • Részletes leírás a megvalósításról, az innovációból elért piaci, ill. gazdasági eredményről (árbevétel/eredmény, piaci részesedés növekedése stb.), valamint arról, hogy külső (pályázati) forrás mennyiben segítette az innovációs teljesítmény elérését, összesen maximum 10 A/4-es oldalon,
  • Referenciák igazolása (szakvélemény, vevők véleménye, fotó, videofilm, szakcikk stb.)
  • Nyilatkozat a közölt adatok, információk, valamint a szellemi tulajdonvédelmi jogok hitelességéről.
  • A részletes leírást és a nyilatkozatot pdf formátumban kell feltölteni a www.innovacio.hu/innonagydij oldalra.

BEADÁSI HATÁRIDŐ: 2023. FEBRUÁR 3., éjfél

További információ:

Telefon: (+361) 200 0731, Mobil: (+3630) 955 0420
e-mail: innovacio@innovacio.hu, www.innovacio.hu

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A 2022. Évi legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ötödik alkalommal lett Business Superbrand a Mewa Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/17/mewa-magyarorszag-superbrand/ Wed, 17 Aug 2022 06:02:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21482 Superbrandnek egy olyan márkát lehet nevezni, amely a maga területén mértékadó, amely ügyfelei és versenytársai számára egyaránt benchmarkként szolgál. A B2B márkák között a Mewa már fél évtizede élvezi ezt a különleges státuszt: a német textilszolgáltató cég immár sorozatban ötödik alkalommal nyerte el a Business Superbrand elismerést. Horváth László ügyvezető büszkén akasztotta a falra az […]

The post Ötödik alkalommal lett Business Superbrand a Mewa Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Superbrandnek egy olyan márkát lehet nevezni, amely a maga területén mértékadó, amely ügyfelei és versenytársai számára egyaránt benchmarkként szolgál.

A B2B márkák között a Mewa már fél évtizede élvezi ezt a különleges státuszt: a német textilszolgáltató cég immár sorozatban ötödik alkalommal nyerte el a Business Superbrand elismerést.

Horváth László ügyvezető büszkén akasztotta a falra az ötödik Superbrand oklevelet.

„Ez a díj elismerése mindazon értékeknek, amelyek meghatározóak vállalatunk számára: ügyfél-elkötelezettség, minőség a szolgáltatásokban, felelősség munkatársaink és a környezet iránt”.

A kitüntetés azzal is kitűnik a hasonló elismerések közül, hogy nem lehet rá pályázni: a vizsgált márkákat évente különböző gazdasági mutatószámok, valamint ipartestületek és szakmai szervezetek ajánlásai alapján választják ki. A szűkített listáról a Superbrands Business Brand Council zsűritagjai pénzügyi és szakmai szempontok alapján választják ki a díjazottakat.

Horváth László ügyvezető már az ötödik Business Superbrand diplomát akaszthatja a falra (Fotó: Mewa)

„A zsűri ezzel a sorozatban ötödször megítélt kitüntetéssel a Mewa márkafejlesztés terén nyújtott kiemelkedő teljesítményét ismerte el”

– emelte ki Kövesdy Gábor Business Superbrands márkamenedzser az oklevél átadásakor.

„Büszke vagyok arra, hogy a Mewa ötödik alkalommal is Business Superbrand lett, és úgy gondolom, hogy ez az elismerés a fenntartható fejlődés és természeti erőforrások megóvása érdekében kifejtett erőfeszítéseinknek is szól”

– fűzte hozzá az ügyvezető.

Az elismerés kiválósági védjegy a magyar Mewa számára, amelynek márkaneve a legmagasabb színvonalú teljes körű szolgáltatást jelzi Magyarországon az ipari törlőkendők, az olajfelfogó szőnyegek és a mosóasztalok területén.

The post Ötödik alkalommal lett Business Superbrand a Mewa Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Red Dot-díjat nyert a FlexPacker ipari delta robot https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/10/flexpacker-abb-red-dot/ Wed, 10 Aug 2022 05:30:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21371 A rangos díjat a FlexPacker kompakt kialakításának minősége, innovációja és a termelékenység növelésére irányúló koncepciója miatt ítélték oda az ABB-nek. Az ABB ultragyors csomagolásra tervezett IRB 390 FlexPacker® delta ipari robotját választották a Red Dot Product Design (Piros Pont terméktervezési)  díjra; így az ABB-nek ez lesz a második olyan robotja, amely két egymást követő évben […]

The post Red Dot-díjat nyert a FlexPacker ipari delta robot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A rangos díjat a FlexPacker kompakt kialakításának minősége, innovációja és a termelékenység növelésére irányúló koncepciója miatt ítélték oda az ABB-nek.

Az ABB ultragyors csomagolásra tervezett IRB 390 FlexPacker® delta ipari robotját választották a Red Dot Product Design (Piros Pont terméktervezési)  díjra; így az ABB-nek ez lesz a második olyan robotja, amely két egymást követő évben is elnyeri ezt a rangos díjat.

A globális Red Dot termékdizájn díjakkal (Red Hot Design Awards) a terméktervezésben elért eredményeket ismeri el a több mint 50 nemzetközi dizájn szakértőből álló zsűri, amely évente több ezer pályaművet vizsgál és értékel. 2022-ben a Red Dot-díj zsűrije olyan termékeket keresett, amelyek kiemelkedő tervezési minőséget és magas fokú innovációt mutatnak – azaz olyan tulajdonságokat, amelyek a kezdetektől fogva meghatározóak voltak a FlexPacker fejlesztése során. A díj tükrözi a terméktervezés fontosságát a robotikában, mivel egyre több olyan automatizált megoldást vezetnek be a gyártás területén, amelyekben a robotok együttműködnek az emberekkel, és kiegészítik a szakmunkát, hogy ezáltal biztonságosabbá és fenntarthatóbbá tegyék a termelést.

„Nagyon örülök, hogy az IRB 390 FlexPacker megkapta ezt a rangos díjat”

– mondta Marc Segura, az ABB Robotika üzletágának vezetője.

„Szorosan együttműködtünk ügyfeleinkkel, és olyan robotot fejlesztettünk ki, amellyel kielégíthető a polcra kész csomagolású termék iránti megnövekedett kereslet. Az együttműködés és a tervezés során olyan innovatív megoldás született, amely a sebesség, a hasznos terhelés és az ügyesség ötvözésével lehetővé teszi az ügyfeleinek, hogy rugalmasabbá tegyék a gyártósorokat, és képesek legyenek kezelni a kis volumenű, nagyon változó és nehezebb súlyú termékek termelése iránt megnövekedett keresletet. A letisztult, egyszerű és modern esztétikai elveket követve az IRB 390-et úgy terveztük, hogy bizalmat keltsen a felhasználókban.”

A FlexPacker delta robotot kifejezetten ultragyors, nagy hasznosteher-kapacitású komissiózásra és hatékony csomagolásra tervezték 15 kg-ig. Fejlesztése során különös hangsúlyt fektettek a polcra kész csomagolásra, amelynél a termékek függőlegesen helyezhetők el, így ideális az élelmiszer- és ital-, a gyógyszer- és a fogyasztási termékek csomagolási szegmensében. A négy vagy öt tengellyel felszerelt robot „megdöntő ” („tilting”) tengelye növeli a rugalmasságot, így a másodlagos csomagolás gyorsabb és hatékonyabb.

A FlexPacker megjelenése tükrözi funkcionalitását, fehér festett bevonata esztétikailag is tetszetős, ugyanakkor könnyen tisztán tartható. A nagyon kevés vízszintes felület és az egyszerű, geometrikus forma megakadályozza a szennyeződések felhalmozódását, így segít fenntartani a működési sebességet és pontosságot.

A zsűri a „letisztult dizájn, a minőség és az innováció” miatt dicsérte a FlexPackert, amely két új, több szabadságot biztosító csuklóval rendelkezik. A delta robot szokványos, párhuzamos karjainak radikális újra tervezésének eredményeként ezek a csuklók nagyobb merevséget biztosítanak a megnövelt terhek elviseléséhez, lehetővé téve a FlexPacker számára, hogy több vagy nehezebb tárgyat vegyen fel, vagy hogy nagyobb, kifinomultabb fogókat használjon. A csuklók tömítettek, így a robot élettartama alatt karbantartást nem igényelnek.

A FlexPacker delta robot a harmadik ABB által gyártott robottípus, amely elnyerte a Red Dot formatervezési díjat. A díjat 2021-ben a GoFaTM együttműködő robotnak, illetve 2011-ben a YuMi® kétkarú, együttműködő robotnak is odaítélték. Az ABB több mint két évtizede vezető szerepet tölt be a delta robotok szegmensében, de a FlexPacker az első ipari delta robot, amely elnyerte a díjat. A FlexPacker robottal az ABB a “pick and pack” (komissiózási és csomagolási) megoldások növekvő trendjére is válaszol, amelyekkel helyet lehet megtakarítani, mivel segítségükkel két hattengelyes robotot egyetlen öttengelyes egységgel ki lehet váltani.

The post Red Dot-díjat nyert a FlexPacker ipari delta robot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ismét díjazott a Siemens https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/02/siemens-dijazas-innovacios/ Thu, 02 Jun 2022 06:54:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20564 Innovációs elismerést és a legjobb üzleti márkák díját is megkapta a vállalat. A Siemens 2022-ben is megkapta a legjobb hazai üzleti márkáknak járó Business Superbrands elismerést. A díjat független zsűri ítéli oda arra érdemes márkáknak. A Business Superbrands tizenötödik éve van jelen Magyarországon, és megalapítása óta olyan cégeket, illetve márkákat emel ki, amelyek nem elsősorban […]

The post Ismét díjazott a Siemens appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Innovációs elismerést és a legjobb üzleti márkák díját is megkapta a vállalat.

A Siemens 2022-ben is megkapta a legjobb hazai üzleti márkáknak járó Business Superbrands elismerést. A díjat független zsűri ítéli oda arra érdemes márkáknak. A Business Superbrands tizenötödik éve van jelen Magyarországon, és megalapítása óta olyan cégeket, illetve márkákat emel ki, amelyek nem elsősorban a fogyasztókkal, hanem vállalkozásokkal, szervezetekkel állnak kapcsolatban.

Innovációs elismerés

A Siemens számos nemzetközi elismerést gyűjtött be az elmúlt időszakban. Legutóbb például a Fast Company médium nevezte meg a vállalatot a világfordító cégek között. A Siemens több különleges projektet mutatott be pályázatában. Az egyik a pandémia kategóriában nyertes vakcinagyártás digitalizációja, melynek köszönhetően mindössze pár hónap alatt elindult a Covid-19 vakcinák gyártása Németországban. A másik a hamburgi önvezető vonat, mely 30%-kal több utast tud szállítani alacsonyabb energiaigény mellett, valamint a digitális iker technológia használata az egészségügyi berendezések gyártása terén. Szintén komoly potenciált képvisel a mesterséges intelligencia alkalmazása az épületek hűtési-fűtési, szellőzéstechnikai optimalizációjában, mellyel csökkenthető a globális CO2 kibocsátás 15%-át jelentő szektor emissziója.

A mintegy 300 000 főt foglalkoztató vállalat árbevételének 7,8%-át, 4,9 milliárd eurót költött kutatás-fejlesztésre 2021-ben. A Siemens munkatársai naponta mintegy 20 innovációval állnak elő. Ennek köszönhető, hogy a vállalat előkelő helyen szerepel a legtöbb szabadalmat beadó cégek listáján az Európai Szabadalmi Hivatal rangsorában.

The post Ismét díjazott a Siemens appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elképesztő hatékonyságnövekedést hoznak az új technológiák https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/14/vilaggazdasagi-forum-schneider/ Thu, 14 Apr 2022 05:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19750 A Világgazdasági Fórum iránymutatónak ismerte el a Schneider Electric több gyárát. Negyedével csökkent az energiafelhasználás, a gyártás során keletkező hulladék mennyisége 17 százalékkal lett kevesebb, míg a CO2-kibocsátás 25 százalékkal esett vissza – a többi között ezeket az eredményeket ismerte el a Világgazdasági Fórum, amikor a Schneider Electric Le Vaudreuil-i gyárának ítélte a Sustainability Lighthouse […]

The post Elképesztő hatékonyságnövekedést hoznak az új technológiák appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Világgazdasági Fórum iránymutatónak ismerte el a Schneider Electric több gyárát.

Negyedével csökkent az energiafelhasználás, a gyártás során keletkező hulladék mennyisége 17 százalékkal lett kevesebb, míg a CO2-kibocsátás 25 százalékkal esett vissza – a többi között ezeket az eredményeket ismerte el a Világgazdasági Fórum, amikor a Schneider Electric Le Vaudreuil-i gyárának ítélte a Sustainability Lighthouse névre hallgató fenntarthatósági minősítését. A társaság indiai Hyderabadban található üzemét pedig iránymutatóként jelölték meg, ötödikként a cég létesítményei közül. A Schneider Electric az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat.

A Világgazdasági Fórum azokat a létesítményeket ismeri el Sustainability Lighthouse-ként, amelyek mintaként, iránymutatásként szolgálnak arra, hogy hogyan lehet alkalmazni a negyedik ipari forradalom technológiáit a gyártásban, és ezzel új szintre emelik a fenntarthatóságot, illetve a versenyképességet. A Schneider Electric Le Vaudreuil-i üzeme a világon a hatodik, amelyik bekerült ebbe az elitklubba és a vállalat első európai gyára, amely elnyerte ezt a státuszt. Korábban az egyik Egyesült Államokban található létesítmény kapta meg ugyanezt az elismerést a Schneider Electricnél.

Kevesebb energia, hulladék, vízfelhasználás és CO2 kibocsátás

A Le Vaudreuil-i gyár meggyőző példája annak, hogy az adatok hogyan segíthetnek jobb eredmények elérésében a fenntarthatóság területén. Az üzem digitális platformokhoz kapcsolódó IIoT-érzékelőket (Ipari Dolgok Internete – Industrial Internet of Things) telepített, és az ezekből nyert új információk lehetővé tették az optimalizált energiagazdálkodást. Számottevően csökkent az energiafelhasználás, a hulladék mennyisége, a CO2-kibocsátás, vagy a vízfelhasználás, ráadásul jelentős üzleti növekedést is elértek. Az intelligens gyárban létrehoztak egy speciális víz-újrahasznosító telepet is, amit összekötöttek egy mesterséges intelligencia által felügyelt, felhőalapú elemzőrendszerrel, ami folyamatosan monitorozza a feldolgozott vízmennyiséget, előrejelzéseket készít, ezáltal sikerült 64 százalékkal csökkenteni a vízfelhasználást.

Felére csökkent a hibák száma

A Schneider Electric indiai Hyderabadban található okosgyára az iránymutató kezdeményezéseket minősítő Advanced Lighthouse elismerést kapott. Ez a cég ötödik létesítménye, ami elnyerte ezt a státuszt. A létesítményben a Schneider Electric EcoStruxure IIoT megoldásait vetették be a gyorsabb és jobb döntéshozatal érdekében. A változó vevői igények hatékony kiszolgálására prediktív és preskriptív analitikát, gépi mélytanulást és integrált ipari technológiákat is használnak és ezek alkalmazásával 54 százalékos üzleti növekedést sikerült elérni. A gyártás hatékonysága 9 százalékkal nőtt, a helyszíni hibák száma 48 százalékkal, az átfutási idő pedig 67 százalékkal csökkent.

A Világgazdasági Fórum a McKinsey & Company-val együttműködve 2018-ban indította el a Global Lighthouse Network (Globális Iránymutató Hálózat) kezdeményezést, hogy elismerje a negyedik ipari forradalomban élenjáró gyártókat. A programban elismert vállalatok példát mutatnak arra, hogy a digitális működésre való átállás hogyan eredményezhet termelékenység- és hatékonyságnövekedést, lehetővé téve ezáltal a fenntartható növekedést a negatív külső hatások és kihívások ellenére is.

A jövő technológiái már Magyarországra is megérkeztek

Március elején fogadta az első látogatókat a Schneider Electric szigetszentmiklósi logisztikai központjában kialakított Innovation HUB, ahol a többi között az energiamenedzsmentet, az épületautomatizációt, a termelőberendezések felügyeletét támogató, a csúcstechnológiát képviselő megoldásokkal ismerkedhetnek meg a látogatók.

Az Innovation HUB-ot folyamatosan fejlesztik majd, így a jövőben átfogó képet nyújt a villamos energia világában zajló digitális átalakulásról, az ügyfeleknek és partnereknek kínált energetikai csúcstermékekről, valamint az Energia 4.0 koncepcióról. A létesítmény amellett, hogy látogatóközpontként szemléletformáló szerepet is betölt, az elképzelések szerint oktatási funkciót is kap majd, saját munkatársak és külsősök képzése is szerepel a tervek között.

The post Elképesztő hatékonyságnövekedést hoznak az új technológiák appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Best of Industry Award 2021 https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/05/best-of-industry-award/ Sun, 05 Dec 2021 17:21:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17977 Szavaztak az európai ipar résztvevői és kiválasztották az idei legjobb innovációkat és projekteket. Több mint 120 pályázat, 61 benyújtott anyag szerepelt az esélyesek listáján és több mint 15.000 leadott szavazat érkezett a Best of Industry Awardra. 2021. november 17-én a győztesek nevét 5 kategóriában és 2 külön kategóriában online-díjátadó ünnepségen jelentették be. A Best of […]

The post Best of Industry Award 2021 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szavaztak az európai ipar résztvevői és kiválasztották az idei legjobb innovációkat és projekteket.

Több mint 120 pályázat, 61 benyújtott anyag szerepelt az esélyesek listáján és több mint 15.000 leadott szavazat érkezett a Best of Industry Awardra. 2021. november 17-én a győztesek nevét 5 kategóriában és 2 külön kategóriában online-díjátadó ünnepségen jelentették be.

A Best of Industry Award 2021 nyertesei!

Termék és gyártás: Kennametal Europe

3D nyomtatás E-Mobility szerszám-megoldás. A Kennametal arra használja az additív előállítás tervezési rugalmasságát, hogy teljesítse az ügyfelek növekvő igényét a könnyebb szerszám megoldások iránt. Az innovatív 3D-nyomtatású szerszám, szénszálas testtel és RIQ-vágórendszerrel összekötve gondoskodik a jobb termelékenységről és megbízhatóságról a nagy átmérőjű és mély furatos villanymotor házak esetében.

Robotika és automatizálás: Trumpf Werkzeugmaschinen

A Trumpf TruArc Weld 1000 egy automatizált rendszer ívhegesztéshez. Különlegessége a rendkívül egyszerű programozás, a hegesztési szakemberek ilyen módon különösebb képzés nélkül programozói ismereteket szerezhetnek egy E-Learning videóval. A berendezés lelke a kollaboratív robot (kobot) speciálisan kifejlesztett kezelőegységgel. A kobot vezérlőműve sablonokat tartalmaz hegesztőprogramokhoz és hegesztőparaméterekhez.

Intelligens gyártás: Phoenix Contact

A Single Pair Ethernet egy kulcstechnológia az Industrial Internet of Things (IIoT) (a dolgok ipari internete) számára. SPE-csatlakozó koncepciójával a Phoenix Contact szabványos és integrált rendszert kínál a kompakt eszközök csatlakoztatásához. A csatlakozók ideálisak  irodai és ipari környezetbe és magas fokú rugalmasságot biztosítanak a használat során.

Konstrukció és fejlesztés: SKF

Teljesen integrált SKF hajtáslánc árapályturbinához. Az SKF innovációja a világ legnagyobb úszó árapály-erőművében, az Orbital O2-ben található, két teljesen integrált „plug-and-play” 1 MW-os hajtáslánc. Mindkét hajtáslánc 15 méter hosszú tartókarokon van elhelyezve egy 74 méter hosszú úszómű alatt. A zord tengeri környezetben történő folyamatos víz alatti használat során a legmagasabb követelményeknek kell megfelelniük a robusztusság és a vízállósság tekintetében.

Ipari tervezés és anyagáramlás: SSI Schäffer

Optimalizált Piece Picking Applikation. Az SSI Schäfer intelligens robot-alkalmazása garantálja a hibátlanságot és ezzel a maximális folyamatbiztonságot az egyedi darabok komissiózása területén – teljesítmény veszteség nélkül. Az óránkénti 900 árufelvétellel a megoldás a piacon rendelkezésre álló legnagyobb teljesítményt teszi lehetővé, egyidejűleg 100 %-os termékhitelesítéssel. A technológiák és a mesterséges intelligencia kombinációi segítségével különösen jó komissiózási minőség érhető el.

A legjobb fenntarthatósági projekt: Deutsche Lichtmiete

A Deutsche Lichtmiete „Light as a Service” bérlési modelljében a vállalatok a legmodernebb LED technikát használják, energiaköltséget és CO2-t takarítanak meg. A projekt során két autókereskedés telephelyét alakítottak át. Eredmény: optimális, biztonságos fényviszonyok a műszaki munkahelyek, műhelyek, adminisztrációs helyiségek, bemutatótermek, valamint kültéri területek számára vakítás- csillogás- villogásmentes megvilágítással és évi több mint 100.000 kg CO2 megtakarítással. A bérlő ügyfél a beruházásmentes Full-Service-megoldásból profitál, kíméli a likviditást és a személyzetet, tervezési biztonságot kap és versenyképesebben tud működni.

A legjobb képzési projekt: Universal Robots

Universal Robots képzés: oktatási előrelépés kobotokkal. Intuitív módon működtethető, kompakt és biztonságos, ideálisan megfelel a tanulók számára abból a célból, hogy a gyakorlatban sajátítsák el az automatizálási kompetenciákat. Oktatási koncepciójával az Universal Robots a tanárok számára a robotkaros hardver-oktatóállomáson 360°-os koncepciót kínál. Ehhez E-Learning-modulok, egy Offline-szimulátor, szóróanyagok és egy tanároknak szóló útmutató tartozik. Minden komponens optimálisan kapcsolódik össze és egyszerűbbé teszik az oktatás tervezését.

Benedikt Hofmann

Chefredakteur MM Maschinenmarkt

The post Best of Industry Award 2021 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Felhívás a 2021. év legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerésére https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/29/innovacios-nagydij-palyazat-3/ Mon, 29 Nov 2021 09:06:47 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17876 A Magyar Innovációs Alapítvány – a Magyar Innovációs Szövetséggel közösen – a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, az Agrárminisztérium, és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala támogatásával, 30. alkalommal hirdeti meg a MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ pályázatot. A 2021. év legjelentősebb innovációs teljesítményét elismerő Magyar Innovációs Nagydíj mellett a kiemelkedő […]

The post Felhívás a 2021. év legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerésére appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Magyar Innovációs Alapítvány – a Magyar Innovációs Szövetséggel közösen – a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, az Agrárminisztérium, és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala támogatásával, 30. alkalommal hirdeti meg a

MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ pályázatot.

A 2021. év legjelentősebb innovációs teljesítményét elismerő Magyar Innovációs Nagydíj mellett a kiemelkedő innovációs teljesítmények további, összesen hét kategóriában kaphatnak díjat:

  • a 2021. évi Ipari Innovációs Díj,
  • a 2021. évi Informatikai Innovációs Díj,
  • a 2021. évi Agrár Innovációs Díj,
  • a 2021. évi Környezetvédelmi Innovációs Díj,
  • a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Innovációs Díja,
  • “Alapkutatástól a piacig” 2021. évi Innovációs Díj (NKFIH).

A legeredményesebb, 2019. január 1. után alapított innovatív startup vállalkozás pedig a Magyar Innovációs Szövetség “2021. év legjobb startup vállalkozása” Díját nyeri el.

A díjak ünnepélyes átadására 2022. márciusában kerül sor az Országházban.

A pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett vállalkozások, ill. szervezetek vehetnek részt, amelyek a 2021. évben kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítménnyel (új termékek, új eljárások, új szolgáltatások értékesítése stb.) jelentős üzleti hasznot értek el. Az innováció kiindulási alapja tudományos kutatás, műszaki-fejlesztési eredmény, szabadalom, know-how alkalmazása, technológia-transzfer stb. lehet.

A bírálóbizottság a Magyar Innovációs Alapítvány Kuratóriuma által felkért tudósokból, vezető gazdasági szakemberekből áll, elnöke Prof. Dr. Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter.

A bírálóbizottság az innovációból 2021-ben elért eredmény/árbevétel, és egyéb műszaki, gazdasági előnyök mellett, az innováció eredetiségét, újszerűségét, és társadalmi hasznosságát, valamint a pályázat kidolgozottságának színvonalát is értékeli.

A bírálóbizottság által meghozott döntés végleges, fellebbezésnek helye nincs.
Előző Innovációs Nagydíj pályázatokon díjazott innovációval újból pályázni nem lehet.

Beadási határidő: 2022. FEBRUÁR 2., 15 ÓRA

A nevezéshez szükséges dokumentumok:

  • 1 oldalas összefoglaló, amely a www.innovacio.hu/innonagydij c. oldalon tölthető ki,
  • Részletes leírás a megvalósításról, az innovációból elért piaci, illetve gazdasági eredményről (árbevétel/eredmény, piaci részesedés növekedése stb.), valamint arról, hogy külső (pályázati) forrás mennyiben segítette az innovációs teljesítmény elérését, összesen maximum 10 A/4-es oldalon,
  • Referenciák igazolása (szakvélemény, vevők véleménye, fotó, videofilm, szakcikk stb.),
  • Nyilatkozat a közölt adatok, információk, valamint a szellemi tulajdonvédelmi jogok hitelességéről.

A részletes leírást és a nyilatkozatot pdf formátumban kell feltölteni a www.innovacio.hu/innonagydij c. oldalra.

The post Felhívás a 2021. év legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerésére appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elismerés az EUV technológiában https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/06/trumpf-zeiss-fraunhofer-euv/ Sun, 06 Dec 2020 19:30:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12896 Mikrochip – A ZEISS, a TRUMPF és a Fraunhofer kutatócsoport elnyerte a Deutscher Zukunftspreis 2020 (Német jövőért 2020) díjat az EUV litográfia kifejlesztéséért. Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnök kihirdette a Deutscher Zukunftspreis 2020 (Német jövőért 2020 díj) nyerteseit. A szövetségi elnök a ZEISS SMT, a TRUMPF és Fraunhofer Intézet alkotta csapatot díjazta, átadva nekik a […]

The post Elismerés az EUV technológiában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mikrochip – A ZEISS, a TRUMPF és a Fraunhofer kutatócsoport elnyerte a Deutscher Zukunftspreis 2020 (Német jövőért 2020) díjat az EUV litográfia kifejlesztéséért.

Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnök kihirdette a Deutscher Zukunftspreis 2020 (Német jövőért 2020 díj) nyerteseit. A szövetségi elnök a ZEISS SMT, a TRUMPF és Fraunhofer Intézet alkotta csapatot díjazta, átadva nekik a technológiai és innovációs díjat az „EUV litográfia – Új fény a digitális korban” című projektjükért. A győztes csapat jelentősen hozzájárult az úgynevezett EUV technológia fejlesztéséhez és az ipari sorozatgyártásra történő előkészítéséhez. Az eredmény, egy több mint 2000 szabadalommal támogatott, időtálló technológia, amely mindennapi életünk digitalizációjának alapját képezi, és olyan alkalmazások használatát teszi lehetővé, mint: az automatizált vezetés, az 5G, a mesterséges intelligencia és más jövőbeli újítások. Az EUV-nak köszönhetően eddig több mint 3300 csúcstechnológiás munkahely jött létre a ZEISS-nél és a TRUMPF-nál, és 2019-ben több mint egymilliárd eurós – és emelkedő tendenciájú – éves forgalom keletkezett.

Nagyobb teljesítményű és költséghatékonyabb mikrochipek

A hatékony digitalizálás a számítási teljesítmény folyamatos és gyors növelését igényli. A mai okostelefonok milliószor nagyobb teljesítményűek, mint az 1969-es első holdraszálláskor használt számítógép. Ezt egy ujjhegynél kisebb, de több mint tizenötmilliárd tranzisztort befogadni képes mikrochip teszi lehetővé. A holland ASML vállalat a világ egyetlen EUV litográfiai gépgyártója. Integrátorként a vállalat a teljes rendszerarchitektúrát és különösen az EUV forrást tervezte meg. A TRUMPF EUV fényforrásként szolgáló nagy teljesítményű lézere és a ZEISS optikai rendszere kulcsfontosságú eleme ezeknek a gépeknek. Az EUV „extrém ultraibolya”, azaz extrém rövid hullámhosszúságú fényt jelent. Ez a páratlan, kulcsfontosságú technológia jelentősen nagyobb teljesítményű, energiahatékonyabb és költséghatékonyabb mikrochipek előállítására használható a jelenlegi és a következő évtizedben is.

A legújabb chip-generációk gyártási folyamata az EUV fény használatán alapul, kitolva a technológiai megvalósíthatóság határait. A fényforráson és a vákuumban működő optikai rendszeren keresztül a folyamatban alkalmazott tükrök felületének bevonatáig mindent – gyakorlatilag a teljes expozíciós technológiát – a semmiből kellett előállítani.

EUV technolgóia – német-európai sikertörténet

„Szívből gratulálunk nyertes csapatunknak, amely több ezer EUV fejlesztőt képvisel. Partnereinkkel együtt örülünk annak, hogy átvehetjük ezt a díjat a német szövetségi elnöktől, mely rendkívül munkaigényes fejlesztések és azok globális piacokat uraló technológiákba való átültetésének elismerését jelenti”

– mondta Dr. Markus Weber, a ZEISS Csoport Igazgatóságának tagja és a félvezető gyártástechnológiai szegmens vezetője.

„A ZEISS az optikai kiválóságot és pontosságot jelenti. Ez mindig is kulcsfontosságú tényező volt a chipgyártásban. Áttörést jelentő innovációként az EUV technológia továbbra is jelentős fejlődést tesz lehetővé az üzleti életben és a társadalomban végbemenő digitalizáció területén. Büszkék vagyunk arra, hogy stratégiai partnereinkkel, ASML-lel, a TRUMPF-fal és a Fraunhofer-rel hozzájárulhatunk mindehhez”.

A TRUMPF Csoport igazgatótanácsának alelnöke és Peter Leibinger Műszaki igazgató elmondta:

„Nagyon örülünk, hogy a TRUMPF munkatársai, Dr. Michael Kösters, Dr. Peter Kürz és Dr. Sergiy Yulin, valamint a ZEISS és a Fraunhofer IOF nyerte meg a Deutscher Zukunftspreis 2020 versenyt. A találékonyság, a technológiai ismeretek, a kitartás és a jó csapatmunka ötvözésével kiváló példát szolgáltatnak arra vonatkozóan, hogy a jövőbeli technológiákat erős partnerségek révén hogyan lehet ipari érettségig fejleszteni. A díj ismét megmutatja, hogy az erős ipar és a kiemelkedő kutatási teljesítmény döntő szerepet játszik az évszázad kihívásainak leküzdésében. A EUV litográfiai mamut-projekt munkahelyeket teremt a Koronavírus-évében, miközben biztosítja, hogy Európa úttörő szerepet játsszon a korszerű mikrochipek gyártásában”.

A TRUMPF a világ legerősebb ipari impulzuslézerével egy kulcsfontosságú elemet biztosít a minden modern okostelefonban felhasznált legmodernebb mikrochipek előállításához. Ennek a lézernek nincs gazdaságos alternatívája az EUV litográfiához szükséges fény előállításában. A megvilágítási rendszer minősége és formája, valamint a ZEISS vetítési optikájának felbontóképessége határozza meg, hogy milyen kicsik lehetnek a mikrochipeken lévő struktúrák. Az optikai rendszerben használt tükrök tehát jelentős újításokat tartalmaznak. Mivel a legkisebb egyenetlenségek is leképzési hibákhoz vezetnek, az EUV litográfiához a világ „legpontosabb” tükrét fejlesztették ki. Fraunhofer fontos kutatási partner volt a nagyméretű tükrök kifinomult bevonatképzési technológiájában.

„Gratulálunk a ZEISS, a TRUMPF és a Fraunhofer IOF kutatóinak ehhez a nagyszerű díjhoz és kiváló munkájukért. Az EUV litográfia területén kifejlesztettek egy olyan technológiát, amely globális digitalizációs lendületet biztosít, és ezáltal megalapozza a további innovációkat is”

– mondja Reimund Neugebauer professzor, a Fraunhofer-Gesellschaft elnöke.

„A közel három évtizedes kutatás során a Fraunhofer tudósai nagy szerepet játszottak az első EUV tükrök és sugárforrások kifejlesztésében. Az a tény, hogy az EUV litográfiát alkalmazzák, a tudomány és az ipar közötti intenzív együttműködésnek, valamint a kutatás szellemének és az összes érintett fél tartós elkötelezettségének is köszönhető”.

Kitüntetés az innovatív mérnöki és élettudományi eredményekért

1997 óta minden évben átadják a Deutsche Zukunftspreis-t. Ez az egyik legmagasabb szintű elismerés a tudományos eredményekért Németországban, melynek értéke 250 000 euró. A technológia, a mérnöki tudományok és az élettudományok területén azokat a kivételes eredményeket jutalmazza, amelyek életképes termékeket eredményeztek. Egy többlépcsős kiválasztási folyamat során a rangos zsűri minden évben számos projekt közül három kutatócsoportot választ ki az innovációjuk alapján az utolsó fordulóba, a „rövid listára”. Innovatív eredményeiken túlmenően a zsűri értékeli a fejlesztés gazdasági és társadalmi potenciálját is. A győztes EUV csapat mellett a Carl Zeiss Meditec csapata is felkerült a rövid listára. A ZEISS tehát a Deutscher Zukunftspreis történetében elsőként két jelölést kapott. A díjat a Verti Music Hall-ban pandémiás korlátozások mellett Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök adta át Berlinben, 2020. november 25-én. A ZEISS és a TRUMPF a pénzdíjat jótékonysági célokra ajánlja fel.

Forrás: TRUMPF

The post Elismerés az EUV technológiában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>